"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 13 қазандағы № 911 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 848 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 қыркүйекте № 33386 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 13 қазандағы № 911 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30165 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. МҚД бойынша сабақ оқу жылына бекітілген бірыңғай тақырыптық жоспар және күнтізбелік жоспар бойынша әскери қызметшілердің мынадай санаттары бойынша тұрақты негізде өткізіледі:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі және ҚР ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің, ҚР ҚК бас басқармаларының, әскер түрлері бас қолбасшылары, әскер тектері мен өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшылары басқармаларының офицерлерімен – 20 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте 2 оқу сағаты резервке бөлінеді;
2) жергілікті әскери басқару органының, медициналық мекеменің, әскери оқу орнының, аудандық пайдалану бөлімінің, әскери бөлімнің (бригаданың, полктің, корабльдің, базаның, арсеналдың, жеке батальонның, дивизион мен ротаның) және бөлімшенің (желілік батальонның, дивизионның, ротаның, батарея мен оған теңестірілгеннің) офицерлерімен – 50 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 2 оқу сағаты резервке бөлінеді;
3) келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен – 30 оқу сағатын қоса алғанда, 100 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 4 оқу сағаты резервке бөлінеді;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № 911 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 848. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2023 года № 33386
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № 911 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30165) следующие изменения и дополнения:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.";
в Правилах об организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Занятия по ГПП проводятся на постоянной основе по единому тематическому плану и календарным планам, утвержденным на учебный год по категориям военнослужащих:
1) с офицерами структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан и Генерального штаба ВС РК, главных управлений ВС РК, управлений главнокомандующих видами, командующих родами и войсками региональных командований – по 20-часовой программе, при этом 2 учебных часа выделяется на резерв;
2) с офицерами местных органов военного управления, медицинских учреждений, военных учебных заведений, районных эксплуатационных частей, воинских частей (бригад, полков, кораблей, баз, арсеналов, отдельных батальонов, дивизионов и рот) и подразделений (линейных батальонов, дивизионов, рот, батарей и им равных) – по 50-часовой программе, при этом не менее 2 учебных часов выделяется на резерв;
3) с военнослужащими по контракту – по 100-часовой программе, включая 30 учебных часов, при этом не менее 4 учебных часов выделяется на резерв;

4) сарбаздармен (матростармен) – 160 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 6 сағат резервке бөлінеді;
5) далалық жорық және бітімгершілік миссияға қатысу уақытында мемлекеттік-құқықтық даярлық бойынша сабақ хабардар ету түрінде санаттар бойынша аптасына 2 рет 1 сағаттан өткізіледі.
Әскери оқу орнының тәрбиеленушілері, ұландары, кадеттері, курсанттары, тыңдаушылары МҚД бойынша сабаққа тартылмайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тақырыптық жоспарда хронологиялық тәртіппен жасалған бөлімдер (кіші бөлімдер) бойынша сабақ тақырыптары көрсетіледі.";
40-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 57-1-тармақпен толықтырылсын:
"57-1. Әскери бөлімде (мекемеде) құқық бұзушылықты түбегейлі жою және алдын алу мақсатында бақылау күшейтілген топқа алынған әскери қызметшілермен профилактикалық іс-шаралар ұйымдастырылады және жүргізіледі.
Бақылау күшейтілген топқа әскери тәртіпті жүйелі бұзуға бейім әскери қызметшілер, оның ішінде мынадай адамдар алынады:
1) күнтізбелік жыл ішінде қылмыстық қылық, үш және одан көп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған;
2) теріс себеп бойынша ҚР ҚК қатарынан және әскери бөлім (мекеме) тізімінен шығарылғанға дейін сынақ мерзімін белгілеумен шартты жазалау шарасына сотталған әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілер (офицерлер, сарбаздар);
3) қызметтен тыс уақытта күнтізбелік жыл ішінде спирттік ішімдікті ішуге жол берген, оның ішінде масаң күйде болу дәрежесіне қарамастан, қоғамдық орында алкогольдік (есірткілік) масаң күйде ұсталған;
4) әскери атағы (лауазымы) бір сатыға төмендетілген не қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту жасалған офицерлер мен келісімшарт бойынша әскери қызметшілер;
5) бөлімше, әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығына олардың күнтізбелік жыл ішінде жол берілген құқық бұзушылық (әкімшілік, қылмыстық) туралы уақтылы баяндамаған, оның ішінде құқық қорғау органы анықтағаннан кейін бөлімше, әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығына мәлім болған жол жүрісі қағидаларын бұзғаны үшін әкімшілік айыппұл төлегені туралы ақпаратты жасырған;
6) жеке құрамды зерделеу барысында ұжымдық (қоғамдық) пікірге және әскери ұжымда болып жатқан әлеуметтік процеске теріс ықпал ететін теріс бағыттағы жасырын көшбасшы ретінде анықталған.
Осы санаттағы әскери қызметшілерге әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығы тарапынан ерекше назар аудару мен күшейтілген бақылау талап етіледі. Олармен құқықтық, ақпараттық-түсіндіру профилактикалық әңгімелесу арқылы нақты жеке-тәрбие жұмысы жүргізіледі.
Бұл әскери қызметшілер бақылау күшейтілген топқа алынады, одан әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына жазған әскери бөлім (мекеме) командирінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарының баянаты негізінде шығарылады.
Бақылау күшейтілген топқа алынған әскери қызметшілерді есепке алуды әскери бөлім (мекеме) тәрбие және идеологиялық жұмыс бөлімінің (бөлімшесінің) әскери тәртіп жөніндегі офицері (аға офицері) жүзеге асырады.
Бақылау күшейтілген топқа алынған әскери қызметшілермен жүргізілетін профилактикалық жұмысты әдістемелік қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) с солдатами (матросами) – по 160-часовой программе, при этом не менее 6 часов выделяется на резерв;
5) во время полевых выходов и участия в миротворческих миссиях занятия по государственно-правовой подготовке проводятся в виде информирования – по 1 часу 2 раза в неделю по категориям.
Воспитанники, уланы, кадеты, курсанты, слушатели военных учебных заведений к занятиям по ГПП не привлекаются.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В тематическом плане отражаются темы занятий по разделам (подразделам), выстроенным в хронологическом порядке.";
пункт 40 исключить;
дополнить пунктом 57-1 следующего содержания:
"57-1. В целях искоренения и предупреждения правонарушений в воинской части (учреждении) организуются и проводятся профилактические мероприятия с военнослужащими, включенными в группу повышенного контроля.
В группу повышенного контроля включаются военнослужащие, склонные к систематическому нарушению воинской дисциплины, в том числе лица:
1) совершившие в течение календарного года уголовный проступок, три и более административных правонарушений;
2) из числа военнослужащих по призыву (офицеры, солдаты), осужденных к условной мере наказания с установлением испытательного срока, до момента увольнения их из рядов ВС РК по отрицательным мотивам и исключения из списков воинской части (учреждения);
3) допустившие в течение календарного года распитие спиртных напитков во внеслужебное время, в том числе задержанные в состоянии алкогольного (наркотического) опьянения в общественных местах независимо от степени опьянения;
4) из числа офицеров и военнослужащих по контракту, которые были снижены в воинском звании (должности) на одну ступень либо предупреждены о неполном служебном соответствии;
5) не доложившие своевременно командованию подразделения, воинской части (учреждения) о допущенных, в течение календарного года, правонарушениях (административных, уголовных), в том числе скрывших информацию об оплате ими административных штрафов за нарушение правил дорожного движения, которые стали известными командованию подразделения, воинской части (учреждения) после выявления правоохранительными органами;
6) выявленные в ходе изучения личного состава в качестве неформальных лидеров отрицательной направленности, оказывающих негативное влияние на коллективное (общественное) мнение и социальные процессы, происходящие в воинском коллективе.
Данная категория военнослужащих требует повышенного внимания и усиленного контроля со стороны командования воинской части (учреждения). С ними проводится точечная индивидуально-воспитательная работа путем проведения правовых, информационно-разъяснительных профилактических бесед.
Указанные военнослужащие включаются в группу повышенного контроля, исключаются из нее на основании рапорта заместителя командира воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе на имя командира (начальника) воинской части (учреждения).
Учет военнослужащих, включенных в группу повышенного контроля, осуществляется офицером (старшим офицером) по воинской дисциплине отдела (отделения) воспитательной и идеологической работы воинской части (учреждения).
Методическое обеспечение профилактической работы с военнослужащими, включенными в группу повышенного контроля, осуществляется структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:

"62. Жеке құрамды зерделеу құралдарымен әдістемелік қамтамасыз етуді ҚР ҚК-де тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру мәселесіне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Психологиялық жұмыс нәтижесі туралы жеткізілім бағыныстылық тәртібінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі:
1) әскери бөлім (мекеме) – ай сайын;
2) өңірлік қолбасшылық, әскер тегі және жергілікті әскери басқару органы – тоқсан сайын;
3) әскер түрі және бағынысты әскери бөлімі (мекемесі) бар Қорғаныс министрлігінің, Бас штабтың және ҚР ҚК құрылымдық бөлімшесі – оқу кезеңінің қорытындысы бойынша.";
67-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) әскери қызметшілерді жоғары эмоционалдық және нервтік-психикалық тұрақтылықты талап ететін оқу-жаттығу, оқу-жауынгерлік және оқу-жаттықтыру міндеттерінің жекелеген түрін орындауға жіберу.";
мынадай мазмұндағы 67-1-тармақпен толықтырылсын:
"67-1. Оқу-жаттығу, оқу-жауынгерлік және оқу-жаттықтыру міндеттерінің жекелеген түріне мыналар жатады:
1) оқу-жаттығу ұшуы;
2) арнайы тапсырма бойынша ұшу;
3) әуе-десанттық даярлық шеңберінде парашютпен секіру;
4) сайыс пен армиялық ойынға қатысу;
5) бітімгершілік миссияға қатысу;
6) төтенше жағдай салдарын жою, аумақты жарылу қаупі бар заттардан тазарту бойынша қызметтік іссапарға жіберу.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Нервтік-психикалық тұрақсыздық, бейімделу қиын және депрессия белгісі бар, ауыр өмірлік, отбасылық-тұрмыстық және қаржылық қиындық, психофизиологиялық, тұлғалық проблема жағдайында жүрген суицид жасау қаупі деңгейі жоғары, психологиялық зерделеу нәтижесі бойынша жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілмеген әскери қызметшілер динамикалық қадағалау тобына алынады.
Әскери қызметшілер әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарының әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) атына жазған баянаты негізінде динамикалық қадағалау тобына алынады (одан шығарылады).
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші бөлімшесінің командирі, сондай-ақ оның тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары баянаттың сыртқы жағына танысқаны туралы қолтаңбасын қояды және психологиялық жұмыс мамандарымен бірлесіп, бақылауды және профилактикалық жұмысты ұйымдастырады.
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші қызмет орнын ауыстырған кезде оған ақпараттық анықтама жасалады, ол ауыстырылған қызмет орнына әскери қызметшінің жеке ісімен бірге жіберіледі.
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші емдеу мекемесіне жіберілген кезде емдеу мекемесінің басшылығы (қолбасшылығы) осы әскери қызметшінің динамикалық қадағалау тобында тұрғаны туралы жазбаша ескертіледі.
Әскери бөлімнің (мекеменің) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерді есепке алуды әскери бөлімнің (мекеменің) психологиялық жұмыс маманы жүзеге асырады. Бұл ақпарат жасырын болып табылады және жария етілмейді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"62. Методическое обеспечение средствами изучения личного состава осуществляется структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан, курирующим вопросы организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Донесение о результатах психологической работы представляется в порядке подчиненности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам:
1) воинские части (учреждения) – ежемесячно;
2) региональные командования, рода войск и местные органы военного управления – ежеквартально;
3) виды войск и структурные подразделения Министерства обороны, Генерального штаба и ВС РК имеющие в подчинении воинские части (учреждения) – по итогам учебного периода.";
пункт 67 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) допуск военнослужащих к выполнению отдельных видов учебных, учебно-боевых и учебно-тренировочных задач, требующих высокой эмоциональной и нервно-психической устойчивости.";
дополнить пунктом 67-1 следующего содержания:
"67-1. К отдельным видам учебных, учебно-боевых и учебно-тренировочных задач относятся:
1) учебно-тренировочные полеты;
2) полеты по специальному заданию;
3) прыжки с парашютом в рамках воздушно-десантной подготовки;
4) участие на соревнованиях и армейских играх;
5) участие в миротворческих миссиях;
6) направления в служебные командировки по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, очистки территории от взрывоопасных предметов.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Военнослужащие с высоким уровнем суицидального риска, имеющие признаки нервно-психической неустойчивости, дезадаптации и депрессии, переживающие негативные жизненные события, семейно-бытовые и финансовые трудности, психофизиологические, личностные проблемы, не допущенные к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы по результатам психологического изучения включаются в группу динамического наблюдения.
Военнослужащие включаются (исключаются) в группу динамического наблюдения на основании рапорта заместителя командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе на имя командира (начальника) воинской части (учреждения).
Командир подразделения военнослужащего включенного в группу динамического наблюдения, а также его заместитель по воспитательной и идеологической работе ставят свою роспись об ознакомлении на обороте рапорта и организуют контроль и профилактическую работу совместно со специалистами психологической работы.
При перемещении военнослужащего, включенного в группу динамического наблюдения, на него составляется информационная справка, которая направляется к месту перемещения вместе с личным делом военнослужащего.
При направлении военнослужащего, включенного в группу динамического наблюдения в лечебное учреждение, руководство (командование) лечебного учреждения письменно предупреждается о нахождении данного военнослужащие в группе динамического наблюдения.
Учет военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения воинской части (учреждения) осуществляется специалистом психологической работы воинской части (учреждения). Данная информация является конфиденциальной и разглашению не подлежит.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. Психологиялық зерделеу нәтижесі бойынша мынадай қорытындының бірі шығарылады:
1) "ұсынылады";
2) "ұсынылмайды".";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Жеке құрамның өзіндік ерекшелігін (жеке қасиетін) диагностикалау қорытындысы бойынша психологиялық жұмыс маманы алынған нәтижені талдайды және әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығына (басшылығына) психологиялық көмек көрсету, динамикалық қадағалау тобына алу, ұйымдық және басқарушылық шешім қабылдау талап етілетін адамдар туралы баяндайды.
Бұл ақпарат жасырын болып табылады және жария етілмейді.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Психологиялық жұмыс маманы жүргізген жұмыс нәтижесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психологиялық жұмыс маманының жеке және топтық жұмыс нысанын есепке алу журналында есепке алынады.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеуді әскери бөлім (мекеме) және бөлімше командирлері (бастықтары), штаб (басқару органы), командирдің (бастықтың) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарлары, психологиялық жұмыс мамандары және әскер қызметін ұйымдастыру жөніндегі лауазымды адамдар ұйымдастырады.
Әскери бөлім (мекеме) және бөлімше командирлері (бастықтары) психологиялық жұмыс мамандарының ұсынымына сәйкес атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін жеке құрамды іріктеуді, орналастыруды жүзеге асырады.
Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеу іс-шараларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және психологиялық жұмыс маманына осы іс-шараны жүргізуде көмек көрсетеді.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеу:
1) моральдық-психологиялық жағдайы бойынша атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқара алмайтын әскери қызметшілерді жібермеу;
2) кезекші есептоптарды, жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін ауысымдарды қалыптастыру бойынша психологиялық ұсыным дайындау;
3) әртүрлі жедел жағдай шартында әрекет ету кезінде психологиялық төзімділік пен дайын болуды қалыптастыру;

"74. По результатам психологического изучения выносится одно из следующих заключений:
1) "рекомендуется";
2) "не рекомендуется".";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. По итогам диагностики индивидуальных особенностей (личностных качеств) личного состава специалист психологической работы анализирует полученные результаты и докладывает командованию (руководству) воинской части (учреждения) о лицах требующих оказания психологической помощи, включения в группу динамического наблюдения, принятия организационных и управленческих решений.
Данная информация является конфиденциальной и разглашению не подлежит.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Результаты проведенной работы специалиста психологической работы учитываются в журнале учета индивидуальных и групповых форм работы специалиста психологической работы по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Психологическое сопровождение боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы организовывается командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) и подразделений, штабами (органами управления), заместителями командиров (начальников) по воспитательной и идеологической работе, специалистами психологической работы и должностными лицами по организации службы войск.
Командиры (начальники) воинских частей (учреждений) и подразделений осуществляют подбор, расстановку личного состава, заступающих на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием в соответствии с рекомендациями специалистов психологической работы.
Заместитель командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе осуществляет контроль за выполнением мероприятий психологического сопровождения боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы и оказывает помощь специалисту психологической работы в проведении данных мероприятии.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Психологическое сопровождение боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы проводится в целях:
1) недопущения военнослужащих, которые по своему морально-психологическому состоянию не могут нести боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием;
2) выработки психологических рекомендаций по формированию дежурных расчетов, смен, заступающих на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу;
3) формирования психологической устойчивости и готовности к действиям в различных условиях оперативной обстановки;

4) жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқару барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайын мониторингтеу мақсатында жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 85-1-тармақпен толықтырылсын:
"85-1. Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға:
1) суицид жасау қаупі белгісі бар, суицид әрекетін жасаған, суицид жасаған туыстары, психологиялық, отбасылық-тұрмыстық және қаржылық проблемасы бар, сондай-ақ динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілер;
2) каникулдық демалыстан келгеннен кейін психологиялық зерделеуден өтпеген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнының курсанттары, кадеттері жіберілмейді.";
мынадай мазмұндағы 85-2-тармақпен толықтырылсын:
"85-2. Әскери қызметшілерді атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін психодиагностикалық зерделеу жүргізіледі, оның нәтижесі бойынша мынадай қорытындының бірі шығарылады:
1) "жіберіледі";
2) "жіберілмейді".";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Оқу кезеңі басталар алдында жеке құрамды психологиялық зерделеу жүргізіледі, оның нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін жеке құрамды психологиялық зерделеу актісі (бұдан әрі – акт) жасалады. Актіге әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары қол қояды және оны әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) бекітеді.
Жауынгерлік іс-қимыл, төтенше жағдай аймағынан, бітімгершілік миссиядан, ұзақ іссапар мен демалыстан, ұзақ емделуден кейін оралған, әскери бөлімнен (мекемеден) ауысып келген әскери қызметшілерді атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін олар келгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде психологиялық зерделеу жүргізіледі. Нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес акт жасалады.
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілмеген әскери қызметшілер динамикалық қадағалау тобына алынады, оларға тұрақты бақылау жүзеге асырылады және бар проблеманы шешуде көмек көрсетіледі. Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілмеген әскери қызметшілер екі оқу кезеңі ішінде дәрігерге (психиатрға) консультацияға жіберіледі.
Жеке құрамның қарауылда қызмет атқаруға даярлығын психологиялық сүйемелдеу үш кезеңде жүргізіледі:

4) мониторинга морально-психологического состояния личного состава в ходе несения боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы.";
дополнить пунктом 85-1 следующего содержания:
"85-1. К несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием не допускаются:
1) военнослужащие с признаками суицидального риска, совершавшие суицидальные попытки, имеющие родственников-суицидентов, психологические, семейно-бытовые и финансовые проблемы, а также включенные в группу динамического наблюдения;
2) курсанты, кадеты военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан не прошедшие психологическое изучение после прибытия из каникулярных отпусков.";
дополнить пунктом 85-2 следующего содержания:
"85-2. Для допуска военнослужащих к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием проводится психологическое изучение, по результатам которого выносится одно из следующих заключений:
1) "допущен";
2) "не допущен".";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Перед началом учебного периода проводится психологическое изучение личного состава, по результатам которого составляется акт психологического изучения личного состава для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Акт). Акт подписывается заместителем командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе и утверждается командиром (начальником) воинской части (учреждения).
Для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием военнослужащих, вернувшихся из зоны боевых действий, чрезвычайных ситуаций, миротворческих миссий, длительных командировок и отпусков, после длительного лечения, переведенных из воинских частей (учреждений) в течение трех рабочих дней после их прибытия проводится психологическое изучение. По результатам составляется Акт согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Военнослужащие, не допущенные к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием включаются в группу динамического наблюдения, за ними осуществляется постоянный контроль и оказывается помощь в решении имеющихся проблем. Военнослужащие, не допущенные к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием в течение двух учебных периодов направляются на консультацию к врачу (психиатру).
Психологическое сопровождение подготовки личного состава к несению службы в карауле проводится в три этапа:

1) бірінші – нарядқа түскенге дейін екі-үш күн бұрын психологиялық жұмыс мамандарының ұсынымын ескеріп, бөлімше командирлері қарауылдың жеке құрамын іріктеуді, бөлуді және тағайындауды жүзеге асырады.
Қарауылды, кезекші ауысымды, атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін есептопты құру кезінде оған түсетін адамдардың психологиялық үйлесімділігі ескеріледі. Психологиялық үйлесімділігі нашар – жанжалшыл, аразшыл, бір-біріне наразылығы мен орынсыз талабы бар әскери қызметшілердің бір қарауыл, бір кезекші ауысым, кезекші есептоп құрамына түсуіне жол берілмейді;
2) екінші – нарядқа түсер алдындағы күні қарауылдың (кезекші ауысымның, кезекші есептоптың) жеке құрамымен психологиялық зерделеу жүргізіледі.
Бір тәуліктен кейін атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметте түскен кезде психологиялық зерделеу түсетін күні жүргізіледі.
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін жеке құрамды зерделеу нәтижесі әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына баянатпен баяндалады. Баянатқа әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары қол қояды.
Әскери бөлім (мекеме) штабының бастықтары, бөлімше командирлері, командирлердің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарлары және әскер қызметін ұйымдастыру жөніндегі лауазымды адамдар психологиялық зерделеуден өтпеген әскери қызметшілерді атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жібермеуге бақылауды жүзеге асырады;
3) үшінші – қарауылға түсетін күні қарауыл жасақталған бөлімше командирлері және олардың тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарлары, әскери бөлімнің (мекеменің) тәрбие және идеологиялық жұмыс органдары, психологиялық жұмыс мамандары практикалық сабақ барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайын қадағалау және сұрау арқылы мониторингтейді.
Әскери бөлім (мекеме) және бөлімше командирлері (бастықтары), жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті ұйымдастыруды тексеру жөніндегі функциялар жүктелген лауазымды адамдар қызмет атқаруды тексеру барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайын қадағалау және әңгімелесу әдісімен бағалайды. Әскери қызметшілерде өзіне, қызметтік ісіне, әскери ұжымдағы тұлғааралық қатынастарға, отбасындағы жағдайға және (немесе) жеке өмірінің басқа да проблемасына қанағаттанбауынан туындаған психоэмоционалдық жай-күйінің өзгеру белгілері анықталған кезде осы әскери қызметшіні ауыстыру және оны психологиялық жұмыс маманына консультацияға жіберу жөнінде шаралар қабылдайды.";
103-тармақ алып тасталсын;
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) первый – за два-три дня до заступления в наряд командирами подразделений осуществляется подбор, распределение и назначение личного состава караула с учетом рекомендаций специалистов психологической работы.
При формировании караулов, дежурных смен, расчетов заступающих на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием учитывается психологическая совместимость заступающих лиц. Не допускается заступление в состав одного караула, одной дежурный смены, дежурного расчета военнослужащих с низкой психологической совместимостью – конфликтующих, враждующих, имеющие взаимные претензии и притязания;
2) второй – в день, предшествующий заступлению в наряд, с личным составом караула (дежурной смены, дежурного расчета) проводится психологическое изучение.
При заступлении на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием через сутки психологическое изучение проводится в день заступления.
Результаты изучения личного состава, заступающего на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службы со стрелковым оружием докладываются рапортом на имя командира (начальника) воинской части (учреждения). Рапорт подписывает заместитель командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе.
Начальники штабов воинских частей (учреждений), командиры подразделений, заместители командиров по воспитательной и идеологической работе и должностные лица по организации службы войск осуществляют контроль по недопущению к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием военнослужащих, не прошедших психологическое изучение;
3) третий – в день заступления, командиры подразделений от которого наряжен караул и их заместители по воспитательной и идеологической работе, органы воспитательной и идеологической работы воинской части (учреждения), специалисты психологической работы в ходе практического занятия проводят мониторинг морально-психологического состояния личного состава путем наблюдения и опроса.
Командиры (начальники) воинских частей (учреждений) и подразделений, должностные лица, на которых возложены функции по проверке организации боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы в ходе проверки несения службы оценивают морально-психологическое состояние личного состава методом наблюдения и беседы. При выявлении у военнослужащих признаков изменения психоэмоционального состояния, вызванного неудовлетворенностью собой, служебной деятельностью, межличностными отношениями в воинском коллективе, обстановкой в семье и (или) другими проблемами личной жизни принимают меры по замене данного военнослужащего и направлению его на консультацию к специалисту психологической работы.";
пункт 103 исключить;
пункт 108 изложить в следующей редакции:

"108. Жоғары, орта-техникалық, кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнында психологиялық жұмыс мынадай ерекшелікпен ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) атыс қарумен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін жеке құрамды психологиялық зерделеу жылына екі рет курсанттар (кадеттер) қысқы және жазғы каникулдық демалыстан келген соң жүргізіледі;
2) курсанттарды, кадеттерді психологиялық зерделеу каникулдық демалыстан келгеннен кейін күнтізбелік 10 күн ішінде жүргізіледі;
3) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнына оқуға қабылдау кезінде кәсіби-психологиялық іріктеу нәтижесі бойынша мынадай қорытындының бірі шығарылады:
"бірінші кезекте ұсынылады" – бірінші санат;
"ұсынылады" – екінші санат;
"шартты түрде ұсынылады" – үшінші санат;
"ұсынылмайды" – төртінші санат.";
117-тармақтың 8) тармақшасы "озық тәжірибесін тұжырымдау және тарату;" деген редакцияда жазылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) әскерге шақыру жасына дейінгі жастармен әскери-патриоттық бағыттағы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу болып табылады.";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 5-қосымша алып тасталсын;
Қағидаларға 6-қосымша алып тасталсын;
Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Тәрбие және идеологиялық жұмыстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 848 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие,
әлеуметтік-құқықтық,
психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Әскери басқару органдарында, әскери бөлімдер мен мекемелерде ҚР ҚК жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі есеп беру-жоспарлау құжаттамасының тізбесі

"108. Психологическая работа в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, реализующих программы высшего, среднетехнического, профессионального или после среднего образования организовывается и проводится со следующими особенностями:
1) психологическое изучение личного состава для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием проводится два раза в год, после прибытия курсантов (кадетов) из зимнего и летнего каникулярных отпусков;
2) психологическое изучение курсантов, кадетов проводится в течение 10 календарных дней после прибытия из каникулярных отпусков.
3) по результатам профессионально-психологического отбора при приеме на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан выносится одно из следующих заключений:
"рекомендуется в первую очередь" - первая категория;
"рекомендуется" - вторая категория;
"рекомендуется условно" - третья категория;
"не рекомендуется" - четвертая категория.";
пункт 117 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) организация и проведение мероприятий военно-патриотической направленности с допризывной молодежью.";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 5 к Правилам исключить;
приложение 6 к Правилам исключить;
приложение 7 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 8 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту воспитательной и идеологической работы Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Приложение 1 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 4 сентября 2023 года № 848
Приложение 1
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
ооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень отчетно-плановой документации по организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в органах военного управления, воинских частях и учреждениях

1. ҚР ҚК-де тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі:
1) ҚР ҚК-де оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (20 қарашаға дейін);
2) оқу жылына арналған ҚР ҚК жеке құрамымен МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың тақырыптық жоспары (20 қарашаға дейін);
3) жас буынды зерделеу нәтижесін талдау (жылына екі рет жеке құрам бөлімше қатарына алынғаннан кейін).
2. ҚК түрі, әскер тегі, өңірлік қолбасшылық, бағынысты әскери бөлімі (мекемесі) бар департаменттер мен бас басқармалар:
1) оқу жылына арналған МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың күнтізбелік жоспарын қоса алғанда, тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (25 қарашаға дейін);
2) оқу кезеңіндегі және оқу жылындағы тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйі туралы талдау және бұйрық;
3) санаттар бойынша бөлінген әскери қызметшілермен жүргізілген жасырын сауалнама нәтижесін талдау (тоқсан сайын);
4) жас буынды зерделеу нәтижесін талдау (жылына екі рет жеке құрам бөлімше қатарына алынғаннан кейін);
5) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерге мәлімет (ай сайын жаңарту);
6) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісін қоса алғанда, МҚД тыңдаушыларының сабаққа қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналы.
3. Әскери бөлім (бригада, полк, авиабаза, база, арсенал, жеке батальон, 1-дәрежелі корабль), әскери оқу орны:
1) оқу жылына арналған МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың күнтізбелік жоспарын қоса алғанда, тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (30 қарашаға дейін);
2) бір айдағы, тоқсандағы, оқу кезеңіндегі және оқу жылындағы тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйі туралы талдау және бұйрық;
3) оқу жылына арналған жеке құраммен МҚД-ны және ақпараттандыруды ұйымдастыру туралы бұйрық (25 қарашаға дейін);
4) жас буынды зерделеу нәтижесі туралы талдау және жеткізілім (жылына екі рет жеке құрам бөлімше қатарына алынғаннан кейін);
5) атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызмет атқаруға жіберу үшін жеке құрамды психологиялық зерделеу актісі;
6) қарумен жауынгерлік кезекшілік, қарауылдық қызмет, ішкі қызмет атқаруға жеке құрамды жіберу туралы баянат (түсетін күні);
7) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісін қоса алғанда, МҚД тыңдаушыларының сабаққа қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналы;

1. Структурное подразделение Министерства обороны, курирующее вопросы организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК на учебный год (до 20 ноября);
2) тематический план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом ВС РК на учебный год (до 20 ноября);
3) анализ результатов изучения молодого пополнения (два раза в год после ввода личного состава в строй подразделений).
2. Вид ВС, род войск, региональное командование, департаменты и главные управления, имеющие подчиненные воинские части (учреждения):
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы, включая календарный план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии на учебный год (до 25 ноября);
2) анализ и приказ о состоянии воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы за период обучения и учебный год;
3) анализ результатов анонимного анкетирования военнослужащих, разбитых по категориям (ежеквартально);
4) анализ результатов изучения молодого пополнения (два раза в год после ввода личного состава в строй подразделений);
5) сведения на военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения (обновление ежемесячно);
6) журналы учета посещаемости и успеваемости слушателей ГПП, включая планы-конспекты занятий по ГПП.
3. Воинская часть (бригада, полк, авиабаза, база, арсенал, отдельный батальон, корабль 1 ранга), военное учебное заведение:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы, включая календарный план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии на учебный год (до 30 ноября);
2) анализ и приказ о состоянии воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы за месяц, квартал, период обучения и учебный год;
3) приказ об организации ГПП и информирования с личным составом на учебный год (до 25 ноября);
4) анализ и донесение о результатах изучения молодого пополнения (два раза в год после ввода личного состава в строй подразделений);
5) акты психологического изучения личного состава для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием;
6) рапорта о допуске личного состава к несению боевого дежурства, караульной службы, а также внутренней службы с оружием (в день заступления)
7) журналы учета посещаемости и успеваемости слушателей ГПП, включая планы-конспекты занятий по ГПП;

8) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерге мәлімет.
4. Қорғаныс істері департаменті:
1) оқу жылына арналған МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың күнтізбелік жоспарын қоса алғанда, тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (30 қарашаға дейін);
2) оқу жылына арналған жеке құраммен МҚД-ны ұйымдастыру және хабардар ету туралы бұйрық;
3) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісін қоса алғанда, МҚД тыңдаушыларының сабаққа қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналы;
4) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерді есепке алу журналы.
5. Батальон (дивизион, екінші дәрежелі корабль), қорғаныс істері басқармасы (бөлімі):
1) бір айға арналған тәрбие жұмысы жоспары және есептік материал;
2) жеке құраммен өткізілетін жеке-тәрбие жұмысының журналы.
6. Рота (батарея, үшінші дәрежелі корабль):
1) ай сайын 25-і күніне қарай әзірленетін бір айға арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыс жоспары;
2) ротада (батареяда, үшінші дәрежелі корабльде) қорытынды жасау журналы;
3) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 848 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие,
әлеуметтік-құқықтық,
психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________ әскери бөлімінде 20___ жылғы _______ психологиялық жұмыс нәтижесі туралы жеткізілім

8) сведения на военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения.
4. Департамент по делам обороны:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы, включая календарный план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии на учебный год (до 25 ноября);
2) приказ об организации ГПП и информирования с личным составом на учебный год;
3) журналы учета посещаемости и успеваемости слушателей ГПП, включая планы-конспекты занятий по ГПП;
4) журнал учета военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения;
5. Батальон (дивизион, корабль второго ранга), управление (отдел) по делам обороны:
1) план воспитательной работы на месяц и отчетные материалы;
2) журнал индивидуально-воспитательной работы с личным составом.
6. Рота (батарея, корабль третьего ранга):
1) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работына месяц, разрабатываемый ежемесячно к 25 числу;
2) журнал подведения итогов в роте (батарее, кораблях третьего ранга);
3) планы-конспекты занятий по ГПП.
Приложение 2 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 2023 года № ___
Приложение 4
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
ооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Донесение о результатах психологической работы
за ________ 20__ года в воинской части ________

1. Психологиялық жұмыс нәтижесі туралы мәліметтер
Р/с №
Орындалған іс-шара
Саны
Ескертпе
Жеке құрамды психологиялық зерделеу
1.
Жеке әңгімелесу әдісімен зерделенген адам саны
2.
Тестілеу әдісімен зерделенген адам саны
3.
Келісімшарт бойынша әскери қызметке кәсіби және психологиялық іріктеу шеңберінде зерделенген адам саны, оның ішінде:
ұсынылады
ұсынылмайды
4.
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, қарауылдық және ішкі қызмет құрамында қызмет атқаруға рұқсат ету үшін зерделенген әскери қызметшілер саны, оның ішінде
рұқсат етілді
рұқсат етілген жоқ
5.
Социометрия әдісімен зерделенген бөлімше саны
Жеке құрамға психологиялық көмек
6.
Өткізілген жеке консультация саны
7.
Жүргізілген профилактикалық әңгімелесу саны
8.
Өткізілген тренинг саны
Суицидтік оқиға профилактикасы бойынша психологиялық жұмыс
9.
Суицид жасау қаупі деңгейі жоғары болып айқындалған адам саны
10.
Әскери қызметшілердің психикалық денсаулығын нығайту және суицидтік әрекет профилактикасы бойынша жүргізілген іс-шара саны
11.
Психиатр-дәрігерге консультацияға жіберілген адам саны
12.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Бас әскери-клиникалық госпиталіне психиатриялық тексеруге жіберілген әскери қызметші саны
13.
Психикалық денсаулық көрсеткіші бойынша ҚР ҚК қатарынан шығарылған әскери қызметші саны
14.
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші саны, оның ішінде:
есептік кезеңде қосылды:
есептік кезеңде шығарылды
Психологиялық тұрғыдан ағарту
15.
Командирлік (кәсіби) даярлық жүйесінде өткізілген сабақ саны
16.
Өткізілген дәріс саны
17.
Әзірленген брошюра, бюллетень, плакат және басқа да ақпараттық материал саны

1. Сведения о результатах психологической работы
№ п/п
Выполненные мероприятия
Количество
Примечание
Психологическое изучение личного состава
1.
Количество изученных лиц методом индивидуальной беседы
2.
Количество изученных лиц методом тестирования
3.
Количество изученных лиц в рамках профессионального и психологического отбора на воинскую службу по контракту, из них:
рекомендовано
не рекомендовано
4.
Количество военнослужащих изученных для допуска к несению службы в составе боевого дежурства, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием, из них
допущено
не допущено
5.
Количество подразделений изученных методом социометрии
Психологическая помощь личному составу
6.
Количество проведҰнных индивидуальных консультаций
7.
Количество проведенных профилактических бесед
8.
Количество проведҰнных тренингов
Психологическая работа по профилактике суицидальных происшествий
9.
Количество выявленных лиц с высоким уровнем суицидального риска
10.
Количество проведенных мероприятий по укреплению психического здоровья и профилактике суицидального поведения военнослужащих
11.
Количество направленных лиц на консультацию врачу-психиатру
12.
Количество военнослужащих направленных на психиатрическое обследование в Главный военно-клинический госпиталь Министерства обороны Республики Казахстан
13.
Количество уволенных военнослужащих из рядов ВС РК по показателям психического здоровья
14.
Количеств военнослужащих включенных в группу динамического наблюдения, из них:
включено в отчетный период:
исключено в отчетный период
Психологическое просвещение
15.
Количество проведенных занятий в системе командирской (профессиональной) подготовки
16.
Количество проведенных лекций
17.
Количество разработанных брошюр, бюллетеней, плакатов и других информационных материалов

2. Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілер туралы мәліметтер
Р/с №
Әскери атағы, тегі, инициалы
Динамикалық қадағалау тобына алынған күні мен себебі
Профилактикалық іс-шаралар
Ескертпе
1
2
Ескертпе:
Көрсетілген нысанға толықтыру ретінде мәтіндік түрде фото, бейне және басқа да есептік материалды қоса берумен, есепті кезеңде жүргізілген қосымша психологиялық жұмыс іс-шаралары сипатталуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 848 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие,
әлеуметтік-құқықтық,
психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Бекітемін
00000 әскери бөлімінің
командирі
Әскери атағы, қолы, инициалы,
тегі
20__ жылғы "__" _______
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызмет атқаруға рұқсат беру үшін жеке құрамды психологиялық зерделеудің № ___ АКТІСІ
Р/с №
Әскери атағы
Тегі және инициалы
Психологиялық зерделеу нәтижесі
Тұжырым
Ескертпе
№ 1 бөлімше
1
2
№ 2бөлімше
3
4
Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарының лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалы, қолы
20__ жылғы "__" _______
Ескертпе:
1. "Психологиялық зерделеу нәтижесі" бағанында жеке тұлғаның кейбір мінезінің айқын көрінуін көрсетумен психологиялық зерделеу нәтижесі көрсетіледі.
2. "Тұжырым" бағанында психологиялық жұмыс маманының ұсынымы сипатталады (рұқсат етілді, рұқсат етілген жоқ).
3. "Ескертпе" бағанында атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызмет атқаруға кедергі келтіретін қосымша мән-жай, сондай-ақ әңгімелесу мен қадағалау нәтижесі сипатталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 848 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие,
әлеуметтік-құқықтық,
психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Психологиялық жұмыс маманының жеке және топтық жұмыс нысанын есепке алу журналы
1-бөлім. Жеке жұмыс нысаны
Р/с №
Әскери атағы, тегі, инициалы, лауазымы
Жеке жұмыс нысаны
Нәтижесі
Ұсыным
Ескертпе
Өткізілетін күні
2-бөлім. Топтық жұмыс нысаны
Р/с №
Өткізілетін күні
Бөлімше
Адам саны
Жұмыс түрі
Мақсаты
Ескертпе
Ескертпе:
1) психологиялық жұмыс маманы жеке жұмыс нысанында жұмыс күні ішінде кемінде үш іс-шара өткізеді;
2) тренинг аптасына кемінде 2 рет өткізіледі.

2. Сведения о военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения
№№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы
Дата и причина включения в группу динамического наблюдения
Профилактические мероприятия
Примечание
1
2
Примечание:
В дополнение к указной форме в текстовом виде могут быть описаны дополнительные мероприятия психологической работы, проведенные в отчетном периоде с приложением фото, видео и других отчетных материалов.
Приложение 3 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 2023 года № ___
Приложение 7
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Командир войсковой части 00000
Воинское звание,
подпись, инициалы, фамилия
"__" _______ 20__ года
АКТ №__
психологического изучения личного состава для допуска к несению боевого дежурства,
боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием
№ п/п
Воинское звание
Фамилия и инициалы
Результаты психологического изучения
Выводы
Примечание
Подразделение № 1
1
2
Подразделение № 2
3
4
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы, подпись заместителя командира
(начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе
"__" _______ 20__ года
Примечание:
1. В графе "Результаты психологического изучения" указываются результаты психологического изучения с указанием выраженности отдельных характеристик личности.
2. В графе "Выводы" описывается рекомендация специалиста психологической работы (допущен, не допущен).
3. В графе "Примечание" описываются дополнительные обстоятельства, препятствующие к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием, а также результаты бесед и наблюдения.
Приложение 4 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" _______ 2023 года № ___
Приложение 8
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета индивидуальных и групповых форм работы специалиста психологической работы
Раздел 1. Индивидуальные формы работ
№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы, должность
Форма индивидуальной работы
Результаты
Рекомендации
Примечание
Дата проведения
Раздел 2. Групповые формы работ
№ п/п
Дата проведения
Подразделение
Количество человек
Вид работы
Цель
Примечание
Примечание:
1) специалистом психологической работы в форме индивидуальной работы проводятся не менее трех мероприятий в течение рабочего дня;
2) тренинги проводятся не менее 2 раз в течении недели.