"Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 6 қыркүйектегі № 462 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 қыркүйекте № 33397 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33056 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын бірлескен білім беру бағдарламалары, сондай-ақ шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ1 – Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қазақстандық үлгідегі дипломды алатын бірлескен білім беру бағдарламалары, сондай-ақ шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
V жқ1 = Nzb1 * Контzb1,
мұндағы:
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb1 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП-ның және ПОҚ-ның жылына бір білім алушыға шаққандағы жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша жылына бір білім алушыға есептегенде жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде білім алушылардың оқу-әдістемелік әдебиеттерді сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарының академиялық ұтқырлығын ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары – 19 АЕК;

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 сентября 2023 года № 462. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2023 года № 33397
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33056), следующие изменение и дополнение:
в Методике подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет объема подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования и подушевого норматива финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования, по совместным образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования , созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, производится по следующим формулам:
1) Vпф1 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с зарубежной организацией высшего и (или) послевузовского образования, а также филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, c получением диплома казахстанского образца, рассчитывается по формуле:
Vпф1 = Nzb1 * Контzb1,
где:
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате;
Контzb1 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате рассчитывается по формуле:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации академической мобильности лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий, обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования в расчете на одного обучающегося в год по техническим и сельскохозяйственным направлениям подготовки кадров – 19 МРП;

АЕК – жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін айлық есептік көрсеткіш. Айлық есептік көрсеткішке баламалы көрсеткіштердің мәндерін айқындау үшін негіз ретінде 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері алынады;
А – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары үшін оқу құралдары мен жабдықтардың амортизация нормасы 64 АЕК-ті құрайды;
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП және ПОҚ еңбегіне ақы төлеудің жылдық қоры жылына бір білім алушыға төменде келтірілген персонал құрамы негізге алына отырып есептеледі.
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Персонал
Саны (штат бірлігі)
1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері теңгемен
АЕК-те 1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері
ПОҚ
Профессорлық-оқытушылық құрам (ПОҚ):

МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно законом о республиканском бюджете. Для определения значений показателей, эквивалентных месячному расчетному показателю, за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для технических и сельскохозяйственных направлений подготовки кадров составляет – 64 МРП;
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается исходя из нижеприведенного состава персонала.
Аббревиатура, применяемая по тексту
Персонал
Количество (штатных единиц)
Размер заработной платы на 1 работника в тенге
Размер заработной платы на 1 работника в МРП
ППС
Профессорско-преподавательский состав (ППС):

Жалақыны есептеу 2021 жылғы 15 қарашаға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 430 теңге баламасында ұлттық валютада жүргізілді;
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
отандық қызметкерлер үшін snokz – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
шетелдік қызметкерлер үшін snoin – 1,095;
mp – жұмыс берушінің қосымша міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылға және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
mvпоқ – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициентін құрайды:
бір шетелдік оқытушыға mvпоқin – 0,02;
бір отандық оқытушыға mvпоқkz – 0,047;
mvәбп – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бір шетелдік мидл менеджментке mvәбпin1 – 0,0033;
бір шетелдік топ-менеджментке mvәбпin2– 0,001;
бір шетелдік халықаралық менеджментке mvәбпin3 – 0,00067;
бір отандық менеджментке mvәбпkz1 – 0,00067;
бір ӘБП кіші құрамға mvәбпkz2 – 0,031;
S – халықаралық білім беру бағдарламаларын енгізу коэффициенті – 102,024 АЕК.
2) Vжқ2 – Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
V жқ2 = Vжқ1 + L1,
мұндағы:
L1 – Солтүстік Америка елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 752,693 АЕК есебінен шығыстар;
3) Vжқ3 – Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ3 = Vжқ1 + L2 – S,
мұндағы:
L2 – Еуропа елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 698,845 АЕК есебінен шығыстар.
Шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына төлем барлық оқу кезеңі үшін (4 жыл) тең үлестермен шарт негізінде жүзеге асырылады.

Расчет заработной платы произведен в национальной валюте в эквиваленте 430 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 15 ноября 2021 года;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
для отечественного персонала snokz – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
для иностранного персонала snoin – 1,095;
mp – коэффициент дополнительных обязательных пенсионных взносов работодателя и отчислений в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045
на 2025 год – 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
mvппс – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
на одного иностранного преподавателя mvппсin – 0,02;
на одного отечественного преподавателя mvппсkz – 0,047;
mvауп – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП составляет:
на одного иностранного мидл-менеджмента mvаупin1 – 0,0033;
на одного иностранного топ-менеджмента mvаупin2 – 0,001;
на одного международного менеджмента mvаупin3 – 0,00067;
на одного отечественного менеджмента mvаупkz1 – 0,00067;
на одного младшего состава АУП mvаупkz2 – 0,031;
S – коэффициент внедрения международных образовательных программ – 102,024 МРП.
2) Vпф2 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, по образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:
Vпф2 = Vпф1 + L1,
где:
L1 –расходы на одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Северной Америки из расчета 752,693 МРП в год;
3) Vпф3 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:
Vпф3 = Vпф1 + L2 – S,
где:
L2 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Европы из расчета 698,845 МРП в год.
Выплата зарубежной организации высшего и послевузовского образования осуществляется на основании договора, равными долями за весь период обучения (4 года).

L1 және L2 есебі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2022 жылғы 27 желтоқсанға белгіленген бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 461,1 теңге эквивалентінде ұлттық валютада жүргізілді.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттар негізінде құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамасы негізінде әрекет ететін және таратылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді (бакалавриат және магистратура) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
Nb – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nm – магистратурада жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контb, Контm мына формула бойынша есептеледі:
Контb, m = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 – оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары және білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nb/m – бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) оқуға тиесілі шығыстар нормативінің сомасынан тұрады, мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m = Nb/m kz+ Nb/m rus,
мұндағы:
Nb/m kz – ҚР-да бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m kz = F + K + Р + S + U + А;
Nb/m rus – РФ-да бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – жылына бір білім алушыға есептегенде, білім беру процесі персоналының (ӘБП және ПОҚ), білім беру ортасы персоналының (оқу-қосалқы персонал (бұдан әрі – ОҚП) және қызмет көрсетуші персоналдың (бұдан әрі – ҚКП) еңбегіне ақы төлеудің жылдық қорын қамтитын персоналдың жалпы жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
F = Т + Q,
Т – ӘБП мен ПОҚ-ның бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
T = Tнег + Tөтем,
мұндағы:
Тнег – ӘБП мен ПОҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

Расчет L1 и L2 произведен в национальной валюте в эквиваленте 461,1 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 27 декабря 2022 года.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и норматива подушевого финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных на основании международных договоров на территории Республики Казахстан, действующих и ликвидируемых на основании законодательства Республики Казахстан производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nm – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Контb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контb, Контm рассчитываются по следующей формуле:
Контb, m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Российской Федерации (далее – РФ), рассчитывается по следующей формуле:
Nb/m = Nb/m kz+ Nb/m rus,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb/m kz = F + K + Р + S + U + А;
Nb/m rus – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РФ рассчитывается по формуле:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала, включающий годовой фонд оплаты труда персонала образовательного процесса (АУП и ППС) и персонала образовательной среды (учебно-вспомогательный персонал (далее – УВП) и обслуживающий персонал (далее – ОП)), в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Т + Q,
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
T = Tосн + Tкомп,
где:
Тосн – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

Тнег = W *12 * sno * mp * mv1;
Төтем – қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Төтем = (ЛА + БЛА * f) * sno * mp * mv1,
мұндағы:
W – ӘБП мен ПОҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті– 1,0836;
2025 жылдан бастап – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылдан бастап – 1,08;
mv1 – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриатта – 0,167;
магистратурада – 0,2;
W – ӘБП мен ПОҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W = (ЛА + БЛА * f) + БЛА * u,
мұндағы:
ЛА – базалық лауазымдық айлықақыны (БЛА) 10,2336 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын ПОҚ-ның лауазымдық айлықақысы;
f – ӘБП жалақысының ПОҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті– 6,25;
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті – 1,71;
Q – жылына бір білім алушыға ОҚП және ҚП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qоқп + Qқп,
мұндағы:
Qоқп – ОҚП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qоқп = Qнег.оқп + Qөтем.оқп,
мұндағы:
Qнег.оқп – ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qнег.оқп = Gоқп * 12 * sno * mp * mv2,
мұндағы:
Gоқп – ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Gоқп = БЛА * q,
мұндағы:
q – ОҚП жалақысының ПОҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 4,38;
mv2 – ОҚП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті– 0,037;
Qөтем.оқп – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Qөтем.оқп = БЛА * q * sno * mp * mv2;
Qқкп – ҚКП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qқкп = Qнег.қкп + Qөтем.қкп,
мұндағы:
Qнег.қп – ҚКП-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

Тосн = W *12 * sno * mp * mv1;
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников рассчитывается по формуле:
Ткомп = (ДО + БДО * f) * sno * mp * mv1,
где:
W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0836;
с 2025 года – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
на 2025 год – 1,055;
на 2026 года – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
с 2028 года – 1,08;
mv1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
в бакалавриате – 0,167;
в магистратуре – 0,2;
W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц рассчитывается по следующей формуле:
W = (ДО + БДО * f) + БДО * u,
где:
ДО – должностной оклад ППС в месяц определяется путем умножения базового должностного оклада (БДО) на коэффициент 10,2336;
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС – 6,25;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 1,71;
Q – годовой фонд оплаты труда УВП и ОП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Q = Qувп + Qоп,
где:
Qувп – годовой фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Qувп = Qосн.увп + Qкомп.увп,
где:
Qосн.увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Qосн.увп = Gувп * 12 * sno * mp * mv2,
где:
Gувп – месячный фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Gувп = БДО * q,
где:
q – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате ППС – 4,38;
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП – 0,037;
Qкомп.увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.увп = БДО * q * sno * mp * mv2;
Qоп – годовой фонд оплаты труда ОП рассчитывается по формуле:
Qоп = Qосн.оп + Qкомп.оп,
где:
Qосн.оп – годовой фонд оплаты труда ОП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

Qнег.қкп = Gқкп * 12 * sno * mp * mv3,
мұндағы:
Gқкп – ҚКП-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Gқкп = БЛА * h,
мұндағы:
h – ҚКП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 2,98;
mv3 – ҚКП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті – 0,063;
Qөтем.қкп – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Qөтем.қкп = БЛА * h * sno * mp * mv3;

Qосн.оп = Gоп * 12 * sno * mp * mv3,
где:
Gоп – месячный фонд оплаты труда ОП рассчитывается по формуле:
Gоп = БДО * h,
где:
h – коэффициент удельного веса заработной платы ОП в заработной плате ППС – 2,98;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника ОП – 0,063;
Qкомп.оп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.оп = БДО * h * sno * mp * mv3;

4) K – білім беру процесін ұйымдастыру және жүргізу мақсатында ПОҚ және ӘБП-ны іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатынаббревиатура,
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы,
АЕК*
К
Оқу процесі шеңберінде М.В.Ломоносов атындағы Мәскеу мемлекеттік университетінің Қазақстандағы филиалының (бұдан әрі – ММУ ҚФ) ПОҚ іссапарларына арналған шығыстар

4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС и АУП с целью организации и проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
K
Расходы на командировки ППС Казахстанского филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова (далее – КФ МГУ) в рамках учебного процесса

5) Р – ҚР аумағында білім алушылардың оқу практикасынан өтуіне байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Р
Студенттердің оқу және өндірістік практикасына арналған шығыстар, оның ішінде:
8,17
Филология
1,62
Экология бірінші курс
4,62
Экология екінші курс
1,93

5) Р – норма расходов, связанных с прохождением учебной практики обучающихся на территории РК, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося, в МРП*
Р
Расходы на учебные и производственные практики студентов, в том числе:
8,17
Филология
1,62
Экология первый курс
4,62
Экология второй курс
1,93

Ескертпе: *Р мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
6) S – білім алушылар үшін оқу корпустары мен жатақханаларды ағымдағы күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта / магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
S
Білім алушылар үшін оқу корпустары мен жатақханаларды ағымдағы күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған шығыстар нормасы
83
Ескерту: * S мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
7) U – оқу-әдістемелік әдебиеттер мен ғылыми әдебиеттерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта / магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
U
Оқу-әдістемелік, ғылыми әдебиеттерді сатып алуға арналған шығыстар нормасы
5
Ескерту: * U мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
8) А – жылына бір білім алушыға негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта / магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
А
Негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы
10
Ескерту: * А мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
9) O – ММУ ҚФ-да білім алушыларды іссапарға жіберуге және оқытуға байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
О
ММУ ҚФ-да оқуға байланысты шығыстар нормасы

Примечание: * для определения значения Р за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
6) S – норма расходов на текущее содержание и обслуживание учебных корпусов и общежития для обучающихся, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате / магистратуре, в МРП*
S
Норма расходов на текущее содержание и обслуживание учебных корпусов и общежития для обучающихся
83
Примечание: * для определения значения S за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
7) U – норма расходов, связанных с приобретением учебно-методической литературы и научной литературы, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате/ магистратуре, в МРП*
U
Норма расходов на приобретение учебно-методической, научной литературы
5
Примечание: * для определения значения U за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
8) А – норма расходов, связанных с приобретением основных средств и нематериальных активов на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате / магистратуре, в МРП*
А
Норма расходов на основных средств и нематериальных активов
10
Примечание: * для определения значения А за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
9) O – норма расходов, связанных с командированием и обучением обучающихся в КФ МГУ, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
О
Норма расходов на обучение в КФ МГУ

284,74
260
Ескерту: * О мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
10) M – ММУ ҚФ-да білім алушыларды медициналық сақтандырумен байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
М
Медициналық сақтандырумен байланысты шығыстар нормасы
4,84
7,43

284,74
260
Примечание: * для определения значения О за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
10) M – норма расходов, связанных с медицинским страхованием обучающихся в КФ МГУ, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
М
Норма расходов на медицинскую страховку
4,84
7,43

Ескерту: * М мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
11) Кс – ММУ ҚФ-да оқу үшін білім алушыларды іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Кс
Білім алушылар үшін іссапар шығыстарының нормасы, оның ішінде:
89,18
103,63
көлікпен жол жүру шығындары
20,87
35,63
жатақханада тұру
68,31
68

Примечание: * для определения значения М за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
11) Кс – норма расходов, связанных с командированием обучающихся для обучения в КФ МГУ, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
Кс
Норма командировочных расходов для обучающихся, в том числе:
89,18
103,63
транспортные расходы
20,87
35,63
проживание в общежитии
68,31
68

Ескерту: * Кс мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
12) кредиттік оқыту технологиясын (Vk) ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мына формула бойынша анықталады:
Vk = ∑ (Kr * Ncred * Конт),
мұндағы:
Kr – бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағыттан артық бағыты іске асырылған жағдайда оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен анықталады;
13) Ncred – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мынад формула бойынша есептеледі:
Ncred = Nb/m /60,
мұндағы:
60 – "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

Примечание: * для определения значения Кс за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
12) объем подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (Kr * N cred * Конт),
где:
Kr – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
N cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и (или) послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
13) N cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и (или) послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Ncred = Nb/m /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с государственным общеобязательным стандартом высшего образования, утвержденного приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916)".
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан