"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың жекелеген шаралары жөніндегі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 5 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 11 қыркүйектегі № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 қыркүйекте № 33408 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың жекелеген шаралары жөніндегі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 5 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19959 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру шартының үлгілік нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қосылу шартының үлгілік нысаны бекітілсін.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 5 "Об утверждении типовых форм договоров по отдельным мерам государственной поддержки частного предпринимательства"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 сентября 2023 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2023 года № 33408
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 5 "Об утверждении типовых форм договоров по отдельным мерам государственной поддержки частного предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19959) следующие изменения и дополнения:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) типовую форму Договора о субсидировании и (или) гарантировании в рамках Национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму Договора субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму Договора субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму Договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) типовую форму Договора гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую форму Договора предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую форму Договора гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами частного предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) типовую форму Договора присоединения согласно приложению 8 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанында:
шарт нысанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы үлгілік шарт";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарт (бұдан әрі – Шарт):
бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке алғанда "Тарап" деп не төменде көрсетілгендей аталатын
1) "Өңірлік үйлестіруші":
___________________________ атынан ____________________ негізінде әрекет ететін
___________________________________ және
2) "Қаржы агенттігі":
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан ________________ негізінде әрекет ететін _____________________________ арасында:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес шағын жеке және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыруға;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялауды беру және ішінара кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) және 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) сәйкес жасалды;
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан по перечню согласно приложению 9 к настоящему приказу.";
в типовой форме Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной указанным приказом:
заголовок формы договора изложить в следующей редакции:
"Типовой договор о субсидировании и (или) гарантировании в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Договор о субсидировании и (или) гарантировании в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Договор) заключен между:
1) "Региональным координатором":
____________________________________________________________________
в лице ______________________________________________________________,
действующем на основании __________________________________________, и
2) "Финансовым агентством":
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице ______________________________________________________________,
действующем на основании ____________________________________________,
совместно именуемыми "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", либо как
указано выше, в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Региональным финансированием субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства согласно Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060;
Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 (далее – Механизм);
Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования), Правилами предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила портфельного субсидирования и гарантирования), Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) и Правилами гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила гарантирования), Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения), утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен субсидиялау және (немесе) кепілдік беру үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде cыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысанында:
13-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға алдын ала жазбаша хабарлай отырып, банк/лизингтік компания/МҚҰ мен Алушы арасындағы банктік қарыз шартында/микрокредит жөніндегі шартта/қаржылық лизинг шартында көзделген құқықтар шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге кемінде жарты жылда 1 (бір) рет шыға отырып, жобаның және (немесе) Алушының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкестігін мониторингтеу, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;";
13-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мынадай анықталған фактілердің негізінде субсидиялауды тоқтатуға құқылы:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/микрокредитті/лизингті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит/лизингтік мәмілелер қаражатын мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/ субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк/МҚҰ алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал кезінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушылардың салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) 10 %-ға ұлғайту бойынша, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту бойынша міндеттемелерді орындамауы ( "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты бойынша кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің "Шағын жеке және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырудың өңірлік бағдарламасы" шеңберінде жоба қаржыландырылатын күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) немесе төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу міндеттемелерін орындамауы;
"жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттары:

"2. По условиям настоящего Договора региональный координатор перечисляет финансовому агентству средства, предусмотренные для субсидирования и (или) гарантирования, за счет средств местных бюджетов.";
в типовой форме Договора субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной указанным приказом:
подпункт 4) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"4) с предварительным письменным уведомлением банка/лизинговой компании/МФО осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа/договоре по микрокредиту/договоре финансового лизинга между банком/лизинговой компанией/МФО и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие;";
подпункт 9) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевого использования кредита/микрокредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/МФО согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей по направлению "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках "Региональной программы финансирование субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства" по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10% после 2 (двух) финансовых лет с даты финансирования проекта;
не достижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайда Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі.
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/қаржы агенттігі инвестициялық мақсаттарға 100 % берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдеріy ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салықтық төлемдерді ұлғайтуды қамтамасыз етеді).
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті нысаналы пайдаланбау;
кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістің өсуіне және жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (Субсидиялау қағидаларының шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша, сондай-ақ "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде Алушының – шағын кәсіпкерлік субъектісінің жобалары бойынша);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық есептілігі деректерінің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау және (немесе) ұлғайту және (немесе) кірістің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу Тетігі шеңберінде Алушының міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде тоқтатыла тұрады.
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті нысаналы пайдаланбау;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді енгізу бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту жөніндегі немесе еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде Алушының жобалары бойынша);
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/қаржы агенттігі инвестициялық мақсаттарға 100 % берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді) жөніндегі міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатыла тұрады;

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма).
По проектам Получателей, одобренным по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга;
ареста денег на счетах Получателя и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по достижении роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства Правил субсидирования, а также по проектам Получателя – субъекта малого предпринимательства в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма: сохранения и (или) увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных налоговой отчетности и (или) достижения роста дохода на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства.
По проектам Получателей, одобренным по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
неисполнения Получателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам Получателя в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (один) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);

2023 жылғы 23 ақпанға дейін мақұлданған Ұлттық жоба шеңберінде Алушылардың жобалары бойынша субсидиялау мынадай фактілер анықталған кезде тоқтатыла тұрады:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/микрокредитті/лизингті нысаналы пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит/лизингтік мәмілелер қаражатын нысаналы пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/ субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк/МҚҰ алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал кезінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің "Шағын жеке және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырудың өңірлік бағдарламасы" шеңберінде жоба қаржыландырылатын күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) немесе төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу міндеттемелерін орындамауы;
"жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттары:

По проектам Получателей в рамках Национального проекта, одобренным до 23 февраля 2023 года, субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита/микрокредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/МФО согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, а также по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности" Правил субсидирования);
неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках "Региональной программы финансирование субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства" по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты финансирования проекта;
не достижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайда Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысанында:
21-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушылардың салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) 10 %-ға ұлғайту бойынша, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту бойынша міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты бойынша кәсіпкерлердің жобалары бойынша).";
мынадай мазмұндағы 21-3-тармақпен толықтырылсын:
"21-3. 2023 жылғы 23 ақпанға дейін мақұлданған Ұлттық жоба шеңберінде Алушылардың жобалары бойынша субсидиялау мынадай фактілер анықталған кезде тоқтатыла тұрады:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес ислам банкі алдындағы төлемдер төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы лизингтік (жалдау) төлемдерін жасау жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);";
в типовой форме Договора субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной указанным приказом:
подпункт 8) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"8) неисполнения обязательств Получателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей по направлению "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности").";
дополнить пунктом 21-3 следующего содержания:
"21-3. По проектам Получателей в рамках Национального проекта, одобренным до 23 февраля 2023 года, субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
1) нецелевого использования нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучения Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению регионального координационного совета/финансового агентства;
4) неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику погашения платежей, к договору финансирования;
5) неисполнения Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей, к договору финансирования;

6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (шоттағы талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін ақша жеткілікті болған жағдайда, талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының үлгілік нысанында:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – "Астана" халықаралық қаржы орталығы аумағының шекараларын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 161 Жарлығымен айқындалған, дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысанында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Шарттың талаптарында Кепілгер Қарыз алушының есептелген сыйақының, комиссиялардың, тұрақсыздық айыбының, өсімпұлдың, айыппұл санкцияларының, борышты өндіріп алу бойынша сот шығасыларының, Қарыз алушының банк пен Қарыз алушының арасында жасалған кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған банктің басқа да шығындары сомасын есепке алмай, негізгі борыштың бір бөлігін, сондай-ақ негізгі борышқа капиталдандырылған сыйақы сомаларын және өзге де төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерді орындауы үшін банк алдында жауап беруге міндеттенеді:

6) ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
7) истребования предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8) неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, а также по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности").";
в типовой форме Договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной указанным приказом:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астана с точно обозначенными границами, определенная Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 161 "Об определении границ территории Международного финансового центра "Астана", в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;";
в типовой форме Договора гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед банком за исполнение Заемщиком обязательств по уплате части основного долга без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков банка, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств по кредитному договору, заключенному между банком и Заемщиком, а также капитализированных к основному долгу сумм вознаграждения и иных платежей:

1) кредит шартының атауы мен нөмірі: __________________________;
2) кредит шартын жасау күні: __________________________________;
3) кредит сомасы: ____________________________________________;
4) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі: _______________________;
5) кредит мерзімі: ____________________________________________;
6) кредиттің нысаналы мақсаты: ________________________________;
7) жобаның атауы: ____________________________________________;
8) Қарыз алушының жобасы бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) ________________________________.
Осы тармақтағы мәліметтер кредит шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кепілгердің, оның ішінде осы Шарттың қолданылу мерзімі кезеңінде, мынадай талаптарын сақтау кепілдік жарамдылығының міндетті талабы болып табылады:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес толықтырылады.";
20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен ерте емес мерзімде банк Кепілдік мөлшерінің қалдығын және Қарыз алушының банк алдындағы берешегінің қалдығын және Қарыз алушының банк алдындағы берешегінің бар-жоғын көрсете отырып, бұл туралы Кепілгерді жазбаша (хат/хабарлама/есеп арқылы) хабардар етеді.
21. Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде банк Қарыз алушыдан және қамтамасыз етуді ұсынған адамдардан мерзімі өткен берешекті алу мақсатында шараларды, оның ішінде берешекті өндіріп алу, қамтамасыз етуді өндіріп алу, банк кепілдігі, үшінші тұлғалардың кепілдіктері/тапсырмалары бойынша талап қою (кепілдікті қоспағанда), Қарыз алушы шоттарынан ақшаны алып қою жолымен қабылдауға міндетті.
Бұл ретте банк Қарыз алушының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат/салым) болып табылатын ақшаға қатысты өндіріп алу құқығын өзіне қалдырады.
22. Банк осы Шарттың 32-тармағына сәйкес кезектілікке сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберуге міндетті болатын кепілдік қамтамасыз етуді/лизинг нысанасын сатудан алынған соманы қоспағанда, Кепілгер талапты орындағанға дейін банк қабылдаған Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралардың нәтижесінде алынған сомалар кредит шартының талаптарында белгіленген кезектілікке және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық және банк заңнамасының талаптарына сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жұмсалады.";

1) наименование и номер кредитного договора: __________________;
2) дата заключения кредитного договора: _______________________;
3) сумма кредита: ___________________________________________;
4) ставка вознаграждения по кредиту: __________________________;
5) срок кредита: ____________________________________________;
6) целевое назначение кредита: _______________________________;
7) наименование проекта_____________________________________;
8) общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) по проекту Заемщика________________________________.
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями кредитного договора.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта, в том числе в период срока действия настоящего Договора:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.";
пункты 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"20. В срок не ранее 30 (тридцати) рабочих дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору, банк письменно уведомляет об этом Гаранта (посредством письма/уведомления/отчета), с указанием остатка размера Гарантии и остатка задолженности Заемщика перед банком.
21. В течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору банк обязан предпринять меры в целях получения от Заемщика и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности, в том числе путем взыскания задолженности, обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), изъятия денег со счетов Заемщика.
При этом в отношении денег, являющихся обеспечением обязательств Заемщика (заклад/вклад), банк оставляет за собой право обратить взыскание.
22. Суммы, полученные в результате предпринятых банком мер по взысканию задолженности Заемщика до исполнения требования Гарантом, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью, установленной условием кредитного договора и требованием действующего гражданского и банковского законодательства Республики Казахстан, за исключением сумм, полученных от реализации залогового обеспечения/предмета лизинга, которые банк обязан направить на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью согласно пункту 32 настоящего Договора.";

26-тармақ мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) "Бірінші кредиттік бюро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің кредиттік есебі (Кепілгердің сұрау салуы бойынша).";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Талап Кепілгерге Астана қаласының уақыты бойынша ағымдағы жұмыс күні сағат 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Астана қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған болып есептеледі.";
31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Кепілгер банк талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей, сондай-ақ талапқа және ұсынылған құжаттарға қарсылық болмаған кезде банкке талапта көрсетілген сома мөлшерінде төлем жасайды не банкке барлық қарсылықтарын көрсете отырып, хат жібереді.
32. Банк Шарттың 21-тармағында белгіленген мерзім шегінде кепілдік қамтамасыз етуді/лизинг нысанасын сату жұмыстарын және Қарыз алушыдан берешекті өндіріп алудың өзге де шараларын жүргізеді. Осы шараларды жүргізу нәтижесінде банк алған барлық сомалар Кепілгер мен банк арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) Қарыз алушының банк алдындағы сыйақы мөлшерлемесінің қалдық сомасын өтеу;
2) банк алдындағы кредит шарты бойынша негізгі борыш қалдығының сомасын өтеу;
3) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
4) Қарыз алушының кредит шарты бойынша банк алдындағы тұрақсыздық айыбын және өзге де берешегін өтеу.
Бұл ретте ақшаны бөлу банк оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
33-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк кепілмен қамтамасыз етуді/лизинг нысанасын осы тармақтың шарттарына сәйкес Кепілгерге бермей мерзімінен бұрын босатқан жағдайда, банк Кепілгерден жазбаша талап алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде төленген кепілдік бойынша барлық өтелмеген берешекті Кепілгерге өтейді.";
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің күші жойылды деп танылатын бұйрықтарының тізбесінде:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
9-қосымша";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

пункт 26 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) кредитный отчет товарищества с ограниченной ответственностью "Первое кредитное бюро" (по запросу Гаранта).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего рабочего дня по времени города Астана. Требование, предъявленное после 16.00 часов по времени города Астана, считается предъявленным на следующий рабочий день.";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"31. Гарант в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты получения требования банка и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж банку в размере указанной в требовании суммы либо направляет банку письмо с указанием всех имеющихся возражений.
32. Банк в пределах сроков, установленных пунктом 21 Договора, проводит работу по реализации залогового обеспечения/предмета лизинга и иные меры по взысканию задолженности с Заемщика. Все суммы, полученные банком в результате проведения данных мер, распределяются между Гарантом и банком в следующей очередности:
1) погашение суммы остатка вознаграждения Заемщика перед банком;
2) погашение суммы остатка основного долга по кредитному договору перед банком;
3) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
4) погашение неустойки и иной задолженности Заемщика по кредитному договору перед банком.
При этом распределение денег производится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения банком.";
пункт 33 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае досрочного высвобождения банком залогового обеспечения/предмета лизинга без передачи его Гаранту согласно условиям настоящего пункта, банк возмещает Гаранту всю непогашенную задолженность по выплаченной гарантии в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от Гаранта письменного требования.";
в Перечне приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 9 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5";
дополнить приложением 8 согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 158 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
8-қосымша
Нысан
Қосылу шарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бұдан әрі "Шарт" деп аталатын осы Қосылу шарты "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес жасалады.
2. Осы Шарт "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы, Банк/Лизингтік компания (бұдан әрі – ЛК) және Алушы арасында жасалатын шарт болып табылады. Осы Шарттың талаптары стандартты нысандарда айқындалған және оны Банк/ЛК және Алушы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес жалпы ұсынылған Шартқа қосылу жолымен қабылдануы мүмкін.
Шарт, Қағидалар/Тетік, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында және Қаржы агенттігінің филиалдарында көру үшін қолжетімді жерде орналастырылады.
3. Осы Шарт Қағидалар/Тетік шеңберінде Банктердің/ЛК-ның кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігіне субсидиялау беру талаптарын айқындайды.
4. Алушының Шарт талаптарын қабылдауы Алушының Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қойылған өтінішті (бұдан әрі – Алушының өтініші) беру және оны Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскерінің қабылдауы жолымен білдірген келісуі негізінде жүзеге асырылады.
5. Банктің/ЛК-ның Шарт талаптарын қабылдауы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қойылған өтінішті (бұдан әрі – Банк/ЛК өтініші) беру және оны Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскерінің қабылдауы жолымен білдірген Банктің/ЛК-ның келісуі негізінде жүзеге асырылады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 сентября 2023 года № 158
Приложение 8 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Форма
Договор присоединения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Договор присоединения, именуемый далее "Договор", заключается в соответствии с Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (далее – Правила), и Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм).
2. Настоящий Договор является договором, заключаемым между Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму", Банком/Лизинговой компанией (далее – Банк/ЛК) и Получателем. Условия настоящего Договора определены в стандартных формах и могут быть приняты Банком/ЛК и Получателем путем присоединения к предложенному Договору в целом в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Договор, Правила/Механизм, а также изменения и дополнения к ним размещаются на интернет-ресурсе Финансового агентства и в филиалах Финансового агентства в доступном для обозрения месте.
3. Настоящий Договор определяет условия предоставления субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам Банков/ЛК в рамках Правил/Механизма.
4. Принятие Получателем условий Договора осуществляется на основании согласия Получателя, выраженного путем подачи подписанного заявления, по форме согласно приложению 1 к Договору (далее – Заявление Получателя) и принятия его уполномоченным работником Финансового агентства.
5. Принятие Банком/ЛК условий Договора осуществляется на основании согласия Банка/ЛК, выраженного путем подачи подписанного заявления, по форме согласно приложению 2 к Договору (далее – Заявление Банка/ЛК) и принятия его уполномоченным работником Финансового агентства.

6. Шартқа қосылған Алушы мен Банк/ЛК Шартта белгіленген барлық талаптар мен міндеттемелерді, жалпы Шарттың талаптарын (бұдан әрі Қаржы агенттігі, Банк/ЛК және Алушы бірлесіп "Тараптар", ал жекелеп алғанда "Тарап" не тиісінше "Қаржы агенттігі", "Банк/ЛК" және "Алушы" деп аталады)сөзсіз қабылдай отырып, толық көлемде қабылдайды.
7. Тараптар Қаржы агенттігі Алушының өтінішін қабылдаған күн Алушымен жасасқан Шарттың күні болып табылады деп айқындады. Алушының өтінішіне Қаржы агенттігі мен Алушы 2 (екі) данада қол қояды, біреуі Қаржы агенттігінде қалады, екінші данасы Алушыға беріледі және ол Шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады.
8. Тараптар Банкпен/ЛК-мен Шарт жасасқан күн Қаржы агенттігінің Банк/ЛК өтінішін қабылдаған күн болып табылады деп айқындады. Банктің/ЛК-нің өтінішіне Қаржы агенттігі мен Банк/ЛК 2 (екі) данада қол қояды, біреуі Қаржы агенттігінде қалады, екінші данасы Банкке/ЛК-ға беріледі және ол Шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады.
9. Банк/ЛК осы Шартқа бір рет қосылады. Осы Шартқа қосылған Банк/ЛК, Қаржы агенттігі және Алушылар арасында субсидиялау мәселелері бойынша барлық құқықтық қатынастарды осы Шарт реттейді. Кредит шарты/Қаржылық лизинг шарты (бұдан әрі – ҚЛШ) жасалған немесе жасалатын Банк/ЛК және әрбір Алушы арасындағы құқықтық қатынастар Кредит шартымен/қаржылық лизинг шартымен реттеледі.
10. Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда Қаржы агенттігі осындай өзгерістерді және/немесе толықтыруларды Банкке/ЛК-ға келісуге жібереді. Банк/ЛК 10 (он) жұмыс күні ішінде Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарламаны алған күннен бастап осы өзгерістерді және/немесе толықтыруларды хатпен келіседі. Көрсетілген өзгерістермен және/немесе толықтырулармен келіспеген жағдайда Банк/ЛК Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне хатпен ұсыныстар және/немесе келіспеушіліктер хаттамасын жіберуге тиіс. Банкпен/ЛК-мен Шартқа өзгерістерді және/немесе толықтыруларды келіскеннен кейін Қаржы агенттігі жаңартылған нұсқаны Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында орналастырады.
11. Осы Шарт, оған қосымшалар мен толықтырулар, сондай-ақ Алушының өтініші және Банктің/ЛК-ның өтініші бір-бірінің ажырамас бөліктері болып табылады, бірыңғай құқықтық құжатты білдіреді, мұнымен барлық Тараптар сөзсіз және қайтарымсыз келіседі және Шарт жасалған кезде де, болашақта да олар бойынша өздеріне қабылдаған барлық міндеттемелерді растайды.

6. Получатель и Банк/ЛК, присоединившиеся к Договору, принимают все установленные Договором условия и обязательства в целом в полном объеме, безусловно принимая условия Договора (в дальнейшем Финансовое агентство, Банк/ЛК и Получатель совместно именуются "Стороны", а по отдельности – "Сторона" либо "Финансовое агентство", "Банк/ЛК" и "Получатель", соответственно).
7. Стороны определили, что датой заключения Договора с Получателем будет являться дата принятия Финансовым агентством Заявления Получателя. Заявление Получателя подписывается Финансовым агентством и Получателем в 2 (двух) экземплярах, один остается у Финансового агентства, второй экземпляр передается Получателю и является документом, подтверждающим факт заключения Договора.
8. Стороны определили, что датой заключения Договора с Банком/ЛК будет являться дата принятия Финансовым агентством Заявления Банка/ЛК. Заявление Банка/ЛК подписывается Финансовым агентством и Банком/ЛК в 2 (двух) экземплярах, один остается у Финансового агентства, а второй экземпляр передается Банку/ЛК и является документом, подтверждающим факт заключения Договора.
9. Банк/ЛК присоединяется к настоящему Договору единожды. Настоящий Договор регулирует все правоотношения между Банком/ЛК, Финансовым агентством и Получателями, присоединившимися к настоящему Договору, по вопросам субсидирования. Правоотношения между Банком/ЛК и каждым Получателем, с которым заключен или будет заключен Кредитный договор/Договор финансового лизинга (далее – ДФЛ), регулируются Кредитным договором/договором финансового лизинга.
10. В случае внесения изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство направляет на согласование такие изменения и/или дополнения в Банк/ЛК. Банк/ЛК в течение 10 (десяти) рабочих дней согласовывает письмом данные изменения и/или дополнения со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. В случае несогласия с указанными изменениями и/или дополнениями Банк/ЛК должен направить Финансовому агентству письмом предложения и/или протокол разногласий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. После согласования с Банком/ЛК изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство размещает обновленную версию на интернет-ресурсе Финансового агентства.
11. Настоящий Договор, приложения и дополнения к нему, а также Заявление Получателя и Заявление Банка/ЛК являются неотъемлемыми частями друг друга, представляют собой единый правовой документ, с чем все Стороны безусловно и безотзывно согласны, и подтверждают все принятые по ним на себя обязательства как в момент заключения Договора, так и в будущем.

2-тарау. Терминдер мен Анықтамалар
12. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Алушы – өз қызметін Қағидалар шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі және өз қызметін Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген, Банкпен/ЛК-мен Кредит шартын/ҚЛШ жасасқан заңды тұлғалар;
2) Банк – Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберінде қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) банк-төлем агенті – Қаржы агенттігімен келісілген және жобалар бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған ЛК-ның арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ЛК-ның уәкілетті банкі;
4) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
5) жұмыс күні – Тараптар Қазақстан Республикасында өз қызметін жүзеге асыру үшін ашық болатын күн (сенбі немесе жексенбі немесе ресми мереке және демалыс күндерін қоспағанда);
6) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы (бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредиттер/лизингтік мәмілелер алуға болады);
7) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолда бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
8) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және "Жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен бекітілетін "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
9) кредитті/лизингті мақсатты пайдалану – Алушының Банкке/ЛК-ға растайтын құжаттарды ұсына отырып, кредит қаражатын Кредит шартында/ҚЛШ-да белгіленген мақсаттарға пайдалануы. Мақсатты пайдалану тиісті құжаттармен расталады, бұл құжаттар жиынтығында Алушының Қағидалардың/Тетіктің шарттарына сәйкес активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, оларды алғанын және пайдаланғанын (Қағидалардың/Тетіктің шарттарына қайшы келмейтін қызмет шеңберінде) және (немесе) басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайды;

Глава 2. Термины и Определения
12. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) Получатель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, в том числе субъект социального предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в рамках Правил, и субъекты частного предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Механизма, а также юридические лица, зарегистрированные на территории Международного финансового центра "Астана", заключившие с Банком/ЛК Кредитный договор/ДФЛ;
2) Банк – банк второго уровня, участвующий в рамках реализации Правил/Механизма;
3) банк-платежный агент – уполномоченный банк ЛК, который согласован с Финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета ЛК, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
4) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;
5) рабочий день – день (за исключением субботы или воскресенья, или официальных праздничных и выходных дней), в который Стороны открыты для осуществления своей деятельности в Республике Казахстан;
6) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан (в рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/лизинговых сделок);
7) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемая постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты";
9) целевое использование кредита/лизинга – использование Получателем средств кредита на цели, установленные в Кредитном договоре/ДФЛ, с представлением Банку/ЛК подтверждающих документов. Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование (в рамках деятельности, не противоречащей условиям Правил/Механизма) Получателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями Правил/Механизма;

10) қаржылық лизинг шарты (Шарттың мәтіні бойынша "ҚЛШ" деп те аталады) – ЛК/Банк және Алушы арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ЛК/Банк Алушыға қаржылық лизинг ұсынады;
11) Қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
12) лизингтік компания – Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберінде қызметті жүзеге асыратын лизингтік мәмілеге қатысушы;
13) лизингтік мәміле (бұдан әрі – Лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
14) Кредит шарты – Алушы мен Банк арасында жасалған банктік қарыз шарты/кредиттік желіні ашу туралы келісім;
15) кредит – Банк Алушыға Кредит шарты негiзiнде мерзiмдiлiк, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етiлу және мақсатты пайдалану талаптарында беретiн ақша сомасы;
16) негізгі борыш – есептелген сыйақы сомасын, сондай-ақ Алушының Кредит шарты/ҚЛШ бойынша міндеттемелерді орындамауынан және/немесе тиісінше орындамауынан туындаған комиссияларды, тұрақсыздық айыбын, өсімпұлды, айыппұл санкцияларын, борышты өндіріп алу жөніндегі сот шығасыларын, Банктің/ЛК-ның басқа да шығыстары мен залалдарын есепке алмағанда, Кредит шарты/ҚЛШ бойынша негізгі борыш сомасы;
17) субсидиялар – осы Шарттың талаптарында субсидиялау шеңберінде Қаржы агенттігі Банкке/ЛК-ға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
18) субсидиялау – Алушының операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды болашақта орындаудың орнына кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде Алушы Банкке/ЛК-ға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын Алушыларды мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
19) субсидиялау мерзімі – Алушының өтінішінде көрсетілген субсидиялар беру мерзімі;
20) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
21) Қаржы агенттігінің уәкілетті органы – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының тұрақты жұмыс істейтін, өз қызметін Алушының жобасын субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі және тоқтату/қайта бастау туралы шешімді қарау және қабылдау жөніндегі ішкі актілерде берілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын алқалы органы.
Осы Шартта пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қағидаларда айқындалған.
3-тарау. Шарттың нысанасы
13. Осы Шарттың талаптары бойынша Қаржы агенттігі осы Шарттың және Қағидалардың талаптарында Банктен/ЛК-дан алынған кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша Алушының сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады.

10) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между Банком/ЛК и Получателем, по условиям которого Банк/ЛК предоставляют Получателю финансовый лизинг;
11) Финансовое агентство – Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
12) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий деятельность в рамках реализации Правил/Механизма;
13) лизинговая сделка (далее – Лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
14) Кредитный договор – договор банковского займа/соглашение об открытии кредитной линии, заключенный (-ое) между Получателем и Банком;
15) кредит – сумма денег, предоставляемая Банком на основании Кредитного договора Получателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
16) основной долг – сумма основного долга по Кредитному договору/ДФЛ без учета суммы начисленного вознаграждения, а также комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других расходов и убытков Банка/ЛК, вызванных неисполнением и/или ненадлежащим исполнением Получателем обязательств по Кредитному договору/ДФЛ;
17) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые Финансовым агентством Банку/ЛК в рамках субсидирования на условиях настоящего Договора;
18) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки Получателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых Получателем Банку/ЛК в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности Получателя;
19) срок субсидирования – срок предоставления субсидий, указанный в Заявлении Получателя;
20) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
21) уполномоченный орган Финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган Акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему внутренними актами по рассмотрению и принятию решения о возможности/невозможности и прекращении/возобновлении субсидирования проекта Получателя;
Иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами.
Глава 3. Предмет Договора
13. По условиям настоящего Договора Финансовое агентство осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения Получателя по кредитам/лизинговым сделкам, полученным в Банке/ЛК, на условиях настоящего Договора и Правил.

14. Субсидиялау Қағидаларға сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүргізіледі.
15. Қосылу шарты бойынша субсидиялау кредиттер/лизинг бойынша сыйақы сомасын субсидияланатын және субсидияланбайтын бөліктерге бөлетін осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдер кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
16. Қаржы агенттігі субсидиялар төлеуді бюджетте субсидиялауға қаражат болған кезде ғана және тиісті өңірде жүзеге асырады.
17. Банк/ЛК есептеген және мерзімі өткен берешек бойынша Алушы төлемеген сыйақылар субсидиялауға жатпайды.
18. Банктің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының өзге де нашарлау белгілері орын алған (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін кредиттік рейтингі "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
пруденциялық нормативтер қатарынан 2 (екі) ай бойы бұзылған кезде Алушының жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Қаржы агенттігі Банктің/ЛК-ның Алушының кредит бойынша толық төлем жүргізу (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) фактісі туралы хабарламасының негізінде не Кредит шартына/ҚЛШ-ға төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдермен жүзеге асырады.
Банкте/банк-төлем агентінде жоғарыда аталған көрсеткіштер түзетілген жағдайда Қаржы агенттігінің субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуы Кредит шартына/ҚЛШ-ға төлем кестесі ескеріле отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырылады.
19. Тараптар осы Шарттың шеңберінде, егер төлем күні демалыс немесе мереке күніне келген болса, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
4-тарау. Тараптардың құқықтары және міндеттері
20. Қаржы агенттігі:
1) осы Шарттың талаптарында Банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотты субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы толтыруға;
2) уәкілетті органға есеп беру мақсатында кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау бөлігінде Қағидалардың/Тетіктің іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
3) Алушының кредит қаражатын/лизингтік мәмілелерді мақсатты пайдаланбауы және (немесе) оның жобасының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде Алушының төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға, оның ішінде сот тәртібінде қабылдауға міндетті.

14. Субсидирование производится за счет средств республиканского и местного бюджетов в соответствии с Правилами.
15. Субсидирование по договору присоединения осуществляется в соответствии с графиком платежей по форме согласно приложению 3 к настоящему Договору, в котором имеется разделение суммы вознаграждения по кредитам/лизингу на субсидируемую и не субсидируемую части.
16. Финансовое агентство осуществляет выплату субсидий только при наличии средств на субсидирование в бюджете и в соответствующем регионе.
17. Субсидированию не подлежат вознаграждения, начисленные Банком/ЛК и не уплаченные Получателем по просроченной задолженности.
18. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам Получателей при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния Банка/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд;
осуществляется Финансовым агентством на основании уведомления Банка/ЛК о факте проведения Получателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к Кредитному договору/ДФЛ.
В случае исправления у Банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление Финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к Кредитному договору/ДФЛ.
19. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
Глава 4. Права и обязанности Сторон
20. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно пополнить текущий счет, открытый в Банке/банке-платежном агенте суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора;
2) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Правил/Механизма в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизингу;
3) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма, в том числе, в судебном порядке.

21. Қаржы агенттігі:
1) Қағидалар/Тетік шеңберінде өңірлік үйлестірушіден/уәкілетті органнан қаражат алынбаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) қаражаттың мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан Алушыға тексерулер жүргізуге құқылы. Алушыдан кредиттің/лизингтің мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) Алушы туралы, сондай-ақ Кредит шартын/ҚЛШ іске асыру туралы құжаттар мен ақпаратты Банктен/ЛК-дан сұратуға және алуға;
4) Банкті/ЛК алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, жобаның және (немесе) Алушының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкестігін мониторингтеуді, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді Кредит шартында/ҚЛШ-да көзделген құқықтар шеңберінде жобаны іске асыру орнына бару арқылы жарты жылда кемінде 1 (бір) рет жүзеге асыруға;
5) есепті қалыптастыру мақсатында субсидиялау мерзімі ішінде Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберінде оның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді Алушыдан қосымша сұратуға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген Алушының міндеттемелерін орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және оларды Алушының уақтылы орындауын талап етуге;
7) Банкті/ЛК-ны жазбаша хабардар ете отырып, олардың жедел қызметіне араласпай Банкке/ЛК-ға бара отырып, осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын тексеруді жүзеге асыруға;
8) жарнама науқанын өткізу кезінде, Қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты орналастыру кезінде осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе Банктен/ЛК-дан алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ оны Алушының жазбаша келісуімен үшінші тұлғаларға беруге;
9) Банктің/ЛК-ның хабарламасы және/немесе мониторинг нәтижелері негізінде мынадай фактілер анықталған жағдайда субсидиялауды тоқтатуға:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/лизингті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит қаражатын/лизингтік мәмілелер қаражатын мақсатсыз пайдалану сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын ҚЛШ бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Қағидалар/Тетік шарттарына және/немесе Қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушы Кредит шартына төлемдер кестесіне/осы Шартқа төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша Банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының осы ҚЛШ-ға төлемдер кестесіне/осы Шартқа төлемдер кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді енгізу бойынша ЛК алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан да көп орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы;
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің "Шағын жеке меншік және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру өңірлік бағдарламасы" шеңберінде жоба қаржыландырылған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу немесе төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) өсуі бойынша жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10% ұлғайту міндеттемелерін орындамау;
Осы шекті өлшемшарттар:

21. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств от регионального координатора/уполномоченного органа в рамках реализации Правил/Механизма;
2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств. Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита/лизинга;
3) запрашивать и получать от Банка/ЛК документы и информацию о Получателе, а также о реализации Кредитного договора/ДФЛ;
4) с предварительным письменным уведомлением Банка/ЛК осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил/Механизма, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации проекта в рамках прав, предусмотренных в Кредитном договоре/ДФЛ, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности в рамках реализации Правил/Механизма в течение срока субсидирования в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателя, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) осуществлять проверку исполнения обязательств по настоящему Договору с выездом в Банк/ЛК без вмешательства в их оперативную деятельность с письменного уведомления Банка/ЛК;
8) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или Банка/ЛК в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте Финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с письменного согласия Получателя;
9) прекратить субсидирование в случае выявления следующих фактов на основании уведомления Банка/ЛК и/или результатов мониторинга:
нецелевого использования кредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по ДФЛ, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил/Механизма и/или решению уполномоченного органа Финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед Банком согласно графику платежей к Кредитному договору/графику платежей к настоящему Договору, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед ЛК согласно графику платежей к ДФЛ/графику платежей к настоящему Договору, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей по направлению "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках "Региональной программы финансирование субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства" по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты финансирования проекта;
недостижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуін (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көздеген кезде "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеу.
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/Қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10 %-ға ұлғайту;
жұмыс органы/Қаржы агенттігі Алушының (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салықтық төлемдерді Тетік талаптарына сәйкес ұлғайтуды қамтамасыз етеді) бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10 %-ға ұлғайту;
жұмыс органы/Қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салықтық төлемдерді ұлғайтуды қамтамасыз етеді) толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10%-ға ұлғайту бойынша міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған жағдайларда субсидиялауды тоқтатуға құқылы;

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/Финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/Финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта Получателя (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/Финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);

10) Алушының кредит қаражатын мақсатты пайдаланбауы және (немесе) жобасының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы агенттігіне өтеуді талап етуге құқылы.
22. Алушы:
1) Кредит шарты/ҚЛШ бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) Банкке/ЛК-ға:
Кредит шартына/ҚЛШ-ға сәйкес төлемдер кестесіне сәйкес субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін;
осы Шарттың 18-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін төлеу бөлігінде сыйақы төлеу жүргізуге;
3) Қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салуы бойынша кредиттің/лизингтің мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының Қағидаларға/Тетікке сәйкес келуіне жобаның іске асырылатын аумағында тексерулер жүргізу құқығын беруге;
4) Қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Қағидалардың/Тетіктің, Кредит шартының/ҚЛШ-ның және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінің айырмашылығы болған жағдайда, осы Шарт жасалған күннен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішін (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) беруге және оны Қаржы агенттігіне хабарлауға;
6) осы Шарттың басқа Тараптарының алдын ала жазбаша келісімінсіз Алушының Өтінішіне сәйкес жобаның шарттары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
7) кредитті/лизингті мақсатсыз/ішінара мақсатсыз пайдалану және (немесе) Алушы жобасының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған, оның ішінде кредитті/лизингті мақсатсыз пайдалану сомасына пропорционалды түрде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы агенттігіне қайтаруға;
8) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттарына арналған кредиттерге қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не нәтижелері бойынша қорытындыны Алушы Қаржы агенттігіне беретін энергия аудитін жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті. Алушының жоба бойынша мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарын орындауын сыртқы тексеруді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізе алады;
9) Қаржы агенттігі белгілеген нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ол туралы дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беруге (жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер үшін);

10) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма, требовать возмещения полученной в рамках настоящего Договора субсидируемой части ставки вознаграждения.
22. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Кредитному договору/ДФЛ;
2) производить выплату вознаграждения Банку/ЛК в части:
несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику платежей в соответствии с Кредитным договором/ДФЛ;
субсидируемой и несубсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 18 настоящего Договора;
3) предоставить Финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования кредита/лизинга, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил/Механизма на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу Финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил/Механизма, Кредитного договора/ДФЛ и настоящего Договора;
5) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана государственная поддержка, присвоить соответствующий Общий классификатор экономической деятельности (далее – ОКЭД) в органах статистики в течение 90 (девяносто) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить Финансовое агентство;
6) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации проекта согласно Заявлению Получателя третьим лицам без предварительного письменного согласия других Сторон настоящего Договора;
7) при установлении фактов нецелевого/частичного нецелевого использования кредита/лизинга и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма вернуть Финансовому агентству полученную в рамках настоящего Договора субсидируемую часть ставки вознаграждения, в том числе пропорционально сумме нецелевого использования кредита/лизинга;
8) в отношении кредитов для целей реализации "зеленых" проектов по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения Получателем заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется Получателем Финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных Получателем пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии;
9) предоставить согласие на сбор и обработку персональных данных о нем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по форме, установленной Финансовым агентством (для физических лиц – индивидуальных предпринимателей);

10) Қаржы агенттігі белгілеген (заңды тұлғалар үшін) нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерлерден дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісімдер беруге;
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісу Өтінішке қоса беріледі.
11) Алушының өтінішінде көзделген, қосылу шартына қойылған талаптар өзгерген жағдайда Алушы қаржы агенттігінің үзінді көшірмесін алғаннан кейін Банкке/ЛК-ға қосылу шартының 4-қосымшасына сәйкес қосылу шартына қосымша өтініш (бұдан әрі - қосымша өтініш) беруге міндетті.
23. Алушы:
1) Қаржы агенттігінен Банкке/ЛК-ға субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бөлігінде субсидиялар төлеуді талап етуге;
2) Алушының өтініші бойынша субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 75 (жетпіс бес) күннен кешіктірмей Банкке/ЛК-ға субсидиялау мерзімін ұзартуға өтінім беруге;
3) Қағидалардың/Тетіктің іске асырылуы шеңберінде мониторинг жүргізу мақсатында Қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
Қаржы агенттігінің кірістердің өсу серпінін айқындауы үшін кәсіпкердің кірістері;
Қаржы агенттігінің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін Алушы жұмыскерлерінің саны;
Қаржы агенттігінің бюджетке төленген салықтардың ұлғаю серпінін айқындауы үшін Алушының төлеген салықтарының сомасы туралы мәліметтерді алуға келісім беру туралы өтініш беруге құқылы.
24. Банк/ЛК:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін Алушының қосылу туралы Өтінішіне қол қойылған сәттен бастап субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) осы Шартқа Субсидиялау қағидаларында көзделген мерзімде уақтылы қосылмаған жағдайда, кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен Қаржы агенттігін хабардар етуге;
3) Қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының жобасы бойынша Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялардың сомасын ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте Банктің/ЛК-ның Қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың ағымдағы жалпы қалдықтарынан субсидияны есептен шығаруға құқығы жоқ. Алушы кредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда Қаржы агенттігінің талабы бойынша Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді;

10) предоставить письменные согласия на сбор и обработку персональных данных от работников в соответствии с законодательством Республики Казахстан по форме, установленной Финансовым агентством (для юридических лиц).
Согласие на сбор и обработку персональных данных прилагаются к Заявлению;
11) в случае изменения условий, предусмотренных в заявлении Получателя к договору присоединения, Получатель после получения копии выписки финансового агентства предоставить в Банк/ЛК, дополнительное заявление к договору присоединения согласно приложению 4 договора присоединения (далее – дополнительное заявление).
23. Получатель вправе:
1) требовать от Финансового агентства выплаты субсидий Банку/ЛК в части субсидируемой ставки вознаграждения;
2) подать заявку на продление срока субсидирования в Банк/ЛК не позднее 75 (семидесяти пяти) календарных дней до истечения срока субсидирования по Заявлению Получателя;
3) для целей ведения мониторинга в рамках реализации Правил/Механизма представить заявление на предоставление согласия Финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующих сведений, являющихся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
доходы предпринимателя для определения Финансовым агентством динамики роста доходов;
численность работников Получателя для определения Финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест;
сумма уплаченных Получателем налогов для определения Финансовым агентством динамики увеличения уплаченных налогов в бюджет.
24. Банк/ЛК обязан (-а):
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя с момента подписания Заявления Получателя о присоединении до истечения срока субсидирования;
2) в случае несвоевременного присоединения к настоящему Договору в сроки, предусмотренные в Правилах субсидирования, уведомить Финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета Финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления Финансового агентства, при этом Банк/ЛК не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах Финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту/лизингу, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);

4) Алушы кредит/лизинг бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (қаржылық лизинг шарты бойынша қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) төлемдерді төлеу бойынша Банктің/ЛК-ның алдындағы міндеттемелерді орындамаған күннен бастап, бұл туралы Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді.
Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
5) Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы ішінара/толық мерзімінен бұрын өтелген күннен бастап Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушы негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда, Қаржы агенттігінің талабы бойынша Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы толық мерзімінен бұрын өтелген жағдайда және Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк/ЛК 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенттігі субсидиялар аудару сомасы мен күндерін көрсетеді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда Банк/ЛК Кредит шартына/ҚЛШ-на қосымша келісім жасасу кезінде Қаржы агенттігіне өзгертілген төлем кестесін қоса бере отырып, негізгі борышты ішінара өтеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлеуге тиесілі субсидиялар сомасын/өзгертілген тиесілі субсидиялар сомасын көрсете отырып, Кредит шартына/ҚЛШ-на қосымша келісімнің көшірмесін электрондық форматта (XLS немесе XLSX) жібереді;
6) Алушы субсидиялар сомасын дербес төлеген жағдайда, кейін Қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде Қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде тиісті субсидиялар сомасын есептен шығаруға және Алушының ағымдағы шотына аударуға;
7) сұрау салу бойынша Қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредиті/лизингі бойынша төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;

4) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору финансового лизинга – 2 (двух) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед Банком/ЛК. При этом Банк/ЛК не производит списание средств с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем.
В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
5) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк/ЛК в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить Финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя. При этом Банк/ЛК в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, Банк/ЛК при заключении дополнительного соглашения к Кредитному договору/ДФЛ, направляет Финансовому агентству копию дополнительного соглашения к Кредитному договору/ДФЛ с приложением измененного графика платежей в электронном формате (XLS или XLSX) с указанием причитающейся к выплате суммы субсидий/измененной причитающейся суммы субсидий в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
6) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств Финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления Финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
7) по запросу предоставлять Финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины Получателя по субсидируемому кредиту/лизингу;

8) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, Қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
9) осы Шарттың талаптарын орындауға ықпал етуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы Қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
10) егер Банк/ЛК төлемдер кестесінде көзделген, қолданыстағы Кредит шартының/ҚЛШ-ның талаптарын өзгерткен жағдайда, өзгерістерді ескере отырып, төлемдер кестесін беруге;
11) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қаржы агенттігімен келісусіз кредиттің/лизингтің сомасын және (немесе) кредит/лизинг бойынша сыйақының номиналдық мөлшерлемесін өзгертпеуге;
12) Банк/ЛК тарапынан Қағидаларда/Тетікте көзделген өндіріп алынуы ықтимал комиссияларды қоспағанда, Қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті/лизингті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Алушыға ағымдағы қаржы жылы бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер Алушы Шартқа қосылған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде Алушыға өтелуге тиіс. Банк/ЛК ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Алушыға Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде уақтылы өтемеген жағдайда, Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
13) Қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аудару туралы хабарлама алмаған жағдайда, Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтеу туралы хабарлауға;
14) Алушы қосымша өтініш берген жағдайда оны Шартқа өзгертілген кестемен Қаржы агенттігіне беруге міндетті.
25. Банк/ЛК:
1) Қаржы агенттігінен осы Шарт шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) Қағидаларда белгіленген негіздемелер бойынша қолданыстағы кредит/лизинг бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда, Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) басқа төлемдерді) белгілеуге.
3) қолданыстағы кредит/лизинг бойынша субсидиялау мерзімі аяқталған жағдайда, Алушы бұрын төлеген және Банк/ЛК қайтарған комиссияларды, алымдарды және (немесе) қолданыстағы кредит/лизинг бойынша өзге де төлемдерді қоспағанда, Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын белгілеуге құқылы.
5-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
26. Алушы үшін осы Шарт Алушы осы Шартқа қосылған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.
Банк/ЛК үшін Шарт Банк/ЛК осы Шартқа қосылған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.

8) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с Финансовым агентством и Получателем;
9) своевременно извещать Финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
10) в случае, если Банк/ЛК меняют условия действующего Кредитного договора/ДФЛ, предусмотренные в графике платежей, предоставлять график платежей с учетом изменений;
11) не изменять сумму кредита/лизинга и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту/лизингу без согласования с Финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
12) в случае принятия уполномоченным органом Финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита/лизинга, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны Банка/ЛК, предусмотренных Правилами/Механизмом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с даты присоединения Получателя к Договору. В случае несвоевременного возмещения Банком/ЛК Получателю полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем подпункте, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
13) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от Финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме;
14) в случае предоставления Получателем дополнительного заявления предоставить его с измененным графиком к Договору в Финансовое агентство.
25. Банк/ЛК вправе:
1) требовать от Финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) в случае прекращения субсидирования по действующему кредиту/лизингу по основаниям, установленным Правилами, установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи).
3) в случае завершения срока субсидирования по действующему кредиту/лизингу установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования, за исключением ранее уплаченных Получателем и возвращенных Банком/ЛК комиссий, сборов и (или) иных платежей по действующему кредиту/лизингу.
Глава 5. Срок действия Договора
26. Настоящий Договор для Получателя вступает в силу с даты присоединения Получателя к настоящему Договору и действует до его полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.
Для Банка/ЛК Договор вступает в силу с даты присоединения Банка/ЛК к настоящему Договору и действует до его полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.

27. Осы Шарттың 21-тармағының 9) тармақшасында көзделген негіздер бойынша субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, осы Шартты Қаржы агенттігі, оған субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған Алушымен біржақты соттан тыс тәртіппен бұзды деп есептеледі.
28. Осы Шарт Банктің/ЛК-ның және Алушының өтініші бойынша Банкпен/ЛК-мен және Алушымен бұзылуы мүмкін.
6-тарау. Жауапкершілік
29. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
30. Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына және Кредит шартына/ҚЛШ-ға сәйкес кредитті/лизингті уақтылы және толық қайтару бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін өтемегені үшін Банк/ЛК алдындағы барлық жауапкершілікті Алушы көтереді. Бұл ретте осындай жауапкершілік ешбір жағдайда Қаржы агенттігіне жүктелмейді.
7-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жағдайлары
31. Егер орындау еңсерілмейтiн күштің, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (зілзала құбылыстары, әскери іс-шаралар, форс-мажорлық жағдайлар) салдарынан мүмкін болмаса, Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
32. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау мүмкін болмайтын Тарап осындай мән-жайлар орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабарлайды. Бұл ретте еңсерілмейтін күш мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың/ұйымдардың тиісті құжаттарымен расталады.
33. Уақтылы хабарлама болмаған жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
34. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы Шартты орындау мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
35. Егер осындай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда кез келген Тарап осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
8-тарау. Дауларды шешу
36. Осы Шартты орындауға байланысты туындаған қандай да бір дау болған жағдайда, кез келген Тарап барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеуге күш-жігерлерін салады.

27. В случае принятия решения о прекращении субсидирования по основаниям, предусмотренным подпунктом 9) пункта 21 настоящего Договора, настоящий Договор считается расторгнутым Финансовым агентством в одностороннем внесудебном порядке с Получателем, в отношении которого принято решение о прекращении субсидирования.
28. Настоящий Договор может быть расторгнут с Банком/ЛК и Получателем по заявлению Банка/ЛК и Получателя.
Глава 6. Ответственность
29. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
30. Всю ответственность перед Банком/ЛК за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита/лизинга и погашению части несубсидируемой ставки вознаграждения несет Получатель в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Кредитным договором/ДФЛ. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть возложена на Финансовое агентство.
Глава 7. Обстоятельства непреодолимой силы
31. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения наступила вследствие действия обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и тому подобное).
32. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов/организаций.
33. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
34. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
35. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 8. Разрешение споров
36. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.

37. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
9-тарау. Құпиялылық
38. Осы арқылы Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты болатын ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және осы Шартты жасасу және орындау барысында өздері алған басқа да ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге болмайтынымен келіседі.
39. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
40. Тараптар осы Шарттың бар екенін және оның талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдарына және жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
41. Кез келген Тарап осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
10-тарау. Қорытынды ережелер
42. Осы Шартқа қол қою арқылы Алушы Қаржы агенттігіне:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын осы Кредит/лизинг шарты шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны Қаржы агенттігінің мүдделі үшінші тұлғаларға Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз беруіне;
2) Қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушы жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саласын жариялауына келісім береді.
43. Алушы Қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және оларға кепілдік береді:
1) осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайы екенін және шындыққа сәйкес келетінін растайды;
2) Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шындыққа сәйкес келетінін тексеруге міндетті емес;
3) Алушы өз бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне кері әсерін тигізуі мүмкін ешқандай жағдайлардан хабардар емес.
44. Осы Шарт шеңберінде Қағидаларға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда, осы Шарттың ережелеріне қатысты бөлігінде осы Шартқа тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет. Осы Шарттың және Қағидалардың және/немесе Тетіктің ережелері арасында әртүрлі оқылулар туындаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің жоғарыда көрсетілген қаулысының нормалары қолданылады.

37. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Конфиденциальность
38. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и действующим законодательством Республики Казахстан.
39. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также законодательством Республики Казахстан.
40. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
41. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Глава 10. Заключительные положения
42. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие Финансовому агентству на:
1) предоставление Финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту/лизингу, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительного письменного согласия Получателя;
2) опубликование Финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта Получателя, а также отрасли.
43. Получатель заявляет и гарантирует Финансовому агентству следующее:
1) заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) Финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий;
3) Получателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам.
44. В случае внесения изменений и/или дополнений в Правила в рамках настоящего Договора, в части, касающейся положений настоящего Договора, необходимо внесение соответствующих изменений и дополнений в настоящий Договор. В случае возникновения разночтений между положениями настоящего Договора и Правил и/или Механизма применяются нормы вышеуказанного постановления Правительства Республики Казахстан.

45. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қағидалардың/Тетіктің талаптарын және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
Қосылу шартына
1-қосымша
Нысан
Қосылу шартына Алушының өтініші
Бұдан әрі "Алушы" деп аталатын ______________________________ (заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) атынан __________________________ негізінде әрекет ететін _____________________ (заңды тұлғалар үшін), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)/Басым жобаларға кредит беру және қаржы лизингі тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамынан (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) ____________________ Акционерлік қоғамы/ Жауапкершілігі шектеулі серіктестік (Банктің/ЛК-ның атауы) (бұдан әрі – Банк/ЛК) кредиті/лизингі бойынша мынадай шарттармен субсидия беруді сұрайды.
Алушының қосылу туралы осы Өтінішіндегі терминдер мен қысқартулар (бұдан әрі – Өтініш) Шартқа сәйкес түсіндіріледі.
Алушы туралы ақпарат
Алушының толық атауы және ұйымдық нысаны/Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Алушының заңды тұлға ретінде тіркелгені туралы деректер
(мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама)
(заңды тұлғалар үшін)
Алушының дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы деректер
(жеке тұлғалар үшін)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
Тіркеу орны бойынша заңды мекенжайы/тұрғылықты мекенжайы
Нақты мекенжайы/нақты тұратын мекенжайы
Субсидиялаудың негізгі шарттары
1.
Кредит шартының атауы, күні және нөмірі (Кредиттік желіні ашу туралы келісім/Банктік қарыз шарты/Қаржы лизингі шарты
2.
Банк/ЛК
3.
Кредит/лизинг сомасы/кредит желісі
4.
Кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесі:
1) субсидияланатын;
2) субсидияланбайтын.
5.
Кредит/лизинг мерзімі/кредит желісі
6.
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты
7.
Субсидиялау мерзімі (айларда)
8.
Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберіндегі бағыты
9.
Негізгі борыш пен сыйақыны өтеу шарттары
10.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінің нөмірі және күні
11.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала (бұдан әрі –ЭҚЖЖ, 5 мәнді)
12.
Жоба бойынша ерекше шарттар

45. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются условиями Правил/Механизма и действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Договору присоединения
Форма
Заявление Получателя к Договору присоединения
________________________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица),
именуемое далее "Получатель", в лице ______________________________________,
действующего на основании _______________________________________________
(для юридических лиц),
в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Правила)/Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных
проектов (далее – Механизм), просит Акционерное общество "Фонд развития
предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство) предоставить
субсидирование по кредиту/лизингу Акционерное общество/Товарищество
с ограниченной ответственностью __________________________________________
(наименование Банка/Лизинговой компании) (далее – Банк/ЛК)
на следующих условиях.
Термины и сокращения в настоящем Заявлении Получателя о присоединении
(далее – Заявление) трактуются в соответствии с Договором присоединения
(далее – Договор).
Информация о Получателе
Полное наименование и организационная форма Получателя/Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Данные о регистрации Получателя в качестве юридического лица
(свидетельство/справка о государственной регистрации/перерегистрации)
(для юридических лиц)
Данные о регистрации Получателя в качестве индивидуального предпринимателя
(для физических лиц)
Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН)
Юридический адрес/адрес проживания по месту регистрации
Фактический адрес/адрес фактического проживания
Основные условия субсидирования
1.
Наименование, дата и номер Кредитного договора (Соглашение об открытии кредитной линии/Договор банковского займа/Договор финансового лизинга)
2.
Банк/ЛК
3.
Сумма кредита/лизинга/кредитной линии
4.
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу:
1) субсидируемая;
2) не субсидируемая.
5.
Срок кредита/лизинга/кредитной линии
6.
Целевое назначение кредита/лизинга
7.
Срок субсидирования (в месяцах)
8.
Направление в рамках реализации Правил/Механизма
9.
Условия погашения основного долга и вознаграждения
10.
Номер и дата решения уполномоченного органа Финансового агентства
11.
Отрасль по общему классификатору экономической деятельности (далее – ОКЭД, 5-ти значный)
12.
Особые условия по проекту

1. Төменде қол қоя отырып, мыналарды:
1) бұдан әрі "Шарт" деп аталатын, _______________ электрондық мекенжайы бойынша интернет-ресурста орналастырылған Қосылу шартының талаптарымен танысқанымды және келісетінімді;
2) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес тұтастай Шартқа қосылатынымды, Шарттың барлық ережелерін толық көлемде қабылдайтынымды және оларды тиісті түрде орындауға міндеттененімді;
3) осы Өтінішті Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскері Шартпен жиынтықта қабылдаған жағдайда ол жасалған Шарт болып табылатынын растаймын.
2. Мыналармен:
1) Қаржы агенттігі Шартқа менімен алдын ала келісусіз біржақты тәртіппен өзгерістер немесе толықтырулар енгізуге құқылы екендігіне;
2) енгізілген өзгерістерді немесе толықтыруларды ескере отырып, Шарт Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында _______________ электрондық мекенжайы бойынша орналастырылатынына;
3) Қаржы агенттігімен жеке субсидиялау шартын жасасу мүмкіндігі туралы хабардар екеніме, бірақ Шартқа қосылу жолымен Шарт жасасудың пайдасына таңдау жасайтыныма келісемін және осы арқылы қосылу жолымен Шарттың жасалуы әдетте осындай түрдегі шарттар бойынша берілетін Алушының құқықтарынан айырмайтынын, Қаржы агенттігінің жауапкершілігін жоққа шығармайтынын немесе шектемейтінін, не өзінің ақылға қонымды түсінікті мүдделерін негізге ала отырып, Шарттың талаптарын айқындауға қатысу мүмкіндігі болған кезде қабылдамайтын Алушы үшін айқын ауыртпалық түсіретін басқа да талаптарды қамтымайтынын мәлімдеймін.
3. Мыналарға:
1) осы Шарт және Шартқа төлемдер кестесі бойынша өз міндеттемелерімді уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) Банкке/ЛК-ға:
Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына сәйкес төлемдер кестесі бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесі;
Шарттың 18-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігінде сыйақы төлеуге;
3) Қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салу бойынша кредиттің/лизингтің мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының жобаны іске асыру аумағында Қағидалардың/Тетіктің шарттарына сәйкестігіне тексеру жүргізу құқығын беруге;
4) Қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Қағидалардың/Тетіктің, Кредит шартының/Қаржы лизингі шартының және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
6) мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінің айырмашылығы болған жағдайда осы Шарт жасалған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті ЭҚЖЖ беруге және оны Қаржы агенттігіне хабарлауға;

1. Подписываясь ниже, подтверждаю, что:
1) ознакомлен(-а) и согласен (-на) с условиями Договора, размещенного на интернет-ресурсе по электронному адресу _______________;
2) присоединяюсь к Договору в целом в соответствии со статьей 389 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, принимаю все положения Договора в полном объеме и обязуюсь их выполнять надлежащим образом;
3) настоящее Заявление, при условии его принятия уполномоченным работником Финансового агентства в совокупности с Договором, является заключенным Договором.
2. Соглашаюсь, что:
1) Финансовое агентство вправе в одностороннем порядке без предварительного согласования со мной вносить изменения или дополнения в Договор;
2) с учетом внесенных изменений или дополнений Договор размещается на интернет-ресурсе Финансового агентства по электронному адресу ____________________________;
3) осведомлен о возможности заключения с Финансовым агентством отдельного договора субсидирования, но делаю выбор в пользу заключения Договора путем присоединения к Договору, и настоящим заявляю, что заключение Договора путем присоединения не лишает Получателя прав, обычно предоставляемых по договорам такого вида, не исключает или ограничивает ответственность Финансового агентства либо не содержит других явно обременительных для Получателя условий, которые он, исходя из своих разумно понимаемых интересов, не принял бы при наличии у него возможности участвовать в определении условий Договора.
3. Обязуюсь:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по настоящему Договору и графику платежей к Договору;
2) производить выплату вознаграждения Банку/ЛК в части:
не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику платежей в соответствии с Кредитным договором/Договором финансового лизинга;
субсидируемой и несубсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 18 Договора;
3) предоставить Финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования кредита/лизинга, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил/Механизма на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу Финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил/Механизма, Кредитного договора/Договора финансового лизинга и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, по которым будет оказана государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить Финансовое агентство;

7) кредит қаражатын мақсатсыз пайдалану және (немесе) Алушының жобасының Қағидалардың/Тетіктің талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы агенттігіне өтеуді қамтамасыз етуге;
8) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттарына арналған кредиттерге қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына не нәтижелері бойынша қорытындыны Алушы Қаржы агенттігіне беретін энергия аудитіне қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау жүргізуді қамтамасыз етуге міндеттенемін. Жоба бойынша Алушы мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытынды берген бағалау провайдерлері жүргізуі мүмкін;
9) Шартта көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді сақтауға және орындауға міндеттенемін.
4. Алушы осы арқылы Қаржы агенттігіне:
1) Қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және Алушы берген құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына бере алатынына;
2) Қаржы агенттігі осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе Банктен/ЛК-дан алынған Алушы туралы ақпаратты жарнама науқанын жүргізу кезінде, Қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты орналастыру кезінде пайдалана алатынына келісім беремін.
Осы Өтініш және оған қосымшалар Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Қосымшалар:
1. Кредит шартының/Қаржы лизингі шартының көшірмесі: _________________________;
2. Дербес деректер субъектілерінің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі: ______________________________;
3. _________________________________________.
Жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер үшін:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
Қолы
Күні
Заңды тұлғалар үшін:
Басшы:
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мынаның негізінде әрекет етеді:
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Қолы, мөр (болған жағдайда)
Күні
Қаржы агенттігінің Өтінішті қабылдау туралы белгілері:
20___ ж. "____" _____________.
Қосылу шартына
Алушының өтінішіне
қосымша
Дербес деректер субъектісінің "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының оның дербес деректерін жинауына және өңдеуіне келісімі
_________________ қ.                               20___ ж. "____" ____________
"____________" жауапкершілігі шектеулі /қосымша жауапкершілігі бар серіктестігі /Толық/Коммандиттік серіктестігі/Акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Алушы)1, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және әрекет ететін (мемлекеттік қайта/тіркеу туралы куәлігінің/анықтамасының № ______________, [_______________________ қаласының Әділет департаменті ___________ ___________ж. берген]2), бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) __________, орналасқан мекенжайы: Қазақстан Республикасы, ________________, оның атынан _____________ негізінде әрекет ететін _____________,
__________________________
1 Шартта берілген қысқартуға сәйкес қысқарту көрсетіледі
2 Егер анықтама Egov.kz арқылы берілсе, квадрат жақшада көрсетілген алып тасталуы мүмкін
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Қаржы агенттігі), БСН 970840000277, Алушыға қатысты деректерді, оның ішінде Республика Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының 13-тармағына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ жеке тұлғалардың дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді, және жеке тұлғалардың – Алушы жұмыскерлерінің, өкілдерінің және т.б. мұндай келісімдерінің болуына кепілдік береді, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға (Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қаржы агенттігінің жалғыз акционеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, ұйымдарға, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, үшінші тұлғаларға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалардың пайдасына) салық, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын басқа да құпия болып табылатын, Алушының қызметіне қатысты:

7) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма обеспечить возмещение Финансовому агентству полученную в рамках настоящего Договора субсидируемую часть ставки вознаграждения;
8) в отношении кредитов для целей реализации "зеленых" проектов по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения Получателем заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется Получателем Финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных Получателем пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии;
9) соблюдать и исполнять иные права и обязанности, предусмотренные Договором.
4. Получатель настоящим предоставляет Финансовому агентству согласие с тем, что:
1) Финансовое агентство может предоставлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные Получателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
2) Финансовое агентство может использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или Банка/ЛК в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте Финансового агентства.
Настоящее Заявление и приложения к нему являются неотъемлемой частью Договора.
Приложения:
1. Копия Кредитного договора/Договора финансового лизинга:
_____________________________________________________;
2. Согласия субъектов персональных данных на сбор и обработку
персональных данных:____________________________________;
3. ______________________________________________________.
Для физических лиц – индивидуальных предпринимателей:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность
Свидетельство о государственной регистрации
Подпись
Дата
Для юридических лиц:
Руководитель:
должность, фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Действующий на основании:
Данные документа, удостоверяющего личность
Подпись, печать (при наличии)
Дата
Отметки Финансового агентства о принятии Заявления:
"____" _____________ 20___ г.
Приложение
к заявлению Получателя
к Договору присоединения
Согласие субъекта персональных данных на сбор и обработку его персональных данных Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
г._________________ "____" _____________ 20___ г.
Товарищество с ограниченной ответственностью/дополнительной ответственностью
/Полное/Коммандитное товарищество/Акционерное общество ___________________
(далее – Получатель)1, созданное и действующее в соответствии с законодательством
Республики Казахстан (свидетельство/справка о государственной пере/регистрации
№ ______, [выдано Департаментом юстиции г._______________________ __________
от _____г.]2), бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ___________________,
находящееся по адресу: Республика Казахстан, _________________________________,
в лице ____________________,
действующего на основании _________________________________________________,
_______________________________________
1Указывается сокращение в соответствии с сокращением, данным в Договоре
2Указанное в квадратных скобках может быть исключено, если справка предоставляется через Egov.kz
дает согласие Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство), БИН 970840000277, осуществлять сбор и обработку данных, в том числе персональных данных в соответствии с пунктом 13 статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики, касающихся Получателя, а также сбор и обработку персональных данных физических лиц, и гарантирует наличие таких согласий физических лиц – работников, представителей Получателя, а также предоставлять всем заинтересованным лицам (Правительству Республики Казахстан, Единственному акционеру Финансового агентства, Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, организациям, государственным и местным исполнительным органам, третьим лицам, либо в пользу иных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан) сведения, являющиеся налоговой, коммерческой и другой охраняемой законодательством тайной, касающиеся деятельности Получателя о:

1) түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кірісі;
2) өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша шығыстары;
3) жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстары;
4) шетелдік көздерден алынатын кірістері;
5) таза кірісі;
6) жұмыскерлердің саны (адам);
7) салық төлемдерінің сомалары (корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша шығыстарды қоса алғанда).
8) басшының, акционерлердің, құрылтайшылардың, қатысушылардың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
9) орналасқан жерінің заңды және нақты мекенжайы;
10) Қаржы агенттігінің тарапынан жобаға жүргізілген мониторинг нәтижелері;
11) Қаржы агенттігінең алынған қарыз бойынша өзге де мәліметтер мен деректер туралы мәліметтерді беруге келісім береді.
Субъектінің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану (оның ішінде, жинақтау, өңдеу және қағаз жеткізгіштерде және (немесе) массивтерде және (немесе) дерекқорларда электрондық форматта сақтау), оның ішінде мынадай мақсаттар үшін:
1) уәкілетті органдарға/органдардан (Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар), аудиторлық/және өзге де құзыретті ұйымдарға/ұйымдардан, акционерлерге/акционерлерден және/немесе Қаржы агенттігінің үлестес тұлғаларына/тұлғаларынан, Қаржы агенттігінің контрагенттеріне/контрагенттерінен есептілік және/немесе ақпарат беру/алу үшін;
2) Қаржы агенттігі беретін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты, бюджеттік, тартылған қаражаты, сондай-ақ өз қаражаты есебінен қаражатты пайдаланудың тиімділігін талдау, бағалау және тексеру үшін;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында (жалпыға бірдей қолжетімді көздерде) жария (ашық) деректер мен мәліметтерді орналастыру үшін;
4) математикалық, статистикалық және мінез-құлық модельдерін, ақпараттық жүйелерді, дерекқорларды әзірлеу, сақтау және қолдану (оның ішінде талдау, модельдеу, болжау) үшін;
5) ақпарат алмасу үшін, оның ішінде субъектінің (және/немесе үшінші тұлғалардың) өтініштеріне есептерді, шағымдарды, ұсыныстарды, ұсынымдарды, наразылықтарды, тапсырмаларды және тағыда басқа қарау және/немесе ұсыну үшін;
6) маркетингтік мақсаттар үшін;
7) Шартта және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген (белгіленуі мүмкін) өзге де мақсаттар үшін жүзеге асырылады.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім шектеусіз мерзімде қолданылады.
Басшы
______________________________________       __________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы, мөр (болған жағдайда)
Дербес деректер субъектісінің өзінің деректерін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының жинауына және өңдеуіне келісімі
_____________ қ.                               20___ жылғы "____" _____________
Мен, _________________жылы берілген № ______________ мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің/талонның негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасы, __________________________________ мекенжайында тұратын, Дара кәсіпкер ______________ (бұдан әрі – Алушы) (______ берген (кім берді, күні) жеке куәлік №____, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН_______) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Қаржы агенттігі), БСН 970840000277, менің қызметіме қатысты дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Республика Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының 13-тармағына сәйкес дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға (Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қаржы агенттігінің жалғыз акционеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, ұйымдарға, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, үшінші тұлғаларға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалардың пайдасына) салық, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын басқа да құпия болып табылатын, Алушының қызметіне қатысты:

1) совокупном годовом доходе с учетом корректировок;
2) расходах по реализованным товарам (работам, услугам);
3) расходах по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
4) доходах из иностранных источников;
5) чистом доходе;
6) численности работников (человек);
7) суммах налоговых выплат (включая расходы по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу).
8) фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя, акционеров, учредителей, участников;
9) юридическом и фактическом адресе местонахождения;
10) результатах проведенного мониторинга проекта со стороны Финансового агентства;
11) иные сведения и данные по полученному от Финансового агентства займу.
Сбор, обработка и использование персональных данных субъекта (в том числе, сбор, обработка и хранение на бумажных носителях и (или) в электронном формате в массивах и (или) базах данных) осуществляется, в том числе, для следующих целей:
1) для предоставления/получения отчетности и/или информации в/от уполномоченные/ых органы/ов (Правительство Республики Казахстан, государственные органы и организации), аудиторские/их и иные/х компетентные/х организации/й, акционерам/ов и/или аффилированным/х лицам/лиц Финансового агентства, контрагентам/ов Финансового агентства;
2) для анализа, оценки и проверки эффективности использования средств, предоставляемых Финансовым агентством, в том числе за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан, бюджетных, привлеченных, а также собственных средств;
3) для размещения публичных (раскрытых) данных и сведений в средствах массовой информации (общедоступных источниках) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
4) для разработки, хранения и применения математических, статистических и поведенческих моделей, информационных систем, баз данных (в том числе анализ, моделирование, прогнозирование);
5) для обмена информацией, в том числе для рассмотрения и/или предоставления отчетов на обращения субъекта (и/или третьих лиц), жалобы, предложения, рекомендации, претензии, поручения и так далее;
6) для маркетинговых целей;
7) для иных целей, которые установлены (могут быть установлены) Договором и/или законодательством Республики Казахстан.
Согласие на сбор, обработку персональных данных действует неограниченный срок.
Руководитель
________________________________________ _____________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Согласие субъекта персональных данных на сбор и обработку его персональных данных Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
г._____________ "____" _____________ 20___ г.
Я, Индивидуальный предприниматель ______________________________________
(далее – Получатель) (удостоверение личности № ________ выдано _____________
(кем выдано, дата), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________),
действующий на основании свидетельства/талона о государственной регистрации № ______________, выданного __________ от _________ года, находящийся по адресу:
Республика Казахстан,
________________________________________________________________________,
даю согласие Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство), бизнес-идентификационный номер (БИН) 970840000277, осуществлять сбор и обработку данных, касающихся моей деятельности, в том числе сбор и обработку моих персональных данных, в соответствии с пунктом 13 статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики, а также предоставлять всем заинтересованным лицам (Правительству Республики Казахстан, Единственному акционеру Финансового агентства, Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, организациям, государственным и местным исполнительным органам, третьим лицам, либо в пользу иных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан) сведения, являющиеся налоговой, коммерческой и другой охраняемой законодательством тайной, касающиеся деятельности Получателя о:

1) салық салуға және түзетуге жатпайтын кірістерді ескере отырып, салық кезеңі үшін жиынтық алынған кіріс;
2) өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстар;
3) шетелдік кіріс көздерінен түсетін кірістер;
4) келтірілген залалдарды ескере отырып, салық салынатын кіріс;
5) салық салынатын кірістен алынатын жеке табыс салығы;
6) жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға төленетін өзге де төлемдер бойынша шығыстар;
7) жұмыскерлер саны/жұмыскерлердің орташа тізімдік саны;
8) бір жұмыскерге есептелетін орташа айлық жалақы;
9) салық төлемдері сомасы (корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша шығыстарды қоса алғанда);
10) басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
11) орналасқан жерінің заңды және нақты мекенжайы;
12) жобаға Қаржы агенттігінің тарапынан жүргізілген мониторинг нәтижелері;
13) Қаржы агенттігінең, оның ішінде ҚР Ұлттық қорының қаражаты есебінен алынған қарыз бойынша өзге де мәліметтер мен деректер туралы мәліметтерді беруге келісімімді беремін.
Субъектінің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану (оның ішінде, жинау, өңдеу және қағаз жеткізгіштерде және (немесе) массивтерде және (немесе) дерекқорларда электрондық форматта сақтау), сондай-ақ мынадай:
1) уәкілетті органдарға/органдардан (Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар), аудиторлық/және өзге де құзыретті ұйымдарға/ұйымдардан, акционерлерге/акционерлерден және/немесе Қаржы агенттігінің үлестес тұлғаларына/тұлғаларынан, Қаржы агенттігінің контрагенттеріне/контрагенттерінен есептілікті және/немесе ақпаратты беру/алу үшін;
2) Қаржы агенттігі, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қор қаражаты есебінен берілетін, бюджет, тартылған қаражатты, сондай-ақ өз қаражатын пайдаланудың тиімділігін талдау, бағалау және тексеру үшін;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында (жалпыға бірдей қолжетімді көздерде) жария (ашық) деректер мен мәліметтерді орналастыру үшін;
4) математикалық, статистикалық және мінез-құлық модельдерін, ақпараттық жүйелерді, деректер базаларын әзірлеу, сақтау және қолдану (оның ішінде талдау, модельдеу, болжау) үшін;
5) ақпарат алмасу үшін, оның ішінде субъектінің (және/немесе үшінші тұлғалардың) жолданымдарына берілген есептерді, шағымдарды, ұсыныстарды, ұсынымдарды, наразылықтарды, тапсырмаларды және тағыда басқа қарау және/немесе ұсыну үшін;
6) маркетингтік мақсаттар үшін;
7) Шартта және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген (белгіленуі мүмкін) өзге де мақсаттар үшін жүзеге асырылады;
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге берілген келісім шектеусіз мерзімде қолданылады.
Басшы
______________________________________       __________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы, мөр (болған жағдайда)
Дербес деректер субъектісінің өзінің деректерін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының жинауына және өңдеуіне келісімі
_____________ қ.                               20___ жылғы "____" _____________

1) доходе, полученном совокупно за налоговый период, с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки;
2) расходах по реализованным товарам (работам, услугам);
3) доходах из иностранных источников;
4) облагаемом доходе с учетом перенесенных убытков;
5) индивидуальном подоходном налоге с облагаемого дохода;
6) расходах по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
7) численности работников/среднесписочной численности работников;
8) среднемесячной заработной плате на одного работника;
9) сумме налоговых выплат (включая расходы по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу);
10) фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
11) юридическом и фактическом адресе местонахождения;
12) результатах проведенного мониторинга проекта со стороны Финансового агентства;
13) иные сведения и данные по полученному от Финансового агентства займу, в том числе за счет средств Национального фонда Республики Казахстан.
Сбор, обработка и использование персональных данных субъекта (в том числе, сбор, обработка и хранение на бумажных носителях и (или) в электронном формате в массивах и (или) базах данных) осуществляется, в том числе, для следующих целей:
1) для предоставления/получения отчетности и/или информации в/от уполномоченные/ых органы/ов (Правительство Республики Казахстан, государственные органы и организации), аудиторские/их и иные/х компетентные/х организации/й, акционерам/ов и/или аффилированным/х лицам/лиц Финансового агентства, контрагентам/ов Финансового агентства;
2) для анализа, оценки и проверки эффективности использования средств, предоставляемых Финансовым агентством, в том числе за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан, бюджетных, привлеченных, а также собственных средств;
3) для размещения публичных (раскрытых) данных и сведений в средствах массовой информации (общедоступных источниках) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
4) для разработки, хранения и применения математических, статистических и поведенческих моделей, информационных систем, баз данных (в том числе анализ, моделирование, прогнозирование);
5) для обмена информацией, в том числе для рассмотрения и/или предоставления отчетов на обращения субъекта (и/или третьих лиц), жалобы, предложения, рекомендации, претензии, поручения и так далее;
6) для маркетинговых целей;
7) для иных целей, которые установлены (могут быть установлены) Договором и/или законодательством Республики Казахстан;
Согласие на сбор, обработку персональных данных действует неограниченный срок.
Руководитель
______________________________________ _______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Согласие субъекта персональных данных на сбор и обработку его персональных данных Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
г._____________ "____" _____________ 20___ г.
Я, глава Крестьянского хозяйства _________________________________________
(далее – Получатель),
действующий на основании свидетельства/талона о государственной регистрации
№________, выданного _____________ от ________ года, находящийся по адресу:
Республика Казахстан,
______________________________________________________________________,

Мен, _________________жылы берілген № ______________ мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің/талонның негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасы, __________________________________ мекенжайында орналасқан, Шаруа қожалығының басшысы ______________ (бұдан әрі – Алушы) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Қаржы агенттігі), бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) 970840000277, ______________ шаруа қожалығының қызметіне қатысты деректерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Республика Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының 13-тармағына сәйкес дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға (Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қаржы агенттігінің жалғыз акционеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, ұйымдарға, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, үшінші тұлғаларға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалардың пайдасына) салық, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын басқа да құпия болып табылатын, Алушының қызметіне қатысты:
1) салық кезеңі үшін есептелген кірістер;
2) әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруа қожалығы басшысы мен мүшелерінің салық кезеңіндегі кірістері;
3) салық кезеңінде төленген кірістер;
4) басшысы мен кәмелетке толған адамдарды қоса алғанда, шаруа қожалығы мүшелерінің саны;
5) шаруа қожалығы жұмыскерлерінің саны;
6) салық төлемдері сомасы (корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша шығыстарды қоса алғанда);
7) шаруа қожалығы басшысының, барлық мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
8) орналасқан жерінің заңды және нақты мекенжайы;
9) жобаға Қаржы агенттігінің тарапынан жүргізілген мониторинг нәтижелері;
10) Қаржы агенттігінең, оның ішінде ҚР Ұлттық қорының қаражаты есебінен алынған қарыз бойынша өзге де мәліметтер мен деректер туралы мәліметтерді беруге келісімімді беремін.
Субъектінің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану (оның ішінде, жинау, өңдеу және қағаз жеткізгіштерде және (немесе) массивтерде және (немесе) дерекқорларда электрондық форматта сақтау), сондай-ақ мынадай:
1) уәкілетті органдарға/органдардан (Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар), аудиторлық/және өзге де құзыретті ұйымдарға/ұйымдардан, акционерлерге/акционерлерден және/немесе Қаржы агенттігінің үлестес тұлғаларына/тұлғаларынан, Қаржы агенттігінің контрагенттеріне/контрагенттерінен есептілікті және/немесе ақпаратты беру/алу үшін;
2) Қаржы агенттігі, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қор қаражаты есебінен берілетін, бюджет, тартылған қаражатты, сондай-ақ өз қаражатын пайдаланудың тиімділігін талдау, бағалау және тексеру үшін;

даю согласие Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство), бизнес-идентификационный номер (БИН) 970840000277, осуществлять сбор и обработку данных, касающихся деятельности крестьянского хозяйства _____________________, в том числе на сбор и обработку моих персональных данных, в соответствии с пунктом 13 статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики, касающихся Получателя, а также предоставлять всем заинтересованным лицам (Правительству Республики Казахстан, Единственному акционеру Финансовому агентству, Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, организациям, государственным и местным исполнительным органам, третьим лицам, либо в пользу иных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан) сведения, являющиеся налоговой, коммерческой и другой охраняемой законодательством тайной, касающиеся деятельности Получателя о:
1) начисленных доходах за налоговый период;
2) доходах главы и членов крестьянского хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, за налоговый период;
3) выплаченных доходах за налоговый период;
4) количестве членов крестьянского хозяйства, включая главу и совершеннолетних лиц;
5) количестве работников крестьянского хозяйства;
6) сумме налоговых выплат (включая расходы по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу);
7) фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя, всех членов крестьянского хозяйства;
8) юридическом и фактическом адресе местонахождения;
9) результатах проведенного мониторинга проекта со стороны Финансового агентства;
10) иные сведения и данные по полученному по полученному от Финансового агентства займу, в том числе за счет средств Национального фонда Республики Казахстан.
Сбор, обработка и использование персональных данных субъекта (в том числе, сбор, обработка и хранение на бумажных носителях и (или) в электронном формате в массивах и (или) базах данных) осуществляется, в том числе, для следующих целей:
1) для предоставления/получения отчетности и/или информации в/от уполномоченные/ых органы/ов (Правительство Республики Казахстан, государственные органы и организации), аудиторские/их и иные/х компетентные/х организации/й, акционерам/ов и/или аффилированным/х лицам/лиц Финансового агентства, контрагентам/ов Финансового агентства;
2) для анализа, оценки и проверки эффективности использования средств, предоставляемых Финансовым агентством, в том числе за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан, бюджетных, привлеченных, а также собственных средств;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында (жалпыға бірдей қолжетімді көздерде) жария (ашық) деректер мен мәліметтерді орналастыру үшін;
4) математикалық, статистикалық және мінез-құлық модельдерін, ақпараттық жүйелерді, деректер базаларын әзірлеу, сақтау және қолдану (оның ішінде талдау, модельдеу, болжау) үшін;
5) ақпарат алмасу үшін, оның ішінде субъектінің (және/немесе үшінші тұлғалардың) жолданымдарына берілген есептерді, шағымдарды, ұсыныстарды, ұсынымдарды, наразылықтарды, тапсырмаларды және тағыда басқа қарау және/немесе ұсыну үшін;
6) маркетингтік мақсаттар үшін;
7) Шартта және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген (белгіленуі мүмкін) өзге де мақсаттар үшін жүзеге асырылады;
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге берілген келісім шектеусіз мерзімде қолданылады.
Басшы
______________________________________       __________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы, мөр (болған жағдайда)
Қосылу шартына
2-қосымша
Нысан
Қосылу шартына банктің/лизингтік компанияның өтініші
Бұдан әрі "Банк/ЛК" деп аталатын, 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)/Басым жобаларға кредит беру және қаржы лизингі тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде, _____________________ негізінде әрекет ететін, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) __________________, __________________атынан ______________________ (екінші деңгейдегі банктің/лизингтік компанияның атауы) осы Қосылу туралы өтінішке қол қоя отырып, Банк/ЛК "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамға (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) қосылатынын, _______________ электрондық мекенжайындағы интернет-ресурста орналастырылған, бұдан әрі "Шарт" деп аталатын Қосылу шартының талаптарымен танысқанын және келісетінін растайды.
Осы Қосылу туралы өтініштегі терминдер мен қысқартулар Шартқа сәйкес түсіндіріледі.
Қосылу туралы осы Өтінішке қол қоюмен Банк/ЛК мыналарға өзінің сөзсіз келісімін білдіреді:
1. Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда, Қаржы агенттігі сол өзгерістерді және/немесе толықтыруларды келісу үшін Банкке/ЛК-ға жібереді. Банк/ЛК 10 (он) жұмыс күні ішінде Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарламаны алған күннен бастап осы өзгерістерді және/немесе толықтыруларды хатпен келіседі. Көрсетілген өзгерістермен және/немесе толықтырулармен келіспеген жағдайда, Банк/ЛК Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарлама алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне хатпен ұсыныстар және/немесе келіспеушіліктер хаттамасын жіберуге тиіс. Банкпен/ЛК-мен Шартқа енгізілетін өзгерістерді және/немесе толықтыруларды келіскеннен кейін Қаржы агенттігі оның жаңартылған нұсқасын Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында орналастырады.

3) для размещения публичных (раскрытых) данных и сведений в средствах массовой информации (общедоступных источниках) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
4) для разработки, хранения и применения математических, статистических и поведенческих моделей, информационных систем, баз данных (в том числе анализ, моделирование, прогнозирование);
5) для обмена информацией, в том числе для рассмотрения и/или предоставления отчетов на обращения субъекта (и/или третьих лиц), жалобы, предложения, рекомендации, претензии, поручения и так далее;
6) для маркетинговых целей;
7) для иных целей, которые установлены (могут быть установлены) Договором и/или законодательством Республики Казахстан;
Согласие на сбор, обработку персональных данных действует неограниченный срок.
Руководитель
______________________________________ ______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Приложение 2
к Договору присоединения
Форма
Заявление банка/лизинговой компании к Договору присоединения
___________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня/лизинговой компании),
бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________________,
именуемое далее "Банк/ЛК", в лице ____________________________________,
действующего на основании __________________________________________,
в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Правила)/Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных
проектов (далее – Механизм), подтверждает, что,
подписывая настоящее Заявление о присоединении, Банк/ЛК присоединяется,
ознакомлен (-а) и согласен (-на) с условиями Договора присоединения, именуемого
далее "Договор", размещенного на интернет-ресурсе по электронному адресу
_______________, с Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства
"Даму" (далее – Финансовое агентство).
Термины и сокращения в настоящем Заявлении о присоединении трактуются в соответствии с Договором.
Подписанием настоящего Заявления о присоединении Банк/ЛК выражает свое безусловное согласие что:
1. В случае внесения изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство направляет на согласование такие изменения и/или дополнения в Банк/ЛК. Банк/ЛК в течение 10 (десяти) рабочих дней согласовывает письмом данные изменения и/или дополнения со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. В случае несогласия с указанными изменениями и/или дополнениями Банк/ЛК должен направить Финансовому агентству письмом предложения и/или протокол разногласий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. После согласования с Банком/ЛК изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство размещает обновленную версию на интернет-ресурсе Финансового агентства.

2. Банк/ЛК:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін Алушының Қосылу туралы өтінішіне қол қойылған кезден бастап субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін кәсіпкерлік субъектісінің (бұдан әрі – Алушы) кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) Қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының жобасы бойынша субсидиялар сомасын Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте Банктің/ЛК-ның Қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарынан субсидияларды есептен шығаруға құқығы жоқ. Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда, Алушы кредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді;
3) Алушы кредит/лизинг бойынша төлемді уақтылы өтемеген, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (қаржылық лизинг шарты бойынша қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) Банктің/ЛК алдындағы төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап, ол туралы Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді;
Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда, Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
4) Алушының кредиті/ лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген күннен бастап, Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушы негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда және Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда Банк/ЛК 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомасы мен күндерін көрсетеді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, Банк/ЛК Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасасу кезінде Қаржы агенттігіне өзгертілген төлем кестесін қоса бере отырып, негізгі борышты ішінара өтеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлеуге тиесілі субсидиялар сомасын/өзгертілген тиесілі субсидиялар сомасын көрсете отырып, электрондық форматта (XLS немесе XLSX) Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қоса берілген қосымша келісімнің көшірмесін жібереді;

2. Банк/ЛК обязан (-а):
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/лизингу субъекта предпринимательства (далее – Получатель) с момента подписания Заявления Получателя о присоединении до истечения срока субсидирования;
2) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета Финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления Финансового агентства, при этом Банк/ЛК не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах Финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту/лизингу, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
3) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору финансового лизинга – 2 (двух) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед Банком/ЛК. При этом Банк/ЛК не производит списание средств с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем;
В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
4) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк/ЛК в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить Финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя. При этом Банк/ЛК в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, Банк/ЛК при заключении дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договор финансового лизинга, направляет Финансовому агентству копию дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договору финансового лизинга с приложением измененного графика погашения в электронном формате (XLS или XLSX) с указанием причитающейся к выплате суммы субсидий/измененной причитающейся суммы субсидий платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;

5) Алушы субсидиялар сомасын дербес түрде төлеген жағдайда, кейін Қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде Қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруға және Алушының ағымдағы шотына аударуға;
6) сұрау салу бойынша Қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредиттің/лизингтің төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;
7) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, Қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
8) осы Шарттың талаптарын орындауға әсерін тигізуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы Қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
9) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қаржы агенттігінің келісімінсіз кредит/лизинг сомасын және (немесе) кредит/лизинг бойынша номиналдық сыйақы мөлшерлемесін өзгертпеуге;
10) Банк/ЛК тарапынан Қағидаларда/Тетікте көзделген өндіріп алынуы мүмкін комиссияларды қоспағанда, Қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті/лизингті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Алушыға ағымдағы қаржы жылы бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер барлық тараптар бірінші Шартқа қол қойған нақты күннен бастап 3 (үш) ай ішінде Алушыға өтелуге тиіс. Банк/ЛК ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде алушыға уақтылы өтемеген жағдайда, Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
11) Алушы кредит/лизинг бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне кредит/лизинг бойынша негізгі борыштың ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелу фактісі туралы міндетті.
Алушы кредиті/лизингі бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда, Банк/ЛК Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасасу кезінде негізгі борыш ішінара өтелген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзгертілген төлемдерді өтеу кестесін қоса бере отырып, Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін Қаржы агенттігіне жібереді;
12) Қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аударылғаны туралы хабарлама алмаған жағдайда, Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтейтіні туралы хабарлауға;
13) Шартта көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді сақтауға және орындауға міндетті.

5) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств Финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления Финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
6) по запросу предоставлять Финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины субсидируемого кредита/лизинга Получателя;
7) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с Финансовым агентством и Получателем;
8) своевременно извещать Финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
9) не изменять сумму кредита/лизинга и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту/лизингу без согласования с Финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
10) в случае принятия уполномоченным органом Финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита/лизинга, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны Банка/ЛК предусмотренных Правилами/Механизмом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с даты присоединения Получателя к Договору. В случае несвоевременного возмещения Банком/ЛК Получателю полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем подпункте, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
11) в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателем уведомить Финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу в течение 2 (два) рабочих дней.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, Банка/ЛК при заключении дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договору финансового лизинга, направляет Финансовому агентству копию дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договору финансового лизинга с приложением измененного графика погашения платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
12) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от Финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме;
13) соблюдать и исполнять иные права и обязанности, предусмотренные Договором.

3. Осы қосылу туралы Өтінішті Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскері қабылдаған жағдайда, Шартпен жиынтығында жасалған Шарт болып табылады.
Осы Өтініш Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Банк/ЛК:
Басшы:
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мынаның негізінде әрекет етеді:
Қолы, мөр (болған жағдайда)
Күні
Қаржы агенттігінің Өтінішті қабылдағаны туралы белгілері:
20___ ж. "____" _____________
Қосылу шартына
3-қосымша
Нысан
Қосылу шартына берілетін төлемдер графигі
№ ______ күні ________ (қағаз түрінде қол қойған кезде)
Алушының атауы
Алушының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі /Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН/ЖСН)
Кредит шартының/Қаржы лизингі шартының нөмірі
Банктік қарыз алу күні/Қаржы лизингі шарты
Қағидаларды/тетікті іске асыру шеңберіндегі бағыты
Сәйкестендіру коды: International bank account number (IBAN) форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі борышты өтеу күні
Негізгі борыш қалдығының сомасы
Негізгі борышты өтеу сомасы
Қаржы агенттігі төлейтін сыйақы сомасы
Алушы төлейтін сыйақы сомасы
Есептелген сыйақы сомасының жиыны
Жиыны:
Банк/лизингтік компания
Алушы
_______________________ мөр орны (болған жағдайда)
___________________ мөр орны (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы _____________ қаласы _____________ көшесі
телефон ____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК) ______________
Бенефициар Коды (КБЕ) ______________
" ___________________ " АҚ/ЖШС
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ____________
БСН ______________
Қосылу шартына
4-қосымша
Қосылу шартына берілетін Алушының Қосымша өтініші
20___ ж. __________№ ___ өтінішке
Бұдан әрі "Алушы" деп аталатын, 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)/Басым жобаларға кредит беру және қаржы лизингі тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде, ____________________ негізінде әрекет ететін (заңды тұлғалар үшін), ______________________________ атынан ______________________ (заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамынан (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) уәкілетті органның шешіміне сәйкес енгізілген өзгерістерімен субсидия беруді сұрайды:
Субсидиялаудың негізгі шарттары
Бұдан бұрын мақұлданған шарттар
Енгізілетін өзгерістер
1
Кредит шартының атауы, күні және нөмірі (Кредиттік желіні ашу туралы келісім/Банктік қарыз шарты/ қаржы лизингі шарты
2
Банк/ЛК
3
Кредит/лизинг сомасы/кредит желісі
4
Кредит/лизинг бойынша:

3. Настоящее Заявление о присоединении, при условии его принятия уполномоченным работником Финансового агентства, в совокупности с Договором является заключенным Договором.
Настоящее Заявление является неотъемлемой частью Договора.
Банк/ЛК:
Руководитель:
должность, фамилия, имя, отчество
при наличии)
Действующий на основании:
Подпись, печать (при наличии)
Дата
Отметки Финансового агентства о принятии Заявления:
"____" _____________ 20___ г.
Приложение 3
к Договору присоединения
Форма
График платежей к Договору присоединения
№______ дата________(при подписании в бумажном формате)
Наименование Получателя
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер (далее – БИН/ИИН) Получателя
Номер Кредитного договора/Договор финансового лизинга
Дата банковского займа/Договор финансового лизинга
Направление в рамках реализации Правил/Механизма
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате International bank account number (IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Финансовым агентством
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного вознаграждения
Итого:
Банк/лизинговая компания
Получатель
_______________________
место печати (при наличии)
_______________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город __________________________
улица __________________________
телефон________________________
БИН___________________________
ИИН ___________________________
Банковский идентификационный код (БИК)
___________________________
Код Бенефициара (КБЕ)
__________________________________
Акционерное общество/Товарищество
с ограниченной ответственностью
__________________________________
Республика Казахстан
город ________________________
улица ________________________
телефон_______________________
БИН _________________________
Приложение 4
к Договору присоединения
Дополнительное Заявление Получателя к Договору присоединения
к Заявлению № ___от__________20__г.
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя отчество (при наличии)
физического лица), именуемое далее "Получатель",
в лице _____________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________
(для юридических лиц),
в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Правила)/Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных
проектов (далее – Механизм), просит Акционерное общество "Фонд развития
предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство) предоставить
субсидирование с внесенными изменениями согласно решению уполномоченного
органа Финансового агентства:
Основные условия субсидирования
Ранее одобренные условия
Вносимые изменения
1
Наименование, дата и номер Кредитного договора (Соглашение об открытии кредитной линии/Договор банковского займа/Договор финансового лизинга
2
Банк/Лизинговая компания
3
Сумма кредита/лизинга/
кредитной линии
4
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу:

1) субсидияланатын;
2) субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесі.
5
Кредит/лизинг мерзімі/кредит желісі
6
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты
7
Субсидиялау мерзімі (айларда)
8
Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберіндегі бағыты
9
Негізгі борыш пен сыйақыны өтеу шарттары
10
Қаржы агенттігі уәкілетті органы шешімінің нөмірі және күні
11
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала (ЭҚЖЖ, 5 мәнді)
12
Жоба бойынша ерекше шарттар
Осы Өтініш және оған қосымшалар қосылу Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Қосымшалар:
Кредит шартының/қаржы лизингі шартының көшірмесі: _________________________.
Жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер үшін:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
Қолы
Күні
Заңды тұлғалар үшін:
Басшы:
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мынаның негізінде әрекет етеді:
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Қолы, мөр (болған жағдайда)
Күні
Қаржы агенттігінің Өтінішті қабылдағаны туралы белгілер:
20___ ж. "____" _____________

1) субсидируемая;
2) не субсидируемая.
5
Срок кредита/лизинга/
кредитной линии
6
Целевое назначение кредита/лизинга
7
Срок субсидирования (в месяцах)
8
Направление в рамках реализации Правил/Механизма
9
Условия погашения основного долга и вознаграждения
10
Номер и дата решения уполномоченного органа Финансового агентства
11
Отрасль по общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД, 5-ти значный)
12
Особые условия по проекту
Настоящее Заявление и приложения к нему являются неотъемлемой частью Договора присоединения.
Приложения:
Копия Кредитного договора/Договора финансового лизинга
________________________________.
Для физических лиц – индивидуальных предпринимателей:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность
Свидетельство о государственной регистрации
Подпись
Дата
Для юридических лиц:
Руководитель:
должность, фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Действующий на основании:
Данные документа, удостоверяющего личность
Подпись, печать (при наличии)
Дата
Отметки Финансового агентства о принятии Заявления:
"____" _____________ 20___ г.