Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 қыркүйекте № 33449 болып тіркелді
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік жүйесін дамыту және болжамдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазастан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазастан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 391 /бұйрығына
қосымша
Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидалары

Об утверждении Правил формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 2023 года № 33449
В соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития национальной системы квалификаций и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование и размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной зашиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной зашиты населения
Республики Казахстан
от 18 сентября 2023 года № 391
Правила формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) кәсіптер тізілімі – кәсіптік біліктілікті тану жүзеге асырылатын кәсіптер бойынша электрондық нысанда жүйеленген ақпарат жиынтығы;
2) кәсіптік біліктілігін тануға үміткер кандидат (бұдан әрі – кандидат) – өзінің кәсіптік біліктілігін тану үшін ерікті түрде, өз бетінше немесе жұмыс берушінің жолдамасы бойынша жүгінген жеке тұлға;
3) кәсіптік біліктілікті тану орталығы (бұдан әрі – тану орталығы) – Заңның 23-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Тану орталықтарын аккредиттеу, аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу, кері қайтарып алу, оның қолданысын қайта бастау және тоқтату қағидаларында айқындалған тәртіппен аккредиттелген кәсіптік біліктілікті тануды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде кәсіптік біліктілікті тану бойынша басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – Ұлттық палата) – Қазақстан Республикасының бизнес қоғамдастығы мен мемлекеттік билік органдары арасында кәсіпкерлік бастаманы іске асыру және өзара тиімді әріптестікті дамыту үшін қолайлы құқықтық, экономикалық және әлеуметтік жағдайлар жасауды қамтамасыз ету, сондай-ақ дара кәсіпкерлердің және (немесе) заңды тұлғалардың қауымдастық (одақ) нысанындағы бірлестіктерінің қызметін ынталандыру және қолдау мақсатында құрылған, кәсіпкерлік субъектілері одағын білдіретін коммерциялық емес ұйым;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" (далее – Закон) и определяют порядок формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) реестр профессий – систематизированный в электронной форме свод информации по профессиям, по которым осуществляется признание профессиональных квалификаций;
2) кандидат, претендующий на признание профессиональной квалификации (далее - кандидат) – физическое лицо, обратившееся добровольно, самостоятельно или по направлению работодателя для признания его профессиональной квалификации;
3) центр признания профессиональных квалификаций (далее - центр признания) – юридическое лицо, осуществляющее признание профессиональных квалификаций, аккредитованное в порядке, определенном Правилами аккредитации центров признания, переоформления, отзыва, возобновления и прекращения действия аттестата аккредитации, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона;
4) уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию по признанию профессиональных квалификаций в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
6) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (далее - Национальная палата) – некоммерческая организация, представляющая собой союз субъектов предпринимательства, созданная в целях обеспечения благоприятных правовых, экономических и социальных условий для реализации предпринимательской инициативы и развития взаимовыгодного партнерства между бизнес-сообществом и органами государственной власти Республики Казахстан, а также стимулирования и поддержки деятельности объединений индивидуальных предпринимателей и (или) юридических лиц в форме ассоциации (союза);

7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы (бұдан әрі – ҰКС) – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – ҰКС, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың мен құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
9) салалық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
10) Ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
11) Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасы (бұдан әрі – цифрлық платформа) – Заңның 6-бабының 1-тармағында көзделген ақпаратты қамтитын және "сareer.enbek.kz" домендік атаудағы орналасатын "Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасының порталы;
12) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – әрбір біліктілік деңгейі үшін кәсіптік қызметтің және білім деңгейінің жалпы сипаттамаларын сипаттайтын құжат.
3. Цифрлық платформаны пайдалануды:
1) онда ҰБЖ мәселелері бойынша нақты функцияларды және (немесе) міндеттерді (бұдан әрі – пайдаланушылар)орындау;
2) ҰБЖ мәселелері бойынша ақпаратты (бұдан әрі – келушілер) іздеу және зерделеу үшін жеке немесе заңды тұлғалар жүзеге асырады
Пайдаланушыларға мыналар жатады:
1) Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган;
2) мемлекеттік органдар;
3) Ұлттық палата және мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палаталары (бұдан әрі – өңірлік палаталар);
4) тану орталығы;
5) кандидат.
Келушілерге цифрлық платформада тіркелмеген жеке және заңды тұлғалар жатады.
4. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган (бұдан әрі – Ұлттық орган) цифрлық платформада тіркеуді ол іске қосылған күннен бастап бір мезгілде жүзеге асырады.
Ұлттық палата мен өңірлік палаталар цифрлық платформа іске қосылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде цифрлық платформада тіркелу рәсімінен өтеді.
Мемлекеттік органдар Заңның 5-бабы 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган бекіткен Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес тиісті жылға арналған Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту жөніндегі бекітілген жоспарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде цифрлық платформада тіркеуді жүзеге асырады.
Тану орталықтары аккредиттеу туралы аттестатты алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде цифрлық платформада тіркеу рәсімінен өтеді.
Кандидаттар өздерінің кәсіптік біліктіліктерін тану үшін өтінішті бастама жасаған күннен бастап бір рет цифрлық платформада тіркеу рәсімінен өтеді.

7) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан (далее - НКЗ) – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – документ, разрабатываемый на основе НКЗ, национальной рамки квалификаций и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
9) отраслевые государственные органы (далее - государственные органы) – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления;
10) Национальная система квалификаций (далее - НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
11) цифровая платформа Национальной системы квалификаций (далее - цифровая платформа) – портал единой цифровой платформы занятости "Электронная биржа труда", содержащий информацию, предусмотренную пунктом 1 статьи 6 Закона и находящийся под доменным именем "сareer.enbek.kz";
12) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – документ, описывающий для каждого квалификационного уровня общие характеристики профессиональной деятельности и уровня образования.
3. Использование цифровой платформы осуществляется физическими или юридическими лицами для:
1) выполнения на ней конкретных функций и (или) задач по вопросам НСК (далее - пользователи);
2) поиска и изучения информации по вопросам НСК (далее - посетители).
К пользователям относятся:
1) Национальный орган по профессиональным квалификациям;
2) государственные органы;
3) Национальная палата и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы (далее - региональные палаты);
4) центр признания;
5) кандидат.
К посетителям относятся физические и юридические лица незарегистрированные на цифровой платформе.
4. Национальный орган по профессиональным квалификациям (далее - Национальный орган) осуществляет регистрацию на цифровой платформе единовременно со дня ее запуска.
Национальная палата и региональные палаты проходят процедуру регистрации на цифровой платформе в течение десяти рабочих дней после запуска цифровой платформы.
Государственные органы осуществляют регистрацию на цифровой платформе в течение десяти рабочих дней со дня получения утвержденного Плана по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов на соответствующий год согласно Правилам разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с частью первой пункта 5 статьи 5 Закона.
Центры признания проходят процедуру регистрации на цифровой платформе в течение 5 рабочих дней со дня получения аттестата об аккредитации.
Кандидаты проходят процедуру регистрации на цифровой платформе единовременно со дня инициирования обращения для признания их профессиональной квалификации.

5. Цифрлық платформаға кіру веб және мобильді нұсқаларда қол жетімді. Цифрлық платформа қазақ және орыс тілдерінде жұмыс істейді.
2-тарау. Цифрлық платформаны қалыптастыру тәртібі
6. Уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық орган жүзеге асыратын цифрлық платформаны қалыптастыру ҰБЖ базалық құралдары бойынша ақпараттың бірыңғай көзін, кәсіптік біліктілікті тану саласындағы нормативтік құқықтық, ақпараттық және әдіснамалық базаны, ҰБЖ қатысушыларының қызметі туралы ақпарат пен деректерді құруға бағытталған.
Ақпаратты цифрлық платформада орналастыруды Еңбек ресурстарын дамыту орталығы (бұдан әрі – әкімші) жүзеге асырады.
7. Цифрлық платформаны қалыптастыру үшін Ұлттық органға:
1) уәкілетті орган: ҰБШ мен ҰКС – 1 рет және ҰБШ мен ҰКС-ға өзгерістер және толықтырулар енгізілген жағдайда одан әрі; кәсіптер тізілімін – жартыжылдықта 1 рет, оларды өзінің ресми интернет-ресурсында орналастыра отырып, Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңестің (бұдан әрі – Ұлттық кеңес) қызметі туралы ақпаратты – жартыжылдықта 1 рет; кәсіптік біліктілікті тану саласындағы нормативтік құқықтық актілерді – 1 рет және өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда одан әрі;
2) мемлекеттік органдар: СБШ – Заңның 5-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган бекіткен Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларында айқындалған мерзімдерде; бекітілген кәсіптік стандарттарды – Заңның 5-бабы 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган бекіткен Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларында айқындалған мерзімдерде; кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер (бұдан әрі – салалық кеңес) және өзінің ресми интернет-ресурстарында орналастыра отырып, олардың қызметі туралы ақпаратты тоқсан сайын;
3) білім, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдар – білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізетін ақпараттық жүйелермен интеграциялау арқылы жартыжылдықта 1 рет техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімін;
4) Ұлттық палата және аккредиттеу жөніндегі орган: аккредиттелген тану орталықтары мен тану орталықтарының тізбесін, қайта бастауға жатпайтын аккредиттеу аттестаттарының қолданылуы, қажет болған жағдайда олардың құрылтайшылары (қатысушылары) туралы ай сайынғы мәліметтерді;
5) тану орталықтары – кандидаттардың ай сайын кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту қорытындылары туралы мәліметтерді:
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қалыптастырылған кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өткен жеке тұлғалар туралы дерекқорын;
кәсіптік біліктілікті тану туралы берілген және күші жойылған құжаттар тізілімін ұсынады.

5. Доступ к цифровой платформе предоставляется в веб и мобильной версиях. Цифровая платформа функционирует на казахском и русском языках.
Глава 2. Порядок формирования цифровой платформы
6. Формирование цифровой платформы, осуществляемое Национальным органом по согласованию с уполномоченным органом, направлено на создание единого источника информации по базовым инструментам НСК, нормативной правовой, информационной и методологической базы в области признания профессиональных квалификаций, информации и данных о деятельности участников НСК.
Размещение информации на цифровой платформе осуществляется Центром развития трудовых ресурсов (далее - администратор).
7. Для формирования цифровой платформы Национальному органу предоставляется:
1) уполномоченным органом: НРК и НКЗ - 1 раз и далее, в случае внесения изменений и дополнений; реестр профессий - 1 раз в полугодие, информация о деятельности Национального совета по профессиональным квалификациям (далее - Национальный совет) с их размещением также на своем официальном интернет-ресурсе - 1 раз в полугодие; нормативные правовые акты в области признания профессиональных квалификаций - 1 раз и далее, в случае внесения изменений и дополнений;
2) государственными органами: ОРК – в сроки, определенные Правилами разработки и (или) актуализации отраслевых рамок квалификаций, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 5 Закона; утвержденные профессиональные стандарты – в сроки, определенные Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с частью первой пункта 5 статьи 5 Закона; информация об отраслевых советах по профессиональным квалификациям (далее - отраслевой совет) и их деятельности с их размещением также на своих официальных интернет-ресурсах ежеквартально;
3) уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования – реестр образовательных программ, реализуемых организациями технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования 1 раз в полугодие, посредством интеграции с информационными системами, ведущими реестр образовательных программ;
4) Национальной палатой и органом по аккредитации: перечень аккредитованных центров признания и центров признания, действие аттестатов аккредитации, которых не подлежит возобновлению, сведения об их учредителях (участниках) ежемесячно;
5) центрами признания – сведения об итогах прохождения кандидатами процедуры признания профессиональных квалификаций ежемесячно:
база данных о физических лицах, прошедших процедуру признания профессиональных квалификаций, сформированную в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
реестр выданных и аннулированных документов о признании профессиональных квалификаций.

8. Ұлттық орган жоғарыда көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін оны цифрлық платформада орналастыру үшін әкімшіге жібереді.
9. Ұлттық орган цифрлық платформада алынған ақпаратты қалыптастырғаннан және орналастырғаннан кейін, осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзімдерге уақтылы және сәйкес:
1) ҰБШ, ҰКС, СБШ, Ұлттық кеңестің және салалық кеңестердің қызметі туралы ақпаратты, кәсіптік біліктілікті тану саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, аккредиттелген тану орталықтарының тізілімін жаңартуды;
2) кәсіптер тізілімін жүргізуді және жаңартуды;
3) бекітілген кәсіптік стандарттардың тізбесін жүргізуді;
4) кәсіптік стандарттарды сараптауды;
5) ҰБЖ базалық құралдарын әзірлеу бойынша оқытуды жүргізуді, тақырыптар мен оқыту кестесін орналастыруды жүзеге асырады.
10. Цифрлық платформаның пайдаланушылары мен келушілерін хабардар ету үшін Ұлттық орган:
1) цифрлық платформаның функционалдық мүмкіндіктері туралы ақпаратты;
2) өз қызметі туралы ақпаратты;
3) ҰБЖ базалық құралдарын әзірлеуге және (немесе) жаңартуға арналған шаблондар және (немесе) макеттерді;
4) мәтіндік және бейне форматтағы нұсқауларды тұрақты негізде цифрлық платформада орналастыруды және жаңартуды қамтамасыз етеді.
11. Ұлттық органның цифрлық платформада өзге де ақпаратты, материалдар мен деректерді қалыптастыру және орналастыру Заңға және Қазақстан Республикасының ақпараттандыру, дербес деректер және оларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады.
3-тарау. Цифрлық платформаны қолдап отыру, оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету тәртібі және оны өзге ақпараттық жүйелермен интеграциялау
12. Цифрлық платформаны қолдап отыру және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді әкімші жүзеге асырады.
13. Цифрлық платформаны қолдап отыру және жүйелік-техникалық қызмет көрсету шеңберінде әкімші:
1) мерекелер мен демалыс күндерін қоса алғанда, цифрлық платформаның тәулік бойы үздіксіз жұмыс істеуін;
2) цифрлық платформадағы ақпараттың сақталуын, қорғалуын, істен шығу немесе ақпарат зақымданған жағдайда қалпына келтірілуін, резервтік көшіруді;
3) өтініштердің шешілуі шеңберінде цифрлық платформаны бағдарламалық қамтамасыз етуге түзетулер енгізуді, түрлендіру және ақауларын жоюды, жаңғырту жүргізбей және қосымша функционалдық талаптарды іске асырмай және оның тұтастығы сақталған кезде цифрлық платформаның техникалық іркілістерін жедел жоюды;
4) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен және ақпараттандырудың өзге де объектілерімен өзара іс-қимыл жасау;
5) цифрлық платформаның жай-күйіне аудит жүргізу қамтамасыз етеді.

8. Национальный орган после получения вышеуказанной информации направляет ее администратору для размещения на цифровой платформе.
9. Национальным органом на цифровой платформе после формирования и размещения полученной информации, своевременно и в соответствии со сроками, указанными в пункте 7 настоящих Правил, осуществляется:
1) актуализация НРК, НКЗ, ОРК, информации о деятельности Национального совета и отраслевых советов, нормативных правовых актов в области признания профессиональных квалификаций, реестра аккредитованных центров признания;
2) ведение и актуализация реестра профессий;
3) ведение перечня утвержденных профессиональных стандартов;
4) экспертиза профессиональных стандартов;
5) проведение обучения по разработке базовых инструментов НСК, размещение тем и графика обучения.
10. Для информирования пользователей и посетителей цифровой платформы Национальный орган на постоянной основе обеспечивает размещение и актуализацию на цифровой платформе:
1) информации о функциональных возможностях цифровой платформы;
2) информации о своей деятельности;
3) шаблонов и (или) макетов для разработки и (или) актуализации базовых инструментов НСК;
4) инструкций в текстовом и видео форматах.
11. Формирование и размещение Национальным органом иной информации, материалов и данных на цифровой платформе осуществляется по согласованию с уполномоченным органом в соответствии с Законом и законодательством Республики Казахстан в области информатизации, персональных данных и их защиты.
Глава 3. Порядок сопровождения, системно-технического обслуживания цифровой платформы и ее интеграция с иными информационными системами
12. Сопровождение и системно-техническое обслуживание цифровой платформы осуществляет администратор.
13. В рамках сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы администратор обеспечивает:
1) бесперебойную работу цифровой платформы в круглосуточном режиме, включая праздничные и выходные дни;
2) сохранность, защиту, восстановление в случае сбоя или повреждения информации и резервное копирование информации на цифровой платформе;
3) внесение корректировок, модификацию и устранение дефектов программного обеспечения цифровой платформы в рамках разрешения обращений, оперативное устранение технических сбоев цифровой платформы без проведения модернизации и реализации дополнительных функциональных требований и при условии сохранения ее целостности;
4) взаимодействие с информационными системами государственных органов и иными объектами информатизации;
5) проведение аудита состояния цифровой платформы.

14. Цифрлық платформаның жұмысында техникалық ақаудың пайда болуы туралы ақпарат көздері мыналар:
1) осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес кері байланыс нысаны арқылы берілген пайдаланушылардың хабарламалары;
2) цифрлық платформаның жұмыс істеуіне мониторинг жүргізетін әкімші қызметкерлерінің хабарламасы;
3) функционалдың жұмыс қабілеттілігі мен қолжетімділігін айқындау үшін пайдаланылатын, техникалық ақауды анықтаған цифрлық платформаның ақауларын мониторингтеу және анықтау жөніндегі бағдарламалық-аппараттық құралдар;
4) техникалық іркілістің туындағанын немесе туындау мүмкіндігін куәландыратын жазбалар тіркелетін цифрлық платформаның жүйелік журналдары;
5) әкімшінің жедел ақпараттық қауіпсіздік орталығы.
15. Цифрлық платформаны пайдалану бойынша мәселелер (проблемалар) туындаған кезде пайдаланушы осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша цифрлық платформада әкімшінің қолдау қызметіне өтінім береді.
16. Өтінімді пайдаланушы берген күннен бастап оны қарау мерзімі үш жұмыс күнінен аспайды. Өтінімді қарау мерзімі мынадай жағдайларда ұзарады:
1) бағдарламалық қамтылымдағы ақаулар түзетілгенде немесе жойылғанда – он жұмыс күніне дейін;
2) пайдаланушының өтініш бергенде егер себебі цифрлық платформаның жұмыс істеуіне байланысты болса – жиырма жұмыс күніне дейін.
17. Цифрлық платформаны өзге ақпараттық жүйелермен интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушы 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
4-тарау. ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу тәртібі
18. ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдауды және өңдеуді Ұлттық орган уәкілетті органмен келісу бойынша және (немесе) цифрлық платформада пайдалана отырып жүзеге асырады.
19. ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдау мен өңдеуді жүргізу үшін Ұлттық орган цифрлық платформада орналастырылған ақпаратты, Заңға сәйкес ҰБЖ қатысушыларынан, мемлекеттік органдардың ашық көздерінен, дерекқорларынан және статистикасынан алынған өзге де ақпарат пен деректерді және Қазақстан Республикасының ақпараттандыру, дербес деректер және оларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес өзге де ақпараттық ресурстарды жинауды, жинақтауды және мониторингтеуді жүзеге асырады.
20. ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу осы Қағидалардың 7 және 19-тармақтарында көрсетілген ақпарат пен деректер негізінде жүзеге асырылады және мыналарды қамтиды:

14. Источниками информации о возникновении технического сбоя в функционировании цифровой платформы являются:
1) сообщения пользователей, поданные посредством формы обратной связи в соответствии с приложением к настоящим Правилам;
2) сообщение сотрудников администратора, выполняющих мониторинг функционирования цифровой платформы;
3) программно-аппаратные средства по мониторингу и выявлению неисправностей цифровой платформы, используемые для определения работоспособности и доступности функционала, обнаружившие технический сбой;
4) системные журналы цифровой платформы, в которых регистрируются записи, свидетельствующие о возникновении или возможности возникновения технического сбоя;
5) оперативный центр информационной безопасности администратора.
15. При возникновении вопросов (проблем) по использованию цифровой платформы пользователь подает заявку в службу поддержки администратора на цифровой платформе по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
16. Срок рассмотрения заявки со дня ее подачи пользователем составляет не более трех рабочих дней. Срок рассмотрения заявки увеличивается при:
1) доработке или устранении дефектов программного обеспечения корректировки – до десяти рабочих дней;
2) обращении пользователя если причина связана с функционированием цифровой платформы – до двадцати рабочих дней.
17. Интеграция цифровой платформы с иными информационными системами осуществляется в порядке, определенном Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
Глава 4. Порядок анализа и обработки данных по вопросам НСК
18. Анализ и обработка данных по вопросам НСК осуществляется Национальным органом по согласованию с уполномоченным органом с использованием и (или) на цифровой платформе.
19. Для проведения анализа и обработки данных по вопросам НСК Национальный орган осуществляет сбор, обобщение и мониторинг размещенной на цифровой платформе информации, иной информации и данных полученных от участников НСК в соответствии с Законом, из открытых источников, баз данных и статистики государственных органов, и иных информационных ресурсов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области информатизации, персональных данных и их защиты.
20. Анализ и обработка данных по вопросам НСК осуществляется на основе информации и данных, указанных в пунктах 7 и 19 настоящих Правил, и включает:

1) ағымдағы жағдайдың сипаттамасы;
2) проблемалық мәселелер;
3) ұсыныстар мен ұсынымдар;
4) сандық көрсеткіштер.
21. Ұлттық орган жыл сайын 15 желтоқсаннан кешіктірмей уәкілетті органға ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қорытындылары бойынша ақпарат береді.
22. ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қорытындылары бойынша ақпаратты уәкілетті орган ҰБЖ қалыптастыру және дамыту кезінде пайдаланады.
Ұлттық біліктілік жүйесінің
цифрлық платформасын
қалыптастыру, қолдап отыру
және оған жүйелік-техникалық
қызмет көрсету, өзге де
ақпараттық жүйелермен
интеграциялау, сондай-ақ
Ұлттық біліктілік жүйесінің
мәселелері бойынша деректерді
талдау және өңдеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Цифрлық платформаны пайдалану бойынша мәселелер (проблемалар) туындаған кезде пайдаланушының өтінімі
Өтінімде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ____________________________
_____________________________________________________________________.
2) Жеке сәйкестендіру нөмірі ______________________________________,
пайдаланушының жеке бірегей идентификаторы (логин)
____________________________________________________________________.
3) пайдаланушының байланыс деректері: телефон нөмірі _______________,
электрондық пошта мекенжайы _________________________________________.
4) өтінім тақырыбы_______________________________________________
_____________________________________________________________________.
5) мәселені/проблеманы сипаттауға арналған еркін өріс
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
6) файлды тіркеу мүмкіндігі (бар болса).

1) описание текущей ситуации;
2) проблемные вопросы;
3) предложения и рекомендации;
4) количественные показатели.
21. Национальным органом на ежегодной основе не позднее 15 декабря предоставляется уполномоченному органу информация по итогам анализа и обработки данных по вопросам НСК.
22. Информация по итогам анализа и обработки данных по вопросам НСК используется уполномоченным органом при формировании и развитии НСК.
Приложение
к Правилам формирования,
сопровождения
и системно-технического
обслуживания цифровой
платформы Национальной
системы квалификаций,
интеграции с иными информационными системами,
а также анализа и обработки
данных по вопросам
Национальной системы
квалификаций
Форма
Заявка пользователя при возникновении вопросов (проблем) по использованию цифровой платформы
В заявке указываются следующие сведения:
1) Фамилия, имя и отчество (при его наличии) _____________________________
_____________________________________________________________________.
2) Индивидуальный идентификационный номер ___________________________,
персональный уникальный идентификатор (логин) пользователя
_____________________________________________________________________.
3) контактные данные пользователя: номер телефона _______________________,
адрес электронной почты _______________________________________________.
4) тема заявки _________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
5) произвольное поле для описания вопроса/проблемы ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
6) возможность прикрепления файла, в случае наличия.