"Халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 21 қыркүйектегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 қыркүйекте № 33463 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 95-бабының 1-тармағының 25) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. "Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 маусымдағы № 361 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17206 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Т. Султангазиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 150 бұйрығына
қосымша
"Халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 95-бабының 1-тармағының 25) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы №71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленді және профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению профилактических прививок населению"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 сентября 2023 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2023 года № 33463.
В соответствии c подпунктом 25) пункта 1 статьи 95 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению профилактических прививок населению" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 361 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17206).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 150
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению профилактических прививок населению"
Глава 1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению профилактических прививок населению" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 95 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению профилактических прививок.

2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) анатоксиндер – токсиннен дайындалған немесе рекомбинанттық технология бойынша алынған, айқын уытты қасиеттері жоқ, бастапқы токсинге антидене шығаруды индукциялауға қабілетті иммундық-биологиялық дәрілік препараттар;
2) белсенділігі жойылған вакциналар – өлтірілген микрорганизмдерден немесе микробтық жасушаның жекелеген компонеттерінен және олардың тіршілік әрекетінің өнімдерінен дайындалған, сондай-ақ басқа да биотехнологиялық әдістермен алынған вакциналар;
3) вакциналар – иммундық жүйе арқылы профилактикалық әсер ететін, инфекциялық аурулардың ерекше профилактикасына арналған дәрілік препараттар;
4) иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық-биологиялық дәрілік препарат) (бұдан әрі – ИДП) – белсенді немесе бәсең иммунитетті қалыптастыруға немесе иммунитеттің бар-жоғын диагностикалауға немесе аллергия тудыратын заттарға иммунологиялық қарсылықтың өзіндік жүре пайда болған өзгерісін диагностикалауға (табуға) арналған дәрілік препарат;
5) иммуноглобулиндер – адамның және жануарлардың қан сарысуынан дайындалған, инфекциялық аурулардың профилактикасы мен оларды емдеу мақсатында қолданылатын медициналық препараттар, сондай-ақ моноклоналдық антиденелер;
6) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер (бұдан әрі – ИКҚК) – иммундаудан кейін орын алған, медицина қызметкерінің немесе халықтың алаңдаушылығын тудыратын және иммундаудан туындады деп болжанатын медициналық жағдай.
7) тірі вакциналар – әлсіреген тірі микроорганизмдерден дайындалған вакциналар;
3. Кодекстің 251-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасында тіркелген және қолдануға рұқсат етілген, инфекциялық аурулардың ерекше профилактикасына арналған, профилактикалық әсері бар ИДП, иммундық жүйе арқылы емдік және профилактикалық әсер ететін – анатоксиндер, вакциналар, иммуноглобулиндер, иммундық сарысулар пайдаланылады.
Эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша халыққа профилактикалық екпелер жүргізу кезінде және ИКҚК туындаған жағдайларда Кодекстің 38-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысы шығарылады.
4. Профилактикалық екпелер ересектерге және (немесе) балаларға медициналық-санитариялық алғашқы көмек және (немесе) стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек мамандығы бойынша ересектерге және (немесе) балаларға амбулаториялық-емханалық көмекті жүзеге асыруға лицензиясы болған жағдайда денсаулық сақтау ұйымдарының арнайы жабдықталған егу кабинеттерінде және (немесе) білім беру ұйымдарының (меншік нысанына қарамастан) медициналық пунктінің емшара кабинетінде (бұдан әрі – егу пункттері) жүргізіледі.
Егу пункттері шұғыл көмекке арналған (ауызды керуге, тілді ұстап тұруға арналған құралдар, "Амбу" қапшығы) және адреномиметиктер, антигистаминді, гормоналды, бронхолитикалық препараттар, стерильді мақта, этил спирті немесе спирттік сулықтар, шприцтер, веналық катетер, венаның ішіне инфузия жүргізуге арналған жүйе, дәке, бұрауды қоса алғанда шокқа қарсы терапия жиынтықтарымен, сондай-ақ олардың қолдану жөніндегі нұсқаулықпен, анафилактикалық шок кезіндегі іс-қимыл алгоритмімен қамтамасыз етіледі.

2. В настоящих Санитарных правилах применяются следующие термины и определения:
1) анатоксины – иммунобиологические лекарственные препараты, приготовленные из токсина или полученные по рекомбинантной технологии, не имеющие выраженных токсических свойств, способные индуцировать выработку антител к исходному токсину;
2) инактивированные вакцины – вакцины, приготовленные из убитых микроорганизмов или из отдельных компонентов микробной клетки и продуктов их жизнедеятельности, а также полученные другими биотехнологическими методами;
3) вакцины – лекарственные препараты для специфической профилактики инфекционных заболеваний, оказывающие профилактический эффект через иммунную систему;
4) иммунологический лекарственный препарат (иммунобиологический лекарственный препарат) (далее – ИЛП) – лекарственный препарат, предназначенный для формирования активного или пассивного иммунитета или диагностики наличия иммунитета или диагностики (выработки) специфического приобретенного изменения иммунологического ответа на аллергизирующие вещества;
5) иммуноглобулины – иммунобиологические лекарственные препараты, изготовленные из сыворотки крови человека и животных, а также моноклональные антитела, применяемые с целью экстренной профилактики и лечения инфекционных заболеваний;
6) неблагоприятные проявления после иммунизации (далее – НППИ) – медицинский случай, имеющий место после иммунизации, вызывающий обеспокоенность у медицинского работника или населения и предположительно вызванный иммунизацией;
7) живые вакцины – вакцины, приготовленные из живых ослабленных микроорганизмов.
3. Для проведения профилактических прививок населению используются ИЛП профилактического действия, предназначенные для специфической профилактики инфекционных заболеваний, оказывающие лечебный и профилактический эффект через иммунную систему – анатоксины, вакцины, иммуноглобулины, иммунные сыворотки, зарегистрированные и разрешенные к применению в Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 3 статьи 251 Кодекса.
При проведении профилактических прививок населению по эпидемиологическим показаниям и при возникновении НППИ выносится постановление Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 38 Кодекса.
4. Профилактические прививки проводятся в специально оборудованных прививочных кабинетах организаций здравоохранения и (или) в процедурном кабинете медицинского пункта организаций образования (независимо от форм собственности) (далее – прививочные пункты) при наличии лицензии на осуществление амбулаторно-поликлинической помощи взрослому и (или) детскому населению по специальностям: первичная медико-санитарная помощь и(или) стационарная помощь и (или) стационарозамещающая помощь взрослому и (или) детскому населению.
Прививочные пункты обеспечиваются наборами для неотложной помощи (роторасширитель, языкодержатель, мешок "Амбу") и противошоковой терапии, включающими адреномиметики, антигистаминные, гормональные, бронхолитические препараты, стерильную вату, этиловый спирт или спиртовые салфетки, шприцы, венозный катетер, систему для проведения внутривенных инфузий, бинты, жгут, а также инструкцию по их применению и алгоритм действий при анафилактическом шоке.

5. Елді мекенде денсаулық сақтау ұйымы, денсаулық сақтау ұйымында, білім беру ұйымдарында медицина қызметкері немесе вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сақтау үшін жағдай болмаған кезде профилактикалық екпелерді көшпелі егу бригадасы жүргізеді.
Білім беру ұйымдарында медициналық пункт болмаған немесе ол "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) талаптарына сәйкес келмеген кезде профилактикалық екпелерді көшпелі егу бригадасы жүргізеді. Автокөлікпен, термоконтейнермен, егу материалымен, бір рет қолданылатын және өздігінен бұғатталатын шприцтермен, шокқа қарсы терапия жиынтығымен жабдықталған көшпелі егу бригадасының құрамына профилактикалық екпелерді жүргізуге рұқсаты бар дәрігер немесе фельдшер және егу мейіргері кіреді. Халыққа профилактикалық екпелер жүргізуде жұмыс өтілі 1 жылдан кем вакцинаторлар үшін тәлімгерлік тағайындалады.
Медицина қызметкерлеріне профилактикалық екпелерді жүргізуге рұқсат жыл сайын денсаулық сақтау ұйымының жанындағы екпелерді жүргізуге рұқсат беру жөніндегі комиссия береді. Екпе жүргізуді ұйымдастыруды, иммундық-профилактикаға қатысы бар, оның ішінде арнайы бейінді мамандарды даярлауды ұйымдастыруды денсаулық сақтау ұйымының басшысы жүзеге асырады. Профилактикалық екпелер жүргізуге рұқсат медицина қызметкерінің жұмыс орнында 1 жыл сақталады.
6. Профилактикалық екпелер "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен (бұдан әрі – № 612 қаулы) бекітілген мерзімдерде жүргізіледі.
7. № 612 қаулымен бекітілген мерзімде балалар мен жасөспірімдерді профилактикалық екпелермен қамтудың оңтайлы деңгейі жылына кемінде 95%-ды құрайды.
8. Иммундауға жататын контингентті профилактикалық екпелермен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде туылғандардың, қайтыс болғандардың, келгендердің немесе кеткендердің санын ай сайын түзете отырып, денсаулық сақтау ұйымына бекітілген қызмет көрсету аумағында тұратын балаларды есепке алу жүргізіледі.

5. При отсутствии организации здравоохранения в населенном пункте, медицинского работника в организации здравоохранения, образования или условий для хранения вакцин и других ИЛП, профилактические прививки проводятся выездной прививочной бригадой.
При отсутствии или несоответствии медицинского пункта организации образования требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года №ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890), профилактические прививки проводятся выездной прививочной бригадой. В состав выездной прививочной бригады, укомплектованной автотранспортом, термоконтейнером, прививочным материалом, одноразовыми и самоблокирующимися шприцами, набором противошоковой терапии, входит врач или фельдшер и прививочная медицинская сестра, имеющие допуск к проведению профилактических прививок. Для вакцинаторов со стажем работы в проведении профилактических прививок населению менее 1 года назначается наставничество.
Допуск к проведению профилактических прививок медицинским работникам выдается ежегодно комиссией по выдаче допуска к проведению профилактических прививок при организации здравоохранения. Организация проведения прививок, подготовка специалистов, причастных к иммунопрофилактике, в том числе узкого профиля, осуществляется руководителем организации здравоохранения. Допуск к проведению профилактических прививок хранится на рабочем месте медицинского работника в течение 1 года.
6. Профилактические прививки проводятся в сроки, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам" (далее – Постановление № 612).
7. Оптимальный уровень охвата детей и подростков профилактическими прививками в сроки, утвержденные Постановлением № 612, составляет не менее 95 % за год.
8. Для обеспечения полного охвата профилактическими прививками подлежащего иммунизации контингента проводится учет детей, проживающих на территории обслуживания, закрепленной за организацией здравоохранения с ежемесячной корректировкой числа родившихся, умерших, прибывших или убывших лиц в информационной системе "Регистр прикрепленного населения".

9. Меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдарының егу пункттерінде № 612 қаулымен бекітілген Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілмеген инфекцияларға қарсы вакцинация жүргізуге, сондай-ақ жоспарлы егуге жататын халық тобына кірмейтін адамдарды вакцинациялауға жол беріледі. Тізбеге енгізілмеген аурулардың профилактикасы және жоспарлы егуге жататын халық топтарын вакцинациялау үшін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде сатып алынған ИДП пайдаланылмайды.
2-тарау. Халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1-параграф. Халыққа профилактикалық екпелер жүргізу бойынша егу пункттеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
10. Егу пунктінің ішін әрлеуге, жылытуға, желдетуге, жасанды және табиғи жарықтандыруға, сумен жабдықтауға, су бұруға, жиһаздарға, жабдықтарға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы) бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес қамтамасыз етіледі.
11. Халық саны 50-ден 500 адамға дейінгі ауылдық елді мекендердегі медициналық пункттерді, сондай-ақ білім беру ұйымдары мен өнеркәсіптік объектілердегі медициналық пункттерді қоспағанда, егу пункттеріне басқа медициналық емшараларды (манипуляцияларды) жүргізуге жол берілмейді. Профилактикалық екпелерді жүргізуді басқа медициналық емшараларды (манипуляцияларды) жүргізумен біріктіруге жол берілмейді.
12. Егу пункті мынадай жабдықтармен және жиһаздармен қамтамасыз етіледі:
1) медициналық препараттарды сақтау талаптарына сәйкес келетін, ИДП сақтау үшін көлемі жеткілікті, оңтайлы температуралық режимді қамтамасыз ететін екі термометрі бар тоңазытқыш жабдығы;
2) жұмыс күні ішінде ИДП тасымалдау және сақтау үшін көлемі жеткілікті салқындату элементтері бар термоконтейнер немесе тоңазыту сөмкесі;
3) электр энергиясы авариялық ажыратылған жағдайда ИДП уақытша сақтауға арналған термоконтейнер;
4) жұмыс үстелі, орындықтар;
5) ИДП-ны пайдалануға дайындауға арналған медициналық үстел;
6) құралдар мен дәрілік заттарды сақтауға арналған медициналық шкаф;
7) шұғыл көмекке арналған (ауызды керуге, тілді ұстап тұруға арналған құралдар, "Амбу" қапшығы) және адреномиметиктер, антигистаминді, гормоналды, бронхолитикалық препараттар, стерильді мақта, этил спирті немесе спирттік сулықтар, шприцтер, веналық катетер, венаның ішіне инфузия жүргізуге арналған жүйе, дәке, бумақты қоса алғанда шокқа қарсы терапия жиынтықтары, сондай-ақ оларды қолдану жөніндегі нұсқаулық, анафилактикалық шок кезіндегі іс-қимыл алгоритмі;

9. В прививочных пунктах организаций здравоохранения независимо от форм собственности допускается проведение вакцинации против инфекций, не включенных в Перечень заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи (далее – Перечень), утвержденный Постановлением № 612, а также допускается проведение вакцинации лиц, не входящих в группу населения, подлежащих плановым прививкам, утвержденных Постановлением № 612. Для профилактики заболеваний, не включенных в Перечень и вакцинации групп населения, подлежащих плановым прививкам, не используются ИЛП, приобретенные в рамках гарантированного объема медицинской помощи.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению профилактических прививок населению
Параграф 1. Санитарно-эпидемиологические требования к прививочным пунктам по проведению профилактических прививок населению
10. Требования к внутренней отделке, отоплению, вентиляции, искусственному и естественному освещению, водоснабжению, водоотведению, мебели, оборудованию, прививочного пункта обеспечиваются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080) (далее – приказ № ҚР ДСМ-96/2020).
11. В прививочном пункте не допускается проведение других медицинских процедур (манипуляций) за исключением медицинских пунктов в сельских населенных пунктах с численностью населения от 50 до 500 человек, а также медицинских пунктов при организациях образования и на промышленных объектах. Не допускается совмещать проведение профилактических прививок с проведением других медицинских процедур (манипуляций).
12. Прививочный пункт оснащается следующим оборудованием и мебелью:
1) холодильное оборудование с двумя термометрами и достаточным объемом для хранения ИЛП, соответствующее требованиям хранения медицинских препаратов и обеспечивающее оптимальный температурный режим;
2) термоконтейнер или холодильная сумка с хладоэлементами достаточного объема для транспортировки и хранения ИЛП в течение рабочего дня;
3) термоконтейнер для временного хранения ИЛП при аварийном отключении электроэнергии;
4) рабочий стол, стулья;
5) медицинский стол для подготовки ИЛП к использованию;
6) медицинский шкаф для хранения инструментов и лекарственных средств;
7) наборы для неотложной помощи (роторасширитель, языкодержатель, мешок "Амбу") и противошоковой терапии, включающие адреномиметики, антигистаминные, гормональные, бронхолитические препараты, стерильную вату, этиловый спирт или спиртовые салфетки, шприцы, венозный катетер, систему для проведения внутривенных инфузий, бинты, жгут, а также инструкцию по их применению и алгоритм действий при анафилактическом шоке;

8) құндақтау үстелі және (немесе) медициналық кушетка;
9) стерильді материалы бар бикс;
10) антисептиктердің, дезинфекциялық құралдардың жеткілікті санымен қамтамасыз етілген, араластырғышы бар шынтақты немесе жанаспай ағатын шүмектерді орната отырып, ыстық және салқын су жүргізілген раковина;
11) тонометр, термометрлер, шпательдер, бір рет қолданылатын шприцтер;
12) ИДП қалдықтарын зарарсыздандыруға арналған ыдыс;
13) "А" сыныбының және "Б" сыныбының медициналық қалдықтарын медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинауға және кәдеге жаратуға арналған контейнерлер, сыйымдылықтар (бұдан әрі – ҚЖКЖК);
14) стационарлық немесе тасымалданатын бактерицидті шам.
2-параграф. Халыққа профилактикалық екпелер жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
13. Профилактикалық екпені жүргізу алдында жалпы практика дәрігері/терапевт немесе педиатр, дәрігер болмаған кезде фельдшер анамнез жинауды, егілетін адамға термометрия жүргізіп медициналық қарап-тексеруді жүргізеді, иммундауға қарсы көрсетілімдер болмаған кезде медициналық ақпараттық жүйедегі (бұдан әрі – МАЖ) егілетін адамның медициналық құжатында егу жүргізуге рұқсатты ресімдейді, егілетін адамға немесе оның ата-анасына немесе кәмелетке толмаған адамның және сотпен әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтың өзге де заңды өкіліне (бұдан әрі – заңды өкіл) профилактикалық екпе, иммундаудан кейінгі ықтимал реакциялар мен қолайсыз көріністер, егуден бас тартудың салдарлары туралы ақпарат береді.
Профилактикалық екпелерді жүргізу, профилактикалық екпелерді жүргізуге уақытша немесе тұрақты медициналық қарсы көрсетілімдер туралы шешімді бейінді мамандардың қорытындысы негізінде жалпы практика дәрігері/терапевт немесе педиатр, дәрігер болмаған кезде фельдшер қабылдайды. Профилактикалық екпелерді жүргізуге уақытша және тұрақты медициналық қарсы көрсетілімдерді есепке алу осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Профилактикалық екпелерді жүргізу алдында егілетін адамды медициналық қарап-тексеру олардың денсаулық жағдайының нашарлауына және (немесе) аурулардың симптомдары болған кезде шағым жасаған жағдайда жүргізіледі.
Инфекциялық аурумен ауыратын науқаспен қарым-қатынас, шектеу іс-шаралары жоспарлы профилактикалық екпені жүргізуге қарсы көрсетілім болып табылмайды.
14. Екпелер егілетін адамның немесе заңды өкілінің егу жүргізуге хабардар етілген электрондық келісімін алғаннан кейін жүргізіледі, техникалық ақаулар болған жағдайда сканерленген нұсқасы қоса беріледі. Профилактикалық екпелерді жүргізуге хабардар етілген электрондық келісім осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық түрде ресімделеді. Егілетін адам немесе оның заңды өкілі профилактикалық екпелер алудан бас тартқан жағдайда осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электрондық түрде профилактикалық екпелерден бас тарту ресімделеді. Хабардар етілген электрондық келісім немесе бас тарту медициналық ақпараттық жүйелерге енгізіледі.

8) пеленальный стол и (или) медицинская кушетка;
9) бикс со стерильным материалом;
10) раковина с подводкой холодной и горячей воды с установкой локтевых и бесконтактных кранов со смесителями, с обеспечением достаточного количества антисептиков и дезинфицирующих средств;
11) тонометр, термометры, шпатели, одноразовые шприцы;
12) емкость для обеззараживания остатков ИЛП;
13) контейнеры, емкости для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов класса "А" и класса "Б" (далее – КБСУ);
14) стационарный или переносной бактерицидный облучатель.
Параграф 2. Санитарно-эпидемиологические требования к проведению профилактических прививок населению
13. Перед проведением профилактической прививки врач общей практики/терапевт или педиатр, при отсутствии врача – фельдшер проводит сбор анамнеза, медицинский осмотр прививаемого лица с термометрией, при отсутствии противопоказаний к иммунизации оформляет допуск к проведению профилактической прививки в медицинском документе прививаемого лица в медицинскую информационную систему (далее – МИС), предоставляет прививаемому лицу или его родителю или иному законному представителю несовершеннолетнего и гражданина, признанного недееспособным в порядке, установленном судом (далее – законный представитель) информацию о профилактической прививке, возможных реакциях и НППИ, последствиях отказа от прививки.
Решение о проведении профилактических прививок, временном или постоянном медицинском противопоказании к проведению профилактических прививок на основании заключения профильных специалистов принимает врач общей практики/терапевт или педиатр, при отсутствии врача – фельдшер. Учет временных, длительных и постоянных медицинских противопоказаний к проведению профилактических прививок проводится согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам.
Медицинское обследование прививаемого лица перед проведением профилактических прививок проводят при предъявлении им жалоб на ухудшение состояния здоровья и (или) при наличии симптомов заболеваний.
Контакт с инфекционным больным, ограничительные мероприятия не являются противопоказанием к проведению профилактической прививки.
14. Прививки проводятся после получения информированного электронного согласия, при технических сбоях прилагается сканированный вариант, на проведение прививок прививаемого лица или законного представителя. Информированное электронное согласие на проведение профилактических прививок оформляется в электронном виде согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам. При отказе прививаемого лица или его законного представителя от получения профилактических прививок, оформляется отказ от профилактических прививок в электронном виде согласно приложению 3 к настоящим Санитарным правилам. Информированное электронное согласие или отказ вносятся в медицинские информационные системы.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.10.2024 № 88 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Егілетін адамның немесе оның заңды өкілінің сауалнамасы профилактикалық екпе жүргізер алдында осы санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес егілетін адамнан немесе оның ата-аналарынан немесе кәмелетке толмағандардың және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтардың өзге де заңды өкілдерінен профилактикалық екпе жүргізу алдында сауал алу бойынша медицина қызметкерлеріне арналған сауалнама бойынша жүргізіледі.
16. ИКҚК дамуының профилактикасы үшін халыққа профилактикалық екпелер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 қазандағы № ҚР ДСМ-146/2020 "Профилактикалық екпелерді жүргізуге медициналық қарсы көрсетілімдердің тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21485 болып тіркелген) бекітілген Профилактикалық екпелерді жүргізуге медициналық қарсы көрсетілімдердің тізбесін ескере отырып жүргізіледі.
17. Халыққа вакциналарды және басқа да ИДП-ны қауіпсіз енгізу мақсатында мыналар талап етіледі:
1) пайдалану алдында ИДП-ның әрбір бірлігінің (ампула немесе құты) таңбалануын мұқият зерделеу (атауы, жарамдылық мерзімі, препараттың сыртқы түрінің нұсқаулықтағы сипаттамаға сәйкестігі, бүтіндігі);
2) егер вакцинаға қоса берілген нұсқаулықтарда басқа нұсқаулар болмаса, енгізу орнын 70% спиртпен өңдеуді жүргізу;
3) әрбір егілетін адамға жеке өздігінен бұғатталатын немесе өздігінен жойылатын стерильді шприцті, скарификаторды пайдалану, оларды қайта пайдалануға жол берілмейді. Қаптаманың бүтіндігі бұзылған, сақтау мерзімі өткен, көрінетін ластану белгілері бар шприцтер мен инелер жойылады;
4) вакцинаның және шприцтің қаптамасын ашу егілетін адамның немесе оның заңды өкілінің қатысуымен тікелей вакцинациялау алдында жүргізіледі;
5) әрбір ИДП құтысын сұйылту үшін бір рет қолданылатын стерильді шприц пен инені пайдалану және ИДП сұйылтылғаннан кейін бірден құтының тығынынан инені алу;
6) ИДП-ға арналған нұсқаулықта өзгеше көзделмесе, сұйылту кезінде ИДП-ға еріткіштің толық көлемін пайдалану;
7) ИДП-ға арналған нұсқаулықта өзгеше көзделмесе, ИДП-ны сұйылту үшін өндірушінің осы вакцинаға қоса берген еріткіші пайдаланылады;
8) енгізу техникасын сақтау (БЦЖ вакцинасы – сол иықтың сыртқы бетінің жоғарғы және ортаңғы үштен бір бөлігінің шекарасында тері ішіне, қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы вакцина – тері астына, ауыз арқылы пайдаланылатын полиомиелитке қарсы вакцина (бұдан әрі – АПҚВ) – ауыз арқылы, басқа вакциналар – ИДП-ны медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта өзгеше көзделмесе бұлшықет ішіне) және ИДП-ны енгізу кезінде дене аймағын дұрыс таңдау (1 жасқа дейінгі балалар үшін вакциналарды енгізу орны – жамбастың алдыңғы латеральды аймағы, 1 жастан асқан балалар үшін иықтың дельта тәрізді бұлшықет аймағында бұлшықет массасы жеткілікті болғанда және ересектерге – иықтың дельта тәрізді бұлшықет аймағы).

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2024 № 88 (вводится в действие с 01.01.2025).
15. Опрос прививаемого лица или его законного представителя перед проведением профилактической прививки проводится по Вопроснику для медицинских работников по опросу прививаемого лица или его родителей, или иных законных представителей несовершеннолетних и граждан, признанных недееспособными в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан перед проведением профилактической прививки согласно приложению 4 к настоящим Санитарным правилам.
16. Для профилактики развития НППИ профилактические прививки населению проводятся с учетом перечня медицинских противопоказаний к проведению профилактических прививок, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 октября 2020 года № ҚР ДСМ-146/2020 "Об утверждении перечня медицинских противопоказаний к проведению профилактических прививок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21485).
17. В целях безопасности введения вакцин и других ИЛП населению требуется:
1) тщательное изучение маркировки (название, срок годности, соответствие внешнего вида препарата описанию в инструкции, целостность) каждой единицы (ампулы или флакона) ИЛП перед использованием;
2) проведение обработки места введения 70 % спиртом, если нет других указаний в инструкциях, прилагаемых к вакцине;
3) использование отдельно для каждого прививаемого лица стерильного самоблокирующегося или саморазрушающегося шприца, скарификатора, их повторное использование не допускается. Шприцы и иглы с нарушенной целостностью упаковки, с истекшим сроком хранения, с видимыми признаками загрязнения уничтожаются;
4) вскрытие упаковки вакцины и шприца производится при прививаемым лице или его законного представителя непосредственно перед вакцинацией;
5) использование одноразового стерильного шприца и иглы для разведения каждого флакона ИЛП и удаление иглы из пробки флакона сразу после разведения ИЛП;
6) использование полного объема растворителя к ИЛП при разведении, если иное не предусмотрено инструкцией к ИЛП;
7) для разведения ИЛП используется растворитель, приложенный к данной вакцине производителем, если иное не предусмотрено инструкцией к ИЛП;
8) соблюдение техники введения (вакцина БЦЖ – внутрикожно на границе верхней и средней трети наружной поверхности левого плеча, вакцина против кори, краснухи и паротита – подкожно, оральная полиомиелитная вакцина (далее – ОПВ) – перорально, другие вакцины – внутримышечно, если иное не предусмотрено инструкцией по медицинскому применению ИЛП) и правильный выбор области тела при введении ИЛП (место введения вакцин для детей до 1 года – переднелатеральная область бедра, для детей старше 1 года при достаточной мышечной массе в области дельтовидной мышцы плеча и взрослым – область дельтовидной мышцы плеча).

Бір аяқ-қолға екі вакцина енгізу қажет болған жағдайда вакциналар бір-бірінен кемінде 3-5 сантиметр қашықтықта енгізіледі. Егер вакцинаны ұсынылған орындарға енгізу мүмкін болмаса, вакцинаны енгізу үшін балама аймақ пайдаланылады.
9) ИДП бар құтының тығындарын өңдеу және ИДП енгізілетін дене аймағын өңдеу үшін жеке стерильді шариктер немесе бір рет қолданылатын антисептикалық сулықтарды пайдалану;
10) дене аймағын өңдеуге арналған стерильді шариктерді спиртте емес, құрғақ күйінде сақтау;
11) бір рет қолданылатын қолғаптарды пайдалану;
12) шприцтің қаптамасын ашқаннан кейін ИДП-ны енгізгенге дейін мүмкін болатын ең аз уақытты қамтамасыз ету;
13) ИДП енгізу кезінде Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған баланың дұрыс қалпын сақтау;
14) ИДП егу пункттерін өздігінен бұғатталатын және жойылатын және бір рет қолданылатын шприцтермен кешенді жабдықтау қағидатын сақтау;
15) тікелей инъекция жүргізілетін орынның жанында тұрақты беткейде ҚЖКЖК орналастыру;
16) егу бригадалары шыққан кезде жұмыс күнінің соңында халықты иммундау үшін пайдаланылған ИДП қалдықтары бар құтылар мен ампулаларды жою;
17) пайдаланылған инесі бар шприцтерді тез арада инъекция жүргізілгеннен кейін, алдын ала жумай, дезинфекцияламай, бөлшектеп, деформацияламай ҚЖКЖК-ға жинау;
18) төрттен үш (немесе белгіге дейін) бөлігі толған кезде ҚЖКЖК клапанын жабу;
19) пайдаланылған шприцтер толтырылған ҚЖКЖК-ны уақытша сақтау үшін арнайы бөлінген орын не жеке үй-жай бөлу;
20) толтырылған ҚЖКЖК-ны жою № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
18. Туберкулезге қарсы егуді қоспағанда, бір күнде профилактикалық екпенің әртүрлі түрлері біріктіріледі. Вакциналар дененің әртүрлі аймақтарына және әртүрлі шприцтермен енгізіледі.
19. Емханада туберкулезге қарсы вакцинациялау денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысы бекіткен кестеге сәйкес арнайы бөлінген күндері жүргізіледі.
Егер ИДП бір күнде енгізілмесе, тірі вакциналарды енгізу арасында кемінде төрт апта интервал сақталады. Тірі және белсенділігі жойылған вакциналарды енгізу арасындағы, сондай-ақ әртүрлі белсенділігі жойылған вакциналар арасындағы интервал сақталмайды.
20. Шала туылған балалар (жүктіліктің 33 аптасына дейін туылған) вакцинациялауға қарсы көрсетілімдері мен туылған кездегі дене массасы ескеріле отырып, профилактикалық екпелерді вакциналардың ұсынылған дозалары пайдаланыла отырып, № 612 қаулымен бекітілген мерзімдерде алады.
21. В вирустық гепатитіне (бұдан әрі – ВВГ) зерттеудің оң нәтижесі бар анадан перинаталдық берілудің алдын алу мақсатында балаларды ВВГ-ға қарсы вакцинациялау вакцинацияның пайдасы қауіптен асатын өмірінің алғашқы он екі сағатында жүргізіледі.

При необходимости введения двух вакцин в одну конечность вакцины вводятся на расстоянии не менее 3-5 сантиметров друг от друга. При невозможности введения вакцины в рекомендованные места, используется альтернативная область для введения вакцины.
9) использование для обработки пробок флакона с ИЛП и обработки области тела, куда вводится ИЛП, отдельных стерильных шариков или одноразовых антисептических салфеток;
10) хранение стерильных шариков для обработки области тела в сухом виде, а не в спирте;
11) использование одноразовых перчаток;
12) обеспечение минимально возможного времени после вскрытия упаковки шприца до введения ИЛП;
13) соблюдение рекомендуемого Всемирной организацией здравоохранения правильного положения ребенка во время введения ИЛП;
14) соблюдение принципа комплексного снабжения прививочных пунктов ИЛП самоблокирующимися и саморазрушающимися и одноразовыми шприцами;
15) расположение КБСУ на устойчивой поверхности рядом с местом непосредственного проведения инъекции;
16) уничтожение в конце рабочего дня флаконов и ампул с остатками ИЛП, использованных для иммунизации населения при выезде прививочными бригадами;
17) сбор использованных шприцев с иглой в КБСУ немедленно после проведения инъекции, без предварительного промывания, дезинфекции, разбора и деформирования;
18) закрытие клапана КБСУ при его заполнении на три четверти (или до отметки);
19) выделение специально отведенного места либо отдельного помещения для временного хранения КБСУ, заполненных использованными шприцами;
20) уничтожение заполненных КБСУ производится в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-96/2020.
18. Совмещаются различные виды профилактических прививок в один день, за исключением прививки против туберкулеза. Вакцины вводятся в разные участки тела и разными шприцами.
19. Вакцинация против туберкулеза в поликлинике проводится в специально выделенные дни согласно графику, утвержденному первым руководителем организации здравоохранения.
Если ИЛП не вводились в один и тот же день, соблюдается интервал между введениями живых вакцин не менее четырех недель. Интервал между введениями живой и инактивированной вакцинами, а также между разными инактивированными вакцинами не соблюдается.
20. Недоношенные дети (рожденные до 33 недели гестации), с учетом противопоказаний к вакцинации и массы тела при рождении, получают профилактические прививки в сроки, утвержденные Постановлением № 612, с использованием рекомендованных доз вакцин.
21. С целью профилактики перинатальной передачи от матери с положительным результатом исследования на вирусный гепатит В (далее – ВГВ), вакцинация против ВГВ детей проводится в первые двенадцать часов жизни, когда польза от вакцинации превышает риск.

22. Егер № 612 қаулымен бекітілген мерзімдерге сәйкес өзгеше көзделмесе, вакцина дозалары арасындағы интервалдар вакцинаға және басқа да ИДП-ға қоса берілетін нұсқаулыққа сәйкес сақталады.
23. Вакцинация курсын жүргізу кезінде дозалар арасындағы интервал ұлғайтылған жағдайда иммундау № 612 қаулымен бекітілген мерзімдерге сәйкес қосымша дозалар енгізілмей жалғастырылады.
24. Сіреспенің шұғыл профилактикасы "Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 ақпандағы № ҚР ДСМ-13 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22157 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
25. Коронавирус инфекциясына (бұдан әрі – КВИ) және тұмауға қарсы профилактикалық екпелер КВИ бойынша эпидемиологиялық жағдайға байланысты Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен айқындалған адамдарға эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
26. Вакцинаға қоса берілетін нұсқаулықта өзгеше көзделмесе, КВИ-ге қарсы вакцинация екі кезеңмен жүргізіледі. КВИ-ге қарсы ревакцинация КВИ-ге қарсы соңғы екпеден кейін кемінде 6 ай интервалмен жүргізіледі.
27. Иммундық-супрессивті терапия алатын және иммун тапшылығы бар науқастар КВИ-ге қарсы иммундық жүйенің функциясын тежейтін препараттарды қабылдауды жалғастыру мәселесін шешу үшін дәрігердің консультациясынан кейін егіледі.
28. Қан ұюы бұзылған (гемофилия) пациенттерге барлық вакциналар тері астына немесе тері ішіне, бір жасқа дейінгі балаларға жамбастың алдыңғы латералды аймағына, бір жастан асқан балалар мен ересектерге иықтың дельта тәрізді бұлшықет аймағына сақтық шараларын сақтай отырып енгізіледі.
29. Иммуноглобулинді немесе қан препаратын енгізгеннен кейін қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы вакциналарды енгізу кем дегенде үш айға кейінге қалдырылады. Құрамында АбКДС бар вакциналар, АДС-М, туберкулезге, пневмококк инфекциясына, АПВ-ға қарсы вакцина иммуноглобулиндерді немесе қан препараттарын енгізу арасындағы интервалсыз енгізіледі.
30. Халықты қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы иммундау үшін қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы аралас вакцина (бұдан әрі – ҚҚП) және қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы моновакциналар қолданылады. Қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы вакцинациялау мен ревакцинациялау арасындағы интервал кемінде алты айды құрайды, бірақ 6 жасқа толғанға дейін емес.

22. Интервалы между дозами вакцины соблюдаются в соответствии с инструкцией, прилагаемой к вакцине и другим ИЛП, если иное не предусмотрено в соответствии со сроками, утвержденными Постановлением № 612.
23. При увеличении интервала между дозами при проведении курса вакцинации, иммунизация продолжается без введения дополнительных доз в соответствии со сроками, утвержденными Постановлением № 612.
24. Экстренная профилактика столбняка проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-13 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22157).
25. Профилактические прививки против коронавирусной инфекции (далее – КВИ) и гриппа проводятся по эпидемиологическим показаниям лицам, определенным постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан в зависимости от эпидемиологической ситуации по КВИ и гриппу.
26. Вакцинация против КВИ проводится в два этапа, если иное не предусмотрено инструкцией, прилагаемой к вакцине. Ревакцинация против КВИ проводится с интервалом не менее 6 месяцев после последней прививки против КВИ.
27. Пациенты, получающие иммуносупрессивную терапию и пациенты с иммунодефицитом, прививаются против КВИ после консультации врача для решения вопроса продолжения приема препаратов, угнетающих функцию иммунной системы.
28. Пациентам с нарушением свертываемости крови (гемофилия) все вакцины вводят подкожно или внутрикожно, детям до года в переднелатеральную область бедра, старше года и взрослым в область дельтовидной мышцы плеча с соблюдением мер предосторожности.
29. После введения иммуноглобулина или препарата крови введение вакцин против кори, краснухи и паротита откладывается не менее чем на три месяца. Без интервала между введением иммуноглобулинов или препаратов крови вводятся АбКДС-содержащие вакцины, АДС-М, вакцина против туберкулеза, пневмококковой инфекции, ОПВ.
30. Для иммунизации населения против кори, краснухи и паротита используется комбинированная вакцина против кори, краснухи и паротита (далее – ККП) и моновакцины против кори, краснухи и паротита. Интервал между вакцинацией и ревакцинацией против кори, краснухи и паротита составляет не менее шести месяцев, но не ранее достижения ребенком возраста 6 лет.

31. Қызылшаға, қызамыққа, паротитке, туберкулезге, АПВ-ға қарсы вакциналарды енгізгеннен кейін иммуноглобулинді енгізу үшін кем дегенде екі апта интервал сақталады. Құрамында АбКДС бар вакцинаны, пневмококк инфекциясына қарсы вакцинаны, АДС-М енгізгеннен кейін және иммуноглобулинді енгізгеннен кейін интервал сақталмайды.
32. Иммунитеті бұзылған науқастар бесенділігі жойылған вакциналарды № 612 қаулымен бекітілген мерзімдерге сәйкес стандартты дозаларда алады.
33. Иммунитет бұзылуының (иммун тапшылығының) кез келген түрімен ауыратын науқастарға вакцинация тірі вакциналар пайдаланылып жүргізілмейді.
34. Эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша АПВ вакцинасымен иммундау кезінде ҚҚП-мен интервал сақталмайды.
35. Полиомиелитке қарсы вакцинацияның бастапқы курсы аралас вакциналардың құрамындағы бесенділігі жойылған полиомиелитке қарсы вакцинаны (бұдан әрі – БЖПВ) қолдана отырып үш рет жүргізіледі.
36. 7 жасқа дейінгі балаларға полиомиелитке қарсы вакцинацияның үш реттік бастапқы курсы БЖПВ қолдана отырып жүргізіледі. БЖПВ алмаған балаларға вакцинамен байланысты параличтік полиомиелиттің дамуының профилактикасы мақсатында АПВ енгізілмейді.
37. Иммун тапшылығы бар науқастармен бір үйде тұратын адамдар егілген адам иммун тапшылығы бар науқастан вакцинациялау күнінен бастап кемінде күнтізбелік 30 күнге оқшаулана отырып, АПВ-мен вакцинацияланады.
Ұйымдасқан ұжымдарда полиомиелитке қарсы егілмеген балалар АПВ алған балалардан вакцинациялау күнінен бастап кемінде күнтізбелік 30 күнге бөлінеді.
38. Анатомиялық және функционалдық асплениясы бар науқастар пневмококкты, менингококкты инфекциядан және В типті гемофильді инфекциядан қорғалады. Көрсетілген инфекцияларға қарсы вакцинациялау жоспарлы спленэктомияға дейін 14 күннен кешіктірілмей жүргізіледі. Егер вакцинация хирургиялық араласуға дейін жүргізілмесе, вакцинация науқас жағдайының тұрақтануы ескеріле отырып, операциядан кейін 2 аптадан соң жүргізіледі.
39. Мынадай вакциналарды қоспағанда бір күнде бірнеше профилактикалық екпелерді біріктіруге жол беріледі:
1) сары қызбаға қарсы вакцинаны тырысқақ пен А және В паратифтеріне қарсы вакцинамен;
2) іш сүзегіне қарсы тірі вакцинаны обаға қарсы вакцинамен;
3) дифтерияға, сіреспеге, көкжөтелге (жасушасыз), ВВГ, полиомиелитке (белсенділігі жойылған), В типті гемофильді инфекцияға қарсы біріктірілген вакцинаны желшешекке қарсы вакцинамен.
40. Вакцинацияның пайдасы қауіптен асатын жағдайларда құтыру мен сары қызбаға қарсы вакцинациялау өмірлік көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
Вакцина дозалары арасындағы интервалдар вакцинамен және басқа ИДП-мен бірге берілген нұсқауларға сәйкес сақталады.

31. После введения вакцин против кори, краснухи, паротита, туберкулеза, ОПВ, соблюдается интервал для введения иммуноглобулина не менее, чем две недели. После введения АбКДС-содержащей вакцины, вакцины против пневмококковой инфекции, АДС-М и введением иммуноглобулина интервал не соблюдается.
32. Пациенты с нарушением иммунитета получают инактивированные вакцины в стандартные дозах в соответствии со сроками, утвержденными Постановлением № 612.
33. Пациентам с любой формой нарушения иммунитета (иммунодефицита) не проводится вакцинация с использованием живых вакцин.
34. При иммунизации вакциной ОПВ по эпидемиологическим показаниям интервал с ККП не соблюдается.
35. Первичный курс вакцинации против полиомиелита проводится трехкратно с применением инактивированной вакцины против полиомиелита (далее – ИПВ) в составе комбинированных вакцин.
36. Детям до 7 лет трехкратный первичный курс вакцинации против полиомиелита проводится с применением ИПВ. В целях профилактики развития вакцино-ассоциированного паралитического полиомиелита детям, не получившим ИПВ, не вводится ОПВ.
37. Лица, проживающие в одном жилище с пациентами, имеющими иммунодефицит, вакцинируются ОПВ с изоляцией привитого от пациента с иммунодефицитом на срок не менее 30 календарных дней со дня вакцинации.
В организованных коллективах, не привитые против полиомиелита дети разобщаются от детей, получивших ОПВ на срок не менее 30 календарных дней со дня вакцинации.
38. Пациенты с анатомической и функциональной аспленией защищаются от пневмококковой, менингококковой инфекции и гемофильной инфекции типа В. Вакцинация против указанных инфекций проводится не позднее, чем за 14 дней до плановой спленэктомии. Если вакцинация не проведена до хирургического вмешательства, вакцинацию проводят через 2 недели после операции с учетом стабилизации состояния пациента.
39. Допускается совмещение нескольких профилактических прививок в один день за исключением следующих вакцин:
1) вакцины против желтой лихорадки с вакциной против холеры и паратифов А и В;
2) живой вакцины против брюшного тифа и вакцины против чумы;
3) комбинированной вакцины против дифтерии, столбняка, коклюша (бесклеточная), ВГВ, полиомиелита (инактивированная), гемофильной инфекции типа В и вакцины против ветряной оспы.
40. Когда польза от вакцинации превышает риск, вакцинация против бешенства и желтой лихорадки проводится по жизненным показаниям.
Интервалы между дозами вакцины соблюдаются в соответствии с инструкцией, прилагаемой к вакцине и другим ИЛП.

41. Егуді алғаннан кейін егілген адамдар 30 минут бойы денсаулық сақтау немесе білім беру ұйымында ИКҚК пайда болған жағдайда шаралар қабылдау үшін медицина қызметкерінің бақылауында болады. Кейіннен медицина қызметкері үйде – белсенділігі жойылған вакцина енгізілгеннен кейін алғашқы үш күн және тірі вакцина енгізілгеннен кейін бесінші – алтыншы және оныншы – он бірінші күні баланың жағдайы туралы деректерді МАЖ-ға екпелер бойынша есепке алу нысанына енгізе отырып, бақылауды қамтамасыз етеді. Егер бақылау күні демалыс немесе мереке күндеріне түсетін болса, медицина қызметкері егілетін адамның ата-анасын немесе оның заңды өкілін ИКҚК болған жағдайда медициналық көмекке жүгіну қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Учаскенің немесе егу пунктінің медицина қызметкері вакцинация жүргізілгеннен кейін осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес профилактикалық екпе алған адамдар үшін егуден кейінгі кезең жөнінде ұсынымдар береді.
42. Құрамында АбКДС бар вакцина енгізілгеннен кейін егілген адамға екпеден кейін бір сағаттан соң және одан кейін клиникалық көрсетілімдер болған кезде әрбір алты сағат сайын, бірақ бір – үш тәулік ішінде жас дозаларымен тәулігіне төрт реттен асырмай парацетамол немесе ибупрофен немесе қызу түсіретін және ауырсынуды басатын әсері бар басқа да препараттар беріліп, ИКҚК профилактикасы жүргізіледі.
Егілген адамға шақырту алған медицина қызметкері бұл шақыртуға тез арада қызмет көрсетеді, шұғыл медициналық көмек көрсетеді және көрсетілімдер болған кезде оны емдеуге жатқызады. ИКҚК-ге күдік туындаған жағдайда медицина қызметкері тез арада халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне, сондай-ақ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымына (бұдан әрі – сараптама ұйымы) медициналық ақпараттық жүйелер арқылы онлайн режимде (портал) не электрондық пошта арқылы электрондық шұғыл хабарлама береді, техникалық ақаулар болған жағдайда сканерленген нұсқасы қоса беріледі.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.10.2024 № 88 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Халыққа профилактикалық екпелерді жоспарлану, ұйымдастыру және жүргізу, халықты есепке алу облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жүктеледі және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісіледі.

41. После получения прививки привитые лица в течение 30 минут находятся в организации здравоохранения или образования под наблюдением медицинского работника, для принятия мер при возникновении НППИ. В последующем медицинским работником обеспечивается наблюдение на дому – в первые три дня после введения инактивированной и на пятый – шестой и десятый – одиннадцатый день после введения живой вакцины с внесением данных о состоянии привитого лица в учетную форму по прививкам и в МИС. Если день наблюдения выпадает на выходные или праздничные дни, медицинский работник информирует родителей привитого или его законного представителя о необходимости обращения за медицинской помощью при НППИ.
Медицинским работником участка либо прививочного пункта после проведения вакцинации выдается рекомендация по постпрививочному периоду для лиц, получивших профилактическую прививку согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам.
42. После введения АбКДС-содержащей вакцины проводится профилактика НППИ с приемом парацетамола или ибупрофена или других препаратов с жаропонижающим и обезболивающим действием, привитому лицу через один час после прививки и в последующем, при наличии клинических показаний каждые шесть часов, но не более четырех раз в сутки в возрастных дозировках в течение одних – трех суток.
Медицинский работник, получивший вызов к привитому лицу, немедленно обслуживает данный вызов, оказывает неотложную медицинскую помощь и при показаниях госпитализирует его. При подозрении на НППИ медицинский работник немедленно передает электронное экстренное извещение в территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, при технических сбоях прилагается сканированный вариант, а также в государственную экспертную организацию в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – Экспертная организация) через медицинские информационные системы в режиме онлайн (портал), либо посредством электронной почты.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2024 № 88 (вводится в действие с 01.01.2025).
43. Планирование, организация, проведение профилактических прививок населению, учет населения осуществляется местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы и согласуется с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия.

1) денсаулық сақтау ұйымдары ағымдағы жылдың желтоқсан айында ай сайын түзете отырып, келесі жылға ай сайынғы профилактикалық екпелердің тектері жазылған жоспарларын жасайды; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жыл сайын наурыз айында вакциналарды сатып алуға өтінім дайындау үшін жоспарлар жасайды және сәуір айында өтінімді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келіседі;
2) денсаулық сақтау ұйымдары, балаларға, жасөспірімдерге және ересектерге профилактикалық екпелер жүргізетін басқа да мемлекеттік органдардың ұйымдары (бөлімшелері) профилактикалық екпелер жүргізуді ұйымдастырады және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығымен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысанына сәйкес есептерді ай сайын тапсырады.
44. Профилактикалық екпелер және ИКҚК туралы мәліметтер медициналық ақпараттық жүйеге және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген) есептік нысандарға енгізіледі және профилактикалық екпелерді жүргізу орнында сақталады.
45. Профилактикалық екпелердің жылдық жоспарын жасау кезінде келесі жылдың 1 тоқсанына арналған вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттар қорының көлемі көзделеді.
3-параграф. Профилактикалық екпелерді жүргізу мерзімдері бұзылған адамдарды вакцинациялауға және толықтыра вакцинациялауға қойылатын талаптар
46. Пневмококк инфекциясына қарсы толықтыра иммундау жүргізу кезінде бірінші және екінші дозалар арасында кемінде 1 ай, екінші және үшінші дозалар арасында кемінде 2 ай интервал сақталады.
Пневмококк инфекциясына қарсы толықтыра вакцинациялау мынадай үлгіде жүргізіледі:
1) бұрын вакцинацияланбаған балалар:
7 айдан 11 айға дейінгі балалар бір ай интервалмен екі доза алады, үшінші доза екі жасында екінші дозадан кейін кемінде 2 ай интервалмен енгізіледі;
12 айдан 23 айға дейінгі балалар екі ай интервалмен екі доза алады, үшінші доза енгізілмейді;
2 жастан 5 жасқа дейін балалар бір дозаны алады.
2) бір дозасы бар бұрын егілген балалар:
7 айдан 11 айға дейінгі балалар кейінгі екі дозаны екі ай интервалмен алады, үшінші доза өмірінің 15 айына дейін енгізіледі;

1) организации здравоохранения в декабре текущего года составляют помесячные пофамильные планы профилактических прививок на следующий год с ежемесячной корректировкой; местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы ежегодно в марте составляют планы для подготовки заявки на закуп вакцин и в апреле согласуют заявку с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2) организации здравоохранения, организации (подразделения) других государственных органов, проводящие профилактические прививки детям, подросткам и взрослым, организуют проведение профилактических прививок и ежемесячно сдают отчеты в соответствии с формами отчетной документации в области здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
44. Сведения о профилактических прививках и НППИ вносятся в медицинскую информационную систему и учетные формы, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) и хранятся по месту проведения профилактических прививок.
45. При составлении годового плана профилактических прививок предусматривается объем запаса вакцин и других ИЛП на 1 квартал следующего года.
Параграф 3. Требования к вакцинации лиц с нарушением сроков проведения профилактических прививок и наверстывающей вакцинации
46. При проведении наверстывающей вакцинации против пневмококковой инфекции, между первой и второй дозами соблюдается интервал не менее 1 месяца, между второй и третьей дозами – не менее 2 месяцев.
Наверстывающая вакцинация против пневмококковой инфекции проводится следующим образом:
1) ранее непривитые дети в возрасте:
от 7 до 11 месяцев получают две дозы с интервалом один месяц, третья доза вводится на втором году жизни с интервалом не менее 2 месяцев после второй дозы;
от 12 до 23 месяцев получают две дозы с интервалом два месяца, третья доза не вводится;
от 2 до 5 лет получают одну дозу.
2) ранее привитые дети, имеющие одну дозу:
от 7 до 11 месяцев получают последующие две дозы с интервалом два месяца, третья доза вводится до 15 месяцев жизни;

12 айдан 23 айға дейінгі балалар 1 жасқа толғанға дейін вакцинацияланған жағдайда екі дозаны екі ай интервалмен алады, 1 жастан асқаннан кейін вакцинацияланған жағдайда 1 доза алады;
2 жастан 5 жасқа дейінгі балаларға, егер алдыңғы доза 2 жасқа дейін енгізілсе, онда екі ай интервалмен бір доза енгізіледі; егер алдыңғы доза 2 жастан асқан кезде енгізілсе, онда қосымша дозаларды енгізу талап етілмейді;
3) екі дозасы бар бұрын егілген балалар:
12 айдан 23 айға дейінгі балалар алдыңғы дозаларды 1 жасқа дейін алса, үшінші доза екінші дозадан кейін екі ай интервалмен енгізіледі;
12 айдан 23 айға дейінгі балалар алдыңғы дозаларды 1 жастан асқан кезде алса, қосымша дозаларды енгізу талап етілмейді;
2 жастан 5 жасқа дейінгі балаларға, егер алдыңғы дозалар 2 жасқа дейін енгізілсе, онда екі ай интервалмен бір доза енгізіледі; егер алдыңғы дозалар 2 жастан асқан кезде енгізілсе, онда қосымша дозаларды енгізу талап етілмейді.
47. № 612 қаулымен бекітілген мерзімдерге сәйкес ВВГ-ға қарсы егілмеген адамдар мынадай схема бойынша егіледі:
1) туған кезде вакцинацияланбаған 6 жасқа дейінгі балалар – екпелер арасында екі ай интервалмен 0-2-4. Егер 6 жасқа дейінгі балалар туған кезде ВВГ-ға қарсы вакцинацияланбаған болса, осы инфекцияға қарсы вакцинация курсын ВВГ-ға қарсы моновакцинамен аяқтауға жол беріледі;
2) бұрын вакцинацияланбаған 6 жастан асқан балалар мен ересектер – бірінші және екінші екпелер арасында бір ай, екінші және үшінші екпе арасында бес ай интервалмен 0-1-6;
3) 15 жастан асқан адамдарды ВВГ-ға қарсы вакцинациялау ВВГ-ға алдын ала маркерлік диагностикадан кейін жүргізіледі. ВВГ-ға зерттеудің оң нәтижесі бар адамдар вакцинациялауға жіберілмейді.
48. Дифтерияға, сіреспеге және көкжөтелге қарсы вакцинация құрамында АбКДС бар вакциналармен, сондай-ақ АДС-М-мен жүргізіледі.
49. Бұрын егілмеген балалар:
1) 4 жастан 7 жасқа дейінгі балалар дифтерия анатоксині бар құрамында АбКДС бар аралас вакцинамен мына схема бойынша егіледі: 2 ай интервалмен 3 екпе және төртінші екпе 6-12 айдан кейін;
2) 7 жастағы және одан үлкен балалар, ересектер мынадай схема бойынша егіледі: 1 ай интервалмен дифтерия анатоксині мөлшері азайтылған екі АбКДС екпесі және үшінші екпе 6-12 айдан кейін.
Дифтерия анатоксині бар құрамында АбКДС бар аралас вакциналар 7 жасқа дейінгі балаларға, дифтерия анатоксині мөлшері азайтылған құрамында АбКДС бар вакциналар 4 жастан асқан балаларға, АДС-М – 7 жастан асқан балаларға және ересектерге қолданылады.
50. Көкжөтел компонентіне қарсы көрсетілімдер болған жағдайда 7 жастан асқан балалар үшін вакцинация АДС-М-мен жүргізіледі:

от 12 до 23 месяцев, при вакцинации до достижения 1 года, получают две дозы с интервалом два месяца, при вакцинации в возрасте старше 1 года, получают 1 дозу;
от 2 до 5 лет, если предшествующая доза вводилась в возрасте до 2 лет, то вводится одна доза с интервалом два месяца; если предшествующая доза введена в возрасте старше 2 лет, то введение дополнительных доз не требуется;
3) ранее привитые дети, имеющие две дозы:
от 12 до 23 месяцев, при получении предшествующих доз в возрасте до 1 года, вводится третья доза с интервалом два месяца после второй;
от 12 до 23 месяцев, при получении предшествующих доз в возрасте старше 1 года, введение дополнительных доз не требуется;
от 2 до 5 лет, если предшествующие дозы введены в возрасте до 2 лет, то вводится одна доза с интервалом два месяца; если предшествующие дозы введены в возрасте старше 2 лет, то введение дополнительных доз не требуется.
47. Лица, не привитые против ВГВ в соответствии со сроками, утвержденными Постановлением № 612, прививаются по следующей схеме:
1) дети до 6 лет, не вакцинированные при рождении – 0-2-4 с интервалами между прививками – два месяца. Если дети до 6 лет не вакцинированы против ВГВ при рождении, допускается завершение курса вакцинации против данной инфекции моновакциной против ВГВ;
2) ранее не вакцинированные дети старше 6 лет и взрослые – 0-1-6 с интервалами между первой и второй прививками – один месяц, между второй и третьей – пять месяцев;
3) вакцинация против ВГВ лиц старше 15 лет проводится после предварительной маркерной диагностики на ВГВ. Лица с положительным результатом исследования на ВГВ к вакцинации не допускаются.
48. Вакцинация против дифтерии, столбняка и коклюша проводится АбКДС-содержащими вакцинами, а также АДС-М.
49. Ранее не привитые дети:
1) с 4 до 7 лет прививаются комбинированными АбКДС-содержащими вакцинами с дифтерийным анатоксином по схеме: 3 прививки с интервалом 2 месяца, и четвертая прививка через 6-12 месяцев;
2) 7 лет и старше, взрослые прививаются по схеме: две прививки АбКДС с уменьшенным содержанием дифтерийного анатоксина с интервалом 1 месяц и третья прививка через 6-12 месяцев.
АбКДС-содержащие комбинированные вакцины с дифтерийным анатоксином применяются у детей до 7 лет, АбКДС-содержащие вакцины с уменьшенным содержанием дифтерийного анатоксина – у детей с 4 лет, АДС-М – у детей с 7 лет и взрослых.
50. При наличии противопоказаний к коклюшному компоненту вакцинация проводится АДС-М для детей старше 7 лет:

1) егер құрамында АбКДС бар вакцинамен бірінші вакцинациялауға реакция дамыса, онда екінші екпені АДС-М-мен 3 айдан ерте емес уақытта жүзеге асырады;
2) егер құрамында АбКДС бар вакцинамен екінші вакцинациялауға реакция дамыса, онда дифтерия мен сіреспеге қарсы вакцинациялау курсы аяқталды деп саналады. Екі жағдайда да АДС-М-мен алғашқы ревакцинациялауды 12 айдан кейін жүргізеді;
3) егер құрамында АбКДС бар вакцинамен үшінші вакцинациялауға реакция дамыса, АДС-М-мен алғашқы ревакцинациялауды 12-18 айдан кейін жүргізеді.
51. Егер бала құрамында АбКДС бар вакцинаның екінші дозасын алмаған болса, онда вакцинациялау курсы № 612 қаулымен бекітілген мерзімдерге сәйкес құрамында АбКДС бар вакциналар түрлерінің кезектесуі сақтала отырып жалғастырылады.
52. Құрамында АбКДС бар вакциналардың бастапқы вакциналық кешені кеш аяқталған жағдайларда бірінші ревакцинация кемінде бір жыл интервалмен жүргізіледі.
53. Дифтерия анатоксинінің мөлшері жоғары құрамында АбКДС бар аралас вакциналар 7 жастан асқан балаларға қолданылмайды.
54. Туған кезінде туберкулезге қарсы вакцинация алмаған балалар (өмірінің 1-4-күні) тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында егіледі: 2 айға дейін Манту сынамасын қоймай, 2 айлық және одан үлкен кезде зерттеу нәтижесі теріс Манту сынамасын қойғаннан кейін егіледі. Туған кезде туберкулезге қарсы вакцинация алмаған балаларға осы инфекцияға қарсы вакцинация 15 жасқа дейін жүргізіледі. Манту сынамасы мен БЦЖ вакцинасымен вакцинациялау арасындағы интервал кемінде үш күн және екі аптадан артық емес. Манту сынамасын қою алдында басқа вакциналардан 2 ай интервал сақталады.
55. 11 жасында адам папилломасы вирусына қарсы жоспарлы профилактикалық екпені өткізіп алған 15 жасқа дейінгі қыз балалар вакцинаны медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа және Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысына сәйкес кесте бойынша егіледі. Вакцинациялау білім беру ұйымдарының және тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының егу пункттерінде жүргізіледі.
56. Вакцинамен басқарылатын инфекциялар бойынша халық арасында жоғары тәуекел топтарын айқындау мақсатында және диагностикалық препараттар болған кезде вакцинамен басқарылатын инфекцияларға қарсы иммунитеттің шиеленісін зерделеу жүргізіледі.
57. Қызылшаға, қызамыққа, эпидемиялық паротитке, полиомиелитке, дифтерияға, сіреспеге және көкжөтелге иммундық емес адамдар (зерттеудің теріс нәтижесі бар және иммунитет шиеленісіне антиденелердің титрі төмен) анықталған кезде оларға бір реттік қосымша вакцинациялау жүргізіледі.

1) если реакция развилась на первую вакцинацию АбКДС-содержащей вакциной, то вторую прививку осуществляют АДС-М не ранее чем через 3 месяца;
2) если реакция развилась на вторую вакцинацию АбКДС-содержащей вакциной, то курс вакцинации против дифтерии и столбняка считают законченным. В обоих случаях первую ревакцинацию АДС-М проводят через 12 месяцев;
3) если реакция развилась на третью вакцинацию АбКДС-содержащей вакциной, первую ревакцинацию АДС-М проводят через 12-18 месяцев.
51. Если ребенок не получил вторую дозу АбКДС-содержащей вакцины, то курс вакцинации продолжается с соблюдением чередования видов АбКДС-содержащих вакцин в соответствии со сроками, утвержденными Постановлением № 612.
52. При позднем завершении первичного вакцинального комплекса АбКДС-содержащими вакцинами, первая ревакцинация проводится с интервалом не менее чем через один год.
53. Комбинированные АбКДС-содержащие вакцины с повышенным содержанием дифтерийного анатоксина, детям старше 7 лет не применяются.
54. Дети, не получившие вакцинацию против туберкулеза при рождении (1-4 день жизни) прививаются в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь по месту жительства: в возрасте до 2 месяцев без постановки пробы Манту, в возрасте 2 месяца и старше – после постановки пробы Манту с отрицательным результатом исследования. Детям, не получившим вакцинацию против туберкулеза при рождении, вакцинация против данной инфекции проводится до 15 лет. Интервал между пробой Манту вакцинацией вакциной БЦЖ – не менее трех дней и не более двух недель. Перед постановкой пробы Манту соблюдается интервал 2 месяца от других вакцин.
55. Девочки в возрасте до 15 лет, пропустившие плановую профилактическую прививку против вируса папилломы человека в 11 лет, прививаются по графику в соответствии с инструкцией по медицинскому применению вакцины и постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан. Вакцинация проводится в прививочных пунктах организаций образования и организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь по месту жительства.
56. С целью определения групп высокого риска среди населения по вакциноуправляемым инфекциям и при наличии диагностических препаратов проводится изучение напряженности иммунитета к вакциноуправляемым инфекциям.
57. При выявлении неиммунных лиц (с отрицательным результатом исследования и низким титром антител на напряженность иммунитета) к кори, краснухи, эпидемическому паротиту, полиомиелиту, дифтерии, столбняку и коклюшу проводится их дополнительная однократная вакцинация.

4-параграф. Адамның иммун тапшылығы вирусымен (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы) өмір сүретін адамдарға профилактикалық екпені ұйымдастыруға және жүргізу тәртібі
58. АИТВ-инфекциясымен өмір сүретін адамдарға (бұдан әрі – АӨСА) профилактикалық екпе жүргізудің негізгі қағидаттары:
1) АИТВ-инфекциясы диагнозы қойылған адамдар мен АИТВ жұқтырған анадан туған балаларды профилактикалық егу АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері маманының консультациясынан кейін жүргізіледі;
2) белсенділігі жойылған вакциналар иммундық жүйесі бұзылған адамдар үшін қауіп төндірмейді және сау адамдардағы сияқты қағидатта қолданылады;
3) тірі вакциналар АИТВ-инфекциясының клиникалық көрінісі бар науқастарды қоса алғанда, орташа және ауыр иммундық супрессиясы бар АИТВ жұқтырған адамдарға қарсы көрсетіледі;
4) иммундық супрессияның белгілері жоқ немесе белгілері әлсіз АӨСА-ды тірі вакциналармен егу АИТВ-инфекциясын жұқтырмаған адамдардағы сияқты жүргізіледі.
59. АӨСА-ны туберкулезге қарсы вакцинациялау:
1) АИТВ-инфекциясын жұқтырған аналардан туған жаңа туған нәрестелер АИТВ-инфекциясының клиникалық белгілері және осы вакцинаны енгізуге басқа да қарсы көрсетілімдер болмаған кезде бір рет егіледі; бекітілген мерзімде перзентханаларда егілмеген балалар өмірінің 4 аптасы ішінде егіледі; төртінші апта өткеннен кейін жалпыланған БЦЖ инфекциясының даму қаупіне байланысты БЦЖ енгізуге жол берілмейді;
2) күнтізбелік мерзімде егілмеген және АИТВ-инфекциясын жұқтыру туралы түпкілікті қорытындыға дейін вакцинациядан кейін дамымаған белгісі бар балаларға БЦЖ вакцинациясы жүргізілмейді.
60. АӨСА-ны қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы вакцинациялау:
қызылшаның таралу қаупі төнген кезде 6-11 айлық балаларды қызылшаға қарсы бір рет егуге жол беріледі. Содан кейін 12-15 айлық балаларды қызылшаға қарсы жоспарлы иммундау жүргізіледі (вакциналарды енгізу арасындағы интервал кемінде 1 айды құрайды).
61. АӨСА-ны полиомиелитке қарсы вакцинациялау БЖПВ-мен жүргізіледі. АПВ-ны АӨСА-ның иммун тапшылығының дәрежесіне қарамастан, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне және олармен тығыз байланыста болған адамдарға енгізуге болмайды.
62. АӨСА-ны іш сүзегіне қарсы вакцинациялау:
тірі іш сүзегі вакцинасын иммун тапшылығының айқындылығына қарамастан, АӨСА-ға тағайындауға болмайды.
63. АӨСА-ны сары қызбаға қарсы вакцинациялау:
вакцинацияның пайдасы қауіптен асып кеткен жағдайда, иммундық тапшылықтың клиникалық кезеңі мен ауырлығына қарамастан жүргізіледі.
64. АӨСА-ны бесенділігі жойылған аралас вакциналармен иммундау:

Параграф 4. Порядок организации и проведения профилактической прививки лицам, живущим с вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
58. Основные принципы проведения профилактической прививки лицам, живущим с ВИЧ-инфекцией (далее – ЛЖВ):
1) профилактические прививки лиц с диагнозом ВИЧ-инфекция и детей, рожденных от ВИЧ-инфицированной матери, проводится после консультации специалиста субъекта здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
2) инактивированные вакцины не представляют опасности для людей с нарушениями иммунной системы и применяются на тех же принципах, что и для здоровых людей;
3) живые вакцины противопоказаны ВИЧ-инфицированным со среднетяжелой и тяжелой иммуносупрессией, включая пациентов с клиническим проявлением ВИЧ-инфекции;
4) у ЛЖВ, не имеющих или имеющих слабовыраженные признаки иммуносупрессии, вакцинация живыми вакцинами, проводится так же как у неинфицированных ВИЧ-инфекцией.
59. Вакцинация против туберкулеза ЛЖВ:
1) новорожденные, родившиеся от ВИЧ-инфицированных матерей, при отсутствии клинических признаков ВИЧ-инфекции и других противопоказаний к введению данной вакцины, прививаются однократно; не привитые в родильных отделениях в утвержденные сроки, прививаются в течение 4-х недель жизни; по истечении четвертой недели введение БЦЖ не допускается из-за риска развития генерализованной БЦЖ-инфекции;
2) не проводится вакцинация БЦЖ детям, не привитым в календарные сроки и с неразвившимся поствакцинальным знаком до окончательного заключения о наличии инфицированности ВИЧ-инфекцией.
60. Вакцинация ЛЖВ против кори, краснухи и паротита:
при угрозе распространения кори, допускается однократно привить против кори детей в возрасте 6-11 месяцев. Затем, в возрасте 12-15 месяцев проводится плановая иммунизация против кори (интервал между введением вакцин составляет не менее 1 месяца).
61. Вакцинация против полиомиелита ЛЖВ проводится ИПВ. ОПВ нельзя вводить ЛЖВ независимо от степени иммунодефицита, а также членам их семей и лицам, близко контактирующим с ними.
62. Вакцинация ЛЖВ против брюшного тифа:
живую брюшнотифозную вакцину нельзя назначать ЛЖВ вне зависимости от выраженности иммунодефицита.
63. Вакцинация ЛЖВ против желтой лихорадки:
проводится независимо от клинической стадии и тяжести иммунодефицита, если польза от вакцинации превышает риск.
64. Иммунизация ЛЖВ инактивированными комбинированными вакцинами проводится:

1) клиникалық кезеңі мен иммундық мәртебесіне қарамастан, белгіленген мерзімде және ұсынылатын дозада құрамында АбКДС бар вакциналармен және пневмококк инфекциясына, адам папилломасы вирусына қарсы вакциналармен;
2) осы инфекцияның қаупі мен иммундаудың артықшылықтарын бағалай отырып, 5 жасқа дейінгі балалар үшін В типті гемофильді инфекцияға қарсы компоненті бар аралас вакцинамен;
3) АИТВ-инфекциясы мен иммун тапшылығының болуына қарамастан, А вирустық гепатитін жұқтыру қаупі жоғары адамдарды А вирустық гепатитіне қарсы;
4) ВВГ-ге серологиялық маркерлері жоқ АӨСА-ны ВВГ-ге қарсы. Вакцинация схемасын лимфоциттердің CD4 құрамына сәйкес қолданады:
егер СD4 лимфоциттерінің саны микролитрге (бұдан әрі – мкл) 500-ден астам болса, вакцинацияны ересектер үшін – 20 микрограмм (бұдан әрі – мкг), балалар үшін 10 мкг стандартты дозамен жүргізеді; вакцинаны 0,1 және 6 ай мерзімде енгізеді;
егер CD4 лимфоциттерінің саны мкл-ге 200-500 болса, вакцинацияны 0, 1, 2 және 12 ай мерзімде қарқынды схема бойынша (20 мкг) жүргізеді;
вакцинацияның бірінші курсына жауап бермеген адамдарға вакцинаның қосымша дозаларын енгізеді немесе 40 мкг дозаны пайдаланып, вакцинацияның толық курсын жүргізеді;
егер CD4 лимфоциттерінің саны мкл-ге 200-ден кем болса және АӨСА антиретровирустық терапияны (бұдан әрі – АРТ) алмаса, ең алдымен АРТ жүргізеді. Вакцинацияны CD4 лимфоциттерінің саны мкл-ге 200-ден артық қалпына келгенге дейін кейінге қалдырады;
5) эпидемиялық маусым басталғанға дейін тұмауға қарсы белсенділігі жойылған вакциналармен;
6) менингококк инфекциясына қарсы вакцинацияны АИТВ-мәртебесіне қарамастан, менингококк инфекциясы бойынша эндемиялық елдерге баруды жоспарлаған адамдарға жүргізеді;
7) өмірлік көрсетілімдері бойынша құтыруға қарсы (егер вакцинацияның пайдасы қауіптен асқан болса қарсы көрсетілмейді) жүргізіледі.
5-параграф. Гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық және аллогендік трансплантаттаудан және қомақты ағзаларды трансплантаттаудан кейін адамдарға профилактикалық егуді жүргізу тәртібі
65. Гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық және аллогендік трансплантаттаудан (бұдан әрі – ГДЖТ) кейін, қомақты ағзаларды трансплантаттаудан кейін адамдарды вакцинациялау гематолог-дәрігердің, трансплантологтың, инфекционисттің және жалпы практика дәрігерінің консультациясынан кейін жүргізіледі.
66. Вакцинацияны бастау мерзімдері ең төменгі иммундық реконструкцияға жеткеннен кейін дербес, алайда ГДЖТ-дан кейін 6 айдан ерте емес анықталады. ГДЖТ-дан кейін вакцинацияны бастау мерзімдері:
1) белсенділігі жойылған вакциналармен иммундық реконституция қанағаттанарлық болғанда ГДЖТ-дан 6-12 ай өткен соң (CD4+ саны ≥ 200/мкл, В лимфоциттерінің саны ≥ 50/мкл);

1) АбКДС-содержащими вакцинами и вакцинами против пневмококковой инфекции, вируса папилломы человека в установленные сроки и в рекомендуемых дозах, независимо от клинической стадии и иммунного статуса;
2) комбинированной вакциной с компонентом против гемофильной инфекции типа В для детей до 5 лет с оценкой риска данной инфекции и преимуществ иммунизации;
3) против вирусного гепатита А лицам, имеющим высокий риск заражения вирусным гепатитом А, независимо от наличия у них ВИЧ-инфекции и иммунодефицита;
4) против ВГВ ЛЖВ, у которых отсутствуют серологические маркеры ВГВ. Схему вакцинации применяют в соответствии с содержанием CD4 лимфоцитов:
если число лимфоцитов СD4 более 500 на микролитр (далее – мкл), вакцинацию проводят стандартной дозой – 20 микрограммов (далее – мкг) для взрослых, 10 мкг для детей; вакцину вводят в сроки 0,1 и 6 месяцев;
если число лимфоцитов СD4 200-500 на мкл, вакцинацию проводят по интенсивной схеме (20 мкг) в сроки 0, 1, 2 и 12 месяцев;
лицам, не ответившим на первый курс вакцинации, вводят дополнительные дозы вакцины или проводят полный курс вакцинации, используя дозу 40 мкг;
если число лимфоцитов СD4 менее 200 на мкл и ЛЖВ не получает антиретровирусную терапию (далее – АРТ), сначала проводят АРТ. Вакцинацию откладывают до восстановления числа лимфоцитов СD4 более 200 на мкл;
5) инактивированными вакцинами против гриппа до начала эпидемического сезона;
6) против менингококковой инфекции проводят лицам, планирующим поездку в страны, эндемичные по менингококковой инфекции, независимо от их ВИЧ-статуса;
7) против бешенства по жизненным показаниям (не противопоказана, если польза от вакцинации превышает риск).
Параграф 5. Порядок проведения профилактической прививки лицам после аутологичной и аллогенной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток и трансплантации солидных органов
65. Вакцинация лиц после аутологичной и аллогенной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (далее – ТГСК), трансплантации солидных органов проводится после консультации врача-гематолога, трансплантолога, инфекциониста и врача общей практики.
66. Сроки начала вакцинации определяются индивидуально по достижении минимальной иммунореконституции, однако не ранее 6 месяцев после ТГСК. Сроки начала вакцинации после ТГСК:
1) инактивированными вакцинами через 6-12 месяцев после ТГСК при удовлетворительной иммунореконституции (количество CD4+ ≥ 200/мкл, количество В лимфоцитов ≥ 50/мкл);

2) тірі вакциналармен "иесіне трансплантат қарсы" созылмалы реакциясы (бұдан әрі – ИТҚР), иммундық-супрессивті терапия болмаған жағдайда, ГДЖТ-дан кейін иммундық реконституция қанағаттанарлық болғанда (CD4+ саны ≥ 200/мкл, В лимфоциттерінің саны ≥ 50/мкл) 24 айдан кейін.
67. Пневмококк инфекциясына қарсы вакцинация ГДЖТ-дан кейін 4-6 айдан соң жүргізіледі, содан кейін 1 ай интервалмен 2 қайталанған вакцинация жүргізіледі, сосын төртінші екпе алдыңғы дозадан кейін 6 айдан соң жүргізіледі.
68. Дифтерияға, сіреспеге және көкжөтелге қарсы вакцинация пациенттің жасына қарамастан, бустерлік доза енгізіле отырып, құрамында АбКДС бар вакцинамен үш рет жүргізіледі.
69. Тұмауға қарсы вакцинация ГДЖТ-дан кейін барлық науқастарға ұсынылады. Егер вакцина ГДЖТ-дан кейін 6 айдан ерте енгізілсе, кондиционерлеу қарқындылығына қарамастан, 2 дозаны енгізу ұсынылады. Алғаш рет вакцинация алатын 9 жасқа дейінгі балаларға 1 ай интервалмен 2 доза енгізіледі. Тұмауға қарсы тірі вакцина ГДЖТ-дан кейін науқастарға қолдануға ұсынылмайды.
70. ВВГ-ға қарсы вакцинация осы Санитариялық қағидалардың 47-тармағына сәйкес үш рет жүргізіледі.
71. Қызылшаға, қызамыққа, эпидемиялық паротитке және желшешекке қарсы вакцинация созылмалы ИТҚР, иммундық-супрессивті терапия болмаған кезде, ересектерде желшешекке вакцинациядан кейінгі антиденелердің серонегативті нәтижесі болған кезде ГДЖТ-дан кейін екі жылдан ерте емес уақытта жүргізіледі.
72. Адам папилломасы вирусына қарсы вакцинация өндірушінің нұсқаулығына сәйкес ГДЖТ-дан кейін 12-24 айдан соң жүргізіледі.
73. ИТҚР белсенділігінің клиникалық белгілері немесе ИТҚР иммундық-супрессивті терапиясына жауаптың болмауы ГДЖТ бар науқастарды вакцинациялауға қарсы көрсетілімдер болып табылады.
74. Қомақты ағзаларды трансплантаттаудан кейін науқастарды тірі вакциналармен вакцинациялау операцияға дейін 4 аптадан кешіктірілмей аяқталып, сероконверсиясына көз жеткізу керек. Трансплантаттаудан кейінгі кезеңде тірі вакциналар қарсы көрсетілім болып табылады. Трансплантаттауға дейін вакцинациялауды аяқтамаған науқастар белсенділігі жойылған вакциналармен вакцинациялау операциядан кейін 6 айдан ерте емес уақытта қайта басталады. Белсенділігі жойылған вакциналардың бустерлік дозаларын трансплантаттаудан кейін 6 айдан бастап, қорғайтын антиденелердің деңгейі төмендеген кезде күнтізбеге сәйкес енгізу керек.
"Халыққа профилактикалық
екпелерді ұйымдастыруға және
жүргізуге қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
нысан
Профилактикалық екпелерді жүргізуге уақытша, ұзақ және тұрақты медициналық қарсы көрсетілімдерді есепке алу
р/с
Мед. қарсы көрсетілімді тіркеу күні
Пациенттің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Үйінің мекенжайы, телефоны
1
2
3
4
5
6
(кестенің жалғасы)
Жұмыс /оқу орны/ ұйымдастырылған ұжым орны/ұйымдастырылмаған
Вакцинацияға медициналық көрсетілім/ қандай инфекцияға қарсы (көрсету)
Медициналық қарсы көрсетілімді негіздеу/Ауру диагнозы
Күнін көрсете отырып, профилактикалық екпелерді жүргізуге медициналық қарсы көрсетілімдердің мерзімдері
Вакцинацияға медициналық көрсетілімді кім ресімдеді (дәрігердің, дәрігерлік комиссия мүшелерінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
уақытша
ұзақ
тұрақты
7
8
9
10
11
12
13
"Халыққа профилактикалық
екпелерді ұйымдастыруға және
жүргізуге қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
нысан
Профилактикалық екпелерді жүргізуге электрондық хабардар етілген келісім

2) живыми вакцинами через 24 месяцев после ТГСК при удовлетворительной иммунореконституции (количество CD4+ ≥ 200/мкл, количество В лимфоцитов ≥ 50/мкл), при условии отсутствия хронической реакции "трансплантат против хозяина" (далее – РТПХ), иммуносупрессивной терапии.
67. Вакцинация против пневмококковой инфекции проводится через 4–6 месяцев после ТГСК, после чего проводится 2 повторные вакцинации с интервалом в 1 месяц, затем четвертая прививка через 6 месяцев после предыдущей дозы.
68. Вакцинация против дифтерии, столбняка и коклюша проводится АбКДС-содержащими вакцинами трехкратно с введением бустерной дозы независимо от возраста пациента.
69. Вакцинация против гриппа рекомендована всем пациентам после ТГСК. Если вакцина вводится раньше, чем через 6 месяцев после ТГСК, независимо от интенсивности кондиционирования, рекомендовано введение 2 доз. Детям в возрасте до 9 лет, впервые получающим вакцинацию, вводится 2 дозы с интервалом 1 месяц. Живая противогриппозная вакцина не рекомендована к применению у пациентам после ТГСК.
70. Вакцинация против ВГВ проводится трехкратно в соответствии с пунктом 47 настоящих Санитарных правил.
71. Вакцинация против кори, краснухи, эпидемического паротита и ветряной оспы проводится не ранее двух лет после ТГСК, при отсутствии хронического РТПХ, иммуносупрессивной терапии, у взрослых – при наличии серонегативного результата поствакцинальных антител к ветряной оспе.
72. Вакцинация против вируса папилломы человека проводится после 12-24 месяца после ТГСК в соответствии с инструкцией по медицинскому применению лекарственного средства.
73. Клинические признаки активации РТПХ или отсутствие ответа на иммуносупрессивную терапию РТПХ являются противопоказаниями для вакцинации пациентов с ТГСК.
74. Вакцинация пациентов после трансплантации солидных органов живыми вакцинами следует завершить не позднее 4 недель до операции и убедиться в сероконверсии. В посттрасплантационном периоде противопоказаны живые вакцины. Пациентам, не завершившие вакцинацию до трансплантации, вакцинация инактивированными вакцинами возобновляется не ранее, чем через 6 месяцев после операции. Бустерные дозы инактивированных вакцин следует вводить в соответствии с календарем, когда уровень защитных антител падает, начиная с 6 месяцев после трансплантации.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению профилактических
прививок населению"
форма
Учет временных, длительных и постоянных медицинских противопоказаний к проведению профилактических прививок
п/п
Дата регистрации мед. противопоказаний
ФИО (при его наличии) пациента
дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Домашний адрес, телефон
1
2
3
4
5
6
(продолжение таблицы)
Место работы/учебы/организован/не организован
Медицинские противопоказвния от вакцинации/ против какой инфекции (указать)
Обоснование медицинского противопоказания/Диагноз заболевания
Сроки медицинских противопоказании от проведения профилактических прививок с указанием даты
Кем оформлен медицинские противопоказания от вакцинации (ФИО (при его наличии) врача, членов врачебной комиссии)
временный
длительный
постоянный
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению
профилактических
прививок населению"
форма
Информированное электронное согласие на проведение профилактических прививок

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.10.2024 № 88 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен ___________________________________________________________
(егілетін адамның немесе кәмелетке толмаған адамның ата-анасының
(заңды өкілінің) тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда))
Профилактикалық екпе алуға келісім беремін:
________________________________________________________________
(вакцинаның немесе басқа да иммунологиялық дәрілік препараттың
(иммундық-биологиялық дәрілік препараттың) атауы)
________________________________________________________________
(вакцина немесе басқа да иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық- биологиялық
дәрілік препарат) енгізілетін адамның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда),
туған күні) және профилактикалық екпені жүргізудің маңыздылығы, вакцинаға
ықтимал реакциялар мен қолайсыз көріністер, иммундаудан кейін алаңдаушылық
туғызатын кез келген қолайсыз көріністер дамыған кезде денсаулық сақтау ұйымына
уақтылы жүгіну қажеттілігі, сондай-ақ профилактикалық екпеден бас тартудың
салдарлары туралы хабардар етілгенімді растаймын.
Күні 20___ жылғы "____" _____________
Электрондық цифрлық қолтаңба _________________
(егілетін адамның немесе кәмелетке толмаған адамның ата-анасының (заңды өкілінің))
"Халыққа профилактикалық
екпелерді ұйымдастыруға және
жүргізуге қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
3-қосымша
нысан
Профилактикалық екпелерді жүргізуден электрондық хабардар етілген бас тарту
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.10.2024 № 88 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен ___________________________________________________________
(егілетін адамның немесе кәмелетке толмаған адамның ата-анасының
(заңды өкілінің) тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда))
Профилактикалық екпе алудан бас тартамын:
_____________________________________________________________________
(вакцинаның немесе басқа да иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық-
биологиялық дәрілік препарат) атауы)
_____________________________________________________________________
(вакцина немесе басқа да иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық- биологиялық
дәрілік препарат) ұсынылған адамның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда),
туған күні) және профилактикалық екпені жүргізудің маңыздылығы және
профилактикалық екпеден бас тартудың салдарлары туралы хабардар етілгенінімді
растаймын.
Бас тарту себебі (белгілеу):

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2024 № 88 (вводится в действие с 01.01.2025).
Я _____________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
прививаемого лица или родителя (законного представителя) несовершеннолетнего)
Даю согласие на получение профилактической прививки:
_______________________________________________________________________
(наименование вакцины или других иммунологических лекарственных препаратов
(иммунобиологических лекарственных препаратов))
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения лица, которому вводится
вакцина или другие иммунологические лекарственные препараты
(иммунобиологические лекарственные препараты)) и подтверждаю,
что проинформирован (а) о важности проведения профилактической прививки,
возможных реакциях и неблагоприятных проявлениях на вакцину, необходимости
своевременного обращения в организацию здравоохранения при развитии любых
неблагоприятных проявлений после иммунизации, вызывающих беспокойство,
а также о последствиях отказа от профилактических прививок.
Дата "____" _____________ 20___ года
Электронная цифровая подпись ____________________________________________
(прививаемого лица или родителя (законного представителя) несовершеннолетнего)
Приложение 3
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению профилактических
прививок населению"
форма
Информированный электронный отказ от проведения профилактических прививок
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2024 № 88 (вводится в действие с 01.01.2025).
Я ____________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
прививаемого лица или родителя (законного представителя) несовершеннолетнего)
Отказываюсь от получения профилактической прививки:
______________________________________________________________________
(наименование вакцины или других иммунологических лекарственных препаратов
(иммунобиологических лекарственных препаратов))
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения лица, которому
рекомендована вакцина или другие иммунологические лекарственные препараты
(иммунобиологические лекарственные препараты)) и подтверждаю,
что проинформирован (а) о важности проведения профилактической прививки
и последствиях отказа от профилактических прививок.
Причины отказа (отметить):

1) діни;
2) жеке сенімі;
3) бұқаралық ақпарат құралдарындағы, әлеуметтік желілердегі және интернет
ресурстардағы теріс ақпарат;
4) вакцинаның немесе басқа да иммунологиялық дәрілік препараттың
(иммундық-биологиялық дәрілік препараттың) алдыңғы дозасына жанама реакция;
5) басқалары (көрсету) _____________________________________.
Күні 20___ жылғы "____" _____________
Электрондық цифрлық қолтаңба _________________
(егілетін адамның немесе кәмелетке толмаған адамның ата-анасының (заңды өкілінің))
"Халыққа профилактикалық
екпелерді ұйымдастыруға және
жүргізуге қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Егілетін адамнан немесе оның ата-аналарынан немесе кәмелетке толмағандардың және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтардың өзге де заңды өкілдерінен профилактикалық екпе жүргізу алдында сауал алу бойынша медицина қызметкерлеріне арналған сауалнама
Санаттар
Сұрақтар
Иә және (немесе) жоқ
Міндетті сұрақтар
Егілетін адамның (баланың) жалпы жағдайы қандай? Жіті ауруы бар ма?
Қандай да бір дәріге, тамақ өніміне немесе вакцинаға аллергия бар ма?
Бұрын енгізілген қандай да бір вакцинаға елеулі реакциялар болды ма?
Құрысулар немесе бас миы мен жүйке жүйесінің патологиялары байқалды ма?
Егілетін адам (бала) диспансерлік есепте тұрады ма?
Демікпе, өкпе, жүрек, бүйрек аурулары, метаболизм аурулары (қант диабеті) бар ма?
Коронавирус инфекциясымен ауырды ма? Қашан?
Соңғы 14 күн ішінде инфекциялық аурумен ауыратын науқаспен, оның ішінде коронавирус инфекциясымен ауыратын науқаспен байланыс болды ма?
Балалардың жасына сәйкес қосымша сұрақтар
Аутизм спектрінің бұзылыстарын анықтау бойынша диагностикалық іс-шаралар жүргізілді ме?
Бала жанасуға және құшақтауға жауап бере ме?
Ата-ана баланың назарын қызықты нәрсеге аударуға тырысқанда бала ата-анасы (баланы күтетін адам) қараған жаққа қарайды ма? ("меңзейтін іс-қимыл")
Сіз баламен сөйлескенде ол сіздің көзіңізге қарайды ма? Бала көзбен қарау арқылы байланыста бола ма?
Көтермелеуді күтеді ме? Бала бірге ойнауға, жаңа ойыншықтарға әсерін білдіре ме?
Бала ойыншықтарға қызығушылық таныта ма? Басқа балалармен бірге ойнау қызықты ма, бала басқалармен бірге ойнауға ұмтыла ма? Ол ойыншықтармен ойнағанда ересектердің әрекеттеріне еліктейді ме?
Тірі вакцианалар үшін қосымша
Онкологиялық аурумен ауырады ма?
АИТВ-инфекциясы, иммундық жүйе жағынан қандай да бір проблемалар бар ма?
Соңғы 3 айда кортизонмен, преднизолонмен және басқа да стероидтермен, ісікке қарсы препараттармен емделді ме, сәулелік терапия өткізілді ме?
Соңғы 4 аптада иммундау жүргізілді ме?
Әйел адамдар үшін
Жүктілік бар ма немесе келесі ай ішінде жүктіліктің болу ықтималдығы бар ма?
Емшек емізу кезеңінде болу
Дәрігердің пікірінше қажетті болып табылатын қосымша мәліметтер
"Халыққа профилактикалық
екпелерді ұйымдастыруға және
жүргізуге қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
5-қосымша
нысан
Профилактикалық екпе алған адамдар үшін егуден кейінгі кезең жөніндегі ұсынымдар
Алынған профилактикалық екпелер:
________________________________________________________
(вакцина атауын көрсету)
Ықтимал жанама әсерлер:
Белсенділігі жойылған вакциналармен вакцинациялаудан кейін алғашқы 3 тәулікте қысқа мерзімді жалпы (қалтырау, дене температурасының жоғарылауы, жалпы әлсіздік, бас ауруы, шаршаумен сипатталатын тұмауға ұқсас қысқа синдром) және жергілікті (ауырсыну, қызару, инъекция орнында ісіну) реакциялар дамуы мүмкін. Жүрек айнуы, диспепсия, тәбеттің төмендеуі, кейде аймақтық лимфа түйіндерінің ұлғаюы, буындар мен бұлшықеттің ауыруы сирек кездеседі. Аллергиялық реакциялар, невралгия, неврологиялық бұзылулар дамуы мүмкін. Бұл көріністер уақытша болады және көбіне вакцинациялаудан кейін келесі 3 күн ішінде кетеді.
Мыналар ұсынылады: вакцинациялаудан кейін 3 күн ішінде саунаға, моншаға баруға, алкоголь ішуге, вакцина енгізілген жерді ысқылауға, шамадан тыс физикалық жүктеме жасауға болмайды. Балаларға сондай-ақ қосымша тағамдарды енгізу және тамақтану әдеттерін өзгерту ұсынылмайды (жаңа тамақ өнімдері, цитрус, бал және жаңғақтар).
Вакцинациялау орны қызарған, іскен, ауырған кезде антигистаминдік құралдар, вакцинациялаудан кейін дене температурасы жоғарылаған кезде – стероидты емес қабынуға қарсы құралдарды қабылдау ұсынылады.
Вакцинациялаудан кейінгі кезеңге қатысты туындаған сұрақтар бойынша тіркелген жері бойынша учаскелік дәрігерге _______________________ телефоны арқылы хабарласу және қажет болғанда медициналық жедел жәрдем (103 немесе ______________) шақыру ұсынылады.

1) религиозные;
2) личные убеждения;
3) негативная информация в средствах массовой информации, социальных сетях
и интернет ресурсах;
4) побочная реакция на предыдущую дозу вакцины или другие иммунологические
лекарственные препараты (иммунобиологические лекарственные препараты);
5) другие (указать) _______________________________________________.
Дата "____" _____________ 20___ года
Электронная цифровая подпись ____________________________________________
(прививаемого лица или родителя (законного представителя) несовершеннолетнего)
Приложение 4
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению профилактических
прививок населению"
Вопросник для медицинских работников по опросу прививаемого лица или его родителей, или иных законных представителей несовершеннолетних и граждан, признанных недееспособными в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан перед проведением профилактической прививки
Категории
Вопросы
Да и (или) нет
Обязательные вопросы
Общее состояние прививающегося лица (ребенка)? Наличие острого заболевания?
Наличие аллергии на какие-либо лекарства, продукты питания или вакцины?
Были ли серьезные реакции на введение какой-либо вакцины в прошлом?
Наблюдались ли судороги или патологии головного мозга и нервной системы?
Состоит ли прививающееся лицо (ребенок) на диспансерном учете?
Наличие астмы, заболеваний легких, сердца, почек, метаболических заболеваний (диабет)?
Переболел ли коронавирусной инфекцией? Когда?
Наличие контакта с инфекционным больным, в том числе с больным коронавирусной инфекцией, в течение последних 14 дней
Дополнительные вопросы для детей в соответствии с возрастом
Были ли проведены диагностические мероприятия по выявлению расстройств аутистического спектра?
Реагирует ли ребенок на прикосновения и объятия?
Смотрит ли ребенок в ту же сторону, что и родитель (лицо, ухаживающее за ребенком), когда он пытается привлечь внимание ребенка к чему-то интересному? ("указательный жест")
Смотрит ли ребенок Вам в глаза, когда вы с ним общаетесь? Поддерживает ли ребенок зрительный контакт?
Ждет ли поощрения? Выражает ли ребенок впечатления от совместной игры, от новых игрушек?
Проявляет ли ребенок интерес к игрушкам? Интересна ли совместная игра с другими детьми, стремится ли ребенок к совместной игре с другими? Играет ли он с игрушками, имитируя действия взрослых?
Дополнительные для живых вакцин
Наличие онкологического заболевания?
Наличие ВИЧ-инфекции, каких-либо других проблем со стороны иммунной системы?
Лечение в последние 3 месяца кортизоном, преднизолоном и другими стероидами, противоопухолевыми препаратами, прохождение лучевой терапии?
Проведение иммунизации за последние 4 недели?
Для лиц женского пола
Наличие беременности или вероятность наступления беременности в течение следующего месяца?
Нахождение в периоде грудного вскармливания
Дополнительные сведения, которые по мнению врача являются необходимыми
Приложение 5
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению профилактических
прививок населению"
форма
Рекомендация по постпрививочному периоду для лиц, получивших профилактическую прививку
Полученные профилактические прививки:
______________________________________________________________
(указать наименование вакцин)
Возможные побочные действия:
После вакцинации инактивированными вакцинами в первые 3 суток могут
развиваться кратковременные общие (непродолжительный гриппоподобный синдром,
характеризующийся ознобом, повышением температуры тела, общим недомоганием,
головной болью, утомляемостью) и местные (болезненность, покраснение, отечность
в месте инъекции) реакции. Реже отмечаются тошнота, диспепсия, снижение
аппетита, иногда – увеличение регионарных лимфоузлов, боли в суставах и мышцах.
Возможно развитие аллергических реакций, невралгии, неврологических расстройств.
Эти проявления носят временный характер и чаще всего проходят в течение 3-х
последующих дней после вакцинации.
Рекомендуется: в течение 3-х дней после вакцинации не посещать сауну, баню,
не принимать алкоголь, не растирать в месте введения вакцины, избегать чрезмерных
физических нагрузок. Для детей также не рекомендуется введение прикорма
и изменение пищевых привычек (новые продукты питания, цитрусовые, мед и орехи).
При покраснении, отечности, болезненности места вакцинации рекомендуется
принять антигистаминные средства, при повышении температуры тела после
вакцинации – нестероидные противовоспалительные средства.
По возникшим вопросам касательно поствакцинального периода рекомендуется
обратиться к участковому врачу по месту прикрепления по телефонам:
_______________________ и, при необходимости, вызвать скорую медицинскую
помощь (103 или ______________).