Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 қыркүйектегі № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 қыркүйекте № 33482 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 156-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.02.2025 № 37 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 408 бұйрығына
қосымша
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.02.2025 № 37 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 156-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау тәртібі мен өлшемшарттарын айқындайды.

Об утверждении правил и критериев оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 сентября 2023 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2023 года № 33482.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 3 статьи 156 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы.
2. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.02.2025 № 37 (вводится в действие после дня официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 сентября 2023 года № 408
Правила и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы
Сноска. Правила в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.02.2025 № 37 (вводится в действие после дня официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 156 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – ЖЕА) – адамның жұмысты орындау, қызмет көрсету қабілеттілігінің төмендеу деңгейін сипаттайтын, жоғалған еңбекке қабілеттілігіне пайыздық қатынаста көрсетілген шама;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомствосы;
3) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
4) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы (бұдан әрі – МӘС тәуелсіз сарапшысы) – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінде тұратын жеке тұлға;
5) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттілігінен айырылу, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
6) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – мүгедектігі бар адамды абилитациядан және оңалтудан өткізудің нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін оның жеке қажеттіліктері негізінде белгілейтін құжат;
7) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау тәртібі мен өлшемшарттары
3. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау "МОДБ" ААЖ автоматтандырылған режимде:
ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне;
жылына бір рет, есепті жылдың 20 желтоқсанында жүргізіледі.
Ай сайынғы және жылдық бағалауды қарау сараптамалық қызметтер көрсетуге арналған келісімшарт негізінде жасалған талаптармен реттелінеді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) степень утраты общей трудоспособности (далее – степень УОТ) – величина, характеризующая уровень снижения способности человека выполнять работу, оказывать услуги, выраженная в процентном отношении к утраченной трудоспособности;
2) Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) – ведомство Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющее реализационные и контрольные функции в области социального и пенсионного обеспечения, социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своей компетенции;
3) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
4) независимый эксперт медико-социальной экспертизы (далее – независимый эксперт МСЭ) – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным государственным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов медико-социальной экспертизы;
5) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;
6) индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения абилитации и реабилитации лица с инвалидностью на основе его индивидуальных потребностей;
7) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Глава 2. Порядок и критерии оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы
3. Оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ проводится АИС "ЦБДИ" в автоматизированном режиме:
ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным;
один раз в год, к 20 декабря отчетного года.
Рассмотрение ежемесячной и годовой оценки регулируется условиями, заключенными на основании контракта на оказание экспертных услуг.

4. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін ай сайынғы бағалау осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін МӘС тәуелсіз сарапшылары қорытындыларының пайыздық орташа арифметикалық мәнін мынадай формула бойынша айқындау арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
Бағалау – ай сайынғы бағалау (%);
А – осы Қағидалардың 8-тармағымен белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны;
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – ЖЕА дәрежесі белгіленген қайта куәландырылған адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдардың саны;
С – К көрсеткіштерінің саны 1-ге тең немесе одан көп.
5. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерінің жылдық бағасы ай сайынғы бағалаудың орташа арифметикалық мәнін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
6. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қорытындысы бойынша "МОДБ" ААЖ осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесін қалыптастырады.
7. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін ай сайынғы және жылдық бағалау қорытындысы "МОДБ" ААЖ-дағы оның жеке кабинетінде көрсетіледі және олар электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қояды.
Қол қойылғаннан кейін МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау (ай сайынғы және жылдық) Комитетке жіберіледі.
8. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) сараптамалық шешім шығарудың уақтылығы;
2) шығарылған шешім (мүгедектікті белгілеу/белгілемеу) организм функцияларының бұзылу дәрежесіне және тіршілік-тынысының шектелуіне сәйкес;
3) алғашқы куәландыру кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға ЖЕА дәрежесін белгілеу;
4) ЖЕА дәрежесі белгіленген адамдарға қайта куәландыру кезінде ЖЕА дәрежесін белгілеу/белгілемеу;
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 41-тармағына сәйкес ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу.
9. МӘС тәуелсіз сарапшыларының өтініштері мен шағымдары Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшылары жұмысының
нәтижелерін бағалау қағидалары
мен өлшемшарттарына
қосымша
Нысан
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесі ________________________________________________________________ (МӘС тәуелсіз сарапшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) 20___ жылғы __________ (жыл, ай)
Көрсеткіштер
Жалпы саны
Өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны
Бағалау (%)
1.
сараптамалық шешім шығарудың уақтылығы
К1
2.
шығарылған шешім (мүгедектікті белгілеу/белгілемеу) организм функцияларының бұзылу дәрежесіне және тіршілік-тынысының шектелуіне сәйкес
К1
3.
алғашқы куәландыру кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға ЖЕА дәрежесін белгілеу
К2
4.
ЖЕА дәрежесі белгіленген адамдарға қайта куәландыру кезінде ЖЕА дәрежесін белгілеу/белгілемеу
К3
5.
ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу
К4
БАРЛЫҒЫ
Ескертпе:
К1 – айда көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – ЖЕА дәрежесі тағайындалған қайта куәландырылған адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдардың саны.
20___ жылғы "___" __________
Қолы / ЭЦҚ_____________

4. Ежемесячная оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ осуществляется путем определения среднеарифметического значения процента заключений независимых экспертов МСЭ, соответствующих критериям, установленным пунктом 8 настоящих Правил, по следующей формуле:
где:
Оценка – ежемесячная оценка (%);
А – количество заключений, соответствующих критериям, установленным пунктом 8 настоящих Правил;
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
К2 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К3 – количество переосвидетельствованных лиц, с установленной степенью УОТ;
К4 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР;
С – количество показателей К равных или больше 1.
5. Годовая оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ проводится путем определения среднего арифметического значения ежемесячных оценок.
6. По итогам оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ АИС "ЦБДИ" формирует таблицу оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Итоги ежемесячной и годовой оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ отражаются в его личном кабинете в АИС "ЦБДИ" и подписываются им с помощью электронно-цифровой подписи (далее - ЭЦП).
После подписания оценка результатов работы независимого эксперта МСЭ (ежемесячная и годовая) направляется в Комитет.
8. Оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ осуществляется по следующим критериям:
1) своевременность вынесения экспертного решения;
2) соответствие вынесенного решения (установление/неустановление инвалидности) к степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности;
3) установление степени УОТ участнику системы обязательного социального страхования при первичном освидетельствовании;
4) установление/неустановление степени УОТ при повторном освидетельствовании лицам, с установленной степенью УОТ;
5) разработка социальной части ИПР согласно пункту 41 Правил проведения медико-социальной экспертизы, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
9. Рассмотрение обращений и жалоб независимых экспертов МСЭ проводится в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам и критериям
оценки результатов работы
независимых экспертов
медико- социальной экспертизы
Форма
Таблица оценки результатов работы независимого эксперта медико-социальной экспертизы
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) независимого эксперта МСЭ)
за __________ 20___ года (месяц, год)
Критерии
Общее количество
Количество заключений, соответствующих критериям
Оценка
(%)
1.
своевременность вынесения экспертного решения
К1
2.
соответствие вынесенного решения (установление / неустановление инвалидности) к степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности
К1
3.
установление степени УОТ участнику системы обязательного социального страхования при первичном освидетельствовании
К2
4.
установление / неустановление степени УОТ при повторном освидетельствовании лицам, с установленной степенью УОТ
К3
5.
разработка социальной части ИПР
К4
ИТОГО
Примечание:
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
К2 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К3 – количество переосвидетельствованных лиц, с установленной степенью УОТ;
К4 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР.
"___" __________ _______года
Подпись / ЭЦП_____________