"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 29 қарашадағы № 410 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 қарашада № 33699 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында:
3-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) – қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан және қызметін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг берілетін тауарлар тізбесіне сәйкес, сондай-ақ "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі) 2-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешендегі және өңдеу өнеркәсібіндегі қайта өңдеу және өндіру жөніндегі экономика салалары тізбесінің 1, 3 және 4-тармақтарына (1107 экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша коды) сәйкес және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 4-қосымшаға сәйкес экономиканың негізгі (басым) секторлары тізбесінің 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 ноября 2023 года № 410. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2023 года № 33699
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) следующие изменения:
в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"8) заемщик (услугополучатель) – физическое или юридическое лицо, индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с финансовым институтом договор займа и осуществляющие деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также в соответствии с пунктами 1, 3 и 4 (код общего классификатора видов экономической деятельности 1107) перечня отраслей экономики по переработке и производству в агропромышленном комплексе и обрабатывающей промышленности согласно приложению 2 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов), и пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 перечня ключевых (приоритетных) секторов экономики согласно приложению 4 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. 2022 жылғы 26 шілдеге дейін жасалған және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде қаржы институттары берген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау мыналарға жүзеге асырылады:
1) сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 10 (он) %-ға төмендете отырып, инвестициялық мақсаттарға, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға төмендете отырып, айналым қаражатын толықтыруға, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайды;
3) сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға төмендете отырып, көктемгі дала және (немесе) егін жинау жұмыстарын жүргізуге, бұл ретте субсидиялау мерзімі ұзарту құқығынсыз 1 (бір) жылдан аспайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Осы тармақтың шеңберінде Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 2-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешенде және өңдеу өнеркәсібінде қайта өңдеу және өндіру жөніндегі экономика салалары тізбесінің 1, 3 және 4-тармақтарына (1107 экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша коды) сәйкес және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 4-қосымшаға сәйкес экономиканың негізгі (басым) секторлары тізбесінің 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарына сәйкес қаржы институттары берген қолданыстағы қарыз шарттары субсидиялануға тиіс.
Осы тармақтың шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға екінші деңгейдегі банктер және (немесе) Қазақстанның Даму банкінің синдикатталған кредиттері жатады.";
5-2 және 5-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-2. 2022 жылғы 26 шілдеден кейін жасалған және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі шеңберінде қаржы институттары берген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау:
1) ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылдан аспайтын субсидиялау мерзімімен инвестициялық мақсаттарға;
2) ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайтын субсидиялау мерзімімен айналым қаражатын толықтыруға жүзеге асырылады.
Бұл ретте, осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1) және 2) тармақшаларда көрсетілген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 4,5 (төрт бүтін оннан бес) % теңгемен жиынтық көрінісі ретінде есептелген номиналды сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерлемеде жүзеге асырылады, оның 13,25 (он үш бүтін жүзден жиырма бес) %-ын мемлекет субсидиялайды, ал айырмасын қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) төлейді, (жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін жұмыс органы бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.

"5. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа, заключенным до 26 июля 2022 года и выданным финансовыми институтами в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов осуществляется:
1) на инвестиционные цели со снижением ставок вознаграждения на 10 (десять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 10 (десяти) лет без права пролонгации;
2) на пополнение оборотных средств со снижением ставок вознаграждения на 9 (девять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 3 (трех) лет без права пролонгации;
3) на проведение весенне-полевых и (или) уборочных работ со снижением ставок вознаграждения на 9 (девять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 1 (одного) года без права пролонгации.
Действие подпункта 2) настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2019 года.
В рамках настоящего пункта субсидированию подлежат действующие договоры займа, выданные финансовыми институтами в соответствии с пунктами 1, 3 и 4 (код общего классификатора видов экономической деятельности 1107) перечня отраслей экономики по переработке и производству в агропромышленном комплексе и обрабатывающей промышленности согласно приложению 2 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов и пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 перечня ключевых (приоритетных) секторов экономики согласно приложению 4 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов.
В рамках настоящего пункта субсидированию ставок вознаграждения подлежат синдицированные кредиты банков второго уровня и (или) Банка развития Казахстана.";
пункты 5-2 и 5-3 изложить в следующей редакции:
"5-2. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа, заключенным после 26 июля 2022 года и выданным финансовыми институтами в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов осуществляется:
1) на инвестиционные цели со сроком субсидирования не более 5 (пяти) лет без права пролонгации;
2) на пополнение оборотных средств со сроком субсидирования не более 3 (трех) лет без права пролонгации.
При этом, по договорам займа, указанным в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, субсидирование ставки вознаграждения осуществляется не более номинальной ставки вознаграждения, рассчитанной как суммарное выражение базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 4,5 (четыре целых пять десятых) % годовых в тенге, из которых 13,25 (тринадцать целых двадцать пять сотых) % оплачивается государством, а разница оплачивается заемщиком (услугополучателем) (проекты, одобренные до утверждения вышеуказанной ставки вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях рабочего органа (услугодателя) до полного исполнения заемщиком (услугополучателем) своих обязательств по ним).

Осы тармақтың шеңберінде Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 2-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешенде және өңдеу өнеркәсібінде қайта өңдеу және өндіру жөніндегі экономика салалары тізбесінің 1, 3 және 4-тармақтарына (1107 экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша коды) сәйкес және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 4-қосымшаға сәйкес экономиканың негізгі (басым) секторлары тізбесінің 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарына сәйкес қаржы институттары берген қолданыстағы қарыз шарттары субсидиялануға тиіс.
Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 4-қосымшаға сәйкес экономиканың негізгі (басым) секторлары тізбесінің 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтары бойынша инвестицияларға бағытталған жобаларды субсидиялау мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жобаларды қоспағанда, 7 (жеті) жылдан аспайды.
Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне 4-қосымшаға сәйкес экономиканың негізгі (басым) секторлары тізбесінің 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтары бойынша жобаларды субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және жылдық 4,5 (төрт бүтін оннан бес) пайызға ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден аспайтын, оның номиналды сыйақы мөлшерлемесімен 13,25 (он үш бүтін жүзден жиырма бес) %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын қарыз алушы төлейтін кредиттер/лизингтік мәмілелер қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады (жоғарыда көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі бекітілгенге дейін мақұлданған жобалар қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін жұмыс органы бұрын мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Осы тармақ аясында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2022 жылғы 6 желтоқсанға белгілеген базалық мөлшерлеме азайған жағдайда, мемлекет субсидиялайтын сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі базалық мөлшерлемесінің азаятын мәніне тең мәнге азаяды.
Осы тармақ шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға екінші деңгейдегі банктер және (немесе) Қазақстанның Даму банкінің синдикатталған кредиттері жатады.
Осы тармақ шеңберінде санкциялар қолданылатын қаржы институттары бұрын мақұлдаған/берген және Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келетін кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған бұрын субсидияланған қарыз шарттары да субсидиялануға тиіс.
Бұл ретте қайта қаржыландыру қаржы инстититуттарының меншікті қаражаты есебінен ғана жүзеге асырылады.

В рамках настоящего пункта субсидированию подлежат действующие договоры займа, выданные финансовыми институтами в соответствии с пунктами 1, 3 и 4 (код общего классификатора видов экономической деятельности 1107) перечня отраслей экономики по переработке и производству в агропромышленном комплексе и обрабатывающей промышленности согласно приложению 2 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов и пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 перечня ключевых (приоритетных) секторов экономики согласно приложению 4 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов.
Срок субсидирования проектов по пунктам 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 перечня ключевых (приоритетных) секторов экономики, направленных на инвестиции, согласно приложению 4 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, составляет не более 7 (семь) лет, за исключением проектов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта.
Субсидирование проектов по пунктам 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 перечня ключевых (приоритетных) секторов экономики согласно приложению 4 к Механизму кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов осуществляется по договорам займа с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 4,5 (четыре целых пять десятых) % годовых в тенге, из которых 13,25 (тринадцать целых двадцать пять сотых) % субсидируется государством, а разница оплачивается заемщиком (услугополучателем) (проекты, одобренные до утверждения вышеуказанной ставки вознаграждения, действуют на ранее одобренных условиях рабочего органа (услугодателя) до полного исполнения заемщиком (услугополучателем) своих обязательств по ним).
В рамках настоящего пункта в случае уменьшения базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на 6 декабря 2022 года, субсидируемая государством часть ставки вознаграждения снижается на равнозначное изменение, уменьшаемому значению базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан.
В рамках настоящего пункта субсидированию ставок вознаграждения подлежат синдицированные кредиты банков второго уровня и (или) Банка развития Казахстана.
В рамках настоящего пункта субсидированию также подлежат ранее просубсидированные договоры займа, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее одобренные/выданные финансовыми институтами, находящиеся под санкциями и соответствующие условиям, указанным в Механизме кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов.
При этом, рефинансирование осуществляется только за счет собственных средств финансовых институтов.

5-3. Қаржы институттары бұрын осы Қағидалардың 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мақсаттарға берген кредитті/лизингті бұрын субсидияланған қайта қаржыландыруға бағытталған қарыз шарттары қарыз шарты жасалған күннен бастап субсидиялауға ұсыныс бергенге дейінгі мерзімді шектеусіз субсидиялауға жатады.
Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) мақұлдауын алған қарыз шарттары қайта қаржыландыру жүзеге асырылған қаржы институты қол қойылған субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімін ұзартпай және субсидиялардың бұрын мақұлданған сомасын ұлғайтпай, басқа қаржы институттарында бұрын мақұлданған субсидиялау талаптарымен қайта қаржыландырылуы мүмкін.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.Ұсыныс берілген күні қолданыста болатын және ұсыныс берілгенге дейін 4 (төрт) жылдан аспайтын уақыт бұрын жасалған қарыз шарттары субсидиялануға тиіс.
Субсидиялануын тоқтату туралы шешім қабылданған қарыз шарты бағдарламаға 1 (бір) реттен асырмай қайта қатысуға жіберіледі.
Бағдарламаға қайта қатысатын қарыз шарттары бойынша субсидиялау осы Қағидалардың 5-тармағының екінші бөлігінде, 9-тармағының төртінші бөлігінде және 12-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда қарыз алушы ұсыныс берген күннен басталған кезең үшін бұрын мақұлданған субсидиялар сомасын ұлғайтпай, 4 (төрт) жыл мерзім бойынша талапты қоспай, субсидиялау нормативтері, мерзімдері бөлігінде бұрын жойылған субсидиялау шартында көрсетілген бұрынғы талаптармен қарыз алушы қайта қатысуға ұсынысты берген күннен бастап қалпына келтіріледі.";
20-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) мақұлдаған ұсыныстар резервке (күту парағына) келіп түседі.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсыныс бойынша оң шешім қабылданғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде резервке (күту парағына) енгізу үшін өтеу графигімен қарыз шартының көшірмесін қоса бере отырып, ұсыныстан алынған мәліметтерді қағаз нысанында СМАЖ-ға енгізеді.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсыныстардың келіп түскен күні мен уақытына сәйкес ұсыныстарды кезектілік бойынша резервке (күту парағына) енгізеді. Ұсыныстың резервке (күту парағына) енгізілгені туралы ақпарат СМАЖ-да көрсетіледі.
Резервке (күту парағына) келіп түскен ұсыныстар бойынша субсидиялар төлеу ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде ұсыныстың резервке (күту парағына) келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік бойынша жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты болмаған жағдайда, резервке (күту парағына) келіп түскен ұсыныстар бойынша субсидиялар төлеу келесі қаржы жылында жүзеге асырылады.
Субсидиялау шартын жасасу сәтінде қарыз шартының қолданылу мерзімі аяқталған, резервке (күту парағына) келіп түскен ұсыныстар бойынша субсидиялау шарттарына қол қойылады және субсидиялар осы Қағидалардың талаптарына және жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) қаржыландыру жоспарларына сәйкес төленеді.

5-3. Субсидированию подлежат ранее просубсидированные договоры займа, направленные на рефинансирование кредита/лизинга, ранее выданные финансовыми институтами на цели, предусмотренные частью первой пункта 4 настоящих Правил, без ограничения срока от даты заключения договора займа до подачи предложения на субсидирование.
Договоры займа, получившие одобрение рабочего органа (услугодателя), могут быть рефинансированы в других финансовых институтах на ранее одобренных условиях субсидирования без продления срока субсидирования и без увеличения ранее одобренной суммы субсидий, указанных в договоре субсидирования, подписанном с финансовым институтом, с которого осуществлялось рефинансирование.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Субсидированию подлежат договоры займа, действующие на дату подачи предложения и заключенные не ранее 4 (четырех) лет до подачи предложения.
Договор займа, по которому было принято решение о прекращении субсидирования, допускается к повторному участию в программе не более 1 (одного) раза.
По договорам займа, повторно участвующим в программе, субсидирование восстанавливается с даты подачи заемщиком предложения на повторное участие на прежних условиях, указанных в ранее аннулированном договоре субсидирования, в части нормативов, сроков субсидирования, без увеличения ранее одобренной суммы субсидий, исключая требование по сроку в 4 (четыре) года, за период с даты подачи заемщиком предложения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 5, частью четвертой пункта 9 и частью третьей пункта 12 настоящих Правил.";
пункт 20-1 изложить в следующей редакции:
"20-1. Предложения, одобренные рабочим органом (услугодателем), поступают в резерв (лист ожидания).
Рабочий орган (услугодатель) в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия положительного решения по предложению в бумажной форме вносит сведения из предложения с приложением копии договора займа с графиком погашения в ГИСС для включения в резерв (лист ожидания).
Предложения включаются в резерв (лист ожидания) рабочим органом (услугодателем) по очередности согласно дате и времени поступления предложения. Информация о включении предложения в резерв (лист ожидания) отражается в ГИСС.
По предложениям, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется по очередности согласно дате и времени поступления предложения в резерв (лист ожидания) при выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году. В случае отсутствия дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, по предложениям, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется в следующем финансовом году.
По предложениям, поступившим в резерв (лист ожидания), по которым на момент заключения договора субсидирования завершен срок действия договора займа, подписываются договоры субсидирования и субсидии выплачиваются согласно требованиям настоящих Правил и планам финансирования рабочего органа (услугодателя).

Ұсыныс бойынша оң шешім қабылданғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынысты резервке (күту парағына) енгізу туралы хабарламаны жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қаржы институтына және қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) жібереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялау шартын біржақты бұзуды мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) шартта қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам орындамаған міндеттемелердің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) шоттарына тыйым салу;
4) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) осы Қағидалардың 20-1-тармағының бесінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 29 қарашадағы
№ 410 бұйрығына
1-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг берілетін тауарлар тізбесі
Тауарлар тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
Шығарылатын өнімдер мен тауарлардың тізбесі
1
2
3
4
5
1
Ауыл шаруашылығы
Дәнді дақылдарды (күріштен басқа), бұршақты және майлы дақылдарды өсіру

Уведомление о включении предложения в резерв (лист ожидания) по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия положительного решения по предложению направляется рабочим органом (услугодателем) финансовому институту и заемщику (услугополучателю).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Рабочим органом (услугодателем) осуществляется одностороннее расторжение договора субсидирования в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика (услугополучателя) по решению суда, вступившему в законную силу;
4) письменного заявления в произвольной форме заемщика (услугополучателя) об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком (услугополучателем) обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа, за исключением случая, указанного в части пятой пункта 20-1 настоящих Правил.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2023 года № 410
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Перечень товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции
Наименование группы товаров
Наименование общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
Перечень продуктов и товаров на выходе
1
2
3
4
5
1
Сельское хозяйство
Выращивание зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур

01.11
Ашық топырақта дәнді (күріштен басқа), бұршақты және майлы дақылдарды өсіру.
Тұқым шаруашылығын қоса отырып, дәнді және дәнді-бұршақты дақылдарды өсіру:
бидай, жүгері, қонақ жүгері, арпа, қара бидай, сұлы, тары, басқа да дәнді дақылдар сияқты дәнді дақылдарды, оның ішінде тұқым қорын қалыптастыру үшін өсіру.
үрмебұршақ, бұршақ, ноқат (түрік бұршағы), жасымық, бөрібұршақ, асбұршақ, бұршаққын бұршақ, басқа да дәнді-бұршақ дақылдар сияқты дәнді-бұршақ дақылдарын, оның ішінде тұқым қорын қалыптастыру үшін өсіру.
Майлы дақылдарды және олардың тұқымдарын өсіру:
соя бұршағы, жер жаңғағы (арахис), мақта, үпілмәлік, зығыр, қыша, рапс, сафлор, күнжіт, күнбағыс тұқымдары сияқты майлы дақылдарды, тұқымдарды өндіруді қоса алғанда, басқа да майлы дақылдарды өсіру.
2
Күріш өсіру

01.11
Выращивание в открытом грунте зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур.
Выращивание зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство:
выращивание зерновых культур, таких как: пшеница, кукуруза, сорго, ячмень, рожь, овес, просо, прочие зерновые культуры, в том числе для формирования семенного фонда;
выращивание зернобобовых культур, таких как: фасоль, бобы, нут (турецкий горох), чечевица, люпин, горох, стручковый горох, прочие зернобобовые культуры, в том числе для формирования семенного фонда.
Выращивание масличных культур и их семян:
выращивание масличных культур, таких как: соевые бобы, земляные орехи (арахис), семена хлопчатника, клещевины, льна, горчицы, рапса, сафлора, кунжута, подсолнечника, прочие масличные культуры, включая производство семян.
2
Выращивание риса

01.12
Күріш өсіру.
3
Көкөністер, бақша дақылдарын, тамыр жемістілер мен түйнек жемістілерді өсіру
01.13
Картопты және отырғызатын материалды өсіру.
Көкөністерді, олардың тұқымдарын және көшеттерін өсіру:
бөрікгүл, қасқыржем, қырыққабат, түсті қырыққабат және брокколи, салат-сүтшөп және салат сорты шашыратқы, шпинат сияқты жапырақты және сабақты көкөністерді, басқа да жапырақты және сабақты көкөністерді өсіру;
қияр және корнишондар, баялды, қызанақтар, қарбыздар,мускат қауынын қосқа алғанда қауындар сияқты жеміскөкөніс дақылдарын, бақша және жеміскөкөніс дақылдарының басқа да түрлерін өсіру;
сәбіз, шалқан, қантты жүгері, сарымсақ, пияз (шалотты қоса алғанда), порей пиязы және басқа пияз тәрізділерге жататын көкөністер сияқты тамыр жемісті, түйнекті жемісті және көкөністердің өзге де тамыр жемісті және түйнек жемістілерін өсіру;
саңырауқұлақтар және трюфельдерді өсіру;
көкөністердің өзге де түрлерін өсіру;
көкөністердің тұқымдарын өсіру.
Қант қызылшасын және оның тұқымдарын өсіру
4
Тоқыма дақылдарды өсіру

01.12
Выращивание риса.
3
Выращивание овощей, бахчевых, корнеплодов и клубнеплодов
01.13
Выращивание картофеля и посадочного материала.
Выращивание овощей, их семян и рассады:
выращивание листовых и черенковых овощей, таких как: артишоки, спаржа, капуста, цветная капуста и брокколи, салат-латук и салатного сорта цикорий, шпинат, прочие листовые и черенковые овощи;
выращивание плодоовощных культур, таких как: огурцы и корнишоны, баклажаны, помидоры, арбузы, дыни, включая мускатные дыни, прочие виды бахчевых и плодоовощных культур;
выращивание корнеплодов, клубнеплодов и луковичных овощей, таких как: морковь, репа, сахарная кукуруза, чеснок, лук (включая шалот), лук-порей и прочие луковичные овощи, прочие корнеплоды и клубнеплоды;
выращивание грибов и трюфелей;
выращивание прочих видов овощей;
выращивание семян овощей;
Выращивание сахарной свеклы и ее семян.
4
Выращивание прядильных культур

01.16
Шитті мақтаны, зығырды және басқа да тоқыма дақылдарды өсіру
5
Өзге де бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
01.19
Азық дақылдарын және олардың тұқымдарын өсіру:
тарнаны, азықтық қызылшаны, азықтық тамыржемістілерді, бедені, жоңышқаны, эспарцетті, азықтық жүгеріні және басқа шөптерді, азықтық қырыққабаты және азықтық дақылдылар сияқтыларды өсіру;
қарақұмықты өсіру;
қызылша тұқымдарын (қант қызылшасынан басқа) және азықтық өсімдіктерді өсіру.
6
Жүзім өсіру
01.21
Жүзімді өсіру.
7
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру
01.24
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру.
8
Басқа да жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру
01.25
Жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру.
9
Басқа да ірі қара малды және енеке өсіру
01.42
Ет алу үшін ірі қара малды және енекені өсіру
10
Сүт бағытындағы ірі қара малды өсіру
01.41
Сүт бағытындағы ірі қара малды өсіру және көбейту.
Сиыр шикі сүтін және басқа ірі қара малдың шикі сүтін өндіру.
11
Жылқыны және басқа да жылқы тұқымдастарды өсіру
01.43
Жылқыларды өсіру және көбейту
12
Түйені және өзге де түйе тектес жануарларды өсіру
01.44
Түйелерді өсіру және көбейту
13
Қой және ешкі өсіру
01.45
Қойы және ешкі өсіру:
қой және ешкі өсіру және көбейту;
қойдың және ешкінің шикі сүтін өндіру;
өңделмеген (жуылмаған) жүнді өндіру.
14
Шошқа өсіру
01.46
Шошқа өсіру
15
Ауыл шаруашылығы құстарын өсіру
01.47
Ауыл шаруашылығы құстарын өсіру және көбейту. Ауыл шаруашылығы құстары жұмыртқаларын өндіру. Аралас етті жұмыртқа өндірісі.
Инкубаторлық құс шаруашылығы станцияларының қызметі.
16
Жануарлардың басқа түрлерін өсіру
01.49
Балараны өсіру, балды және балара балауызын өндіру.
17
Аралас ауыл шаруашылығы
01.50
Өсімдік шаруашылығы өнімдерімен қатар мал шаруашылығының өнімдерін өндіру: ауыл шаруашылығы дақылдардын мал шаруашылығымен қосып өсіру.
18
Етті өңдеу және консервілеу және ет өнімдерінің өндірісі
Етті өңдеу және консервілеу
10.11
Жаңа сойылған, салқындатылған немесе тоңазытылған етті ұша, шабылған ет немесе бөліктерге бөлінген түрінде өндіру
Тамақ субөнімдері
19
Ауыл шаруашылығы құсының етін өңдеу және консервілеу
10.12
Құс сою бөлімдерінде ауыл шаруашылығы құсын сою, етін ұшаларға бөлу және өлшеп орау.
Бөліктерге бөлінген жаңа сойылған, салқындатылған немесе тоңазытылған ауыл шаруашылығы құсының етін өндіру
20
Еттен және ауыл шаруашылығы құсының етінен жасалған өнімдерді өндіру
10.13
Кептірілген, тұздалған немесе ысталған етті өндіру.
Ет өнімдерін: сосискалар, салы, шұжық өнімдерін, шұжықтар, сүрленген құрғақ шұжық, сервелат, болон ысталған шұжығы, паштеттерді, орамалар, пісірілген сан етін, етті және құрамында ет бар (ет өсімдікті) консервілерді өндіру.
Етті және құрамында ет бар жартылай дайын өнімді өндіру.
21
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу

01.16
Выращивание хлопка-сырца, льна и прочих прядильных культур.
5
Выращивание прочих одно- или двухлетних культур
01.19
Выращивание кормовых культур и их семян:
выращивание брюквы, кормовой свеклы, кормовых корнеплодов, клевера, люцерны, эспарцета, кормовой кукурузы и прочих трав, кормовой капусты и подобных кормовых культур;
выращивание гречихи;
выращивание семян свеклы (кроме сахарной) и кормовых растений.
6
Выращивание винограда
01.21
Выращивание винограда.
7
Выращивание семечковых и косточковых плодов
01.24
Выращивание семечковых и косточковых плодов.
8
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
01.25
Выращивание ягод и орехов.
9
Разведение прочего крупного рогатого скота и буйволов
01.42
Разведение крупного рогатого скота и буйволов для получения мяса
10
Разведение крупного рогатого скота молочного направления
01.41
Выращивание и разведение крупного рогатого скота молочного направления. Производство сырого коровьего молока и сырого молока прочего крупного рогатого скота.
11
Разведение лошадей и прочих животных семейства лошадиных
01.43
Выращивание и разведение лошадей
12
Разведение верблюдов и прочих животных семейства верблюжьих
01.44
Выращивание и разведение верблюдов
13
Разведение овец и коз
01.45
Разведение овец и коз:
выращивание и разведение овец и коз;
производство сырого овечьего и козьего молока;
производство сырой (немытой) шерсти.
14
Разведение свиней
01.46
Разведение свиней
15
Разведение сельскохозяйственной птицы
01.47
Выращивание и разведение сельскохозяйственной птицы. Производство яиц сельскохозяйственной птицы. Смешанное мясояичное производство. Деятельность инкубаторно-птицеводческих станций.
16
Разведение прочих видов животных
01.49
Разведение пчел, производство меда и пчелиного воска.
17
Смешанное сельское хозяйство
01.50
Производство как продукции растениеводства, так и продукции животноводства: выращивание сельскохозяйственных культур в сочетании с животноводством.
18
Переработка и консервирование мяса и производство мясной продукции
Переработка и консервирование мяса
10.11
Производство свежего, охлажденного или замороженного мяса в тушах/в отрубах, или поделенного на части.
Пищевые субпродукты
19
Переработка и консервирование мяса сельскохозяйственной птицы
10.12
Убой, разделывание тушек и расфасовку мяса сельскохозяйственной птицы на птицебойнях. Производство свежего, охлажденного или замороженного мяса сельскохозяйственной птицы, поделенного на части.
20
Производство продуктов из мяса и мяса сельскохозяйственной птицы
10.13
Производство сушеного, засоленного или копченого мяса.
Производство мясных продуктов: сосисок, салями, колбасных изделий, колбасок, сервелата, болонской копченой колбасы, паштетов, рулетов, вареного окорока, мясных и мясосодержащих (мясорастительных) консервов
Производство мясных и мясосодержащих полуфабрикатов.
21
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков

10.20
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу.
Балықтан, шаян тәрізділерден және моллюскілерден өнім өндіру.
Адамдардың тамаққа пайдалануы үшін немесе жануарлар азығы үшін балық өнімдерін өндіру.
Балықтан және адамдардың тамаққа пайдалануына жарамсыз өзге де жануарлар түрлерінен ұн, ұнтақ және түйіршік өндіру.
Теңіз балдырларын өңдеу.
22
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеу
Картопты өңдеу және консервілеу

10.20
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков.
Производство продуктов из рыбы, ракообразных и моллюсков.
Производство рыбных продуктов для употребления в пищу людьми или для кормления животных.
Производство муки, порошка и гранул из рыбы и прочих водных видов животных, непригодных для употребления в пищу людьми.
Переработка морских водорослей.
22
Переработка и консервирование фруктов и овощей
Переработка и консервирование картофеля

10.31
Картопты өңдеу және консервілеу: дайын тоңазытылған картопты өндіру, құрғақ картоп пюресін өндіру, картоптардан жеңіл тамақтарды өндіру, картоп чипстерін өндіру, майда тартылған және ірі тартылған картоп ұнын өндіру.
23
Жеміс және көкөніс шырындарын өндіру
10.32
Жеміс және көкөніс шырындарын өндіру.
Жас жемістерден және көкөністерден концентраттар мен шырындар өндіру.
24
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеудің өзге де түрлері

10.31
Переработка и консервирование картофеля: производство замороженного приготовленного картофеля, сухого картофельного пюре, закусок из картофеля, картофельных чипсов, картофельной муки тонкого и грубого помола.
23
Производство фруктовых и овощных соков
10.32
Производство фруктовых и овощных соков. Производство концентратов и нектаров из свежих фруктов и овощей.
24
Прочие виды переработки и консервирования фруктов и овощей

10.39
Тоңазытылған немесе консервіленген түрдегі дайын тағамдарды қоспағанда, негізінен жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерін өндіру.
Жемістерді, жаңғақтарды немесе көкөністерді консервілеу: тоңазыту, кептіру, май ішінде немесе сірке суында сіңіру, герметикалық ыдыста консервілеу.
Жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерін өндіру.
Джем, мармелад және тағамдық желе жасау.
Жаңғақтарды қуыру.
Жаңғақтардан пасталарды және өзге де тамақ өнімдерін өндіру.
25
Өсімдік және мал майы мен тоңмайын өндіру
Май және тоңмай өндіру
10.41
Тазартылмаған өсімдік майын: соя, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр, майсана, зәйтүн майын өндіру.
Тазартылған (тазаланған) өсімдік майын: соя, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр, майсана, зәйтүн майын өндіру.
Өсімдік майын өңдеу: шаю, қайнату, дегидрациялау, гидрогенизациялау.
26
Маргарин және оған ұқсас тағамдық майларды өндіру
10.42
Маргаринді өндіру.
Май қоспаларын және спредтерді өндіру.
Тамақ дайындауға арналған аралас майларды өндіру.
27
Сүт және сыр өнімдері
Сүтті өңдеу және сыр өндіру
10.51
Сұйық сүтті, пастерленген, зарарсыздандырылған, гомогенделген, сондай-ақ басқа жоғары температурада өңделген сүтті өндіру.
Сүт негізінде алькогольсіз сусындарды өндіру.
Піспеген сұйық сүттен, пастерленген, зарарсыздандырылған және гомогенизирленген сүттен кілегей өндіру.
Құрғақ сүт өндіру.
Қатты түрде сүт немесе кілегей өндіру.
Сары май өндіру.
Йогурт өндіру.
Сыр және ірімшік өндіру.
Сарысу өндіру.
Казеин немесе лактоза өндіру.
Сүт консервілерін өндіру.
28
Балмұздақ өндіру

10.39
Производство продуктов питания, состоящих в основном из фруктов или овощей, за исключением готовых блюд в замороженном или консервированном виде.
Консервирование фруктов, орехов или овощей: заморозка, сушка, пропитывание в масле или уксусе, консервирование в герметичной таре.
Производство продуктов питания из фруктов или овощей.
Производство джемов, мармеладов и пищевых желе.
Обжаривание орехов.
Производство пасты и прочих продуктов питания из орехов.
25
Производство растительных и животных масел и жиров
Производство масел и жиров
10.41
Производство неочищенных растительных масел: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного, сафлорового, оливкового.
Производство очищенных (рафинированных) растительных масел: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного, сафлорового, оливкового.
Переработка растительного масла: перегонка, кипячение, дегидрация, гидрогенизация.
26
Производство маргарина и аналогичных пищевых жиров
10.42
Производство маргарина.
Производство жировых смесей и спредов.
Производство комбинированных жиров для приготовления пищи.
27
Молочная и сырная продукция
Переработка молока и производство сыра
10.51
Производство жидкого молока, пастеризованного, стерилизованного, гомогенизированного, а также подвергнутого другой высокотемпературной обработке.
Производство безалкогольных напитков на молочной основе.
Производство сливок, снятых с сырого жидкого молока, пастеризованных, стерилизованных и гомогенизированных.
Производство сухого молока.
Производство молока или сливок в твердой форме.
Производство сливочного масла.
Производство йогурта.
Производство сыра и творога.
Производство сыворотки.
Производство казеина или лактозы
Производство молочных консервов.
28
Производство мороженого

10.52
Балмұздақ өндіру.
29
Ұн тарту -жарма өнімдерін өндіру
Ұн өндіру
10.61.1*
Бидайдан, қара бидайдан, сұлыдан, жүгеріден және басқа дәндерден майда және ірі тартылған ұнды өндіру.
Күріш ұнын өндіру.
Құрғақ бұршақ дәндерінен, тамырлардан немесе сабақтардан, немесе жеуге жарамды жаңғақтардан майда және ірі тартылған ұн өндіру.
Нан, торт, бәліш, пирогтар, бисквиттер және құймақтарды пісіруге арналған дайын ұн қоспалары мен қамырларды өндіру.
30
Жарма өндіру

10.52
Производство мороженого.
29
Производство мукомольно-крупяных продуктов
Производство муки
10.61.1*
Производство муки тонкого и грубого помола из пшеницы, ржи, овса, кукурузы или других зерновых.
Производство рисовой муки.
Производство муки тонкого и грубого помола из сушеных бобовых, корнеплодов или клубнеплодов или съедобных орехов.
Производство готовых мучных смесей и теста для выпечки хлеба, тортов, пирожных, бисквитов или блинов.
30
Производство круп

10.61.2
Бидайдан, қара бидайдан, сұлыдан, жүгеріден немесе басқа дәндерден жарма өндіру.
Қырналған, ұнтақталған, жылтыратылған, тегістелген, глазурьленген, буланған күрішті өндіру
31
Тағамдық концентраттарды өндіру
10.61.3
Құрғақ таңғы ас сияқты дәнді дақылдардан жасалған таңғы асқа арналған өнімдерді өндіру.
Бидай, қара бидай, сұлы, жүгері немесе басқа да дәндердің қауыздарын өндіру.
32
Крахмалды және крахмалдан өнімдер өндіру
10.62
Күріштен, картоптан, жүгеріден крахмалдар өндіру және тағы басқа
Шикі жүгеріні майдалау.
Глюкоза және (немесе) глюкоза-фруктоза шәрбатын, қант шәрбатын, мальтоза, инулин жасау және тағы басқа
Дәнмаңызын жасау.
Жүгері майын жасау.
33
Нан-тоқаш, макарон және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру
Ұзақ сақтауға арналмаған нан және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру
10.71
Нан-тоқаш өнімдерін: нан, тоқаш өнімдерін, құймақ, ұннан жасалған кондитерлік өнімдер (торттар, тәтті тоқаштар, бәліштер, бисквиттер) өндіру.
34
Кептірілген нан және печенье, ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндіру
10.72
Кептірілген нан, бисквит және өзге де құрғақ нан-тоқаш өнімдерін өндіру.
Ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді, торттарды, тәтті тоқаштарды, бәліштер мен бисквиттерді өндіру.
Печенье, крекерлер, кренделдер сияқты тұзды және тәтті өнімдерді өндіру.
35
Макарон өнімдерін өндіру
10.73
Пісірілген және пісірілмеген, салындысы бар және салындысы жоқ макарон және кеспе өндіру.
Кускус өндіру.
Консервіленген немесе тоңазытылған макарон өнімдерін өндіру.
36
Өзге де тамақ өнімдерін өндіру
Қант өндіру
10.81
Қант қызылшасынан және қантқұрағынан қант өндіру
37
Какао, шоколад және қантты кондитерлік өнімдерді өндіру
10.82
Какао-ұнтағын, какао-майын өндіру.
Шоколад және шоколад кәмпиттерді өндіру.
Қантты кондитерлік өнімдерді: карамель, нуга, помадка, ақ шоколад өндіру.
Қантталған жемістерді, жаңғақтарды, жемістерден және өсімдіктердің өзге де бөліктерінен цукаттар өндіру.
Драже, мұз кәмпит және пастилалар өндіру.
38
Татымдықтар мен дәмдеуіштерді өндіру
10.84
Дәмқосарларды тұздықтарды және дәмдеуіштерді,: майонез, қыша ұны мен ұнтағы, дайын қышаны өндіру.
Сірке суын өндіру.
Тағамға пайдалануға жарамды тұз өндіру, мысалы, йодталған тұз.
39
Өзге де тамақ өнімдерін өндіру
10.89
Көже және сорпа өндірісі.
Жұмыртқа өнімдерін, жұмыртқаның ақуызын өндіру.
Ашытқы өндірісі.
40
Дайын тағам өнімдері (өндірістік масштабта)
Дайын тағам өнімдерін өндіру
10.85
Ет тағамдарын немесе үй құсынан жасалған тағамдарды өндіру.
Балықтың тартылған етін қоса, балық тағамдарын өндіру.
Көкөністерден тағамдар дайындау.
Тоңазытылған пиццаны немесе сақтау үшін өзге де тәсілдермен дайындалған пиццаны өндіру.
41
Балалар тағамы
Балалар тағамын және диеталық тамақ өнімдерін өндіру

10.61.2
Производство круп из пшеницы, ржи, овса, кукурузы или других зерновых.
Производство обрушенного, молотого, полированного, шлифованного, глазированного, пропаренного риса.
31
Производство пищевых концентратов
10.61.3
Производство продуктов для завтрака из зерновых культур, таких как сухие завтраки.
Производство пшеничных, ржаных, овсяных, кукурузных или прочих зерновых хлопьев.
32
Производство крахмала и продукции из крахмала
10.62
Производство крахмалов из риса, картофеля, кукурузы и так далее.
Измельчение сырой кукурузы.
Производство глюкозы и (или) глюкозно-фруктозного сиропа, сахарного сиропа, мальтозы, инулина и так далее.
Производство клейковины.
Производство кукурузного масла.
33
Производство хлебобулочных, макаронных и мучных кондитерских изделий
Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий недлительного хранения
10.71
Производство хлебобулочных изделий: хлеба, булочных изделий, блинов, мучных кондитерских изделий (тортов, пирожных, пирогов, бисквитов.)
34
Производство сухарей и печенья, мучных кондитерских изделий длительного хранения
10.72
Производство сухарей, печенья и прочих сухих хлебобулочных изделий.
Производство мучных кондитерских изделий, тортов, пирожных, пирогов и бисквитов, предназначенных для длительного хранения.
Производство таких изделий как печенье, крекеры, крендели, соленых и сладких.
35
Производство макаронных изделий
10.73
Производство макарон и лапши вареных и не вареных, с начинкой и без начинки.
Производство кускуса.
Производство макаронных изделий консервированных или замороженных.
36
Производство прочих продуктов питания
Производство сахара
10.81
Производство сахара из сахарной свеклы и сахарного тростника.
37
Производство какао, шоколада и сахаристых кондитерских изделий
10.82
Производство какао-порошка, какао-масла.
Производство шоколада и шоколадных конфет.
Производство сахаристых кондитерских изделий: карамели, нуги, помадки, белого шоколада.
Производство засахаренных фруктов, орехов, цукатов из плодов.
Производство леденцов, драже и пастилок.
38
Производство пряностей и приправ
10.84
Производство специй, соусов и приправ: майонеза, горчичной муки и порошка, готовой горчицы.
Производство уксуса.
Производство соли, пригодной для приема в пищу, например, йодированной соли.
39
Производство прочих продуктов питания
10.89
Производство супов и бульонов.
Производство яичных продуктов, яичного белка.
Производство дрожжей.
40
Готовые пищевые продукты (в промышленных масштабах)
Производство готовых пищевых продуктов
10.85
Производство мясных блюд или блюд из домашней птицы.
Производство рыбных блюд, включая рыбный фарш.
Производство блюд из овощей.
Производство замороженной пиццы или пиццы, подготовленной для хранения иными способами.
41
Детское питание
Производство детского питания и диетических пищевых продуктов

10.86
Арнайы тамақтануға пайдаланылатын тамақ өнімдерін: балаларға арналған сүт қоспасын; емшектегі сәбилерге арналған құнарлы сүтті және басқа да өнімдерді; балалар тағамдарын; салмақты бақылауға арналған калориясы аз және калориясы азайтылған өнімдерді; құрамында натрийі аз және натрийі жоқ диеталық тұздарды қоса отырып, құрамында натрийі азайтылған тамақ өнімдерін; құрамында глютені жоқ тамақ өнімдерін; физикалық ауыр жұмысты орындайтын адамдарға, әсіресе спортшыларға пайдалануға арналған тамақ өнімдерін; зат алмасуының бұзылуымен (диабетпен) ауыратын адамдарға арналған тамақ өнімдерін өндіру
42
Жануарларға арналған дайын азықтар өндіру
Ауылшаруашылығы жануарларына арналған дайын азықтарды өндіру
10.91
Ірі қара малға, ұсақ малға, жылқыларға, үй құстарына және шошқаларға арналған азықтарды өндіру
43
Алкогольсіз сусындарды, минералды суларды және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындарды өндіру
Алкогольсіз сусындарды, минералды суларды және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындарды өндіру
11.07.0*
Табиғи минералды суды және өзге де бөтелкелердегі суларды өндіру.
Алкогольсіз сусындарды, хош иістендірілген және (немесе) тәттілендірілген сусындар: лимонад, оранжад, кола, жеміс сусындары, тониктер және тағы басқаларды өндіру.
44
Жүнді өңдеу
Жүн талшығын дайындау
13.10.3
Жуылған, майсыздандырылған немесе карбондалған, түтілмеген және тарақпен таралмаған жүн (қой жүні).
Жануарлардың жіңішке немесе қылшықты, түтілген немесе тарақпен таралған жүні мен қылы
45
Жүн талшығын иіру
13.10.4
Тоқыма және тігін өнеркәсібіне арналған жүннен иірілген жіп өндірісі
46
Жүн маталар өндірісі

10.86
Производство продуктов питания, используемых для специализированного питания: детских молочных смесей; питательных молочных и других продуктов для грудных детей; детского питания; низкокалорийных продуктов и продуктов с пониженной калорийностью, предназначенных для контроля веса; продуктов питания с пониженным содержанием натрия, включая низконатриевые и безнатриевые диетические соли; продуктов без содержания глютена; продуктов питания для лиц, выполняющих тяжелую физическую работу, особенно для спортсменов; продуктов питания для людей, страдающих нарушением обмена веществ (диабетом)
42
Производство кормов для животных
Производство готовых кормов для сельскохозяйственных животных
10.91
Производство кормов для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей, домашних птиц и свиней.
43
Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках
Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках
11.07.0*
Производство природной минеральной воды и прочих вод в бутылках.
Производство безалкогольных напитков, ароматизированных и (или) подслащенных: лимонада, оранжада, колы, фруктовых напитков, тоников и так далее.
44
Переработка шерсти
Подготовка шерстяного волокна
13.10.3
Шерсть (овечья) мытая обезжиренная или карбонизированная, не подвергнутая кардо- и гребнечесанию.
Шерсть и волос животных тонкий или грубый, кардо- или гребнечесаные
45
Прядение шерстяного волокна
13.10.4
Производство пряжи из шерсти для ткацкой и швейной промышленности
46
Производство шерстяных тканей

13.20.2
Түтілген немесе тарақпен таралған жүннен немесе жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы қылынан жасалған маталар
47
Киізден басылған бұйымдар өндірісі
13.99.2
Киіз және фетр өндірісі
48
Былғары өнімдерін өндіру
Теріні илеу және өңдеу
15.11.1
Иленген және өңделген былғары; өңделген және боялған үлбір.
Үлбір, иленген немесе өңделген терілер.
Күдері (қиыстырған күдеріні қоса алғанда);
боялған былғары және боялған ламинадталған;
металдандырылған былғары.
Боялған былғары және боялған ламинадталған;
металдандырылған былғары.
49
Теріні өңдеу және бояу

13.20.2
Ткани из шерсти кардочесаной или гребнечесаной или из волоса животных грубого или волоса конского
47
Производство валяльно-войлочных изделий
13.99.2
Производство войлока и фетра
48
Производство кожаной продукции
Дубление и выделка кожи
15.11.1
Кожа дубленая и выделанная; меха выделанные и окрашенные.
Шкуры меховые, дубленые или выделанные.
Замша (включая замшу композиционную); кожа лаковая и лаковая ламинированная; кожа металлизированная.
Кожа лаковая и лаковая ламинированная; кожа металлизированная.
49
Выделка и крашение меха

15.11.3
Іpi қара малдың терілерінен жасалған былғары немесе жылқы тұқымдас жануарлардың түгi бар терілері.
Іpi қара малдың түксіз тұтас терілерінен жасалған былғары.
Жылқы тұқымдас жануарлардың түксіз терілерінен жасалған былғары.
Қой, ешкі немесе шошқаның түксіз терілерінен жасалған былғары.
Қойдың түксіз терілерінен жасалған былғары.
Ешкінің түксіз терілерінен жасалған былғары.
Шошқалардың түксіз терісі
50
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
52.10
Көкөністерді және жемістерді сақтау орындары
* өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыруға арналған қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 29 қарашадағы
№ 410 бұйрығына
2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты
___________ қаласы                                     20__ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын _________________ облысының (қаласының) ауыл шаруашылығы басқармасы атынан 20__ жылғы _________________________ № ________ сенімхат негізінде әрекет ететін ________________________ бір тараптан, бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ________________________ атынан _____________________________ негізінде әрекет ететін __________________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ______________________ атынан _____________________ негізінде әрекет ететін ____________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы субсидиялау шартында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалар) көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.

15.11.3
Кожа из шкур скота крупного рогатого или шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова.
Кожа из шкур целых скота крупного рогатого без волосяного покрова.
Кожа из шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова.
Кожа из шкур овечьих, козьих или свиных без волосяного покрова.
Кожа из шкур овечьих без волосяного покрова.
Кожа из шкур козьих без волосяного покрова.
Кожа свиная без волосяного покрова
50
Хранение сельскохозяйственной продукции
Складирование и хранение грузов
52.10
Овощехранилища, фруктохранилища.
* субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа на пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2023 года № 410
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Форма
Договор субсидирования ставок вознаграждения
город ___________ "___"__________ 20__ года
Управление сельского хозяйства ____________________________ области (города),
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган",
в лице ______________ ___________________________________________________,
действующего на основании доверенности № _____ от _______________ 20__ года,
с одной стороны, ________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Заемщик",
в лице _________________________________________________________________,
действующего на основании ______________________________________________
с другой стороны, и _____________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Финансовый институт",
в лице _________________________________________________________________,
действующего на основании ______________________________________________,
с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона", заключили настоящий договор субсидирования ставок вознаграждения
(далее – договор субсидирования) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре субсидирования используются понятия, указанные в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) (далее – Правила субсидирования).

2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы субсидиялау шарты бойынша Жұмыс органы шартта айқындалған талаптарда Қаржы институтының қолдауымен осы шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Карыз алушыны субсидиялау графигіне (бұдан әрі – субсидиялау графигі) сәйкес тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде Қарыз алушының қарыз шарты бойынша айқындалған сыйақы мөлшерлемесін төлеу жөніндегі шығындарын субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Жұмыс органы:
1) Қаржы институтынан субсидиялауға арналған өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарауға:
2) оның Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялар алу шарттарына сәйкестігін тексеруді және субсидиялауға арналған өтінім сомасының субсидиялау шартына сәйкес Қарыз алушыларды субсидиялау графигіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға;
3) субсидиялауға арналған өтінімге сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы институтының арнайы банктік шотына ай сайын аванстық төлеммен, субсидияларды кезекті төлеу жүргізілетін айдың алдындағы айында аударуға;
4) субсидиялауға арналған өтінім Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда, Қаржы институтының банктік шотына субсидияларды аудару үшін төлем шотын қалыптастыруға және қазынашылық органдарына жолдауға;
5) субсидиялауға арналған өтінім сәйкес келмеген жағдайда субсидиялар беруден бас тарту туралы Қаржы институтын хабардар етуге міндеттенеді.
4. Қаржы институты:
1) ай сайын субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастыруға және Жұмыс органына жолдауға;
2) Қарыз алушы негізгі борышты және сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелерінің мерзімін өткізіп алған жағдайда және Субсидиялау қағидаларында көрсетілген басқа да оқиғалар бойынша оқиғалар анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол туралы Жұмыс органын хабардар етуге;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 180-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік кредиттің негізгі талаптары бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органның шешімінде белгіленген, "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамына бюджеттік кредит берудің негізгі шарттарына сәйкес меншікті немесе тартылған қаражатты бюджеттік қаражатқа ауыстыру кезіндегі мөлшерлемені өзгертуді, сыйақы төлеу мерзімдерін, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімін кейінге қалдыруды ұсынуды қоса алғанда, сыйақы мөлшерлемесі) өзгерген жағдайда, Жұмыс органына қаржыландыру талаптарын өзгерту бойынша қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған графигін және субсидиялар көлемін қоса бере отырып, хабарлама жолдауға;

Глава 2. Предмет договора
2. По настоящему договору субсидирования Рабочий орган обязуется на условиях, определенных договором, осуществить при поддержке Финансового института субсидирование затрат Заемщика по оплате ставки вознаграждения по определенному договору займа в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе, в соответствии с графиком субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) (далее – график субсидирования) по форме согласно приложению к настоящему договору.
Глава 3. Права и обязанности сторон
3. Рабочий орган обязуется:
1) рассмотреть в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления от Финансового института заявки на субсидирование;
2) осуществить проверку ее соответствия условиям получения субсидий, предусмотренных Правилами субсидирования и проверку суммы заявки на субсидирование графикам субсидирования Заемщиков согласно договору субсидирования;
3) согласно заявке на субсидирование ежемесячно перечисляет авансовым платежом на специальный банковский счет Финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в месяц, предыдущий месяцу, в котором производится очередная выплата субсидий;
4) в случае соответствия заявки на субсидирование требованиям Правил субсидирования, сформировать и направить счета к оплате в органы казначейства для перечисления субсидий на банковский счет Финансового института;
5) в случае несоответствия заявки на субсидирование информировать Финансовый институт об отказе в выдаче субсидий.
4. Финансовый институт обязуется:
1) ежемесячно формировать и направлять в Рабочий орган заявку на субсидирование;
2) в случае просрочки Заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения и по другим событиям, указанным в Правилах субсидирования, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента обнаружения событий информировать об этом Рабочий орган;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, включая изменение ставки при замещении собственных или привлеченных средств на бюджетные средства в соответствии с основными условиями предоставления бюджетного кредита акционерному обществу "Аграрная кредитная корпорация", установленным решением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета согласно пункту 2 статьи 180 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения), направлять Рабочему органу уведомление с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий;

4) қаржы институтынан алынған қарыздың нысаналы пайдаланылуына (оның ішінде пайдаланудың толықтығы мәніне) тексеру жүргізуге;
5) қарыз алушының қарыз шартының талаптарын сақтауына, оның ішінде қарыз шарты бойынша кредит қаражатын толық игеру және нысаналы пайдалану бойынша тексеру жүргізуге;
6) қарыз алушы қарыз шартының талаптарын сақтамаған жағдайлар туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етуге міндеттенеді.
5. Қарыз алушы:
1) Субсидиялау қағидаларында белгіленген субсидиялау шарттарын сақтауға;
2) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидиялануына жол бермеуге;
3) қарыз шарты бойынша алынған кредиттік қаражатты қарыз шартының талаптарына сәйкес толық пайдалануға;
4) қарыз шарты бойынша кредиттік қаражатты толық немесе мақсатсыз пайдаланған кезде төленген субсидияларды қарыз шарты бойынша толық емес немесе мақсатсыз кредиттік қаражаттың сомасына барабар қайтаруға міндеттенеді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы шарт бойынша осы субсидиялау шартына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
7. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы cубсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
8. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған кезде, осы субсидиялау шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауының мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
9. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянның орнын толтыруға міндетті.
10. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
11. Егер, мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
12. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген немесе мөрмен (бар болса) бекемделген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.

4) проводить проверку целевого использования (в том числе, на предмет полноты использования) полученного у финансового института займа;
5) проводить проверку соблюдения заемщиком условий договора займа, в том числе по полному освоению и целевому использованию кредитных средств по договору займа;
6) уведомлять рабочий орган (услугодателя) о случаях несоблюдения заемщиком условий договора займа.
5. Заемщик обязуется:
1) соблюдать условия субсидирования, установленные Правилами субсидирования;
2) не допускать субсидирования ставки вознаграждения по договору займа по другим государственным и бюджетным программам;
3) полностью использовать полученные кредитные средства по договору займа в соответствии с условиями договора займа;
4) при неполном или нецелевом использовании кредитных средств по договору займа вернуть выплаченные субсидии пропорционально сумме неполного или нецелевого использования кредитных средств по договору займа.
Глава 4. Ответственность сторон
6. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора субсидирования, в соответствии с настоящим договором субсидирования и законами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору субсидирования, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
8. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору субсидирования, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления непреодолимой силы обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
10. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
11. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору субсидирования.
Глава 6. Заключительные положения
12. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.

13. Жұмыс органы осы субсидиялау шартын мынадай жағдайларда біржақты бұзуды жүзеге асырады:
1) шартта қарыз алушы негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам орындамаған міндеттемелердің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шоттарына тыйым салу;
4) қарыз алушының субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) Субсидиялау қағидаларының 20-1-тармағының бесінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.
14. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге барлық күш-жігерін салуға тиіс. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар субсидиялау шарты бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені осы мәселені Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
15. Осы субсидиялау шарты барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау графигіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданыста болады.
16. Шартпен реттелмеген бөлікте, Тараптар дауды сот тәртібімен шешеді.
17. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден 2 (екі) данада жасалды.
18. Осы субсидиялау шартына қосымша оның ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Қарыз алушы:
Қаржы институты:
Сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Қарыз алушыны субсидиялау графигі (Жұмыс органының шешіміне сәйкес) 20___ жылғы " ___" _______ №___
Қарыз алушының атауы: _________________________________________
Нөмірі, жасалған күні:___________________________________________
Кредиттің/ лизингтің нысаналы мақсаты:___________________________
Кредит шартының сомасы, теңге: _________________________________
Кредит шартының сомасы, валюта: теңге, KZT: _____________________
Кредит шарты бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі: ____________
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Жалпы: _______________________________________________________
Субсидияланатын: ______________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: __________________________________________
Кредит шартының барлық мерзіміне сыйақы сомасы, теңге
Жалпы: _______________________________________________________
Субсидияланатын: ______________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: __________________________________________
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Жиыны
Жұмыс органы __________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қарыз алушы:____________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институты_________ ______________________________________
қолы             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 29 қарашадағы
№ 410 бұйрығына
3-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: № 3-СНП нысан
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын

13. Рабочем органом осуществляется одностороннее расторжение договора субсидирования в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) письменного заявления в произвольной форме заемщика об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа, за исключением случая, указанного в части пятой пункта 20-1 Правил субсидирования.
14. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по договору или в связи с ним. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по договору субсидирования, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
15. Настоящий договор субсидирования вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
16. В части, неурегулированной договором, Стороны решают споры в судебном порядке.
17. Настоящий договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 2 (два) экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.
18. Приложение к настоящему договору субсидирования являются его неотъемлемой частью.
19. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Заемщик:
Финансовый институт:
Приложение
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения
Форма
График субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) №___ от "___" ___________20___года
Наименование заемщика: ______________________________________
Номер, дата заключения: ______________________________________
Целевое назначение кредита/лизинга: ____________________________
Сумма кредитного договора, тенге: ______________________________
Сумма кредитного договора: валюта: тенге,
KZT_________________________________________________________
Срок возврата основного долга по кредитному договору:____________
Ставка вознаграждения, % Общая: _______________________________
Субсидируемая: _______________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ______________________________________
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге
Общая: _______________________________________________________
Субсидируемая: _______________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ______________________________________
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Итого
Рабочий орган __________ _________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заемщик ___________ _____________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Финансовый институт __________ ___________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2023 года № 410
Приложение 10
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического
оборудования
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, и в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о фактическом использовании субсидий
Индекс формы административных данных: форма № 3-ФИС
Периодичность: ежеквартально, ежегодно

Есепті кезең: 20__ жылғы ___________ тоқсан, 20__ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын, күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін.
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
Қаржы институтының атауы
Қарыз шартының нысаналы мақсаты*
Бағыт (Қарапайым заттар экономикасы, Жұмыспен қамтудың жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды (ЭҚЖЖ)
Қарыз шартының нөмірі мен күні
Қарыз шартының сомасы, теңге
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі, %
Қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі үшін субсидиялар сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу ( + , -) ( + ) артық төленгені, ( - ) жетпеген, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды қайтару, теңге
Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялар қаражатының қалдығы
жұмыс органының қаржы институтына
қаржы институтының қарыз алушыға
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңдегі
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңдегі
Барлығы

Отчетный период: ___ квартал 20___ года, 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: финансовые институты, структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства
Срок представления формы административных данных:
в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес -идентификационный номер
Наименование финансового института
Целевое назначение договора займа*
Направление (Экономика простых вещей, Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Общая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая ставка вознаграждения, %
Сумма субсидий за весь срок действия договора займа, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
продолжение таблицы:
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий, тенге
Остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института, тенге
рабочим органом финансовому институту
финансовым институтом заемщику
Всего
в том числе, за отчетный период
Всего
в том числе, за отчетный период

(13-баған – 15-баған)
оның ішінде есепті кезеңде
(14-баған - 16-баған)
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңдегі
Барлығы
(17-баған –19-баған)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
*Қарыз шартының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 4- тармағына сәйкес көрсетіледі.
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________
__________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
________________________________________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Есептің тапсырылған күні 20 ___ жылғы "___" __________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктеме

Итого (графа 13 - графа 15)
в том числе, за отчетный период (графа 14 - графа 16)
Всего
в том числе, за отчетный период
Всего (графа 17 –графа 19),
13
14
15
16
17
18
19
20
21
*Целевое назначение договора займа указывается в соответствии с пунктом 4 Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования", утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741).
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Дата сдачи отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме Әкімшілік деректерін жинауға арналған "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысаны ұсынады:
қаржы институттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – жұмыс органы) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
жұмыс органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда қаржы институтының атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қарыз шартының нысаналы мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда бағыт (Қарапайым заттар экономикасы, Жұмыспен қамтудың жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен) көрсетіледі.
12. 7-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша коды көрсетіледі.
13. 8-бағанда қарыз шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
14. 9-бағанда қарыз шартының сомасы көрсетіледі.
15. 10-бағанда сыйақының жалпы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. 11-бағанда субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
17. 12-бағанда қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі.
18. 13 және 14-бағандарда жұмыс органы қаржы институтына бүкіл кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде аударған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
19. 15 және 16-бағандарда қаржы институты қарыз алушыға бүкіл кезеңде, оның ішінде есепті кезеңде аударған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
20. 17 және 18-бағандарда барлық кезеңдегі, оның ішінде есепті кезеңдегі ауытқулар (артық төлемдер, жетіспегендер) көрсетіледі.
21. 19 және 20-бағандарда пайдаланылмаған субсидияларды жұмыс органына, оның ішінде есепті кезеңге қайтару сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами, структурным подразделением местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующим функции в области сельского хозяйства.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
финансовыми институтами в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – рабочий орган), ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года, следующего за отчетным годом;
рабочим органом в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года, следующего за отчетным годом.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование финансового института.
10. В графе 5 указывается целевое назначение договора займа.
11. В графе 6 указывается направление (Экономика простых вещей, Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс).
12. В графе 7 указывается код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
13. В графе 8 указывается номер и дата договора займа.
14. В графе 9 указывается сумма договора займа.
15. В графе 10 указывается общая ставка вознаграждения.
16. В графе 11 указывается субсидируемая ставка вознаграждения.
17. В графе 12 указывается сумма субсидий за весь срок действия договора займа.
18. В графах 13 и 14 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период рабочим органом финансовому институту, в том числе за отчетный период.
19. В графах 15 и 16 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период финансовым институтом заемщику, в том числе за отчетный период.
20. В графах 17 и 18 указываются отклонения (переплата, недостаток) за весь период, в том числе за отчетный период.
21. В графах 19 и 20 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий рабочему органу, в том числе за отчетный период.

22. 21-бағанда қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялар қаражатының қалдығы көрсетіледі.

22. В графе 21 указывается остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института.