"Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 27 қарашадағы № 88 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 желтоқсанда № 33719 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық:
мынадай мазмұндағы 17, 18 және 19-тараулармен толықтырылсын:
"17-тарау. Негізгі құрал-жабдықтарды шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес есепке алу

О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 88. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2023 года № 33719
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121) следующие дополнения:
Инструкцию по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденную указанным постановлением:
дополнить главами 17, 18 и 19 следующего содержания:
"Глава 17. Учет основных средств в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса

158. Негізгі құрал-жабдықтарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) негізгі құрал-жабдықтар келген кезде:
Дт
2410
Негізгі құрал-жабдықтар
Кт
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек;
2) негізгі құрал-жабдықтарды төлеген кезде:
Дт
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
159. Негізгі құрал-жабдықтарды басқа негізгі құрал-жабдықтарға айырбастау жолымен сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

158. При покупке основного средства осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при поступлении основного средства:
Дт
2410
Основные средства
Кт
3310
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам;
2) при оплате основного средства:
Дт
3310
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
159. При приобретении основного средства путем его обмена на другое основное средство осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2410
Негізгі құрал-жабдықтар.
163. Негізгі құрал-жабдықтар объектілерін есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2420
Негізгі құрал-жабдықтар амортизациясы
7410
Активтерді шығынға жазу бойынша шығыстар
Кт
2410
Негізгі құрал-жабдықтар.
18-тарау. Қорларды сатып алу және сату кезінде шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес есепке алу
164. Қорларды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қорлар келген кезде:
Дт

2410
Основные средства.
163. При списании объектов основных средств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2420
Амортизация основных средств
7410
Расходы по выбытию активов
Кт
2410
Основные средства.
Глава 18. Учет запасов при покупке и при реализации в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса
164. При покупке запасов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при поступлении запасов:
Дт

1330
Тауарлар
Кт
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек;
2) қорларды төлеген кезде:
Дт
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
165. Қорларды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатудан түскен табысты тану кезінде:
Дт
1210
Сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Кт
6010
Өнім өткізуден және қызмет көрсетуден кірістер;
2) сатып алушылардан төлем алған кезде:
Дт

1330
Товары
Кт
3310
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам;
2) при оплате запасов:
Дт
3310
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
165. При реализации запасов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при признании дохода от реализации:
Дт
1210
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
Кт
6010
Доход от реализации продукции и оказания услуг;
2) при получении оплаты от покупателей:
Дт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1210
Сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі;
және бір мезгілде:
Дт
7010
Өткізілген өнімдердің және көрсетілген қызметтің өзіндік құны
Кт
1330
Тауарлар.
19-тарау. Жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді төлеу жөніндегі операцияларды шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес есепке алу
166. Қызметкерге есеп беруге ақша қаражаттарын беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1210
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков;
и одновременно:
Дт
7010
Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг
Кт
1330
Товары.
Глава 19. Учет операций по выплате заработной платы и других денежных выплат в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса
166. При выдаче работнику денежных средств подотчет осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1250
Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
167. Ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес дайындалған растайтын құжаттардың негізінде қызметкердің берешегін есептен шығару бойынша мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7210
Әкімшілік шығыстар
Кт
1250
Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі.

1250
Краткосрочная дебиторская задолженность работников
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
167. На основании подтверждающих документов, подготовленных в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами Организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись по списанию задолженности работника:
Дт
7210
Административные расходы
Кт
1250
Краткосрочная дебиторская задолженность работников.

168. Ұйымның жалақысын есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) жалақыны есептеу сомасына:
Дт
7210
Әкімшілік шығыстар
Кт
3350
Еңбекке ақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек;
2) жалақыдан жеке табыс салығын ұстау сомасына:
Дт
3350
Еңбекке ақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек
Кт
3120
Жеке табыс салығы;
3) міндетті зейнетақы аударымдарын жалақыдан ұстап қалу сомасына:
Дт
3350
Еңбекке ақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек
Кт

168. При начислении заработной платы Организацией, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
1) на сумму начисления заработной платы:
Дт
7210
Административные расходы
Кт
3350
Краткосрочная задолженность по оплате труда;
2) на сумму удержания индивидуального подоходного налога с заработной платы:
Дт
3350
Краткосрочная задолженность по оплате труда
Кт
3120
Индивидуальный подоходный налог;
3) на сумму удержания обязательных пенсионных отчислений с заработной платы:
Дт
3350
Краткосрочная задолженность по оплате труда
Кт

2) әлеуметтік салықты төлеу сомасына:
Дт
3150
Әлеуметтік салық
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары;
3) міндетті зейнетақы аударымдарын төлеу сомасына (әрбір қызметкер бойынша бөлгенде):
Дт
3220
Зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары;
4) міндетті зейнетақы аударымдарын төлеу сомасына (әрбір қызметкер бойынша бөлгенде):
Дт
3150
Әлеуметтік салық (Міндетті әлеуметтік аударымдар)
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бухгалтерлік есеп департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов

2) на сумму выплаты социального налога:
Дт
3150
Социальный налог
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) на сумму выплаты обязательных пенсионных отчислений (в разбивке по каждому сотруднику):
Дт
3220
Обязательства по пенсионным отчислениям
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму выплаты обязательных пенсионных отчислений (в разбивке по каждому сотруднику):
Дт
3150
Социальный налог (Обязательные социальные отчисления)
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.".
2. Департаменту бухгалтерского учета Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов