"Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі міндетін атқарушысының 2023 жылғы 17 мамырдағы № 255 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 696 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 желтоқсанда № 33797 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі міндетін атқарушысының 2023 жылғы 17 мамырдағы № 255 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32519 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппараты лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарында:
8 және 9-тараулардың тақырыптары мынадай редакция жазылсын:
"8-тарау. ТЖМ Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс департаментінің лауазымдары бойынша
9-тарау. ТЖМ Кадр және тәрбие жұмысы департаментінің лауазымдары бойынша";
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) аумақтық органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарында:
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Кадр және тәрбие жұмысы бөлімшелерінің лауазымдары бойынша";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) қарамағындағы мемлекеттік мекемелер лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарында:
1-бөлімде:
3 және 4-тараулар мынадай редакцияда жазылсын:
"
3-тарау. Кафедралардың лауазымдары бойынша
8.
Кафедра бастығы
С-SVU-6
(қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтары:
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныс күштерінің командалық тактикалық
Педагогикалық ғылымдар
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Бизнес басқару және құқық
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Қызметтер
Әскери іс және қауіпсіздік
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 мая 2023 года № 255 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 декабря 2023 года № 696. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2023 года № 33797
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 мая 2023 года № 255 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32519) следующие изменения:
в Квалификационных требованиях к категориям должностей аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, согласно приложению 1 к указанному приказу:
заголовки глав 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. По должностям Департамента информатизации, цифровизации и связи МЧС
Глава 9. По должностям Департамента кадровой и воспитательной работы МЧС";
в Квалификационных требованиях к категориям должностей областных (городов республиканского значения и столицы) территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, согласно приложению 3 к указанному приказу:
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. По должностям подразделений кадровой и воспитательной работы";
в Квалификационных требованиях к категориям должностей государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), согласно приложению 5 к указанному приказу:
в разделе 1:
главы 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"
Глава 3. По должностям кафедр
8.
Начальник кафедры
С-SVU-6
(сотрудник)
Послевузовское
Специальности высшего и послевузовского образования:
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Педагогические науки
Искусство и гуманитарные науки
Социальные науки, журналистика и информация
Бизнес управление и право
Естественные науки, математика и статистика
Информационно-коммуникационные технологии
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Сельское хозяйство и биоресурсы
Услуги
Военное дело и безопасность
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

С-SVU-6 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
Жоғары тұрған лауазымдарға орналасу үшін кадр резервіне алынған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қатарынан тағайындалады.
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы.
9.
Кафедра бастығының орынбасары
С-SVU-7
(қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
С-SVU-7, С-SVU-8 және С-SVU-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
Жоғары тұрған лауазымдарға орналасу үшін кадр резервіне алынған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қатарынан тағайындалады
10.
Профессор
С-SVU-8
(қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
11.
Доцент
С-SVU-8
(қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
12.
Аға оқытушы
С-SVU-9
(қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
13.
Оқытушы
С-SVU-12
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
4-тарау. Азаматтық қорғаныс және әскери дайындық, төтенше жағдайларда қорғау кафедраларының лауазымдары бойынша
14.
Кафедра бастығы
С-SVU-6
(әскери қызметші)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтары:
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныс күштерінің командалық тактикалық
Педагогикалық ғылымдар
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Бизнес басқару және құқық
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Қызметтер
Әскери іс және қауіпсіздік
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVU-6 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымдарға орналасу үшін кадр резервіне алынған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қатарынан тағайындалады.
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы.
15.
Кафедра бастығының орынбасары
С-SVU-7
(әскери қызметші)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
C-SVU-7, C-SVU-8 және C-SVU-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

Для занятия должностей категории С-SVU-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
Назначается из числа сотрудников и военнослужащих, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
Наличие ученой степени или ученого звания.
9.
Заместитель начальника кафедры
С-SVU-7
(сотрудник)
Послевузовское
Для занятия должностей категорий С-SVU-7, С-SVU-8 и С-SVU-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
Назначается из числа сотрудников и военнослужащих, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей
10.
Профессор
С-SVU-8
(сотрудник)
Послевузовское
11.
Доцент
С-SVU-8
(сотрудник)
Послевузовское
12.
Старший преподаватель
С-SVU-9
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
13.
Преподаватель
С-SVU-12
(сотрудник)
Не ниже высшего
Стаж работы не требуется.
Глава 4. По должностям кафедр гражданской обороны и военной подготовки, защиты в чрезвычайных ситуациях
14.
Начальник кафедры
С-SVU-6
(военнослужащий)
Послевузовское
Специальности высшего и послевузовского образования:
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Педагогические науки
Искусство и гуманитарные науки
Социальные науки, журналистика и информация
Бизнес управление и право
Естественные науки, математика и статистика
Информационно-коммуникационные технологии
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Сельское хозяйство и биоресурсы
Услуги
Военное дело и безопасность
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVU-6 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников и военнослужащих, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
Наличие ученой степени или ученого звания.
15.
Заместитель начальника кафедры
С-SVU-7
(военнослужащий)
Послевузовское
Для занятия должностей категорий C-SVU-7, C-SVU-8 и C-SVU-9 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымдарға орналасу үшін кадр резервіне алынған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қатарынан тағайындалады
16.
Профессор
С-SVU-8
(әскери қызметші)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
17.
Доцент
С-SVU-8
(әскери қызметші)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
18.
Аға оқытушы
С-SVU-9
(әскери қызметші)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
19.
Оқытушы
С-SVU-12
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Кадр жұмысы бөлімшелерінің лауазымдары бойынша";
17-тараудың 7-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7 - параграф. Кадр жұмысы бөлімшелерінің лауазымдары бойынша";
2-бөлімнің 8-тарауының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Кадр және тәрбие жұмысы бөлімшесінің лауазымдары бойынша".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
С. Шарипханов
"КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі

1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников и военнослужащих, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей
16.
Профессор
С-SVU-8
(военнослужащий)
Послевузовское
17.
Доцент
С-SVU-8
(военнослужащий)
Послевузовское
18.
Старший преподаватель
С-SVU-9
(военнослужащий)
Высшее или послевузовское
19.
Преподаватель
С-SVU-12
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Стаж работы не требуется.
";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. По должностям подразделений кадровой работы";
заголовок параграфа 7 главы 17 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. По должностям подразделений кадровой работы";
заголовок главы 8 раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. По должностям подразделения кадровой и воспитательной работы".
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
С. Шарипханов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы