"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджет қаражаты (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің қызметтік іссапарлары кезіндегі өтемақы төлемдерінің мөлшерлерін және тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 26 шілдедегі № 123 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 109 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 3 қаңтарда № 33878 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджет қаражаты (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің қызметтік іссапарлары кезіндегі өтемақы төлемдерінің мөлшерлерін және тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 26 шілдедегі № 123 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19205 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджет қаражаты (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің қызметтік іссапарлары кезіндегі өтемақы төлемдерінің мөлшерлерін және тәртібін айқындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес іссапар жұмыс берушінің өкімі бойынша қызметкерді тұрақты жұмыс орнынан тыс басқа жерге белгілі бір мерзімге еңбек міндеттерін орындау үшін жіберу, сондай-ақ қызметкерді басқа жерге оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға, сондай-ақ кәсіби біліктілікті тануға жіберу болып табылады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тәулiкақы iссапарда болған күнтізбелік күндер, оның ішінде жолда болған уақыт үшiн мынадай мөлшерде төленеді:
1) қызметкерлерге (Ұлттық Банктің инкассация бөлімінің инкассаторлар бригадасының құрамына кіретін, жұмыс берушінің жедел және (немесе) конфиденциалды сипаттағы өкімдерін орындау үшін іссапарға жіберілген қызметкерлерін қоспағанда) – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) Ұлттық Банктің инкассация бөлімінің инкассаторлар бригадасының құрамына кіретін, жұмыс берушінің жедел және (немесе) конфиденциалды сипаттағы өкімдерін орындау үшін іссапарға жіберілген қызметкерлеріне – 7 (жеті) АЕК.
6. Тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары мынадай мөлшерде төленеді:
1) мемлекеттік мекеменің бірінші басшысына және оның орынбасарларына:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау, Шымкент қалаларында – тәулігіне 20 (жиырма) АЕК;
Қазақстан Республикасының облыс орталықтарында (Атырау, Ақтау қалаларын қоспағанда) және басқа қалаларында, оның ішінде Қазақстан Республикасы облыстарының аудан орталықтарында – тәулігіне 15 (он бес) АЕК;

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 123 "Об утверждении Правил определения размеров и порядка компенсационных выплат при служебных командировках работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 января 2024 года № 33878
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 123 "Об утверждении Правил определения размеров и порядка компенсационных выплат при служебных командировках работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19205) следующие изменения:
в Правилах определения размеров и порядка компенсационных выплат при служебных командировках работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Командировкой, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, является направление работника по распоряжению работодателя для выполнения трудовых обязанностей на определенный срок вне места постоянной работы в другую местность, а также направление работника в другую местность на обучение, повышение квалификации или переподготовку, а также признание профессиональной квалификации.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Суточные оплачиваются за календарные дни нахождения в командировке, в том числе за время в пути, в следующих размерах:
1) работникам (за исключением работников отдела инкассации Национального Банка, входящих в состав бригады инкассаторов, командированных для выполнения распоряжений работодателя срочного и (или) конфиденциального характера) - 5 (пять) месячных расчетных показателя (далее - МРП);
2) работникам отдела инкассации Национального Банка, входящим в состав бригады инкассаторов, командированных для выполнения распоряжений работодателя срочного и (или) конфиденциального характера - 7 (семь) МРП.
6. Расходы по найму жилого помещения оплачиваются в следующих размерах:
1) первому руководителю государственного учреждения и его заместителям:
20 (двадцать) МРП в сутки - в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау, Шымкент;
15 (пятнадцать) МРП в сутки - в областных центрах (за исключением городов Атырау, Актау) и других городах Республики Казахстан, в том числе в районных центрах областей Республики Казахстан;

2) өзге қызметкерлерге:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау, Шымкент қалаларында – тәулігіне 15 (он бес) АЕК;
Қазақстан Республикасының облыс орталықтарында (Атырау, Ақтау қалаларын қоспағанда) және басқа қалаларында, оның ішінде Қазақстан Республикасы облыстарының аудан орталықтарында – тәулігіне 12 (он екі) АЕК.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Әуе көлігімен межелі жерге бару және кері қайту шығыстары мынадай мөлшерде:
1) мемлекеттік мекеменің бірінші басшысына - "Бизнес" сыныбындағы әуе билетінің құны бойынша, ал ұшу ұзақтығы бес сағаттан асатын кезде (тікелей ұшу) бірінші сыныпты әуе билетінің құны бойынша;
2) мемлекеттік мекеме басшысының орынбасарларына, сондай-ақ жұмыс берушінің шұғыл және (немесе) конфиденциалды сипаттағы өкімдерін орындау үшін іссапарға жіберілген Ұлттық Банктің қолма-қол ақша айналысы бөлімшесінің бас дизайнеріне - "Бизнес" сыныбындағы әуе билетінің құны бойынша;
3) Ұлттық Банктің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына - "Эконом" сыныбындағы әуе билетінің құны бойынша, ал ұшу ұзақтығы төрт сағаттан асатын кезде (тікелей ұшу) "Бизнес" сыныбындағы әуе билетінің құны бойынша;
4) инкассаторлар бригадасының құрамына кіретін, жұмыс берушінің шұғыл және (немесе) конфиденциалды сипаттағы өкімдерін орындау үшін іссапарға жіберілген Ұлттық Банктің инкассация бөлімінің қызметкерлеріне - "Эконом" сыныбындағы, ал ол болмаған кезде жүк тасу шығыстарының құнын қоса алғанда, "Бизнес" сыныбындағы әуе билетінің құны бойынша;
5) өзге қызметкерлерге - "Эконом" сыныбындағы әуе билетінің құны бойынша, ал ұшу ұзақтығы бес сағаттан асатын кезде (тікелей ұшу) "Эконом" сыныбының жақсартылған шағын сыныптары бойынша төленеді.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Адам капиталын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

2) иным работникам:
15 (пятнадцать) МРП в сутки - в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау, Шымкент;
12 (двенадцать) МРП в сутки - в областных центрах (за исключением городов Атырау, Актау) и других городах Республики Казахстан, в том числе в районных центрах областей Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расходы по проезду к месту назначения и обратно воздушным транспортом оплачиваются в следующих размерах:
1) по стоимости авиабилета класса "Бизнес", а при продолжительности перелета более пяти часов (без пересадки) по стоимости авиабилета первого класса - первому руководителю государственного учреждения;
2) по стоимости авиабилета класса "Бизнес" - заместителям руководителя государственного учреждения, а также главному дизайнеру подразделения наличного денежного обращения Национального Банка, командированному для выполнения распоряжений работодателя срочного и (или) конфиденциального характера;
3) по стоимости авиабилета класса "Эконом", а при продолжительности перелета более четырех часов (без пересадки) по стоимости авиабилета класса "Бизнес" - руководителям структурных подразделений Национального Банка;
4) по стоимости авиабилета класса "Эконом", а при его отсутствии по классу "Бизнес", включая стоимость расходов за провоз багажа - работникам отдела инкассации Национального Банка, входящим в состав бригады инкассаторов, командированным для выполнения распоряжений работодателя срочного и (или) конфиденциального характера;
5) по стоимости авиабилета класса "Эконом", а при продолжительности перелета более пяти часов (без пересадки) по улучшенным подклассам класса "Эконом" - иным работникам.".
2. Департаменту развития человеческого капитала Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов

4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов