"Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2019 жылғы 12 қарашадағы № 40-3 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2023 жылғы 31 мамырдағы № 3-3 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2023 жылғы 1 маусымда № 5033 болып тіркелді
Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2019 жылғы 12 қарашадағы № 40-3 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4401 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген шешіммен бекітілген "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Атақ ерекше сіңірген еңбегі үшін жалпы еңбек өтілі республикамен, облыспен (қаламен, ауданмен) 10 жылдан кем емес байланысты болса (10 жылға жетпеген жағдайда және облыспен (қаламен, ауданмен) байланысты болмаған жағдайда – республикалық деңгейдегі (қалаға, ауданға) аса үздік жетістіктері үшін) келесі талаптарға сәйкес келетін азаматтарға беріледі:
1) соғыс кезіндегі ерліктері мен қаһармандығы, сондай-ақ бейбіт уақыттағы кәсіби міндеттерін немесе азаматтық борышын орындау кезіндегі жеке қаһармандығы үшін;
2) мемлекеттік, әскери және қоғамдық қызметтегі, демократияны дамытудағы, жариялылық пен әлеуметтік прогрестегі, рухани және интеллектуалдық әлеуеттегі жеткен зор жетістіктері үшін;
3) заңдылықты, құқықтық тәртіпті, қоғамдық қауіпсіздікті нығайтудағы белсенділігі үшін;
4) азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудағы көпжылғы белсенді еңбегі, қайырымдылыққа қосқан нақты үлесі мен ізгі істері үшін;
5) тәуелсіз Қазақстанның тұтастығын сақтаудағы, ұлтаралық келісім мен тұрақтылықты нығайтудағы жемісті еңбегі үшін;
6) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан үлесі үшін;
7) жеткіншек ұрпаққа рухани-патриоттық тәрбие беруге және қоршаған ортаны қорғауға белсене қатысқаны үшін.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Атақ берілмейді:
ұсынылған сәтте заңнамамен белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға;
сот іс-әрекетке қабілетсіз не іс-әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдарға.
7. Атақ Қазақстан Республикасындағы Ұлттық мереке – 25 қазанда атап өтілетін Республика күнінің құрметіне беріледі.
Тек соңғы екі жылда келіп түскен қолдаухаттар қаралады.
Қолдаухаттарды қабылдау ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне дейін жүзеге
асырылады. Белгіленген мерзімнен кеш келіп түскен ұсыныстар қаралмайды.
Жалпы жыл ішінде Атақ беру облыстық деңгейде он азаматқа дейін, Тараз қаласы мен аудандар деңгейінде жеті азаматқа дейін жүргізіледі.
Сонымен қатар, қажет болған жағдайда Ұлттық мерекеден бөлек, жыл ішінде облыс әкімінің ұсынымымен "Жамбыл облысының Құрметті азаматы" атағы берілуі мүмкін. Бұл жағдайда Атақ басқа да белгіленген мерзімдерде беріледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Жамбылского областного маслихата от 12 ноября 2019 года № 40-3 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)"
Решение Жамбылского областного маслихата от 31 мая 2023 года № 3-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 1 июня 2023 года № 5033
Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Жамбылского областного маслихата от 12 ноября 2019 года № 40-3 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4401) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение в тексте на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)", утвержденных указанным решением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Звание присваивается гражданам за особые заслуги, чей общий трудовой стаж связан с республикой, областью (городом, районом) не менее 10 лет (если менее 10 лет и не связано с областью (городом, районом) - то за выдающиеся достижения на республиканском уровне), соответствующим следующим требованиям:
1) подвиги и проявление мужества в период войн, а также проявление личного мужества в мирное время при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга;
2) за высокие достижения в государственной, военной и общественной деятельности, развитии демократии, гласности и социальном прогрессе, духовном и интеллектуальном потенциале;
3) за активность в укреплении законности, правопорядка, общественной безопасности;
4) за многолетнюю активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, реальный вклад в благотворительность и благие дела;
5) за плодотворную работу в сохранении целостности независимого Казахстана, укреплении межнационального согласия и стабильности;
6) за вклад в социально-экономическое развитие области;
7) за активное участие в духовно-патриотическом воспитании подрастающего поколения и защите окружающей среды.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Не присваивается Звание:
лицам, имеющим судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления;
лицам, признанным судом недееспособными либо ограниченно дееспособными.
7. Звание присваивается в честь национального праздника в Республике Казахстан – Дня Республики, который отмечается 25 октября.
Рассматриваются ходатайства, поступившие только за последние два года.
Прием ходатайств осуществляется до 1 сентября текущего года. Предложения, поступившие позднее установленного срока, не рассматриваются.
В целом в течение года присвоение Звания производится на областном уровне до десяти граждан, на уровне города Тараза и районов до семи граждан.
Кроме того, в случае необходимости, кроме национального праздника, в течение года по представлению акима области может быть присвоено звание "Почетный гражданин Жамбылской области". В этом случае Звание присваивается в другие установленные сроки.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Егер еңбек өтілі мен өмірбаяны облыспен байланысты болса, Атақ облыстық деңгейде беріледі, облыспен байланысты болмаған жағдайда республикалық деңгейдегі аса үздік жетістіктері ескеріле отырып беріледі.
Сондай-ақ, еңбек өтілі мен өмірбаяны тек қаламен (ауданмен) байланысты болған жағдайда, Атақ қалалық (аудандық) деңгейде беріледі, ал қаламен (ауданмен) байланысты болмаған жағдайда, республикалық деңгейдегі аса үздік жетістіктері ескеріле отырып беріледі.".
2. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Жамбыл облыстық
мәслихатының төрағасы А. Нуралиев

"10. Если стаж работы и биография связаны с областью, Звание присваивается на областном уровне, если не связано с областью, присваивается с учетом лучших достижений республиканского уровня.
Также, если стаж работы и автобиография связаны только с городом (районом), Звание присваивается на уровне города (района), а если не связано с городом (районом), то присваивается с учетом выдающихся достижений на республиканском уровне.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Жамбылского
областного маслихата А. Нуралиев