"Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 4 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 қаңтарда № 33884 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай қысқартулар қолданылады:
ААҚ – аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі;
АҚК – аэронавигациялық қызмет көрсету;
АҰЕ – аспаптар бойынша ұшу ережелері;
ӘҚҚ – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
ӘҚҰ – әуе қозғалысын ұйымдастыру;
ӘШҚ – әуе шабуылына қарсы қорғаныс;
ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
ӨЖЖ – өте жоғары жиілік;
РЖ – рульдеу жолы;
ТО – тұрақ орны;
ТСЖ – тежеудің соңғы жолағы;
ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы;
AD – әуеайлақтар;
ADIZ – әуе шабуылына қарсы қорғанысын тану аймағы;
AFS – авиациялық белгіленген қызметі;
AFTN – электр байланыстың бекітілген авиациялық желісі;
AIC – аэронавигациялық ақпарат циркуляры;
AIP – аэронавигациялық ақпарат жинағы;
AMA – аймақтағы ең төменгі абсолюттік ұшу биіктігі;
ARP – әуеайлақтың бақылау нүктесі;
CRC – циклдық артық код;
CTA – диспетчерлік аудан;
CTR – диспетчерлік аймақ;
DME – қашықтықты өлшейтін жабдық;
ENR – бағыт;
FATO – қонуға кірудің және ұшудың соңғы кезеңінің аймағы;
FAF/FAP – қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі;
GEN – жалпы ережелер;
GNSS – жаһандық навигациялық спутниктік жүйе;
HRP – тікұшақ айлағының бақылау нүктесі;
IAF – қонуға кірудің бастапқы кезеңінің нүктесі;
IF – қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесі;
ILS – аспаптар бойынша қонуға кіру жүйесі;
INS – инерциялық навигациялық жүйе;
MAPt – екінші айналымға кету нүктесі;
MDA/H – төмендеудің ең төменгі абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
MEA – бағыт бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
MLS – қонуға кірудің қысқа толқынды жүйесі;
MOCA – кедергілерді ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі;
MSL – теңіздің орташа деңгейі;
NAVAID – навигациялық құрал;
NDB – бағытталмаған радиомаяк;
NIL – ақпараттың жоқтығы;
OCA/H – кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
OFZ – кедергілерден бос аймақ;
RNAV – аймақтық навигация;
RVR – ұшу-қону жолағындағы көріну қашықтығы;
SID – аспаптар бойынша стандарттық ұшу;
STAR – аспаптар бойынша келудің стандарттық схемасы;
TAA – әуеайлақ маңына ұшып келудің абсолюттік биіктігі;
TLOF – жерге қону және көтерілу аймағы;
UTC – дүниежүзілік үйлестіру уақыты;
VOR– көп бағытты ӨЖЖ радиомаяк;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 4 января 2024 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2024 года № 33884
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15427) следующие изменения и дополнение:
в Правилах обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие сокращения:
САИ – служба управления аэронавигационной информации;
АНО – аэронавигационное обслуживание;
ППП – правила производства полетов;
ОВД – обслуживание воздушного движения;
ОрВД – организация воздушного движения;
ПВО – противовоздушная оборона;
ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
ОВЧ – очень высокая частота;
РД – рулежная дорожка;
МС – место стоянки;
КПТ – концевая полоса торможения;
ВПП – взлетно-посадочная полоса;
AD – аэродромы;
ADIZ – опознавательная зона противовоздушной обороны;
AFS – авиационная фиксированная служба;
AFTN – сеть авиационной фиксированной электросвязи;
AIC – циркуляр аэронавигационной информации;
AIP – сборник аэронавигационной информации;
AMA – минимальная абсолютная высота полета в зоне;
ARP – контрольная точка аэродрома;
CRC – циклический избыточный код;
CTA – диспетчерский район;
CTR – диспетчерская зона;
DME – дальномерное оборудование;
ENR – маршрут;
FATO – зона конечного этапа захода на посадку и взлета;
FAF/FAP – контрольная точка конечного этапа захода на посадку;
GEN – общие положения;
GNSS – глобальная навигационная спутниковая система;
HRP – контрольная точка вертодрома;
IAF – точка начального этапа захода на посадку;
IF – точка промежуточного этапа захода на посадку;
ILS – система посадки по приборам;
INS – инерциальная навигационная система;
MAPt – точка ухода на второй круг;
MDA/H - минимальная абсолютная/относительная высоты снижения;
MEA – минимальная абсолютная высота полета по маршруту;
MLS – микроволновая система посадки;
MOCA – минимальная абсолютная высота пролета препятствий;
MSL – средний уровень моря;
NAVAID – навигационное средство;
NDB – ненаправленный радиомаяк;
NIL – отсутствие информации;
OCA/H – абсолютная/относительная высота пролета препятствий;
OFZ – зона, свободная от препятствий;
RNAV – зональная навигация;
RVR – дальность видимости на взлетно-посадочной полосе;
SID – стандартный вылет по приборам;
STAR – стандартная схема прибытия по приборам;
TAA – абсолютная высота прибытия в район аэродрома;
TLOF – зона приземления и отрыва;
UTC – всемирное координированное время;
VOR – всенаправленный ОВЧ-радиомаяк;

WGS-84 – 1984 жылғы дүниежүзілік геодезиялық жүйе.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін ұсынылатын аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) өнімдеріне цифрлық деректер массивтері түрінде немесе стандартталған форматта баспа түрінде немесе электрондық жеткізгіштерде немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің сайтында жарияланатын, мыналар жатады:
1) AIP, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда;
2) AIC;
3) аэронавигациялық карталар;
4) NOTAM;
5) сандық деректер массивтері.";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген аэронавигациялық ақпараттың әртүрлі өнімдерінде бірдей аэронавигациялық деректер немесе аэронавигациялық ақпарат қайталанған жағдайларда, ААҚ рәсімдерді белгілейді және жарияланатын аэронавигациялық деректердің немесе аэронавигациялық ақпараттың келісілуін қамтамасыз етеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым азаматтық авиация ұйымдары мен өздерінің құрылымдық бөлімшелері арасында ААҚ AIP, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда, AIC, аэронавигациялық карталардағы, NOTAM және цифрлық деректер массивтеріндегі жариялау үшін талап етілетін бастапқы деректерді дайындау міндеттерін бөледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бастапқы аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді құрастырушылар ААҚ-мен келісім жасасады, онда беру мерзімдері, алу және алмасу әдістері, ААҚ-да аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректерді беруге жауапты тұлғалар, сондай-ақ аэронавигациялық ақпарат пен аэронавигациялық деректердің көлемі мен сапасына қойылатын талаптар айқындалады.
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар:
1) егер аэронавигациялық ақпарат AIP-те жариялауға арналған болса, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес AIP-ке өзгертуге арналған өтінім. Өтінім азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын АҚК берушісінің ресми интернет-ресурсы арқылы беріледі не электрондық пошта арқылы жіберіледі;
2) егер аэронавигациялық ақпарат NOTAM хабарламасы түрінде жариялауға арналған болса, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес NOTAM басылымына арналған өтінім. Өтінім AFTN желісі бойынша немесе AFTN желісі болмаған немесе жұмыс істемеген жағдайда электрондық пошта арқылы жіберіледі.
ААҚ қажет болған жағдайда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес AIP-тың бөлімдеріне сәйкес бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді басқа құрастырушылардың құзыретіне кіретін бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушының функцияларын орындайды.";
44-тармақ алып тасталсын;
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Аэронавигациялық карталарды жариялау";

WGS-84 – Всемирная геодезическая система 1984 года.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. К продуктам аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), предоставляемых для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением в виде массивов цифровых данных, в стандартизированном формате в печатном виде, на электронных носителях, либо публикуемых на сайте поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, относятся:
1) AIP, включая изменения и дополнения;
2) AIC;
3) аэронавигационные карты;
4) NOTAM;
5) массивы цифровых данных.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. В тех случаях, когда в разных продуктах аэронавигационной информации, указанных в пункте 19 настоящих Правил, дублируются одни и те же аэронавигационные данные или аэронавигационная информация, САИ устанавливает процедуры и обеспечивает согласованность публикуемых аэронавигационных данных или аэронавигационной информации.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации распределяет между организациями гражданской авиации и своими структурными подразделениями обязанности по подготовке исходных данных, которые требуются САИ для публикации в AIP, включая изменения и дополнения, AIC, на аэронавигационных картах, NOTAM и массивах цифровых данных.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных заключают соглашение с САИ, в котором определяются сроки предоставления, методы получения и обмена, ответственные лица за предоставление аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в САИ, а также объем и требования к качеству аэронавигационной информации и аэронавигационных данных.
Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) предоставляют:
1) заявку на изменение в AIP согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в AIP. Заявка подается через официальный интернет-ресурс поставщика АНО, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, либо направляется по электронной почте;
2) заявку для издания NOTAM согласно приложению 3 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в виде извещения NOTAM. Заявка направляется по сети AFTN, либо по электронной почте в случае отсутствия или неработоспособности сети AFTN.
САИ, при необходимости, выполняет функции составителя исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных, входящей в компетенцию других составителей исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
пункт 44 исключить;
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Публикация аэронавигационных карт";

66-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66-1. 1:500 000 масштабтағы аэронавигациялық карта (ИКАО) аэронавигациялық ақпарат өнімі түрінде ұсынылады, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жасалады және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаның 14-параграфына сәйкес 1:500 000 масштабтағы аэронавигациялық картаға (ИКАО) түсірілуге жататын аэронавигациялық ақпаратқа (аэронавигациялық деректерге) тұрақты өзгерістер енгізілген кезде көрсетілген карта AIRAC мерзімдеріне сәйкес қайта шығарылуға жатады. Жаңартылған карта AIP түзетулері арқылы жарияланатын тұрақты өзгерістермен бірге күшіне енеді.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың 66-тармағында санамаланған аэронавигациялық карталар Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға "Аэронавигациялық карталар" деген 4-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуге жататын аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын талаптарға сәйкес дайындалады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының аумағында ұсынылатын аэронавигациялық карталардың осы Қағидаларға 4-қосымшаның белгіленген талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ жаңартудың дәлдігі мен уақтылығын қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.";
5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Ұшу алдындағы және ұшқаннан кейінгі ақпарат";
90-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Қағидалардың 88-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген компоненттерді қоспағанда, жарық-техникалық жабдық жүйесі компоненттерінің резервтік қуат көздерін қоса алғанда, әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарық-техникалық жабдығы жүйесінің жартылай істен шығуына;";
128-тармақ мынадай редакцияда жазылсын
"128. Басқа ИКАО Уағдаласушы мемлекеттерінің ААҚ, авиакомпаниялар немесе аэронавигациялық карталарды дайындаумен, ұшуды орындаумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа ұйымдар сұратқан төменде санамаланған аэронавигациялық ақпарат өнімдерінің әрқайсысының бір данасы (бар болса) өзара келісілген нысанда немесе форматта өтеусіз негізде ұсынылады:
1) AIP, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда;
2) AIC;
3) аэронавигациялық карталар;
4) NOTAM;
5) сандық деректер массивтері.";
133-тармақ алып тасталсын;

пункт 66-1 изложить в следующей редакции:
"66-1. Аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО) предоставляется в виде продукта аэронавигационной информации, составляется в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам и размещается на интернет-ресурсе поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.
При внесении постоянных изменений в аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), которые подлежат нанесению на Аэронавигационную карту масштаба 1:500 000 (ИКАО) согласно параграфу 14 приложения 4 к настоящим Правилам, указанная карта подлежит перевыпуску в соответствии со сроками AIRAC. Обновленная карта вступает в силу вместе с изменениями постоянного характера, которые публикуются посредством поправок к AIP.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Аэронавигационные карты, перечисленные в пункте 66 настоящих Правил, подготавливаются в соответствии с требованиями к составлению аэронавигационных карт, подлежащих включению в AIP Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которые соответствуют требованиям приложения 4 "Аэронавигационные карты" к Конвенции о международной гражданской авиации.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения соответствия аэронавигационных карт установленным требованиям Приложения 4 к настоящим Правилам, предоставляемых на территории Республики Казахстан, а также точности и своевременности обновления.";
заголовок параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Предполетная и послеполетная информация";
подпункт 4) пункта 90 изложить в следующей редакции:
"4) частичного выход из строя системы светотехнического оборудования аэродром (вертодрома), включая резервные источники питания компонентов системы светотехнического оборудования, за исключением компонентов, указанных в подпункте 6) пункта 88 настоящих Правил;";
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. Один экземпляр каждого из нижеперечисленных продуктов аэронавигационной информации (при наличии), которые были запрошены САИ другого Договаривающегося государства ИКАО, авиакомпаниями или другими организациями, связанными с подготовкой аэронавигационных карт, выполнением или обеспечением полетов, предоставляются на безвозмездной основе во взаимно согласованной форме или формате:
1) AIP, включая изменения и дополнения;
2) AIC;
3) аэронавигационные карты;
4) NOTAM;
5) массивы цифровых данных.";
пункт 133 исключить;

2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушы 2024 жылғы
4 қаңтардағы № 3 бұйрыққа
1-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
AIP-ке өзгеріс енгізуге өтінім
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ______________________
Телефоны: __________________
Лауазымы: _________________________________
Электрондық пошта: ____________________
Ұйым: ________________________________
Толтырылған күні: __________________
Қолы: _____________
AIP-ке сілтеме
АІР-ке жарияланатын өзгерістер
Бөлім
Тармақ
Ағымдағы редакция
Жаңа редакция
Ағымдағы редакцияны көрсету
Жаңа редакцияны көрсету
Өзгерістер күшіне енген күн: _____________
Қосымша ____ парақта.
Бұйрыққа 2-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
AFTN желісі арқылы ұсынылатын NOTAM хабарламасын шығаруға өтінім
* Қажетті сериялардың NOTAM хабарламасын шығаруыңызды сұраймын:
*А) Әуеайлақ индексі/ҰАА *Б) ЖЖААККССММ *Ц) ЖЖААККССММ (ЕСЕП)
Д) Кесте (қажет болса)
*Е) Себептері көрсетілген хабарлама мәтіні (қажет болса).
* Лауазымы және Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) деректер құрастырушы (орындаушы)
* Кері байланыс үшін байланыс телефоны
Ескерту:
* - Толтыру үшін міндетті өрістер;
Өріс А): әуеайлақтың немесе ұшу ақпараты ауданының (ИКАО) 4-әріптік индексі көрсетіледі;
Өріс Б): оқиғаның басталу күні көрсетіледі, онда ЖЖ-жыл, АА-ай, КК-күн, СС-сағат, ММ-минут;
Өріс Ц): оқиғаның аяқталу күні көрсетіледі, онда ЖЖ-жыл, АА-ай, КК-күн, СС-сағат, ММ-минут, ЕСЕП – есептелген (егер оқиғаның нақты аяқталу күні белгісіз болса);
Өріс Д): кесте қажет болған жағдайда шектеу шектеу басталған сәттен бастап белгілі бір уақыт кезеңдерінде жұмыс істеген жағдайда көрсетіледі.
Электрондық пошта арқылы берілетін NOTAM хабарламасын жариялауға өтінім
Әуеайлақ
Әуеайлақ индексі/ҰАА
Қолданылудың басталуы
ЖЖААККССММ
Қолданылудың аяқталуы (есепті, егер қолданылса)
ЖЖААККССММ (ЕСЕП)
Кесте (егер қолданылса)
Мәтін (оқиға сипаттамасы)
Астыңғы шегі (егер қолданылса)
Үстіңгі шегі (егер қолданылса)
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты құрастырушы (орындаушы)
Байланыс телефоны
Бұйрыққа 3-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
AIP-тың бөлімдеріне сәйкес бастапқы аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық деректерді құрастырушылар
Қазақстан Республикасы Аэронавигациялық ақпараттар жинағының (бұдан әрі - АIP) бөлімдері мен тармақтары
Азаматтық авиация ұйымы немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесі
1-бөлім (GEN) – Жалпы ережелер
GEN 0

приложения 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра транспорта
Республики Казахстан
от 4 января 2024 года № 3
Приложение 2 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Заявка на изменение в AIP
Составитель исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных)
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии): ____________________________
Телефон: __________________________________________________________
Должность: _______________________________________________________
Электронная почта: _________________________________________________
Организация: ______________________________________________________
Дата заполнения: ___________________________________________________
Подпись: __________________________________________________________
Ссылка на AIP
Изменения, подлежащие опубликованию в AIP
Раздел
Пункт
Текущая редакция
Новая редакция
Указать текущую редакцию
Указать новую редакцию
Дата вступления в силу изменений: _____________
Приложение на ____ листах.
Приложение 2
к приказу
Приложение 3 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Заявка на издание извещения NOTAM, представляемая по сети AFTN
* Прошу издать извещение NOTAM необходимых серий:
*А) Индекс аэродрома/РПИ *Б) ГГММДДЧЧММ *Ц) ГГММДДЧЧММ (РАСЧ)
Д) Расписание (при необходимости)
*Е) Текст извещения с указанием причины (при необходимости).
* Должность и Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) составителя данных (исполнитель)
* Контактный телефон для обратной связи
Примечание:
* - Обязательные поля для заполнения;
Поле А): указывается 4-буквенный индекс аэродрома или района полетной информации (ИКАО);
Поле Б): указывается дата начала события, где ГГ – год, ММ – месяц, ДД – день, ЧЧ – часы, ММ – минуты;
Поле Ц): указывается дата окончания события, где ГГ – год, ММ – месяц, ДД – день, ЧЧ – часы, ММ – минуты, РАСЧ – расчетное (если не известна точная дата окончания события);
Поле Д): расписание указывается при необходимости в том случае, когда ограничение работает в определенные периоды времени с момента начала действия ограничения.
Заявка на издание извещения NOTAM, представляемая по электронной почте
Аэродром
Индекс аэродрома/РПИ
Начало действия
ГГММДДЧЧММ
Окончание действия (расчетное, если применимо)
ГГММДДЧЧММ (РАСЧ)
Расписание (если применимо)
Текст (описание события)
Нижняя граница (если применимо)
Верхняя граница (если применимо)
Составитель исходной аэронавигационной информации (исполнитель)
Контактный телефон
Приложение 3
к приказу
Приложение 8 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Составители исходной аэронавигационной информации и аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP
Разделы и пункты сборника аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее - AIP)
Организация гражданской авиации или структурное подразделение уполномоченной организации в сфере гражданской авиации
Часть 1 (GEN) – Общие положения
GEN 0

GEN 0.1 Алғысөз
АҚК беруші
GEN 0.2 AIP-қа енгізілетін түзетулерді тіркеу
GEN 0.3 AIP-қа енгізілетін толықтыруларды тіркеу
GEN 0.4 AIP парақтарының бақылау тізбесі
GEN 0.5 AIP-қа қолмен енгізілген түзетулердің тізбесі
GEN 0.6 1-бөлімнің мазмұны.
GEN 1. — Ұлттық қағидалар мен талаптар
GEN 1.1 Тағайындалған өкілетті органдар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган
GEN 1.2 Әуе кемелерінің ұшып келуі, транзиті және ұшып кетуі
GEN 1.3 Жолаушылар мен экипаждың келуі, транзиті және кетуі
GEN 1.4 Жүкті алып келу, транзиті және алып кету
GEN 1.5 Әуе кемесіндегі жабдықтар, аспаптар және ұшу құжаттамасы
GEN 1.6 Ұлттық қағидалар мен халықаралық келісімдердің/конвенциялардың қысқаша мазмұны
GEN 1.7 Практика мен ИКАО қағидалары ұсынатын Стандарттардан айырмашылықтары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
GEN 2. — Кестелер мен кодтар
GEN 2.1 Өлшеу жүйесі, әуе кемелерінің таңбаланған белгілері, мерекелер
АҚК беруші
GEN 2.2 AIP басылымдарында қолданылатын қысқартулар
GEN 2.3 Карталардағы шартты белгілер
GEN 2.4 Орналасқан жерінің индекстері
GEN 2.5 Радионавигациялық құралдардың тізбесі
GEN 2.6 Өлшем бірліктерін аудару
GEN 2.7 Күннің шығу/бату
GEN 3. — Қызмет көрсету
GEN 3.1 Аэронавигациялық ақпараттық қызмет көрсету
АҚК беруші
GEN 3.2 Аэронавигациялық карталар
GEN 3.3 Әуе қозғалысына қызмет көрсету
GEN 3.4 Байланыс қызметтері және навигациялық қызметтер
GEN 3.5 Метеорологиялық қызмет көрсету
GEN 3.6 Іздестіру және құтқару
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
GEN 4. — Әуеайлақтардан / тікұшақтардан алынатын алымдар және аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
GEN 4.1 Әуеайлақ / тікұшақ алмыдары
Әуеайлақты пайдаланушы
GEN 4.2 Аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
АҚК беруші
2-бөлім. (ENR) - Бағыт
ENR 0. 2-бөлімнің мазмұны
АҚК беруші
ENR 1. — Жалпы қағидалар мен рәсімдер
ENR 1.1 Жалпы қағидалар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.2 Көзбен шолып ұшу қағидалары
ENR 1.3 Аспаптар бойынша ұшу қағидалары
ENR 1.4 ӘҚҚ әуе кеңістігінің сыныптамасы және сипаттамасы
ENR 1.5 Күту, қонуға кіру және ұшып шығу аймағында ұшу сызбалары
ENR 1.6 ӘҚҰ-ға байқау негізінде қызмет көрсету және қағидалар
1, 2.1, 2.2, 2.3-кіші бөлім - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
2.4, 3-кіші бөлім - АҚК берушісі
ENR 1.7 Биіктік өлшеу құралын орнату тәртібі
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.8 Өңірдегі қосымша қағидалар
ENR 1.9 Әуе қозғалысы ағындарын басқару және әуе кеңістігін ұйымдастыру
ENR 1.10 Ұшуды жоспарлау
ENR 1.11 Ұшу жоспарлары туралы хабарламаларды жіберу
ENR 1.12 Азаматтық әуе кемелерін ұстап алу

GEN 0.1 Предисловие
Поставщик АНО
GEN 0.2 Регистрация поправок к AIP
GEN 0.3 Регистрация дополнений к AIP
GEN 0.4 Контрольный перечень страниц AIP
GEN 0.5 Перечень поправок к AIP, внесенных от руки
GEN 0.6 Содержание части 1.
GEN 1. — Национальные правила и требования
GEN 1.1 Назначенные полномочные органы
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
GEN 1.2 Прилет, транзит и вылет воздушных судов
GEN 1.3 Прибытие, транзит и убытие пассажиров и экипажа
GEN 1.4 Ввоз, транзит и вывоз груза
GEN 1.5 Оборудование, приборы и полетная документация воздушного судна
GEN 1.6 Краткое изложение национальных правил и международных соглашений/конвенций
GEN 1.7 Различия со Стандартами, Рекомендуемой практикой и Правилами ИКАО.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
GEN 2. — Таблицы и коды
GEN 2.1 Система измерения, маркировочные знаки воздушных судов, праздники
Поставщик АНО
GEN 2.2 Сокращения, используемые в изданиях AIP
GEN 2.3 Условные знаки на картах
GEN 2.4 Индексы местоположения
GEN 2.5 Перечень радионавигационных средств
GEN 2.6 Перевод единиц измерения
GEN 2.7 Восход/заход солнца
GEN 3. — Обслуживание
GEN 3.1 Аэронавигационное информационное обслуживание
Поставщик АНО
GEN 3.2 Аэронавигационные карты
GEN 3.3 Обслуживание воздушного движения
GEN 3.4 Службы связи и навигационные службы
GEN 3.5 Метеорологическое обслуживание
GEN 3.6 Поиск и спасание
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
GEN 4. — Аэродромные / вертодромные сборы и сборы за аэронавигационное обслуживание
GEN 4.1 Аэродромные / вертодромные сборы
Эксплуатант аэродрома
GEN 4.2 Сборы за аэронавигационное обслуживание
Поставщик АНО
Часть 2 (ENR) - Маршрут
ENR 0 Содержание части 2
Поставщик АНО
ENR 1. — Общие правила и процедуры
ENR 1.1 Общие правила
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.2 Правила визуальных полетов
ENR 1.3 Правила полетов по приборам
ENR 1.4 Классификация и описание воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 Схемы полетов в зоне ожидания, при заходе на посадку и вылете
ENR 1.6 Обслуживание ОВД на основе наблюдения и правила
Подраздел 1, 2.1, 2.2, 2.3 - Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
Подраздел 2.4, 3 – поставщик АНО
ENR 1.7 Порядок установки высотомера
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.8 Дополнительные региональные правила
ENR 1.9 Управление потоками воздушного движения и организация воздушного пространства
ENR 1.10 Планирование полетов
ENR 1.11 Адресация сообщений о планах полетов
ENR 1.12 Перехват гражданских воздушных судов

ENR 1.13 Заңсыз араласу
ENR 1.14 Әуе қозғалысына байланысты қақтығыстар
ENR 2. — ӘҚҚ әуе кеңістігі
ENR 2.1 ҰАА, жоғарғы әуе кеңістігінің ұшу ақпараты ауданы, тораптық диспетчерлік аудан және диспетчерлік аудан
АҚК беруші
ENR 2.2 Бақыланатын әуе кеңістігінің өзге де түрлері
ENR 3. — ӘҚҚ бағыттары
ENR 3.1 Кәдімгі навигация бағыттары
АҚК беруші
ENR 3.2 Аймақтық навигация бағыттары
ENR 3.3 Өзге де бағыттар
ENR 3.4 Бағытта күту
ENR 4. — Радионавигациялық құралдар /жүйелер
ENR 4.1 Бағыттағы радионавигациялық құралдар
АҚК беруші
ENR 4.2 Арнайы навигациялық жүйелер
ENR 4.3 Жаһандық навигациялық спутниктік жүйе (GNSS)
ENR 4.4 Негізгі нүктелерге арналған кодтық атаулардың белгілері
ENR 4.5 Бағыттағы жер үсті аэронавигациялық оттары
ENR 5. — Аэронавигациялық ескертулер
ENR 5.1 Тыйым салынған аймақтар, ұшу шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар
1) тыйым салынған аймақтар бөлігінде – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган;
2) ұшуды шектеу аймақтары және қауіпті аймақтар бөлігінде – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы болып табылады.
ENR 5.2 Әскери жаттығулар және жаттығу аймақтары мен ӘШҚ тану аймағы (ADIZ)
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы
ENR 5.3 Қауіп келтіруі мүмкін басқа да қызмет түрлері және ықтимал қауіптің басқа да түрлері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 5.5 Авиациялық спорттық және ойын-сауық іс-шаралары
Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы
ENR 5.6 Құстардың басқа жаққа ұшып кетуі және жануарлар дүниесі ерекше аймақтар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 6. — Бағыт карталары
АҚК беруші
3-бөлім (AD) - Әуеайлақтар
AD 0.1 3-бөлімнің мазмұны
АҚК беруші
AD 1. — Әуеайлақтарға/тікұшақ айлақтарына кіріспе
AD 1.1 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын беру және оларды пайдалану шарттары
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
AD 1.2 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызмет және қар жауған кездегі жоспар
AD 1.3 Әуеайлақтардың/тікұшақ айлақтарының индексі
AD 1.4 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын топтастыру
AD 1.5 Әуеайлақтардың сертификатталу жай-күйі
AD 2. — Әуеайлақтар (халықаралық және ұлттық)
AD 2.1 Әуеайлақтың орналасқан жерінің индексі және атауы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.2 Әуеайлақ бойынша географиялық және әкімшілік деректер
AD 2.3 Жұмыс сағаттары
AD 2.4 Қызмет көрсету қызметтері мен құралдары
AD 2.5 Жолаушыларға қызмет көрсету құралдары
AD 2.6 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтер

ENR 1.13 Незаконное вмешательство
ENR 1.14 Инциденты, связанные с воздушным движением
ENR 2. — Воздушное пространство ОВД
ENR 2.1 РПИ, район полетной информации верхнего воздушного пространства, узловой диспетчерский район и диспетчерский район
Поставщик АНО
ENR 2.2 Прочие типы регулируемого воздушного пространства
ENR 3. — Маршруты ОВД
ENR 3.1 Маршруты обычной навигации
Поставщик АНО
ENR 3.2 Маршруты зональной навигации
ENR 3.3 Прочие маршруты
ENR 3.4 Ожидание на маршруте
ENR 4. — Радионавигационные средства/системы
ENR 4.1 Радионавигационные средства на маршруте
Поставщик АНО
ENR 4.2 Специальные навигационные системы
ENR 4.3 Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS)
ENR 4.4 Обозначения кодовых названий для основных точек
ENR 4.5 Наземные аэронавигационные огни на маршруте
ENR 5. — Аэронавигационные предупреждения
ENR 5.1 Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны
1) В части запретных зон – Уполномоченный орган в сфере государственной авиации;
2) В части зон ограничения полетов и опасных зон – Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
ENR 5.2 Военные учения, зоны учений и опознавательная зона ПВО (ADIZ)
Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации
ENR 5.3 Другие виды деятельности, представляющие опасность, и другие виды потенциальной опасности
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 5.5 Авиационные спортивные и развлекательные мероприятия
Главный центр управления воздушным движением уполномоченного органа в сфере государственной авиации
ENR 5.6 Миграция птиц и зоны с чувствительной фауной
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 6. — Маршрутные карты
Поставщик АНО
Часть 3 (AD) – Аэродромы
AD 0.1 Содержание части 3
Поставщик АНО
AD 1. — Введение к аэродромам/вертодромам
AD 1.1 Предоставление аэродромов/вертодромов и условия их использования
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
AD 1.2 Аварийно-спасательная и противопожарная службы и план на случай выпадения снега
AD 1.3 Индекс аэродромов и вертодромов
AD 1.4 Группирование аэродромов/вертодромов
AD 1.5 Состояние сертификации аэродромов
AD 2. — Аэродромы (международные и национальные)
AD 2.1 Индекс местоположения и название аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.2 Географические и административные данные по аэродрому
AD 2.3 Часы работы
AD 2.4 Службы и средства по обслуживанию
AD 2.5 Средства для обслуживания пассажиров
AD 2.6 Аварийно-спасательные и противопожарные службы

AD 2.7 Жабдықтарды маусымдық қолдану:
ылғалды кетіру
AD 2.8 Перрон, РЖ және тексеру орындары/пункттері жөнінде деректер
AD 2.9 Жер бетінде қозғалуды басқаруды және бақылау жүйесі, таңбаланған тиісті белгілер
AD 2.10 Әуеайлақтағы кедергілер
AD 2.11 Ұсынылатын метеорологиялық ақпарат
АҚК беруші
AD 2.12 ҰҚЖ-ның физикалық сипаттамасы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.13 Жарияланған ара қашықтықтар
AD 2.14 Жақындау оттары мен ҰҚЖ-дағы оттар
AD 2.15 Өзге де оттар, резервтегі электрмен қоректендіру көздері
AD 2.16 Тікұшақтар қонатын аймақтар
AD 2.17 ӘҚҚ әуе кеңістігі
АҚК беруші
AD 2.18 ӘҚҚ байланыс құралдары
AD 2.19 Радионавигациялық құралдар мен қондыру құралдары
AD 2.20 Әуеайлақты пайдаланудың жергілікті қағидалары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.21 Шуылды басудың пайдаланушылық тәсілдері
AD 2.22 Ұшу қағидалары
АҚК беруші
AD 2.23 Қосымша ақпарат
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.24 Әуеайлаққа қатысты карталар
1) әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасы (ИКАО)
АҚК беруші
2) әуе кемелерін тұраққа қою/түйістіру картасы (ИКАО)
3) әуеайлақ ішінде қозғалу картасы (ИКАО)
4) әуеайлақтағы кедергілер картасы, А үлгісінде (ИКАО) (әр ҰҚЖ үшін)
5) қонуға дәл кіруге арналған жергілікті жер картасы (ИКАО) (II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған ҰҚЖ)
6) аудан картасы (ИКАО) (ұшып шығу бағыттары және транзиттік бағыттар)
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (ИКАО), ұшып шығу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
8) аудан картасы (ИКАО) (ұшып келу бағыттары және транзиттік бағыттар)
9) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (ИКАО), ұшып келу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
10) ӘҚК ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы (ИКАО)
11) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО) (әр ҰҚЖ және әр схема үшін)
12) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО)
13) масштабы 1:500 000 аэронавигациялық картасы (ИКАО)
14) бағыт картасы (ИКАО)
15) әуеайлақ маңайына жиналған құстар туралы деректер
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.25 Көзбен шолу учаскенің (VSS) бетінен шығатын кедергілері
АҚК беруші

AD 2.7 Сезонное использование оборудования: удаление осадков
AD 2.8 Данные по перронам, РД и местам/пунктам проверок
AD 2.9 Система управления наземным движением и контроля за ним и соответствующие маркировочные знаки
AD 2.10 Аэродромные препятствия
AD 2.11 Предоставляемая метеорологическая информация
Поставщик АНО
AD 2.12 Физические характеристики ВПП
Эксплуатант аэродрома
AD 2.13 Объявленные дистанции
AD 2.14 Огни приближения и огни ВПП
AD 2.15 Прочие огни и резервный источник электропитания
AD 2.16 Зона посадки вертолетов
AD 2.17 Воздушное пространство ОВД
Поставщик АНО
AD 2.18 Средства связи ОВД
AD 2.19 Радионавигационные средства и средства посадки
AD 2.20 Местные правила использования аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.21 Эксплуатационные приемы снижения шума
AD 2.22 Правила полетов
Поставщик АНО
AD 2.23 Дополнительная информация
Эксплуатант аэродрома
AD 2.24 Относящиеся к аэродрому карты
1) карта аэродрома/вертодрома (ИКАО)
Поставщик АНО
2) карта размещения на стоянку/стыковки воздушных судов (ИКАО)
3) карта аэродромного наземного движения (ИКАО)
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО) (для каждой ВПП)
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (ВПП для точного захода на посадку по категориям II и III)
6) карта района (ИКАО) (маршруты вылета и транзитные маршруты)
7) карта стандартного вылета по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов вылета
8) карта района (ИКАО) (маршруты прибытия и транзитные маршруты)
9) карта стандартного прибытия по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов прибытия
10) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО)
11) карта захода на посадку по приборам (ИКАО) (для каждой ВПП и каждой схемы)
12) карта визуального захода на посадку (ИКАО)
13) аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО)
14) маршрутная карта (ИКАО)
15) данные о концентрации птиц в окрестностях аэродрома.
Эксплуатант аэродрома
AD 2.25 Препятствия, выступающие за поверхность визуального участка (VSS)
Поставщик АНО