"Аумақтық ішкі істер органдары жанындағы консультативтік-кеңесші органдар туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 5 желтоқсандағы № 995 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 64 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 қаңтарда № 33938 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аумақтық ішкі істер органдары жанындағы консультативтік-кеңесші органдар туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 5 желтоқсандағы № 995 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12553 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген аумақтық ішкі істер органдары жанындағы консультативтік-кеңесші органдар туралы үлгілік ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әрбір полиция департаментінде ұсынымдық сипатта шешім шығаратын бір консультативтік-кеңесші орган құрылады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. консультативтік-кеңесші органның жұмыс органы полиция департаментінің уәкілетті бөлімшесі болып табылады.
11. Консультативтік-кеңесші органның бірінші құрамы азаматтық қоғам және полиция департаменттері басшылары ұсынған кандидаттар қатарынан жұмыс органы болып құралады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Консультативтік-кеңесші органның құрам саны тоғыз адамнан аспайды, полиция департаментінің басшылары бекітеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Консультативтік-кеңесші органның жылдық жұмыс жоспары оның мүшелерінің, жұмыс органының ұсыныстары бойынша қалыптыстырылады және полиция департаментінің басшыларымен келісіледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Консультативтік-кеңесші органның кезектен тыс отырысы төрағаның шешімі бойынша, полиция департаменті басшыларының ұсынысы бойынша немесе консультативтік-кеңесші орган мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен бірінің бастамасы бойынша өткізілуі мүмкін.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Төраға Полиция департаменті басшыларының келісімі бойынша кезектен тыс отырыстың жұмыс тәртібін анықтайды және оның күнін тағайындайды.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Полиция департаментінің басшысы не оның орынбасарлары консультативтік-кеңесші органның кез келген отырыстарына қатысады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Хаттамаға төраға және полиция департаментінің басшысы қол қояды. Отырыста төраға болмаған жағдайда, хаттамаға отырысқа төрағалық етуші қол қояды.";

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 декабря 2015 года № 995 "Об утверждении Типового положения о Консультативно-совещательных органах при территориальных органах внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2024 года № 33938
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 декабря 2015 года № 995 "Об утверждении Типового положения о Консультативно-совещательных органах при территориальных органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12553), следующие изменения:
в Типовом положении о консультативно-совещательных органах при территориальных органах внутренних дел, утвержденном указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В каждом департаменте полиции создается один консультативно-совещательный орган, решения которого носят рекомендательный характер.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Рабочим органом консультативно-совещательного органа является уполномоченное подразделение департамента полиции.
11. Первый состав консультативно-совещательного органа формируется рабочим органом из числа кандидатов, представленных гражданским обществом и руководителем департамента полиции.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Составы консультативно-совещательных органов в количестве не более девяти человек, утверждаются руководителями департаментов полиции.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Ежегодные планы работ консультативно-совещательных органов формируются, исходя из предложений его членов, рабочего органа и согласовываются с руководителем департамента полиции.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Внеочередное заседание консультативно-совещательного органа может быть проведено по решению председателя, предложению руководителя департамента полиции или по инициативе более одной трети от общего числа членов консультативно-совещательного органа.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Председатель по согласованию с руководителем департамента полиции определяет порядок работы внеочередных заседаний и назначает их дату.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Руководитель департамента полиции либо его заместители присутствуют на любом заседании консультативно-совещательного органа.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Протокол подписывается председателем и руководителем департамента полиции. В случае отсутствия на заседании председателя протокол подписывается председательствующим.";

45-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45-2. Қараудың мәні ресми мінез-құлыққа, іскери әдепке, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінде көзделген қызметтен тыс уақыттағы мінез-құлық стандарттарына, сондай-ақ қоғамдық резонансқа әкеп соқтырған, бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілерде кеңінен жарияланған әдеп нормаларын бұзуға қатысты әдеп нормаларын бұзу болуы мүмкін.";
51, 52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Консультативтік-кеңесші орган мүшелерінің өкілеттігін тоқтатқан жағдайда төраға консультативтік-кеңесші органның жаңа мүшесінің кандидатурасын бекіту туралы шешім қабылдауға өтінішпен полиция департаментінің басшысына жүгінеді.
52. Жаңа мүшенің кандидатурасы консультативтік-кеңесші органы мүшелерінің, қоғамдық бірлестіктердің және басқа да ұйымдардың, полиция департаменті басшылығының ұсыныстары бойынша отырыстарда қаралады.
53. Жаңа мүшенің кандидатурасын енгізу туралы шешім, егер оған отырысқа қатысқан консультативтік-кеңесші орган мүшелердің жартысынан көбі дауыс берсе қабылданған деп саналады. Сайланған мүшесін полиция департаментінің басшысы бекітеді.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Консультативтік-кеңесші орган жыл сайын 25 желтоқсанынан кешіктірмей полиция департаментінің басшысы атына өз қызметінің қорытындылары, ішкі істер органдарындағы пен құқықтық тәртіпті, тәртіпті күшейту, олардың беделін және абыройын арттыру, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғау мәселелері бойынша жұртшылықпен өзара іс-қимыл жасасуының жай-күйі туралы баяндама ұсынады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

пункт 45-2 изложить в следующей редакции:
"45-2. Предметом рассмотрения могут быть нарушения этических норм, касающийся официального поведения, делового этикета, стандартов поведения во внеслужебное время, предусмотренных Этическим кодексом сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81, а также нарушений этических норм сотрудниками органов внутренних дел, повлекшие общественный резонанс, широкое освещение в средствах массовой информации и социальных сетях.";
пункты 51, 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"51. В случае прекращения полномочий члена консультативно-совещательного органа председатель обращается к руководителю департамента полиции с просьбой принять решение об утверждении кандидатуры нового члена консультативно-совещательного органа.
52. Кандидатура нового члена рассматривается на заседании по предложениям членов консультативно-совещательного органа, общественных объединений и других организаций, руководства департамента полиции.
53. Решение о внесении кандидатуры нового члена считается принятым, если за него проголосовало более половины от общего числа членов консультативно-совещательного органа, присутствующих на заседании. Избранный член утверждается руководителем департамента полиции.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Консультативно-совещательный орган ежегодно не позднее 25 декабря представляет доклад на имя руководителя департамента полиции об итогах своей деятельности, состоянии взаимодействия с общественностью по вопросам укрепления правопорядка, дисциплины, повышения авторитета и престижа органов внутренних дел, защиты прав и свобод человека и гражданина.".
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов