"Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген стипендияларды тағайындау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 136 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 20 ақпандағы № 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 ақпанда № 34028 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген стипендияларды тағайындау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 136 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6936 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген стипендияларды тағайындау ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 69 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 7 сәуірдегі
№ 136 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген стипендияларды тағайындау ережесі
1. Осы Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген стипендияларды тағайындау ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Президентінің стипендиясын тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 5 наурыздағы № 1134 қаулысының (бұдан әрі – Президент қаулысы) 6-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген стипендияларды (бұдан әрі – стипендия) меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) студенттері мен магистранттарына тағайындау тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 136 "Об утверждении Правил назначения стипендий, учрежденных Президентом Республики Казахстан"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 февраля 2024 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2024 года № 34028
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 136 "Об утверждении Правил назначения стипендий, учрежденных Президентом Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6936) следующее изменение:
Правила назначения стипендий, учрежденных Президентом Республики Казахстан, утверждҰнные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 69
Утверждены приказом
Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 7 апреля 2011 года № 136
Правила
назначения стипендий, учрежденных Президентом Республики Казахстан
1. Настоящие Правила назначения стипендий, учрежденных Президентом Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 постановления Президента Республики Казахстан от 5 марта 1993 года № 1134 "Об учреждении стипендии Президента Республики Казахстан" (далее – Постановление Президента) и определяют порядок назначения стипендий, учрежденных Президентом Республики Казахстан (далее - стипендия) студентам и магистрантрам организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.

2. Стипендия:
1) студенттер мен магистранттардың ғылыми-зерттеу және оқу-танымдық қызметін ынталандыруға;
2) анағұрлым талантты және дарынды студенттер мен магистранттарды қолдауға;
3) интеллектуалды әлеуетін қалыптастыруға ықпал етуге бағытталған.
3. ЖЖОКБҰ меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ағымдағы жылғы 25 қаңтарға дейін өздері қарауындағы мемлекеттік органдарға стипендияға қажеттілікті жібереді.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Президент қаулысының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік органдар мен меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ЖЖОКБҰ арасында ағымдағы жылғы 30 наурызға дейін стипендияны бөледі.
4. Стипендия санын ЖЖОКБҰ арасында бөлу Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-дағы күндізгі оқу нысаны бойынша студенттер мен магистранттар контингентіне сәйкес жүзеге асырылады.
5. Күндізгі оқыту нысаны бойынша студенттер мен магистранттар контингенті кемінде 700 адам болатын ЖЖОКБҰ-ларға стипендия бөлу жүзеге асырылмайды.
6. Стипендия күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге 3-курстан бастап, магистранттарға – екінші оқу жылынан бастап мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша және ақылы негізде тек "өте жақсы" (А, А-) оқитын студенттерге және магистранттарға беріледі.
7. Стипендия студенттер мен магистранттардың мынадай санаттарына тағайындалады:
1) республикалық және халықаралық олимпиадалардың, шығармашылық конкурстардың, спорттық жарыстардың, фестивальдардың жеңімпаздары немесе жаңалықтар, өнертабыстар авторлары;
2) ғылыми еңбек жинақтарында, республикалық және халықаралық ғылыми журналдарда жарияланымдары бар;
3) табыстары дипломдармен, грамоталармен, сертификаттармен, куәліктермен расталған ғылыми-зерттеу жұмыстарымен белсенді айналысатындар;
4) ЖЖОКБҰ-ның қоғамдық, мәдени және спорттық өміріне белсене араласатындар.
8. Стипендия ғылыми кеңестің шешімі негізінде ЖЖОКБҰ ректорының бұйрығымен жүзеге асырылады.
9. Стипендия бір академиялық кезеңге тағайындалады.
10. Стипендия ЖЖОКБҰ-ның ғылыми кеңесінің шешіміне сәйкес бір тұлғаға бірнеше рет берілуі мүмкін.
11. Кезекті академиялық кезеңге стипендияларды тағайындау жөніндегі ЖЖОКБҰ ғылыми кеңесінің шешімі академиялық кезең басталғанға дейін екі аптадан кешіктірілмей қабылданып, Министрлікке магистранттар мен студенттердің тізімімен жіберілуі тиіс.
12. Стипендияларды тағайындау кезінде үміткерлерді іріктеу осы Ереженің 6 және 7-тармақтарында жазылған өлшемдер тәртібінде жүзеге асырылады.
Тең жағдайда басымдық:
жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
бала кезінен мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға беріледі.

2. Стипендия направлена на:
1) стимулирование научно-исследовательской и учебно-познавательной деятельности студентов и магистрантов;
2) поддержку наиболее талантливых и одаренных студентов и магистрантов;
3) содействие формированию интеллектуального потенциала.
3. ОВПО независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности до 25 января текущего года направляют потребность на стипендию в государственные органы, в ведении которых они находятся.
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Министерство) в соответствии с пунктом 4 Постановления Президента распределяет стипендию между государственными органами и ОВПО независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности до 30 марта текущего года.
4. Распределение количества стипендий между ОВПО осуществляется пропорционально контингенту студентов и магистрантов очной формы обучения ОВПО Республики Казахстан.
5. В ОВПО, имеющие контингент студентов и магистрантов очной формы обучения менее 700 человек, выделение стипендий не осуществляется.
6. Стипендия назначается студентам очной формы обучения с 3 курса и магистрантам со второго года обучения, студентам и магистрантам только на "отлично" (А, А-), как на основе государственного образовательного заказа, так и на платной основе.
7. Стипендия назначается следующим категориям студентов и магистрантов:
1) победителям республиканских и международных олимпиад, творческих конкурсов, спортивных соревнований, фестивалей или являющимся авторами открытий, изобретений;
2) имеющим публикации в сборниках научных трудов, в республиканских и международных научных журналах;
3) активно занимающимся научно-исследовательской работой, успехи которых подтверждены дипломами, грамотами, сертификатами, свидетельствами;
4) принимающим активное участие в общественной, культурной и спортивной жизни ОВПО.
8. Назначение стипендии осуществляется приказом ректора ОВПО на основании решения ученого совета.
9. Стипендия назначается на один академический период.
10. Стипендия может неоднократно присуждаться одному и тому же лицу в соответствии с решением ученого совета ОВПО.
11. Решение ученого совета ОВПО по присуждению стипендий на очередной академический период принимается не позднее, чем за две недели до начала академического периода и направляется в Министерство со списком студентов и магистрантов.
12. При назначении стипендий отбор претендентов осуществляется в порядке следования критериев, изложенных в пунктах 6 и 7 настоящих Правил.
При равных условиях преимущество имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
лица с инвалидностью с детства, дети с инвалидностью.

13. ЖЖОКБҰ-да стипендияны тағайындауға үміткер болмаған жағдайда осы Ереженің 6 және 7-тармақтарына сәйкес жоғары оқу орындары белгілі стипендиялардың санынан бас тарту туралы ақпаратты академиялық кезең басталғанға дейін екі апта бұрын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
14. Стипендияларды төлеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражаттар шегінде ай сайын жүргізіледі.

13. При отсутствии у ОВПО претендентов на назначение стипендии, удовлетворяющих критериям пунктов 6 и 7 настоящих Правил, ОВПО не позднее, чем за две недели до начала академического периода представляют в уполномоченный орган в области науки и высшего образования информацию об отказе от определенного количества стипендий.
14. Выплата стипендий производится ежемесячно в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.