"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 5 наурыздағы № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 наурызда № 34116 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтағы:
22), 22-1) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-3-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);
22-1) осы бұйрыққа 22-1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) осы бұйрыққа 23-1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) осы бұйрыққа 24-1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) осы бұйрыққа 25-1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
75) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 5 марта 2024 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2024 года № 34116
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.09.2024.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29767) внести следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункты 22), 22-1) и 23) изложить в следующей редакции:
"22) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 2 -3 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22 к настоящему приказу;
22-1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 4 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22-1 к настоящему приказу;
23) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 3 класса уровня начального образования согласно приложению 23 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 4 класса уровня начального образования согласно приложению 23-1 к настоящему приказу;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 3 класса уровня начального образования согласно приложению 24 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 4 класса уровня начального образования согласно приложению 24-1 к настоящему приказу;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 3 класса уровня начального образования согласно приложению 25 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 4 класса уровня начального образования согласно приложению 25-1 к настоящему приказу;";
подпункт 75) изложить в следующей редакции:

"75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);";
81) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11(12)-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);";
84) және 85) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес);
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);";
99) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"99) осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
101) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"101) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
103) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"103) осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
118) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"118) осы бұйрыққа 118-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
123), 124), 125) және 126) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"123) осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;

"75) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 75 к настоящему приказу;";
подпункт 81) изложить в следующей редакции:
"81) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 81 к настоящему приказу;";
подпункты 84) и 85) изложить в следующей редакции:
"84) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования (с неказахским языком обучения) согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 85 к настоящему приказу;";
подпункт 99) изложить в следующей редакции:
"99) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 99 к настоящему приказу;";
подпункт 101) изложить в следующей редакции:
"101) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 101 к настоящему приказу;";
подпункт 103) изложить в следующей редакции:
"103) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 103 к настоящему приказу;";
подпункт 118) изложить в следующей редакции:
"118) Типовую учебную программу по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 118 к настоящему приказу;";
подпункты 123), 124), 125) и 126) изложить в следующей редакции:
"123) Типовую учебную программу по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 123 к настоящему приказу;

124) осы бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
125) осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
126) осы бұйрыққа 126-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (қоғамдық-гуманитарлық бағыты, жаратылыстану-математикалық бағыты) 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
22, 22-1 және 23-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 23-1-қосымшамен толықтырылсын;
24-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 24-1-қосымшамен толықтырылсын;
25-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 25-1-қосымшамен толықтырылсын;
27-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
28-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11 (12) - сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерге арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
16. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 12-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
17. Оқыту мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:

124) Типовую учебную программу по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 124 к настоящему приказу;
125) Типовую учебную программу по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 125 к настоящему приказу;
126) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физическая культура" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 126 к настоящему приказу;";
приложения 22, 22-1 и 23 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 23-1 в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложения 24 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 24-1 в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложения 25 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
дополнить приложением 25-1 в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 27 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 28 изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)";
дополнить Главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык" для специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык"
16. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык" составляет:
1) в 10 классе– 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
17. Цели обучения состоят из четырех частей, которые отражают последовательность и преемственность, которые позволяют учителям и ученикам делиться идеями, планировать и оценивать свои будущие шаги:

1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
18. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннен ақпаратты анықтау
4) негізгі ойды анықтау;
5) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;
6) сөйлеу мәдениетін дамыту.
19. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) мәліметтерді өңдей білу;
6) оқылым стратегияларын қолдану
7) әртүлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
20. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) шығармашылық жұмыс;
7) мәтіндерді түзету және редакциялау.
21."Әдеби тіл нормасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма;
2) орфоэпиялық норма;
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
22.10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау; мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау; тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру; мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау; коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу.
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма,) мәліметтерді талдау негізгі үрдістерді анықтау; ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері); көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау; әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін салыстыру; мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу; белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу; БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу.

1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
18. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение информации из текста;
4) определение основной мысли;
5) составление вопросов и оценка по материалу слушания;
6) развитие культуры речи.
19. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) признание стилистических особенностей текста;
3) различение жанровых особенностей текста;
4) сравнительный анализ текстов;
5) обработка информаций;
6) использование стратегий чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
20. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов различных жанров;
3) представление письменных работ в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание небольшого текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) творческая работа;
7) коррекция и редактирование текстов.
21. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографическая норма;
2) орфоэпическая норма;
3) лексическая норма;
4) грамматическая норма;
5) пунктуационная норма.
22. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 10 класса:
1) слушание и говорение: прогнозировать по фрагментам текста; анализировать языковые термины и понятия для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии);уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, определить подтекст; проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую) определите основную мысль и сравните ее с глобальными проблемами; составить и оценивать вопросы, с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте; говорить правильно соблюдая публичную речевую этику в коммуникативной ситуации.
2) чтение: анализировать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма), выявление основных тенденций; распознавать научно-популярного стиля с помощью языковых средств (термины, лингвистическая риторика и другие элементы стиля); анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений публичных лекции, интервью, статьи, очерки;
анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории; определить основные мысли в тексте, оценить проблему и уметь обрабатывать информацию и идеи; уметь систематически использовать стратегии чтения для конкретной цели; знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций.

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік); ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу; мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу; қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі); оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу); әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу.
4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу; сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу; сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
23) 11- сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру; мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру; мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастырып, бағалау; коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу.
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау; таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер);
таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотацияның жанрлық ерекшеліктерін талдау; әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, ауызша талдау; БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу.

3) письмо: составить виды планов (простых, сложных, тезисных); написать статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научно-популярного стиля; сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций; написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие"); писать выборочно (конспектировать) на основе прочитанного и прослушанного материала; уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения); разбивать письменную работу на абзацы и части.
4) соблюдение речевых норм: написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой; использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза; уметь использовать слова выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы; уметь сохранять словообразование и синтаксические нормы; уметь использовать пунктуацию на уровне предложения и текста.
23. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 11 класса:
1) слушание и говорение: прогнозировать содержание текста, опираясь на собственные знания; анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи); уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, сравнивать; проанализировать проблему, позицию автора поднятую в тексте (общественно-политическую), определить основную мысль; составить и оценивать дискуссионные вопросы с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте; уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно с публичными выступлениями.
2) чтение: анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж), выявление основных тенденций; распознавать чистого научного стиля с помощью языковых средств (термины, понятия, условные знаки); анализировать жанровые особенности чисто научно-лекционные лекции, интервью, статьи, доклады, тезисы, аннотации; анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории; определить основные мысли в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев; уметь систематически использовать стратегии чтения и устно разобрать для конкретной цели; знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, цитировать, энциклопедических, научных и научных публикаций.

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тірек-схема түріндегі жоспар); таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, жазу; мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау; қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе); оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу; әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу.
4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу; мәтін нормаларын сақтап жазу; мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
24. 12-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, факті мен көзқарасты ажырата білу; мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау; коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу.
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау; таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы); таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау; әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; мәтіндегі берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, талдау;
БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу.

3) письмо: составить виды планов (сложных, опора-схема); написать аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля; сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные выводы; написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе); подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования; уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары); разбивать письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать мысли (информацию, идею), вносить логические и стилистические коррективы.
4) соблюдение речевых норм: написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой; использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза; использовать художественные средства языка в рамках определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство; написать текст с соблюдением норм; уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста.
24. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 12 класса:
1) слушание и говорение: прогнозировать по фрагментам текста, определять соответствующую информацию; анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео); уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными (отечественными) проблемами, различать факты и точки зрения; проанализировать проблему, позицию автора поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определить основную мысль; составить и критически оценивать дискуссионные вопросы с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте; уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно красноречивая речь с публичными выступлениями.
2) чтение: анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций; распознавать чистого научного стиля с помощью языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура); анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений чисто научно-лекционные лекции, интервью, тезисы, аннотации, рецензи; анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, языковой специфики; обработать и пополнять предоставленных данных и комментариев в тексте; уметь систематически использовать стратегии чтения и устно разобрать для конкретной цели; знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, цитировать, энциклопедических, научных и научных публикаций.

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар); таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу; мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, сыни талдау; қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе); оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, жазу; әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау.
4) әдеби тіл нормасы: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу, (образды-эстетикалық) сөздерді сұрыптай білу; мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып); мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу, мағынаға қатысты қойылатын тыныс белгілерін ажырату.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
26. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
12.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау

3) письмо: составить виды планов (сложных, тезисных, опора-схема);
написать рецензию, аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля; сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные, критериальные выводы; написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе, аргументативное эссе); подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования; уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения); разбивать письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать мысли (информацию, идею), вносить логические и стилистические коррективы, редактировать.
4) соблюдение речевых норм: написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой; использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия; интонация, тембр, темп, пауза; использовать художественные средства языка в рамках определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (образно-эстетическое); написать текст с соблюдением норм (структура текста, абзац, части текста, тема); уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста, различение знаков препинания по значению.
Параграф 2. Система целей обучения
25. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
26. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 прогнозировать по фрагментам текста
11.1.1.1 прогнозировать содержание текста, опираясь на собственные знания
12.1.1.1 прогнозировать по фрагментам текста, определять соответствующую информацию
2. Анализ текстов различных жанров
10.1.2.1 анализировать языковые термины и понятия для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии)
11.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи)

12.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
10.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
11.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру
12.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, факті мен көзқарасты ажырата білу
4. Негізгі ойды анықтау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
12.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастырып, бағалау
12.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу
12.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
2) оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма,) мәліметтерді талдау негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
12.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер)

12.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео)
3. Определение информации из текста
10.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, определить подтекст.
11.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, сравнивать.
12.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными (отечественными) проблемами, различать факты и точки зрения.
4.Определение основной мысли
10.1.4.1 проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую) определите основную мысль и сравните ее с глобальными проблемами.
11.1.4.1 проанализировать проблему, позицию автора поднятую в тексте (общественно-политическую), определить основную мысль.
12.1.4.1 проанализировать проблему, позицию автора поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определить основную мысль.
5.Составление вопросов и оценка по материалу слушания
10.1.5.1 составить и оценивать вопросы, с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
11.1.5.1 составить и оценивать дискуссионные вопросы с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
12.1.5.1 составить и критически оценивать дискуссионные вопросы с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
6.Развитие культуры речи.
10.1.6.1 говорить правильно соблюдая публичную речевую этику в коммуникативной ситуации
11.1.6.1 уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно с публичными выступлениями
12.1.6.1 уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно красноречивая речь с публичными выступлениями
2) чтение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1.Понимание информации
10.2.1.1 анализировать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма), выявление основных тенденций
11.2.1.1 анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж), выявление основных тенденций
12.2.1.1 анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций
2. Признание стилистических особенностей текста;
10.2.2.1 распознавать научно-популярного стиля с помощью языковых средств (термины, лингвистическая риторика и другие элементы стиля)
11.2.2.1 распознавать чистого научного стиля с помощью языковых средств (термины, понятия, условные знаки)

12.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы).
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотацияның жанрлық ерекшеліктерін талдау
12.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін салыстыру
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
12.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
12.2.5.1 мәтіндегі берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Оқылым стратегияларын қолдану
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
11. 2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, ауызша талдау
12. 2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, талдау
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10. 2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
12.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
3) жазылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1.1 жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік)
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тірек-схема түріндегі жоспар)
12.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар)

12.2.2.1 распознавать чистого научного стиля с помощью языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура)
3. Различение жанровых особенностей текста
10.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений публичных лекции, интервью, статьи, очерки.
11.2.3.1 анализировать жанровые особенности чисто научно-лекционные лекции, интервью, статьи, доклады, тезисы, аннотации.
12.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений чисто научно-лекционные лекции, интервью, тезисы, аннотации, рецензи.
4. Сравнительный анализ текстов
10.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
11.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
12.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, языковой специфики.
5. Обработка информаций
10.2.5.1 определить основные мысли в тексте, оценить проблему и уметь обрабатывать информацию и идеи
11.2.5.1 определить основные мысли в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
12.2.5.1 обработать и пополнять предоставленных данных и комментариев в тексте
6. Использование стратегий чтения
10.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения для конкретной цели
11.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения и устно разобрать для конкретной цели
12.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения и устно разобрать для конкретной цели
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций
11.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, цитировать, энциклопедических, научных и научных публикаций
12.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, цитировать, энциклопедических, научных и научных публикаций
3) письмо:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Составление плана
10.3.1.1 составить виды планов (простых, сложных, тезисных)
11.3.1.1 составить виды планов (сложных, опора-схема)
12.3.1.1 составить виды планов (сложных, тезисных, опора-схема)

2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, жазу
12.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу
3. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу
11.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
12.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, сыни талдау
4. Эссе жазу
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі,)
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
12.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу
10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
11.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
12.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, жазу
6. Шығармашылық жұмыс
10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік) ұсына білу
12.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
7. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу.
11.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу.

2. Создание текстов различных жанров
10.3.2.1 написать статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научно-популярного стиля
11.3.2.1 написать аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
12.3.2.1 написать рецензию, аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
3. Представление письменных работ в различных формах
10.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций
11.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные выводы
12.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные, критериальные выводы
4. Написание эссе
10.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие")
11.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе)
12.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
5. Написание небольшого текста на основе прочитанного и прослушанного материала
10.3.5.1 писать выборочно (конспектировать) на основе прочитанного и прослушанного материала
11.3.5.1 подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования
12.3.5.1 подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования
6. Творческая работа
10.3.6.1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения)
11.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары)
12.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
7. Коррекция и редактирование текстов
10.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части.
11.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать мысли (информацию, идею), вносить логические и стилистические коррективы.

12.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау.
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Орфографиялық норма
10. 4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
12.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Орфоэпиялық норма
10. 4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
12.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
3. Лексикалық норма
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:
көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу.
12.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:
көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу, (образды-эстетикалық) сөздерді сұрыптай білу
4. Грамматикалық норма
10. 4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу
12.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
5. Пунктуациялық норма
10. 4.5.1 сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
12.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу, мағынаға қатысты қойылатын тыныс белгілерін ажырату
27. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
28. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар

12.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать мысли (информацию, идею), вносить логические и стилистические коррективы, редактировать.
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Орфографическая норма
10.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой
11.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой
12.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой
2. Орфоэпическая норма
10.4.2.1 использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза.
11.4.2.1 использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза.
12.4.2.1 использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза.
3. Лексическая норма
10.4.3.1 уметь использовать слова выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
11.4.3.1 использовать художественные средства языка в рамках определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство.
12.4.3.1 использовать художественные средства языка в рамках определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (образно-эстетическое)
4. Грамматическая норма
10.4.4.1 уметь сохранять словообразование и синтаксические нормы
11.4.4.1 написать текст с соблюдением норм
12.4.4.1 написать текст с соблюдением норм (структура текста, абзац, части текста, тема)
5. Пунктуационная норма
10.4.5.1 уметь использовать пунктуацию на уровне предложения и текста
11.4.5.1 уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста
12.4.5.1 уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста, различение знаков препинания по значению
27. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
28. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств (с казахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств (с казахским языком обучения)

1) 10-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-2 тоқсан
1. Тіл және алаш идеясы.
Сөз мәдениеті
Кітаби тіл.
Сөйлеу тілі
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
Оқылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері);
10.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
Жазылым
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі);
10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу
Әдеби тіл нормалары
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет.
Сөз мәдениеті
Сөз құрамы мен сөз байлығы.
Сөйлеу стильдеріндегі тілдік оралымдар және олардың қолданысы
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
Әдеби тіл нормалары
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
3-4 тоқсан
3. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет.
Тілдік жүйе және норма
Сөз қолданысындағы ерекшеліктер және стиль.
Ғылыми әдебиет тілінің ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;

1) 10 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-2 четверть
1. Язык и идея алаша.
Культура речи
Книжный язык.
Речевой язык
Слушание и говорение
10.1.1.1 прогнозировать по фрагментам текста;
10.1.4.1 проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую) определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами.
Чтение
10.2.2.1 распознавать научно-популярного стиля с помощью языковых средств (термины, лингвистическая риторика и другие элементы стиля);
10.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций
Письмо
10.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие");
10.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части.
Соблюдение речевых норм
10.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой.
2. Мировые новости: искусство и культура.
Культура речи
Состав слов и разнообразия слов.
Языковые обороты в стилях речи и их использование
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализировать языковые термины и понятия для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии);
10.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами,
определить подтекст.
Чтение
10.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений публичных лекции, интервью, статьи, очерки;
10.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения для конкретной цели
Письмо
10.3.5.1 писать выборочно (конспектировать) на основе прочитанного и прослушанного материала;
10.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие").
Соблюдение речевых норм
10.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой.
3-4 четверть
3. Ценности современного общества: культура и цивилизация.
Языковая система и норма
Использование слова особенности и стиль.
Особенности научного литературного языка
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализировать языковые термины и понятия для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии);
10.1.5.1 составить и оценивать вопросы, с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
10.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений публичных лекции, интервью, статьи, очерки;

10.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
Жазылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу;
10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
10.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Экономикалық интеграция – бүгінгі күннің даму үрдісі.
Тілдік жүйе және норма
Сөз тазалығы. Ресми ісқағаздары тілінің ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу;
10.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу;
10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу
Әдеби тіл нормалары
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
5. Білім. Ғылым. Инновация.
Тілдік жүйе және норма
Сөз дәлдігі
Тыңдалым және айтылым
10.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау;
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу

10.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций.
Письмо
10.3.2.1 написать статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научно-популярного стиля;
10.3.6.1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения).
Соблюдение речевых норм
10.4.2.1 использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза.
4. Экономическая интеграция - тенденция современного развития.
Языковая система и норма
Чистота речи. Особенности языка официальных документов
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализировать языковые термины и понятия для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии);
10.1.6.1 говорить правильно соблюдая публичную речевую этику в коммуникативной ситуации
Чтение
10.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений публичных лекции, интервью, статьи, очерки;
10.2.1.1 анализировать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма), выявление основных тенденций
Письмо
10.3.2.1 написать статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научно-популярного стиля;
10.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций;
10.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части.
Соблюдение речевых норм
10.4.3.1 уметь использовать слова выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы.
5. Образование. Наука. Инновации.
Языковая система и норма
Точность слова
Слушание и говорение
10.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, определить подтекст;
10.1.5.1 составить и оценивать вопросы, с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
10.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформление публичных лекций, интервью, статей, очерков;
10.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения для конкретной цели.
Письмо
10.3.5.1 писать выборочно (конспектировать) на основе прочитанного и прослушанного материала;
10.3.6.1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения).
Соблюдение речевых норм
10.4.3.1 уметь использовать слова выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы.

2) 11-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-2- тоқсан
1. Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік.
Тілдік жүйе және стиль
Әлеуметтік-тұрмыстық қатынастағы сөздер.
Публицистикалық шығарма тілінің стильдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
Оқылым
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
11.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе).
Әдеби тіл нормалары
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу
2. Сәулет өнері.
Стильдік ерекшеліктер
Жаңа қолданыстағы сөздер.
Ғылыми және ғылыми-көпшілік стиль атаулары
Тыңдалым және айтылым
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу.
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау.
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, жазу;
11.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары

2) 11 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-2 четверть
1. Современное общество: социальное неравенство.
Языковая система и стиль
Речь в социальных отношениях.
публицистика
Стилистические особенности языка публицистического произведения
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозировать содержание текста,
опираясь на собственные знания;
11.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи).
Чтение
11.2.1.1 анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж), выявление основных тенденций;
11.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
11.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные выводы;
11.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе)
Соблюдение речевых норм
11.4.4.1 написать текст с соблюдением норм
2. Архитектура.
Особенности стиля
Неолоизмы.
Научные и научно-популярные названия стилей
Слушание и говорение
11.1.4.1 проанализировать проблему, позицию автора поднятую в тексте (общественно-политическую), определить основную мысль;
11.1.6.1 уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно с публичными выступлениями.
Чтение
11.2.1.1 анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж), выявление основных тенденций;
11.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
11.3.2.1 написать аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля;
11.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные выводы;
11.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе).
Соблюдение речевых норм

11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу
3. Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер.
Пунктуация
Публицистикалық шығарма тілінің стильдік ерекшеліктері. Сөйлем ішіндегі даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын тыныс белгілерді ережеге сай қолдану
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
11.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру.
Оқылым
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, жазу;
11.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
Әдеби тіл нормалары
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
3-4-тоқсан
4. Сөз мәдениеті және шешендік өнер.
Пунктуация
Көркем әдебиет тілінің ерекшеліктері.
Сөйлем ішіндегі даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын тыныс белгілерді ережеге сай қолдану
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу
Оқылым
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
Жазылым
11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік) ұсына білу;
11.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу.
Әдеби тіл нормалары
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
5. Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі.
Шешендік сөздер
Ойталқы (диспут).
Ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;

11.4.4.1 написать текст с соблюдением норм
3. Политика и глобальные проблемы в современном мире.
Пунктуация
Стилистические особенности языка публицистического произведения.
Использование знаков препинания внутри предложения, отличающих, различающих мысли
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозировать содержание текста, опираясь на собственные знания;
11.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, сравнивать.
Чтение
11.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории;
11.2.5.1 определить основные мысли в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев.
Письмо
11.3.2.1 написать аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля;
11.3.5.1 подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования.
Соблюдение речевых норм
11.4.5.1 уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста
3-4 четверть
4. Культура речи и ораторское слово.
Пунктуация
Особенности языка художественной литературы.
Использование знаков препинания внутри предложения, отличающих, различающих мысли
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи);
11.1.6.1 уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно с публичными выступлениями.
Чтение
11.2.5.1 определить основные мысли в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев;
11.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, цитировать, энциклопедических, научных и научных публикаций.
Письмо
11.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары);
11.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать мысли (информацию, идею), вносить логические и стилистические коррективы.
Соблюдение речевых норм
11.4.5.1 уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста
5 Имидж Казахстана. Прошлое и будущее Казахстана.
Ораторское искусство
Диспут.
Лингвистические особенности научного стиля
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозировать содержание текста,
опираясь на собственные знания;

11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру, бағалау
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер);
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
Жазылым
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе);
11.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу.
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
6. Жастар мәдениеті және мәселесі.
Шешендік сөздер
Ой көкпар (дебат).
Публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотацияның жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
11.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;
11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
7. Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция.
Шешендік сөздер
Сөзталас.
Ресми ісқағаздар стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу.
Оқылым

11.1.5.1 составить и оценивать дискуссионные вопросы с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.2.2.1 распознавать чистого научного стиля с помощью языковых средств (термины, понятия, условные знаки);
11.2.5.1 определить основные мысли в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев;
11.2.7.1 знать того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, цитировать, энциклопедических, научных и научных публикаций.
Письмо
11.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе);
11.3.7.1 разбивать письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать мысли (информацию, идею), вносить логические и стилистические коррективы.
Соблюдение речевых норм
11.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой
6. Молодежная культура и проблемы.
Ораторское искусство
Ой көкпар (дебат).
Языковые особенности публицистического стиля
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи);
11.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, сравнивать.
Чтение
11.2.3.1 анализировать жанровые особенности чисто научно-лекционные лекции, интервью, статьи, доклады, тезисы, аннотации;
11.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
11.3.5.1 подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования;
11.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары)
Соблюдение речевых норм
11.4.1.1 написать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой
7. Современное общество. Миграция. Интеллектуальная миграция.
Ораторское искусство
Дискуссия.
Особенности языка официальных документов
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи);
11.1.6.1 уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно с публичными выступлениями.
Чтение

11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер).
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация жазу;
11.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
Әдеби тіл нормалары
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
8. Әлемді өзгерткен өнертабыстары.
Шешендік сөздер
Пікір алмасу.
Публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру.
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотацияның жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау.
Жазылым
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тірек-схема түріндегі жоспар);
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация жазу.
Әдеби тіл нормалары
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу.
3)12-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-2 -тоқсан
1.Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика.
Шешендік сөздер
Пікірталас.
Көркем әдебиет стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
12.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
12.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
12.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;

11.2.1.1 анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж), выявление основных тенденций;
11.2.2.1 распознавать чистого научного стиля с помощью языковых средств (термины, понятия, условные знаки).
Письмо
11.3.2.1 написать аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля;
11.3.3.1 сравнивать данные в различных графических текстах с сохранением структуры текста, писать ключевых моментов и тенденций, делать собственные выводы.
Соблюдение речевых норм
11.4.2.1 использовать в соответствии к манере речи интонационные компоненты речевого потока: мелодия, интонация, тембр, темп, пауза.
8. Изобретения, которые изменили мир.
Ораторское искусство
Обмен мнений.
Языковые особенности публицистического стиля
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи);
11.1.3.1 уметь соотносить информацию в прослушанном тексте с глобальными проблемами, сравнивать.
Чтение
11.2.3.1 анализировать жанровые особенности чисто научно-лекционные лекции, интервью, статьи, доклады, тезисы, аннотации;
11.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
11.3.1.1 составить виды планов (сложных, опора-схема);
11.3.2.1 написать аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
Соблюдение речевых норм
11.4.3.1 использовать художественные средства языка в рамках определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство.
3) 12 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-2 четверть
1. Мир, безопасность и глобальная экономика.
Ораторское искусство
Обсуждение.
Языковые особенности стиля художественной литературы
Слушание и говорение
12.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео);
12.1.4.1 проанализировать проблему, позицию автора поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определить основную мысль;
Чтение
12.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений чисто научно-лекционные лекции, интервью, тезисы, аннотации, рецензии;

12.2.5.1 мәтіндегі берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
12.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, талдау.
Жазылым
12.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
12.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, жазу
Әдеби тіл нормалары
12.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу, (образды-эстетикалық) сөздерді сұрыптай білу.
2. Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау.
Шешендік сөздер
Әңгіме және дөңгелек үстел.
Ой айқындылығы. Сөз дәлдігі. Пікірталас мәдениетіндегі сөз қолданыстар
Тыңдалым және айтылым
12.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
12.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
12.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
12.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
12.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу;
12.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
12.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып).
3-4- тоқсан
3. Табиғат және экология.
Шешендік сөздер
Айтыс.
Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі
Тыңдалым және айтылым
12.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
12.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
12.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
12.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, талдау.
Жазылым

12.2.5.1 обработать и пополнять предоставленных данных и комментариев в тексте;
12.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения и устно разобрать для конкретной цели
Письмо
12.3.4.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме правильно используя необходимую информацию (дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
12.3.5.1 подбирать основной информации по прочитанного и прослушанного материала путем овладения различными способами конспектирования
Соблюдение речевых норм
12.4.3.1 использовать художественные средства языка в рамках определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (образно-эстетическое)
2. Сохранение исторических сокровищ нации.
Ораторское искусство
Беседа и круглый стол.
Ясность мысли. Точность слов. Употребление слов в дискуссионной культуре
Слушание и говорение
12.1.2.1 анализировать термины и понятия для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео);
12.1.6.1 уметь влиять на слушателей, в соответствии с коммуникативной ситуацией говорить правильно красноречивая речь с публичными выступлениями
Чтение
12.2.3.1 анализировать жанровые особенности и знать структуру и оформлений чисто научно-лекционные лекции, интервью, тезисы, аннотации, рецензи;
12.2.4.1 анализировать сравнивая тексты разных стилей (научные, официальные документы, публицистическая, художественная литература, устная речь), тема текста, позиций автора, языковой специфики.
Письмо
12.3.2.1 написать рецензию, аннотации, тезисы, интервью, статьи по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля;
12.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Соблюдение речевых норм
12.4.4.1 написать текст с соблюдением норм (структура текста, абзац, части текста, тема)
3-4-четверть
3. Природа и Экология.
Ораторское искусство
Айтыс.
Своеобразие критического мнения
Слушание и говорение
12.1.1.1 прогнозировать по фрагментам текста, определять соответствующую информацию;
12.1.5.1 составить и критически оценивать дискуссионные вопросы с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
12.2.1.1 анализировать и сравнивать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций;
12.2.6.1 уметь систематически использовать стратегии чтения и устно разобрать для конкретной цели.
Письмо

12.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу, мағынаға қатысты қойылатын тыныс белгілерін ажырату.
";
81-қосымша осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде емес):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерге арналған ""Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
34. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптардағы оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10 - сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11 - сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 12 - сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
35. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
36. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бірліктерді қолдану.
37. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
38. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
39. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) шығармашылық жазба жұмысы;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) жинақы мәтін құрастыру;
6) орфография және пунктуация.
40. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

12.4.5.1 уметь использовать пунктуацию на уровне текста и фрагментов текста, различение знаков препинания по значению
";
приложение 81 изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования (с неказахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования (с неказахским языком обучения)";
дополнить Главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык и литература" для специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература"
34. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература" в классах с русским языком обучения составляет:
1) в 10 классе –2 часа в неделю, 68 часов учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
35. С помощью целей обучения учителя формируют четыре навыка речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), а также оценивают успеваемость учащихся и предоставляют информацию о следующем этапе обучения.
36. Содержание учебного предмета составляет 5 разделов:
1) аудирование;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
37. Раздел "Аудирование" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) слушание с концентрацией внимания;
3) понимание смысла слов и словосочетаний;
4) прослушивание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) отвечать по материалам слушания.
38. Раздел "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилевых особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5 получение информации из дополнительных источников;
6) выражение и оценка собственной точки зрения.
39. Раздел "Письмо" состоит из следующих подразделов:
1) составление текстов в разных стилях;
2) написание эссе;
3) творческая письменная работа;
4) обобщение сведений;
5) составление компактного текста;
6) орфография и пунктуация.
40. Раздел "Говорение" состоит из следующих подразделов:

1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
41. "Тілдік бірліктерді қолдану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
42. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпараттарды түртіп жазу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу;
2) айтылым: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, мәтіндегі абзацтардың, бөлімдердің орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, пікірталастың "пікірталас-монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру;
3) оқылым: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факт мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау, мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау, мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау;
4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;

1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) уверенный и свободный ответ;
6) развитие речи через использование визуального материала.
41. Раздел "Использование языковых единиц" состоит из следующих подразделов:
1) части речи;
2) предложение.
42. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 10 класса:
1) аудирование: по материалам прослушанного текста обучающийся должен прогнозировать, определять и выписывать основную информацию прослушанного текста; понимать значение слов, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах; слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, определять и анализировать аргументы, обозначающие позицию автора, определять второстепенную мысль; слушать и сравнивать материалы, взятые из различных источников; на основе аргументов доказывать свою позицию.
2) говорение: на основе текстов научно-общественного и публицистического стиля обучающийся должен определять образование сложных слов; составлять монологи и диалоги, уместно используя формы речевого этикета и модулируя интонацию (звук, тембр); определять соответствие содержания текста его теме; понимать основную идею текста; свободно участвовать в дискуссии-монологе, дискуссии-диалоге, дискуссии-полилоге; читать информацию в разных графических текстах (иллюстрация, фотография, схема, условное обозначение).
3) чтение: выявление основной и дополнительной информации в тексте, различение факта от точки зрения, определение связи с идеей текста, знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей, провести сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью, сравнительный анализ по текстам научно-публицистического и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы, полностью определять документальную информацию в содержании текста, выражать свое отношение к основной мысли и оценивать ее;
4) письмо: написание статьи, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием соответствующих жанровых и стилевых особенностей публицистического стиля, аргументированное написание эссе по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе), творческое письмо с использованием художественных средств и эффективно писать, составлять планы на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, составление компактного текста с определением основных понятий в научно-популярных и художественных текстах, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой, умение использовать знаки препинания на уровне предложения;

5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
43. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырыу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату;
3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, баспасөз парағы, тезис, үндеу жазу, қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану.

5) использование языковых средств: обучающийся должен знать части речи, притяжательные окончания (единственное и множественное число), многозначные имена, окончания множественного числа; знать, как образуются имена прилагательные, имена числительные, местоимения; при составлении текстов правильно использовать причастие; знать функцию служебных слов в предложениях, правильно использовать их при составлении текста; знать порядок слов в предложении; уметь составлять сложные предложения и сложные предложения смешанного типа.
43. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 11 класса:
1) аудирование: уметь делать прогнозы по фрагментам текста, определять соответствующую информацию, постукивать по основной и дополнительной информации в прослушанном тексте и систематизировать информацию, понимать смысл слов и терминов в специальных текстах в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социокультурной тематики и в специализированных узких кругах, слушать художественное произведение, знакомиться с другими произведениями искусства (кино,театр, музыка, танцы, искусство-скульптура, архитектура);
2) говорение: определение способа создания сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста, использование в сочетании монолога и диалога, разумное использование форм словесного этикета и речевого этикета, установление отношений со слушателями;
3) чтение: выявление из текста детальной информации, фактов и точек зрения, притчи, обсуждение влияния информации на читателя и позиции автора, знание структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей, оценка социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении и сравнение с образцами мировой литературы;
4) письмо: написание статьи, аннотации, пресс-листа, тезиса, обращения, аргументированное изложение своих мыслей по поднимаемой проблеме с использованием необходимой информации, с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям научного стиля (эссе "согласование, несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе), использование художественных средств и приемов в творческих письменных работах эффективно писать, составлять планы на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта;
5) использование языковых единиц: части речи, правильное устное и письменное употребление грамматических омонимов при составлении научных и профессиональных текстов, использование синонимических рядов прилагательных слов в соответствии со стилевыми особенностями, использование семантических форм числительных в составлении текста в соответствии со стилевыми особенностями, использование семантических форм местоимений в соответствии со стилевыми особенностями.

44. 12-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
3) оқылым: ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - бөлім мен бөлімше, "4" - оқу мақсатының реттік саны.

44. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 12 класса:
1) аудирование: дать характеристику общности темы, определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя, прослушать и сравнить тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, логически правильно, аргументированно и четко изложить свою мысль;
2) говорение: составные части интонации в речевом потоке: мелодия, мелодия, тембр, темп, использование паузы в манере речи, определение необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности, анализ цели их применения, использовать языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях, уверенное и беглость речи, сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), выявление основных тенденций;
3) чтение: проведение сравнительного (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализа по текстам научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), критический анализ содержания текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников, оценка текста по основной проблеме систематическая, доказательная доставка;
4) письмо: ознакомление со ссылками на источники (опорно-схематическая, ментальная карта, презентация), уточнение основных лексических единиц в текстах профессиональной и публицистической направленности, выявление информационно-значимых фрагментов текста, составление компактного текста, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой; умение использовать знаки препинания на уровне текста;
5) использование языковых единиц: части речи, определять из текстов предлоги, правильно использовать их при составлении устных и письменных текстов, правильно использовать смысловые формы наречий в соответствии со стилевыми особенностями, уместно использовать смысловые формы наречий в составлении текста в соответствии со стилевой функцией, знать функции предложений, отдельных слов, знать способы создания определяющих членов (вспомогательных, двойственных, обособленных), использовать в письменных работах разумное использование.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - буквенное обозначение речевой деятельности (говорение и слушание, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

46. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Дағдылар
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
12.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты саралай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу
12.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
12.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстыру
12.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
5. Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдау
12.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым
материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, талдау

46. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) аудирование:
Обучающиеся должны знать:
Навыки
10 класс
11класс
12 класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста, продолжать тему, опираясь на свои знания
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
12.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
2. Слушать с концентрацией внимания;
10.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию) и систематизировать информацию
12.1.2.1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию)
3. Понимание смысла слов и словосочетаний
10.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
12.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
4.Прослушивть художественных произведений;
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура)
12.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы
5. Определение основной мысли
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
12.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя.
6.Отвечать на вопросы по прослушанному тексту
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов
11.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме

12.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Дағдылар
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау
12.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолдану
12.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
12.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданып, дұрыс сөйлеу
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
12.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолдану

12.1.6.1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
2) говорение:
Обучающиеся должны знать:
Навыки
10 класс
11 класс
12 класс
1. Разнообразие словарного запаса
10.2.1.1 определить способы образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей, целесообразное использование при составлении устного текста
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах
12.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
2. Стиль речи и речевой этикет
10.2.2.1 опираться на научно-популярные и публицистические тексты, составлять монологи и диалоги, правильно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, оказывать влияние на слушателя;
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
12.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
12.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 определить порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту
11.2.4.1 определить необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
12.2.4.1 определение необходимой информации (данные, характеристики, количественные показатели, ссылки) из оригинальных текстов профессиональной направленности, анализ цели их применения
5. Уверенный и свободный ответ
10.2.5.1 уверенная и беглая речь в видах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог";
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях

12.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
6. Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
12.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
3) оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Дағдылар
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау
12.3.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
12.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
3. Көркем шығармаларды оқу
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
12.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы талдау жасау
12.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау

12.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
6. Развитие речи через использование визуального материала
10.2.6.1 сравнить информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций
12.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций
3) чтение:
Обучающиеся должны знать:
Навыки
10 класс
11класс
12 класс
1. Определение информации в тексте
10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста
11.3.1.1 определить детальную информацию, факты и точки зрения из текста
12.3.1.1 определить детальную информацию из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
2. Определение стилистических особенностей речи
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист)
12.3.2.1 знание структуры и оформления текстов научного и публицистического стиля (статьи, аннотации, обращения, очерки, лекции, пресс-листа), анализ жанровых и языковых особенностей
3.Чтение художественных произведений
10.3.3.1 анализировать социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставить персонажей с реальной жизнью
11.3.3.1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении
12.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
12.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)

5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
12.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Дағдылар
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, тезис жазу
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып шағын мақала баспасөз парағы, тезис, интервью жазу
12.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу
2. Эссе жазу
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
12.4.2.1 қажетті ақпараттарды, ғылыми түйіндемелерді орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
12.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)

5. Получение информации из дополнительных источников
10.3.5.1 находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
12.3.5.1 дать критический анализ содержания текста на основе материалов из источников дополнительной научно-справочной информации
6.Выражение и оценка собственной точки зрения.
10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль
11.3.6.1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
4) письмо:
Обучающиеся должны знать:
Навыки
10 класс
11 класс
12 класс
1. Составление текстов в разных стилях;
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
12.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
2. Написание эссе
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие, несогласие", дискурсивное эссе, аргументативное эссе)
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие, несогласие", дискурсивное эссе, аргументативное эссе)
12.4.2.1 написать эссе (эссе "согласие, несогласие", дискурсивное эссе, аргументативное эссе) с разумным использованием необходимой информации, научных резюме, мотивируя свою игру по поднятому вопросу
3. Творческая письменная работа
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах художественные средства и приемы
12.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах художественные средства и приемы
4. Обобщение сведений
10.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация)

11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау (тірек-схема, менталды карта, презентация)
12.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
12.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
12.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
5) тілдік бірліктерді қолдану:
Білім алушылар білуі тиіс:
Дағдылар
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша дұрыс қолдану
12.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2 сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
12.5.1.2 сын есімдерді грамматикалық ерекшеліктеріне ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
12.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін грамматикалық ерекшеліктеріне сай ауызша және жазбаша қолдану

11.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
12.4.4.1 составлять план к тексту по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, знакомить со ссылкой на источники (опорно-схема, ментальная карта, презентация)
5.Составление компактного текста (компрессия)
10.4.5.1 составить компактный текст (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
12.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
6.Орфография и пунктуация
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения.
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
12.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
5) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны знать:
Навыки
10 класс
11 класс
12 класс
1. Части речи
10.5.1.1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
12.5.1.1 различать грамматические омонимы в составлении научных и профессиональных текстов, правильно использовать в устных и письменных работах
10.5.1.2 знать способы образования имен прилагательных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11.5.1.2 примененить синонимических рядов прилагательных в соответствии с стилистическими особенностями
12.5.1.2 правильно использовать прилагательных устно и письменно в соответствии с их грамматическими особенностями
10.5.1.3 знать способы образования имен числительных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11.5.1.3 использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
12.5.1.3 правильно использовать числительных в составлении текста устно и письменно в соответствии с их грамматическими особенностями

10.5.1.4 есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
12.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай ауызша және жазбаша қолдану
10.5.1.5 мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтау
12.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап, оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
12.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағынанылқ түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай ауызша және жазбаша орынды қолдану
10.5.1.7 шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
12.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
2. Сөйлем
10.5.2.1 мәтін құрауда сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
12.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
11.5.2.2 айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, орынды қолдану
12.5.2.2 айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
47. Бөлімдерге тоқсанға және бөлімдер ішіндегі сағаттарды бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
48. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

10.5.1.4 знать способы образования местоимений, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11.5.1.4 использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
12.5.1.4 правильно использовать числительных в составлении текста устно и письменно в соответствии с их грамматическими особенностями
10.5.1.5 уместно использовать в соответствии с стилистической функцией местоимений при составлении текста
11.5.1.5 определить в тексте причастные обороты предложения, правильно использовать их при составлении устных и письменных текстов
12.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
10.5.1.6 знать функции служебных слов в предложении, уметь уместно использовать их при составлении текста
11.5.1.6 правильно использовать смысловых форм наречий при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
12.5.1.6 правильно использовать наречии в составлении текста устно и письменно в соответствии с их стилистическими особенностями
10.5.1.7 знать функции служебных слов в предложении, уметь уместно использовать их при составлении текста
11.5.1.7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
12.5.1.7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
2. Предложение
10.5.2.1 знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов.
11.5.2.1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
12.5.2.1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
10.5.2.2 знать способы образования сложных предложений (сложных предложений смешанного типа), уметь правильно их использовать в письменных работах
11.5.2.2 знать способы составления определяющих членов (вспомогательных, парных, обособленных), целесообразность использования в письменных работах
12.5.2.2 знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах
47. Распределение часов по отделам за четверть и внутри отделов варьируется по усмотрению учителя.
48. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств (с неказахским языком обучения).

3-параграф. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Еңбек нарығы және сұраныс
Балғабек Қыдырбекұлы
"Теміржолшы"
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, тезис жазу;
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
Отандық өнеркәсіп өнімі
Ғабиден Мұстафин "Қарағанды" романынан үзінді
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств (с неказахским языком обучения)
1) 10 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Рынок труда и спрос
Балгабек Кыдырбекулы "Теміржолшы"
Аудирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста, продолжать тему, опираясь на свои знания;
10.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
10.2.2.1 опираться на научно-популярные и публицистические тексты, составлять монологи и диалоги, правильно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, оказывать влияние на слушателя;
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
Чтение
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист);
10.3.3.1 анализировать социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставить персонажей с реальной жизнью
Письмо
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля;
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения
Использование языковых единиц
10.5.1.1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
Продукция отечественной промышленности
Габиден Мустафин отрывок из романа "Қарағанды"
Аудирование
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении;
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов.
Говорение
10.2.1.1 определить способы образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей, целесообразное использование при составлении устного текста;
10.2.6.1 сравнивать информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
Чтение
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;

10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, тезис жазу;
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті
Дулат Исабеков "Әпке" драмасы
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1.2. сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
2-тоқсан
Ұлттық экологиялық мәдениет
Қадыр Мырзалиев "Аралым" өлеңі
Тыңдалым
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру;
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау
Айтылым

10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста.
Письмо
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля
10.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация).
Использование языковых единиц
10.5.1.1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
Современный облик казахского кино и театра
Дулат Исабеков драма "Әпке"
Аудирование
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении.
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
Говорение
10.2.2.1 опираться на научно-популярные и публицистические тексты, составлять монологи и диалоги, правильно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, оказывать влияние на слушателя;
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
Чтение
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист);
10.3.3.1 анализировать социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставить персонажей с реальной жизнью
Письмо
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие, несогласие", дискурсивное эссе, аргументативное эссе);
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
Использование языковых единиц
10.5.1.2 знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов
2 четверть
Национальная экологическая культура
Қадыр Мырзалиев стихотворение "Аралым"
Аудирование
10.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении.
Говорение

10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Бұқаралық ақпарат құралдарын
дағы гендерлік бейне
Жанболат Ауыпбаев
"Ашылмаған аралдар" кітабынан "Диктор" деректі әңгімесі
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау;
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
Жазылым
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
Тілдік бірліктерді қолдану

10.1.3.1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах;
10.1.6.1 - слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов.
Говорение
10.2.4.1– определять порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту;
10.2.6.1 сравнивать информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
Чтение
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль
Письмо
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие /несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
10.4.5.1 составить компактный текст (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стилей.
Использование языковых единиц
10.5.1.6 знать способы образования наречий, уметь правильно использовать их при составлении текстов
Гендерный вид в средствах массовой информации
Рассказ "Диктор" из книги Жанболат Ауыпбаева
"Ашылмаған аралдар"
Аудирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста, опираясь на свои знания;
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения.
Говорение
10.2.2.1 опираться на научно-популярные и публицистические тексты, составлять монологи и диалоги, правильно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, влияние на слушателя;
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста;
10.3.5.1 находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы
Письмо
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие /несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе).
Использование языковых единиц

10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Қоғам және заң
Ермек
Өтетілеуұлы "Ата Заң",
Шешендік сөздер
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
2) 11-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік
Ерболат Әбікенұлы "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу;
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Табиғат аясында
Ілияс Жансүгіров "Жетісу суреттері" өлеңі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтікқоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу;
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
2-тоқсан
Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Тыңдалым

10.3.3.1 анализировать социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью.
Письмо
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие /несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
10.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация).
Использование языковых единиц
10.5.2.2 знать способы образования сложных предложений (сложных предложений смешанного типа), уметь правильно их использовать в письменных работах.
Общество и закон
Ермек
Өтетілеуұлы
"Ата Заң",
"Шешендік сөздер"
Аудирование
10.1.4.1 прослушивать драматические, прозаические, поэтические произведения, выявлять общечеловеческие проблемы, поднимаемой в произведении;
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов.
Говорение
10.2.1.1 определить способов образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей, целесообразное использование при составлении устного текста;
10.2.4.1 определять порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту.
Чтение
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист);
10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль
Письмо
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения.
Использование языковых единиц
10.5.2.2 знать способы образования сложных предложений (сложных предложений смешанного типа), уметь правильно их использовать в письменных работах.
2) 11 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Социальное неравенство в современном обществе
Рассказ Ерболат Абикенулы "Пәтер іздеп жүр едік"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист);
11.3.3.1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых единиц
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
На природе
Илияс Жансугиров стихотворение "Жетісу суреттері"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист);
11.3.3.1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых единиц
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
2 четверть
Проблемы безработицы в обществе
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Аудирование

11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу;
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, талдау
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау;
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала баспасөз парағы, тезис, интервью жазу;
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау (тірек-схема, менталды карта, презентация);
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжан
"Төрт патшаны көрген кейуана" хикаяты
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстыру;
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолдану;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу;

11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
11.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист);
11.3.3.1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация);
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие, несогласие", дискурсивное эссе, аргументативное эссе)
Использование языковых средств
11.5.1.3 использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Прошлое и перспективы независимой страны
Повесть Дукенбая Досжана "Төрт патшаны көрген кейуана"
Аудирование
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура);
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя.
Говорение
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист);

11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
3-тоқсан
Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі
Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 1,2-кітабы
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолдану
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы талдау жасау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
Жастар мәселесінің түйіткілдері
Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 3,4-кітабы
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстыру;
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, талдау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау;
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолдану
Оқылым

11.3.1.1 определить детальную информацию, факты и точки зрения из текста
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах художественные средства и приемы;
11.4.5.1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11.5.1.4- использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
3 четверть
Права и равенство мужчин и женщин в мире
Роман Мухтара Ауэзова "Путь Абая"
Книга 1,2
Аудирование
11.1.1.1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11.2.3.1 - знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
11.2.5.1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.3.4.1 - проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11.3.3.1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении
Письмо
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых единиц
11.5.1.6 правильно использовать смысловых форм наречий при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
Проблемы молодежи
Роман Мухтара Ауэзова "Путь Абая"
Книга 1,2
Аудирование
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура);
11.1.6.1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах;
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение

11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру;
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
3) 12-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Экология.Мұнай және атомдық индустрия
Гауһар Сейітжан "Қара алтыны халқымның ..."
Тыңдалым
12.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
12.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
12.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану
12.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
12.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
12.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
12.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу;
12.4.2.1 қажетті ақпараттарды, ғылыми түйіндемелерді орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
12.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация).
Тілдік бірліктерді қолдану
12.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Тіл. Өнер. Әдебиет
Ілияс Жансүгіров "Күй" поэмасы
Тыңдалым

11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11.3.3.1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении;
11.3.6.1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
Использование языковых средств
11.5.2.1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Письмо
11.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщить основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация);
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11.5.2.2 знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах
3) 12 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Экология. Нефтяная и атомная промышленность
Гаухар Сейтжан "Қара алтыны халқымның"
Аудирование
12.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
12.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
Говорение
12.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста;
12.2.4.1 определить необходимую информацию (данные, характеристики, количественные показатели, ссылки) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
Чтение
12.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
12.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
Письмо
12.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
12.4.2.1 написать эссе (эссе "согласие/ несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
12.4.4.1 составить план к тексту по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
12.5.1.1 различать грамматические омонимы в составлении научных и профессиональных текстов, правильно использовать в устных и письменных работах
Язык. Искусство. Литература
Поэма Ілияс Жансүгірова
"Күй"
Аудирование

12.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу;
12.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
12.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
12.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
12.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;
12.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
12.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
12.5.1.2 сын есімдерді грамматикалық ерекшеліктеріне ауызша және жазбаша дұрыс қолдану.
Тілдік бірліктерді қолдану
12.5.1.2 сын есімдерді грамматикалық ерекшеліктеріне ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
2-тоқсан
Ұлттық таным және мерекелер
Жүсіпбек Аймауытов "Әнші" әңгімесі
Тыңдалым
12.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу(конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу;
12.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу.
Айтылым
12.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау;
12.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау.
Оқылым
12.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
12.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру.
Жазылым
12.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу;

12.1.2.1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию);
12.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы
Говорение
12.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
12.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
12.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
12.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
12.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах художественные средства и приемы
Использование языковых средств
12.5.1.2 правильно использовать прилагательных устно и письменно в соответствии с их грамматическими особенностями
2 четверть
Национальное познание и праздники
Рассказ Жусипбек Аймауытова "Әнші"
Аудирование
12.1.2.1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию);
12.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
Говорение
12.2.4.1 определить необходимую информацию (данные, характеристики, количественные показатели, ссылки) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
12.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
12.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
12.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы.
Письмо
12.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;

120
21
теңдессіз
сын есім
39
22
ымырт
зат есім
71
23
іңір
зат есім
22
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде емес):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 (12) сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:

120
21
теңдессіз
прилагательное
39
22
ымырт
существительное
71
23
іңір
существительное
22
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление), утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление)";
дополнить Главой 3 следующего содержания:

"3-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласында мамандандырылған мектептерге арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
21. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
22. Оқу бағдарламасының мазмұны сөйлеу әрекетінің түрлерін және Тілдік бірліктерді қолдануды қамтитын оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
23. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерге бөлінген.
24. Әрбір бөлімше ішінде жүйелі ұйымдастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
25. "Тыңдалым" бөлімі мынадай бөлімшелерден тұрады:
1) ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалдарды түсіну;
2) сөздердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) көркем шығармалардың мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) мәтін мазмұнын болжау.
26. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздік қордың алуантүрлілігі;
2) тыңдаған/оқыған мәтінді мазмұндау;
3) сөйлеу нормаларын сақтау;
4) монологтік сөйлеу;
5) диалогке қатысу;
6) графикалық ақпарат негізінде ауызша сөйлем құрау.
27. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтін мазмұнын түсіну;
2) сөйлеу стилі мен түрлерін анықтау;
3) сұрақ-жауаптар құрастыру;
4) оқылым түрлерін меңгеру;
5) көркем шығармаларды талдау;
6) әртүрлі ресурстардан ақпарат алу;
7) мәтіндерді салыстырмалы талдау.
28. "Жазылым" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) әртүрлі жанрдағы және сөйлеу мәнеріндегі мәтіндер құрау;
2) тыңдаған, оқыған және аудиовизуалды материалды жинақтау;
3) ақпаратты әртүрлі формада ұсыну;
4) шығармашылық хат;
5) эссе жазу;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) пунктуациялық нормаларды сақтау.
29. "Тілдік бірліктерді қолдану" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану;
2) синтаксистік құрылымдарды қолдану.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
30. Бағдарламада оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімшелерін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 10.2.4 кодында: "10" – сынып, "2" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.

"Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык и литература" для специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык и литература"
21. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык и литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 12 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
22. Содержание учебной программы организовано по разделам обучения, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц.
23. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.
24. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
25. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) понимание устного сообщения/аудио/видеоматериалов;
2) понимание лексического значения слов;
3) понимание содержания художественных произведений;
4) определение основной мысли;
5) прогнозирование содержания текста.
26. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) пересказ прослушанного/прочитанного текста;
3) соблюдение речевых норм;
4) создание монологического высказывания;
5) участие в диалоге;
6) построение устного высказывания на основе графической информации.
27. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение стилей и типов речи;
3) формулирование вопросов и ответов;
4) владение разными видами чтения;
5) анализ художественных произведений;
6) извлечение информации из различных ресурсов;
7) сравнительный анализ текстов.
28. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных жанров и стилей речи;
2) синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) представление информации в различных формах;
4) творческое письмо;
5) написание эссе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение пунктуационных норм.
29. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) использование грамматических форм слов;
2) использование синтаксических конструкций.
Параграф 2. Система целей обучения
30. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

1) тыңдалым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Ауызша хабарлама\ аудио\
бейнематериалдарды түсіну
10.1.1 Сөйлеушінің әлеуметтік және эмоционалды-экспрессивтік сөйлеу ерекшеліктерін анықтай отырып, хабарлама ақпаратын, мәнмәтінді толық түсіну
11.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік мінез-құлық ерекшеліктерін және коммуникативті ниеттерін анықтай отырып, хабарлама туралы ақпаратты толық түсіну
12.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік мінез-құлық ерекшеліктерін және коммуникативті ниеттерін анықтай отырып, хабарлама туралы ақпаратты толық түсіну
2. Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
10.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардағы сөздердің мағынасын түсіну
11.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған сөздік қорын түсіну
12.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған сөздік қорын түсіну
3. Негізгі ойды анықтау
10.1.3 негізгі ойды дәлелдейтін бөлшектерді табу арылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
11.1.3 автордың позициясын анықтап, өз көзқарасын білдіру арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
12.1.3 автордың позициясын анықтап, өз көзқарасын білдіру арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
4. Мәтін мазмұнын болжау
10.1.4 мәтіннің қорытынды сөз тіркестеріне, қорытындыларына сүйене отырып, толық мәтіннің мазмұнын болжау
11.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп-салдарды болжау
12.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп-салдарды болжау
5. Ауызша сөйлеу тілін бағалау
10.1.5 сөйлемді қолданылған тілдік бірліктердің дұрыстығы мен орындылығы тұрғысынан бағалау
11.1.5 сөйлемді коммуникативті тапсырмаларды орындау тиімділігі тұрғысынан бағалау
12.1.5 сөйлемді коммуникативті тапсырмаларды орындау тиімділігі тұрғысынан бағалау
2) айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Сөздік қордың алуантүрлілігі
10.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың лексикалық сөздік қорын меңгеру
11.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған лексикалық сөздік қорды меңгеру
12.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған лексикалық сөздік қорды меңгеру
2. Тыңдаған/оқыған мәтінді мазмұндау
10.2.2 мәселе бойынша өз түсінігін көрсетіп және оқыған/естігенін өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, мәтіннің мазмұнын қайталап айтып беру

1) слушание:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
Класс 12
1. Понимание устного сообщения\аудио\
видеоматериалов
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего
12.1.1 понимать детально информацию сообщения, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего
2.Понимание лексического значения слов
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
12.1.1 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
3.Определение основной мысли
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие еҰ
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
12.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
4.Прогнозирование содержания текста
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста
11.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
12.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
5. Оценивание устного высказывания
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
11.1.5 оценивать высказывание с точки зрения эффективности достижения коммуникативных задач
12.1.5 оценивать высказывание с точки зрения эффективности достижения коммуникативных задач
2) говорение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
Цели обучения
Класс 10
Класс 11
Класс 12
1.Разнообразие словарного запаса
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
12.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
2.Пересказ прослушанного/ прочитанного текста
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом

11.2.2 назар аудартатын құралдарды пайдаланып, мазмұнды белгілі бір мақсатты аудиторияға бейімдей отырып, мәтіндерді қайта айту
12.2.2 назар аудартатын құралдарды пайдаланып, мазмұнды белгілі бір мақсатты аудиторияға бейімдей отырып, мәтіндерді қайта айту
3. Сөйлеу нормаларын сақтау
10.2.3 лексикалық сәйкестіктің бұзылуына жол бермей, сөздерді өзіне тән емес мағынада қолданбай сөйлеу нормаларын сақтау
11.2.3 лексикалық қателер мен артықтықты, логикалық қателерді болдырмай, сөйлеу нормаларын сақтау
12.2.3 лексикалық қателер мен артықтықты, логикалық қателерді болдырмай, сөйлеу нормаларын сақтау
4. Монологтік сөйлеу
10.2.4 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып сөйлем құрау (ынталандыру, сендіру, ақпараттық сөйлеу)
11.2.4 көпшілік алдында сөйлеу, аудиторияның назарын аудару және қарым-қатынас жасау үшін кеңейтілген монолог құру
12.2.4 көпшілік алдында сөйлеу, аудиторияның назарын аудару және қарым-қатынас жасау үшін кеңейтілген монолог құру
5. Диалогке қатысу
10.2.5 әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселенің шешімін ұсыну арқылы пікірталасқа қатысу
11.2.5 мәселені шешу және келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
11.2.5 мәселені шешу және келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
6. Графикалық ақпарат негізінде сөйлем құрау.
10.2.6 суреттер, графиктер, кестелер, схемалар, диаграммалар негізінде сөйлем құрау
11.2.6 екі сурет, график, кесте, схема, диаграммаларды салыстыру арқылы сөйлем құрау
11.2.6 екі сурет, график, кесте, схема, диаграммаларды салыстыру арқылы сөйлем құрау
3) оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Мәтін мазмұнын түсіну
10.3.1 мәтіннің негізгі ойымен егжей-тегжейлі байланысты мәтіндердің мазмұнын түсіну
11.3.1 автордың позициясын анықтау арқылы мәтіндердің жасырын мағынасын түсіну
12.3.1 автордың позициясын анықтау арқылы мәтіндердің жасырын мағынасын түсіну
2.
Сөйлеу стилі мен түрлерін анықтау
10.3.2 ғылыми (публицистикалық) және публицистикалық стильдер мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (мақала, эссе, тезистер, сұхбаттар, пресс-релиз)
11.3.2 ғылыми және публицистикалық стильдер мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (мақала, аннотация, көпшілік алдында сөйлеу, репортаж)
12.3.2 ғылыми және публицистикалық стильдер мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (мақала, аннотация, көпшілік алдында сөйлеу, репортаж)
3.
Сұрақ-жауаптар құрастыру

11.2.2 пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания
12.2.2 пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания
3.Соблюдение речевых норм
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок
12.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок
4.Создание монологического высказывания
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
12.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
5. Участие в диалоге
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
12.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
6.Построение устного высказывания на основе графической информации
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
11.2.6 создавать высказывание, сравнивая информацию двух рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
12.2.6 создавать высказывание, сравнивая информацию двух рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
3) чтение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
Цели обучения
Класс 10
Класс 11
Класс 12
1.
Понимание содержания текста
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора
12.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора
2.
Определение стилей и типов речи
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного (научно-популярного подстиля) и публицистического стилей (статья, эссе, тезисы, интервью, пресс-релиз)
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, публичное выступление, репортаж)
12.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, публичное выступление, репортаж)
3.
Формулирование вопросов и ответов

10.3.3 оқылған мәтін бойынша практикалық сұрақтарды құрастыру және олардың көзқарасын растау үшін мәтіннен тыс ақпаратты қолдана отырып жауап беру
11.3.3 проблемалық сұрақтарды құрастыру және оларға жауап беру, мәселені шешу жолдарын анықтау
12.3.3
проблемалық сұрақтарды құрастыру және оларға жауап беру, мәселені шешу жолдарын анықтау
4.
Оқылым түрлерін меңгеру
10.3.4 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқуды қоса алғанда, оқу стратегияларын меңгеру
11.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты әртүрлі оқу түрлері мен стратегияларын меңгеру
12.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты әртүрлі оқу түрлері мен стратегияларын меңгеру
5. Көркем шығармаларды талдау
10.3.5 композицияның, бейнелеу-экспрессивті құралдардың, бөлшектердің, негізгі ойды ашудағы рөлін анықтай отырып, көркем шығармалардың мазмұнын талдау
11.3.5 көркем шығармалардың мазмұнын басқа көркем шығармалармен немесе басқа өнер туындыларымен салыстыру арқылы талдау
12.3.5 көркем шығармалардың мазмұнын басқа көркем шығармалармен немесе басқа өнер туындыларымен салыстыру арқылы талдау
6.
Әртүрлі ресурстардан ақпарат алу
10.3.6 әртүрлі дереккөздерден факті мен пікірді анықтай отырып, қажетті ақпарат алу
11.3.6 ондағы дәлелдерді сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
12.3.6 ондағы дәлелдерді сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
7.
Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
11.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
12.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
4) жазылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Әртүрлі жанрдағы және сөйлеу мәнеріндегі мәтіндер құрау
10.4.1 аралас типтегі, ғылыми (ғылыми-көпшілік стиль) және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, тезистер, сұхбат, пресс-релиз) құрау
11.4.1 аралас типтегі мәтіндер, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер құрау (мақала, аңдатпа, репортаж)
12.4.1 аралас типтегі мәтіндер, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер құрау (мақала, аңдатпа, репортаж)
2. Тыңдаған, оқыған және аудиовизуалды материалды жинақтау
10.4.2 негізгі ойды сақтау және жеке баға беру арқылы тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтін туралы ақпаратты қысқаша ұсыну;

10.3.3 формулировать практические вопросы по прочитанному тексту и отвечать на них, используя внетекстовую информацию для подтверждения своей точки зрения
11.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы
12.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы
4.
Владение разными видами чтения
10.3.4 владеть стратегиями чтения, включая просмотровое чтение, сканирование и детальное чтение
11.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
12.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
5. Анализ художественных произведений
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей, в раскрытии основной мысли
11.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств
12.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств
6.
Извлечение информации из различных ресурсов
10.3.6 извлекать необходимую информацию
из различных источников, определяя факт и мнение
11.3.6 извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
12.3.6 извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
7.
Сравнительный анализ текстов
10.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, жанровые и стилистические особенности текстов
11.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
12.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
4) письмо:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
Цели обучения
Класс 10
Класс 11
Класс 12
1.
Создание текстов разных типов, жанров и стилей речи
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного (научно-популярного подстиля) и публицистического стилей (статья, тезисы, интервью, пресс-релиз)
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного и публицистического стилей (статья, аннотация, репортаж)
12.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного и публицистического стилей (статья, аннотация, репортаж)
2.
Синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, сохраняя основную мысль и выражая личную оценку

11.4.2 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіннің ақпаратын, соның ішінде БАҚ материалдарын, бастапқы материалды қайталау және негізгі ойды сақтай отырып қысқаша ұсыну
12.4.2 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіннің ақпаратын, соның ішінде БАҚ материалдарын, бастапқы материалды қайталау және негізгі ойды сақтай отырып қысқаша ұсыну
3. Ақпаратты әртүрлі формада ұсыну
10.4.3 екі мәтіннен алынған ақпаратты пайдалана отырып, ақпаратты үздіксіз мәтін түрінде ұсыну
11.4.3 бір тақырып немесе мәселе бойынша біріктірілген кесте, схема, диаграммалар деректерін салыстыра отырып, үздіксіз мәтін түрінде ақпарат ұсыну
12.4.3 бір тақырып немесе мәселе бойынша біріктірілген кесте, схема, диаграммалар деректерін салыстыра отырып, үздіксіз мәтін түрінде ақпарат ұсыну
4. Шығармашылық хат
10.4.4 басқа пәндерден алған білімдерін пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстар (сипаттау, баяндау) жазу
11.4.4 авторлық позицияны ашық немесе жасырын түрде білдіретін шығармашылық жұмыстарды (сипаттамалар, әңгімелер, аралас типтегі мәтіндер) жазу
12.4.4 авторлық позицияны ашық немесе жасырын түрде білдіретін шығармашылық жұмыстарды (сипаттамалар, әңгімелер, аралас типтегі мәтіндер) жазу
5. Эссе жазу
10.4.5 эссе жазу, оның ішінде себеп-салдарлық, дәлелді эссе
11.4.5 эссе, оның ішінде талқылау және салыстырмалы эссе жазу
12.4.5 эссе, оның ішінде талқылау және салыстырмалы эссе жазу
6. Орфографиялық нормаларды сақтау
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (сөйлеудің әртүрлі бөліктеріндегі Н және НН, Ь және Ъ емлесі, сан есімдердің, күрделі сөздердің емлесі)
11.4.6 емле нормаларын сақтау (орфографиялық бөлшектер, үстеулер, көсемшелер мен жалғаулар)
12.4.6 емле нормаларын сақтау (орфографиялық бөлшектер, үстеулер, көсемшелер мен жалғаулар)
7. Пунктуациялық нормаларды сақтау
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдарда тыныс белгілерін, жай және күрделі сөйлемдердегі сызықшаларды сақтау
11.4.7 Күрделі құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерде, бағыныңқы сөйлемдерді оқшаулағанда "қалай" деген жалғауы бар конструкцияларда тыныс белгілерін сақтау
12.4.7 Күрделі құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерде, бағыныңқы сөйлемдерді оқшаулағанда "қалай" деген жалғауы бар конструкцияларда тыныс белгілерін сақтау
5) Тілдік бірліктерді қолдану:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1.
Сөздердің грамматикалық формаларын қолдану
10.5.1 етістікті зат есімдерді, күрделі сын есімдерді, толымсыз сын есімдерді, ырықсыз етістерді, есімше, көсемшелерді қолдану
11.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану, туынды демеуліктер.

11.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль
12.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль
3.
Представление информации в различных формах
10.4.3 представлять информацию в виде несплошного текста, используя информацию двух текстов
11.4.3 представлять информацию в виде сплошного текста, сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединенных одной темой или проблемой
12.4.3 представлять информацию в виде сплошного текста, сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединенных одной темой или проблемой
4.
Творческое письмо
10.4.4 писать творческие работы (описания, повествования), используя знания из других предметных областей
11.4.4 писать творческие работы (описания, повествования, тексты смешанных типов) с явно или скрыто выраженной авторской позицией
12.4.4 писать творческие работы (описания, повествования, тексты смешанных типов) с явно или скрыто выраженной авторской позицией
5. Написание эссе
10.4.5 писать эссе, в том числе причинно-следственное, аргументативное
11.4.5 писать эссе, в том числе дискуссионное, сравнительно-сопоставительное
12.4.5 писать эссе, в том числе дискуссионное, сравнительно-сопоставительное
6.Соблюдение орфографических норм
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (Н и НН в разных частях речи, правописание Ь и Ъ, правописание числительных, сложных слов)
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание частиц, наречий, предлогов и союзов)
12.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание частиц, наречий, предлогов и союзов)
7.Соблюдение пунктуационных норм
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
12.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
5) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
Класс 10
Класс11
Класс 12
1.
Использование грамматических форм слов
10.5.1 использовать отглагольные существительные, сложные прилагательные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге, причастия, деепричастия
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги

12.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану, туынды демеуліктер.
2.
Синтаксистік құрылымдарды қолдану
10.5.2 жақсыз конструкциялар, сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері, күрделі синтаксистік құрылымдар қолдану
11.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
12.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
31. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
32. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырып.
Оқытылатын көркем шығармалар (таңдау бойынша)
Тілдік қызметтің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Туризм. Экотуризм
А.С.Пушкин. "Монастырь на Казбеке".
В.С. Высоцкий. "Гимн морю и горам".
А.К. Толстой. "Растянулся на просторе".
Тыңдалым
10.1.1 Сөйлеушінің әлеуметтік және эмоционалды-экспрессивтік сөйлеу ерекшеліктерін анықтай отырып, хабарлама ақпаратын, мәнмәтінді толық түсіну;
10.1.4 мәтіннің қорытынды сөз тіркестеріне, қорытындыларына сүйене отырып, толық мәтіннің мазмұнын болжау
Айтылым
10.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың лексикалық сөздік қорын меңгеру;
10.2.2 мәселе бойынша өз түсінігін көрсетіп және оқыған/естігенін өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, мәтіннің мазмұнын қайталап айтып беру;
10.2.4 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып сөйлем құрау (ынталандыру, сендіру, ақпараттық сөйлеу)
Оқылым
10.3.1 мәтіннің негізгі ойымен егжей-тегжейлі байланысты мәтіндердің мазмұнын түсіну
10.3.2 ғылыми (публицистикалық) және публицистикалық стильдер мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (мақала, эссе, тезистер, сұхбаттар, пресс-релиз)
10.3.3 оқылған мәтін бойынша практикалық сұрақтарды құрастыру және олардың көзқарасын растау үшін мәтіннен тыс ақпаратты қолдана отырып жауап беру
Жазылым
10.4.1 аралас типтегі мәтіндер, публицистикалық стильдегі мәтіндер (пресс-релиз) құрау;
10.4.3 екі мәтіннен алынған ақпаратты пайдалана отырып, ақпаратты үздіксіз мәтін түрінде ұсыну;
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (сөйлеудің әртүрлі бөліктеріндегі Н және НН)
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 етістікті зат есімдерді, сын есімдерді қысқаша түрде қолдану;
10.5.2 жақсыз конструкцияларды қолдану
Адам және Отан
М.Ю. Лермонтов. "Родина".
Ч. Айтматов. "Буранный полустанок".
Г. Бельгер. "Дедушка Сергали".
С. Есенин. "Тема Родины в творчестве поэта" (на выбор учителя).
М.Д. Симашко. "Емшан".
К.Г.Паустовский. "Бескорыстие".
"Мәңгілік Ел"
бағдарламасы
Тыңдалым
10.1.3 негізгі ойды дәлелдейтін бөлшектерді табу арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау;
10.1.4 мәтіннің қорытынды сөз тіркестеріне, қорытындыларына сүйене отырып, толық мәтіннің мазмұнын болжау
Айтылым
10.2.3 лексикалық сәйкестіктің бұзылуына жол бермей, сөздерді өзіне тән емес мағынада қолданбай сөйлеу нормаларын сақтау;
10.2.5 әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселенің шешімін ұсыну арқылы пікірталасқа қатысу
Оқылым
10.3.2 публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала) құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау;
10.3.4 оқу, сканерлеу және толық оқуды қоса алғанда, оқу стратегияларын меңгеру
Жазылым
10.4.1 аралас типтегі мәтіндерді, публицистикалық стильдегі мәтіндерді (мақала) құрау;
10.4.2 негізгі ойды сақтау және жеке баға беру арқылы тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтін туралы ақпаратты қысқаша ұсыну;
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (Ь және Ъ емлесі)
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 етістікті зат есімдерді, толымсыз сын есімдерді, ырықсыз етістерді қолдану;
10.5.2 тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
Ғылым және этика
М. А. Булгаков. "Собачье сердце".
А. Беляев. "Голова профессора Доуэля".
Тыңдалым
10.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардағы сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.3 негізгі ойды дәлелдейтін бөлшектерді табу арылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
Айтылым
10.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың лексикалық сөздік қорын меңгеру;
10.2.3 лексикалық сәйкестіктің бұзылуына жол бермей, сөздерді өзіне тән емес мағынада қолданбай сөйлеу нормаларын сақтау;
10.2.4 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып сөйлем құрау (ынталандыру, сендіру, ақпараттық сөйлеу)
Оқылым
10.3.2 ғылыми (ғылыми-көпшілік) стиль мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (мақала, тезистер);
10.3.5 композицияның, бейнелеу-экспрессивті құралдардың, бөлшектердің, негізгі ойды ашудағы рөлін анықтай отырып, көркем шығармалардың мазмұнын талдау;
10.3.6 әртүрлі дереккөздерден факті мен пікірді анықтай отырып, қажетті ақпарат алу
Жазылым
10.4.1 аралас типтегі мәтіндер, ғылыми (ғылыми-көпшілік стиль) стильдегі мәтіндер (мақала, тезистер) құрау;
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (сандардың емлесі);
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдарда тыныс белгілерін, жай және күрделі сөйлемдердегі сызықшаларды қолдану ережесін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 есімше, көсемшелерді қолдану;
10.5.2 тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемдерді қолдану
Жер планетасы. Мұхиттар.
В.В. Маяковский. "Атлантический океан".
А.де Сент Экзюпери. "Маленький принц".
Тыңдалым
10.1.4 мәтіннің қорытынды сөз тіркестеріне, қорытындыларына сүйене отырып, толық мәтіннің мазмұнын болжау;
10.1.5 сөйлемді қолданылған тілдік бірліктердің дұрыстығы мен орындылығы тұрғысынан бағалау
Айтылым
10.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың лексикалық сөздік қорын меңгеру;
10.2.4 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып сөйлем құрау (ынталандыру, сендіру, ақпараттық сөйлеу);
10.2.6 суреттер, графиктер, кестелер, схемалар, диаграммалар негізінде сөйлем құрау
Оқылым
10.3.1 мәтіннің негізгі ойымен егжей-тегжейлі байланысты мәтіндердің мазмұнын түсіну;
10.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
Жазылым
10.4.4 басқа пәндерден алған білімдерін пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстар (сипаттау) жазу;
10.4.7 жай және күрделі сөйлемдерде сызықшаларды дұрыс қолдану
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 есімше, көсемшелерді қолдану;
10.5.2 тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемдерді, жақсыз конструкцияларды қолдану
3-тоқсан
Әдебиет және өнер
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери", "Е. Онегин".
А.И. Куприн. "Гранатовый браслет".
В.М. Гаршин. "Художники".
О. Сулейменов. "Махамбету" ("Ақын жырынан" үзінді).
Тыңдалым
10.1.1 Сөйлеушінің әлеуметтік және эмоционалды-экспрессивтік сөйлеу ерекшеліктерін анықтай отырып, хабарлама ақпаратын, мәнмәтінді толық түсіну
10.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардағы сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.5 сөйлемді қолданылған тілдік бірліктердің дұрыстығы мен орындылығы тұрғысынан бағалау
Айтылым
10.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың лексикалық сөздік қорын меңгеру
10.2.2 мәселе бойынша өз түсінігін көрсетіп және оқыған/естігенін өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, мәтіннің мазмұнын қайталап айтып беру;
10.2.5 әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселенің шешімін ұсыну арқылы пікірталасқа қатысу
Оқылым
10.3.2 публицистикалық стильдегі мәтіндердің (эссе) құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау;
10.3.3 оқылған мәтін бойынша практикалық сұрақтарды құрастыру және олардың көзқарасын растау үшін мәтіннен тыс ақпаратты қолдана отырып жауап беру;
10.3.5 композицияның, бейнелеу-экспрессивті құралдардың, бөлшектердің, негізгі ойды ашудағы рөлін анықтай отырып, көркем шығармалардың мазмұнын талдау;
Жазылым
10.4.5 себеп-салдарлық эссе жазу;
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдарда тыныс белгілерін, жай және күрделі сөйлемдердегі сызықшалардың жазылу ережесін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 есімше, көсемшелерді қолдану;
10.5.2 тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемдерді қолдану
Әдебиеттегі әлеуметтік теңсіздік тақырыбы
А.П. Чехов. "Толстый и тонкий".
Н. А. Островский. "Бесприданница".
Н. В. Гоголь. "Шинель".
И.С. Тургенев. "Два богача".
Тыңдалым
10.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардағы сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.3 негізгі ойды дәлелдейтін бөлшектерді табу арылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
Айтылым
10.2.3 лексикалық сәйкестіктің бұзылуына жол бермей, сөздерді өзіне тән емес мағынада қолданбай сөйлеу нормаларын сақтау;
10.2.4 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып сөйлем құрау (ынталандыру, сендіру, ақпараттық сөйлеу);
10.2.6 суреттер, графиктер, кестелер, схемалар, диаграммалар негізінде сөйлем құрау
Оқылым
10.3.2 публицистикалық стильдегі мәтіндердің (сұхбат) құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау;
10.3.5 композицияның, бейнелеу-экспрессивті құралдардың, бөлшектердің, негізгі ойды ашудағы рөлін анықтай отырып, көркем шығармалардың мазмұнын талдау
Жазылым
10.4.1 аралас типтегі, публицистикалық стильдегі мәтіндер (сұхбат) құру;
10.4.2 негізгі ойды сақтау және жеке баға беру арқылы тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтін туралы ақпаратты қысқаша ұсыну;
10.4.6 емле ережелерін сақтау (күрделі сөздерді жазу)
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 күрделі сын есімдерді қолдану;
10.5.2 күрделі синтаксистік құрылымдарды қолдану
4-тоқсан
Қоғамның дамуы: экономика және ынтымақтастық
О. Бальзак. "Гобсек".
Н.А. Назарбаев. "В потоке истории" (үзінді).
Тыңдалым
10.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік және эмоционалды-экспрессивтік сөйлеу ерекшеліктерін анықтай отырып, хабарлама ақпаратын, мәнмәтінді толық түсіну;
10.1.5 сөйлемді қолданылған тілдік бірліктердің дұрыстығы мен орындылығы тұрғысынан бағалау
Айтылым
10.2.2 мәселе бойынша өз түсінігін көрсетіп және оқыған/естігенін өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, мәтіннің мазмұнын қайталап айтып беру;
10.2.5 әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселенің шешімін ұсыну арқылы пікірталасқа қатысу;
10.2.6 суреттер, графиктер, кестелер, схемалар, диаграммалар негізінде сөйлем құрау
Оқылым
10.3.1 мәтіннің негізгі ойымен егжей-тегжейлі байланысты мәтіндердің мазмұнын түсіну;
10.3.4 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқуды қоса алғанда, оқу стратегияларын меңгеру
Жазылым
10.4.3 екі мәтіннен алынған ақпаратты пайдалана отырып, ақпаратты үздіксіз мәтін түрінде ұсыну
10.4.4 басқа пәндерден алған білімдерін пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстар (баяндау) жазу;
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдарда тыныс белгілерін, жай және күрделі сөйлемдердегі сызықшалардың жазылу ережесін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 етістікті зат есімдерді, толымсыз сын есімдерді, ырықсыз етістерді, есімше, көсемшелерді қолдану;
10.5.2 күрделі синтаксистік конструкцияларды қолдану
Адам мен қоғам өміріндегі еңбектің маңызы
А. П. Платонов. "Песчаная учительница".
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Повесть о том, как один мужик двух генералов прокормил".
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Дикий помещик".
Тыңдалым
10.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардағы сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.5 сөйлемді қолданылған тілдік бірліктердің дұрыстығы мен орындылығы тұрғысынан бағалау
Айтылым
10.2.2 мәселе бойынша өз түсінігін көрсетіп және оқыған/естігенін өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, мәтіннің мазмұнын қайталап айтып беру
10.2.3 лексикалық сәйкестіктің бұзылуына жол бермей, сөздерді өзіне тән емес мағынада қолданбай сөйлеу нормаларын сақтау;
10.2.5 әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселенің шешімін ұсыну арқылы пікірталасқа қатысу
Оқылым
10.3.2 публицистикалық стиль (эссе) мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау;
10.3.6 әртүрлі дереккөздерден факті мен пікірді анықтай отырып, қажетті ақпарат алу;
10.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
Жазылым
10.4.5 дәлелді эссе жазу;
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдарда тыныс белгілерін, жай және күрделі сөйлемдердегі сызықшалардың жазылу ережесін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
10.5.1 етістікті зат есімдерді, күрделі сын есімдерді, толымсыз сын есімдерді, ырықсыз етістерді, есімше, көсемшелерді қолдану;
10.5.2 күрделі синтаксистік конструкцияларды қолдану

12.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги
2.
Использование синтаксических конструкций
10.5.2 использовать безличные конструкции, предложения с обособленными второстепенными членами, сложные синтаксические конструкции
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
12.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
31. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
32. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10–11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10–11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
1) 10 класс:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Туризм. Экотуризм
А.С.Пушкин. "Монастырь на Казбеке".
В.С. Высоцкий. "Гимн морю и горам".
А.К. Толстой. "Растянулся на просторе".
Слушание
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего;
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста;
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (пресс-релиз);
10.3.3 формулировать практические вопросы по прочитанному тексту и отвечать на них, используя внетекстовую информацию для подтверждения своей точки зрения
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (пресс-релиз);
10.4.3 представлять информацию в виде несплошного текста, используя информацию двух текстов;
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (Н и НН в разных частях речи)
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, прилагательные в краткой форме;
10.5.2 использовать безличные конструкции
Человек и Родина
М.Ю. Лермонтов. "Родина".
Ч. Айтматов. "Буранный полустанок".
Г. Бельгер. "Дедушка Сергали".
С. Есенин. "Тема Родины в творчестве поэта" (на выбор учителя).
М.Д. Симашко. "Емшан". К.Г.Паустовский. "Бескорыстие".
Программа "Мәңгілік Ел".
Слушание
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие еҰ;
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста
Говорение
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (статья);
10.3.4 владеть стратегиями чтения, включая просмотровое чтение, сканирование и детальное чтение
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (статья);
10.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, сохраняя основную мысль и выражая личную оценку;
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание Ь и Ъ)
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге;
10.5.2 использовать предложения с обособленными второстепенными членами
2 четверть
Наука и этика
М. А. Булгаков. "Собачье сердце".
А. Беляев. "Голова профессора Доуэля".
Слушание
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие еҰ
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение,убеждение, информационную речь), используя приҰмы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного (научно-популярного подстиля) стиля (статья, тезисы);
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей в раскрытии основной мысли;
10.3.6 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя факт и мнение
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного (научно-популярного подстиля) стиля (статья, тезисы);
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание числительных);
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать предложения с обособленными второстепенными членами
Планета Земля. Океаны.
В.В. Маяковский. "Атлантический океан".
А.де Сент Экзюпери. "Маленький принц".
Слушание
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста;
10.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
10.4.4 писать творческие работы (описания), используя знания из других предметных областей;
10.4.7 правильно использовать тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать безличные конструкции, предложения с обособленными второстепенными членами
3 четверть
Литература и искусство
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери", "Е.Онегин".
А.И. Куприн. "Гранатовый браслет".
В.М. Гаршин. "Художники".
О.Сулейменов. "Махамбету" (отрывок "Песня акына").
Слушание
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего;
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стилей (эссе);
10.3.3 формулировать практические вопросы по прочитанному тексту и отвечать на них, используя внетекстовую информацию из текста для подтверждения своей точки зрения;
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей, в раскрытии основной мысли
Письмо
10.4.5 писать причинно-следственное эссе;
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать предложения с обособленными второстепенными членами
Тема социального неравенства в литературе
А.П. Чехов. "Толстый и тонкий".
Н. А. Островский. "Бесприданница".
Н. В. Гоголь. "Шинель".
И.С.Тургенев. "Два богача".
Слушание
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие еҰ
Говорение
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (интервью);
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей в раскрытии основной мысли
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (интервью);
10.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, сохраняя основную мысль и выражая личную оценку;
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание сложных слов)
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать сложные прилагательные;
10.5.2 использовать сложные синтаксические конструкции
4 четверть
Развитие общества: экономика и сотрудничество
О. Бальзак. "Гобсек".
Н.А.Назарбаев. "В потоке истории" (отрывок).
Слушание
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста;
10.3.4 владеть стратегиями чтения, включая просмотровое чтение, сканирование и детальное чтение
Письмо
10.4.3 представлять информацию в виде несплошного текста, используя информацию двух текстов;
10.4.4 писать творческие работы (повествования), используя знания из других предметных областей;
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге, причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать сложные синтаксические конструкции
Значение труда в жизни человека и общества
А. П. Платонов. "Песчаная учительница".
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Повесть о том, как один мужик двух генералов прокормил".
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Дикий помещик".
Слушание
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом;
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушения лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (эссе);
10.3.6 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя факт и мнение;
10.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
10.4.5 писать аргументированное эссе;
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, сложные прилагательные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге, причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать сложные синтаксические конструкции

2) 11-сынып:
Тақырып.
Оқытылатын көркем шығармалар (таңдау бойынша)
Тілдік қызметтің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қоғамның даму көрсеткіші: экология, биоресурстар
Р. Сейсенбаев. "День, когда рухнул мир".
М. Дудин. "Берегите Землю!"
Тыңдалым
11.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік мінез-құлық ерекшеліктерін және коммуникативті ниеттерін анықтай отырып, хабарлама туралы ақпаратты толық түсіну;
11.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған сөздік қорын түсіну
Айтылым
11.2.2 назар аудартатын құралдарды пайдаланып, мазмұнды белгілі бір мақсатты аудиторияға бейімдей отырып, мәтіндерді қайта айту;
11.2.5 мәселені шешу және келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.3.1 автордың позициясын анықтау арқылы мәтіндердің жасырын мағынасын түсіну;
11.3.2 ғылыми стиль мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (мақала);
11.3.3 мәселені шешу жолдарын анықтай отырып, проблемалық сұрақтарды құрастыру және оларға жауап беру
Жазылым
11.4.1 аралас типтегі мәтіндерді, ғылыми стиль мәтіндерін (мақала) құрау;
11.4.3 бір тақырып немесе мәселе бойынша біріктірілген кесте, схема, диаграммалар деректерін салыстыра отырып, үздіксіз мәтін түрінде ақпаратты ұсыну;
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (үстеулердің емлесі)
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану;
11.5.2 толымсыз сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
Қоғамның даму көрсеткіші: бос уақыт
И.А. Гончаров. "Обломов".
Тыңдалым
11.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік мінез-құлық ерекшеліктерін және коммуникативті ниеттерін анықтай отырып, хабарлама туралы ақпаратты толық түсіну
11.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған сөздік қорын түсіну;
11.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп-салдарды болжау
Айтылым
11.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған лексикалық сөздік қорды меңгеру;
11.2.3 лексикалық қателер мен артықтықты, логикалық қателерді болдырмай, сөйлеу нормаларын сақтау;
11.2.4 көпшілік алдында сөйлеу, аудиторияның назарын аудару және қарым-қатынас жасау үшін кеңейтілген монолог құру
Оқылым
11.3.1 автордың позициясын анықтау арқылы мәтіндердің жасырын мағынасын түсіну;
11.3.2 публицистикалық стильдің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (көпшілік алдында сөйлеу);
11.3.3 мәселені шешу жолдарын анықтай отырып, проблемалық сұрақтарды құрастыру және оларға жауап беру;

2) 11 класс:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Показатель развития общества: экология, биоресурсы
Р. Сейсенбаев. "День, когда рухнул мир".
М.Дудин. "Берегите Землю!".
Слушание
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
Говорение
11.2.2 пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания;
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора;
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного стиля (статья);
11.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного стиля (статья);
11.4.3 представлять информацию в виде сплошного текста, сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединҰнных одной темой или проблемой;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание наречий)
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме;
11.5.2 использовать неполные предложения
2 четверть
Показатель развития общества: свободное время
И.А. Гончаров. "Обломов"
Слушание
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
Говорение
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
Чтение
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора;
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности публицистического стиля (публичное выступление);
11.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы;

11.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты әртүрлі оқу түрлері мен стратегияларын меңгеру
Жазылым
11.4.1 аралас типтегі, публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала) құрау;
11.4.2 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіннің ақпаратын, соның ішінде БАҚ материалдарын, бастапқы материалды қайталау және негізгі ойды сақтай отырып қысқаша ұсыну;
11.4.7 "қалай" деген жалғауы бар сөз тіркестерінде тыныс белгілерін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану;
11.5.2 толымсыз сөйлемдерді қолдану
3-тоқсан
Адам және тарих
А.С.Пушкин. "Евгений Онегин".
О.Сулейменов. "Одна война закончилась другой…"
А.Ахматова. "Реквием".
Тыңдалым
11.1.3 автордың позициясын анықтап, өз көзқарасын білдіру арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау;
Айтылым
11.2.3 лексикалық қателер мен артықтықты, логикалық қателерді болдырмай, сөйлеу нормаларын сақтау;
11.2.5 мәселені шешу және келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.3.2 ғылыми стиль мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (аннотация);
11.3.5 көркем шығармалардың мазмұнын басқа көркем шығармалармен немесе басқа өнер туындыларымен салыстыру арқылы талдау;
11.3.6 ондағы дәлелдерді сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
Жазылым
11.4.1 аралас типтегі, ғылыми стильдегі мәтіндер (аннотация) құрау;
11.4.4 авторлық позицияны анық немесе жанама түрде білдіретін шығармашылық жұмыстар (сипаттамалар) жазу;
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулардың емлесі)
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану;
11.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
4-тоқсан
Болашақтың энергиясы.
Сөз энергиясы.
К. Алтайский. "Казахские мотивы".
С. Назарова. "Мой зеленоглазый аруах".
В. Высоцкий. "Баллада о времени".
О. Сабинина. "Что такое ЭКСПО: все самое интересное о выставке. ЭКСПО-2017 в Астане" (статья).
Тыңдалым
11.1.3 автордың позициясын анықтап, өз көзқарасын білдіру арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау;
11.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп-салдарды болжау
Айтылым
11.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған лексикалық сөздік қорды меңгеру;
11.2.4 көпшілік алдында сөйлеу, аудиторияның назарын аудару және қарым-қатынас жасау үшін кеңейтілген монолог құру
Оқылым
11.3.1 автордың позициясын анықтау арқылы мәтіндердің жасырын мағынасын түсіну;

11.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (статья);
11.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль;
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в конструкциях с союзом "как"
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме;
11.5.2 использовать неполные предложения
3 четверть
Человек и история
А.С.Пушкин. "Евгений Онегин".
О.Сулейменов. "Одна война закончилась другой…" А.Ахматова. "Реквием".
Слушание
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
Говорение
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного стиля (аннотация);
11.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств;
11.3.6 извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного стиля (аннотация);
11.4.4 писать творческие работы (описания) с явно или скрыто выраженной авторской позицией;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание частиц)
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
4 четверть
Энергия будущего.
Энергия слова.
К.Алтайский. "Казахские мотивы".
С.Назарова. "Мой зеленоглазый аруах".
В.Высоцкий. "Баллада о времени".
О.Сабинина. "Что такое ЭКСПО: все самое интересное о выставке. ЭКСПО-2017 в Астане" (статья).
Слушание
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая своҰ отношение;
11.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
Говорение
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
Чтение
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора;

11.3.6 ондағы дәлелдерді сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу;
Жазылым
11.4.4 авторлық позициясы айқын немесе жасырын түрде шығармашылық жұмыстар (әңгімелер) жазу;
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (көмекші сөздер мен жалғаулардың емлесі);
11.4.7 тұрлаусыз сөйлемдерді оқшаулағанда күрделі жалғаулықты және жалғаулықсыз сөйлемдердегі тыныс белгілерін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
11.5.1 туынды демеуліктерді қолдану;
11.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
3) 12-сынып:
Тақырып
Оқытылатын көркем шығармалар (таңдау бойынша)
Тілдік қызметтің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Бейбітшілік және қауіпсіздік
Л.Н. Толстой. "Война и мир"
(Бородино шайқасы туралы тарауларға шолу)
А.А.Сурков, К.М.Симонов, М.В.Исаков, Ю.В.Друнин.
шығармалары
Тыңдалым
12.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік мінез-құлық ерекшеліктерін және коммуникативті ниеттерін анықтай отырып, хабарлама туралы ақпаратты толық түсіну
12.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған сөздік қорын түсіну
12.1.3 автордың позициясын анықтап, өз көзқарасын білдіру арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
Айтылым
12.2.3 лексикалық қателер мен артықтықты, логикалық қателерді болдырмай, сөйлеу нормаларын сақтау;
12.2.5 мәселені шешу және келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
12.3.3 мәселені шешу жолдарын анықтай отырып, проблемалық сұрақтар құрастыру және оларға жауап беру;
12.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты әртүрлі оқу түрлері мен стратегияларын меңгеру
Жазылым
12.4.4 авторлық позицияны ашық немесе жасырын түрде білдіретін шығармашылық жұмыстар (аралас типтегі мәтіндер) жазу;
12.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулар, үстеулер, көмекші сөздер мен жалғаулардың емлесі);
12.4.7 тұрлаусыз сөйлемдерді оқшаулағанда күрделі жалғаулықты және жалғаулықсыз сөйлемдердегі тыныс белгілерін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
12.5.1 туынды демеуліктерді қолдану;
12.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
Қазіргі әлемдегі Театр және кино
А.П. Чехов. "ВишнҰвый сад".
Тыңдалым
12.1.2 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған сөздік қорын түсіну;
12.1.3 автордың позициясын анықтап, өз көзқарасын білдіру арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау
Айтылым
12.2.3 лексикалық қателер мен артықтықты, логикалық қателерді болдырмай, сөйлеу нормаларын сақтау;
12.2.4 көпшілік алдында сөйлеу, аудиторияның назарын аудару және қарым-қатынас жасау үшін кеңейтілген монолог құру;

11.3.6 извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
Письмо
11.4.4 писать творческие работы (повествования) с явно или скрыто выраженной авторской позицией;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание предлогов и союзов);
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать производные предлоги;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
3) 12 класс:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Мир и безопасность
Л.Н. Толстой. "Война и мир" (обзор с чтением глав о Бородинском сражении). Стихотворения А.А.Суркова, К.М.Симонова, М.В.Исаковского, Ю.В.Друниной.
Слушание
12.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
12.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
12.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая своҰ отношение
Говорение
12.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
12.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
12.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы;
12.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
Письмо
12.4.4 писать творческие работы (тексты смешанных типов) с явно или скрыто выраженной авторской позицией;
12.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание частиц, наречий, предлогов и союзов);
12.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
12.5.1 использовать производные предлоги;
12.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
2 четверть
Театр и кино в современном мире
А.П. Чехов. "ВишнҰвый сад".
Слушание
12.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
12.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
Говорение
12.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
12.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией;

12.2.6 екі сурет, график, кесте, схема, диаграммаларды салыстыру арқылы сөйлем құрау
Оқылым
12.3.2 публицистикалық стиль мәтіндерінің құрылымдық, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктерін анықтау (репортаж);
12.3.5 көркем шығармалардың мазмұнын басқа көркем шығармалармен немесе басқа өнер туындыларымен салыстыру арқылы талдау;
12.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
Жазылым
12.4.1 аралас типтегі, публицистикалық стильдегі мәтіндер (репортаж) құрау;
12.4.2 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіннің ақпаратын, соның ішінде БАҚ материалдарын, бастапқы материалды қайталау және негізгі ойды сақтай отырып қысқаша ұсыну;
12.4.5 пікір эссе жазу;
12.4.7 тұрлаусыз сөйлемдерді оқшаулағанда күрделі жалғаулықты және жалғаулықсыз сөйлемдердегі тыныс белгілерін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
12.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану, туынды демеуліктер;
12.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
3-тоқсан
Жоғары құндылық-адам құқығы
О.О. Сулейменов. "Дикое поле".
Ю. О. Домбровский. "Хранитель древностей".
Ч. Айтматов. "Легенда о манкурте".
Тыңдалым
12.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік мінез-құлық ерекшеліктерін және коммуникативті ниеттерін анықтай отырып, хабарлама туралы ақпаратты толық түсіну;
12.1.5 сөйлемді коммуникативті тапсырмаларды орындау тиімділігі тұрғысынан бағалау
Айтылым
12.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған лексикалық сөздік қорды меңгеру;
12.2.2 назар аудартатын құралдарды пайдаланып, мазмұнды белгілі бір мақсатты аудиторияға бейімдей отырып, мәтіндерді қайта айту;
12.2.5 мәселені шешу және келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
12.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты әртүрлі оқу түрлері мен стратегияларын меңгеру;
12.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
Жазылым
12.4.1 аралас типтегі мәтіндер, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер құрау (мақала, аңдатпа, репортаж);
12.4.5 салыстырмалы эссе жазу;
12.4.7 тұрлаусыз сөйлемдерді оқшаулағанда күрделі жалғаулықты және жалғаулықсыз сөйлемдердегі тыныс белгілерін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
12.5.1 сын есімдер мен ырықсыз етістерді қысқаша түрде қолдану, туынды демеуліктер;

12.2.6 создавать высказывание, сравнивая информацию двух рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
12.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (репортаж);
12.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств;
12.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
12.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (репортаж);
12.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль;
12.4.5 писать дискуссионное эссе;
12.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
12.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги;
12.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
3 четверть
Высшая ценность – права человека
О.О. Сулейменов. "Дикое поле".
Ю.О. Домбровский. "Хранитель древностей".
Ч.Айтматов. "Легенда о манкурте".
Слушание
12.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
12.1.5 оценивать высказывание с точки зрения эффективности достижения коммуникативных задач
Говорение
12.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
12.2.2 пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания;
12.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
12.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач;
12.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
12.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного и публицистического стилей (статья, аннотация, репортаж);
12.4.5 писать сравнительно-сопоставительное эссе;
12.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
12.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги;

12.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
4-тоқсан
Қазіргі қоғам: миграция
В.В. Набоков. "Отан".
Н.А. Тэффи. "Ностальгия",
М.И. Цветаева. "Отан".
П. Васильев. "Қоныс аударушылар".
Н.А.Назарбаев "Болашаққа көзқарас: қоғамдық сананы жаңғырту" (мақала).
Тыңдалым
12.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп-салдарды болжау;
12.1.5 сөйлемді коммуникативті тапсырмаларды орындау тиімділігі тұрғысынан бағалау
Айтылым
12.2.1 әлеуметтік-мәдени, кәсіби оқыту, қоғамдық-саяси салалардың жалпы ғылыми және жоғары мамандандырылған лексикалық сөздік қорды меңгеру;
12.2.4 көпшілік алдында сөйлеу, аудиторияның назарын аудару және қарым-қатынас жасау үшін кеңейтілген монолог құру;
12.2.6 екі сурет, график, кесте, схема, диаграммаларды салыстыру арқылы сөйлем құрау
Оқылым
12.3.5 көркем шығармалардың мазмұнын басқа көркем шығармалармен немесе басқа өнер туындыларымен салыстыру арқылы талдау;
12.3.7 мәтіндердің мақсатын, мақсатты аудиториясын, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру
Жазылым
12.4.3 бір тақырып немесе мәселемен біріктірілген кесте, схема, диаграммалар деректерін салыстыра отырып, ақпаратты үздіксіз мәтін түрінде ұсыну;
12.4.5 эссе жазу, оның ішінде талқылау және салыстырмалы эссе;
12.4.7 тұрлаусыз сөйлемдерді оқшаулағанда "қалай" жалғаулығы бар сөз тіркесінде күрделі жалғаулықты және жалғаулықсыз сөйлемдерде тыныс белгілерін сақтау
Тілдік бірліктерді қолдану
12.5.1 сын есімдер мен ырықсыз есімшелерді қысқаша түрде қолдану, туынды туынды демеуліктер;
12.5.2 толымсыз сөйлемдерді, құрмалас және жалғаулықсыз сөйлемдерді қолдану
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12) сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12) сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұның ұйымдастыру
1-параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
28. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті мөлшері 10-11 сыныптар үшін:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

12.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
4 четверть
Современное общество: миграция
В.В. Набоков. "Родина".
Н. А. Тэффи. "Ностальгия",
М.И. Цветаева. "Родина".
П. Васильев. "Переселенцы".
Н.А.Назарбаев "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания" (статья).
Слушание
12.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме;
12.1.5 оценивать высказывание с точки зрения эффективности достижения коммуникативных задач
Говорение
12.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
12.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией;
12.2.6 создавать высказывание, сравнивая информацию двух рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
12.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств;
12.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
12.4.3 представлять информацию в виде сплошного текста, сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединҰнных одной темой или проблемой;
12.4.5 писать эссе, в том числе дискуссионное, сравнительно-сопоставительное;
12.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
12.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги;
12.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования";
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Организация содержания учебного предмета "Английский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
28. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
29. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 10 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарымен орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Айтылым мен жазылымда логикалық дәлел келтіру және оны дәлелдеу. Оқылым мен талқылау арқылы мәдениаралық қатынасты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Талқылауды немесе жазылымды рефлексия жасау және өмірге деген көзқарасты зерделеу құралы ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Еркін талқылаудағы негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген әртүрлі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз ұзақ талқылаудағы дәлелдің, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы талқылауды қоса алғанда анық ақпаратты және бөліктерін түсіну. Жалпы және оқу тақырыптарына көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасын немесе ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Еркін сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны анықтау. Жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен дәреже. Жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында еркін сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік стильдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, жалпы және оқу саны өсіп келе жатқан сан алуан тақырыптарына қатысты өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптары аясында тиісті арнайы лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Көлемді мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну, білім алушыларға таныс тақырыптарға, оқу бағдарламасындағы және таныс емес тақырыптардағы түрлі стильдегі және жанрдағы көлемді мәтіндерден арнайы ақпаратты және бөліктерді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді көз жүгіртіп оқу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Білім алушыларға таныс бағдарламада көрсетілген жалпы және оқу тақырыптарындағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны анықтау. Қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін және көзқарасын анықтау. Бағдарламада көрсетілген бірқатар жалпы және оқу тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзацтар арасындағы интервал] даму шаблондары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Бағдарламада көрсетілген жалпы және оқу бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктерін табу.

2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 12 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
29. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению проблем и совместной работы в группах, предоставление конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодействие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения; конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения; Определение точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.
3) Говорение Использование формального и неформального стилей речи; обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание основной идеи объемных текстов; распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Шаблоны написания связанных длинных текстов (связь между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Нахождение несоответствия в аргументах в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны артып келе жатқан және сан алуан жазбаша жанрларда лексикалық қорды қолдана отырып дұрыс жазылған, жеке жоспарлау, жазу, редакциялау және мәтін деңгейінде түзету. Жалпы және оқу тақырыптары аясындағы саны артып келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану.Жалпы таныс және оқу тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрлардағы логикалық дәлелдерді мұғалімнің көмегімен, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Бірқатар жалпы таныс және оқу тақырыптарында көрсетілген байланыстыратын сөздердің бірнеше түрін пайдалана отырып сөйлемдер мен азат жол деңгейінде байланыс бар мәтін жазу. Бірқатар жалпы және оқу тақырыптарына қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі құрама және күрделі есімді тіркестерін қолдану; саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптікті білдіретін көрсеткіштерді қолдану, әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерді есімше ретінде, жалпы және оқу тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдарды қолдану, анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану, сұрақтардың кең ауқымын; қатыстық, сілтеу, белгісіздік, есептік есімдіктерді, сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының кең қатарын қолдану. Хабарлы сөйлемдердің төл және төлеу сөздеріндегі Рerfect continuous формаларын, негізгі және ырықсыз етістерінде - so far, lately, all my life уақыт білдіретін пысықтауыш арқылы Perfect формалары қатарын, Future және Future Continuous-тің негізгі және ырықсыз етістерінің әртүрлі формаларын, Present Simpe, Past Simple и Past Perfect-тің негізгі және ырықсыз етістерінің сан алуан формаларын, әртүрлі жалпы және таныс тақырыптарда Present Рerfect continuous және Past Perfect Continuous формасын қолдану.
Білім алушыларға бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптарына қатысты төлеу сөздегі мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану; салыстырмалы шырайдағы дұрыс және бұрыс үстеуі бар үстеу құрылымдарын қолдану, етістіктің алдында, етістіктің соңында және шеткі келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану, зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану, кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдерді (relative clauses ) қолдану.

5) Письмо Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием достаточно разнообразного лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное написание с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связанный текст на уровне предложений и параграфов, с использованием различных слов-связок на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное планирование текста письма на ряд общих и учебных тем. Коммуникация и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.
6) Использование английского языка Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний; разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний; разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы; широкое разнообразие структур наречий и определителей, широкий спектр разновидностей вопросительных, относительных, указательных, неопределенных, количественных местоимений, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи; формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем; структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями; предглагольных, послеглагольных и крайних наречий; растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом, фразовых глаголов перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после достаточно объемного числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений; употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

30. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 11 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Әр түрлі көзқарастарға құрметпен қарау. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға анық ұйымдастыру және ұсыну. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің еркін талқылауы кезінде мән мәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптар бойынша еркін пікірталас кезінде дәлелдердегі түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Мәтінмәндегі сөздердің мағынасын анықтау, автордың көзқарасын, пікірін немесе стилін анықтау және оқу бағдарламасынан неғұрлым күрделі және жалпы дерексіз тақырыптар мен тақырыптар бойынша ұзын мәтіндерді [параграф деңгейінде] құру құрылымын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.

30. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" в 11 классе:
1) Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента; распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем; понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними; распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы.
3) Говорение. Использование формального и неформального стиля речи в обсуждении. Получать ответы и задавать вопросы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, включая вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения; взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели; управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем.
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов; специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения их содержания, требующих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла слов в контексте, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов [на уровне абзаца] на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Мұғалімнің ең аз қолдауымен логикалық аргументтерді құрастыру және қажет болған жағдайда жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты жазу жанрларының ауқымына мысалдар мен себептерді келтіру. Жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстырушы сөздерді қолдана отырып, мәтін деңгейінде ой байланысын құру. Жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі контурларды өз бетінше пайдалану. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды етістіктерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану; білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану.

5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.
6) Использование английского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций; различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами; большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения; разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы; разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ; различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем; различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем; разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий [прошедшей и совершенной формы/простой и длительной формы] на широкий спектр общих и учебных тем.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Мұғалімнің ең аз қолдауымен логикалық аргументтерді құрастыру және қажет болған жағдайда жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты жазу жанрларының ауқымына мысалдар мен себептерді келтіру. Жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстырушы сөздерді қолдана отырып, мәтін деңгейінде ой байланысын құру. Жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі контурларды өз бетінше пайдалану. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
Жоғарыда бағдарлама мазмұнына кіретін пән бойынша білімді қамтитын және ол білімді алу жолын қарастыратын негізгі құзіреттіліктер тізімі берілген. Пәннің мазмұны бөлімдер түрінде берілген. Бөлімдер одан әрі қарай бөлімшелерге бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бөлімшелер, сыныпқа байланысты күтілетін нәтижелер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.
6) Использование английского языка. Использование различных прилагательных в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем; различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем; широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий [прошедшей и совершенной формы/простой и длительной формы] на широкий спектр общих и учебных тем; большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы; большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/ группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем; использование различных прилагательных в сочетании с that, инфинитивом, и предложений с wh на различные общие и учебные темы.
Выше представлен список базовых компетенций, включенных в содержание программы, которые охватывают знания по предмету и способ получения данных знаний. Содержание предмета представлено в виде разделов. Данные разделы, в свою очередь, подразделяются на подразделы, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Подразделы, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

32. Оқу мақсаттары әрбір бөлімшелер бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
33. 1- бөлім: Мазмұны. Білім алушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
34. 2- бөлім: Тыңдалым. Білім алушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді; факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
35. 3- бөлім: Айтылым. Білім алушы күнделікті ресми және бейресми қарым-қатынастарда талқылауға қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалаушы көзқарасын білдіреді, сөйлеу коммуникациясының бұрын ұсынылған стратегиясын пайдалана отырып, мәтіндерді талдайды және салыстырады, өз көзқарасын және сәйкес себептерін растайтын дәлелдер келтіреді, оқиғаларды, пікірлер мен мәселелерді бағалайды, қорытынды жасай алады және осы мәселені шешу жолдарын ұсынады.
36. 4- бөлім: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдала отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
37. 5-бөлім: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды; емле және грамматика ережелерін қадағалайды; медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады; тақырыпқа қатысты ойды білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады; іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады; бірқатар тақырыптарға қатысты эссе жазады, оның ішінде аса күрделі гуманитарлық тақырыптарға.

32. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного подраздела, позволяющего учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения учащихся, направлять учащихся на следующие шаги:
33. Раздел 1: Содержание. Учащиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурного взаимодействия посредством чтения и обсуждения.
34. Раздел 2: Слушание. Учащийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы; различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, определяет значение незнакомых слов благодаря контексту.
35. Раздел 3: Говорение. Учащийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
36. Раздел 4: Чтение. Учащийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей в рамках гуманитарных наук, использует ряд стратегий для чтения, определяет временные и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, используя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
37. Раздел 5: Письмо. Учащийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста; редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи; соблюдает правила правописания и грамматики; предоставляет аргументы в письменной форме на основе средств массовой информации; составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно обсуждаемого вопроса; пишет деловые письма и другие документы; пишет эссе на высоком уровне сложности на ряд тем, в том числе науки гуманитарного цикла.

38. 6- бөлім: Білім алушы өзінің лексикалық диапазонды сөздік қоры және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде өз ойын білдіреді.. Білім алушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, төл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
2-Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
39. Білім берудің мақсаттары бағдарламады кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір – сыныпты, екіншісі – бөлім нөмірін, ал үшіншісі – мақсаттың нөмірін білдіреді.
1) 1-бөлім: Мазмұны:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.1.1 топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шығармашылықпен шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1 топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шығармашылықпен шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
12.1.1-топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шығармашылықпен шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
12.1.2 сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
11.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
12.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
12.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
12.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
12.1.6 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
12.1.7 айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1.8 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
11.1.8 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту

38. Раздел 6: Учащийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Учащийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Параграф 2. Система целей обучения
39. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер раздела, третье - номер цели.
1) Раздел 1: Содержание:
10-ый класс
11-ый класс
12-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
11.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
12.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
10.1.2 использовать навыки говорения и слушания для обеспечения обратной связи одноклассникам
11.1.2 использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам
12.1.2 использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам
10.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения
12.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
11.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
12.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
10.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
12.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
12.1.6 организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
12.1.7 строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений
11.1.8 развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений

12.1.8 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
10.1.9 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
12.1.9 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
12.1.10 cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2) 2- бөлім: Тыңдалым:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
11.2.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
12.2.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
12.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
11.2.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
12.2.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;

12.1.8 развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений
10.1.9 использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
12.1.9 использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
12.1.10 использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
2) Раздел 2: Слушание:
10-ый класс
11-ый класс
12-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.2.1 понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.1 понимать основное содержание свободного обсуждения на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
12.2.1 понимать основное содержание свободного обсуждения на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
12.2.2 понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
10.2.3 понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем
12.2.3 понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем
10.2.4 понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем

11.2.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
12.2.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
12.2.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
12.2.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
11.2.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
12.2.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
10.2.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну;
11.2.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар, соның ішінде бейтарап тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
3) 3- бөлім: Айтылым:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.3.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
11.3.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану

11.2.4 предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
12.2.4 понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
12.2.5 распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
12.2.6 понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.7 понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем
11.2.7 понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
12.2.7 распознавать противоречия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.2.8 распознавать противоречия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем
11.2.8 распознавать противоречия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
3) Раздел 3: Говорение:
10-ый класс
11-ый класс
12-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.3.1 использовать формальный и неформальный стиль речи на различные общие и учебные темы.
11.3.1 использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, в том числе на некоторые незнакомые темы.

12.3.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
10.3.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру
11.3.2 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану
12.3.2 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану
10.3.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
11.3.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
12.3.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
10.3.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы әртүрлі әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
11.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
12.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
10.3.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастармен өзара қарым-қатынасқа түсу
11.3.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу
12.3.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу
10.3.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бір қатар тақырыптарға қатысты
әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
11.3.6 білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту

12.3.1 использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, в том числе на некоторые незнакомые темы.
10.3.2 задавать и отвечать на сложные вопросы для получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем.
11.3.2 задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомы тем;
12.3.2 задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомы тем;
10.3.3 объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на широкое разнообразие общих и учебных тем
11.3.3 объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
12.3.3 объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на возрастающий ряд общих и учебных тем
11.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на широкий спектр общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
12.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на широкий спектр общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.5 взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы
11.3.5 взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
12.3.5 взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на ряд знакомых общих и учебных тем
11.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем

12.3.6 білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту
10.3.7 жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
11.3.7 жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
12.3.7 жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
4) 4- бөлім: Оқылым:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.4.1 білім алушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
11.4.1 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
12.4.1 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
10.4.2 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде арнайы ақпаратты толық түсіну
11.4.2 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде арнайы ақпаратты толық түсіну
12.4.2 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде арнайы ақпаратты толық түсіну
10.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу
11.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу
12.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу
10.4.4 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
12.4.4 білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу

12.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.7 употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд общих и учебных тем
11.3.7 употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
12.3.7 употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
4) Раздел 4: Чтение:
10-ый класс
11-ый класс
12-ый класс
Низкий и средний уровень B2
B2 Высокий уровень B2
B2 Высокий уровень B2
10.4.1 понимать основное содержание свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 понимать неоднозначное и абстрактное содержание свободного обсуждения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
12.4.1 понимать неоднозначное и абстрактное содержание свободного обсуждения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 понимать конкретную информацию и детали из объемных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
12.4.2 понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
12.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
12.4.4 читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы

10.4.5 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
12.4.5 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көлемді мәнмәтіндегі мағынаны анықтау
10.4.6 қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
12.4.6 қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
10.4.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзац аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
11.4.7 күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзац аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
12.4.7 күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзац аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
10.4.8 мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану
11.4.8 мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
12.4.8 мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
11.4.9 күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
12.4.9 күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
5) 5- бөлім: Жазылым:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру

10.4.5 установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
12.4.5 установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 определить отношение и мнение автора объемных текстов на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
12.4.6 определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.7 распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд общих и учебных тем
11.4.7 распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
12.4.7 распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.8 использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
11.4.8 отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
12.4.8 отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.9 распознавать противоречия в аргументации в ходе продолжительных обсуждений на различные общие и учебные темы
11.4.9 распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
12.4.9 распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
5) Раздел 5: Письмо:
10-ый класс
11-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.5.1 планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;

11.5.1 өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
12.5.1 өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.2 тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану
11.5.2 тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
12.5.2 тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
10.5.3 грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жазу
11.5.3 грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
12.5.3 грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
10.5.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
11.5.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
12.5.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10.5.5 мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
11.5.5 педагогтың минималды қолдауымен логикалық дәлелдер жасау, қажет болған жағдайда таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша бірқатар жазбаша жанрларға мысалдар мен себептер келтіру
12.5.5 педагогтың минималды қолдауымен логикалық дәлелдер жасау, қажет болған жағдайда таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша бірқатар жазбаша жанрларға мысалдар мен себептер келтіру
10.5.6 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
11.5.6 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
12.5.6 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу

11.5.1 планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
12.5.1 планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.2 использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
11.5.2 использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
12.5.2 использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, без допущения ошибок;
10.5.3 писать грамматически правильно на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.3 писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
12.5.3 писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
10.5.4 использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
11.5.4 использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные тем;
12.5.4 использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные тем;
10.5.5 разработать логичные аргументы с поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
11.5.5 разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
12.5.5 разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
10.5.6 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.6 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
12.5.6 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;

10.5.7 бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
11.5.7 сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
12.5.7 сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
10.5.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
11.5.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
12.5.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
10.5.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
11.5.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
12.5.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
6) 6- бөлім: Ағылшын тілін қолдану:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен зат есімнен тұратын күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
11.6.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану
12.6.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
10.6.2 саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану
11.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдану және мәтіндік сілтемелерді пайдалану
12.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану

10.5.7 использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем
11.5.7 использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем;
12.5.7 использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем;
10.5.8 сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по целому ряду общих и учебных тем;
11.5.8 сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем;
12.5.8 сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем;
10.5.9 расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
11.5.9 расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
12.5.9 расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
6) Раздел 6: Использование английского языка:
10-ый класс
11-ый класс
12-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.6.1 использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.1 использовать структуры pre- post- modifying с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
12.6.1 использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом и wh- clauses на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.2 использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество именных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
12.6.2 использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем

10.6.3 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану
11.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
12.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану.
10.6.4 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану
11.6.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді қолдану
12.6.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану
10.6.5 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
12.6.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/ simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
10.6.6 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану
11.6.6 тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану
12.6.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану
10.6.7 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials)

10.6.3 использовать различные сложные прилагательные и прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные (intensifying adjectives) на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
12.6.3 использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.4 использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем
11.6.4 употреблять разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем
12.6.4 употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.5 использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времен, включая растущее число тонких различий [аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности] на большое разнообразие общих и учебных тем
12.6.5 употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времен, включая растущее число тонких различий [аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности] на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество возвратных местоимений для многих знакомых общих и учебных тем
11.6.6 употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем
12.6.6 употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.7 использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем

11.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
12.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.8 кең ауқымды жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша келер шақта өздік және ырықсыз райды қолдану
11.6.8 концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану;
білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану;
10.6.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.10 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
10.6.11 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану
10.6.12 салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/ үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.13 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
10.6.14 зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану;
10.6.15 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану

11.6.7 употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
12.6.7 употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.8 использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 употреблять растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением;
употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.9 употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.10 употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
10.6.11 употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
10.6.12 использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, постглагольного и конечного положения наречия на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
10.6.13 употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
10.6.14 употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными;
употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
10.6.15 использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных, использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов, использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем

2) 11- сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1- тоқсан
Байланыс орнату
Кіріспе сабақтар
Жаңа оқу жылына арналған мақсаттар
11.1.1 топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шығармашылықпен шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану;
11.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
11.2.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.3.2 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану;
11.5.2 тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
Елдер мен қалаларды сипаттау (Сәулет)
Тарих және дәстүр (киіз үйлердің сәулеттiк құндылығы)
11.1.6 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру;
11.1.8 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту;
11.2.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.3.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу;
11.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу;
11.5.2 тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану;
11.5.5 педагогтың минималды қолдауымен логикалық дәлелдер жасау, қажет болған жағдайда таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша бірқатар жазбаша жанрларға мысалдар мен себептер келтіру
Мәдени шокпен қалай күресуге болады
11.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу;
11.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару;
11.2.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
11.3.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу;
11.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру;

2)11-ый класс:
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Установление контакта
Вводные уроки
Цели на новый учебный год
11.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах;
11.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.2.6 понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем;
11.3.2 задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомы тем;
11.5.2 использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, без допущения ошибок;
Описание стран и городов (архитектура)
История и традиция (архитектурная ценность юрты)
11.1.6 структурировать и доступно предоставлять информацию другим;
11.1.8 развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений;
11.2.5 распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем;
11.3.5 взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем;
11.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем;
11.5.2 использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, без допущения ошибок;
11.5.5 разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
Как справиться с культурным шоком.
11.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения;
11.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся;
11.2.1 понимать основное содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;
11.3.3 объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы;
11.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в рамках растущего разнообразия контекстов обсуждений на большое разнообразие общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомых тем;

11.4.1 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну;
11.5.3 грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу;
11.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдану және мәтіндік сілтемелерді пайдалану;
11.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану;
11.6.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
Ресми және бейресми хат
11.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару;
11.2.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
11.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
11.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру;
11.4.2 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде арнайы ақпаратты толық түсіну;
11.4.5 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару;
11.5.1 өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру;
11.5.3 грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан ақырыптарға жазу;
11.5.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану;
11.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдану және мәтіндік сілтемелерді пайдалану;
11.6.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді қолдану;
11.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
Жануарлар әлемін зерттеу және талдау: жарқанаттар, бүркіттер, аралар және дельфиндер
Тақырыпқа кіріспе

11.4.1 понимать неоднозначное и абстрактное содержание объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем;
11.5.3 писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.2 использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.9 использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
Официальный неофициальный стиль письма
11.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся;
11.2.1 понимать основное содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;
11.2.2 понимать конкретную информацию во время свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;
11.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в рамках растущего разнообразия контекстов обсуждений на большое разнообразие общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомых тем;
11.4.2 понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
11.4.5 установить значение из контекста объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем;
11.5.1 планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста на ряд общих и учебных тем;
11.5.3 писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.5.4 использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные тем;
11.6.2 использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.4 употреблять разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем;
11.6.7 употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
Исследование и анализ животного мира: летучие мыши, орлы, пчелы и дельфины.
Введение в тему

11.1.1 топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шығармашылықпен шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану;
11.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу;
11.3.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану;
11.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу;
11.4.5 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару;
11.4.8 мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
Жануарлардың ерекше белгілерін талдау
11.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу;
11.1.7 айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру;
11.2.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде сан алуан бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру;
11.3.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу;
11.5.1 өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру;
11.5.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану;
11.6.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану;
11.6.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
Жануарлардың ерекше белгілерін талдау
11.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару;
11.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
11.1.7 айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру;
11.2.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;

11.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах;
11.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения;
11.3.1 использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, в том числе на некоторые незнакомые темы;
11.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем;
11.4.5 установить значение из контекста объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем;
11.4.8 отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания;
Анализ отличительных особенностей животных
11.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения;
11.1.7 строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме;
11.2.3 понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем;
11.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в рамках растущего разнообразия контекстов обсуждений на большое разнообразие общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомых тем;
11.3.5 взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем;
11.5.1 планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
11.5.4 использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные темы;
11.6.1 использовать структуры pre- post- modifying с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
11.6.5 употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времен, включая растущее число тонких различий [аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности] на большое разнообразие общих и учебных тем
Демонстрация отличительных особенностей животных
11.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся;
11.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.7 строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме;
11.2.3 понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем;

11.2.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар, соның ішінде бейтарап тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
11.3.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану;
11.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікіріңді білдіру;
11.3.6 білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту
2- тоқсан
Сұхбаттар мен нұсқаулар
Сұхбат беру кезінде қалай табысты болуға болады
Сұхбат талдау
11.1.2 сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
11.1.4 басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару;
11.2.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
11.2.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.3.2 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану;
11.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу;
11.5.7 сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу;
11.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
11.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану;
11.6.8 концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану
Нұсқаулар және оларды қолдану (Құрылғыны пайдалану әдісі)
11.1.10 cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану;
11.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;

11.2.8 распознавать противоречия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомых тем;
11.3.1 использовать формальный и неформальный стиль речи во время обсуждений на различные общие и учебные темы, в том числе на некоторые незнакомые темы;
11.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в рамках растущего разнообразия контекстов обсуждений на большое разнообразие общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомых тем;
11.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
2 четверть
Собеседование и инструкции
Как преуспеть во время собеседования
Анализ собеседования
11.1.2 использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам;
11.1.4 оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся;
11.2.1 понимать основное содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;
11.2.6 понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем;
11.3.2 задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомы тем;
11.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем;
11.5.7 использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем;
11.6.3 употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
11.6.7 употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.8 употреблять растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением;
употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем;
Инструкции и их применение (Как использовать изобретение)
11.1.10 использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения взглядов на мир;
11.2.2 понимать конкретную информацию во время свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;

11.4.2 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде арнайы ақпаратты толық түсіну;
11.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану;
11.6.6 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану;
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
Есте сақтау техникасын пайдалану
11.1.9 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану;
11.2.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.4.4 білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу;
11.5.8 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру;
11.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
11.6.6 тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану
Кәсіп және өнертабыс
Еңбек нарығын зерттеу
11.1.8 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту;
11.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
11.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
11.3.6 білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
11.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу;

11.4.2 понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем;
11.5.4 использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные темы;
11.6.6 употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.9 использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
Использование техники запоминаний
11.1.9 использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств;
11.2.4 понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем;
11.4.4 читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы;
11.5.8 сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем;
11.6.3 употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем;
11.6.6 употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем;
Работа и изобретения
Исследование рынка труда
11.1.8 развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений;
11.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения;
11.2.2 понимать конкретную информацию во время свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;
11.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем;

12.6.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану;
12.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
Мотивация
Талант немесе қажырлы еңбек
12.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
12.1.8 оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту;
12.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген шектеулі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
12.3.6 білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
12.4.3 мазмұнын анықтау үшін жеткілікті жылдамдықпен күрделі және абстрактілі, жалпы және бағдарлама тақырыптарына берілген мәтіндерді еркін оқу;
12.5.2 тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану;
12.5.3 грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу;
12.5.6 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;
12.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
Шабыт деген не және оны қалай табуға болатыны жайлы түсінік
12.1.1 топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шығармашылықпен шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану;
12.1.9 ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану;
12.2.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген шектеулі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
12.2.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
12.3.4 таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру ;
12.3.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бір қатар тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;

12.6.6 употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
12.6.7 употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
Мотивация
Талант или упорный труд
12.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
12.1.8 развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений;
12.2.2 понимать конкретную информацию во время свободного обсуждения без поддержки учителя на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее разнообразие незнакомых тем;
12.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
12.4.3 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем;
12.5.2 использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, без допущения ошибок;
12.5.3 писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
12.5.6 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
12.6.7 употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
Объяснить, что такое вдохновение и как его найти.
12.1.1 использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
12.1.9 использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств;
12.2.2 понимать конкретную информацию в дополнительной беседе без поддержки по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному ряду незнакомых тем;
12.2.3 понимать детали аргументации в ходе свободного обсуждения на различных общие и учебные темы, включая обсуждение на некоторые незнакомые темы;
12.3.4 оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на возрастающий ряд общих и учебных тем;
12.3.6 управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на ряд знакомых общих и учебных тем;

12.5.5 педагогтың минималды қолдауымен логикалық дәлелдер жасау, қажет болған жағдайда таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша бірқатар жазбаша жанрларға мысалдар мен себептер келтіру;
12.5.6 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;
12.5.9 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу;
12.6.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану;
12.6.7 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
Болашақтың тұрақты дамып келе жатқан қаласын жобалау (әлеуметтік бағыт) (Қазақстан бойынша қосымша фокус)
12.1.2 сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
12.1.3 өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу;
12.1.5 өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
12.1.6 ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
12.3.7 жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
12.4.4 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу;
12.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану;
12.6.7 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive) пен future continuous формасын қолдану
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12) сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12) сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

12.5.5 разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
12.5.6 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
12.5.9 расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
12.6.1 использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом и wh- clauses на большое разнообразие общих и учебных тем;
12.6.7 употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
Проектирование устойчиво развивающегося города будущего (культурная направленность) (дополнительная направленность на Казахстан)
12.1.2 использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам;
12.1.3 проявлять уважение к различным точкам зрения;
12.1.5 использовать обратную связь для установления личных целей обучения
12.1.6 организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
12.3.7 употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
12.4.4 читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
12.6.2 использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем;
12.6.7 употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования";
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств

1-параграф. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
48. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 12-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
49. Оқу бағдарламасы оқыған деңгейлеріне, сөйлеу қызметінің (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) төрт түрі бойынша тілдік дағды мен икемін бағалау өлшеміне сәйкес неміс тіліне оқыту кезеңін, жалпы оқыту кезеңінің (10-11(12) сынып) ұзақ мерзімді жоспарын қамтиды.
50. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) бойынша құрылған.
51. Әр бөлімшеде көрсетілген оқыту мақсаты сөйлеу қызметінің (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) барлық түрін дамыту бойынша мұғалімге жұмысты жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістігін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері бойынша хабардар етуге мүмкіндік береді.
52. Бағдарламаның базалық мазмұнында сыныптар бойынша неміс тілінің жалпы оқу мақсаттары көрсетілген.
53. "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде, шетел тілі (10 сынып – В1.1, 11 сынып – В1.2, 12 сынып - В1.2) оқыту деңгейлерімен белгіленген сөйлеу қызметінің түрлері бойынша мақсаттары, неміс тілінде оқытудың түпкілікті нәтижесі оларға жетуге бағытталған.
54. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушы талап етілген оқу деңгейіне сәйкес неміс тілінің лексикалық-грамматикалық, синтаксистік құрылымын сыпайы қолдану талаптарымен танысады.
55. 10-сынып (В1.1 деңгейі)
56. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) қоғамдық мәдениет деңгейінде басқа тілді мәдениет өкілдерімен қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын түсіну, достық әңгімелесуде өз пікірін білдіру немесе басқалардан сұхбат алу, тіршілік етуде туындайтын кез-келген ойды білдіру, үйреншікті емес жағдайды шешу үшін көпшілік қарапайым тілдік құралды еркін қолдану;
3) таныс тақырыпқа арналған әңгімеге дайындықсыз қатысу;
4) шағым түсіру;
5) сұхбат/кеңестерде бастамашылық көрсету;
6) таныс немесе қызықтыратын тақырыптарға қарапайым жүйелі мәтіндер жазу;
7) өзінің жеке уайымы мен әсері туралы хабарлап жеке сипаттағы хат жазу;
8) неміс тілін тұтынушылардың елтану және мәдениеттану білімінің болуы, ұлттық сипатының қарым-қатынас нормалары мен стереотипі, ерекшеліктері мен ұлттық менталитеттің ерекшелігін білу, оларды нақты тілдік және мәдени ортада қолдану;

Параграф 1. Содержание учебного предмета "Немецкий язык"
48. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 12 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
49. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 (12) классы).
50. Содержание учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).
51. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
52. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
53. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2, 12 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
54. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
55. 10 класс (уровень В1.1).
56. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;

9) пікірлерді білдіру, оларды мәтінде қосу қағидатын білу;
10) әртүрлі коммуникативтік функцияларды орындау үшін пікірлерді қолдану;
11) өзара әрекет ету сызбасына сәйкес айтылатын ойды тізбектеп құру.
57. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетке позитивті көзқарас білдіру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен, сабырлықпен қарау, толеранттылыққа, Отанға деген сүйіспеншілік сезімін көрсету.
58. Жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы жалпы мәдениетті жоғарылату, тілін үйренетін елі туралы ой-өрісін, білімін, қоршаған орта туралы білімін кеңейту.
59. Дамыту аспекті:
1) неміс тілін үйренуге деген тілдік икем мен тілдік тапқырлықты, сөз тәртібінің мәдениетін, қызығушылығын, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: жігерлік, ақыл-есі;
2) тапсырылған параметрлерде тілді тиімді игеруді қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиетті, заманауи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ой-пікірін ойға қонымды және жүйелі баяндау, көпшілік мақұлдаған тақырыпқа арналған пікірталас, коммуникативтік сипаттағы үйреншікті емес ахуалды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетін дамытуда ұлттық мәдениеттің (өз және басқа тілдік) жетістіктері туралы және басқа мәдениет аясында ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсінігі болуы тиіс.
60. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
61. 11-сынып (В1.2-деңгей)
62. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) басқа тілдік мәдени өкілдерімен барлық деңгейде табысты тілдесу;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын жете түсіну;
3) туындаған мәселелер бойынша хабарлама-сауалды қабылдау;
4) сұхбаттасу/кеңес үдерісіне қажетті ақпаратты беру (мысалы, дәрігерге өзінің ауру белгісінің нышанын айту);
5) не нәрсенің мәселе болып жатқандығын түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың сюжетін, сұхбаттасудың мазмұнын талқылау, деректі фильмді талқылау;
7) анықтайтын сұрақтарға жауап беру және өз пікірін білдіру;
8) бар ақпаратты тексеріп және растап, алдын ала дайындалған сұхбаттасуды өткізу, нақты нұсқау бере отырып, ненің қалай істелінетіні туралы айту;
9) мүдделі саладағы тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер бойынша деректі ақпаратпен алмасу;
10) қызықтыратын тақырып бойынша қысқа қарапайым эссе жазу;
11) елтаным мен мәдени білімнің болуы, қарым –қатынас жасау нормалары бойынша білім, ұлттық сипаттың өзгешелігі және неміс тілін білетіндердің ұлттық менталитетінің ерекшелігі, еркін тілдік және мәдени ортада қолдану;

9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;
11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
57. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
58. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
59. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
60. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
61. 11 класс (уровень В1.2).
62. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;

12) пікір білдіру ережелерін білу, оларды мәтінде біріктіру;
13) әртүрлі коммуникативтік қызметті орындау үшін өз пікірін еркін қолдану;
14) қарым-қатынас жасау сызбасына сәйкес пікірді дәйекті түрде құру.
69. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне позитивті қатынас қалыптастыру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен қарау, толеранттылық және Отанға деген патриоттық сезім көрсету.
70. Жалпы білім беру аспектісі: мәдениетті дамыту, ой өрісін кеңейту, неміс тілі арқылы ел, қоршаған орта туралы білімдерін жетілдіру.
71. Дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті және тілдік болжауды, сөйлеу мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін: зейін, ерік-жігерін арттыру;
2) белгіленген параметрлер бойынша тілді меңгеру тиімділігін қамтамасыз ететін әдеби анықтамалар, оқытудың заманауи технологияларын қолдану;
3) жалпылама тақырыптар бойынша пікірталастар, дәйекті түрде өз ойын білдіру, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдаяттарды шешу;
4) жалпы адами мәдениеттің дамуында ұлттық мәдениеттің (өзіндік және басқа тілдік) жетістіктері туралы кең көріністің болуы және басқа мәдениетте ана тілі мен мәдениетінің рөлі.
72. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын, екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
2-параграф. Оқытудың мақсаттар жүйесі
73. Білім берудің мақсаттары бағдарламада кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір – сыныпты, екіншісі – бөлім нөмірін, ал үшіншісі – мақсаттың нөмірін білдіреді.
1-бөлім. Тыңдалым (Hören):
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11 -сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.1.1 әдеби нормаға сәйкес анық айтылған мектепте, демалыста таныс тақырыптардың негізгі ережелерін түсіну
11.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну
12.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2 егерде анық, айтылымы таныс болса, күнделікті мәселелер туралы және оқу туралы қарапайым ақпараттық хабарламаларды, оның ішінде негізгі ойды түсіну
11.1.2 оқу және болашақ кәсібіи қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы ақпараттық хабарламаларды түсіну

12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
69. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
70. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
71. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
72. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
73. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели.
Раздел 1. Аудирование (Hören):
Обучающиеся должны знать:
10 класс
11 класс
12 класс
В 1.1
В 1.2
В 1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
12.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью

12.1.2 оқу және болашақ кәсібіи қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы ақпараттық хабарламаларды түсіну
10.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылатын жағдайда, ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну
11.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну
12.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну
10.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу тақырыбы бойынша дәрісті не әңгімені түсіну
11.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну
12.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну
10.1.5 асықпай, анық нормативке сәйкес сөйлеген жағдайда таныс тақырыптарды жалпылама қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну
11.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
12.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданатын аспаптарды пайдалану ережесі
11.1.6 техникалық сипаттағы нұсқаулықтарды түсіну
12.1.6 техникалық сипаттағы нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио бойынша жаңалықтар легінің негізгі ережелері мен ақырын және анық естілетін, жазылған таныс тақырыптарға араналған қарапайым тақараптарды түсіну
11.1.7 нақты, нормативке сәйкес айтылатын радиода не жазбада кездетін, көбінесе қызықтыратын материалдар бар ақпаратты түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырып бойынша телевизиялық бағдарламаның артық бөлігін түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәріс, репортаж, егер олар ақырын және анық естілсе
11.1.8 қызықтыратын тақырыптар бойынша телеарна материалдардың көбірек бөлігін түсіну, мысалы, егерде олар анық және баяу айтылса, онда сұхбаттасу, интервью, қысқа дәрістер
2-бөлім. Айтылым (Sprechen):
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу

12.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
12.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
12.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
12.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
12.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Раздел 2. Говорение (Sprechen):
Обучающиеся должны знать:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений

11.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
12.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, тәжірибені, осы тәжірибеге байланысты реакциясын, сезімін суреттеу
11.2.2 шапшаң бір нәрсенің, суреттеу не болмаса дәйекті түрдегі бекітуді айту, кітаптың не фильмнің сюжетін айту және оған деген өзінің реакциясын айту
12.2.2 шапшаң бір нәрсенің, суреттеу не болмаса дәйекті түрдегі бекітуді айту, кітаптың не фильмнің сюжетін айту және оған деген өзінің реакциясын айту
10.2.3 оның ойын түсіну қиын болмайтын. дәлелді құру
11.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу
12.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу
10.2.4 қысқаша бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
11.2.4 жанжақты бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
12.2.4 жанжақты бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
10.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
11.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын қызметтің кәсіби саласындағы тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
12.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын қызметтің кәсіби саласындағы тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
10.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
11.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала ауқымды дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
12.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала ауқымды дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі

11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
12.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
12.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
12.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
12.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
12.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
12.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены

10.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
10.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
11.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
3-бөлім. Оқылым (Leseverstehen):
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды нақты түсіну
11.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды егжей-тегжей түсіну
12.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды егжей-тегжей түсіну
10.3.2 досымен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну сипаттауын түсіну
11.3.2 досымен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну
12.3.2 досымен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну
10.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін үлкен мәтінді қарау
11.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін көлемі үлкен мәтінді қарау
12.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін көлемі үлкен мәтінді қарау
10.3.4 күнделікті жазба материалдарынан өзекті ақпаратты түсіну және табу, мысалы, хаттардан, жазбашалардан не болмаса қысқа ресми құжаттардан
11.3.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде көркем не көркем емес әдебиеттен ұзын мәтіндерді оқу
12.3.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде көркем не көркем емес әдебиеттен ұзын мәтіндерді оқу
10.3.5 бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндерден қандай негізгі қорытынды жасалғанын түсіну
11.3.5 мәтінде қарастырылған тақырып бойынша ойларды түсіну

10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Leseverstehen):
Обучающиеся должны знать:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
12.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
12.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
12.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
12.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте

12.3.5 мәтінде қарастырылған тақырып бойынша ойларды түсіну
10.3.6 газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
11.3.6 әртүрлі газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
12.3.6 әртүрлі газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
10.3.7 қарапайым тілмен жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережесі
11.3.7 жабдықтарды қолдану бойынша қарапайым нұсқауларды түсіну
12.3.7 жабдықтарды қолдану бойынша қарапайым нұсқауларды түсіну
10.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына қысқа мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
11.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына ұзын мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
4-бөлім. Жазылым (Schreiben):
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
11.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, көлемі ауқымды таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
12.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, көлемі ауқымды таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
10.4.2 таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым сипаттамалар жазу
11.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тұжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу
12.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тұжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа және қарапайым эссе жазу
11.4.3 күнделікті таныс және әлеуметтік мәселелер бойынша іс жүзінде жиналған ақпараттарды қосындылау және еркін өз ойын жеткізу
12.4.3 күнделікті таныс және әлеуметтік мәселелер бойынша іс жүзінде жиналған ақпараттарды қосындылау және еркін өз ойын жеткізу
10.4.4 маңызды деп санайтынын нақты көрсете отырып, қарапайым қажетті ақпаратты сұрай отырып, жеке хаттар мен жазбалар жазу
11.4.4 маңызды деп санайтынын нақты көрсете отырып, кез келген қажетті ақпаратты сұрай отырып, жеке хаттар мен ескертулер жазу
12.4.4 маңызды деп санайтынын нақты көрсете отырып, кез келген қажетті ақпаратты сұрай отырып, жеке хаттар мен ескертулер жазу

12.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
12.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
12.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Раздел 4. Письмо (Schreiben):
Обучающиеся должны знать:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
12.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
12.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
12.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
12.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным

10.4.5 өзінің сезімін, оқиғасын және тәжірибесін сипаттап, хат жазу
11.4.5 мәдениет: ән-күй, фильмдерге қатысты абстракты тақырыптар бойынша өзінің ойын білідіріп және жаңалықтарды айтып, хат жазу
12.4.5 мәдениет: ән-күй, фильмдерге қатысты абстракты тақырыптар бойынша өзінің ойын білідіріп және жаңалықтарды айтып, хат жазу
10.4.6 сұрақтар туындататын, мәселелерді түсіндіретін хабарламаларды жазу
11.4.6 достарына, ұстаздарына, қызмет көрсету қызметкерлеріне немесе күнделікті өмірде кездесетіндерге маңызды ақпаратпен қысқаша ескертулер жазу, маңызды деп санайтын нәрселерді нақты көрсету
12.4.6 достарына, ұстаздарына, қызмет көрсету қызметкерлеріне немесе күнделікті өмірде кездесетіндерге маңызды ақпаратпен қысқаша ескертулер жазу, маңызды деп санайтын нәрселерді нақты көрсету
10.4.7 қызықтыратын тақырыпқа қатысты болса, кейін қолдануға болатын айтып тұру арқылы нақты жазулар жазу
11.4.7 егерде тақырып таныс болса, сөйлеу қарапайым және нақты, нормативтік диалекте болса, дәріс уақытында негізгі ойлардың тізімі түрінде жазулар жасау
10.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
11.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, әртүрлі көлемдегі қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
10.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
11.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
5-бөлім. Неміс тілін қолдану (Sprachenwendung):
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.5.1 таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
11.5.1 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
12.5.1 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
10.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
11.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
12.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
10.5.3зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану

10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
12.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
12.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Раздел 5. Использование немецкого языка (Sprachеnwendung):
Обучающиеся должны знать:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам
12.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
12.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам

11.5.3 зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
12.5.3 сөзжасамның шексіз өнімді тәсілдерін (аффиксация, сөзжасам, конверсия), сөйлеу этикетінің негізгі нормаларын (реплика-клише, ең көп таралған бағалау лексикасы), синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәлімдеме жасау үшін пайдалану
10.5.4 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
12.5.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған әртүрлі сұрақтарды қолдану
12.5.5 жартылай таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
10.5.6 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
11.5.6 жартылай таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
12.5.6 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша субстантивтенген есімше, шартты рай формасы: wűrde + Infinitiv тіркесін, Präteritum Konjunktiv қолдану
10.5.7 кейбір пассивті және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.7 үздіксіз көбейген пассив және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс, жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану

11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
12.5.3 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
12.5.4 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам
12.5.5 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках
частично незнакомых общих и учебных тем
12.5.6 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам

12.5.7 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану
10.5.8 мүмкіндікті білдіру, модальдің әртүрлі тәсілдері бойынша білімді жүйелеу үшін haben/ sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану
11.5.8 әртүрлі модаль құрылымдарды, құрмалас салалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде қолдану
12.5.8 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану
10.5.9 сыпайы өтініште, жанама сұрақта ob жалғаулықпен Konjunktiv форманы haben, sein, werden, kőnnen, mőgen етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.9 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша субстантивтенген есімше, шартты рай формасы: wűrde + Infinitiv тіркесін, Präteritum Konjunktiv қолдану
12.5.9сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану;
11.5.10 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану
12.5.10 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
10.5.11 сабақтас және салалас құрмалас сөйлемдерді жалғаулықтарымен және жалғаулық сөздерімен таныс/ таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.11 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану
10.5.12 предлогтардың функционалдық маңызы туралы, сөйлеудегі мәтіндегі әртүрлі қарым-қатынас құралдары туралы білімдерін оның тұтастығын, келісімділігін қамтамасыз ету үшін пайдалану (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 предлогтардың функционалдық маңызы туралы, сөйлеудегі мәтіндегі әртүрлі қарым-қатынас құралдары туралы білімдерін оның тұтастығын, келісімділігін қамтамасыз ету үшін пайдалану (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
10.5.13 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
11.5.13 таныс және жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану

12.5.7 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам
12.5.8 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем
12.5.9 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.10
использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
10.5.13
использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.13
использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

74. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
75. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Параграф 3. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік – мемлекет жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қауіпсіздік және кепілдіктер
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну;
10.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылатын жағдайда, ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 қысқаша бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру;
10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау;

74. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
75. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-10 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
1) 10 класс:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;

10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу;
10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу;
10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу;
10.4.7 қызықтыратын тақырыпқа қатысты болса, кейін қолдануға болатын айтып тұру арқылы нақты жазулар жазу;
10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Неміс тілін қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану;
10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану;
10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану;
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану;
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану;
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану;
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану;
10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу;

10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование немецкого языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;

10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану;
10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану;
10.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен
2-тоқсан
2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім - табысқа апарар жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби қасиеттері
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын егжей-тегжейлі және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну;
10.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылатын жағдайда, ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну;
10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 қысқаша бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру;
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу;

10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2 четверть
2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование - путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;

11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну;
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу;
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 жанжақты бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру;
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну;
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну;
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тұжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу;
11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау;
11.4.4 маңызды деп санайтынын нақты көрсете отырып, кез келген қажетті ақпаратты сұрай отырып, жеке хаттар мен ескертулер жазу;
11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу;
11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Неміс тілін қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану;

11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование немецкого языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;

11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану;
11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану;
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану;
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану;
11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану;
11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану;
11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану;
11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану;
11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану;
11.5.12 предлогтардың функционалдық маңызы туралы, сөйлеудегі мәтіндегі әртүрлі қарым-қатынас құралдары туралы білімдерін оның тұтастығын, келісімділігін қамтамасыз ету үшін пайдалану (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2-тоқсан
2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениеттер диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну;
11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну;
11.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну;

11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2. Профессионализм - требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;

3) 12-сынып:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1 Білім беру және оқыту
1.1.Қазақстандағы білім беру
1.2 ЖОО-да оқу
Тыңдалым
12.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну;
12.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі түйіндерін түсіну;
12.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну;
12.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
Айтылым
12.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу;
12.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу;
12.2.4 жанжақты бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру;
12.2.6 өз сезімдерін және оған деген реакциясын күрделі дәйекті мәтінге тұжырымдай отырып, өз тәжірибеңізді сипаттау
Оқылым
12.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды егжей-тегжей түсіну;
12.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін көлемі үлкен мәтінді қарау;
12.3.5 мәтінде қарастырылған тақырып бойынша ойларды түсіну;
12.3.6 әртүрлі газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
Жазылым
12.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тқжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу;
12.4.3 күнделікті таныс және әлеуметтік мәселелер бойынша іс жүзінде жиналған ақпараттарды қосындылау және еркін өз ойын жеткізу;
12.4.4 маңызды деп санайтынын нақты көрсете отырып, кез келген қажетті ақпаратты сұрай отырып, жеке хаттар мен ескертулер жазу
Неміс тілін қолдану
12.5.1 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану;
12.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану;
12.5.3 сөзжасамның шексіз өнімді тәсілдерін (аффиксация, сөзжасам, конверсия), сөйлеу этикетінің негізгі нормаларын (реплика-клише, ең көп таралған бағалау лексикасы), синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәлімдеме жасау үшін пайдалану;

3) 12 класс:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1 Образование и обучение
1.1. Образование в Казахстане
1.2 Обучение в вузе
Слушание
12.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
12.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
12.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
12.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
Говорение
12.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
12.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
12.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
12.2.6 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
12.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
12.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
12.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
12.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
Письмо
12.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
12.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
12.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
Использование немецкого языка
12.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
12.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
12.5.3 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;

12.5.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану;
12.5.5 жартылай таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану;
12.5.7 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану;
12.5.8 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану;
12.5.9 предлогтардың функционалдық маңызы туралы, сөйлеудегі мәтіндегі әртүрлі қарым-қатынас құралдары туралы білімдерін оның тұтастығын, келісімділігін қамтамасыз ету үшін пайдалану (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2 тоқсан
2. Мамандық, мансап, жұмыс:
2.1 Танымал кәсіптер каталогы
2.2 Қоғамның игілігі үшін еңбек
Тыңдалым
12.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну;
12.1.2 оқу және болашақ кәсібіи қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы ақпараттық хабарламаларды түсіну;
12.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі сәттерән түсіну;
12.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну;
12.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну;
12.1.6 техникалық сипаттағы нұсқаулықтарды түсіну
Айтылым
12.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу;
12.2.2 шапшаң бірдеңені ,суреттеу не болмаса дәйекті түрдегі бекітуді айту, кітаптың не фильмнің сюжетін айту және оған деген өзінің реакциясын айту;
12.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу;
12.2.4 жанжақты бір нәрсенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру;
12.2.6 таныс тақырып бойынша кеңейтілген баяндама жасау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
Оқылым

12.5.4 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
12.5.5 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
12.5.7 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
12.5.8 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
12.5.9 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2 четверть
2. Профессия, карьера, работа:
2.1Каталог популярных профессий
2.2 Труд на благо общества
Слушание
12.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
12.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
12.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
12.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
12.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
12.1.6 понимать подробные инструкции технического характера;
Говорение
12.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
12.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
12.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
12.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
12.2.6 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение

1-параграф . "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
29. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
30. 10 сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауды түсіну. Жалпы және оқу тақырыптарының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу тақырыптары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
2) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптарының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;
3) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу бағдарламасының тақырыптарына әртүрлі көркем және ғылыми әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;

Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
29. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1)в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2)в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3)в 12 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
30. Базовое содержание учебного предмета "Французский язык" в 10 классе:
1) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
2) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;
3) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;

4) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдау. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы хабарлау және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
5) Француз тілін қолдану. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. Оқу бағдарламасына таныс тақырыптардың, анықтауыштардың құрылымының алуан түрлілігі, сұрақтардың кең ауқымы, салыстырмалы, көрнекілік, белгісіздік, сан есімдер, сонымен қатар оқу бағдарламасының әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексиялық есімдіктердің құрылымдары. Жетілдірілген үздіксіз формаларды, сондай-ақ белсенді және пассивті дауыста бірқатар кемелді формаларды шақ көмегімен қолдану, белсенді және пассивті дауыстардың келер және келешек үздіксіз шақтағы әртүрлі формалары, алуан түрлі формалар. баяндауыш сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі қазіргі және өткен шақтағы белсенді және пассивті дауыстар, Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының таныс тақырыптары бойынша белсенді және пассивті дауыстардың формалары. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен шыққан үстеулер, болжамды білдіру үшін модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі. Өткен шақ туралы қорытынды, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемше тіркестер, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғаулар. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Шартты сөйлемнің үшінші түріндегі конструкциялар si/ si seulement, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдану, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламаларына таныс тақырыптарда qui.

4) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
5) Использование французского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции si/ si seulement в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая qui на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

31. 11 сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауды түсіну. Жалпы және оқу тақырыптарының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу тақырыптары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
2) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптарының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;
3) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу бағдарламасының тақырыптарына әртүрлі көркем және ғылыми әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;

31. Базовое содержание учебного предмета "Французский язык" в 11 классе:
1) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
2) Говорение. Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
3) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;

4) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдау. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы хабарлау және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
5) Француз тілін қолдану. Белгілі бір қызметті білдіру үшін модальды етістіктің әртүрлі формаларын, әртүрлі псевдомодальды құрылымдарды, аз таралған зат есімдермен, сын есімдермен және етістіктермен тіркесетін алуан түрлі тәуелді көсемшелерді, келісім мен құрметті білдіретіндерді қоса алғанда, неғұрлым күрделі көсемше тіркестердің көп түрін қолдану, әртүрлі жалпы және силлабус тақырыптары бойынша әртүрлі синтаксистік типтегі көп сөзді етістіктердің алуан түрі, терминдерді білдіретін күрделірек жалғаулардың алуан түрі, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша келісім мен қарама-қайшылықтар, бұрын және кейін өзгертілген әртүрлі атау құрылымдары, жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары, жалпы және қосымша қолдануға арналған зат есімдерге қатысты әртүрлі анықтауыштар, сондай-ақ жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымына мәтіндік сілтемелер, ce/cet/cette сөзімен тіркесетін әртүрлі сын есімдер, инфинитив, сәйкес қосымшалары бар аффикстер, алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы мағына мен дұрыс жазылу, өтпелі және ырықсыз етістіктердің әр түрлі толықтауыш құрылымдары, жалпы және оқу тақырыптарындағы тұлғасыз сөйлемдер мен құрылымдардың алуан түрлілігі, белсенді және пассивті дауыстардың алуан түрлілігі, шақ, сондай-ақ жалпы және оқу тақырыптарының алуан түрлілігі бойынша толық үздіксіз формалардың бірқатары, келер шақ формаларының әртүрлілігі, әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы осы және өткен шақ формаларының алуан түрлілігі, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша өсіп келе жатқан айырмашылықтардың саны (өткен және жетілген пішін / қарапайым және үздіксіз форма), мақұлдау және бұйрықтық сөйлемдер арқылы білдірілетін жанама сөйлеудің кең ауқымы, сондай-ақ әртүрлі жалпы мәселелер бойынша сұрақтар, сөйлем соңында қолданылатын превербальды, кейінгі және үстеу топтарының кең ауқымы, әртүрлі сын есімдердің ce/cet/cette, инфинитив, және әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы сөйлемдерде қолдану.

4) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
5) Использование французского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом ce/cet/cette , инфинитивом, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с ce/cet/cette, инфинитивом, и предложений на различные общие и учебные темы.

33. Оқу мақсаттары әрбір бөлімшелер бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
34. 1-бөлім: ыңдалым. Білім алушы әртүрлі жанрдағы түпнұсқа мәтіндердің негізгі идеясын түсінеді, таныс және жартылай бейтаныс тақырыптар бойынша пікірталастар, формаларды, кестелерді, диаграммаларды толтыру үшін егжей-тегжейлерді және нақты ақпаратты қамтитын функционалды маңызды мағыналарды таниды, терминдер мен негізгі бөліктердің мағынасын түсінеді. танымдық және жалпылама тақырыптағы мәтіндердің мазмұнын анықтайды, факті мен пікірді ажыратады, жалпы және тәрбиелік тақырыптағы әртүрлі жанрлар мен стильдегі орташа мәтіндердегі қарама-қайшылықтарды таниды және салыстырады, контекстке байланысты бейтаныс сөздердің мағынасын белгілейді.
35. 2-бөлім: Айтылым. Білім алушы күнделікті ресми және бейресми қарым-қатынас жағдайында пікірталасқа қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып, тұжырымдарды дұрыс тұжырымдайды, бұрын ұсынылған сөйлеу коммуникациясының стратегиясын пайдалана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалаушы көзқарасын білдіреді, талдайды және салыстырады. мәтіндер, өз көзқарасын және сәйкес себептерін растайтын дәлелдер келтіре отырып, оқиғаларды, пікірлер мен мәселелерді бағалайды, қорытынды жасайды және берілген мәселені шешу жолдарын ұсынады.
36. 3-бөлім: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдар туралы әр түрлі жанрлар мен стильдегі көркем және ғылыми әдебиет мәтіндерінің негізгі идеясын түсінеді, оқу стратегияларының бірқатарын пайдаланады, оқиғалар мен құбылыстардың уақыттық және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, талдайды және салыстырады. қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, сөздердің мағынасын ашады, әр түрлі жанрлар мен стильдегі мәтіндердің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
37. 4-бөлім: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтінге қысқаша шолуды жоспарлайды және құрастырады, әртүрлі жанрлар мен сөйлеу мәнерлеріндегі мәтіндерді өңдейді және өңдейді, орфографиялық және грамматикалық ережелерді сақтайды, БАҚ ақпаратына негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер келтіреді, іскерлік хаттар мен басқа да құжаттарды жазады. , бірқатар тақырыптарға, соның ішінде қоғамдық және гуманитарлық ғылымдарға қатысты пікір білдіре отырып, дискурсивті мәтіндер құрастырады.
38. 5-бөлім: Француз тілін қолдану. Білім алушы жақсы сөздік қорын және жалпы тілдің әртүрлілігін жоғары дәлдікпен пайдалана отырып, өз ойын білдіреді. Білім алушының өткен, осы және келер шақ түрлерін, модальды етістіктерді, белсенді және пассивті етістіктерді, тура және жанама сөйлеуді кеңінен қолдана білу дағдысы қалыптасады.

33. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения обучающихся, направлять обучающихся, какие следующие шаги, они должны предпринять.
34. Раздел 1: Слушание. Обучающийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
35. Раздел 2: Говорение. Обучающийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
36. Раздел 3: Чтение. Обучающийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
37. Раздел 4: Письмо. Обучающийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменном тексте на основе медиа информации, пишет деловые письма и другие документы, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно ряда тем, включая те, что имеют отношение к социальным исследованиям и гуманитарным наукам.
38. Раздел 5: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
39. Білім берудің мақсаттары бағдарламада кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі - бөлім нөмірін, ал үшіншісі – мақсаттың нөмірін білдіреді.
1) 1-бөлім: Тыңдалым:
10- сынып
11 - сынып
12 - сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
12.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну
11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну
12.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
12.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
12.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
12.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну

Параграф 2. Система целей обучения
39. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер раздела, третье - номер цели.
1) Раздел 1: Слушание:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
12.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
12.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
12.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
12.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
12.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением

10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері
11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
12.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
12.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
12.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждады баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
2) 2-бөлім: Айтылым:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
12.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау
11.2.2 өте тез бір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
12.2.2 өте тез бір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
12.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру

10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
12.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
12.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
12.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
2) Раздел 2: Говорение:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
12.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
12.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
12.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям

11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
12.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
12.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
12.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
12.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
12.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
3) 3-бөлім: Оқылым:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну
12.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну

11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
12.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
12.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
12.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
12.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
12.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
3) Раздел 3: Чтение:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
12.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему

10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
12.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
12.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан
11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу
12.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну
12.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
12.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері
11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
12.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
10.3.8 мағынасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8 мағынасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
12.3.8 мағынасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау

10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
12.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
12.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
12.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
12.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
12.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
12.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
12.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы

11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
12.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
4) 4-бөлім: Жазылым:
10 - сынып
11 - сынып
12 - сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жинақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жинақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
12.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жинақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыру, өзінің тәжірибесін сипаттау
12.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыру, өзінің тәжірибесін сипаттау
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау
12.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу
11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу
12.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу
10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу
11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу
12.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу
11.4.6 қысқа маңызды ақпаратты достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат түрінде жазу немесе күнделікті өмірде орын алған адамға маңызды деп есептейтін ойларын анық жаза алу
12.4.6 қысқа маңызды ақпаратты достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат түрінде жазу немесе күнделікті өмірде орын алған адамға маңызды деп есептейтін ойларын анық жаза алу

11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
12.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
4) Раздел 4: Письмо:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
12.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
12.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
12.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
12.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
12.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
12.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным

10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады
11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады
12.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбалар жасау
10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
12.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
5) 5-бөлім: Француз тілін қолдану:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
12.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
12.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
12.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану

10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
12.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста, пересказать историю в письменном виде
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста, пересказать историю в письменном виде
12.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста, пересказать историю в письменном виде
5) Раздел 5: Использование французского языка:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
12.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам
11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
12.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
12.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам

11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
12.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
12.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, on белгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану
11.5.6 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктің көп бөлігін қолдану
12.5.6 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктің көп бөлігін қолдану
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану
12.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану
10.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
12.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
12.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану

11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
12.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
12.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам
11.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, в том числе пассивный залог, по знакомым общим и учебным темам
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем
12.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем

10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
12.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
12.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
12.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшін өткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
12.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшін өткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану

10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
12.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
12.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные предварительно вербальные, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
12.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику, по знакомым общим и учебным темам
11.5.13 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.13 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

12.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау
11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
12.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивті құрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкцияларды қолдану
12.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивті құрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкцияларды қолдану
10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
12.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
40. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
41. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 - сынып:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1- тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдіктер-мемлекеттің жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қауіпсіздік және кепілдіктер

12.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
12.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
12.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
40. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
41. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
1) 10 класс:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии

1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау;
10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.8 мағынасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жинақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу;

1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;

10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу;
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу;
10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады;
10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Француз тілін қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өкініш пен сын білдіру үшін әртүрлі модальды етістіктерді қолдану;
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану;
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау;
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім-табысқа жету жолы
2.2 Болашақ маманның кәсіби сапасы
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;

10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование французского языка
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы;
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI (си) при объяснении знакомых общих и учебных тем
2 четверть
2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование – путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;

10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану;
10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану;
10.5.5 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану;
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану;
10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану;
10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану;
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау;
10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
3-тоқсан
3. Көшбасшылық қасиеттерді қалай дамытуға болады?
3.1 Жастардың бос уақытын ұйымдастыру
3.2 Тұлғааралық қарым-қатынас. Келіспеушілік жағдайларды шешу
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;

10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым общим и учебным темам;
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы;
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
3 четверть
3. Как развивать лидерские качества:
3.1 Организация досуга молодежи
3.2 Межличностные взаимоотношения. Решение конфликтных ситуаций
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;

10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану;
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, on белгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану;
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану;
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану;
10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану;
10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану;
10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану;
10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану;
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау;
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
4-тоқсан
4. Ғылым мен техника:
4.1 Қазақстан әлемдік аренада
4.2 Қазақстан ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігі
4.3 Қазақстан және Францияның саяси жүйесі
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым

10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам;
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы;
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI (си) при объяснении знакомых общих и учебных тем
4 четверть
4. Наука и техника:
4.1 Казахстан на мировой арене
4.2 Конкурентоспособность национальной экономики Казахстана
4.3 Политическая система Казахстана и Франции
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение

11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну;
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну;
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
11.3.8 мағынасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарапайым байланысқан мәтін құрастыру, өзінің тәжірибесін сипаттау;
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау;
11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу;
11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады;
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Француз тілін қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану;
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану;
11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану;
11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану;
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану;

11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование французского языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем;

11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану;
11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану;
11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңқы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану;
11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивті құрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкцияларды қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениет диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну;
11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну;
11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну;
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
11.2.2 өте тез бір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау;
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;

11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам;
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы;
11.5.16 использовать условные придаточные с SI (си) инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
2 четверть
2. Профессионализм – требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;

12.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшін өткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану;
12.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану;
12.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңқы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 (12) сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласында мамандандырылған мектептерге арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны
48. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
3) 12-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
49. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
50. Оқу пәнінің білім мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
10-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер.
11-сыныпта:
1) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
2) мәдениеттің дамуы.
12-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
51. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы;
2) Ұлы дала өркениеті;
3) Орталық Азия және әлемдік өркениет.
52. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының шығу тегінің бастауы;
2) дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы.

12.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
12.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
12.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования";
дополнить Главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана" для специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "История Казахстана"
48. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34часа в учебном году;
3) в 12 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
49. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
50. Содержание учебного предмета включает следующие раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы.
В 11 классе:
1) из истории государства, войн и революций;
2) развитие культуры.
В 12 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
51. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность;
2) цивилизация Великой Степи;
3) Центральная Азия и мировая цивилизация.
52. Раздел "Этнические и социальные процессы" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) истоки происхождения казахского народа;
2) традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация.

53. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер;
2) Ұлы даланың көшпенді империялары;
3) қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет;
4) тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту.
54. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті;
3) ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
55. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 12-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі;
2) дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері;
3) Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы.
56. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 12-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы;
2) Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты.
57. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 12-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың эволюциясы;
2) "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея;
3) "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негізі.
58. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 12-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы;
2) XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы;
3) қазіргі кезеңдегі Қазақстандық білім және ғылым жүйесі.
59. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
60. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
61. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
62. Тарихи концептілер негізінде оқытудың күтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді; тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;

53. Раздел "Из истории государства, войн и революций" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) ранние государства на территории Казахстана;
2) империи кочевников Великой степи;
3) Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии;
4) путь к независимости и возрождение национальной государственности.
54. Раздел "Развитие культуры" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации;
2) культура Казахстана в советский период;
3) культура в период национального возрождения.
55. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 12 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная система жизнеобеспечения казахов;
2) степь и город: взаимодействие и взаимовлияние;
3) социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время.
56. Раздел "Политико-правовые процессы" в 12 классе включает следующие подразделы:
1) история формирования полиэтнического общества в Казахстане;
2) политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.
57. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" в 12 классе включает следующие подразделы:
1) эволюция общественно-политической мысли Казахстана;
2) "Алаш" – общественная мысль и национальная идея;
3) общенациональная идея "Мәңгілік Ел" – консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
58. Раздел "Развитие образования и науки" в 12 классе включает следующие подразделы:
1) научное наследие средневекового Казахстана;
2) развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках;
3) казахстанская система образования и науки на современном этапе.
59. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
60. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
61. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
62. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве; объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем; объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;

2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді; тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтардың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
63. 10-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала;
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырларлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасыуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі. Зерттеу жұмысы: Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы;

2) причина и следствие. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и/или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи; объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве.
3) доказательство. Обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству; на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы; анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом.
4) сходство и различия. Обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества.
5) значимость. Обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества.
6) интерпретация. Обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
63. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 10 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации;
2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества.

64. 11-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары; Зерттеу жұмысы: Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы;
2) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі. Зерттеу жұмысы: Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды.

64. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 11 класса:
1) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности;
2) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.

65. 12-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы. Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы. Зерттеу жұмысы: Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты. "Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі. Зерттеу жұмысы: Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты("Мәңгілік Ел" – патриоттық актісі" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасы"). Зерттеу жұмысы: Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі;

65. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 12 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды;
2) политико-правовые процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы;
3) развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов). Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли;

4) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары. Зерттеу жұмысы: Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
66. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) 1- бөлім:
10-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
12-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
12.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
12.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
12.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін классификациялау

4) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана. Развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки. Возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX-начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане. Роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан. Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования.
Параграф 2. Система целей обучения
66. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2 "10" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) Раздел 1:
10 класс Цивилизация: особенности развития
12 класс Цивилизация: особенности развития
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
12.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
12.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема"
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
12.1.1. 3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту

10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау
12.1.1.4 этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
12.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру
12.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне талдау жасау
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау
12.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесіндегі көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
12.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау
12.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
12.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
12.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
12.1.3.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
11-сынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан.
11.1.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру
11.1.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау

10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту
12.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
12.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи
12.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстан
12.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
12.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация"
12.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
12.1.3.2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
10.1.3.1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
12.1.3.3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности
10.1.3.2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их
вклад в общечеловеческий прогресс
12.1.3.4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
11 класс
Из истории государства, войн и революций
11.1.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана
11.1.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
11.1.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства

11.1.2.2 ерте және дамыған ортағасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау
11.1.2.3 түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
11.1.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу
11.1.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
11.1.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
11.1.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау
11.1.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
11.1.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау
11.1.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу
11.1.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
11.1.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану
11.1.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
11.1.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент
Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау
11.1.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып, Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
2) 2-бөлім:
10- сынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
12- сынып
Саяси-құқықтық процестер
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану
12.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау
12.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" ұғымдарын пайдалану
12.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану

11.1.2.2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья
11.1.2.3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
11.1.2.4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.1.2.5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
11.1.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
11.1.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана
11.1.3.3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.1.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана
11.1.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета
11.1.4.3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
11.1.4.4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности
11.13.4.5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
11.1.4.6 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности
11.1.4.7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
2) Раздел 2:
10 класс Этнические и социальные процессы
12 класс Политико-правовые процессы
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана
12.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
12.2.1.2 исследовать этапы изменения
этнического состава населения на территории Казахстана
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов
12.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана

10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау
12.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар)
12.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіндіру
12.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
12.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану
12.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
11 – сынып Мәдениеттің дамуы
11.2.1.1 қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін "мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау; - Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
11.2.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
11.2.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу
11.2.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
11.2.1.7 қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау
11.2.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау

10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
12.2.1.4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания)
12.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов
12.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
10.2.2.5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
12.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
10.2.2.6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов
12.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
10.2.2.7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли.
11 класс Развитие культуры
11.2.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа
11.2.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа, анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
11.2.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа
11.2.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
11.2.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации
11.2.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
11.2.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа
11.2.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа

11.2.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
11.2.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстанның мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды анықтау
11.2.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай келе, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
11.2.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау
11.2.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру
11.2.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау
11.2.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
3) 3- бөлім:
12-сынып Қоғамдық саяси ойдың дамуы
12.3.1.1 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
12.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
12.3.1.3 қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
12.3.1.4 қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру
12.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау
12.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
12.3.2.2 қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру
12.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
12.3.3.3 "Мәңгілік Ел" – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
4) 4- бөлім:
12- сынып Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
12.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау
12.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
12.4.2.1 XVIII ғасырдағы -ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру
12.4.2.2 XVIII ғасырдағы-ХХ ғасырдың басындағы зерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
12.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басында Қазақстан аумағында оқу орындарының дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау
12.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
12.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану

11.2.1.9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
11.2.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период
11.2.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода
11.2.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан
11.2.3.2 объяснять процесс интеграции в международное культурное пространство
11.2.3.3 обобщать знания о национальной культуре
11.2.3.4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
3) Раздел 3:
12 класс Развитие общественно-политической мысли
12.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана
12.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
12.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства
12.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности
12.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века
12.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
12.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности
12.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
12.3.3.3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта – Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
4) Раздел 4:
12 класс Развитие образования и науки
12.4.1.1 определять достижения науки в разные исторические периоды
12.4.1.2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
12.4.2.1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века
12.4.2.2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
12.4.2.3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века
12.4.2.4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ веков на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
12.4.2.5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования

12.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
12.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау
12.4.2.8 Кеңестік кезеңде ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау
12.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
12.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау
12.4.3.2 әлемдік білім мен ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құру маңыздылығын бағалау
12.4.3.3 Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
67. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
68. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
69. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік қабілеттерін дамыту үшін әр тақырыптық бөлім білім алушылардың зерттеу жұмысымен аяқталады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыра алады.
3-параграф. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттері нің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
Ұлы Дала өркениеті
"Ұлы Дала":
тарихи-географиялық сипаттамасы
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау;

12.4.2.6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
12.4.2.7 определять роль Академии Наук Казахской ССР в развитии науки Казахстана
12.4.2.8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период
12.4.2.9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
12.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан
12.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство
12.4.3.3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
67. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
68. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств.
69. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
Древние очаги центрально-азиатских цивилизаций
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
Цивилизация Великой Степи
"Великая Степь": историко-географическая характеристика
10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту;

10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
2-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Ұлы Дала өркениеті
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
Орталық Азия және әлемдік өркениет
Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау;
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
Зерттеу жұмысы. Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
3-тоқсан
Этникалық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану;
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
4-тоқсан
Этникалық және әлеумет
тік процестер
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционал дық маңызын түсіндіру;

10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
2 четверть
Цивилизация: особенности развития
Цивилизация Великой Степи
Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы)
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация";
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
Центральная Азия и мировая цивилизация
Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
10.1.3.1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс;
10.1.3.2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
Исследовательская работа
Великая Степь в истории мировой цивилизации
3 четверть
Этнические и социальные
процессы
Истоки происхождения казахского народа
Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана;
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов;
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли
4 четверть
Этнические и социальные
процессы
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
Особенности родоплеменной структуры казахов
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания);
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов;

10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
Зерттеу жұмысы. Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
2)11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
11.1.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану;
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау;
11.1.2.2 ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау;
11.1.2.3 Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу;
11.1.2.5 XIII - XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
2-тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихы
нан
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау;

10.2.2.5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества
10.2.2.6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов;
10.2.2.7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
Исследовательская работа
Этносоциальная организация традиционного казахского общества
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
Политическая организация ранних государств на территории Казахстана
11.1.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана;
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
Империи кочевников Великой степи
Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
11.1.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства;
11.1.2.2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья;
11.1.2.3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
Империя Чингисхана и ее наследники
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
11.1.2.4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства;
11.1.2.5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
2 четверть
Из истории государства, войн и революций
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
Ак Орда – основа Казахского ханства
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
11.1.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
Казахское ханство: политические институты государства
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
11.1.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;

11.1.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
11.1.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау;
11.1.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу;
11.1.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану;
11.1.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
11.1.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
11.1.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау;
11.1.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
Зерттеу жұмысы. Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы
3-тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері
11.2.1.1 Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін "мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау -Қазақстан аумағындағы тарихи-этнографиялық үдерістердің сабақтастығын талдау
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы
11.2.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
Тарихи және мәдени ескерткіштер
11.2.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу;
11.2.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы

11.1.3.3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета
11.1.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана;
11.1.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
11.1.4.3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
Советская форма казахской государственности
11.1.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
11.​1.​4.​4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности;
11.​1.​4.​5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
Возрождение национальной государственности
11.​1.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
11.​1.​4.​6 определять роль Первого Президента
Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности;
11.​1.​4.​7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Исследовательская работа
Эволюция казахской государственности
3 четверть
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
Материальная культура и прикладное искусство казахского народа
11.​2.​1.​1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа;
11.​2.​1.​2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа - анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
Традиционное мировоззрение казахов
11.​2.​1.​3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа;
11.​2.​1.​4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
Памятники истории и культуры
11.​2.​1.​5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
11.​2.​1.​6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
Литературное и музыкальное наследие казахского народа

11.2.1.7 Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау;
11.2.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
11.2.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
4-тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар
11.2.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;
11.2.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы
11.2.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау;
11.2.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру;
11.2.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау;
11.2.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
Зерттеу жұмысы.Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды
3)12-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі
Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы
12.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу;
12.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау;
12.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін жіктеу
Қолөнер мен кәсіптер
12.1.3.4 этнографиялық материалдардың қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
12.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу;
12.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдау
Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері
12.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау;
12.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы

11.​2.​1.​7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
11.​2.​1.​8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа;
11.​2.​1.​9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
4 четверть
Развитие культуры
Культура Казахстана в советский период
Достижения и противоречия в области культуры советского периода
11.​2.​2.​1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период;
11.​2.​2.​2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода
Культура в период национального возрождения
Развитие культуры на современном этапе
11.​2.​3.​1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан;
11.​2.​3.​2 объяснять процесс
интеграции в международное культурное пространство;
11.​2.​3.​3 обобщать знания о национальной культуре;
11.​2.​3.​4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
Исследовательская работа
Культура и традиции как генетический код нации
3) 12 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов
Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана
12.​1.​1.​1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана;
12.​1.​1.​2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема";
12.​1.​1.​3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
Промыслы и ремесла
12.​1.​1.​4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана
12.​1.​2.​1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту;
12.​1.​2.​2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние
12.​1.​2.​3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
12.​1.​2.​4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
Социально-экономическое развитие Казахстана
в новейшее время
Развитие экономики Казахстана в ХХ веке

12.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану;
12.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы
12.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау;
12.1.3.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
Зерттеу жұмысы
Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)
12.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану;
12.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы
12.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылған дар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
12.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
12.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру;
Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
12.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану;
12.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
12.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі
12.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
Зерттеу жұмысы
Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
3-тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы

12.​1.​3.​1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана;
12.​1.​3.​2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
Развитие экономики Республики Казахстан
12.​1.​3.​3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности;
12.​1.​3.​4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Исследовательская работа
Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды
2 четверть
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века)
12.​2.​1.​1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
12.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
Формирование полиэтнического общества в советский период
12.​2.​1.​3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
12.​2.​1.​2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
12.​2.​1.​4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
Политика Республики Казахстан
в области межэтнических отношений
Миграционная политика Республики Казахстан
12.​2.​2.​1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики;
12.​2.​2.​2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия
12.​2.​2.​3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана
12.​2.​2.​4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
Исследователь ская работа
Этносы Казахстана: история и судьбы
3 четверть
Развитие общественно-политичес
кой мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
Истоки и развитие общественно-политической мысли

12.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
12.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
12.3.1.3 Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
12.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
12.3.1.4 Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру;
12.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
12.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау;
12.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
12.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
"Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары
12.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру;
12.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі
12.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары
12.3.3.2 "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығын анықтау;
12.3.3.3 "Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі
4-тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы
12.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау;
12.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер
12.4.2.1 XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру;

12.​3.​1.​1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
12.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства
12.​3.​1.​3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства;
12.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман"
12.​3.​1.​4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
12.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века
12.​3.​1.​5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
12.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
Концептуальные основы национальной идеи "Алаш"
12.​3.​2.​1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов
12.​3.​2.​2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности;
12.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
12.​3.​3.​1 определять исторические основы общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
Общенациональные ценности казахстанского общества
12.​3.​3.​2 определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел";
12.​3.​3.​3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
Исследователь ская работа
Консолидирующая роль общественно-политической мысли
4 четверть
Развитие образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
Развитие науки в средневековом Казахстане
12.​4.​1.​1 определять достижения науки в разные исторические периоды;
12.​4.​1.​2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX веках
Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века
12.​4.​2.​1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;

12.4.2.2 XVIII-ХХ ғасырдың басында зерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
12.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау;
12.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
12.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану;
12.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
Қазақ КСР Ғылым академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы
12.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау;
12.4.2.8 Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;
12.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
Бүгінгі таңдағы Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы
12.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау;
12.4.3.2 әлемдік білім және ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құрудың маңыздылығын бағалау;
12.4.3.3 Қазақстан Республикасы "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
Зерттеу жұмысы
Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

12.​4.​2.​2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века
12.​4.​2.​3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
12.​4.​2.​4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ века на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
Достижения и противоречия советской системы образования
12.​4.​2.​5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования;
12.​4.​2.​6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
Академия наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР
12.​4.​2.​7 определять роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
12.​4.​2.​8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период;
12.​4.​2.​9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
12.​4.​3.​1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;
12.​4.​3.​2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство;
12.​4.​3.​3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
Исследовательская работа
Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств

1-параграф. "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
27. "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
28. 10-сыныпқа арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Тыңдалым және айтылым дағдыларын қолдану, мәселені шешуде шығармашылық және топта бірлесіп жұмыс істеу, жолдастарымен сындарлы кері байланыс орнату. Әртүрлі көзқарастарды құрметтеу. Алынған кері байланысты бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын қою үшін кері байланысты пайдалану. Басқаларға түсінікті ақпаратты ұйымдастыру және беру. Сөйлеу немесе жазу кезінде логикалық дәлелді құрастыру және қорғану. Оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық сезімталдықты дамыту. Ойларды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды пайдалану. Пікірталас немесе жазуды дүниетанымдар ауқымын көрсету және зерттеу құралы ретінде пайдалану;
2) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауды түсіну. Жалпы және оқу тақырыптарының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу тақырыптары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу тақырыптарының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптарының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;

Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык)"
27. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
3) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
28. Базовое содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык" в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;

4) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу бағдарламасының тақырыптарына әртүрлі көркем және ғылыми әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;
5) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдау. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы хабарлау және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
6) Француз тілін қолдану. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу бағдарламасына таныс тақырыптардың, анықтауыштардың құрылымының алуан түрлілігі, сұрақтардың кең ауқымы, салыстырмалы, көрнекілік, белгісіздік, сан есімдер, сонымен қатар оқу бағдарламасының әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексиялық есімдіктердің құрылымдары. Жетілдірілген үздіксіз формаларды, сондай-ақ белсенді және пассивті дауыста бірқатар кемелді формаларды шақ көмегімен қолдану, белсенді және пассивті дауыстардың келер және келешек үздіксіз шақтағы әртүрлі формалары, алуан түрлі формалар. баяндауыш сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі қазіргі, өткен және өткен шақтағы белсенді және пассивті дауыстар, Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасының таныс тақырыптары бойынша белсенді және пассивті дауыстардың Present Continuous және Past Continuous формалары. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен шыққан үстеулер, болжамды білдіру үшін модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі. өткен шақ туралы қорытынды, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемше тіркестер, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғаулар. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Шартты сөйлемнің үшінші түріндегі конструкциялар si/ si seulement, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдану, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламаларына таныс тақырыптарда qui.

4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование французского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции si/ si seulemet в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая qui на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

5) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдау. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы хабарлау және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
6) Француз тілін қолдану. Белгілі бір қызметті білдіру үшін модальды етістіктің әртүрлі формаларын, әртүрлі псевдомодальды құрылымдарды, аз таралған зат есімдермен, сын есімдермен және етістіктермен тіркесетін алуан түрлі тәуелді көсемшелерді, келісім мен құрметті білдіретіндерді қоса алғанда, неғұрлым күрделі көсемше тіркестердің көп түрін қолдану, әртүрлі жалпы және силлабус тақырыптары бойынша әртүрлі синтаксистік типтегі көп сөзді етістіктердің алуан түрі, терминдерді білдіретін күрделірек жалғаулардың алуан түрі, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша келісім мен қарама-қайшылықтар, бұрын және кейін өзгертілген әртүрлі атау құрылымдары, жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары, жалпы және қосымша қолдануға арналған зат есімдерге қатысты әртүрлі анықтауыштар, сондай-ақ жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымына мәтіндік сілтемелер, ce/cet/cette сөзімен тіркесетін әртүрлі сын есімдер, инфинитив, сәйкес қосымшалары бар аффикстер, алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы мағына мен дұрыс жазылу, өтпелі және ырықсыз етістіктердің әр түрлі толықтауыш құрылымдары, жалпы және оқу тақырыптарындағы тұлғасыз сөйлемдер мен құрылымдардың алуан түрлілігі, белсенді және пассивті дауыстардың алуан түрлілігі, шақ, сондай-ақ жалпы және оқу тақырыптарының алуан түрлілігі бойынша толық үздіксіз формалардың бірқатары, келер шақ формаларының әртүрлілігі, әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы осы және өткен шақ формаларының алуан түрлілігі, жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымы бойынша өсіп келе жатқан айырмашылықтардың саны (өткен және жетілген пішін / қарапайым және үздіксіз форма), мақұлдау және бұйрықтық сөйлемдер арқылы білдірілетін жанама сөйлеудің кең ауқымы, сондай-ақ әртүрлі жалпы мәселелер бойынша сұрақтар, сөйлем соңында қолданылатын превербальды, кейінгі және үстеу топтарының кең ауқымы, әртүрлі сын есімдердің ce/cet/cette, инфинитив, және әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы сөйлемдерде қолдану.

5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование французского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом ce/cet/cette, инфинитивом, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с ce/cet/cette, инфинитивом, и предложений на различные общие и учебные темы.

5) 5-бөлім. Француз тілін қолдану:
10-сынып
11-сынып
12-сынып
В1.1
В1.2
В1.2
10.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Degrés de comparaison des adjectifs әртүрлі сын есімдерді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша Le superlatif сын есімдерінің үстемдіктерін қолдану
12.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша Le superlatif сын есімдерінің үстемдіктерін қолдану
10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы созылыңқы шақты және өткен созылыңқы шақ түрлерін, соның ішінде өсетін пассивті форма түрлерін қолдану
11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы созылыңқы шақты және өткен созылыңқы шақ түрлерін, соның ішінде өсетін пассивті форма түрлерін қолдану
12.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде өсетін пассивті форма түрлерін қолдану
10.5.3 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және тікелей сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
12.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
10.5.4 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша салыстырмалы үстеу құрылымының әртүрлілігін қолдану
11.5.4 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша салыстырмалы үстеу құрылымының әртүрлілігін қолдану
12.5.4 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша салыстырмалы үстеу құрылымының әртүрлілігін қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өкініш пен сын білдіру үшін әртүрлі модальды етістіктерді қолдану
11.5.5 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өкініш пен сын білдіру үшін әртүрлі модальды етістіктерді қолдану
12.5.5 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өкініш пен сын білдіру үшін әртүрлі модальды етістіктерді қолдану
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша SI қосылысын қолдану
11.5.6 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша SI + présent; futur simple (présent, impératif) конструкцияларды қолдану
12.5.6 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша SI + présent; futur simple (présent, impératif) конструкцияларды қолдану
38. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
39. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

5) Раздел 5: Использование французского языка:
10 класс
11 класс
12 класс
В1.1
В1.2
В1.2
10.5.1 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.1 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
12.5.1 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.2 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.2 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
12.5.2 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.3 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.3 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
12.5.3 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.4 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные предварительно вербальные, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.4 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
12.5.4 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.5 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.6 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
12.5.6 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
38. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
39. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств.

12.4.4 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу;
12.4.5 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады;
12.4.6 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Француз тілін қолдану
12.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану;
12.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы созылыңқы шақты және өткен созылыңқы шақ түрлерін, соның ішінде өсетін пассивті форма түрлерін қолдану;
12.5.5 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшін өткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
2-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тараудың 1-параграфының тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Мамандандырылған музыка мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф . "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
17. "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
18. . "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің 10 сыныпқа арналған базалық мазмұны.

12.4.4 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
12.4.5 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
12.4.6 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование французского языка
12.5.1 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам;
12.5.2 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
12.5.5 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования";
заголовок Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Английский язык";
заголовок Параграфа 1 Главы 2 изложить в следующей редакции:
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Английский язык";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Английский язык"
17. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
3) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
18. Содержание программы "Иностранный язык (второй). Английский язык" в 10 классе:

1) Мазмұны. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Айтылым мен жазылымда логикалық дәлел келтіру және оны дәлелдеу. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Талқылауды немесе жазылымды рефлексия жасау және өмірге деген көзқарасты зерделеу құралы ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Еркін талқылаудағы негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген әртүрлі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз ұзақ талқылаудағы дәлелдің, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы талқылауды қоса алғанда анық ақпаратты және бөліктерін түсіну. Жалпы және оқу тақырыптарына көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасын немесе ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Еркін сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны анықтау. Жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген бірқатар тақырыптарында аясында еркін сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Жалпы және оқу тақырыптары аясында тиісті арнайы лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Көлемді мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді көз жүгіртіп оқу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу тақырыптарында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Оқу бағдарламасы аясында таныс әртүрлі тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына сүйене отырып, қорытынды жасау. Бағдарламада көрсетілген бірқатар жалпы және оқу тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзацтар арасындағы интервал] даму шаблондары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Бағдарламада көрсетілген жалпы және оқу бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктерін табу

1) Содержание. Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи; обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов; Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Шаблоны написания связанных длинных текстов (связь между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны артып келе жатқан және сан алуан жазбаша жанрларда лексикалық қорды қолдана отырып дұрыс жазылған, жеке жоспарлау, жазу, редакциялау және мәтін деңгейінде түзету. Жалпы және оқу тақырыптары аясындағы саны артып келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Жалпы таныс және оқу тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрлардағы логикалық дәлелдерді мұғалімнің көмегімен, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Бірқатар жалпы таныс және оқу тақырыптарында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу тақырыптарына көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі құрама және күрделі есімді тіркестерін қолдану; саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптікті білдіретін көрсеткіштерді қолдану, әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерді есімше ретінде, жалпы және оқу тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдарды қолдану, анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану, сұрақтардың кең ауқымын; қатыстық, сілтеу, белгісіздік, есептік есімдіктерді, сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының кең қатарын қолдану. Хабарлы сөйлемдердің төл және төлеу сөздеріндегі Рerfect continuous формаларын, негізгі және ырықсыз етістерінде - so far, lately, all my life уақыт білдіретін пысықтауыш арқылы Perfect формалары қатарын, Future және Future Continuous-тің негізгі және ырықсыз етістерінің әртүрлі формаларын, Present Simpe, Past Simple и Past Perfect-тің негізгі және ырықсыз етістерінің сан алуан формаларын, әртүрлі жалпы және таныс тақырыптарда Present Рerfect continuous және Past Perfect Continuous формасын қолдану. Білім алушыларға бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптарына қатысты төлеу сөздегі мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану; салыстырмалы шырайдағы дұрыс және бұрыс үстеуі бар үстеу құрылымдарын қолдану, етістіктің алдында, етістіктің соңында және шеткі келетін үстеулердің алуан түрін қолдану;
19. "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің 11 сыныпқа арналған базалық мазмұны:

5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием достаточно разнообразного лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное написание с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связанный текст на уровне текстов, с использованием различных слов-связок на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное планирование текста письма на ряд общих и учебных тем. Коммуникация и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.
6) Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний; разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний; разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы; широкое разнообразие структур наречий и определителей, широкий спектр разновидностей вопросительных, относительных, указательных, неопределенных, количественных местоимений, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов (переходные и непереходные), в том числе модальных и фразовых, в различных формах времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем; структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями.
19. Содержание учебного предмета в 11 классе:

1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Арнайы ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын және ұзақ мәтіндерді [абзац аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Мұғалімнің ең аз қолдауымен логикалық аргументтерді құрастыру және қажет болған жағдайда жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты жазу жанрларының ауқымына мысалдар мен себептерді келтіру. Жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстырушы сөздерді қолдана отырып, мәтін деңгейінде ой байланысын құру. Жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі контурларды өз бетінше пайдалану. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.

1) Использование навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание специфичной информации; распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем; распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы.
3) Говорение. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения; взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели; управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем.
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов; специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Определение смысла слов в контексте, определение отношения, мнения или стиля автора на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ.
5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.

6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану.
20. "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің 12 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Арнайы ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің еркін талқылауы кезінде мән мәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту.

6) Использование английского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций; различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами; большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения; употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы, а также предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением; употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов (переходные и непереходные), в том числе фразовых, в различных формах времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы.
20. Содержание учебного предмета в 12 классе:
1) Уважение к различным точкам зрения, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Развивать межкультурное взаимодействие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента; распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем; понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними; распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы.
3) Говорение. Использование формального и неформального стиля речи в обсуждении. Получать ответы и задавать вопросы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, включая вопросы открытого типа высокого порядка; оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения; взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели; управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы.

4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді (жылдам) қарап шығу; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын жәнеұзақ мәтіндерді [параграф аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып мұғалімнің минималды көмегімен дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану.
Жоғарыда бағдарлама мазмұнына кіретін пән бойынша білімді қамтитын және ол білімді алу жолын қарастыратын негізгі құзіреттіліктер тізімі берілген. Пәннің мазмұны бөлімдер түрінде берілген. Бөлімдер одан әрі қарай бөлімшелерге бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бөлімшелер, сыныпқа байланысты күтілетін нәтилер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

4) Чтение. Понимание специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения их содержания, требующих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Определение смысла слов в контексте, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов [на уровне абзаца] на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ.
5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.
6) Использование английского языка. Использование различных прилагательных в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем; использовать различные виды сложных союзных и бессоюзных предложений, а также растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем; употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов (переходные и непереходные), в том числе модальных и фразовых, в различных формах времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы.
Выше представлен список базовых компетенций, включенных в содержание программы, которые охватывают знания по предмету и способ получения данных знаний. Содержание предмета представлено в виде разделов. Данные разделы, в свою очередь, подразделяются на подразделы, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Подразделы, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

12.4.1 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша нақты ақпаратты және ұзақ мәтіндердің егжей-тегжейлерін түсіну
10.4.2 білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
11.4.2 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
12.4.2 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.3 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.3 таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндер контекстінен мағынаны анықтау
12.4.3 біршама күрделі және дерексіз жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді мәтіндер авторының көзқарасын, пікірін және стилін анықтау
10.4.4 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.4 білім алушыларға күрделірек және дерексіз, таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардың авторының көзқарасын, пікірін және стилін анықтау
12.4.4 білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптары бойынша [абзац деңгейінде] көлемді мәтіндерді құру құрылымын тану
10.4.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзац аралық деңгей] даму заңдылықтарын тан;
11.4.5 мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағала;
12.4.5 мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.6 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану;
11.4.6 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
12.4.6 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;

12.4.1 понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.2 понимать конкретную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
12.4.2 установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.3 установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
12.4.3 определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.4 установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.4 определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
12.4.4 распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.5 распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд общих и учебных тем
11.4.5 отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
12.4.5 отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.6 использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
11.4.6 распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
12.4.6 распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы

5) 5 – бөлім: Жазылым:
10- сынып
11- сынып
12- сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 грамматикалық ережелерді ескере отырып, көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру;
11.5.1 грамматикалық ережелерді ескере отырып, көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру;
12.5.1 грамматикалық ережелерді ескере отырып, көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру;
10.5.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану, тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану;
11.5.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану, тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану;
12.5.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану, тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану;
10.5.3 мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту;
11.5.3 мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту;
12.5.3 мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту;
10.5.4 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;

5) Раздел 5: Письмо:
10-ый класс
11-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.5.1 планировать, грамматически правильно писать, расставлять с высокой степенью точности знаки препинания, редактировать и корректировать работу и писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
11.5.1 планировать, грамматически правильно писать, расставлять с высокой степенью точности знаки препинания, редактировать и корректировать работу и писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
12.5.1 планировать, грамматически правильно писать, расставлять с высокой степенью точности знаки препинания, редактировать и корректировать работу и писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.2 использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
11.5.2 использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
12.5.2 использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
10.5.3 разработать логичные аргументы с поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
11.5.3 разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
12.5.3 разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
10.5.4 писать связно на уровне текста на ряд знакомых общих и учебных тем;

11.5.4 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;
12.5.4 жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;
6) 6 – бөлім: Ағылшын тілін қолдану:
10- сынып
11- сынып
12 сынып
Төмен және орташа деңгей B2
Жоғары деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен зат есімнен тұратын күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану;
11.6.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында командалық және сұраулық формада көптеген мәлімдемелерді қолдану;
12.6.1 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану;
10.6.2 саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану;
11.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдануға, кейбір қолдануға және мәтіндік сілтеме жасауға болады;
12.6.2 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану;
10.6.3 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану;
11.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
12.6.3 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану;
10.6.4 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану;

11.5.4 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
12.5.4 писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
6) Раздел 6: Использование английского языка:
10-ый класс
11-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
Высокий уровень B2
10.6.1 использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.1 использовать структуры pre- post- modifying с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
12.6.1 использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом и wh- clauses на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.2 использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество именных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
12.6.2 использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.3 использовать различные сложные прилагательные и прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные (intensifying adjectives) на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
12.6.3 употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов (переходные и непереходные), в том числе модальных и фразовых, в различных формах времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
10.6.4 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество возвратных местоимений для многих знакомых общих и учебных тем

11.6.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану;
12.6.4 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында командалық және сұраулық формада көптеген мәлімдемелерді қолдану;
10.6.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану;
11.6.5 тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану;
12.6.5 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.6 салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
11.6.6 жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді, күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану;
білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану;
10.6.7 зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану
28. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
29. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласының мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

11.6.4 употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов (переходные и непереходные), в том числе фразовых, в различных формах времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
12.6.4 употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.5 употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов (переходные и непереходные), в том числе модальных и фразовых, в различных формах времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.5 употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем
12.6.5 употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.6 использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, постглагольного и конечного положения наречия на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.6 употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы, а также предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением; употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными;
употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
28. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
29. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств.

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
3-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары және өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12) сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф . "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
27. "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
28. Оқу бағдарламасында оқыту деңгейлеріне сәйкес Неміс тілін оқыту кезеңдері (сыныптар), сөйлеу іс-әрекетінің түрлері бойынша тілдік дағдылар мен дағдыларды бағалау критерийлері (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым), бүкіл оқу кезеңіне арналған ұзақ мерзімді жоспар (10-11 (12)-сыныптар) қамтылады.
29. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері бойынша құрылымдалған (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану).
30. Әр бөлімде көрсетілген оқыту мақсаттары мұғалімге сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) дамыту бойынша жұмысты жүйелі түрде жоспарлауға, білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
31. Бағдарламаның базалық мазмұны сыныптар бойынша неміс тілін оқытудың жалпы мақсаттарын ұсынады.
32. "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде шет тілін оқыту деңгейлерімен (10 – сынып – В1.1, 11-сынып-В1.2, 12 сынып-В1.2) байланысты сөйлеу қызметінің түрлері бойынша оқыту мақсаттары жазылған, оларға қол жеткізу неміс тілін оқытудың түпкілікті нәтижесіне бағытталған.
33. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушы неміс тілінің лексикалық-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеуде оқытудың ұсынылған деңгейіне сәйкес дұрыс қолдану талаптарымен танысады.
34. 10 сынып (В1.1 деңгейі):
35. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:

в Типовой учебной программе по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Немецкий язык"
27. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
28. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 (12) классы).
29. Содержание учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).
30. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
31. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
32. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2, 12 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
33. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
34. 10 класс (уровень В1.1).
35. Межкультурно-коммуникативный аспект:

1) Әлеуметтік-мәдени деңгейде шет тілді мәдениет өкілдерімен қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаулардың негізгі мазмұнын түсіну, өз пікірін айту немесе достық әңгімеде басқалармен сұхбаттасу, кез келген дерлік ойды білдіру үшін көптеген қарапайым тілдік құралдарды еркін пайдалану, өмірде туындайтын стандартты емес жағдайларды шешу;
3) таныс тақырыпқа әңгіме дайындамай қатысу;
4) шағым беру;
5) сұхбат / консультацияда бастама көрсету;
6) таныс немесе қызықтыратын тақырыптарға қарапайым дәйекті мәтіндер жазу;
7) жеке тәжірибелері мен әсерлері туралы хабарлай отырып, жеке сипаттағы хаттар жазу;
8) Елтану және мәдениеттану білімінің болуы, қарым-қатынас нормалары мен стереотиптерін, неміс тілінде сөйлейтіндердің ұлттық менталитетінің ұлттық сипаты мен ерекшеліктерін, олардың нақты тілдік және мәдени ортада қолданылуын білу;
9) мәлімдемелер құру, оларды мәтінге біріктіру қағидаларын білу;
10) әртүрлі коммуникативтік функцияларды орындау үшін мәлімдемелерді пайдалану;
11) өзара іс-қимыл схемаларына сәйкес мәлімдемені дәйекті құру.
36. Тәрбиелік аспект:
1) Неміс тілі мен мәдениетіне оң көзқарас таныту;
2)әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, толеранттылық, Отанға деген патриоттық сезім.
37. Жалпы білім беру аспектісі: жалпы мәдениетті арттыру, ой-өрісін кеңейту, зерттелетін тілдің елі туралы, жалпы әлем туралы неміс тілі арқылы білім.
38. Даму аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілдік болжамдарды, сөйлеу мінез-құлық мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерікті қасиеттер, есте сақтау; 2) берілген параметрлерде тілді меңгерудің тиімділігін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, заманауи оқыту технологияларын пайдалану; 3) өз ойларын логикалық және дәйекті түрде ұсыну, жалпы қабылданған тақырыптар бойынша пікірталас, коммуникативтік сипаттағы стандартты емес жағдайларды шешу; 4) жалпыадамзаттық мәдениеттің дамуындағы ұлттық мәдениеттердің (өзіндік және шет тіліндегі) жетістіктері туралы және бөтен мәдениеттің айнасындағы Ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кең түсініктердің болуы.
39. Стратегиялық аспект: тәуелсіз шет тілдік қарым-қатынасқа қабілетті және дайын екінші тілдік тұлғаның негізгі сипаттамаларын меңгеру.
40. 11 сынып (В1.2 деңгейі).
41. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) барлық деңгейлерде шет тілді мәдениет өкілдерімен табысты қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаулардың негізгі мазмұнын егжей-тегжейлі түсіну;

1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки в беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;
9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;
11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
36. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
37. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
38. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
39. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
40. 11 класс (уровень В1.2).
41. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;

3) туындаған проблемалар туралы хабарлама-сұрау салуды қабылдау;
4) сұхбат/ кеңес беру процесінде қажетті ақпаратты беру (мысалы, дәрігерге өз белгілерін сипаттау);
5) бір нәрсенің неліктен проблема екенін түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың сюжетін, әңгіменің мазмұнын, деректі фильмді талқылауды, талқылауды баяндау;
7) өз көзқарасын білдіру және бірқатар нақтылау сұрақтарына жауап беру;
8) алдын ала дайындалған әңгімелесуді жүргізу, қолда бар ақпаратты тексеру және растау, бір нәрсенің қалай жасалатыны туралы әңгіме жасау, нақты нұсқаулар беру;
9) мүдделер саласында жатқан тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпаратпен жеткілікті сенімді алмасу;
10) қызығушылық тудыратын тақырыптарға қысқа, қарапайым эссе жазу;
11) Елтану және мәдениеттану білімінің болуы, қарым-қатынас нормалары мен стереотиптерді, неміс тілінде сөйлейтіндердің ұлттық менталитетінің ұлттық сипаты мен ерекшеліктерін, олардың нақты тілдік және мәдени ортада еркін қолданылуын білу;
12) мәлімдемелер құру, оларды мәтінге біріктіру қағидаларын білу;
13) әртүрлі коммуникативтік функцияларды орындау үшін мәлімдемені еркін және бейсаналық пайдалану;
14) өзара іс-қимыл схемаларына сәйкес мәлімдемені дәйекті құру.
42. Тәрбиелік аспект:
1) Неміс тілі мен мәдениетіне оң көзқарас таныту;
2) әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, Отанға деген толеранттылық пен патриотизм сезімін көрсету.
43. Жалпы білім беру аспектісі: жалпы мәдениетті арттыру, ой-өрісін кеңейту, зерттелетін тілдің елі туралы, жалпы әлем туралы неміс тілі арқылы білім.
44. Даму аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілдік болжамдарды, сөйлеу мінез-құлық мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерікті қасиеттер, есте сақтау;
2) берілген параметрлерде тілді меңгерудің тиімділігін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, заманауи оқыту технологияларын пайдалану;
3) өз ойларын логикалық және дәйекті түрде ұсыну, жалпы қабылданған тақырыптар бойынша пікірталас, коммуникативтік сипаттағы стандартты емес жағдайларды шешу;
4) жалпыадамзаттық мәдениеттің дамуындағы ұлттық мәдениеттердің (өзіндік және шет тіліндегі) жетістіктері туралы және бөтен мәдениеттің айнасындағы Ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кең түсініктердің болуы.
45. Стратегиялық аспект: тәуелсіз шет тілдік қарым-қатынасқа қабілетті және дайын екінші тілдік тұлғаның негізгі сипаттамаларын меңгеру.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
46. Білім берудің мақсаттары бағдарламада кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі – бөлім нөмірін, ал үшіншісі - мақсаттың нөмірін білдіреді.
1 бөлім. Тыңдалым (Hören):
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
12-сынып

3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
42. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
43. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
44. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
45. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
46. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели.
Раздел 1. Аудирование (Hören):
Обучающиеся должны знать:
10 класс
11 класс
12 класс

11.5.10 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану
12.5.10 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
10.5.11 сабақтас және салалас құрмалас сөйлемдерді жалғаулықтарымен және жалғаулық сөздерімен таныс/таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.11 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану
10.5.12 предлогтардың функционалдық маңызы туралы, сөйлеудегі мәтіндегі әртүрлі қарым-қатынас құралдары туралы білімдерін оның тұтастығын, келісімділігін қамтамасыз ету үшін пайдалану (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 предлогтардың функционалдық маңызы туралы, сөйлеудегі мәтіндегі әртүрлі қарым-қатынас құралдары туралы білімдерін оның тұтастығын, келісімділігін қамтамасыз ету үшін пайдалану (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
47. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
48. Осы оқу бағдарламасы Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11(12)-сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Параграф 3. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерінің 10-11 (12)-сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік – мемлекет жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдіктер
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 әдеби нормаға сәйкес анық айтылған мектепте, демалыста таныс тақырыптардың негізгі ережелерін түсіну
Айтылым
10.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, тәжірибені, осы тәжірибеге байланысты реакциясын, сезімін суреттеу
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды нақты түсіну;
10.3.2 досымен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін және сипаттауын түсіну
Жазылым

11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
12.5.10 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
47. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
48. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 (12) классов специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
1) 10 класс:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
Письмо

12.5.10 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (қоғамдық-гуманитарлық бағыты, жаратылыстану-математикалық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта білім беру деңгейінің (қоғамдық-гуманитарлық бағыты, жаратылыстану-математикалық бағыты) 10-11 (12) сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

12.5.10 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Физическая культура" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Физическая культура" для 10-11 (12) классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

102
Ескерту:
* – Қарсыз аудандарда шаңғы дайындығы сабақтарының орнына жалпы төзімділікті дамытуға сауықтыру жүгіру сабақтары мен басқа да аэробты жүктеме жаттығуларын қолдану ұсынылады.
** – Жүзу сабағын өткізу мүмкін болмаған жағдайда, бағдарламаның жүзу бөлімін іске асыруға арналған уақытты спорттық дағдыларын жетілдіру үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен оның орнына дене шынықтырудың спорттық ойын түрлерін қолдану ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Мамандандырылған музыкалық мектеп-интернаттары мен өнер саласындағы мамандандырылған мектептерге арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
38. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, барлығы 102 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы 68 сағат;
3) 12-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы 68 сағатты құрайды.
39. Оқу бағдарламаның құрылымы мен мазмұны екі бөлімнен тұрады:
1) Дене шынықтыру туралы білім (ақпараттық компонент);
2) Денені жетілдіру және шеберлік (әрекеттік компонент).
40. "Дене шынықтыру туралы білім" бөлімінің мазмұны адамның таным белсенділігінің дамуы туралы негізгі түсініктеріне сәйкес:
1) "Қазақстандағы спорт пен дене шынықтырудың даму тарихы";
2) "Қазіргі қоғамдағы спорт және дене шынықтыру";
3) "Адамның дене мәдениеті" тақырыптарын қамтиды.
Бөлімде Қазақстандағы спорт пен дене шынықтыруды дамытудың, республикадағы ұлттық спорт түрлерінің қалыптасуы, қазіргі қоғамдағы дене шынықтыруды дамытудың негізгі бағыттары, белсенді демалысты ұйымдастыру жолдары және дене шынықтыру құралдарының көмегімен адам денсаулығын нығайту тәсілдері туралы мәліметтер енгізілген. Бұл бөлімде дене және спорттық дайындықтардың негізгі түсініктері, өз бетімен дене шынықтыру жаттығуларымен айналысуды ұйымдастыру мен өткізу ерекшеліктері жан-жақты ашылып көрсетілген және қауіпсіздік техникасын қадағалау мен талап етудің ережелері берілген.
41. "Денені жетілдіру және шеберлік" бөлімі білім алушылардың дене шынықтыру және тактикалық даярлықтарын шыңдауға бағытталған және аталған бөлімде арнайы дене дайындығы құралдары туралы ақпараттар берілген. Бағдарламада арнайы құралдар ретінде қолданбалы маңызға ие болатын базалық спорт түрлерінің (гимнастика негіздері, жеңіл атлетика, спорт ойындары, шаңғы және жүзу) дене жаттығулары мен қимыл-қозғалыс әрекеттері ұсынылады.
42. Вариативті компонент дене шынықтыру мұғалімі спорттық ойындарды тереңдетіп оқыту мақсатында оқытудың заманауи әдістері мен педагогикалық технологияларын қолдануға және енгізуге бағдарлайды. Вариативті компонентті нақты білім беру ұйымы, материалдық базасы мен өңірдің орналасу ерекшеліктерін, білім алушының қызығушылықтарын және оқытушылар ұжымының мүмкіндіктерін ескере отырып дене шынықтыру мұғалімі әзірлейді.

102
Примечание:
* – В отдельных бесснежных районах уроки лыжной подготовки рекомендуется заменять занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками с целью развития общей выносливости;
** – При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета школы используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх.";
дополнить Главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Физическая культура" для специализированных музыкальных школ-интернатов и специализированных школ в сфере искусств
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физическая культура"
38. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
3) в 12 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
39. Учебная программа состоит из 2 разделов:
1) Знания о физической культуре (информационный компонент);
2) Физическое совершенствование и мастерство (операциональный компонент).
40. Раздел "Знания о физической культуре" соответствует основным представлениям о развитии познавательной активности человека и включает следующие учебные темы:
1) "История развития физкультуры и спорта в Казахстане";
2) "Физическая культура и спорт в современном обществе";
3) "Физическая культура человека".
Раздел включает сведения по развитию физкультуры и спорта в Казахстане, по становлению национальных видов спорта в республике, об основных направлениях развития физической культуры в современном обществе, о формах организации активного отдыха и способах укрепления здоровья средствами физической культуры. Кроме этого, здесь раскрываются основные понятия физической и спортивной подготовки, особенности организации и проведения самостоятельных занятий физическими упражнениями, освещаются правила контроля и требования техники безопасности.
41. Раздел "Физическое совершенствование и мастерство" ориентирован на повышение физической и тактической подготовленности обучающихся и включает в себя информацию о средствах специальной физической подготовки. В качестве этих средств программой предлагаются физические упражнения и двигательные действия из базовых видов спорта (гимнастики с основами акробатики, легкой атлетики, спортивных игр, лыжных гонок, плавания), имеющих относительно выраженное прикладное значение.
42. Вариативный компонент нацеливает учителя на использование и внедрение современных методов обучения и педагогических технологий с целью углубленного изучения спортивных игр. Вариативный компонент разрабатывается учителями физической культуры конкретной организации образования с учетом региональных особенностей, материальной базы, интересов обучающихся и возможностей преподавательского коллектива.

43. Бағдарлама талаптарына және әрбір білім алушының жеке мүмкіндіктері мен жыныстық даму ерекшеліктерін бағамдай отырып, мұғалім өздігінен жеке талаптар қойып (қорытынды тапсырмалар), талаптардың өзіндік шкаласын құруына және сол бойынша білім алушылардың жылдық үлгерімдерін бағалауына болады. Бұл тәсілді қолдану негізделген, өйткені ол дене шынықтыру мұғалімдеріне бүкіл оқу кезеңінде олардың дамуының жеке жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқушылардың үлгерімін объективті бағалауға мүмкіндік береді.
44. Орта мектептегі дене шынықтырудың педагогикалық жүйесін ұйымдастырудың негізгі түрлері:
1) дене шынықтыру сабақтары;
2) оқу күндерінде ұйымдастырылатын дене тәрбиесі және сауықтыру іс-шаралары;

43. Исходя из программных требований и ориентируясь на индивидуальные возможности и особенности полового развития каждого ученика, учитель вправе самостоятельно разрабатывать индивидуальные шкалы требований (контрольные задания) и в соответствии с ними оценивать успеваемость обучающихся в течение года. Использование такого подхода является оправданным, поскольку позволяет учителям физической культуры на протяжении всего периода обучения осуществлять объективную оценку успеваемости обучающихся с учетом индивидуальных возрастных особенностей их развития.
44. Основными формами организации педагогической системы физического воспитания в средней школе являются:
1) уроки физической культуры;
2) физкультурно-оздоровительные мероприятия в режиме учебного дня;

3) спорттық жарыстар мен мерекелік шаралар;
4) спорт секциялары мен үйірмелер;
5) дене жаттығуларымен өздігінен шұғылдану (үй тапсырмалары).
Сабақтар білім алушылардың дене шынықтыру пәнінің мазмұнын игеру процесіндегі іс-әрекеттерін ұйымдастырудың негізгі түрі болып табылады.
45. "Дене шынықтыру" пәнін оқыту барысында білім алушыларды білім беру ұйымының медицина қызметкері арнайы медициналық топқа бөлу медициналық тексерістің нәтижесі көрсетілген анықтаманың негізінде іске асырылады. Осы топтарды арнайы профилактикалық бағдарлама бойынша аурудың түріне байланысты оқытады.

3) спортивные соревнования и праздники;
4) занятия в спортивных секциях и кружках;
5) самостоятельные занятия физическими упражнениями (домашние задания).
Уроки являются основной формой организации учебной деятельности обучающихся в процессе развития физической культуры.
45. Распределение обучающихся, относящихся к специальной медицинской группе для занятий по учебному предмету "Физическая культура", производится на основании медицинского осмотра медицинским работником организации образования с обязательным предъявлением справок. Обучение в этих группах проводится по специальной профилактической программе в зависимости от вида заболевания.

46. Бұл бағдарлама мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұнын қамтиды және бұл міндеттерді барлық оқу жылында рет-ретімен шешуге мүмкіндік береді. Бағдарламаның әрбір үшінші сағаты білім алушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.

46. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.

47. Дене шынықтыру бойынша сабақ өткізу процесінде пәнаралық байланыс іске асырылады:
1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": сөз қорын дене шынықтыру саласында қолданылатын терминдермен толықтыру;
2) "Физика": "механикалық жұмыс", "ауаның қарсылығы", "дене салмағы", "біркелкі емес және біркелкі сырғу", "қуаттылық" секілді түсініктер бойынша қабылданған білім деңгейін қолдану;
3) "Алгебра және анализ бастамалары", "Геометрия": ұзындықты, биіктікті, жылдамдықты, қашықтықты, уақытты есептеу, ұзындық пен биіктікке секіру үшін жүгіруді есептеп шығару;

47. В процессе проведения занятий по физической культуре осуществляются межпредметные связи со следующими дисциплинами:
1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области физической культуры;
2) "Физика": использование знаний, полученных о понятиях "механическая работа", "сопротивление воздуха", "масса тела", "неравномерное и равномерное скольжение", "мощность";
3) "Алгебра и начала анализа", "Геометрия": измерение длины, высоты, скорости, расстояния, времени, расчет разбега при прыжках в длину и высоту;

4) "Биология": шылым шегу мен алкоголдік ішімдік ішудің ағзаға тигізетін зияны туралы, зат алмасу процесі туралы материалдарды қолдану;
5) "Дүниежүзі тарихы", "Қазақстан тарихы": олимпиадалық қозғалыс тарихы; қазақтың ұлттық ойындарының пайда болу тарихы;
6) "География": көкжиек тұстарын білу, жергілікті жерлерде түрлі белгілер және карта бойынша бағдарлай білу біліктілігі;
7) "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық": саптық жаттығуларды пайдалану; кедергілер жолағынан өту; өмірлік маңызы бар қимыл-қозғалыс дағдылары мен біліктілікке, оларды түрлі жағдайларда қолдана білуді оқыту және үйрету; патриотизмді және өз Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.

4) "Биология": использование материала о негативном влиянии курения и алкоголя на организм, об обмене веществ;
5) "История Казахстана", "Всемирная история": история олимпийского движения; история возникновения казахских национальных видов спорта;
6) "География": знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по карте;
7) "Начальная военная и технологическая подготовка": использование строевых упражнений; прохождение полос препятствий; обучение жизненно важным двигательным навыкам и умениям, применению их в различных по сложности условиях; воспитание патриотизма, любви к своей Родине.

102
Ескерту:
*– Қарсыз аудандарда шаңғы дайындығы сабақтарының орнына жалпы төзімділікті дамытуға сауықтыру жүгіру сабақтары мен басқа да аэробты жүктеме жаттығуларын қолдану ұсынылады.
**– Жүзу сабағын өткізу мүмкін болмаған жағдайда, бағдарламаның жүзу бөлімін іске асыруға арналған уақытты спорттық дағдыларын жетілдіру үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен оның орнына дене шынықтырудың спорттық ойын түрлерін қолдану ұсынылады.
49. Білім негіздері:
1) Дене жаттығуларымен шұғылданудың жұмыс істеу қабілетіне тигізетін әсері. Дене шынықтырудың заманауи сауықтыру жүйелері және олардың түрлері және мазмұны.
50. Жеңіл атлетика:
1) Қашықтыққа байланысты жүгіру техникасы мен тактикасының ерекшеліктері. 100 метр жүгіру. 4×100 метр эстафеталық жүгіру. Кедергілер арқылы жүгіру. 800 метр жүгіру. 3000 метр (ер балалар) және 2000 метр (қыз балалар) жүгіру.
2) Жеке тәсілмен ұзындыққа секіру, жүгіріп келіп ұзындыққа секіру.
3) 18-20 метр (ер балалар), 12-14 метр (қыз балалар) түрлі жарақтарды нысанаға лақтыру. Граната лақтыру: ер балалар (700 грамм), қыз балалар (500 грамм).
51. Спорт ойындары:
1) Баскетбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты қағып алу мен беруді қорғаушының қарсылығынсыз және қарсылық көрсету кезінде орындау нұсқалары. Қорғаушының қарсылығынсыз және қарсылық көрсету кезінде доппен қозғалу. Доппен және допсыз әрекет етуші ойыншыға қарсы әрекет (тартып алу, соғып жіберу, жармасу, жабу). Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Оқу-үйрену ойыны.
2) Волейбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты беру және қабылдау техникаларының нұсқалары. Допты жоғарыдан тік қолмен ойынға қосу. Ойынға қосылған допты қабылдау. Тігінен шабуылдау соққысын тордан асыра орындау. Шабуыл соққысына тосқауыл қою нұсқалары (жалғыз және жұптасып). Сақтандыру. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Оқу-үйрену ойыны.
3) Футбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты игеру техникасының қимыл-қозғалыстарынан құрылған комбинациялар. Доппен және допсыз әрекет етуші ойыншыға қарсы әрекет. Қақпашы іс-әрекеті. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер.

102
Примечание:
* – В отдельных бесснежных районах уроки лыжной подготовки рекомендуется заменять занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками с целью развития общей выносливости.
** – При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета школы используется для дальнейшего совершенствования навыков в ритмической гимнастике.
49. Основы знаний:
1) Влияние занятий физическими упражнениями на динамику работоспособности. Современные оздоровительные системы физической культуры, их формы, виды, содержание.
50. Легкая атлетика:
1) Особенности техники и тактика бега в зависимости от дистанции. Бег 100 метров. Эстафетный бег 4×100 метров. Бег с преодолением препятствий. Бег 800 метров. Бег 3000 метров (юноши), 2000 метров (девушки).
2) Прыжки в длину с разбега, с индивидуального разбега.
3) Метание мяча в цель с расстояния 18-20 метров (юноши), 12-14 метров (девушки). Метание гранаты: девушки (500 грамм), юноши (700 грамм).
51. Спортивные игры:
1) Баскетбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Варианты ловли и передачи мяча без сопротивления и с сопротивлением защитника (в различных построениях). Варианты ведения мяча без сопротивления и с сопротивлением защитника. Действие против игрока без мяча и с мячом (вырывание, выбивание, перехват, накрывание). Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Учебно-тренировочная игра.
2) Волейбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Варианты техники приема и передачи мяча. Подача избранным способом. Прямой нападающий удар. Варианты блокирования нападающих ударов (одиночное и вдвоем). Страховка. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Учебно-тренировочная игра.
3) Футбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Комбинации из освоенных элементов техники владения мячом. Действие против игрока без мяча и с мячом. Действия вратаря. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Учебно-тренировочная игра.

52. Гимнастика:
1) Саптық жаттығулар: Бұрынғы үйретілген жаттығуларды қайталау, қозғалыстағы бұрылу тәсілдері. Бір колоннадан екі, төрт және сегіз колоннаға қайта сап құру.
2) Жалпы дамыту жаттығулары: Дененің негізгі бұлшық еттерін дамытуға арналған жаттығулар (ауырлықпен және ауырлықсыз).
3) Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).
4) Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған гимнастикалық ағаш аттың шеткі бұрышынан қолмен итеріліп, аяқты ашып секіру (Ағаш аттың биіктігі 130 сантиметр).
5) Таянып секіру (қыз балалар): Гимнастикалық кіші аттан аяқты ашып секіру (кіші аттың биіктігі 120 сантиметр).
6) Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Асылып тұрған қалыптан күшпен көтеріліп таяну. Асылып тұрған қалыптан күшпен аунап көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындалатын жаттығулар. Асылып тұрып аяқты сермеу – шалқая көтерілу. Таянып тұрып артқа құлау – кермеге жанаса айналу. Таянып тұрған қалыптан аяқты доға бойынша сермеп, артқа сермелген сәтте секіріп түсу.
7) Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар). Қолмен таянып тұрып тербелу; қолмен таянып тұрып тербеліп, қолды бүге көтерілу, аяқты ашып отыру; аяқты ашып отырған қалыптан алға аунап, аяқты ашып отыру; таянып тұрып тербеліп, артқа сермелген сәтте шалқая секіріп түсу.
8) Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Жүрелей таянып отыру, сол аяқпен жүрелеп отыру – оң аяқ артқа; көлденең жүрелей таянып отыру – қол қапталда. Жүру түрлері: аяқ ұшымен, тізені биік көтеріп, алға ұмтыла. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
9) Акробатика (ер балалар): Биіктігі 80-90 сантиметр кедергіден алға ұзыннан аунай секіріп өту. Қолмен тұру. Қолмен тұрып, аунап айналуға көшу. Басымен және қолмен тұру арқылы көпір жасауға көшу.
10) Акробатика (қыз балалар): Бұрынғы үйренген акробатика элементтерінен жинақталған жеке кешен жаттығулары.
11) Өрмелеу. Биіктігі 4 метр арқанға аяқтың көмегінсіз өрмелеу (ер балалар).
53. Шаңғы дайындығы:
1) Бұрынғы үйретілген шаңғы жүрістерін жергілікті жер бедері және қардың жағдайына қарай қолданып шаңғымен қозғалу.
2) Шаңғы жолындағы табиғи кедергілерден аттап, секіріп және астынан еңкейіп өту.

52. Гимнастика:
1) Строевые упражнения: Повторение пройденного материала, поворот в движениях. Перестроение из колонны по одному в колонну по два, по четыре, по восемь.
2) Общеразвивающие упражнения: упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без).
3) Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).
4) Опорный прыжок (юноши): прыжок, ноги врозь через коня в длину, толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда – 130 см).
5) Опорный прыжок (девушки): прыжок, ноги врозь через козла (высота снаряда –120 см).
6) Упражнения на перекладине (юноши): из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот назад касаясь. Из упора мах дугой – соскок на махе назад.
7) Упражнения на брусьях (юноши): размахивание в упоре на руках; размахивание в упоре на руках – подъем разгибом в сед ноги врозь; сед ноги врозь – силой согнувшись кувырок вперед в сед ноги врозь; размахивание в упоре – махом назад соскок прогнувшись.
8) Упражнения в равновесии на бревне (девушки): упор присев, упор присев на левой ноге – правая отведена назад; упор присев продольно – руки в стороны. Разновидности ходьбы: на носках, высоко поднимая колени, выпадами вперед. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
9) Акробатика (юноши): длинный кувырок через препятствие на высоте 80-90 см. Стойка на руках. Стойка на руках с переходом в кувырок. Стойка на голове и руках с переходом в мост.
10) Акробатика (девушки): индивидуально подобранные комбинации из акробатических элементов, разученных ранее.
11) Лазание (юноши): лазание любым способом по канату высотой 4 метра.
53. Лыжная подготовка:
1) Использование изученных лыжных ходов в соответствии с местностью и состоянием снежного покрова.
2)Преодоление препятствий на лыжах перешагиванием и перепрыгиванием, подползанием.

3) 3-5 шақырым қашықтыққа жүгіру. Шаңғымен көтерілу түрлері: сырғи адымдап, "шырша" тәсілдерімен. Биік және төмен тұру қалпымен еңіске түсу. Шаңғымен бұрылу түрлері: "адымдап", "соқаша", "тіреліп".
54. Сауықтыру жүгірісі, жүру және басқа да аэробты жүктеме жаттығулары:
1) Жылдамдықты өзгертіп жүгіру. Бірқалыпты жылдамдықты қолдап 5 шақырымға дейін қашықтыққа жүгіру.
2) Табиғи кедергілерден өту арқылы жүгіру.
3) Скандинавия жүрісі.
4) Фартлек (жылдамдық ойыны немесе жүгіру ойыны).

3) Прохождение дистанции до 3-5 километров. Подъемы на лыжах: скользящим шагом; "елочкой". Спуски на лыжах в высокой и низкой стойке. Повороты на лыжах: "плугом", "упором".
54. Оздоровительный бег, ходьба и другие виды аэробных нагрузок:
1) Бег с изменением скорости. Поддержание равномерной скорости на дистанции до 5 километров.
2) Бег с преодолением естественных препятствий.
3) Скандинавская ходьба.
4) Фартлек (игра скоростей, или беговая игра).

59. Білім негіздері:
1) дене жаттығуларының ағзаның қызмет ету жүйелеріне тигізетін әсерін анықтайтын факторлар: жаттығулардың сипаты (циклді және күрделі қимыл-қозғалыс жаттығулары); дене жүктемесінің көлемі мен қарқыны.
2) дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік қағидалары мен техникасы, қозғалыс әрекеттерін, әртүрлі бағыттағы дене жаттығулары кешендерін орындау қағидалары мен техникасы, бұлшықет жүктемелері кезінде өз ағзасы жүйелері қызметінің физиологиялық негіздері, оларды дамыту және дене шынықтыру құралдарымен жетілдіру мүмкіндіктері;
3) салауатты өмір салтын ұстану қажеттілігі;
4) отбасына арналған дене шынықтыру.
60. Жеңіл атлетика:
1) Жарыс жаттығуларының жеке техникаларын жетілдіру (бұрынғы үйретілген оқу материалдарының негізінде). 100 метр төменгі сөреден қарқынды жылдамдықпен жүгіру. 4×100 метр эстафеталық жүгіру. 3000 метр (ер балалар) және 2000 метр (қыз балалар) жүгіру.
2) "Аяқты бүгу" тәсілімен ұзындыққа секіру.
3) Салмағы 700 грамм (ер балалар) және 500 грамм (қыз балалар) гранатаны лақтыру.
61. Спорт ойындары:
1) Баскетбол: Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Екі жақты ойын.
2) Волейбол: Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Екі жақты ойын.
3) Футбол. Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қақпашының ойын әрекеттері. Екі жақты ойын.
62. Гимнастика:
1) Саптық жаттығулар, өткен оқу материалдарын қайталау және жетілдіру.
2) Негізгі бұлшық ет топтарын дамытуға бағытталған жалпы дамыту жаттығулары (ауырлықтармен және ауырлықсыз).
3) Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).
4) Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған ағаш аттың алыс бөлігінен қолмен итеріле аяқты ашып секіру (ағаш аттың биіктігі 130 сантиметр).
5) Таянып секіру (қыз балалар): Кіші ағаш аттан аяқты ашып секіру (кіші ағаш аттың биіктігі 120 сантиметр).
6) Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Күшпен көтерілу, бұрыштай келе асылу қалпына түсу және күшпен айналып көтерілу. Асылып тұрған қалыптан күшпен айналып көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындайтын жаттығулар. Асылып тұрып тербелу – түзеле көтерілу. Таянып тұрған қалыптан аяқты артқа сілтеп, айналым – сырғауылға жанаса аунау. Таянып тұрған қалыптан аяқты артқа сермеп секіріп түсу.

59. Основы знаний:
1) Этапы, определяющие эффективность воздействия физических упражнений на функциональное состояние систем организма: характер упражнений (циклические, сложно-координационные); объем и интенсивность физических нагрузок.
2) правила и технику безопасности на занятиях по физической культуре, правила и технику выполнения двигательных действий, комплексов физических упражнений различной направленности, физиологические основы деятельности систем собственного организма при мышечных нагрузках, возможности их развития и совершенствования средствами физической культуры;
3) необходимость ведения здорового образа жизни;
4) Физическая культура в семье.
60. Легкая атлетика:
1) Совершенствование индивидуальной техники соревновательных упражнений (на основе ранее освоенного учебного материала). Бег на 100 метров с низкого старта. Эстафетный бег 4х100 метров. Бег 3000 метров (юноши), 2000 метров (девушки).
2) Прыжки в длину способом "согнув ноги".
3) Метание гранаты 700 грамм (юноши); 500 грамм (девушки) на дальность.
61. Спортивные игры:
1) Баскетбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Двусторонняя игра.
2) Волейбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Двусторонняя игра.
3) Футбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Действия вратаря. Двусторонняя игра.
62. Гимнастика:
1) Строевые упражнения, повторение и совершенствование пройденного материала.
2) Общеразвивающие упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без).
3) Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).
4) Прыжок ноги врозь через коня в длину толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда –130 см).
5) Опорный прыжок (девушки): Прыжок ноги врозь через козла (высота снаряда – 120 см).
6) Упражнения на перекладине (юноши): Подъем силой, опускание через вис углом и подъем переворотом. Из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот, назад касаясь. Из упора мах – соскок на махе назад.

7) Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар): Арыста таянып тұрып алға және артқа тербелу кезінде қолды бүгіп-жазу. Аяқты алға сермеп көтерілу, артқа сермеу, алға сермеп аяқты ашып отыру. Иығымен таянып тұру. Алға аунап, аяқты ашып отыру. Аяқты ортаға түсіріп, артқа сермеген сәтте секіріп түсу.
8) Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Бұрынғы үйретілген жаттығулардан құрылған комбинациялар. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай сермеп және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
9) Акробатика: Бұрынғы үйретілген жаттығулардан құрылған комбинациялар.
10) Өрмелеу: Биіктігі 4 метр арқанға өрмелеу (ер балалар).
63. Шаңғы дайындығы:
1) Қашықтық шарты мен шаңғы жолының жағдайына байланысты жүруден жүру тәсілдеріне көшу.

7) Упражнения на брусьях (юноши): Сгибание и разгибание рук в упоре на брусях во время выполнения маха вперед и назад. Подъем махом вперед, мах назад, махом вперед сед ноги врозь. Стойка на плечах. Кувырок вперед сед ноги врозь. Перемах вовнутрь и соскок махом назад.
8) Упражнения в равновесии на бревне (девушки): Комбинации из ранее изученных элементов. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
9) Акробатика: Комбинации из ранее изученных элементов.
10) Лазание: Лазание любым способом по канату высотой 4 метра (юноши).
63. Лыжная подготовка:
1) Переход с хода на ход в зависимости от условий дистанции и состояния лыжни.

2) Шаңғымен 5000 метр қашықтықты тиімді екпінмен жүріп өту.
64. Сауықтыру жүгірісі, жүру және басқа да аэробты жүктеме жаттығулары:
1) Жылдамдықты өзгертіп жүгіру. Бірқалыпты жылдамдықты қолдап 5 шақырымға дейін қашықтыққа жүгіру.
2) Табиғи кедергілерден өту арқылы жүгіру.
3) Скандинавия жүрісі.
4) Фартлек (жылдамдық ойыны немесе жүгіру ойыны).
65. Жүзу:
1) Толық үйлесімде жүзу. Бұрынғы үйретілген тәсілдермен 3×50 метр кешенді жүзу;

2) Выбор оптимального темпа прохождения дистанции 5000 метров.
64. Оздоровительный бег, ходьба и другие виды аэробных нагрузок:
1) Бег с изменением скорости. Поддержание равномерной скорости на дистанции до 5 километров.
2) Бег с преодолением естественных препятствий.
3) Скандинавская ходьба.
4) Фартлек (игра скоростей, или беговая игра).
65. Плавание:
1) Плавание с полной координацией. Комплексное плавание 3×50 метров ранее изученными способами.

72. Гимнастика:
Саптық жаттығулар: Бұрынғы үйретілген жаттығуларды қайталау, қозғалыстағы бұрылу тәсілдері. Бір колоннадан екі, төрт және сегіз колоннаға қайта сап құру.
Жалпы дамыту жаттығулары: Дененің негізгі бұлшық еттерін дамытуға арналған жаттығулар (ауырлықпен және ауырлықсыз).
Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).
Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған гимнастикалық ағаш аттың шеткі бұрышынан қолмен итеріліп, аяқты ашып секіру (Ағаш аттың биіктігі 130 сантиметр).
Таянып секіру (қыз балалар): Гимнастикалық кіші аттан аяқты ашып секіру (кіші аттың биіктігі 120 сантиметр).
Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Асылып тұрған қалыптан күшпен көтеріліп таяну. Асылып тұрған қалыптан күшпен аунап көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындалатын жаттығулар. Асылып тұрып аяқты сермеу – шалқая көтерілу. Таянып тұрып артқа құлау – кермеге жанаса айналу. Таянып тұрған қалыптан аяқты доға бойынша сермеп, артқа сермелген сәтте секіріп түсу.
Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар). Қолмен таянып тұрып тербелу; қолмен таянып тұрып тербеліп, қолды бүге көтерілу, аяқты ашып отыру; аяқты ашып отырған қалыптан алға аунап, аяқты ашып отыру; таянып тұрып тербеліп, артқа сермелген сәтте шалқая секіріп түсу.
Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Жүрелей таянып отыру, сол аяқпен жүрелеп отыру – оң аяқ артқа; көлденең жүрелей таянып отыру – қол қапталда. Жүру түрлері: аяқ ұшымен, тізені биік көтеріп, алға ұмтыла. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
Акробатика (ер балалар): Биіктігі 80-90 сантиметр кедергіден алға ұзыннан аунай секіріп өту. Қолмен тұру. Қолмен тұрып, аунап айналуға көшу. Басымен және қолмен тұру арқылы көпір жасауға көшу. Акробатика (қыз балалар): Бұрынғы үйренген акробатика элементтерінен жинақталған жеке кешен жаттығулары.
10) Өрмелеу: Биіктігі 4 метр арқанға өрмелеу (ер балалар).
73. Шаңғы дайындығы:
1) Бұрынғы үйретілген шаңғы жүрістерін жергілікті жер бедері және қардың жағдайына қарай қолданып шаңғымен қозғалу.
2) Шаңғы жолындағы табиғи кедергілерден аттап, секіріп және астынан еңкейіп өту.

72. Гимнастика:
Гимнастика. Строевые упражнения. Повторение пройденного материала, поворот в движениях. Перестроение из колонны по одному в колонну по два, по четыре, по восемь.
Общеразвивающие упражнения. Упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без). Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).
Опорный прыжок. Юноши: прыжок, ноги врозь через гимнастического коня в длину, толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда – 130 сантиметров).
Девушки: прыжок, ноги врозь через гимнастического козла (высота снаряда –120 сантиметров).
Упражнения на перекладине. Юноши: из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот назад касаясь. Из упора мах дугой – соскок на махе назад.
Упражнения на брусьях. Юноши: размахивание в упоре на руках; размахивание в упоре на руках – подъем разгибом в сед ноги врозь; сед ноги врозь – силой согнувшись кувырок вперед в сед ноги врозь; размахивание в упоре – махом назад соскок прогнувшись.
Упражнения в равновесии на бревне (девушки): упор присев, упор присев на левой ноге – правая отведена назад; упор присев продольно – руки в стороны. Разновидности ходьбы: на носках, высоко поднимая колени, выпадами вперед. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
Акробатика. Юноши: длинный кувырок через препятствие на высоте 80-90 сантиметров. Стойка на руках. Стойка на руках с переходом в кувырок. Стойка на голове и руках с переходом в мост. Девушки: индивидуально подобранные комбинации из акробатических элементов, разученных ранее.
Лазание (юноши). Лазание любым способом по канату высотой 4 метра.
73. Лыжная подготовка:
1) Использование изученных лыжных ходов в соответствии с местностью и состоянием снежного покрова.
2)Преодоление препятствий на лыжах перешагиванием и перепрыгиванием, подползанием.

8,5 –8,1
8,0
Қолдың білезік буынының динамометриясы (оң қолмен)
28
20,5
21 –24,5
25-31
31,5–34
34,5
2-параграф. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
78. Дене шынықтыру бойынша білім алушылардың дайындық деңгейлеріне қойылатын талаптар келесі 6 базалық негіздермен анықталады: "білу/түсіну", "орындай білу", "игерген білім деңгейлерін іс жүзінде орындалатын іс-әрекет кезінде және күнделікті өмірде қолдану", "талдау", "жинақтау", "бағалау".

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
28
20,5
21 –24,5
25-31
31,5–34
34,5
Параграф 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
78. Требования к уровню подготовки обучающихся по физической культуре задаются преимущественно по 6 базовым основаниям: "знать/понимать", "уметь", "использовать приобретенные знания в практической деятельности и повседневной жизни", "анализировать", "синтезировать", "оценивать".

79. Жалпы орта білім беру деңгейін аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) дене шынықтыру жаттығуларын орындау барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін; әр түрлі бағыттылығы бар дене жаттығулары сабақтарының кешенін; жалпы дамыту және түзету бағытындағы дене жаттығуларының биодинамикалық ерекшеліктері мен мазмұнын, денені дамыту және денсаулықты нығайту міндеттерін шешуде оларды қолдану негіздерін; дене жүктемелері кезінде өз ағзасының қызмет етудегі физиологиялық негіздерін, дене шынықтыру арқылы оларды дамыту мен жетілдіру мүмкіндіктерін біледі;
2) өз ағзасының психикалық-функционалдық ерекшеліктерін; дене шынықтырумен жүйелі шұғылдану арқылы жеке тұлғаның дербес қалыптасу мүмкіндігі мен қасиеттерін; салауатты өмір салтын ұстануға қажеттілікті; атқарылатын қозғалыс әрекеттерінің ауырлық деңгейін; физикалық дайындықтың әртүрлі кезеңдерінде түрлі физикалық жүктеменің талап етілген қарқындылығына жету қажеттілігін түсінеді;
3) өз бетімен жетілу мақсатында түрлі дене жаттығуларын, салауатты өмір салтын және бос уақытын ұтымды ұйымдастыруды, ойын кезінде немесе арнайы құрылған жаттығулар кешенін орындау кезінде қажетті негізгі техникалық-тактикалық әрекеттерді; ағзаның бейімделу қасиеттерін дамытуды қадағалау және денсаулықты нығайту мен дене ширақтығының дайындығын жоғарылатудың дербес жолдарын; функционалдық қызмет ету бағыты әртүрлі дене жаттығуларымен өз бетімен ұйымдастыру тәсілдерін; түрлі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады;
4) сауықтыру және дене шымырлығы мен ширақтығын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалды қызмет ету жағдайын талдайды;
5) қалыптасқан дағдыларды дене шынықтыру сабағымен қатар күнделікті өмірдегі әртүрлі жағдаяттарда қолдану жүйесін; салауатты және қауіпсіз өмір сүруді қалыптастыруда дағдыларды; дене шынықтыру сабақтарының шеңберінде мәселелерді зерттеу және шешу үшін сын тұрғысынан ойлау құралдары мен білімін; адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше жағдайларда жеке және ұжымның қауіпсіз әрекеттерінің ережелерін білуді жинақтайды;
6) жалпы, кәсіптік-қолданбалы және сауықтыру-түзету бағытындағы дене жаттығуларымен шұғылданудың маңыздылығын; өз бетінше жетілу және қимыл-қозғалыс дайындығының деңгейін; дене жаттығуларымен шұғылдану тиімділігін, ағзаның функционалды қызмет ету жағдайы мен жұмыс істеу қабілетін; дене жүктемелерін және дене жаттығуларының әсер ету бағытын мөлшерлеуді бағалайды.".

79. После завершения уровня общего среднего образования обучающийся:
1) знает правила и технику безопасности на занятиях по физической культуре; правила оказания доврачебной помощи; правила и технику выполнения двигательных действий, комплексов физических упражнений различной направленности; биодинамические особенности и содержание физических упражнений, основы их использования в решении задач физического развития и укрепления здоровья; физиологические основы деятельности систем собственного организма при мышечных нагрузках, возможности их развития и совершенствования средствами физической культуры;
2) понимает психофункциональные особенности собственного организма; возможности формирования индивидуальных черт и свойств личности посредством регулярных занятий физической культурой; необходимость ведения здорового образа жизни; уровни сложности выполняемых двигательных действий; необходимость достижения требуемой интенсивности различных физических нагрузок на различных стадиях физической подготовленности;
3) применяет различные виды физических упражнений с целью самосовершенствования, организации досуга и здорового образа жизни; основные технико-тактические действия в игре или процессе выполнения специально созданного комплекса упражнений; индивидуальные способы контроля за развитием адаптивных свойств организма, укрепления здоровья и повышения физической подготовленности; способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями с различной функциональной направленностью; различные виды информационно-коммуникационных технологий;
4) анализирует функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
5) синтезирует приобретенные навыки в систему действий в различных ситуациях как на уроках физической культуры, так и в повседневной жизни; навыки соблюдения здорового и безопасного образа жизни; знания и инструменты критического мышления для исследования и решения проблем в рамках занятий физической культурой; усвоение правил индивидуального и коллективного безопасного поведения в чрезвычайных ситуациях, угрожающих жизни и здоровью людей;
6) оценивает значимость занятий физическими упражнениями общей, профессионально-прикладной и оздоровительной направленности; уровни собственного физического развития и двигательной подготовленности; эффективность занятий физическими упражнениями, функциональное состояние организма и физическую работоспособность; дозировку физической нагрузки и направленность воздействий физических упражнений.".

2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қамтамасыз ету:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуге енгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2- 3-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленіп, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу іс-әрекетінде тілдік бірліктерді қолдану нормаларына сәйкес тыңдалым (тыңдау), айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) күнделікті өмірде, оқу және практикалық қызметте қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тіл бірліктері, оларды біріктіру және қолдану ережелері туралы, сөйлемдерді құру дағдылары мен біліктерін қалыптастыру;

2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 54
Приложение 22 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 2-3 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуации общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в повседневной жизни, учебной и практической деятельности;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания и функционирования, навыки и умения строить предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;

3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдауға, синтездеуге, бағалауға, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) шолып және іріктеп оқу, оқылған ақпарат бойынша диалог және монолог құрастыру дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың сөздік қорын өзекті коммуникативтік лексикасымен және фразеологизмдерімен байыту;
6) ақпараттық коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
7) қазақ, орыс және басқа халықтардың мәдени құндылықтарын түсінуді қалыптастыру.
4. Бастауыш мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар А1, А2 (бастапқы деңгей) бастауыш деңгейінде меңгеруі тиіс.
5. Грамматикалық материал мәтіндер негізінде лексикалық тақырыптар аясында оқытылады. Грамматикалық материал қазіргі орыс тілінің фонетикасына, лексикасына және морфологиясына қатысты бөлімдерді қамтиды. Грамматикалық материалды игеру білім алушылардың тілдік құзыреттілігін дамытудың құрамдас бөлігі болып табылады, негізгі грамматикалық құрылымдарды қолдану дағдыларын пысықтау, онсыз тілді түсіну мүмкін емес. Білім алушыларда қарым-қатынас жағдайына сәйкес жазбаша және ауызша сөйлеуді дұрыс ресімдеу дағдылары қалыптасады және бекітіледі.
Орыс тілінің нормаларын меңгеру кезінде шиыршық қағидасы сақталады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
7. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): ым-ишара мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және хабарлы сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
2) айтылым: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; қолдану; сұрақтарға жауап қайтару; сурет, берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді мазмұндау; бағалау пікірін білдіру; дыбыс пен екпіннің семантикалық рөлін түсіну;

3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки ознакомительного, выборочного чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
7) формировать понимание ценностей культуры казахского, русского и других народов.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень).
5. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов. Грамматический материал охватывает разделы, относящиеся к фонетике, лексике и морфологии современного русского языка. Усвоение грамматического материала является составляющей в развитии языковой компетенции обучающихся, отработкой навыков употребления основных грамматических структур, без которых невозможно понимание речи. У обучающихся формируются и закрепляются навыки правильного оформления письменной и устной речи в соответствии с ситуацией общения.
При овладении нормами русского языка сохраняется принцип спиральности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту; описание событий в аудио- и видеоматериале;
2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; предоставление ответов на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке, по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; описание событий прослушанного/просмотренного материала своими словами; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;

3) оқылым: мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру; сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу;
4) жазылым: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдердің өзгеруі; сын есімдердің зат есімдермен көпше және жекеше түрде, род категориясында қиылысуы заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ща, чу-щу тіркестері; адамдардың аттарын, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, демеуліктерді сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
8. 3-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): тыңдалған мәтіндердің мазмұнын түсіну; нақтылайтын сұрақтар құрастыру, сөздердің лексикалық мағыналарын түсіну; тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру; мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; оқиғаларды, кейіпкерлерді сипаттау;
2) айтылым: тақырыптық лексиканы қолдану; мәлімдемелер жасау; диалогқа қатысу; назар аудару мақсатында жоспарға сүйене отырып, мәтіннің мазмұнын айту; өмірлік жағдаяттарға байланысты тыңдалған/оқылған сюжетті сипаттау; бағалау пайымдауларын айту; орфоэпиялық нормаларды сақтау;
3) оқылым: мәтіндерді мәнерлеп оқу (таныстыру, рөлдер бойынша оқу); мәтіннің тақырыбын, негізгі бөліктерін (басы, ортасы, соңы); мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау), жанрларын (жұмбақ, мақал-мәтел, ертегі, өлең, әңгіме) анықтау; қысқа өлеңдерді жаттау; нақтылау сұрақтарын тұжырымдау; сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу;

3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание): понимание содержания прослушанных текстов; составление уточняющих вопросов, понимание лексических значений слов; ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста; определение главной и второстепенной информации в тексте; описание событий, героев;
2) говорение: использование тематической лексики; составление высказываний; участие в диалоге; пересказ текста с целью привлечения внимания с опорой на план; описание сюжета прослушанного/прочитанного, связанного с жизненной ситуацией; высказывание оценочных суждений; соблюдение орфоэпических норм;
3) чтение: выразительное чтение текстов (ознакомительное, чтение по ролям); определение темы, основных частей текста (начало, середина, концовка); определение типов текста (повествование/описание), жанров (загадка, пословица, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; формулирование уточняющих вопросов; нахождение информации в словарях и справочниках;

4) жазылым: сөздер мен байланысқан сөйлемдер жазу, постер жасау; қысқа жазбалар жазу; жай сөйлемдердің соңында тыныс белгілерін қою; каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: сөйлеуде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді ажырату, қолдану және олардың жекеше, көпше түрде өзгеруі; сын есімдердің зат есімдермен қиылысуы; есептік және реттік сан есімдер; етістік түрі; жалғаулық-септік құрылымдардың мағыналары; түсін, пішінін, көлемін, заттың сынын білдіретін сын есімдермен қиылыстыру; и, а, но жалғаулықтары бар құрмалас сөйлемдер; есімдіктер; айтылуы мен жазылуы бірдей сөздер; орфографиялық сөздікпен жаңа сөздерді жазу; демеуліктерді бөлек жазу.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.1.1.1 кодында "2" – сынып, "1.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқыту мақсаттары жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)
3.1.1.1 жай сөз тіркестерін қайталай отырып, ауызша сөйлеуді, бейне және аудиоматериалды тыңдау және түсіну, жеке пікірлердің мағынасын анықтау үшін нақтылайтын сұрақтар қою
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1 сөйлемдегі және мәтіндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1 тыңдаған хабарламаға сәйкес иллюстрациялар/сурет/сызбалар таңдау және сұрақтарға жауап беру
3.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжет бойынша иллюстрацияларды таңдау
1.4 Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді, оқиғалардың тізбегін анықтау
3.1.4.1 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің негізгі және қосымша ақпараты мен негізгі ойын анықтау
1.5 Тыңдаған аудиовизуалды материалды түсіну
2.1.5.1 бейне және аудио материалдағы болып жатқан оқиғаларды түсіну және сипаттау, сұрақтарға жауап беру
3.1.5.1 оқиғаларды, аудиовизуалды материалдың кейіпкерлерін түсіну және сипаттау
Бөлімше
Айтылым
Оқу мақсаттары

4) письмо: написание слов и связных предложений, создание постера; составление коротких записей; постановка знаков препинания в конце простых предложений; соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: различение и использование в речи имен существительных, имен прилагательных, глаголов и изменение их по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными; количественные и порядковые числительные; вид глагола; значения предложно-падежных конструкций; согласование имен прилагательных, обозначающих цвет, форму, величину и материал предметов; сложные предложения с союзами и, а, но; местоимения; слова, не содержащие расхождений между произношением и написанием; написание новых слов с помощью орфографического словаря; раздельное написание предлогов.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 2.1.1.1 "2" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
10. Система целей обучения:
Подраздел
Аудирование
Цели обучения
1.1 Использование приемов слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, видео- и аудиоматериал, повторяя простые фразы, и задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картинку/схему к прослушанному тексту
3.1.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного текста и подбирать иллюстрации по сюжету
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 определять о ком/о чем говорится в содержании прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
3.1.4.1 определять главную и второстепенную информацию и основную мысль прослушанного текста с помощью учителя
1.5 Понимание аудиовизуального материала
2.1.5.1 понимать и описывать события, о которых говорится в видео- и аудиоматериале, отвечать на вопросы
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев аудиовизуального материала
Подраздел
Говорение
Цели обучения

2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
3.2.1.1. сөйлеуде әртүрлі мәнмәтінде тақырыптық лексиканы қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 Сюжеттік суреттер негізінде 2-3 пікір білдіру
3.2.2.1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
3.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушының не туралы айтып тұрғанын түсіну, сөйлеу нормаларын сақтай отырып, әңгімелесушінің пікірлерін толықтыру
2.4 Тыңдаған/оқыған материалды мазмұндау
2.2.4.1 таныс сөздерді пайдаланып, оқиғалардың реттілігін сақтай отырып, оқиғаларды, қысқа мәтін/хикая/әңгімелерді мазмұндау
3.2.4.1 жоспарды пайдаланып, мәтінді мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы фразаларды өз сөзімен сипаттау
3.2.5.1 бейне және аудио материалдардағы оқиғаларды сипаттау, өмірлік жағдаяттармен салыстыру
2.6 Оқыған/тыңдаған материалы бойынша бағалау пікірін айту
2.2.6.1 салыстыру негізінде ақпарат/ кейіпкер/туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("Мен келісемін/келіспеймін...", "Маған ұнады/ ұнамады...", "Мен ойлаймын ...", "мен ... санаймын")
3.2.6.1 тыңдаған/ оқылған материал туралы бағалау пікірін білдіру ("менің ойым …", "меніңше, …")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
3.2.7.1 сөздердің дұрыс айтылу ережесін сақтау
Бөлімше
Оқылым
Оқу мақсаттары
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау)
3.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді немесе оның бөліктерін мәнерлеп оқу (шолып оқу, рөлдерге бөліп оқу)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 мәтіндегі сөздер мен қарапайым сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
3.3.2.1 таныс сөздер мен фразалары бар шағын мәтіннің тақырыбын, негізгі бөліктерін (басы, ортасы, соңы) түсіну және анықтау
3.3 Мәтін жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1 әр түрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме)
3.3.3.1 әртүрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, мақал, ертегі, өлең,, әңгіме)/ әңгімелеу/сипаттау мәтіндерін ажырата білу
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру

2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке/на основе сюжетных картинок
3.2.2.1 создавать высказывание по теме, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, реагируя на услышанное, и отвечать собеседнику
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника, соблюдая речевые нормы
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать короткие тексты/ истории/ рассказы, используя знакомые слова, соблюдая последовательность событий
3.2.4.1 пересказывать текст, используя план
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события видео- и аудиоматериала своими словами
3.2.5.1 описывать события аудиовизуального материала, сопоставлять с жизненной ситуацией
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
2.2.6.1 высказывать простое оценочное мнение об информации / герое/ событии, в том числе на основе сравнения ("я согласен/ не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось …", "я думаю …", "я считаю …")
3.2.6.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю …", "мне кажется …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
3.2.7.1 соблюдать правила произношения слов
Подраздел
Чтение
Цели обучения
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.3.1.1 выразительно читать текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.3.2.1 понимать и определять тему, основные части (начало, середина, концовка) в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
3.3 Определение жанров и типов текста
2.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, сказка, стихотворение, рассказ)
3.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, пословица, сказка, стихотворение, рассказ) / различать текст-повествование/ описание
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них

3.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.3.5.1 мектеп білім алушыларына арналған сөздіктер мен анықтамалықтан ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
3.3.5.1 білім алушыларға арналған сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу және алу
Бөлімше
Жазылым
Оқу мақсаттары
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
2.4.1.1 сипаттау сөздерді қолданып, берілген иллюстрация бойынша постер жасау
3.4.1.1 сипаттау сөздерді пайдалана отырып, осы тақырып/иллюстрация бойынша постер құру/ сөйлемдер жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/ көргені негізінде таныс сөздерді/ сөз тіркестерін жазу (мұғалімнің көмегімен)
3.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/ көргені негізінде шағын жазбалар жазу (мұғалімнің көмегімен)
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерді қолдану
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.4.4.1 бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтай отырып, дәптерге жазу
3.4.4.1 кең жолды дәптерге жазу; каллиграфиялық дағдыларды игеру: бас әріптер мен кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін көлбеулігін сақтап жазу
Бөлімше
Тілдік нормаларды қолдану
Оқу мақсаттары
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
2.5.1.1 жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын/сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту (мұғалімнің көмегімен)
3.5.1.1 ауызша және жазбаша сөйлеуде заттың атын/ сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
2.5.1.2 бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, заттың сынын білдіретін зат есімдермен жекеше, көпше түрде үйлестіру (мұғалімнің көмегімен)
3.5.1.2.1заттың атын білдіретін сөздерді заттың сынын білдіретін сөздермен қолдану және үйлестіру
3.5.1.2.2 заттың санын/ түрін/ретін, один, одна, одно сөздерінің септелу формаларын білдіретін сөздерді, қолдану және үйлестіру
2.5.1.3 осы/ келер/ өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.5.1.3 әрекеттің аяқталуы мен аяқталмауын білдіретін сөздерді түсіну және ажырату
2.5.1.4 қысқа сөйлемдерде жай шылауларды түсініп қолдану
3.5.1.4 сөйлемдерде келесі мағынасы бар демеуліктерді түсіну және қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыс бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы нүктесі, о – сөйлеу, ой, в –уақыт, с – үйлесімділік, у – бір нәрсеге ие тұлға

3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках для школьников (с помощью учителя)
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках для школьников
Подраздел
Письмо
Цели обучения
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке/иллюстрации
3.4.1.1 создавать постер/писать предложения по данной теме/ иллюстрации, используя слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые слова/ словосочетания (с помощью учителя)
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради прописные (заглавные) и строчные буквы, соблюдая высоту, ширину и наклон, их соединения
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Подраздел
Употребление языковых норм
Цели обучения
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/ слова-действия и изменять их по числам (с помощью учителя)
3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
2.5.1.2 использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
3.5.1.2.1 использовать и согласовывать слова-признаки со словами-предметами в роде, числе, падеже
3.5.1.2.2 использовать и согласовывать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы слов один, одна, одно
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
3.5.1.3 понимать и различать слова, обозначающие завершенность и незавершенность действия
2.5.1.4 понимать и использовать простые предлоги в коротких предложениях
3.5.1.4 понимать и использовать в предложениях предлоги со значением: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо

2.5.1.5 заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі материалы бойынша тән белгілерді таңдау
3.5.1.5 заттың сынын білдіретін сөздерді үйлестіру және қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
3.5.1.6 ұсынылған үлгі бойынша и, а, но көмекші сөздері бар құрмалас сөйлемдерді қолдану
3.5.1.7 сөйлеу барысында есімдіктерді қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1 дыбыстар мен әріптердің айырмашылығын түсініп, жи-ши, ча-ща, чу-шу тіркестерін дұрыс жазу
3.5.2.1 есту бойынша қабылданған, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді жазу
2.5.2.2 адамдардың атын, әкесінің атын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен )
3.5.2.2 орфографиялық сөздікті қолданып жаңа сөздер жазу (мұғалімнің көмегімен)
2.5.2.3 көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу (мұғалімнің көмегімен)
3.5.2.3 сөздер мен демеуліктерді бөлек жазу
11. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-3-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
Параграф 3. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-3-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері)
Бөлімше (дағдылар)
Оқу мақсаттары
1- тоқсан
1. Менің отбасым және достарым
2. Менің мектебім
Тыңдалым (тыңдау)
1.1 Тыңдау дағдыларын қалыптастыру
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 Сюжеттік суреттер негізінде 2-3 пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы фразаларды өз сөзімен сипаттау
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Оқылым

2.5.1.5 различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
3.5.1.5 согласовывать и использовать слова-признаки, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
3.5.1.6 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям
3.5.1.7 использовать в речи местоимения
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1 правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
3.5.2.1 писать воспринятые на слух слова, не содержащие расхождений между произношением и написанием
2.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, отчеств, фамилий людей, кличек животных (с помощью учителя)
3.5.2.2 писать новые слова, используя орфографический словарь (с помощью учителя)
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами (с помощью учителя)
3.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2-3 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2-3 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.1. Моя семья и друзья
2. Моя школа
Аудирование (слушание)
1.1 Формирование навыка слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке/на основе сюжетных картинок
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события из видео- и аудиоматериалов своими словами
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Чтение

2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Оқылым
3.3 Мәтін жанрларын анықтау
2.3.3.1 әр түрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме)
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.3.5.1 мектеп білім алушыларына арналған сөздіктер мен анықтамалықтан ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/ көргені негізінде таныс сөздерді/ сөз тіркестерін жазу (мұғалімнің көмегімен)
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.4.4.1 бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтай отырып, дәптерге жазу
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
2.5.1.1 жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын/сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту (мұғалімнің көмегімен)
2.5.1.3 осы/келер/өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану (мұғалімнің көмегімен)
2.5.1.4 етістікті өткен шақтың жекеше түрінде қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.2 адамдардың атын, әкесінің атын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен)
3-тоқсан
5. Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті
6. Дені саудың – жаны сау
Тыңдалым (тыңдау)
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1 тыңдаған хабарламаға сәйкес иллюстрациялар/ сурет/сызбалар таңдау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді, оқиғалардың тізбегін анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
2.1.5.1 бейне және аудио материалдағы болып жатқан оқиғаларды түсіну және сипаттау, сұрақтарға жауап беру
Айтылым
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
2.4 Тыңдаған/оқыған материалды мазмұндау
2.2.4.1 оқиғалар тізбегін сақтап, таныс сөздерді пайдалана отырып, қысқа мәтін/ хикая/ әңгімелерді қайталап айту
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы фразаларды өз сөзімен сипаттау
2.6 Оқыған/ тыңдаған материалы бойынша бағалау пікірін білдіру
2.2.6.1 салыстыру негізінде ақпарат/ кейіпкер/ туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("Мен келісемін/ келіспеймін...", "Маған ұнады/ұнамады...", "Мен ойлаймын ...", "мен ... санаймын")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау

2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Чтение
3.3 Определение жанров текста
2.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, сказка, стихотворение, рассказ)
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках для школьников (с помощью учителя)
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/увиденного записывать знакомые слова/ словосочетания (с помощью учителя)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради прописные (заглавные) и строчные буквы, соблюдая высоту, ширину и наклон, их соединения
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам (с помощью учителя)
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
2.5.1.4 понимать и использовать простые предлоги в коротких предложениях
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, отчеств, фамилий людей, кличек животных (с помощью учителя)
3 четверть
5. Традиции и фольклор
6. В здоровом теле-здоровый дух
Аудирование (слушание)
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картинку к прослушанному тексту
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 определять, о ком/о чем говорится в содержании прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
1.5 Понимание аудиовизуального материала
2.1.5.1 понимать и описывать события, о которых говорится в видео- и аудиоматериале, отвечать на вопросы
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, реагируя на услышанное, и отвечать собеседнику
2.4 Пересказ прослушанного/ прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать короткие тексты/ истории/ рассказы, используя знакомые слова, соблюдая последовательность событий
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события видео- и аудиоматериалов своими словами
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
2.2.6.1 высказывать простое оценочное мнение об информации /герое/ событии, в том числе на основе сравнения ("я согласен/ не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось …", "я думаю …", "я считаю …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм

3.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.3.5.1 білім алушыларға арналған сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу және алу
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
3.4.1.1 сипаттау сөздерді пайдалана отырып, осы тақырып/иллюстрация бойынша постер құру/ сөйлемдер жазу
4.2 Тыңдалған /оқылған материалдың мазмұнын баяндау
3.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде шағын жазбалар жазу (мұғалімнің көмегімен)
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
3.5.1.2.2* заттың санын/түрін/ретін, один, одна, одно сөздерінің септелу формаларын білдіретін сөздерді, қолдану және үйлестіру
3.5.1.3 әрекеттің аяқталуы мен аяқталмауын білдіретін сөздерді түсіну және ажырату
3.5.1.4 сөйлемдерде келесі мағынасы бар демеуліктерді түсіну және қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыс бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы нүктесі, о – сөйлеу, ой, в –уақыт, с – үйлесімділік, у – бір нәрсеге ие тұлға
3.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді үйлестіру және қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
3.5.1.6 ұсынылған үлгі бойынша и, а, но көмекші сөздері бар құрмалас сөйлемдерді қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
3.5.2.2 орфографиялық сөздікті қолданып жаңа сөздер жазу (мұғалімнің көмегімен)
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) 2.5.2.1 оқу мақсаты әліпбиді білуді, дыбыстарды зерттеуді қамтиды.
3-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің (оқыту орыс тілінде емес) мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
12. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 1,5 сағат, оқу жылында 51 сағат;
2) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
13. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): ым-ишара мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және хабарлы сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;

3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках для школьников
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.4.1.1 создавать постер/писать предложения по данной теме/ иллюстрации, используя слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи (с помощью учителя)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.2.2* использовать и согласовывать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы слов один, одна, одно
3.5.1.3 понимать и различать слова, обозначающие завершенность и незавершенность действия
3.5.1.4 понимать и использовать в предложениях предлоги со значением: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
3.5.1.5* согласовывать и использовать слова-признаки, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
3.5.1.6 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям
5.2 Соблюдение орфографических норм
3.5.2.2 писать новые слова, используя орфографический словарь (с помощью учителя)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цель обучения 2.5.2.1 включает знание алфавита, изучение звуков.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык" (с нерусским языком обучения) (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
12. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе –1,5 часа в неделю, 51 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
13. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту;

2) айтылым: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; естіген сұрақтарға жауап қайтару; сурет, берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді мазмұндау; бағалау пікірін білдіру; дыбыс пен екпіннің семантикалық рөлін түсіну;
3) оқылым: мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру; сөздіктер мен анықтамалардан ақпаратты табу;
4) жазылым: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; таныс сөздерді/ сөз тіркестерін жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдердің өзгерту; сын есімдерді зат есімдермен көпше және жекеше түрде род категориясында қиылысуы; заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ща, чу-щу тіркестері; адамдардың аттарын, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, демеуліктерді сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
14. 3-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): тыңдалған мәтіндердің мазмұнын түсіну; нақтылайтын сұрақтар құрастыру, сөздердің лексикалық мағыналарын түсіну; тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру; мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; оқиғаларды, кейіпкерлерді сипаттау;
2) айтылым: тақырыптық лексиканы қолдану; мәлімдемелер жасау; диалогқа қатысу; назар аудару мақсатында жоспарға сүйене отырып, мәтіннің мазмұнын айту; өмірлік жағдаяттарға байланысты тыңдалған/оқылған сюжетті сипаттау; бағалау пайымдауларын айту; орфоэпиялық нормаларды сақтау;

2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; предоставление ответов на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке, по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
14. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание): понимание содержания прослушанных текстов; составление уточняющих вопросов, понимание лексических значений слов; ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста; определение главной и второстепенной информации в тексте; описание событий, героев;
2) говорение: использование тематической лексики; составление высказываний; участие в диалоге; пересказ текста с целью привлечения внимания с опорой на план; описание сюжета прослушанного/прочитанного, связанного с жизненной ситуацией; высказывание оценочных суждений; соблюдение орфоэпических норм;

2.4 Тыңдаған/ оқыған материалды мазмұндау
3.2.4.1 жоспарды пайдаланып, мәтінді мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
3.2.5.1 бейне және аудио материалдардағы оқиғаларды сипаттау, өмірлік жағдаяттармен салыстыру
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.2.7.1 сөздердің дұрыс айтылу ережесін сақтау
Оқылым
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.3.5.1 білім алушыларға арналған сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу және алу
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
3.4.1.1 сипаттау сөздерді пайдалана отырып, осы тақырып/ иллюстрация бойынша постер құру/ сөйлемдер жазу
4.2 Тыңдалған /оқылған материалдың мазмұнын баяндау
3.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде шағын жазбалар жазу (мұғалімнің көмегімен)
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
3.5.1.2.2* заттың санын/ түрін/ ретін, один, одна, одно сөздерінің септелу формаларын білдіретін сөздерді, қолдану және үйлестіру
3.5.1.3 әрекеттің аяқталуы мен аяқталмауын білдіретін сөздерді түсіну және ажырату
3.5.1.4 сөйлемдерде келесі мағынасы бар демеуліктерді түсіну және қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыс бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы нүктесі, о – сөйлеу, ой, в –уақыт, с – үйлесімділік, у – бір нәрсеге ие тұлға
3.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді үйлестіру және қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
3.5.1.6 ұсынылған үлгі бойынша и, а, но көмекші сөздері бар құрмалас сөйлемдерді қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
3.5.2.2 орфографиялық сөздікті қолданып жаңа сөздер жазу (мұғалімнің көмегімен)
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) 2.5.2.1 оқу мақсаты әліпбиді білуді, дыбыстарды зерттеуді қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22-1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Орыс тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного текста
3.2.4.1 пересказывать текст, используя план
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
3.2.5.1 описывать события аудиовизуального материала, сопоставлять с жизненной ситуацией
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
3.2.7.1 соблюдать правила произношения слов
Чтение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках для школьников
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.4.1.1 создавать постер/писать предложения по данной теме/ иллюстрации, используя слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи (с помощью учителя)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.2.2 использовать и согласовывать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы слов один, одна, одно
3.5.1.3 понимать и различать слова, обозначающие завершенность и незавершенность действия
3.5.1.4 понимать и использовать в предложениях предлоги со значением: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
3.5.1.5 согласовывать и использовать слова-признаки, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
3.5.1.6 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям
5.2 Соблюдение орфографических норм
3.5.2.2 писать новые слова, используя орфографический словарь (с помощью учителя)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цель обучения 2.5.2.1 включает знание алфавита, изучение звуков.
Приложение 2 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 54
Приложение 22-1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 4 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Русский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу әрекеттеріндегі тілдік бірліктерді пайдалану нормаларына сәйкес тыңдалым, сөйлеу, оқылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-көпшілік, оқу-тәрбиелік салаларында әңгімелесу үшін қажетті тыңдалым (тыңдау), айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік тұрғыдан дұрыс сөйлемдерді құрастырудың дағдылары мен біліктері, тіл бірліктері туралы, олардың бірігуі, жұмыс істеуі туралы білімді қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) іздеу, танысу, зерттеп оқу дағдыларын қалыптастыру, оқылған ақпарат бойынша диалог пен монолог құру;
5) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің коммуникативті-өзекті лексикасымен және фразеологиясымен байыту;
6) ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
7) қазақ, орыс және өзге де халықтардың мәдени құндылықтарын түсінуді қалыптастыру.
4. Бастауыш мектептің соңында білім алушылар Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық жүйесі (CEFR) бойынша А1, А2 (бастапқы деңгей) қарапайым деңгейінде тілді меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
8. "Орыс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): тыңдалған әңгімелерді, ертегілерді, шағын өлеңдерді түсіну, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, мәтіннің негізгі ойын анықтау, негізгі тұстарын анықтау;

2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуацию общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-популярной, учебной сферах жизни;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание, интерпретацию полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
7) формировать понимание ценностей культур казахского, русского и других народов.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень) согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
7. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание): понимание прослушанных рассказов, сказок, небольших стихотворений, ответы на вопросы по содержанию текста, выделение основной мысли текста, определение основных моментов;

2) айтылым: иллюстрациялар бойынша дәйекті пікір айту, 4-6 репликадан тұратын диалог, нақтылау сұрақтарын құрау, қосымша репликамен диалогты өрбіту, оқылған мәтінді мазмұндау;
3) оқылым: кіріспе оқу, рөлдерге бөліп оқу, мәтінге өз бетінше сұрақтар қою, тақырыпты, негізгі идеяны, жанрды анықтау, әңгіменің жалғасын болжау, кейіпкердің бейнесін сипаттау, өлеңді жаттау;
4) жазылым: комикстер жасау (иллюстрациялар), 4-6 сөйлеммен мәтінді (тікелей сөйлемей) баяндау, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: зат есімдердің жіктелуі, сын есімдерді жекеше, көпше түрде өзгерту, есімдіктердің септік формалары, реттік сан есімдер, етістіктерді жақ пен түр бойынша өзгерту, болымсыз үстеулер, и, а, но көмекші сөздері бар жай және күрделі сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1 кодында "3" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
4.1.1.1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және пікірді басқа формада өзгерте отырып түсіну
1.2 Сөздердің және сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтау
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1 тыңдаған материалдағы түйінді тұстарын анықтау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Мәтіндегі негізгі және қосалқы ақпараттарды түсіну
4.1.4.1 тыңдаған материалдың негізгі ойын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
4.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы негізгі жағдайларды анықтау
Бөлімше
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
2.1 Сөздік қорды толтыру
4.2.1.1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздерді пайдалану
2.2 Берілген тақырыпта пікір білдіру
4.2.2.1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаятына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
4.2.3.1 сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, оның сөзін нақтылау, анықтау, қайта өзгертіп айту
2.4 Тыңдаған/ оқыған материалын мазмұндау
4.2.4.1 тыңдаушының назарын аудару мақсатымен оқиғаларды, әңгімелерді егжей-тегжейлі мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде пікір құру

2) говорение: составление связного высказывания по иллюстрациям, диалог, состоящий из 4-6 реплик, составление уточняющих вопросов, расширение диалога дополнительной репликой, пересказ прочитанного текста;
3) чтение: ознакомительное чтение, чтение по ролям, самостоятельная постановка вопросов к тексту, определение темы, основной мысли, жанра, прогнозирование продолжения рассказа, описание внешности персонажа, заучивание наизусть стихотворений;
4) письмо: составление комиксов (иллюстраций), изложение текста из 4-6 предложений (без прямой речи), соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: склонение имен существительных, изменение имен прилагательных по родам и числам, падежные формы местоимений, порядковые числительные, изменение глаголов по лицам и числам, отрицательные наречия, простое и сложное предложение с союзами и, а, но.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
10. Система целей обучения:
Подраздел
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Использование приемов слушания
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Определение главной и второстепенной информации
4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Подраздел
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала

4.2.5.1 аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын дәлелдеу
2.6 Оқыған/ тыңдаған материал туралы бағалау пікірін білдіру
4.2.6.1 өз көзқарасын білдіре отырып, бағалау пікірін білдіру ("менің пікірім бойынша …", "менің көзқарасым бойынша …")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.7.1 екпін қою ережесін сақтау
Бөлімше
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
4.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді оқу (шолып оқу, іріктеп оқу, рөлдерге бөліп оқу)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.2.1 шағын мәтіндегі бейтаныс сөздер бар түйінді тұстарды түсіну
3.3 Мәтіннің түрлері мен жанрларын анықтау
4.3.3.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел, жаңылтпаш), пайымдау мәтінін ажырата білу
3.4 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
4.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
4.3.5.1 әртүрлі дереккөздер ден: сөздіктерден, анықтамалықтан, энциклопедиялардан, ғаламтор ресурстарынан, инфографикалардан ақпаратты табу және оны алу
Бөлімше
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтіндер жазу
4.4.1.1 оқиғаларды комикстер (иллюстрациялар) түрінде ұсыну
4.2 Оқығанының /тыңдағаны ның мазмұнын баяндау
4.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын мәтін жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
4.4.3.1 қысқа мәтіндер құрастыруда сөйлемдегі қажетті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфия лық нормаларды сақтау
4.4.4.1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтау
Бөлімше
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
5.1 Грамматика лық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)
4.5.1.1 зат есім, сын есім, сан есім және есімдіктерден құралған құрылымдарды ауызша/ жазбаша тілде қолдану және ажырата білу, және оларды саны бойынша өзгерту
4.5.1.2 и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
4.5.1.3 сөйлеуде өздік және сұрау есімдіктерінің септік формаларын, болымсыз (никто, ничто), өздік (себя) есімдіктерін қолдану
4.5.1.4 көмекші сөзді қолдану: в, на – әрекет орны, в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті, о – сөйлеудің, ойдың пәні, в –уақыт, с – ортақтастық, у – сөйлемде /қысқа мәтінде бірдеңеге ие адам
4.5.1.5 іс-әрекеттің аяқталғанын, оның нәтижесін, оқиға, іс-әрекеттің аяқталу немесе оның басталу шағын көрсететін етістікті қолдану
4.5.1.6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру

4.2.5.1 аргументировать свою точку зрения на основе аудиовизуального материала
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
4.2.6.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Подраздел
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использование видов чтения
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Подраздел
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания в предложениях при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Подраздел
4 класс уровень А2 начинающий
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи конструкции из имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
4.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и/да, а/но
4.5.1.3 использовать в речи падежные формы личных и вопросительных местоимений, отрицательные (никто, ничто), возвратные (себя)
4.5.1.4 использовать предлоги: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо в предложениях/ кратком тексте
4.5.1.5 использовать глаголы, которые указывают на завершенность действия, его результат, конец действия или его начало
4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже

4.5.1.7 заттың сынын білдіретін сөздерді зат есіммен үйлестіру, түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша заттарға тән белгілерді табу таңдау
4.5.1.8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
4.5.2.1 жазылуы айтылуымен сәйкес келмейтін сөздерді мұғалімнің көмегімен жазу/ көшіріп жазу
4.5.2.2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
11. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлім (сөйлеу әрекеттерінің түрлері)
Бөлімше (дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Менің Отаным – Қазақстан
2. Құндылықтар
Тыңдалым
(тыңдау)
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
4.1.1.1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және пікірді басқа формада өзгерте отырып түсіну
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтау
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1 тыңдаған материалдағы түйінді тұстарын анықтау және сұрақтарға жауап беру
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздерді пайдалану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
4.2.2.1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу
4.2.3.1 сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, оның сөзін нақтылау, анықтау, қайта өзгертіп айту
2.6 Оқыған/ тыңдаған материал бойынша пікір білдіру
4.2.6.1 өз көзқарасын білдіре отырып, бағалау пікірін білдіру ("менің пікірім бойынша …", "менің көзқарасым бойынша …")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.7.1 екпін қою ережелерін сақтау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді оқу (шолып оқу, іріктеп оқу, рөлдерге бөліп оқу)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.2.1 шағын мәтіндегі бейтаныс сөздер бар түйінді тұстарды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеті туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
Жазылым

4.5.1.7 согласовывать слова, обозначающие признаки предметов со словами-предметами, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
4.5.1.8 использовать наречия: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия, модальные слова: надо, нужно, можно, нельзя
5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением, с помощью учителя
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 4 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 4 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
1) 4 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Роди на – Казахстан
2. Ценности
Аудирование (слушание)
1.1 Использование приемов слушания
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
4.1.2.1 определять значения незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном
4.2.6.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Чтение
3.1 Использование видов чтения
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
Письмо

4.5.1.6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру
4.5.1.8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
4.5.2.2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
Ескерту: оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
23-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы 3-сыныптағы білім алушылардың А1.1 деңгейіндегі тілдік дағдыларды келесі аспектілер арқылы дамытуға бағытталған:
1) талдауға, бағалауға және шығармашылық ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең спектрімен танысу;
3) оқу материалын ынталандыру және қиындату.
3. Бастауыш мектепте бағдарламаның мазмұны білім алушылардың күнделікті сөйлесуде ағылшын тілін қолдану қабілетін дамытуға және одан әрі оқу үшін берік негізді қамтамасыз етуге бағытталған. Ағылшын тілін оқыту бағдарламасының негізгі мақсаты – білім алушылардың тіл байлығын, қызығушылығын, өзіне деген сенімін дамыту, ағылшын тілін үйренуге деген оң көзқарасты қалыптастыру.
4. Бағдарламаға сәйкес, бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушылар A1 деңгейін меңгереді деп күтілуде.
2 тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
5. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3 сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
6. Пән бойынша білім мен дағдылар бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдер одан әрі дағдылар, тақырыптар, білім немесе түсінік деңгейіне сәйкес келетін және болашақта оқу мақсатын қалыптастыратын бөлімдерге бөлінеді. Ағылшын тіліндегі пәндік бағдарламаларды әзірлеудің маңызды қағидасы – оқу бағдарламасының шиыршық тұжырымдамасы. Оқыту мақсаттары мұғалімдерге жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік беретін әрбір бөлімшедегі прогресті көрсетеді.

4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже
4.5.1.8 использовать наречия: надо, нужно, можно, нельзя, интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия
5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
Примечание: цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности.
Приложение 3 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 54
Приложение 23 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2023 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для 3 класса уровня начального образования
Глава 1: Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по английскому языку направлена на достижение обучающимися языкового уровня A1.1 - в 3 классе, посредством следующих аспектов:
1) различных заданий, способствующих анализу, оценке и творческому мышлению;
2) знакомства с различными устными и письменными источниками;
3) стимулирования и усложнения учебного материала.
3. В начальной школе содержание программы направлено на развитие способности учащихся использовать английский язык в повседневной беседе и создание прочной основы для дальнейшего обучения. Основная цель программы обучения английскому языку – развитие у обучающихся языковых навыков, интереса, уверенности в себе, а также формирование позитивного отношения к изучению английского языка.
4. Согласно программе, после завершения начального образования обучающиеся должны овладеть уровнем А1.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в год.
6. Предметные знания и умения разделены на разделы. Разделы далее делятся на подразделы, которые соответствуют уровню навыков, тем, знаний или понимания и формируют будущие цели обучения. Важным принципом разработки предметных программ на английском языке является концепция спиральной учебной программы. Цели обучения показывают прогресс в каждом подразделе, что позволяет учителям планировать и оценивать.

7. Оқу бағдарламасының мазмұны сөйлеу әрекетінің түрлері мен тілді қолдану бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
1-бөлім "Тыңдалым":
1) фонологиялық хабардарлық;
2) сөздік қорын түсіну;
3) нұсқауларды түсіну;
4) жалпы түсінік;
5) болжамдар жасау.
2- бөлім "Айтылым":
1) фонологиялық хабардарлық;
2) сөздік қорын қолдану;
3) өзара әрекеттесу;
4) тұрақты монологты дамыту;
5) қайталап айту дағдыларын дамыту.
3- бөлім "Оқылым":
1) фонологиялық хабардарлық;
2) сөздік қорын дамыту;
3) жалпы түсіну үшін оқу;
4) нақты ақпарат алу үшін әртүрлі мәтіндерді оқу;
5) бос уақытты өткізу әрекеті ретінде оқу.
4- бөлім "Жазылым":
1) орфография;
2) жазу дағдыларын дамыту;
3) әртүрлі мәтіндерді шығару;
4) үйлесімділік пен ұйымшылдықты дамыту;
5) тыныс белгілері.
5-бөлім "Ағылшын тілін қолдану":
1) грамматикалық бірліктерді қолдану
8. 3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым: фонемалық дыбыстар мен фонемалық тіркестерді білу; алфавит әріптерінің атауларын тану; баяу және анық айтылатын сыныптағы шектеулі іс-шараларға арналған қысқаша негізгі нұсқауларды түсіну; баяу және анық айтылатын негізгі жалпы жеке сұрақтарды түсіну; көрнекі құралдар арқылы адамдардың, іс-әрекеттердің және заттардың негізгі сипаттамаларын түсіну, қолдау; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша қысқа қолдау көрсетілетін баяндаманың мазмұнын болжау үшін контекстік белгілерді пайдалану.
2) Айтылым: таныс сөздер мен сөз тіркестерін түсінікті айту; жеке ақпаратты беру үшін оқшау сөздер мен негізгі сөз тіркестерін пайдалану; негізгі сұрақтарға бір сөзбен немесе қысқа жауаптармен жауап беру; тікелей жеке қажеттіліктерге байланысты негізгі сұраныстарды жасау; басқалармен негізгі өзара әрекеттесу кезінде сәлемдесу және сұрау салу; адамдар мен заттардың қарапайым сипаттамаларын беру.
3) Оқылым: алфавит әріптерін тану және атау; әдеттегі күнделікті жағдайларда иллюстрациялардағы /суреттердегі кейбір таныс сөздер мен белгілерді анықтау; тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша суреттегі немесе белгішедегі сөздің мағынасын көрсету; таныс күнделікті мәнмәтіндерде қолданылатын қысқа, қарапайым нұсқауларды орындау; қысқа, қарапайым сипаттамаларда көрсетілген негізгі ойларды табу; әр-түрлі мәтіндерден нақты ақпаратты табу (ашық хаттар, плакаттар, парақшалар, хабарламалар мен ескертулер: орындар, уақыт және бағалар); сөздікті қолдана отырып, өте қарапайым тілде жазылған қысқа иллюстрацияланған көркем және публицистикалық әңгімелерді оқу.
4) Жазылым: кейбір жиі қолданылатын сөздерді дәл жазу; қысқа сөздерде сөз тәртібінің ережелерін сақтау; сөйлем деңгейінде жазбаша мәтінді аяқтау үшін сөздер мен қысқа қарапайым сөз тіркестерін қолдану; сөздер мен қарапайым сөз тіркестерін қолдана отырып ашықхат жазу, идеяларды and, but деген жалғаулықтарды қолдана отырып байланыстыру; тыныс белгілерінің негізгі ережелерін қолдану.

7. Содержание учебной программы организовано по разделам, включая виды речевых действий и использование языка.
Раздел 1. "Аудирование":
1) фонологическая осведомлҰнность;
2) понимание словарного запаса;
3) понимание инструкций;
4) общее понимание;
5) делать прогнозы.
Раздел 2. "Говорение":
1) фонологическая осведомлҰнность;
2) использование словарного запаса;
3) взаимодействие;
4) развитие устойчивого монолога;
5) развитие навыков повторения.
Раздел 3. "Чтение":
1) фонологическая осведомлҰнность;
2) развитие словарного запаса;
3) чтение для общего понимания;
4) чтение различных текстов для получения конкретной информации;
5) чтение как вид досуга.
Раздел 4. "Письмо":
1) орфография;
2) развитие навыков письма;
3) создавать различные тексты;
4) развитие последовательности и согласованности;
5) пунктуация.
Раздел 5. "Использование английского языка":
1) употребление грамматических единиц
8. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) Аудирование: знание фонематических звуков и фонематических сочетаний; знание букв алфавита; понимание кратких, произносимых медленно и четко, базовых инструкций для некоторой деятельности в классе; понимание основных общие личных вопросов, произносимых медленно и четко; понимание основных характеристик людей, действий и вещей, показанных посредством визуальных средств; использование контекстных подсказок для прогнозирования содержания короткой поддерживаемой речи на ограниченный круг знакомых тем.
2) Говорение: четкое произношение знакомых слов и фраз; использование отдельных слов и ключевых фраз для предоставления личной информации; ответы на основные вопросы одним словом или короткими ответами; формулирование основных запросов, непосредственно связанных с личными потребностями; приветствие и вопросы об основных взаимодействиях с другими; простые описания людей и вещей.
3) Чтение: узнавание и называние букв алфавита; определить некоторые знакомые слова и знаки на иллюстрациях/картинках в типичных повседневных ситуациях; отображение значения слова на картинке или значке на ограниченный ряд тем; следовать коротким и простым инструкциям, используемым в знакомых повседневных ситуациях; нахождение основных идей в кратком виде; в простых описаниях находит конкретную информацию в различных текстах (открытки, плакаты, листовки, объявления и объявления: места, время и цены); чтение с использованием словаря коротких иллюстрированных художественных и научно-популярных рассказов, написанных очень простым языком.
4) Письмо: аккуратно пишет несколько часто употребляемых слов; соблюдает правила порядка слов в коротких словах; использовать слова и короткие простые фразы для завершения письменного текста на уровне предложений; пишет открытки, используя слова и простые фразы, соединяет идеи с помощью союзов and, but; использует основные правила пунктуации.

5) Ағылшын тілін қолдану: жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, соның ішінде кейбір жалпы тұрақты емес көпше және жоғары жиілікті саналмайтын зат есімдерді қолдану; жеке ақпаратты ұсыну және таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша адамдар мен заттарды сипаттау үшін to be етістігін пайдалану; кардинал сандарды (1-10, 11 - 20, 21 – 100) қолдану; адамдар мен заттарды және қарапайым сезімдерді қолдаумен сипаттау кезінде жалпы сын есімдерді қолдану; заттарды анықтау үшін a, an, the негізгі детерминаторларын қолдану; негізгі сұрақтарды who, what, where, how, and when деген сұрақ есімдіктерін қолдану; қолдау көрсетілетін жабық сұрақтардағы заттарды көрсету үшін this, these, that және thoses демонстрациялық есімдіктерін пайдалану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымында жеке тақырыптар мен объект есімдіктерін пайдалану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды пайдалану; has got/ have got; there is/are тіркестерін таныс тақырыптардың шектеулі ауқымында қолдану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы үшін осы шақ және қысқартулардың жалпы қабылданған нысандарын пайдалану; қай жерде екенін айту үшін here/there негізгі орынға байланысты үстеулерді қолдану; мүмкіндікті сипаттау үшін can/ can't модальді етістіктерін қолдану; орналасуына байланысты көмекші сөздерді қолдану; уақытқа байланысты көмекші сөздерді қолдану; етістіктерді қолданыңыз + етістік, go/like + етістік + ing.
2-параграф. Оқу мақсаттар жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші сан бөлімшені және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
1. Phonological awareness (фонологиялық хабардарлық)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words
2. Understanding vocabulary (сөздік туралы түсінік)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support
3. Understanding instructions (нұсқаулықтар туралы түсінік)
3.1.3.1. understand a range of short classroom instructions
4. Overall comprehension
(жалпы түсінік)
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support
5. Making predictions
(болжамдар жасау)
3.1.5.1.use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of familiar topics

5) Использование английского языка: использование существительных в единственном и множественном числе, включая некоторые распространенные неправильные формы множественного числа и часто встречающиеся неисчисляемые существительные; использование глагола to be для представления личной информации и описания людей и вещей на ограниченный ряд знакомых тем; использование количественных чисел (1-10, 11-20, 21-100); использование общих прилагательных при описании людей и вещей, а также простых чувств при поддержке; использование основных определителей a, an, the для идентификации вещей; использование вопросительных местоимений who, what, where, how, и when в основных вопросах; использование указательных местоимений this, these, that и thoses для обозначения предметов в поддерживаемых закрытых вопросах; использование личных субъектных и объектных местоимений в ограниченном ряде знакомых тем; использовать повелительные формы, чтобы дать краткие инструкции на ограниченный ряд знакомых тем; используйте фразы has got/ have got, there is/are в ограниченном ряде знакомых тем; использовать общепринятые формы настоящего времени и сокращения для ограниченного ряда знакомых тем; использование наречия местоположения here/there, чтобы указать место; использование модальных глаголов can/can't для описания возможности; использование вспомогательных слов в зависимости от местоположения; использование вспомогательных слов, связанных со временем; используйте глаголы let's + глагол, go/like + глагол + ing.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены в виде кода. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число - подраздел и четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2" - подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
1) раздел 1 "Аудирование":
Подраздел
3 класс 3 (A1.1)
1. Phonological awareness (фонологическая осведомлҰнность)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words
2. Understanding vocabulary (понимание словарного запаса)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support
3. Understanding instructions (понимание инструкций)
3.1.3.1. understand a range of short classroom instructions
4. Overall comprehension
(общее понимание)
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support
5. Making predictions
(делать прогнозы)
3.1.5.1.use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of familiar topics

2) 2- бөлім "Айтылым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
1. Phonological awareness (фонологиялық хабардарлық)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends in words using appropriate stress, rhythm, and intonation.
2. Using vocabulary (Сөздікті қолдану)
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information
3. Interaction (өзара әрекеттесу)
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others
4. Developing sustained monologue (тұрақты монологты дамыту)
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, objects
5. Developing retelling skills
(қайталау дағдыларын дамыту)
3) 3-бөлім "Оқылым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
1. Phonological awareness (фонологиялық хабардарлық)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter
2. Developing vocabulary range (сөздік қорын дамыту)
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics
3. Reading for overall comprehension (жалпы түсіну үшін оқу)
3.3.3.1 follow short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support
4. Reading different types of texts for specific information (нақты ақпарат алу үшін әртүрлі мәтін түрлерін оқу)
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices)
5. Reading as a leisure activity (бос уақытты өткізу үшін оқу)
3.3.5.1 understand short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary
4) 4-бөлім "Жазылым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
1. Spelling
(орфография)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words
2. Building writing skills (жазу дағдыларын қалыптастыру)
3.4.2.1. follow word order rules in short statements.
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level
3. Producing different types of texts (әртүрлі мәтіндерді құрастыру)
3.4.3.1 create a poster or write a postcard using words and simple phrases
4. Developing coherence and cohesion (ұйымшылдық пен үйлесімділікті дамыту)

2) раздел 2 "Говорение":
Подраздел
3 класс (A1.1)
1. Phonological awareness (фонологическая осведомлҰнность)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends in words using appropriate stress, rhythm, and intonation.
2. Using vocabulary (использование словарного запаса)
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information
3. Interaction (взаимодействие)
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others
4. Developing sustained monologue (развитие устойчивого монолога)
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, objects
5. Developing
retelling skills
(развитие навыков повторения)
3) раздел 3 "Чтение":
Подраздел
3 класс (A1.1)
1. Phonological awareness (фонологическая осведомлҰнность)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter
2. Developing vocabulary range (развитие словарного запаса)
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics
3. Reading for overall comprehension (чтение для общего понимания)
3.3.3.1 follow short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support
4. Reading different types of texts for specific information (чтение различных текстов для получения конкретной информации)
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices)
5. Reading as a leisure activity (чтение как вид досуга)
3.3.5.1 understand short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary
4) раздел 4 "Письмо":
Подраздел
3 класс (A1.1)
1. Spelling
(орфография)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words
2. Building writing skills (развитие навыков письма)
3.4.2.1. follow word order rules in short statements.
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level
3. Producing different types of texts
(создавать различные тексты)
3.4.3.1 create a poster or write a postcard using words and simple phrases
4. Developing coherence and cohesion (развитие последовательности и согласованности)

3.4.4.1 link ideas with and, but.
5. Punctuation (пунктуация)
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks)
5) 5-бөлім "Ағылшын тілін қолдану":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
1. The use of grammatical units (грамматика-лық бірліктерді қолдану)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things
3.5.1.6 use interrogative pronouns who, what, where, how, and when to ask basic questions
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics
3.5.1.12 use basic adverbs of place here/there to say where things are
3.5.1.13 use can/ can't to describe the ability
3.5.1.14 use basic prepositions of place
3.5.1.15 use basic prepositions of time
3.5.1.16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing
10. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
11. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып
Тақырыптар мен олардың бөлімі
Бөлім
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Hello English!
(Сәлем, Ағылшын)
1.1. Greetings and names
(Сәлемдесу және атаулар)
1.2 About me
(Мен туралы)
Listening
(Тыңдалым)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions.
Speaking
(Айтылым)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;

3.4.4.1 link ideas with and, but.
5. Punctuation (пунктуация)
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks)
5) раздел 5 "Использование английского языка":
Подраздел
3 класс (A1.1)
1) The use of grammatical units (употребление грамматических единиц)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things
3.5.1.6 use interrogative pronouns who, what, where, how, and when to ask basic questions
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics
3.5.1.12 use basic adverbs of place here/there to say where things are
3.5.1.13 use can/ can't to describe the ability
3.5.1.14 use basic prepositions of place
3.5.1.15 use basic prepositions of time
3.5.1.16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing
10. Распределение часов на изучение разделов и подразделов предоставляется на усмотрение учителя.
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3 класса уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3 класса уровня начального образования
1) 3 класс
Темы и их раздел
Раздел
Цели обучения
1 четверть
1. Hello English!
(Привет, Английский)
1.1. Greetings and names
(Приветствие и имена)
1.2. About me
(Обо мне)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;

3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses.
Reading
(Оқылым)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
Writing
(Жазылым)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics.
2. My school
(Менің мектебім)
2.1 My schoolbag
(Менің мектеп сөмкем)
2.2 My classroom
and classroom activities
(Менің сыныбым және
сыныптағы қызмет)
Listening
(Тыңдалым)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions.
Speaking
(Айтылым)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others;
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Оқылым)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support.
Writing
(Жазылым)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3.4.3.1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns;
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;

3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses.
Reading
(Чтение)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics.
2. My school
(Моя школа)
2.1 My schoolbag
(Моя школьная сумка)
2.2 My classroom and classroom activities
(Мой класс и деятельность в классе)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others;
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Чтение)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3.4.3.1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases.
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns;
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;

3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100 to count;
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support;
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics;
3.5.1.14 use basic prepositions of place.
2-тоқсан
3. People I love
(Мен жақсы көретін адамдар)
3.1 My family
(Менің отбасым)
3.2 My friends
(Менің достарым)
Listening
(Тыңдалым)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Айтылым)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others.
Reading
(Оқылым)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.1.3 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.1 follow word order rules in short statements;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns on a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;

3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100 to count;
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support;
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics;
3.5.1.14 use basic prepositions of place.
2 четверть
3. People I love
(Люди, которых я люблю)
3.1 My family
(Моя семья)
3.2 My friends
(Мои друзья)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others.
Reading
(Чтение)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.1.3 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.1 follow word order rules in short statements;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns on a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;

3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs.
Reading
(Оқылым)
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.3.1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases;
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things;
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms contractions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.13 use can/ can’t to describe ability;
3.5.1.16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing.
6. Health
(Денсаулық)
6.1 Body parts
(Дене мүшелері)
6.2 Healthy food
(Пайдалы тағам)
Listening
(Тыңдалым)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Айтылым)
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Оқылым)
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3.4.3.1 create a poster or a postcard, using words and simple phrases;
3.4.4.1 link ideas with and, but;

3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs.
Reading
(Чтение)
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.3.1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases;
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things;
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms contractions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.13 use can/ can’t to describe ability;
3.5.1.16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing.
6. Health
(Здоровье)
6.1 Body parts
(Части тела)
6.2 Healthy food
(Здоровая пища)
Listening
(Аудирование)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Говорение)
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Чтение)
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3.4.3.1 create a poster or a postcard, using words and simple phrases;
3.4.4.1 link ideas with and, but;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ағылшын тілі" оқу пәнінен оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды ағылшын тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар ағылшын тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Ағылшын тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, ағылшын тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және ағылшын) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
5. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім берудің негізгі құндылықтары: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім беру". Бұл құндылықтар білім алушы үшін оның мінез-құлқы мен күнделікті әрекеттерін ынталандыратын тұрақты жеке нұсқауларға айналуға арналған.
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі:
1) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Английский язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению английского языка.
4. Каждая предметная программа предусматривает трехъязычное образование. Это означает, что как учебные, так и внеклассные мероприятия проводятся на трех языках (казахском, русском и английском). Поскольку каждый предмет вносит свой вклад в создание многоязычной среды обучения, Предметная программа обеспечивает соблюдение политики трехъязычного образования.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год.

7. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полиглоттарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшілікке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) ағылшын тілін қолдану: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

7. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) аудирование: слушать и понимать широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе, основные идеи коротких бесед и текстов на различные общие и некоторые учебные темы, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в коротких разговорах, рассказах и текстах на общие и некоторые учебные темы;
2) говорение: правильно произносить изучаемые слова, короткие фразы, простые и придаточные предложения, использовать изученные речевые модели вопросительного и повествовательного характера на общие и некоторые учебные темы, давать краткое описание людей и предметов, отвечать на вопросы по общим и некоторым учебным темам, участвовать в полилогах, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознавать и правильно произносить фразы на уровне текста, читать и понимать короткие простые тексты художественной и научно-популярной литературы, определять основную идею в коротких простых текстах на общие и некоторые учебные темы, используя контекстные подсказки, понимать специфичную информацию и детали в коротких простых текстах;
4) письмо: различать прописные и строчные буквы при написании имен, мест и предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, планировать, писать и исправлять предложения на ряд личных, общих и некоторых учебных тем, составлять короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы при поддержке учителя, соблюдать последовательность коротких предложений в абзаце при предоставлении информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов;
5) использование английского языка: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

8. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) "Тыңдалым": білім алушы таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі идеясын түсінеді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, мазмұнды болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдаланады және таныс тақырыптар бойынша шағын әңгіменің мағынасы, шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді, баяу және анық айтылады;
2) "Айтылым": білім алушы өзі туралы негізгі тұжырымдарды тұжырымдайды, сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын қарапайым сөздер мен сөз тіркестерін айтады, интонация мен екпінді дұрыс қолданады, оң және теріс пікірлерін білдіреді;
3) "Оқылым": білім алушы иллюстрацияланған сөздікті пайдаланады, қысқа әдеби мәтіндерді оқиды және түсінеді, шағын әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндерден нақты ақпарат пен мәліметтерді табады, жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды қазақ және әлем әдебиеті шығармаларында;
4) "Жазылым": білім алушы өзінің білімін және қысқа диктантты сөйлемдердің жазылуы мен айтылуының айырмашылығын көрсете отырып, жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қолданады;
5) "Ағылшын тілін қолдану": білім алушы өз ойын қарапайым модальді етістіктермен білдіреді, оқиғаларды сипаттау және өзі туралы ақпарат беру үшін осы және өткен шақтарды пайдаланады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану

8. Виды речевой деятельности:
1) "Аудирование": обучающийся понимает основные идеи короткого выступления на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цветах и числах, использует контекстуальные подсказки, чтобы предсказать содержание и смысл короткого выступления на знакомые темы, понимает общий смысл коротких рассказов, произносимых медленно и четко;
2) "Говорение": обучающийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит основные слова и фразы, описывающие вещи и события, демонстрируя правильную интонацию и ударение, выражает то, что ему нравится и не нравится;
3) "Чтение": обучающийся пользуется иллюстрированным словарем, читает и понимает короткие художественные и научно-популярные тексты о социальных и повседневных вопросах, определяет основную идею коротких текстов, выделяет конкретную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;
4) "Письмо": обучающийся правильно записывает часто используемые слова, демонстрируя свое знание различий между их написанием и произношением, пишет короткие продиктованные предложения, правильно использует знаки препинания в конце предложения;
5) "Использование английского языка": обучающийся выражает себя, используя базовые модели и общие настоящие и прошлые простые и непрерывные формы для описания событий и предоставления личной информации.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
10. Система целей обучения:
1) Раздел 1 "Аудирование":
4 класс
высокий уровень A1
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем

4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады
2) 2-бөлім "Айтылым":
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту
3) 3-бөлім "Оқылым":
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау
4.3.4.1 қолда мен жіктеуге сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4) 4-бөлім "Жазылым":
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану

4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся
2) раздел 2 "Говорение":
4 класс
высокий уровень A1
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
3) Раздел 3 "Чтение":
4 класс
высокий уровень A1
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4) Раздел 4 "Письмо":
4 класс
высокий уровень A1
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе

4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Ағылшын тілін қолдану":
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану
4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of
4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns
4.5.7.1 жеке зат есімдер мен зат есімдерді, соның ішінде жанама зат есімдерді қолданыңыз және жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mine, yours есімдіктерін қолдану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану
4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану
4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are (толық және қысқартылған түрде) қолдану
4.5.12.1 мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану: sometimes, often, always, never to indicate when and how often; well, badly, деген қарапайым үстеулерді қолдануға кірісу, іс-әрекетті сипаттау үшін common -ly жұрнағы бар негізгі үстеулерді қолдану slowly, quickly

4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) Раздел 5 "Использование английского языка":
4 класс
высокий уровень A1
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, для описания и обозначения предмета
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
4.5.4.1 использовать артикли и местоимения a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
4.5.7.1 использовать личные и объектные местоимения и использовать притяжательные местоимения mine, yours для предоставления личной информации и описания действий и событий
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/have got there is/are (в полной и сокращенной форме)
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий

4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану
4.5.14.1 орын, орын және бағыт қосымшаларын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт қосымшаларын пайдалану, В, на, на, до, после, с/жоқ пайдалану
4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану
4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану
11. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 4 -сынып:
Бөлімдердің ортақ тақырыптары
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
Қазақстандағы спорт
Балалар ойыны 1
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.12.1 мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану: sometimes, often, always, never to indicate when and how often; well, badly, деген қарапайым үстеулерді қолдануға кірісу, іс-әрекетті сипаттау үшін common -ly жұрнағы бар негізгі үстеулерді қолдану;
4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану;
Балалар ойыны 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
11. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 4 класса уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 4 класса уровня начального образования
1) 4 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Спорт в Казахстане
Детские игры 1
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
Детские игры 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Эзоптың мысалдары 1
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.5.12.1 мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану: sometimes, often, always, never to indicate when and how often; well, badly, деген қарапайым үстеулерді қолдануға кірісу, іс-әрекетті сипаттау үшін common -ly жұрнағы бар негізгі үстеулерді қолдану
Эзоптың мысалдары 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдауия сравнений;
4.5.12.1 мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану: sometimes, often, always, never to indicate when and how often; well, badly, деген қарапайым үстеулерді қолдануға кірісу, іс-әрекетті сипаттау үшін common -ly жұрнағы бар негізгі үстеулерді қолдану
Мифтер мен аңыздардағы құндылықтар
Фольклор 1
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;

4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of задавать вопросы по растущему кругу знакомых тем
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of задавать вопросы по растущему кругу знакомых тем
Басни Эзопа 1
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
Басни Эзопа 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем для описания предметов, использовать простые простые и некоторые сложные прилагательные [сравнительная форма] для проведения сравнений;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
Ценности в мифах и легендах
Фольклор 1
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;

4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану
Фольклор 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдауия сравнений;
4.5.7.1 жеке зат есімдер мен зат есімдерді, соның ішінде жанама зат есімдерді қолданыңыз және жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mine, yours есімдіктерін қолдану;
Адамдар мен мекендер
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
Айдаһарлар мен сиқырлы тіршілік иелері 1
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану;

4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
Фольклор 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем для описания предметов, использовать простые простые и некоторые сложные прилагательные [сравнительная форма] для проведения сравнений;
4.5.7.1 использовать личные объектные местоимения в сочетании с существительными прямого объекта для описания действий и событий
Люди и места
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Драконы и волшебные существа 1
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;

4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану;
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Айдаһарлар мен сиқырлы тіршілік иелері 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.12.1 мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану: sometimes, often, always, never to indicate when and how often; well, badly, деген қарапайым үстеулерді қолдануға кірісу, іс-әрекетті сипаттау үшін common -ly жұрнағы бар негізгі үстеулерді қолдану;
4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану;
2 -тоқсан
Қазына және мұра
Қазына карталары 1
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану;
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану;

4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Драконы и волшебные существа 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий;
4.5.15.1 использовать would you like to приглашать и использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
2 четверть
Сокровище и Наследие
Карты сокровищ 1
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов
4.5.4.1 использовать артикли a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those чтобы ссылаться на слова по растущему кругу общих и некоторых учебных тем;

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Мамандықтар әлемі және байланыс жолдары
Ым-ишара тілі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану;
4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns;
Коммуникациялар әлемі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
Технологиялар
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау;
4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are (толық және қысқартылған түрде) қолдану;
3 -тоқсан
Ыстық және суық
Ауа райы 1
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
Мир профессий и способы коммуникации
Язык жестов
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s/s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
Мир коммуникации
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
Технологии
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are (в полной и сокращенной форме)
3 четверть
Горячо и Холодно
Погода 1
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану;
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Ауа райы 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
Жанартаулар
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
Қар мен мұз
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;

4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Погода 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
Вулканы
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
Снег и лед
4.3.6.1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;

2. "Неміс тілі" пәнін оқыту мақсаты – тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын дамыту.
3. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы 3-сыныптағы білім алушылардың А1.1 тілдік деңгейіне жетуге бағытталған.
4. Бағдарламаның мазмұны неміс тілін оқытудың сапасын арттыруға бағытталған, ұзақ мерзімді білім берудің құндылықтары мен мақсаттарын және неміс тілін оқытудың күтілетін нәтижелерін белгілейді.
5. Бағдарлама қазақстандық негізгі құндылықтарды бағдарламаның тақырыптары мен бөлімдеріне тікелей біріктіреді. Мәтіндер мен көрнекі материалдарды таңдағанда білім алушылардың жас ерекшеліктерін, психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктерін ескеру қажет. Білім алушыларға лайықты үлгілерді басшылыққа алу үшін қазақстандық қоғам мен білім беру жүйесінің этикалық нормалары мен құндылықтарын сақтауға ерекше көңіл бөлінеді.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
7. "Неміс тілі" 3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
Жалпы бөлімдер – A1.1
1) Тыңдалым (Hören): баяу берілген нұсқауларды анық түсінеді; баяу және анық айтылған, көрнекі сигналдармен немесе қолдау қимылдарымен сүйемелденген және қажет болған жағдайда қайталанатын қысқа, қарапайым сұрақтар мен мәлімдемелерді түсінеді; нақты анықталған және күнделікті таныс контексте немесе ымдап көрсетілген жағдайда анық және баяу айтылған күнделікті және таныс сөздерді/белгілерді таниды.
2) Айтылым (Sprechen): күнделікті қарапайым, нақты қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған сөз тіркестерін түсінеді, басқалармен негізгі өзара әрекеттесу кезінде жауап береді, әңгімелесушіні түсінеді, анық және қайталаумен баяу сөйлейді; әңгімелесушіні таныстырады, амандасу және қоштасу қарапайым сөздерін қолданады, денсаулығын сұрайды және жаңалықтарға жауап қайтарады; ойларын қарапайым сөздермен және сөз тіркестерімен жеткізеді, қосымша уақытты ескере отырып басқалардың пікірін сұрайды.
3) Оқылым (Lesen): өте қысқа, қарапайым мәтіндерді, сөйлемдерді бірінен соң бірі оқиды және түсінеді; атауларды, сөздерді және қарапайым сөз тіркестерін анықтайды, қажет болған жағдайда мәтінді бірнеше рет қайта оқиды.
4) Жазылым (Schreiben): қысқа хабарламалар арқылы күнделікті өмірдегі ақпаратты сұрайды немесе жеткізеді; өзі және басқалар туралы олар қайда тұратыны және не істейтіні жайлы қарапайым тіркестер мен сөйлемдер жазады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі

2. Целью изучения предмета "Немецкий язык" является развитие навыков слушания, говорения, чтения и письма.
3. Учебная программа по предмету "Немецкий язык" направлена на достижение языкового уровня A1.1 в 3 классе.
4. Содержание программы направлено на повышение качества преподавания немецкого языка, устанавливает ценности и цели долгосрочного образования, ожидаемые результаты обучения немецкому языку.
5. Программа интегрирует казахстанские базовые ценности непосредственно в темы и разделы программы. При выборе текстов и наглядных материалов следует учитывать возраст обучающихся, их психологические и социальные особенности. Особое внимание уделяется соблюдению этических норм и ценностей казахстанского общества и системы образования, чтобы обучающиеся могли ориентироваться на подходящие примеры для подражания.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Немецкий язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
Общие разделы – A1.1
1) Аудирование (Hören): четко понимает адресованные в медленном темпе инструкции; понимает короткие, простые вопросы и утверждения, если они произносятся медленно и четко, сопровождаются визуальными сигналами или жестами поддержки и повторяются при необходимости; распознает повседневные и знакомые слова/знаки при условии, что они произносятся четко и медленно и в строго определенном и знакомом повседневном контексте или выражены на языке жестов.
2) Говорение (Sprechen): понимает повседневные выражения, направленные на удовлетворение простых, конкретных потребностей, отвечает при обращении напрямую, понимает собеседника, говорит медленно, четко и с повторением; представляет собеседника, использует простые приветствия прощания, интересуется здоровьем и реагирует на новости; выражает идею простыми словами и фразами, спрашивает мнение других, при условии дополнительного времени.
3) Чтение (Lesen): читает и понимает очень короткие, простые тексты, предложение за предложением; определяет имена, слова и простейшие фразы, при необходимости перечитывая текст несколько раз.
4) Письмо (Schreiben): запрашивает или передает информацию из повседневной жизни в коротких сообщениях; пишет простые фразы и предложения о себе и других: где они живут и чем занимаются.
Параграф 2. Система целей обучения

8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші сан бөлімшені және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) 1-бөлім "Тыңдалым" (Hörverstehen):
Kompetenzen des Hörens (Тыңдап түсіну қабілеті)
3-сынып (А1.1)
Lernende müssen:
1. Hörverstehen allgemein
(Жалпы тыңдалым)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden
2. Ankündigungen und Anweisungen verstehen (Хабарландырулар мен нұсқауларды түсіну)
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
3. Audiomedien und Tonaufnahmen verstehen (Дыбыстық ақпарат құралдары мен дыбыс жазбаларын түсіну)
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wiedererkennen, die er/sie schon aus einfachen kurzen Aufnahmen kennt
4. Interviewgespräche (Сұхбат)
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
2) 2 бөлім "Айтылым" (Sprechen):
Mündliche Kompetenzen (Ауызша репродуктивті дағдылар: тыңдалым және айтылым)
3-сынып (A1.1)
Lernende müssen:
1. Mündliche Produktion allgemein (Жүйелі сөйлеуді дамыту)
3.2.1.1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3.2.1.3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene
2. Mündliche Interaktion (Өзара сөйлеу әрекет)
3.2.2.1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen
3. Zusammenhängendes Sprechen: Erfahrungen beschreiben
(Біріктірілген ауызша сөйлеуді дамыту, тәжірибені сипаттау)
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
4. Zusammenhängendes Sprechen: Erfahrungen beschreiben (Жүйелі сөйлеуді дамыту: тәжірибені сипаттау)

8. Цели обучения в программе представлены в виде кода. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число – подраздел и четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2" - подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
1) раздел 1 "Аудирование" (Hörverstehen):
Kompetenzen des Hörens
(Умение понимать на слух)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
1. Hörverstehen allgemein
(Аудирование в целом)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden
2. Ankündigungen und Anweisungen verstehen
(Понимание объявлений и инструкций)
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
3. Audiomedien und Tonaufnahmenverstehen
(Понимание аудионосителей и звукозаписей)
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wiedererkennen, die er/sie schon aus einfachen kurzen Aufnahmen kennt
4. Interviewgespräche
(Собеседование)
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
2) раздел 2 "Говорение" (Sprechen):
Mündliche Kompetenzen
(Устные репродуктивные навыки: слушание и говорение)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
1. Mündliche Produktion allgemein
(Развитие связной речи)
3.2.1.1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3.2.1.3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene
2. Mündliche Interaktion
(Устное речевое взаимодействие)
3.2.2.1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen
3. Gesprächspartner verstehen
(Понимать собеседника)
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
4. Zusammenhängendes Sprechen: Erfahrungen beschreiben (Развитие связной устной речи, описание опыта)

3.2.4.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
5. Dienstleistungsgespräche (Қызмет көрсету саласындағы диалогтар)
3.2.5.1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen
3) 3 бөлім "Оқылым" (Leseverstehen):
Kompetenzen des Lesens (Оқу дағдылары)
3-сынып (A1.1)
Lernende müssen:
1. Leseverstehen allgemein
(Оқығанды жалпы түсіну)
3.3.1.1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen;
3.3.1.2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
2. Korrespondenz lesen und verstehen (Корреспонденцияны оқу және түсіну)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie eingeladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
3. Schriftliche Anweisungen verstehen (Жазбаша нұсқауларды түсіну)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen, (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
4. Zur Orientierung lesen (Бағдарларды түсіну үшін оқу)
5. Information und Argumentation verstehen (Ақпарат пен дәлелдерді түсіну негіздеу)
4) 4 бөлім "Жазылым" (Schreiben):
Kompetenzen des Schreibens (Жазу дағдыларын дамыту)
3-сынып (А1.1)
Lernende müssen:
1. Schriftliche Produktion allgemein (Жалпы жазбаша өнім)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
2. Schriftliche Interaktion allgemein (Жалпы жазбаша қарым-қатынас)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
3. Notizen, Mitteilungen und Formulare (Жазбалар, хабарламалар мен формулярлар)
3.4.3.1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
4. Kreatives Schreiben (Шығармашылық жазу)
5) 5 бөлім "Неміс тілін қолдану" (Sprachenwendung):
Kompetenzen des Sprachgebrauchs (Тілді қолдану құзыреттері)
3-сынып (А1.1)
Lernende müssen:
1. Grammatikalische Normen (Грамматикалық нормалар)
3.5.1.1 Tätigkeiten beschreiben. Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben unregelmäßige Verben
3.5.1.2 sagen, was er/sie oder andere tun.
Satz: Hauptsatz (Deklarativsatz)

3.2.4.1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen
5.Dienstleistungsgespräche
(Диалоги в сфере услуг)
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
3) раздел 3 "Чтение" (Leseverstehen):
Kompetenzen des Lesens
(Навыки чтения)
3 класс (A1.1)
Lernende müssen:
1. Leseverstehen allgemein (Понимание прочитанного в целом)
3.3.1.1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen.
3.3.1.2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
2. Korrespondenz lesen und verstehen
(Чтение и понимание корреспонденции)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie eingeladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
3. Schriftliche Anweisungen verstehen (Понимать письменные инструкции)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen, (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
4. Zur Orientierung lesen
(Чтение для понимания ориентирования)
5. Information und Argumentation verstehen
(Понимание информации и аргументов (обоснований)
4) раздел 4 "Письмо" (Schreiben):
Kompetenzen des Schreibens
(Развитие навыков письма)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
1.Schriftliche Produktion allgemein
(Письменная продукция в целом)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
2. Schriftliche Interaktion allgemein
(Письменное речевое взаимодействие в целом)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
3. Notizen, Mitteilungen und Formulare (Примечания, сообщения и формуляры)
3.4.3.1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
4. Kreatives Schreiben
(Креативное письмо)
5) раздел 5 "Использование немецкого языка" (Sprachenwendung):
Kompetenzen des Sprachgebrauchs (компетенции
использования языка)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
1. Grammatikalische Normen (Грамматические нормы)
3.5.1.1 Tätigkeiten beschreiben.
Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben unregelmäßige Verben
3.5.1.2 sagen, was er/sie oder andere tun. Satz: Hauptsatz (Deklarativsatz)

3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: W-Frage Ja/Nein-Frage
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten Präsens
3.5.1.5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz Genitiv-s bei Namen Präposition "von"
3.5.1.6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!"
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben: Hilfsverben: haben, brauchen, sein, Modalverb: mögen
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Substantive Genus Pluralformen aus der Liste Deklination Nominativ + Akkusativ Verben mit Akkusativ
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind. Adjektiv: prädikativ zur Beschreibung eines Zustands
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikelwort-Deklination Nominativ + Akkusativ
• unbestimmter Artikel
• bestimmter Artikel
• Verneinung nicht
Negativartikel kein/e (Nomen + Negativartikel im Akkusativ).
• Possessivartikel mein/e, dein/e
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen
Personalpronomen ich, du, er/sie, sie (Plural)
Interrogativpronomen
3.5.1.12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren und und oder
3.5.1.13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist.
Feste Wendungen mit: in, aus
9. Бөлімдер мен бөлімшелер бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
10. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3- сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 3 – сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Über mich
(Өзім туралы)
1.1 Hallo, das bin ich (Сәлем, бұл мен!)
1.2 Über uns (Біз туралы)
Hören
(Тыңдалым)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Айтылым)
3.2.1.1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3.2.1.3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene;

3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten. Fragen: W-Frage Ja/Nein-Frage
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben. Zeiten Präsens
3.5.1.5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz Genitiv-s bei Namen Präposition "von"
3.5.1.6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!"
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben: Hilfsverben: haben, brauchen, sein,
Modalverb: mögen
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Substantive
Genus
Pluralformen aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ
Verben mit Akkusativ
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikelwort-Deklination
Nominativ + Akkusativ
unbestimmter Artikel
bestimmter Artikel
Verneinung nicht
Negativartikel kein/e (Nomen + Negativartikel im Akkusativ).
Possessivartikel
mein/e, dein/e
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen
Personalpronomen
ich, du, er/sie, sie (Plural)
Interrogativpronomen
3.5.1.12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren und und oder
3.5.1.13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist. Feste Wendungen mit:
in, aus
9. Распределение часов по разделам и подразделам варьируется по усмотрению преподавателя.
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3 класса уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3 класса уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы
Темы
Разделы
Цели обучения
1-четверть
1.Über mich
(Обо мне)
1.1Hallo, das bin ich
(Привет, это я!)
1.2Über uns (О нас)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Говорение)
3.2.1.1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3.2.1.3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene;

3.2.2.1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Оқылым)
3.3.1.1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen;
3.3.1.2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
Schreiben
(Жазылым)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen Interrogativpronomen
2. Mein Klassenzimmer
(Менің сыныбым)
2.1 Mein Schultasche
(Менің оқушы сөмкем)
2.2 In meinem Klassenzimmer
(Менің сыныбымда)
Hören
(Тыңдалым)
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar und in einem klar definiten und vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
Sprechen
(Айтылым)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.4.1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen;
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden. (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Оқылым)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben
(Жазылым)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Information geben (z.B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben "haben" und "brauchen";
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Pluralformen
der Substantive aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ;
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands;
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Verneinung
Negativartikel kein/e
(Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
2- тоқсан

3.2.2.1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Чтение)
3.3.1.1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen.
3.3.1.2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
Schreiben
(Письмо)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung (Применение языковых средств)
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen Interrogativpronomen
2. Mein Klassenzimmer
(Мой класс)
2.1 Mein Schultasche
(Моя школьная сумка)
2.2 In meinem Klassenzimmer
(В моем классе)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar und in einem klar definiten und vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
Sprechen
(Говорение)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.4.1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen;
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden. (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Чтение)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben (Письмо)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Information geben (z.B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung (Применение языковых средств)
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben "haben" und "brauchen";
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Pluralformen
der Substantive aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ;
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands;
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Verneinung
Negativartikel kein/e
(Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
2- четверть

3. Meine Familie und Freunde (Менің отбасым және достарым)
3.1 Familienmitglieder
(Отбасы мүшелері)
3.2 Über Freunde sprechen
(Достар туралы айту)
Hören
(Тыңдалым)
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt
Sprechen
(Айтылым)
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden.
Lesen
(Оқылым)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie ein-geladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Жазылым)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie);
3.4.3.1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: Ja/Nein-Frage
3.5.1.5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz
Genitiv-s bei Namen
Präposition "von";
3.5.1.6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!"
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikel
bestimmter Artikel der, das, die
unbestimmter Artikel ein, eine
Possessivartikel mein/e, dein/e
4. Das Wetter
(Ауа райы)
4.1 Die Jahreszeiten und Wetter
(Жыл мезгілдері және ауа райы)
4.2 Die Kleidung
(Киім)
Hören
(Тыңдалым)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Айтылым)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Оқылым)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben
(Жазылым)

3. Meine Familie und Freunde
(Моя семья и мои друзья)
3.1 Familienmitglieder (Члены семьи)
3.2 Über Freunde sprechen
(Говорить о друзьях)
Hören
(Аудирование)
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt
Sprechen
(Говорение)
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden
Lesen
(Чтение)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie ein-geladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Письмо)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie).
3.4.3.1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: Ja/Nein-Frage
3.5.1.5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz Genitiv-s bei Namen
Präposition "von";
3.5.1.6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!";
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikel bestimmter Artikel der, das, die unbestimmter Artikel ein, eine Possessivartikel mein/e, dein/e;
4. Das Wetter
(Погода)
4.1 Die Jahreszeiten und Wetter (Сезон и погода)
4.2 Die Kleidung
(Одежда)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen (Говорение)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Чтение)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind;
Schreiben
(Письмо)

3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Жазылым)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3.5.1.1 Tätigkeiten beschreiben.
Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben;
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen:
W-Frage;
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten
Präsens;
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben:
Hilfsverb: sein;
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten:
Personalpronomen ich, du, er/sie + entsprechende Endungen;
3.5.1.12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren
und und oder
3.5.1.13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist.
Feste Wendungen mit: in, aus
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
24-1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың неміс тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды неміс тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар неміс тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Неміс тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, неміс тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.

3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Письмо)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.1 Tätigkeiten beschreiben.
Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben;
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen:
W-Frage;
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten
Präsens;
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben:
Hilfsverb: sein;
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten:
Personalpronomen ich, du, er/sie + entsprechende Endungen;
3.5.1.12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren
und und oder;
3.5.1.13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist.
Feste Wendungen mit: in, aus
Приложение 6 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 54
Приложение 24-1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 4 класса уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык"разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению немецкого языка.

5) неміс тілін қолдану: заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1,2,3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою үшін wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін, қысқа пайымдауларды, сұрақтарды және жауаптардағы dieses/дизэс, diese/дизэ, dieser/дизэр сілтеу есімдіктерін, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін: hat/хат, hatte/хатте пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни, қимыл-сын үстеуін пайдалану: langsam/лангзам, schnell/шнэль, рұқсат сұрау үшін darf/дарф, nicht/нихт модальді етістіктерін қолдану, тілек білдіру үшін wollen/волен етістігін, мекен, жағдай және бағыт көмекші сөздерін: hinter/ хинтэр, vor /фор, neben /нэбэн, oben /обэн, unten/унтэн, rechts/рэхтс, links/линкс, мезгіл көмекші сөздерін: vor/фор, nach/нах, алушыны көрсету үшін für/фюр көмекші сөзін, тиісті жауаптарды: ja/я, bitte/биттэ, nein/найн, danke/данкэ, сөздерді, фразаларды және бағыныңқы сөйлемдерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр, denn/дэн жалғаулықтарын қолдану.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
7. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 4.1.2.1 кодында: "4" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
8. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну

5) использование немецкого языка: употреблять существительные множественного и единственного числа, неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения 1, 2, 3 лица единственного числа и первого лица множественного числа, чтобы назвать, описать и обозначить предметы, количественные числительные 1 – 100 и порядковые числительные 1 – 10, прилагательные для описания предметов, местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа и 1-го лица множественного числа для обозначения предметов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie, viele, wie, alt, wie, oft, чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения dieses, diese, dieser в коротких утверждениях, вопросах и ответах, повелительное наклонение (второе лицо единственного числа, третье лицо множественного числа в вежливой форме) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего времени, для предоставления информации о себе и обсуждения действий, фактов и событий в настоящем и будущем времени, использовать формы простого прошедшего времени некоторых глаголов для описаний действий, чувств, событий: hat, hatte, формы (cубстантивированных) глаголов в роли существительных для описания привычной деятельности в классе, наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля указания, когда и как часто происходят действия, использовать наречия образа действия: langsam, schnell, употреблять модальные глаголы: darf, nicht для обращения за разрешением, глагол wollen для выражения желания, предлоги места, положения и направления: hinter, vor, neben, oben, unten, rechts, links, предлоги времени: vor, nach, предлог für, чтобы указать получателя, соответствующие ответы: ja, bittec, nein, danke, союзы und, oder, aber, denn для соединения слов, фраз и придаточных предложений.
Параграф 2. Система целей обучения
7. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 4.1.2.1 "4" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
8. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Аудирование":
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке

4) 4-бөлім "Жазылым":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Неміс тілін қолдану":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік формасын пайдалану
4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану

4) раздел 4 "Письмо":
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) раздел 5 "Использование немецкого языка":
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie, viele, wie alt, wie oft при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
4.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse, dieses, diеser и личные местоимения в объектном падеже в коротких высказываниях, вопросах и ответах
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein, dein для предоставления информации о себе и описания действий и событий
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht

4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in /ин, auf/ ауф, hinter/ хинтэр, links /линкс, rechts/ рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ ин, an /ан, vor /фор, nach /нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit / мит, ohne / онэ және алушыны көрсету үшін für / фюр -ді қолдану
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.14.1 denn/дэн жалғаулығымен бағыныңқы сөйлемдерді пайдалану
9. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
10. Осы оқу бағдарламасы бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 4-сынып:
Бөлімдердің ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстандағы спорт
Балалар ойындары 1
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану;
4.5.14.1 denn/дэн жалғаулығымен бағыныңқы сөйлемдерді пайдалану
Балалар ойындары 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.5.11.1 использовать модальный глагол können для выражения умения выполнять определенные действия
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя
4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
4.5.14.1 использовать придаточные предложения с союзом denn
9. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык"для 4 класса уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык"для 4 класса уровня начального образования
1) 4 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Спорт в Казахстане
Детские игры 1
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal манхьмал, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht;
4.5.14.1 использовать придаточные предложения с союзом denn
Детские игры 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wie viele, wie viel, wie oft при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

2. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы 3-сыныптағы білім алушылардың Pre А.1/А1.1 тілдік деңгейіне жетуге бағытталған.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды француз тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар француз тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Француз тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, француз тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған. Оқу бағдарламасының түпкі мақсаты оның мәдениетаралық, педагогикалық, дамытушылық, білім беру және стратегиялық сияқты бес мақсатын жүзеге асыру болып табылады, атап айтқанда:
- Мәдениетаралық мақсат екінші деңгейлі тілдік тұлғаны және мәдениетаралық ортада қарым-қатынас жасау қабілетін дамытуға, оқытылатын тілдің ел тарихы мен мәдениетін, әдет-ғұрпы мен дәстүрін дәріптеуге, осы елдердің және отаны Қазақстан мәдениетіне деген құрмет, қызығушылықты және толерантты көзқарасты қалыптастыруға бағытталған.
- Педагогикалық мақсаты коммуникативті, лингвистикалық, әлеуметтік-мәдени және прагматикалық тілдік дағдыларды қалыптастыруды, ауызша және жазбаша сөйлеу әрекетінде оқытылатын тілді меңгеруді, адам қызметінің әртүрлі салаларында шет тілін практикалық қолдану қажеттілігін ынталандыруды көздейді.
- Дамытушылық мақсат зияткерлік, танымдық және эмоционалдық қабілеттерін дамытуды, шет тілдерін үйренуге деген қызығушылықты сақтауды, білім алушылардың жеке тұлғасын жан-жақты дамытуды және олардың шығармашылық қабілеттерін ашуды, пәнаралық байланысты қалыптастыруды, оның ішінде жаңа ақпараттық технологияларды қолдануды көздейді.
- Тәрбиелік мақсат әлемдік қоғамдастық үшін бағдары бар ұлттық құндылықтар мен дәстүрлерді білу мен құрметтеуді, оқытылатын тілдің елінің өмірі мен мәдениетіне қызығушылықты дамытып, оны ұлттық мәдениетімен және туған тілімен салыстыра отырып түсінуге көздейді.
- Стратегиялық мақсат түсіну және сөйлеу, өзара әрекеттесу және делдалдық дағдыларын меңгеру алгоритмін жүзеге асыруды қамтиды.
4. Оқу бағдарламасы белсенділікке бағытталған көзқарас қағидаттарына негізделген, оның мақсаты білім алушылардың негізгі және нақты тілдік дағдыларын, сондай-ақ француз тілін үйрену процесіндегі олардың әлеуметтік белсенді позициясын дамыту болып табылады.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Француз тілі" пәнінің мазмұны
5. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:

2. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1, в частности уровня Pre A1/A1.1 в 3-м классе.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать французский язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению французского языка. Конечной целью Учебной программы является реализация ее пяти целей: межкультурной, педагогической, развивающей, образовательной и стратегической, в частности:
- Межкультурная цель направлена на формирование вторичной языковой личности и умения общаться в межкультурной среде, пропаганду истории и культуры, обычаи и традиций стран изучаемого языка, уважения, интереса и толерантного отношения к культуре этих стран и своей родной страны – Казахстана.
- Педагогическая цель предполагает формирование коммуникативных, языковых, социокультурных и прагматических языковых навыков, овладение изучаемым языком в устной и письменной речевой деятельности, стимулирование потребности в практическом использовании иностранного языка в различных сферах человеческой деятельности.
- Развивающая цель предполагает развитие интеллектуальных, познавательных и эмоциональных способностей, поддержание интереса к изучению иностранных языков, всестороннее развитие личности обучающихся и раскрытие их творческих способностей, формирование межпредметных навыков, в том числе с использованием новых информационных технологий.
- Образовательная цель предполагает знание и уважение национальных ценностей и традиций, имеющих ориентиры мирового сообщества, развитие интереса к познанию быта и культуры страны изучаемого языка в сравнении с его национальной культурой и его родным языком.
- Стратегическая цель предполагает реализацию алгоритма приобретения навыков понимания и говорения, взаимодействия и посредничества.
4. Учебная программа построена на принципах деятельностно-ориентированного подхода, целью которого является формирование у обучающихся базовых и специфических языковых навыков, а также их социально-активной позиции в процессе изучения французского языка.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:

1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
6. "Француз тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасының базалық мазмұны оқу бөлімдеріне бөлінген. Бөлімдер әрбір сынып үшін күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Оқу бағдарламасының базалық мазмұны француз тілінің қажетті дағдыларын меңгеруге бағытталған. Оқу, жұмыс істеу, саяхаттау - мұның бәрі басқа тілді және мәдениетті тануға қызығушылық тудырып, жеке кәсіби тұрғыдан байуға ынталандырады. Мұғалімнің міндеті – білім алушылардың басқа тілдерге және басқа мәдениеттерге деген қызығушылығын ояту, олардың айырмашылықтарын түсінуге көмектесу, тілдер мен мәдениеттерге құрметпен қарау, сыни ойлауды дамыту және халықтар арасындағы өзара түсіністікке ықпал ету. "Француз тілі" пәнінің оқу бағдарламасының базалық мазмұны сөйлеу әрекетінің әр-түрлі салалардағы(СО, СЕ, ПО, PE, IO) классификациясын қамтиды. Бұл классификация деңгей және сынып бойынша сөйлеуге арналған нақты мақсаттарды көрсететін дескрипторлар жүйесін қамтиды.
7. 3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны.
3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны Pre A1/A1.1 деңгейіне сәйкес келеді.
1) тыңдалым: қарапайым сәлемдесуді білу; нақты анықталған, күнделікті және таныс контексте анық және баяу айтылған белгілі сөздер мен белгілерді, бағаларды, күндерді, апта күндерін тану; қысқа және өте қарапайым сұрақтар мен қимылдармен немесе суреттермен суреттелген мәлімдемелерді түсіну.
2) айтылым: қарапайым тақырыптар бойынша сөйлесе алу, егер сөйлеуші түсінсе, өте баяу сөйлеп, түсінбеген кезде қайталайды; негізгі сәлемдесу мен қоштасу сөздерін қолдану; жасы, шыққан тегі, тілі, тұрғылықты жері және т.б. сияқты мәліметтерге қатысты қарапайым сұрақтарға жауап беру; түсіну, қабылдау/бас тарту және өте қарапайым нұсқауларды орындау; біреуден жаңалықтар туралы сұрау және жауап беру.
3) оқылым: қарапайым күнделікті жағдайларда жиі кездесетін атауларды, сөздерді немесе сөз тіркестерін тану: белгілер, белгішелер, бағалар, кестелер сүйемелдеуімен қолмен жазылған белгілер; қысқа мәтіндегі сандық деректерді, жалқы есімдерді және басқа өте қарапайым ақпаратты анықтау және түсіну; бір немесе екі сөйлемнен тұратын мәтіндерді, оның ішінде таныс сөздер мен өрнектерді (ашық хаттар немесе нұсқаулар) түсіну.
4) жазылым: сөздерді немесе қысқа хабарламаларды жаза алу, сандар мен күндерді жазу; жазудың әртүрлі формаларын тану: басылған таңбалар, курсив әріптер, бас әріптер және оқылатын қолжазба; өзіңіз туралы ақпарат беру: аты-жөні, ұлты, мекенжайы, жасы, орналасқан жері, туған күні, сауалнамаларда немесе ақпарат парақтарында жазу.

1) в 3 классе – 2 часа в неделю, в учебном году 68 часов.
6. Базовое содержание учебной программы по предмету "Французский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат цели обучения в виде ожидаемых результатов для каждого класса. Базовое содержание учебной программы направлено на приобретение необходимых навыков французского языка. Учеба, работа, путешествия — все это мотивирует быть открытым к другой культуре и обогатиться лично и профессионально. Роль учителя состоит в том, чтобы пробудить интерес обучающихся к другим языкам и другим культурам, помочь им понять различия, привить уважительное отношение к языкам и культуре, развить критическое мышление и способствовать лучшему взаимопониманию между народами. Базовое содержание учебной программы по предмету "Французский язык" включает классификацию видов речевой деятельности по направлениям (СО, СЕ, PO, РE, IO). Эта классификация включает в себя систему дескрипторов, указывающих конкретные цели для речи по уровням и по классам.
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса.
Базовое содержание учебной программы 3 класса соответствует уровню Pre A1/A1.1
1) аудирование: знание простых приветствий; распознавание знакомых слов и знаков, цен, дат, дней недели при условии, что они произносятся четко и медленно в четко определенном, повседневном и знакомом контексте; понимание коротких и очень простых вопросов и утверждения иллюстрированных жестами или изображениями
2) говорение: общение на простые темы, при условии, что собеседник понимает, говорит очень медленно и повторяет, если непоняно; использует основные выражения приветствия и прощания; отвечает на простые вопросы, касающиеся такой информации, как возраст, происхождение, язык., место жительства и т. д.; понимание, принятие/отказ и выполнение очень простых инструкций; вопросы о новостях и реакции.
3) чтение: распознавание наиболее распространенных имен (названия), слов или выражений в простых повседневных ситуациях: знаки, рукописные обозначения, сопровождаемые значками, цены, расписания; определение и понимание числовых данных, имен собственных и другую очень простую информацию в небольшом тексте; понимание текстов, состоящих из одного-двух предложений, в том числе знакомых слов и выражений (открытка или инструкция).
4) письмо: написание слов или коротких сообщений, цифры и даты; распознавание различных форм письма: печатных символов, рукописных букв, заглавных букв и разборчивый рукописный текст; сообщать информацию о себе: свое имя, национальность, адрес, возраст, местонахождение. дату рождения, в анкетах или информационных листах.

5) тілдік мазмұн: фонетикалық: өте шектеулі дыбыстарды дұрыс айту; әріптерді ату, жаттанды сөздердің өте шектеулі репертуарын айту.
Лексика: 3-сынып білім алушыларының жас категориясының тақырыптарын, олардың күнделікті өмірлік жағдаяттарда және мектепте қолданылуын түсіну, сонымен қатар лексикалық минимумды меңгеру.
Грамматика: жаттаған грамматикалық құрылымдар мен категорияларды мұғалімнің теориялық түсіндірмесіз автоматты түрде пайдалана алу.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші сан бөлімшені және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
Sous-section (бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1.La conscience phonologique
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots
2. Faire des prédictions
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées
3.Compréhension générale orale
3.1.3.1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
4.Extraire les informations spécifiques dont vous avez besoin
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement
5. Comprendre des annonces et des instructions orales
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
2) 2-бөлім "Айтылым":
Sous-section (бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1.Maîtrise du système phonologique
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés
2. Utiliser du vocabulaire
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
3. Monologue suivi: décrire l’expérience - donner des informations
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable;
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes
4. Les interactions
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés;

5) языковое содержание: фонетический: правильное воспроизведение очень ограниченного количества звуков; называя буквы, произнося весьма ограниченный репертуар заученных слов.
Лексика: понимание тем возрастной категории обучающихся 3 класса, их использование в бытовых жизненных ситуациях и в школе, а также овладевать лексическим минимумом.
Грамматика: автоматическое использование заученные грамматических конструкций и категорий без теоретического объяснения со стороны учителя.
Параграф 2. Система целей обучения
8. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число – подраздел и четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2" - подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
1) раздел 1 "Аудирование":
Sous-section (подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1.La conscience phonologique
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots
2. Faire des prédictions
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées
3.Compréhension générale orale
3.1.3.1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
4.Extraire les informations spécifiques dont vous avez besoin
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement
5. Comprendre des annonces et des instructions orales
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
2) раздел 2 "Говорение":
Sous-section (Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1.Maîtrise du système phonologique
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés
2. Utiliser du vocabulaire
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
3. Monologue suivi: décrire l’expérience - donner des informations
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes
4. Les interactions
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés

3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
5. Cohérence et cohésion
3) 3-бөлім "Оқылым":
Sous-section
(бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1. Développement du vocabulaire
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration
2.Compréhension générale écrite
(общее понимание)
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire
3. Comprendre des informations spécifiques
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix);
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
4. Lire pour s’orienter - pour s’informer et discuter-des instructions
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees.
5. Activité langagière stratégies
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
4) 4-бөлім "Жазылым":
Sous-section
(бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1. Orthographe
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
2.Production écrite générale
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
3. Écriture créative
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples
4. Interaction écrite générale
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire.
5. Cohérence et cohésion
3.4.5.1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
5) 5-бөлім "Тілдік мазмұн":
Sous-section
(бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1. Étendue linguistique générale
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;

3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
5. Cohérence et cohésion
3) раздел 3 "Чтение":
Sous-section (Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1. Développement du vocabulaire
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration
2.Compréhension générale écrite (общее понимание)
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire
3. Comprendre des informations spécifiques
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix)
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
4. Lire pour s’orienter - pour s’informer et discuter-des instructions
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees.
5. Activité langagière stratégies
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
4) раздел 4 "Письмо":
Sous-section (Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1. Orthographe
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
2.Production écrite générale
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
3. Écriture créative
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples
4. Interaction écrite générale
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire.
5. Cohérence et cohésion
3.4.5.1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
5) раздел 5 "Языковое содержание":
Sous-section (Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
1. Étendue linguistique générale
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;

3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms ;
3.5.1.7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que);
3.5.1.8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler);
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
9. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
10. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-сыныбына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып:
Тақырыптар мен олардың бөлімі
Бөлім
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Bonjour, c’est moi! (Cәлем, бұл мен!)
1.1 Les salutations (Сәлемдесу)
1.2 Ma présentation (Менің таныстыруым)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
Production orale (Айтылым)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
Compréhension écrite (Оқылым)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Жазылым)
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes
2. Mon école. (Менің мектебім)
2.1 Dans ma classe (Менің сыныбымда)
2.2 Mon emploi de temps, ma matière préférée
(Менің күн тәртібім, менің сүйікті пәнім)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Айтылым)

3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms;
3.5.1.7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que);
3.5.1.8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler);
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
9. Распределение часов по разделам и подразделам варьируется на усмотрение учителя.
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 3 класса уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 3 класса уровня начального образования
1) 3 класс
Темы и их раздел
Раздел
Цели обучения
1 четверть
1. Bonjour, c’est moi! (Привет, это я!)
1.1 Les salutations (Приветствие)
1.2 Ma présentation (Моя презентация)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
Production orale (Говорение)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Письмо)
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes
2. Mon école (Моя школа)
2.1 Dans ma classe
(В моем классе)
2.2 Mon emploi de temps, ma matière préférée
(Мое расписание, мой любимый предмет)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Говорение)

3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles;
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable
Compréhension écrite (Оқылым)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix)
Production écrite (Жазылым)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms
2-тоқсан
3. Ma famille mon amis et moi (Менің отбасым, достарым және мен)
3.1 La présentation de la famille (Отбасымды таныстыру)
3.2 Mes amis (Менің достарым)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
Production orale (Айтылым)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Оқылым)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Жазылым)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire;
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;

3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles;
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices: lieux, horaires et prix)
Production écrite (Письмо)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms
2 четверть
3. Ma famille mon amis et moi (Моя семья, друзья и я)
3.1 La présentation de la famille (Представление семьи)
3.2 Mes amis (Мои друзья)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
Production orale (Говорение)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Письмо)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire ;
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;

3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Оқылым)
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet;
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", "Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees;
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
Production écrite (Жазылым)
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés;
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;
3.5.1.7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que)
6. Ma santé (Денсаулық)
6.1 Les parties du corps (Дене мүшелері)
6.2 Des aliments sains (Пайдалы тағам)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées;
3.1.3.1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement
Production orale (Айтылым)
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes;
3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
Compréhension écrite (Оқылым)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices: lieux, horaires et prix);

3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet;
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", "Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees;
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
Production écrite (Письмо)
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés;
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;
3.5.1.7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que)
6. Ma santé
(Здоровье)
6.1 Les parties du corps (Части тела)
6.2 Des aliments sains
(Здоровая еда)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées ;
3.1.3.1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement
Production orale (Говорение)
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes;
3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix);

3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Жазылым)
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.5.1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler)
4-тоқсан
7. Ma maison (Менің үйім)
7.1 Ma maison, mon appartement (Менің үйім, менің пәтерім)
7.2 Dans ma ville (Менің қаламда)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Айтылым)
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes;
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Оқылым)
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees;
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
Production écrite (Жазылым)
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire ;
3.4.5.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
8. Les traditions et Les vacances (Әдеп-ғұрыптар мен демалыс)

3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Письмо)
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.5.1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
Contenu linguistique
(Языковое содержание)
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler)
4 четверть
7. Ma maison (Мой дом)
7.1 Ma maison, mon appartement (Мой дом, моя квартира)
7.2 Dans ma ville (В моем городе)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Говорение)
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes;
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees;
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
Production écrite (Письмо)
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire;
3.4.5.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
8. Les traditions et les vacances (Традиции, обычаи и каникулы)

2. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды француз тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар француз тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Француз тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, француз тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және француз) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
5. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім берудің негізгі құндылықтары: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім беру". Бұл құндылықтар білім алушы үшін оның мінез-құлқы мен күнделікті әрекеттерін ынталандыратын тұрақты жеке нұсқауларға айналуға арналған.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Француз тілі" пәнінің мазмұны
6. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі:
1) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
7. 4-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;

2. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать французский язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению французского языка.
4. Каждая предметная программа предусматривает трехъязычное образование. Это означает, что как учебные, так и внеклассные мероприятия проводятся на трех языках (казахском, русском и французском). Поскольку каждый предмет вносит свой вклад в создание многоязычной среды обучения, Предметная программа обеспечивает соблюдение политики трехъязычного образования.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год.
7. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) слушание: широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе с поддержкой, основные идеи коротких бесед с поддержкой на различные общие и некоторые учебные темы, широкий спектр коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, определение начальных, средних и финальных фонем и их сочетания, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для предсказания содержания и смысла в коротких разговорах на большое количество общих и некоторых учебных тем, короткие рассказы с поддержкой на большое количество общих и некоторые учебные темы, распознавание слов, произнесенные по слогам, на ограниченное количество общих и учебных тем, слова схожие со словами на родном языке обучающегося;

2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полилогтарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшіліке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) француз тілін қолдану: заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1, 2, 3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою, қысқа пайымдауларды, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін, жалғаулықтарын қолдану.
8. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) 1-бөлім "Тыңдалым": білім алушы таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі идеясын түсінеді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, мазмұнды болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдаланады және таныс тақырыптар бойынша шағын әңгіменің мағынасы, шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді, баяу және анық айтылады;
2) 2-бөлім "Айтылым": білім алушы өзі туралы негізгі тұжырымдарды тұжырымдайды, сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын қарапайым сөздер мен сөз тіркестерін айтады, интонация мен екпінді дұрыс қолданады, оң және теріс пікірлерін білдіреді;
3) 3-бөлім "Оқылым": білім алушы иллюстрацияланған сөздікті пайдаланады, қысқа әдеби мәтіндерді оқиды және түсінеді, шағын әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндерден нақты ақпарат пен мәліметтерді табады, жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды қазақ және әлем әдебиеті шығармаларында;

2) говорение: стандартные предложения, содержащие информацию на большое количество общих и некоторых учебных тем, краткое описание людей и предметов, описание прошлого опыта на большое количество общих и некоторых учебных тем, отвечать на вопросы на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, отчетливо произносить большое количество слов, короткие фразы и простые предложения, чередоваться при разговоре с другими во время разных коротких разговоров, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознать, определять и произносить с поддержкой большое количество фраз на уровне текста, основная суть в коротких простых текстах на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, поиск книг, рабочих листов и других печатных материалов в классе или школьной библиотеке согласно классификации, основные моменты коротких простых текстов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, используя контекстные подсказки, понимать с поддержкой специфичную информацию и детали в коротких простых текстах на большое количество общих и некоторых учебных тем;
4) письмо: писать при поддержке учителя короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы, последовательность коротких предложений в абзаце для предоставления информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов, прописные и строчные буквы при написании имен, мест и коротких предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, надлежащее использование точки и вопросительного знака при самостоятельной письменной работе;
5) использование французского языка (utilisation du français) существительные множественного и единственного числа, некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sа, ses чтобы указать на принадлежность, количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные 1 – 100, прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, простые односложные и двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная степень) для сравнения, использование артиклей: неопpеделенные un, une, des, определенные le, la, les, частичные du, de la, de l’, вопросительные местоимения qui?, que?, où?/, combien?, quand?, de quelle couleur? чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения ce, cet, cette, ces в вопросах и ответах, повелительное наклонение (утвердительное и отрицательное) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего простого времени, в том числе краткие ответы и сокращения, для предоставления информации о себе и обсуждения привычных действий, фактах и событиях в настоящем времени, продолжать использовать формы будущего (Futur Simple) и прошедшего времен (Passé composé) для описаний действий, чувств, событий на ограниченное количество знакомых тем, продолжать использовать оборот il y a, il n’y a pas, y a-t-il в положительной, отрицательной и вопросительной формах, в том числе краткие и полные вопросы и сокращения, наречия времени и частоты parfois, souvent, toujours, jamais для указания, когда и как часто происходят действия, глаголы для обращения с просьбой и разрешения pouvoir, vouloir, savoir и devoir в значении обязательства, предлоги места, положения и направления: sur, dans, sous, devant, derrière, à côté de, à gauche de, à droite de, au coin de, предлоги времени: en, dans, pour, pendant, depuis, использовать конструкцию Voulez-vous в приглашениях и соответствующие ответы oui, bien sûr, avec plaisir, non, pas du tout, неопределенная форма глагола в значении намерения для описания простых действий и глагол vouloir + infinitif, союзы et, mais, parce que, pourtant для соединения слов и фраз. Moi aussi, moi non plus для кратких ответов, использовать время Passé composé.
8. Виды речевой деятельности:
1) раздел 1 "Слушание": обучающийся понимает основные идеи коротких бесед на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цвете и числах, использует контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла короткой беседы на знакомые темы, понимает общий смысл небольших рассказов, произносимые медленно и внятно;
2) раздел 2 "Говорение": обучающийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит простые слова и фразы, описывающие предметы и события, использует правильную интонацию и ударение, выражает положительное и отрицательное мнение;
3) раздел 3 "Чтение": обучающийся использует иллюстрированный словарь, читает и понимает короткие художественные тексты, определяет основную идею коротких рассказов, находит специфичную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;

4) 4-бөлім "Жазылым": білім алушы өзінің білімін және қысқа диктантты сөйлемдердің жазылуы мен айтылуының айырмашылығын көрсете отырып, жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қолданады;
5) 5-бөлім "Француз тілін қолдану": білім алушы өз ойын қарапайым модальді етістіктермен білдіреді, оқиғаларды сипаттау және өзі туралы ақпарат беру үшін осы және өткен шақтарды пайдаланады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 4.1.2.1 кодында: "4" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады
2) 2-бөлім "Айтылым":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту

4) раздел 4 "Письмо": обучающийся правильно пишет часто используемые слова, демонстрируя свои знания и разницу между написанием и произношением коротких продиктованных предложений, правильно использует знаки препинания в конце предложений;
5) раздел 5 "Использование французского языка": обучающийся выражает свои мысли при помощи простых модальных глаголов, использует формы настоящего и прошедшего времени для описания событий и предоставления информации о себе.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 4.1.2.1 "4" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
10. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Слушание":
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению paзличных видов деятельности на уроке
4.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг личных вопросов
4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
4.1.6.1 понимать поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.7.1 использовать с поддержкой учителя контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы на более широкий круг общих и учебных тем
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся
2) раздел 2 "Говорение":
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту
3) 3-бөлім "Оқылым":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау
4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4) 4-бөлім "Жазылым":
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Француз тілін қолдану"
Білім алушылар білуі тиіс:
4-сынып
A1 жоғары деңгей
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs тәуелдік формаcын пайдалану
4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится, пересказывать короткие несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
3) раздел 3 "Чтение"
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные тексты
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4.3.4.1 находить с поддержкой учителя книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации
4.3.5.1 понимать основные моменты коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4) раздел 4 "Письмо":
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
4.4.4.1 писать с поддержкой последовательность предложений для предоставления личной информации
4.4.5.1 соединять с некоторой поддержкой учителя предложения с помощью основных союзов
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
4.4.8.1 правильно ставить знаки препинания в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) раздел 5 "Использование французского языка"
Обучающиеся должны знать:
4 класс
высокий уровень A1
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, в том числе некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs при указании и описании предметов
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100

4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін un, une, des, le, la, les, du, de la , de l’ артикльдерін пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында qui, que, ou, de quelle couleur, quand сұрау сөздерін пайдалану
4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде ce, cet, cette, ces жіктеу есімдіктерін пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs тәуелдік есімдіктерін пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары Lis! Ecoutez!) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ Passé composé формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін Futurе Simple келер шағын пайдалану
4.5.10.1 Futur simple және Passe composé өткен шақта не болғанын және келер шақта болатынын сипаттау үшін келер және өткен шақ формаларын пайдалануды жалғастыру
4.5.11.1 il y a, il n ' y a pas, Y a-t-il конструкцияларын оң, теріс және сұрақ түрінде қолдану
4.5.12.1 сұраққа жауап беру үшін parfois, toujours, souvent, jamais уақыт пен жиілік үстеулерін қолданыңыз қашан? және қаншалықты жиі? іс-әрекеттің bien, très bien, mal қарапайым үстеулерін қолдану,
4.5.13.1 модальды етістіктерді қолдану (pouvoir, vouloir, devoir) сұраныспен және рұқсатпен жұмыс істегенде, міндеттемені білдіру үшін devoir модальды етістіктерін қолдану
4.5.14.1 орын және бағыт демеуліктерін қолдану: sur, sous, dans, derrièr, devant, à coté de, en face de , au milieu de заттардың орналасқан жерін көрсету үшін, уақыт демеуліктерін қолдану: à, au, après, avant, қолданылатын құралды көрсету үшін avec, sans, алушыны көрсету үшін pour демеулігін қолдану
4.5.15.1 voudriez –vous конструкциясын шақыруларда қолдану және оларға жауаптар oui/UI, bien sur , avec plaisir, popn, pas du tout және қарапайым әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасында белгісіз етістік формасы: vouloir + infinitive етістігі

4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.5.4.1 использовать все виды артиклей un, une, des, le, la, les, du, de la , de l’ для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui, que, ou, de quelle couleur, quand при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
4.5.6.1 использовать указательные местоимения ce, cet, cette, ces в вопросах и ответах
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs для предоставления информации о себе и описания действий и событий
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы Lis! Ecoutez!) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
4.5.9.1 использовать формы простого будущего Futur Simple и прошедшего времен Passé composé для предоставления информации о себе, своих желаний и привычек действий, чувств, а также событий по ограниченному количеству знакомых тем
4.5.10.1 продолжать использовать формы будущего и прошедшегo времени (Futur simple и Passe composé для описания того, что произошло в прошедшем времени и будет происходить в будущем времени
4.5.11.1 использовать конструкции Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal
4.5.13.1 использовать модальные глаголы pouvoir, vouloir, savoir при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir для обозначения обязательности
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направления: sur, sous, dans, derrière, devant, à coté de, en face de, au milieu de для указания местоположения предметов, использовать предлоги времени: en, à, au, après, avant для указания времени, использовать avec, sans для обозначения используемого средства и pour для указания получателя
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous в приглашениях и ответы на них oui, bien sur, avec plaisir, non, pas du tout и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive

4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін біріктіру үшін et/e, mais, parce que/, pourtant жалғауларын қолдану
4.5.17.1 қысқартылған сұрақтарға жауаптарда moi aussi, merci oui , merci non конструкциясын қолдану
11. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 4-сыныбына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 4 - сыныбына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 4-сынып:
Бөлімдердің ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстандағы спорт
Балалар ойындары 1
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.12.1 сұраққа жауап беру үшін parfois, toujours, souvent, jamais уақыт пен жиілік үстеулерін қолданыңыз қашан? және қаншалықты жиі? іс-әрекеттің қарапайым үстеулерін қолдану, bien, très bien, mal;
4.5.17.1 қысқартылған сұрақтарға жауаптарда moi aussi, merci oui , merci non конструкциясын қолдану
Мектеп жарыстары
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында qui, que, ou, de quelle couleur, quand сұрау сөздерін пайдалану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары Lis! Ecoutez!) пайдалану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында qui, que, ou, de quelle couleur, quand сұрау сөздерін пайдалану
Атақты спортшылар
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;

4.5.16.1 использовать союзы et, mais, parce que, pourtant для соединения слов и фраз
4.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi, merci oui, merci non в сокращенных ответах на вопросы
11. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 4 класса уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 4 класса уровня начального образования
1) 4 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Спорт в Казахстане
Детские игры
4.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг личных вопросов;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать с поддержкой последовательность предложений для предоставления личной информации;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal;
4.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi, merci ouiр , merci non в сокращенных ответах на вопросы
Школьные состязания
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui, que, ou , de quelle couleur, quand при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы Lis! Ecoutez!/) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой учителя;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать с поддержкой последовательность предложений для предоставления личной информации;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui, que, ou, de quelle couleur, quand при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Знаменитые спортсмены
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой учителя на более широкий круг общих и учебных тем;

4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.5.12.1 сұраққа жауап беру үшін parfois, toujours, souvent, jamais уақыт пен жиілік үстеулерін қолданыңыз қашан? және қаншалықты жиі? іс-әрекеттің қарапайым үстеулерін қолдану, bien, très bien, mal
Сіз қай спортты ұнатасыз?
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
4.5.12.1 сұраққа жауап беру үшін parfois, toujours, souvent, jamais уақыт пен жиілік үстеулерін қолданыңыз қашан? және қаншалықты жиі? іс-әрекеттің қарапайым үстеулерін қолдану, bien, très bien, mal
Франофония
Француз тілінде сөйлейтін елдер
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
4.5.15.1 voudriez –vous конструкциясын шақыруларда қолдану және оларға жауаптар oui/UI, bien sur , avec plaisir, popn, pas du tout және қарапайым әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасында белгісіз етістік формасы: vouloir + infinitive етістігі
Тарихтан
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;

4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal
Какой спорт ты предпочитаешь?
4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой учителя на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится, пересказывать короткие несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal
Франкофония
Франкоговорящие страны
4.1.4.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous в приглашениях и ответы на них oui/уи, bien sur , avec plaisir, nonн, pas du tout и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive
Немного истории
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой учителя на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs тәуелдік есімдіктерін пайдалану
Франкофония күндері
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs тәуелдік есімдіктерін пайдалану
Музыка мерекесі
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs тәуелдік формасын пайдалану;
4.5.15.1 voudriez –vous конструкциясын шақыруларда қолдану және оларға жауаптар oui/UI, bien sur , avec plaisir, popn, pas du tout және қарапайым әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасында белгісіз етістік формасы: vouloir + infinitive етістігі;
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін біріктіру үшін et/e, mais, parce que/, pourtant жалғауларын қолдану
Поэзия күні
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.12.1 сұраққа жауап беру үшін parfois, toujours, souvent, jamais уақыт пен жиілік үстеулерін қолданыңыз қашан? және қаншалықты жиі? іс-әрекеттің bien, très bien, mal қарапайым үстеулерін қолдану;
4.5.15.1 voudriez –vous конструкциясын шақыруларда қолдану және оларға жауаптар oui/UI, bien sur , avec plaisir, popn, pas du tout және қарапайым әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасында белгісіз етістік формасы: vouloir + infinitive етістігі
2-тоқсан
Шетелдік достар
Шетелдік достарды таныстыру
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;

4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta/та, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs предоставления информации о себе и описания действий и событий
Дни Франкфонии
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные моменты коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs для предоставления информации о себе и описания действий и событий
Праздник музыки
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, в том числе некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma/ма, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs при указании и описании предметов;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous в приглашениях и ответы на них oui, bien sur , avec plaisir, nonн, pas du tout и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive;
4.5.16.1 использовать союзы et, mais, parce que, pourtan для соединения слов и фраз
День поэзии
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous в приглашениях и ответы на них oui/уи, bien sur , avec plaisir, nonн, pas du tout и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive
2 четверть
Иностранные друзья
Представление зарубежных друзей
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
Ауа райы
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.5.13.1 модальды етістіктерді қолдану (pouvoir, vouloir, devoir) сұраныспен және рұқсатпен жұмыс істегенде, міндеттемені білдіру үшін devoir модальды етістіктерін қолдану;
4.5.14.1 орын және бағыт демеуліктерін қолдану: sur, sous, dans, derrièr, devant, à coté de, en face de , au milieu de заттардың орналасқан жерін көрсету үшін, уақыт демеуліктерін қолдану: à, au, après, avant, қолданылатын құралды көрсету үшін avec, sans, алушыны көрсету үшін pour демеулігін қолдану;
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін біріктіру үшін et, mais, parce que, pourtant жалғауларын қолдану
Тәні саудың жаны сау!
Спорт-денсаулық кепілі
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ Passé composé формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін Futurе Simple келер шағын пайдалану;
4.5.12.1 сұраққа жауап беру үшін parfois, toujours, souvent, jamais уақыт пен жиілік үстеулерін қолданыңыз қашан? және қаншалықты жиі? іс-әрекеттің bien, très bien, mal қарапайым үстеулерін қолдану
Жылдам, жоғары, күшті
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Салауатты тағам
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
Погода
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.13.1 использовать модальные глаголы pouvoir, vouloir, savoir) при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir для обозначения обязательности;
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направления: sur, sous/су, dans, derrièr, devant, à coté de/, en face de, au milieu de для указания местоположения предметов, использовать предлоги времени: en, à/а, au/о, après, avant для указания времени, использовать avec, sansн для обозначения используемого средства и pour для указания получателя;
4.5.16.1 использовать союзы et, mais, parce que, pourtantтан для соединения слов и фраз
В здоровом теле – здоровый дух!
Спорт – залог здоровья
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы простого будущего Futur Simple и прошедшего времен Passé composé для предоставления информации о себе, своих желаний и привычек действий, чувств, а также событий по ограниченному количеству знакомых тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal
Быстрее, выше, сильнее
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Здоровая пища
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;

4.5.11.1 il y a, il n ' y a pas, Y a-t-il конструкцияларын оң, теріс және сұрақ түрінде қолдану
Мен қандай көлікті ұнатамын
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру;
4.5.13.1 модальды етістіктерді қолдану (pouvoir, vouloir, devoir) сұраныспен және рұқсатпен жұмыс істегенде, міндеттемені білдіру үшін devoir модальды етістіктерін қолдану;
4.5.15.1 voudriez –vous конструкциясын шақыруларда және оларға жауаптарда қолдану oui, bien sur , avec plaisir, popn, pas du tout және қарапайым әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасында етістіктің анықталмаған түрі: vouloir + infinitive етістігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
27-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды практикада тиімді пайдалану үшін компьютердің құрылысы, ақпаратты ұсыну және өңдеу, Интернет желісінде жұмыс істеу, есептік ойлау, робототехника мәселелері бойынша базалық білім, білік және дағдылармен қамтамасыз ету.
3. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер, заманауи цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы мәліметтер беру;

4.5.11.1 использовать конструкции Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах
Какой транспорт я предпочитаю
4.1.8.1 понимать с поддержкой учителя небольшие рассказы на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные тексты;
4.3.4.1 находить с поддержкой учителя книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой учителя;
4.5.13.1 использовать модальные глаголы (pouvoir, vouloir, savoir) при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir для обозначения обязательности;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous в приглашениях и ответы на них oui, bien sur , avec plaisir, nonн, pas du tout и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive
Приложение 9 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 54
Приложение 27 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Цифровая грамотность" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения учебного предмета "Цифровая грамотность" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи обучения:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;

2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептік ойлау, роботтарды жинау және программалау, ақпаратты түрлі нысандарда іздеу, жинау, өңдеу, сақтау мен тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы бағдарламаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) қарым-қатынас, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануға ықпал ету;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.
2-тарау. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұны
6. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша білім жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып аптасына 1 сағаттан, ІІ жартыжылдықтан бастап 17 сағатты;
2) 2-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағатты;
3) 3-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағатты;
4) 4-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
7. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);
интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
робототехникаға арналған жиынтықтар.

2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Цифровая грамотность"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Цифровая грамотность"
6. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе 1 час в неделю со ІІ полугодия, 17 часов в учебном году;
2) во 2 классе 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
3) в 3 классе 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
4) в 4 классе 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
7. Требованием для преподавания учебного предмета "Цифровая грамотность" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по учебному предмету "Цифровая грамотность" включает:
персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);
высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
наборы для робототехники.

8. Пәннің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпараттық әдеп;
2) менің алғашқы суретім;
3) біздің өміріміздегі алгоритм;
4) программалау;
5) компьютер;
6) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
7) интернет желісінде жұмыс істеу;
8) есептік ойлау;
9) робототехника.
9. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
10. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедия.
11. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
12. "Есептік ойлау" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:
1) алгоритмдер;
2) программалау.
13. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.
14. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Ақпараттық әдеп": Өз денсаулығымызды сақтаймыз; Біздің айналамыздағы ақпарат; Ақпарат және компьютер; Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
2) "Менің алғашқы суретім": Фигуралар; Фигуралармен орындалатын іс-әрекет.
3) "Біздің өміріміздегі алгоритмдер": Біздің өміріміздегі алгоритм.
4) "Программалау": Scratch бағдарламасымен танысу; Менің алғашқы бағдарламам.
15. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: енгізу құрылғылары (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап);
Бағдарламалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалар туралы түсінік, файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою, контекстік мәзір командаларын пайдалану;
Қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік ережелері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндік редактордағы және ойын ортасындағы сөйлемдер жиынтығы;
Графика: суретті өңдеу; қию, бұру және суреттің өлшемін өзгерту, суреттің үзіндісін көшіру және бейнелеу;
Мультимедиа: дыбысты жазу және ойнату, дыбыстық файлдарды өңдеу;
3) "Интернет желісінде жұмыс істеу": браузер арқылы берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу, қосымшалар арасында мәліметтер алмасу;
4) "Есептік ойлау": алгоритмдер, тармақталу алгоритмі, алгоритмнің сөз түрінде ұсынылуы.
Программалау: ойын программалау ортасының кіріктірілген графикалық редакторында өзінің кейіпкерін жасау, пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру, кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогты ұйымдастыру; ойын ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу;
5) "Робототехника": оқу роботының негізгі моделін құрастыру, роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске қосу, роботты берілген жылдамдықта, берілген дөңгелек айнымалының саны бойынша алға, артқа жылжыту, роботты берілген бұрышқа (90, 180 градус) айналдыру, роботтың вербалды түрде көрсетілген алгаритм бойынша қозғалысын ұйымдастыру, сенсорлық сенсорды пайдалану, роботқа арналған аудио файлды жүктеу, роботқа арналған бағдарлама жасау кезінде дыбысты пайдалану, жасалған роботты аудиторияға ұсыну.

8. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) информационный этикет;
2) мой первый рисунок
3) алгоритмы в нашей жизни
4) программирование
5) компьютер;
6) представление и обработка информации
7) работа в сети Интернет
8) вычислительное мышление
9) робототехника
9. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
10. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
11. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
12. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы;
2) программирование.
13. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.
14. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 1 класса:
1) "Информационный этикет": Сохраняем свое здоровье; Информация вокруг нас; Информация и компьютер; Безопасность при работе в сети Интернет.
2) "Мой первый рисунок": Фигуры; Действия с фигурами.
3) "Алгоритмы в нашей жизни": Алгоритмы в нашей жизни.
4) "Программирование": Знакомство с Scratch; Моя первая программа.
15. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в текстовом редакторе и игровой среде.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;
3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма.
Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами; редактирование звуковых файлов в игровой среде;
5) "Робототехника": сборка базовой модели образовательного робота, загрузка и запуск программы для робота, движение робота с заданной скоростью, на заданное количество оборотов колеса, вперед, назад, поворот робота на заданный угол (90, 180 градусов). организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории.

16. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, таңба регистрін ауыстыруға арналған пернелер, пернетақтаның орналасуы, меңзерді басқару. Бағдарламалық қамтамасыз ету: қолданбалы бағдарламаларда "қызу" клавиштерді пайдалану. Қауіпсіздік: Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелері.
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу".
Мәтіндер: мәтінді теру ережелері, мәтінді өңдеу, қаріп пен абзацты пішімдеу (жазылуы, түсі, тегістеу), қиып алу, көшіру, белгіленген мәтінді құжатқа қою, мәтінге суретті қою және орналастыруын реттеу;
Презентациялар: презентация конструкторы; программа мәзірі; презентацияның ашылуы мен сақталуы; мәтінді және суреттерді слайдқа орналастыру; слайдтар арасында ауысу; презентация дизайны.
Графика: фотосуреттерді өңдеуге арналған бағдарлама (ашық, контраст, бет жиектеме);
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпарат іздеу: құжаттан мәтін үзіндісін іздеу. Ақпарат алмасу: желідегі ақпарат алмасу жолдары, жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арналған мессенджерлерді пайдалану.
4) "Есептік ойлау".
Алгоритмдер: цикл; циклдік алгоритмді іске асыру кезінде орындаушының командалары жүйесі.
Программалау: программалау ойын алаңын құру барысында алгоритмді жүзеге асыру, дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу, программалау ойын алаңында бірнеше көріністер және кейіпкерлермен жұмыс істеу.
5) "Робототехника": орта мотордың жылдамдығы мен айналымның санын күйге келтіру; робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді қолдану.
17. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, ғылыми-техникалық прогрестің компьютерлік және мобильді техниканың ескіруіне әсері.
Қауіпсіздік: сенімді құпиясөз критерийі;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндегі кестелер.
Презентациялар: слайдтың орналасуы, нысандардың анимациясы; бейне және дыбысты енгізу.
Мультимедиа: бейнеролик жасау;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс":
Ақпаратты іздеу: компьютердегі файлдар мен қалталарды іздеу.
Ақпарат алмасу: браузер параметрлері (бетбелгі, журнал және жүктеу).
Электрондық пошта: хабарламаларды, тіркелген файлдармен хабарламаларды қабылдау және жіберу;
4) "Есептік ойлау": Алгоритмдер: кірістірілген циклдер, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Программалау: ойын программалау ортасындағы айнымалылар, ойынды өз сценарийі бойынша дамыту;
5) "Робототехника": түс сенсоры; ультрадыбыстық сенсор.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Оқу мақсаттары бағдарламада кодпен берілген. Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.

16. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором. Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах. Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: правила набора текста, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания.
Презентации: конструктор презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации.
Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе. Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования;
5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота;
17. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля;
2) "Представление и обработка информации":
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука, переходы между слайдами.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере; обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки); электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;
5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука;
Параграф 2. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.

19. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:
1) Ақпараттық әдеп:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
1-сынып
1. Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау;
1.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларын атау
2. Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат түрлерін анықтау.
3. Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату;
1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
4. Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін адам өмірінде қолдану мысалдарын келтіру;
1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау;
1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау
2) Менің алғашқы суретім:
Бөлімше
1-сынып
1. Фигуралар
1.2.1.1 кескін салу үшін стандартты фигураларды қолдану;
1.2.1.2 кескін салу үшін түстер палитрасындағы негізгі түсті таңдау;
1.2.1.3 кескін салу үшін палитрадан фон түсін таңдау;
1.2.1.4 фигураны жасау кезінде оның контурын өзгерту;
1.2.1.5 фигураны жасау кезінде оның бояуын өзгерту
2. Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 кескін фрагментін таңдау үшін пішіндер мен параметрлерді қолдану;
1.2.2.2 кескін салу кезінде көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолдану;
1.2.2.3 кескін салу кезінде бұру немесе айналдыру құралдарын қолдану;
1.2.2.4 кескін салу үшін түспен құю құралын қолдану
3) Біздің өміріміздегі алгоритм:
1.Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру;
1.3.1.2 алгоритм құру үшін орындаушы және оның командалар жүйесін анықтау;
1.3.1.3 өмірде түрлі алгоритмдерді қолдануға мысалдар келтіру
4) Программалау:
1. Scratch пен танысу
1.4.1.1 кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау;
1.4.1.2 сахна үшін кітапханадан фон таңдау
2. Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында дайын сценарийді алгоритм бойынша іске асыру;
1.4.2.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритм әзірлеу;
1.4.2.3 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында жобаны құру, сақтау және ашу
2-4 сынып:
1) Компьютер:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.Компьютердің құрылғылары
2.1.1.1 дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғыларын ажырату
3.1.1.1 мәтіндік процессорда пернетақтаны қолданып символдар регистрін, батырмалардың орналасу нұсқасын және меңзерді басқару тәсілін ауыстыру
4.1.1.1компьютерлік және мобильді техниканың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру

19. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Информационный этикет:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
1 класс
1. Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
2. Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
3. Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
4. Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
2) Мой первый рисунок:
1. Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
2. Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
3) Алгоритмы в нашей жизни:
1. Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2 определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3 приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
4) Программирование:
1. Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
2. Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2-4 класс
1) Компьютер:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Устройства компьютера
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода звуковой информации
3.1.1.1 использовать в текстовом процессоре клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом

2. Бағдарламалық қамтамасыз ету
2.1.2.1 файл, бума және жарлық ұғымдарын түсіндіру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3.1.2.1 қолданбалы бағдарламаларда пернелер комбинациясын қолдану;
3.Қауіпсіздік
2.1.3.1. цифрлық құрылғылармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелер ұстану;
2.1.3.2. интернет желісімен жұмыс істеу кезінде нетикет ережелерін ұстану
3.1.3.1 интернет желісінде жұмыс істеуде негізге жеке қауіпсіздік ережелерін ұстану
4.1.3.1. құпиясөздің сенімділігі туралы қорытынды жасау
4. Қауіпсіздік ережесі
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Мәтіндер
2.2.1.1. (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасының блоктарындағы мәтінді өңдеу (Scratch (скретч));
2.2.1.2. өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану;
3.2.1.1 мәтінді теру ережелерін ұстану;
3.2.1.2 мәтіндік процессорда мәтінді өңдеу;
3.2.1.3 мәтіндік процессорда қаріп пен абзацты пішімдеу;
3.2.1.4 суреттерді мәтінге қою және оны баптау
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер құру;
2 Графика
2.2.2.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда жоба үшін кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2.2.2.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда жоба үшін кейіпкер фигурасын өңдеу (қиып алу, бұру, өлшемін өзгерту)
3.2.2.1 сурет пішімінің параметрлерін өзгерту (ашық, контраст, бет жиектері)
3. Презентациялар
3.2.3.1 суреттер және мәтіндері бар қарапайым презентация құру;
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуларды қолдану
3.2.3.3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
4.2.3.1 слайд құру үшін макет таңдау;
4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
4. Мультимедиа
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу және оларды қолдану;
2.2.4.2. (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу;
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану
4.2.4.1 бейнероликтер жасау;
4.2.4.2 презентация жасау кезінде фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану
3) Интернет желісінде жұмыс істеу:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Ақпараттар іздеу
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді қолдану;
3.3.1.1 ақпарат (құжаттағы мәтін үзіндісі) іздеуді іске асыру
4.3.1.1 ақпаратты (компьютердегі файлдар мен бумалар) іздеуді іске асыру
4.3.1.2 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар)

2. Программное обеспечение
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
3.1.2.1 использовать комбинацию клавиш в прикладных программах
3. Безопасность
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
2.1.3.2 следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.1.3.1. сделать вывод о надежности пароля
4. Техника безопасности
2) Представление и обработка информации:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей
3.2.1.1 следовать правилам набора текста
3.2.1.2 редактировать текст в текстовом процессоре
3.2.1.3 форматировать шрифт и абзац в текстовом процессоре
3.2.1.4. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
2. Графика
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
3.2.2.1 изменять настройки формата рисунка (яркость, контрастность, рамки)
3. Презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и рисунки;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
4. Мультимедиа
2.2.4.1 знать наименование клавиш и использует их;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.2.4.3 загружать аудиофайл для робота;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота
4.2.4.1 создавать видеоролики;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
3) Работа в сети Интернет:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Поиск информации
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ);
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)

2. Ақпарат алмасу
2.3.2.1 қосымшалар арасында деректермен алмасуды іске асыру
3.3.2.1. жобада бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджер құралдарын қолдану;
3.3.2.2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4.3.2.1. браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихын және жүктеуді көру);
4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу
3. Интернет желісінде қауіпсіздік
4) Есептік ойлау:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Алгоритмдер
2.4.1.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген сценарий бойынша тармақталған алгоритмді әзірлеу;
2.4.1.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында берілген ауызша түрде тармақталған алгоритмді іске асыру;
2.4.1.3 қойылған міндетті шешу үшін алгоритм құрастыру;
3.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында берілген сценарий бойынша алгоритм циклін әзірлеу;
3.4.1.2 Scratch (скретч) программалау ортасында ауызша түрде берілген қайталау алгоритм циклін іске асыру
4.4.1.1 кірістірілген циклді жүзеге асыру
4.4.1.2 логикалық операторларды қолдану;
4.4.1.3 салыстыру операторларын қолдану
2. Программалау
Scratch-пен танысу
2.4.2.1 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасына кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер құру;
2.4.2.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру
3.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ортасында дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
3.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ортасында сахна үшін бірнеше фон құру
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану;
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын құру;
Менің алғашқы бағдарламам
5) Робототехника:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Жалпы робототехника
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру;
2.5.1.2 оқу роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау;
2.5.1.3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру;
2. Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жүру қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жүру қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру
2.5.2.4 дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру
2.5.2.5 роботтың кері, оңға және солға бұрылуын ұйымдастыру.
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану

2. Обмен информацией
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.3.2.1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом
3.3.2.2. объяснять способы обмена информацией в сети;
4.3.2.1. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.2. получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
3. Безопасность в сети Интернет
4) Вычислительное мышление:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Алгоритмы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
3.4.1.1 разработать алгоритм цикл по заданному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.1.2 реализовать цикл алгоритм повторения, заданный в словесной форме в среде программирования (Scratch (скретч))
4.4.1.1. реализовать вложенный цикл;
4.4.1.2. использовать логические операторы;
4.4.1.3. использовать операторы сравнения
2. Программиро
вание
Знакомство с Scratch
2.4.2.1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.4.2.2. организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.4.2.3. организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.1 разработать игру по готовому сценарию в среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.2 создать несколько фонов для сцены в среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде Программирования (Scratch (скретч))
4.4.2.1 использовать переменные;
4.4.2.2. создавать игру по собственному сценарию
5) Робототехника:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
2.5.1.1 объяснять понятие Робот
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
2. Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
2.5.2.5 организовать разворот, поворот робота направо и налево
3.5.2.1. использовать цикл для организации движения робота

3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
3.5.3.1 ортаңғы мотордың айналым санын беру және жылдамдығын баптау;
4.5.3.1. түс датчигін пайдалану;
4.5.3.2. ультрадыбыс датчигін қолдану;
20. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
21. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4- сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3- параграф. Бастауыш білім деңгейінің 1- 4 сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 тоқсан
1-бөлім – Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау;
1.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларын атау
Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат түрлерін анықтау
Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату;
1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 интернет желісін адам өмірінде қолдану мысалдарын келтіру;
1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау;
1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.
2-бөлім – Менің алғашқы суретім (ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Фигуралар
1.2.1.1 кескін салу үшін стандартты фигураларды қолдану;
1.2.1.2 кескін салу үшін түстер палитрасындағы негізгі түсті таңдау;
1.2.1.3 кескін салу үшін палитрадан фон түсін таңдау;
1.2.1.4 фигураны жасау кезінде оның контурын өзгерту;
1.2.1.5 фигураны жасау кезінде оның бояуын өзгерту
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 кескін фрагментін таңдау үшін пішіндер мен параметрлерді қолдану;
1.2.2.2 кескін салу кезінде көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолдану;
1.2.2.3 кескін салу кезінде бұру немесе айналдыру құралдарын қолдану;
1.2.2.4 кескін салу үшін түспен құю құралын қолдану
4 тоқсан
3-бөлім Біздің өміріміздегі алгоритм (ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар", "Дені саудың – жаны сау")
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру;
1.3.1.2 орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру;
1.3.1.3 алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру
4 – бөлім. Программалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау;
1.4.1.2 сахна үшін кітапханадан фон таңдау
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында дайын сценарийді алгоритм бойынша іске асыру;
1.4.2.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритм әзірлеу;
1.4.2.3 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында жобаны құру, сақтау және ашу

3. Датчики и моторы
2.5.3.1 использовать датчик касания
3.5.3.1. настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
4.5.3.1. использовать датчик цвета;
4.5.3.2. использовать датчик ультразвука
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1- 4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
Раздел 2 – Мой первый рисунок (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: копировать, вырезать, вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
4 четверть
Раздел 3 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозные темы: "Отдых и хобби", "Здоровое поколение -будущее страны")
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2. определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3. приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
Раздел 4 – Программирование
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))

2) 2-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалық қамтамасыз ету (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2.1.1.1 дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғыларын ажырату;
2.1.3.1. цифрлық құрылғылармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелер ұстану;
2.1.3.2. интернет желісімен жұмыс істеу кезінде нетикет ережелерін ұстану;
2.3.1.1. берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану
Файлдар мен бумалар
2.1.2.1 файл, бума және жарлық ұғымдарын түсіндіру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің мектебім"
Бағдарламалар құруды жалғастырамыз
2.4.1.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген сценарий бойынша тармақталған алгоритмді әзірлеу;
Алгоритмді орындау
2.4.1.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында берілген ауызша түрде тармақталған алгоритмді іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2.4.2.1 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасына кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер құру;
2.2.2.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда жоба үшін кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2.2.2.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда жоба үшін кейіпкер фигурасын өңдеу (қиып алу, бұру, өлшемін өзгерту)
2 тоқсан
3-бөлім – Мәтін және Мультимедиа (ортақ тақырыптары: "Менің туған өлкем", "Жыл мезгілдері")
Пернетақтамен танысу
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу және оларды қолдану
Мәтінмен жұмыс
2.2.1.1. (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасының блоктарындағы мәтінді өңдеу
Кейіпкерді пернетақтамен басқару
2.4.2.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
Кейіпкерлер арасындағы диалог
2.4.2.3 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру
Дыбысты жазу және ойнату
2.2.4.2. (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу
Мультфильм жасау
2.4.2.1 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасына кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер құру;
2.4.1.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген сценарий бойынша тармақталған алгоритмді әзірлеу;
2.4.2.2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;

2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Моя семья и друзья")
Сохраняем свое здоровье
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода звуковой информации;
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2.1.3.2. следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет;
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя школа"
Продолжаем разрабатывать программы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
Исполнение алгоритма
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
Создание собственного персонажа
2.4.2.1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2 четверть
Раздел 3 – Мультимедиа и текст (сквозная тема: "Мой родной край", "Времена года")
Знакомство с клавиатурой
2.2.4.1 знает наименование клавиш и использует их
Работа с текстом
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
Управление персонажем с клавиатуры
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Диалог между персонажами
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Запись и воспроизведение звука. Редактирование звука
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Создание мультфильма
2.4.2.1 создать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию;
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч));

2.4.2.3 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру;
2.2.4.2. (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу
3 тоқсан
4-бөлім Роботтар біздің өмірімізде (ортақ тақырыбы:
"Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті", "Дені саудың –жаны сау")
Роботпен алғашқы танысу
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру;
2.5.1.2 оқу роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау
Роботқа арналған бағдарлама
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру
Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жүру қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жүру қозғалысын ұйымдастыру
Лабиринттен шығу
2.5.2.4. дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру
Жанасу датчигі
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану
Роботқа арналған дыбыс
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану
4 тоқсан
5-бөлім - Робототехника: "Қозғалыстағы робот" жобасы (ортақ тақырыптар: "Табиғат әлемі", "Ғажайып әлем"
Жоба дегеніміз не?
2.2.1.2. өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану
Жоба идеясы
2.3.2.1 қосымшалар арасындағы деректермен алмасуды іске алмасу
Жобаға арналған алгоритм
2.4.1.3 қойылған міндетті шешу үшін алгоритм құрастыру
"Қозғалыстағы робот" жобасын жасау
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жүру қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жүру қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.4. дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.5 роботтың кері, оңға және солға бұрылуын ұйымдастыру;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру;
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану
Жобаны қорғау
2.5.1.3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру
3) 3-сынып:
Бөлімдер (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім - Программалау (ортақ тақырыптары:
"Табиғат - менің үйім",
"Менің Отаным – Қазақстан")
Желіде тілдесу
3.3.2.1 жобада бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджер құралдарын қолдану;
3.3.2.2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
3.1.3.1 интернет желісінде жұмыс істеуде негізге жеке қауіпсіздік ережелерін ұстану
Өміріміздегі қайталаулар
3.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында берілген сценарий бойынша алгоритм циклін әзірлеу
Циклдер
3.4.1.2 Scratch (скретч) программалау ортасында ауызша түрде берілген қайталау алгоритм циклін іске асыру
Кейіпкердің қозғалысы
3.4.2.4. Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
2-тоқсан

2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3 четверть
Раздел 4– Роботы в нашей жизни (сквозная тема: "Традиции и фольклор", "В здоровом теле-здоровый дух")
Первое знакомство с роботом
2.5.1.1 объяснять понятие Робот;
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
Программа для робота
2.5.2.3. загружать и запускать программу для робота
Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
Выход из лабиринта
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
Датчик касания
2.5.3.1 использовать датчик касания
Звук для робота
2.2.4.3 загружать аудиофайл для робота;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота
4 четверть
Раздел 5 – Робототехника: проект "Робот в движении" (сквозная тема: "Мир природы", "Чудеса вокруг нас")
Что такое проект?
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей;
Идея для проекта
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
Создание "Робот в движении"
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
2.5.2.5 организовать разворот, поворот робота направо и налево;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.3.1 использовать датчик касания;
Защита проекта
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование (сквозные темы: "Природа - наш дом", "Казахстан - моя Родина")
Общение в сети
3.3.2.1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.3.2.2 объяснять способы обмена информацией в сети Интернет;
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
Повторение в нашей жизни
3.4.1.1 разработать алгоритм цикл по заданному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч));
Циклы
3.4.1.2 реализовывать цикл алгоритм повторения в среде программирования (Scratch (скретч))
Движение персонажа
3.4.2.4 реализовать цикл алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
2 четверть

2-бөлім – Ойын құру (ортақ тақырыптары:
"Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен", "Өнер әлемінде")
Ойынның сценарийі
3.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ортасында дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
Фондар
3.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ортасында сахна үшін бірнеше фон құру
Кейіпкерлер
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
Костюм ауыстыру
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
Менің ойыным
3.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында берілген сценарий бойынша алгоритм циклін әзірлеу;
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ортасында сахна үшін бірнеше фон құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
3-тоқсан
3 бөлім - Робототехника.
Жоба (ортақ тақырыптары:
"Атадан қалған асыл мұра", "Атақты тұлғалар")
Жобаға идея
3.1.1.1 мәтіндік процессорда пернетақтаны қолданып символдар регистрін, батырмалардың орналасу нұсқасын және меңзерді басқару тәсілін ауыстыру;
3.2.1.1 мәтінді теру ережелерін ұстану;
3.2.1.2 мәтіндік процессорда мәтінді өңдеу
Жобаны рәсімдеу
3.2.1.3 мәтіндік процессорда қаріп пен абзацты пішімдеу
Мәтіндегі иллюстрациялар
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
3.2.1.4 мәтінге суретті қою және оны баптау
Робот қолының қозғалысы
3.5.3.1 ортаңғы мотордың айналым санын беру және жылдамдығын баптау
Блоктар циклі
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану
"Робот-тазартқыш" жасау
3.5.3.1 ортаңғы мотордың айналым санын беру және жылдамдығын баптау;
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану
4-тоқсан
4-бөлім
Презентациялар
(ортақ тақырыбы: "Бәрін білгім келеді")
Презентация жасау
3.2.3.1 суреттер және мәтіндері бар қарапайым презентация құру;
3.1.2.1 қолданбалы бағдарламаларда пернелер комбинациясын қолдану
Презентация дизайны
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
Анимация және ауысулар
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуларды қолдану
5-бөлім
Мәтін, графика және презентация (ортақ тақырыбы:
"Демалыс мәдениеті. Мерекелер")
Суреттермен жұмыс
3.2.2.1 сурет пішімінің параметрлерін өзгерту (ашық, контраст, бет жиектері);
Жоба презентациясы

Раздел 2 - Создание игры (сквозные темы: "Что такое плохо, что такое хорошо", "В мире искусства")
Сценарий игры.
3.4.2.1 разработать игру по готовому сценарию в среде программирования (Scratch (скретч))
Фоны
3.4.2.2 создать несколько фонов для сцены в среде программирования (Scratch (скретч))
Персонажи
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
Смена костюмов
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
Моя игра
3.4.1.1 разработать алгоритм цикл по заданному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.2 создать несколько фонов для сцены в среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
3 четверть
Раздел 3 - Робототехника. Проект (сквозные темы: "Преданья старины глубокой...",
"Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.1.1.1 использовать в текстовом процессоре клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором;
3.2.1.1 следовать правилам набора текста;
3.2.1.2 редактировать текст в текстовом процессоре
Оформляем проект
3.2.1.3 форматировать шрифт и абзац в текстовом процессоре
Иллюстрации в тексте
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе);
3.2.1.4 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки
робота
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
Блоки цикла
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-
уборщика"
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора;
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть
Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Хочу все знать")
Создание презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.1.2.1 использовать комбинацию клавиш в прикладных программах
Дизайн презентации
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Работа с фотографиями и рисунками
3.2.2.1 изменять настройки формата рисунка (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта

3.2.3.1 суреттер және мәтіндері бар қарапайым презентация құру;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуларды қолдану
4) 4-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім Программалау (ортақ тақырыптары: "Менің Отаным – Қазақстан", "Адами құндылықтар")
Айнымалылар
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану;
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4.4.1.1 кірістірілген циклды жүзеге асыру;
Өз ойынының сценарийі
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер құру;
Логикалық операторлар
4.4.1.2 логикалық операторларды қолдану;
Салыстыру операторлары
4.4.1.3 салыстыру операторларын қолдану;
Өз ойыным
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын құру;
2 тоқсан
2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4.5.3.1 түс датчигін қолдану;
Бағдаршам-робот
4.5.3.1 түс датчигін қолдану;
Ультрадыбыс датчигі
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Лабиринттан шығу
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Кегль-ринг
4.5.3.1 түс датчигін қолдану;
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану
3 тоқсан
3-бөлім - Бейне жасау (ортақ тақырыбы: "Табиғи құбылыстар")
Бейнежазба
4.2.4.1 бейнеклиптер жасау;
Бейнені өңдеу
4.2.4.1 бейнеклиптер жасау;
4 бөлім - Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4.2.3.1 слайд құру үшін макет таңдау;
4.3.1.1 ақпаратты (компьютердегі файлдар мен бумалар) іздеу;
4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихын және жүктеуді көру);
Презентациядағы дыбыстар
4.2.4.2 презентация жасау кезінде фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
Презентациядағы бейне
4.3.1.1 ақпаратты (компьютердегі файлдар мен бумалар) іздеуді іске асыру;
4.2.3.2 презентациялардағы нысандарға анимация қосу және баптау;
4.2.4.2 презентация жасау кезінде фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
Презентациядағы анимация
4.2.3.2 презентациялардағы нысандарға анимация қосу және баптау;
4 тоқсан
5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары: "Болашаққа саяхат", "Ғарышқа саяхат")
Интернеткеі деректер жіберу
4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
Құпиясөз сенімділігі
4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихын және жүктеуді көру);
4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4.1.3.1 құпиясөздің сенімділігі туралы қорытынды жасау;
Болашақтағы компьютерлер

3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст, фотографии и рисунки;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
4) 4 класс
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 Программирование (сквозные темы: "Моя Родина – Казахстан", "Человеческие ценности")
Переменные
4.4.2.1 использовать переменные
Смена костюма персонажа
4.4.1.1 реализовать вложенный цикл
Сценарий своей игры
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
Логические операторы
4.4.1.2 использовать логические операторы
Операторы сравнения
4.4.1.3 использовать операторы сравнения
Своя игра
4.4.2.2 создавать игру по собственному сценарию
2 четверть
Раздел 2 - Робототехника. Лабиринты и кегль-ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4.5.3.1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4.5.3.1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4.5.3.2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4.5.3.2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг
4.5.3.1 использовать датчик цвета;
4.5.3.2 использовать датчик ультразвука
3 четверть
Раздел 3 - Создание видео (сквозная тема: "Природные явления")
Видеозапись
4.2.4.1 создавать видеоролики
Монтаж видео
4.2.4.1 создавать видеоролики
Раздел 4 - Презентации (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Видео в презентации
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере);
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Анимация в презентации
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.1.2 вставлять в документ рисунки
4 четверть
Раздел 5 - Компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Путешествие в Космос")
Передача данных в Интернет
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Надежность паролей
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.1.3.1 сделать вывод о надежности пароля
Компьютеры будущего

4.1.1.1 компьютерлік және мобильді техниканың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
"Болашақтағы компьютер" шағын жоба
4.3.1.1 ақпаратты (компьютердегі файлдар мен бумалар) іздеуді іске асыру;
4.2.4.2 презентация жасау кезінде фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
28-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бастауыш мектептегі "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мақсаты – әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан бейнесі туралы білім негізін қалыптастыру және білім алушылардың зерттеу біліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Оқу пәнінің бағдарламасы келесі міндеттерге жетуге бағытталған:
1) зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылары мен біліктерінің негізін қалыптастыру;
2) техника мен технологияның дамуына елеулі ықпал еткен жаратылыстанудың маңызды идеяларымен, жетістіктерімен танысу;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін және әртүрлі ақпарат көздерінен алынған жаратылыстану-ғылымдық тұрғысынан маңызды және өмірлік маңызы бар мазмұнды ақпаратты қабылдау үшін алынған білімді қолдана білу біліктерін меңгеру;
4) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерін, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану-ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) табиғат заңдарын тану және жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін өркениеттің дамуы мен өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану мүмкіндігіне сенімділікті тәрбиелеу;
6) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.

4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
Мини-проект "Компьютер будущего"
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере);
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
Приложение 10 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 54
Приложение 28 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Естествознание" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью учебной программы по предмету "Естествознание" в начальной школе является формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и развитие исследовательских умении и навыков учащихся.
3. Учебная программа предмета ориентирована на достижение следующих задач:
1) формирование основ исследовательских, мыслительных операций, коммуникативных навыков и умений;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из различных источников;
4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) воспитание убежденности в возможности познания законов природы и использования достижений естественных наук для развития цивилизации и повышения качества жизни;
6) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.

4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын білім алушы бойына сіңіруге негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты бағдары болады.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны
6. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта құбылыстарын бақылау; бақылау кезеңдері; эксперимент;
2) "Жанды табиғат": жанды ағзалар; өсімдіктер және олардың алуантүрлілігі, ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер; өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым; жабайы және мәдени өсімдіктер; мәдени өсімдіктерді күту (суару, қоректендіру, топыраққа күтім жасау); өсімдіктің тіршілігіне қажетті жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректік заттар); жануарлар, жабайы және үй жануарлары, үй жануарларын күту, үй жануарларының келтіретін пайдасы, жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуі: жылы жаққа ұшу, қысқа азық жинау, ұйқыға кету; адам, адамның дене мүшелері, адамның өмірінің кезеңдері, тамақтану, демалу;
3) "Жер және ғарыш": жердің пішіні, глобус – жер моделі, ғарыш, ғарыш денелері, астрономия туралы алғашқы түсініктер; зымырандар, телескоптар, уақыт, уақыт өлшеу құралдары, сағат, күнтізбелер;
4) "Табиғат физикасы": түрлі денелердің қозғалысы, табиғаттағы қозғалыс, адамдардың қозғалысы, қозғалыс траекториясы, қозғалыс траекториясын сурет түрінде белгілеу, жарық пен қараңғы, жарықтың табиғи және жасанды көздері, жарықтандыру, дыбыс және оның таралу ерекшеліктері, дыбыстың табиғи және жасанды көздері, жылу шығаратын құрылғылар, күнделікті өмірдегі электр, магниттің қасиеттері, магниттік қасиеті бар заттар.

4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Естествознание"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 часа в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
7. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) "Я – исследователь": наблюдение за явлениями окружающего мира, этапы наблюдения, эксперимент;
2) "Живая природа": живые организмы, растения и их разнообразие, деревья, кустарники, травы; основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена; дикорастущие и культурные растения; уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой); условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества); животные, дикие и домашние животные, уход за домашними животными, польза от домашних животных, адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку; человек, части тела человека, этапы жизни человека, питание, отдых;
3) "Земля и космос": форма Земли, глобус – модель Земли, первоначальные знания о космосе, космических телах, астрономии; ракеты, телескопы, время, средства измерения времени, часы, календарь;
4) "Физика природы": движения различных тел, движение в природе, движение людей, траектория движений, обозначение траектории движения в виде рисунка, свет и темнота, естественные и искусственные источники света, освещение, звук и особенности его распространения, естественные и искусственные источники звука, приборы для получения тепла, электричество в повседневной жизни, свойства магнитов, предметы, обладающие магнитными свойствами.

8. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта, құбылыстар, процестер, нысандар, зерттеушінің жеке тұлғалық қасиеттері, бақылау – ғылыми таным әдісі, бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі; бақылау нәтижесін шартты белгілер арқылы тіркеу, бақылау жүргізу жоспары, қорытынды жасау, эксперименттің белгілері: мақсаты, болжам, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі; эксперимент жүргізу және нәтижесін кестеге тіркеу, ақпарат көздері;
2) "Жанды табиғат": өсімдіктің өсуіне қажетті жағдайлар, өсімдіктерде болатын маусымдық өзгерістер, өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері, өсімдік топтарының тіршілік ортасы және оған бейімделу тәсілдері, өсімдік топтары (өз өлкесіндегі өсімдіктер негізінде), топыраққа күтім жасау, өсімдіктерге қамқорлық жасау; жануарлардың топтары: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер, жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі, жануарлардың көбеюі, жұмыртқа салатын және төлдейтін жануарлар, жануарларды қорғау, адам, қаңқа мен бұлшықет қызметі, бұлшықеттің жиырылуының қозғалудағы рөлі, дұрыс дене сымбаты, тіс және оның күтімі, жеке гигиена, оның денсаулық сақтаудағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": ауа, ауаның адам, өсімдіктер мен жануарлар үшін маңызы, ауаның қасиеттері (түсі, иісі), ауаның агрегаттық күйі, жылуөткізгіштік, ауаның бос кеңістікті толтыратын қасиеті, су және оның физикалық қасиеттері, судың агрегаттық күйлері: қатты, сұйық, газ тәрізді: судың табиғи көздері, табиғат ресурстары және олардың қолданысы, табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу;
4) "Жер және ғарыш": жер ғаламшары үшін Күннің рөлі, Ай – Жердің табиғи серігі, Күн жүйесінің ғаламшарлары, олардың орналасу реті және сипаттамалары, жер тобындағы ғаламшарлар, алып ғаламшарлар, уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут; ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшеліктері;
5) "Табиғат физикасы": денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалуы, жылдамдықтың сипаттамасы: жылдам, баяу, қозғалыс тудыратын күштер: тарту және итеру, заттың массасы, заттардың массаларын анықтау, материалдардың жарықты өткізуі (мөлдір, мөлдір емес, жартылай мөлдір материалдар), қатты және бәсең дыбыс көздері, температура, температураны өлшеу, термометрлер, температураны өлшеу бірлігі – градус, магнит қолданылатын салалар.
9. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": ғылыми жаңалықтар және олардың күнделікті өмірге әсері, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігі, экспериментті жоспарлау және жүргізу, эксперимент нәтижесін диаграмма түрінде белгілеу, қорытынды жасау;

8. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) "Я – исследователь": окружающий мир, явления, процессы, объекты, личностные качества исследователя, наблюдение как метод научного познания, признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат; фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков, план проведения наблюдения, формулирование выводов, признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат; проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице, источники информации;
2) "Живая природа": условия произрастания растений, сезонные изменения у растений, функции основных частей растений, среда обитания и способы приспособлений групп растений, группы растений (на примере растений своей местности), уход за почвой, бережное отношение к растениям, группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; приспособление животных к среде обитания, размножение животных, яйцекладущие и живородящие животные, защита животных, человек, функции скелета и мышц тела, роль сокращения мышц в движении, правильная осанка, зубы и уход за ними, личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья;
3) "Вещества и их свойства": воздух, значение воздуха для человека, растений и животных, свойства воздуха (цвет, запах), агрегатное состояние воздуха, теплопроводность, свойство воздуха заполнять пространство, вода и ее физические свойства, агрегатные состояния воды: твҰрдое, жидкое, газообразное: природные источники воды, природные ресурсы и их назначение, классификация природных ресурсов по происхождению;
4) "Земля и космос": роль Солнца для планеты Земля, естественный спутник Земли – Луна, планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики, планеты земной группы планеты-гиганты, единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута; особенности расстояния и времени в космосе;
5) "Физика природы": движения тел с разной скоростью, характеристики скорости: быстро, медленно; силы, вызывающие движение: толкание и подтягивание; масса предметов, определение массы предметов, способность материалов пропускать свет (прозрачные, непрозрачные, полупрозрачные материалы), источники громких и тихих звуков, температура, измерение температуры, термометры, единица измерения температуры – градус, сферы применения магнитов.
9. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм, формулирование выводов;

2) "Жанды табиғат": фотосинтез процесі туралы алғашқы түсінік, өсімдіктердің бейімделуі, жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңкесүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер; табиғат бірлестіктері – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы, өз өлкесінің табиғат бірлестіктері, адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері, өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер (өз өлкесінің өсімдіктері негізінде), сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы, жануарлар, омыртқалы және омыртқасыз жануарлар, жануарлардың өзара қарым-қатынас жасау түрлері, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс, тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі, адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері, адамның ішкі ағзалары, асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі, тыныс алу жүйесі және оның ағзалары, тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі, қанайналым жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі, жүрек. тамыр соғуы, адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер, заттарды шығу тегі бойынша жіктеу, табиғи және жасанды денелер, заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді); ауа және оның құрамы (көмірқышқыл газ, оттек, азот, тағы басқалар), ауаның жануды қолдайтын қасиеті, жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су, негізгі табиғи су көздері, мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер; ащы және тұщы су, ауызсуды үнемді қолдану, суды тазалау тәсілдері, фильтр арқылы тазалау, судың тіршілік үшін маңызы; топырақ, топырақтың құрамы (құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа), топырақ түрлері, топырақтың қасиеті, құнарлылық, топырақтың кейбір ағзалардың тіршілігіндегі рөлі, топырақты қорғау;
4) "Жер және ғарыш": жер сфералары туралы алғашқы түсінік (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), жер сфераларын графикалық кескіндеу, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру, адамның ғарышқа алғашқы ұшуы, айға адамның қонуы, адамзаттың дамуы үшін ғарыштың маңызы, ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі, Байқоңыр ғарыш айлағы, жердің өз осінен айналуы, Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпімділік күші, серпімді және пластикалық денелер, ауырлық күші, табиғаттағы ауырлық күші, үйкеліс күші, табиғаттағы үйкеліс күші, күштің әсер ету бағыты, көлеңке, оның пайда болу себептері, көлеңкенің ерекшеліктері, заттардың жарықты шағылдыру қасиеті, дыбыс. дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар, дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі, электр энергиясы, электр энергиясының көздері, электр тізбегінің элементтері, қарапайым электр тізбегін құру сызбасы, әртүрлі металдардың магниттелуі.

2) "Живая природа": первоначальные понятия о процессе фотосинтеза, приспособление растений, теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения; природные сообщества – единство живой и неживой природы, природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль растений в природе и жизни людей, редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности), значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, животные, позвоночные и беспозвоночные животные, типы взаимоотношений животных, взаимосвязь между растениями и животными, изменение численности от изменений условий среды обитания, деятельность человека, приводящая к снижению численности животных, внутренние органы человека, система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека, дыхательная система и ее органы, роль дыхания в организме человека, кровеносная система и ее роль в организме человека, сердце, пульс, защита организма человека от болезней и инфекций;
3) "Вещества и их свойства": вещества и тела, классификация веществ по происхождению, естественные и искусственные вещества, классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное); воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот); влияние воздуха на горение, вода в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды; океаны, моря, реки, озера; соленая и пресная вода, бережное использование питьевой воды, способы очистки воды, очистка с помощью фильтров, значение воды для жизни; почва, состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), виды почв, свойства почвы, плодородие, роль почвы в жизни некоторых организмов, защита почв;
4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), графическое изображение сфер Земли, значимые события в освоении космоса, запуск первого искусственного спутника Земли, полет первого человека в космос, высадка человека на Луну, значение космоса в развитии человечества, Казахстан в освоении космоса, космодром Байконыр, вращение Земли вокруг своей оси, смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости, упругие и пластичные тела, сила тяжести, сила тяжести в природе, сила трения, сила трения в природе, направление действия силы, тень, причины ее возникновения, особенности тени, способность предметов отражать свет, звуки, источники и приемники звука, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, электрическая энергия, источники электроэнергии, элементы электрической цепи, схема строения простейшей электрической цепи, намагничивание различных металлов.

10. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": зерттеудің өз пайымдауы негізінде анықталған өзекті бағыты, зерттеу әдісін таңдау, бақылау мен эксперименттің артықшылығы мен кемшілігі, нәтижені білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Жанды табиғат": қоректік тізбек, өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны, өсімдіктің тіршілік циклі, тозаңдану негізінде тұқым түзілу, тұқым таралу жолдары (өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу), жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау жолдары, өз өлкесінің жануарлары, бунақденелердің тіршілік циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек бунақденелі), жануарлардың қоректену ерекшеліктері, өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар, симбиоздық байланыстар, қоректік тізбек құрылымы, тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбек модельдері, жойылу шегінде тұрған жануарлар, Қазақстанның Қызыл кітабы, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты, Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары; адам, зәр шығару жүйесі мен оның рөлі, жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері, заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану, құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу, адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану, ауаның ластануы, ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері, ауа тазалығын сақтау, ауаны тазарту жолдары, ауаның орын ауыстыруы, желдің пайдасы мен зияны, табиғаттағы су айналымы, атмосферада жауын-шашынның түзілуі, судың ластану көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық), судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру, түрлі заттардың судағы ерігіштігі, пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ), пайдалы қазбаларды қолдану, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары, пайдалы қазбаларды қорғау және үнемді қолдану;
4) "Жер мен ғарыш": жер бетінің ірі элементтері, ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар), жердегі тіршілікке ғарыштың әсері, жердің орбита бойынша қозғалысы, жыл мезгілдерінің ауысуы, жыл мезгілдерінің сипаттамасы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші, Архимед күшін болжау, Архимед күшінің судағы заттарға әсері, көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі, жарықтың қасиеттері, шағылу, жұтылу, белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері, түрлі материалдардың жылуөткізгіштігі, түрлі материалдардың электрөткізгіштігі.

10. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования, преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента, представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": пищевая цепь, растение – важное звено в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян в результате опыления, способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека), высшие и низшие растения, способы защиты растений; животные своей местности, жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое), особенности питания животных, травоядные и хищные животные, симбиотические отношения, структура пищевой цепи, модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания, животные, находящиеся на грани исчезновения, красная книга Казахстана, цели создания заповедников и парков, национальные парки и заповедники Казахстана; человек, выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система, ее роль в организме человека;
3) "Вещества и их свойства": свойства веществ, применение веществ согласно их свойствам, получение нового вещества согласно плану эксперимента, воздух в сферах жизнедеятельности человека, загрязнение воздуха, природные и искусственные источники загрязнения воздуха, сохранение чистоты воздуха, меры по очищению воздуха, перемещение воздуха, польза и вред ветра, круговорот воды в природе, образование атмосферных осадков, источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные), последствия загрязнения воды для различных организмов, растворимость различных веществ в воде, полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ), применение полезных ископаемых, месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, сохранение и бережное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и космос": крупные элементы земной поверхности, космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики), влияние космоса на жизнь на Земле, движение Земли по орбите, смена времен года, характеристика сезонов года;
5) "Физика природы": сила Архимеда, примеры ее проявления, прогнозирование силы Архимеда, действие силы Архимеда на предметы в воде, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света, отражение, поглощение, влияние преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов.

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен зерттеушімін":
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
2.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2.1.2.1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін, артықшылығы мен кемшілігін анықтау;
3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
2) "Жанды табиғат":
2.1 Өсімдіктер
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2.2.1.1 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін зерттеу;
2.2.1.2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2.2.1.3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2.2.1.4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына (ылғал) бейімделу жолдары бойынша салыстыру;

Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я – исследователь"
1.1
Роль науки и исследователей
1.1.1.1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
2.1.1.1 определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
3.1.1.1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.1.1.1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.1.2.2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.1.2.3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.4 составлять план проведения наблюдения;
2.1.2.5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.1.2.6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу
3.1.2.1 определять виды, преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану и формулировать выводы;
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
2) "Живая природа"
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений;
1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2.2.1.1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2.2.1.2 описывать сезонные изменения у растений;
2.2.1.3 описывать функции основных частей растений;
2.2.1.4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага);

2.2.1.5 өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру;
2.2.1.7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттек бөлуін түсіндіру;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 адамның іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.4 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау;
4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау;
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.2.1.6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
2.2.2.1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2.2.2.2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделу жолдарын сипаттау;
2.2.2.3 жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;
2.2.2.4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату және өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
3.2.2.3 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
3.2.2.4 жануарлар санының өзгеруін түсіндіру және осы өзгерістерге әсер ететін факторларды анықтау
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.2.2.2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.2.3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.2.2.4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4.2.2.5 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4.2.2.6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбек моделін құрастыру;
4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру;
4.2.2.8 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру
2.3 Адам
1.2.3.1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
2.2.3.1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2.2.3.3 бұлшықеттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру;
2.2.3.4 денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;

2.2.1.5 описывать группы растений своей местности;
2.2.1.6 объяснять важность ухода за почвой;
2.2.1.7 объяснять важность бережного отношения к растениям
3.2.1.1 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.2.1.2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.2.1.3 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.4 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.2.1.1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.2.1.2 описывать жизненный цикл растений;
4.2.1.3 описывать образование семян в результате опыления;
4.2.1.4 объяснять способы распространения семян;
4.2.1.5 различать низшие и высшие растения;
4.2.1.6 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
1.2.2.1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;
1.2.2.3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
2.2.2.1 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.2.2.2 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания;
2.2.2.3 объяснять способы размножения животных;
2.2.2.4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночных и беспозвоночные;
3.2.2.2 различать животных по среде обитания и характеризовать типы взаимоотношений;
3.2.2.3 объяснять взаимосвязь между растениями и животными;
3.2.2.4 объяснять изменение численности животных и определять факторы, влияющие на эти изменения
4.2.2.1 классифицировать животных своей местности;
4.2.2.2 описывать жизненный цикл насекомых;
4.2.2.3 различать травоядных и хищных животных;
4.2.2.4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.2.2.5 объяснять структуру пищевой цепи;
4.2.2.6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.2.2.7 приводить примеры животных, находящихся на грани исчезновения;
4.2.2.8 объяснять цели создания национальных парков и заповедников
2.3 Человек
1.2.3.1 называть основные части тела человека и их функции;
1.2.3.2 описывать этапы жизни человека;
1.2.3.3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2.2.3.1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.2.3.2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2.2.3.3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.2.3.4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;

2.2.3.5 тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.4 қанайналым жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
4.2.3.1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
3) "Заттар және олардың қасиеттері":
3.1 Заттардың типтері
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.3.1.2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
2.3.2.1 біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру;
2.3.2.2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2.3.2.3 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу
3.3.2.1 ауаның құрамы мен жануды қолдайтын қасиетін сипаттау
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдары мен оны тазарту шараларын ұсыну;
4.3.2.4 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4.3.2.5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
2.3.3.1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2.3.3.2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2.3.3.3 судың табиғи көздерін анықтау
3.3.3.1 судың жанды ағзалар мен жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру және негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3.3.3.2 судың тіршілік үшін маңыздылығын және тұщы суды үнемді пайдалану қажеттілігін түсіндіру;
3.3.3.3 суды тазартудың түрлі тәсілдерін түсіндіру және өз моделін ұсыну;
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.3.3.2 атмосферада жауын-шашын түзілу процесін сипаттау;
4.3.3.3 судың ластану көздерін анықтау;
4.3.3.4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру;
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
2.3.4.1 табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;
2.3.4.2 табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу
3.3.4.1 топырақтың рөлін және негізгі қасиеттерін түсіндіру;
3.3.4.2 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа)
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;

2.2.3.5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3.2.3.1 определять расположение внутренних органов человека;
3.2.3.2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.2.3.3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.2.3.1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.2.3.2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека
3) "Вещества и их свойства"
3.1 Типы веществ
3.3.1.1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.3.1.1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.3.1.2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
2.3.2.1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.3.2.2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2.3.2.3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.3.2.1 описывать состав и влияние воздуха на горение
4.3.2.1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.3.2.2 определять источники загрязнения воздуха;
4.3.2.3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.3.2.4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.3.2.5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
2.3.3.1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.3.3.2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.3.3.3 определять природные источники воды
3.3.3.1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе и сравнивать основные природные источники;
3.3.3.2 объяснять значимость воды для жизни и необходимость бережного использования пресной воды;
3.3.3.3 объяснить различные способы очистки воды и предложить собственную модель;
4.3.3.1 описывать круговорот воды в природе;
4.3.3.2 описывать процесс образования атмосферных осадков;
4.3.3.3 определять источники загрязнения воды;
4.3.3.4 объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.3.3.5 исследовать растворимость различных веществ в воде
3.4 Природные ресурсы
2.3.4.1 определять назначение природных ресурсов;
2.3.4.2 классифицировать ресурсы по происхождению
3.3.4.1 объяснять роль и основные состава почвы;
3.3.4.2 исследовать плодородие почв в зависимости от состава (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух)
4.3.4.1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ);

4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;
4.3.4.3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш":
4.1 Жер
1.4.1.1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау
2.4.1.1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;
2.4.1.2 Жердің табиғи серігін анықтау
3.4.1.1 Жер сфераларының орналасу реттілігін түсіндіру және көрсету
4.4.1.1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
2.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2.4.2.2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру
3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелесу және маңыздылығын түсіндіру
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.4.2.2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
1.4.3.1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1.4.3.2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
2.4.3.1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;
2.4.3.2 ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіру
3.4.3.1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру
4.4.3.1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру;
4.4.3.2 жыл мезгілдерін сипаттау
5) "Табиғат физикасы":
5.1 Күш және қозғалыс
1.5.1.1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2.5.1.1 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;
2.5.1.2 жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын қолдану (жылдам, баяу);
2.5.1.3 қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу;
2.5.1.4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4.5.1.2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
5.2 Жарық
1.5.2.1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2.5.2.1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу
3.5.2.1 көлеңкенің пайда болу себептерін түсіндіру және мысалдар келтіру;
3.5.2.2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру

4.3.4.2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.3.4.3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
4) "Земля и космос"
4.1 Земля
1.4.1.1определять форму Земли на основе ее модели
2.4.1.1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.4.1.2 определять естественный спутник Земли
3.4.1.1 объяснять и показывать последовательность расположения сфер Земли
4.4.1.1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
1.4.2.1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.4.2.2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса
2.4.2.1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.4.2.2 сравнивать планеты Солнечной системы
3.4.2.1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса и объяснять значение
4.4.2.1 характеризовать отдельные космические тела;
4.4.2.2 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
1.4.3.1 объяснять важность времени;
1.4.3.2 определять средства измерения времени
2.4.3.1 различать основные единицы измерения времени;
2.4.3.2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
3.4.3.1 объяснять следствие осевого вращения Земли
4.4.3.1 объяснять следствие орбитального вращения Земли;
4.4.3.2 характеризовать времена года
5) "Физика природы"
5.1 Силы и движение
1.5.1.1 приводить примеры движений различных тел;
1.5.1.2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.5.1.3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2.5.1.1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2.5.1.2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости (быстро, медленно);
2.5.1.3 исследовать силы, вызывающие движение;
2.5.1.4 выбирать и использовать приборы для определения массы
3.5.1.1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.4 определять направление действия силы
4.5.1.1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.5.1.2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
5.2 Свет
1.5.2.1 сравнивать свет и темноту;
1.5.2.2 различать естественные и искусственные источники света;
1.5.2.3 определять необходимость искусственного освещения и его источники
2.5.2.1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
3.5.2.1 объяснять появления тени и привести примеры;
3.5.2.2 объяснять способность предметов отражать свет

4.5.2.1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру;
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2.5.3.1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
1.5.4.1 жылыту құрылғыларын анықтау
2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу
5.5 Электрлік
1.5.5.1 адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру
3.5.5.1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3.5.5.2 қарапайым электр тізбегінің ұсыну;
3.5.5.3 электр энергиясын үнемді пайдалану керектігін түсіндіру
4.5.5.1 түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу
5.6 Магниттілік
1.5.6.1 магниттік қасиеті бар денелерді анықтау;
1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу
2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау
3.5.6.1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
13. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
1 Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2 Жанды табиғат
2.1 Өсімдіктер
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2. Менің мектебім
2.2 Жануарлар
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;

4.5.2.1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.5.2.2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3 Звук
1.5.3.1 объяснять особенности распространения звука;
1.5.3.2 различать естественные и искусственные источники звука
2.5.3.1 классифицировать источники звука по громкости
3.5.3.1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.5.3.1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
1.5.4.1 определять приборы для получения тепла
2.5.4.1 измерять температуру различных тел
4.5.4.1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
1.5.5.1 объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей
3.5.5.1 определять источники электрической энергии;
3.5.5.2 представлять простые электрические цепи;
3.5.5.3 объяснять необходимость бережного использования электрической энергии
4.5.5.1 исследовать электропроводность различных материалов
5.6 Магнетизм
1.5.6.1 определять тела, обладающие магнитными свойствами;
1.5.6.2 исследовать свойства магнитов
2.5.6.1 описывать сферы применения магнитов
3.5.6.1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
13. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1 Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
1.1.1.1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 Живая природа
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений;
1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2. Моя школа
2.2 Животные
1.2.2.1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;

Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11 (12) сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу процесінде "Орыс тілі" оқу пәні екі функцияны атқарады: біріншіден, бұл – оқу пәні, екіншіден, басқа пәндерді зерттеу құралы.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдаланудың нормаларын және оларды әртүрлі қарым-қатынас салаларындағы өнімді сөйлеу қызметінде белсенді қолдануды ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлерінде (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) функционалдық сауаттылықты арттыру арқылы шығармашылық белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқыту пәні заманауи көпұлтты және көптілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істейтін қазіргі орыс әдеби тілі болып табылады.
5. Оқыту міндеттері:
1) әртүрлі салаларда және қарым-қатынас жағдайында орыс тілі туралы білімді қолдану, әдеби тіл нормаларын (орфоэпиялық,, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және ауызша, жазбаша сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау;
2) ақпараттарды іздеу, өндіру және ақпаратты қайта өңдеу дағдыларын жетілдіру;
3) сөздік қорды байыту және және академиялық тілдің қолданылатын грамматикалық құралдарын кеңейту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, жинақтау, бағалау және түсіндіру;
5) коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану;
6) тыңдалым және айтылым дағдыларын жетілдіру;
7) көпшілік алдында сөйлеудің әртүрлі жанрларында монолог дайындау, қарым-қатынас жағдайына сәйкес нормативтілік тұрғысынан тілдік құралдарды сыни бағалау және таңдау қабілеттерін жетілдіру;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 (12) классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебный предмет "Русский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" - развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о русском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;

8) диалогты қарым-қатынасты дамыту, түрлі салаларда және коммуникативтік жағдайларда пікірталас жүргізу, проблеманы шешу жолдарын ұсыну;
9) әртүрлі жанрлардағы мәтіндерді құрастыруда стилистикалық сауаттылықты жетілдіру; жеке авторлық стильді қалыптастыру; мәтінді түзету және редакциялай білу, жеке авторлық стиль қалыптастыру;
10) орыс тiлiнiң ұлттық-мәдени ерекшелiгi, орыс, қазақ және басқа халықтардың мәдениетi туралы түсініктерін кеңейту;
11) тілге қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершілік құндылық, қоғамда табысты әлеуметтенуге ықпал ететін тілдік капитал ретінде саналы көзқарас қалыптастыруға тәрбиелеу.
6. Грамматикалық материал сөйлеу тақырыбы мәнмәтінінде оқытылады. Ортақ тақырыптарды оқыту арқылы басқа пәндермен кіріктіру, әртүрлі пәндерден мәтіндер қолдану, академиялық тілді дамыту арқылы тілді оқыту жүзеге асырылады.
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы жоғары сыныпта 2 жыл оқытуға арналған.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағаттан, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағаттан, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
9. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әрбір бөлімшеде берілген оқыту мақсаттары мұғалімге сөйлеу қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамыту бойынша жұмыстарды жүйелі түрде жоспарлауға, сондай-ақ оқушылардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы хабарлауға мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) Тыңдалым және айтылым;
2) Оқылым;
3) Жазылым;
4) Әдеби тіл нормаларын сақтау.
12. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Хабарламаның / ақпараттың мазмұнын түсіну;
2) Негізгі ойды анықтау;

8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;
10) расширение представлений о национально-культурной специфике русского языка, о культуре русского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
7. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на 2 года обучения в старшей школе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), а также оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Слушание и говорение;
2) Чтение;
3) Письмо;
4) Соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) Понимание содержания сообщения/информации;
2) Определение основной мысли;

3) Оқиғаны болжау;
4) Диалогқа қатысу;
5) Монолог құру.
6) Тыңдалған материалды бағалау.
13. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Ақпаратты түсіну;
2) Мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі ойды анықтау;
3) Оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну;
4) Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау;
5) Сұрақтар құрастыру және бағалау;
6) Оқылым түрлері;
7) Түрлі дереккөздерден ақпарат алу;
8) Мәтіндерді салыстырмалы талдау;
9) Мәтінді интерпретациялау.
14. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жоспар құру;
2) Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды мазмұндау;
3) Түрлі ұсыну формаларын қолданып мәтіндер жазу;
4) Әртүрлі және түрлі стильдегі мәтіндер құрастыру;
5) Эссе жазу;
6) Шығармашылық жұмыс;
7) Мәтіндерді түзету және редакциялау.
15. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орфографиялық нормаларды сақтау;
2) Лексикалық нормаларды сақтау;
3) Грамматикалық нормаларды сақтау;
4) Пунктуациялық нормаларды сақтау.
16. Оқу пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалған мәтінге сыни көзқарасын білдіре отырып негізгі және детальды ақпаратты түсіну; мақсатты аудиториясын, жанрларын анықтау; тыңдалған мәтіннің семантикалық бөліктерін бөліп көрсету және олардың шағын тақырыптарын анықтау негізінде негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген проблема бойынша мазмұнды болжау; пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу, мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну; қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 шағын тақырыпты қамтитын кеңейтілген монолог құру (берілген тақырып бойынша пайымдау, сендіру); тыңдалған материалды ондағы ақпараттың дұрыстығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау, өз пікірін білдіру.
2) оқылым: тыңдалған мәтінге сыни көзқарасын білдіре отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну; мақсатты аудиториясын, жанрларын анықтау; мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертпелердің, иллюстрациялардың, субтитрлердің рөлін анықтау; мәтіндегі арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, тұспалдауды, эвфемизмдерді және басқа да экспрессивтілік құралдарының қолданылуын түсіну; әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін, ғылыми-танымал стильдегі мәтіндердің ерекшеліктерін (эссе, эссе, мақала, реферат), публицистикалық стильді (ескерту, пресс-релиз, очерк) анықтау; оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеяларды тұжырымдау; қарап оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолдану; әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру; сөйлемнің, абзацтың мазмұнын, оның тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен қатынасын түсіндіру.

3) Прогнозирование событий;
4) Участие в диалоге;
5) Построение монологического высказывания.
6) Оценивание прослушанного материала.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) Понимание информации;
2) Выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) Определение типов и стилей текстов;
5) Формулирование вопросов и оценивание;
6) Виды чтения;
7) Извлечение информации из различных источников;
8) Сравнительный анализ текстов;
9) Интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) Составление плана;
2) Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) Написание текстов с использованием различных форм представления;
4) Создание текстов различных типов и стилей;
5) Написание эссе;
6) Творческое письмо;
7) Корректирование и редактирование текстов.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) Соблюдение орфографических норм;
2) Соблюдение лексических норм;
3) Соблюдение грамматических норм;
4) Соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса:
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определение целевой аудитории, жанров; определение основной мысли на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определение целевой аудитории, жанров; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.

3) жазылым: жоспар түрлерін, оның ішінде атаулы және сұраулы түрлерін құру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын егжей-тегжейлі және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша қайта баяндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде мазмұндау; ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну; ғылыми-танымал ішкі стильдегі (эссе, эссе, мақала, конспект), публицистикалық стильдегі (ескерту, пресс-релиз, очерк) және әртүрлі жанрдағы мәтіндер құрастыру; мақсатты, мақсатты аудиторияны ескере отырып түрлі эссе жазу, соның ішінде сыни, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіру және негіздеу; оқырманға әсер ету құралдарын қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы сипаттама мәтіндер мен мәтін-әңгімелер жазу; мақсаттарды, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтіндегі барлық қателерді түзету және редакциялау.
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес ресми-іскерлік стиль лексикасын, публицистикалық және ғылыми стильдерді, стилистикалық фигураларды қолдану; сөзжасамдық және морфологиялық (дерексіз семантика етістіктерін, осы шақ түрлеріндегі етістіктерді қолдану) нормаларды сақтау; жай, күрделі (жеке мүшелермен, кіріспе сөздермен, кірістірілген конструкциялармен) және құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қолдану.
17. Оқу пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және детальды ақпаратты түсіну, автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мағынасын анықтау; мақсатты аудиториясын, жанрларын анықтау; мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау; кестелер мен схемалар бойынша мәтін мазмұнын болжау; іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу; мәтін шеңберінде көпшілік алдында сөйлеу үшін кеңейтілген монолог құру; қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салаларды бағалау; тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау.
2) оқылым: тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну, авторлық ұстанымды және мәтіннің жасырын мағынасын сыни бағалау; мәтіннің негізгі ойының берілуіндегі түс, қаріп әртүрлілігі, дыбыс және графикалық бейнелер, гиперсілтемелердің рөлін анықтау; мәтіндегі бейнелеу-экспрессивті құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа әдістерді қолдануды түсіну; типтерді, белгілерді және ғылыми және публицистикалық стильдер мен ішкі стильдер мәтіндерінің тілдік ерекшеліктері (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу); оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза сұрақтарын тұжырымдау; оқушының алдына қоятын коммуникативтік міндеттеріне қарай оқылым түрлерін пайдалану; әртүрлі көздерден ақпарат алу, өзара байланыс орнату және негізделген қорытынды жасау; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымы мен оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру; мәтін үзінділерінің мазмұнын түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен байланыстыру.

3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе назывного и вопросного; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов различных типов и жанров научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.
4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях.
17. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса:
1) Слушание и говорение: понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры; определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации сплошных и несплошных текстов, критическая оценка авторской позиции и скрытый смысл текста; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление); формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.

3) жазылым: жоспар түрлерін, оның ішінде тірек схемалы жоспар құру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын кеңейтілген және қысқартылған жоспарлар түрінде ұсыну, негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды қысқа және қайта құрастыру; ақпаратты презентация түрінде ұсыну, кестені, диаграмманы, графиканы, аудио файлдарды, фотосуреттерді, қозғалмалы суреттерді пайдалану; мақсатын, мақсатты аудиториясын және сөйлеу жағдайын ескере отырып, түрлі стильдегі мәтін түрлерін (аннотациялар, мақалалар, репортаждар, көпшілік алдында сөйлеу), дәйексөзді орынды қолдану; эссе түрлерін жазу, оның ішінде аргументативті және дискуссиялық, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің өзіндік жолдарын ұсыну және негіздеу; автордың сенімін, көзқарасы мен сезімін көрсететін әдістерді қолдана отырып әртүрлі жанрдағы сипаттама мәтіндер мен мәтін-әңгімелер жазу; мақсатын, мақсатты аудиториясын, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі барлық қателерді түзету және редакциялау.
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес арнайы лексиканы, тілдің түрлі бейнелеу-экспрессивті құралдарын, стилистикалық фигураларын қолдану; синтаксистік нормаларды (рефлексивті етістіктері мен қысқа пассивті сөйлемдері бар пассивті конструкцияларда, жақсыз сөйлемдерде) және стилистикалық нормаларды сақтау; жай, күрделі (оқшау мүшелерімен, кіріспе сөздер мен кірістіру конструкциялары бар) және әртүрлі байланысу түрлері бар құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
18. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтағы бірінші нөмір сыныпты, екінші бөлімше нөмірін, ал үшіншісі мақсаттың реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1. кодында "10" - сынып, "2" - бөлімше, "1" - оқу мақсатының нөмері.
19. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1. Хабарламаның/ ақпараттың мазмұнын түсіну
10.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіру; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
11.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мағынасын анықтау; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
2. Негізгі ойды анықтау
10.1.2 тыңалған мәтіннің мағыналық бөліктерін және олардың шағын тақырыптарын айқындау арқылы негізгі ойды анықтау

3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе плана - опорной схемы; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся картинок; создание текстов различных типов и стилей (аннотации, статьи, репортажа, публичного выступления) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, уместное использование цитирования; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.
4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование специальной лексики, различных изобразительно-выразительных средств языка, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение синтаксических норм (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" - класс, "2"- подраздел, "1"- нумерация учебной цели.
19. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание содержания сообщения/информации
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры
11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры
2. Определение основной мысли
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем

11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау
3. Оқиғаны болжау
10.1.3 мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнын болжау
11.1.3 кестелер мен сұлбалар арқылы мәтіннің мазмұнын болжау
4. Диалогқа қатысу
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу
11.1.4 мәселені шешіп және келісімге қол жеткізе отырып, іскерлік әңгімеге қатысу
5. Монолог құру
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде кемiнде 3 шағын тақырыпты қамтитын кең көлемді монолог (берілген тақырыпты талқылау, сендіру) құру
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн кең көлемді монолог құру
6. Тыңдалған материалды бағалау
10.1.6 тыңдалған материалды ақпараттың сенімділігі, өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып, бағалау
11.1.6 тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан сыни түрде бағалау
2)оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1 тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіре отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
11.2.1 автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мәнін сыни тұрғыдан бағалай отырып, мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну
2. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі ойды анықтау
10.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалардың рөлін анықтау
11.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі түстердің, қаріптер түрлерінің, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін айқындау
3. Оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну
10.2.3 арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, аллюзия, эвфемизмдер мен мәтіндегі басқа да сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
4. Мәтін түрлері мен стильдерін анықтау
10.2.4 әртүрлі жанрдағы ғылыми танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
11.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі және (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
5. Сұрақтар құрастыру және бағалау

11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3. Прогнозирование событий
10.1 3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4. Участие в диалоге
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
5. Построение монологического высказывания
10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание информации
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному;
определять целевую аудиторию, жанры
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4. Определение типов и стилей текстов
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
5. Формулирование вопросов

10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеялар құрастыру
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотезалар үшін сұрақтар құрастыру
6. Оқу түрлері
10.2.6 шолып оқу, сканерлеу және детальды оқу тәсілдерін қолдану
11.2.6 оқырманның өзі алдына қойған коммуникативтік тапсырмаларына байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолдану
7. Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
10.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салыстыру
11.2.7 өзара қарым-қатынас орнатып және дәлелденген тұжырымдар жасай отырып, ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу
8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
9. Мәтінді интерпретациялау
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып, түсіндіру
11.2.9 мәтін үзіндісінің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып түсіндіру
3) жазылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ жоспарларын құру
11.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде тірек-жоспар сұлбасын құру
2.
Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды мазмұндау
10.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде жеткізу
11.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар түрінде, толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде жеткізу
3. Ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну
10.3.3 ақпаратты график, кесте, диаграмма, сұлба, АКТ көмегімен инфографика түрінде ұсыну
11.3.3 ақпаратты кестелер, сұлбалар, графиктер, диаграммалар, аудиофайлдар, фотосуреттер, қозғалмалы картиналарды қолданып, презентация түрінде ұсыну
4. Әртүрлі және түрлі стильдегі мәтіндер құрастыру
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі жанрдағы ғылыми-танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі (жазба, баспасөз хабарламасы, сапар очеркі) мәтін түрлерін құрастыру

10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.7 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
9. Интерпретация текста
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Составление плана
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема
2. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
3. Представление информации в различных формах
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
11.3.3 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки
4. Создание текстов различных типов и стилей
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации

11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі стильдегі және түрлі мәтіндер (аннотация, мақала, сұхбат, жұрт алдында сөйлеу), құрастыру; дәйексөзді орынды қолдану
5. Эссе жазу
10.3.5 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді сыни талдай отырып, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіріп және дәлелдей отырып эссе түрлерін жазу
11.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оын негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу
6. Шығармашылық жұмыс
10.3.6. оқырманға әсер ету құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу
11.3.6. автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін тәсілдерді қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу
7. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
11.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
4) әдеби тіл нормаларын сақтау:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1. Орфографиялық
нормаларды сақтау
10.4.1 орфографиялық
нормаларды сақтау
11.4.1 орфографиялық
нормаларды сақтау
2. Лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 ресми-іскерлік стильдегі, публицистикалық және ғылыми стильдегі лексиканы, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану
11.4.2 арнайы лексиканы, тілдің әртүрлі бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдарын, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану
3. Грамматикалық нормаларды сақтау
10.4.3 сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды (абстрактілі семантиканың етістіктерін, ауыспалы осы шақ етістіктерін қолдану) сақтау
11.4.3 синтаксистік нормаларды (өздік етістері мен ырықсыз есімшелері бар пассивті құрылымдарда, жақсыз сөйлемдерде), стилистикалық нормаларды сақтау
4. Пунктуациялық нормаларды сақтау
10.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
11.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және байланысу түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану

11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
5. Написание эссе
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
6. Творческое письмо
10.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
11.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
7.Корректирование и редактирование текстов
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Соблюдение орфографических норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
2. Соблюдение лексических норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3. Соблюдение грамматических норм
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
4. Соблюдение пунктуационных норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи

20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
21. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырып. Бөлім
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
Қазақстанның беделі: қазіргісі және тарихи шолу.
Сөйлеу мәдениеті.
Морфология.
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Тұрақты тіркестер.
Көркемдеуіш-бейнелеуіш құралдар.
Сын есімнің асырмалы шырайы.
Өздік етісі бар пассивті құрылымдар
10.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіру; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.1.3 мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнын болжау
Оқылым
10.2.1 тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіре отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.4 әртүрлі жанрдағы ғылыми танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
Жазылым
10.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ жоспарларын құру;
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі жанрдағы ғылыми-танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі (жазба, баспасөз хабарламасы, сапар очеркі) мәтін түрлерін құрастыру
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 ресми-іскерлік стильдегі, публицистикалық және ғылыми стильдегі лексиканы, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану;
10.4.3 сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды (абстрактілі семантиканың етістіктерін, ауыспалы осы шақ етістіктерін қолдану) сақтау
Өнер және әдебиет: әртүрлі көркемдік өрнектер.
Орфография.
Сөзжасам және морфология.
Стилистика
Тыңдалым және айтылым
Орыс орфографиясының принциптері.
Сөзжасам.
Императивті сөйлемдер.
Көпше түр мәніндегі жекеше түр, зат есімнің көпше түрі
10.1.2 тыңдалған мәтіннің мағыналық бөліктерін және олардың шағын тақырыптарын айқындау арқылы негізгі ойды анықтау;
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде кемiнде 3 шағын тақырыпты қамтитын кең көлемді монолог (берілген тақырыпты талқылау, сендіру) құру
Оқылым
10.2.3 арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, аллюзия, эвфемизмдер мен мәтіндегі басқа да сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеялар құрастыру;
10.2.6 шолып оқу, сканерлеу және детальды оқу тәсілдерін қолдану
Жазылым
10.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ жоспарларын құру;
10.3.3 ақпаратты график, кесте, диаграмма, сұлба, АКТ көмегімен инфографика түрінде ұсыну
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.3 сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды (абстрактілі семантиканың етістіктерін, ауыспалы осы шақ етістіктерін қолдану) сақтау
2 тоқсан
Ғылым және этика: киборг және клондар.
Лексика және сөйлеу мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми танымал стилдің лексикасы
10.1.2 тыңдалған мәтіннің мағыналық бөліктерін және олардың шағын тақырыптарын айқындау арқылы негізгі ойды анықтау;
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу
Оқылым
10.2.3 арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, аллюзия, эвфемизмдер мен мәтіндегі басқа да сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну;
10.2.4 әртүрлі жанрдағы ғылыми танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеялар құрастыру
Жазылым
10.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде жеткізу;
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі жанрдағы ғылыми-танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі (жазба, баспасөз хабарламасы, сапар очеркі) мәтін түрлерін құрастыру
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.2 ресми-іскерлік стильдегі, публицистикалық және ғылыми стильдегі лексиканы, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану
Адам: құқықтар мен міндеттер.
Сөзжасам және
морфология
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми стильдегі сөзжасам.
Императивті сөйлемдер.
Осы шақ түріндегі болымсыз етістіктер
10.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіру; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.1.3 мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнын болжау
Оқылым
10.2.1 тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіре отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.2.3 арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, аллюзия, эвфемизмдер мен мәтіндегі басқа да сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну;
10.2.4 әртүрлі жанрдағы ғылыми танымал ішкі стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
Жазылым
10.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде жеткізу;
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі жанрдағы ғылыми-танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі (жазба, баспасөз хабарламасы, сапар очеркі) мәтін түрлерін құрастыру;
10.3.5 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді сыни талдай отырып, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіріп және дәлелдей отырып эссе түрлерін жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.3 сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды (абстрактілі семантиканың етістіктерін, ауыспалы осы шақ етістіктерін қолдану) сақтау
3-тоқсан
Tуризм: экотуризм
Пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Күрделі бірыңғай, оқшауланған мүшелері, кіріспе сөздері мен конструкциялары бар сөйлемдердегі тыныс белгілері, құрмалас сөйлемдер
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу;
10.1.6 тыңдалған материалды ақпараттың сенімділігі, өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып, бағалау
Оқылым
10.2.3 арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, аллюзия, эвфемизмдер мен мәтіндегі басқа да сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну;
10.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
Жазылым
10.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде жеткізу;
10.3.6 оқырманға әсер ету құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
Жан экологиясы.
Синтаксис.
Пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Күрделі бірыңғай, оқшауланған мүшелері, кіріспе сөздері мен конструкциялары бар сөйлемдердегі тыныс белгілері, құрмалас сөйлемдер
10.1.6 тыңдалған материалды ақпараттың сенімділігі, өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып, бағалау
Оқылым
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеялар құрастыру;
10.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып, түсіндіру
Жазылым
10.3.3 ақпаратты график, кесте, диаграмма, сұлба, АКТ көмегімен инфографика түрінде ұсыну;
10.3.5 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді сыни талдай отырып, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіріп және дәлелдей отырып эссе түрлерін жазу;
10.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
4-тоқсан
Бос уақыт – қоғам дамуының көрсеткіші ретінде.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу;
10.1.6 тыңдалған материалды ақпараттың сенімділігі, өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып, бағалау
Оқылым
10.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
Жазылым
10.3.6 оқырманға әсер ету құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу;
10.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
Толеранттылық және ұлтаралық мәдениеттер диалогы.
Лексика.
Стилистика
Тыңдалым және айтылым
Терминдер.
Жалпы ғылыми лексика.
Тар салалық терминология
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде кемiнде 3 шағын тақырыпты қамтитын кең көлемді монолог (берілген тақырыпты талқылау, сендіру) құру;
10.1.6 тыңдалған материалды ақпараттың сенімділігі, өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып, бағалау
Оқылым
10.2.6 шолып оқу, сканерлеу және детальды оқу тәсілдерін қолдану;
10.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып, түсіндіру
Жазылым
10.3.5 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді сыни талдай отырып, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіріп және дәлелдей отырып эссе түрлерін жазу;
10.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
10.4.2 ресми-іскери стильдегі, публицистикалық және ғылыми стильдегі лексиканы, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану

20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
1) 10 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Имидж Казахстана: современный и исторический обзор.
Культура речи.
Морфология.
Синтаксис
Слушание и говорение
Устойчивые словосочетания.
Изобразительно-выразительные средства.
Превосходная степень имҰн прилагательных.
Пассивные конструкции с возвратными глаголами.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
Чтение
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
Письмо
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
Искусство и литература: различные формы художественного выражения.
Орфография.
Словообразование и морфология.
Стилистика
Слушание и говорение
Принципы русской орфографии.
Словообразование.
Императивные предложения.
Единственное число в значении множественного числа, множественное число имҰн существительных.
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения микротем;
10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
Чтение
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов других средств выразительности в тексте;
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
Письмо
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе вопросный;
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
2 четверть
Наука и этика: киборги и клоны.
Лексика и культура речи
Слушание и говорение
Лексика научно-популярного стиля.
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.3 понимать применение аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк);
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
Соблюдение речевых норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
Человек: права и обязанности.
Словообразование и морфология
Слушание и говорение
Словообразование научного стиля.
Императивные предложения.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
Чтение
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
Соблюдение речевых норм
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
3 четверть
Tуризм: экотуризм
Пунктуация
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями; сложные предложения
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пере сказа, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
Экология души.
Синтаксис.
Пунктуация
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями.
Сложные предложения.
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/ несогласие с автором;
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
4 четверть
Свободное время как показатель развития общества.
Орфография
Слушание и говорение
Орфография.
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
Письмо
10.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя;
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
Толерантность и диалог межнациональных культур.
Лексика.
Стилистика
Слушание и говорение
Термины.
Общенаучная лексика.
Узкоспециальная терминология.
10.1.5 троить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения

2) 11-сынып:
Тақырып. Бөлім
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әлеуметтік теңсіздік – қоғамның ғаламдық проблемасы.
Синтаксис.
Стилистика
Тыңдалым және айтылым
Өздік етістермен пассивті құрылымдар.
Жақсыз сөйлемдердегі пассивті құрылымдар
11.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мағынасын анықтау; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
11.1.3 кестелер мен сұлбалар арқылы мәтіннің мазмұнын болжау
Оқылым
11.2.1 автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мәнін сыни тұрғыдан бағалай отырып, мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну;
11.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі түстердің, қаріптер түрлерінің, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін айқындау
Жазылым
11.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде тірек-жоспар сұлбасын құру;
11.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар түрінде, толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде жеткізу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
11.4.3 синтаксистік нормаларды (өздік етістері мен ырықсыз есімшелері бар пассивті құрылымдарда, жақсыз сөйлемдерде), стилистикалық нормаларды сақтау
Ғылыми-техникалық прогресс: жасанды және табиғи интеллект.
Орфография.
Синтаксис.
Стилистика
Тыңдалым және айтылым
Орфографиялық
нормалар.
Ырықсыз есімшелері бар пассивтi құрылымдар
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау;
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн кең көлемді монолог құру
Оқылым
11.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі және (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.6 оқырманның өзі алдына қойған коммуникативтік тапсырмаларына байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану
Жазылым
11.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде тірек-жоспар сұлбасын құру;
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі стильдегі және түрлі мәтіндер (аннотация, мақала, сұхбат, жұрт алдында сөйлеу), құрастыру; дәйексөзді орынды қолдану
Әдеби тіл нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.3 синтаксистік нормаларды (өздік етістері мен ырықсыз есімшелері бар пассивті құрылымдарда, жақсыз сөйлемдерде), стилистикалық нормаларды сақтау
2-тоқсан
Қазіргі әлемдегі театр.
Стилистика.
Сөйлеу мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
Фразеологизмдер.
Мақал-мәтелдер.
Тұрақты сөз тіркестері.
Бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдар

2) 11 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Социальное неравенство как глобальная проблема общества.
Синтаксис.
Стилистика.
Слушание и говорение
Пассивные конструкции с возвратными глаголами.
Пассивные конструкции в безличных предложениях.
11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры;
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
Письмо
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
Соблюдение речевых норм
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
Научно-технический прогресс: интеллект искусственный и естественный.
Орфография
Синтаксис.
Стилистика.
Слушание и говорение
Орфографические нормы.
Пассивные конструкции с краткими страдательным причастиями
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
2 четверть
Tеатр в современном мире.
Стилистика.
Культура речи.
Слушание и говорение
Фразеологизмы.
Пословицы.
Устойчивые словосочетания.
Изобразительно-выразительные средства.

11.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мағынасын анықтау; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
11.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі және (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотезалар үшін сұрақтар құрастыру
Жазылым
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі стильдегі және түрлі мәтіндер (аннотация, мақала, сұхбат, жұрт алдында сөйлеу), құрастыру; дәйексөзді орынды қолдану;
11.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оын негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
11.4.2 арнайы лексиканы, тілдің әртүрлі бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдарын, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану
Қазіргі қоғам: көші-қон проблемалары.
Стилистика мен сөйлеу мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
Қанатты сөздер.
Тұрақты сөз тіркестері.
Бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдар
11.1.3 кестелер мен сұлбалар арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
11.1.4 мәселені шешіп және келісімге қол жеткізе отырып, іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.2.1 автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мәнін сыни тұрғыдан бағалай отырып, мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну;
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
Жазылым
11.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар түрінде, толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде жеткізу;
11.3.3 ақпаратты кестелер, сұлбалар, графиктер, диаграммалар, аудиофайлдар, фотосуреттер, қозғалмалы картиналарды қолданып, презентация түрінде ұсыну
Әдеби тіл нормаларын сақтау
11.4.2 арнайы лексиканы, тілдің әртүрлі бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдарын, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану
3-тоқсан
XXI ғасырдағы заманауи медицина.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Қаратпа сөз.
Қаратпа сөзі бар жай сөйлемдердің тыныс белгілері. Байлану түрлері әртүрлі сабақтас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері
11.1.6 тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан сыни түрде бағалау
Оқылым

11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры;
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
Письмо
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование;
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
Современное общество: проблемы миграции.
Стилистика и культура речи.
Слушание и говорение
Крылатые фразы.
Устойчивые словосочетания
Изобразительно-выразительные средства
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
Письмо
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;
11.3.3 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3 четверть
Современная медицина XXI века.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Обращение.
Знаки препинания в простых предложениях с обращением. Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение

11.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі түстердің, қаріптер түрлерінің, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін айқындау;
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну;
11.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі және (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
Жазылым
11.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оын негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу;
11.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау;
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі стильдегі және түрлі мәтіндер (аннотация, мақала, сұхбат, жұрт алдында сөйлеу), құрастыру; дәйексөзді орынды қолдану
Әдеби тіл нормаларын сақтау
11.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және байланысу түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
Жастар мәдениеті: жас ұрпақ мәселелері.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Жай, күрделі (оңашаланған мүшелері, кіріспе сөздер және қыстырма құрылымдары бар) және байланыс түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері
11.1.6 тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан сыни түрде бағалау;
11.1.4 мәселені шешіп және келісімге қол жеткізе отырып, іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.2.6 оқырманның өзі алдына қойған коммуникативтік тапсырмаларына байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану;
11.2.7 өзара қарым-қатынас орнатып және дәлелденген тұжырымдар жасай отырып, ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
Жазылым
11.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оын негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу;
11.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау

11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
Письмо
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
Молодежная культура: проблемы молодого поколения.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и в сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий;
11.2.7 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
Письмо
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм

11.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және байланысу түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
4-тоқсан
Бейбітшілік пен қауіпсіздік.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфографиялық нормалар
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн кең көлемді монолог құру;
11.1.6 тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан сыни түрде бағалау
Оқылым
11.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі түстердің, қаріптер түрлерінің, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін айқындау;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
11.2.9 мәтін үзіндісінің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып түсіндіру
Жазылым
11.3.6 автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін тәсілдерді қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу;
11.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
Тарихи мұра және ескерткіш.
Синтаксис.
Пуктуация
Тыңдалым және айтылым
Өздік етістері және ырықсыз есімшелері бар,
жақсыз сөйлемдердегі пассивті құрылымдар
Байланыс түрлері әртүрлі сөйлемдердің және құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері
11.1.6 тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан сыни түрде бағалау
Оқылым
11.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі және (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
11.2.9 мәтін үзіндісінің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып түсіндіру
Жазылым
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі стильдегі және түрлі мәтіндер (аннотация, мақала, сұхбат, жұрт алдында сөйлеу), құрастыру; дәйексөзді орынды қолдану;
11.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оын негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу;

11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
4 четверть
Мир и безопасность.
Орфография.
Слушание и говорение
Орфографические нормы.
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер;
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора;
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
Историческое наследие и память.
Синтаксис.
Пунктуация
Слушание и говорение
Пассивные конструкции с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях.
Знаки препинания в предложениях и сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
уместно использовать цитирование;
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;

4) Әртүрлі және түрлі стильдегі мәтіндер құрастыру;
5) Эссе жазу;
6) Шығармашылық жұмыс;
7) Мәтіндерді түзету және редакциялау.
29. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орфографиялық нормаларды сақтау;
2) Лексикалық нормаларды сақтау;
3) Грамматикалық нормаларды сақтау;
4) Пунктуациялық нормаларды сақтау.
30. Оқу пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Тыңдалым және айтылым: тыңдалған мәтінге сыни көзқарасын білдіре отырып негізгі және детальды ақпаратты түсіну; тыңдалған мәтіннің мәні бар бөліктерін бөліп көрсету негізінде негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген проблема бойынша мазмұнды болжау; пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу, мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну; кең көлемді монолог құру (берілген тақырып бойынша пайымдау, сендіру); тыңдалған материалды ондағы ақпараттың анықтығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау.
2) Оқылым: тыңдалған мәтінге сыни көзқарасын білдіре отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну; мақсатты аудиториясын, жанрларын анықтау; мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертпелердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау; мәтіндегі арнайы лексиканың, аббревиатураның, перифразаның, тұспалдаудың, эвфемизмдердің және басқа да көркемдік құралдардың қолданылуын түсіну; әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін, ғылыми-танымал ішкі стильдегі мәтіндердің ерекшеліктерін (очерк, эссе, мақала, конспект) анықтау; оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеяларды тұжырымдау; қарап оқу, сканерлеу және детальды оқу әдістерін қолдану; әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру; сөйлемнің, абзацтың мазмұнын, оның тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен қатынасын түсіндіру.
3) Жазылым: жоспар түрлерін, оның ішінде атаулы және сұраулы түрлерін құру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын егжей-тегжейлі және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша қайта баяндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде мазмұндау; ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну; мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, ғылыми-танымал ішкі стильдегі (очерк, эссе, мақала, конспект), публицистикалық стильдегі (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) және әртүрлі жанрдағы мәтіндер құрастыру; мақсаттарды, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтіндегі барлық қателерді түзету.

4) Создание текстов различных типов и стилей;
5) Написание эссе;
6) Творческое письмо;
7) Корректирование и редактирование текстов.
29. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) Соблюдение орфографических норм;
2) Соблюдение лексических норм;
3) Соблюдение грамматических норм;
4) Соблюдение пунктуационных норм.
30. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса:
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определение основной мысли на основе выделения смысловых частей прослушанного текста; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развернутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение); оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определение целевой аудитории, жанров; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья, конспект); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых); интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.
3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе назывного и вопросного; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов различных типов и жанров научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; корректировка всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.

4) Әдеби тіл нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау, ресми-іскерлік стиль лексикасын, публицистикалық және ғылыми стильдерді қолдану; сөзжасамдық және морфологиялық (дерексіз семантика етістіктерін, осы шақ түрлеріндегі етістіктерді қолдану) нормаларды сақтау; жай, күрделі (жеке мүшелермен, кіріспе сөздермен, кірістірілген конструкциялармен) және құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қолдану.
31. Оқу пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Тыңдалым және айтылым: автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мағынасын анықтай отырып, мәтіндегі негізгі және детальды ақпаратты түсіну; мақсатты аудиториясын, жанрларын анықтау; тыңдалған мәтіннің негізгі ойы мен автор ұстанымын анықтау; өз ұстанымын дәлелдей отырып, проблемаларды шешудің түрлі жолдарын ұсына отырып, пікірталастарға қатысу; қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберінде көпшілік алдында сөйлеу үшін кең көлемді монолог құру; өз пікірін білдіре отырып, тыңдалған материалды бағалау.
2) Оқылым: авторлық ұстанымды және мәтіннің жасырын мағынасын сыни бағалау; мәтіндегі негізгі ойдың берілуіндегі ескертпелердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалар мен графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін анықтау; мәтіндегі бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдардың, стилистикалық фигуралардың және басқа әдістердің қолданылуын түсіну; ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін және және ішкі стильдерін (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) түсіндіру; оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза сұрақтарын тұжырымдау; оқушының алдына қоятын коммуникативтік міндеттеріне қарай оқылым түрлерін пайдалану; әртүрлі көздерден ақпарат алу, өзара байланысын салғастыру және негізделген қорытынды жасау; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) талдау; мәтін үзінділерінің мазмұнын талдау, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен байланыстыру.
3) Жазылым: жоспар түрлерін құру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын кеңейтілген және қысқартылған жоспарлар түрінде ұсыну, ақпаратты әртүрлі формада ұсыну; мақсатын, мақсатты аудиториясын және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөздерді орынды қолдану; аталған мәселені шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және негіздеп, әдебиетте берілген эссе түрлерін жазу; автордың сенімін, көзқарасы мен сезімін көрсететін әдістерді қолдана отырып, әртүрлі жанрда мәтіндер жазу; мақсатын, мақсатты аудиториясын, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі барлық қателерді редакциялау.

4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях.
31. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса:
1) Слушание и говорение: понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры; определять основную мысль прослушанного текста и позицию автора; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала, выражая собственное мнение.
2) Чтение: критическая оценка авторской позиции и скрытый смысл текста; выявление роли примечаний, иллюстраций, заголовков и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; пояснение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление); обоснование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; анализ стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; анализ содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.
3) Письмо: составление разных видов плана; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов; представление информации в разных видах; уместное использование цитирования с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, представленные в литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.

4) Әдеби тіл нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес арнайы лексиканы, тілдің түрлі бейнелеу-көріктеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану; синтаксистік нормаларды (өздік етістер мен қысқа ырықсыз есімшелері бар пассивті конструкцияларда, жақсыз сөйлемдерде) және стилистикалық нормаларды сақтау; жай, күрделі (оқшау мүшелерімен, кіріспе сөздер мен кірістіру конструкциялары бар) және әртүрлі байланысу түрлері бар құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану.
32. Оқу пәнінің 12-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және детальды ақпаратты түсіну, мақсатты аудиториясын, жанрларын анықтау; мәтінде көтерілген мәселе бойынша мәтін мазмұнын болжау; кестелер мен схемалар бойынша мәтін мазмұнын болжау; өз ұстанымын дәлелдеп және мәселелерді шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірталастарға қатысу; қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салалар аясында көпшілік алдында сөйлеу үшін кең көлемді монолог құру; тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып бағалау.
2) Оқылым: авторлық ұстанымды және мәтіннің жасырын мағынасын сыни бағалай отырып, мәтінге сыни көзқарасын білдіру; мәтіндегі негізгі ойдың берілуіндегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалар мен графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін негіздеу; мәтіндегі бейнелеу-көркемдік құралдардың, стилистикалық фигуралардың және басқа әдістердің қолданылуын түсіну; әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін, стилдерін және ішкі стильдерін (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) және олардың ішкі стильдерін түсіндіру; оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза сұрақтарын тұжырымдау; оқушының алдына қоятын оқылым түрлерін пайдалану; әртүрлі көздерден ақпарат алу және жинақтау, әртүрлі көзқарастарды салғастыру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін талдау.
3) Жазылым: жоспар түрлерін құру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын кеңейтілген және қысқартылған жоспарлар түрінде ұсыну, ақпаратты түрлі формада ұсыну; мақсатын, мақсатты аудиториясын және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөздерді қолдану; мәселені шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және негіздей отырып, әдебиетте берілген эссе түрлерін жазу; автордың сенімін, көзқарасы мен сезімін көрсететін әдістерді қолдана отырып әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу; мақсатын, мақсатты аудиториясын, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі барлық қателерді талдау.

4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование специальной лексики, различных изобразительно-выразительных средств языка, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение синтаксических норм (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи.
32. Базовое содержание учебного предмета для 12 класса:
1) Слушание и говорение: понимать основную и детальную информацию текста, определять целевую аудиторию, жанры; прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте; прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам; участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы; строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивать прослушанный материал, выражая собственное мнение.
2) Чтение: высказывать критическое отношение к текстам, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста; обосновывать роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; пояснять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей; обосновывать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использовать разные виды чтения, которые ставит перед собой читающий; извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения; анализировать стилистические особенности текстов, учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора.
3) Письмо: составлять разные виды плана; излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов; представлять информацию в различных формах; использовать цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; писать разные виды эссе, представленные в литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы; писать тексты в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора; анализировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя.

4) Әдеби тіл нормаларын сақтау: мақсатқа және қарым-қатынас жағдайына сәйкес арнайы лексиканы, тілдің түрлі бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдарын, стилистикалық фигураларын қолдану; сөзжасамдық, морфологиялық, синтаксистік және стилистикалық нормаларды сақтау; жай, күрделі және әртүрлі байланысу түрлері бар құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
33. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтағы бірінші нөмір сыныпты, екінші бөлімше нөмірін, ал үшіншісі мақсаттың реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1. кодында "10" - сынып, "2" - бөлімше, "1" - оқу мақсатының нөмері.
34. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Хабарламаның/ ақпараттың мазмұнын түсіну
10.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіру; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
11.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну, автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мағынасын анықтау; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
12.1.1 мәтіннің негізгі және детальды ақпаратын түсіну;
мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
2. Негізгі ойды анықтау
10.1.2 тыңдалған мәтіннің мағыналық бөліктерін және олардың шағын тақырыптарын айқындау арқылы негізгі ойды анықтау
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау
12.1.2 мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау
3. Оқиғаны болжау
10.1.3 мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнын болжау
11.1.3 кестелер мен сұлбалар арқылы мәтіннің мазмұнын болжау
12.1.3 кестелер мен сұлбалар арқылы мәтіннің мазмұнын болжау
4. Диалогқа қатысу
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу
11.1.4 мәселені шешіп және келісімге қол жеткізе отырып, іскерлік әңгімеге қатысу
12.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу
5. Монолог құру
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде кемiнде 3 шағын тақырыпты қамтитын кең көлемді монолог (берілген тақырыпты талқылау, сендіру) құру
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн кең көлемді монолог құру
12.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени және оқу-ғылыми салалар шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн кең көлемді монолог құру
6. Тыңдалған материалды бағалау
10.1.6 тыңдалған материалды ақпараттың сенімділігі, өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып, бағалау

4) Соблюдение речевых норм: использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдать словообразовательные, морфологические, синтаксические и стилистические нормы; использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
33. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" - класс, "2" - подраздел, "1"- нумерация учебной цели.
34. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Понимание содержания сообщения/информации
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста
12.1.1 понимать основную и детальную информацию текста;
определять целевую аудиторию, жанры
2. Определение основной мысли
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста
11.1.2 определять основную мысль прослушанного текста и их микротемы
12.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3. Прогнозирование событий
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3 прогнозировать содержание текста в несплошных текстах
12.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4. Участие в диалоге
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
12.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
5. Построение монологического высказывания
10.1.5 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение)
11.1.5 строить развернутый монолог, включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
12.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации

11.1.6 тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан сыни түрде бағалау
12.1.6 тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып бағалау
2)оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1 тыңдалған ақпаратқа сыни көзқарасын білдіре отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
11.2.1 автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мәнін сыни тұрғыдан бағалай отырып, мәтіндегі негізгі, детальды, жасырын ақпаратты түсіну
12.2.1 автордың ұстанымын және мәтіннің жасырын мәнін сыни тұрғыдан бағалай отырып, мәтінге сыныи көзқарасын білдіру
2. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі ойды анықтау
10.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалардың рөлін анықтау
11.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі түстердің, қаріптер түрлерінің, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін айқындау
12.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалармен графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін негіздеу
3. Оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну
10.2.3 арнайы лексика, аббревиатура, перифраза, аллюзия, эвфемизмдер мен мәтіндегі басқа да сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
12.2.3 бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдардың, стилистикалық фигуралардың және мәтіндегі басқа да тәсілдердің қолданысын түсіну
4.
Мәтін түрлері мен стильдерін анықтау
10.2.4 әртүрлі жанрдағы ғылыми танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
11.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі және (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндердің (ескерту, пресс-релиз, сапар очеркі) түрлерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін анықтау
12.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі мәтіндердің, ішкі стильдердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін, және олардың ішкі стильдерін түсіндіру
5. Сұрақтар құрастыру және бағалау
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен идеялар құрастыру
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотезалар үшін сұрақтар құрастыру
12.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтары мен гипотезаларды негіздеу
6. Оқылым түрлері
10.2.6 шолып оқу, сканерлеу және детальды оқу тәсілдерін қолдану

11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
12.1.6 оценивать прослушанный материал, выражая собственное мнение
2) чтение:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Понимание информации
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному;
11.2.1 определять целевую аудиторию, жанры в сплошных и несплошных текстах, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
12.2.1 высказывать критическое отношение к текстам, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
12.2.2 обосновывать роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков, и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3.Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
12.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4. Определение типов и стилей текстов
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
12.2.4 пояснять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
5. Формулирование вопросов
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.5 формулировать вопросы для выстраивания гипотезы по прочитанному тексту
12.2.5 обосновывать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения

11.2.6 оқырманның өзі алдына қойған коммуникативтік тапсырмаларына байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану
12.2.6 оқырманның өзі алдына қойған оқылым түрлерін қолдану
7. Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
10.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салыстыру
11.2.7 өзара қарым-қатынас орнатып және дәлелденген тұжырымдар жасай отырып, ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу
12.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салғастыру
8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру
12.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін талдау
9. Мәтінді интерпретациялау
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып, түсіндіру
11.2.9 мәтін үзіндісінің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып түсіндіру
12.2.9 мәтін үзіндісінің мазмұнын тақырыппен, негізгі идеямен, автор ұстанымымен салғастыра отырып талдау
3) жазылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ жоспарларын құру
11.3.1 жоспар түрлерін, оның ішінде тірек-жоспар сұлбасын құру
12.3.1 жоспар түрлерін құру
2.
Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды мазмұндау
10.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер түрінде жеткізу
11.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар түрінде, толық және қысқа жоспар, толық немесе қысқаша мазмұндау, тезистер, түйіндемелер, конспектілер, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде жеткізу
12.3.2 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар түрінде мазмұндау
3.
Түрлі ұсыну формаларын қолданып мәтіндер жазу
10.3.3 ақпаратты график, кесте, диаграмма, сұлба, АКТ көмегімен инфографика түрінде ұсыну
11.3.3 ақпаратты кестелер, сұлбалар, графиктер, диаграммалар, аудиофайлдар, фотосуреттер, қозғалмалы картиналарды қолданып, презентация түрінде ұсыну

11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач
12.2.6 использовать разные виды чтения, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников
11.2.7 сопоставлять разные точки зрения, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
12.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые)
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов, учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
12.2.8 анализировать стилистические особенности текстов учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
9. Интерпретация текста
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
12.2.9 анализировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Составление плана
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема
12.3.1 составлять разные виды плана
2. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
12.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов
3. Представление информации в различных формах
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
11.3.3 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки

12.3.3 ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну
4.
Әртүрлі және түрлі стильдегі мәтіндер құрастыру
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі жанрдағы ғылыми-танымал стильдегі (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі (жазба, баспасөз хабарламасы, сапар очеркі) мәтін түрлерін құрастыру
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі стильдегі және түрлі мәтіндер (аннотация, мақала, сұхбат, жұрт алдында сөйлеу), құрастыру; дәйексөзді орынды қолдану
12.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөзді орынды қолдану
5.Эссе жазу
10.3.5 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді сыни талдай отырып, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіріп және дәлелдей отырып эссе түрлерін жазу
11.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оны негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу
12.3.5 проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оны негіздей отырып, әдебиетте ұсынылған эссе түрлерін жазу
6. Шығармашылық жұмыс
10.3.6. оқырманға әсер ету құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу
11.3.6 автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін тәсілдерді қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және хабарлама мәтіндерін жазу
12.3.6 автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін тәсілдерді қолдана отырып, әртүрлі жанрда мәтіндер жазу
7. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
11.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді түзету және редакциялау
12.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді талдау
4) әдеби тіл нормаларын сақтау:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
12-сынып
1. Орфографиялық
нормаларды сақтау
10.4.1 орфографиялық
нормаларды сақтау
11.4.1 орфографиялық
нормаларды сақтау
12.4.1 орфографиялық
нормаларды сақтау
2. Лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 ресми-іскери стильдегі, публицистикалық және ғылыми стильдегі лексиканы, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану
11.4.2 арнайы лексиканы, тілдің әртүрлі бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдарын, қарым-қатынас мақсаты мен жағдаятқа сәйкес стилистикалық фигураларды қолдану

12.3.3 представлять информацию в различных формах
4. Создание текстов различных типов и стилей
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление)
12.3.4 использовать цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
5. Написание эссе
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/ несогласие с автором
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе
12.3.5 писать разные виды эссе, представленные в литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
6. Творческое Письмо
10.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
11.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
12.3.6 писать тексты в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
7. Корректирование и редактирование текстов
10.3.7 корректировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.7 редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
12.3.7 анализировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
10 класс
11 класс
12 класс
1. Соблюдение орфографических норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
12.4.1 соблюдать орфографические нормы
2. Соблюдение лексических норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей
11.4.2 использовать стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения

12.1.6 тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып бағалау
Оқылым
12.2.2 мәтіндегі негізгі ойды берудегі ескертпелер, иллюстрациялар, тақырыпшалар мен графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін негіздеу;
12.2.3 бейнелеуіш-көркемдеуіш құралдардың, стилистикалық фигуралардың және мәтіндегі басқа да тәсілдердің қолданысын түсіну;
12.2.4 әртүрлі жанрдағы, стильдегі мәтіндердің, ішстильдердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін және олардың ішкі стильдерін түсіндіру
Жазылым
12.3.5 ғылыми, публицистикалық әдебиетте берілген проблеманы қарастыру және талдау арқылы, проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оны негіздей отырып, эссе түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық эссе жазу;
12.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді талдау;
12.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөзді орынды қолдану
Әдеби тіл нормаларын сақтау
12.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және байланысу түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
Жастар мәдениеті: жас ұрпақ мәселелері.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Жай, күрделі (оңашаланған мүшелері, кіріспе сөздер және қыстырма құрылымдары бар) және байланыс түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері
12.1.6 тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып бағалау;
12.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп және проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсына отырып, пікірсайысқа қатысу
Оқылым
12.2.6 оқырманның өзі алдына қойған оқылым түрлерін қолдану;
12.2.7 ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу және жинақтау, түрлі көзқарастарды салғастыру;
12.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
12.3.5 проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынып және оны негіздей отырып, әдебиетте ұсынылған эссе түрлерін жазу;
12.3.7 мақсатты, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуді ескере отырып, мәтінде кездесетін барлық қателерді талдау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
12.4.4 жай, күрделі (оқшауланған мүшелермен, кіріспе сөздермен, қыстырма құрылымдармен) және байланысу түрлері әртүрлі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
4-тоқсан
Әлем және қаіусіздік.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфографиялық нормалар

12.1.6 оценивать прослушанный материал, выражая собственное мнение
Чтение
12.2.2 обосновывать роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
12.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
12.2.4 пояснять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
Письмо
12.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
12.3.7 анализировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
12.3.4 использовать цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
12.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
Молодежная культура: проблемы молодого поколения.
Синтаксис и пунктуация
Слушание и говорение
Знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и в сложных предложениях с разными видами связи.
12.1.6 оценивать прослушанный материал, выражая собственное мнение;
12.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
12.2.6 использовать разные виды чтения, которые ставит перед собой читающий;
12.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
12.2.8 анализировать стилистические особенности текстов, учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
Письмо
12.3.5 писать разные виды эссе, представленную в литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
12.3.7 анализировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
12.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
4 четверть
Мир и безопасность.
Орфография
Слушание и говорение
Орфографические нормы.