Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 8 сәуірдегі № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 сәуірде № 34238 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық:
1) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының он сегізінші, он тоғызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші абзацтарын, 2-тармағының сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші абзацтарын, 3-тармағының он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші абзацтарын, 4-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтарын және Тізбеге 2-қосымшаның 2-тармағын қоспағанда;
2) 2024 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәскелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 8 сәуірдегі
№ 152 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2024 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2024 года № 34238
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев восемнадцатого, девятнадцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего пункта 1, абзацев восемьдесят второго, восемьдесят третьего, восемьдесят четвертого, восемьдесят пункта 2, абзацев девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого пункта 3, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого пункта 4 Перечня и пункта 2 приложения 2 к Перечню, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года;
2) абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого пункта 2 Перечня, которые вводятся в действие с 1 июля 2024 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 8 апреля 2024 года № 152
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы электр энергиясын сатып алу-сату шарттары негізінде жұмыс істейтін, электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесін білдіреді.
Электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілері электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асырмайды.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатуды электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері жүзеге асырады. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізу осы Қағидалардың 117-тармағына сәйкес тиісті шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Шартты тұтынушылар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында (бұдан әрі – Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидалары) айқындалған тәртіппен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін бағалар бойынша және көлемдерде цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынуының жоспарлы көлемдерін, олардың құрамына кіретін жаңартылатын көздер өндірген электр энергиясының көлемдерін, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын жаңартылатын көздерден сатып алатын электр энергиясының көлемдерін және электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын көздерден электр энергиясын сатып алуға жұмсаған шығындарын қоспағанда, республиканың жоспарлы тұтынуының жалпы көлеміндегі олардың электр энергиясын жоспарлы тұтыну үлесін ескере отырып сатып алады, сондай-ақ олар Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16241 болып тіркелген) үлгілік нысандар бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті шарттарын жасасады.";

1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Оптовый рынок электрической энергии представляет собой систему отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, которая функционирует на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии.
Субъекты розничного рынка электрической энергии не осуществляют куплю-продажу электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Купля-продажа электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии осуществляется субъектами оптового рынка электрической энергии, включенными в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии. Включение в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии системным оператором, за исключением единого закупщика электрической энергии, осуществляется посредством заключения соответствующих договоров согласно пункту 117 настоящих Правил.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Условные потребители покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии по ценам и в объемах, рассчитываемых единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном Правилами централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов), с учетом доли их планового потребления электрической энергии в общем объеме планового потребления республики, за исключением плановых объемов потребления субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу, объемов электрической энергии, произведенных возобновляемыми источниками, входящими в их состав, объемов электрической энергии, приобретаемой ими у возобновляемых источников, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии, и затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии от возобновляемых источников, а также заключают соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии, производимой объектами, использующими возобновляемые источники энергии, использующими энергетическую утилизацию отходов, с единым закупщиком электрической энергии по типовым формам, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16241).";

13-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 210 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) Электр желілік қағидаларға сәйкес электр энергиясының белгіленген сенімділік нормалары мен сапа стандарттарына сәйкес электр энергиясын беруді жүзеге асырады;";
16-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) тұтынушылардың меншігіндегі электр және энергия қондырғыларының және коммерциялық есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйін ұстап тұрады, "Электр энергетикасы туралы" Заңның 19-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың техникалық жай-күйіне қойылатын талаптарды орындайды;";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Барлық энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға ғана электр энергиясын сатуды жүзеге асырады және осы Қағидаларға 6, 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті шарттар жасасады және (немесе) олармен бір тұлғалар тобына кіретін тұтынушыларға электр энергиясын сатуды жүзеге асырады және Заңның 13-бабының 3-1-тармағына сәйкес олармен тиісті электр энергиясын сатып алу-сату шарттарын жасасады.":
22-тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті орган бекіткен үлгі нысан бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар жаңартылатын көздермен және жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамаға сәйкес 2023 жылғы 1 шілдеге дейін қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату шарттары бар жаңартылатын көздермен жауапкершілікті беру шартын жасасады және Заңға сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында олардың теңгерімінің провайдері болады;";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын операциялық тәуліктерге сатып алу үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, цифрлық майнингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін және электр энергиясын тікелей шетелдік өндірушінің және/немесе үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымның атынан Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнерлерге өткізетін электр энергиясын берушілерді қоспағанда) операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 08:00 сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) теңгерімдеуші нарық жүйесінде жүйелік оператор бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір келісімшарттық өнім беруші бойынша жоспарланған сатып алуға өтінім береді және оған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларына сәйкес айқындалатын, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан операциялық тәуліктерге сатып алуға міндетті электр энергиясының тиісті сағаттық көлемдері (бұдан әрі – электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағат көлемдері) бөлігінде шартты тұтынушылардың сатып алуға өтінімдері операциялық тәуліктердің алдындағы тәуліктерде теңгерімдеуші нарық жүйесінде автоматты түрде қалыптастырылады, және оларға электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмайды.

подпункт 1) пункта 13 изложить в новой редакции:
"1) осуществляют передачу электрической энергии в соответствии с установленными нормами надежности и стандартами качества электрической энергии в соответствии с Электросетевыми правилами, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10899);";
подпункт 2) пункта 16 изложить в новой редакции:
"2) поддерживают надлежащее техническое состояние электро- и энергоустановок, и приборов коммерческого учета, находящихся в собственности потребителей, выполняют требования к их техническому состоянию в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 19 Закона "Об электроэнергетике";";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. Все энергопроизводящие организации осуществляют продажу электрической энергии только единому закупщику электрической энергии и заключают соответствующие договоры по формам, согласно приложениям 6, 7 к настоящим Правилам, и (или) потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, и заключают с ними соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии согласно пункту 3-1 статьи 13 Закона.";
подпункт 5) пункта 22 изложить в новой редакции:
"5) заключает договор передачи ответственности с возобновляемыми источниками, имеющими заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи планового объема электрической энергии по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом, и возобновляемыми источниками, имеющими договоры купли-продажи электрической энергии с расчетно-финансовым центром, заключенные до 1 июля 2023 года, в соответствии с законодательством в области поддержки использования возобновляемых источников энергии и выступает их провайдером баланса на балансирующем рынке электрической энергии в соответствии с Законом;";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Для покупки электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки, субъекты оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу и поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя и/или уполномоченной организации, определяемой в межправительственном соглашении), не позднее чем до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, подают в системе балансирующего рынка заявку на планируемую покупку по каждому контрактному поставщику по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором, и подписывают ее электронной цифровой подписью.
Заявки на покупку условных потребителей в части соответствующих часовых объемов электрической энергии, обязательных к покупке на операционные сутки у единого закупщика электрической энергии, определяемых согласно Правилам централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов (далее – минимально допустимые часовые объемы покупки электрической энергии), формируются автоматически в системе балансирующего рынка в сутках, предшествующих операционным суткам, и не подписываются электронной цифровой подписью.

Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға өтінімдерін осы субъектілер Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес орталықтандырылған сауда нарығы операторының сауда жүйесінде береді. Цифрлық майнерлерге арналған орталықтандырылған сауда-саттық қорытындылары бойынша орталықтандырылған сауда нарығының операторы операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 10:15 сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық қорытындыларын теңгерімдеуші нарық жүйесіне автоматты түрде береді. Цифрлық майингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнерлерге электр энергиясын тікелей шетелдік өндірушінің атынан өткізетін электр энергиясын берушілер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне цифрлық майнерлер үшін сауда-саттық аяқталғаннан кейін, бірақ операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 11:00 сағатынан кешіктірмей (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей Қазақстанның шегінен тыс жерден электр энергиясын сатып алуға өтінім береді.
Осы Қағидалардың 113-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмаған электр энергиясын сатып алуға өтінімдер теңгерімдеуші нарық жүйесінде қабылданбайды және электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілмейді.";
31-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"31. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін теңгерімдеуші нарық жүйесінде осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген тәртіпке сәйкес екі және одан да көп операциялық тәулікке алға сатып алуға өтінімдер беруге жол беріледі.
Бұл ретте сатып алуға осы өтінімдер жүйелік оператор қалыптастыратын және бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестелерінде кезекпен қаралады және ескеріледі.";
мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
"31-1. Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейінгі мерзімде теңгерімдеуші нарық жүйесінде бекітілген нақты теңгерімнің электрондық көшірмесін жариялайды.";
35-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі (цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда) сатып алуға тиісті өтінім берген кезде операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 08.00 сағатынан кешіктірмей (Астана уақыты бойынша) алдын ала төлеуді жүзеге асырады.
Көтерме сауда нарығы субъектісі үшін үшінші тұлғадан келіп түскен алдын ала төлемді есепке жатқызуды электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті шартына үшжақты қосымша келісім негізінде не алдын ала төлем сомасын және пайдасына алдын ала төлем жүзеге асырылатын көтерме сауда нарығы субъектісін көрсете отырып, үшінші тұлғадан уақтылы жазбаша хабарлама негізінде сегіз жұмыс сағаты ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жүзеге асырады.";
5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын басқа елдердің электр энергиясын берушілерінен (өндірушілерінен) және (немесе) уәкілетті ұйымнан (импорт) сатып алу тәртібі";
45-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

Заявки на покупку субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, подаются данными субъектами в торговой системе оператора рынка централизованной торговли согласно Правил организации централизованных торгов электрической энергией. По итогам централизованных торгов для цифровых майнеров оператор рынка централизованной торговли автоматически передает итоги централизованных торов для цифровых майнеров в систему балансирующего рынка до 10:15 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным. Субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие цифровой майнинг, а также поставщики электрической энергии, реализующие электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя подают в систему балансирующего рынка электрической энергии заявки на покупку электрической энергии из-за пределов Казахстана после завершения торгов для цифровых майнеров, но не позднее 11:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным).
Заявки на покупку электрической энергии, не подписанные электронной цифровой подписью, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) пункта 113 настоящих Правил, не принимаются в системе балансирующего рынка и не включаются в суточный график производства-потребления электрической энергии.";
пункт 31 изложить в новой редакции:
"31. Для субъектов оптового рынка электрической энергии допускается подача в системе балансирующего рынка заявок на покупку на двое и более операционных суток вперед в соответствии с порядком, предусмотренным пунктом 26 настоящих Правил.
При этом, данные заявки на покупку поочередно рассматриваются и учитываются в соответствующих суточных графиках производства-потребления электрической энергии, формируемых и утверждаемых системным оператором.";
дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
"31-1. В срок до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, национальный диспетчерский центр системного оператора публикует в системе балансирующего рынка электронную копию утвержденного фактического баланса.";
пункт 35 изложить в новой редакции:
"35. Субъект оптового рынка электрической энергии (за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу) при подаче соответствующей заявки на покупку осуществляет предоплату, не позднее 08.00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам.
Зачет предоплаты, поступившей от третьего лица за субъекта оптового рынка осуществляется Единым закупщиком электрической энергии в течение 8 (восьми) рабочих часов на основании трехстороннего дополнительного соглашения к соответствующему договору купли-продажи электрической энергии либо на основании своевременного письменного уведомления от третьего лица с указанием суммы предоплаты и субъекта оптового рынка, в пользу которого осуществляется предоплата.";
заголовок параграфа 5 изложить в новой редакции:
"Параграф 5. Порядок покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран и (или) у уполномоченной организации (импорт)";
пункт 45 изложить в новой редакции:

"45. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басқа елдердің электр энергиясын берушілерден (өндірушілерден) және (немесе) уәкілетті ұйымнан (импорт) тауар алмасуды қамтамасыз ету мақсатында үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алуы осы Қағидалардың 81-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тәуліктік кестеге енгізу арқылы басым түрде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген басқа елдердің электр энергиясын берушілер (өндірушілер) және (немесе) уәкілетті ұйым (импорт), сондай-ақ осы өнім берушілерден (өндірушілерден) және (немесе) уәкілетті ұйымнан сатып алу көлемдері, бағалары мен шарттары тиісті үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда) айқындалады.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын басқа елдердің электр энергиясын берушілерінен (өндірушілерінен) және (немесе) уәкілетті ұйымнан (импорттан) осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес айқындалатын көлемде және осы өнім берушілердің (өндірушілердің) және (немесе) уәкілетті ұйымның бағалары бойынша сатып алуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген басқа елдердің электр энергиясын берушілері (өндірушілері) және (немесе) уәкілетті ұйым (импорт), оның ішінде жеткізу (импорт) талаптарын үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда) және (немесе) уәкілетті орган айқындайды.";
46-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым сатуға бір өтінім жібереді, онда қуаты осы шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылардың желіге жоспарлы босатуының сағаттық көлемі (энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығынан тыс сату көлемі) мен энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарында операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының сағаттық көлемдерінің қосындысына тең электр энергиясының бірыңғай сатып алушыға операциялық тәуліктерге электр энергиясын сату көлемдері көрсетіледі;";
46-тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі ұзақ мерзімді шарты жоқ энергия өндіруші ұйым – "Электр энергетикасы туралы" Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сатуға жеке өтінім береді,онда электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сату ниеті кезінде - электр энергиясын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған саудасында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәуліктерге сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсетеді (осы тармақшада көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыру үшін жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын тиісті энергия өндіруші ұйым өзінің электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобына енгізілуін қамтамасыз етеді).
Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері берген сатып алуға арналған өтінімдердің көлемі алдын ала болып табылады: олар осы субъектілер қатысуды жоспарлап отырған энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелерін, электр энергиясын сатып алудың ең аз рұқсат етілген сағаттық көлемін айқындау, сондай-ақ жүйелік оператор жүргізген электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінің іске асырылуына техникалық сараптаманы ескере отырып өзектілендіріледі (нақтыланады).

"45. Покупка единым закупщиком электрической энергии плановых объемов электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран и (или) уполномоченной организации (импорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) в целях обеспечения товарообмена осуществляется приоритетно, путем включения в суточный график согласно подпункту 4) пункта 81 настоящих Правил.
Поставщики (производители) электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация (импорт), указанные в части первой настоящего пункта, а также объемы, цены и условия покупки у данных поставщиков (производителей) и (или) уполномоченной организации определяются в соответствующих межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах).
Единый закупщик электрической энергии осуществляет покупку электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран и (или) у уполномоченной организации (импорт) в объеме, определяемом в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил, и по ценам данных поставщиков (производителей) и (или) уполномоченной организации.
Поставщики (производители) электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация (импорт), указанные в части третьей настоящего пункта, а также условия поставки (импорта) определяются в межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах)) и (или) уполномоченным органом.";
подпункт 3) пункта 46 изложить в новой редакции:
"3) энергопроизводящая организация, заключившая на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, подает одну заявку на продажу, в которой указывает объемы продажи электрической энергии на операционные сутки единому закупщику электрической энергии, равные сумме часовых объемов планового отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность (объемы услуги) которых является предметом данных договоров (объемы продажи вне централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций), и часовых объемов электрической энергии, планируемых к продаже на операционные сутки на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций;";
подпункт 7) пункта 46 изложить в новой редакции:
"7) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и не имеющая заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, согласно подпункта 2) пункта 5 статьи 19-1 Закона "Об электроэнергетике" , подает отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций – при намерении продавать электрическую энергию единому закупщику электрическую энергию (для осуществления действий, указанных в данном подпункте, соответствующая энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), обеспечивает свое включение в соответствующую группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию).
Объемы заявок на покупку, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии являются предварительными: они актуализируются (уточняются) с учетом результатов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, в которых планируют принять участие данные субъекты, определения минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, а также технической экспертизы реализуемости суточного графика производства-потребления электрической энергии, проведенной системным оператором.

Сатуға арналған өтінімдерге электрондық цифрлық қолтаңба қойылады. Осы Қағидалардың 113-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмаған сатуға арналған өтінімдер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде қабылданбайды және электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілмейді.";
4-тарау мынадай мазмұндағы 3-параграфпен толықтырылсын:
"3-параграф. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын басқа елдердің (экспорт) тұтынушыларына және (немесе) үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымға сату тәртібі
58-1. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басқа елдердің тұтынушыларына және (немесе) уәкілетті ұйымдарға тауар алмасуды қамтамасыз ету мақсатында үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді орындау үшін электр энергиясының көлемін сатуы осы Қағидалардың 5-тарауының 2-параграфына сәйкес электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесіне басымдық тәртібімен енгізу арқылы жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген басқа елдердің тұтынушылары және (немесе) уәкілетті ұйымдар, сату көлемдері, бағалары мен шарттары тиісті үкіметаралық, мемлекетаралық, ведомствоаралық келісімдерде және (немесе) хаттамаларда айқындалады.
58-2. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 76-1-тармағына сәйкес айқындалатын көлемде басқа елдердің және (немесе) уәкілетті ұйымның (елдің жекелеген өңірлерінің суармалы жерлерін суармалы сумен қамтамасыз ету үшін тауар алмасу және экспорттық жеткізу мақсатында үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындауына жатпайтын) тұтынушыларына электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.
Басқа елдердің электр энергиясын тұтынушылары және (немесе) уәкілетті ұйым, экспорттық электр энергиясын сату бағалары мен шарттары үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда) және (немесе) уәкілетті органмен айқындалады. Бұл ретте экспорттық электр энергиясын сату осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес айқындалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағаларының нақты мәндерінен төмен емес бағамен жүзеге асырылады.
Басқа елдердің электр энергиясын тұтынушылары және (немесе) уәкілетті ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алуға арналған операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша көлемі туралы ақпаратты электр энергиясын бірыңғай сатып алушының экспорттық электр энергиясын сатуды жүзеге асыруы үшін операциялық тәуліктің алдындағы сағат 08:30-ға дейін (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей жібереді.

Заявки на продажу подписываются электронной цифровой подписью. Заявки на продажу, не подписанные электронной цифровой подписью, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) пункта 113 настоящих Правил, не принимаются в системе балансирующего рынка электрической энергии и не включаются в суточный график производства-потребления электрической энергии.";
главу 4 дополнить параграфом 3 следующего содержания:
"Параграф 3. Порядок продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии потребителям других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением.
58-1. Продажа единым закупщиком электрической энергии объемов электрической энергии потребителям других стран и (или) уполномоченной организации во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) в целях обеспечения товарообмена осуществляется путем приоритетного включения в суточный график потребления электрической энергии, согласно параграфа 2 главы 5 настоящих Правил.
Потребители других стран и (или) уполномоченная организация, указанные в части первой настоящего пункта, объемы, цены и условия продажи определяются в соответствующих межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах).
58-2. Единый закупщик электрической энергии осуществляет продажу электрической энергии потребителям других стран и (или) уполномоченной организации (не относящейся к исполнению межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) в целях товарообмена и экспортных поставок для обеспечения поливной водой орошаемых земель отдельных регионов страны) в объеме, определяемом в соответствии с пунктом 76-1 настоящих Правил.
Потребители электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация), цены и условия продажи экспортной электроэнергии определяются в межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах) и (или) уполномоченным органом. При этом, продажи экспортной электрической энергии осуществляется по цене не ниже фактических значений базовых цен единого закупщика электрической энергии, определенных согласно приложению 3 настоящих Правил.
Потребители электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация направляют единому закупщику электрической энергии информацию об объемах по каждому часу операционных суток на покупку у единого закупщика электрической энергии не позднее чем до 08:30 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным для осуществления единым закупщиком электрической энергии продажи экспортной электрической энергии.

Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 10:30-ға дейін (Астана уақыты бойынша) жүйелік операторға операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша экспорттық электр энергиясының жоспарланған көлемі туралы өтінім жібереді.
Жүйелік оператор басқа елдер субъектілерінің және (немесе) уәкілетті ұйымның атынан теңгерімдеуші нарық жүйесінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан алынған ақпарат негізінде экспорттық электр энергиясын жоспарлы сатып алуға өтінім береді.
Бұл ретте осы Параграфта көрсетілген уәкілетті ұйым үкіметаралық келісімде айқындалады.";
68-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"68. Егер электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне жүргізілген техникалық сараптаманың нәтижелері бойынша алдағы тәуліктің бір немесе бірнеше сағатында қалыпты жағдайлар орындалмаған жағдайда, жүйелік оператор алдағы тәуліктің осы сағаттары үшін енгізілген өзгерістердің себептерін көрсете отырып, қалыпты шарттарды орындау үшін қажетті көлемдерде (сағаттық) қалыпты шарттар орындалмайтын сатып алуға және сатуға берілген өтінімдерге (сағаттық) өзгерістер енгізеді.
ҚР БЭЖ-нің бір аймағына (бір торабына) жататын сатып алуға арналған өтінімдер теңгерімдеуші нарық жүйесінде өзгерген кезде электр энергиясын сатуға (сатып алуға) арналған өтінімдер басқа елдердің тұтынушыларынан, цифрлық майнерлерден, үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін басқа елдердің тұтынушыларынан басымдық тәртібіндегі өзгерістердің себебін көрсете отырып, бірдей пропорцияда өзгереді.
Енгізілген өзгерістер жеткіліксіз болған жағдайда, өзгерістер қалған өтінімдерге өзгерістердің себебін көрсете отырып, бірдей пропорцияда енгізіледі.";
70-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"70. Электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесі электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері берген сатып алуға өтінімдер шеңберінде мәлімделген электр энергиясын сатып алудың (тұтынудың) жоспарлы көлемдері, сондай-ақ үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін электр энергиясын басқа елдердің тұтынушыларына сату (экспорт) қажет болған жағдайда электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өтінімі негізінде осы Қағидаларға сәйкес теңгерімдеуші нарық жүйесінде қалыптастырылады.
Бұл ретте тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде елдің жекелеген өңірлерінің суармалы жерлерін суармалы сумен қамтамасыз ету мақсаттары үшін тауар алмасу мәселесі бойынша үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін электр энергиясын басқа елдердің тұтынушыларына сату (экспорт) мақсатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алуына өтінім тұтынудың тәуліктік кестесіне басым түрде енгізіледі.";

Единый закупщик электрической энергии до 10:30 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет системному оператору заявку о планируемых объемах экспортной электрической энергии по каждому часу операционных суток.
Системный оператор от имени потребителей других стран или от уполномоченной организации подтверждает в системе балансирующего рынка заявку на планируемую покупку экспортной электрической энергии.
При этом уполномоченная организация, указанная в настоящем Параграфе, определяется в межправительственном соглашении.";
пункт 68 изложить в новой редакции:
"68 Если по результатам проведенной технической экспертизы суточного графика производства-потребления электрической энергии нормальные условия в одном или нескольких часах операционных суток не выполняются, системный оператор для данных часов операционных суток вносит изменения (часовые) в поданные заявки на покупку и заявки на продажу, из-за которых нормальные условия не выполняются, в объемах (часовых), необходимых для выполнения нормальных условий, с указанием причины внесенных изменений.
При изменении в системе балансирующего рынка заявок на покупку, относящихся к одной зоне (одному узлу) ЕЭС РК, заявки на продажу (покупку) электрической энергии изменяются в одинаковой пропорции с указанием причины изменений в порядке приоритетности от потребителей других стран, цифровых майнеров, от потребителей других стран во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов).
В случае недостаточности внесенных изменений, изменения вносятся в остальные заявки в одинаковой пропорции с указанием причины изменений.";
пункт 70 изложить в новой редакции:
"70. Суточный график потребления электрической энергии формируется на основании плановых объемов покупки (потребления) электрической энергии, заявленных в рамках заявок на покупку, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии, а также заявки единого закупщика электрической энергии в случае необходимости продажи электрической энергии потребителям других стран (экспорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов), в системе балансирующего рынка в соответствии с настоящими Правилами.
При этом при формировании суточного графика потребления заявка на покупку единым закупщиком электрической энергии в целях продажи электрической энергии потребителям других стран (экспорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) по вопросу товарообмена для целей обеспечения поливной водой орошаемых земель отдельных регионов страны включается приоритетно в суточный график потребления.";

мынадай мазмұндағы 76-1-тармақпен толықтырылсын:
"76-1. Операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша сатылмаған квотаның көлемі туралы алынған ақпаратты жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 10:20-сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға экспорттық электр энергиясын тиісті сатуды жүзеге асыру үшін жібереді.";
мынадай мазмұндағы 99-1-тармақпен толықтырылсын:
"99-1. Кернеуі 500 кВ және одан жоғары энергия беруші ұйымның ұлттық электр желісіне қосылған желілері бойынша электр энергиясының өңіраралық транзиті жүзеге асырылатын ҚР БЭЖ энергия торабында орналасқан электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері тиісті энергия беруші ұйыммен электр энергиясын беру бойынша қызметтер көрсетуге шарттар жасасады.";
101-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"101. Егер тиісті есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша өңірлік электр желісі компаниясының желілерінде электр энергиясын генерациялау мен тұтыну арасында оң айырма туындаса, онда осы айырмаға сәйкес келетін электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы төлеуге тиіс. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының осы шығындары оның электр энергиясын сатуға арналған бағаларында ескеріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электр энергиясын генерациялау мен тұтыну арасындағы оң айырма туралы ақпаратты өңірлік электр желісі компаниясы есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 10-күнінен (күнтізбелік аймен) кешіктірмей өңірлік электр желісі компаниясы мен жүйелік оператор (өңірлік диспетчерлік орталық) арасында қол қойылған және мөрмен куәландырылған коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін салыстыру актісі нысанында электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына жібереді.";
мынадай мазмұндағы 101-1-тармақпен толықтырылсын:
"101-1. Егер тиісті есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша ұлттық электр желісіне қосылған және ҚР БЭЖ энергия торабына электр энергиясының өңіраралық транзитін жүзеге асыратын кернеуі 500 кВ және одан жоғары энергия беруші ұйымның желілерінде келісілген есепке алу нүктелерінде осы энергия беруші ұйымның электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері мен көтерме сауда электр энергиясы нарығы, осы энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған және олармен бірге тұлғалардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын, осы оң айырмашылыққа сәйкес келетін өңіраралық транзит көлемі осы энергия беруші ұйымның желілері бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызмет көлеміне тең және ҚР БЭЖ тиісті энергия торабының электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері осы Қағидалардың 99-1-тармағына сәйкес тиісті шарттарда көрсетілген тарифтер бойынша тұтыну көлеміне пропорционалды төлеуге жатады.
Ұлттық электр желісіне қосылған кернеуі 500 кВ және одан жоғары энергия беруші ұйымның электр желілері бойынша электр энергиясының өңіраралық транзитінің көлемі энергия беруші ұйымның нақты теңгерімі, ұлттық электр желісімен шекарада есепке алу аспаптарын салыстыру актісі негізінде айқындалады.
Ұлттық электр желісіне қосылған кернеуі 500 кВ және одан жоғары электр желілері бойынша электр энергиясының өңіраралық транзитін жүзеге асыратын энергия беруші ұйым ай сайын есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі ай аяқталғанға дейін өзінің интернет-ресурсында осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілген қызметтер туралы ақпаратты тиісті көлемдерді көрсете отырып, электр энергиясының көтерме сауда нарығының әрбір субъектісі бойынша бөліп көрсетіп орналастырады.";

дополнить пунктом 76-1 следующего содержания:
"76-1. Полученную информацию об объемах не проданной квоты по каждому часу операционных суток, системный оператор до 10:20 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет единому закупщику электрической энергии для осуществления соответствующей продажи экспортной электрической энергии.";
дополнить пунктом 99-1 следующего содержания:
"99-1. Субъекты оптового рынка электрической энергии, расположенные в энергоузле ЕЭС РК, в который осуществляется межрегиональный транзит электрической энергии по подключенным к национальной электрической сети сетям энергопередающей организации напряжением 500 кВ и выше, заключают договоры на оказание услуг по передаче электрической энергии с соответствующей энергопередающей организацией.";
пункт 101 изложить в новой редакции:
"101. Если по итогам соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в сетях региональной электросетевой компании возникает положительная разница между генерацией и потреблением электрической энергии, то объем услуги по передаче электрической энергии, соответствующий данной разнице, подлежит оплате единым закупщиком электрической энергии. Данные затраты единого закупщика электрической энергии учитываются в его ценах на продажу электрической энергии.
Информация, указанная в части первой настоящего пункта о положительной разнице между генерацией и потреблением электрической энергии направляется региональной электросетевой компанией в адрес единого закупщика электрической энергии не позднее 10 числа месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем) в форме подписанного и заверенного печатью акта сверки показаний приборов коммерческого учета между региональной электросетевой компанией и системным оператором (региональным диспетчерским центром).";
дополнить пунктом 101-1 следующего содержания:
"101-1. Если по итогам соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в сетях энергопередающей организации напряжением 500 кВ и выше, которые подключены к национальной электрической сети и осуществляют межрегиональный транзит электрической энергии в энергоузел ЕЭС РК, возникает положительная разница между показаниями приборов коммерческого учета электрической энергии данной энергопередающей организации в согласованных точках учета и потреблением субъектов оптового рынка электрической энергии, подключенных к сетям данной энергопередающей организации и приобретающими электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, то соответствующий данной положительной разнице объем межрегионального транзита равен объему услуги по передаче электрической энергии по сетям данной энергопередающей организации и подлежит оплате субъектами оптового рынка электрической энергии соответствующего энергоузла ЕЭС РК пропорционально объемам потребления по тарифам, указанным в соответствующих договорах согласно пункту 99-1 настоящих Правил.
Объем межрегионального транзита электрической энергии по электрическим сетям энергопередающей организации напряжением 500 кВ и выше, подключенных к национальной электрической сети, определяется на основании фактического баланса энергопередающей организации, акта сверки приборов учета на границе с национальной электрической сетью.
Энергопередающая организация, осуществляющая межрегиональный транзит электрической энергии по электрическим сетям напряжением 500 кВ и выше, подключенных к национальной электрической сети, ежемесячно до окончания месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), размещает на своем интернет-ресурсе информацию об оказанных услугах по передаче электрической энергии согласно абзацу первому настоящего пункта в разбивке по каждому субъекту оптового рынка электрической энергии с указанием соответствующих объемов.";

103, 104 және 105-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"103. Құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары (электр энергиясы тиісті Тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда) кіретін энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағатына арналған сағаттық мөлшерлеме мынадай формула бойынша айқындалады:
тәуліктің нақты сағатына арналған сағаттық мөлшерлеме;
- құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылу мен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары (электр энергиясын тиісті Тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда) кіретін энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі электр энергиясын осы тәуліктің осы сағатына бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары (электр энергиясы тиісті Тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда) кіретін энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі бірыңғай сатып алушыға осы тәулікке электр энергиясын сатқан электр энергиясының ең аз сағаттық көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
(нөлге тең) болған жағдайда сағаттық мөлшерлеме (
) нөлге тең.
2024 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірге) теңестіріледі.
104. Құрамына қуаты Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар кіретін, энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағатына сағаттық мөлшерлеме (құрылуы осы генерациялайтын қондырғылар есебінен жүзеге асырылуы жоспарланған электр энергиясын сату көлемі үшін) мынадай формула бойынша айқындалады:
- тәуліктің нақты сағатына арналған сағаттық мөлшерлеме;
- Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан, қуаты Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар желісіне электр энергиясын жіберу көлемі, кВт*сағ-пен (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі осы тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан, қуаты Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар желісіне жіберудің ең аз сағаттық көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).

пункт 103, 104 и 105 изложить в новой редакции:
"103. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов (за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей Группы лиц), часовая ставка для конкретного часа суток определяется по следующей формуле:
- часовая ставка для конкретного часа суток;
- объем электрической энергии, который субъект оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов (за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей Группы лиц), продал единому закупщику электрической энергии на данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых);
- наименьший часовой объем электрической энергии, который субъект оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов (за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей Группы лиц), продал единому закупщику электрической энергии на данные сутки, в кВт*ч (округляется до целых).
Часовая ставка (
) равна нулю при
(равно нулю).
До 1 июля 2024 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравнивается к 1 (единице).";
"104. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организации, в состав которой входят генерирующие установки, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, часовая ставка для конкретного часа суток определяется по следующей формуле (для объемов продажи электрической энергии, создание которых планируется осуществлять за счет данных генерирующих установок):
- часовая ставка для конкретного часа суток;
- объем отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, который на данный час суток продал единому закупщику электрической энергии субъект оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, в кВт*ч (округляется до целых);
- наименьший часовой объем отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, который на данные сутки продал единому закупщику электрической энергии субъект оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, в кВт*ч (округляется до целых).

Осы тармақта көрсетілген сағаттық мөлшерлеме Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған, қуаты электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылардың электр энергиясы бөлігінде ғана қолданылады (нөлге тең емес).
(нөлге тең) болған жағдайда сағаттық мөлшерлеме (
) нөлге тең.
2024 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірге) теңестіріледі.
105. Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығына қатысатын энергия өндіруші ұйымдар үшін көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағатына арналған сағаттық мөлшерлеме (
) мынадай түрде айқындалады:
1)
= 1,0 – тәулік сағаттары үшін, 00:01 сағаттан 04:00 сағатқа дейін;
2)
= 1,15 – тәулік сағаттары үшін, 04:01 сағаттан 08:00 сағатқа дейін;
3)
= 1,30 – тәулік сағаттары үшін, 08:01 сағаттан 15:00 сағатқа дейін;
4)
= 1,45 – тәулік сағаттары үшін, 15:01 сағаттан 18:00 сағатқа дейін;
5)
= 1,6 – тәулік сағаттары үшін, 18:01 сағаттан 21:00 сағатқа дейін;
6)
= 1,45 – тәулік сағаттары үшін, 21:01 сағаттан 23:00 сағатқа дейін;
7)
= 1,3 – тәулік сағаттары үшін, 23:01 сағаттан 00:00 сағатқа дейін.
2024 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірге) теңестіріледі.";
109-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"109. Теңгерімдеуші нарық жүйесіне қол жеткізу үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығымен теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартын, сондай-ақ қосылу шартын жасасады.
Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы көтерме сауда нарығы субъектілерімен теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктер сатып алу-сату шарты, сондай-ақ қосылу шарты жасалған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарық жүйесіне қол жеткізуді ұсынады.
Теңгерімдеуші нарық жүйесінің жұмысын қолдауды жүйелік оператор жүзеге асырады.
Теңгерімдеуші нарық жүйесіндегі жоспарлы-профилактикалық жұмыстар негізінен демалыс күндері түнгі уақытта жүргізіледі. Жүйелік оператор бұл ретте электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін осы жұмыстар туралы алдын ала (жоспарлы-профилактикалық жұмыстар басталғанға дейін кемінде 8 сағат бұрын) хабардар етеді.
Теңгерімдеуші нарық жүйесінде жоспарлы-профилактикалық жұмыстарды жүргізу кезінде теңгерімге қатысуға өтінімдер берілмейді, түзетілмейді, жойылмайды және іске қосылмайды, сатып алуға және сатуға жоспарлы өтінімдерді беру және өзектілендіру де осы уақытта қол жетімді болмайды.";
115-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

Часовая ставка, указанная в настоящем пункте, применяется (не равна нулю) только в части электрической энергии генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона.
Часовая ставка (
) равна нулю при
(равно нулю).
До 1 июля 2024 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравнивается к 1 (единице).";
"105. Для субъекта оптового рынка, участвующего на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций, часовая ставка () для конкретного часа суток определяется следующим образом:
= 1,0 - для часов суток, с 00:01 часов до 04:00 часов;
= 1,15 - для часов суток, с 04:01 часов до 08:00 часов;
= 1,30 - для часов суток, с 08:01 часов до 15:00 часов;
= 1,45 - для часов суток, с 15:01 часов до 18:00 часов;
= 1,6 - для часов суток, с 18:01 часов до 21:00 часов;
= 1,45 - для часов суток, с 21:01 часов до 23:00 часов;
= 1,3 - для часов суток, с 23:01 часов до 00:00 часов.
До 1 июля 2024 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравнивается к 1 (единице).";
пункт 109 изложить в новой редакции:
"109. Для получения доступа к системе балансирующего рынка субъект оптового рынка электрической энергии заключает с расчетным центром балансирующего рынка договор купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, а также договор присоединения.
Расчетный центр балансирующего рынка в течении 3 (трех) рабочих дней с момента заключения с субъектами оптового рынка договора купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, а также договора присоединения предоставляет доступ в систему балансирующего рынка.
Поддержание работы системы балансирующего рынка осуществляет системный оператор.
Планово-профилактические работы в системе балансирующего рынка проводятся преимущественно в выходные дни в ночное время. Системный оператор при этом заблаговременно (не позднее чем за 8 часов до начала планово-профилактических работ) информирует субъектов оптового рынка электрической энергии о данных работах.
Во время проведения планово-профилактических работ в системе балансирующего рынка заявки на участие в балансировании на повышение (понижение) не подаются, не корректируются, не отменяются и не активируются, подача и актуализация плановых заявок на покупку и продажу в это время также недоступна.";
пункт 115 изложить в новой редакции:

"115. Жүйелік оператордың атына жіберілген орталықтандырылған сауда нарығы операторының ресми хатымен расталған орталықтандырылған сауда нарығы операторының электрондық сауда жүйесі қол жетімсіз болған кезде:
1) цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық және энергия өндіруші ұйымдар үшін алдағы операциялық тәуліктерге арналған ағымдағы операциялық тәуліктерде орталықтандырылған сауда-саттық жүргізілмейді;
2) жүйелік оператор электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде цифрлық майнерлерге сатуға арналған қолжетімді квоталар туралы ақпаратты жариялайды;
3) цифрлық майнерлер электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген цифрлық майнерлер үшін квоталар шегінде цифрлық майнерлер үшін соңғы орталықтандырылған сауда-саттықтардың көлемінде және бағалары бойынша сатып алады. Цифрлық майнерлер электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алудың жиынтық көлемі квотаның қолжетімді сағаттық көлемдерінен асып кеткен жағдайда, электр энергиясын сатып алуға тиісті өтінімдер пропорционалды түрде асып кету көлеміне азаяды;
4) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын басым генерациялаудың тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардан олардың шекті тарифтері бойынша операциялық тәулікке теңгерімдеуші нарық жүйесінде берілген осы энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын сатуға арналған өтінімдерінде көрсетілген көлемдерде сатып алады. Басым генерацияның тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатудың жиынтық көлемі басым генерациямен жабылмаған сұраныс көлемінен бір немесе бірнеше сағат асып кеткен жағдайда, басым генерацияның тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына сатуға өтінімдерінің көлемі, пропорционалды түрде асып кету көлеміне азаяды;
5) басым генерацияның тәуліктік кестесінің электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларына сәйкес айқындалған басым генерацияның тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуының сағаттық көлемдерінің қосындысы электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемдерінен асып кеткен кезде жүйелік оператор басым генерацияның тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын сатуға арналған өтінімдерінің сағаттық көлемін асып кету көлемінде осы өтінімдердің іске асырылуының техникалық сараптамасын ескере отырып, осы энергия өндіруші ұйымдардың бірыңғай сатып алушыға сатуға арналған өтінімдерінің сағаттық көлеміне пропорционалды азайтады;

"115. При недоступности электронной системы торговли оператора рынка централизованной торговли, подтвержденной официальным письмом оператора рынка централизованной торговли, направленным в адрес системного оператора:
1) централизованные торги для цифровых майнеров и централизованные торги для энергопроизводящих организаций в текущие операционные сутки на предстоящие операционные сутки не проводятся;
2) системный оператор публикует информацию о доступных квотах для продажи цифровым майнерам в системе балансирующего рынка электрической энергии;
3) цифровые майнеры покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии в объеме и по ценам последних централизованных торгах для цифровых майнеров, в пределах квот для цифровых майнеров указанных в подпункте 2) настоящего пункта. В случае превышения суммарного объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии цифровыми майнерами над доступными часовыми объемами квоты, соответствующие заявки на покупку электрической энергии пропорционально снижаются суммарно на объем превышения;
4) единый закупщик электрической энергии приобретает электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, не входящих в суточной график приоритетной генерации, в объемах, указанных в заявках на продажу электрической энергии данных энергопроизводящих организаций, поданных в системе балансирующего рынка на операционные сутки, по их предельным тарифам. В случае превышения суммарного объема продажи электрической энергии единому закупщику электрической энергии энергопроизводящими организациями, не входящими в суточный график приоритетной генерации, в одном или нескольких часах, над объемами спроса, не покрытого приоритетной генерацией, объемы заявок на продажу в адрес единого закупщика электрической энергии от энергопроизводящих организаций, не входящих в суточный график приоритетной генерации, пропорционально снижаются суммарно на объем превышения;
5) при превышении суммы почасовых объемов электрической энергии суточного графика приоритетной генерации и почасовых объемов покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций, не входящих в суточный график приоритетной генерации, определенных в соответствии с подпунктами 3) и 4) настоящего пункта над почасовыми объемами суточного графика потребления электрической энергии, системный оператор снижает почасовые объемы заявок на продажу электрической энергии у энергопроизводящих организаций, не входящих в суточный график приоритетной генерации в объеме превышения пропорционально почасовым объемам заявок на продажу единому закупщику данных энергопроизводящих организаций с учетом технической экспертизы реализуемости данных заявок;

6) электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемі электр энергиясын генерациялаудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемінен асып кеткен кезде жүйелік оператор осы өтінімдердің іске асырылуының техникалық сараптамасын ескере отырып, бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға арналған өтінімдердің сағаттық көлемін пропорционалды төмендетеді.";
119-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"119. Көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесін өзектілендіруді жүйелік оператор оның өзгеру фактісі бойынша жүзеге асырады.
Жүйелік оператор электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде электр энергиясының бірыңғай сатып алушысына және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығына электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген және одан шығарылған көтерме сауда нарығы субъектілері туралы ақпаратты электрондық пошта арқылы жібереді.";
1-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымшада:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәнін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелді) бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес алдағы есептік кезеңге (күнтізбелік айға) ай сайын (ағымдағы айда) есептейді.";
3-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымшада:
3-тармақтың 2) және 3) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"2) ай сайын, есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 20-күніне дейін Тараптар қол қойған қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат есеп айырысу кезеңі үшін жиынтық көлемін және теңгерімдеуші нарық жүйесінде көрсетілген қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған осы жүкқұжаттың ашып жазылуына сәйкес тиісті есеп айырысу кезеңі үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелерінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелді) сәйкес есептелген бағалардың негізінде сағаттар бойынша бөліп ресімделеді;

6) при превышении почасовых объемов суточного графика потребления электрической энергии над почасовыми объемами суточного графика генерации электрической энергии, системный оператор пропорционально снижает почасовые объемы заявок на покупку электрической энергии у единого закупщика с учетом технической экспертизы реализуемости данных заявок.";
пункт 119 изложить в новой редакции:
"119. Актуализация перечня субъектов оптового рынка электрической энергии осуществляется системным оператором по факту его изменения.
Системный оператор в течение 1 (одного) рабочего дня после внесения изменений в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, направляет посредством электронной почты единому закупщику электрической энергии и расчетному центру балансирующего рынка электрической энергии информацию о включенных и исключенных субъектах оптового рынка из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии.";
приложение 1 изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
в приложении 2:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Прогнозное значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии рассчитывается единым закупщиком электрической энергии ежемесячно (в текущем месяце) на предстоящий расчетный период (календарный месяц) в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2015 года № 10622).";
приложение 3 изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
в приложении 5:
подпункты 2) и 3) пункта 3 изложить в новой редакции:
"2) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, отображенной в системе балансирующего рынка с разбивкой по часам на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цен, рассчитанных согласно Правилам организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531);";

3) Сатып алушы қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатқа және осы бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатты ашып жазуға қол қоймаса, Сатушының тиісті есеп айырысу кезеңі үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелерін және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелді) сәйкес есептелген бағаларды, шот-фактураларды ұсынуы үшін негіз деп есептеуге;";
4-тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатқа және бөгде тарапқа жіберуге арналған осы жүкқұжатқа ашып жазуға қол қоймаған жағдайда, осы құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып, жазбаша өтініш беруге;";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Нақты төлемді Сатып алушы Сатушы ұсынған қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжаттың, осы бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатқа ашып жазу және тиісті есеп айырысу кезеңінің әрбір сағатына нақты базалық бағалар бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін тиісті шот-фактураның негізінде жүргізеді.";
28-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Осы Шарт 20 _____ жылғы ________ бастап күшіне енеді және 20___ жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.";
6-қосымшада:
5-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) ай сайын, есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 20-күніне дейін Тараптар қол қойған қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат есеп айырысу кезеңі үшін жиынтық көлемін және сағат бойынша бөле отырып қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған осы жүкқұжаттың ашып жазылуына сәйкес тиісті есеп айырысу кезеңі үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелерінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелді) сәйкес есептелген бағалардың негізінде ресімделеді;";
6-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:

3) при неподписании Покупателем накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону считать основанием для выставления Продавцом счета-фактуры, утвержденные суточные графики производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цены, рассчитанные согласно Правилам организации и функционирования оптового рынка электрической энергии оптового рынка, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531);";
подпункт 5) пункта 4 изложить в новой редакции:
"5) при неподписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Фактическая оплата производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующей счет-фактуры за объемы купленной электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии по фактическим базовым ценам на каждый час соответствующего расчетного периода.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. Настоящий Договор вступает в силу с ___________20___ года и действует по 31 декабря 20 __года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.";
в приложении 6:
подпункт 4) пункта 5 изложить в новой редакции:
"4) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам, на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цен, рассчитанных согласно Правилам организации и функционирования оптового рынка электрической энергии оптового рынка, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531);";
подпункт 2) пункта 6 изложить в новой редакции:

"2) сатушы қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатқа және осы бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатты ашып жазуға қол қоймаған кезде, осы құжатты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып жазбаша өтініш беруге;";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Сатылған электр энергиясы үшін түпкілікті есеп айырысуды Сатып алушы Сатушы ұсынған және Тараптар қол қойған қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжаттың және осы бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатты ашып жазу және сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін тиісті шот-фактураның негізінде жүргізеді.";
33-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"33. Осы Шарт 20 _____ жылғы ________ бастап күшіне енеді және 20 ______ жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.";
7-қосымшада:
5-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) ай сайын, есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 20-күніне дейін Тараптар қол қойған қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат есеп айырысу кезеңі үшін жиынтық көлемін және сағат бойынша бөле отырып қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған осы жүкқұжаттың ашып жазылуына сәйкес тиісті есеп айырысу кезеңі үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелерінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелді) сәйкес есептелген бағалардың негізінде ресімделеді;";
6-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) сатушы қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатқа және осы бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатты ашып жазуға қол қоймаған кезде, осы құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып жазбаша өтініш беруге;";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Сатылған электр энергиясы үшін түпкілікті есеп айырысуды Сатып алушы Сатушы ұсынған және Тараптар қол қойған қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжаттың және осы бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатты ашып жазу және сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін тиісті шот-фактураның негізінде жүргізеді.";
33-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"33. Осы Шарт 20 _____ жылғы ________ бастап күшіне енеді және 20 ______ жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.".

"2) при неподписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Окончательный расчет за проданную электрическую энергию, производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующего счета-фактуры за объемы купленной электрической энергии.";
пункт 33 изложить в новой редакции:
"33. Настоящий Договор вступает в силу с ____________ 20___ года и действует по 31 декабря 20___ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.";
в приложении 7:
подпункт 4) пункта 5 изложить в новой редакции:
"4) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам, на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цен, рассчитанных согласно Правилам организации и функционирования оптового рынка электрической энергии оптового рынка, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531);";
подпункт 2) пункта 6 изложить в новой редакции:
"2) при неподписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Окончательный расчет за проданную электрическую энергию производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующей счет-фактуре за объемы купленной электрической энергии.";
пункт 33 изложить в новой редакции:
"33. Настоящий Договор вступает в силу с ____________ 20___ года и действует по 31 декабря 20___ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.".

2. "Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
"36-1) тепе-теңдік коэффициенті – пайда болған теңгерімсіздіктерді қаржылық реттеу мақсатында теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық бағаларын және теріс теңгерімсіздіктерді есептеу үшін қолданылатын коэффициент;";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері теңгерімдеуші нарық жүйесінде жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға арналған әрбір жүйелік оператор іске қосқан өтінім (төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінім) туралы автоматты түрде хабардар етіледі, бұл ретте бұл хабарлама тиісті іске қосу жүргізілген минутта жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламада мынадай ақпарат болады: егер бір өтінім іске қосылған болса, іске қосылған өтінімнің түрі, оның көлемі мен бағасы, не тиісті минут ішінде бірнеше өтінім іске қосылған болса, іске қосылған өтінімдердің түрлері, олардың көлемі мен бағалары.
Хабарлама алған теңгерімдеуші нарық субъектісі осы хабарламада өтінімнің орындалу мүмкіндігін растайды. Бес минут ішінде алынған хабарламада өтінімді растау болмаған жағдайда, осы өтінім өшіріледі және осы көлемде сараланған тізімде ретімен іске қосылмаған келесі өтінім іске қосылады.";
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Жүйелік оператордың операциялық тәуліктің бір сағаты ішінде жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға арналған бір өтінімді кезең-кезеңімен іске қосуына (іріктеуіне) жол беріледі, бұл мынаны білдіреді:
1) бірінші кезеңде, бірінші іске қосу кезінде осы өтінімде көрсетілген бастапқы жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеу көлемінің бастапқы ерікті (жүйелік оператор айқындаған) бірінші бөлігі іске қосылады;
2) келесі кезеңдерде осы өтінімде көрсетілген жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеу көлемінің алдыңғы іске қосылғаннан кейін қалған бөлігі іске қосылады.
Жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдерді кезең-кезеңмен іске қосу (іріктеу) кезінде осы өтінімде көрсетілген жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеудің толық емес көлемінде өтінімдерді іске қосуға болады.
Іске қосудың бірінші кезеңінен кейін жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімді кезең-кезеңімен іске қосу шеңберінде осы өтінімнің жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуінің бастапқы көлемі сағаттың қалған уақыты үшін бірден (сол минутта) теңгерімдеуші нарық жүйесінде осы өтінімді жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеу көлемінің бастапқы (іске қосылғанға дейін) көлемінде жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеу көлемінің бірінші іске қосылған бөлігі қанша пайыз алса, сонша пайызға автоматты түрде түзетіледі (төмендетіледі).
Жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімді іске қосудың әрбір келесі кезеңінен (соңғысын қоспағанда) кейін теңгерімдеуші нарық жүйесінде (сол минутта) жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеудің жаңа қалған көлемін (сағаттың қалған уақыты үшін) көрсете отырып, осы өтінімге ұқсас автоматты түзету жүзеге асырылады.
Бұл ретте кезең-кезеңімен іске қосу нәтижелері бойынша электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісін жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға осындай тәсілмен іске қосылған өтінімде көрсетілген жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеу көлемі осы өтінімді кезең-кезеңімен іске қосу шеңберінде іске қосылған жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеудің жиынтық көлемі болып табылады.
Іске қосудың әрбір кезеңінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының тиісті субъектілері осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес теңгерімдеуші нарық жүйесінде бұл туралы автоматты түрде хабардар етіледі.";
31-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил функционирования балансирующего рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10532) следующие изменения и дополнения:
в Правилах функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
"36-1) коэффициент равновесия – коэффициент, применяемый для расчетов почасовых цен на балансирующую электроэнергии и отрицательные дисбалансы с целью финансового урегулирования возникших дисбалансов;";
пункт 27 изложить в новой редакции:
"27. Субъекты балансирующего рынка электрической энергии автоматически уведомляются в системе балансирующего рынка (в общем разделе данной системы) о каждой активированной системным оператором заявке на участие в балансировании на повышение (заявке на участие в балансировании на понижение), при этом данное уведомление осуществляется в ту же минуту, в которой была произведена соответствующая активация.
Уведомление, указанное в части первой настоящего пункта, содержит следующую информацию: вид активированной заявки, ее объем и цена, если активирована была одна заявка, либо виды активированных заявок, их объемы и цены, если за соответствующую минуту было активировано несколько заявок.
Субъект балансирующего рынка, получивший уведомление, подтверждает возможность исполнения заявки в данном уведомлении. В случае отсутствия подтверждения заявки в полученном уведомлении в течение пяти минут, данная заявка деактивируется и в данном объеме активируется следующая по порядку неактивированная заявка в ранжированном списке.";
дополнить пунктом 27-1 в следующей редакции:
"27-1. Допускается поэтапная активация (отбор) системным оператором одной и той же заявки на участие в балансировании на повышение (понижение) в течение одного часа операционных суток, заключающая в том, что:
1) на первом этапе, при первой активации, активируется первая произвольная (определенная системным оператором) часть исходного объема балансирования на повышение (понижение), указанного в данной заявке;
2) на последующих этапах активируется часть объема балансирования на повышение (понижение), указанного в данной заявке, оставшаяся после предыдущей активации.
При поэтапной активации (отбора) заявок на участье в балансировании на повышение (понижение) возможна активация заявок не в полном объеме балансирования на повышение (понижение), указанного в данной заявке.
После первого этапа активации, в рамках поэтапной активации заявки на участие в балансировании на повышение (понижение), исходный объем балансирования на повышение (понижение) данной заявки для оставшегося времени часа сразу же (в ту же минуту) автоматически корректируется (уменьшается) в системе балансирующего рынка на столько процентов, сколько занимала первая активированная часть объема балансирования на повышение (понижение) данной заявки в ее исходном (до активации) объеме балансирования на повышение (понижение).
После каждого последующего этапа (за исключением последнего) активации заявки на участие в балансировании на повышение (понижение), в системе балансирующего рынка (в ту же минуту) осуществляется аналогичная автоматическая корректировка данной заявки с указанием (для оставшегося времени часа) нового оставшегося объема балансирования на повышение (понижение).
При этом по результатам поэтапной активации, объемом балансирования на повышение (понижение), указанным в активированной таким способом заявке на участие в балансировании на повышение (понижение) субъекта балансирующего рынка электрической энергии, является суммарный объем балансирования на повышение (понижение), активированный в рамках поэтапной активации данной заявки.
При каждом этапе активации, соответствующие субъекты балансирующего рынка электрической энергии автоматически уведомляются об этом в системе балансирующего рынка, согласно пункту 27 настоящих Правил.";
пункт 31 изложить в новой редакции:

"31. Теңгерімдеу аймағының нәтижелік теңгерімсіздігі нөлге тең болған не теңгерімдеуші нарық жүйесі қолжетімсіз болған операциялық тәулік сағаттары теңгерімдеуші нарық жүйесінде реттеусіз сағат ретінде айқындалады.
Жүйелік оператор "Авария" режимін жариялаған операциялық тәулік сағаттары теңгерімдеуші нарық жүйесінде "Авария" ретінде айқындалады.
Теңгерімдеуші нарық жүйесі қолжетімсіз болған не теңгерімдеу аймағының нәтижелік теңгерімсіздігі нөлге тең болған операциялық тәуліктің өткен сағаты бағыты бойынша қандай болғандығы туралы ақпарат осы сағат не осы сағаттар (егер бірнеше сағат болса) аяқталғаннан кейін бес минут ішінде теңгерімдеуші нарық жүйесінде көрсетіледі.
Реттеусіз сағат ретінде айқындалған тәулік сағаты үшін теңгерімдеуші электр энергиясын және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері арасындағы теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату бойынша теңгерімдеу аймағындағы барлық операциялар осы Қағидалардың 98 және 98-1-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Авария" ретінде айқындалған тәулік сағаты үшін теңгерімдеуші электр энергиясын және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері арасындағы теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату бойынша теңгерімдеу аймағындағы барлық операциялар осы Қағидалардың 98-2-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жүйелік оператор "Авария" режимі жарияланған операциялық тәулік сағаттары осы сағаттың басында іске қосылған жоғарылатуға (төмендетуге) арналған теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдер жойылады және жарияланған "Авария" режимі шеңберінде Жүйелік оператордың командаларына теңестіріледі.";
58 және 59-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"58. Операциялық тәуліктің бір сағаты ішінде іске қосу үшін жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдерді іріктеуді жүйелік оператор осы тізімде бірінші тұрған өтінімнен бастап, осы сағатқа сәйкес келетін жоғарылатып сараланған тізімнен кезекпен (жоғарыдан-төменге) жүзеге асырады.
Жүйелік оператор электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерін жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдерді бұғаттау себебін көрсете отырып, іске қосылуы тиісті электр беру желілері бойынша жол берілетін ағындардың асып кету қаупін тудыратын өтінімдерді бұғаттайды. Бұғатталған өтінімдер жоғарылатып сараланған тізімдерге қатыспайды, бұл ретте осы өтінімдер теңгерімдеуші нарық субъектілері берген болып есептеледі.
59. Операциялық тәуліктің бір сағаты ішінде іске қосу үшін төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдерді іріктеуді жүйелік оператор осы тізімде бірінші тұрған өтінімнен бастап, осы сағатқа сәйкес келетін төмендетіп сараланған тізімнен кезекпен (жоғарыдан-төменге) жүзеге асырады.
Жүйелік оператор электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерін төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдерді бұғаттау себебін көрсете отырып, іске қосылуы тиісті электр беру желілері бойынша жол берілетін ағындардың асып кету қаупін тудыратын өтінімдерді бұғаттайды. Бұғатталған өтінімдер төмендетіп сараланған тізімдерге қатыспайды, бұл ретте осы өтінімдер теңгерімдеуші нарық субъектілері берген болып есептеледі.";
65-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"31. Часы операционных суток, в течение которых результирующий дисбаланс зоны балансирования был равен нулю, либо система балансирующего рынка была недоступна, определяются в системе балансирующего рынка как часы без регулирования.
Часы операционных суток, в течение которых системным оператором был объявлен режим "Авария", определяются в системе балансирующего рынка как "Авария".
Информация о том, каким был по направлению прошедший час операционных суток, в котором система балансирующего рынка была недоступна, либо результирующий дисбаланс зоны балансирования был равен нулю, отражается в системе балансирующего рынка в течение пяти минут после истечения данного часа либо данных часов (если их было несколько).
Для часа суток, определенного как час без регулирования, все операции в зоне балансирования по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов между расчетным центром балансирующего рынка и субъектами балансирующего рынка электрической энергии осуществляются в соответствии с пунктами 98 и 98-1 настоящих Правил.
Для часа суток, определенного как "Авария", все операции в зоне балансирования по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов между расчетным центром балансирующего рынка и субъектами балансирующего рынка электрической энергии осуществляются в соответствии с пунктом 98-2 настоящих Правил.
При этом часы операционных суток, в течение которых системным оператором был объявлен режим "Авария", активированные ранее в этом часу заявки на участие в балансировании на повышение (понижение) аннулируются и приравниваются к командам Системного оператора в рамках объявленного режима "Авария".";
пункты 58 и 59 изложить в новой редакции:
"58. Отбор заявок на участие в балансировании на повышение для активации в течение часа операционных суток системный оператор осуществляет из ранжированного списка на повышение, соответствующего данном часу, в очередности (сверху-вниз), начиная с заявки, стоящей первой в данном списке.
Системный оператор блокирует заявки на участие в балансировании на повышение субъектов балансирующего рынка электрической энергии, активация которых создает риск превышения допустимых перетоков по соответствующим линиям электропередачи, с указанием причины блокировки. Заблокированные заявки не участвуют в ранжированных списках на повышение, при этом данные заявки считаются поданными субъектами балансирующего рынка.
59. Отбор заявок на участие в балансировании на понижение для активации в течение часа операционных суток системный оператор осуществляет из ранжированного списка на понижение, соответствующего данном часу, в очередности (сверху-вниз), начиная с заявки, стоящей первой в данном списке.
Системный оператор блокирует заявки на участие в балансировании на понижение субъектов балансирующего рынка электрической энергии, активация которых создает риск превышения допустимых перетоков по соответствующим линиям электропередачи, с указанием причины блокировки. Заблокированные заявки не участвуют в ранжированных списках на понижение. при этом данные заявки считаются поданными субъектами балансирующего рынка.";
пункт 65 изложить в новой редакции:

"65. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне операциялық тәулік сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы тиісті өтінімнің нақты орындалуын ескеретін мынадай формула бойынша есептейді:
Sээт - теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне операциялық тәулік сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теріс теңгерімсіздіктерді шегергенде, осы теңгерімдеу аймағында берілген жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға арналған оның өтінімі іске қосылған сағат ішінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы осы теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі жасаған теріс теңгерімсіздіктің нақты мәні ретінде айқындайтын теңгерімдеу аймағындағы операциялық тәулік сағаты ішінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің жоғарылатып теңгерімдеуінің нақты көлемі (теңгерімдеуші электр энергиясын сату көлемі), кВт * сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісін жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға берген өтінімде көрсетілген жоғарылатып теңгерімдеу көлемі (теңгерімдеуші электр энергиясын сату көлемі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
Бээт- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға іске қосылған өтінімінде көрсетілген теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы (тарифі), теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
d - мынадай мәндерді қабылдайтын өлшемсіз коэффициент:
(осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теріс теңгерімсіздіктерді шегергенде, осы теңгерімдеу аймағында берілген оның жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға өтінімі іске қосылған сағат ішінде осы теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі теріс теңгерімсіздік жасамаған не осы сағатта, керісінше, осы субъект оң теңгерімсіздік жасаған).";
69-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"69. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына операциялық тәулік сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін төлейтін сома тиісті өтінімнің нақты орындалуын ескеретін мынадай формула бойынша есептеледі:
Sтт- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына операциялық тәулік сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктерді шегергенде, осы теңгерімдеу аймағында берілген оның төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімі іске қосылған сағат ішінде осы теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі жасаған оң теңгерімсіздіктің нақты мәні ретінде айқындайтын теңгерімдеу аймағындағы операциялық тәулік сағаты ішінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің төмендетіп теңгерімдеуінің нақты көлемі (теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу көлемі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
Отөмен- - электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісін төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға іске қосылған өтінімде көрсетілген төмендетіп теңгерімдеу көлемі (теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу көлемі) кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
Бтт- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға іске қосылған өтінімінде көрсетілген теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы (тарифі), теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
d- мынадай мәндерді қабылдайтын өлшемсіз коэффициент:
l=0,
0 егер: (осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктерді шегергенде, осы теңгерімдеу аймағында берілген оның төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімі іске қосылған сағат ішінде осы теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі оң теңгерімсіздік жасамаған немесе осы сағатта, керісінше, бұл субъект теріс теңгерімсіздік жасаған).";

"65. Сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка субъекту балансирующего рынка электрической энергии за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час операционных суток, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле, учитывающей фактическое исполнение соответствующей заявки:
Sбээ - сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка субъекту балансирующего рынка электрической энергии за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час операционных суток, в тенге (округляется до сотых);
- фактический объем балансирования на повышение (объем продажи балансирующей электроэнергии) субъекта балансирующего рынка электрической энергии за час операционных суток в зоне балансирования, определяемый расчетным центром балансирующего рынка как фактическое значение отрицательного дисбаланса, совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии в данной зоне балансирования в течение часа, в котором была активизирована его заявка на участие в балансировании на повышение, поданная в этой же зоне балансирования, за вычетом отрицательных дисбалансов, вызванных воздействием системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
Оповыш - объем балансирования на повышение (объем продажи балансирующей электроэнергии), указанный в активированной заявке на участие в балансировании на повышение субъекта балансирующего рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
Цбээ- цена (тариф) продажи балансирующей электроэнергии, указанная в активированной заявке на участие в балансировании на повышение субъекта балансирующего рынка электрической энергии, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
(отрицательный дисбаланс, за вычетом отрицательных дисбалансов, вызванных воздействием системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, не был совершен субъектом балансирующего рынка электрической энергии в данной зоне балансирования в течение часа, в котором была активизирована его заявка на участие в балансировании на повышение, поданная в этой же зоне балансирования, либо в этот час, наоборот, данным субъектом был совершен положительный дисбаланс).";
пункт 69 изложить в новой редакции:
"69. Сумма, оплачиваемая субъектом балансирующего рынка электрической энергии расчетному центру балансирующего рынка за отрицательные дисбалансы, купленные в зоне балансирования за час операционных суток, рассчитывается по следующей формуле, учитывающей фактическое исполнение соответствующей заявки:
Sод - сумма, оплачиваемая субъектом балансирующего рынка электрической энергии расчетному центру балансирующего рынка за отрицательные дисбалансы, купленные в зоне балансирования за час операционных суток, в тенге (округляется до сотых);
- фактический объем балансирования на понижение (объем покупки отрицательных дисбалансов) субъекта балансирующего рынка электрической энергии за час операционных суток в зоне балансирования, определяемый расчетным центром балансирующего рынка как фактическое значение положительного дисбаланса, совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии в данной зоне балансирования в течение часа, в котором была активизирована его заявка на участие в балансировании на понижение, поданная в этой же зоне балансирования, за вычетом положительных дисбалансов, вызванных воздействием системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
Опониж - объем балансирования на понижение (объем покупки отрицательных дисбалансов), указанный в активированной заявке на участие в балансировании на понижение субъекта балансирующего рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
Цод - цена (тариф) покупки отрицательных дисбалансов, указанная в активированной заявке на участие в балансировании на понижение субъекта балансирующего рынка электрической энергии, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
d- безразмерный коэффициент, принимающий следующие значения:
l=0,
если: (положительный дисбаланс, за вычетом положительных дисбалансов, вызванных воздействием системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час не, был совершен субъектом балансирующего рынка электрической энергии в данной зоне балансирования в течение часа, в котором была активизирована его заявка на участие в балансировании на понижение, поданная в этой же зоне балансирования, либо в этот час, наоборот, данным субъектом был совершен отрицательный дисбаланс).";

72, 73, 74 және 75-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"72. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған және тәуліктің осы сағатында Ресей Федерациясымен шекарадағы оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін бағаны осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы айқындайды.
Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағаты үшін сатылған және тәуліктің осы сағаты үшін ОА шекарасындағы оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін Жүйелік операторға төлейтін баға есепті кезеңнің қорытындылары бойынша қалыптасқан Қазақстан Республикасы мен ОА арасындағы нақты жоспардан тыс сальдо-ағынның бағытына байланысты қолданылатын жүйелік оператор мен Орталық Азияның шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында жасалған электр энергиясының жоспардан тыс ағындарын реттеу үшін электр энергиясын сатуға арналған шарттардың не электр энергиясын сатып алуға арналған шарттардың талаптарына сәйкес айқындалады.
73. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
– теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға теңгерімдеу аймағында тәулік сағаты ішінде сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- жүйелік операторға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатылған және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалатын тәуліктің осы сағатында РФ-мен шекарада оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы төлейтін баға, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағаты үшін РФ-мен шекарадағы оң ауытқудың мәні, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатылған және тәуліктің осы сағаты үшін ОА шекарасындағы оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағаты үшін ОА-мен шекарадағы оң ауытқудың мәні кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
74. Жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатында РФ-мен шекарадағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін бағаны теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес анықтайды.
Жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің бір сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатында ОА-мен шекарадағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін баға жүйелік оператор мен Орталық Азияның шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында жасалған, электр энергиясының жоспардан тыс ағындарын реттеу үшін Қазақстан Республикасы мен ОА арасындағы есепті кезеңнің қорытындылары бойынша қалыптасқан нақты жоспардан тыс сальдо-ағынның бағытына байланысты қолданылатын сатуға арналған шарттардың не электр энергиясын сатып алуға арналған шарттардың талаптарына сәйкес айқындалады.

пункты 72, 73, 74 и 75 изложить в новой редакции:
"72. Цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с РФ за данный час суток, определяется расчетным центром балансирующего рынка, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, определяется в соответствии с условиями договоров на продажу либо договоров на покупку электрической энергии для урегулирования внеплановых перетоков электрической энергии, заключенных между системным оператором и хозяйствующими субъектами Центральной Азии, применяемых в зависимости от сложившегося по итогам расчетного периода направления фактического внепланового сальдо-перетока между Республикой Казахстан и ЦА.
73. Сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток, в тенге (округляется до сотых);
- цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с РФ за данный час суток, определяемая согласно приложению 7 к настоящим Правилам), в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение положительного отклонения на границе с РФ за данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых);
- цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение положительного отклонения на границе с ЦА за данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых).
74. Цена, по которой системный оператор оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с РФ за данный час суток, определяется расчетным центром балансирующего рынка, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Цена, по которой системный оператор оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, определяется в соответствии с условиями договоров на продажу либо договоров на покупку электрической энергии для урегулирования внеплановых перетоков электрической энергии, заключенных между системным оператором и хозяйствующими субъектами Центральной Азии, применяемых в зависимости от сложившегося по итогам расчетного периода направления фактического внепланового сальдо-перетока между Республикой Казахстан и ЦА.

75. Жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
-жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатына РФ-мен шекарадағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
-РФ-мен шекарадағы теріс ауытқудың мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатына ОА шекарасындағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағаты үшін ОА-мен шекарадағы теріс ауытқудың мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).";
80-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"80. Теңгерімдеу аймағындағы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің генерациясы мен тұтынуының нақты сағаттық мәндері келісілген хаттамалар бойынша сағаттық есепке алу деректерін Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық дерекқорына беруді қамтамасыз ететін оның ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалады.
Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық деректер базасында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің ЭКЕАЖ-ден көрсетілген сағаттық есепке алу деректері болмаған кезде есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің генерациясының (тұтынуының) нақты сағаттық мәндері оның осы теңгерімдеу аймағындағы электр энергиясының генерациясы (тұтыну көлемінің нақты мәнінің туындысы ретінде айқындалады) көлемінің есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты мәнінің, МВт*сағ-қа (тиісті есептеу аспаптарына сәйкес) бөлінген көбейтіндісі ретінде айқындалады.
Өңірлік жүктеме бейіндерін (облыс, энергия торабы) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес Жүйелік оператор айқындайды.";
87-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

75. Сумма, оплачиваемая системным оператором расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- сумма, оплачиваемая системным оператором расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, в тенге (округляется до сотых);
- цена, по которой системный оператор оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с РФ за данный час суток, определяемая согласно приложению 7 к настоящим Правилам), в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение (модуль) отрицательного отклонения на границе с РФ, в кВт*ч (округляется до целых);
- цена, по которой системный оператор оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение (модуль) отрицательного отклонения на границе с ЦА за данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых).";
пункт 80 изложить в новой редакции:
"80. Фактические почасовые значения генерации и потребления субъекта балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования определяются по данным его АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ системного оператора.
При отсутствии указанных данных почасового учета из АСКУЭ субъекта балансирующего рынка электрической энергии в центральной базе данных АСКУЭ системного оператора, фактические почасовые значения генерации (потребления) субъекта балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) определяются как произведение его фактического за расчетный период (календарный месяц) значения объема генерации (потребления) электрической энергии в данной зоне балансирования, в кВт*ч (согласно соответствующим приборам учета), и соответствующего данному расчетному периоду (календарному месяцу) регионального профиля нагрузки.
Региональные профили нагрузки определяются Системным оператором, согласно Правилам организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 10612).";
пункт 87 изложить в новой редакции:

"87. ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өзінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін теңгерімдеуші электр энергиясының шекті тарифі бойынша теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сатады.
ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өзінің барлық оң теңгерімсіздіктерін қосылған құн салығын есепке алмағанда 0,01 теңге/кВт*сағатқа тең баға бойынша тиісті көлемде теңгерімдеуші электр энергиясын теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан сатып алу арқылы жабады.";
90-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"90. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінен тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған, жоғарылатуға бір сағат ретінде айқындалған теріс теңгерімсіздікті (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) сатып алатын бағаны теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай тәртіппен қалыптастырады:
1) шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер – өзінің шекті тарифі бойынша;
2) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және цифрлық майнерлер, сондай-ақ шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы бойынша;
3) энергия өндіруші ұйым болып табылатын теңгерім провайдері – өзінің шекті тарифі бойынша;
4) құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін өнеркәсіптік кешен болып табылатын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифі бойынша;
5) энергия өндіруші ұйымның және/немесе теңгерімдеуші нарықтың басқа субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, құрамына шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым кіретін, энергия өндіруші ұйым және өнеркәсіптік кешен болып табылмайтын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифі бойынша;
6) энергия өндіруші ұйымның және/немесе теңгерімдеуші нарықтың басқа субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, құрамына шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйым кіретін, энергия өндіруші ұйым және өнеркәсіптік кешен болып табылмайтын теңгерім провайдері – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы бойынша.";

"87. Энергопроизводящие организации, работающие под управлением системы АРЧМ, продают все свои отрицательные дисбалансы, вызванные действием системы АРЧМ, расчетному центру балансирующего рынка по предельному тарифу на балансирующую электроэнергию.
Энергопроизводящие организации, работающие под управлением системы АРЧМ, покрывают все свои положительные дисбалансы, вызванные действием системы АРЧМ, посредством покупки у расчетного центра балансирующего рынка балансирующей электроэнергии в соответствующих объемах по цене равной 0,01 тенге/кВт*ч без учета налога на добавленную стоимость.";
пункты 90 изложить в новой редакции:
"90. Цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка покупает у субъекта балансирующего рынка электрической энергии отрицательный дисбаланс (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, формируется расчетным центром балансирующего рынка в следующем порядке:
1) энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами – по собственному предельному тарифу;
2) энергоснабжающие организации, потребители электрической энергии и цифровые майнеры, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, а также энергопроизводящие организации, не имеющие предельный тариф – по прогнозной цене Единого Закупщика электрической энергии;
3) провайдер баланса, являющийся энергопроизводящей организацией – по собственному предельному тарифу;
4) провайдер баланса, являющийся промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация – по предельному тарифу данной энергопроизводящей организацией;
5) провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов энергопроизводящей организации и/или других субъектов балансирующего рынка, в состав которого входит энергопроизводящая организация, имеющая предельный тариф – по предельному тарифу данной энергопроизводящей организации;
6)провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов энергопроизводящей организации и/или других субъектов балансирующего рынка, в состав которого входит энергопроизводящая организация, не имеющая предельный тариф - по прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии.";

мынадай мазмұндағы 90-1 және 90-2-тармақтармен толықтырылсын:
"90-1. Егер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жоғарылатуға арналған бір сағатта бекітілген тәуліктік кестеде көрсетілген генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосынан 20% – дан астам нақты генерация-тұтыну сальдосының ауытқуына жол берген жағдайда, онда теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сатылған теріс теңгерімсіздікті (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) жоғарылатуға бір сағат ретінде айқындалған тәулік сағатына сату бағасы мынадай тәртіппен қалыптасады:
1) шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым бар өнеркәсіптік кешендер – өзінің шекті тарифінен 30%-ға төмен;
2) шекті тарифі жоқ тұтынушылар, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, энергия беруші ұйымдар, цифрлық майнерлер мен энергия өндіруші ұйымдар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағасының нақты мәндерінен 30%-ға төмен.
90-2. Егер теңгерім провайдерімен шарты бар немесе теңгерім провайдерінің функцияларын орындайтын электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жоғарылатуға арналған сағатта бекітілген тәуліктік кестеде көрсетілген нақты генерация-тұтыну сальдосының жоспарлы генерация-тұтыну сальдосынан 20%-дан астам ауытқуына жол берген жағдайда, онда теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің бір сағаты ретінде сатылған теріс теңгерімсіздікті (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) сату бағасы мынадай тәртіппен қалыптастырылады:
1) энергия өндіруші ұйым болып табылатын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен 30 % - ға төмен;
2) құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін өнеркәсіптік кешен болып табылатын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен 30 % - ға төмен;
3) энергия өндіруші ұйым болып табылмайтын, энергия өндіруші ұйымның немесе құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін өнеркәсіптік кешеннің және/немесе теңгерімдеуші нарықтың басқа субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен 30 % - ға төмен;
4) энергия өндіруші ұйым және өнеркәсіптік кешен болып табылмайтын, құрамына теңгерімдеуші нарық субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін энергия өндіруші ұйым теңгерім провайдері – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасынан 30 % - ға төмен.

дополнить пунктами 90-1 и 90-2 следующего содержания:
"90-1. В случае, если субъект балансирующего рынка электрической энергии в часе на повышение допускает отклонение более чем на 20 % фактического сальдо генерации - потребления над плановым сальдо генерации – потребления, указанных в утвержденном суточном графике, то цена продажи отрицательного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ) проданного расчетному центру балансирующего рынка в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, формируется в следующем порядке:
1) энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящая организация с предельным тарифом – ниже собственного предельного тарифа на 30 %
2) потребители, энергоснабжающие организации, энергопередающие организации, цифровые майнеры и энергопроизводящие организации, не имеющие предельный тариф – ниже фактических значений базовых цен единого закупщика электрической энергии на 30 %.
90-2. В случае, если субъект балансирующего рынка электрической энергии, имеющий договор с провайдером баланса или выполняющий функции провайдера баланса, в часе на повышение допускает отклонение более чем на 20 % фактического сальдо генерации – потребления над планового сальдо генерации – потребления, указанными в утвержденном суточном графике, то цена продажи отрицательного дисбаланса (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданного расчетному центру балансирующего рынка в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение формируется в следующем порядке:
1) провайдер баланса, являющийся энергопроизводящей организацией– ниже предельного тарифа данной энергопроизводящей организации на 30 %;
2) провайдер баланса, являющийся промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация – ниже предельного тарифа данной энергопроизводящей организации на 30 %;
3) провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов энергопроизводящей организации или промышленного комплекса, в состав которого входит энергопроизводящая организация, и/или других субъектов балансирующего рынка – ниже предельного тарифа данной энергопроизводящей организации на 30 %;
4) провайдер баланса не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов субъектов балансирующего рынка, не являющихся энергопроизводящей организацией - ниже прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии на 30 %.

Бұл ретте егер теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шарты бар немесе теңгерім провайдерінің функциясын орындайтын теңгерімдеуші нарық субъектісінде жоспарлы генерация–тұтыну сальдосынан нақты генерация–тұтыну сальдосының ауытқуы (оң және/немесе теріс теңгерімсіздік) 20 % -дан астам болса, онда теңгерім провайдері өзінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сатады.";
91-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"91. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісіне – шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымға, сондай-ақ құрамында шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендерге теңгерімдеу аймағында тәулік сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатылған теріс теңгерімсіздік (ЖАҚР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне – энергия өндіруші ұйымға сатып алынған теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағатында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) теріс теңгерімсіздік (ЖАҚР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенді);
- теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағатында жоғарылату сағаты ретінде сатып алынған, теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы энергия өндіруші ұйымның, шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымның, сондай-ақ құрамында шекті тарифтерімен энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендердің электр энергиясының теңгерімдеуші нарық субъектілеріне төлейтін шекті тарифі, кВт*сағ/теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі – шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым, сондай-ақ құрамында шекті тарифтерімен энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешен жасаған теріс теңгерімсіздіктің (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) жоғарылату сағаты ретінде айқындалған мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.";

При этом, если у субъекта балансирующего рынка, имеющего договор передачи ответственности с провайдером баланса или выполняющего функцию провайдера баланса, отклонение (положительный и/или отрицательный дисбаланс) фактического сальдо генерации – потребления над плановым сальдо генерации – потребления составляет более 20%, то провайдер баланса продает все свои отрицательные дисбалансы расчетному центру балансирующего рынка согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.";
пункт 91 изложить в новой редакции:
"91. Сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии - энергопроизводящей организации, имеющей предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, за отрицательный дисбаланс (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
где:
сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящей организации за отрицательный дисбаланс (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге (округляется до сотых);
предельный тариф энергопроизводящей организации, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящей организации, имеющей предельных тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, за отрицательный дисбаланс (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
значение (модуль) отрицательного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ), совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящей организации, имеющей предельный тариф, а также промышленным комплексом, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.";

мынадай мазмұндағы 91-1-тармақпен толықтырылсын:
"91-1. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне – тұтынушыға, энергиямен жабдықтаушы ұйымға, көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлерге, шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдарға теңгерімдеу аймағында жоғарылатуға арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне – тұтынушыға, энергиямен жабдықтаушы ұйымға, цифрлық майнерлерге, шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдарға теңгерімдеу аймағында жоғарылатуға арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы (қалдық бағасы), теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеу аймағында жоғарылатуға арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі – тұтынушы, энергиямен жабдықтаушы ұйым, цифрлық майнерлер, шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздіктің (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.";
92, 93 және 94-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"92. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағаты үшін сатып алынған, жоғарылату сағаты ретінде айқындалған бағаны теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының i-ші субъектісіне тәуліктің осы сағаты ішінде теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- i бойынша сома;
I – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – тәуліктің осы сағатында теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші электр энергиясын сатқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің саны;
– теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теңгерімдеуші электр энергиясын сатпаса, нөлге теңестіріледі);
k – мынадай мәндерді қабылдайтын түзету коэффициенті:

дополнить пунктом 91-1 следующего содержания:
"91-1. Сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии – потребителю, энергоснабжающей организации, цифровым майнерам, включенным в перечень субъектов оптового рынка, энергопроизводящим организациям не имеющим предельного тарифа за отрицательный дисбаланс (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
где:
сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии – потребителю, энергоснабжающей организации, цифровым майнерам, энергопроизводящим организациям не имеющим предельного тарифа за отрицательный дисбаланс (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге (округляется до сотых);
прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии (остаточная цена) на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
значение (модуль) отрицательного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ), совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии – потребителем, энергоснабжающей организацией, цифровым майнером, энергопроизводящей организацией, не имеющей предельного тарифа в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.";
пункты 92, 93 и 94 изложить в новой редакции:
"92. Цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка i-му субъекту балансирующего рынка электрической энергии за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
- сумма по i;
i- порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n- количество субъектов балансирующего рынка электрической энергии, продавших расчетному центру балансирующего рынка балансирующую электроэнергию в зоне балансирования за данный час суток;
- сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не продавал балансирующей электроэнергии);
k – поправочный коэффициент, принимающий следующие значения:

1) К = 3, егер қаралып отырған сағат Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының электр энергетикалық жүйелерінің қатар жұмыс істеуі туралы шартқа сәйкес бақыланбайтын болса;
2) К = 1, егер қаралып отырған сағат Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының электр энергетикалық жүйелерінің қатар жұмыс істеуі туралы шартқа сәйкес бақылау болып табылса;
– жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теріс теңгерімсіздікті сатып алмаса, нөлге теңестіріледі);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектілеріне – шекті тарифі бар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендерге кіретін энергия өндіруші ұйымдарға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздіктер (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектілеріне – тұтынушыға, энергиямен жабдықтаушы ұйымға, цифрлық майнерлерге, шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдарға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздіктер үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тәуліктің осы сағатында (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) теңгерімдеу нарығының есеп айырысу орталығының туындаған шығындары (кірістері), теңгемен (оң және теріс мәндерді де қабылдай алады);
- осы сағатта теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған оң теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта энергия беруші ұйымдар теңгерімдеу аймағында жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- осы сағатта теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің барлық оң теңгерімсіздіктерінің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
теріс мәні кезінде ол 0,01тг/кВт*сағ мәніне тең болады.
– шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында "Авария" режимі кезінде осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың командаларын орындаған шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);;
- "Авария" режимі кезінде осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың командаларын орындаған, шекті тарифі жоқ тұтынушылармен, энергиямен жабдықтаушы ұйымдармен, цифрлық майнерлермен, энергия өндіруші ұйымдармен жасалған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
Бұл ретте шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер үшін баға мынадай тәртіппен қалыптасады:
- егер
≤ ЭӨҰ шекті тарифі + 30%, онда
= ЭӨҰ шекті тарифі + 30%;
- егер
> ЭӨҰ шекті тарифі + 30%, онда
есеп айырысу ретінде қабылданады.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер, сондай-ақ шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар үшін баға мынадай тәртіппен қалыптасады:
- егер
≤ Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы + 30%, онда
= Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы + 30%;
- егер
> Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы + 30%, онда
есеп айырысу ретінде қабылданады.

1) К = 3, если рассматриваемый час является не контрольным, согласно договору о параллельной работе электроэнергетических систем Республики Казахстан и Российской Федерации;
2) К = 1, если рассматриваемый час является контрольным, согласно договору о параллельной работе электроэнергетических систем Республики Казахстан и Российской Федерации.
- сумма, оплачиваемая системным оператором расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не покупал отрицательного дисбаланса);
сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъектам балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящим организациям, имеющим предельный тариф, а также промышленным комплексам, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, за отрицательные дисбалансы (не вызванные воздействием системы АРЧМ), проданные в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъектам балансирующего рынка электрической энергии – потребителю, энергоснабжающей организации, цифровым майнерам, энергопроизводящим организациям, не имеющим предельного тарифа за отрицательные дисбалансы, проданные в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
- затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка, возникшие в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (принимает как положительные, так и отрицательные значения) согласно приложению №8 к настоящим Правилам;
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями в зоне балансирования за данный час, за исключением положительных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями, заключивших договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех положительных дисбалансов субъектов балансирующего рынка электрической энергии, работающих под управлением системы АРЧМ, вызванных воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых).
При отрицательном значении
, оно приравнивается к значению 0,01 тг/кВт*ч;
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных энергопроизводящими организациями, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, исполнявших команды системного оператора в зоне балансирования за данный час при режиме "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных потребителямии, энергоснабжающими организациями, цифровыми майнерами, энергопроизводящими организациями, не имеющие предельный тариф, исполнявших команды системного оператора в зоне балансирования за данный час при режиме "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
При этом для энергопроизводящих организаций, имеющих предельный тариф, а также промышленных комплексов, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, цена формируется в следующем порядке:
если
≤ предельный тариф ЭПО + 30 %, то
= предельный тариф ЭПО + 30 %;
если
> предельный тариф ЭПО + 30 %, то
принимается как расчетная.
Для энергоснабжающих организаций, потребителей электрической энергии и цифровых майнеров, включенных в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, а также энергопроизводящих организаций, не имеющих предельный тариф, цена формируется в следующем порядке:
если
≤ прогнозная цена Единого Закупщика + 30 %, то
= прогнозная цена Единого Закупщика + 30 %;
если
> прогнозная цена Единого Закупщика + 30 %, то
принимается как расчетная.

93. Теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде анықталған тәуліктің бір сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына төлейтін сома, теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде анықталған тәуліктің бір сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде анықталған тәуліктің бір сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін баға, теңге/кВт*сағ(жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеу аймағындағы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жоғарылату сағаты ретінде анықталған тәуліктің осы сағаты үшін жасаған оң теңгерімсіздіктің (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) мәні, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
94. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағаты үшін сатып алынған төмендеу сағаты ретінде айқындалған бағаны теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай тәртіппен қалыптастырады:
1) шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер – өзінің шекті тарифі бойынша;
2) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және цифрлық майнерлер, сондай-ақ шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының бағасы бойынша;
3) энергия өндіруші ұйым болып табылатын теңгерім провайдері – өзінің шекті тарифі бойынша;
4) құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін, өнеркәсіптік кешен болып табылатын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифі бойынша;

93. Сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
где:
- сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге (округляется до сотых);
- цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение положительного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ), совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.
94. Цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, формируется расчетным центром балансирующего рынка в следующем порядке:
1) энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами – по собственному предельному тарифу;
2) энергоснабжающие организации, потребители электрической энергии и цифровые майнеры, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, а также энергопроизводящие организации, не имеющие предельный тариф – по цене Единого закупщика электрической энергии;
3) провайдер баланса, являющийся энергопроизводящей организацией – по собственному предельному тарифу;
4) провайдер баланса, являющийся промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация – по предельному тарифу данной энергопроизводящей организации;

5) құрамына шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым кіретін, энергия өндіруші ұйымның және/немесе теңгерімдеуші нарықтың басқа субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, энергия өндіруші ұйым және өнеркәсіптік кешен болып табылмайтын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифі бойынша;
6) құрамына шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйым кіретін энергия өндіруші ұйымның және/немесе теңгерімдеуші нарықтың басқа субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, энергия өндіруші ұйым және өнеркәсіптік кешен болып табылмайтын, теңгерім провайдері – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы бойынша.";
мынадай мазмұндағы 94-1 және 94-2-тармақтармен толықтырылсын:
"94-1. Егер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі сағатына төмендетуге бекітілген тәуліктік кестеде көрсетілген генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосынан 20 %-дан астам нақты генерация-тұтыну сальдосының ауытқуына жол берген жағдайда, онда теңгерімдеуші электр энергиясын теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан теңгерімдеу аймағында тәулік сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатын сатып алу бағасы мынадай тәртіппен қалыптастырылады:
1) шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым бар өнеркәсіптік кешендер – өзінің шекті тарифінен 30 % -ға жоғары;
2) шекті тарифі жоқ тұтынушылар, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, энергия беруші ұйымдар, цифрлық майнерлер және энергия өндіруші ұйымдар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағасының нақты мәндерінен 30 % - ға жоғары.
94-2. Егер теңгерім провайдерімен шарты бар немесе теңгерім провайдерінің функцияларын орындайтын электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жоғарылатуға арналған бір сағатта бекітілген тәуліктік кестеде көрсетілген генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосынан 20 % – дан астам нақты генерация-тұтыну сальдосының ауытқуына жол берген жағдайда, онда теңгерімдеуші электр энергиясын теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан тәулік сағаты ретінде айқындалған теңгерімдеу аймағы үшін сатып алу бағасы төмендеу үшін мынадай тәртіппен қалыптастырылады:
1) энергия өндіруші ұйым болып табылатын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен 30 % - ға жоғары;
2) құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін өнеркәсіптік кешен болып табылатын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен 30 % - ға жоғары;

5) провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов энергопроизводящей организации и/или других субъектов балансирующего рынка, в состав которого входит энергопроизводящая организация, имеющая предельный тариф – по предельному тарифу данной энергопроизводящей организации;
6)провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов энергопроизводящей организации и/или других субъектов балансирующего рынка, в состав которого входит энергопроизводящая организация, не имеющая предельный тариф - по прогнозной цене Единого Закупщика электрической энергии.";
дополнить пунктами 94-1 и 94-2 следующего содержания:
"94-1. В случае, если субъект балансирующего рынка электрической энергии в часе на понижение допускает отклонение более чем на 20% фактического сальдо генерации - потребления над плановым сальдо генерации – потребления, указанных в утвержденном суточном графике, то цена покупки балансирующей электроэнергии у расчетного центра балансирующего рынка в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, формируется в следующем порядке:
1) энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящая организация с предельным тарифом – выше собственного предельного тарифа на 30 %;
2) потребители, энергоснабжающие организации, энергопередающие организации, цифровые майнеры и энергопроизводящие организации, не имеющие предельный тариф – выше фактических значений базовых цен единого закупщика электрической энергии на 30 %.
94-2. В случае, если субъект балансирующего рынка электрической энергии, имеющий договор с провайдером баланса или выполняющий функции провайдера баланса, в часе на повышение допускает отклонение более чем на 20 % фактического сальдо генерации – потребления над планового сальдо генерации – потребления, указанными в утвержденном суточном графике, то цена покупки балансирующей электроэнергии у расчетного центра балансирующего рынка зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение формируется в следующем порядке:
1) провайдер баланса, являющийся энергопроизводящей организацией – выше предельного тарифа данной энергопроизводящей организации на 30 %;
2) провайдер баланса, являющийся промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация – выше предельного тарифа данной энергопроизводящей организации на 30 %;

3) энергия өндіруші ұйымның және теңгерімдеуші нарықтың басқа субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін, энергия өндіруші ұйым және өнеркәсіптік кешен болып табылмайтын теңгерім провайдері – осы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен 30 % - ға жоғары;
4) энергия өндіруші ұйым болып табылмайтын, теңгерімдеуші нарық субъектілерінің теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті өзіне алған, құрамына энергия өндіруші ұйым кіретін энергия өндіруші ұйым және энергия өндіруші ұйым болып табылмайтын теңгерім провайдері – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасынан 30 % - ға жоғары.
Бұл ретте егер теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шарты бар теңгерімдеуші нарық субъектісінде немесе теңгерім провайдері функциясын орындайтын теңгерімдеуші нарық субъектісінде жоспарлы генерация – тұтыну сальдосынан нақты генерация – тұтыну сальдосының ауытқуы (оң және/немесе теріс теңгерімсіздік) 20%-дан астам болса, онда теңгерім провайдері өзінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сатады.";
95-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"95. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі – шекті тарифі бар, сондай-ақ құрамында шекті тарифімен энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде анықталған тәулік сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі – шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым, сондай-ақ құрамында шекті тарифімен энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде анықталған тәулік сағатына сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясы теңгерімдеуші нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде анықталған тәулік сағатына сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін энергия өндіруші ұйымның шекті тарифі, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі – шекті тарифі бар шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйым, сондай-ақ құрамында шекті тарифімен энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатында теңгерімдеу аймағында жасаған оң теңгерімсіздіктің (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) мәні, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.";

3) провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов энергопроизводящей организации и других субъектов балансирующего рынка – выше предельного тарифа данной энергопроизводящей организации на 30%;
4) провайдер баланса, не являющийся энергопроизводящей организацией и промышленным комплексом, в состав которого входит энергопроизводящая организация, принявший на себя ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов субъектов балансирующего рынка, не являющихся энергопроизводящей организацией - выше прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии на 30 %.
При этом если у субъекта балансирующего рынка, имеющего договор передачи ответственности с провайдером баланса, или у субъекта балансирующего рынка, выполняющего функцию провайдера баланса, отклонение (положительный и/или отрицательный дисбаланс) фактического сальдо генерации – потребления над плановым сальдо генерации – потребления составляет более 20 %, то провайдер баланса продает все свои отрицательные дисбалансы расчетному центру балансирующего рынка согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.";
пункт 95 изложить в новой редакции:
"95. Сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящая организация, имеющая предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящая организация, имеющая предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге (округляется до сотых);
предельный тариф энергопроизводящей организации, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
значение положительного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ), совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии– энергопроизводящей организацией, имеющей предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на понижение, в кВт*ч (округляется до целых);
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.";

мынадай мазмұндағы 95-1-тармақпен толықтырылсын:
"95-1. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі – тұтынушы, энергиямен жабдықтаушы ұйым, көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнер және шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйым теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде анықталған тәулік сағатына сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі – тұтынушы, энергиямен жабдықтаушы ұйым, цифрлық майнер және шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйым теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде анықталған тәулік сағатына сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы (қалдық бағасы), теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі – тұтынушы, энергиямен жабдықтаушы ұйым, цифрлық майнер және шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйым теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде анықталған тәуліктің осы сағатында жасаған оң теңгерімсіздіктің (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) мәні, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.";
96, 97 және 98-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"96. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісінен теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатына сатылған теріс теңгерімсіздігін (ЖҚАР әсерінен туындамаған) сатып алатын бағаны теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
– теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісінен теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатына сатылған теріс теңгерімсіздікті (ЖҚАР әсерінен туындамаған) сатып алатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының i-субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- i бойынша сомасы;
i- 1-ден p-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
p- тәуліктің осы сағатында теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан теңгерімдеу аймағындағы теріс теңгерімсіздіктерді сатып алған электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің саны;
- жүйелік оператор теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің осы сағатында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теріс теңгерімсіздікті сатып алмаса, нөлге теңестіріледі);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теңгерімдеуші электр энергиясын сатпаса, нөлге теңестіріледі);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері – шекті тарифі бар, оның ішінде өнеркәсіптік кешенге кіретін энергия өндіруші ұйымдар теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері – тұтынушылар, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, цифрлық майнерлер, шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тәуліктің осы сағатында (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) теңгерімдеу нарығының есеп айырысу орталығының туындаған шығындары, (кірістері), теңгемен (оң және теріс мәндерді де қабылдайды);
- осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған теріс теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағат ішінде энергия беруші ұйымдар теңгерімдеу аймағында жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- осы сағаттағы теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің барлық теріс теңгерімсіздіктер қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
- "Авария" режимі кезінде осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың командаларын орындаған, шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- "Авария" режимі кезінде осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың командаларын орындаған, шекті тарифі жоқ тұтынушылармен, энергиямен жабдықтаушы ұйымдармен, цифрлық майнерлермен, энергия өндіруші ұйымдармен жасалған барлық теріс теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).

дополнить пунктом 95-1 следующего содержания:
"95-1. Сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии – потребитель, энергоснабжающая организация, цифровой майнер, включенный в перечень субъектов оптового рынка, и энергопроизводящая организация, не имеющая предельный тариф, оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии – потребитель, энергоснабжающая организация, цифровой майнер и энергопроизводящая организация не имеющая предельный тариф, оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге (округляется до сотых);
- прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии (остаточная цена) на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение положительного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ), совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии – потребителем, энергоснабжающей организацией, цифровым майнером и энергопроизводящей организацией, не имеющей предельный тариф, в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на понижение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.";
пункты 96, 97 и 98 изложить в новой редакции:
"96. Цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка покупает у субъекта балансирующего рынка электрической энергии отрицательный дисбаланс (не вызванный действием АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка покупает у субъекта балансирующего рынка электрической энергии отрицательный дисбаланс (не вызванный действием АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма, оплачиваемая i-м субъектом балансирующего рынка электрической энергии расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
- сумма по i;
i- порядковый номер, изменяющийся от 1 до p;
p- количество субъектов балансирующего рынка электрической энергии, купивших у расчетного центра балансирующего рынка отрицательные дисбалансы в зоне балансирования за данный час суток;
- сумма, оплачиваемая системным оператором расчетному центру балансирующего рынка за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не покупал отрицательного дисбаланса);
- сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не продавал балансирующей электроэнергии);
- сумма, которую субъекты балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, оплачивают расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительных дисбалансов, не вызванных воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
- сумма, которую субъекты балансирующего рынка электрической энергии – потребители, энергоснабжающие организации, цифровые майнеры, энергопроизводящие организации, не имеющие предельный тариф оплачивают расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительных дисбалансов, не вызванных воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
- затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка, возникшие в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (принимает как положительные, так и отрицательные значения) согласно приложению № 8 к настоящим Правилам;
- модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
- модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями в зоне балансирования за данный час, за исключением отрицательных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями, заключивших договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- модуль суммы всех отрицательных дисбалансов субъектов балансирующего рынка электрической энергии, работающих под управлением системы АРЧМ, вызванных воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых).
- сумма всех отрицательных дисбалансов, совершенных энергопроизводящими организациями, имеющие предельный тариф, а также промышленные комплексы, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, исполнявших команды системного оператора в зоне балансирования за данный час при режиме "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех отрицательных дисбалансов, совершенных потребителями, энергоснабжающими организациями, цифровыми майнерами, энергопроизводящими организациями, не имеющие предельный тариф, исполнявших команды системного оператора в зоне балансирования за данный час при режиме "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
При отрицательном значении

теріс мәні кезінде ол 0,01 тг/кВт*сағ мәніне тең болады;
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
Бұл ретте өндіруші ұйымдар, сондай-ақ құрамында шекті тарифтері бар энергия өндіруші ұйымдар бар өнеркәсіптік кешендер үшін баға мынадай тәртіппен қалыптастырылады:
- егер
<ЭӨҰ шекті тарифі - 30 %, онда
есеп айырысу ретінде қабылданады;
- егер
≥ЭӨҰ шекті тарифі - 30 %, онда
= ЭӨҰ шекті тарифі - 30 %.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер, сондай-ақ шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар үшін баға мынадай тәртіппен қалыптастырылады:
- егер
<Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы - 30 %,
онда
есеп айырысу ретінде қабылданады;
- егер
Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы - 30 %,
онда
= Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы - 30 %.
97. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші нарық субъектісіне теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатына сатылған теріс теңгерімсіздік (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін төлейтін соманы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатына сатылған теріс теңгерімсіздік (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісінен тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздікті сатып алатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатында жасаған теріс теңгерімсіздіктің (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Бұл тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
98. Реттеусіз сағат ретінде айқындалған тәулік сағаты үшін теңгерімдеуші электр энергиясын және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері арасындағы теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату жөніндегі теңгерімдеу аймағындағы барлық операциялар мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

, оно приравнивается к значению 0,01 тг/кВт*ч;
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.
При этом для энергопроизводящих организаций, имеющих предельный тариф, а также промышленных комплексов, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, цена формируется в следующем порядке:
- если
< предельный тариф ЭПО - 30%, то
принимается как расчетная;
- если
≥ предельный тариф ЭПО - 30%,
то = предельный тариф ЭПО - 30%.
Для энергоснабжающих организаций, потребителей электрической энергии и цифровых майнеров, включенных в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, а также энергопроизводящих организаций, не имеющих предельный тариф, цена формируется в следующем порядке:
- если
< прогнозная цена Единого Закупщика – 30 %,
то
принимается как расчетная;
- если
≥ прогнозная цена Единого Закупщика - 30 %,
то
= прогнозная цена Единого Закупщика – 30 %.
97. Сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии за отрицательный дисбаланс (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
где:
- сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии за отрицательный дисбаланс (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге (округляется до сотых);
- цена, по которой расчетный центр балансирующего рынка покупает у субъекта балансирующего рынка электрической энергии отрицательный дисбаланс (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданный в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на понижение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- значение (модуль) отрицательного дисбаланса (не вызванного воздействием системы АРЧМ), совершенного субъектом балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на понижение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций и на дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ.
98. Для часа суток, определенного как час без регулирования, все операции в зоне балансирования по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов между расчетным центром балансирующего рынка и субъектами балансирующего рынка электрической энергии осуществляются в следующем порядке:

1) басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен өзара іс-қимыл шеңберінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен жүйелік оператор арасында осы Қағидалардың 72 және 74-тармақтарына сәйкес тиісті шарттарда көрсетілген бағалар мен талаптар бойынша;
2) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен энергия беруші ұйымдар арасында бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы бойынша;
3) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер, сондай-ақ шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар арасында тепе-теңдік коэффициентіне түзетілген бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы бойынша;
4) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесімен басқарылатын энергия өндіруші ұйымдар арасында:
- жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесінің әсерінен туындаған теріс теңгерімсіздіктерді теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сату кезінде теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тариф бойынша,
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесінің әрекетінен туындаған оң теңгерімсіздіктерді сатып алу кезінде қосылған құн салығын есепке алмағанда 0,01 теңге/кВт*сағ тең баға бойынша;
5) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен энергия өндіруші ұйымдар, оның ішінде өнеркәсіптік кешенге кіретін энергия өндіруші ұйымдар арасында тепе-теңдік коэффициентіне түзетілген шекті тарифтер бойынша.";
мынадай мазмұндағы 98-1, 98-2 және 98-3-тармақтармен толықтырылсын:
"98-1. Реттеусіз сағат ретінде анықталған тәулік сағатын есептеу үшін қолданылатын тепе-теңдік коэффициенті мынадай тәртіппен есептеледі:
1) реттеусіз тәуліктің бір сағаты ішінде теңгерімдеу аймағында туындаған теңгерімдеуші нарықтың оң және теріс теңгерімсіздіктері құнының қосындыларының орташа мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Sом = (Sэөұ(-) + Sтұтын(-) + SЖҚАР(-) + Sаэк(-) + Sрф(-) + Sоа(-) + Sэтнеао + Sэөұ(+) + Sтұтын(+) + SЖҚАР(+) + Sаэк(+) + Sрф(+) + Sоа(+)) / 2, мұнда:
Sэөұ(+) – электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері – шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдар теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына реттеусіз сағат ретінде айқындалған тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sэөұ(-) – теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектілеріне – шекті тарифі бар энергия өндіруші ұйымдарға реттеусіз сағат ретінде айқындалған тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздік (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sтұтын(+) - электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері – энергиямен жабдықтаушы ұйым, цифрлық майнерлер және шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына реттеусіз сағат ретінде айқындалған тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sтұтын(-) - теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектілеріне – тұтынушыларға, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, цифрлық майнерлерге, шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдарға реттеусіз сағат ретінде айқындалған тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздікке байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
SЖҚАР(+) - ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алатын сома, реттеусіз сағатына теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
SЖҚАР(-) - ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өздерінің теріс теңгерімсіздіктерін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сататын сома, реттеусіз сағатына теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sаэк(+) – электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері - энергия беруші ұйымдар теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған оң теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алатын сома, реттеусіз сағатына кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sаэк(-) - электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері - энергия беруші ұйымдар теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған теріс теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына өздерінің теріс теңгерімсіздіктерін сататын сома, реттеусіз сағатына кВт*сағ-қа (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Ѕрф (+) - теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға теңгерімдеу аймағында тәулік сағатына сатылған және тәуліктің осы сағатында РФ-мен шекарадағы оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, реттеусіз сағатына теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Ѕрф (-) – есеп айырысу орталығы есеп айырысу жүйелік операторына тәуліктің бір сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатында РФ-мен шекарадағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, реттеусіз сағатына теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sоа(+) – теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүйелік операторға теңгерімдеу аймағында тәулік сағатына сатылған және тәуліктің осы сағатына ОА шекарасындағы оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, реттеусіз сағатына теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sоа(-) – есеп айырысу орталығы есеп айырысу жүйелік операторына теңгерімдеу аймағында тәулік сағатына сатып алынған және тәуліктің осы сағатына ОА шекарасындағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, реттеусіз сағатына теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Sэтнеао – теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу нарығының есеп айырысу орталығының туындаған шығындары (кірістері), теңгемен (оң және теріс мәндерді де қабылдайды) (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

1) между расчетным центром балансирующего рынка и системным оператором в рамках его взаимодействия с энергосистемами других государств по ценам и условиям, указанным в соответствующих договорах согласно пунктам 72 и 74 настоящих Правил;
2) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопередающими организациями по прогнозной базовой цене единого закупщика;
3) между расчетным центром балансирующего рынка и энергоснабжающими организациями, потребителями электрической энергии и цифровыми майнерами, включенными в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, а также энергопроизводящие организации, не имеющие предельного тарифа по прогнозной базовой цене единого закупщика скорректированной на коэффициент равновесия;
4) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопроизводящими организациями, работающими под управлением системы автоматического регулирования частоты и мощности:
- по предельному тарифу на балансирующую электроэнергию при продаже расчетному центру балансирующего рынка отрицательных дисбалансов, вызванных действием системы автоматического регулирования частоты и мощности,
- по цене равной 0,01 тенге/кВт*ч без учета налога на добавленную стоимость при покупке у расчетного центра балансирующего рынка положительных дисбалансы, вызванных действием системы автоматического регулирования частоты и мощности;
5) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопроизводящими организациями, а также промышленными комплексами, в составе которых имеются энергопроизводящие организации с предельными тарифами, по предельным тарифам скорректированным на коэффициент равновесия.";
дополнить пунктами 98-1,98-2 и 98-3 следующего содержания:
"98-1. Коэффициент равновесия, используемый для расчетов для часа суток, определенного как час без регулирования рассчитывается в следующем порядке:
1) среднее значение сумм стоимостей положительных и отрицательных дисбалансов балансирующего рынка возникшие в зоне балансирования за час суток без регулирования рассчитывается по следующей формуле:
Sср = (Sэпо(-) + Sпотр(-) + Sарчм(-) + Sрэк(-) + Sрф(-) + Sца(-) + Sрцбрэ + Sэпо(+) + Sпотр(+) + Sарчм(+) + Sрэк(+) + Sрф(+) + Sца(+) ) / 2, где:
Sэпо(+) – сумма, которую субъекты балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф оплачивают расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час без регулирования (округляется до сотых);
Sэпо(-) – сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъектам балансирующего рынка электрической энергии – энергопроизводящие организации, имеющие предельный тариф за отрицательный дисбаланс (не вызванный воздействием системы АРЧМ), проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на без регулирования, в тенге (округляется до сотых);
Sпотр(+) - сумма, которую субъекты балансирующего рынка электрической энергии – потребители, энергоснабжающие организация, цифровые майнеры и энергопроизводящие организации не имеющие предельный тариф, оплачивают расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час без регулирования, в тенге (округляется до сотых);
Sпотр(-) - сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъектам балансирующего рынка электрической энергии – потребителям, энергоснабжающие организации, цифровые майнеры, энергопроизводящие организации не имеющим предельного тарифа за отрицательный дисбаланс (из-за положительного дисбаланса, не вызванного воздействием системы АРЧМ), купленный в зоне балансирования за час суток, определенный как час без регулирования, в тенге (округляется до сотых);
Sарчм(+) - сумма, по которой субъекты балансирующего рынка электрической энергии, работающий под управлением системы АРЧМ, покупают у расчетного центра балансирующего рынка балансирующую электроэнергию, обусловленную положительными дисбалансами, вызванными воздействием данной системы АРЧМ, в тенге/кВт*ч в часе без регулирования (округляется до сотых);
Sарчм(-) - сумма, по которой субъекты балансирующего рынка электрической энергии, работающий под управлением системы АРЧМ, продают расчетному центру балансирующего рынка свои отрицательные дисбалансы, вызванные воздействием данной системы АРЧМ, в тенге/кВт*ч в часе без регулирования (округляется до сотых);
Sрэк(+) – сумма, по которой субъекты балансирующего рынка электрической энергии - энергопередающие организации, покупают у расчетного центра балансирующего рынка балансирующую электроэнергию в зоне балансирования за данный час, за исключением положительных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями заключивших договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии, в кВт*ч в час без регулирования (округляется до сотых);
Sрэк(-) - сумма, по которой субъекты балансирующего рынка электрической энергии - энергопередающие организации, продают расчетному центру балансирующего рынка свои отрицательные дисбалансы в зоне балансирования за данный час, за исключением отрицательных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями заключивших договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии, в кВт*ч в час без регулирования (округляется до сотых).
Sрф(+) – сумма, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с РФ за данный час суток, в тенге/кВт*ч в часе без регулирования (округляется до сотых);
Sрф(-) – сумма, по которой расчетный центр оплачивает расчетному системному оператору за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с РФ за данный час суток, в тенге/кВт*ч в часе без регулирования (округляется до сотых);
Sца(+) – сумма, по которой расчетный центр балансирующего рынка оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, в тенге/кВт*ч в часе без регулирования (округляется до сотых);
Sца(-) – сумма, по которой расчетный центр оплачивает расчетному системному оператору за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, в тенге/кВт*ч в часе без регулирования (округляется до сотых);
Sрцбрэ – затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка, возникшие в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (принимает как положительные, так и отрицательные значения);

2) реттеусіз сағаттағы теріс теңгерімсіздіктердің құнын төмендету / арттыру коэффициенті мынадай формулалар бойынша есептеледі:
( Sэөұ(-) + Sтұтын(-) )* k1 + SЖҚАР(-) + Sаэк(-) + Sрф(-) + Sоа(-) + Sэтнеао = Sср
k1 = (Sср - SЖҚАР(-) - Sаэк(-) - Sрф(-) - Sоа(-) – Sэтнеао) / ( Sэөұ(-) + Sтұтын(-) ), мұнда:
k1 – теріс теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициенті;
егер теріс теңгерімсіздік құнының төмендету/арттыру коэффициенті бірден көп болса, онда бұл арттыру коэффициенті, ал егер теріс теңгерімсіздік құнының төмендету/арттыру коэффициенті бірден аз болса, онда бұл төмендету коэффициенті;
3) реттеусіз сағаттағы оң теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициенті мынадай формулалар бойынша есептеледі:
( Sэөұ(+) + Sтұтын(+) ) * k2 + SЖҚАР(+) + Sаэк(+) + Sрф(+)+ Sоа(+) = Sср
k2 = (Sср - SЖҚАР(+) - Sаэк(+) - Sрф(+) - Sоа(+) ) / ( Sэөұ(-) + Sтұтын(+) ), мұнда:
k2 – оң теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициенті;
егер оң теңгерімсіздік құнының төмендету/арттыру коэффициенті бірден көп болса, онда бұл арттыру коэффициенті, ал егер оң теңгерімсіздік құнының төмендету/арттыру коэффициенті біреуден аз болса, онда бұл төмендету коэффициенті;
4) тепе-теңдік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
егер k1>k2, онда
kор = (k1-k2)/2 = 1/2 * ( (Sор - SЖҚАР(-) - Sаэк(-) - Sрф(-) - Sоа(-) – Sэтнеао) / ( Sэөұ(-) + Sтұтын(-) ) –
(Sор - SЖҚАР(+) - Sаэк(+) - Sрф(+) - Sоа(+) ) / ( Sэөұ(-) + Sтұтын(+)))
егер k2>k1, онда
kор = (k2-k1)/2 = 1/2 * ( Sор - SЖҚАР(+) - Sаэк(+) - Sрф(+) - Sоа(+) ) / ( Sэөұ(-) + Sтұтын(+) ) -
(Sср - SЖҚАР(-) - Sаэк(-) - Sрф(-) - Sоа(-) – Sэтнеао) / ( Sэөұ(-) + Sтұтын(-) ) );
5) егер теріс теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициенті оң теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициентінен көп болса, онда теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы тепе-теңдік коэффициентінің шамасына артады, ал оң теңгерімсіздіктерді сату бағасы мынадай формула бойынша тепе-теңдік коэффициентінің шамасына азаяды:
егер k1>k2, онда:
( Sэөұ(-) + Sтұтын(-) ) * (1 + kор) + SЖҚАР(-) + Sаэк(-) + Sрф(-) + Sоа(-) + Sэтнеао = Sr1
( Sэөұ(+) + Sтұтын (+) ) * (1 - kор) + SЖҚАР(+) + Sаэк(+) + Sрф(+) + Sоа(+) = Sr2, мұнда:
Sr1 – тепе-теңдік коэффициентін қолданғаннан кейінгі теріс теңгерімсіздіктер құнының сомасы;
Sr2 – тепе-теңдік коэффициентін қолданғаннан кейінгі оң теңгерімсіздіктер құнының сомасы;
6) егер оң теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициенті теріс теңгерімсіздіктердің құнын төмендету/арттыру коэффициентінен көп болса, онда теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы тепе-теңдік коэффициентінің шамасына азаяды, ал оң теңгерімсіздіктерді сату бағасы мынадай формула бойынша тепе-теңдік коэффициентінің шамасына артады:

2) коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей отрицательных дисбалансов в часе без регулирования рассчитываются по следующим формулам:
(Sэпо(-) + Sпотр(-) )* k1 + Sарчм(-) + Sрэк(-) + Sрф(-) + Sца(-) + Sрцбрэ = Sср
k1 = (Sср - Sарчм(-) - Sрэк(-) - Sрф(-) - Sца(-) – Sрцбрэ) / ( Sэпо(-) + Sпотр(-)), где:
k1 – коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей отрицательных дисбалансов;
если коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей отрицательных дисбалансов больше единицы, то это коэффициент на увеличение, а если коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей отрицательных дисбалансов меньше единицы - то это коэффициент на уменьшение;
3) коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей положительных дисбалансов в часе без регулирования рассчитываются по следующим формулам:
(Sэпо(+) + Sпотр(+) ) * k2 + Sарчм(+) + Sрэк(+) + Sрф(+) + Sца(+) = Sср
k2 = (Sср - Sарчм(+) - Sрэк(+) - Sрф(+) - Sца(+) ) / ( Sэпо(-) + Sпотр(+) ), где:
k2 – коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей положительных дисбалансов;
если коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей положительных дисбалансов больше единицы, то это коэффициент на увеличение, а если коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей положительных дисбалансов меньше единицы - то это коэффициент на уменьшение;
4) коэффициент равновесия рассчитывается по следующей формуле:
если k1>k2, то
kср = (k1-k2)/2 = 1/2 * ( (Sср - Sарчм(-) - Sрэк(-) - Sрф(-) - Sца(-) – Sрцбрэ) / (Sэпо(-) + Sпотр(-) ) –
(Sср - Sарчм(+) - Sрэк(+) - Sрф(+) - Sца(+) ) / ( Sэпо(-) + Sпотр(+) ) )
если k2>k1, то
kср = (k2-k1)/2 = 1/2 * ( Sср - Sарчм(+) - Sрэк(+) - Sрф(+) - Sца(+) ) / ( Sэпо(-) + Sпотр(+) ) -
(Sср - Sарчм(-) - Sрэк(-) - Sрф(-) - Sца(-) – Sрцбрэ) / ( Sэпо(-) + Sпотр(-) ) );
5) если коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей отрицательных дисбалансов больше коэффициента уменьшения/увеличения стоимостей положительных дисбалансов, то цена покупки отрицательных дисбалансов увеличивается на величину коэффициента равновесия, а цена продажи положительных дисбалансов уменьшается на величину коэффициента равновесия по следующей формуле:
если k1>k2, то:
(Sэпо(-) + Sпотр(-) ) * (1 + kср) + Sарчм(-) + Sрэк(-) + Sрф(-) + Sца(-) + Sрцбрэ = Sr1
(Sэпо(+) + Sпотр(+) ) * (1 - kср) + Sарчм(+) + Sрэк(+) + Sрф(+) + Sца(+) = Sr2, где:
Sr1 – сумма стоимости отрицательных дисбалансов после применения коэффициента равновесия;
Sr2 – сумма стоимости положительных дисбалансов после применения коэффициента равновесия;
6) если коэффициент уменьшения/увеличения стоимостей положительных дисбалансов больше коэффициента уменьшения/увеличения стоимостей отрицательных дисбалансов, то цена покупки отрицательных дисбалансов уменьшается на величину коэффициента равновесия, а цена продажи положительных дисбалансов увеличивается на величину коэффициента равновесия по следующей формуле:

егер k2>k1, онда:
( Sэөұ(-) + Sтұтын(-) ) * (1 – kор) + SЖҚАР(-) + Sаэк(-) + Sрф(-) + Sоа(-) + Sэтнеао = Sr1
( Sэөұ(+) + Sтұтын (+) ) * (1 + kор) + SЖҚАР(+) + Sаэк(+) + Sрф(+) + Sоа(+) = Sr2.
98-2. "Авария" ретінде айқындалған тәулік сағатында теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату бойынша теңгерімдеу аймағында мынадай операциялар жүзеге асырылады:
1) басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен өзара іс-қимыл шеңберінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен жүйелік оператор арасында осы Қағидалардың 72 және 74-тармақтарына сәйкес тиісті шарттарда көрсетілген бағалар мен талаптар бойынша;
2) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен энергия беруші ұйымдар арасында бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы бойынша;
3) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесін басқаратын энергия өндіруші ұйымдар арасында:
- жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесінің әсерінен туындаған теріс теңгерімсіздіктерді теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сату кезінде теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тариф бойынша,
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесінің әрекетінен туындаған оң теңгерімсіздіктерді сатып алу кезінде қосылған құн салығын есепке алмағанда 0,01 теңге/кВт*сағ тең баға бойынша;
4) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен шекті тарифі бар, оның ішінде генерациялайтын қондырғылары жүйелік оператордың өкімі бойынша іске қосылған өнеркәсіптік кешенге кіретін энергия өндіруші ұйымдар арасында:
- энергия өндіруші ұйымның тиісті шекті тарифтері бойынша генерацияны арттырған кезде шекті тарифтен 30%-ға жоғары баға бойынша;
- энергия өндіруші ұйымның тиісті шекті тарифтері бойынша генерацияны төмендеткен кезде шекті тарифтен 30%-ға төмен баға бойынша;
5) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген, тұтынуы жүйелік оператордың өкімі бойынша шектелген цифрлық майнерлер арасында бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасынан 30%-ға жоғары баға бойынша. Бұл ретте жүйелік оператордың өкімі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден сатып алынған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлердің электр энергиясын тұтыну көлемі шектелген болған кезде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы осы теңгерімдеуші нарық субъектісінен теріс теңгерімсіздікті сатып алу бағасы расталған кезде электр энергиясын жоспарлы сатып алу бағасы бойынша сатып алуды жүзеге асырады;

если k2>k1, то:
(Sэпо(-) + Sпотр(-) ) * (1 – kср) + Sарчм(-) + Sрэк(-) + Sрф(-) + Sца(-) + Sрцбрэ = Sr1
(Sэпо(+) + Sпотр(+) ) * (1 + kср) + Sарчм(+) + Sрэк(+) + Sрф(+) + Sца(+) = Sr2.
98-2. Для часа суток, определенного как "Авария", операции в зоне балансирования по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов осуществляются:
1) между расчетным центром балансирующего рынка и системным оператором в рамках его взаимодействия с энергосистемами других государств по ценам и условиям, указанным в соответствующих договорах согласно пунктам 72 и 74 настоящих Правил;
2) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопередающими организациями по прогнозной базовой цене единого закупщика;
3) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопроизводящими организациями, работающими под управлением системы автоматического регулирования частоты и мощности:
- по предельному тарифу на балансирующую электроэнергию при продаже расчетному центру балансирующего рынка отрицательных дисбалансов, вызванных действием системы автоматического регулирования частоты и мощности,
- по цене равной 0,01 тенге/кВт*ч без учета налога на добавленную стоимость при покупке у расчетного центра балансирующего рынка положительных дисбалансы, вызванных действием системы автоматического регулирования частоты и мощности;
4) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопроизводящими организациями, имеющими предельный тариф, в том числе входящими в промышленный комплекс, генерирующие установки которых были задействованы по распоряжению системного оператора:
- при повышении генерации по соответствующим предельным тарифам энергопроизводящей организации по цене выше предельного тарифа на 30 %;
- при снижении генерации по соответствующим предельным тарифам энергопроизводящей организации по цене ниже предельного тарифа на 30 %;
5) между расчетным центром балансирующего рынка и энергоснабжающими организациями, энергопроизводящими организациями не имеющие предельный тариф, потребителями электрической энергии цифровыми майнерами, включенными в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии потребление которых было ограничено по распоряжению системного оператора, по цене выше на 30 % прогнозной базовой цены единого закупщика. При этом при распоряжении системного оператора ограничен объем потребления электроэнергии цифровых майнеров, включенных в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, приобретенных из-за пределов Республики Казахстан расчетный центр балансирующего рынка, осуществляет покупку отрицательного дисбаланса у данного субъекта балансирующего рынка по цене плановой покупки электрической энергии на данный час при подтверждении цены покупки;

6) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен шекті тарифі бар, оның ішінде өнеркәсіптік кешенге кіретін энергия өндіруші ұйымдар арасында теңгерімсіздік сағат бағытына сәйкес келген кезде шекті тарифтер бойынша теңгерімдеуші нарық жүйесінде айқындалады;
7) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер, сондай-ақ шекті тарифі жоқ энергия өндіруші ұйымдар арасында теңгерімсіздік сағат бағытына сәйкес келген кезде бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы бойынша теңгерімдеуші нарық жүйесінде айқындалады;
8) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының қалған субъектілері арасында осы тармаққа және Қағидалардың 92 және 96-тармақтарына сәйкес есептелген тиісті орташа өлшемді бағалар бойынша.
98-3. Егер осы Қағидалардың 92 және 96-тармақтарына сәйкес жүргізілген есеп айырысулардың қорытындылары бойынша теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығында теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан түскен кірістер мен шығыстар арасында оң айырма қалыптасқан жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу, сомаларды дөңгелектеу және осы Қағидалардың теріс (нөлдік) бағалары туралы шарт жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің кірістері мен шығыстарын қоспағанда, онда айырмашылық ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъектілер, жоғарылатуға арналған сағатта теңгерімге қатысуға арналған өтінімі іске қосылған субъектілер және Жүйелік оператордың командаларын жоғарылатуға арналған сағатта "Авария" режимінде орындайтын субъектілер арасында жоғарыда көрсетілген теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы теңгерімдеуші электр энергия көлемдерінің пропорционалды арақатынасы бойынша олардың бағаларын кейіннен түзете отырып бөлінеді.";
99, 100 және 101-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"99.
тәуліктің бір сағаты ішінде теңгерімдеу аймағында пайда болған теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының шығындары (кірістері) мынадай формула бойынша есептеледі:
- теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған теңгерімсіздіктерді қоспағанда, тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және энергия беруші ұйымдардан теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және ЖҚАР жүйесінің басқарылумен жұмыс істейтін теңгерімдеуші электр энергиясы нарығы субъектілерінен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан болатын теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарт жасасқан теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектілерінен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының кірістері, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында теңгерімдеуші нарықта есеп айырысуларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі қызметтен теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының кірістері, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- жүйелік оператордың командаларын орындаған теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектілерінен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының кірістері (шығындары) – теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағаты үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), "Авария" режимі кезінде теңгемен.
мәндерді осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы есептейді.

6) между расчетным центром балансирующего рынка и энергопроизводящими организациями, имеющим предельный тариф, в том числе входящими в промышленный комплекс, по предельным тарифам при соответствии дисбаланса направлению часа, определяется в системе балансирующего рынка;
7) между расчетным центром балансирующего рынка и энергоснабжающими организациями, потребителями электрической энергии и цифровыми майнерами, включенными в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, а также энергопроизводящие организации, не имеющие предельного тарифа по прогнозной базовой цене Единого закупщика при соответствии дисбаланса направлению часа, определяется в системе балансирующего рынка;
8) между расчетным центром балансирующего рынка и остальными субъектами балансирующего рынка электрической энергии по соответствующим средневзвешенным ценам, рассчитанным в соответствии с настоящим пунктом и пунктами 92 и 96 настоящих Правил.
98-3. В случае если по итогам расчетов произведенных согласно пунктам 92 и 96 настоящих Правил у расчетного центра балансирующего рынка образуется положительная разница между доходами и расходами от продажи балансирующей электроэнергии, за исключением доходов и расходов от субъектов балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с Правительством Республики Казахстан договор о разделе продукции, округлений сумм и отрицательных (нулевых) цен настоящих Правил, то положительная разница распределяется между субъектами работающими под управлением системы АРЧМ, субъектами с активированной заявкой на участие в балансировании в часы на повышение и субъектами, исполняющими команды Системного оператора в часы на повышение в режиме "Авария" пропорционально по соотношениям объемов балансирующей электроэнергии между вышеуказанными субъектами балансирующего рынка с последующей корректировкой их цен.";
пункты 99, 100 и 101 изложить в новой редакции:
"99. Затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка, возникшие в зоне балансирования за час суток
рассчитываются по следующей формуле:
- затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у энергопередающих организаций в зоне балансирования за данный час суток, за исключением дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями, заключившими договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии, в тенге (округляется до сотых);
- затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов балансирующего рынка электрической энергии, работающих под управлением системы АРЧМ, в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге;
- доходы расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с Правительством Республики Казахстан договор о разделе продукции, в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге;
- доходы расчетного центра балансирующего рынка от деятельности по организации и проведению расчетов на балансирующем рынке в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге;
- доходы (затраты) расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов балансирующего рынка электрической энергии исполнявших команды системного оператора –в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге при режиме "Авария".
Значения
рассчитываются расчетным центром балансирующего рынка согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

100. Есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің теңгерімдеуші электр энергиясы үшін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы атына төленетін төлемінің жиынтық көлемін және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында одан сатып алынған теріс теңгерімсіздіктерді теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- осы кезеңде теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы және теріс теңгерімсіздіктер үшін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының атына электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) жиынтық төлем көлемі, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына есептік кезең (күнтізбелік айдағы) үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты) төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарық субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына есептік кезеңде (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің барлық оң теңгерімсіздіктерінің сомасы (бүтін санға дейін дөңгелектенеді), кВт*сағ (егер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істемесе, нөлге теңестіріледі).
101. Теңгерімдеуші электр энергиясы үшін теңгерімдеуші нарық субъектісінің атына теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының теңгерімдеуші электр энергиясы мен осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында сатып алған теріс теңгерімсіздіктері үшін төлемінің жиынтық көлемін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы мынадай формула бойынша есептейді:
- теңгерімдеуші нарық субъектісінің атына теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының теңгерімдеуші электр энергиясы және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында сатып алған теріс теңгерімсіздіктері үшін есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) жиынтық төлем көлемі, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші нарық субъектісіне есептік кезеңде (күнтізбелік айда) теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздіктер (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне теңгерімдеу аймағында есептік кезеңде (күнтізбелік ай) сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өзінің теріс теңгерімсіздіктерін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сататын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің барлық теріс теңгерімсіздіктерінің модульдерінің қосындысы (бүтін санға дейін дөңгелектенеді), кВт*сағ (егер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істемесе, нөлге теңестіріледі).";

100. Суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта балансирующего рынка электрической энергии в адрес расчетного центра балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта балансирующего рынка электрической энергии в адрес расчетного центра балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, в тенге (округляется до сотых);
- сумма, которую субъект балансирующего рынка электрической энергии оплачивает расчетному центру балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию (из-за положительных дисбалансов, не вызванных воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
- сумма, оплачиваемая субъектом балансирующего рынка электрической энергии расчетному центру балансирующего рынка за отрицательные дисбалансы, купленные в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
- цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии, работающий под управлением системы АРЧМ, покупает у расчетного центра балансирующего рынка балансирующую электроэнергию, обусловленную его положительными дисбалансами, вызванными воздействием данной системы АРЧМ, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма всех положительных дисбалансов субъекта балансирующего рынка электрической энергии, работающего под управлением системы АРЧМ, вызванных воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до целых), в кВт*ч (приравнивается к нулю, если субъект балансирующего рынка электрической энергии не работает под управлением системы АРЧМ).
101. Суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты расчетного центра балансирующего рынка в адрес субъекта балансирующего рынка электрической энергии за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, рассчитывается расчетным центром балансирующего рынка по следующей формуле:
- суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты расчетного центра балансирующего рынка в адрес субъекта балансирующего рынка электрической энергии за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, в тенге (округляется до сотых);
- сумма, которую расчетный центр балансирующего рынка оплачивает субъекту балансирующего рынка электрической энергии за отрицательные дисбалансы (не вызванные воздействием системы АРЧМ), проданные в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
- сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка субъекту балансирующего рынка электрической энергии за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
- цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии, работающий под управлением системы АРЧМ, продает расчетному центру балансирующего рынка свои отрицательные дисбалансы, вызванные воздействием данной системы АРЧМ, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма модулей всех отрицательных дисбалансов субъекта балансирующего рынка электрической энергии, работающего под управлением системы АРЧМ, вызванных воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до целых), в кВт*ч (приравнивается к нулю, если субъект балансирующего рынка электрической энергии не работает под управлением системы АРЧМ).";

мынадай мазмұндағы 115-1-тармақпен толықтырылсын:
"115-1. Теңгерімдеуші нарық субъектісі теңгерімдеуші нарық жүйесінде өзінің қызмет түрін (түрлерін) дербес көрсетеді.";
122-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"122. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату үшін жауапкершілікті теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығымен жасалған теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартына бір мезгілде тиісті өзгерістер енгізе отырып, азаматтық заңнамаға сәйкес жасалатын жауапкершілікті беру шарты бойынша теңгерімдеудің бір аймағы шеңберінде провайдерге беруге құқылы. Теңгерім провайдеріне жауапкершілікті беру шарты жасалған жағдайда теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу-сату шартына және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жасаған теріс теңгерімсіздіктерге өзгерістер енгізу теңгерімдеуші нарық субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының мекенжайына жүгінген айдың бірінші күнінен бастап жүргізіледі.";
124-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"124. Теңгерім провайдерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері осы Шарттың қолданылу барысында теңгерімсіздіктерге жол берген кезде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығымен теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі тиісті операцияларды және теріс теңгерімсіздіктерді жүзеге асырмайды.
Теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату жөніндегі операцияларды, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес өзара есеп айырысуларды жүзеге асыруды осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге арналған оның өтінімі іске қосылған тәуліктің бір сағаты ішінде теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері жасаған теңгерімдеуші электр энергиясы мен теріс теңгерімсіздіктер үшін өзара есеп айырысуды жүзеге асырудан басқа, теңгерімдеуші нарық субъектісінің теңгерімсіздігін қаржылық реттеуге жауапкершілік алған теңгерім провайдері жүзеге асырады.";
127-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"127. Теңгерім провайдері жүйелік операторға онымен жауапкершілік беру шартын жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері үшін жоғарылатып теңгерімдеуге қатысуға өтінім (төмендетіп теңгерімдеуге қатысуға өтінім) бермейді.
Теңгерім провайдерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері жүйелік операторға жоғарылатып реттеуге қатысуға өтінімдерді (төмендетіп реттеуге қатысуға өтінімдерді) дербес береді.";
129-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 115-1 следующего содержания:
"115-1. Субъект балансирующего рынка самостоятельно указывает свой вид (виды) деятельности в системе балансирующего рынка.";
пункт 122 изложить в новой редакции:
"122. Субъекты балансирующего рынка электрической энергии вправе передать ответственность за куплю-продажу балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов провайдеру баланса в рамках одной зоны балансирования по договору передачи ответственности, заключаемого в соответствии с гражданским законодательством, с одновременным внесением соответствующих изменений в договор купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, заключенный с расчетным центром балансирующего рынка. В случае заключения договора передачи ответственности провайдеру баланса внесение изменений в договор купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, заключенный с расчетным центром балансирующего рынка, производится с первого числа месяца, в котором субъект балансирующего рынка обратился в адрес расчетного центра балансирующего рынка.";
пункт 124 изложить в новой редакции:
"124. Субъекты балансирующего рынка электрической энергии, заключившие договор передачи ответственности с провайдером баланса, в течение действия данного договора, при допущении дисбалансов, не осуществляют с расчетным центром балансирующего рынка соответствующих операций по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов.
Операции по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, в том числе осуществление взаиморасчетов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется провайдером баланса, принявшим ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов субъекта балансирующего рынка, кроме осуществления взаиморасчетов за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, совершенные субъектом балансирующего рынка электрической энергии в зоне балансирования в течение часа суток, в котором была активизирована его заявка на участие в балансировании на повышение (понижение), по устным командам системного оператора при режиме "Авария" и/или вызванный воздействием системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час.";
пункт 127 изложить в новой редакции:
"127. Провайдер баланса не подает системному оператору заявки на участие в регулировании на повышение (заявки на участие в регулировании на понижение) за субъектов балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с ним договор передачи ответственности.
Субъекты балансирующего рынка электрической энергии, заключившие договор передачи ответственности с провайдером баланса, самостоятельно подают системному оператору заявки на участие в регулировании на повышение (заявки на участие в регулировании на понижение).";
пункт 129 изложить в новой редакции:

"129. Теңгерім провайдерлері теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы қалыптастыратын, теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының интернет-ресурсында жарияланатын провайдерлер тізбесіне енгізіледі.
Бұл ретте теңгерімдеуші нарық субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың объектісін және/немесе объектілерін қоспағанда, объектінің және/немесе объектілердің барлық көлемін бір теңгерім провайдеріне береді.
Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерім провайдерін мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде провайдерлер тізбесіне енгізеді:
1) энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі басқа энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімсіздігін қаржылық реттеу үшін жауапты қабылдамайды;
2) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, екі және одан да көп энергия өндіруші ұйым электр энергиясын өндіру-тұтынудың өзіндік теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті бір теңгерім провайдеріне бермейді;
3) энергия беруші ұйым теңгерім провайдері болып табылмайды.
Теңгерім провайдерлерінің тізбесін өзектілендіруді теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жауапкершілікті беру шарттарын жасасу (бұзу) фактісі бойынша тиісті жасасқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар, электр энергиясын өндіру-тұтынудың өз теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті теңгерім провайдеріне берген жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар төмендетіп/жоғарылатып реттеуге қатысуға өтінім бермейді.";
131-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"131. Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын, электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жауапкершілік беру шартын жасасуға міндетті.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өз теңгерімсіздігі болмайды және осы нарыққа тек теңгерім провайдері ретінде, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан, оның ішінде қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату шарттары бойынша теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату үшін жауапкершілікті өзіне ала отырып қатысады.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығын жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды пайдалануға беру фактісі туралы оны пайдалануға бергеннен кейінгі келесі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей жазбаша хабардар етеді.";
136-тармақта:
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:

"129. Провайдеры баланса включаются в перечень провайдеров, формируемый расчетным центром балансирующего рынка, который публикуется на интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка.
При этом субъект балансирующего рынка передает все объемы объекта и/или объектов под одного провайдера баланса, за исключением объекта и/или объектов энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии.
Расчетный центр балансирующего рынка включает провайдера баланса в перечень провайдеров при его соответствии следующим критериям:
1) субъект балансирующего рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, не принимает ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов производства-потребления электрической энергии другой энергопроизводящей организации;
2) две и более энергопроизводящих организации, за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, не передают ответственность за финансовое урегулирование собственных дисбалансов производства-потребления электрической энергии одному провайдеру баланса;
3) энергопередающая организация не является провайдером баланса.
Актуализация перечня провайдеров баланса осуществляется расчетным центром балансирующего рынка по факту заключения (расторжения) договоров на передачу ответственности, в течение трех рабочих дней со дня соответствующего заключения.
Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, передавшие ответственность за финансовое урегулирование собственных дисбалансов производства-потребления электрической энергии провайдеру баланса не подают заявки на участие в регулировании на понижение/повышение.";
пункт 131 изложить в новой редакции:
"131. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, обязаны заключить договор передачи ответственности с единым закупщиком электрической энергии.
Единый закупщик электрической энергии не имеет своих собственных дисбалансов на балансирующем рынке электрической энергии и участвует на данном рынке только как провайдер баланса, принимая на себя ответственность за куплю-продажу балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, в том числе по договорам купли-продажи электрической энергии, заключенных с расчетно-финансовым центром.
Единый закупщик электрической энергии письменно уведомляет расчетный центр балансирующего рынка о факте ввода в эксплуатацию энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии не позднее 10 (десятого) числа следующего месяца после ввода его в эксплуатацию.";
в пункте 136:
подпункт 2) изложить в новой редакции:

"2) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне жеткізу айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін бір жолмен қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжатты және электрондық шот-фактураны береді. Қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжатқа теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің есептері және сағаттық теңгерімсіздіктер жарияланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) арқылы қол қойылады. Теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және сағаттық теңгерімсіздіктердің есептеулерін түзету кезінде қорларды бір жаққа босатуға түзетілген жүкқұжат және электрондық шот-фактура 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберіледі;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және сағаттық теңгерімсіздіктердің алдын ала есептеулерін алған кезде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерімдеуші электр энергиясы нарығының субъектісіне қорларды бір жаққа босатуға арналған алдын ала жүкқұжатты және алдын ала электрондық шот-фактураны қояды;";
3) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"3) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жеткізу айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына бір жолмен қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжат және электрондық шот-фактураны қояды. Қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжатқа теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдері мен сағаттық теңгерімсіздіктер есептеулері жарияланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында ЭЦҚ арқылы қол қойылады. Теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және сағаттық теңгерімсіздіктердің есептеулерін түзету кезінде қорларды бір жаққа босатуға түзетілген жүкқұжат және электрондық шот-фактура 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберіледі;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және сағаттық теңгерімсіздіктердің алдын ала есептеулерін алған кезде теңгерімдеуші нарық субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына қорларды бір жаққа босатуға арналған алдын ала жүкқұжатты және алдын ала электрондық шот-фактураны қояды;";
140-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"140. Жүйелік оператор ол бойынша өзара есеп айырысу тізілімі қалыптасқан есеп айырысу кезеңінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынудың жоспарлы және нақты шамаларын түзеткен жағдайда, теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы осы есеп айырысу кезеңіндегі бағаларды қайта есептемейді, ал жүйелік оператор жүктеменің өңірлік бейінін қайта есептемейді.
Электр энергиясын өндіру-тұтынудың жоспарлы және нақты мәндері түзетілген электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің атына электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығы төлейтін соманы және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығының атына осы субъектілер төлейтін соманы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығы электр энергиясын өндіру-тұтынудың жоспарлы және нақты мәндері түзетілген субъектілердің оң және теріс теңгерімсіздіктерінің көлемін түзетуді ескере отырып түзету жүргізілетін есепті кезеңнің қолданыстағы бағалары бойынша есептейді.
Теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу-сатудың қайта есептелген көлемдерінің және теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есепке алу тізіліміндегі теріс теңгерімсіздіктердің нәтижесінде пайда болған ақшалай міндеттемелердің айырмасы өзара есепке алу тізілімі қалыптастырылмаған келесі есептік айда ескеріледі.";
146-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"2) расчетный центр балансирующего рынка выставляет субъекту балансирующего рынка электрической энергии накладную на отпуск запасов на сторону и электронную счет-фактуру одной строкой до 20 (двадцатого) числа месяца следующего за месяцем поставки. Накладная на отпуск запасов на сторону подписывается посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка в течение 2 (двух) рабочих дней после опубликования расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов. При корректировке расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов, исправленная накладная на отпуск запасов на сторону и электронная счет-фактура направляется в течение 2 (двух) рабочих дней;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при получении предварительных расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов расчетный центр балансирующего рынка выставляет субъекту балансирующего рынка электрической энергии предварительную накладную на отпуск запасов на сторону и предварительную электронную счет-фактуру;";
подпункт 3) изложить в новой редакции:
"3) субъект балансирующего рынка электрической энергии выставляет накладную на отпуск запасов на сторону и электронную счет-фактуру расчетному центру балансирующего рынка одной строкой до 20 (двадцатого) числа месяца следующего за месяцем поставки. Накладная на отпуск запасов на сторону подписывается посредством ЭЦП на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка в течение 2 (двух) рабочих дней после опубликования расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов. При корректировке расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов, исправленная накладная на отпуск запасов на сторону и электронная счет-фактура направляется в течение 2 (двух) рабочих дней;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) при получении предварительных расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов субъект балансирующего рынка выставляет расчетному центру балансирующего рынка предварительную накладную на отпуск запасов на сторону и предварительную электронную счет-фактуру;";
пункт 140 изложить в новой редакции:
"140. В случае корректировки системным оператором плановых и фактических величин производства-потребления электрической энергии субъектов балансирующего рынка электрической энергии за расчетный период, по которому уже сформирован реестр взаимозачетов, расчетный центр балансирующего рынка не производит перерасчет цен за данный расчетный период, а системный оператор не производит перерасчета регионального профиля нагрузки.
Сумма, оплачиваемая расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии в адрес субъектов балансирующего рынка электрической энергии, по которым были скорректированы плановые и фактические значения производства-потребления электрической энергии и сумма, оплачиваемая данными субъектами в адрес расчетного центра балансирующего рынка электрической энергии, рассчитываются расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии по действующим ценам расчетного периода, за который производится корректировка, с учетом корректировки объемов положительных и отрицательных дисбалансов субъектов по которым были скорректированы плановые и фактические значения производства-потребления электрической энергии.
Возникшая разница денежных обязательств в результате пересчитанных объемов купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов в реестре взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка учитывается в следующем расчетном месяце по которому не сформирован реестр взаимозачетов."
пункт 146 изложить в новой редакции:

"146. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы бағдарламалық қамтылымды пайдалана отырып, автоматты режимде өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін теңгерімдеуші электр энергиясы нарығына қатысушылар арасында жиынтығында мынадай шарттардың сақталуын ескере отырып, жұптарды қалыптастырады:
1) қалыптасқан жұптардың санын азайтуды қамтамасыз ету;
2) бір өңірде (облыста) орналасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері арасында жұпты қалыптастырудың басымдылығын қамтамасыз ету;
3) келесі 3 (үш) айда бірдей жұптардың қалыптасуына жол бермеуді қамтамасыз ету;
4) алдыңғы өзара есеп айырысу тізілімдері бойынша өзара берешекті өтемеген электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері арасында жұптардың басым қалыптасуын қамтамасыз ету. Егер дебитор бұрынғы өзара есепке алу тізілімі бойынша кредитор алдындағы берешекті өтемесе және жаңа тізілімнің қорытындылары бойынша кредитор болса, онда оған жұпқа бұрынғы өзара есепке алу тізілімі бойынша берешекті төлемеген кредитор басымдыққа ие болады.
Осы Қағидалардың 146-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген басымдық осы Қағидалардың 146-тармағының 1 – 3) тармақшалары қолданылғанға дейін ескеріледі.
Егер жоғарыда көрсетілген жиынтық шарттарды ескере отырып, теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есепке алу тізілімін қалыптастыру кезінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының бірнеше субъектілерінде жабылмаған ақшалай міндеттемелері қалса, онда теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есепке алу тізілімі осы тармақтың 3) тармақшасының ережесін қолданбай қалыптастырылады.
Осы тармақтың екінші бөлігі орындалмаса және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының бірнеше субъектілерінде жабылмаған ақшалай міндеттемелері болған жағдайда, теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есепке алу тізілімі осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларының ережесін қолданбай қалыптастырылады.
Осы тармақтың үшінші бөлігі орындалмаса және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының бірнеше субъектілерінде жабылмаған ақшалай міндеттемелері болған жағдайда, теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есепке алу тізілімі осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларының ережесін қолданбай қалыптастырылады.";
1-қосымшада:
10-тармақтың 5) және 6) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"5) орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілерін, жүкқұжаттарды, шот-фактураларды теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына жазып беруге/қоюға;
6) орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілерін, жүкқұжаттарды, шот-фактураларды алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қоюға;";

"146. Расчетный центр балансирующего рынка в автоматическом режиме с использованием программного обеспечения формирует пары между участниками балансирующего рынка электрической энергии для осуществления взаиморасчетов с учетом соблюдения в совокупности следующих условий:
1) обеспечение минимизации количества заключенных пар;
2) обеспечение приоритетности формирования пар между субъектами балансирующего рынка электрической энергии, расположенными в одном регионе (области);
3) обеспечение недопущения формирования одинаковых пар в последующих 3 (трех) месяцах.
4) обеспечение приоритетного формирования пар между субъектами балансирующего рынка электрической энергии, которые не погасили между собой задолженность по предыдущим реестрам взаимозачетов. Если дебитор не погасил задолженность перед кредитором по предыдущему реестру взаимозачетов и стал кредитором по итогам нового реестра, то ему в пару в приоритете ставится кредитор, которому он не оплатил задолженность по предыдущему реестру взаимозачетов.
Приоритет, указанный в подпункте 4) пункта 146 настоящих Правил, учитывается до применения подпунктов 1-3) пункта 146 настоящих Правил.
В случае, если при формировании реестра взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка с учетом вышеуказанных совокупных условий у нескольких субъектов балансирующего рынка электрической энергии остаются не закрытые денежные обязательства, то реестр взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка формируется без применения положения подпункта 3) настоящего пункта.
В случае невыполнения части второй настоящего пункта и наличия у нескольких субъектов балансирующего рынка электрической энергии не закрытых денежных обязательств, реестр взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка формируется без применения положения подпунктов 2) и 3) настоящего пункта.
В случае невыполнения части третьей настоящего пункта и наличия у нескольких субъектов балансирующего рынка электрической энергии не закрытых денежных обязательств, реестр взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка формируется без применения положения подпунктов 1), 2) и 3) настоящего пункта.";
в приложении 1:
подпункты 5) и 6) пункта 10 изложить в новой редакции:
"5) выписывать/выставлять расчетному центру балансирующего рынка акты выполненных работ (оказанных услуг), накладные, счет-фактуры;
6) подписывать в течении 2 (двух) рабочих дней после получения акты выполненных работ (оказанных услуг), накладные, счет-фактуры;":

12-тармақтың 1) және 2) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"1) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісіне орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілерін, жүкқұжаттарды, шот-фактураларды жазып беруге/қоюға;
2) орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілерін, жүкқұжаттарды, шот-фактураларды алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қоюға;";
22-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"22. Теңгерімдеуші нарық субъектісі жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесінен шығарылған кезде Шарттың қолданылуы тоқтатылады. Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы теңгерімдеуші нарық субъектісін хабардар етуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Теңгерімдеуші нарық субъектісі Қағидалардың 129-тармағының талаптарын бұзған кезде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы теңгерім провайдеріне жауапкершілікті беру туралы осы Шартқа қосымша келісімді біржақты тәртіппен бұзады. Бұл жағдайда теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы теңгерімдеуші нарық субъектісін хабардар етуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 30 және 30-1-тармақтармен толықтырылсын:
"30. Шарт 20 _____ жылғы ________ бастап күшіне енеді және 20 ______ жылғы _____________ дейін қолданылады.
30-1. Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін Шарт автоматты түрде келесі қаржы жылына ұзартылады және Шарттың 9-тарауына сәйкес ол бұзылған сәтке дейін қолданылады.";
2-қосымшада:
16-тармақтың 2) және 3) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"2) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісіне жеткізу айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін бір жолмен қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжатты және электрондық шот-фактураны береді. Қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжатқа теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің есептері және теріс теңгерімсіздіктер жарияланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында ЭЦҚ арқылы қол қойылады. Теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және теріс теңгерімсіздіктердің есептеулерін түзету кезінде қорларды бір жаққа босатуға түзетілген жүкқұжат және электрондық шот-фактура 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберіледі;
3) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жеткізу айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына бір жолмен қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжат және электрондық шот-фактураны қояды. Қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжатқа теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің есептері және теріс теңгерімсіздіктер жарияланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында ЭЦҚ арқылы қол қойылады. Теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерінің және сағаттық теңгерімсіздіктердің есептеулерін түзету кезінде қорларды бір жаққа босатуға түзетілген жүкқұжат және электрондық шот-фактура 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберіледі;";

подпункты 1) и 2) пункта 12 изложить в новой редакции:
"1) выписывать/выставлять субъекту балансирующего рынка электрической энергии акты выполненных работ (оказанных услуг), накладные, счет-фактуры;
2) подписывать в течении 2 (двух) рабочих дней после получения акты выполненных работ (оказанных услуг), накладные, счет-фактуры;";
пункт 22 изложить в новой редакции:
"22. Действие Договора прекращается при исключении Субъекта балансирующего рынка из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемым системным оператором. Расчетный центр балансирующего рынка обязан в течении 5 (пяти) рабочих дней уведомить об этом субъекта балансирующего рынка.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Расчетный центр балансирующего рынка в одностороннем порядке расторгает дополнительное соглашение к настоящему Договору о передаче ответственности провайдеру баланса при нарушении субъектом балансирующего рынка условий пункта 129 Правил. В данном случае расчетный центр балансирующего рынка обязан в течении 5 (пяти) рабочих дней уведомить об этом субъекта балансирующего рынка.";
дополнить пунктами 30 и 30-1 следующего содержания:
"30. Договор вступает в силу __ __ 20__ года и действует по __ __ 20__ года.
30-1. По истечению срока действия Договора, Договор автоматически продлевается на следующий финансовый год и действует до момента его расторжения в соответствии с Главой 9 Договора.";
в приложении 2:
подпункты 2) и 3) пункта 16 изложить в новой редакции:
"2) расчетный центр балансирующего рынка выставляет субъекту балансирующего рынка электрической энергии накладную на отпуск запасов на сторону и электронную счет-фактуру одной строкой до 20 (двадцатого) числа месяца следующего за месяцем поставки. Накладная на отпуск запасов на сторону подписывается посредством ЭЦП на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка в течение 2 (двух) рабочих дней после опубликования расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов. При корректировке расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов исправленная накладная на отпуск запасов на сторону и электронная счет-фактуру направляется в течение 2 (двух) рабочих дней;
3) субъект балансирующего рынка электрической энергии выставляет накладную на отпуск запасов на сторону и электронную счет-фактуру одной строкой расчетному центру балансирующего рынка до 20 (двадцатого) числа месяца следующего за месяцем поставки. Накладная на отпуск запасов на сторону подписывается посредством ЭЦП на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка в течение 2 (двух) рабочих дней после опубликования расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов. При корректировке расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов исправленная накладная на отпуск запасов на сторону и электронная счет-фактуру направляется в течение 2 (двух) рабочих дней;";

43-тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"6) теңгерімдеуші нарық субъектілеріне теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есептеулер тізілімінде көрсетілген электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілеріне төлемге шот ұсынуға;";
44-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есеп айырысу тізілімінде көрсетілген теңгерімдеуші нарық субъектілеріне (борышкерлерге) төлем шотын қоюға;";
65-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"65. Шарт электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі Шартқа № 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына өтініш берген сәттен бастап күшіне енеді және Шарттың 12-тарауында көзделген жағдайларда тоқтатылады.
Бұл ретте Тараптардың теңгерімдеуші нарық субъектісінің берілген өтінішінің күніне сәйкес шарттың қолданылу мерзімін таратуға құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы 65-1-тармақпен толықтырылсын:
"65-1. Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін Шарт автоматты түрде келесі қаржы жылына ұзартылады және Шарттың 12-тарауына сәйкес ол бұзылған сәтке дейін қолданылады.";
8-қосымшада:
1, 2, 3 және 4-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теңгерімдеу аймағындағы энергия беруші ұйымдардан тәулік сағатына (
), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының шығындары (кірістері) мынадай формула бойынша айқындалады:
- электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы (қалдық бағасы) тәуліктің осы сағатына, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді).
Егер энергия беруші ұйым генерация-тұтынудың нақты сальдосын генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосынан 20% - дан астам ауытқуды (оң немесе теріс теңгерімсіздік) жасаған жағдайда, онда:
- энергия беруші ұйымның теріс теңгерімсіздігін сату бағасы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағасының нақты мәннен 30 % - ға азаяды;
- теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу бағасы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағасының нақты мәнінен 30% - ға артады.
- кВт*сағ электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған оң теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта теңгерімдеу аймағында электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті шарттар негізінде көрсететін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының j-ші субъектісі (энергия беруші ұйым) жасаған оң теңгерімсіздік (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- j бойынша сомасы;
j - 1-ден z-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
z - осы сағатта теңгерімдеу аймағында оң теңгерімсіздік жасаған электр энергиясын немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті шарттар негізінде көрсететін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің (энергия беруші ұйымдардың) саны;
- кВт*сағ электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының басқа субъектілерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған теріс теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта теңгерімдеу аймағында электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті шарттар негізінде көрсететін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының i-ші субъектісі (энергия беруші ұйым) жасаған теріс теңгерімсіздік модулі (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- i бойынша сомасы;
i- 1-ден w-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
w – осы сағатта теңгерімдеу аймағында теріс теңгерімсіздік жасаған электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті шарттар негізінде көрсететін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің (энергия беруші ұйымдардың) саны.

подпункт 6) пункта 43 изложить в новой редакции:
"6) выставлять субъектам балансирующего рынка электрической энергии, указанным в реестре взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка счет на оплату;";
подпункт 2) пункта 44 изложить в новой редакции:
"2) выставлять субъектам балансирующего рынка электрической энергии (должникам), указанным в реестре взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка счет на оплату;";
пункт 65 изложить в новой редакции:
"65. Договор вступает в силу с момента представления субъектом балансирующего рынка электрической энергии заявления расчетному центру балансирующего рынка, составленного по форме, согласно Приложению № 1 к Договору и прекращается в случаях, предусмотренных главой 12 Договора.
При этом, Стороны имеют право распространить срок действия договора согласно дате предоставленного заявления субъекта балансирующего рынка.";
дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
"65-1. По истечению срока действия Договора, Договор автоматически продлевается на следующий финансовый год и действует до момента его расторжения в соответствии с Главой 12 Договора.";
в приложении 8:
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакции:
"1. Затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у энергопередающих организаций в зоне балансирования за час суток (
), в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
- прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии (остаточная цена) на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых).
В случае, если энергопередающая организация совершила отклонение (положительный и/или отрицательный дисбаланс) фактического сальдо генерации-потребления над плановым сальдо генерации-потребления более чем на 20%, то:
- цена продажи отрицательного дисбаланса энергопередающей организации уменьшается на 30% от фактических значений базовых цен единого закупщика электрической энергии;
- цена покупки балансирующей электроэнергии увеличивается на 30% от фактических значений базовых цен единого закупщика электрической энергии.
- положительный дисбаланс, совершенный j-м субъектом балансирующего рынка электрической энергии (энергопередающей организацией), оказывающим на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии, в зоне балансирования за данный час, за исключением положительных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями заключивших договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма по j;
j - порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z - количество субъектов балансирующего рынка электрической энергии (энергопередающих организаций), оказывающих на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии, совершивших положительный дисбаланс в зоне балансирования за данный час;
- модуль отрицательного дисбаланса, совершенного i-м субъектом балансирующего рынка электрической энергии (энергопередающей организацией), оказывающим на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии, в зоне балансирования за данный час, за исключением отрицательных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями заключивших договор передачи ответственности с другими субъектами балансирующего рынка электрической энергии в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма по i;
i- порядковый номер, изменяющийся от 1 до w;
w - количество субъектов балансирующего рынка электрической энергии (энергопередающих организаций), оказывающих на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии, совершивших отрицательный дисбаланс в зоне балансирования за данный час.

2. Теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін теңгерімдеуші электр энергиясы нарығы субъектілерінен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан болатын теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының тәулік сағатына (
), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) теңгерімдеу аймағындағы шығындары (кірістері) формула бойынша айқындалады:
- ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының j-ші субъектісінің осы сағаттағы теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздігі (бүтін санға дейін дөңгелектенеді), кВт*сағ;
- j бойынша сома;
j - 1-ден y-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
y - осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсер етуі себебінен оң теңгерімсіздік жасаған ЖҚАР жүйесіне әсер етуімен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің саны;
- ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өзінің теріс теңгерімсіздіктерін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығына сататын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- осы сағатта теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының i-ші субъектісінің теріс теңгерімсіздік модулі, теңгемен/ кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- j бойынша сомасы;
j - 1-ден h-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
h - осы сағатта теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсер етуі себебінен теріс теңгерімсіздік жасаған ЖҚАР жүйесін басқарумен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің саны.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарт жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінен теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының тәулік сағатына (
) теңгерімдеу аймағындағы кірістері, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады:
- Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарт жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің теңгерімдеуші электр энергиясы үшін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының мекенжайына өткен есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) жиынтық төлем көлемі және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында одан сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарт жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің теңгерімдеуші электр энергиясы үшін теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының мекенжайына өткен есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) жиынтық төлем көлемі және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында олардан сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- энергия беруші ұйымдардың теріс теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) ;
– электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілері энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) енгізілмеген теңгерімдеу аймағында өсуге арналған сағат ретінде айқындалған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы;
- тәулік сағатына байланысты мынадай екі мәннің бірін қабылдайтын мән:

2. Затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов балансирующего рынка электрической энергии, работающих под управлением системы АРЧМ, в зоне балансирования за час суток (
), в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
- цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии, работающий под управлением системы АРЧМ, покупает у расчетного центра балансирующего рынка балансирующую электроэнергию, обусловленную его положительными дисбалансами, вызванными воздействием данной системы АРЧМ, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- положительный дисбаланс j-го субъекта балансирующего рынка электрической энергии, работающего под управлением системы АРЧМ, вызванный воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час (округляется до целых), в кВт*ч;
- сумма по j;
j - порядковый номер, изменяющийся от 1 до y;
y - количество субъектов балансирующего рынка электрической энергии, работающих под управлением системы АРЧМ, совершивших положительный дисбаланс по причине воздействия системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час;
- цена, по которой субъект балансирующего рынка электрической энергии, работающий под управлением системы АРЧМ, продает расчетному центру балансирующего рынка свои отрицательные дисбалансы, вызванные воздействием данной системы АРЧМ, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- модуль отрицательного дисбаланса i-го субъекта балансирующего рынка электрической энергии, работающего под управлением системы АРЧМ, вызванного воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час (округляется до целых), в кВт*ч;
- сумма по j;
j - порядковый номер, изменяющийся от 1 до h;
h - количество субъектов балансирующего рынка электрической энергии, работающих под управлением системы АРЧМ, совершивших отрицательный дисбаланс по причине воздействия системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час.
3. Доходы расчетного центра балансирующего рынка от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с Правительством Республики Казахстан договор о разделе продукции, в зоне балансирования за час суток (
), в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
- суммарный за предыдущий расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъектов балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с Правительством Республики Казахстан договор о разделе продукции, в адрес расчетного центра балансирующего рынка за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, в тенге (округляется до сотых);
- суммарный за предыдущий расчетный период (календарный месяц) объем оплаты расчетного центра балансирующего рынка в адрес субъектов балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с Правительством Республики Казахстан договор о разделе продукции, за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у них в зоне балансирования за этот период, в тенге (округляется до сотых);
- модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы на понижение, в зоне балансирования, в которую не включены отрицательные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы на повышение, в зоне балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
- значение, принимающее одно из следующих двух значений, в зависимости от часа суток:

1) энергия беруші ұйымдардың теріс теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері тәуліктің бір сағатында жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) – егер тәуліктің бір сағаты төмендеу сағаты ретінде айқындалса;
2) энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері тәуліктің бір сағатында жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) – егер тәуліктің бір сағаты жоғарылау сағаты ретінде айқындалса;
и- мынадай мәндерді қабылдайтын өлшемсіз коэффициент:
4. Тәуліктің осы сағатнда теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының операциялық шығындары (
), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) формула бойынша айқындалады:
- теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) (
) барлық теңгерімдеу аймақтарында теңгерімдеуші нарықта есеп айырысуларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі қызметтен кірістері, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- энергия беруші ұйымдардың теріс теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген барлық теңгерімдеу аймақтарында есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген барлық теңгерімдеу аймақтарында төмендету сағаты ретінде айқындалған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- тәулік сағатына байланысты мынадай екі мәннің бірін қабылдайтын мән:
1) энергия беруші ұйымдардың теріс теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері тәуліктің бір сағатында жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) – егер тәуліктің бір сағаты төмендету сағаты ретінде айқындалса;
2) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілері энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағатында жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) – егер тәуліктің бір сағаты жоғарылату сағаты ретінде айқындалса.";

1) модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за час суток в зоне балансирования, в которую не включены отрицательные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), - если час суток определен как час на понижение;
2) сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за час суток в зоне балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), - если час суток определен как час на повышение;
и - безразмерный коэффициент, принимающий следующие значения:
4. Операционные затраты расчетного центра балансирующего рынка в зоне балансирования за данный час суток (
), в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
- доходы расчетного центра балансирующего рынка от деятельности по организации и проведению расчетов на балансирующем рынке во всех зонах балансирования за расчетный период (календарный месяц) (
), в тенге (округляется до сотых);
- модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы на понижение, во всех зонах балансирования, в которую не включены отрицательные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы на повышение, во всех зонах балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
- значение, принимающее одно из следующих двух значений, в зависимости от часа суток:
1) модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за час суток в зоне балансирования, в которую не включены отрицательные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), - если час суток определен как час на понижение;
2) сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами балансирующего рынка электрической энергии за час суток в зоне балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), - если час суток определен как час на повышение.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. "Авария" режимінде (
) тәуліктегі аталған сағат ішінде теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының шығындары (кірістері) мынадай формула бойынша айқындалады:
– "Авария" режимінде тәуліктегі аталған сағат ішінде теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының шығындары (кірістері);
– "Авария" режимі жарияланған есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) сағат ішінде электр энергиясын сатуға шекті тарифтері бар және Жүйелік оператордың өкімдерін орындаған энергия өндіруші ұйым жасаған оң теңгерімсіздік, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– "Авария" режимі жарияланған есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) сағат ішінде электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифтері бар және Жүйелік оператордың өкімдерін орындаған энергия өндіруші ұйымның шекті тарифі, теңге/ кВт * сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– "Авария" режимі жарияланған есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) сағат ішінде электр энергиясын сатуға шекті тарифтері бар және Жүйелік оператордың өкімдерін орындаған энергия өндіруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздік, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– тәуліктегі осы сағат ішінде Бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасының мәні, теңге/кВт * сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– "Авария" режимі жарияланған есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) сағат ішінде электр энергиясын сатуға шекті тарифтері жоқ және Жүйелік оператордың өкімдерін орындайтын энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар және цифрлық майнерлер, құрамына энергия өндіруші ұйымдар кіретін өнеркәсіптік кешендер жасаған теріс теңгерімсіздік, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
"Авария" режимі әрекет етпеген сағаттарда
мәні нөлге теңеледі.".
3. "Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 137 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10550 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларында:
2-тармақта:
10) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"10) сауда-саттық қорытындылары туралы хабарлама – орталықтандырылған сауда нарығының операторы әзірлеген, өткізілген электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша жасалатын құжат;";
12) және 13) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка в зоне балансирования за данный час суток в режиме "Авария" (
), определяются по формуле:
– затраты (доходы) расчетного центра балансирующего рынка в зоне балансирования за данный час суток в режиме "Авария";
– положительный дисбаланс, совершенный энергопроизводящей организацией, имеющей предельные тарифы на продажу электрической энергии, и исполнявшей распоряжения Системного оператора, за час расчетного периода (календарного месяца) в который был объявлен режим "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
– предельный тариф энергопроизводящей организацией, имеющей предельные тарифы на продажу электрической энергии, и исполнявшей распоряжения Системного оператора, за час расчетного периода (календарного месяца), в который был объявлен режим "Авария", в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- отрицательный дисбаланс, совершенный энергопроизводящей организацией, имеющей предельные тарифы на продажу электрической энергии, и исполнявшей распоряжения Системного оператора, за час расчетного периода (календарного месяца), в который был объявлен режим "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
– значение прогнозной базовой цены Единого закупщика за данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- отрицательный дисбаланс, совершенный энергоснабжающими организациями, потребителями электрической энергии и цифровыми майнерами, промышленным комплексами в состав которых входят энергопроизводящие организации, не имеющие предельные тарифы на продажу электрической энергии, и исполнявшими распоряжения Системного оператора, за час расчетного периода (календарного месяца), в который был объявлен режим "Авария", в кВт*ч (округляется до целых).
В часы, в которых режим "Авария" не действовал, значение
приравнивается к нулю.".
3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 137 "Об утверждении Правил организации централизованных торгов электрической энергией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10550) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации централизованных торгов электрической энергией, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 10) изложить в новой редакции:
"10) уведомление об итогах торгов – разработанный оператором рынка централизованной торговли документ, составляемый по результатам проведенных централизованных торгов электрической энергией;";
подпункты 12) и 13) изложить в новой редакции:

"12) сауда-саттыққа қатысушының операторы – электрондық сауда жүйесіндегі жұмыс бойынша орталықтандырылған сауда нарығы операторынан оқытудан өткен және электрондық сауда жүйесіне қол жеткізе алатын, электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығына қатысуға байланысты ақпаратты енгізуге құқылы сауда-саттыққа қатысушының жауапты қызметкері;
13) сауда-саттыққа қатысушы оператордың жұмыс орны – сауда-саттыққа қатысушының жауапты қызметкерінің электрондық сауда жүйесіне, оның ішінде жабдыққа қойылатын талаптарға сәйкес жарақтандырылған сауда-саттыққа қатысушы оператордың жеке кабинетіне кіру жүзеге асырылатын орын;";
22) тармақша алып тасталсын;
12-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Орталықтандырылған сауда нарығының операторымен Қатысу шартын жасасқаннан кейін сауда-саттыққа қатысушы ерікті негізде электрондық сауда жүйесінің бағдарламалық қамтылымымен жұмыс істеу бойынша нұсқамадан өтеді. Ол үшін сауда-саттыққа қатысушы орталықтандырылған сауда нарығының операторына оқытуға жіберілетін қызметкерлердің тізімін ұсынады.";
20-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
29-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"29. Осы Қағидаларға сәйкес ресімделген сатып алуға/сатуға арналған сауда сессиясына қатысуға өтінімді электрондық сауда жүйесіне беру оның сауда-саттық сессиясына қатысуға өтінімінде көрсетілген бағалар бойынша электр энергиясын сатып алуға/ сатуға мәміле жасасуға оны берген сауда-саттыққа қатысушының келісімінің қажетті және жеткілікті куәлігі болып табылады.";
40-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"40. Сатып алуға арналған сауда сессиясына қатысуға арналған өтінімдегі баға Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелді) бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс істеу қағидаларына 4-қосымшада көзделген тәртіппен айқындалған бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алуға арналған есептік бағасынан бастапқы бағадан төмен емес көрсетіледі.
Орталықтандырылған сауда нарығының операторы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының ресми интернет-ресурсында 12 (он екі) ай кезеңіне электр энергиясын сатып алуға арналған есептік баға туралы ақпарат алады.";
мынадай мазмұндағы 46-1-тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының бағасы мыналардан тұрады:
1) электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығындағы сатып алу бағасы;
2) ұлттық желілерді пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы;

"12) оператор участника торгов – ответственный работник участника торгов, прошедший обучение у оператора рынка централизованной торговли по работе в электронной системе торговли и имеющий доступ к электронной системе торговли, правомочный вносить информацию, связанную с участием в централизованных торгах электрической энергией;
13) рабочее место оператора участника торгов – место, с которого осуществляется доступ ответственный работник участника торгов в электронную систему торговли, в том числе в личный кабинет оператора участника торгов, оснащенное в соответствии с требованиями к оборудованию;";
подпункт 22) исключить;
подпункт 2) пункта 12 исключить;
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. После заключения Договора участия с оператором рынка централизованной торговли, участник торгов на добровольной основепроходит инструктаж по работе с программным обеспечением электронной системы торговли. Для этого участник торгов предоставляет список сотрудников, направляемых на обучение оператору рынка централизованной торговли.";
подпункт 8) пункта 20 исключить;
пункт 29 изложить в новой редакции:
"29. Подача в электронную систему торговли заявки на участие в торговой сессии на покупку/продажу, оформленной в соответствии с настоящими Правилами, является необходимым и достаточным свидетельством согласия подавшего ее участника торгов на заключение сделки на покупку/продажу электрической энергии по указанным в его заявке на участие в торговой сессии ценам.";
пункт 40 изложить в новой редакции:
"40. Цена в заявке на участие в торговой сессии на покупку указывается не ниже стартовой цены - расчетной цены на покупку электрической энергии единого закупщика, определенной в порядке, предусмотренном в Приложении 4 к Правилам организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденным Приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531).
Оператор рынка централизованной торговли получает информацию о расчетной цене на покупку электрической энергии на период 12 (двенадцать) месяцев на официальном интернет-ресурсе единого закупщика электрической энергии.";
дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. Цена электрической энергии для цифровых майнеров состоит из:
1) цены покупки на централизованных торгах электрической энергией;
2) цены услуги по пользованию национальной электрической сетью;

3) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы;
4) электр энергиясын желілер арқылы беру бойынша энергия беруші ұйымдар көрсететін қызметтің бағасы;
5) электр қуатының жүктемені ұстап тұру бойынша әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы;
6) электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру және өткізу бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы;
7) сауда жүйесінің электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын өткізуге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы.";
53-тармақ алып тасталсын;
63-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"63. Операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 11-40 сағатында (Астана уақыты бойынша) электрондық сауда жүйесі сатуға өтінімдерді қабылдауды 50 секундқа тоқтата тұрады және осы уақыт ішінде сатуға берілген өтінімдер негізінде энергия өндіруші ұйымдар үшін орталықтандырылған сауда-саттықтың алдын ала қорытындыларын көрсетеді. Содан кейін сатуға өтінімдерді қабылдауды операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 11-50 сағатына (Астана уақыты бойынша) дейін жалғастырады.";
72-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"72. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттықтың алдын ала нәтижелері туралы хабарламаларды орталықтандырылған сауда нарығының операторы тек жүйелік операторға және бірыңғай сатып алушыға жібереді, ал сауда-саттыққа қатысушылар үшін алдын ала нәтижелерді сауда-саттық сессиялары аяқталғаннан кейін көруге қолжетімді болады.";
78-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"78. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы электр энергиясын өндірудің/тұтынудың бекітілген тәуліктік кестесіне енгізілген көлемдердің расталуын алғаннан кейін 10 минут ішінде сауда-саттыққа қатысушыларға және бірыңғай сатып алушыға электрондық поштаны қолдана отырып, орталықтандырылған сауда-саттықта жасалған мәмілелерді, операциялық тәуліктің әрбір сағатына мәмілелердің белгілі бір бағаларын, сауда-саттыққа қатысушылар сатқан электр энергиясының көлемін көрсете отырып, өткізілген орталықтандырылған сауда-саттықтың нәтижелері туралы хабарлама жібереді.".
4. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
60-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

3) цены услуги организация балансирования производства-потребления электрической энергии;
4) цены услуги энергопередающих организаций по передаче электрической энергии;
5) цены услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;
6) цены услуги по организации и проведению централизованных торгов электрической энергией;
7) цены услуги по обеспечению готовности торговой системы к проведению централизованных торгов электрической энергией.";
пункт 53 исключить;
пункт 63 изложить в новой редакции:
"63. В 11-40 часов (по времени Астаны) суток, предшествующим операционным, электронная система торговли приостанавливает прием заявок на продажу на 50 секунд и в течение этого времени отображает предварительные итоги централизованных торгов для энергопроизводящих организаций на основании поданных заявок на продажу. Затем продолжает прием заявок на продажу до 11-50 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным.";
пункт 72 изложить в новой редакции:
"72. Уведомления о предварительных результатах централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, оператор рынка централизованной торговли направляет только системному оператору и единому закупщику, а для участников торгов предварительные результаты доступны для просмотра после окончания торговой сессий.";
пункт 78 изложить в новой редакции:
"78. Оператор рынка централизованной торговли направляет участникам торгов и единому закупщику, с применением электронной почты, уведомления о результатах состоявшихся централизованных торгов с указанием заключенных на централизованных торгах сделок, определенных цен сделок на каждый час операционных суток, объемов электрической энергии, проданных участниками торгов, в течении 10 минут после получения подтверждения объемов, включенных в утвержденный суточный график производства/потребления электрической энергий.".
4. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10612) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 60 изложить в новой редакции:

"60. Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының нақты ең жоғары мәндерін Жүйелік оператор әрбір есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша мынадай әдістер бойынша айқындайды:
1) ішінара орташалау әдісі бойынша – энергия беруші ұйымдар мен өнеркәсіптік кешендерінен басқа, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін. Бұл ретте осы әдісті энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қолданған кезде электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы ұйымдар жүзеге асырған электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілерін тұтынудың электр қуаты ғана есепке алынады;
2) толық орташалау әдісі бойынша – энергия беруші ұйымдар үшін;
3) аралас орташалау әдісі бойынша өнеркәсіптік кешендер үшін.
Жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі бекітілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының нақты ең жоғары мәндері туралы тиісті есеп түрінде бірыңғай сатып алушыға есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін нақты ең жоғары қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының мәндерін береді, ол электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің есептік кезеңінде бірыңғай сатып алушы тұтынушыға нақты көрсеткен қуат нарығын есептеу үшін растайтын құжат болып табылады.
Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) қуат нарығын тұтынушының электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері келісілген хаттамалар бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректер базасынан Жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің орталық деректер базасына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) деректері болмаған кезде электр қуатының есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) әрбір сағаты үшін қуат нарығын тұтынушының электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері осы қуат нарығын тұтынушының электр энергиясын тұтыну көлемінің есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты мәнінің туындысы ретінде айқындалады, 1 (бір) сағатқа бөлінген МВт * сағ (электр энергиясын өндіру-тұтыну фактілік балансына сәйкес), және өңірдің өңірлік жүктеме бейінінің есептік кезеңіне (күнтізбелік айына) сәйкес келеді.

"60. Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности определяются Системным оператором по итогам каждого расчетного периода (календарного месяца) по следующим методам:
1) по методу частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, кроме энергопередающих организаций и промышленных комплексов. При этом, при применении данного метода к энергоснабжающим организациям, в учет берется лишь электрическая мощность потребления субъектов розничного рынка электрической энергии, электроснабжение которых осуществляли энергоснабжающие организации;
2) по методу полного усреднения - для энергопередающих организаций;
3) по методу смежного усреднения - для промышленных комплексов.
Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности предоставляются Системным оператором единому закупщику в течении одного рабочего дня со дня утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии, в виде соответствующего отчета о фактических максимальных значениях электрической мощности потребления потребителей рынка мощности по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, являющегося подтверждающим документом для расчета фактически оказанного потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии Системного оператора. При отсутствии данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее - АСКУЭ) у Системного оператора, значения электрической мощности для каждого часа расчетного периода (календарного месяца), используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются как произведение фактического за расчетный период (календарный месяц) значения объема потребления электрической энергии данного потребителя рынка мощности, в МВт*ч (согласно факт-балансу производства-потребления электрической энергии), деленного на 1 (один) час, и соответствующего расчетному периоду (календарному месяцу) регионального профиля нагрузки региона.

Жүйелік оператор өңірдің өңірлік жүктеме бейінін ай сайын есептік кезең (күнтізбелік ай) қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындайды.
Жүйелік оператор есептік кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейін өзінің ресми интернет-ресурсында өңірдің өңірлік жүктеме бейінін жариялайды.";
2-қосымшада:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. k3 коэффициентін анықтау
k3=Rор/(R∑), мұндағы
Rор – есепті кезеңде энергия өндіруші ұйым орындаған жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге өтінімдердің жиынтық саны;
R∑ - есепті кезеңде жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге энергия өндіруші ұйымның Жүйелік оператор іске қосқан өтінімдерінің жиынтық саны.
R∑=0 болған жағдайда k3 коэффициенті 1-ге тең болады.
k3 коэффициентінің мәні 2023 жылғы 1 шілдеден бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін бірге теңеледі.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Электр энергиясының көтерме
нарығын ұйымдастыру мен
оның жұмыс iстеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сатып алуға өтінім. Сатуға өтінім
Жіберуші
01:00
МВт
13:00
МВт
02:00
МВт
14:00
МВт
Контрагент
03:00
МВт
15:00
МВт
04:00
МВт
16:00
МВт
Операция
05:00
МВт
17:00
МВт
06:00
МВт
18:00
МВт
07:00
МВт
19:00
МВт
08:00
МВт
20:00
МВт
09:00
МВт
21:00
МВт
10:00
МВт
22:00
МВт
11:00
МВт
23:00
МВт
12:00
МВт
24:00
МВт
Ескертпе:
* мәндер мыңнан біріне дейінгі дәлдікпен көрсетіледі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Электр энергиясының көтерме
нарығын ұйымдастыру мен
оның жұмыс iстеу
қағидаларына
3-қосымша
Тәуліктің нақты сағатына базалық бағаның нақты мәнін есептеу тәртібі
1. Тәуліктің нақты сағатына базалық бағаның нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз мынадай формула бойынша айқындалады:
- тәуліктің нақты сағатына базалық бағаның нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ, (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алуға жұмсаған шығындарының сомасы, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен кірістерінің сомасы, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асырмайтын және атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілмеген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ шартты тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде жүйелік оператор (түзетулерді ескере отырып) бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік графигіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағаттық көлемінің сомасынан артық (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).

Региональный профиль нагрузки региона определяется Системным оператором ежемесячно по итогам расчетного периода (календарного месяца), по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Системный оператор публикует региональный профиль нагрузки региона на своем официальном интернет-ресурсе до двадцатого числа месяца, следующего за расчетным.";
в приложении 2:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Определение коэффициента k3.
k3=Rисп/(R∑), где:
Rисп - суммарное количество исполненных энергопроизводящей организацией заявок на балансирование на повышение и на понижение за расчетный период;
R∑ - суммарное количество активированных системным оператором заявок энергопроизводящей организации на балансирование на повышение и на понижение за расчетный период.
В случае когда R∑=0, коэффициент k3 приравнивается к 1.
Значение коэффициента k3 с 1 июля 2023 года до 1 января 2024 года приравнивается к единице.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Форма
Заявка на покупку. Заявка на продажу
Отправитель
01:00
МВт*
13:00
МВт*
02:00
МВт*
14:00
МВт*
Контрагент
03:00
МВт*
15:00
МВт*
04:00
МВт*
16:00
МВт*
Операция
05:00
МВт*
17:00
МВт*
06:00
МВт*
18:00
МВт*
07:00
МВт*
19:00
МВт*
08:00
МВт*
20:00
МВт*
09:00
МВт*
21:00
МВт*
10:00
МВт*
22:00
МВт*
11:00
МВт*
23:00
МВт*
12:00
МВт*
24:00
МВт*
Примечание:
*значения указываются с точностью до тысячных
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам организации
и функционирования
оптового рынка
электрической энергии
Порядок расчета фактического значения базовой цены на конкретный час суток
1. Фактическое значение базовой цены на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяются по формуле:
- фактическое значение базовой цены на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
- сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
- сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
- суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, не осуществляющими деятельность по цифровому майнингу и не включенными в список получателей адресной поддержки, а также субъектами оптового рынка электрической энергии, являющимися условными потребителями (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок)), в кВт*ч (округляется до целых).

2. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алуға жұмсаған шығындарының сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
- электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алуға жұмсаған шығындарының сомасы, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан і-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына шекті тарифінің мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) ҚҚС-сыз;
- Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан і-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі (қуаты осы шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар есебінен құру жоспарланған электр энергиясын сату көлемі), кВт*сағ-пен (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары (электр энергиясы тиісті Тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда) кіретін і-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына шекті тарифінің мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- электр энергиясы тиісті Тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін і-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына сатқан электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- і-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында (сатушыларды іріктеу бойынша) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- і-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында (сатушыларды іріктеу бойынша) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын тиісті сағаттық мөлшерлеме;
i - тиісінше 1-ден a, b, c, дейін өзгеретін реттік нөмірі;
a – электр қуаты нарығында Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан, тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
b – электр энергиясы тиісті Тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына тиісті қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдардың саны;
с – тәуліктің осы сағатына электр өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
- тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындарының сомасы, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалған шығындар ҚҚС-сыз теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

2. Сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
- сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
- значение предельного тарифа на электрическую энергию i-й энергопроизводящей организации, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
- объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, заключившая на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток (объем продажи электрической энергии, создание которого планировалось за счет генерирующих установок, мощность которых является предметом данных договоров), в кВт*ч (округляется до целых);
- значение предельного тарифа на электрическую энергию i-й энергопроизводящей организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов (за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей Группы лиц), в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
- объем электрической энергии, который на данный час суток продала единому закупщику электрической энергии i-я энергопроизводящая организация, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей Группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, в кВт*ч (округляется до целых);
- цена, по которой i-я энергопроизводящая организация продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
- объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация продала единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых);
- соответствующая часовая ставка, определяемая в соответствии с настоящими Правилами;
суммы по i ;
i - порядковый номер, изменяющийся от 1 до a, b, c, соответственно;
a - количество энергопроизводящих организаций, заключивших на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4, 15-6 и 15-8 Закона, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
b - количество энергопроизводящих организаций, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей Группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
c - количество энергопроизводящих организаций, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток;
- сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
- затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);

- электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу себебінен есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде Заңның 19-1-бабы 3-тармағының 13) тармақшасына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда туындаған қосымша шығындар, электр энергиясының экспортына байланысты электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу себебінен туындаған шығындар, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының орталықтандырылған сауда нарығы операторының алдындағы шығындары, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз.
2.1. Тәуліктің осы сағатына (сағатына) импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындарының сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
- тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындарының қосындысы, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының і-шартында көрсетілген, і-шарттың талаптарына сәйкес бағам бойынша теңгемен/кВт*сағ айырбасталған электр энергиясын сатып алу бағасы, (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз.
- тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін жүйелік оператор мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы арасында жасалған техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған тиісті шартта көрсетілген техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтердің тарифі.
- электр энергиясын бірыңғай сатып алушы импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының і шарты бойынша тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
i – 1-ден d-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
d – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған шарттарының саны, олардың шеңберінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алған.
2.2 Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар (
), мынадай формула бойынша айқындалады:
- электр энергиясын сатып алу кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалған шығындар, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын і-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шартының бағасы, ҚҚС-сыз теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын і-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, теңгемен/кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын і-энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шартының бағасы, ҚҚС-сыз теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
- жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес тәуліктің осы сағатына жататын есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын і-энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге электр энергиясын бірыңғай сатып алушының (күнтізбелік айға) нақты шығындары, ҚҚС-сыз теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), олар мынадай формула бойынша айқындалады:
- жүйелік оператордың тиісті есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге арналған тарифі, теңгемен/кВт*сағ, ҚҚС-сыз,
- тиісті есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдардың желіге жіберген электр энергиясының нақты көлемі теңгемен/кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде) жұмсалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;

дополнительные затраты, возникшие у единого закупщика электрической энергии в течение расчетного периода (календарного месяца) на конкретный час суток по причине оплаты услуг по передаче электрической энергии согласно подпункту 13) пункта 3 статьи 19-1 Закона, затраты, возникшие по причине оплаты услуг по передаче электрической энергии, связанной с экспортом электрической энергии, затраты единого закупщика электрической энергии перед оператором рынка централизованной торговли в тенге без НДС (округляется до сотых).
2.1. Сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
- сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
- цена покупки электрической энергии, указанная в i-м договоре единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, сконвертированная в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых) по курсу, в соответствии с условиями i-го договора;
- тариф на услуги по технической диспетчеризации, указанная в соответствующем договоре на оказание услуг по технической диспетчеризации, заключенном между системным оператором и единым закупщиком электрической энергии, для соответствующего расчетного периода (календарного месяца)
- объем электрической энергии, который единый закупщик электрической энергии купил на данный час суток по i-му договору единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- суммы по
;
- порядковый номер, изменяющийся от 1 до d;
d - количество договоров единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии, в рамках которых единым закупщиком электрической энергии была куплена импортная электрическая энергия на данный час суток.
2.2. Затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток (
), определяются по следующей формуле:
- затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
- цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с единым закупщиком электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
- объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, кВт*ч (округляется до целых);
- цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с расчетно-финансовым центром, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
- объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток, согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, кВт*ч (округляется до целых);
- фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
- тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
- фактический объем электрической энергии, отпуска в сеть энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, за соответствующий расчетный период (календарный месяц) в кВт*ч (округляется до целых);
- фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых), без НДС;

- электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін оның қызметін жүзеге асыруға байланысты Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына (бұдан әрі – Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары) сәйкес айқындалатын нақты шығындары, теңгемен, ҚҚС-сыз;
- тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін резервтік қорды қалыптастыруға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалатын нақты шығындары, теңгемен;
Nай - тиісті есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) сағат санын көрсететін өлшеусіз коэффициент;
- бойынша қосынды;
i – тиісінше 1-ден p-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
p – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
w – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) пайдаланатын және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, тәуліктің осы сағатына жататын есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны.
3. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен кірістерінің қосындысы (
) мынадай формула бойынша айқындалады:
- электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен кірістерінің сомасы, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тәуліктің осы сағатына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ, ҚҚС-сыз, (үтірден кейін 4 белгіге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді);
- жүйелік оператор (түзетулерді ескере отырып) бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең төмен сағаттық көлемінің мәніне тең, і-шартты тұтынушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісінің тәуліктің осы сағатына майнингтік бағасы, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі үшін тәуліктің осы сағатына атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген электр энергиясын сатып алу бағасы, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- бойынша қосынды;
i – тиісінше 1-ден k, l, m, дейін өзгеретін реттік нөмір;
k – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған шартты тұтынушылардың саны;
l – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
m – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған, атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны.

- фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые согласно Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10622) в тенге без НДС;
- фактические затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденных приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14210), в тенге без НДС;
- безразмерный коэффициент, отражающий количество часов в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце);
сумма по
;
- порядковый номер, изменяющийся от 1 до p и w, соответственно;
- количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
w - количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток.
3. Сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
- сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток, в тенге (округляется до сотых), без НДС;
- фактическое значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до 4 знаков после запятой), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
- майнинговая цена на данный час суток i-го субъекта оптового рынка электрической энергии, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в кВт*ч (округляется до целых);
- цене на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток в списке получателей адресной поддержки для i-го субъекта оптового рынка электрической энергии, включенного в список получателей адресной поддержки, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, включенным в список получателей адресной поддержки, в кВт*ч (округляется до целых);
суммы по
;
- порядковый номер, изменяющийся от 1 до k, l, m, соответственно;
k - количество условных потребителей, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
- количество субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
m - количество субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.

4. Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асырмайтын және атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілмеген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ шартты тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор (түзетулерді ескере отырып) бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағаттық көлемінің сомасынан асып кететін тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан олардың электр энергиясын сатып алуының жалпы көлемі бөлігінде) (
) мынадай формула бойынша айқындалады:
- цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асырмайтын және атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілмеген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ шартты тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор (түзетулерді ескере отырып) бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағаттық көлемінің сомасынан асып кететін тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан олардың электр энергиясын сатып алуының жалпы көлемі бөлігінде), кВт ∗ сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт ∗ сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- жүйелік оператор (түзетулерді ескере отырып) бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағаттық көлемінің мәніне тең, і−шартты тұтынушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт ∗ сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді));
- цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
i – тиісінше 1-ден r, k, l, m, дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
k – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің (шартты тұтынушылар болып табылатын) саны;
l – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
m – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған, атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны.

4. Суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, не осуществляющими деятельность по цифровому майнингу и не включенными в список получателей адресной поддержки, а также субъектами оптового рынка электрической энергии, являющимися условными потребителями (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок)) (
), определяется по следующей формуле:
- суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, не осуществляющими деятельность по цифровому майнингу и не включенными в список получателей адресной поддержки, а также субъектами оптового рынка электрической энергии, являющимися условными потребителями (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором(с учетом корректировок)), в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, в кВт*ч (округляется до целых);
- суммы по i;
i - порядковый номер, изменяющийся от 1 до r, k, l, m, соответственно;
r - количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
k - количество субъектов оптового рынка электрической энергии (являющихся условными потребителями), купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
m - количество субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.