Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлерін жерлеу кезінде құрмет көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының 2024 жылғы 9 сәуірдегі № 11-66 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 сәуірде № 34244 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 81-бабының 1-тармағының үшінші бөліміне, Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 814 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ереженің 21-тармағының 82) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлерін жерлеу кезінде құрмет көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Кадр жұмысы, жауынгерлік және арнаулы даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің интернет-ресурсында орналастыруын.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы
С. Исабеков
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет
қызметінің Бастығы
2024 жылғы 9 сәуірдегі
№ 11-66 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлерін жерлеу кезінде құрмет көрсету қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлерін жерлеу кезінде құрмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 81-бабының 1-тармағының үшінші бөліміне, Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 814 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ереженің 21-тармағының 82) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің (бұдан әрі – МКҚ) қызметкерлерін жерлеу кезінде құрмет көрсету тәртібін анықтайды.
Осы Қағидалардың қолданысы мыналарға таралады:
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында МКҚ-да қызметтің жалпы ұзақтығына қарамастан басқа мемлекеттердің аумағындағы жауынгерлік іс-қимылдар мен бітімгершілік операциялардың қатысушыларын;
қызметте болудың шекті жасына жеткен, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттың қысқартылуына байланысты қызметтен шығарылған, жалпы қызмет ұзақтығы жиырма бес және одан көп жылдары бар адамдарға;
жалпы қызмет ұзақтығына қарамастан терроризмге қарсы операцияларға қатысушыларына.

Об утверждении Правил отдания почестей сотрудникам Службы государственной охраны Республики Казахстан при погребении
Приказ Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 9 апреля 2024 года № 11-66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2024 года № 34244
В соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 81 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан", подпунктом 82) пункта 21 Положения о Службе государственной охраны Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 814 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отдания почестей сотрудникам Службы государственной охраны Республики Казахстан при погребении.
2. Департаменту кадровой работы, боевой и специальной подготовки Службы государственной охраны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Службы государственной охраны Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Начальник Cлужбы
государственной охраны
Республики Казахстан
С. Исабеков
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Начальник Cлужбы
государственной охраны
Республики Казахстан
от 9 апреля 2024 года № 11-66
Правила отдания почестей сотрудникам Службы государственной охраны Республики Казахстан при погребении
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отдания почестей сотрудникам Службы государственной охраны Республики Казахстан при погребении (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 81 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан", подпунктом 82) пункта 21 Положения о Службе государственной охраны Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 814 и определяют порядок отдания почестей при погребении сотрудников Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее – СГО).
Действие настоящих Правил также распространяется на:
участников Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, боевых действий и миротворческих операций на территориях других государств независимо от общей продолжительности службы в специальных государственных органах Республики Казахстан;
лиц, уволенных со службы по достижении предельного возраста состояния на службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов, имеющих общую продолжительность службы двадцать пять лет и более;
участников антитеррористических операций независимо от общей продолжительности службы.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрмет эскорты – МКҚ қызметкерлерін жерлеу кезінде құрмет көрсету үшін тағайындалған қызметкерлер командасы;
2) құрмет қарауылы – қаралы іс-шараға шығарылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туына құрмет көрсету және МКҚ қызметкерлерін жерлеу кезінде салютті ату үшін тағайындалған қызметкерлер тобы;
3) ту ұстаушы – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын немесе МКҚ туын қаралы іс-шара өткізу орнына шығаруға тағайындалған қызметкер.
3. Мынадай жағдайларда құрмет көрсетілмейді:
1) егер қаза тапқан (қайтыс болған) адам құқыққа қайшы іс-әрекеттер жасаған кезде қаза тапса (қайтыс болса);
2) қаза тапқан (қайтыс болған) адамның жолдасының (әйелінің), туыстарының немесе заңды өкілінің қалауы бойынша оны жерлеу құрмет көрсету рәсімін өткізбей-ақ жүзеге асырылады.
2-тарау. Құрмет көрсетуді ұйымдастыру
4. Осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген адамдарға құрмет көрсетуді ұйымдастыру, МКҚ құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, әскери бөлімдердің командирлеріне жүктеледі.
5. МКҚ Бастығының немесе уәкілетті лауазымды адамның бұйрығымен құрмет көрсету үшін құрмет эскорты тағайындалады, олар мынадан тұрады:
1) құрмет қарауылынан;
2) мәйітті шығару және оны қабірге (мәйіті бар табытты) түсіруге арналған топтан;
3) қаза тапқанның (қайтыс болғанның) ордендері мен медальдарын бар болса, алып жүруге тағайындалған.
Қажет болған жағдайда құрмет қарауыл құрамынан жұп сақшылары мен чехолсыз және қаралы лентасы бар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын немесе МКҚ туын ұстаушылар қойылады.
Бұйрықта құрмет эскортының құрамы, арнаулы киім нысаны, қару-жарағы мен құрмет эскортының басшысы, сондай-ақ көлік құралдары (қажеттілік болса) көрсетіледі.
Құрмет эскортының арнаулы киім нысаны – салтанатты. Жылдың суық мезгілінде күнделікті-далалық киім нысанын киюге рұқсат етіледі.
6. Салютті ату үшін құрмет қарауылына бос патрондар беріледі, оларды алу және есептен шығару қорғаныс өнеркәсібі мен мемлекеттік қорғаныс тапсырысы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Құрмет эскорты жерлеу кезінде сәлемдесуді орындамайды.
8. Қайтыс болған адамның мәйітін (мәйіті бар табытты) тасымалдау үшін қажеттілік болса автомобильдік көлік бөлінеді.
9. Қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың ордендері мен медальдарын алып жүру үшін ордені немесе медальдары бар әрбір жастықшаға бір адамнан тағайындалады.
Қаза тапқанның (қайтыс болғанның) ордендері мен медальдары периметрі бойынша алтын жиекпен көмкерілген өлшемі 15х15 сантиметр болатын қызыл (қызылкүрең) түсті мата жастықшаға қыстырылады.
Әрбір орден бөлек жастықшаға бекітіледі. Медальдар бірнешеден бір жастықшаға қыстырылуы мүмкін.
Қаза болған (қайтыс болған) адамды арнаулы киім нысанында жерлеу туралы шешім қабылданған жағдайда, қабір қақпағында бас киім (фуражка) бекітіледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) почетный эскорт – команда сотрудников, назначенная для отдания почестей при погребении сотрудников СГО;
2) почетный караул – группа сотрудников, назначенная для отдания почестей Государственному Флагу Республики Казахстан или флагу СГО, выносимому на траурное мероприятие, и производства салюта при погребении сотрудников СГО;
3) знаменщик – сотрудник, назначенный для выноса Государственного Флага Республики Казахстан или флагу СГО к месту проведения траурного мероприятия.
3. Почести не отдаются в случаях:
1) если гибель (смерть) наступила при совершении погибшим (умершим) противоправных действий;
2) желания супруга (супруги), родственников или законного представителя погибшего (умершего) лица осуществить его погребение без проведения ритуала отдания почестей.
Глава 2. Порядок организации отдания почестей
4. Организация отдания почестей лицам, указанным в пункте 1 настоящих Правил, возлагается на руководителей структурных подразделений, воинских частей СГО.
5. Для отдания почестей приказом Начальника СГО либо уполномоченным должностным лицом, назначается почетный эскорт, который состоит из:
1) почетного караула;
2) группы для выноса и опускания тела (гроба с телом) в могилу;
3) группы для несения орденов и медалей погибшего (умершего) при их наличии.
При необходимости из состава почетного караула выставляются парные часовые и знаменщики с Государственным Флагом Республики Казахстан или флагом СГО без чехла и с траурной лентой.
В приказе указываются состав, специальная форма одежды, вооружение и старший почетного эскорта, а также транспортные средства (при необходимости).
Специальная форма одежды почетного эскорта – торжественная. В холодное время года допускается повседневно-полевая форма одежды.
6. Почетному караулу для производства салюта выдаются холостые патроны, получение и списание которых осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе.
7. Почетный эскорт во время похорон приветствие не выполняет.
8. При необходимости для перевозки тела (гроба с телом) покойного выделяется автомобильный транспорт.
9. Для несения орденов и медалей погибшего (умершего) назначается по одному человеку на каждую подушечку с орденом или с медалями.
Ордена и медали погибшего (умершего) прикрепляются к тканевым подушечкам красного (пурпурного) цвета размером 15х15 сантиметров, обрамленным золотистой каймой по периметру.
Каждый орден прикрепляется к отдельной подушечке. Медали могут прикрепляться по несколько на одной подушечке.
В случае принятия решения о захоронении погибшего (умершего) в специальной форме одежды, на крышке гроба прикрепляется головной убор (фуражка).

10. Қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкерді басқа жергілікті мекенде жерлеу кезінде, МКҚ бастығының орынбасарының санкциясымен қайтыс болған адамның мәйітін (мәйіті бар табытты) жерлеу орнына дейін еріп жүру және жерлеу үшін қызметкерлерге қатысуға жол беріледі.
11. Қайтыс болған адамның мәйітіне (мәйіті бар табытқа) құрмет қарауылын қою уақытын құрмет эскортының басшысы анықтайды.
12. Қажеттілік болса құрмет қарауылы өз құрамынан екі сақшы жұбын қояды. Бір сақшы жұбы мәйіттің (мәйіті бар табыттың) бас жағында, одан екі қадам жерде екі жағынан тұрады, екінші жұп – қайтыс болған адамның аяқ жағына тұрады. Сақшылардың әрбір жұбы басқа жұптарға бетімен тұрады және сапты тұрысты қабылдайды.
Сақшылар сол жақ жеңінде қаралы белгі шүберекті тағады.
13. Мәйітті (мәйіті бар табытты) шығару орнына келісімен құрмет эскорты мәйіт (мәйіті бар табыт) шығарылатын есікке алдымен қаратылып сапқа тұрғызылады.
14. Мәйітті (мәйіті бар табытты) ғимараттан шығару кезінде, құрмет эскорты мынадай тәртіпте қозғалады: алдында қайтыс болған адамның портретімен қызметкер жүреді, одан кейін үш-бес қадам қашықтықта бірінің артынан бірі – қайтыс болған адамның ордендері мен медальдарын наградаларының үлкендігіне байланысты ұстап жүретін қызметкерлер, олардан кейін тура сондай қашықтықта – гүлдесте ұстаған (қажет болса) қызметкерлер жүреді.
15. Қайтыс болған адамның мәйітін (мәйіті бар табытты) шығару кезінде құрмет эскортының бастығы сапта өз орнын қалдырмай мынадай команда береді: "Тік тұр", бұл ретте оң қолын бас киімге қояды. Сапта тұрған барлық қызметкерлер, мәйіт (мәйіті бар табыт) жаққа басын бұрады.
Саптан тыс тұрған қызметкерлер мәйітті (мәйіті бар табытты) шығару кезінде саптық тұрысты қабылдайды және оқ қолын бас киімге қояды.
16. Мәйітті (мәйіті бар табытты) жерлеу орнына жаяу тасымалдау кезінде жұп сақшылары мәйіттің (мәйіті бар табыттың) екі жағынан жүріп отырады.
Мәйітті (мәйіті бар табытты) жерлеу орнына автомобиль көлігінде тасымалдау кезінде, жұп сақшылары мәйітті (мәйіті бар табытты) сол немесе артынан келе жатқан автомобиль көлігінде еріп жүреді.
17. Жерлеуге келген қызметкерлер бір немесе екі сапқа мәйіт (мәйіті бар табыт) орнында және өлікті құрметтеп жерлеу салты болатын жолдың екі жағына тұрғызылады.
18. Жерлеу орнына келісімен қызметкерлер гүлдестемен, ордендермен және медальдармен, сондай-ақ жұп сақшылары қабір жанында тұрады.

10. При погребении погибшего (умершего) сотрудника в населенном пункте в пределах Республики Казахстан, с санкции заместителя Начальника СГО допускается сопровождение сотрудниками тела (гроба с телом) покойного до места погребения и участия в похоронах.
11. Время выставления почетного караула к телу (гробу с телом) покойного определяется старшим почетного эскорта.
12. Для отдания почестей почетный караул из своего состава выставляет две пары часовых. Одна пара часовых становится по обе стороны тела (гроба с телом) покойного, в двух шагах от него, у изголовья, вторая пара – у ног покойного. Каждая пара часовых становится лицом к другой паре и принимает строевую стойку.
Часовые на левом рукаве носят траурную повязку.
13. По прибытии к месту выноса тела (гроба с телом) почетный эскорт выстраивается в развернутом строю фронтом к выходу, откуда будет вынесено тело (гроб с телом).
14. При выносе тела (гроба с телом) из здания, почетный эскорт выдвигается в следующем порядке: впереди идет сотрудник с портретом покойного, за ним на дистанции трех-пяти шагов один за другим – сотрудники с орденами и медалями покойного в порядке старшинства наград, за ними на той же дистанции – сотрудники с венками (при необходимости). Затем следуют с телом (гробом с телом) лица, сопровождающие покойного и почетный караул.
15. В момент выноса тела (гроба с телом) покойного, начальник почетного эскорта не оставляя своего места в строю подает команду: "Смирно", при этом прикладывает правую руку к головному убору. Все сотрудники, находящиеся в строю, поворачивают голову в сторону тела (гроба с телом).
Сотрудники, находящиеся вне строя, при выносе тела (гроба с телом) принимают строевую стойку и прикладывают правую руку к головному убору.
16. При перемещении тела (гроба с телом) к месту захоронения в пешем порядке, парные часовые следуют по обеим сторонам тела (гроба с телом).
При перемещении тела (гроба с телом) к месту захоронения на автомобильном транспорте, парные часовые сопровождают тело (гроб с телом) сидя в этом либо следом идущем автомобильном транспорте.
17. Сотрудники, прибывшие на похороны, выстраиваются в одну или две шеренги у места выноса тела (гроба с телом) и на подходе к месту погребения по обе стороны пути, по которому будет проходить процессия.
18. По прибытии к месту погребения сотрудники с венками, орденами и медалями, а также парные часовые становятся у могилы по обе стороны, в двух шагах от могилы. Каждая пара часовых и сотрудники с венками, орденами и медалями становятся лицом к другой паре и принимает строевую стойку.

19. Қайтыс болған адамның мәйітін (мәйіті бар табытты) қабірге түсірер алдында қаралы митинг өткізіледі.
Мәйітті (мәйіті бар табытты) түсіру кезінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы немесе МКҚ туы төмен түсіріледі. Құрмет қарауыл құрамынан тағайындалған қызметкерлер үш рет дүркіндетіп салют атады.
Сақшылар жерлеу салты аяқталысымен алынады.
20. Қайтыс болған адамның мәйітін өртеген жағдайда құрмет эскорты крематория алдына, сапқа жерлеу салты қозғалысының бағытына параллель тұрғызылады.
Қаза болғанның мәйітін (мәйіті бар табытын) өртеу үшін түсіру кезінде құрмет эскорты басшысының сигналдары бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен МКҚ туы түсіріледі және үш рет дүркіндетіп салют атылады.
21. Жерлеу кезінде құрмет көрсету рәсімі әрбір жағдайда туыстарының немесе қаза болған (қайтыс болған) адамның жерлеуін ұйымдастыратын адамдардың келісімі бойынша жүзеге асырылады.

19. Перед опусканием тела (гроба с телом) покойного в могилу проводится траурный митинг.
При опускании тела (гроба с телом) Государственный Флаг Республики Казахстан или флаг СГО склоняется. Назначенные из состава почетного караула сотрудники производят салют тремя залпами.
Часовые снимаются по окончании ритуала погребения.
20. В случае кремации тела покойного почетный эскорт выстраивается у крематория фронтом, параллельно направлению движения похоронной процессии.
При опускании тела (гроба с телом) покойного для кремации по сигналам старшего почетного эскорта Государственный Флаг Республики Казахстан или флаг СГО склоняется и производится салют тремя залпами.
21. Ритуал отдания почестей при погребении в каждом случае производится по согласованию с родственниками либо с лицами, организующими похороны погибшего (умершего).