"Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 3-3/997 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 18 сәуірдегі № 128 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 сәуірде № 34277 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 3-3/997 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12386 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге (адамның интеллектуалды шығармашылық қызметінің нәтижесі болып табылатын, аң шаруашылығы, қоян шаруашылығы, марал шаруашылығы, қашыр шаруашылығы, бұғы шаруашылығы, есек шаруашылығы, құс шаруашылығы, балара шаруашылығы, балық шаруашылығы, ит шаруашылығы сияқты мал шаруашылығының қосымша салаларын қоса алғанда, жануарлардың жаңа тұқымдарын) арналған өтінімді қарау тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Егер бір тұқым үшін патент беруге арналған өтінім Қазақстан Республикасында және басқа елдергеде берілсе, онда тұқымның атауы осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сай келмейтін жағдайларды қоспағанда, бірдей болуы тиіс.
8. Мемлекеттік комиссия тұқым атауының осы Қағидаларға 6 және 7-тармақтарда көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру нәтижелері бойынша сараптамалық ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауын тексерудің оң нәтижесі туралы қорытындыны не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауын тексерудің теріс нәтижесі туралы қорытындыны үш данада жібереді.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 3-3/997 "Об утверждении Правил рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2024 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2024 года № 34277
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 3-3/997 "Об утверждении Правил рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12386) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" (далее – Закон) и определяют порядок рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность (новых пород животных, включая дополнительные отрасли животноводства, такие как звероводство, кролиководство, мараловодство, муловодство, оленеводство, ословодство, птицеводство, пчеловодство, рыбоводство, собаководство, являющихся результатом интеллектуальной творческой деятельности человека).";
подпункт 4) пункта 2 исключить;
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Если заявка на выдачу патента для одной и той же породы подается в Республику Казахстан и в другие страны, то наименование одной и той же породы должно быть одинаковым, за исключением случаев, когда наименование породы не отвечает требованиям пункта 6 настоящих Правил.
8. Государственная комиссия по результатам проверки правильности наименования породы на соответствие требованиям, указанным в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, направляет в экспертную организацию в трех экземплярах заключение о положительном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо заключение об отрицательном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

9. Егер тұқымның атауы осы Қағидаларға 6 және 7-тармақтарда көрсетілген талаптарға жауап бермесе, онда сараптамалық ұйымның сұрауы бойынша өтінім беруші екі ай мерзімде тұқымның жаңа атауын ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 18 сәуірдегі
№ 128 бұйрығына
1-қосымша
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мекенжайы: __________________________ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының төрағасы _________________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы) 20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетiстiктiң атауын тексерудің оң нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Селекциялық жетістіктің ұсынылып отырған атауы
Селекциялық жетістіктің атауы
Өтінім беруші (лер)
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауына берілген өтінім материалдары сараптамасының нәтижесінде жаңа селекциялық жетiстiктiң атауы "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігі белгіленді.
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _______________________________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _______________________________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 18 сәуірдегі
№ 128 бұйрығына
2-қосымша
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мекенжайы: __________________________ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының төрағасы _________________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы) 20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетiстiктiң атауын тексерудің теріс нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Селекциялық жетістіктің ұсынылып отырған атауы
Селекциялық жетістіктің атауы
Өтінім беруші (лер)
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауына берілген өтінім материалдары сараптамасының нәтижесінде жаңа селекциялық жетiстiктiң атауы "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіндігі белгіленді.
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _______________________________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _______________________________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)

9. В случае, если наименование породы не отвечает требованиям, указанным в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, то по запросу экспертной организации заявитель в двухмесячный срок предлагает новое наименование породы.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2024 года № 128
Приложение 1
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: ________________________________
Государственная комиссия по испытанию
и апробации пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Утверждаю Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение о положительном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве
Основание проведения проверки
Дата поступления
Предлагаемое наименование селекционного достижения
Название селекционного достижения
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки наименования нового селекционного достижения в животноводстве установлено, что наименование нового селекционного достижения соответствует требованиям статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений".
Члены: _____________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2024 года № 128
Приложение 2
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: _______________________________
_____________________________________
Государственная комиссия по испытанию
и апробации пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Утверждаю Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение об отрицательном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве
Основание проведения проверки
Дата поступления
Предлагаемое наименование селекционного достижения
Название селекционного достижения
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки наименования нового селекционного достижения в животноводстве установлено, что наименование нового селекционного достижения не соответствует требованиям статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений".
Члены: _____________ ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))