"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына және "Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 22 сәуірдегі № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 сәуірде № 34284 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
202-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"202. Осы Қағидалардың 206-тармағын қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш:
1) техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – бес жұмыс күні ішінде;
2) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – он жұмыс күні ішінде қаралады.";
210-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келген кезде табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне қосу үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
306-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"306. Жария тыңдау хаттамасы мен материалдарынан істер қалыптастырылады және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) сәйкес сақталады.";
4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22036 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысандарында:

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" и в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 января 2021 года № 2 "Об утверждении типовых форм технических условий на подключение к инженерным сетям"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 апреля 2024 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2024 года № 34284
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 202 изложить в следующей редакции:
"202. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги, за исключением пункта 206 настоящих Правил, рассматривается:
1) для технически несложных объектов – в течение пяти рабочих дней;
2) для технически сложных объектов – в течение десяти рабочих дней.";
часть вторую пункта 210 изложить в следующей редакции:
"При соответствии выполненных работ техническим условиям, подключение к регулируемой услуге субъекта естественной монополии осуществляется в течение трех рабочих дней.";
пункт 306 изложить в следующей редакции:
"306. Протокол и материалы публичного слушания формируются в дела и хранятся в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 января 2021 года № 2 "Об утверждении типовых форм технических условий на подключение к инженерным сетям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22036) следующие изменения:
в Типовых формах технических условий на подключение к инженерным сетям, утвержденных указанным приказом:

3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысанында:
5-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 9-3) тармақшасында көзделген жасыл екпелерді суаруға ауызсу сапасындағы суды пайдалану;".
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуы бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 22 сәуірдегі
№ 16 бұйрығына
1-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
4-қосымша
4-нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты
(болған жағдайда) немесе
заңды тұлғаның атауы
_________________________
Тұтынушының
мекенжайы, телефоны, факсы
және электрондық поштасы:
______________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш
1. Объектінің толық атауы:
_______________________________________________________________
(тұрғын үй, дәмхана, дүкен және өзге де)
2. Көрсетілетін қызметке қосылатын объектінің мекенжайы____________.
3. Жалпы жылытылатын аудан: _____;
4. Мынадай газ тұтыну жабдығын пайдалану үшін:
1) жылыту қазандығы ____________________________________________;
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші/қажетті газ тұтыну қуаты)
2) газ плитасы __________________________________________________;
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші/қажетті газ тұтыну қуаты)

приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Типовой форме технических условий на подключение к сетям в сфере водоснабжения и (или) водоотведения, утвержденной указанным приказом:
абзац четвертый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"использование воды питьевого качества на полив зеленых насаждений, предусмотренных подпунктом 9-3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";".
3. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 апреля 2024 года № 16
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 4
Потребитель:
________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_________________________
_________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям газоснабжения
1. Полное наименование объекта:
_____________________________________________________________.
(жилой дом, кафе, магазин, и прочее)
2. Адрес объекта подключения к услуге ___________________________.
3. Общая отапливаемая площадь: _________________________________.
4. Для использования следующего газопотребляющего оборудования:
1) отопительный котел __________________________________________;
количество (штука) (марка/ модель/ производитель/
требуемая мощность газопотребления)
2) газовая плита ________________________________________________;
количество (штука) (марка/ модель/ производитель/
требуемая мощность газопотребления)

3) ағынды су жылытқыш _________________________________________;
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші/қажетті газ тұтыну қуаты)
4) өзге де_____________________.
5. Газды ең көп сағат тұтынудың болжамды шығысымен______;
6. Мыналарды қоса беремін:_______________.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 22 сәуірдегі
№ 16 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы
Газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны _________ ж. тіркеу нөмірі _______
1. Объектінің толық атауы: ________________________________________
(тұрғын үй, дәмхана, дүкен және өзге)
2. Жалпы жылытылатын аудан: _____;
3. Көрсетілетін қызметке қосылатын объектінің мекенжайы _____________.
4. Техникалық шарттарды беруге негіздеме (қажеттісін белгілеңіз):
1) газбен жабдықтау жүйелеріне қосылатын жаңа объектілерді жобалау және кейіннен салу;
2) қолданыстағы газбен жабдықтау жүйесінен тұтынылатын көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайту;
3) егер бұл тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сипаттамаларының өзгеруіне әкелетін болса, объектіні реконструкциялау;
4) объектіні қайта бейіндеу.
5. Жабдықтың негізгі сипаттамалары: газ жабдығын орнату___________.
6. Газды тұтынудың ең көп сағаттық болжанатын шығысы ________________________ метр3/сағ.
7. Қосу нүктесі: газ құбырының сипаттамалары (тарту типі, диаметрі миллиметрмен, қысым Мегапаскальмен (бұдан әрі – МПа)
____________________________________________________________.
8. Газдың жану жылуы _________, Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 420-НҚ бұйрығымен бекітілген МЕМСТ 5542-2022 "Өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдар. Техникалық шарттарға" сәйкес кемінде 7600 килокалория/метр3.
9. Газбен жабдықтау және монтаждау жұмыстарының жобасын орындауды құрылыс нормаларына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығымен бекітілген Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға (бұдан әрі – Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) сәйкес тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.

3) проточный водонагреватель ____________________________________;
количество (штука) (марка/ модель/ производитель/
требуемая мощность газопотребления)
4) прочее_______________________________________________________.
5. С предполагаемым расходом максимального часового потребления газа ____.
6. Прилагаю: ___________________________________________________.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 апреля 2024 года № 16
Приложение 3 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 января 2021 года № 2
Форма
Потребитель:
________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
или наименование
юридического лица
Типовая форма технических условий на подключение к сетям газоснабжения
Регистрационный номер_________ от _______ года.
1. Полное наименование объекта:
________________________________________________________________.
(жилой дом, кафе, магазин, и прочее)
2. Общая отапливаемая площадь: ___________________________________.
3. Адрес объекта подключения к услуге
________________________________________________________________.
4. Основание для выдачи технических условий (отметить нужное):
1) проектирование и последующее строительство новых объектов, присоединяемых
к системам газоснабжения;
2) увеличение объемов потребляемых услуг из действующей системы газоснабжения;
3) реконструкция объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик
потребляемых услуг;
4) перепрофилирование объекта.
5. Основные характеристики оборудования: установка газового оборудования
_____________________________________________________________________.
6. Предполагаемый расход максимального часового потребления газа - __ метр3/час.
7. Точка подключения: характеристики газопровода (тип прокладки,
диаметр в миллиметрах, давление в Мегапаскаль (далее – МПа)
______________________________________________________________________.
8. Теплота сгорания газа _________, не менее 7600 килокалорий/метр3 согласно
ГОСТ 5542-2022 "Газы горючие природные промышленного
и коммунально-бытового назначения. Технические условия", утвержденного
приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии
Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 19 декабря 2022
года № 420-НҚ.
9. Выполнение проекта газоснабжения и монтажных работ осуществляется
в соответствии со строительными нормами и Требованиями по безопасности объектов
систем газоснабжения, утвержденными приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан
13 ноября 2017 года под № 15986) (далее – Требования по безопасности объектов
систем газоснабжения) организациями, имеющими лицензию на осуществление
соответствующих видов деятельности.

10. Қолданыстағы газ тарату желісінің өткізу қабілетін ұлғайту немесе желілердің орнын ауыстыру қажеттілігінің негіздемесі (қосудың баламалы көздері жағдайлары үшін).
11. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығымен бекітілген 4.03-01-2011 ҚР ҚН "Газ тарату жүйелеріне", Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс істері комитетінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы № 461 бұйрығымен бекітілген 4.03-01-2003 ХҚН "Газ тарату жүйелеріне" және Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкес сыртқы газ құбырларын төсеу.
12. Қысым реттегіштерін орнату (0,005 МПа дейінгі төмен қысымды газ құбырларынан қосылудың техникалық мүмкіндігі болмаған кезде).
13. Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкес сыртқы газ құбырларында ажыратқыш құрылғыларды қолдану.
14. Тот басудан электрохимиялық қорғау шаралары (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2017 жылғы 29 мамырдағы № 145-нқ бұйрығымен бекітілген 9.602-2016 МЕМСТ "Ескіру мен коррозиядан қорғаудың бірыңғай жүйесі. Жар асты құрылыстары. Коррозиядан қорғаудың жалпы талаптарға" сәйкес жерүсті болат газ құбырлары үшін, жерасты болат газ құбырлары үшін сырлау);
15. Көрсетілетін қызметтерді тұтынуды есептеу үшін типтері Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығымен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18079 болып тіркелген) белгіленген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген қажетті коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етіледі, олардың өлшем құралдарын бастапқы немесе кезең-кезеңімен тексеру туралы құжаттары болады.
16. Объектіні қосуды газ тарату ұйымы осы техникалық шарттардың талаптары толық көлемде орындалғаннан кейін жүргізеді.
17. Техникалық шарттар үш жылға беріледі және оларды сәулет және қала құрылысы органдары мемлекеттік қала құрылысы кадастрына ұсынады.
Құрылыстың нормативтік ұзақтығы үш жылдан асқан жағдайда, техникалық шарттардың қолданылу мерзімі құрылыстың басталғаны туралы растайтын құжаттардың ұсынылу талабымен құрылыс кезеңіне ұзартылады.
Құрылыстың басталғаны туралы растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, техникалық шарттар берілген күнінен бастап үш жыл өткен соң жарамсыз деп есептеледі.

10. Обоснование необходимости увеличения пропускной способности существующей
газораспределительной сети, или переноса сетей (для случаев альтернативных
источников подключения).
11. Прокладка наружных газопроводов в соответствии с СН РК 4.03-01-2011
"Газораспределительные системы", утвержденными приказом Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными
ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, МСН 4.03-01-2003 "Газораспределительные
системы", утвержденными приказом Комитета по делам строительства
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года
№ 461 и Требованиями по безопасности объектов систем газоснабжения.
12. Установка регуляторов давления (при отсутствии технической возможности
подключения от газопроводов низкого давления до 0,005 МПа).
13. Применение отключающих устройств на наружных газопроводах осуществляется
согласно Требованиям по безопасности объектов систем газоснабжения.
14. Меры электрохимической защиты от коррозии (покраска для надземных стальных
газопроводов, для подземных стальных газопроводов в соответствии с ГОСТ 9.602-2016
"Единая система защиты от коррозии и старения. Сооружения подземные. Общие
требования к защите от коррозии", утвержденным приказом Председателя Комитета
технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан от 29 мая 2017 года № 145-од).
15. Для расчетов потребления услуг обеспечиваются необходимыми приборами
коммерческого учета, типы которых внесены в Реестр государственной системы
обеспечения единства измерений, в порядке, установленном Правилами ведения
реестра государственной системы обеспечения единства измерений, утвержденными
приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 929 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 18079), которые имеют документы
о первичной или периодической поверке средств измерений.
16. Подключение объекта производится газораспределительной организацией
после выполнения требования настоящих технических условий в полном объеме.
17. Технические условия выдаются на три года и представляются органами
архитектуры и градостроительства в государственный градостроительный кадастр.
В случае превышения нормативной продолжительности строительства более трех лет
срок действия технических условий продлевается на период строительства
при условии представления подтверждающих документов о начале строительства.
В случае непредставления подтверждающих документов о начале строительства
технические условия по истечении трех лет с даты выдачи считаются недействительными.