Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 2024 жылғы 19 сәуірдегі № 11-1-4/184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 23 сәуірде № 34291 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Қамтамасыз ету және құжат айналымы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Сыртқы істер Министрі
М. Нұртілеу
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Сыртқы істер Министрі
2024 жылғы 19 сәуірдегі
№ 11-1-4/184 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына (бұдан әрі – Заң), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес әзірленді.

Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 апреля 2024 года № 11-1-4/184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2024 года № 34291
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
2. Департаменту обеспечения и документооборота Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений о выполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра-
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Нұртілеу
"Согласован"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Заместитель Премьер-
Министра-Министр
иностранных дел
Республики Казахстан
от 19 апреля 2024 года
№ 11-1-4/184
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" (далее – Закон), а также Требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 (далее – Требования).

2. Осы Нұсқаулық мынадай объектілерге (бұдан әрі – объектілер) қолданылады:
1) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) орталық аппаратының ғимараты;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген объектілерді террористік тұрғыдан осал топтарға жатқызу қағидалары мен өлшемдеріне (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес айқындалған Министрліктің ведомстволары мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының объектілері.
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 8 тамыздағы № 11-1-4/431 ҚБП бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33341 болып тіркелген) бекітілген Террористік тұрғыдан осал Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерін терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықпен регламенттелген терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне қолданылмайды.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс жүйесі – ақпаратты (ақпарат) беруге (алмасуға), объектінің күзет қызметінің жұмысын жедел басқаруға арналған техникалық құралдар мен арнайы бөлінген байланыс арналарының жиынтығы;
2) баланс ұстаушылар – осы Нұсқаулықтың 2-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысына сәйкес мекемелер және Министрліктің қарамағындағы бекітілген ұйымдар;
3) бейнебақылау жүйесі – өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған бейнеарналардың, бейнедеректерді жазу мен сақтаудың бағдарламалық және техникалық құралдарының, сондай-ақ бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
4) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;
5) күзет қызметінің субъектісі – күзет қызметін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар Ішкі істер органының мамандандырылған күзет бөлімшелері және жеке күзет ұйымдары.
6) объектілердің басшылары – баланс ұстаушылардың басшылары;
7) объектілердің персоналы – объектілердің қызметкерлері;
8) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
9) оқу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын алу тәсілдері;

2. Настоящая Инструкция распространяется на следующие объекты (далее – объекты):
1) административное здание центрального аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство);
2) объекты ведомств и подведомственных организаций Министерства, определенные в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее – Правила).
Настоящая Инструкция не распространяется на загранучреждения Республики Казахстан, мероприятия по обеспечению антитеррористической защищенности которых регламентированы Инструкцией по организации антитеррористической защиты загранучреждений Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении, утвержденной приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 8 августа 2023 года № 11-1-4/431 ДСП (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33341).
3. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) система связи – совокупность технических средств и специально выделенных каналов связи, предназначенных для передачи (обмена) информации (информацией), оперативного управления деятельностью служб охраны объекта;
2) балансодержатели – государственные учреждения и организации, находящиеся в ведении Министерства в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, указанные в пункте 2 настоящей Инструкции, за которыми закреплено имущество;
3) система видеонаблюдения – совокупность функционирующих видеоканалов, программных и технических средств записи и хранения видеоданных, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
4) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
5) субъект оказания охранных услуг - специализированные охранные подразделения и частные охранные организации органов внутренних дел, имеющие соответствующую лицензию на осуществление охранных услуг;
6) руководители объектов – руководители балансодержателей;
7) персонал объекта – руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
8) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
9) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;

10) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін болдырмайтын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
11) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
12) эксперимент – террористік тұрғыдан осал Министрілік объектілеріне терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, оның зардаптарын барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуге дайындалған бағалау жөніндегі іс-шара.
4. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы өткізілетін іс-шаралардың уақтылы жүргізілуіне, сараланған тәсілге, барабарлық және кешенділік қағидаттарына негізделеді.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады
5. Терроризмге қарсы қорғау мәселелері бойынша объектілердің қызметін үйлестіру обьектілердің басшылары айқындайтын лауазымды тұлғаларға (бұдан әрі – лауазымды тұлға) жүктеледі.
6. Объектілерде терроризм актісін жасау тәуекелін төмендету және объектілердің ықтимал Террористік қатерлердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында лауазымды тұлғалар келесі әрекеттерді қамтамасыз етеді:
Қағидаларға сәйкес объектілерді террористік тұрғыдан осал топтарға жатқызу туралы шешімдерді дайындауды;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті) Террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігі және олардың объектілер үшін салдарын модельдеу туралы ақпаратын талдауды;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік және (немесе) ішкі істер органдарының террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге қатысты ұсынымдарын қорытуға және олардың негізінде осы Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар әзірлеуді;
объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін мемлекеттік бақылау қорытындылары, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою бойынша қабылданатын шаралар объектілеріндегі эксперименттердің нәтижелері бөлігінде ақпаратты жинақтауды және талдауды;
объектілердің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға бағытталған шараларды әзірлеуді;
объектілер үшін террористік сипаттағы ықтимал қауіптерді нақтылауды;
объектіде терроризм актісін жасауға және оларды жою жөніндегі шараларды іске асыруға ықпал ететін себептер мен жағдайларды айқындауды;
объектілерді қажетті инженерлік-техникалық құралдармен жарақтандыруды;
белгіленген өткізу режимін қамтамасыз етуді;
объектілер персоналын даярлауды (оқытуды) ұйымдастыру және күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен терроризм актісін жасау қатерлеріне алғашқы ден қоюға нұсқама жүргізу (терроризм актісін жасау белгілерін анықтау, бұл туралы басшылыққа, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлау);
терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуын бақылауды;
жасалған терроризм актісі туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік және (немесе) ішкі істер органдарын уақтылы хабардар етуді;
объектінің персоналын және күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін террористік сипаттағы қатерлерге алғашқы ден қою дағдыларына үйретуді;
объектіде терроризм актісін жасау кезінде персонал мен келушілерді хабардар етуді және эвакуациялауды ұйымдастыруды;
объектінің терроризмге қарсы қорғалуының паспортын уақтылы жасау және оны өзекті күйде ұстауды;
негізгі құтқару, авариялық және өзге де қызметтер келгенге дейін адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төндіретін жағдайларды қоспағанда, терроризм актісінің салдарын жоюға және азайтуға бағытталған бастапқы ден қою шараларын ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдарды қалыптастыруды;
тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің қауіпсіздігін және объектінің (сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газ жабдығы, өрт сөндіру), объект персоналы мен келушілер қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шұғыл шараларды дайындау және ұйымдастыру, эвакуациялау жолдарын айқындау, персоналды қорғану құралдарымен қамтамасыз ету, аталған қызмет учаскелері үшін жауапты адамдарды белгілеу бойынша шараларды іске асырады.

10) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
11) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
12) эксперимент – мероприятие по оценке готовности объектов Министерства, уязвимых в террористическом отношении, к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации его последствий.
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму.
4. Антитеррористическая защищенность объектов основывается на принципах заблаговременности проводимых мероприятий, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.
5. Координация деятельности объектов по вопросам антитеррористической защищенности возлагается на должностные лица объектов (далее – должностные лица), определяемые руководителями объектов.
6. В целях снижения риска совершения акта терроризма на объектах и обеспечения готовности объектов к минимизации и (или) ликвидации последствий возможных террористических угроз, должностные лица реализуют меры по:
подготовке решений об отнесении объектов к уязвимым в террористическом отношении в соответствии с Правилами;
анализу информации Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности) о характере и специфике террористических угроз и моделировании их последствий для объектов;
обобщению рекомендаций органов национальной безопасности и (или) внутренних дел Республики Казахстан касательно обеспечения антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, и выработке на их основе изменений и дополнений в настоящую Инструкцию;
обобщению и анализу информации в части итогов государственного контроля за состоянием антитеррористической защищенности объектов, а также результатов экспериментов на объектах принимаемых мер по устранению выявленных недостатков;
выработке мер, направленных на повышение уровня антитеррористической защищенности объектов;
уточнению вероятных угроз террористического характера для объектов;
определению причин и условий, способствующих совершению акта терроризма на объекте и реализацией мер по их устранению;
оснащению объектов необходимыми инженерно-техническими средствами;
обеспечению установленного пропускного режима;
организации подготовки (обучения) персонала объектов, и проведение инструктажа с работниками субъектов охранной деятельности к первичному реагированию на угрозы совершения акта терроризма (выявление признаков совершения акта терроризма, информирование об этом руководства, правоохранительных и (или) специальных государственных органов);
контролю за соблюдением требований по обеспечению антитеррористической защищенности;
своевременному информированию органов национальной безопасности и (или) внутренних дел Республики Казахстан о совершенном акте терроризма;
обучению персонала объекта и сотрудников субъектов охранной деятельности навыкам первичного реагирования на угрозы террористического характера;
организации оповещения и эвакуации персонала и посетителей при совершении акта терроризма на объекте;
своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта его надлежащем хранении;
формированию сил и средств, необходимых для организации мер первичного реагирования, направленных на ликвидацию и минимизацию последствий акта терроризма, за исключением случаев, прямо угрожающих жизни и здоровью людей, до прибытия основных спасательных, аварийных и иных служб;
подготовке и организации экстренных мер по обеспечению безопасности систем жизнеобеспечения и безопасности объекта (водоснабжения, электроснабжения, газового оборудования, пожаротушения), персонала и посетителей объекта, определением путей эвакуации, обеспечением персонала средствами защиты, определением ответственных лиц за указанные участки деятельности.

2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
7. Объектілерде объектінің ерекшелігіне сәйкес келетін өткізу режимі белгіленеді.
8. Осы Нұсқаулықтың 67-тармағының 2) тармақшасына сәйкес екінші санаттағы объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасалады.
Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт болмаған жағдайда лауазымды адамдар объект басшыларына объектіде өткізу режимін тікелей орындауға жауапты адамдарды айқындау туралы ұсыныс енгізеді.
9. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу кезінде күзет қызметі субъектісі іске асыратын терроризмге қарсы қорғауды және қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі күзет іс-шаралары көрсетіледі, оларға мыналар жатады:
1) қызметкерлер мен көлік құралдарын объектіге немесе оның бөліктеріне (аймағына) санкцияланған рұқсат беруді ұйымдастыру;
2) объект аумағында құқыққа қарсы ниеті бар адамдарды, сондай-ақ оларды іске асыру үшін пайдаланылатын құралдар мен заттарды анықтау;
3) объектіні күзету, объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін және дағдарысты аймақтарды қорғау (бақылау), оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуына жол бермеу;
4) жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен оқу іс-шараларын ұйымдастыру;
5) осы Нұсқаулықта көзделген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес объектіде орнатылған техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалану.
10. Объектілер үшін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі:
1) объектіде қызметкерлердің жұмыс кестесі және оларды жұмыстан тыс және жұмыс уақытында өткізу тәртібі;
2) келушілерді объектіге өткізу тәртібі;
3) материалдық құндылықтарды әкелу (әкету), әкелу (әкету) тәртібі;
4) объектілердің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесі (кіру қақпасы, кіру есігі, қосалқы шығу, бірінші қабаттың терезелері, жертөле үй-жайы);
5) кіру учаскесі кемінде екі негізгі учаскеде орнатылады:
бірінші учаске – қызметкерлерге және өзге де келушілерге кіруге шек қойылмаған ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
екінші учаске – адамдардың белгілі бір санатына кіруге рұқсат етілген ғимараттар және (немесе) үй-жайлар-электр қалқаны, қазандық, серверлік, күрделі техникалық жабдығы бар үй-жайлар);

Глава 2. Требования к организации пропускного режима
7. На объектах устанавливается пропускной режим, соответствующий специфике объекта.
8. Для обеспечения антитеррористической защищенности объектов второй категории согласно подпункту 2) пункта 67 настоящей Инструкции, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке заключается договор об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности.
В случае отсутствия договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности должностные лица вносят на имя руководителя объекта предложение об определении лиц, ответственных за непосредственное выполнение пропускного режима на объекте.
9. При заключении договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности в договоре охранных услуг указываются мероприятия, реализуемые субъектом охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защищенности и должного уровня безопасности, к которым относятся:
1) организация санкционированного допуска сотрудников и транспортных средств на объект или его части (зоны);
2) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, которые используются для их реализации;
3) охраны объекта, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
4) организация учебных мероприятий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование технических средств защиты, установленных на объекте, согласно требованиям, к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренные настоящей Инструкции.
10. Порядок организации пропускного режима для объектов предусматривает:
1) график работы работников на объекте и порядок их пропуска в рабочее и не рабочее время;
2) порядок пропуска на объект посетителей;
3) порядок вноса (выноса), ввоза (вывоза) материальных ценностей;
4) перечень потенциально опасных участков объектов (входные ворота, входная дверь, запасной выход, окна первого этажа, подвальное помещение);
5) участок доступа устанавливается на не менее двух основных участках:
первый участок – здания, территории, помещения доступ, в которые работникам и иным посетителям не ограничен;
второй участок – здания и (или) помещения доступ, в которые разрешен определенным категориям лиц – электрощитовые, котельные, серверные, помещения со сложным техническим оборудованием;

6) Министрліктің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілерге және аумағына алып өтуге тыйым салынған нәрселер мен заттардың тізбесі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада айқындалған;
7) мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша қызмет көрсететін адамдарды өткізу тәртібі;
8) объект қызметкерлерін жұмыс орындарына жаппай өткізуді жүзеге асыруға арналған орындар (Негізгі және қосалқы) және оларды бақылау тәртібі.
11. Объектілердегі өткізу режимі өткізу және объектішілік режим тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады, оны лауазымды адамдар әзірлейді және объектілердің басшылары бекітеді.
12. Әрбір объектіде өткізу және объектішілік режимдер тәртібін ұйымдастыру негізінде оған тән ерекшеліктерді ескере отырып, көзделетін лауазымдық нұсқаулық әзірленеді:
1) объектіге кірген кезде жеке басын куәландыратын тиісті құжаттарды тексеру;
2) автокөлік құралдарын объектінің аумағына өткізу кезінде тиісті құжаттарды тексеру және әкелінетін тауарлардың сипаты;
3) Қызметтік істер бойынша объектіге баратын басқа ұйымдардан келген адамдардың құжаттарын және келу мақсаттарын тексеру, келушілер кітабына тиісті жазбалар жасау;
4) объектілердің аумағын ішкі үй-жайларды тексеру, объектінің периметрін тексеру және олардың зақымдану мәніне тексеру, бөгде, жарылыс қаупі бар және күдікті заттарды анықтау тұрғысында тұрақты аралау;
5) барлық анықталған бұзушылықтар туралы объектінің басшысына және күзет кәсіпорнындағы өзінің тікелей бастықтарына дереу баяндау;
6) белгіленген ережелерді бұза отырып, объектінің аумағына кіруге және (немесе) жұмыскерлерге қатысты құқыққа қайшы әрекеттер жасауға тырысатын адамдар анықталған кезде, объектінің периметріне жақын жерде ұзақ уақыт тұрған белгісіз автокөлік табылған кезде нақты объектінің жарақтандырылуын негізге ала отырып, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-әрекеттері.
13. Лауазымдық нұсқаулық иесіздендірілген және әр объект үшін оның ерекшеліктерін ескере отырып әзірленеді және оны объектілердің басшылары бекітеді.
14. Өткізу режимін сапалы ұйымдастыру мақсатында объектіде күзет қызметкерінің (қызметкерлерінің) посты көзделеді.
15. Объектінің өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі туралы хабарламалар объектінің әкімшілігімен көруге болатын орындарда (объектіге кірген кезде) орналастырылады.
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
16. Лауазымды тұлғалар обьектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету бойынша профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырушылар болып табылады.

6) перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и на объекты уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства определен в приложении 1 к настоящей Инструкции;
7) порядок пропуска лиц, оказывающих услуги по договору о государственных закупках;
8) места (основные и запасные) для осуществления массового пропуска работников объекта на рабочие места и порядок их контроля.
11. Пропускной режим на объектах осуществляется согласно порядку пропускного и внутриобъектового режима, который разрабатывается должностными лицами и утверждается руководителями объектов.
12. На основании организации порядка пропускного и внутриобъектового режимов на каждом объекте, с учетом присущих ему особенностей, разрабатывается должностная инструкция, в которой предусматривается:
1) проверка соответствующих документов, удостоверяющих личность, при входе на объект;
2) проверка соответствующих документов и характер ввозимых товаров при пропуске на территорию объекта автотранспортных средств;
3) проверка документов и цели прибытия лиц из других организаций, посещающих объект по служебным делам, делать соответствующие записи в книге посетителей;
4) регулярный обход территории объектов на предмет проверки внутренних помещений, осмотра периметра объекта и обследование на предмет их повреждений, выявления посторонних, взрывоопасных и подозрительных предметов;
5) немедленный доклад руководителю объекта и своим непосредственным начальникам в охранном предприятии обо всех обнаруженных нарушениях;
6) действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта, исходя из оснащенности конкретного объекта при выявлении лиц, пытающихся в нарушение установленных правил проникнуть на территорию объекта и (или) совершить противоправные действия в отношении работников, при обнаружении неизвестного автотранспорта, длительное время припаркованного в непосредственной близости у периметра объекта.
13. Должностная инструкция носит обезличенный характер и разрабатывается для каждого объекта с учетом его особенностей и утверждается руководителями объектов.
14. В целях качественной организации пропускного режима на объекте предусматривается пост сотрудника (сотрудников) охраны.
15. Уведомления о порядке организации пропускного режима размещаются администрацией объекта в местах, доступных для обозрения (при входе на объект).
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
16. Должностные лица являются организаторами мероприятий по организации профилактических и учебных мероприятий по обеспечению их антитеррористической защищенности.

17. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында лауазымды адамдар объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуге, аталған іс-шараларды объектінің персоналымен үйлестіруге және өткізуге жауапты қызметкерлерді айқындайды.
Күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізуді олардың басшылары жүзеге асырады.
18. Профилактикалық және оқу іс-шаралары нұсқаулықтар, сабақтар (практикалық және теориялық) және эксперименттер түрінде өткізіледі:
1) террористік тұрғыдан осал объектілердің қызметкерлерімен;
2) террористік тұрғыдан осал объектілер бойынша күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің қызметкерлерімен.
19. Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша профилактикалық және оқу іс-шаралары тақырыптарының нұсқалары осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген.
20. Объектілер қызметкерлерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын лауазымды адамдар және (немесе) олар уәкілеттік берген адамдар объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізгені үшін тұрақты негізде ұйымдастырады.
Терроризмге қарсы комиссияны үйлестіру кезінде профилактикалық және емдеу іс-шараларына уәкілетті орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының аумақтық бөлімшелері тартылады.
21. Объектілердегі терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб профилактикалық іс-шаралар ретінде өткізу режимін, олардың дайындығын, сондай-ақ оларда күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілерді бағалауға, терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, салдарларды барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуге бағытталған эксперименттер жүргізуге жол беріледі.
22. Оқу іс – шараларын объектілердің лауазымды адамдары объектілердің қызметкерлерімен, ал күзет қызметі субъектілерінің басшыларымен-объектіні күзетуге тартылатын қызметкерлермен ұйымдастырады.
23. Оқу іс-шаралары персоналды терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі жағдайында іс-қимылдарға, оның зардаптарынан қорғау тәсілдеріне, келушілер мен персоналды объектіден қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауға оқытуды қамтамасыз етеді.
24. Өткізу режимін ұйымдастыруға жауапты қызметкерлермен терроризмге қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын, үй-жайларды тексеру техникасын пайдалану дағдыларын игеру және (немесе) жетілдіру, жарылғыш құрылғыларды төсеудің ықтимал орындарын анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
25. Сабақтар (теориялық және практикалық) лауазымды тұлғалар немесе күзет қызметі субъектісінің басшысы бекіткен өткізу кестелеріне сәйкес өткізіледі.

17. В целях обеспечения высокого качества организации профилактических и учебных мероприятий должностные лица определяют работников, ответственных за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта, координацию и проведение указанных мероприятий с персоналом объекта.
Проведение профилактических и учебных мероприятий с работниками субъектов охранной деятельности осуществляется их руководителями.
18. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, занятий (практические и теоретические) и экспериментов с:
1) персоналом объектов, уязвимых в террористическом отношении;
2) сотрудниками субъекта охранной деятельности, заключившими договор об оказании охранных услуг по объектам, уязвимым в террористическом отношении.
19. Варианты тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности указаны в приложении 2 к настоящей Инструкции.
20. Профилактические и учебные мероприятия с персоналом объектов организуются на постоянной основе должностными лицами и (или) уполномоченными ими лицами за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
При координации антитеррористической комиссии к профилактическим и учебным мероприятиям привлекаются территориальные подразделения уполномоченных центральных государственных органов и органов местного самоуправления.
21. Оперативным штабом по борьбе с терроризмом на объектах в качестве профилактических мероприятий допускается проведение экспериментов, направленных на оценку пропускного режима, их готовности, а также субъектов, осуществляющих охранную деятельность на них, к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.
22. Учебные мероприятия организуются должностными лицами объектов с персоналом объектов, а руководителями субъектов охранной деятельности – с привлекаемыми к охране объекта сотрудниками.
23. Учебные мероприятия обеспечивают обучение персонала действиям в условиях совершения или угрозы совершения акта (актов) терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта посетителей и персонала.
24. С работниками, ответственными за организацию пропускного режима, проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
25. Занятия (теоретические и практические) проводятся в соответствии с графиками проведения, утвержденными должностными лицами или руководителем субъекта охранной деятельности.

26. Сабақтың сипаты мен уақыты бойынша нұсқама жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді. Нұсқама барысында персоналға терроризм актісі туындаған кездегі мінез-құлық алгоритмі, оның салдарын азайту және жою тәсілдері жеткізіледі.
27. Лауазымды адамдар немесе олар уәкілеттік берген адамдар жылына кемінде бір рет жоспарлы нұсқама жүргізеді. Жоспарлы нұсқама жеке немесе қызметкерлер тобы үшін жүргізіледі.
28. Жоспардан тыс нұсқаманы лауазымды адамдар, күзет қызметі субъектілерінің басшылары не өткізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығуларға және эксперименттерге тартылған мемлекеттік органдардың өкілдері:
1) объект орналасқан өңірде террористік қауіптілік деңгейін енгізу;
2) терроризм актісін жасаудың ықтимал қаупі туралы ақпараттың болуы;
3) жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындық;
4) күзет іс-шараларын өткізуге дайындық.
29. Жоспардан тыс нұсқама жеке немесе қызметкерлер тобымен жүргізіледі. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
30. Сабақтар (теориялық және практикалық) өткізу кестесіне сәйкес жылына кемінде бір рет кезеңділікпен өткізіледі. Теориялық және практикалық сабақтар жеке немесе бір типтегі объектілердің жұмысшылар тобымен жүзеге асырылады.
31. Теориялық сабақтар объектілер персоналы, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлер арасында терроризм идеологиясының таралуының алдын алуға, сондай-ақ терроризмге қарсы іс-қимылға, оның әртүрлі көріністерінде терроризмнің жағымсыз идеологиясын қалыптастыруға, қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға бағытталған.
Практикалық сабақтар персоналдың келесі жағдайлардағы іс-әрекеттерін үйлестіруге бағытталған:
1) қауіпсіз және кедергісіз эвакуация жүргізу;
2) терроризм актісі қатері кезінде;
3) объектіде күдікті адамдар мен объектілер, сондай-ақ объектіге тән терроризм актілерін жасаудың өзге де сценарийлері анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
32. Нұсқама өткізу объектілердің қызметкерлерін терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі ережелерімен таныстыруға, сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын дамытуға арналған.
33. Лауазымды тұлғалар кемінде бес тәулік бұрын ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарын әртүрлі адамдар тобының іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша жоспарланған практикалық сабақ туралы хабардар етеді.
34. Нұсқаманы және сабақты өткізу туралы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналына жазу жүргізіледі.

26. По характеру и времени проведения занятия, инструктаж подразделяется на плановый и внеплановый. Во время инструктажа до персонала доводится алгоритм поведения при возникновении акта терроризма, способы минимизации и ликвидации его последствий.
27. Должностными лицами, либо уполномоченными ими лицами проводится плановый инструктаж не реже одного раза в год. Плановый инструктаж проводится индивидуально или для группы работников.
28. Внеплановый инструктаж проводится должностными лицами, руководителями субъектов охранной деятельности либо представителями государственных органов, задействованных в проводимых учениях, тренировках и экспериментах, в случаях:
1) введения в регионе, где находится объект, уровня террористической опасности;
2) наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
3) подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
4) подготовки к проведению охранных мероприятий.
29. Внеплановый инструктаж проводится индивидуально или с группой работников. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
30. Занятия (теоретические и практические) проводятся в соответствии с графиком проведения с периодичностью не реже одного раза в год. Теоретические и практические занятия осуществляются индивидуально или с группой работников однотипных объектов.
31. Теоретические занятия направлены на профилактику распространения идеологии терроризма среди персонала объектов, сотрудников по обеспечению безопасности, а также на противодействия терроризму, формированию неприятной идеологии терроризма в различных ее проявлениях, на формирование культуры безопасности.
Практические занятия направлены на слаженность действия персонала при:
1) проведении безопасной и беспрепятственной эвакуации;
2) угрозе акта терроризма;
3) обнаружении на объекте подозрительных лиц и предметов, а также иных сценариев совершения актов терроризма, характерных для объекта.
32. Проведение инструктажа предназначено для ознакомления персонала объектов с основными правилами антитеррористической безопасности, выработки навыков грамотного и рационального поведения.
33. Должностные лица не менее чем за пять суток уведомляет органы национальной безопасности и внутренних дел о планируемом практическом занятии по отработке алгоритмов действий различного круга лиц.
34. О проведении инструктажа и занятия производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

35. Журнал нөмірленеді, тігіледі және объектінің мөрімен бекітіледі. Журналды толтыру қатаң реттілікті сақтай отырып жүргізіледі.
36. Журналды жүргізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жауапты лауазымды адамдары жүзеге асырады.
37. Персонал саны 20 адамнан асатын объектілер үшін жоғарыда көрсетілген іс-шаралар бойынша құжаттама хаттама немесе анықтама түрінде ресімделеді.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
38. Лауазымды адамдардың, сондай-ақ объектілердің, күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерінің уәкілетті мемлекеттік органдармен және жедел штабтармен өзара іс-қимылы терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға, терроризмге қарсы түрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, эксперименттерді, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияларды дайындауға және жүргізуге әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде тұрақты негізде ұйымдастырылады.
39. Объект бойынша күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің басшылары мен лауазымды адамдар уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) жедел штабтарға терроризмге қарсы түрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, эксперименттерді және терроризмге қарсы операцияларды дайындау және жүргізу кезінде жәрдем көрсетеді.
40. Объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары мен лауазымды адамдар терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде объектінің персоналының, күзет қызметі субъектілерінің іс-қимыл алгоритмін әзірлейді:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық бөлімшелерін терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы дереу хабардар ету бойынша;
2) уәкілетті мемлекеттік органдардан терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы ақпарат алған кезде;
3) жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша жүзеге асырылады.
41. Объектіге терроризм актісін жасау қатеріне мыналар жатады:
1) объектіге дайындалып жатқан терроризм актісі туралы хабарлама алу (оның ішінде жасырын түрде);
2) объект аумағында орналастырылған белгісіз мақсаттағы құрылғыларды немесе заттарды табу;

35. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью объекта. Заполнение журнала производится с соблюдением строгой последовательности.
36. Ведение журнала осуществляется должностными лицами, ответственными за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
37. Для объектов с количеством персонала более 20 человек документирование по вышеуказанным мероприятиям оформляется в виде протокола или справки.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
38. Взаимодействие должностных лиц, а также персоналом объектов, субъектов охранной деятельности с уполномоченными государственными органами и оперативными штабами организуется на постоянной основе в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма, подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов, а также антитеррористических операций.
39. Должностные лица и субъекты охранной деятельности, заключившие договор об оказании охранных услуг по объекту, оказывают содействие уполномоченным государственным органам и (или) оперативным штабам при подготовке и проведении ими разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов и антитеррористических операций.
40. Должностные лица и руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритм действий персонала объекта, субъектов охранной деятельности:
1) по незамедлительному информированию территориальных подразделений органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
41. К угрозе совершения акта терроризма на объекте относятся:
1) получение (в том числе анонимно) сообщения о готовящемся акте терроризма на объект;
2) обнаружение на территории объекта заложенных устройств или веществ неизвестного предназначения;

3) объект қызметкерлерінің ескертулеріне жауап бермейтін белгісіз күдікті адамдар тобының объектісінің жанынан жинау.
42. Лауазымды адамдар террористік қауіптілік деңгейлерін белгілеу кезінде мынадай қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етеді:
1) террористік қауіптіліктің "сары" деңгейінде:
объектіде өткізу режимін күшейту;
қауіпсіздік жүйелерінің (құлақтандыру, бейнебақылау және күзет дабылы)жұмыс қабілеттілігін тексеру және қамтамасыз ету;
қажет болған жағдайда келушілерді, қызметкерлерді арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып тексеру;
тиісті салада алынған ақпаратқа байланысты мамандарды тарта отырып, күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілеріне, дағдарыс жағдайларын оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілердің қызметкерлеріне нұсқама беру;
терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі төнген кездегі іс-әрекеттер бойынша объектінің қызметкерлерімен нұсқама жүргізу;
эвакуацияланған адамдардың уақытша орналасқан жерлерін, материалдық құндылықтар мен құжаттаманы айқындай отырып, объект қызметкерлерін шұғыл эвакуациялау мәселелерін пысықтау;
2) террористік қауіптіліктің "қызғылт сары" деңгейі кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейін белгілеу кезінде қабылданатын шаралармен қатар):
терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтармен бірлескен іс-қимылдарды пысықтау;
күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерін, дағдарыс жағдайларын оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілер қызметкерлерін жоғары даярлық режимінің жай-күйіне келтіру;
3) террористік қауіптіліктің "қызыл" деңгейін белгілеу кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлерін енгізу кезінде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару бойынша шұғыл шаралар қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмысына жәрдемдесу;
объектінің қызметін тоқтата тұру (қажет болған жағдайда).
43. Лауазымды адамдар терроризм актісі немесе оны жасау қаупі туралы ақпаратты уәкілетті органдарға жеткізгеннен кейін осы Нұсқаулыққа 4-қосымшада көрсетілген алгоритмдерге сәйкес жағдайға байланысты әрекет етеді.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және оның қолданылуына қойылатын талаптар
44. Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі – паспорт) "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51/қе бірлескен бұйрығымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес жасалады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) (бұдан әрі – үлгілік паспорт), бір мезгілде электрондық нұсқаны әзірлей отырып, екі данада.

3) сбор возле объекта группы неизвестных подозрительных лиц, не реагирующих на замечания персонала объекта.
42. Должностными лицами при установлении уровней террористической опасности обеспечиваются следующие меры безопасности:
1) при "желтом" уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объекте;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности (оповещения, видеонаблюдения и охранной сигнализации);
досмотр посетителей, персонала при необходимости с использованием специальных технических средств;
инструктаж субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, работников объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
проведение инструктажа с персоналом объекта по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации персонала объекта, с определением мест временного нахождения эвакуированных людей, материальных ценностей и документации;
2) при "оранжевом" уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
приведение в состояние режима повышенной готовности субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, работников объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций;
3) при установлении "красного" уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
приостановление деятельности объекта (при необходимости).
43. Должностные лица после доведения информации до уполномоченных органов об акте терроризма или угрозе его совершения действуют в зависимости от обстановки согласно алгоритмам, указанным в приложении 4 к настоящей Инструкции.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
44. Паспорт антитеррористической защищенности объекта (далее – паспорт) составляется согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе "Об утверждении типового паспорта антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32950) (далее – типовой паспорт), в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.

45. Төлқұжатта келесі ақпарат болуы керек:
1) эвакуациялау орны туралы;
2) жинау нүктелері;
3) ескерту жүйесі.
46. Паспорттың мәліметтері шектеулі сипатта болады, олармен жұмыс істеу тәртібі қол жетімділігі шектеулі ақпаратқа қойылатын заңнама талаптарымен айқындалады.
Объектілерде паспорт таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжат болып табылады және егер оған құпиялылық белгісі берілмесе, "Қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі болады.
47. Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтермен жұмыс жүргізілетін объектілерде паспорт "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын ескере отырып, осы Нұсқаулыққа сәйкес әзірленеді.
48. Лауазымды тұлғалар паспортты әзірлеуге, оны сақтауға және паспорт деректерін уақтылы жаңартуға жауапты болып табылады.
49. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізу туралы тиісті хабарлама алған сәттен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жасалады.
Паспортты әзірлеу мерзімдерін ұлғайту қажет болған жағдайда лауазымды адамдар объектінің орналасқан жері бойынша терроризмге қарсы комиссияның аппаратына (бөліміне) тиісті негізделген хат жібереді.
50. Объект паспортының жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органының басшысына келісуге жіберіледі.
51. Паспорттың жобасы қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықталады.
52. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органының басшысымен келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) объектінің басшысы бекітеді.
53. Ғимарат, ғимарат (ғимараттар мен құрылыстар кешені) бірнеше құқық иеленушілерге тиесілі объектілерді орналастыру үшін пайдаланылған кезде, паспорт жасау олардың арасындағы жазбаша келісім бойынша объектілердің барлық құқық иеленушілерімен немесе олардың біреуімен бірлесіп жүзеге асырылады.
54. Бірлесіп жасаған кезде паспортты террористік тұрғыдан осал объектілердің барлық құқық иелерімен бекітіледі.
55. Бір құқық иеленуші жасаған кезде паспортты объектінің құқық иеленушілерімен келісім бойынша объектінің басшысы бекітеді.
56. Паспорттың көшірмелерінің (электрондық көшірмелерінің) саны және оларды объектінің басқа құқық иеленушілеріне жіберу олардың құқық иеленушілері арасындағы жазбаша келісіммен айқындалады.

45. Паспорт должен содержать информацию:
1) о месте эвакуации;
2) точках сбора;
3) системе оповещения.
46. Сведения паспорта носят ограниченный характер, порядок работы с которыми определен требованиями законодательства, предъявляемыми к информации с ограниченным доступом.
На объектах, паспорт является документом, содержащим служебную информацию ограниченного распространения, и имеет пометку "Для служебного пользования", если ему не присваивается гриф секретности.
47. На объектах, где ведутся работы со сведениями, составляющими государственные секреты, паспорт разрабатывается в соответствии с настоящей Инструкцией с учетом Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".
48. Должностные лица являются ответственными за разработку паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
49. Проект паспорта составляется в течение 45 (сорок пять) рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении (далее – перечень).
В случае необходимости увеличения сроков разработки паспорта должностными лицами направляется соответствующее обоснованное письмо в аппарат (отдел) антитеррористической комиссии по месту расположения объекта.
50. Проект паспорта объекта в течение 10 (десять) календарных дней после его составления направляется на согласование руководителю территориального органа Министерства внутренних дел Республики Казахстан по месту расположения объекта.
51. Проект паспорта дорабатывается в срок не более 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня возврата.
52. В течение 10 (десять) рабочих дней после согласования с руководителем территориального органа Министерства внутренних дел Республики Казахстан паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта.
53. Когда здание, сооружение (комплекс зданий и сооружений) используется для размещения объектов, принадлежащих нескольким правообладателям, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между ними совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
54. При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объектов, уязвимых в террористическом отношении.
55. При составлении одним правообладателем паспорт утверждается руководителем объекта по согласованию с правообладателями объекта.
56. Количество копий (электронных копий) паспорта и их направление другим правообладателям объекта определяется письменным соглашением между их правообладателями.

57. Терроризм актілерінің зардаптарын жоюға және азайтуға тартылған органдарға паспортты уақтылы беруді қамтамасыз ету мақсатында паспортқа екі данада құжаттарды уақытша беру актісі жасалады.
58. Құжаттарды уақытша беру актісінің бір данасы паспортпен бірге терроризмге қарсы операцияға басшылықты жүзеге асыратын жедел штабқа беріледі.
59. Құжаттарды уақытша беру актісінің екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарына жіберіледі.
60. Объектінің паспорттарын есепке алу номенклатуралық істер форматында жүзеге асырылады.
61. Төлқұжат терроризмге қарсы операцияларды, жаттығуларды және эксперименттерді жүргізу кезінде қолданылады.
62. Паспорт өзгерген жағдайларда түзетіледі:
1) меншік құқығы;
2) объектінің басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты салу немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен құрылыстарды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін, егер конструкцияда өзгерістер жүргізілген болса;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар.
63. Паспортқа түзетулер енгізу оның өзгеру себебі туындаған сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
64. Паспортқа объектінің құқық иесі болып табылатын объект басшысының немесе ұйым паспортқа қол қоюға уәкілеттік берген тұлғаның қолымен куәландырылған өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер болған паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады.
Бір мезгілде объект басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың екінші данасына қосу үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарына жіберіледі.
65. Паспорт толық ауыстырылуға жатады:
1) 5 (бес) жылда кемінде бір рет;
2) паспорт мәтінінің жартысынан астамына түзетулер енгізген кезде.
66. Күші жойылған паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға тиіс. Акт объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымда қалады, актінің көшірмесі паспорттың екінші данасы сақталатын орынға жіберіледі.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыруға қойылатын талаптар
67. Терроризм актісін жасаудың ықтимал салдарын және инженерлік-техникалық жабдыққа қойылатын сараланған талаптарды айқындауды ескере отырып, объектілердің мынадай топтары белгіленеді:

57. В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на паспорт составляется акт временной передачи документов в двух экземплярах.
58. Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с паспортом передается в оперативный штаб, осуществляющему руководство антитеррористической операцией.
59. Второй экземпляр акта временной передачи документов и электронный вариант паспорта направляются в территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
60. Учет паспортов объекта осуществляется в формате номенклатурных дел.
61. Паспорт используется при проведении антитеррористических операций, учений, тренировок и экспериментов.
62. Паспорт корректируется в случаях изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
63. Внесение корректив в паспорт осуществляется в течение 20 (двадцать) рабочих дней с момента возникновения причины его изменения.
64. В паспорт вносятся изменения, заверенные подписью руководителя объекта, являющейся правообладателем объекта, или лица, уполномоченного организацией подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения.
Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта, направляется в территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта.
65. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в 5 (пять) лет;
2) при несении корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
66. Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта. Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта, копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
67. С учетом возможных последствий совершения акта терроризма и определения дифференцированных требований к инженерно-техническому оборудованию устанавливаются следующие группы объектов:

1) бірінші топтың объектісі-Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бөлімшелері күзететін Министрліктің орталық аппаратының ғимараты;
2) екінші топтың объектілері – Министрліктің ведомстволары мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының объектілері.
68. Осы тараудың 67-тармағында көрсетілген топтар бойынша бөлінуіне қарамастан объектілер бейнебақылау, құлақтандыру жүйелерімен, өрт дабылымен және кіруді бақылау және басқару жүйелерімен (турникеттер) жарақтандырылады.
Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету ғимаратта, үй-жайда, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелерінде дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беруді қамтамасыз ететін техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады.
69. Мемлекеттік қорғалуға жататын объектілерді жарақтандыру Талаптарға және "Мемлекеттік қорғалуға жататын объектілердің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қорғалуға жататын объектілерді инженерлік-техникалық нығайту жөніндегі талаптарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
70. Екінші топтағы объектілерді жарақтандыру үшін осы Нұсқаулықтың 67-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген инженерлік-техникалық құралдарға қосымша мынадай инженерлік-техникалық құралдар пайдаланылады:
1) тексеру құралдары (стационарлық және (немесе) қол металл іздегіштер);
2) объектідегі жағдайды бақылауға арналған байланыс, құлақтандыру, күзет және дабыл жүйесі мен құралы (оның ішінде дабыл берудің мобильді не стационарлық құралдары – "дабыл түймелері"):
байланыс жүйесі күзет бекетіндегі (өткізу пункті) кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нарядтар арасында, сондай-ақ Қызмет көрсету аумағы шегінде олардың арасында екі жақты радиобайланысты қамтамасыз етеді;
Дабыл беру құралы (мобильді немесе стационарлық) объектіде дабыл сигналын дереу беруге мүмкіндік беретін құрылғы;
дабыл түймесі объектіде терроризм актісін жасау қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында күзет бекетінде (өткізу пункті) орнатылады.
71. Теледидарды бақылау жүйесі көрсетеді:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) күзет (өткізу)бекеттері (пункттері);
4) негізгі және қосалқы кіреберістер;
5) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, оларға апаратын үй-жайлар (орындар), дәліздер;
6) объект басшысының қалауы бойынша басқа да үй-жайлар.
72. Теледидарды бақылау жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайында немесе автоматтандырылған режимде орталықтандырылған күзет пунктінде жергілікті байқау пунктінің мониторларында көрнекі ақпаратты беруді;

1) объект первой группы – административное здание центрального аппарата Министерства, охраняемое подразделениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) объекты второй группы – объекты ведомств и подведомственных организаций Министерства.
68. Объекты независимо от распределения по группам, указанных в пункте 67 настоящей главы, оснащаются системами видеонаблюдения, оповещения, пожарной сигнализацией и системами контроля и управления доступом (турникеты).
Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивают подачу звуковых и (или) световых сигналов в здании, помещении, на участках территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей.
69. Оснащение объектов, подлежащих государственной охране, обеспечиваются в соответствии с Требованиями и Требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране".
70. Для оснащения объектов второй группы дополнительно к инженерно-техническим средствам, указанным в подпункте 2) пункта 67 настоящей Инструкции, используются следующие инженерно-технические средства:
1) средства досмотра (стационарные и (или) ручные металлоискатели);
2) система и средство связи, оповещения, охранной и тревожной (в том числе мобильные либо стационарные средства подачи тревоги – "тревожные кнопки") сигнализации для контроля над обстановкой на объекте:
система связи обеспечивает двустороннюю радиосвязь между дежурным на посту охраны (пункт пропуска) и нарядами по обеспечению безопасности на территории обслуживания, а также между ними в пределах территории обслуживания;
средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) устройство, позволяющее немедленно передать сигнал тревоги на объекте;
тревожная кнопка устанавливается на посту охраны (пункт пропуска) в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
71. Телевизионная система наблюдения отображает:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) посты (пункты) охраны (пропуска);
4) главные и запасные входы;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) другие помещения по усмотрению руководителя объекта.
72. Телевизионная система наблюдения обеспечивает:
1) передачу визуальной информации на мониторах локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме;

2) оқиғаларды кейіннен талдау үшін бейнеақпаратты сақтау (ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 (отыз) тәулікті құрайды);
3) бейнежазбаға жедел қол жеткізу.
73. Бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес келетін объектінің телевизиялық күзеттік бақылау жүйесіне кіретін бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген, (бұдан әрі-ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары).
74. Осы тараудың 72-тармағында көрсетілген жүйелерді қоспағанда, объектілерді осы тарауда көзделген инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру мүмкін болмаған кезде осы Нұсқаулыққа сәйкес олардың болмауын өтейтін өзге де инженерлік-техникалық шешімдер және (немесе) қауіпсіздік шаралары қабылданады.
75. Құрылысты жобалау, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу кезінде лауазымды адамдар оның объектілерді террористік тұрғыдан осал топтарға жатқызу өлшемшарттарына сәйкестігін айқындайды және қажет болған жағдайда тиісті инженерлік-техникалық жарақтандыруды көздейді.
76. Объектіні инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімі объектіге террористік тұрғыдан осал мәртебе беру туралы (оны объектінің орналасқан жері бойынша Тізбеге енгізу туралы) хабарлама алған сәттен бастап 6 (алты) айдан аспайды.
77. Объектішілік бейнебақылау жүйелерін Ұлттық бейнебақылау жүйесіне қосу мерзімдері Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидаларымен айқындалады.
78. Объектілердің инженерлік-техникалық жабдықтары тұрақты негізде жұмыс күйінде ұсталады.
79. Объектілер күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
80. Объектілер кіру топтары орналасқан жағдайда, сондай-ақ жұмыскерлердің көлік құралдарының қозғалыс жолдарына тікелей жақын болуы мүмкін ашық орындар болған жағдайда, соқтығысу қаупін болғызбау мақсатында көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарымен жабдықталады.
81. Көлік құралдарының жылдамдығын төмендету мынадай құралдардың бірін: гүл құмыраларын (биіктігі кемінде 50 сантиметр), сәулет және ландшафт элементтерін және басқа да антитарандық құрылғыларды пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілерге және аумағына алып өтуге тыйым салынған нәрселер мен заттардың тізбесі

2) сохранение видеоинформации для последующего анализа событий (срок хранения информации составляет не менее 30 (тридцать) суток);
3) оперативный доступ к видеозаписи.
73. Технические требования к системам видеонаблюдения, входящие в систему телевизионного охранного наблюдения объекта, которые соответствуют минимальным техническим возможностям систем видеонаблюдения, предусмотрены Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693), (далее – Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга).
74. При невозможности оснастить объекты инженерно-техническим оборудованием, предусмотренным настоящей главой, за исключением систем, указанных в пункте 72 настоящей главы, принимаются иные инженерно-технические решения и (или) меры безопасности, компенсирующие их отсутствие, в соответствии с настоящей Инструкцией.
75. При проектировании строительства, реконструкции, модернизации, капитального ремонта должностные лица определяет его соответствие критериям отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении и предусматривает, при необходимости, соответствующее инженерно-техническое оснащение.
76. Срок завершения мероприятий по оснащению объекта инженерно-техническим оборудованием составляет не более 6 (шесть) месяцев с момента получения уведомления о придании объекту статуса уязвимого в террористическом отношении (о включении его в перечень по месту расположения объекта).
77. Сроки подключения внутриобъектовых систем видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга определяются Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга.
78. Инженерно-техническое оборудование объектов на постоянной основе поддерживается в рабочем состоянии.
79. Объекты оснащаются системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализацией контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения.
80. Объекты в случае расположения их входных групп, а также открытых мест возможного массового пребывания работников в непосредственной близости по отношению к путям движения транспортных средств, в целях предотвращения риска наезда оборудуются средствами снижения скорости транспортных средств.
81. Снижение скорости транспортных средств обеспечивается использованием одного из следующих средств: вазоны (высотой не менее 50 сантиметров), элементов архитектуры и ландшафта и другие антитаранные устройства.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и на объекты уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан

1. Қару:
1) атыс қаруы;
2) жарақаттаушы, газды және жарық-дыбыстық әсер ететін патрондары бар ұңғысыз қару;
3) суық қару, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын әртүрлі пышақтар;
4) лақтыратын қару;
5) пневматикалық;
6) газды;
7) электрлік;
8) сигналдық;
9) зақымдаушы әсері радиоактивті сәулелену мен биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару мен заттар;
10) зақымдайтын әсері электромагниттік, жарық, жылу, инфрадыбыстық немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген қару мен заттар;
11) жоғарыда аталған қару түрлерін имитациялайтын заттар;
12) қару ретінде пайдаланылатын заттар (соққы-жару, лақтыру және тесу-кесу әрекеттері);
13) қаруға оқ-дәрілер және оның құрамдас бөліктері.
2. Механикалық және аэрозольдік тозаңдатқыштар және адам ағзасына жас ағызатын, тітіркендіретін және теріс әсер ететін құралдармен жарақталған құрылғылар.
3. Заттар:
1) жарылғыш;
2) улы;
3) уландырғыш;
4) радиоактивті;
5) күйдіргіш;
6) пиротехникалық;
7) тез тұтанғыш.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
1. Оқу сабақтары (теориялық) тақырыптарының нұсқалары:
1) терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі заңнаманың негізгі талаптары;
2) терроризмнің мәні мен қоғамдық қауіптілігі, террористік сипаттағы әрекеттерді жасағаны үшін жауапкершілік;
3) террористік қауіптің ықтимал көздері туралы хабарлау;
4) объектілердің түрлі адамдардың топтарының террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге іс-қимыл алгоритмдерінің мақсаты және олармен жалпы танысу.
2. Тақырыптық нұсқама объектінің әрбір қызметкерін терроризм актісін жасау немесе оның объект аумағы шегінде жасалу қаупі жағдайындағы дербес мінез-құлық тәртібімен және іс-қимылдармен егжей-тегжейлі танысуына сәйкес жүргізіледі.
3. Практикалық сабақтар тақырыптарының нұсқалары:
Объекті қызметкерлерінің, күзет қызметкерлерінің практикалық іс-қимылдарын пысықтау:
1) иесіз заттар мен күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды қарап тексеруді ұйымдастыру бойынша;
2) иесіз заттар, күдікті заттар табылған және миналау туралы хабар алған кездегі іс-әрекеттер;
3) иесіз заттар, күдікті заттар табылған және объектіні миналау туралы хабар алынған кезде ішкі істер органдарын, уәкілетті органдарды хабардар ету тәртібі бойынша;

1. Оружие:
1) огнестрельное;
2) бесствольное с патроном травматического, газового и светозвукового действия;
3) холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
4) метательное;
5) пневматическое;
6) газовое;
7) электрическое;
8) сигнальное;
9) оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
10) оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения;
11) предметы, имитирующие вышеперечисленные виды оружия;
12) предметы, которые используются в качестве оружия (предметы ударно-дробящего, метательного и колюще-режущего действия);
13) боеприпасы к оружию и составные части к нему.
2. Механические и аэрозольные распылители и устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества:
1) взрывчатые;
2) ядовитые;
3) отравляющие;
4) радиоактивные;
5) едкие;
6) пиротехнические;
7) легковоспламеняющиеся.
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Варианты тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности
1. Варианты тематик учебных занятий (теоретических):
1) основные требования законодательства по вопросам антитеррористической безопасности;
2) сущность и общественная опасность терроризма, ответственность за совершение действий террористического характера;
3) информирование о возможных источниках террористической угрозы;
4) назначение алгоритмов действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера и общее ознакомление с ними.
2. Тематический инструктаж проводится согласно детализированному ознакомлению каждого из работников объекта с порядком персонального поведения и действиями в обстановке совершения акта терроризма или угрозы его совершения в пределах территории объекта.
3. Варианты тематик практических занятий:
отработка практических действий работников объекта, сотрудников охраны:
1) по организации осмотров помещений с целью обнаружения бесхозных вещей и подозрительных предметов;
2) действия при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщений о минировании;
3) по порядку информирования органов внутренних дел, уполномоченных органов при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщения о минировании объекта;

4) персоналды және объектіге келушілерді хабардар етуді ұйымдастыру бойынша;
5) объект персоналы мен келушілерін эвакуациялауды ұйымдастыру бойынша;
6) адамдарды эвакуациялау кезінде іс-қимылдарды ұйымдастыру бойынша.
7) Алғашқы медициналық көмек көрсету:
атыс, сынық жаралар, шаншылып-кесілген, жыртылған жаралар;
күйік;
сүйектердің сынуы, буындардың шығуы;
көміртегі тотығымен және басқа да улы заттармен улану;
шок алу жағдайлары, контузиялар;
мидың шайқалуы кезінде.
8) террористің сыртқы белгілері:
қолдан жасалған жарылғыш құрылғының (бұдан әрі – ҚЖЖҚ) элементтерін жасыруға арналған ауа-райына сәйкес келмейтін кең киім;
киімнің астынан шығып тұратын ҚЖЖҚ элементтері, сымдар, тумблерлер, ажыратқыштар;
қолында қаруды немесе жарылғыш құрылғыны жасыруға болатын үлкен сөмкелер мен баулдың болуы;
тасымалданатын заттарға мұқият қарау, оларды денеге баса және жиі ұстап көру;
әртүрлі бұзылулар болуы мүмкін камуфляжды нысанды киімді пайдалану (шеврондардың болмауы, қалыптың төменгі және жоғарғы бөліктері түсінің сәйкес келмеуі, бас киім);
байланыс жүйесі күзет (өткізу) бекетіндегі (пунктіндегі) кезекші мен қызмет көрсету аумағында қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нарядтар арасында, сондай-ақ қызмет көрсету аумағы шегінде олардың арасында екі жақты радиобайланысты қамтамасыз етуі;
дабылды дереу жіберуге мүмкіндік беретін (мобильді немесе стационарлық);
дабыл түймесі объектіде терроризм актісінің жасалу қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында күзет (өткізу) бекетінде (пунктінде) орнатылады.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы № ___
Журналды жүргізу басталған күн 20__ жыл "___" _________.
Журналды жүргізу аяқталған күн 20__ жыл "___" __________. (ішкі жағы)
Бөлім 1. Нұсқама
р/с №
Нұсқаманы өткізу күні
Нұсқама берілетін адамның тегі аты-жөні әкесінің аты (әкесінің аты бар болса)
Нұсқама түрі
Нұсқаманы өткізген адамның тегі аты-жөні әкесінің аты (әкесінің аты бар болса) және лауазымы
Нұсқама берілетін адамның қолы
Нұсқаманы өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
Бөлім 2. Сабақтар
Күні
Сабақтың тақырыбы
Оқу сұрақтары
Қатысқан қызметкерлердің саны
Сабақты өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объектілердің әртүрлі ортадағы адамдардың іс-қимыл алгоритмдері
1-бөлім. Объектіге келушілер мен қызметкерлерге қарулы шабуыл кезіндегі іс-қимыл алгоритмі

4) по организации оповещения персонала и посетителей объекта;
5) по организации эвакуации персонала и посетителей объекта;
6) по организации действий при эвакуации людей.
7) оказание первой медицинской помощи при:
огнестрельных, осколочных ранениях, колото-резаных, рваных ранах;
ожогах;
переломах костей, вывихах суставов;
отравлениях угарным газом и иными токсичными веществами;
шоковых состояниях, контузии;
сотрясении мозга.
8) внешние признаки террориста:
одежда, не соответствующая погоде, просторная, призванная скрыть элементы самодельного взрывного устройства (далее - СВУ);
торчащие из-под одежды элементы СВУ, провода, тумблеры, выключатели;
наличие в руках больших сумок или баулов, в которых можно скрыть оружие или взрывное устройство;
осторожное обращение к переносимым вещам, прижимание их к телу и периодическое их непроизвольное ощупывание;
использование камуфлированной форменной одежды, в которой могут присутствовать различные нарушения (отсутствие шевронов, несоответствие цвета нижних и верхних частей формы, головного убора);
система связи, обеспечивающая двустороннюю радиосвязь между дежурным на посту охраны (пункт пропуска) и нарядами по обеспечению безопасности на территории обслуживания, а также между ними в пределах территории обслуживания;
средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) устройство, позволяющее немедленно передать сигнал тревоги;
тревожная кнопка, установленная на посту охраны (пункт пропуска) в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке № ___
Дата начала ведения журнала "___" _____ 20__ года.
Дата окончания ведения журнала "___" _____ 20__ года.
(внутренняя сторона)
Раздел 1. Инструктаж
№ п/п
Дата проведения инструктажа
Фамилия имя отчество (при его наличии) и должность инструктируемого
Вид инструктажа
Фамилия имя отчество (при его наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструкти
руемого
Подпись лица, проводившего инструктаж
1
2
3
4
5
6
7
Раздел 2. Занятия
Дата
Тема занятия
Учебные вопросы
Количество присутствовавших работников
Подпись лица, проводившего занятия
1
2
3
4
5
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Алгоритмы действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера
Раздел 1. Алгоритм действий при вооруженном нападении на посетителей и персонал объекта

1. Объектіге келушілердің әрекеттері:
қорғану: ғимараттан ақырын шығу немесе үй-жайда жасырыну, есікті бұғаттау, құқық қорғау қызметкерлерінің келуін күту;
құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар ету.
2. Объект персоналының әрекеті:
құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар ету;
қорғану: ғимараттан ақырын шығу немесе үй-жайда жасырыну, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің келуін күту.
3. Объект күзетінің әрекеттері:
Қарулы қаскүнемді анықтау;
мүмкіндігінше объектіде адамдардың жаппай болу орындарына оның жылжуын бұғаттау;
кез келген әдіспен объект басшылығына, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға қарулы шабуыл жасау фактісі туралы ақпарат беру;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау және басқалар);
жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
4. Объектілердің лауазымды адамдары мен басшыларының іс-әрекеттері:
құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды қарулы шабуыл жасау фактілері мен мән-жайлары туралы дереу хабардар ету;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау және басқалар);
терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимыл жасасу.
2-бөлім. Адамдарды кепілге алу кезіндегі іс-қимыл алгоритмі
5. Объектіге келушілердің іс-әрекеттері:
қорғану:кепілге алынбауға, ғимараттан ақырын шығып кетуге немесе үй-жайға тығылуға, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенге дейін қауіпсіздікті сақтау;
құқық қорғау және (немесе) арнайы мемлекеттік органдарды кепілге алынған адамдар мен қаскүнемдердің басып алу мән-жайлары (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты және басқалары) туралы мүмкіндігінше кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана хабардар ету.
6. Объект қызметкерлерінің іс-әрекеттері:
қорғану: кепілге алынбауға, ғимараттан ақырын шығып кету немесе үй-жайға жасырыну, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенге дейін немесе ғимараттан шығу үшін қауіпсіздікті сақтау;
құқық қорғау және (немесе) арнайы мемлекеттік органдарын кепілге алынған адамдар мен қаскүнемдердің басып алу мән-жайлары (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты және басқалары) туралы мүмкіндігінше кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана хабардар ету.

1. Действия посетителей объекта:
защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
2. Действия персонала объекта:
по возможности информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
по возможности провести эвакуацию людей;
защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка.
3. Действия охраны объекта:
выявить вооруженного злоумышленника;
по возможности блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
незамедлительно информировать любым способом руководство объекта, правоохранительных и (или) специальных государственных органов о факте вооруженного нападения;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров и другие);
обеспечить собственную безопасность.
4. Действия должностных лиц и руководителей объектов:
незамедлительное информирование правоохранительных и (или) специальных государственных органов о фактах и обстоятельствах вооруженного нападения;
организация мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о внештатной ситуации на объекте и другие);
взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Раздел 2. Алгоритм действий при захвате заложников
5. Действия посетителей объекта:
защититься: избежать попадания в заложники, по возможности безопасно и незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка;
при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности по возможности информировать любым доступным способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленников (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность и другие).
6. Действия персонала объекта:
защититься: избежать попадания в заложники, по возможности безопасно и незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка;
при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности по возможности информировать любым доступным способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленников (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность и другие).

7. Объекті күзетінің іс-әрекеттері:
Қарулы қаскүнемді (-дерді) анықтау;
мүмкіндігінше оны/олардың объектідегі адамдардың жаппай болу орындарына жылжуын бұғаттау;
адамдарды кепілге алуға оқталу фактілері мен мән-жайлары туралы объект басшылығына, құқық қорғау және (немесе) арнайы мемлекеттік органдарға кез келген қолжетімді тәсілмен хабарлау;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, зиянкестер жолындағы ішкі кедергілерді оқшаулау және басқалар);
өз қауіпсіздігіңді қамтамасыз ету (кепілге алынбау және басқалар).
8. Объектілердің лауазымды адамдары мен басшыларының іс-әрекеттері:
құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды және (немесе) үшінші тұлғаларды кепілге алуға әрекет жасау фактілері мен мән-жайлары туралы қолжетімді тәсілмен дереу хабардар ету;
мүмкіндігінше объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау және басқалар);
мүмкіндігінше терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
9. Кепілге алу кезіндегі іс-әрекеттер:
тыныштану, үрейленбеу, бәсең дауыспен сөйлеу;
басқыншылардың көзіне қарамау, дөрекілік танытпау. Басқыншыларды дене күшін немесе қаруды қолдануға итермелейтін әрекеттерге жол бермеу;
басқыншылардың талаптарын орындау, оларға қайшы келмеу, қобалжулар мен үрейге жол бермеу;
қатты сынаққа физикалық және моральдық тұрғыдан дайындалу;
басқыншыларға өшпенділік пен немқұрайлылық танытпау;
басынан бастап (әсіресе бірінші сағатта) басқыншылардың барлық нұсқауларын орындау. Басқыншылардан кез келген іс-әрекет жасауға рұқсат сұрау;
өз мінез-құлқымен басқыншылардың назарын аудармау, белсенді қарсылық көрсетпеу. Бұл сіздің жағдайыңызды нашарлатуы мүмкін;
егер қашудың сәттілігіне толық сенім болмаса, жүгіруге тырыспау;
басқыншылар туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты есте сақтау (саны, қару-жарағы, сыртқы келбеті, дене бітімі, екпіні, әңгіме тақырыбы, темпераменті, мінез-құлық мәнері);
өзінің орналасқан (қамалған) жерін анықтауға тырысу;
мүмкіндік болған жағдайда, кез келген қолжетімді байланыс тәсілін пайдалана отырып, өмірге қауіп төндірмей, сақтық таныта отырып, болған жағдай туралы құқық қорғау органдарына немесе арнайы органдарға, қауіпсіздік бөлімшесіне немесе объектінің күзет қызметіне хабарлауға тырысу;
қандай болмасын, тағамды елеусіз қалдырмау. Бұл күш пен денсаулықты сақтауға көмектеседі;
жарақат алған жағдайда, өзіңізге алғашқы медициналық көмек көрсетуге тырысу;
ең бастысы, басқыншылар бақылауды тоқтатса да, үрейленбеу;
терезелерден, есіктерден және басқыншылардың өзінен алыс орналасу. Бұл үй-жайға шабуыл жасаған кезде, басқыншыларға тигізу үшін мергендердің ату жағдайында сіздің қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету үшін қажет;
арнайы бөлімше қызметкерлері кепілге алынған адамдарды босату жөніндегі операцияны жүргізген кезде мынадай талаптарды сақтау қажет:
қабырғаға қарай еденге төмен қарап жату, басты қолмен жабу және қозғалмау;
арнайы бөлімше қызметкерлеріне қарсы жүгірмеу немесе олардан қашпау;

7. Действия охраны объекта:
выявить вооруженного (-ых) злоумышленника (-ов);
по возможности блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
незамедлительно информировать любым доступным способом руководство объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы о фактах и обстоятельствах покушения на захват заложников;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров на пути злоумышленников и другие);
обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники и другие).
8. Действия должностных лиц и руководителей объектов:
доступным способом незамедлительно информировать правоохранительные, специальные государственные органы и (или) третьих лиц о фактах и обстоятельствах попытки захвата заложников;
по возможности организация мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о внештатной ситуации на объекте и другие);
по возможности организация взаимодействия с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
9. Действия при захвате в заложники:
успокоиться, не паниковать, разговаривать спокойным голосом;
не смотреть в глаза захватчиков, не вести себя вызывающе. Не допускать действий, которые спровоцируют захватчиков к применению физической силы или оружия;
выполнять требования захватчиков, не противоречить им, не допускать истерик и паники;
подготовиться физически и морально к суровому испытанию;
не высказывать ненависть и пренебрежение к захватчикам;
с самого начала (особенно в первый час) выполнять все указания захватчиков. Спрашивать разрешения у захватчиков на совершение любых действий;
не привлекать внимания захватчиков своим поведением, не оказывать активного сопротивления, так, как это усугубит положение;
не пытаться бежать, если нет полной уверенности в успехе побега;
запомнить, как можно больше информации о захватчиках (количество, вооружение, как выглядят (особенно внешность), телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения);
постараться определить место своего нахождения (заточения);
при наличии возможности, использовать любой доступный способ связи, без риска для жизни, проявляя осторожность, попытаться сообщить о произошедшем в правоохранительные или специальные органы, или службу охраны объекта;
не пренебрегать пищей, какой бы она ни была, это поможет сохранить силы и здоровье;
при ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую медицинскую помощь;
главное не паниковать, даже если захватчики перестали себя контролировать;
расположиться подальше от окон, дверей и самих захватчиков, это необходимо для обеспечения вашей безопасности в случае штурма помещения, стрельбы снайперов на поражение захватчиков;
при проведении сотрудниками спецподразделений операции по освобождению заложников необходимо соблюдать следующие требования:
лечь на пол лицом вниз, прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
не бежать навстречу к сотрудникам спецподразделений или от них.

3-бөлім. Жарылғыш құрылғылар мен жарылғыш заттарды қою кезіндегі іс-әрекет алгоритмі
10. Жарылғыш құрылғыны көрсететін белгілер:
табылған затта сымдардың, арқандардың, изолентаның болуы;
зат шығаратын күдікті дыбыстар, шертулер, сағаттың тықылдауы;
заттан бадамға тән иісі немесе басқа ерекше иіс шығады;
табылған заттың ерекше орналасуы;
табылған затқа әр түрлі қуат көздері орнатылған, сыртқы белгілері бойынша антеннаға ұқсас сым.
11. Келушілердің күдікті затты тапқан кездегі іс-әрекеттері:
қолмен ұстамау, жақындамау, қозғалтпау;
иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрастыру;
радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы заттың жанында пайдаланудан бас тарту;
мүмкіндігінше анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
күдікті заттың табылғаны туралы күзетке, объект персоналына не аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарының кезекші бөлімдеріне дереу хабарлау;
жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны анықтаудың елеулі мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуге тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
қорғанысты қамтамасыз ететін заттардың артына тығылу (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автомашина және басқалары);
объектінің, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдардың күзетін күдікті тұлға/тұлғалар туралы хабардар ету (саны, ЖҚҚ, қарудың болуы сыртқы белгілері, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты және басқалары);
нысаннан кету, мүмкін болмаған жағдайда - күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
12. Күдікті зат табылған кездегі персоналдың іс-қимылы:
қолмен ұстамау, жақындамау, қозғалтпау;
иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағылармен сұхбаттасу;
радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы заттың жанында пайдаланудан бас тарту;
мүмкіндігінше жарылғыш затты анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
күдікті заттың табылғаны туралы күзетке, объект персоналына не ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер аумақтық органдарының кезекші бөлімдеріне дереу хабарлау;
жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны анықтаудың елеулі мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуге тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
мүмкіндігінше күзетпен бөгде адамдардың күдікті зат пен қауіпті аймаққа кіруін шектеуді ұйымдастыру;
қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге көмектесу;
қажет болған жағдайда қорғанысты қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автомашина және басқалары) жасырынып бақылау жасау;
күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары болуы мүмкін адамдар тобы (саны, ЖҚҚ, қарудың болуы сыртқы белгілері, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты және басқалары) анықталған жағдайда, объектіні, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды күзетуді хабардар ету;
келушілерді эвокуациялауды ұйымдастыруда басшылық пен күзетке жәрдем көрсету;
нысаннан кету мүмкін болмаған жағдайда - күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.

Раздел 3. Алгоритм действий при закладке взрывных устройств и взрывчатых веществ
10. Признаки, которые указывают на взрывное устройство:
наличие на обнаруженном предмете проводов, веревок, изоленты;
подозрительные звуки, щелчки, тиканье часов, издаваемые предметом;
от предмета исходит характерный запах миндаля или другой необычный запах;
необычное размещение обнаруженного предмета;
наличие установленных на обнаруженном предмете различных видов источников питания, проволок, которые по внешним признакам, схожие с антенной.
11. Действия посетителей при обнаружении подозрительного предмета:
не трогать, не подходить, не передвигать;
опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета охране, персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности;
быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина и другие);
информировать охрану объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы о подозрительном лице/ах (внешние признаки, наличия СВУ, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность и другие);
покинуть объект, при невозможности – укрыться за сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия персонала объекта при обнаружении подозрительного предмета:
не трогать, не подходить, не передвигать;
опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета охране либо в дежурные части территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности;
быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
по возможности организовать с охраной ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
помочь обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина и другие), по возможности вести наблюдение;
информирование охраны объекта, правоохранительных и (или) специальных государственных органов в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, внешние признаки наличия СВУ, оружия, оснащение, возраст, клички, национальность и другие);
оказать содействие руководству и охране в организации эвакуации посетителей;
покинуть объект, при невозможности – укрыться за сооружением и на необходимом удалении.

13. Күдікті зат табылған кездегі күзеттің іс-әрекеттері:
ұстамау, жақындамау, қозғалтпау;
иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрастыру;
радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы заттың жанында пайдаланудан бас тарту;
мүмкіндігінше жарылғыш затты анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
күдікті заттың табылғаны туралы күзетке, объект персоналына не ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер аумақтық органдарының кезекші бөлімдеріне дереу хабарлау;
жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны анықтаудың елеулі мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуге тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
қажетті қашықтықта күдікті зат пен қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету;
қажет болған жағдайда қорғанысты қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автомашина және басқалары) жасырынып бақылау жүргізу;
күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары болуы мүмкін адамдар тобы (саны, ЖҚҚ, қарудың сыртқы белгілері, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты және басқалары) анықталған жағдайда объектіні, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды күзетуді хабардар ету.
14. Объектілердің лауазымды адамдары мен басшыларының іс-әрекеттері:
құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды күдікті адамның анықталғаны немесе иесіз заттың табылғаны туралы дереу хабардар ету;
иесіз күдікті заттың табылған орнын қажетті қашықтықта қоршауды ұйымдастыру;
адамдарды объектіден эвакуациялауды ұйымдастыру, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау және басқалар;
күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды аралап шығуды және аумақтарды қарап-тексеруді қамтамасыз ету;
терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру, қажетті ақпаратты ұсыну.
15. Жарылғыш құрылғы (бұдан әрі - ЖҚ) немесе ЖҚ-ға ұқсас зат табылған кезде алып тастауға және қоршап алудың қашықтықтары:
РГД-5 граната- 50 метр;
Ф-1 граната- 200 метр;
салмағы 200 грамм тротил шашкасы - 45 метр;
салмағы 400 грамм тротил шашкасы - 55 метр;
сыра банкасы 0,33 литр - 60 метр;
дипломат (кейс) - 230 метр;
жол чемоданы - 350 метр;
"жеңіл" автомашина - 460-580 метр;
автобус - 920 метр;
жүк көлігі (фургон) - 1240 метр.
4-бөлім. Өзін-өзі өлтіруші террористерді қолдана отырып жасалған шабуыл кезіндегі іс-қимыл алгоритмі

13. Действия охраны при обнаружении подозрительного предмета:
не трогать, не подходить, не передвигать;
опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов национальной безопасности и внутренних дел;
быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне на необходимом удалении;
обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина и другие), по возможности вести наблюдение;
информирование правоохранительных и (или) специальных государственных органов в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, внешние признаки наличия СВУ, оружия, оснащение возраст, клички, национальность и другие).
14. Действия должностных лиц и руководителей объектов:
незамедлительное информирование правоохранительных, специальных государственных органов о выявлении подозрительного человека или об обнаружении бесхозного предмета;
организация оцепления места обнаружения бесхозного подозрительного предмета на необходимом удалении;
организация эвакуации людей с объекта, оповещение о внештатной ситуации на объекте и другие;
обеспечение обхода помещений и осмотра территорий с целью обнаружения подозрительных предметов;
организация взаимодействия с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом, представление необходимой информации.
15. Расстояние удаления и оцепления при обнаружении взрывного устройства (далее - ВУ) или предмета, похожего на ВУ:
граната РГД-5 – 50 метр;
граната Ф-1 – 200 метр;
тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метр;
тротиловая шашка массой 400 грамм – 55 метр;
пивная банка 0,33 литр – 60 метр;
дипломат (кейс) – 230 метр;
дорожный чемодан – 350 метр;
автотранспорт "легковая" - 460-580 метр;
автобус – 920 метр;
грузовая машина (фургон) – 1240 метр.
Раздел 4. Алгоритм действий при атаке с применением террористов-смертников

16. Объект келушілерінің іс-әрекеттері:
қорғану: ғимараттан ақырын шығып кету немесе үй-жайда жасырыну, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің келуін күту;
құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар ету.
17. Персоналдың іс-әрекеттері:
қорғану: ғимараттан ақырын шығып кету немесе үй-жайда жасырыну, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің келуін күту;
құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар ету.
18. Объект күзетінің іс-әрекеттері:
мүмкіндігінше оны/олардың (жанкешті-лаңкестерді) объектідегі адамдардың жаппай болу орындарына жылжуын бұғаттау;
объектінің басшылығына, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау және басқалар);
қажет болған жағдайда объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) күдікті адамның немесе адамдар тобының жүріп-тұруын бақылауды ұйымдастыру;
өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
19. Объектілердің лауазымды адамдары мен басшыларының іс-әрекеттері:
объектіде күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға ақпаратты дереу беру (оның ішінде адал ниетпен әрекет ету);
құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қаскүнемді анықтау және ұстау уақытын қысқартатын күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру;
адамдарды ұйымдасқан эвакуациялауды қамтамасыз ету;
өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5-бөлім. Телефон арқылы қауіп төнген кездегі іс-әрекеттер алгоритмі
20. Қауіп-қатерді алушының телефон арқылы жасаған әрекеттері (лауазымды тұлғалар, қызметкер, кезекші бөлімшенің қызметкері):
1) әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және оның сөйлеу ерекшеліктерін белгілеңіз:
дауыс (анық немесе тұйық, төмен немесе жоғары);
сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
айтылу (айқын, бұрмаланған, кекештену, сақау, акцентпен немесе диалектімен);
сөзінің мәнері (шешіліп сөйлеу, кекетіп, әдепсіз сөйлеу);
2) дыбыстық фонға (автомашиналардың немесе теміржол көлігінің шуы, теле-немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар, басқалар), қоңырау сипатына (қалалық, қалааралық) назар аудару;

16. Действия посетителей объекта:
по возможности защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
17. Действия персонала объекта:
по возможности защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
18. Действия охраны объекта:
по возможности блокировать его/их (террористов-смертников) в продвижении к местам массового пребывания людей на объект;
незамедлительно информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров и другие);
при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
обеспечить собственную безопасность.
19. Действия должностных лиц и руководителей объектов:
незамедлительная передача (в том числе добросовестная попытка) информации в правоохранительные и (или) специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая сокращает время выявления и задержания злоумышленника;
обеспечение организованной эвакуации людей;
обеспечение собственной безопасности.
Раздел 5. Алгоритм действий при поступлении угрозы по телефону
20. Действия получателя угрозы по телефону (должностные лица, сотрудник, сотрудник дежурного подразделения):
1) по ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи:
голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
темп речи (быстрый или медленный);
произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
2) обратить внимание на звуковой фон (шум автомашин или железнодорожного транспорта, звук теле или радиоаппаратуры, голоса, другое), характер звонка (городской, междугородний);

3) сөйлесудің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын белгілеу;
4) әңгімелесу барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысу:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалады?
ол қандай нақты талаптар қояды?
жеке өзі талап ете ме немесе делдал ретінде әрекет ете ме және қандай да бір адамдар тобын білдіре ме?
ол қандай шарттарда немесе олар өз жоспарларынан бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?
5) сіз және басшылық шешім қабылдау немесе қандай да бір іс-әрекет жасау үшін қоңырау шалушыдан барынша уақыт аралығын созу мүмкіндігіне қол жеткізуге тырысу;
6) сөйлесу барысында немесе сөйлесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және ұйым басшылығына телефон қатері туралы хабарлау.
6-бөлім. Химиялық қауіпті және улы заттарды қолдану кезіндегі іс-әрекет алгоритмі
Объект қызметкерлерінің іс-әрекеттері:
өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетшілерді, объектінің персоналын күдікті адам, адамдар немесе заттар туралы хабардар ету.
Объект күзетінің іс-әрекеттері:
дәстүрлі емес діни ағымды ұстанушыларды (жоғарыдағы белгілерді қараңыз) немесе құрамында қауіпті заттар бар заттарды сыртқы белгілері бойынша анықтауға болады;
объектінің басшылығын, құқық қорғау және / немесе арнаулы мемлекеттік органдарды күдікті адамды, адамдар тобын анықтау немесе құрамында қауіпті заттар болуы мүмкін заттарды анықтау туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
мүмкіндігінше адамның / адамдардың объектідегі адамдардың жаппай болатын орындарына ілгерілеуіне тосқауыл қою;
қауіпті заттардың таралуын азайту үшін адамды / адамдарды оқшауланған жерде сылтаумен ұстап тұру;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуация, ішкі кедергілерді бұғаттау);
қажет болған жағдайда күдікті адамның немесе адамдар тобының объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) қозғалысын бақылауды ұйымдастыру;
объектінің үй-жайларын күдікті жасырылған заттар мен оның аумағында зиянкестердің ықтимал көмекшілерін іздестіру;
өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Объект басшылығының іс-әрекеттері:
объектіде күдікті адамды, адамдар тобын, құрамында қауіпті заттар болуы мүмкін заттарды анықтау туралы ақпаратты құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға дереу беру (оның ішінде адал ниетпен әрекет ету);
объектінің үй-жайларын жасырылған заттардың бетбелгілерін тексеруді және оның аумағында шабуылдаушының ықтимал көмекшілерін іздеуді ұйымдастыру;
құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру, бұл шабуылдаушыны анықтау және ұстау уақытын қысқартуы мүмкін;
адамдардың ұйымдасқан эвакуациялауын қамтамасыз ету;
өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

3) зафиксируйте точное время начала разговора и его продолжительность;
4) постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника или представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он (она) или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с человеком можно связаться?
кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?
5) постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством решений или совершения каких-либо действий;
6) в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта о телефонной угрозе.
Раздел 6. Алгоритм действий при применении химически опасных и отравляющих веществ.
Действия персонала объекта:
обеспечить собственную безопасность;
незамедлительное информирование правоохранительных и/или специальных государственных органов, охраны о подозрительном лице, лицах или предметах.
Действия охраны объекта:
выявить по внешним признакам возможно приверженца/ев к нетрадиционному религиозному течению либо содержащие опасные вещества предметы;
незамедлительно информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении подозрительного лица, группы лиц или о выявлении предметов, предположительно содержащих опасные вещества;
по возможности блокировать продвижение лица/лиц к местам массового пребывания людей на объекте;
под благовидным предлогом задержать в изолированном месте с целью минимизации распространения опасных веществ;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
произвести осмотр помещений объекта на предмет закладок подозрительных предметов и поиск на его территории возможных пособников злоумышленника;
обеспечить собственную безопасность.
Действия должностных лиц и руководителей объектов:
незамедлительная передача (в том числе добросовестная попытка) информации в правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица, группы лиц, предметов, предположительно содержащих опасные вещества;
организовать осмотр помещений объекта на предмет закладок подозрительных предметов и поиск на его территории возможных пособников злоумышленника;
предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая может сократить время выявления и задержания злоумышленника;
обеспечить организованную эвакуацию людей;
обеспечить собственную безопасности.