Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 17 мамырдағы № 167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 17 мамырда № 34383 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 508-122) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларының 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік және Мал шаруашылығы департаменттері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қағидалардың 7-тармағының бірінші бөлігі 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін: "7.".
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 17 мамырдағы
№ 167 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидалары

Об утверждении Правил возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 мая 2024 года № 167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2024 года № 34383.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 508-122) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, и пунктом 3-1 Правил возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства (далее – Правила).
2. Департаментам земледелия и животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих вице-министров сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Установить, что часть первая пункта 7 Правил с 1 января 2025 года действует в следующей редакции: "7. Прием заявок осуществляется в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации природного характера.".
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 мая 2024 года № 167
Правила возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-122) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1358 қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) бекітілген Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағида жеке және заңды тұлғалардың табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған сәтте сақтандыру объектісі (бұдан әрі – сақтандырылған мүлік) болып табылатын жеке және заңды тұлғаның мүлкіне қолданылмайды. Сақтандырылған мүлік Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандырушының қаражаты есебінен өтелуге жатады.
3. Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарын жоюға көзделген біржолғы бюджет қаражаты есебінен және/немесе ұйымдардың, азаматтардың ерікті жарналарының, қорлар мен қоғамдық бірлестіктердің, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер (бұдан әрі – бюджеттен тыс қаражат) есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу тәртібі
4. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының, ішкі істер органдарының (келісу бойынша), қоғамдық ұйымдардың, "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері және жергілікті қоғамдастықтар өкілдерінің қатарынан комиссия (бұдан әрі – өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия) құрады.
Өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, жеті адамнан аспайды.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) болып табылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 508-122) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, и пунктом 3-1 Правил возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358 (далее – Постановление), и определяют порядок возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства.
2. Настоящие Правила не распространяются на имущество физических и юридических лиц, которое на момент возникновения чрезвычайной ситуации природного характера являлось объектом страхования (далее – застрахованное имущество). Застрахованное имущество подлежит возмещению в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан, за счет средств страховщика.
3. Возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства осуществляется единовременно за счет бюджетных средств местных исполнительных органов, предусмотренных на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций природного характера в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, и/или за счет средств организаций, добровольных взносов граждан, фондов и общественных объединений, иных источников, не противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан (далее – внебюджетные средства).
Глава 2. Порядок возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводстве
4. При объявлении чрезвычайной ситуации природного характера местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения создает комиссию из числа представителей местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, органов внутренних дел (по согласованию), общественных организаций, региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и представителей местного сообщества (далее – комиссия в сфере растениеводства).
Общее количество членов комиссии в сфере растениеводства составляет нечетное число, не менее семи человек.
Рабочим органом комиссии в сфере растениеводства является структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в сфере сельского хозяйства (далее – рабочий орган).

5. Өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалдың өтелетін құнының мөлшерін айқындауды өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия жүзеге асырады.
6. Жұмыс органы табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеуге арналған өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыруды (бұдан әрі – хабарландыру) орналастырады.
7. Өтінімдерді қабылдау табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырылады.
Хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері, почталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық почта мекенжайы көрсетілген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының атауы;
2) құжаттарды қабылдаудың басталған және аяқталған күні мен уақыты;
3) осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі;
4) өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия отырысының өткізілген күні, уақыты және орны.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2024 № 167 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың нәтижесінде зардап шеккен жеке және заңды тұлғалар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеуге арналған туралы өтінім (бұдан әрі – залалды өтеу туралы өтінім) береді.
Залалды өтеу туралы өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының көшірмесі;
2) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі.
Жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарын, құқық белгілейтін құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда (табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан немесе табиғи сипаттағы төтенше жағдайды жою кезеңінде мұндай құжат жоғалған, бүлінген немесе жойылған жағдайларда), жұмыс органы жер учаскесі бойынша деректерді жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінен алуды дербес жүзеге асырады.
9. Залалды өтеу туралы өтінім және өтінімге қоса берілетін құжаттар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы қолма қол не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы электрондық түрде беріледі.
Залалды өтеу туралы өтінімді жеке тұлға не заңды тұлғаның басшысы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адам беруі мүмкін.
Залалды өтеу туралы өтінімнің көшірмесінде оны қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, лауазымы, күні көрсетіле отырып, тіркелгені туралы белгі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесінде қағаз тасығыштағы өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
"Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесінде жеке немесе заңды тұлғалардың залалды өтеу туралы өтінімдеріне тіркеу нөмірін (индексін) беру автоматты түрде жасалады және әріптерден тұратын индекстен, сондай-ақ тіркеу жылы мен сегіз таңбадан тұратын тізбекті реттік нөмірден тұратын бірегей нөмірден тұрады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі залалды өтеу туралы өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды жұмыс органына жібереді.

5. Определение размера возмещаемой стоимости ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводства осуществляется комиссией в сфере растениеводства.
6. Рабочий орган при возникновении чрезвычайной ситуации природного характера размещает на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения объявление о приеме заявок на возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводства (далее – объявление).
7. Прием заявок осуществляется в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации природного характера.
Объявление включает следующие сведения:
1) наименование местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) дата и время начала и завершения приема документов;
3) перечень необходимых документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
4) дата, время и место проведения заседания комиссии в сфере растениеводства.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2024 № 167 (вводится в действие 01.01.2025).
8. Физические и юридические лица, понесшие ущерб в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводства подают заявку на возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводстве по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка о возмещении ущерба).
К заявке о возмещении ущерба прилагаются:
1) копия идентификационного документа на земельный участок;
2) копия правоустанавливающего документа на земельный участок.
В случае невозможности предоставления идентификационных, правоустанавливающих документов на земельный участок (в случаях утраты, порчи или уничтожения такого документа, вследствие чрезвычайной ситуации природного характера, или в период ликвидации чрезвычайной ситуации природного характера), рабочий орган самостоятельно осуществляет получения данных по земельному участку из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.
9. Заявка о возмещении ущерба и прилагаемые к заявке документы подаются нарочно через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, либо в электронном виде посредством информационной аналитической системы "Электронные обращения" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Заявка о возмещении ущерба может быть подана физическим лицом, либо руководителем юридического лица, либо доверенным лицом, действующим на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Подтверждением принятия заявки о возмещении ущерба на бумажном носителе в канцелярии местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения является отметка на ее копии о регистрации с указанием даты, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего заявку.
В информационной аналитической системе "Электронные обращения" присвоение регистрационного номера (индекса) заявкам о возмещении ущерба физических или юридических лиц генерируется автоматически и состоит из буквенного индекса, а также уникального номера, включающего год регистрации и сквозной порядковый номер из восьми знаков.
Канцелярия местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения направляет заявку о возмещении ущерба и прилагаемые к заявке документы рабочему органу.

10. Жұмыс органы құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды қарайды және толықтығын тексереді.
Ұсынылған мәліметтердің толық еместігі анықталған кезде, жұмыс органы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде құжаттарды одан әрі қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, жеке немесе заңды тұлғаға уәжді бас тартуды жібереді.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тарту "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тартылған жағдайда, жеке немесе заңды тұлға осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттарды қайта тапсырады.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау мерзімдері өткеннен кейін жұмыс органы бір жұмыс күні ішінде жеке немесе заңды тұлғаның құжаттарын өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссияның қарауына береді.
12. Өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия он жұмыс күні ішінде залалды өтеу туралы өтінімде қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді, жеке немесе заңды тұлғаның жер учаскелерін қарап-тексеруді, табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістерін зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
Зерттеп-қарау жеке немесе заңды тұлғаның немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін жеке немесе заңды тұлғаның сенім білдірілген адамының қатысуымен жүзеге асырылады және нәтижелері бойынша растайтын фотосуреттер мен бейнематериалдарды міндетті түрде қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістіктерін зерттеп-қарау актісі ресімделеді.
Залалды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия жеке немесе заңды тұлғаға бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
Бас тарту себептері көрсетілген жазбаша хабарлама "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
13. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке немесе заңды тұлғаға келтірілген залалды мамандандырылған егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтымен келісілген ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің технологиялық картасына сәйкес 1 (бір) гектарға нақты ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге жұмсалған шығындарға қарай өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия айқындайды.
Егер жеке немесе заңды тұлға субсидия алушы болып табылса (басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық екпелер өндірісін дамыту; тұқым шаруашылығын дамыту; тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату; саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеуді жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын арзандату; ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құны), залалдың мөлшері алынған субсидия сомасын шегеру арқылы айқындалады.
Бұл ретте өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің технологиялық картасын тәлімі және суармалы егістіктерге, оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарын жабық және ашық топырақта өсіретін алаңдар бойынша бөлек жасайды.

10. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения документов рассматривает и проверяет их на предмет полноты.
При установлении неполноты представленных сведений, рабочий орган в срок, указанный в части первой настоящего пункта, направляет физическому или юридическому лицу мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении документов.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении документов направляется через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
В случае мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении документов, физическое или юридическое лицо повторно подает документы в течение срока, указанного в пункте 7 настоящих Правил.
11. После окончания сроков рассмотрения документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, рабочий орган в течение одного рабочего дня передает документы физического или юридического лица на рассмотрение комиссии в сфере растениеводства.
12. Комиссия в сфере растениеводства в течение десяти рабочих дней проверяет достоверность данных (сведений), содержащихся в заявке о возмещении ущерба, осуществляет осмотр земельных участков физического или юридического лица, обследование посевов сельскохозяйственных культур, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера.
Обследование осуществляется в присутствии физического или юридического лица или доверенного лица физического или юридического лица, действующего на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, и по результатам оформляется акт обследования посевов сельскохозяйственных культур, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с обязательным приложением подтверждающих фото и видеоматериалов.
В случае принятия решения об отказе в возмещении ущерба, комиссией в сфере растениеводства направляется физическому или юридическому лицу письменное уведомление с указанием причин отказа.
Письменное уведомление с указанием причин отказа направляется через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
13. Ущерб, причиненный физическому или юридическому лицу в результате чрезвычайной ситуации природного характера, определяется комиссией в сфере растениеводства исходя из расходов на выращивание конкретной сельскохозяйственной культуры на 1 (один) гектар согласно технологической карте возделывания сельскохозяйственных культур, согласованной со специализированным научно-исследовательским институтом земледелия и растениеводства.
В случае, если физическое или юридическое лицо является получателем субсидий (развитие производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений; развитие семеноводства; удешевление стоимости удобрений (за исключением органических); удешевление стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов; стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям), то размер ущерба определяется за вычетом суммы полученных субсидий.
При этом, технологическая карта возделывания сельскохозяйственных культур составляется комиссией в сфере растениеводства отдельно на богарные и орошаемые пашни, в том числе по площадям возделывания сельскохозяйственных культур в закрытом и открытом грунте.

14. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке немесе заңды тұлғаларға келтірілген залалды өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия мынадай формула арқылы анықтайды:
U = T *Р – S,
мұндағы:
U – келтірілген залал мөлшері, теңге;
T – ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруге арналған технологиялық картаға сәйкес 1 (бір) гектарға ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге жұмсалған шығын мөлшері;
Р – ауыл шаруашылығы дақылдары жойылған, дақылдар өсірілетін алаң;
S – тиісті жылы ауыл шаруашылығы дақылдары жойылған, дақылдар өсірілетін алаңға алынған субсидиялар көлемі, теңге.
15. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістіктеріне жүргізілген зерттеп-қараулар қорытындысы бойынша өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы дақылдарының жойылуы нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастырады және жұмыс органына жолдайды.
Өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссияның өтеу туралы шешімі қабылданғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы дақылдарының жойылуы нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
16. Жұмыс органы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы дақылдарының жойылуы нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың жиынтық тізбесін (бұдан әрі – өсімдік шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысының қолын қойдырып, қалыптастырады.
17. Жұмыс органы бекітілген өсімдік шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбені (есептеулерді) қаражат бөлу туралы шешім қабылдау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына жолдайды.
18. Қаражат бөлу туралы шешім қабылданғаннан кейін жұмыс органы жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарлары бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін қаражатты өтеуге арналған төлем шоттарын қалыптастырады.
Қаражат аудару туралы хабарлама "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.

14. Ущерб, причиненный физическому или юридическому лицу в результате чрезвычайной ситуации природного характера, определяется комиссией в сфере растениеводства по следующей формуле:
U = T *Р – S,
где:
U – размер ущерба, тенге;
T – сумма расхода на выращивание сельскохозяйственной культуры на 1 (один) гектар согласно технологической карте возделывания сельскохозяйственных культур;
Р – площадь возделываемых культур, где произошла гибель сельскохозяйственных культур;
S – сумма полученных субсидий на площади возделываемых культур, где произошла гибель сельскохозяйственных культур, за соответствующий год, тенге.
15. По итогам обследования посевов сельскохозяйственных культур комиссия в сфере растениеводства формирует перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных культур, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет рабочему органу.
В течение 2 (двух) рабочих дней после принятия решения комиссии в сфере растениеводства о возмещении перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных культур, размещается на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
16. Рабочий орган формирует сводный перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных культур, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – сводный перечень в сфере растениеводства), за подписью первого руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
17. Рабочий орган направляет утвержденный сводный перечень (расчеты) в сфере растениеводства в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения для принятия решения о выделении средств.
18. После принятия решения о выделении средств рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения индивидуальных помесячных планов финансирования формирует счета к оплате на выплату средств, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент".
Уведомление о перечислении денежных средств направляется через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.

3-тарау. Мал шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу тәртібі
19. Жеке және заңды тұлғаларға бюджет қаражаты есебінен және/немесе бюджеттен тыс қаражат есебінен мыналар белгіленген өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеу жүзеге асырылады:
1) өлген ауыл шаруашылығы жануарында сәйкестендіру белгілерінің (құлақ сырғасы, тавро, микрочип) болуы;
2) өлген ауыл шаруашылығы жануарының сәйкестендіру белгілері жоқ, бірақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында болғанының расталуы;
3) өлген ауыл шаруашылығы жануарының орналасқан жерінің болмауы, бірақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында болғанының расталуы.
20. Жеке және заңды тұлғаларға бюджеттен тыс қаражат есебінен мыналар белгіленген өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеу жүзеге асырылады:
1) сәйкестендіру белгілері жоқ өлген ауыл шаруашылығы жануарының болуы және ауыл шаруашылығы жануарларының бірдейлендіру дерекқорында болмауы;
2) өлген ауыл шаруашылығы жануарының орналасқан жерінің болмауы және ауыл шаруашылығы жануарларының бірдейлендіру дерекқорында болмауы.
21. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның,облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, ішкі істер органының (келісім бойынша), қоғамдық ұйымдардың, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері мен жергілікті қоғамдастық өкілдері қатарынан комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны жеті адамнан кем емес тақ санды құрайды.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарларының залалын өтеу құнының мөлшерін анықтауды комиссия жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімді қабылдау табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүзеге асырылады.
23. Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін келтірілген залалдың құнын өтеу үшін жеке және заңды тұлғалар комиссияға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін келтірілген залалды өтеуге арналған өтінімді береді.

Глава 3. Порядок возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере животноводстве
19. Возмещение за счет бюджетных и/или внебюджетных средств физическим и юридическим лицам осуществляется за павших сельскохозяйственных животных, по которым установлено:
1) наличие павшего сельскохозяйственного животного с идентификационными признаками (ушная бирка, тавро, микрочип);
2) наличие павшего сельскохозяйственного животного без идентификационных признаков, но с подтверждением наличия в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
3) отсутствие местонахождения павшего сельскохозяйственного животного, но с подтверждением наличия в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
20. Возмещение физическим и юридическим лицам за счет внебюджетных средств осуществляется за павших сельскохозяйственных животных, по которым установлено:
1) наличие павшего сельскохозяйственного животного без идентификационных признаков, и отсутствие в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
2) отсутствие местонахождения павшего сельскохозяйственного животного и отсутствие в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
21. При объявлении чрезвычайной ситуации природного характера местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения создает комиссию из числа представителей местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, органов внутренних дел (по согласованию), общественных организаций, региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и представителей местного сообщества (далее – комиссия).
Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее семи человек.
Определение размера возмещаемой стоимости ущерба за павших сельскохозяйственных животных осуществляется комиссией.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. Прием заявок о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных осуществляется в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации природного характера.
23. Для возмещения стоимости ущерба за павших сельскохозяйственных животных физические и юридические лица подают заявку о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

24. Жеке тұлғалардың өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы қолма қол не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы электронды түрде беріледі.
Заңды тұлғалардың өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы қолма қол не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы электронды түрде беріледі.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеу туралы өтінімді жеке тұлға не заңды тұлғаның басшысы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адам беруі мүмкін.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеу туралы өтінімнің көшірмесінде оны қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, лауазымы, күні көрсетіле отырып, тіркелгені туралы белгі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесінде қағаз тасығыштағы өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
"Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесінде заңды тұлғалардың өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеу туралы өтінімдеріне тіркеу нөмірін (индексін) беру автоматты түрде жасалады және әріптерден тұратын индекстен, сондай-ақ тіркеу жылы мен сегіз таңбадан тұратын тізбекті реттік нөмірден тұратын бірегей нөмірден тұрады.
Жеке тұлға "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы жүгінген жағдайда, жеке тұлғаның "жеке кабинетінде" сұранымның қабылдануы туралы мәртебе, сондай-ақ нәтиженің алынған күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеуге арналған өтінімді жұмыс органына жолдайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Комиссия өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеуге арналған өтінімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны қарайды және толықтығын тексереді.
Ұсынылған мәліметтердің толық еместігі анықталған кезде, жұмыс органы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінімді одан әрі қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, жеке немесе заңды тұлғаға уәжді бас тартуды жібереді.
Өтінімді одан әрі қараудан уәжді бас тарту "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы не "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тартылған жағдайда, жеке немесе заңды тұлға осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттарды қайта тапсырады.

24. Заявка физических лиц о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных подается нарочно через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, либо в электронном виде посредством мобильного приложения веб-портала "электронного правительства" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Заявка юридических лиц о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных подается нарочно через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, либо в электронном виде посредством информационной аналитической системы "Электронные обращения" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Заявка о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных может быть подана физическим лицом, либо руководителем юридического лица, либо доверенным лицом, действующим на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Подтверждением принятия заявки о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных на бумажном носителе в канцелярии местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения является отметка на ее копии о регистрации с указанием даты, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего заявку.
В информационной аналитической системе "Электронные обращения" присвоение регистрационного номера (индекса) заявкам о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных юридических лиц генерируется автоматически и состоит из буквенного индекса, а также уникального номера, включающего год регистрации и сквозной порядковый номер из восьми знаков.
В случае обращения физического лица через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", в "личном кабинете" физического лица отображается статус о принятии запроса, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата.
Канцелярия местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения направляет заявку о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных рабочему органу.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заявки о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных рассматривает и проверяет ее на предмет полноты.
При установлении неполноты представленных сведений, рабочий орган в срок, указанный в части первой настоящего пункта, направляет физическому или юридическому лицу мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении заявки.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки направляется через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", либо информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
В случае мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении документов, физическое или юридическое лицо повторно подает документы в течение срока, указанного в пункте 22 настоящих Правил.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген өтінімді қарау мерзімдері аяқталған соң жұмыс органы бір жұмыс күні ішінде өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеуге арналған өтінімді комиссияның қарауына береді.
27. Комиссия он бес жұмыс күні ішінде өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеуге арналған өтінімде қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді.
Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген жағдайларда комиссия ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтерді ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорындағы ауыл шаруашылығы жануарларының бірдейлендіру нөмірлері бойынша тексеруді жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген жағдайларда комиссия ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтерді әр шаруашылық бойынша электрондық есепке алу деректері бойынша тексеруді жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 19-тармағының 3) тармақшасына және 20-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының орналасқан жерінің жоқтығы анықталған кезде ауылдық округ әкімінің, учаскелік полиция инспекторының және ветеринариялық қызмет өкілінің қатысуымен кемінде 3 куәгерді – елді мекен тұрғындарын тарта отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының өлімінің комиссиялық актісі жасалады.
Өлген ауыл шаруашылығы жануары болған кезде оны кәдеге жарату аяқталғаннан кейін кәдеге жарату актісі жасалады.
Құс басы бойынша келтірілген залалды өтеуді комиссия шаруашылықтардың санатына қарамай тиісті жою актілерінің қорытындылары бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Залалды өтеу мөлшері ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері және жастық-жыныстық тобы кесіндісінде ауыл шаруашылығы жануарларының нарықтағы бағасы бойынша Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы қалыптастырған ресми статистикалық ақпараттың деректері негізінде айқындалады.
29. Жұмыстың қорытындылары бойынша комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастырады және жұмыс органына жібереді.
Комиссия өтеу туралы шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, комиссия бас тарту себептерін көрсете отырып, жеке немесе заңды тұлғаларға жазбаша хабарлама жібереді.
Бас тарту себептері көрсетілген жазбаша хабарлама "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы не "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. После окончания сроков рассмотрения заявки, указанных в пункте 25 настоящих Правил, рабочий орган в течение одного рабочего дня передает заявку о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных на рассмотрение комиссии.
27. Комиссия в течение пятнадцати рабочих дней проверяет достоверность данных (сведений), содержащихся в заявке о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных.
В случаях, указанных в пункте 19 настоящих Правил, комиссия осуществляет проверку сведений о владельцах сельскохозяйственных животных по индивидуальным номерам сельскохозяйственных животных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
В случаях, указанных в пункте 20 настоящих Правил, комиссия осуществляет сверку сведений о владельцах сельскохозяйственных животных по данным электронного похозяйственного учета.
При установлении отсутствия места нахождения сельскохозяйственных животных согласно подпункту 3) пункта 19 и подпункту 2) пункта 20 настоящих Правил составляется комиссионный акт падежа сельскохозяйственного животного с привлечением не менее 3 свидетелей – жителей населенного пункта с участием акима сельского округа, участкового инспектора полиции и представителя ветеринарной службы.
При наличии павшего сельскохозяйственного животного по завершению его утилизации составляется акт утилизации.
Возмещение ущерба по поголовью птицы вне зависимости от категории хозяйств осуществляется комиссией по итогам соответствующих актов утилизации.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Размер возмещения ущерба определяется по рыночной стоимости сельскохозяйственных животных в разрезе видов и половозрастных групп на основании данных официальной статистической информации, формируемой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
29. По итогам работы комиссия формирует перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и направляет рабочему органу.
В течение 2 (двух) рабочих дней после принятия решения комиссии о возмещении перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных животных, размещается на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
В случае принятия решения об отказе в возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных, комиссией направляется физическому или юридическому лицу письменное уведомление с указанием причин отказа.
Письменное уведомление с указанием причин отказа направляется через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", либо информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жұмыс органы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі нәтижесінде зиян келтірілген жеке немесе заңды тұлғалардың жиынтық тізбесін (бұдан әрі – мал шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысының қолын қойдырып, қалыптастырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жұмыс органы бекітілген мал шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбені (есептеулерді) қаражат бөлу туралы шешім қабылдау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, жергілікті атқарушы органына жолдайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қаражат бөлу туралы тиісті шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде жеке және заңды тұлғаларға төлем жүзеге асырылады.
Қаражат аудару туралы хабарлама "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы не "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.08.2024 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Ауыл шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу мәселелері бойынша шағымдарды қарау Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы
саласындағы табиғи сипаттағы
төтенше жағдай
нәтижесіндежеке және
заңды тұлғаларға келтірілген
залалды өтеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________ атынан
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың,
ауданның, облыстық маңызы
бар қаланың жергілікті
атқарушы органының
толық атауы)
____________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлға
басшысының не өкілеттігін
растайтын тиісті құжаттың
негізінде уәкілетті
адамның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
Өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеуге арналған өтінім
Маған өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде келтірілген шығынды өтеп беруіңізді сұраймын.

Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
30. Рабочий орган формирует сводный перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – сводный перечень в сфере животноводства), за подписью первого руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
31. Рабочий орган направляет утвержденный сводный перечень в сфере животноводства (расчеты) в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для принятия решения о выделении средств.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
32. Выплата осуществляется физическим и юридическим лицам в течение тридцати календарных дней после принятия соответствующего решения о выделении средств.
Уведомление о перечислении денежных средств направляется через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", либо информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.08.2024 № 266 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
33. Рассмотрение жалобы по вопросам возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства производится в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим или
юридическим лицам в результате
чрезвычайной ситуации
природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
В __________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа
области, города
республиканского значения,
столицы, района, города
областного значения)
в лице ______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
физического лица, либо
руководителя юридического
лица, либо уполномоченного
лица на основании
соответствующего документа,
подтверждающего полномочия)
Заявка на возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам
в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводстве
Прошу возместить мне причиненный ущерб в результате чрезвычайной ситуации
природного характера в сфере растениеводства.

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ____________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _____________
мекенжайы: __________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: _____________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _____________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _______________________________________________________
берген орган__________________________________________________
берілген күні__________________________________________________
мекенжайы: __________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: _____________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері_______________________________________________
хабарлама берілген күн__________________________________________
2. Жер учаскесі туралы мәліметтер:
Р/с №
кадастрлық нөмірі
жалпы алаңы, га
оның ішінде, егістік жерлер
зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылының атауын көрсете отырып, ауыл шаруашылығы дақылдары жойылған, дақылдар өсірілетін алаң
жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
тәлімі
суармалы
1
2
3
4
5
6
3. Жеке немесе заңды тұлғаның екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шоты туралы мәліметтер:
ЖСН/БСН____________________________________________________
банктің деректемелері: ________________________________________
банктің атауы: _______________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
БСН _________________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
Өтінімге мынадай құжаттарды қоса беремін:________________________
______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Басшы
____________________             __________________________________________
(қолы)                         (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Күні: 20__ жылғы "____" __________
Ауыл шаруашылығы
саласындағы табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістіктерін зерттеп-қарау актісі
_____________________________________________________________
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атауы
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі:
_____________________________________________________________
Тәлімі/суармалы жер учаскесінің орналасқан жері:
_______________________________________________________________
20__ жылғы №___________, ____________________________ негізінде құрылған мынадай құрамдағы комиссия:
1._________________________________
2._________________________________
табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістіктерін зерттеп-қарау негізінде мыналарды анықтады:___________________________________________________________
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде мынадай ауыл шаруашылығы дақылдары жойылды:
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы
Шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы дақылының алаңы
Жойылған алаң
Кадастрлық нөмірі
1
2
3
4
Комиссия мүшелері.
___________________________________                   _____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (қолы)
___________________________________                   _____________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты                               (қолы)
(бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы
не оның өкілінің аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
Ауыл шаруашылығы
саласындағы табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды өтеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы дақылдарының жойылуы нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі
Р/с №
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе щаңды тұлғаның атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы
Залал келтірілген алаң, га
1 гектарға жұмсалған шығындар, теңге
Қаражат көлемі, теңге
Ауыл шаруашылығы
саласындағы табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды өтеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_____________________ атынан
(ауданның, облыстық маңызы
бар қаланың жергілікті
атқарушы органының толық
атауы)
____________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлға
басшысының не өкілеттігін
растайтын тиісті құжаттың
негізінде уәкілетті
адамның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін келтірілген залалды өтеуге арналған өтінім
Маған жануардың жеке нөмірі (бар болса) көрсетілген келесі жануарларға ауыл шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде келтірілген шығынды өтеп беруіңізді сұраймын:
________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование ________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) __________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ____________
адрес: _______________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _____________________________
для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _________
документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________________________
кем выдано __________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________
адрес: _______________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _____________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального
предпринимателя – для физического лица:
местонахождение _____________________________________________
дата уведомления _____________________________________________
2. Сведения о земельном участке:
п/п
кадастровый номер
общая площадь, гектар
в том числе, пашни
площадь возделываемых культур, где произошла гибель сельскохозяйственных культур, с указанием наименования пострадавшей сельскохозяйственной культуры
наименование собственника земельного участка или землепользователя
богарные
орошаемые
1
2
3
4
5
6
3. Сведения о текущем счете физического или юридического лица
в банке второго уровня:
ИИН/БИН __________________________________________________
реквизиты банка: ____________________________________________
наименование банка: ________________________________________
банковский идентификационный код ___________________________
индивидуальный идентификационный код ______________________
БИН ______________________________________________________
код бенефициара ___________________________________________
К заявке прилагаю следующие документы:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование
персональных данных.
Руководитель
____________________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата: "____" __________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим или
юридическим лицам в результате
чрезвычайной ситуации
природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Акт обследования посевов сельскохозяйственных культур, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера
____________________________________________________________
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя):
____________________________________________________________
Месторасположение богарного/орошаемого земельного участка:
____________________________________________________________
Комиссией, созданной на основании ____________________________
от ____20__ года №___________, в составе:
1._________________________________
2._________________________________
на основании обследования посевов сельскохозяйственных культур,
пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера
установлено следующее: ______________________________________
В результате чрезвычайной ситуации природного характера погибли
сельскохозяйственные культуры:
Наименование сельскохозяйственной культуры
Площадь сельскохозяйственной культуры в хозяйстве
Площадь гибели
Кадастровый номер
1
2
3
4
Члены комиссии:
____________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
____________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
физического лица/наименование юридического лица, либо его представителя)
Приложение 3
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим или
юридическим лицам в результате
чрезвычайной ситуации
природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации
природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных культур
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование сельскохозяйственной культуры
Площадь ущерба, гектар
Затраты на 1 гектар, тенге
Объем средств, тенге
Приложение 4
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим или
юридическим лицам в результате
чрезвычайной ситуации
природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
В _________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа района,
города областного значения)
в лице _____________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
физического лица, либо
руководителя юридического
лица, либо уполномоченного
лица на основании
соответствующего документа,
подтверждающего полномочия)
Заявка о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных
Прошу возместить мне причиненный ущерб в результате чрезвычайной ситуации
природного характера в сфере животноводства на следующие животные,
с указанием индивидуального номера животного (при наличии):
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ____________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _____________
мекенжайы: __________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: _____________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _____________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _______________________________________________________
берген орган__________________________________________________
берілген күні__________________________________________________
мекенжайы: __________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: _____________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама - жеке тұлға үшін:
орналасқан жері_____________________________________________
хабарланған күні____________________________________________
2. Жеке немесе заңды тұлғаның екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шоты туралы мәліметтер:
ЖСН/БСН____________________________________________________
банктің деректемелері: ________________________________________
банктің атауы: _______________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
БСН _________________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
Өтінімге мынадай құжаттарды қоса беремін:
________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші
______________________ ____________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Күні: 20__ жылғы "____" __________
Ауыл шаруашылығы
саласындағы табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды өтеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі нәтижесінде зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі
Р/с №
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Жануарлар мен құстардың жастық-жыныстық топ бойынша атауы
Жануарлар саны, бас
Материалдық залал сомасы, теңге
Комиссия мүшелері:
____________________________________                  _____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (қолы)

1. Сведения о заявителе: для юридического лица:
наименование ____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _________________________________
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _____________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя
– для физического лица:
местонахождение _________________________________________________
дата уведомления _________________________________________________
2. Сведения о текущем счете физического или юридического лица в банке
второго уровня:
ИИН/БИН _______________________________________________________
реквизиты банка: _________________________________________________
наименование банка: ______________________________________________
банковский идентификационный код ________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
БИН ____________________________________________________________
код бенефициара _________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также
на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Заявитель
________________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата: "____" __________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим или
юридическим лицам в результате
чрезвычайной ситуации
природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации
природного характера и которым причинен ущерб в результате гибели сельскохозяйственных животных
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование животных и птиц по половозрастным группам
Количество животных, голов
Сумма материального ущерба, тенге
Члены комиссии:
______________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)