Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 17 мамырдағы № 167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 17 мамырда № 34383 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 508-122) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларының 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік және Мал шаруашылығы департаменттері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қағидалардың 7-тармағының бірінші бөлігі 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін: "7.".
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2024 жылғы 17 мамырдағы
№ 167 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидалары

Об утверждении Правил возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 мая 2024 года № 167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2024 года № 34383.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 508-122) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, и пунктом 3-1 Правил возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства (далее – Правила).
2. Департаментам земледелия и животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих вице-министров сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Установить, что часть первая пункта 7 Правил с 1 января 2025 года действует в следующей редакции: "7. Прием заявок осуществляется в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации природного характера.".
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 мая 2024 года № 167
Правила возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.02.2025 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-122) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған сәтте сақтандыру объектісі (бұдан әрі – сақтандырылған мүлік) болып табылатын жеке және заңды тұлғаның мүлкіне қолданылмайды. Сақтандырылған мүлік Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандырушының қаражаты есебінен өтелуге тиіс.
3. Ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың ауыл шаруашылығы саласында табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарын жоюға көзделген біржолғы бюджет қаражаты есебінен және/немесе ұйымдардың, азаматтардың ерікті жарналарының, қорлар мен қоғамдық бірлестіктердің, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер (бұдан әрі – бюджеттен тыс қаражат) есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу тәртібі
4. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының, ішкі істер органдарының (келісу бойынша), қоғамдық ұйымдардың, "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері және жергілікті қоғамдастықтар өкілдерінің қатарынан комиссия (бұдан әрі – өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия) құрады.
Өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, жеті адамнан аспайды.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) болып табылады.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.02.2025 № 62 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 508-122) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, и пунктом 3-1 Правил возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358, и определяют порядок возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства.
2. Настоящие Правила не распространяются на имущество физических и юридических лиц, которое на момент возникновения чрезвычайной ситуации природного характера являлось объектом страхования (далее – застрахованное имущество). Застрахованное имущество подлежит возмещению в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан, за счет средств страховщика.
3. Возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства осуществляется единовременно за счет бюджетных средств местных исполнительных органов, предусмотренных на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций природного характера в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, и/или за счет средств организаций, добровольных взносов граждан, фондов и общественных объединений, иных источников, не противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан (далее – внебюджетные средства).
Глава 2. Порядок возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводства
4. При объявлении чрезвычайной ситуации природного характера местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения создает комиссию из числа представителей местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, органов внутренних дел (по согласованию), общественных организаций, региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и представителей местного сообщества (далее – комиссия в сфере растениеводства).
Общее количество членов комиссии в сфере растениеводства составляет нечетное число, не менее семи человек.
Рабочим органом комиссии в сфере растениеводства является структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в сфере сельского хозяйства (далее – рабочий орган).

5. Өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалдың өтелетін құнының мөлшерін айқындауды өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия жүзеге асырады.
6. Жұмыс органы табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында өсімдік шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеуге арналған өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыруды (бұдан әрі – хабарландыру) орналастырады.
7. Өтінімдерді қабылдау табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте 2024 жылы бүлінген ауыл шаруашылығы дақылдары үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтініштер 2025 жылғы 1 сәуірге дейін қабылданады.
Хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері, почталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық почта мекенжайы көрсетілген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының атауы;
2) құжаттарды қабылдаудың басталған және аяқталған күні мен уақыты;
3) осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі;
4) өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия отырысының өткізілген күні, уақыты және орны.
8. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың нәтижесінде зардап шеккен жеке және заңды тұлғалар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеуге арналған өтінім (бұдан әрі – залалды өтеу туралы өтінім) береді.
Залалды өтеу туралы өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының көшірмесі;
2) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
3) тұқымның сорттық және егістік сапасын растайтын құжаттардың көшірмелері (бүлінген тұқымдарға өтінім беру кезінде қоса беріледі):
аттестатталған тұқым өндірушілерден сатып алынған тұқымдар бойынша:
тұқым аттестатының не тұқым куәлігінің көшірмесі;
импорттық тұқымдар бойынша:
жөнелтуші елдің құзыретті органы берген тұқымның сорттық және егістік сапасын растайтын құжаттың көшірмесі;
өз өндірісінің тұқымдары бойынша:
апробациядан өткізу актісі мен тұқымның кондициялылығы туралы куәліктің не апробациядан өткізу актісі мен тұқымдарды талдау нәтижесінің көшірмесі.
Жер учаскесіне сәйкестендіру, құқық белгілейтін құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда (табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан немесе табиғи сипаттағы төтенше жағдайды жою кезеңінде мұндай құжат жоғалған, бүлінген немесе жойылған жағдайларда), жұмыс органы жер учаскесі бойынша деректерді жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінен алуды дербес жүзеге асырады.

5. Определение размера возмещаемой стоимости ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводства осуществляется комиссией в сфере растениеводства.
6. Рабочий орган при возникновении чрезвычайной ситуации природного характера размещает на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения объявление о приеме заявок на возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере растениеводства (далее – объявление).
7. Прием заявок осуществляется в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации природного характера.
При этом, прием заявок о возмещении ущерба за испорченные в 2024 году семена сельскохозяйственных культур осуществляется до 1 апреля 2025 года.
Объявление включает следующие сведения:
1) наименование местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) дата и время начала и завершения приема документов;
3) перечень необходимых документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
4) дата, время и место проведения заседания комиссии в сфере растениеводства.
8. Физические и юридические лица, понесшие ущерб в результате чрезвычайной ситуации природного характера, подают заявку на возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера в растениеводстве по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка о возмещении ущерба).
К заявке о возмещении ущерба прилагаются:
1) копия идентификационного документа на земельный участок;
2) копия правоустанавливающего документа на земельный участок;
3) копии документов, подтверждающих сортовые и посевные качества семян (прилагаются при подаче заявки за испорченные семена):
по семенам, приобретенным у аттестованных производителей семян:
копия аттестата на семена либо свидетельства на семена;
по импортным семенам:
копия документа, подтверждающего сортовые и посевные качества семян, выданного компетентным органом страны-отправителя;
по семенам собственного производства:
копия акта апробации и удостоверения о кондиционности семян либо акта апробации и результата анализа семян.
В случае невозможности предоставления идентификационных, правоустанавливающих документов на земельный участок (в случаях утраты, порчи или уничтожения такого документа, вследствие чрезвычайной ситуации природного характера, или в период ликвидации чрезвычайной ситуации природного характера), рабочий орган самостоятельно осуществляет получения данных по земельному участку из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.

9. Залалды өтеу туралы өтінім және өтінімге қоса берілетін құжаттар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы қолма қол не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы электрондық түрде беріледі.
Залалды өтеу туралы өтінімді жеке тұлға не заңды тұлғаның басшысы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адам беруі мүмкін.
Залалды өтеу туралы өтінімнің көшірмесінде оны қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, лауазымы, күні көрсетіле отырып, тіркелгені туралы белгі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесінде қағаз тасығыштағы өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
"Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесінде жеке немесе заңды тұлғалардың залалды өтеу туралы өтінімдеріне тіркеу нөмірін (индексін) беру автоматты түрде жасалады және әріптерден тұратын индекстен, сондай-ақ тіркеу жылы мен сегіз таңбадан тұратын тізбекті реттік нөмірден тұратын бірегей нөмірден тұрады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі залалды өтеу туралы өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды жұмыс органына жібереді.
10. Жұмыс органы құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды қарайды және толықтығын тексереді.
Ұсынылған мәліметтердің толық еместігі анықталған кезде, жұмыс органы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде құжаттарды одан әрі қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, жеке немесе заңды тұлғаға уәжді бас тартуды жібереді.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тарту "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тартылған жағдайда, жеке немесе заңды тұлға осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттарды қайта тапсырады.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау мерзімдері өткеннен кейін жұмыс органы бір жұмыс күні ішінде жеке немесе заңды тұлғаның құжаттарын өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссияның қарауына береді.

9. Заявка о возмещении ущерба и прилагаемые к заявке документы подаются нарочно через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, либо в электронном виде посредством информационной аналитической системы "Электронные обращения" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Заявка о возмещении ущерба может быть подана физическим лицом, либо руководителем юридического лица, либо доверенным лицом, действующим на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Подтверждением принятия заявки о возмещении ущерба на бумажном носителе в канцелярии местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения является отметка на ее копии о регистрации с указанием даты, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего заявку.
В информационной аналитической системе "Электронные обращения" присвоение регистрационного номера (индекса) заявкам о возмещении ущерба физических или юридических лиц генерируется автоматически и состоит из буквенного индекса, а также уникального номера, включающего год регистрации и сквозной порядковый номер из восьми знаков.
Канцелярия местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения направляет заявку о возмещении ущерба и прилагаемые к заявке документы рабочему органу.
10. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения документов рассматривает и проверяет их на предмет полноты.
При установлении неполноты представленных сведений, рабочий орган в срок, указанный в части первой настоящего пункта, направляет физическому или юридическому лицу мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении документов.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении документов направляется через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
В случае мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении документов, физическое или юридическое лицо повторно подает документы в течение срока, указанного в пункте 7 настоящих Правил.
11. После окончания сроков рассмотрения документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, рабочий орган в течение одного рабочего дня передает документы физического или юридического лица на рассмотрение комиссии в сфере растениеводства.

12. Өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия он жұмыс күні ішінде залалды өтеу туралы өтінімде қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді, жеке немесе заңды тұлғаның жер учаскелерін қарап-тексеруді, табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістерін, тұқым сақтау орындарын зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
Бүлінген тұқымдар үшін залалды өтеу туралы өтінімдерді қарау кезінде өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия мүшелері тұқымдарды есепке алу журналынан, сондай-ақ байқау журналынан деректерді (мәліметтерді) қосымша зерделейді.
Зерттеп-қарау жеке немесе заңды тұлғаның немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін жеке немесе заңды тұлғаның сенім білдірілген адамының қатысуымен жүзеге асырылады және нәтижелері бойынша растайтын фотосуреттер мен бейнематериалдарды міндетті түрде қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістерін және тұқым сақтау орындарын зерттеп-қарау актісі ресімделеді.
Залалды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия жеке немесе заңды тұлғаға бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
Бас тарту себептері көрсетілген жазбаша хабарлама "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
13. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке немесе заңды тұлғаға келтірілген залалды мамандандырылған егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтымен келісілген ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің технологиялық картасына сәйкес 1 (бір) гектарға нақты ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге жұмсалған шығындарға қарай, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Стартегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы қалыптастыратын ресми статистикалық ақпараттың деректеріне сәйкес тауарлық астықтың ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері бөлінісінде ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының нарықтық құны негізінде өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия айқындайды.
Егер жеке немесе заңды тұлға субсидия алушы болып табылса (басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық екпелер өндірісін дамыту; тұқым шаруашылығын дамыту; тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату; саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеуді жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын арзандату; ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын арзандату), онда залалдың мөлшері алынған субсидия сомасын шегеру арқылы айқындалады.
Бұл ретте өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің технологиялық картасын тәлімі және суармалы егістіктерге, оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарын жабық және ашық топырақта өсіретін алаңдар бойынша бөлек жасайды.

12. Комиссия в сфере растениеводства в течение десяти рабочих дней проверяет достоверность данных (сведений), содержащихся в заявке о возмещении ущерба, осуществляет осмотр земельных участков физического или юридического лица, обследование посевов сельскохозяйственных культур, семенохранилищ, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера.
При рассмотрении заявок о возмещении ущерба за испорченные семена члены комиссии в сфере растениеводства дополнительно изучают данные (сведения) из журнала учета семян, а также из журнала наблюдения.
Обследование осуществляется в присутствии физического или юридического лица или доверенного лица физического или юридического лица, действующего на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, и по результатам оформляется акт обследования посевов сельскохозяйственных культур и семенохранилищ, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с обязательным приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов.
В случае принятия решения об отказе в возмещении ущерба, комиссией в сфере растениеводства направляется физическому или юридическому лицу письменное уведомление с указанием причин отказа.
Письменное уведомление с указанием причин отказа направляется через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района.
13. Ущерб, причиненный физическому или юридическому лицу в результате чрезвычайной ситуации природного характера, определяется комиссией в сфере растениеводства исходя из расходов на выращивание конкретной сельскохозяйственной культуры на 1 (один) гектар согласно технологической карте возделывания сельскохозяйственных культур, согласованной со специализированным научно-исследовательским институтом земледелия и растениеводства, а также на основании рыночной стоимости семян сельскохозяйственных культур в разрезе видов сельскохозяйственных культур товарного зерна согласно данным официальной статистической информации, формируемой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
В случае, если физическое или юридическое лицо является получателем субсидий (развитие производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений; развитие семеноводства; удешевление стоимости удобрений (за исключением органических); удешевление стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов; удешевление стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям), то размер ущерба определяется за вычетом суммы полученных субсидий.
При этом, технологическая карта возделывания сельскохозяйственных культур составляется комиссией в сфере растениеводства отдельно на богарные и орошаемые пашни, в том числе по площадям возделывания сельскохозяйственных культур в закрытом и открытом грунте.

14. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке немесе заңды тұлғаларға келтірілген залалды өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия мынадай формула арқылы анықтайды:
U = T *Р – S,
мұндағы:
U – келтірілген залал мөлшері, теңге;
T – ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруге арналған технологиялық картаға сәйкес 1 (бір) гектарға ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге жұмсалған шығын мөлшері;
Р – ауыл шаруашылығы дақылдары жойылған, дақылдар өсірілетін алаң;
S – тиісті жылы ауыл шаруашылығы дақылдары жойылған, дақылдар өсірілетін алаңға алынған субсидиялар көлемі, теңге.
15. Ауыл шарушалығы дақылдарының бүлінген тұқымдары үшін келтірілген залалды өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия мынадай формула бойынша айқындайды:
С = К*Н– S,
мұндағы:
С – залал мөлшері, теңге;
К – бүлінген тұқымдардың мөлшері, тонна;
Н – ауыл шаруашалығы дақылдары тұқымдарының нарықтық құны, бір тоннаға теңге;
S – тиісті жылы сатып алынған ауыл шаруашылығы дақылдарының бүлінген тұқымдары үшін алынған субсидиялар сомасы, теңге.
16. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістіктері мен тұқым қоймаларын зерттеп-қарау қорытындылары бойынша өсімдік шаруашылығы саласындағы комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және өсімдік шаруашылығы саласында залал келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастырады және жұмыс органына жібереді.
Комиссия өтеу туралы шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және өсімдік шаруашылығы саласында залал келтірілген жеке немесе заңды тұлғалардың тізбесі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
17. Жұмыс органы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және өсімдік шаруашылығы саласында залал келтірілген жеке және заңды тұлғалардың жиынтық тізбесін (бұдан әрі – өсімдік шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның жергілікті атқарушы органының бірінші басшысының қолын қойдырып, қалыптастырады.
18. Жұмыс органы өсімдік шаруашылығы саласындағы бекітілген жиынтық тізбені (есептеулерді) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына қаражат бөлу туралы шешім қабылдау үшін жолдайды.
19. Қаражат бөлу туралы шешім қабылданғаннан кейін жұмыс органы жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарлары бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін қаражатты өтеуге арналған төлем шоттарын қалыптастырады.
Қаражат аудару туралы хабарлама "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.

14. Ущерб, причиненный физическому или юридическому лицу в результате чрезвычайной ситуации природного характера, определяется комиссией в сфере растениеводства по следующей формуле:
U = T *Р – S,
где:
U – размер ущерба, тенге;
T – сумма расхода на выращивание сельскохозяйственной культуры на 1 (один) гектар согласно технологической карте возделывания сельскохозяйственных культур;
Р – площадь возделываемых культур, где произошла гибель сельскохозяйственных культур;
S – сумма полученных субсидий на площади возделываемых культур, где произошла гибель сельскохозяйственных культур, за соответствующий год, тенге.
15. Ущерб за испорченные семена сельскохозяйственных культур определяется комиссией в сфере растениеводства по следующей формуле:
С = К*Н– S,
где:
С – размер ущерба, тенге;
К – количество испорченных семян, тонн;
Н – рыночная стоимость семян сельскохозяйственных культур, тенге за тонну;
S – сумма полученных субсидий за приобретенные испорченные семена сельскохозяйственных культур, за соответствующий год, тенге.
16. По итогам обследования посевов сельскохозяйственных культур и семенохранилищ комиссия в сфере растениеводства формирует перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в сфере растениеводства, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет рабочему органу.
В течение 2 (двух) рабочих дней после принятия решения комиссии о возмещении перечень физических или юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в сфере растениеводства, размещается на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района.
17. Рабочий орган формирует сводный перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в сфере растениеводства, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – сводный перечень в сфере растениеводства), за подписью первого руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
18. Рабочий орган направляет утвержденный сводный перечень в сфере растениеводства (расчеты) в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения для принятия решения о выделении средств.
19. После принятия решения о выделении средств рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения индивидуальных помесячных планов финансирования формирует счета к оплате на выплату средств, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент".
Уведомление о перечислении денежных средств направляется через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.

3-тарау. Мал шаруашылығындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу тәртібі
20. Жеке және заңды тұлғаларға бюджет қаражаты есебінен және/немесе бюджеттен тыс қаражат есебінен мыналар белгіленген өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін залалды өтеу жүзеге асырылады:
1) өлген ауыл шаруашылығы жануарында сәйкестендіру белгілерінің (құлақ сырғасы, тавро, микрочип) болуы;
2) өлген ауыл шаруашылығы жануарының сәйкестендіру белгілері жоқ, бірақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында болғанының расталуы;
3) өлген ауыл шаруашылығы жануарының орналасқан жерінің болмауы, бірақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында болғанының расталуы.
21. Жеке және заңды тұлғаларға бюджеттен тыс қаражат есебінен инкубациялық жұмыртқалар шығынына байланысты өтемақы олар бойынша:
1) инкубациялық жұмыртқаларды сатып алғанын растайтын және инкубациялық процесті растайтын құжаттардың болуы;
2) "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 16-07/307 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тізілімінде № 11003 болып тіркелген) сәйкес жануарлардың өлекселерін және өзге де биологиялық қалдықтарды жою туралы актінің бар екені анықталғанда жүзеге асырылады.
22. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының, ішкі істер органдарының (келісу бойынша), қоғамдық ұйымдардың, "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының және жергілікті қоғамдастықтың өкілдерінен комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны жеті адамнан кем емес тақ санды құрайды.
Комиссия өлген ауыл шаруашылығы жануарлары, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу құнының мөлшерін анықтауды жүзеге асырады.
23. Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімдерді қабылдау табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүргізіледі.
Бұл ретте 2024 жылы бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтініштер 2025 жылғы 1 сәуірге дейін қабылданады.

Глава 3. Порядок возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере животноводства
20. Возмещение за счет бюджетных и/или внебюджетных средств физическим и юридическим лицам (владельцам) осуществляется за павших сельскохозяйственных животных, по которым установлено:
1) наличие павшего сельскохозяйственного животного с идентификационными признаками (ушная бирка, тавро, микрочип);
2) наличие павшего сельскохозяйственного животного без идентификационных признаков, но с подтверждением наличия в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
3) отсутствие местонахождения павшего сельскохозяйственного животного, но с подтверждением наличия в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
21. Возмещение физическим и юридическим лицам за счет внебюджетных средств осуществляется за потерю инкубационных яиц, по которым установлено:
1) наличие документов, подтверждающих приобретение инкубационных яиц, и подтверждающих инкубационный процесс;
2) наличие акта об уничтожении трупов животных и иных биологических отходов согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11003).
22. При объявлении чрезвычайной ситуации природного характера местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения создает комиссию из числа представителей местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, органов внутренних дел (по согласованию), общественных организаций, региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и представителей местного сообщества (далее – комиссия).
Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее семи человек.
Определение размера возмещаемой стоимости ущерба за павших сельскохозяйственных животных, а также за потерю инкубационных яиц осуществляется комиссией.
23. Прием заявок о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных, а также за потерю инкубационных яиц осуществляется в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации природного характера.
При этом, прием заявок о возмещении ущерба за потерю в 2024 году инкубационных яиц осуществляется до 1 апреля 2025 года.

24. Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалдың құнын өтеу үшін жеке және заңды тұлғалар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін және бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеуге арналған өтінімді береді.
25. Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы жеке тұлғалардың өтінімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы қолма қол не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы электронды түрде беріледі.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы заңды тұлғалардың өтінімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы қолма қол не электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы электронды түрде беріледі.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімді жеке тұлға не заңды тұлғаның басшысы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адам беруі мүмкін.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімнің көшірмесінде оны қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, лауазымы, күні көрсетіле отырып, тіркелгені туралы белгі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесінде қағаз тасығыштағы өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
"Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесінде заңды тұлғалардың өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімдеріне тіркеу нөмірін (индексін) беру автоматты түрде жасалады және әріптерден тұратын индекстен, сондай-ақ тіркеу жылы мен сегіз таңбадан тұратын тізбекті реттік нөмірден тұратын бірегей нөмірден тұрады.
Жеке тұлға "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы жүгінген жағдайда жеке тұлғаның "жеке кабинетінде" сұранымның қабылдануы туралы мәртебе, сондай-ақ нәтиженің алынған күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі өлген ауыл шаруашылығы жануарлары және инкубациялық жұмыртқалар шығыны үшін залалды өтеуге арналған өтінімді жұмыс органына жолдайды.

24. Для возмещения стоимости ущерба за павших сельскохозяйственных животных, а также за потерю инкубационных яиц физические и юридические лица подают заявку о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
25. Заявка физических лиц о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц подается нарочно через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, либо в электронном виде посредством мобильного приложения веб-портала "электронного правительства" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Заявка юридических лиц о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц подается нарочно через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, либо в электронном виде посредством информационной аналитической системы "Электронные обращения" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Заявка о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц может быть подана физическим лицом, либо руководителем юридического лица, либо доверенным лицом, действующим на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Подтверждением принятия заявки о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц на бумажном носителе в канцелярии местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения является отметка на ее копии о регистрации с указанием даты, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего заявку.
В информационной аналитической системе "Электронные обращения" присвоение регистрационного номера (индекса) заявкам о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц юридических лиц генерируется автоматически и состоит из буквенного индекса, а также уникального номера, включающего год регистрации и сквозной порядковый номер из восьми знаков.
В случае обращения физического лица через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", в "личном кабинете" физического лица отображается статус о принятии запроса, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата.
Канцелярия местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения направляет заявку о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц рабочему органу.

26. Жұмыс органы өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны қарайды және толықтығын тексереді.
Ұсынылған мәліметтердің толық еместігі анықталған кезде жұмыс органы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінімді одан әрі қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, жеке немесе заңды тұлғаға уәжді бас тартуды жібереді.
Өтінімді одан әрі қараудан уәжді бас тарту "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы не "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тартылған жағдайда, жеке немесе заңды тұлға осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттарды қайта тапсырады.
27. Осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген өтінімді қарау мерзімдері аяқталған соң жұмыс органы бір жұмыс күні ішінде өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеуге арналған өтінімді комиссияның қарауына береді.
28. Комиссия он бес жұмыс күні ішінде өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеу туралы өтінімде қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді.
Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген жағдайларда, комиссия ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтерді ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорындағы ауыл шаруашылығы жануарларының бірдейлендіру нөмірлері бойынша тексеруді жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 20-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының орналасқан жерінің жоқтығы анықталған кезде ауылдық округ әкімінің, учаскелік полиция инспекторының және ветеринариялық қызмет өкілінің қатысуымен кемінде 3 куәгерді – елді мекен тұрғындарын тарта отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі туралы комиссиялық акті жасалады.
Өлген ауыл шаруашылығы жануары болған кезде оны өртегеннен кейін жануарлардың өлекселерін және өзге де биологиялық қалдықтарды жою актісі жасалады.
Құс басы бойынша келтірілген залалды және инкубациялық жұмыртқалар шығынын өтеуді комиссия шаруашылықтардың санатына қарамай жануарлардың өлекселерін және өзге де биологиялық қалдықтарды жою туралы тиісті актілердің қорытындылары бойынша жүзеге асырады.

26. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заявки о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц рассматривает и проверяет ее на предмет полноты.
При установлении неполноты представленных сведений, рабочий орган в срок, указанный в части первой настоящего пункта, направляет физическому или юридическому лицу мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении заявки.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки направляется через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", либо информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
В случае мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении документов, физическое или юридическое лицо повторно подает документы в течение срока, указанного в пункте 23 настоящих Правил.
27. После окончания сроков рассмотрения заявки, указанных в пункте 26 настоящих Правил, рабочий орган в течение одного рабочего дня передает заявку о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц на рассмотрение комиссии.
28. Комиссия в течение пятнадцати рабочих дней проверяет достоверность данных (сведений), содержащихся в заявке о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц.
В случаях, указанных в пункте 20 настоящих Правил, комиссия осуществляет проверку сведений о владельцах сельскохозяйственных животных по индивидуальным номерам сельскохозяйственных животных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
При установлении отсутствия места нахождения сельскохозяйственных животных согласно подпункту 3) пункта 20 настоящих Правил составляется комиссионный акт падежа сельскохозяйственного животного с привлечением не менее 3 свидетелей – жителей населенного пункта с участием акима сельского округа, участкового инспектора полиции и представителя ветеринарной службы.
При наличии павшего сельскохозяйственного животного по завершению его утилизации составляется акт об уничтожении трупов животных и иных биологических отходов.
Возмещение ущерба по поголовью птицы и инкубационным яйцам вне зависимости от категории хозяйств осуществляется комиссией по итогам соответствующих актов об уничтожении трупов животных и иных биологических отходов.

29. Залалды өтеу мөлшері ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері және жастық-жыныстық тобы кесіндісінде ауыл шаруашылығы жануарларының нарықтағы бағасы бойынша Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы қалыптастырған ресми статистикалық ақпараттың деректері негізінде айқындалады.
30. Инкубациялық жұмыртқалар шығыны болған жағдайда осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде инкубациялық жұмыртқалар шығынының толық құны өтеледі.
31. Жұмыстың қорытындылары бойынша комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және мал шаруашылығы саласында зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастырады және жұмыс органына жібереді.
Комиссия өтеу туралы шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және мал шаруашылығы саласында зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін, сондай-ақ бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, комиссия бас тарту себептерін көрсете отырып, жеке немесе заңды тұлғаларға жазбаша хабарлама жібереді.
Бас тарту себептері көрсетілген жазбаша хабарлама "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы не "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.
32. Жұмыс органы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және мал шаруашылығы саласында зиян келтірілген жеке немесе заңды тұлғалардың жиынтық тізбесін (бұдан әрі – мал шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысының қолын қойдырып, қалыптастырады.
33. Жұмыс органы бекітілген мал шаруашылығы саласындағы жиынтық тізбені (есептеулерді) қаражат бөлу туралы шешім қабылдау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, жергілікті атқарушы органына жолдайды.
34. Қаражат бөлу туралы тиісті шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде жеке және заңды тұлғаларға төлем жүзеге асырылады.
Қаражат аудару туралы хабарлама "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы мобильді қосымша арқылы не "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесі арқылы не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кеңсесі арқылы жіберіледі.

29. Размер возмещения ущерба определяется по рыночной стоимости сельскохозяйственных животных в разрезе видов и половозрастных групп на основании данных официальной статистической информации, формируемой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
30. В случае потери инкубационных яиц возмещается полная стоимость утраченных инкубационных яиц на основании документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил.
31. По итогам работы комиссия формирует перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в сфере животноводства, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и направляет рабочему органу.
В течение 2 (двух) рабочих дней после принятия решения комиссии о возмещении перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в сфере животноводства, размещается на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
В случае принятия решения об отказе в возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц, комиссией направляется физическому или юридическому лицу письменное уведомление с указанием причин отказа.
Письменное уведомление с указанием причин отказа направляется через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", либо информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
32. Рабочий орган формирует сводный перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации природного характера и которым причинен ущерб в сфере животноводства, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – сводный перечень в сфере животноводства), за подписью первого руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
33. Рабочий орган направляет утвержденный сводный перечень в сфере животноводства (расчеты) в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для принятия решения о выделении средств.
34. Выплата осуществляется физическим и юридическим лицам в течение тридцати календарных дней после принятия соответствующего решения о выделении средств.
Уведомление о перечислении денежных средств направляется через мобильное приложение веб-портала "электронного правительства", либо информационную аналитическую систему "Электронные обращения", либо через канцелярию местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.

35. Ауыл шаруашылығы саласындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеу мәселелері бойынша шағымдарды қарау Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы
саласында табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________ атынан
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың,
ауданның, облыстық маңызы
бар қаланың жергілікті
атқарушы органының
толық атауы)
____________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлға
басшысының не өкілеттігін
растайтын тиісті құжаттың
негізінде уәкілетті
адамның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі))
Өсімдік шаруашылығындағы табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың нәтижесінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген залалды өтеуге арналған өтінім
Маған табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан келтірілген шығынды өтеп беруіңізді сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ______________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмері, электрондық почтасы: _____________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
берген орган ____________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: ______________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарлама берілген күн ___________________________________________

35. Рассмотрение жалобы по вопросам возмещения ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайной ситуации природного характера, в сфере сельского хозяйства производится в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим или
юридическим лицам
в результате чрезвычайной
ситуации природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
В _________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа
области, города
республиканского значения,
столицы, района, города
областного значения)
в лице _____________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
физического лица, либо
руководителя
юридического лица, либо
уполномоченного лица
на основании соответствующего
документа, подтверждающего
полномочия)
Заявка на возмещение ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам
в результате чрезвычайной ситуации природного характера в растениеводстве
Прошу возместить мне причиненный ущерб в результате чрезвычайной ситуации
природного характера в сфере растениеводства.
1. Сведения о заявителе: для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
________________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона, электронная почта: ________________________________
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица: местонахождение
_________________________________________________________________
дата уведомления _________________________________________________

3. Құжаттар туралы мәліметтер:
тұқымның сорттық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы ________________________________________________
құжат нөмірі ___________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
кім берген _____________________________________________________
Тұқым сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертхана берген кондициялылығы
туралы куәлік (түйнекті талдау актісі, тұқымдық талдау нәтижесі):
құжат нөмірі ___________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
кім берген ______________________________________________________
Қазақстанда өндірілген тұқымдар бойынша егістерді сынақтан өткізу актілері:
құжат нөмірі ___________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
кім берген ______________________________________________________
4. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы
шоты туралы мәліметтер:
ЖСН/БСН ______________________________________________________
банктің деректемелері: ___________________________________________
банктің атауы: ___________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
БСН ___________________________________________________________
бенефициар коды _______________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға,
дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ деректерді бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Басшы
____________________ __________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Күні: 20__ жылғы "____" __________
Ауыл шаруашылығы
саласында табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды
тұлғаларға келтірілген
залалды өтеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде зардап шеккен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістерін және тұқым сақау орындарын зерттеп-қарау актісі
_____________________________________________________________
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның,
облыстық маңызы бар қаланың) атауы
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі:
_____________________________________________________________
Тәлімі/суармалы жер учаскесінің орналасқан жері:
____________________________
20__ жылғы №___________, ____________________________
негізінде құрылған мынадай құрамдағы комиссия:
1._________________________________
2._________________________________
табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан зардап шеккен ауыл шаруашылығы
дақылдарының егістерін және тұқым сақтау орындарын зерттеп-қарау негізінде
мыналарды анықтады:
_________________________________________________________________
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде мынадай ауыл шаруашылығы дақылдары жойылды:
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы
Шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы дақылының алаңы
Жойылған алаң
Кадастрлық нөмірі
1
2
3
4
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде мынадай ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары бүлінді:
Тұқым сақтау орнының нөмірі
Ауыл шаруашылығы дақылының түрі
Репродукция
Көлемі, тонна
1
2
3
4
Комиссия мүшелері.
___________________________________             _____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)       (қолы)
__________________________________            _____________
(ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің       (қолы)
немесе оның өкілінің аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
Ауыл шаруашылығы саласында
табиғи сипаттағы төтенше
жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды
өтеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және өсімдік шаруашылығы саласында залал келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі
1-кесте. Ауыл шаруашылығы дақылдарының егістері
Р/с №
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы
Залал келтірілген алаң, гектар
1 гектарға жұмсалған шығындар, теңге
Қаражат көлемі, теңге
1
2
3
4
5
6
2-кесте. Ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары
Р/с №
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы
Бүлінген тұқымдардың көлемі, тонна
Бағасы,тоннасына теңге
Қаражат көлемі, теңге
1
2
3
4
5
6
Ауыл шаруашылығы
саласында табиғи сипаттағы
төтенше жағдай нәтижесінде
жеке және заңды тұлғаларға
келтірілген залалды өтеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өлген ауыл шаруашылығы жануарлары үшін және бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеуге арналған өтінім
Маған табиғи сипаттағы төтенше жағдай нәтижесінде:

3. Сведения о документах: документ, подтверждающий сортовые
и посевные качества семян:
наименование документа _________________________________________
номер документа ________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
кем выдан ______________________________________________________
удостоверение о кондиционности (акт клубневого анализа, результат анализа семян),
выданное аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян:
номер документа ________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
кем выдан ______________________________________________________
акты апробации посевов по семенам, произведенным в Казахстане:
номер документа ________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
кем выдан ______________________________________________________
4. Сведения о текущем счете сельскохозяйственного товаропроизводителя
в банке второго уровня:
ИИН/БИН ______________________________________________________
реквизиты банка: ________________________________________________
наименование банка: _____________________________________________
банковский идентификационный код _______________________________
индивидуальный идентификационный код __________________________
БИН __________________________________________________________
код бенефициара ________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку
персональных данных, а также на передачу данных в уполномоченный орган
по исполнению бюджета.
Руководитель ____________________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата: "____" __________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим
и юридическим лицам
в результате чрезвычайной
ситуации природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Акт обследования посевов сельскохозяйственных культур и семенохранилищ,
пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного характера
__________________________________________________________________
Наименование области (города республиканского значения, столицы, района,
города областного значения)
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя):
__________________________________________________________________
Месторасположение богарного/орошаемого земельного участка:
__________________________________________________________________
Комиссией, созданной на основании ___________________ от ____ 20__ года
№___________, в составе:
1._________________________________________________________________
2._________________________________________________________________
на основании обследования посевов сельскохозяйственных культур
и семенохранилищ, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации
природного характера установлено следующее:
__________________________________________________________________
В результате чрезвычайной ситуации природного характера погибли
сельскохозяйственные культуры:
Наименование сельскохозяйственной культуры
Площадь сельскохозяйственной культуры в хозяйстве
Площадь гибели
Кадастровый номер
1
2
3
4
В результате чрезвычайной ситуации природного характера испортились семена сельскохозяйственных культур:
Номер семенохранилища
Вид сельскохозяйственной культуры
Репродукция
Объем, тонн
1
2
3
4
Члены комиссии: ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
_____________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
сельскохозяйственного товаропроизводителя либо его представителя)
Приложение 3
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим
и юридическим лицам
в результате чрезвычайной
ситуации природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации
природного характера и которым причинен ущерб в сфере растениеводства
Таблица 1. Посевы сельскохозяйственных культур
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование сельскохозяйственной культуры
Площадь ущерба, гектар
Затраты на 1 гектар, тенге
Объем средств, тенге
1
2
3
4
5
6
Таблица 2. Семена сельскохозяйственных культур
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование сельскохозяйственной культуры
Объем испорченных семян, тонн
Цена, тенге за тонну
Объем средств, тенге
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим
и юридическим лицам
в результате чрезвычайной
ситуации природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Заявка о возмещении ущерба за павших сельскохозяйственных животных и за потерю инкубационных яиц
Прошу возместить мне причиненный ущерб в результате чрезвычайной ситуации
природного характера:

1) жануардың жеке нөмірін (бар болса) көрсете отырып, өлген ауыл шаруашылығы
жануарлары үшін:
________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) бүлінген инкубациялық жұмыртқалар үшін келтірілген залалды өтеуді сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)______________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: ___________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _____________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _______________________________________________________
кім берді __________________________________________________
берілген күні __________________________________________________
мекенжайы: __________________________________________________
телефон нөмірі, электрондық почтасы: ____________________________
2. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы
шоты туралы мәліметтер:
ЖСН/БСН ____________________________________________________
банктің деректемелері: ________________________________________
банктің атауы: _______________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
БСН _________________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға,
дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ деректерді бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтініш беруші ______________________ ____________________________________
(қолы)                   (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Күні: 20__ жылғы "____" __________
Ауыл шаруашылығындағы
табиғи сипаттағы төтенше
жағдай нәтижесінде жеке және
заңды тұлғаларға келтірілген
залалды өтеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайдан зардап шеккен және мал шаруашылығы саласында зиян келтірілген жеке және заңды тұлғалардың тізбесі
Р/с №
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Жануарлар мен құстардың жыныстық жас топтарының, инкубациялық жұмыртқалардың атауы
Жануарлар саны, бас
Келтірілген материалдық залалдың сомасы, теңге
1
2
3
4
5
Комиссия мүшелері:
____________________________________ _____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)

1) за павших сельскохозяйственных животных, с указанием индивидуального
номера животного (при наличии):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________;
2) за потерю инкубационных яиц.
1. Сведения о заявителе: для юридического лица:
наименование ____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
_________________________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _________________________________
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона, электронная почта: _________________________________
2. Сведения о текущем счете сельскохозяйственного товаропроизводителя
в банке второго уровня:
ИИН/БИН _______________________________________________________
реквизиты банка: _________________________________________________
наименование банка: ______________________________________________
банковский идентификационный код ________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
БИН ____________________________________________________________
код бенефициара _________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку
персональных данных, а также на передачу данных в уполномоченный орган
по исполнению бюджета.
Заявитель ________________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата: "____" __________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам возмещения ущерба,
причиненного физическим
и юридическим лицам
в результате чрезвычайной
ситуации природного характера,
в сфере сельского хозяйства
Форма
Перечень физических и юридических лиц, пострадавших от чрезвычайной ситуации
природного характера и которым причинен ущерб в сфере животноводства
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование животных и птиц по половозрастным группам, инкубационных яиц
Количество животных, голов
Сумма материального ущерба, тенге
1
2
3
4
5
Члены комиссии:
____________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)