Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 6 мамырдағы № 164 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 13 мамырдағы № 24 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 20 мамырда № 34385 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-баптың 5-тармағына және 143-баптың 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Бекіту:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы сәулет және қала құрылысы органдарына қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарына қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құрылыс органдарына қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз ету.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 13 мамырдағы
№ 24 мен
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 6 мамырдағы
№ 164 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс Министрі мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрінің
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
Совместный приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 мая 2024 года № 164 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 мая 2024 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2024 года № 34385
В соответствии с пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении органов архитектуры и градостроительства, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении органов строительства, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Н. Байбазаров
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
__________ К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 мая 2024 года № 24
и Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 6 мая 2024 года № 164
Приложение 1
к совместному приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
Глава 1. Общие положения

1. Осы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет–құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141 және 143-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңымен, Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" № 3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" № 48 бұйрығымен және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін және тексеру парақтарының нысанын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілері-істер жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
сәулет және қала құрылысы;
құрылыс;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау;
2) елеулі бұзушылықтар – сәулет, қала құрылысы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген дөрекі болып табылмайтын, дұрыс емес есептілік пен мониторинг ұсынумен, атқарушылық құжаттаманың уақтылы және дұрыс ресімделмеуімен байланысты бұзушылықтар, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы бұзушылықтардың алдын алуға және олардың алдын алуға бағытталған талаптар адамның қолайлы мекендеу ортасы мен тыныс-тіршілігінің жай-күйінің нашарлауына әкеп соқтыратын бұзушылықтар;
3) елеусіз бұзушылықтар – елеулі және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын, бірақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге әкеп соғатын талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылықтар – техногендік оқиғалармен, мемлекеттік мүдделерге, заңды және жеке тұлғаларға залал келтірумен, азаматтар мен қоғамның құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірумен байланысты, сәулет, қала құрылысы және өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу нәтижесінде туындаған, адамның өмір сүруі мен өмір сүруінің қолайлы ортасының жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан іс-әрекеттер, объектінің беріктігін, тұрақтылығы мен сенімділігін қамтамасыз ету, құрылыс конструкцияларының жол берілмейтін шамасын деформациялау, іргелес аумақтың ғимаратының немесе құрылысының және геологиялық массивтерінің негіздері;

1. Настоящие критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьями 141 и 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками" и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты контроля и надзора – местные исполнительные органы по делам:
архитектуры и градостроительства;
строительства;
государственного архитектурно-строительного контроля и надзора;
2) значительные нарушения – нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства не являющиеся грубыми, связанные с предоставлением недостоверной отчетности и мониторинга, несвоевременностью и правильностью оформления исполнительной документации, а также требования в сфере архитектуры, градостроительства и строительства направленные на профилактику и предупреждение нарушении влекущие ухудшение состояния благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека;
3) незначительное нарушения – нарушение требований, не относящиеся к значительным и грубым нарушениям, но влекущие причинение ущерба законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) грубые нарушения – действия, повлекшие ухудшение состояния благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека, возникшие в результате нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства на всех стадиях жизненного цикла, связанные с техногенными происшествиями, нанесением ущерба государственным интересам, юридическим и физическим лицам, ущемлением прав и законных интересов граждан и общества, не обеспечением прочности, устойчивости и надежности объекта, деформацией недопустимой величины строительных конструкций, основания здания или сооружения и геологических массивов прилегающей территории;

5) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
9) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
3. Критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптасады.
2 тарау. Объективті критерийлер
4. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы барлық бақылау және қадағалау субъектілері:
сәулет және қала құрылысы;
құрылыс;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау жөніндегі жергілікті атқарушы органдары жатады, себебі олардың қызметі тікелей адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтірудің неғұрлым ықтималдылығының көрсеткіштерімен байланысты, яғни олардың қызметі қауіпсіз, жайлылы және жағымды тіршілік ету аймағымен қамтамасыз етеді.
3 тарау. Субъективті критерийлер

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям;
9) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. В области архитектуры, градостроительства и строительства к высокой степени риска по объективным критериям относятся все субъекты контроля и надзора - местные исполнительные органы по делам:
архитектуры и градостроительства;
строительства;
государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, поскольку их деятельность непосредственно связано с наибольшим причинением вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий, то есть их деятельность обеспечивает безопасность, комфортную и благоприятную среду обитания.
Глава 3. Субъективные критерии

5. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай ақпарат көздері:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
6. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде реттеуші мемлекеттік органдар талдауға және бағалаула жататын субъективті өлшемшарттарды бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті критерийлерді талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барынша ықтимал тәуекелмен профилактикалық бақылау жүргізуді шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
7. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнама талаптарын, сондай-ақ өрескел, елеулі, елеусіз мемлекеттік нормативтерді бұзушылықтарды бөлу осы Өлшемшарттарға 1 қосымшаларға келтірілген.
8. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;

5. Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора.
6. На основании имеющихся источников информации регулирующие государственные органы формируют данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактического контроля субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Распределение нарушений требований законодательства в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, а также государственных нормативов на грубые, значительные, незначительные, приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.
8. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;

3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті критерийлер көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Критерийлерге 2-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті критерийлер тізбесіне сәйкес белгіленеді.
9. Осы Өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 6-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
10. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 6-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в сфере архитектуры, градостроительства и строительства согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
9. Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 6 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора каждой сферы государственного контроля и надзора. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
10. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 6 настоящих Критериев, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
11. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
Wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi,
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
12. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
11. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
Xi – показатель субъективного критерия,
Wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
12. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев.

13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Сәулет, қала құрылысы,
құрылыс және мемлекеттік
сәулет-құрылыс бақылау мен
қадағалау істері жөніндегі
жергілікті атқарушы органдар
қызметінің сәулет, қала
құрылысы және құрылыс
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1 қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнама талаптарын, сондай-ақ мемлекеттік нормативтерді бұзылу дәрежесі
№ п/п
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Сәулет және қала құрылысы органдары
1
Пайдалануға берілетін объектілерді, сондай-ақ объектілерді (кешендерді) пайдалануға қабылдау актілерінің есебін жүргізу
дөрекі
2
Салынған объектіні пайдалануға қабылдау актілерін салыстыру кезінде объектілерді пайдалануға қабылдау тәртібінің талаптарын сақтау
дөрекі
3
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың ауылдық елді мекендерінің бас жоспарының жобаларының болуы
дөрекі
4
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың ауылдық елді мекендерінің егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының болуы және (немесе) бекітілген қала құрылысы жобаларының (шағын елді мекендер бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасының - егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының, дамыту және құрылыс салу схемаларының) заңнама талаптарына сәйкестігі
дөрекі
5
Өтініш берушіге жерге тиісті құқық беру туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімдерін дайындау кезінде қала құрылысы талаптарын сақтау
дөрекі
6
Қолданыстағы ғимараттардың (құрылыстардың) үй-жайларын (жекелеген бөліктерін)реконструкциялауды, қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды жүргізуге жергілікті атқарушы органдардың шешімдерін дайындау кезінде қала құрылысы талаптарын сақтау
дөрекі
7
Құрылысқа арналған эскизді (эскиздік жобаны) келісу талаптарын сақтау
маңызды
8
Салынып жатқан (салынуға жоспарланған) объектілер мен кешендердің мониторингін жүргізу
маңызды
9
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру
дөрекі
10
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына елді мекендердің бас жоспарлары, аумақты аймақтарға бөлу жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарлары, өнеркәсіптік аймақтарды жоспарлау жобалары, құрылыс салу жобалары, абаттандыру және көгалдандыру жобалары, басқа да жоспарлау жобалары туралы ақпарат беру
маңызды
11
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына қызыл сызықтар мен құрылыс салуды реттеу сызықтары туралы ақпарат беру
маңызды
12
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына келісілген эскиздік жобалар, берілген сәулет-жоспарлау тапсырмалары, техникалық шарттар, сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары туралы ақпарат беру
маңызды
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдары
1
Салынып жатқан (реконструкцияланатын, кеңейтілетін, жаңғыртылатын, күрделі жөнделетін) және пайдалануға берілген объектілердің мониторингін жүргізу
дөрекі
2
Салынған объектіні пайдалануға қабылдау актілерін салыстыру кезінде объектілерді пайдалануға қабылдау тәртібінің талаптарын сақтау
дөрекі
3
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарламаны қабылдау тәртібін сақтау
маңызды
4
Салынып жатқан және салынған объектілерде бекітілген (Қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
5
Жобаларға сараптама қорытындысының болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
6
Жер учаскесіне тиісті құқықтың болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
7
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
маңызды
8
Орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын Құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтарының бекітілген жобалау шешімдеріне және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге, оның ішінде ғимараттардың (құрылыстардың)тіреу және қоршау конструкцияларының беріктігін, орнықтылығын, сенімділігін және пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтерге сәйкестігі болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
9
Тиісті жұмыс түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензияның болуы және лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің санаттылығына сәйкес келмеуі болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
10
Іздестіру қызметімен айналысу үшін лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын бірыңғай біліктілік талаптарына сәйкестігі
дөрекі
11
I, II, ІІІ санаттағы лицензиаттарға жобалау қызметімен айналысу үшін лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын бірыңғай біліктілік талаптарына сәйкестігі
дөрекі
12
I, II, ІІІ санаттағы лицензиаттарға құрылыс-монтаждау жұмыстарымен айналысу үшін лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын бірыңғай біліктілік талаптарына сәйкестігі
дөрекі
13
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау талаптарын сақтау
дөрекі
14
Жауапкершіліктің бірінші және екінші деңгейлеріндегі техникалық және технологиялық жағынан күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігі болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
15
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейлеріндегі техникалық және технологиялық жағынан күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеру бойынша техникалық қадағалауды және сараптамалық жұмыстарды жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігі болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
16
Сараптамалық жұмыстарды (жобаларды сараптауды) жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
17
Елді мекендерді мүгедектер мен басқа да ұтқырлығы төмен топтардың жұмыс орындарына, ортақ пайдалану орындарына, әлеуметтік, рекреациялық, инженерлік және көлік инфрақұрылымының объектілеріне (құрылыстарына, коммуникацияларына) қоныстану үлгісіне және осы жердің жағдайларына сәйкес оңтайлы жағдайлармен және қол жеткізу құралдарымен қамтамасыз ету болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
18
Бірінші және екінші деңгейдегі техникалық және технологиялық жағынан күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын, және ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен тұрақтылығын техникалық тексеру бойынша сараптамалық жұмыстар заңды тұлғаларды аккредиттеу туралы куәліктің болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
19
Сараптамалық жұмыстарды (жобаларды сараптауды) жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу туралы куәліктің болуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырмау
дөрекі
20
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына объект құрылысының жай-күйі мен барысы туралы есепті ай сайын ұсынуы
дөрекі
21
Мердігердің (бас мердігердің) олардың нұсқауларын орындамауы немесе тиісінше орындамауы бойынша техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың ұсынылған ақпараты бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасамау
маңызды
22
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексеруді мынадай негіздер бойынша тағайындамауы:

13. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области архитектуры,
градостроительства
и строительства за деятельностью
местных исполнительных органов
по делам архитектуры, градостроительства,
строительства и государственного
архитектурно-строительного контроля и надзора
Степени нарушения требований законодательства в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, а также государственных нормативов
№ п/п
Наименование требований
Степень нарушения
Органы архитектуры и градостроительства
1
Ведение учета актов приемки объектов в эксплуатацию, а также объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию
грубое
2
Соблюдение требований порядка приемки объектов в эксплуатацию при сверке актов приемки построенного объекта в эксплуатацию
грубое
3
Наличие проектов генерального плана городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики
грубое
4
Наличие и (или) соответствие требованиям законодательства утвержденных градостроительных проектов (проектов детальной планировки, схем развития и застройки – упрощенного варианта генеральных планов малых населенных пунктов) городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики
грубое
5
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов о предоставлении заявителю соответствующего права на землю
грубое
6
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов на проведение реконструкции, перепланировки, переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий (сооружений)
грубое
7
Соблюдение требований согласования эскиза (эскизного проекта) на строительство
значительное
8
Ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов
значительное
9
Выдача архитектурно-планировочного задания
грубое
10
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о генеральных планах населенных пунктов, планах зонирования территории, планах детальных планировок, проектах планировок промышленных зон, проектах застройки, проектах благоустройства и озеленения, других планировочных проектов
значительное
11
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о красных линиях и линиях регулирования застройки
значительное
12
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о согласованных эскизных проектах, о выданных архитектурно-планировочных заданиях, технических условиях, схемы трасс наружных инженерных сетей
значительное
Органы государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
1
Ведение мониторинга строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) и введенных в эксплуатацию объектов
грубое
2
Соблюдение требований порядка приемки объектов в эксплуатацию при сверке актов приемки построенного объекта в эксплуатацию
грубое
3
Соблюдение порядка приема уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
4
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации на строящихся и построенных объектах
грубое
5
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия заключения экспертизы проектов
грубое
6
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия соответствующего права на земельный участок
грубое
7
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
8
Не осуществление контроля и надзора на предмет соответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений)
грубое
9
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия лицензии на право осуществления соответствующих видов работ и несоответствие категорииности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
10
Соответствие единым квалификационным требованиям, предъявляемых для осуществления лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для занятия изыскательской деятельностью
грубое
11
Соответствие единым квалификационным требованиям, предъявляемых для осуществления лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для занятия проектной деятельностью к лицензиатам I, II, ІІІ категорий
грубое
12
Соответствие единым квалификационным требованиям, предъявляемых для осуществления лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для занятия строительно-монтажными работами к лицензиатам I, II, ІІІ категорий
грубое
13
Соблюдение требований аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
14
Не осуществление контроля и надзора на предмет соответствия аккредитованных организаций, осуществляющих технический надзор на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности, установленным квалификационным требованиям
грубое
15
Не осуществление контроля и надзора на предмет соответствия аккредитованных организаций, осуществляющих экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности, установленным квалификационным требованиям
грубое
16
Не осуществление контроля и надзора на предмет соответствия аккредитованных организаций, осуществляющих экспертные работы (экспертизу проектов), установленным квалификационным требованиям
грубое
17
Не осуществление контроля и надзора на предмет обеспечения населенных пунктов оптимальными условиями и средствами доступа для инвалидов и других маломобильных групп к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной местности
грубое
18
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия свидетельства об аккредитации юридических лиц, осуществляющих технический надзор, и экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности
грубое
19
Не осуществление контроля и надзора на предмет наличия свидетельства об аккредитации юридических лиц, осуществляющих экспертные работы (экспертизу проектов)
грубое
20
Представление на ежемесячной основе лицами, осуществляющий технический надзор отчета о состоянии и ходе строительства объекта в орган государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
грубое
21
Не составление протокола об административном правонарушении по представленной информации лиц, осуществляющих технический надзор по неисполняемым или ненадлежащим исполнением подрядчиком (генеральным подрядчиком) их указаний
значительное
22
Не назначение внеплановой проверки органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора по следующим основаниям:

1) Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау нәтижесінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған анықталған өрескел бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
2) Егер бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды және (немесе)анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты бір реттен артық ұсынбаған жағдайларда бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау нәтижесінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған елеулі және елеусіз бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау бұзушылықтарды жойған жоқ;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері дәлелді негіздер мен растайтын дәлелдер болған кезде;
4) прокуратура органдарының нақты келтірілген фактілер бойынша не адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру қаупі туралы тапсырмалары;
5) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері, сондай-ақ жойылмауы адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге әкеп соғатын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу жөніндегі мемлекеттік органдардың өтініштері;
6) бақылау және қадағалау субъектісінің бастапқы тексерумен келіспейтіні туралы өтінішіне байланысты қайта тексеру (жедел ден қою шараларын қолданудың заңсыздығы);
7) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы
дөрекі
23
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді және (немесе) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының жарты жылдық кесте және (немесе) жарты жылдық тізім негізінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындамауы
дөрекі
24
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының онда мынадай ақпаратты көрсете отырып, тексеру нәтижелері туралы акт жасамауы:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) Бақылау және қадағалау органының атауы;
3) негізінде тексеру жүргізілген тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;

1) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных грубых нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных значительных и незначительных нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в случаях, если субъект контроля и надзора более одного раза не предоставил информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения;
3) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований законодательства Республики Казахстан при наличии убедительных оснований и подтверждающих доказательств;
4) поручения органов прокуратуры по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
5) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также нарушений требований законодательства Республики Казахстан, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека;
6) повторная проверка, связанная с обращением субъекта контроля и надзора о несогласии с первоначальной проверкой (неправомерность применения мер оперативного реагирования);
7) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
грубое
23
Не назначение проверки органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора на соответствие требованиям, установленных нормативными правовыми актами и (или) профилактического контроля и надзора органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора на основании полугодового графика и (или) полугодового списка
грубое
24
Не составление акта о результатах проверки органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора с указанием в нем следующей информации:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего проверку;

5) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тексеру жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
6) тексеру жүргізу күні, орны және кезеңі;
7) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
8) тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары;
9) бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) өкілінің, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актісімен танысу немесе танысудан бас тарту туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тарту;
10) тексеру жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолы
дөрекі
25
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барып, тексеру және (немесе) профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасамауы:
1) нұсқама жасалған күн, уақыт және орын;
2) Бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізген (жүргізген) адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) Бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
5) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізу күні, орны және кезеңі;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлеріне сәйкес бұзушылықтың ауырлық дәрежесін міндетті түрде көрсете отырып, тексеру парағының тармақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың тізбесі;
7) анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою жөніндегі ықтимал іс-қимылдарға ұсынымдар мен нұсқаулар;
8) бақылау және қадағалау субъектісі өкілінің (заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті тұлғасының, жеке тұлғаның), сондай-ақ тексеру және профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы қатысқан адамдардың нұсқамасымен танысу немесе танысудан бас тарту туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тарту;
9) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізген (жүргізген) лауазымды адамның (адамдардың) қолы
дөрекі
26
Жоспардан тыс тексеру, талаптарға сәйкестігін тексеру және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша жедел ден қою шараларын қолданбау
дөрекі
27
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасамауы онда мынадай мәліметтерді көрсете отырып:

5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта (объекта) контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении проверки;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
8) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом представителя субъекта (объекта) контроля и надзора, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
10) подпись должностного лица (лиц), проводившего проверку
грубое
25
Не составление предписания об устранении выявленных нарушений органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора по результатам проверки и (или) профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с указанием в нем следующей информации:
1) дата, время и место составления предписания;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку и профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
4) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
5) дата, место и период проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
6) перечень выявленных нарушений в соответствии с пунктами проверочного листа с обязательным указанием степени тяжести нарушения в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска;
7) рекомендации и указания на возможные действия по устранению выявленных нарушений с указанием сроков их устранения;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием представителя субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица), а также лиц, присутствовавших при проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, их подписи или отказ от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку и профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
грубое
26
Не применение мер оперативного реагирования по итогам внеплановой проверки, проверки на соответствие требованиям и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
грубое
27
Не составление протокола об административном правонарушении с указанием в нем следующих сведений:

1) хаттаманың жасалған күні мен орны;
2) хаттама жасаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөні;
3) өзіне қатысты іс қозғалған адам туралы мәліметтер (жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, жұмыс орны, телефонның, факстың, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі және (немесе) электрондық мекен-жайы (егер бар болса); заңды тұлғалар үшін-заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні, сәйкестендіру нөмірі мен банк деректемелері, абоненттік телефон, факс, ұялы байланыс нөмірі және (немесе)электрондық мекенжайы (егер олар бар болса);
4) Әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты және мәні;
5) осы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылықты көздейтін бап; куәлардың және жәбірленушілердің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), егер олар бар болса, олардың мекенжайлары;
6) өзіне қатысты іс қозғалған жеке тұлғаның не заңды тұлға өкілінің түсіндірмесі; егер ол Әкімшілік құқық бұзушылықты анықтау және тіркеу кезінде пайдаланылса, техникалық құралдың атауы, нөмірі, метрологиялық тексеру күні, көрсетілімдері;
7) істі шешу үшін қажетті өзге де мәліметтер, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау уақыты мен орны, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісін растайтын құжаттар қоса беріледі
дөрекі
28
Әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қаулы жасамауы онда мынадай мәліметтерді көрсете отырып:
1) қаулы шығарған лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні;
2) істің қаралған күні мен орны;
3) өзіне қатысты іс қаралған адам туралы мәліметтер: жеке тұлғалар үшін-тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтер, жұмыс орны; заңды тұлғалар үшін-атауы – ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні, сәйкестендіру нөмірі және банк деректемелері;
4) қаралатын іс бойынша іс жүргізу тілі;
5) осы кодекстің Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты көздейтін бабы;
6) істі қарау кезінде белгіленген мән-жайлар;

1) дата и место составления протокола;
2) должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол;
3) сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, место работы, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются); для юридических лиц – наименование, место нахождения, номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются);
4) место, время совершения и существо административного правонарушения;
5) статья, предусматривающая административную ответственность за данное правонарушение; фамилии, имена, отчества (при их наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
6) объяснение физического лица либо представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело; название, номер, дата метрологической поверки, показания технического средства, если оно использовалось при выяснении и фиксации административного правонарушения;
7) иные сведения, необходимые для разрешения дела, в том числе время и место рассмотрения дела об административном правонарушении, а также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения
грубое
28
Не составление постановления о привлечении к административной ответственности с указанием в нем следующих сведений:
1) должность, фамилия, инициалы должностного лица, вынесшего постановление;
2) дата и место рассмотрения дела;
3) сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело: для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, сведения о регистрации по месту жительства, место работы; для юридических лиц – наименование, организационно-правовая форма, место нахождения, номер и дата государственной регистрации в качестве юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты;
4) язык производства по рассматриваемому делу;
5) статья, предусматривающая ответственность за административное правонарушение;
6) обстоятельства, установленные при рассмотрении дела;

1) хаттаманың жасалған күні мен орны;
2) хаттама жасаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөні;
3) өзіне қатысты іс қозғалған адам туралы мәліметтер (жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, жұмыс орны, телефонның, факстың, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі және (немесе) электрондық мекен-жайы (егер бар болса); заңды тұлғалар үшін-заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні, сәйкестендіру нөмірі мен банк деректемелері, абоненттік телефон, факс, ұялы байланыс нөмірі және (немесе)электрондық мекенжайы (егер олар бар болса);
4) Әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты және мәні;
5) осы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылықты көздейтін бап; куәлардың және жәбірленушілердің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), егер олар бар болса, олардың мекенжайлары;
6) өзіне қатысты іс қозғалған жеке тұлғаның не заңды тұлға өкілінің түсіндірмесі; егер ол Әкімшілік құқық бұзушылықты анықтау және тіркеу кезінде пайдаланылса, техникалық құралдың атауы, нөмірі, метрологиялық тексеру күні, көрсетілімдері;
7) істі шешу үшін қажетті өзге де мәліметтер, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау уақыты мен орны, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісін растайтын құжаттар қоса беріледі
28
Әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қаулы жасамауы онда мынадай мәліметтерді көрсете отырып:
1) қаулы шығарған лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні;
2) істің қаралған күні мен орны;
3) өзіне қатысты іс қаралған адам туралы мәліметтер: жеке тұлғалар үшін-тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтер, жұмыс орны; заңды тұлғалар үшін-атауы – ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні, сәйкестендіру нөмірі және банк деректемелері;
4) қаралатын іс бойынша іс жүргізу тілі;
5) осы кодекстің Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты көздейтін бабы;
6) істі қарау кезінде белгіленген мән-жайлар;
7) іс бойынша шешім;
8) қаулыға шағымдану тәртібі мен мерзімдері;
9) айыппұлды ерікті түрде төлеу немесе әкімшілік жазаның өзге түрін орындау мерзімдері
Лауазымды адам (-дар) ________________________________ __________
лауазымы             қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ___________ __________
лауазымы       қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 13 мамырдағы
№ 24 мен
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 6 мамырдағы
№ 164 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс Министрі мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрінің
бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қатысты тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-баптарына сәйкес Құрылыс
органдарына қатысты _________________________________________________
(бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің)
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
____________________________________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың ұсынылған есептері бойынша мониторинг және талдау жүргізу
2
Объектіні консервациялау, оның ішінде консервацияланған объектілердің жай-күйін тексеру және бақылау бойынша жұмыстарды 6 айдан астам жүргізу
3
Құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде жер учаскесіне тиісті құқықтың болуы бөлігінде мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтау
4
Құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес белгіленген нысан бойынша жоспарланған объектіні жобалауға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмасының болуы бөлігінде мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтау
5
Құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде техникалық регламенттердің талаптарын сақтау бөлігінде мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтау
6
Елді мекендерді мүгедектер мен басқа да ұтқырлығы төмен топтардың жұмыс орындарына, ортақ пайдалану орындарына, әлеуметтік, рекреациялық, инженерлік және көлік инфрақұрылымының объектілеріне (құрылыстарына, коммуникацияларына) қоныстану үлгісіне және осы жердің жағдайларына сәйкес оңтайлы жағдайлармен және қол жеткізу құралдарымен қамтамасыз ету
7
Құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға техникалық шарттардың болуы
8
Егер шартта инженерлік ізденістерді орындау көзделмесе, құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде инженерлік-геологиялық ізденістер туралы есептің болуы бөлігінде мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтау
9
Құрылыс, пайдалану мақсаттары үшін жер учаскесіне тиісті құқықтың болуы
10
Бекітілген (Қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болуы
11
Жобаларға сараптама қорытындысының болуы
12
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына құрылыстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салу, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу, сондай-ақ аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, құрылыстарды (объектілерді) консервациялау, қалалық объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдер туралы ақпарат беру мәндер
13
Мемлекеттік және мемлекетаралық жобаларды қоса алғанда, жобаларға сараптама қорытындылары туралы ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ұсыну
14
Құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілердегі орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын Құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтарының бекітілген жобалау шешімдеріне және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге, оның ішінде ғимараттардың (құрылыстардың)тіреу және қоршау конструкцияларының беріктігін, орнықтылығын, сенімділігін және пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтерге сәйкестігі Құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын объектілердегі сәйкестік
15
Объектіде қабылдау бақылауын жүзеге асыру
16
Атқарушылық құжаттаманы, оның ішінде "бір терезе"қағидаты бойынша құрылысты ұйымдастыру үшін портал және ақпараттық жүйе арқылы уақтылы және тиісінше ресімдеу
17
Мердігердің авторлық және техникалық қадағалау нұсқауларын орындауын бақылаудың болуы
18
Шартта көрсетілген мерзімге сәйкес конкурс өткізу процесінде Мердігер ұсынған кепілдік мерзімін сақтау
19
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынан және нормативтік талаптардан, сондай-ақ жасалған құрылыс мердігерлік шартының талаптарынан ауытқумен оларды жүзеге асыру кезінде жұмыстарды жүргізуді тоқтата тұруды жүзеге асыру
20
Бекітілген жобалық құжаттамаға өзгерістер енгізу кезінде келісімдердің және растайтын құжаттардың болуы
21
Объектілерді пайдалануға қабылдау (енгізу) тәртібін сақтау: бекітілген жобаға сәйкес толық дайын болған және сәйкестік туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындылар болған кезде салынған объектіні қабылдау және пайдалануға беру
22
Қатысушылардың объектіні пайдалануға қабылдауды аяқтаған объектінің әзірлігін белгіленген және құжаттамалық растауды сақтауы
23
Объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылардың орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен монтаждалған технологиялық, инженерлік немесе өзге де жабдықтардың белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына, нормативтік талаптарға (шарттарға, шектеулерге)сәйкестігін бағалау бөлігінде міндеттерді сақтауы
24
Тапсырыс берушінің мердігерден (бас мердігерден) объектінің пайдалануға қабылдауға дайындығы туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін объектіні пайдалануға қабылдауды жүзеге асыруы
25
Тапсырыс берушіде мердігерден (бас мердігерден) объектінің мердігерге (бас мердігерге) және техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардан сәйкестік туралы хабарламаны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындыны алған күннен бастап сұрау салудың болуы
26
Мердігердің (бас мердігердің) және техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын адамдардың тапсырыс берушіден сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындыны не теріс қорытындыларды сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсыну туралы талапты сақтауы
27
Мердігермен (бас мердігермен), техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалармен бірлесіп орындалған жұмыстардың сәйкестігі туралы декларацияның, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың негізінде тиісті акт бойынша Объектіні қарау және пайдалануға қабылдау, бар болуы және толықтығы тұрғысынан атқарушылық техникалық құжаттамаға тексеру жүргізу
28
Бекітілген жобалық шешімдердің және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтердің анықталған бұзушылықтарын жоюдың болуы, сондай-ақ теріс қорытындылар болған кезде объектіні мердігер (бас мердігер) заңнамада белгіленген тәртіппен бұзушылықтарды жойғаннан кейін пайдалануға қабылдау
29
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, сәйкестік туралы декларацияның, объектіні пайдалануға қабылдау актісінің нысандарын сақтау
30
Тиісті ұйымдардың электр берудің әуе желілері мен байланыс желілері аймағында, темір жолдардың бөлінген белдеуінде, жерасты коммуникациялары өтетін жерлерде, жер учаскелерін тау-кен жұмыстарымен толық өңделмеген аймақтарда жұмыстар жүргізуге рұқсатының болуы
31
Тиісті қызмет ұйымдарының ормандарды кесуге және ағаштарды трансплантациялауға рұқсатының болуы
32
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болуы
33
Орындалатын жұмыс түрлерін, оның ішінде лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің санаттылығын жүзеге асыру құқығына лицензияның сәйкестігі
34
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болуы, және объектінің жауапкершілік деңгейіне сәйкестігі
35
Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болуы және олардың объектінің жауапкершілік деңгейлеріне сәйкес сәйкестігі
36
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу туралы куәліктің және құрылыс органы Тапсырыс беруші болып табылатын бірінші және екінші деңгейдегі техникалық және технологиялық жағынан күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеру жөніндегі сараптамалық жұмыстардың болуы
Лауазымды адам (-дар) ________________________________ ___________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ____________ ___________
лауазымы             қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

1) дата и место составления протокола;
2) должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол;
3) сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, место работы, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются); для юридических лиц – наименование, место нахождения, номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются);
4) место, время совершения и существо административного правонарушения;
5) статья, предусматривающая административную ответственность за данное правонарушение; фамилии, имена, отчества (при их наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
6) объяснение физического лица либо представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело; название, номер, дата метрологической поверки, показания технического средства, если оно использовалось при выяснении и фиксации административного правонарушения;
7) иные сведения, необходимые для разрешения дела, в том числе время и место рассмотрения дела об административном правонарушении, а также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения
28
Не составление постановления о привлечении к административной ответственности с указанием в нем следующих сведений:
1) должность, фамилия, инициалы должностного лица, вынесшего постановление;
2) дата и место рассмотрения дела;
3) сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело: для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, сведения о регистрации по месту жительства, место работы; для юридических лиц – наименование, организационно-правовая форма, место нахождения, номер и дата государственной регистрации в качестве юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты;
4) язык производства по рассматриваемому делу;
5) статья, предусматривающая ответственность за административное правонарушение;
6) обстоятельства, установленные при рассмотрении дела;
7) решение по делу;
8) порядок и сроки обжалования постановления;
9) сроки добровольной уплаты штрафа или исполнения иного вида административного взыскания
Должностное (ые) лицо (а) _________________________________ ___________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора ___________________ ___________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 мая 2024 года № 24
и Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 6 мая 2024 года № 164
Приложение 4
к совместному приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики
Казахстан в отношении органов строительства ________________________
_________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора
__________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Ведение мониторинга и анализа по представленным отчетам лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры
2
Проведение работ по консервации объекта, в том числе обследованию и наблюдению за состоянием законсервированных объектов более 6 месяцев
3
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части наличия соответствующего права на земельный участок
4
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части наличия архитектурно-планировочного задания на проектирование намеченного объекта по установленной форме в соответствии с требованиями действующих нормативных документов
5
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части соблюдения требований технических регламентов
6
Обеспечение населенных пунктов оптимальными условиями и средствами доступа для инвалидов и других маломобильных групп к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной местности
7
Наличие технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения на объектах, где орган строительства является заказчиком
8
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части наличия отчета об инженерно-геологических изысканиях, если договором не предусмотрено выполнение инженерных изысканий
9
Наличие соответствующего права на земельный участок для целей строительства, эксплуатации
10
Наличие утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации
11
Наличие заключения экспертизы проектов
12
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о решении о строительстве, расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, а также инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строек (объектов), проведении комплекса работ по постутилизации объектов городского значения
13
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о заключении экспертизы проектов, включая государственные и межгосударственные
14
Соответствие на объектах, где орган строительства является заказчиком выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений)
15
Осуществление приемочного контроля на объекте
16
Своевременное и надлежащее оформление исполнительной документации, в том числе посредством портала и информационной системы для организации строительства по принципу "одного окна"
17
Наличие контроля исполнения подрядчиком указаний авторского и технического надзора
18
Соблюдение гарантийного срока, предложенного подрядчиком в процессе проведения конкурса в соответствии со сроком, указанным в договоре
19
Осуществление приостановления производства работ при осуществлении их с отступлением от проектной (проектно-сметной) документации и нормативных требований, а также от условий заключенного договора строительного подряда
20
Наличие согласований и подтверждающих документов при внесении изменений в утвержденную проектную документацию
21
Соблюдение порядка приемки (ввода) объектов в эксплуатацию: приемка и ввод в эксплуатацию построенного объекта при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту
22
Соблюдение участниками приемки объекта в эксплуатацию установленного и документального подтверждения готовности законченного строительством объекта
23
Соблюдение участниками приемки объекта в эксплуатацию обязанностей в части оценки соответствия выполненных строительно-монтажных работ и смонтированного технологического, инженерного или иного оборудования утвержденной в установленном порядке проектной (проектно-сметной) документации, нормативным требованиям (условиям, ограничениям)
24
Осуществление заказчиком приемки объекта в эксплуатацию после получения от подрядчика (генерального подрядчика) письменного извещения о готовности объекта к приемке в эксплуатацию
25
Наличие у заказчика запроса со дня получения извещения от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта подрядчику (генеральному подрядчику) и лицами, осуществляющим технический и авторский надзоры, декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту
26
Соблюдение подрядчиком (генеральный подрядчик) и лицами, осуществляющих технический и авторский надзор требования о представлении в течение трех рабочих дней со дня получения запроса от заказчика декларации о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту либо отрицательных заключений
27
Проведение проверки исполнительной технической документации на предмет наличия и комплектности, осмотр и принятие объекта в эксплуатацию по соответствующему акту на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту совместно с подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры
28
Наличие устранения выявленных нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений принятие объекта в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений в установленном законодательном порядке
29
Соблюдение форм заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии, акта приемки объекта в эксплуатацию
30
Наличие разрешения соответствующих организаций на производство работ в зоне воздушных линий электропередач и линий связи, в полосе отвода железных дорог, в местах прохождения подземных коммуникаций, в зонах подработки земельных участков горными работами
31
Наличие разрешения соответствующих организаций деятельности на вырубку леса и пересадку деревьев
32
Наличие талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
33
Соответствие лицензии на право осуществления выполняемых видов работ, в том числе категорийности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
34
Наличие аттестованных экспертов, осуществляющих технический надзор, и их соответствие уровню ответственности объекта
35
Наличие аттестованных экспертов, осуществляющих авторский надзор, и их соответствие уровню ответственности объекта
36
Наличие, свидетельства об аккредитации юридических лиц, осуществляющих технический надзор, и экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности, где орган строительства является заказчиком
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора _________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)