"Асыл тұқымды тұқымдық жануарларға ұрпағының сапасы бойынша бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 2 наурыздағы № 80 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 21 мамырдағы № 171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 мамырда № 34408 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды тұқымдық жануарларға ұрпағының сапасы бойынша бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 2 наурыздағы № 80 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32013 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды тұқымдық жануарларға ұрпағының сапасы бойынша бағалау жүргізу қағидаларында:
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ұрпағының сапасы бойынша бағалауға бонитирлеуден өткен және тиісті республикалық палата берген асыл тұқымдық мәртебесі немесе "Экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымдық өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тану тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-2/1078 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12857 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тану тәртібі туралы ереже) сәйкес танылған, экспорттаушы елдердің құзыретті органдары берген асыл тұқымдық куәлігі немесе оған балама құжаты бар асыл тұқымдық орталықтарда тұрған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар жатады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды ұрпағының сапасы бойынша бағалау нәтижелері "Мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 3-3/397 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11269 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 3-3/397 бұйрық) 4-қосымшаға сәйкес № 6 нысан бойынша қошқарларды ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау ведомосіне енгізіледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Асыл тұқымды құлынды бонитирлеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 10 қазандағы № 3-3/517 бұйрығымен бекітілген Бонитирлеу жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9818 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бонитирлеу жөніндегі нұсқаулық) сәйкес жүргізіледі.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 8-параграфпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2023 года № 80 "Об утверждении Правил проведения оценки племенных животных – производителей по качеству потомства"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2024 года № 171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2024 года № 34408
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2023 года № 80 "Об утверждении Правил проведения оценки племенных животных – производителей по качеству потомства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32013) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения оценки племенных животных – производителей по качеству потомства, утвержденных указанным приказом:
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Оценке по качеству потомства подлежат племенные бараны – производители находящиеся в племенных центрах, прошедшие бонитировку и имеющие племенной статус, присвоенный соответствующей республиканской палатой или признанные в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-2/1078 "Об утверждении Положения о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12857) (далее – Положение о порядке признания) племенные свидетельства или эквивалентные ему документы, выданные компетентными органами стран-экспортеров.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Результаты оценки племенных баранов – производителей по качеству потомства заносятся в ведомость оценки баранов по качеству потомства по форме 6 согласно приложению 4 к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 3-3/397 "Об утверждении форм учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11269) (далее – приказ № 3-3/397).";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Бонитировку племенного жеребенка производят согласно Инструкции по бонитировке, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 октября 2014 года № 3-3/517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9818) (далее – Инструкция по бонитировке).";
главу 2 дополнить параграфом 8 следующего содержания:

"8-параграф. Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша бағалау
67. Ұрпағының сапасы бойынша бағалауға бонитирлеуден өткен және тиісті республикалық палата берген асыл тұқымдық мәртебесі немесе Тану тәртібі туралы ережеге сәйкес танылған асыл тұқымдық куәлігі немесе оған экспорттаушы елдердің құзыретті органдары берген балама құжаты бар асыл тұқымды тұқымдық текелер жатады.
68. Бағаланатын әрбір асыл тұқымды тұқымдық текеге кемінде 70 (жетпіс) бас өнімділігі бойынша ұқсас келетін бірінші сыныпты аналық бөлінеді.
Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша бағалау 2,5 (екі жарым) жасар және одан үлкен аналықтарға жүргізеді. Аналықтар бір отарда күтіп-бағылады, күтіп-бағу және азықтандырудың бірдей жағдайлары қамтамасыз етіледі.
69. Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша бағалау әрбір тұқымдық текенің ұрпағының сапасын осы ешкі тұқымын сипаттайтын өнімділіктің негізгі көрсеткіштері бойынша осы отардағы барлық тексерілетін тұқымдық текелердің ұрпақтарының орташа көрсеткіштерімен салыстыру арқылы бір жылғылар әдісімен жүргізіледі.
70. Көрсеткіштердің әрқайсысының мәні ешкі шаруашылығының бағытына, ешкілерді өсіру жағдайларына және табынның мақсатына байланысты әртүрлі болады. Түбітті ешкі шаруашылығында түбітті тарау шамасы және оның сапасы; жүнді ешкі шаруашылығында жүн қырқымы және оның сапасы; сүтті ешкі шаруашылығында сүттің сауымы және оның сапасы; етті ешкі шаруашылығында еттің көлемінің артуы және сапасы ескеріледі.
71. Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша алдын ала бағалау алынған төлді 4 (төрт) айдан 4,5 (төрт жарым) айға дейінгі жаста (енесінен айырған кезде) бағалау негізінде:
жүнді және түбітті ешкілерде – жүннің ұзындығы және тірідей салмағы бойынша;
сүтті ешкілерде – тірідей салмағы бойынша жүргізіледі.
72. Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша түпкілікті бағалау бір жастан бір жарым жасқа дейінгі алынған төлді жеке бонитирлеу деректері негізінде жүргізіледі.
Ұрғашы төлдердің сапасы туралы алынған мәліметтерді өңдеу әр теке үшін бөлек жүргізіледі. Бұл деректер барлық тексерілген текелердің, сондай-ақ бүкіл табындағы ешкілердің орташа көрсеткіштерімен салыстырылады.
Асыл тұқымдық қасиеттері бойынша ұрпағының сапасы бойынша тексерілетін тұқымдық текелер жақсартқыштар, орташа (бейтарап) және нашарлатқыштар болып бөлінеді.
Асыл тұқымды тұқымдық текелер ұрпағының 75 (жетпіс бес) және одан да көп % элита және бірінші кластарға жатқызылса – жақсартушы, ұрпағының 50 (елу)-ден 75 (жетпіс) % дейін элита және бірінші кластарға жатқызылса – бейтарап, ұрпағының 50 (елу)-ден төмен % элита және бірінші кластарға жатқызылса – нашарлатушыларға жатады.

"Параграф 8. Оценка племенных козлов – производителей по качеству потомства
67. Оценке по качеству потомства подлежат племенные козлы – производители, прошедшие бонитировку и имеющие племенной статус, присвоенный соответствующей республиканской палатой или признанные в соответствии с Положением о порядке признания племенные свидетельства или эквивалентные ему документы, выданные компетентными органами стран-экспортеров.
68. На каждого оцениваемого племенного козла – производителя выделяются не менее 70 (семидесяти) голов маток первого класса, аналогичных по продуктивности.
Оценку племенных козлов – производителей по качеству потомства проводят на матках 2,5 (двух с половиной) лет и старше. Матки содержатся в одном стаде, обеспечиваются одинаковыми условиями содержания и кормления.
69. Оценка племенных козлов – производителей по качеству потомства проводится методом сверстников, путем сравнения качества потомства каждого производителя по основным показателям продуктивности, характеризующим данную породу коз, со средними показателями потомства всех проверяемых племенных козлов – производителей в данном стаде.
70. Значение каждого из показателей различно в зависимости от направления козоводства, условий разведения коз и назначения стада. В пуховом козоводстве учитывается величина начеса пуха и его качество, в шерстном козоводстве – настриг шерсти и ее качество, в молочном козоводстве – удой молока и его качество, в мясном козоводстве – рост и качество мяса.
71. Предварительная оценка племенных козлов – производителей по качеству потомства проводится на основании оценки полученного приплода в возрасте от 4 (четырех) до 4,5 (четырех с половиной) месяцев (при отбивке):
у шерстных и пуховых коз – по длине шерсти и живой массе;
у молочных коз – по живой массе.
72. Окончательная оценка по качеству потомства племенных козлов – производителей проводится на основании данных индивидуальной бонитировки полученного приплода в возрасте от одного года до полутора лет.
Обработку полученных данных о качестве дочерей проводят отдельно по каждому козлу. Эти данные сравнивают со средними показателями козочек всех проверяемых козлов, а также всего стада.
По племенным достоинствам, козлы – производители, проверяемые по качеству потомства, подразделяются на улучшателей, средних (нейтральных) и ухудшателей.
Племенные козлы – производители относятся к улучшателям при отнесении 75 (семьдесят пять) и более % их потомства к элита и первому классам, к нейтральным – при отнесении от 50 (пятидесяти) до 75 (семидесяти пяти) % их потомства к элита и первому классам, к ухудшателям – при отнесении ниже 50 (пятидесяти) % потомства к элита и первому классам.

73. Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша бағалау нәтижелері бойынша қорытындылар оның көрсеткіштерін басқа тексерілетін текелердің көрсеткіштерімен, сондай-ақ шаруашылық бойынша тиісті көрсеткіштермен және шаруашылықта бар тұқымдық текелердің көрсеткіштерімен салыстыру негізінде әрбір тұқымдық теке бойынша жеке жасалады.
74. Асыл тұқымды тұқымдық текелерді ұрпағының сапасы бойынша бағалау нәтижелері № 3-3/397 бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес № 14 нысан бойынша ешкілерді ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау ведомосіне енгізіледі.
Ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық текелердің ұрпақтарының асыл тұқымдық артықшылықтары олар табында қолданылған барлық уақытта нақтыланады. Бұл ретте тұқымдық текелерді өздерінің жоғары өнімділігін (түбіттің таралуы, жүн қырқымы, олардың сапасы, өсіп кетуі, сүт сауымы мен сүттің сапасы, еттің көлемінің артуы және сапасы), сондай-ақ асыл тұқымдық қызметтің бүкіл кезеңінде тірі салмағын тұрақты ұстап тұру қабілеті ескеріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Бердалин

73. Выводы по результатам оценки племенных козлов – производителей по качеству потомства составляются индивидуально по каждому козлу – производителю на основании сравнения его показателей с показателями других проверяемых козлов, а также с соответствующими показателями по хозяйству и с показателями имеющихся в хозяйстве козлов – производителей.
74. Результаты оценки племенных козлов – производителей по качеству потомства заносятся в ведомость оценки козлов по качеству потомства по форме 14 согласно приложению 5 к приказу № 3-3/397.
Племенные достоинства проверенных по качеству потомства козлов – производителей уточняют в течение всего времени их использования в стаде. При этом учитывают способность производителей стойко удерживать свою высокую продуктивность (начес пуха, настриг шерсти, их качество, оброслость, удой и качество молока, рост и качество мяса), а также живую массу на протяжении всего периода племенной службы.".
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Бердалин