"Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 331-Ө-М бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 мамырдағы № 170 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 маусымда № 34446 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 331-ө-м бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8600 болып тіркелген) өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
2024 жылғы 30 мамырдағы
№ 170 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 331-ө-м бұйрығына
2-қосымша
Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М "Об утверждении Правил и сроков проживания кандасов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции кандасов, а также Правил оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2024 года № 170. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2024 года № 34446
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М "Об утверждении Правил и сроков проживания кандасов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции кандасов, а также Правил оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8600) следующее изменение:
Правила оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг, утвержденных вышеуказанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
от 30 мая 2024 года № 170
Приложение 2 к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года
№ 331-Ө-М
Правила оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг (далее – Правила), определяют порядок оказания услуг по адаптации и интеграции кандасам и членам их семей.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері – қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне қоғамға бейімдеу және ықпалдастыру мақсатында көрсетілетін қызметтер (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру) кешені;
2) бейнеконференц-байланыс – өзара қашық бірнеше абоненттің нақты уақыт режимінде аудио- және бейнеақпарат алмасу мүмкіндігі беріліп, интерактивтік өзара іс-қимыл жасауы үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар пайдаланылатын көрсетілетін байланыс қызметі;
3) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
4) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
5) "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" ААЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі құрамындағы жүйе;
6) қандастарды бейімдеу және интеграциялау орталығы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және қандастарға, олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге және уақытша тұруға арналған заңды тұлға;
7) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қандастардың немесе қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
8) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада орындауды жүзеге асыратын филиалы;
9) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
10) уақытша орналастыру орталығы – этникалық қазақтар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің уақытша тұруына арналған тұрғынжай;
11) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) адаптационные и интеграционные услуги – комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых кандасам и членам их семей (при наличии) в целях адаптации и интеграции в общество;
2) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием информационно-коммуникационных технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени для проведения диалога, а также обмена аудио- и видеоинформацией;
3) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
4) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
5) автоматизированная информационная система "Кандас" (далее – АИС "Кандас") – система в составе единой информационной системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;
6) центр адаптации и интеграции кандасов – юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг и временному проживанию;
7) региональная квота приема кандасов – предельное число кандасов или кандасов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
8) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
9) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
10) центр временного размещения – жилище, предназначенное для временного проживания этнических казахов, а также членов их семей;
11) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;

12) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы – Әлеуметтік кодекске сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасын білдіретін ақпараттандыру объектісі;
14) этникалық қазақ – ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
2-тарау. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібі
3. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері:
1) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелді) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында көрсетілген шығу өңірлерінің мансаптық орталықтарының қызметкерлері қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне көрсететін алдын ала бейімдеу қызметтерін;
2) қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бос орындар жәрмеңкелерінде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді;
3) қандас пен олардың отбасы мүшелерінің қоныстану өңіріне алдын ала баруын;
4) қандас пен олардың отбасы мүшелерінің қоныстану өңіріне көшуін қамтиды.
4. Мансап орталықтарының қызметкерлері қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес қызметтерді жүзеге асырады, сондай-ақ:
1) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыруға;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 365 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33380 болып тіркелген) бекітілген Жұмыспен қамтудың жеке картасын жүргізу қағидаларына сәйкес жұмыспен қамтудың жеке картасын жүргізуге;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, көмір сатып алу, пешпен жылыту шараларын іске асыру мәселелері бойынша аудандар, ауылдық округтер әкімдерімен өзара іс-қимыл бойынша;

12) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения.
13) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным Кодексом;
14) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности;
Глава 2. Порядок оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
3. Адаптационные и интеграционные услуги кандасам и членам их семей включают:
1) предварительные адаптационные услуги кандасам и членам их семей, оказываемые сотрудниками карьерных центров регионов выбытия, указанных в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32880) (далее – Правила);
2) оказание кандасам и членам их семей содействия в трудоустройстве на ярмарках вакансий;
3) предварительное посещение кандасом и членами их семей региона расселения;
4) переезд кандаса и членов их семей в регион расселения.
4. Сотрудники карьерных центров осуществляют услуги в соответствии с перечнем оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг (далее – Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также оказывает содействие:
1) в реализации активных мер содействия занятости, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан, финансируемых за счет средств бюджета;
2) по ведению индивидуальной карты занятости в соответствии с Правилами ведения индивидуальной карты занятости, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 365 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33380);
3) по взаимодействию с акимами районов, сельских округов по вопросам реализации мер содействия занятости населения, приобретения угля, печного отопления;

4) жұмыс берушілерде бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың, мамандықтардың) болуы туралы есепке алуды жүргізуге;
5) қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары бойынша қызметтер көрсету мәселелері бойынша халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуге;
6) қандастар мен олардың отбасы мүшелері алған мониторингті, цифрлық форматта бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін жүзеге асыруға;
7) ерікті қоныс аударуға қатысушылармен жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт жобасын дайындауға және оны жасасу үшін еңбек мобильділігі орталығына жіберуге;
8) қандастар мен олардың отбасы мүшелері үшін көрсетілген бейімдеу және ықпалдастыру қызметтер бойынша қажетті ақпарат пен есептілікті белгіленген тәртіпке сәйкес еңбек мобильділігі орталығына ұсынуға жәрдемдеседі.
1-параграф. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне алдын ала бейімдеу қызметтері
5. Қандас тұрғылықты жері бойынша шығу өңірінің мансап орталығына жүгінген кезде мансап орталығының қызметкері қоныстандыру өңірлеріне қоныс аудару шарттары бойынша, қажетті құжаттар туралы ақпарат береді және мыналар бойынша бастапқы консультацияны жүзеге асырады:
1) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу;
2) өңірдің ерекшелігін ескере отырып, тұру үшін жоспарланатын қоныстану өңірлерін таңдау;
3) уақытша орналастыру орталықтарында бастапқы орналастыру, сондай-ақ өңірлік квотаға енгізілгенге және тұрғын үй іріктелгенге дейін бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін алу;
4) материалдық көмек төлемдеріне және Қағидаларда көзделген тәртіппен экономикалық мобильділігі сертификатын алу;
5) Қағидаларға сәйкес жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аударуға жәрдемдесу жөнінде мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт жасасу туралы;
6) тұрғылықты жерінен қоныстану өңіріне, оның ішінде авто, теміржол және авиакөлікпен көшу;
7) мынадай бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін алу:
қандас отбасының тұрғылықты жері бойынша тіркеу;
әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою;
балаларды мектепке тіркеу;
балаларды мектепке дейінгі мекемеге тіркеу;
медициналық қызмет көрсету үшін отбасын емханаға тіркеу;
8) жұмысқа орналасуға, сондай-ақ қажет болған жағдайда кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жәрдемдесу;
9) тілдерді, тарихты, мәдениет пен дәстүрлерді, Қазақстан Республикасы заңнамасының негіздерін оқыту;
10) оқу курстарын өз бетінше оқу үшін әдістемелік құралмен қамтамасыз ету;

4) по ведению учета о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей, специальностей) у работодателей;
5) по ведению информационно-разъяснительной работы среди населения по вопросам оказания услуг по адаптации и интеграции кандасов и мерах содействия занятости;
6) в осуществлении мониторинга полученных кандасами и членами их семей, адаптационных и интеграционных услуг в цифровом формате;
7) в подготовке проекта социального контракта о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы с участниками добровольного переселения и направлению его для заключения в центр трудовой мобильности;
8) в предоставлении необходимой информации и отчетности по оказанным адаптационным и интеграционным услугам для кандасов и членов их семей в центр трудовой мобильности в соответствии с установленным порядком.
Параграф 1. Предварительные адаптационные услуги кандасам и членам их семей
5. При обращении кандаса по месту проживания в карьерный центр региона выбытия, сотрудник карьерного центра предоставляет информацию по условиям переселения в регионы расселения, о необходимых документах и осуществляет первичную консультацию по:
1) включению в региональную квоту приема кандасов;
2) выбору регионы расселения, планируемой для проживания с учетом специфики региона;
3) первичному размещению в центрах временного размещения, а также получение адаптационных и интеграционных услуг до включения в региональную квоту и подбора жилья;
4) выплатам материальной помощи и получению сертификата экономической мобильности в порядке, предусмотренном Правилами;
5) заключению социального контракта о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы в соответствии с Правилами;
6) переезду от места проживания до региона расселения, в том числе авто, железнодорожным и авиатранспортом;
7) получению следующих адаптационных и интеграционных услуг:
регистрация по месту жительства семьи кандаса;
постановка на воинский учет военнообязанных и призывников;
прикрепление детей к школе;
прикрепление детей в дошкольное учреждение;
прикрепление семьи в поликлинику для медицинского обслуживания;
8) содействию в трудоустройстве, а также при необходимости в профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации;
9) обучению языкам, истории, культуре и традициям, основам законодательства Республики Казахстан;
10) обеспечению методическим пособием, для самостоятельного изучения обучающих курсов;

11) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу.
6. Шығу өңірінің мансап орталығының қызметкері қандастан осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныстандыру өңірінде кандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін алуға жәрдемдесу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) мынадай құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып қабылдайды:
1) жеке басты куәландыратын құжат (жұбайы/зайыбы/кәмелетке толған және бірге тұратын балалар);
2) неке қию туралы куәлік;
3) білімі туралы құжат (жұбайы/зайыбы);
4) балалардың туу туралы куәлігі (кәмелетке толмаған балалар, бар болса).
Құжаттарды қабылдайтын мансап орталықтың қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – АЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы АЖ-да – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"АХАЖ" АЖ-да (азаматтық хал актілерінің жазбалары) – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (2007 жылғы 13 тамыздан кейін Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (1 маусымнан кейін Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
"Е-қамқоршылық" АЖ-да – қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
"Жоғарғы Сот" АЖ-да – баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша.
Өтініш берушілерден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
7. Шығу өңірінің мансап орталығының қызметкері қандас пен оның отбасы мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірін енгізе отырып және барлық міндетті жолдарды толтыра отырып қандастың өтінішін ақпараттық "migration.enbek.kz" порталында (бұдан әрі – Портал) тіркейді.
8. Шығу өңірінің мансап орталығының қызметкері бір жұмыс күні ішінде барлық толтырылған деректерді қайта тексереді, оларды толтырудың дұрыстығына куәландырады және электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен электрондық өтінішке қол қояды және шығу өңірінің еңбек мобильділігі орталығының басшысының қарауына жібереді.
9. Еңбек мобильділігі орталығының басшысы бір жұмыс күні ішінде "Отбасының цифрлық картасы" ақпараттық жүйесі арқылы толтырылған сауалнама деректерін, оның ішінде өтініш берушінің басқа жақын отбасы мүшелерінің (ата-аналарының, балаларының) болуын және/немесе болмауын тексереді және ескертулер болмаған жағдайда оған электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен қол қояды және оны шығу өңірінің халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға қарауға жібереді.
Ескертулер болған жағдайда шығу өңірінің еңбек мобильділігі орталығының басшысы өтінішті шығу өңірінің мансап орталығының қызметкеріне пысықтауға жібереді.

11) приобретению гражданства Республики Казахстан.
6. Сотрудник карьерного центра региона выбытия принимает от кандаса заявление об оказании содействия кандасам и членам их семей в получении адаптационных и интеграционных услуг в регионе расселения, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - заявление), с приложением копии следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность (супруг/супруга/совершеннолетние и совместно проживающие дети);
2) свидетельство о заключении брака;
3) документ об образовании (супруг/супруга);
4) свидетельство о рождении детей (несовершеннолетние дети, при наличии).
Сотрудник карьерного центра, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года);
в ИС "Е Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в ИС "Верховный суд" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
Истребование от заявителей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
7. Сотрудник карьерного центра региона выбытия регистрирует заявление кандаса на информационном портале "migration.enbek.kz" (далее – Портал) с вводом индивидуального идентификационного номера кандаса и членов его семьи и заполнением всех обязательных полей.
8. Сотрудник карьерного центра региона выбытия в течение одного рабочего дня перепроверяет все заполненные данные, удостоверяется в правильности их заполнения и подписывает с помощью электронной цифровой подписи электронное заявление и направляет на рассмотрение к руководителю центра трудовой мобильности региона выбытия.
9. Руководитель центра трудовой мобильности в течение одного рабочего дня проверяет посредством информационной системы "Цифровая карта семьи" заполненные анкетные данные, в том числе на наличие и/или отсутствие других близких членов семьи (родители, дети) заявителя, и в случае отсутствия замечаний подписывает его с помощью электронной цифровой подписи и направляет на рассмотрение в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения региона выбытия.
В случае наличия замечаний руководитель центра трудовой мобильности региона выбытия заявление направляет на доработку сотруднику карьерного центра региона выбытия.

10. Шығу өңірінің халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның басшылығы бір жұмыс күні ішінде өтінішті тексереді және ескертулер болмаған жағдайда оған электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен қол қояды және қоныстандыру өңірінің халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның қарауына жібереді.
11. Портал арқылы келіп түскен өтінішті жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі басшылығы қарайды және қызметкердің қарауына жолданады.
12. Жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қызметкері өтінішті өңдеу барысында:
1) қандасқа, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне деректердің толтыруын;
2) осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес сканерленген құжаттардың болуын;
3) дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімнің болуын тексереді.
Қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізген мансап орталықтарының, еңбек мобильділігі орталықтарының, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз олардың таралуына жол бермеу талаптарын сақтау арқылы олардың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
13. Қоныстандыру өңірінің халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органының қызметкері ескертулер болмаған кезде бір жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбаның көмегімен өтінішке қол қояды және қоныстандыру өңірінің еңбек мобильділігі орталығына қарауға жібереді.
Ескерту болған кезде жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қызметкері бір жұмыс күні ішінде өтінішті пысықтауға кері жібереді.
14. Қоныстандыру өңірінің еңбек мобильділігі орталығының қызметкері үш жұмыс күні ішінде өтінішті Портал арқылы қарайды және қандаспен қолжетімді байланыс құралдары арқылы байланысады.
15. Қоныстандыру өңірінің еңбек мобильділігі орталығының қызметкері өз әрекеттерін мобильді қосымшада:
1) электрондық өтінішті алғанын растау;
2) қоныс аудару шарттары бойынша өтініш берушіге кеңес беру мақсатында көрсетеді.
16. Еңбек мобильділігі орталығының қызметкері қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне қоныстандыру өңірінде жұмысқа орналасу үшін қолда бар бос жұмыс орындарын ұсына отырып, белсенді жұмыспен қамту шараларына қатысуға жәрдемдеседі.
17. Ұсынылған бос жұмыс орындарына қандас тарапынан қызығушылық танытылған кезде еңбек мобильділігі орталығының қызметкері бір жұмыс күні ішінде:

10. Руководство местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения региона выбытия в течение одного рабочего дня проверяет заявление, и в случае отсутствия замечаний подписывает его с помощью электронной цифровой подписи и направляет на рассмотрение в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения региона расселения.
11. Поступившее заявление через Портал рассматривается руководством местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения региона расселения и направляется на рассмотрение сотруднику.
12. Сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения региона расселения в ходе обработки заявления проверяет на:
1) заполнение данных на кандаса, а также членов их семей;
2) наличие сканированных документов, согласно пункту 6 настоящих Правил;
3) наличие согласия на сбор и обработку персональных данных.
Сотрудники карьерных центров, центров трудовой мобильности, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, получившие доступ к персональным данным ограниченного доступа, обеспечивают их конфиденциальность путем соблюдения требований не допускать их распространения без согласия субъекта или его законного представителя.
13. Сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения региона расселения при отсутствии замечаний в течение одного рабочего дня подписывает заявление с помощью электронной цифровой подписи и направляет на рассмотрение в центр трудовой мобильности региона расселения.
При наличии замечания сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня направляет заявление обратно на доработку.
14. Сотрудник центра трудовой мобильности региона расселения в течение трех рабочих дней рассматривает через Портал заявление и связывается посредством доступных средств связи с кандасом.
15. Свои действия сотрудник центра трудовой мобильности региона расселения отображает в мобильном приложении с целью:
1) подтверждения получения электронного заявления;
2) консультирования заявителя по условиям переселения.
16. Сотрудник центра трудовой мобильности оказывает кандасу содействие в участии в активных мерах занятости с предложением имеющихся вакансий для трудоустройства в регионе расселения.
17. При заинтересованности со стороны кандаса в предложенных вакансиях, сотрудник центра трудовой мобильности в течение одного рабочего дня выясняет:

1) қоныстандыру өңірінің таңдалған елді мекеніне жүру маршрутын қалыптастыра отырып, көшу жөніндегі шарттарды;
2) көшу күнін;
3) көшуге арналған көлік түрін (авто, теміржол, авиакөлік);
4) Порталға ақпаратты бір мезгілде енгізе отырып, келетін отбасы мүшелерінің санын анықтайды және жұмысқа қабылдау және бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін ұсыну үшін мансап орталығының қызметкеріне орындауға өтініш жібереді.
18. Егер мансап орталығы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32850 болып тіркелген) жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларының 23-тармағында көрсетілген кезең өткеннен кейін жұмыс қандастарға лайықты жұмыс таба алмаса немесе қандас ұсынылған жұмыстан бас тартса, онда мансап орталығының маманы бір жұмыс күні ішінде еңбек мобильділігі орталығына мансап орталығының директоры немесе оны алмастыратын адам қол қойған қандасты жұмыссыз ретінде тіркеу туралы шешімнің жобасын "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы электрондық түрде жібереді.
19. Мансап орталығының қызметкері Портал бойынша өтінішті өңдеуге қабылдайды және қолжетімді байланыс құралдары бойынша бір жұмыс күні ішінде қандаспен бейімдеу және интеграциялау жөніндегі жеке жоспардың жобасын қалыптастырады.
2-параграф. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бос орындар жәрмеңкелерінде жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
20. Өңіраралық қоныс аударуды ұйымдастыру мақсатында шығу және қабылдау өңірлерінің еңбек мобильділігі орталығы шығу өңірлерінде бос орындар жәрмеңкелерін ұйымдастыру, қандастарды қабылдаудың белгіленген квотасы, еңбек нарығындағы ахуал, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс туралы ақпарат беру, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары және қабылдау өңірлеріне танысу сапарларын ұйымдастыру арқылы өзара іс-қимыл жасайды.
21. Еңбек мобильділігі орталығы бос жұмыс орындарының жәрмеңкелерін өткізу мақсатында жұмыс берушілер Электрондық еңбек биржасында орналастыратын ағымдағы бос жұмыс орындарының есебін және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ұлттық жобалары мен даму жоспарлары, сондай-ақ жеке сектордың бастамалары шеңберінде іске асырылатын жобаларда құрылатын жұмыс орындарының мониторингін жүргізеді.
22. Қандастар мен олардың отбасы мүшелері:
бос жұмыс орындары жәрмеңкесін өткізу кестесіне сәйкес онлайн режимде бейнеконференцбайланыс (көшпелі іс-шараларға балама) арқылы;
офлайн режимде, жұмыс іздеушілердің, жұмыс берушілердің және жергілікті атқарушы органдардың қоныстандыру өңірінің халқын әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері бойынша қатысуымен шығу өңірлерінде өткізілетін бос жұмыс орындары жәрмеңкелеріне қатысады

1) условия по переезду с формированием маршрута следования в выбранный город, район или населенный пункт региона расселения;
2) дату переезда;
3) вид транспорта для переезда (авто, железнодорожный, авиатранспорт);
4) количество прибывающих членов семей с одновременным внесением информации на Портал и направляет заявление на исполнение сотруднику карьерного центра для принятия в работу и предоставления адаптационных и интеграционных услуг.
18. В случае, если карьерный центр по истечении периода, указанного в пункте 23 Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32850), не подобрал для кандаса, подходящую работу, или кандас, отказался от предложенной работы, то специалист карьерного центра в течение одного рабочего дня направляет в электронном виде через АИС "Рынок труда" центру трудовой мобильности проект решения о регистрации кандаса, в качестве безработного, подписанный директором карьерного центра или лицом, которое его замещает.
19. Сотрудник карьерного центра по Порталу принимает в обработку заявление и в течение одного рабочего дня по средствам доступной связи формирует с кандасом проект индивидуального плана по адаптации и интеграции.
Параграф 2. Оказание кандасам и членам их семей содействия в трудоустройстве на ярмарках вакансий
20. В целях организации межрегионального переселения центр трудовой мобильности регионов выбытия и приема взаимодействуют путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации об установленной квоте приема кандасов, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, об условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
21. Центр трудовой мобильности с целью проведения ярмарок вакансий ведет учет, размещаемых работодателями на Электронной бирже труда текущих вакансий и мониторинг создаваемых рабочих мест в проектах, реализуемых в рамках национальных проектов и планов развития области, города республиканского значения и столицы, а также инициатив частного сектора.
22. Кандасы и члены их семей участвуют на ярмарках вакансий:
посредством видеоконференцсвязи (альтернатива выездным мероприятиям), в онлайн режиме, согласно графику проведения ярмарок вакансий;
в офлайн режиме, на ярмарках, проводимых в регионах выбытия с участием соискателей, работодателей и местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения региона расселения.

23. Бос жұмыс орындары жәрмеңкелерінде қандастардастарға жұмысқа орналасу шарттары, бос жұмыс орындарына үміткерлерге қойылатын талаптар (қысқаша сипаттама, еңбек жағдайлары, жалақы) бойынша консуцльтация беріледі.
24. Шығу өңірінің мансап орталығының қызметкері қоныстандыру өңірлері өкілдерінің қатысуымен бос орындар жәрмеңкелерінде бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің тізімін қалыптастырады.
Шығу өңірінің мансап орталығы қалыптастырған қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің арасынан үміткерлердің тізімі жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін қоныстандыру аймағының мансап орталығының қызметкеріне жіберіледі.
3-параграф. Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің қоныстану өңіріне алдын ала баруы
25. Қандас қоныстану өңіріне алдын ала бару үшін қоныстандыру мансап орталығының қызметкеріне оның өңірге келген күні туралы хабарлайды.
26. Қоныстану өңіріне алдын ала бару кезеңіне келгеннен кейін қандас уақытша орналастыру орталығында немесе бейімдеу және ықпалдастыру орталығында орналастырылады.
27. Мансап орталығы қызметкерінің сүйемелдеуімен таңдалған (тұруға жоспарланған) елді мекенге барады және мыналармен:
1) жоспарланған қоныстану орнымен;
2) жұмыс беруші немесе жұмыс берушінің өкілімен (кадр қызметі), мектеппен, мектепке дейінгі мекемесімен;
3) болжамды тұрғылықты жерімен (шағын аудан, көше);
4) өңірдің ерекшелігімен танысады.
28. Қоныстандыру өңірімен танысу қорытындысы бойынша мансап орталығының қызметкері бір жұмыс күні ішінде қандаспен келісім бойынша бейімдеу мен ықпалдастырудың жеке жоспарын қалыптастырады.
29. Бір жұмыс күні ішінде қандас қоныстандыру өңіріне көшу бойынша түпкілікті және оң шешім қабылданған кезде:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес өңірлік квотаға енгізу туралы жазбаша өтініш береді;
2) көшу күнін, көлік түрін (авто, теміржол, авиакөлік) растайды;
3) таңдалған жұмыс орнын растайды және жұмыс берушімен еңбек шартын жасасады;
4) қоныстандыру өңірінде тұрғын үй таңдау үшін мансап орталығының қызметкеріне өтінім береді.
4-параграф. Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің қоныстану өңіріне көшуі
30. Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің кездесуі келісілген көлік түріне сәйкес әуежай немесе авто -, теміржол вокзалдары арқылы жүзеге асырылады.

23. На ярмарках вакансий кандасам оказываются консультации по условиям трудоустройства, требованиям к кандидатам на вакантные рабочие места (краткая характеристика, условия труда, заработная плата).
24. Сотрудник карьерного центра региона выбытия формирует список кандасов и членов их семей на оказание адаптационных и интеграционных услуг на ярмарках вакансий с участием представителей регионов расселения.
Список претендентов из числа кандасов и членов их семей сформированный карьерным центром региона выбытия направляется сотруднику карьерного центра региона расселения для оказания содействия в трудоустройстве.
Параграф 3. Предварительное посещение кандасом и членами их семей региона расселения
25. Кандас для предварительного посещения региона расселения уведомляет сотрудника карьерного центра расселения о дате его прибытия в регион.
26. После прибытия в регион расселения на период предварительного посещения кандас размещается в центре временного размещения или центре адаптации и интеграции.
27. В сопровождении сотрудника карьерного центра выезжают в выбранный (планируемый к проживанию) населенный пункт и ознакамливаются с:
1) местом планируемого расселения;
2) работодателем или с представителем работодателя (кадровая служба), школой, дошкольным учреждением;
3) местом предполагаемого проживания (микрорайон, улица);
4) спецификой региона.
28. По итогам ознакомления с регионом расселения сотрудник карьерного центра в течение одного рабочего дня по согласованию с кандасом формирует индивидуальный план адаптации и интеграции.
29. При окончательном и положительном решении по переезду в регион расселения кандас в течение одного рабочего дня:
1) подает письменное заявление о включении в региональную квоту в карьерный центр согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13334);
2) подтверждает дату переезда, вид транспорта (авто, железнодорожный, авиатранспорт);
3) подтверждает выбранное место работы и заключает трудовой договор с работодателем;
4) подает заявку сотруднику карьерного центра для подбора жилья в регионе расселения.
Параграф 4. Переезд кандаса и членов их семей в регион расселения
30. Встреча кандаса и членов их семей осуществляется согласно согласованному виду транспорта через аэропорт или авто-, железнодорожный вокзалы.

31. Мансап орталығының қызметкері қандасты және олардың отбасы мүшелерін қоныстану өңірінде таңдалған уақытша тұрғын үйге орналастырады және келген жері бойынша тұрақты тіркеуді ресімдейді.
Қандаста қызметтік немесе жеке тұрғын үй болмаған кезде қоныстандыру өңірінде қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында, уақытша орналастыру орталықтарында "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бір жылдан аспайтын мерзімге уақытша тіркеу жүргізіледі.
32. Қоныстандыру өңірінің Мансап орталығы қызметкері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сай Тізбеге сәйкес бейімдеу және ықпалдастыру жоспарын жасайды.
33. Бейімдеу және ықпалдастыру жоспарында тиісті мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген сәттен бастап қызметтер көрсету мерзімдері көзделеді.
Бейімдеу және ықпалдастыру жөніндегі іс-шаралар қандастар мен оның отбасының әрбір мүшесі бойынша жеке өткізіледі.
34. Қандаспен келісілгеннен кейін бейімдеу және ықпалдастыру жөніндегі жоспар "Қандас" ААЖ ақпараттық жүйелеріне және мобильді қосымшаға оны келіскеннен және қабылдау аймағының еңбек мобильділігі орталығы бекіткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүктеледі.
35. Оларды іске асыру және орындау фактісі бойынша бейімдеу және ықпалдастыру жоспары жөніндегі іс-шараларды міндетті түрде "Қандас" ААЖ ақпараттық жүйелеріндегі мансап орталығының қызметкері "Бейімдеу және ықпалдастыру бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп" бөлімдерінде толтырады.
36. Бейімдеу және ықпалдастыру жоспары бойынша орындалған іс-шараларға тиісті растайтын құжаттармен жасалған жұмыс туралы фото және бейне фиксациялар, сондай-ақ мобильді қосымшаға жүктелетін геолокация (орналасқан жері) қоса беріледі.
37. Бейімдеу және ықпалдастыру бойынша орындалған қызметтерді мансап орталығының қызметкері фото және бейнетіркеу арқылы растайды, олар мобильді қосымшаның "Бейімдеу және ықпалдастыру бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп" бөліміне жүктеледі және "Қандас" ААЖ ақпараттық жүйелерінде және отбасының цифрлық картасында көрсетіледі.
38. Қандастарға және олардың ауылдық елді мекендерге қоныс аударған отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету және ауылдық округ әкімі мен Мансап орталығы арасында ақпарат алмасу мақсатында қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету жөніндегі жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекітіледі.
Жол картасы үш данада бекітіледі және аудан, ауылдық округ әкіміне және мансап орталығына беріледі.

31. Сотрудник карьерного центра размещает кандаса и членов их семей в подобранном временном жилье в регионе расселения и оформляет постоянную регистрацию по месту прибытия.
При отсутствии у кандаса служебного или собственного жилья в регионе расселения производится временная регистрация в центрах адаптации и интеграции кандасов, центрах временного размещения, на срок не более одного года согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
32. Сотрудник карьерного центра региона расселения составляет план адаптации и интеграции в соответствии с Перечнем, согласно приложению 1 настоящих Правил.
33. В плане адаптации и интеграции предусматриваются сроки оказания услуг с момента включения в региональную квоту приема кандасов согласно перечню основных требований к оказанию соответствующих государственных услуг.
Мероприятия по адаптации и интеграции проводятся отдельно по каждому члену семьи кандаса.
34. План по адаптации и интеграции после согласования с кандасом загружается в информационные системы АИС "Кандас" и в мобильное приложение в течение одного рабочего дня после его согласования и утверждения центром трудовой мобильности региона приема.
35. Мероприятия по плану адаптации и интеграции по факту их реализации и исполнения в обязательном порядке заполняется сотрудником карьерного центра в информационных системах АИС "Кандас" в разделах "Отчет о проделанной работе по адаптации и интеграции".
36. К выполненным мероприятиям по плану адаптации и интеграции прилагаются фото и видео фиксации о проделанной работе с соответствующими подтверждающими документами, а также геолокация (место расположения), которые подгружаются в мобильное приложение.
37. Выполненные услуги по адаптации и интеграции подтверждаются сотрудником карьерного центра посредством фото и видеофиксации, которые подгружаются в раздел "Отчет о проделанной работе по адаптации и интеграции" в мобильном приложении и отображаются в информационных системах АИС "Кандас" и в Цифровой карте семьи.
38. В целях оказания кандасам и членам их семей переселившихся в сельские населенные пункты адаптационных и интеграционных услуг, и обмена информацией между акимом сельского округа и карьерным центром утверждается дорожная карта по оказанию кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг (далее – Дорожная карта).
Дорожная карта утверждается в трех экземплярах и предоставляется акиму района, сельского округа и карьерному центру.

39. Қоныстандыру өңірінің мансап орталығының қызметкері дайындаған қандастың бейімдеу және ықпалдастыру жоспарының іс-шаралары бойынша орындалған жұмыстар туралы ақпарат халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
40. Әлеуметтік ортаға сапалы бейімдеу мен ықпалдастыруды қамтамасыз ету және қоныстану өңіріндегі қоғамдық қатынастардың толыққанды қатысушылары болу мақсатында қандастың жергілікті қоғамдастығына, сондай-ақ оның отбасы мүшелеріне бейімдеу жөніндегі шаралар Отбасының цифрлық картасы және мобильді қосымша арқылы бес жыл ішінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуді мониторингтеу
41. Осы Қағидаларда көзделген бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерінің тиімділігін айқындау мақсатында олардың іске асырылуына мониторинг жүзеге асырылады.
42. Мониторинг:
1) қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету кезінде проблемаларды уақтылы анықтауды;
2) қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету жөніндегі шаралардың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар дайындауды;
3) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін алған қандастар және олардың отбасы мүшелері туралы ақпарат жинағын;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдары өкілдерінің және еңбек мобильділігі орталығының қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің мансап орталығы көрсеткен бейімдеу және ықпалдастыру қызметтердің сапасын айқындау мақсатында елді мекенге шығуын қамтиды.
43. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтер көрсету бойынша мониторинг цифрлық форматта, тоқсан сайынғы алғашқы үш жылда, ал келесі төртінші және бесінші жылдары жартыжылдық негізде жүзеге асырылады.
44. Мониторинг "Қандас" ААЖ, отбасының цифрлық картасы және мобильді қосымша арқылы, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен "Қандас" ААЖ-ға расталған фактілер бойынша жүзеге асырылады.
45. Қоныстандыру өңіріне келген қандастардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің тұрақты тұруын есепке алу жөніндегі мониторинг Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1095 "Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13004 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.

39. Информация о выполненных работах по мероприятиям плана адаптации и интеграции кандаса, подготовленная сотрудником карьерного центра региона расселения предоставляется в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения ежемесячно не позднее 5 числа, следующего за отчетным периодом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
40. В целях обеспечения качественной адаптацией и интеграцией в социальную среду и становления полноправными участниками общественных отношений в регионе расселения, меры по адаптации в местное сообщество кандаса, а также членов его семьи осуществляется в течение пяти лет через Цифровую карту семьи и мобильное приложение.
Глава 3. Мониторинг оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
41. В целях определения эффективности адаптационных и интеграционных услуг, предусмотренных настоящими Правилами, осуществляется мониторинг их реализации.
42. Мониторинг включает:
1) своевременное выявление проблем при оказании кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг;
2) подготовку предложений по повышению эффективности мер по оказанию кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг;
3) свод информации о кандасах и членах их семей, получивших адаптационные и интеграционные услуги;
4) выезд представителей местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения и центра трудовой мобильности в населенный пункт расселения кандаса и члена их семей в целях определения качества оказанных адаптационных и интеграционных услуг карьерными центрами.
43. Мониторинг по оказанию кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг осуществляется в цифровом формате, первые три года на ежеквартальной, а последующие четвертые и пятые годы на полугодовой основе.
44. Мониторинг осуществляется через АИС "Кандас", Цифровую карту семьи и мобильное приложение, а также по подтвержденным фактам из информационных систем государственных органов в АИС "Кандас".
45. Мониторинг по учету постоянного проживания прибывших в регион расселения кандасов, а также членов их семей осуществляется посредством информационной системы "Миграционная полиция" в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13004).

46. Өз бетінше ішкі көшіп-қонған жағдайларында мемлекеттік қолдау қаражатын қайтару Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету сапасын бағалау
47. Қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетудің тиімділігін бағалауды "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ЕРДО) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
48. Бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) өзектілік. Осы өлшемшарт шеңберінде бейімдеу және ықпалдастыру жөніндегі жеке жоспарлардағы тапсырмаларды орындаудың сәйкестігі бағаланады;
2) тиімділік. Осы өлшемшарт шеңберінде бейімдеу және ықпалдастыру жөніндегі жеке жоспарларда белгіленген тапсырмаларды орындау сапасының сәйкестігі бағаланады;
3) әлеуметтік әсер. Осы өлшемшарт шеңберінде қандастар мен оның отбасы мүшелерінің қанағаттану деңгейі, бейімделу және ықпалдастыру қызметтерін алу процесі, бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге өтініш білдірген қандастардың қоныстану өңірлерінен шығуы бағаланады;
49. Әрбір өлшемшарт бойынша 1 (бір) балдан 5 (бес) балға дейін қойылады.
Тиімділікті бағалау қандастар мен оның отбасы мүшелеріне мынадай көрсеткіштер бойынша бейімделу және интеграциялық қызметтер көрсетудің табыстылығы туралы жалпы қорытындыны айқындаумен аяқталады:
0-ден10-ға дейін – төмен және (немесе) қызметтер қанағаттанарлықсыз көрсетілген;
10-нан 15-ке дейін – орташа және (немесе) қызметтер қанағаттанарлық көрсетілген;

46. В случаях внутренней самостоятельной миграции возврат средств государственной поддержки осуществляется в соответствии с Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32880).
Глава 4. Оценка качества оказания адаптационных и интеграционных услуг
47. Оценка эффективности оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг центрами трудовой мобильности и карьерными центрами регионов расселения осуществляется Акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" (далее – ЦРТР) ежеквартально, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.
48. Оценка проводится по следующим критериям:
1) релевантность. В рамках данного критерия оценивается соответствие исполнения заданий в индивидуальных планах по адаптации и интеграции;
2) результативность. В рамках данного критерия оценивается соответствие качества исполнения заданий, установленных индивидуальными планами по адаптации и интеграции;
3) социальный эффект. В рамках данного критерия оценивается уровень удовлетворенности кандасов и членов его семьи, процессом получения адаптационных и интеграционных услуг, выбытие кандасов из регионов расселения, обратившихся за оказанием адаптационных и интеграционных услуг;
49. По каждому критерию выставляется от 1 (одного) до 5 (пяти) баллов.
Оценка эффективности завершается определением общего вывода об успешности оказания кандасам и членам его семьи адаптационных и интеграционных услуг по следующим показателям:
от 0 до 10 – низкий и (или) услуги оказаны неудовлетворительно;
от 10 до 15 – средний и (или) услуги оказаны удовлетворительно;

15-тен 25-ке дейін – жоғары және (немесе) қызметтер сәтті көрсетілді.
50. ЕРДО бағалауды жүргізу қорытындылары бойынша халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға бағалау нәтижелері туралы қорытындыны электрондық форматта, тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады, онда мыналар:
1) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтер көрсету сапасын бағалау туралы қорытынды есеп;
2) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтер көрсету сапасын бағалау қорытындылары бойынша бұрын деректерді іске асыру нәтижелері ұсынымдар;

от 15 до 25 – высокий и (или) услуги оказаны успешно.
50. По итогам проведения оценки ЦРТР предоставляет в уполномоченный орган по вопросам миграции населения заключение о результатах оценки в электронном формате, ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, содержащее:
1) итоговый отчет об оценке качества оказания адаптационных и интеграционных услуг;
2) результаты реализации ранее данных по итогам оценки качества оказания адаптационных и интеграционных услуг рекомендаций;

3) бағаланатын еңбек мобильділігі орталықтары мен мансаптық орталықтар қызметінің тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындылар мен ұсынымдар қамтылады.
51. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға жіберетін бағалау нәтижелері туралы қорытынды еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарына тиісті шаралар қабылдау үшін бір ай мерзімде қаралады.
Қандастар мен олардың отбасы
мүшелеріне бейімдеу және
ықпалдастыру қызметтерін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Қандастардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тізбесі
Қызметтердің атауы
1.
Қандасты, оның отбасын "Мобильді азаматтар базасында" тіркеу
2.
Қандасты, оның отбасын "Отбасының цифрлық картасына" тіркеу
3.
Құжаттарды жинау және экономикалық мобильділік сертификатын алуға жәрдемдесу
4.
Тұрғын үй сатып алуға және/немесе салуға экономикалық мобильділік сертификаты бойынша қаражат алу үшін қоныстандыру аймағында тұрғын үй іздеу, іріктеу
5.
Жер учаскесін беруге жәрдемдесу
6.
Электрондық цифрлық қолтаңбаны алуға жәрдемдесу
7.
Тұрғылықты жері бойынша тіркеуге жәрдемдесу
8.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою бойынша қызметтер көрсетуге жәрдемдесу
9.
Бастауыш негізгі, орта, жалпы орта білім беру ұйымдарына тіркелуге жәрдемдесу
10.
Балаларды мектепке дейінгі ұйымдарға тіркеуге және қабылдауға жәрдемдесу
11.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымға тіркеу
12.
Мемлекеттік қолдау шараларын алу
13.
Қандас отбасына қысқа дайындық бойынша қызмет көрсету (көмір сатып алу)
14.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсетуге жәрдемдесу
15.
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу
16.
"Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесінде тіркеу
17.
Жұмыссыздарды тіркеу
18.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдама беру
19.
Құқықтық көмек көрсету (консультациялар және құжаттарды беруге, еңбек келісімін жасасуға көмек)
20.
Тілдерді, тарихты, мәдениет пен дәстүрлерді, Қазақстан Республикасы заңнамасының негіздерін оқыту курстарына бекіту
21.
Түрлі мәдени іс-шараларға қатысу (театрлар, кино, концерттер)
22.
Қандастарға арналған оқыту курстарын өз бетінше оқу үшін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету
23.
Азаматтық алу және құжаттарды дайындау мәселелеріне жәрдемдесу
24.
Құқық белгілейтін құжаттарды қазақ тіліне аудару бойынша қызметтерді алуға жәрдемдесу
25.
Ақпараттық және анықтамалық қызметтерді ұсыну
Қандастар мен олардың отбасы
мүшелеріне бейімдеу және
ықпалдастыру қызметтерін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қоныстандыру өңірінде кандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімделу және ықпалдастыру қызметтер алуға жәрдемдесу туралы өтініш
Маған және менің отбасымның мүшелеріне (бар болса) қоныстандыру өңірінде бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін алуға жәрдемдесуі сұраймын.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелері:

3) выводы и рекомендации по повышению эффективности деятельности оцениваемых центров трудовых мобильности и карьерных центров.
51. Заключение о результатах оценки направляемое уполномоченным органом по вопросам миграции населения в местные исполнительные органы по вопросам социальной защиты и занятости населения рассматриваются в месячный срок для принятия соответствующих мер к центрам трудовой мобильности и карьерным центрам.
Приложение 1
к Правилам оказания кандасам
и членам их семей адаптационных
и интеграционных услуг
Перечень оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
Наименование услуг
1.
Регистрация кандаса, его семьи в "Базе мобильных граждан"
2.
Регистрация кандаса, его семьи в "Цифровой карте семьи"
3.
Сбор документов и содействие в получении сертификата экономической мобильности
4.
Поиск, подбор жилища в регионе расселения для получения средств по сертификату экономической мобильности на приобретение и/или строительство жилья
5.
Содействие в предоставлении земельного участка
6.
Содействие в получении электронной цифровой подписи
7.
Содействие в регистрации по месту жительства
8.
Содействие в оказании услуг по постановке на воинский учет военнообязанных и призывников
9.
Содействие по прикреплению к организациям начального основного, среднего, общего среднего образования
10.
Содействие по прикреплению и зачислению детей в дошкольные организации
11.
Прикрепление к медицинской организации оказывающей первичную медико-санитарную помощь
12.
Получение мер государственной поддержки
13.
Оказание услуг семье кандаса по подготовке к зиме (приобретение угля)
14.
Содействие в оказании услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
15.
Регистрация лиц, ищущих работу
16.
Регистрация в информационной системе "Рынок труда"
17.
Регистрация безработных
18.
Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости
19.
Оказание правовой помощи (консультации и помощь в подаче документов, заключения трудового соглашения)
20.
Прикрепление к курсам по обучению языкам, истории, культуре и традициям, основам законодательства Республики Казахстан
21.
Посещение различных культурных мероприятий (театры, кино, концерты)
22.
Обеспечение методическими пособиями, для самостоятельного изучения обучающих курсов для кандасов
23.
Содействие в вопросах приобретения гражданства и подготовки документов
24.
Содействие в получении услуг по переводу правоустанавливающих документов на казахский язык
25.
Предоставление информационных и справочных услуг
Приложение 2
к Правилам оказания кандасам
и членам их семей адаптационных
и интеграционных услуг
Форма
Заявление об оказании содействия кандасам и членам их семей в получении адаптационных и интеграционных услуг в регионе расселения
Прошу оказать мне и членам моей (при наличии) семьи содействие в получении
адаптационных и интеграционных услуг в регионе расселения.
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:

1) жұбайы (зайыбы)________________________________________________________;
2) өтініш беруші мен жұбайының (зайыбының) ата-аналары _____________________;
3) балалар (оның ішінде асырап алынғандар) және олардың отбасы мүшелері ________;
4) некеде тұрмайтын ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-әпкелер
___________________________________________________________________.
"Дербес деректер туралы" Заңның 8-бабына сәйкес бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін
20__ жылғы "__" ________ _______________________ (өтініш берушінің қолы)
Өтініш қабылданды:________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20__ жыл "__" _________ ___________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қандастар мен олардың отбасы
мүшелеріне бейімдеу және
ықпалдастыру қызметтерін
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бейімдеу және ықпалдастыру жоспарының іс-шаралары бойынша орындалған жұмыстар туралы ақпарат
Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Қандасты, оның отбасын "Мобильді азаматтар базасында" тіркеу
Қандасты, оның отбасын "Отбасының цифрлық картасына" тіркеу
Құжаттарды жинау және экономикалық мобильділік сертификатын алуға жәрдемдесу
Тұрғын үй сатып алуға және/немесе салуға экономикалық мобильділік сертификаты бойынша қаражат алу үшін қоныстандыру өңірінде тұрғын үй іздеу, іріктеу
Жер учаскесін беруге жәрдемдесу
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
Электрондық цифрлық қолтаңбаны алуға жәрдемдесу
Тұрғылықты жері бойынша тіркеуге жәрдемдесу
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою бойынша қызметтер көрсетуге жәрдемдесу
Бастауыш негізгі, орта, жалпы орта білім беру ұйымдарына тіркелуге жәрдемдесу
Балаларды мектепке дейінгі ұйымдарға тіркеуге және қабылдауға жәрдемдесу
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымға тіркелу
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Мемлекеттік қолдау шараларын алу
Қандас отбасына қысқа дайындық бойынша қызмет көрсету (көмір сатып алу)
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсетуге жәрдемдесу
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу
"Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесінде тіркеу
Жұмыссыздарды тіркеу
14
15
16
17
18
19
Кестенің жалғасы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдама беру
Құқықтық көмек көрсету (консультациялар және құжаттарды беруге, еңбек келісімін жасасуға көмек)
Қазақстан Республикасының тілдерін, тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, заңнама негіздерін оқыту курстарына бекіту
Түрлі мәдени іс-шараларға қатысу (театрлар, кино, концерттер)
Қандастарға арналған оқыту курстарын өз бетінше оқу үшін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету
Азаматтық алу және құжаттарды дайындау мәселелеріне жәрдемдесу
Құқық белгілейтін құжаттарды қазақ тіліне аудару бойынша қызметтерді алуға жәрдемдесу
Ақпараттық және анықтамалық қызметтерді ұсыну
20
21
22
23
24
25
26
27

1) супруг (супруга) _______________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) ___________________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей _________________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в браке
_______________________________________________________________.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для оказания адаптационных и интеграционных услуг
в соответствии со статьей 8 Закона "О персональных данных".
"__" ________ 20__ года _______________________ (подпись заявителя)
Заявление принял: ______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года
_______________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 3
к Правилам оказания кандасам
и членам их семей адаптационных
и интеграционных услуг
Форма
Информация о выполненных работах по мероприятиям плана адаптации и интеграции
Индивидуальный идентификационный номер кандасов
Регистрация кандаса, его семьи в "Базе мобильных граждан"
Регистрация кандаса, его семьи в "Цифровой карте семьи"
Сбор документов и содействие в получении сертификата экономической мобильности
Поиск, подбор жилища в регионе расселения для получения средств по сертификату экономической мобильности на приобретение и/или строительство жилья
Содействие в предоставлении земельного участка
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Содействие в получении электронной цифровой подписи
Содействие в регистрации по месту жительства
Содействие в оказании услуг по постановке на воинский учет военнообязанных и призывников
Содействие по прикреплению к организациям начального основного, среднего, общего среднего образования
Содействие по прикреплению и зачислению детей в дошкольные организации
Прикрепление к медицинской организации оказывающей первичную медико-санитарную помощь
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Получение мер государственной поддержки
Оказание услуг семье кандаса по подготовке к зиме (приобретение угля)
Содействие в оказании услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Регистрация лиц ищущих работу
Регистрация в информационной системе "Рынок труда"
Регистрация безработных
14
15
16
17
18
19
Продолжение таблицы
Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости
Оказание правовой помощи (консультации и помощь в подаче документов, заключения трудового соглашения)
Прикрепление к курсам по обучению языкам, истории, культуре и традициям Республики Казахстан, основам законодательства
Посещение различных культурных мероприятий (театры, кино, концерты)
Обеспечение методическими пособиями, для самостоятельного изучения обучающих курсов для кандасов
Содействие в вопросах приобретения гражданства и подготовки документов
Содействие в получении услуг по переводу правоустанавливающих документов на казахский язык
Предоставление информационных и справочных услуг
20
21
22
23
24
25
26
27