"Туризм статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 20 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 26 маусымдағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 маусымда № 34608 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Туризм статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20029 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 36) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
жоғарыда көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Стратегиялық жоспарлау және әдіснамалық үйлестіру департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Стратегиялық жоспарлау және әдіснамалық үйлестіру департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 20 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике туризма и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2024 года № 34608
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 20 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике туризма и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20029) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 36) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и с подпунктом 22) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 1 и 2 к вышеуказанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического планирования и методологической координации совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегического планирования и методологической координации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика
бюросының басшысы
М. Турлубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 14 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі Статистика
комитеті төрағасының
2020 жылғы "10" ақпандағы
№ 20 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от "10" февраля 2020 года
№ 20
Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности мест размещения
Индексі
Индекс
2-туризм
тоқсандық
квартальная
есепті кезең
отчетный период
тоқсандық
квартальная
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) – "Уақытша тұру бойынша қызмет көрсету" 55-кодына сәйкес негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлерінен тұратын орынды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсiпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, осуществляющие услуги по организации проживания, имеющие основной и вторичный виды экономической деятельности согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности
(далее – ОКЭД) – 55 "Предоставление услуг по временному проживанию"
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 25 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
1. Орналастыру орыны туралы жалпы мәліметтер
Общие сведения о месте размещения
1.1 Орналастыру орнының нақты орналасқан жерін көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое местонахождение места размещения (независимо от места его регистрации)- область, город, район, населенный пункт

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Руководитель Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма
и спорта Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Руководитель Бюро
национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию
и реформам Республики
Казахстан от 26 июня 2024 года
№ 14
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от "10" февраля 2020 года № 20
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "10" ақпандағы
№ 20 бұйрығына
1-қосымша
Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности мест размещения
Индексі
Индекс
2-туризм
тоқсандық
квартальная
есепті кезең
отчетный период
тоқсандық
квартальная
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) – "Уақытша тұру бойынша қызмет көрсету" 55-кодына сәйкес негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлерінен тұратын орынды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсiпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, осуществляющие услуги по организации проживания, имеющие основной и вторичный виды экономической деятельности согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности
(далее – ОКЭД) – 55 "Предоставление услуг по временному проживанию"
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 25 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
1. Орналастыру орыны туралы жалпы мәліметтер
Общие сведения о месте размещения
1.1 Орналастыру орнының нақты орналасқан жерін көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое местонахождение места размещения (независимо от места его регистрации) - область, город, район, населенный пункт

10. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ____________________ Адрес (респондента) ____________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) __________________ __________________________________
стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
______________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности__________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 14 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 10 ақпандағы
№ 20 бұйрығына
2-қосымша
"Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп" (индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық "Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп" (индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

10. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ____________________
Адрес (респондента)________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента)
____________________
стационарлық
стационарный
__________________________________
Ұялы
мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
_____________________________________________
Орындаушы
Исполнитель
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
___________________________
қолы, телефоны (орындаушының) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________
тегі, аты және әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
_____________
қолы
подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________
тегі, аты және әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_____________
қолы
подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 2 к приказу
Руководитель Бюро национальной
статистики Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 26 июня 2024 года № 14
Приложение 2 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 20
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о деятельности мест размещения" (индекс 2-туризм, периодичность квартальная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности мест размещения" (индекс 2-туризм, периодичность квартальная) (далее – статистическая форма).

2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сонымен қатар мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) турист - уақытша болатын елге (жерге) жиырма төрт сағаттан бір жылға дейінгі кезеңге келетін және ақылы қызметпен айналыспай, сол елде (жерде) сауықтыру, танымдық, кәсіби-іскерлік, спорттық, діни және өзге де мақсаттарда кемінде бір рет түнейтін жеке тұлға;
2) жұмыскер – жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және жеке еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
3) туристерді орналастыру орындары – қонақүйлер, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да ғимараттар мен үй-жайлар.
3. 2-бөлімнің А тармағының 2.3-тармақшасындағы демалыс үйіне регламенттелген режимдегі сауықтыру-алдын алу сипатындағы қызметтерді ұсынумен демалысқа арналған жағдайды қамтамасыз ететін, рекреациялық аймақта орналасқан орналастыру орны жатады.
2-бөлімнің А тармағының 2.4-тармақшасында мотель ретінде автостраданың бойында орналасқан немесе туристік орталықтың құрамына кіретін, автотуристерге арналған қонақүй танылады.
2-бөлімнің А-тармағы 2.5-тармақшасында демалыс пансионаттарына рекреациялық аймақта орналасқан демалыс үшін жағдайларды қамтамасыз ететін қонақүйлер жатады. Әдетте демалыс пансионаттарының тұрғын үй-жайларынан басқа, барлық қажетті инфрақұрылымы бар жеке қорғалатын қоршалған аумағы бар: автотұрақтар, орындықтары бар аллеялар, жасыл алаңдар, асханалар мен кафелер, спорт және балалар алаңдары.
2-бөлімнің А тармағының 2.6-тармақшасында балалар лагері ретінде балалардың белсенді демалуына арналған маусымдық сипатта жұмыс істейтін орналастыру орындары көрсетіледі.
2-бөлімнің А тармағының 2.7-тармақшасында асхана жабдығы бар немесе толықтай ас үймен жабдықталған, тамақтануға, тұруға және ұйықтауға арналған, толық жабдықталған бөлмелерден тұратын жеке оқшауланған үй-жайлар көрсетіледі.
2-бөлімнің А тармағының 2.9-тармақшасында туристік лагерь мақсатына қарай уақытша немесе тұрақты болып бөлінеді. Туристік контингентіне байланысты (ұйымдастырылмаған, соның ішінде отбасылық, туристер, оқушылар, спорттық сапарға қатысушылар, автотуристер) және альпинистік лагерь, базалық лагерь, бивак, лагерь тұрағы, туристік-сауықтыру лагері болып бөлінеді.
2-бөлімнің А тармағының 2.10-тармақшасында туристік база ретінде туристерге түнейтін орындардың жоспарлы бағыттарын (бос орындар болғанда ваучері жоқ туристерге), тамақтану және оларға туристік-экскурсиялық, мәдени-тұрмыстық және дене шынықтыру-сауықтыру қызметін көрсетуді қамтамасыз ететін орналастыру орны танылады.
2-бөлімнің А тармағының 2.11-тармақшасында кемпинг автотуристер үшін тұрақпен, дәретханамен, шатырларға арналған орындармен немесе жеңіл типтегі үйлермен жабдықталған орынды білдіреді.
2-бөлімнің А тармағының 2.12-тармақшасында келушілерге жалға берілетін, бір орындық немесе ортақ бөлмелердегі немесе жатақханалардағы уақытша баспана қамтылады.

2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) турист – физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания на период от двадцати четырех часов до одного года и осуществляющее не менее одной ночевки в ней (в нем) в оздоровительных, познавательных, профессионально-деловых, спортивных, религиозных и иных целях без занятия оплачиваемой деятельностью;
2) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
3) места размещения туристов – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания.
3. В подпункте 2.3 пункта А раздела 2 к дому отдыха относится место размещения, расположенное в рекреационной зоне, которое обеспечивает условия для отдыха с предоставлением услуг оздоровительно-профилактического характера в регламентированном режиме.
В подпункте 2.4 пункта А раздела 2 под мотелем понимается гостиница для автотуристов, расположенная у автострады или входящая в состав туристского центра.
В подпункте 2.5 пункта А раздела 2 к пансионатам отдыха относятся гостиницы, расположенные в рекреационной зоне, которые обеспечивают условия для отдыха. Кроме жилых помещений, пансионаты отдыха обычно имеют собственную охраняемую огороженную территорию со всей необходимой инфраструктурой: автостоянки, аллеи со скамейками, зелҰные насаждения, столовые и кафе, спортивные и детские площадки.
В подпункте 2.6 пункта А раздела 2 под детскими лагерями отражаются места размещения сезонного функционирования для активного отдыха детей.
В подпункте 2.7 пункта А раздела 2 указываются отдельные изолированные помещения, состоящие из полностью обставленных комнат, предназначенных для проживания, питания и сна, включающие кухонные принадлежности или полностью оснащенные кухни.
В подпункте 2.9 пункта А раздела 2 туристский лагерь в соответствии с назначением делится на временный или стационарный. В зависимости от туристского контингента (неорганизованные, в том числе семейные, туристы, школьники, участники спортивных походов, автотуристы) и подразделяется на альпинистский лагерь, базовый лагерь, бивак, лагерная стоянка, туристско-оздоровительный лагерь.
В подпункте 2.10 пункта А раздела 2 под туристской базой понимается место размещения, предоставляющее туристам плановых маршрутов (при наличии свободных мест – туристам без ваучеров) ночлег, питание и обеспечивающее их туристско-экскурсионным, культурно-бытовым и физкультурно-оздоровительным обслуживанием.
В подпункте 2.11 пункта А раздела 2 кемпинг означает место для автотуристов с оборудованной парковкой, туалетами, местами для палаток или домиками лҰгкого типа.
В подпункт 2.12 пункта А раздела 2 включается временное жилье сдаваемое посетителям в одноместных или общих комнатах или общежитиях.

4. 2-бөлімнің Б-тармағы 2.14-тармақшасында 1 жұлдыз санатындағы қонақүй қисынсыз талабы жоқ келушілер үшін орналастыру орнын білдіреді. Әдетте, бұл арзан қонақүйлер. Бір орындық бөлменің ауданы кемінде 9 шаршы метр, ал екі орындық бөлменің ауданы кемінде 12 шаршы метр. Бөлме келушілерге қажет қарапайым жиһазбен жабдықталған. Шкаф немесе ілгіш, орындықтар, айна болуы керек. Бөлмеде күнделікті тазалау жүргізіледі, төсек жабдықтары бес күнде бір рет ауыстырылады. Жуынатын бөлме бөлмеде емес, қабатта болуы мүмкін.
2-бөлімнің Б-тармағы 2.15-тармақшасында 2 жұлдыз санатындағы қонақүй бір жұлдызды қонақүйлерден аса ерекшеленбейді. Ол да қызметтердің ең аз санын ұсынады және орналастыру құнының төмендігімен сипатталады. Бөлмеде дәретхана мен жуынатын бөлме бар. Төсек жабдықтарын ауыстыру үш күнде бір рет, бөлмені күн сайын тазалау жүргізіледі. Қонақүйде таңғы ас ұйымдастырылуы мүмкін.
2-бөлімнің Б-тармағы 2.16-тармақшасында 3 жұлдыз санатындағы қонақүйге қолайлы жағдайлары бар және орташа ақыға қызметтердің стандартты жиынтығы бар орналастыру орындары жатады. Үш жұлдызды қонақүйлерде әр түрлі санаттағы бөлмелер бар, олардың ауданы мен жабдықталуы әр түрлі болады. Әр бөлме дәретхана мен жуынатын бөлмемен жабдықталған. Бөлмені жинау күн сайын, төсек жабдықтарын ауыстыру үш күнде бір рет жүргізіледі. Қонақүйде таңғы ас міндетті түрде ұйымдастырылуы керек. Қонақүй аумағында, әдетте, автотұрақ бар.
2-бөлімнің Б-тармағы 2.17-тармақшасында 4 жұлдыз санатындағы қонақүйге сервис деңгейі жоғары және қызметтер жиынтығы бар қонақүй жатады. Ол әр түрлі санаттағы нөмірлерді таңдауды ұсына алады. Стандартты екі орындық бөлменің ауданы 15 шаршы метрден кем емес. Бөлменің жабдықталуында теледидар, қалааралық қоңырау шалу мүмкіндігі бар телефон, мини-бар, айнасы бар киім үстелі, кондиционер, сейф (ресепшенде болуы мүмкін) болуы керек. Әр бөлмеде жуынатын бөлме мен дәретхана бар. Бөлмелерді жинау, төсек жабдықтары мен сүлгілерді ауыстыру күн сайын жүргізіледі. Қосымша жеке ақыға киім жуу, тазалау және үтіктеу қызметтері ұсынылады. Мейрамхана (кейде бірнеше), кафе/бар, сауна, бассейн, күзетілетін автотұрақ бар.
2-бөлімнің Б-тармағы 2.18-тармақшасында 5 жұлдыз санатындағы қонақүй сервистің жоғары деңгейімен және қызметтердің кең деңгейімен сипатталады. Қонақүйде жайлылық деңгейі бойынша бөлмелердің бірнеше түрі бар. Стандартты екі орындық бөлменің ауданы 16 шаршы метр құрайды. Ғимаратта бірнеше лифт болуы керек. Бөлмеде теледидар, мини-бар, қалааралық қолжетімділігі бар телефон, кондиционер, сейф орнатылуы тиіс. Жуынатын бөлмеде міндетті түрде дәретхана керек-жарақтары – гель, сусабын, шаш кептіргіш және басқалар болуы керек. Кейбір қонақүйлер келушілерге шәрке мен халат ұсынады. Бөлмелерді жинау, төсек жабдықтары мен сүлгілерді ауыстыру күн сайын жүргізіледі. Қосымша қызметтер: жуу, тазалау, үтіктеу. Келушілерге түрлі тағамдары бар мейрамханалар, барлар, дүкендер, сұлулық салондары, спорттық-сауықтыру орталығы, бассейндер, тиісті жабдықтары бар конференц-зал ұсынылады.
2-бөлімнің Б тармағы 2.19-тармақшасында қызметі шектеулі шағын мекеме есепке алынады.

4. В подпункте 2.14 пункта Б раздела 2 гостиница категории 1 звезда означает место размещения для неприхотливых посетителей. Как правило, это недорогие гостиницы. Площадь одноместного номера не менее 9 квадратных метров, а площадь двухместного номера не менее 12 квадратных метров. Номер обставлен простой мебелью, которая необходима посетителям. В наличии должен быть шкаф или вешалка, стулья, зеркало. В номере проводится ежедневная уборка, смена белья производится раз в пять дней. Ванная может быть не в номере, а на этаже.
В подпункте 2.15 пункта Б раздела 2 гостиница категории 2 звезды не сильно отличается от однозвездочных гостиниц. Она также предоставляет минимальное количество услуг и отличается невысокой стоимостью размещения. Туалет и ванна находятся в номере. Смена белья проводится один раз в три дня, уборка номера ежедневно. В гостинице могут быть организованы завтраки.
В подпункте 2.16 пункта Б раздела 2 к гостинице категории 3 звезды относятся места размещения с комфортными условиями и стандартным набором услуг за умеренную плату. В трехзвездочных гостиницах предусмотрены номера разных категорий, площадь и обстановка которых будет разниться. Каждый номер оборудован туалетом и ванной. Уборка номера производится ежедневно, смена белья один раз в три дня. В гостинице обязательно должны быть организованы завтраки. На территории гостиницы, как правило, расположена стоянка автомобилей.
В подпункте 2.17 пункта Б раздела 2 к гостинице категории 4 звезды относится гостиница с повышенным уровнем сервиса и набором услуг. Она может предложить на выбор номера разных категорий. Стандартный двухместный номер занимает площадь не менее 15 квадратных метров. В обстановке номера обязательно наличие телевизора, телефона с возможностью совершать междугородние звонки, мини-бар, туалетный столик с зеркалом, кондиционер, сейф (может быть на ресепшен). В каждом номере есть ванна и туалет. Уборка номеров, смена белья и полотенец производится ежедневно. Дополнительно за отдельную плату предоставляются услуги: стирка, чистка и глажка одежды. На территории отеля расположены ресторан (иногда несколько), кафе/бар, сауна, бассейн, охраняемая автостоянка.
В подпункте 2.18 пункта Б раздела 2 гостиница категории 5 звезд, характеризуется высоким уровнем сервиса и обширным уровнем услуг. По уровню комфортности в гостинице несколько видов номеров. В здании должно быть несколько лифтов. Площадь стандартного двухместного номера составляет не менее 16 квадратных метров. В номере должны быть установлены телевизор, мини-бар, телефон с междугородним доступом, кондиционер, сейф. В ванной комнате обязательно присутствуют туалетные принадлежности – гель, шампунь, фен и другие. Некоторые гостиницы предоставляют посетителям тапочки и халаты. Уборка номеров, смена белья и полотенец проводятся ежедневно. Среди дополнительных услуг: стирка, чистка, глажка. К услугам посетителей рестораны с разнообразной кухней, бары, магазины, салоны красоты, спортивно-оздоровительный центр, бассейны, конференц-зал с соответствующим оборудованием.
В подпункте 2.19 пункта Б раздела 2 учитывается, как малое заведение с ограниченным сервисом.

5. 3-бөлімнің 1-жолында жұмыс берушінің актілеріне сәйкес жұмысты белгілі бір мамандығы, біліктілігі немесе лауазымы бойынша орындайтын, есепті кезеңде ұйымның тізімінде бар барлық қызметкерлер тізімдік санда ескеріледі.
Орташа алғанда есепті кезеңге (тоқсандағы) қызметкерлердің тізімдік саны ұйымның орташа алғанда тоқсандағы жұмыс істеген барлық айларына қызметкерлердің тізімдік санын қосу және алынған соманы үшке бөлу жолымен анықталады.
3-бөлімнің 2-жолында маусымдық қызметкерлер болып климаттық немесе өзге табиғи жағдайларға байланысты, бір жылдан аспайтын белгілі бір кезең (маусым) ішінде жұмыстарды орындайтын маусымдық қызметкерлер деп танылады.
3-бөлімнің 3-жолында орналастыру орындарын ұсыну бойынша көрсетілген қызмет көлемі көрсетіледі. Егер тұру құны келуші таңғы асты пайдаланған немесе пайдаланбағанына қарамастан, таңғы асты тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде қамтыса, онда таңғы ас ұсынумен тұру бойынша көлем қосылған құнға салықты (бұдан әрі – ҚҚС) ескерусіз, бір ондық белгімен, мың теңгеде құндық көріністе келтіріледі.
3-бөлімнің 4-жолы бойынша қонақүй бөлмесі бір, екі және одан да көп бөлмеден тұратын, оқшауланған, жиһазбен жабдықталған, уақытша тұруға тапсырылатын тұрғын үй-жайды білдіреді.
3-бөлімнің 4.1-жолы бойынша алаңы 40 шаршы метрден кем емес, екi не одан да көп (қонақ бөлме (асхана), жатын бөлме) тұрғын бөлмеден тұратын, асхана жабдығы бар нөмiр апартамент деп танылады.
3-бөлімнің 4.2-жолы бойынша люкс класты бөлме алаңы 35 шаршы метрден кем емес, екі тұрғын бөлмеден (қонақ бөлмесі және жатын бөлме) тұратын, бір (екі) адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмірді білдіреді.
3-бөлімнің 4.3-жолы бойынша бір тұрғын бөлмеден, бір (екі) төсегі бар, толық санитарлық жүйемен (ванна (себезгі), қолжуғыш, унитаз) қамтылған бір (екі) адам тұруға есептелген орналастыру орнындағы бөлме стандартты бөлмеге жатады.
3-бөлімнің 4.4-жолы бойынша жайлылығы жоқ бөлмелерге тұру бойынша ең төмен қызметтер топтамасын ұсынатын, жайлылығы төмен деңгейдегі бөлмелер жатады.
3-бөлімнің 5-жолы бойынша біржолғы сыйымдылық барлық бөлмелерге қойылған тұрақты төсек санын қамтиды (екі орынды төсек, екі төсек-орын деп саналады). Бөлмелердегі уақытша (қосымша) орындар мен тікелей мақсаты бойынша үнемі бос болмайтын нөмірлердегі орындар қосылмайды.
3-бөлімнің 6-жолы бойынша тапсырылған нөмірлер саны негізінде есепті кезеңде тапсырылған нөмірлер саны ұғымын береді. Мысалы, қонақүйде 5 бөлме бар, 2 отбасылық жұп 2 нөмірді 7 күнтізбелік күнге жалға алды, бұл жағдайда тапсырылған бөлмелер саны 2 бөлменің 7 күнтізбелік күнге көбейтіндісіне тең, ол 14 өткізілген бөлмені құрайды.
3-бөлімнің 7-жолында тәулік-төсектің орташа құны – орналастыру орындарында ұсынылған тәулік-төсектің (түнеулерден) санына тәулік-төсекті ұсыну бойынша санына көрсетілген қызметтер көлемінің қатынасы (ондық белгісіз ҚҚС есебімен теңгеде). Егер тәулік-төсектің орташа құны таңғы асты тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде, оны келуші пайдаланғаны немесе пайдаланбағанына қарамастан қамтыса, онда таңғы аспен тәулік-төсектің орташа құнын көрсету керек.

5. По строке 1 раздела 3 в списочную численность относятся все работники, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности согласно актами работодателя.
Списочная численность работников в среднем за отчетный период (квартал) определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации в квартале и деления полученной суммы на три.
По строке 2 раздела 3 под сезонными работниками признаются работники, которые в силу климатических или иных природных условий выполняют работу в течение определенного периода (сезона), но не более одного года.
В строке 3 раздела 3 указывается объем оказанных услуг по предоставлению места размещения. В случае включения в стоимость проживания завтрака, как неотъемлемую часть соответствующего тарифа, независимо от того, использовал или нет это питание посетитель, то указывается объем по проживанию с завтраком в стоимостном выражении без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС), в тысячах тенге с одним десятичным знаком.
Гостиничный номер по строке 4 раздела 3 означает изолированное, меблированное, сдаваемое для временного проживания жилое помещение, которое состоит из одной, двух и более комнат.
Под апартаментом строки 4.1 раздела 3 понимается номер в месте размещения площадью не менее 40 квадратных метров, состоящий из двух и более жилых комнат (гостиной (столовой), спальни), имеющий кухонное оборудование.
Номер класса люкс по строке 4.2 раздела 3 означает номер в месте размещения площадью не менее 35 квадратных метров, состоящий из двух жилых комнат (гостиной и спальни), рассчитанный на проживание одного (двух) человек.
К стандартному номеру по строке 4.3 раздела 3 относится номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной (двумя) кроватями, с полным санузлом (ванна (душ), умывальник, унитаз), рассчитанный на проживание одного (двух) человек.
К номерам без удобств по строке 4.4 раздела 3 относятся номера с низким уровнем комфортабельности, предоставляющие минимальный пакет услуг по проживанию.
По строке 5 раздела 3 единовременная вместимость включает число установленных постоянных кроватей во всех номерах (двуспальная кровать, считается, как две койки-мест). Не включаются временные (дополнительные) места и места в номерах, постоянно занятые не по прямому назначению.
Под количеством сданных номеров по строке 6 раздела 3 понимается количество номеров, которые сдавались в течение отчетного периода. Например, гостиница имеет 5 номеров, 2 семейные пары сняли 2 номера на 7 календарных дней, в данном случае количество сданных номеров равняется произведению 2-х номеров на 7 календарных дней и составляет 14 сданных номеров.
Средняя стоимость койко-суток по строке 7 раздела 3 определяется отношением объема оказанных услуг от предоставления койко-суток к количеству предоставленных койко-суток (ночевок) в местах размещения (с учетом НДС в тенге без десятичных знаков). Если средняя стоимость койко-суток включает в себя завтрак, как неотъемлемую часть соответствующего тарифа, независимо от того, использовал или нет это питание посетитель, то необходимо указывать среднюю стоимость койко-суток с завтраком.

6. Келушіге өзінің әдетте тұратын жерінің шегінен тыс орналасқан қандай да бір негізгі орынға бір жылдан аз мерзімге елде немесе келу орындарында тіркелген кәсіпорынға жұмысқа орналасу мақсатын қоспағанда, кез-келген мақсатта (іскерлік сапар, демалыс немесе жеке мақсат) сапарға шығатын саяхатшы жатады.
4-бөлімнің 2-бағанындағы жеке мақсаттарға демалыс және дем алу, достар мен туыстарға бару, білім алу және кәсіби дайындық, емдік және сауықтыру емшаралары, дін (қажылық), дүкендерді аралау, транзит сияқты сапарлардың мақсаттары және өзге мақсаттар жатады.
4-бөлімнің 3-бағанындағы іскерлік және кәсіби мақсаттарға мыналар жатады: кеңестерге, конференцияларға, жәрмеңкелер мен көрмелерге қатысу, дәрістер оқу, концерттер, қойылымдар мен спектакльдер қою, ғылыми қолданбалы немесе іргелі зерттеулерге қатысу, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жарнамалау, туристік саяхаттар бағдарламаларын құрастыру, орналастыру және көлік қызметтері бойынша қызметтерді ұсынуға шарттар жасасу, кәсіби спорттық іс-шараларға қатысу, ресми немесе бейресми кәсіби дайындық курстарына өндірістен қол үзбей қатысу, жеке көлік құралдарына (корпоративті ұшақ, яхта) экипаж (команда) құрамындағы жұмыс.
4-бөлімнің 5-бағаны бойынша ұсынылған тәулік-төсек тұрақты орындардың пайдаланылған санын көрсететін түнеуді білдіреді және тұратындарды есепке алу кітабы негізінде анықталады.
Тоқсан ішінде деректерді жинаудың анықтығы үшін қонақтардың орналастыру орнына келген кезінде қонақтардың есепке алу карточкасын толтыруын немесе келушінің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), бөлмеде тұратындар саны, олардың тұрғылықты тұратын орны немесе елі, сапардың мақсаты, келушінің келу және шығу күні және уақыты сияқты деректерді қамтитын күнделікті есепке алу кітабын жүргізуді тәжірибеге енгізуді орналастыру орындарына ұсынамыз.
7. 6-бөлімде Интернет арқылы брондаудың халықаралық жүйесіне интеграциялау ұйымды басқарудың автоматтандырылған жүйесін интернет брондау жүйесімен интеграциялауды білдіреді, ол Интернет арқылы интерактивті режимде орналастыру орындарындағы нөмірлерді уақтылы брондауға мүмкіндік береді.
8. 9-Бөлімде 3-бөлімнің 3, 3.1 және 3.2-жолдары бойынша көрсетілген деректерді қоспағанда, қайталама түрлері, қызметі бойыншаөндірілген өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі. Қызметтің екінші түріне негіздеген басқа қызмет түрлері жатады.
Қызметтің қайталама түрі бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесі эҚЖЖ-ға сәйкес 5 белгі бөліндісінде көрсетіледі.
9. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.

6. К посетителю относится путешественник, совершающий поездку в какое-либо основное место назначения, находящееся за пределами его обычной среды, на срок менее года с любой целью (деловая поездка, отдых или иная личная цель), за исключением цели трудоустройства на предприятие, зарегистрированное в стране или месте посещения.
В графе 2 раздела 4 к личным целям относятся цели поездок как отпуск и отдых, посещение друзей и родственников, образование и профессиональная подготовка, лечебные и оздоровительные процедуры, религия (паломничество), посещение магазинов, транзит, прочие цели.
В графе 3 раздела 4 к деловым и профессиональным целям относятся участие в совещаниях, конференциях, ярмарках и выставках, чтение лекций, выступление с концертами, представлениями и спектаклями, участие в научных прикладных или фундаментальных исследованиях, рекламирование товаров и услуг, составление программ туристских путешествий, заключение договоров на предоставление услуг по размещению и транспортных услуг, участие в профессиональных спортивных мероприятиях, посещение формальных или неформальных курсов профессиональной подготовки без отрыва от производства, работа в составе экипажа (команды) на частных средствах транспорта (корпоративный самолет, яхта).
Предоставлено койко-суток по графе 5 раздела 4 означает ночевку, которая отражает использованное число постоянных мест и определяется на основании книги учета проживающих.
Для достоверности сбора данных за квартал рекомендуется местам размещения вводить в практику заполнение гостями гостевой учетной карточки при заезде в место размещения, или вести ежедневную книгу учета проживающих, которая содержит данные фамилии, имен и отчеств (при его наличии) посетителей, количество лиц, проживающих в номере, их место либо страна жительства, цель поездки, дата и время заезда и выезда посетителей.
7. В разделе 6 интеграция в международную систему интернет-бронирования означает интеграцию автоматизированной системы управления организации с системой интернет-бронирования, которая позволяет своевременно бронировать через Интернет, в интерактивном режиме номера в местах размещения.
8. В разделе 9 отражаются сведения об объемах произведенной продукции (работ, услуг) по вторичным видам деятельности, исключая данные, отраженные по строкам 3, 3.1 и 3.2 раздела 3. К вторичному виду деятельности относятся вид деятельности, помимо основного.
Перечень услуг по вторичному виду деятельности указывается в соответствии с ОКЭД в разрезе 5-ти знаков.
9. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).

10. Осы статистикалық нысанды тапсыру электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.

10. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме онлайн.