Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 28 маусымдағы № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 маусымда № 34666 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Бердалин
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 230 бұйрығымен
бекітілген
Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу кезінде қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жайылымдық инфрақұрылым объектілері – құрылыстар, көпірлер, жолдар, суландыру құрылыстары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар), мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары, қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар, ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер, электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер, сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылыстар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік;

Об утверждении Методики разработки планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2024 года № 34666
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику разработки планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Бердалин
Утверждена приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 230
Методика разработки планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика разработки планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и применяется при разработке планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) объекты пастбищной инфраструктуры – сооружения, мосты, дороги, обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани), скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки, емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных, расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных, сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии, объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ;

2) жайылымдарды суландыру – жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын суаруды және персоналды ауызсумен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін шахталы және құбырлы құдықтарды, су айдындарын, суат пункттерін және басқа да құрылыстарды салу.
2-тарау. Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу тәртібі
3. Осы Әдістеменің негізінде және Заңның 7-бабының 4) және 6) тармақшаларына сәйкес облыстардың жергілікті атқарушы органдары жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлейді және бекітеді.
4. Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды іске асыруды ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдері жүзеге асырады.
5. Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау және жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспарларды әзірлеу кезінде облыстардың жергілікті атқарушы органдары жайылымдардың от-суының молдығы және жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің жай-күйі туралы мынадай деректерді жинауды жүзеге асырады:
1) жайылымдардың жалпы от-суының молдығы, гектарынан центнерде;
2) суландырылған жайылымдардың жалпы алаңы, гектармен;
3) суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының орналасқан жері туралы мәліметтер;
4) суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының жалпы саны туралы мәліметтер;
5) салынған суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының жалпы саны туралы мәліметтер;
6) жаңартылған суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының саны туралы мәліметтер;
7) жайылымдарды суландыру есебінен жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы мәліметтер.
6. Жайылымдардың от-суының молдығы және жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің жай-күйі туралы деректер осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
1-параграф. Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспардың мазмұны
7. Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспарда мыналар көрсетіледі:
1) жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шаралардың атауы;
2) жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараларды аяқтау нысаны (іс-шараның аяқталуы неде көрінетінін ашатын іс-шараның сапалық сипаттамасы);

2) обводнение пастбищ – строительство шахтных и трубчатых колодцев, водоемов, водопойных пунктов и других сооружений для обеспечения водопоя сельскохозяйственных животных и питьевого водоснабжения персонала на пастбищах.
Глава 2. Порядок разработки планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ
3. На основании настоящей Методики и в соответствии с подпунктами 4) и 6) статьи 7 Закона местные исполнительные органы областей разрабатывают и утверждают планы по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ.
4. Реализация планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения, акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа.
5. При разработке планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры и проведению мероприятий по обводнению пастбищ местные исполнительные органы областей осуществляют сбор следующих данных о кормоемкости пастбищ и состоянии объектов пастбищной инфраструктуры:
1) общая кормоемкость пастбищ, в центнерах с гектара;
2) общая площадь обводненных пастбищ в гектарах;
3) сведения о местонахождении обводнительных сооружений, водопойных площадок;
4) сведения об общем количестве обводнительных сооружений, водопойных площадок;
5) сведения о количестве построенных обводнительных сооружений, водопойных площадок;
6) сведения о количестве модернизированных обводнительных сооружений, водопойных площадок;
7) сведения о количестве сельскохозяйственных животных, выпасаемых за счет обводнения пастбищ.
6. Данные о кормоемкости пастбищ и состоянии объектов пастбищной инфраструктуры составляются по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
Параграф 1. Содержание плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
7. В плане по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры указываются:
1) наименование мероприятий по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры;
2) форма завершения мероприятий по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия);

3) жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараларды орындаудың жоспарланған мерзімдері;
4) жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараның орындалуына жауапты ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі;
5) қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша – қаржыландыру көздері (республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған ұйымдардың өз қаражаты);
6) қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша – "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды.
8. Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
2-параграф. Жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі жоспардың мазмұны
9. Жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында мыналар көрсетіледі:
1) жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралардың атауы;
2) жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды аяқтау нысаны (іс-шараның аяқталуы нені білдіретінін ашатын іс-шараның сапалық сипаттамасы);
3) жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараларды орындаудың жоспарланған мерзімдері;
4) жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараның орындалуына жауапты ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі.
10. Жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
Жайылымдық инфрақұрылым
объектілерін дамыту және
реконструкциялау және
жайылымдарды суландыру
жөніндегі іс-шараларды
жүргізу жөніндегі жоспарларды
әзірлеу әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Жайылымдардың от-суының молдығы және жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің жай- күйі туралы деректер
Р/с
Жайылымдардың жалпы оты-суының молдығы, гектарынан центнерде
Суландырылған жайылымдардың жалпы алаңы, гектармен
Суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының орналасқан жері
Суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының саны, бірлік
Салынған суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының саны, бірлік
Жаңғыртылған суландыру құрылыстарының, суат алаңдарының саны, бірлік
Жайылымдарды суландыру есебінен жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларының саны, бас
Ірі қара мал
Қойлар
Жылқылар
Түйелер
Ешкілер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жайылымдық инфрақұрылым
объектілерін дамыту және
реконструкциялау және
жайылымдарды суландыру
жөніндегі іс-шараларды
жүргізу жөніндегі жоспарларды
әзірлеу әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар
Р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шараның орындалуына жауапты ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік бағдарламаның коды
1
2
3
4
5
6
7
Жайылымдық инфрақұрылым
объектілерін дамыту және
реконструкциялау және
жайылымдарды суландыру
жөніндегі іс-шараларды
жүргізу жөніндегі жоспарларды
әзірлеу әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шараның орындалуына жауапты ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі
1
2
3
4
5

3) запланированные сроки исполнения мероприятий по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры;
4) местный исполнительный орган района, города областного значения, аким города районного значения, поселка, села, сельского округа, ответственный за исполнение мероприятия по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры;
5) по финансируемым мероприятиям – источники финансирования (средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
6) по финансируемым мероприятиям – код бюджетной программы в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9756).
8. План по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры разрабатывается по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Параграф 2. Содержание плана по проведению мероприятий по обводнению пастбищ
9. В плане мероприятий по обводнению пастбищ указываются:
1) наименование мероприятий по обводнению пастбищ;
2) форма завершения мероприятий по обводнению пастбищ (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия);
3) запланированные сроки исполнения мероприятий по обводнению пастбищ;
4) местный исполнительный орган района, города областного значения, аким города районного значения, поселка, села, сельского округа, ответственный за исполнение мероприятия по обводнению пастбищ.
10. План мероприятий по обводнению пастбищ разрабатывается по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике разработки планов
по развитию и реконструкции
объектов пастбищной инфраструктуры
и проведению мероприятий
по обводнению пастбищ
Форма
Данные о кормоемкости пастбищ и состоянии объектов пастбищной инфраструктуры
№ п/п
Общая кормоемкость пастбищ, в центнерах с гектара
Общая площадь обводненных пастбищ в гектарах
Местонахождение обводнительных сооружений, водопойных площадок
Количество обводнительных сооружений, водопойных площадок, единиц
Количество построенных обводнительных сооружений, водопойных площадок, единиц
Количество модернизированных обводнительных сооружений, водопойных площадок, единиц
Количество сельскохозяйственных животных, выпасаемых за счет обводнения пастбищ, голов
Крупный рогатый скот
Овцы
Лошади
Верблюды
Козы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Методике разработки планов
по развитию и реконструкции
объектов пастбищной инфраструктуры
и проведению мероприятий
по обводнению пастбищ
Форма
План по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
№ п/п
Наименование мероприятия по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
Форма завершения
Сроки исполнения
Местный исполнительный орган района, города областного значения, аким города районного значения, поселка, села, сельского округа, ответственный за исполнение мероприятия по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
Источник финансирования
Код бюджетной программы
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 3
к Методике разработки планов
по развитию и реконструкции
объектов пастбищной инфраструктуры
и проведению мероприятий
по обводнению пастбищ
Форма
План мероприятий по обводнению пастбищ
№ п/п
Наименование мероприятия по обводнению пастбищ
Форма завершения
Сроки исполнения
Местный исполнительный орган района, города областного значения, аким города районного значения, поселка, села, сельского округа, ответственный за исполнение мероприятия по обводнению пастбищ
1
2
3
4
5