2024-2025 жылдар кезеңінде арналған озонды бұзатын заттарды тұтыну лимиттерін (квоталарын) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 1 шілдедегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 шілдеде № 34691 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 308-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 30 қазандағы Заңымен қосылған Озон қабатын бұзатын заттар жөніндегі Монреаль хаттамасы бойынша Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2024-2025 жылдар кезеңіне арналған озонды бұзатын заттарды тұтыну лимиттері (квоталары) бекітілсін.
2. "2020-2025 жылдар кезеңінде озонды бұзатын заттарды тұтыну лимиттерін (квоталарын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № 109 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20671 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оныңҚазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен өзара іс-қимыл жасау кезінде осы бұйрықтың 1-тармағының орындалуын бақылауды қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетін хабардар етуді;
5) Еуразиялық экономикалық комиссияны осы бұйрықтың 1-тармағында көрсетілген шараның енгізілгені туралы хабардар етуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2024 жылғы 1 шілдедегі
№ 150 бұйрығымен
бекітілген

Об утверждении Лимитов (квот) потребления озоноразрушающих веществ на период с 2024 по 2025 годы
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 июля 2024 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2024 года № 34691
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 308 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года, в целях обеспечения выполнения обязательств Республики Казахстан по Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой, присоединенный Законом Республики Казахстан от 30 октября 1997 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Лимиты (квоты) потребления озоноразрушающих веществ на период с 2024 по 2025 годы.
2. Признать утратившим силу приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 109 "Об утверждении Лимитов (квот) потребления озоноразрушающих веществ на период с 2020 по 2025 годы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20671).
3. Департаменту климатической политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) уведомление Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан об обеспечении контроля по исполнению пункта 1 настоящего приказа при взаимодействии с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
5) информирование Евразийской экономической комиссии о введении меры, указанной в пункте 1 настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 1 июля 2024 года № 150

2024-2025 жылдар кезеңіне арналған озонды бұзатын заттарды тұтыну лимиттері (квоталары)
Жылдар
Квоталар (тонна)*
2024
4,5
2025
0
Ескертпе:
* цифрлар Еуразиялық экономикалық одағының мүше мемлекеттерге үшінші елдермен саудада әкелуге немесе әкетуге рұқсат беру тәртібі қолданылатын Тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.1-бөлімінің С тізімінде көрсетілген озонды бұзатын заттарға қатысты және Озон қабатын бұзатын заттар жөніндегі Монреаль хаттамасының Тараптары кеңесінің шешіміне сәйкес (№ XXIX/14, 2017 жыл) белгіленген.

Лимиты (квоты) потребления озоноразрушающих веществ на период с 2024 по 2025 годы
Годы
Квоты (тонн)*
2024
4,5
2025
0
Примечание:
* цифры относятся к веществам, указанным в списке С раздела 2.1 Единого перечня товаров, к которым применяется разрешительный порядок на ввоз или вывоз государствами – членами Евразийского экономического союза в торговле с третьими странами, и установлены согласно решению Совещания Сторон Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой (№ XXIX/14, 2017 год).

Сыртқы сауда қызметінің қатысушылары арасында озонды бұзатын заттарды тұтынуға рұқсат етілген көлемін бөлу сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы 2020-2023 жылдары әкелген пропорционалды көлемге (Vi(2020), Vi(2021), Vi(2022), Vi(2023) жүзеге асырылады.
Сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысына озонды бұзатын заттардың тұтынуға рұқсат етілген көлемі сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы белгіленген тәртіппен берген "Тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініштердің нысандарын, лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 67 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11074 тіркелді) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініште (бұдан әрі – өтініш) көрсетілген көлемге қарамастан, озонды бұзатын заттарды тұтынуға рұқсат етілген көлемін есептеуге сәйкес есептелген көлемнен (Vi) аспауы тиіс.
2024 жылдың ішінде белгіленген тәртіппен озон қабатын бұзатын заттарды тұтынуға өтінім берген сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы үшін озонды бұзатын заттарды тұтынуға рұқсат етілген көлемді (Vi) есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Vi=ki*Vжалпы
мұндағы:
Vжалпы - мөлшерлік шектеумен белгіленген және 2024 жылда тұтынуға рұқсат етілген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
ki - сыртқы сауда қызметінің әрбір қатысушысы үшін мына формула бойынша есептелген коэффициент:
мұндағы:
Vi(2020) - сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы 2020 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vi(2021) - сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы 2021 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vi(2022) - сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы 2022 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vi(2023) - сыртқы сауда қызметінің і-ші қатысушысы 2023 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vжалпы(2020) - сыртқы сауда қызметінің барлық қатысушылары 2020 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vжалпы(2021) - сыртқы сауда қызметінің барлық қатысушылары 2021 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vжалпы(2022) - сыртқы сауда қызметінің барлық қатысушылары 2022 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна;
Vжалпы(2023) - сыртқы сауда қызметінің барлық қатысушылары 2023 жылы әкелген озонды бұзатын заттардың көлемі, тонна.

Распределение между участниками внешнеторговой деятельности допустимого к потреблению объема озоноразрушающих веществ осуществляется пропорционально объему, ввезенному і-м участником внешнеторговой деятельности в 2020-2023 годах (Vi(2020), Vi(2021), Vi(2022), Vi(2023)).
Объем разрешенных к потреблению озоноразрушающих веществ і-м участником внешнеторговой деятельности не превышает объема (Vі), рассчитанного в соответствии с расчетом допустимого к потреблению объема озоноразрушающих веществ, вне зависимости от объема, указанного в заявлении для получения лицензии и (или) приложения к лицензии по форме согласно приложению 2 к приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 67 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров, перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения лицензии и (или) приложения к лицензии, форм лицензий и (или) приложения к лицензии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных-правовых актов № 11074) (далее – заявление), поданном в установленном порядке і-м участником внешнеторговой деятельности.
Расчет допустимого к потреблению объема озоноразрушающих веществ (Vі) для і-го участника внешнеторговой деятельности, подавшего в 2024 году в установленном порядке заявление на потребление озоноразрушающих веществ, производится по следующей формуле:
Vi=ki*Vобщ
где:
Vобщ - объем озоноразрушающих веществ, установленный количественным ограничением и допустимый к ежегодному потреблению в 2024 году, тонн;
ki - коэффициент, рассчитанный для каждого участника внешнеторговой деятельности по следующей формуле:
где:
Vi(2020) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный і-м участником внешнеторговой деятельности в 2020 году, тонн;
Vi(2021) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный і-м участником внешнеторговой деятельности в 2021 году, тонн;
Vi(2022) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный і-м участником внешнеторговой деятельности в 2022 году, тонн;
Vi(2023) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный і-м участником внешнеторговой деятельности в 2023году, тонн;
Vобщ(2020) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный всеми участниками внешнеторговой деятельности в 2020 году, тонн;
Vобщ(2021) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный всеми участниками внешнеторговой деятельности в 2021 году, тонн;
Vобщ(2022) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный всеми участниками внешнеторговой деятельности в 2022 году, тонн;
Vобщ(2023) - объем озоноразрушающих веществ, ввезенный всеми участниками внешнеторговой деятельности в 2023 году, тонн.