"Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2024 жылғы 4 шілдедегі № 88 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 9 шілдеде № 34714 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31702 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қолжетімділік, оларды пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мыналарды:
1) қылмыстық, азаматтық, әкімшілік, іздестіру істері атқарушылық іс жүргізу, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу шеңберінде ақпарат алу үшін құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдары қызметкерлерінің (бұдан әрі – пайдаланушылар) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) мәліметтерді қалыптастыру тәртібін;
2) пайдаланушылардың ҚАО ААЖ-ға қолжетімділігін ұйымдастыру тәртібі;
3) ҚАО ААЖ арқылы алынған мәліметтерді пайдалану, сақтау, қорғау және жою тәртібін анықтайды.
Ескіртпе: "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабының 1-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Заң) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен оларға жүктелген міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты өзге органдардың алу негіздері айқындалады.
Заңының 16-2-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен жария емес тергеу әрекеттері мен жедел-іздестіру қызметін жүргізу үшін, сондай-ақ оларға жүктелген өзге де міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты алу негіздері айқындалады.

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 "Об утверждении Правил формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 июля 2024 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2024 года № 34714
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 "Об утверждении Правил формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31702) следующие изменения:
в Правилах формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – Правила) определяют:
1) порядок формирования сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО) сотрудниками правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – пользователи) для получения информации в рамках уголовных, гражданских, административных, розыскных дел, исполнительного производства, производства по делам об административных правонарушениях;
2) порядок организации доступа пользователей в СИО ПСО;
3) порядок использования, хранения, защиты и уничтожения сведений, полученных посредством СИО ПСО.
Примечание: Основания получения иными органами из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для решения возложенных на них задач, определяются в соответствии с пунктом 1 статьи 16-1 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (далее – Закон).
Основания получения правоохранительными, специальными государственными органами Республики Казахстан и органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для проведения негласных следственных действий и оперативно-розыскной деятельности, а также для решения иных возложенных на них задач, определяются в соответствии с пунктом 3 статьи 16-2 Закона.

Занының 16-2-бабының 5 тармағына сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу негіздері айқындалады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ҚАО ААЖ-дан мәліметтерді қалыптастыруды ҚАО ААЖ тіркелген пайдаланушылар осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген ҚАО ААЖ-дың рөлдерін негіздер бойынша бөлу тізбесіне (бұдан әрі – Рөлдер тізбесі), осы Қағидалардың 2-қосымшасына сервистерге (бұдан әрі – Қолжетімділік құқықтары) сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі – ЭЦҚ) құралдарын қолдана отырып, Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің сервистері Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 8-тарауының баптары бойынша қолжетімді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сұрау салудың негізділігі оператор – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетімен (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ҚСжАЕК-нің ақпараттық жүйелерінде, атқарушылық іс жүргізу органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – АІО ААЖ) пайдаланушының іс жүргізуінде осы Қағидалардың 23-тармағын қоспағанда, сұрау салуға бастама жасауға негіз болған материалдардың болуын салыстыру арқылы тексеруге жатады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ведомстволық бақылау пайдаланушылардың барлық сұрау салулары көрсетілетін "Есептер" функционалы арқылы сұрау салулардың кезеңдік мониторингісінде, бірақ айына кемінде бір рет жасалады.
Оператормен "Есептер" функционалына қол жеткізуді бірінші басшының орынбасары немесе оның міндетін атқарушы адам немесе құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қойған органының дәлелді хаты бойынша ұсынылады.";
14, 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Басқа лауазымға немесе бөлімшеге ауыстыру себебінен пайдаланушының құқықтарын өзгерген жағдайда, пайдаланушы бұйрыққа қол қойылған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде ҚАО ААЖ порталы арқылы электрондық өтінім жіберіледі.
15. Пайдаланушы жұмыстан шығару, лауазымынан шеттетілген жағдайда, лауазымды адам бұйрыққа қол қойылған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде пайдаланушыны бұғаттауға арналған өтінімді ҚАО ААЖ порталы арқылы жібереді.
Арнайы мемлекеттік органды қоспағанда, құқық қорғау және өзге де органның кадр бөлімшесінің ақпараттық жүйесімен ҚАО ААЖ интеграциясы болған кезде пайдаланушыны жұмыстан шығару, басқа лауазымға ауыстыру, лауазымынан шеттету туралы хабарлама автоматты түрде жіберіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, определяются в соответствии с пунктом 5 статьи 16-2 Закона.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Формирование сведений из СИО ПСО осуществляется зарегистрированными в СИО ПСО пользователями посредством Единой транспортной среды государственных органов с использованием средств электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП) в соответствии с Перечнем распределения ролей СИО ПСО по основаниям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень ролей), Правами доступа к сервисам согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Права доступа).
Сервисы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан доступны по статьям главы 8 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Обоснованность запроса подлежит проверке оператором – Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) путем сверки в информационных системах КПСиСУ, автоматизированной информационной системе органов исполнительного производства (далее – АИС ОИП) наличия в производстве пользователя материалов, ставших основанием для инициирования запроса, за исключением пункта 23 настоящих Правил.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Ведомственный контроль заключается в периодическом, но не менее одного раза в месяц, мониторинге запросов посредством функционала "Отчеты", в котором отображаются все запросы пользователей.
Доступ к функционалу "Отчеты" оператором предоставляется по мотивированному письму органа, подписанного заместителем первого руководителя либо лицом, исполняющим его обязанности, или руководителем структурного подразделения либо лицом, исполняющим его обязанности.";
пункты 14, 15 изложить в следующей редакции:
"14. В случае изменения прав пользователя по причине перевода на другую должность или подразделение пользователь в течение двадцати четырех часов с момента подписания приказа направляет посредством портала СИО ПСО электронную Заявку.
15. В случае увольнения, отстранения от должности пользователя, должностное лицо в течение двадцати четырех часов с момента подписания приказа направляет посредством портала СИО ПСО Заявку на блокирование пользователя.
При наличии интеграции СИО ПСО с информационной системой кадрового подразделения правоохранительного и иного органа, за исключением специального государственного органа, уведомление об увольнении, переводе на другую должность, отстранении от должности пользователя направляется автоматически.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. ҚАО ААЖ-ға кіру пайдаланушының ЭЦҚ мен пайдаланушың биометриясын тексеруді (саусақ іздері немесе Face ID) немесе тіркеу кезінде пайдаланушы көрсеткен ұялы телефон нөміріне жіберілетін SMS-кодты қоса алғанда, көп факторлы аутентификация рәсімі өтуінен басталады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жеке және заңды тұлға туралы мәліметтерді алу үшін пайдаланушы рөлдер тізбесіне және сервистерге қолжетімділік құқықтарына сәйкес қылмыстық, іздестіру, азаматтық, әкімшілік іс, атқарушылық іс жүргізу, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу шеңберінде ҚАО ААЖ-ға сұрау салу жібереді.";
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Тергеу тапсырмаларын және сот қарап жатқан қылмыстық іс бойынша қосымша мәліметтерді жинау туралы прокурордың тапсырмаларын орындаған жағдайда, қылмыстық іс нөмірінің және тиісті тапсырманың шығыс нөмірі толтырылады.";
34, 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. ҚАО ААЖ операторы ҚАО ААЖ әкімшілендіруді жүзеге асырады, оның шеңберінде мыналарды:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды сақтау;
2) ҚАО ААЖ пайдалануды, сүйемелдеуді, дамуын, мониторингісін жүзеге асыруды;
3) ҚАО ААЖ-нің үздіксіз және тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ қорғалуын;
4) ҚАО ААЖ-де электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін;
5) ҚАО ААЖ-нің анықталған кемшіліктеріне жедел ықпал етуді және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.";
35. Пайдаланушылардың тиісінше жұмыс істеуіне, олардың тіркелуіне, сұрау салулардың негізділігін қамтамасыз етуге, ҚАО ААЖ-дан алынған электрондық ақпараттық ресурстармен, жұмысты ұйымдастыруға, оларды пайдалануға, ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтауға жауапты ҚАО ААЖ операторының лауазымды адамдарын ҚСжАЕК-нің төрағасы айқындайды.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Оператор Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 34-бабының 5-бөлігінде көзделген жағдайлардан басқа, пайдаланушылар және олар жүргізген сұрау салулар туралы жеке ақпаратты таратуға жол бермейді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Мәліметтерді сақтау мерзімдері, шарттары негізгі материалдың мазмұнына қарай анықталады. Ақпарат тиісті материалдармен бірге жойылуға жатады.";
көрсетілген Қағидалардың 1, 2-қосымшалары осы бұйрықтың 1, 2-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы алып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 4, 6-қосымшалары осы бұйрықтың 3, 4-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"18. Вход в СИО ПСО начинается с прохождения пользователем процедуры многофакторной аутентификации, включая проверку ЭЦП и биометрии пользователя (отпечатков пальцев либо Face ID), либо SMS-кода, направляемого на сотовый номер телефона, указанный пользователем при регистрации.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Для получения сведений о физическом или юридическом лице пользователь направляет запрос в СИО ПСО в рамках уголовного, розыскного, гражданского, административного дела, исполнительного производства, производства по делам об административных правонарушениях согласно Перечню ролей и Правам доступа к сервисам.";
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае исполнения следственных поручений и поручений прокурора о сборе дополнительных сведений по рассматриваемому судом уголовному делу заполняются номер уголовного дела и исходящий номер соответствующего поручения.";
пункты 34, 35 изложить в следующей редакции:
"34. Оператор СИО ПСО осуществляет администрирование СИО ПСО, в рамках которого обеспечивает:
1) соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
2) эксплуатацию, сопровождение, развитие, мониторинг СИО ПСО;
3) бесперебойное и надлежащее функционирование, а также защиту СИО ПСО;
4) безопасность хранения электронных информационных ресурсов в СИО ПСО;
5) оперативное реагирование на выявленные недостатки СИО ПСО и принятие мер по их устранению.
35. Должностные лица оператора СИО ПСО, ответственные за надлежащее функционирование, регистрацию пользователей, обеспечение обоснованности запросов, организацию работы с электронными информационными ресурсами, полученными из СИО ПСО, их использование, соблюдение требований информационной безопасности, определяются председателем КПСиСУ.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Оператором не допускается распространение личной информации о пользователях и произведенных ими запросах, за исключением случаев, предусмотренных частью 5 статьи 34 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Сроки, условия хранения сведений определяются исходя из содержания основного материала. Сведения подлежат уничтожению вместе с соответствующими материалами.";
приложения 1, 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам исключить;
приложения 4, 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4 к настоящему приказу.

2Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің сервистері Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 8-тарауының баптары бойынша қолжетімді.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 4 июля 2024 года
№ 88 бұйрығына
3-қосымша
Құқық қорғау, арнаулы
мемлекеттік және өзге де
органдардың ақпарат алмасу
жүйесінен мәліметтерді
қалыптастыру, оларға
қолжетімділік, оларды
пайдалану, сақтау, қорғау
және жою қағидаларына
4-қосымша
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен жұмыс істеу үшін жағдайлар
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) жұмыс жасау үшін жеке тұлғалардың биометриялық оқырмандағы немесе веб-камерадағы, ұялы телефондағы қорғалған ақпарат жеткізгіште Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі –ЭЦҚ) құралдарының болуы қажет.
ҚАО ААЖ-мен жұмыс жасауға арналған дербес компьютерлерге қойылатын минималды талаптар:
1) тактілі жиілігі кемінде 3.1 GHz процессор;
2) қатты дисктің бос көлемі кемінде 80 Gb;
3) жедел жады кемінде 4 Gb;
4) желілік карта кемінде 100 Mbps;
5) NCA Layer-мен жұмыс істеуді қолдайтын барлық заманауи браузерлер, pdf оқу;
6) қорғалған арнаға қосылу;
7) ЭЦҚ-ны сақтау үшін түрлі құрылғыларымен (оның ішінде биометриялық оқырманмен немесе веб-камерамен) жұмыс жасауға арналған орнатылған драйверлер;
8) техникалық құралдардағы ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарын сақтау мақсатында Интернетке шығуға қолжетімділікті толық алып тастау.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 4 июля 2024 года
№ 88 бұйрығына
4-қосымша
Құқық қорғау, арнаулы
мемлекеттік және өзге де
органдардың ақпарат алмасу
жүйесінен мәліметтерді
қалыптастыру, оларға
қолжетімділік, оларды
пайдалану, сақтау, қорғау
және жою қағидаларына
6-қосымша
нысан
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін қолдану пайдалану шарттарына келісім
_________ қаласы
20 ___ жылғы "___"_________
1. Пайдаланушы, тұлғада ___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде),
лауазымы ________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
қызметкері болып табылатын пайдаланушы танысты және құқық қорғау органдардың ақпарат алмасу жүйесін пайдалану шарттарына келісімге (бұдан әрі – келісім) төмендегілер туралы өз келісімін береді:

2Сервисы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан доступны по статьям главы 8 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Приложение к 3 приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 4 июля 2024 года № 88
Приложение 4
к Правилам формирования,
доступа, использования,
хранения, защиты
и уничтожения сведений
из системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов
Условия для работы с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов
Для работы с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО) необходимо наличие средства электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП) для физических лиц на защищенном носителе информации, биометрического считывателя либо веб-камеры, сотового телефона.
Минимальные требования к персональным компьютерам, предназначенным для работы с СИО ПСО:
1) процессор с тактовой частотой 3.1 GHz;
2) свободный объем жесткого диска не менее 80 Gb;
3) оперативная память не менее 4 Gb;
4) сетевая карта не менее 100 Mbps;
5) все современные браузеры, поддерживающие работу с NCA Layer, чтение pdf;
6) подключение к защищенному каналу;
7) установленные драйвера для работы с различными устройствами (в том числе с биометрическим считывателем либо веб-камерой), а также для хранения ЭЦП;
8) в целях соблюдения требований информационной безопасности в технических средствах, полностью исключить доступ выхода в Интернет.
Приложение к 4 приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 4 июля 2024 года № 88
Приложение 6
к Правилам формирования,
доступа, использования,
хранения, защиты
и уничтожения сведений
из системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов
форма
Согласие на условия использования системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов
город _________
"___"_________20 ___ года
1. Пользователь, в лице ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
являющийся сотрудником ______________________________________________,
(наименование государственного органа) ознакомлен и дает свое согласие на условия
использования системы информационного обмена правоохранительных, специальных
государственных и иных органов (далее – согласие) о нижеследующем:

1. Келісімнің мәні
2. Осы Пайдаланушы келісім құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің операторы және пайдаланушысы (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) арасындағы өзара қатынастарды реттеуге арналған.
3. Пайдаланушы ҚАО ААЖ-да тіркелген, ҚАО ААЖ-ға қолжетімділік құқығы берілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың қызметкері болып табылады.
4. Келісім пайдаланушының ҚАО ААЖ-да тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. ҚАО ААЖ-ны пайдалана отырып, пайдаланушы осымен ҚАО ААЖ-ның есепке алу жазбасына қатысты құқықтарға ие болу фактісін растайды және осы пайдалану талаптары келісімнің төменде келтірілген ережелеріне сәйкес міндетті болып табылады.
1. Жалпы ережелер
6. ҚАО ААЖ пайдаланушыларға олардың қолжетімділік құқықтарына сәйкес ақпаратты алуға сұрау салу жіберу мүмкіндігін ұсынады.
7. Пайдаланушыға қолжетімділік құқығын ҚАО ААЖ-ның операторы (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті) ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға арналған электрондық өтінімнің және пайдаланушының атынан пайдалану келісімі негізінде береді.
8. ҚАО ААЖ – ға кіру Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі-ЭЦҚ) және көп факторлы аутентификация арқылы пайдаланушының ЭЦҚ және биометриясын (саусақ іздерін немесе Face ID) немесе тіркеу кезінде пайдаланушы көрсеткен ұялы телефон нөміріне жіберілетін SMS-кодты тексеруді қоса алғанда жүзеге асырылады.
ЭЦҚ-ны алуды пайдаланушы "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында дербес жүргізіледі. Файлдық жүйеде ЭЦҚ арқылы ҚАО ААЖ-ға кіруге жол берілмейді.
9. Оператор ҚАО ААЖ-ны әкімшілендіруді жүзеге асырады.
2. Пайдаланушының құқықтары мен міндеттері
10. Пайдаланушы:
1) қолжетімділік құқықтарына сәйкес ақпаратты алуға;
2) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпаратты тек қызметтік мақсатында және Қаақстан Республикасының заңнамасында және нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шеңберінде ғана қолдануға құқылы.
11. Пайдаланушының міндеттері:
1) ҚАО ААЖ арқылы ақпарат туралы тек қызметтік мақсатта сұрау салу;
2) жұмыс орнында ұзақ, екі айдан астам болмаған жағдайда өзінің есепке алу жазбасын бұғаттауға электрондық өтінім беру;
3) бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бір тәулік ішінде басқа лауазымға немесе бөлімшеге ауысу себебі бойынша пайдаланушының құқықтары өзгерген жағдайда, ҚАО ААЖ порталы арқылы электрондық өтінім жіберуге құқылы;

1. Предмет согласия
2. Настоящее согласие предназначено для урегулирования взаимоотношений между оператором и пользователем системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО).
3. Пользователем является зарегистрированный в СИО ПСО сотрудник правоохранительных, специальных государственных и иных органов Республики Казахстан, которому предоставлено право доступа к СИО ПСО.
4. Согласие вступает в силу со дня регистрации пользователя в СИО ПСО.
5. Используя СИО ПСО, пользователь настоящим подтверждает тот факт, что обладает правами в отношении учетной записи СИО ПСО и настоящие условия пользования являются обязательными в соответствии с приведенными ниже положениями согласия.
2. Общие положения
6. СИО ПСО предоставляет пользователям в соответствии с их правами доступа возможность отправлять запрос на получение информации.
7. Права доступа пользователю выдаются оператором СИО ПСО (Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан) на основании электронной заявки на организацию доступа к СИО ПСО и согласия пользователя.
8. Вход в СИО ПСО осуществляется посредством электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП) и многофакторной аутентификации, включая проверку ЭЦП и биометрии пользователя (отпечатков пальцев либо Face ID), либо SMS-кода, направляемого на сотовый номер телефона, указанный пользователем при регистрации.
Получение ЭЦП проводится самостоятельно пользователем в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан". Вход в СИО ПСО посредством ЭЦП на файловой системе не допускается.
9. Оператор осуществляет администрирование СИО ПСО.
3. Права и обязанности пользователя
10. Пользователь вправе:
1) получить информацию в соответствии с правами доступа;
2) использовать информацию, полученную через СИО ПСО в служебной деятельности и только в рамках, предусмотренных законодательством и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
11. Обязанности пользователя:
1) запрашивать информацию посредством СИО ПСО исключительно для служебной деятельности;
2) в случае длительного, более двух месяцев, отсутствия на рабочем месте подать электронную заявку на блокировку своей учетной записи;
3) в случае изменения прав пользователя по причине перевода на другую должность или подразделение в течение суток со дня подписания приказа направлять посредством портала СИО ПСО электронную Заявку;

4) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпараттық құпиялылығын сақтауға міндетті;
5) ҚАО ААЖ-ны Қазақстан Республикасының заңнамаларын және халықаралық шарттарды қасақана бұзу мақсатында пайдаланбау;
6) ҚАО ААЖ-ны интернетке шығатын дербес компьютер арқылы пайдаланбау;
7) пайдаланушыға белгілі құпия ақпаратты жария етпеу және ЭЦҚ-ны басқа адамдарға бермеу;
8) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы Бірыңғай талаптарды (бұдан әрі – бірыңғай талаптар), сондай-ақ құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою Қағидаларында көрсетілген талаптарды сақтау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31702 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - Қағидалар).
3. Оператордың құқықтары мен міндеттері
12. Оператор:
1) егер ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға берілген мәліметтер дұрыс емес, толық болмаса, пайдаланушының ҚАО ААЖ-ға қолжетімділігіне рұқсатты тіркемеуге және бермеуге;
2) пайдаланушыға ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті жабуға немесе уақытша бұғаттауға құқылы:
пайдаланушылардың Қағидаларда көрсетілген Бірыңғай талаптар мен талаптарының бұзған;
пайдаланушыны жұмыстан шығарған, қызметінен босатқан жағдайда.
13. Оператордың міндеттері:
1) сұратылған ақпаратты алудың заңдылығы бөлігінде бақылауды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 34-бабының 5-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, пайдаланушылар және олар жүргізген сұрап салулар туралы жеке ақпаратты таратпау.
4. Құпиялылық туралы ереже
14. ҚАО ААЖ арқылы алынған барлық ақпарат құпия болып табылады және тек қызметтік мақсатта пайдаланылады.
15. ҚАО ААЖ-ның пайдаланушылары мен операторлары болып табылатын адамдар құпиялылықты сақтауды қамтамасыз етеді және "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-3-бабының талаптарын бұзуға жол бермейді.
16. Келісу туралы растауға ҚАО ААЖ-ның пайдаланушысы ЭЦҚ-мен қол қояды.
17. Пайдаланушының осы Келісімнің ережелерін бұзуы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті уақытша тоқтата тұруға немесе мүлдем жауып тастауға, пайдаланушының есепке алу жазбасын жоюға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тартуға әкеліп соқтыруы мүмкін.

4) сохранять конфиденциальность информации, полученной посредством СИО ПСО;
5) не использовать СИО ПСО в целях умышленного нарушения законодательства Республики Казахстан и международных договоров;
6) не пользоваться СИО ПСО через персональный компьютер с выходом в Интернет;
7) не разглашать известную пользователю конфиденциальную информацию и не передавать ЭЦП другим лицам;
8) соблюдение Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 (далее - Единые требования), а также требований, указанных в Правилах формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31702) (далее – Правила).
4. Права и обязанности оператора
12. Оператор вправе:
1) не регистрировать и не предоставлять доступ пользователю в СИО ПСО, в случаях, если сведения, поданные на организацию доступа к СИО ПСО, не являются достоверными, полными;
2) закрыть или временно блокировать доступ к СИО ПСО пользователю, в случаях:
нарушений пользователями Единых требований и требований, указанных в Правилах;
получения информации посредством СИО ПСО не для служебных целей;
увольнения, отстранения от должности пользователя.
13. Обязанности оператора:
1) осуществлять контроль в части правомерности получения запрашиваемой информации;
2) не распространять личную информацию о пользователях и произведенных ими запросах, за исключением случаев, предусмотренных частью 5 статьи 34 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Положение о конфиденциальности
14. Вся информация, полученная через СИО ПСО, является конфиденциальной и используется только в служебных целях.
15. Лица, являющиеся пользователями и операторами СИО ПСО, обеспечивают соблюдение конфиденциальности и не допускают нарушение требований статьи 16-3 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах".
16. Подтверждение о согласии, подписывается ЭЦП пользователя СИО ПСО.
17. Нарушение пользователем положений настоящего согласия может привести к временному приостановлению или полному закрытию доступа к СИО ПСО, удалению учетной записи пользователя, а также привлечению к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.