"Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 481 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 шілдеде № 34811 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21302 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-3) тармақшасына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және оларды Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі қадағалау тәртібін, сондай-ақ тауарларды әкелу туралы хабарламалар мен қабылдау (беру) актілерін ресімдеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қабылдау (беру) актісі – ТТҚ АЖ жеке кабинетінде сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді сканерлеу, қолмен енгізу немесе файлдан жүктеу арқылы және (немесе) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсін пайдалана отырып, осындай мәліметтерді беру арқылы ТТҚ АЖ тауарлардың айналымы туралы мәліметтерді беру мақсатында қалыптастырылатын электрондық құжат;";
10-тарау тақырыбын мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Темекі бұйымдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы хабарламаны ресімдеу және айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесіне мәліметтерді ұсыну тәртібі";
11-тарау тақырыбын мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерінің айналымы кезінде қабылдау (беру) актісін ресімдеу және ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді ұсыну тәртібі";
46 және 47 тармақды мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Темекі өнімдерін жаңа меншік иесіне өтеулі немесе өтеусіз беру кезінде айналымға қатысушы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау (беру) актісін қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және темекі өнімдерін өткізу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ АЖ-ға жібереді.";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2024 года № 34811
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21302) следующие изменения:
в Правилах маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок маркировки табачных изделий средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан, а также порядок оформление уведомлений о ввозе и актов приема (передачи).";
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) акт приема (передачи) – электронный документ, формируемый для целей передачи сведений об обороте товаров в ИС МПТ путем сканирования, ручного ввода или загрузки из файла сведений о кодах идентификации в Личном кабинете ИС МПТ и/или посредством передачи таких сведений с использованием интерфейса электронного взаимодействия;";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Порядок оформления уведомления о ввозе и представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при вводе табачных изделий в оборот на территорию Республики Казахстан";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Порядок оформления акта приема (передачи) и представления сведений в ИС МПТ при обороте табачных изделий на территории Республики Казахстан";
пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. При возмездной или безвозмездной передаче табачных изделий новому собственнику, участник оборота формирует акт приема (передачи) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, подписывает его ЭЦП и направляет в ИС МПТ для получения регистрационного номера в срок не позднее следующего дня реализации табачных изделий.";

"47. Оператор ТТҚ АЖ-да қабылдау (беру) актісін тіркеу нәтижелері бойынша нақты уақыт режимінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ақпараттық жүйелеріне осы қабылдау (беру) актісі бойынша мәліметтерді, оның ішінде берілетін тауардың саны және құны бойынша ақпаратты береді.";
50, 51 және 52 тармақды мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Темекі өнімдерін қабылдау кезінде алшақтықтар анықталған жағдайда, айналымға қатысушы анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама қалыптастырады және бұрын жөнелтілген қабылдау (беру) актісіне тиісті өзгерістер енгізу үшін оны тиеп жөнелтуді жүзеге асырған айналымға қатысушыға жібереді немесе оны қабылдаудан бас тартады.
Қабылдау (беру) актісін қабылдаудан бас тартқан жағдайда айналымға қатысушы жаңа қабылдау (беру) актісін жазады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде, бірақ жаңасын ресімдемей, алушы растаған сәтке дейін қабылдау (беру) актісін кері қайтарып ала алады.";
"51. Анықталған алшақтықтар туралы хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) өнім берушінің ЖСН немесе БСН;
2) алушының ЖСН немесе БСН;
3) қабылданған темекі өнімдерінің орамасындағы сәйкестендіру кодтарының тізімі;
4) қабылдау (беру) актісінде (болған кезде) мәліметтері жоқ темекі өнімдерінің орамасындағы сәйкестендіру кодтарының тізімі;
5) қабылдау (беру) актісінде бағасы және құны бойынша мәліметтер анық емес сәйкестендіру кодтары мен темекі өнімдерінің тізімі;
6) қабылдау (беру) актісінің деректемелері.";
"52. Қабылдау (беру) актісі Оператордың интернет-ресурсында ТТҚ АЖ-да техникалық қателер себебінен ТТҚ АЖ-де қабылдау (беру) актісін ресімдеудің мүмкін болмауы туралы ақпарат расталған кезде айналымға қатысушы қағаз жеткізгіште қабылдау (беру) актісін ресімдеген жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген қабылдау (беру) актісін өнім беруші ТТҚ АЖ-да техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күн ішінде, бірақ тауар үшінші тұлғаға берілген күннен кешіктірмей ТТҚ АЖ-ға енгізуге тиіс.";
57-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын, темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-ға ұсынған қабылдау (беру) актісін растау туралы мәліметтердің негізінде, айналымға қытысушының алынған темекі өнімдерінің айналымынан автоматты түрде шығуына келісуі туралы ТТҚ АЖ-да тиісті белгі болған және осы тармақтың 1) немесе 2) тармақшасында көрсетілген, айналымнан шығару туралы ақпарат ТТҚ АЖ-да болмаған кезде жүзеге асырылады.";
75-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"47. Оператор по результатам регистрации акта приема (передачи) в ИС МПТ передает в информационные системы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в режиме реального времени сведения по данному акту приема (передачи), содержащие в том числе информацию по количеству и стоимости передаваемого товара.";
пункты 50, 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"50. При выявлении расхождений при приемке табачных изделий участник оборота формирует уведомление о выявленных расхождениях и направляет его участнику оборота, осуществившему отгрузку, для внесения соответствующих изменений в ранее отправленный акт приема (передачи) или отклоняет его.
В случае отклонения акта приема (передачи) участник оборота выписывает новый акт приема (передачи).
Акт приема (передачи) отзывается участником оборота в течение 5 (пяти) рабочих дней после даты регистрации в ИС МПТ, но до момента подтверждения получателем без оформления нового, за исключением случая, предусмотренного частью первой настоящего пункта";
"51. Уведомление о выявленных расхождениях содержит следующие сведения:
1) ИИН или БИН поставщика;
2) ИИН или БИН получателя;
3) список кодов идентификации принятых упаковок табачных изделий;
4) список кодов идентификации упаковок табачных изделий, сведения по которым отсутствуют в акте приема (передачи) (при наличии);
5) список кодов идентификации и табачных изделий, по которым сведения по цене и стоимости недостоверны в акте приема (передачи);
6) реквизиты акта приема (передачи).";
"52. Акт приема (передачи) оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота оформляет акт приема (передачи) на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности оформления акта приема (передачи) в ИС МПТ по причине технических ошибок в ИС МПТ.
После устранения технических ошибок акт приема (передачи), оформленный ранее на бумажном носителе, подлежит введению поставщиком в ИС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ИС МПТ, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.";
подпункт 3) пункта 57 изложить в следующей редакции:
"3) на основании сведений о подтверждении акта приема/передачи, представленных в ИС МПТ участником оборота, относящиеся к субъектам малого предпринимательства, в том числе субъектам микропредпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, осуществляющих розничную реализацию табачных изделий, при наличии соответствующей отметки в ИС МПТ о согласии участника оборота на автоматическое выбытие из оборота полученных табачных изделий и отсутствия в ИС МПТ информации о выводе из оборота, указанных в подпунктах 1) или 2) настоящего пункта.";
пункт 75 исключить;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2024 жылғы 8 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 24 шілдедегі
№ 481 бұйрығына
қосымша
Темекі өнімдерін таңбалау және
қадағалау қағидаларына
7-қосымша
нысан
20__ "___" _________ №_____ қабылдау (беру) актісі

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3 Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 24 июля 2024 года № 481
Приложение 7
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Акт приема (передачи) №____ от ________

1. Жалпы ақпарат:
1.1. Ұйым (дара кәсіпкер) - жөнелтуші
1.2. Жөнелтушінің ЖСН-і немесе БСН-і
1.3. Ұйым (дара кәсіпкер) - алушы
1.4. Алушының ЖСН-і немесе БСН-і
2. Бастапқы құжаттың күні мен нөмірі – қабылдау (беру) актісі* 20_ "__" ____ № _____
3. Тауарлар туралы ақпарат:
р/с №
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Тауар коды (GTIN)
Тауар атауы
Орама түрі**
Тауардың/ораманың сәйкестендіру коды
Тұтыну орамасының саны
Тауар бірлігінің бағасы
Тауардың ҚҚС-сыз құны
ҚҚС
Тауардың ҚҚС-пен жалпықұны
мөлшерлемесі
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Құжатқа ЭЦҚ-мен қол қойылған ___________________
Ескертпе:
ЖСН немесе БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
* - бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген қабылдау (беру) актісі бойынша мәліметтер енгізілген жағдайда көрсетіледі;
ЕАЭО СЭҚ ТН – ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
GTIN – Global Trade Item Number;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
**– тұтыну, топтық, көліктік мәндерді қабылдай алады;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.

1. Общая информация:
1.1. Организация (индивидуальный предприниматель) – отправитель
1.2. ИИН или БИН отправителя
1.3. Организация (индивидуальный предприниматель) – получатель
1.4. ИИН или БИН получателя
2. Дата и номер первичного документа – акта приема (передачи)* №___ от____ года
3. Информация о товарах:
№ п/п
Код ТН ВЭД ЕА
ЭС
Код това
ра (GTIN)
Наиме
нование товара
Тип упаковки**
Код иденти
фикации товара/ упаков
ки
Кол-во потреби
тельских упаковок
Цена за едини
цу то
ва
ра
Стоимос
ть това
ра без НДС
НДС
Об
щая стои
мость това
ра с НДС
Ставка
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Документ подписан ЭЦП ___________________
Примечание:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
* – указывается в случае ввода сведений по акту приема (передачи), выписанного ранее на бумажном носителе;
ТН ВЭД ЕАЭС – товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
GTIN – Global Trade Item Number;
НДС – налог на добавленную стоимость;
**– может принимать значения: потребительская, групповая, транспортная;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.