Қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезіндегі шығындарды есепке алу бөлігінде кен орнын игерудің техникалық жобаларын бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 1 тамыздағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 2 тамызда № 34880 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 72-бабының 8-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезіндегі шығындарды есепке алу бөлігінде кен орнын игерудің техникалық жобаларын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2024 жылғы 1 тамыздағы
№ 288 Бұйрыққа
қосымша
Қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезіндегі шығындарды есепке алу бөлігінде кен орнын игерудің техникалық жобаларын бекіту қағидалары
1. Осы Қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезінде шығындарды есепке алу бөлігінде кен орнын игерудің техникалық жобаларын бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабының 8-1-тармағына сәйкес әзірленді және уранды қоспағанда қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезінде шығындарды есепке алу бөлігінде кен орнын игерудің техникалық жобаларын әзірлеу қағидаларын айқындайды.
2. Нормаланатын шығындар деп деңгейi техникалық-экономикалық есептермен негiзделген өндiру кезiнде қатты пайдалы қазбаларды игерудiң қабылданған тәсiлдерi мен жүйелерiмен технологиялық байланысты жер қойнауындағы шығындар түсiндіріледi.
3. Пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде шығындарды есепке алу тау-кен жұмыстарының жоспарына қосымша болып табылатын кен орындарын игерудің техникалық жобаларында көзделген нормаланатын шығындар туралы деректер негізінде жүзеге асырылады.
Кен орындарын игерудің техникалық жобалары жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган тиісті шешім қабылдаған күннен бастап бекітіледі және тау-кен жұмыстарының жоспарына сәйкес кен орнын игеру кезеңінде қолданылады.
Кен орнын игерудің техникалық жобасын жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға ұсыну үшін ілеспе хатқа нормаланатын шығындар туралы тау-кен жұмыстары жоспарының құрамында бекітілген деректерді көрсете отырып, графикалық қосымшаларды қоса алғанда, тау-кен жұмыстарының бекітілген жоспарының көшірмесі және кен орнын игерудің техникалық жобасы беріледі.

Об утверждении правил утверждения технических проектов разработки месторождения в части учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 1 августа 2024 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2024 года № 34880.
В соответствии с пунктом 8-1 статьи 72 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила утверждения технических проектов разработки месторождения в части учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых (далее – Правила).
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2024 года № 288
Правила
утверждения технических проектов разработки месторождения в части учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых
1. Настоящие Правила утверждения технических проектов разработки месторождения в части учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых разработаны в соответствии с пунктом 8-1 статьи 72 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют правила утверждения технических проектов разработки месторождения в части учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых, за исключением урана.
2. Под нормируемыми потерями понимаются потери в недрах, технологически связанные с принятыми способами и системами разработки при добыче твердых полезных ископаемых, уровень которых обоснован технико-экономическими расчетами, предусмотренных техническим проектом разработки месторождения.
3. Учет потерь при добыче твердых полезных ископаемых осуществляется на основании данных о нормируемых потерях, предусмотренных техническими проектами разработки месторождений, являющимися приложением к планам горных работ.
Технические проекты разработки месторождений утверждаются уполномоченным органом по изучению недр со дня принятия соответствующего решения и действует на период разработки месторождения согласно плана горных работ.
К сопроводительному письму для представления технического проекта разработки месторождения в уполномоченный орган по изучению недр прилагается копия утвержденного плана горных работ, включая графические приложения, с указанием утвержденных в составе плана горных работ данных о нормируемых потерях и технический проект разработки месторождения.

4. Нормаланатын шығындар көрсеткіштерін қозғайтын тау-кен жұмыстары жоспарына өзгерістер енгізілген жағдайда кен орнын игерудің техникалық жобалары қайта бекітілуге тиіс.
5. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезіндегі нормаланатын шығындар кен орнын игерудің нақты тау-кен-геологиялық жағдайларына, қолданылатын схемаларына, тәсілдеріне және жүйелеріне байланысты айқындалады.
6. Құрамында пайдалы қазбалардың бірнеше түрі бар кен орындары үшін нормаланатын шығындар туралы деректер олар туралы мәліметтер Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрында қамтылған пайдалы қазбалардың әрбір түрі бойынша ұсынылады.
7. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган нормаланатын шығындар туралы деректері мен негіздеуші құжаттары бар кен орнын игерудің техникалық жобасын ұсынғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға нормаланатын шығындар мөлшері бойынша негізделген қарсылықты жіберуге құқылы. Мұндай қарсылық көрсетілген мерзімде жіберілген жағдайда нормаланатын шығындарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұқсас жобалар бойынша нормаланатын шығындар туралы қолда бар деректер негізінде не бұрын ұсынылған мәліметтерді негізге ала отырып дербес айқындайды.
Қатты пайдалы қазбаларды
өндіру кезіндегі шығындарды
есепке алу бөлігінде кен орнын
игерудің техникалық жобаларын
бекіту қағидаларына
қосымша
Нысан
Бекітемін__________________
___________________________
(тегі, аты және әкесінің аты)
(бар болған жағдайда), күні
Уәкілетті органның мөрі
Кен орнын игерудің техникалық жобасы
1. Жер қойнауын пайдаланушының атауы: ____________________________
2. Нормаланатын шығындар негіздемесі: ______________________________

4. При внесении изменений в план горных работ, которые затрагивают показатели нормируемых потерь, технические проекты разработки месторождений подлежат переутверждению.
5. Нормируемые потери при добыче твердых полезных ископаемых определяются в зависимости от конкретных горно-геологических условий, применяемых схем, способов и систем разработки месторождения.
6. Для месторождений, которые содержат несколько видов полезных ископаемых, данные о нормируемых потерях представляются по каждому виду полезных ископаемых, сведения о которых содержатся в Едином кадастре государственного фонда недр.
7. Уполномоченный орган по изучению недр в течение пятнадцати рабочих дней после представления технического проекта разработки месторождения с данными о нормируемых потерях и обосновывающих документов вправе направить недропользователю обоснованное возражение по размеру нормируемых потерь. В случае направления такого возражения в указанный срок нормируемые потери определяются уполномоченным органом по изучению недр самостоятельно на основании имеющихся данных о нормируемых потерях по аналогичным проектам либо исходя из ранее представленных сведений.
Приложение к Правилам
утверждения технических проектов
разработки месторождения в части
учета потерь при добыче
твердых полезных ископаемых
Форма
Утверждаю__________________
____________________________
(фамилия, имя и отчество
(при его наличии) дата
Место печати
уполномоченного органа
Технический проект разработки месторождения
1. Наименование недропользователя: _______________________________
2. Обоснование нормируемых потерь: ______________________________

3. Нормаланатын шығындардың техникалық-экономикалық есептеулері: ____
4. Нормаланатын шығындар туралы деректер:
р/с
Кен орнының атауы, әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан орны, келісімшарттың/лицензияның №___, күні_____
Пайдалы қазбаның түрі
Күнтізбелік жыл
Өндірудің жылдық көлемі, мың тонна/мың текше метр
Нормаланатын шығындар, % (мың тонна/мың текше метр)
1
2
3
4
5
6
Жер қойнауын пайдаланушы – басшы
________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
"____"____________20___ ж.
Жер қойнауын пайдаланушының мөрінің орны
(жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)

3. Технико-экономические расчеты нормируемых потерь: ______________
4. Данные о нормируемых потерях:
№ п/п
Наименование месторождения, местонахождение на административно- территориальной единице, №___ дата_____ контракта/лицензии
Вид полезного ископаемого
Календарный год
Годовой объем добычи, тысяч тонн/тысяч кубических метров
Нормируемые потери, % (тысяч тонн/тысяч кубических метров)
1
2
3
4
5
6
Недропользователь руководитель
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, дата)
"____"____________20___ г.
Место печати недропользователя
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)