Ақпарат берушілер кредиттік бюроларға беретін өзге де мәліметтерді айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 60 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 19 тамызда № 34944 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және 1-1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес ақпарат берушілер кредиттік бюроларға беретін өзге де мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер) айқындалсын.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және Мәліметтердің 2024 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін 4-тармағын және Мәліметтердің 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 6-тармағын қоспағанда, 2024 жылғы 20 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2024 жылғы 16 тамыздағы
№ 60 Қаулысына
қосымша
Ақпарат берушілер кредиттік бюроларға беретін өзге де мәліметтер
1. Осы Ақпарат берушiлер кредиттік бюроларға беретін өзге де мәліметтер "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 1-1) және 3-3) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер кредиттік бюроларға беретін өзге де мәліметтерді айқындайды.

Об определении иных сведений, предоставляемых поставщиками информации в кредитные бюро
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 60. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2024 года № 34944
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 и подпунктом 6) пункта 1-1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить прилагаемые иные сведения, предоставляемые поставщиками информации в кредитные бюро (далее - Сведения).
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 20 августа 2024 года, за исключением пункта 4 Сведений, который вводится в действие с 1 октября 2024 года, и пункта 6 Сведений, который вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 августа 2024 года № 60
Иные сведения, предоставляемые поставщиками информации в кредитные бюро
1. Настоящие иные сведения, предоставляемые поставщиками информации в кредитные бюро, разработаны в соответствии c Законом Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют иные сведения, предоставляемые в кредитные бюро поставщиками информации, указанными в подпунктах 1), 1-1) и 3-3) пункта 1 статьи 18 Закона.

2. Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредиторлар) жеке тұлғамен жасалған кәсіпкерлікті қызметті жүзеге асырумен байланысты емес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша кредиттік бюроларға:
1) қарыз алушының банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) жүгіну күні;
2) мынадай шешімдердің біреуін көрсете отырып, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабында және "Микроқаржылық қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабында белгіленген тәртіппен кредиторлардың өтінішті қарау нәтижелері:
банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарына ұсынылған өзгерістермен келісу туралы;
банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгерту жөніндегі қарсы ұсыныс туралы;
мұндай бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесін көрсете отырып, банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуден бас тарту туралы;
3) өтінішті қарау нәтижелері туралы кредитордың жауап берген күні;
4) жаңа банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың күні мен нөмірі, сондай-ақ оның берешегін өтеу үшін жаңа банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт жасалған банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың күні мен нөмірі;
5) мерзімі өткен берешек болған кезде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша жасалған соңғы төлем күні;
6) мерзімі өткен берешек болған кезде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша жасалған соңғы төлем сомасы;
7) заңды күшіне енген сот актісі, банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша берешекті өндіріп алу туралы атқарушылық жазба, банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша берешекті реттеу үшін не банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша берешекті өндіріп алу туралы сот актісін орындау үшін жасалған татуласу келісімі немесе дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісім (бар болса);
8) оған құқық (талап ету) берілген тұлғаның толық атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) сомасын, құқықтың (талап етудің) басқаға берілген күнін көрсете отырып, банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемелер бойынша құқықты (талап етуді) басқаға беру туралы;

2. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, (далее - кредиторы) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, заключенному с физическим лицом, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, предоставляют в кредитные бюро сведения о (об):
1) дате обращения заемщика с заявлением о внесении изменений в условия договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита (далее - заявление);
2) результатах рассмотрения кредиторами заявления, в порядке, установленном статьей 36 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и статьей 9-2 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", с указанием одного из следующих решений:
о согласии с предложенными изменениями в условия договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита;
о встречном предложении по изменению условий договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита;
об отказе в изменении условий договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита с указанием мотивированного обоснования причин такого отказа;
3) дате ответа кредитора о результатах рассмотрения заявления;
4) о дате и номере нового договора банковского займа и (или) договора о представлении микрокредита, а также дате и номере договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, для погашения задолженности которого заключен новый договор банковского займа и (или) договор о предоставлении микрокредита.
5) дате последнего платежа, произведенного по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, при наличии просроченной задолженности;
6) сумме последнего платежа, произведенного по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, при наличии просроченной задолженности;
7) вступивших в законную силу судебного акта, исполнительной надписи о взыскании задолженности по договору банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, мирового соглашения или соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации, заключенного для урегулирования задолженности по договору банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита либо для исполнения судебного акта о взыскании задолженности по договору банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита (при наличии);
8) уступке права (требования) по неисполненным обязательствам по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита с указанием полного наименования лица, которому уступлено право (требование), бизнес-идентификационного номера, суммы уступленного права (требования), даты уступки права (требования);

9) тараптардың келісімі бойынша өзге де мәліметтерді береді.
Осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер, егер мұндай төлем сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және төлем күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бір еселенген мөлшерінен асатын болса, кредиттік бюроларға ұсынылады.
Осы тармақтың 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша он екі айдан астам уақытқа мерзімі өткен берешек болатын жағдайда кредиттік бюроларға берілмейді.
3. Кредиторлар кредиттік бюроларға заңды тұлғамен және (немесе) дара кәсіпкермен жасалған банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша кредиттік бюроларға оған құқық (талап ету) берілген тұлғаның толық атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) сомасын, құқықтың (талап етудің) басқаға берілген күнін көрсете отырып, банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемелер бойынша құқықты (талап етуді) басқаға беру туралы мәліметтерді береді.
4. Коллекторлық агенттіктер "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабына сәйкес кредиттік бюроларға:
1) қарыз алушының банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгерту туралы өтінішпен (бұдан әрі – Өтініш) жүгіну күні;
2) мынадай шешімдердің біреуін көрсете отырып, колллекторлық агенттіктің Өтінішті қарау нәтижелері:
банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарына ұсынылған өзгерістермен келісу туралы;
банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгерту жөніндегі қарсы ұсыныс туралы;
мұндай бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесін көрсете отырып, банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгертуден бас тарту туралы;
3) коллекторлық агенттіктің Өтінішті қарау нәтижелері туралы жауап берген күні;
4) мерзімі өткен берешек болған кезде негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша соңғы төлем күні;
5) мерзімі өткен берешек болған кезде негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша соңғы төлем сомасы;
6) банктік қарыз шарттың және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың жасалған күні мен нөмірін, құқықты (талап етуді) басқаға беру күнін, толық атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) сомасын, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) нақты құнын көрсете отырып, құқықты (талап етуді) басқаға беру туралы шартқа сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талап етуді) басқаға берген тұлға туралы;

9) иные сведения по соглашению сторон.
Сведения, указанные в подпунктах 5) и 6) настоящего пункта, предоставляются в кредитные бюро если сумма такого платежа превышает однократный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату платежа.
Сведения, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 7) настоящего пункта, не предоставляются в кредитные бюро, в случае наличия просроченной задолженности по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита более двенадцати месяцев.
3. Кредиторы предоставляют в кредитные бюро по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, заключенному с юридическим лицом и (или ) индивидуальным предпринимателем, сведения об уступке права (требования) по неисполненным обязательствам по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита с указанием полного наименования лица, которому уступлено право (требование), бизнес-идентификационного номера, суммы уступленного права (требования), даты уступки права (требования).
4. Коллекторские агентства в соответствии со статьей 6-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" предоставляют в кредитные бюро сведения о (об):
1) дате обращения заемщика с заявлением об изменении условий исполнения обязательства по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита (далее - Заявление);
2) результатах рассмотрения коллекторским агентством Заявления, с указанием одного из следующих решений:
согласии с предложенными изменениями условий исполнения обязательства по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита;
встречных предложениях по изменению условий исполнения обязательства по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита;
отказе в изменении условий исполнения обязательства по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита с указанием мотивированного обоснования причин такого отказа;
3) дате ответа коллекторского агентства о результатах рассмотрения Заявления;
4) дате последнего платежа по основному долгу и (или) вознаграждению, при наличии просроченной задолженности;
5) сумме последнего платежа по основному долгу и (или) вознаграждению, при наличии просроченной задолженности;
6) лице, уступившем право (требование) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита согласно договору об уступке права (требования), с указанием даты и номера заключения договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, даты уступки права (требования), полного наименования, бизнес-идентификационного номера, суммы уступленного права (требования), фактической стоимости уступленного права (требования);

7) тараптардың келісімі бойынша өзге де мәліметтерді береді.
5. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде және (немесе) "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғамен жасалған банктік қарыз шарттар және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талап етулерді) сенімгерлік басқару шартының шеңберінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талап етулерді) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялар, банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша алынған құқықтарды (талап етулерді) аталған тұлғалар сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына бермеген жағдайда "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацында және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлғалар, сондай-ақ оларға жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттары, қарыз (кредит) шарттары мен микрокредит беру туралы шарттары бойынша құқықтар (талап етулер) берілген өзге де тұлғалар кредиттік бюроларға:
1) мерзімі өткен берешек болған кезде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша жасалған соңғы төлем күні;
2) мерзімі өткен берешек болған кезде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша жасалған соңғы төлем сомасы;
3) банктік қарыз шарттың және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың жасалған күні мен нөмірін, құқықты (талап етуді) басқаға беру күнін, толық атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) сомасын, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) нақты құнын көрсете отырып, құқықты (талап етуді) басқаға беру туралы шартқа сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талап етуді) басқаға берген тұлға туралы;
4) тараптардың келісімі бойынша өзге де мәліметтерді береді.
6. Кредиторларды қоспағанда, жеке тұлғаларға қарыздар (кредиттер) және (немесе) микрокредиттер берген және олар бойынша құқықтар (талап етулер) тоқтатылмаған ұйымдар кредиттік бюроларға:
1) мерзімі өткен берешек болған кезде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт және (немесе) қарыз (кредит) шарттары бойынша жасалған соңғы төлем күні;

7) иные сведения по соглашению сторон.
5. Сервисные компании, осуществляющие доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита в рамках договора доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, заключенного с лицом, указанным в части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и (или) части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – сервисные компании), лица, указанные в абзаце десятом части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в случае если полученные права (требования) по договору банковского займа и (или) по договору о предоставлении микрокредита не переданы данными лицами в доверительное управление сервисной компании, предоставляют в кредитные бюро сведения о (об):
1) дате последнего платежа, произведенного по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, при наличии просроченной задолженности;
2) сумме последнего платежа, произведенного по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, при наличии просроченной задолженности;
3) лице, уступившем право (требование) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита согласно договору об уступке права (требования), с указанием даты и номера заключения договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, даты уступки права (требования), полного наименования, бизнес-идентификационного номера, суммы уступленного права (требования), фактической стоимости уступленного права (требования);
4) иные сведения по соглашению сторон.
6. Организации, предоставившие займы (кредиты) и (или) микрокредиты физическим лицам, за исключением кредиторов, и по которым не прекращены права (требования), предоставляют в кредитные бюро сведения о (об):
1) дате последнего платежа, произведенного по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита и (или) договорам займа (кредита), при наличии просроченной задолженности;

2) мерзімі өткен берешек болған кезде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт және (немесе) қарыз (кредит) шарттары бойынша жасалған соңғы төлем сомасы;
3) банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың және (немесе) қарыз (кредит) шартының жасалған күні мен нөмірін, құқықты (талап етуді) басқаға беру күнін, толық атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) сомасын, басқаға берілген құқықтың (талап етудің) нақты құнын көрсете отырып, құқықты (талап етуді) басқаға беру туралы шартқа сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт және (немесе) қарыз (кредит) шарттары бойынша құқықты (талап етуді) басқаға берген тұлға туралы;
4) тараптардың келісімі бойынша өзге де мәліметтерді береді.

2) сумме последнего платежа, произведенного по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита и (или) договорам займа (кредита), при наличии просроченной задолженности;
3) лице, уступившем право (требование) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита и (или) договорам займа (кредита) согласно договору об уступке права (требования), с указанием даты и номера заключения договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита и (или) договора займа (кредита), даты уступки права (требования), полного наименования, бизнес-идентификационного номера, суммы уступленного права (требования), фактической стоимости уступленного права (требования);
4) иные сведения по соглашению сторон.