"Асыл тұқымды жануарларға өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 19 тамыздағы № 277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 тамызда № 34961 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды жануарларға өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31824 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды жануарларға өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тұқым стандарты – республикалық палаталар бекітетін тиiстi тұқымдағы асыл тұқымды жануарлардың фенотиптік, өнiмдiлiк және (немесе) өзге де көрсеткіштеріне қойылатын ең төмен талаптар.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Асыл тұқымды жануарларға өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу үшін асыл тұқымды жануарлар тиісті республикалық палата берген асыл тұқымдық мәртебесі немесе "Экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымдық өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тану тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-2/1078 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12857 болып тіркелген) сәйкес танылған экспорттаушы елдердің құзыретті органдары берген асыл тұқымдық куәлігі немесе оған балама құжаты болған жағдайда топқа әлеуетті асыл тұқымды тұқымдық жануар ретінде іріктеліп алынады.
4. Нақты шаруашылықта асыл тұқымды жануарларға өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу үшін топқа іріктеліп алынған әлеуетті асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны тиісті тұқым бойынша республикалық палатаның келісуі бойынша айқындалады.
5. Өз өнімділігі бойынша бағалау (сынақтар) жүргізу үшін топқа іріктеліп алынған асыл тұқымды жануарлар үшін шаруашылықішілік бірдейлендірудің (түгендеу нөмірі) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес бірдейлендірудің болуы қажет.";

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 27 "Об утверждении Правил проведения оценки (испытаний) племенных животных по собственной продуктивности"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2024 года № 34961
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 27 "Об утверждении Правил проведения оценки (испытаний) племенных животных по собственной продуктивности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31824) следующие изменения:
в Правилах проведения оценки (испытаний) племенных животных по собственной продуктивности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) стандарт породы – минимальные требования к фенотипическим, продуктивным и (или) иным показателям племенных животных соответствующей породы, утверждаемые республиканскими палатами.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Для проведения оценки (испытаний) племенных животных по собственной продуктивности племенные животные отбираются в группу в качестве потенциальных племенных животных-производителей при наличии племенного статуса, присвоенного соответствующей республиканской палатой или признанного в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-2/1078 "Об утверждении Положения о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12857) племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами страны-экспортера.
4. Численность потенциальных племенных животных-производителей, отобранных в группу для проведения оценки (испытаний) племенных животных по собственной продуктивности в конкретном хозяйстве, определяется по согласованию с республиканской палатой по соответствующей породе.
5. Для племенных животных, отобранных в группу для проведения оценки (испытаний) по собственной продуктивности, необходимо наличие внутрихозяйственной идентификации (инвентарный номер) и идентификации в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127).";

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өз өнімділігі бойынша бағалау (сынау) жүргізу үшін іріктеліп алынған етті тұқымды асыл тұқымды бұқашықтардың саны бір топта жас айырмашылығы 45 (қырық бес) күннен аспайтын 30-дан (отыз) 100-ге (жүз) дейінгі басты құрайды.
9. Етті тұқымды асыл тұқымды бұқашықтар іріктелгеннен кейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша бағалауға (сынауға) қою актісі жасалады.
Бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша бағалауға (сынауға) қою актісіне етті бағыттағы асыл тұқымды бұқашықтарды бағалау (сынау) жүргізілетін шаруашылық (бұдан әрі – шаруашылық) өкілі, тиісті тұқым бойынша республикалық палатаның өкілі және бонитер (классификатор) қол қояды.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Асыл тұқымды бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша бағалау (сынау) кезінде өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтардың тобы шегінде селекциялық индекстер сияқты белгілері бойынша есептеледі: 12 (он екі) айдағы тірідей салмағы; орташа тәуліктік өсімі; 1 (бір) кг өсімге жұмсалған азық шығындары; ет пішімдері .
18. Өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтардың тобы шегінде 12 (он екі) айдағы тірідей салмағының селекциялық индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ТССИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтардың тобы шегінде 12 (он екі) айдағы тірідей салмағының селекциялық индексі;
Б – өз өнімділігі бойынша бағаланған (сыналған) асыл тұқымды бұқашықтың белгісі (12 (он екі) айдағы тірідей салмағы);
Бор – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде белгінің орташа мәні (12 (он екі) айдағы тірідей салмағы).";
19-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде 1 (бір) кг өсімге жұмсалатын азық шығындарының селекциялық индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
АШСИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде 1 (бір) кг өсімге жұмсалатын азық шығындарының селекциялық индексі;
Б – өз өнімділігі бойынша бағаланған (сыналған) асыл тұқымды бұқашықтың белгісі (1 (бір) кг өсімге жұмсалатын азық шығыны);
Бор – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде белгінің орташа мәні (1 (бір) кг өсімге жұмсалатын азық шығыны).

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Количество племенных бычков мясных пород, отбираемых для проведения оценки (испытания) по собственной продуктивности, составляет от 30 (тридцати) до 100 (ста) голов в одной группе, с разницей в возрасте не более 45 (сорока пяти) дней.
9. После отбора племенных бычков мясных пород составляется акт постановки племенных бычков на оценку (испытание) по собственной продуктивности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Акт постановки бычков на оценку (испытание) по собственной продуктивности подписывается представителем хозяйства, где будет проводиться оценка (испытание) племенных бычков мясных пород (далее – хозяйство), представителем республиканской палаты по соответствующей породе и бонитером (классификатором).";
пункты 17, 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"17. При оценке (испытании) племенных бычков по собственной продуктивности в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности рассчитываются селекционные индексы по следующим признакам: живой массе в 12 (двенадцать) месяцев; среднесуточному приросту; затратам корма на 1 (один) кг прироста; мясным формам.
18. Селекционный индекс живой массы в 12 (двенадцать) месяцев в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности рассчитывается по следующей формуле:
где:
СИЖ – селекционный индекс живой массы в 12 (двенадцать) месяцев в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
П – признак (живая масса в 12 (двенадцать) месяцев) оцененного (испытанного) племенного бычка по собственной продуктивности;
Пс – среднее значение признака (живая масса в 12 (двенадцать) месяцев) в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности.
19. Селекционный индекс среднесуточного прироста в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности рассчитывается по следующей формуле:
где:
СИСП – селекционный индекс среднесуточного прироста в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
П – признак (среднесуточный прирост за период оценки (испытания)) оцененного (испытанного) племенного бычка по собственной продуктивности;
Пс – среднее значение признака (среднесуточный прирост за период оценки (испытания)) в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности.
20. Селекционный индекс затрат корма на 1 (один) кг прироста в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности рассчитывается по следующей формуле:
где:
СИЗК – селекционный индекс затрат корма на 1 (один) кг прироста в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
П – признак (затраты корма на 1 (один) кг прироста) оцененного (испытанного) племенного бычка по собственной продуктивности;
Пс – среднее значение признака (затраты корма на 1 (один) кг прироста) в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности.

21. Өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегіндегі ет пішімдерінің селекциялық индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЕПСИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтардың селекциялық тобы шегіндегі ет пішімдерінің селекциялық индексі;
Б – өз өнімділігі бойынша бағаланған (сыналған) асыл тұқымды бұқашықтың белгісі (ет пішімдері);
Бор – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде белгінің орташа мәні (ет пішімдері).
22. Асыл тұқымды бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша бағалау (сынау) кезінде кешенді селекциялық индексті (КСИ) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
КСИ – кешенді селекциялық индекс;
0,25 – әрбір селекциялық белгінің коэффициенті;
ТССИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде 12 (он екі) айдағы тірідей салмағының селекциялық индексі;
ТӨСИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде орташа тәуліктік өсімнің селекциялық индексі;
АШСИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегінде 1 (бір) кг өсімге жұмсалатын азық шығындарының селекциялық индексі;
ЕПСИ – өз өнімділігі бойынша бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтар тобы шегіндегі ет пішімдерінің селекциялық индексі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 11 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 19 тамыздағы
№ 277 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды жануарларға
өз өнімділігі бойынша бағалау
(сынақтар) жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Асыл тұқымды бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша бағалауға (сынауға) қою актісі
___________________ 20__ жылғы "____"________
Актінің жасалған орны
Біз, төменде қол қойғандар, _______________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымдары, аты және әкесінің аты (бар болса), тегі)
20__ жылғы "__" ________ ____________________
____________________________________________________________________
(облыстың, ауданның, шаруашылықтың атауы)
_______________ тұқымындағы _____бас асыл тұқымды бұқашықты өз өнімділігі
бойынша бағалауға (сынауға) қою үшін іріктеу және өлшеу жүргізілгені туралы осы
актіні жасадық. Өз өнімділігі бойынша бағалауға (сынауға) қойылған асыл тұқымды
бұқашықтардың тізімдемесі қоса беріледі.
____________________ ________ __________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегі)
____________________ _________ __________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегі)
____________________ ________ __________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегі)
Асыл тұқымды бұқашықтарды
өз өнімділігі бойынша
бағалауға (сынауға) қою актісіне
қосымша
Нысан
Өз өнімділігі бойынша бағалауға (сынауға) қойылған асыл тұқымды бұқашықтардың тізімдемесі
____________________________________________________________________
(облыстың, ауданның, шаруашылықтың атауы)
Асыл тұқымды жануарлардың тұқымы: ______________ 20___ жылғы "__" _______
Р/с
Жануардың бірдейлендіру нөмірі
Түгендеу нөмірі
Туған күні
Тірідей салмағы, килограмм
1.
2
3
4
5
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 19 тамыздағы
№ 277 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымды жануарларға
өз өнімділігі бойынша бағалау
(сынақтар) жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтардың ұрығын бағалау актісі
______________________ 20__ жылғы "____"________
Актінің жасалған орны
Біз, төменде қол қойғандар, ________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымдары, аты және әкесінің аты (бар болса), тегі)
20__ жылғы "__" ________ _____________________________________________
____________________________________________________________________
(облыстың, ауданның, шаруашылықтың атауы)
_______________ тұқымындағы _________ бас өз өнімділігі бойынша
бағаланатын (сыналатын) асыл тұқымды бұқашықтардан ұрықтың алынғаны және
жаңадан алынған ұрықтың сапасын бағалау жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Өз өнімділігі бойынша бағалауға (сынауға) қойылған асыл тұқымды бұқашықтардың
тізімдемесі қоса беріледі.
____________________ ________________
__________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегі)
____________________ ______________________________ _____________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегі)
Бағаланатын (сыналатын)
асыл тұқымды бұқашықтардың
ұрығын бағалау актісіне
қосымша
Нысан
Өз өнімділігі бойынша бағалаудағы (сынаудағы) бұқашықтардың тізімдемесі _________________________________________________________________ (облыстың, ауданның, шаруашылықтың атауы)
Жануарлардың тұқымы: ___________ 20__ жылғы "__" _____
Р/с
Лақап аты, бірдейлендіру нөмірі
Туған күні
Ұрықтың көрсеткіштері
Ұрықтың сыртқы түрі
Шәуеттің концентрациясы, миллион/миллилитр
Шәуеттің белсенділігі, балл
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 19 тамыздағы
№ 277 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды жануарларға
өз өнімділігі бойынша бағалау
(сынақтар) жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Асыл тұқымды бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша бағалау (сынау) нәтижелері туралы есеп (____________________ тұқымы бұқашықтары) ____________________________________ (облыстың, ауданның, шаруашылықтың атауы)
Р/с №
Бұқашықтардың бірдейлендіру нөмірі
туған күні
әкесі
енесі
Сынақтың басындағы тірідей салмағы, килограмм
12 (он екі) айлық жастағы тірідей салмағы
Сынақ кезеңіндегі орташа тәуліктік өсім
килограмм
индексі
грамм
индекс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Тіршілкі ету кезіндегі ет пішімдерін бағалау
Тірідей салмақтың 1 (бір) килограмына жұмсалғаны
Кешенді селекциялық индекс
Шәуеттің белсенділігі, балл
Ұманың орамы, сантиметр
Сегізкөз биіктігі, сантиметр
балл
индексі
азық бірлігі
индексі
11
12
13
14
15
16
17
18

21. Селекционный индекс мясных форм в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности рассчитывается по следующей формуле:
где:
СИМФ – селекционный индекс мясных форм в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
П – признак (мясные формы) оцененного (испытанного) племенного бычка по собственной продуктивности;
Пс – среднее значение признака (мясные формы) в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности.
22. Вычисление комплексного селекционного индекса при оценке (испытании) племенных бычков по собственной продуктивности проводится по следующей формуле:
где:
КСИ – комплексный селекционный индекс;
0,25 – коэффициент каждого селекционного индекса;
СИЖ – селекционный индекс живой массы в 12 (двенадцать) месяцев в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
СИСП – селекционный индекс среднесуточного прироста в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
СИЗК – селекционный индекс затрат корма на 1 (один) кг прироста в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности;
СИМФ – селекционный индекс мясных форм в пределах группы оцениваемых (испытываемых) племенных бычков по собственной продуктивности.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего и четвертого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 11 сентября 2024 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 августа 2024 года № 277
Приложение 1
к Правилам проведения оценки
(испытаний) племенных животных
по собственной продуктивности
Форма
Акт постановки племенных бычков на оценку (испытание) по собственной продуктивности
______________________
Место составления акта
"____"________20__ года
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________
__________________________________________________________________
(должности, фамилии, имена и отчества (при их наличии))
______________, составили настоящий акт о том, что "__" ________ 20__ года
был проведен отбор и взвешивание племенных бычков _______________ породы
для постановки их на оценку (испытание) по собственной продуктивности
в количестве ____ голов в ___________________________________________
(наименование хозяйства, района, области)
Опись племенных бычков, поставленных на оценку (испытание) по собственной
продуктивности прилагается.
______________ ________ __________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________ __________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение
к акту постановки племенных
бычков на оценку (испытание)
по собственной продуктивности
Форма
Опись племенных бычков, поставленных на оценку (испытание) по собственной продуктивности
__________________________________________________________
(наименование хозяйства, района, области)
Порода племенных животных: ___________________ "__" _______20___ года
№ п/п
Идентификационный номер животного
Инвентарный номер
Дата рождения
Живая масса, килограмм
1
2
3
4
5
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 августа 2024 года № 277
Приложение 5
к Правилам проведения оценки
(испытаний) племенных животных
по собственной продуктивности
Форма
Акт оценки семени оцениваемых (испытываемых) племенных бычков
______________________
Место составления акта
"____"________20__ года
Мы, нижеподписавшиеся, _______________________________________
______________________________________________________________
(должности, фамилии, имена и отчества (при их наличии))
______________, составили настоящий акт о том, что "__" _______ 20___ года
провели взятие семени и оценку качества свежеполученной семени у бычков
___________________ породы, оцениваемых (испытываемых) по собственной
продуктивности, в количестве _______ голов в _________________________
_________________________________________________________________
(наименование хозяйства, района, области)
Опись племенных бычков на оценке (испытании) по собственной продуктивности
прилагается.
______________ __________ ________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________ __________ ________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение к акту
оценки семени оцениваемых
(испытываемых) племенных бычков
Форма
Опись племенных бычков на оценке (испытании) по собственной продуктивности
____________________________________________________________
(наименование хозяйства, района, области)
Порода животных: ___________ "__" ______ 20__ год
№ п/п
Кличка, идентификационный номер
Дата рождения
Показатели семени
Внешний вид семени
Концентрация спермиев, миллион/миллилитр
Активность спермиев, балл
2
3
4
5
6
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 августа 2024 года № 277
Приложение 6
к Правилам проведения оценки
(испытаний) племенных животных
по собственной продуктивности
Форма
Отчет о результатах оценки (испытания) племенных бычков по собственной продуктивности
(бычки __________________ породы)
______________________________________________________________
(наименование хозяйства, района, области)
№ п/п
Идентификационный номер племенных бычков
Дата рождения
Отец
Мать
Живая масса на начало оценки (испытания), килограмм
Живая масса в 12 месяцев
Средний суточный прирост за период испытания
килограмм
индекс
грамм
индекс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжения таблицы
Прижизненная оценка мясных форм
Затрачено на 1 килограмм прироста живой массы
Комплексный селекционный индекс
Активность спермиев, балл
Обхват мошонки, сантиметр
Высота в крестце, сантиметр
балл
индекс
кормовых единиц
индекс
11
12
13
14
15
16
17
18