Деректер өнімінің меншік иелерін немесе иеленушілерін деректер өнімдерін берушілер тізіліміне енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 20 тамыздағы № 25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 тамызда № 34965 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 4-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Деректер өнімінің меншік иелерін немесе иеленушілерін деректер өнімдерін берушілер тізіліміне енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыста басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 20 тамыздағы
№ 25
Деректер өнімінің меншік иелерін немесе иеленушілерін деректер өнімдерін берушілер тізіліміне енгізу қағидалары
1. Осы Деректер өнімінің меншік иелерін немесе иеленушілерін деректер өнімдерін берушілер тізіліміне енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 4-1-тармағына сәйкес әзірленді және деректер өнімдерін берушілер тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил включения собственников или владельцев продукта данных в реестр поставщиков продуктов данных
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 августа 2024 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2024 года № 34965.
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила включения собственников или владельцев продукта данных в реестр поставщиков продуктов данных согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
Приложение
к приказу Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 20 августа 2024 года № 25
Правила включения собственников или владельцев продукта данных в реестр поставщиков продуктов данных
1. Настоящие Правила включения собственников или владельцев продукта данных в реестр поставщиков продуктов данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4-1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок ведения реестра поставщиков продуктов данных.

2. Деректер өнімдерін берушілер тізіліміне деректер өнімдерінің меншік иелері немесе иеленушілері кіреді.
3. Деректер өнімдерін берушілер тізілімін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық түрде қалыптастырады.
4. Тараптардың жасасқан әкімшілік дереккөздерге жатпайтын балама деректерді олардың меншік иелері немесе иеленушілері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға өтеусіз негізде ұсыну туралы келісімі деректер өнімдерін берушілердің тізіліміне енгізу үшін негіз болып табылады.
5. Деректер өнімдерін берушілер тізілімін жүргізу мыналарды қамтиды:
1) деректер өнімінің меншік иелері немесе иеленушілері туралы мәліметтерді қосу;

2. В реестр поставщиков продуктов данных включаются собственники или владельцы продукта данных.
3. Реестр поставщиков продуктов данных формируется в электронном виде ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики на государственном и русском языках по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Основанием для включения в реестр поставщиков продуктов данных является заключенное соглашение сторон о представлении альтернативных данных их собственниками или владельцами, не относящимися к административным источникам, в уполномоченный орган в области государственной статистики на безвозмездной основе.
5. Ведение реестра поставщиков продуктов данных включает в себя:
1) включение сведений о собственниках или владельцах продукта данных;

2) деректер өнімдерін берушілер туралы мәліметтерді өзектілендіру (жаңарту);
3) деректер өнімдерінің сипаттамалары туралы мәлімет.
6. Деректер өнімдерін берушілер тізіліміндегі мәліметтерді өзектілендіру (жаңарту) төменде келтірілген жағдайлардың бірі орын алған жағдайда жүзеге асырылады:
1) Тараптардың бұрын жасасқан әкімшілік дереккөздерге жатпайтын балама деректерді олардың меншік иелері немесе иеленушілері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға өтеусіз негізде ұсыну туралы келісіміне қосымша келісім жасасу (бұдан әрі - келісім);

2) актуализацию (обновление) сведений о поставщиках продуктов данных;
3) сведения о характеристиках продуктов данных.
6. Актуализация (обновление) сведений в реестре поставщиков продуктов данных, происходит при возникновении одного из нижеприведенных случаев:
1) заключение дополнительного соглашения к ранее заключенному сторонами соглашению о представлении альтернативных данных их собственниками или владельцами, не относящимися к административным источникам, в уполномоченный орган в области государственной статистики на безвозмездной основе (далее – соглашение);

2) бұрын жасалған келісімнің қолданылуын тоқтату;
3) деректер өнімдерін берушілер тізілімінің атрибуттарын өзгерту (деректер өнімінің меншік иелерінің немесе иеленушілерінің атауы, келісім нөмірі және күні, деректер өнімдерінің атауы, деректер өнімдерін өндіру уақыты мен кезеңділігі, деректер өнімдерін пайдалану нысаны).
7. Деректер өнімдерін берушілер туралы мәліметтерді өзектілендіру (жаңарту) тараптардың әкімшілік дереккөздерге жатпайтын балама деректерді олардың меншік иелері немесе иеленушілері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға өтеусіз негізде ұсыну туралы келісім жасалған (өзгертілген) күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

2) прекращение действия заключенного ранее соглашения;
3) изменение атрибутов реестра поставщиков продуктов данных (наименования собственника или владельца продукта данных, номера и дата заключенного соглашения, наименования продуктов данных, срок и периодичность выпуска продуктов данных, форма использования продуктов данных).
7. Актуализация (обновление) сведений о поставщиках продуктов данных, производится в течение двух рабочих дней со дня заключения (изменения) соглашения сторон о представлении альтернативных данных их собственниками или владельцами, не относящимися к административным источникам, в уполномоченный орган в области государственной статистики на безвозмездной основе.