Білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 949, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 29 тамыздағы № 121/қе, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының 2024 жылғы 29 тамыздағы № 11-149, Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 659 және Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 338 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 29 тамызда № 35009 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 50-1-бабының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау мемлекеттік органдар басшыларының жетекшілік ететін орынбасарларына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық мүдделі мемлекеттік органдарға, лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы
С. Исабеков
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 121/қе,
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет
қызметінің Бастығы
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 11-149,
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 659,
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 338 мен
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 949 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидалары

Об утверждении Правил конкурсного отбора военнослужащих срочной службы для получения образовательных льгот
Совместный приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 949, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 121/қе, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 11-149, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 659 и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2024 года № 35009.
В соответствии с подпунктами 1) и 2) статьи 50-1 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила конкурсного отбора военнослужащих срочной службы для получения образовательных льгот.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителей руководителей государственных органов.
4. Настоящий совместный приказ довести до заинтересованных государственных органов, должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
__________ Е. Сагимбаев
Начальник Cлужбы
государственной охраны
Республики Казахстан
__________С. Исабеков
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ Е. Саденов
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
__________ Ч. Аринов
Министр обороны
Республики Казахстан
__________ Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Утверждены
совместным приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 29 августа 2024 года № 121/қе,
Начальник Cлужбы
государственной охраны
Республики Казахстан
от 29 августа 2024 года № 11-149,
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 августа 2024 года № 659,
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 августа 2024 года № 338
и Министр обороны
Республики Казахстан
от 29 августа 2024 года № 949
Правила конкурсного отбора военнослужащих срочной службы для получения образовательных льгот

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жоғары әскери, арнаулы оқу орнына (бұдан әрі – ЖӘАОО), сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және педагогикалық білім беру бағдарламаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген квота шегінде жоғары білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) оқуға түсуге білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді (бұдан әрі – әскери қызметшілер) конкурстық іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімші – "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуі мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі;
2) бөлім – мерзімді қызмет әскери қызметшілері әскери қызмет өткеретін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімі, аумақтық бөлімшесі, мекемесі, ведомстволық бағынысты ұйымы, әскери басқару органы және басқа да бөлімшелері;
3) бөлімше командирі – взводқа қолбасшылықты жүзеге асыратын лауазымды адам және оған тең лауазымды адамдар, құрылымдық бөлімше, аумақтық бөлімше немесе ведомстволық бағынысты ұйым бастығы;
4) мүдделі мемлекеттік органдар – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
5) уәкілетті орган – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган.
3. Конкурстық іріктеу бір кезеңде (көктемгі немесе күзгі) әскерге шақырылған әскери қызметшілер арасында өткізіледі.
4. Конкурстық іріктеуге қатысу үшін әскери қызметшілер білім беру бағдарламаларының тобын, ЖЖОКБҰ-ны және (немесе) ЖӘАОО-ны көрсетіп, бөлім командирінің атына еркін нысанда баянат береді.
Әскери қызметшіні ауыстыру кезінде баянаттың көшірмесі жаңа қызмет орнына жіберіледі.
5. Әскери қызметшілерді конкурстық іріктеуді ұйымдастыру мен жүргізуді бақылау бөлім командирінің жауынгерлік даярлық мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктеледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бөлімінде – бөлім командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыс мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бөлімінде – бөлім командирінің (аумақтық бөлімше немесе ведомстволық бағынысты ұйым басшысының) бұйрығымен айқындалған лауазымды адамға.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного отбора военнослужащих срочной службы для получения образовательных льгот (далее – Правила) определяют порядок конкурсного отбора военнослужащих срочной службы (далее – военнослужащие) для получения образовательных льгот на поступление в высшие военные, специальные учебные заведения (далее – ВВСУЗы), а также организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) по образовательным программам высшего образования в пределах квот, установленных законодательством Республики Казахстан, за исключением образовательных программ медицинского, фармацевтического и педагогического образования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) администратор – структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, курирующее вопросы функционирования информационной системы "Срочники 2.0";
2) часть – воинская часть, территориальное подразделение, учреждение, подведомственная организация, орган военного управления и другие подразделения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в которых проходят воинскую службу военнослужащие срочной службы;
3) командир подразделения – должностное лицо, осуществляющее командование взводом и равные ему должностные лица, начальник структурного подразделения, территориального подразделения или подведомственной организации;
4) заинтересованные государственные органы – Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
5) уполномоченный орган – уполномоченный орган в области науки и высшего образования.
3. Конкурсный отбор проводится среди военнослужащих одного периода призыва (весеннего или осеннего).
4. Военнослужащие, для участия в конкурном отборе, в произвольной форме подают рапорт на имя командира части, с указанием группы образовательных программ, ОВПО и (или) ВВСУЗа.
При переводе военнослужащего, копия рапорта пересылается к новому месту службы.
5. Организация и контроль проведения конкурсного отбора военнослужащих возлагается на заместителя командира части, курирующего вопросы боевой подготовки.
В частях Службы государственной охраны Республики Казахстан – на заместителя командира части, курирующего вопросы воспитательной и социально-правовой работы.
В частях Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – на должностных лиц, определяемых приказом командира части (руководителя территориального подразделения или подведомственной организации).

2-тарау. Мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді медициналық, фармацевтикалық және педагогикалық білім беру бағдарламаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген квота шегінде жоғары білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына және жоғары әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға түсу үшін конкурстық іріктеу тәртібі
6. Әскери қызметшілерді ЖЖОКБҰ-ға және ЖӘАОО-ға оқуға түсу үшін конкурстық іріктеу әскери қызметшінің мынадай көрсеткіші бойынша жүргізіледі:
1) жауынгерлік даярлық бағдарламасын меңгеру деңгейі бойынша;
2) жеке тәртіптілігін бағалау нәтижесі бойынша;
3) арнайы міндеттерді орындау нәтижесі бойынша;
4) психологиялық дайындықты бағалау нәтижесі бойынша;
5) оқуға дайын болуын айқындау мәніне тестілеу нәтижесі бойынша.
7. Бөлімше командирі қолда бар есепке алу құжаттарынан (взводтың жауынгерлік даярлығын есепке алу журналы, көтермелеудің немесе жазаның болуы туралы қызметтік карточка, психологиялық зерттеу нәтижесі) әскери қызметшінің көрсеткіші нәтижесін ай сайын "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесіне енгізеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бөлімінде – кадр бөлімшесінің лауазымды адамдары.
8. Жауынгерлік даярлық бағдарламасын меңгеру деңгейі ай сайын жауынгерлік даярлық пәні бойынша ағымдағы бағалау және бақылау және қорытынды тексеру барысында алынған бағалау нәтижесі бойынша айқындалады.
Әскери қызметшінің барлық жауынгерлік даярлық пәні бойынша ағымдағы баға рейтингісі ай сайын шығарылады (есепке алу взводтың (бөлімшенің) жауынгерлік даярлығын есепке алу журналында және "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінде жүргізіледі).
Мамандық бойынша даярлық және бөлімшелерді шоғырландыру барлық оқу пәні бойынша ай сайынғы бағаларды жинақтау және оларды пәндер санына бөлу арқылы бағаланады.
Ағымдағы рейтинг оқу кезеңінің соңында әр айдағы орташа балдарды жинақтау және оларды оқу айының санына бөлу арқылы есептеледі.
Қорытынды (бақылау) тексеру барысында алынған баға рейтингісі тексеруге шығарылған пән бойынша сынақ бағаларынан айқындалады және барлық тапсырылатын пән бойынша алынған бағалардан орташа арифметикалық мәнді шығару арқылы есептеледі.
Әскери қызметшінің жауынгерлік даярлық бағдарламасын меңгеру деңгейі үшін қорытынды рейтингісі ағымдағы рейтингісін (Ар) және бақылап тексеру (Рбт) және қорытынды тексеру (Рқт) үшін сараланған орташа баға нәтижесін қосу арқылы есептеледі.
ҚБ = Ар + Рбт + Рқт,
мұнда ҚБ – жауынгерлік даярлық бағдарламасын меңгеру деңгейі үшін қорытынды балл.

Глава 2. Порядок конкурсного отбора военнослужащих срочной службы для поступления в организации высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам высшего образования в пределах квот, установленных законодательством Республики Казахстан, за исключением образовательных программ медицинского, фармацевтического и педагогического образования и высшие военные, специальные учебные заведения
6. Конкурсный отбор военнослужащих для поступления в ОВПО и ВВСУЗы проводится по следующим показателям военнослужащего:
1) по уровню освоения программы боевой подготовки;
2) по результатам оценки личной дисциплинированности;
3) по результатам исполнения специальных обязанностей;
4) по результатам оценки психологической готовности;
5) по результатам тестирования на предмет определения готовности к обучению.
7. Результаты показателей военнослужащего ежемесячно вносятся в информационную систему "Срочники 2.0" командиром подразделения из имеющихся учетных документов (журнал учета боевой подготовки взвода, служебная карточка о наличии поощрений или взысканий, результаты психологических исследований).
В частях Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – должностными лицами кадровых подразделений.
8. Уровень освоения программы боевой подготовки определяется по результатам текущих оценок по предметам боевой подготовки ежемесячно и оценок, полученных в ходе контрольной и итоговой проверок.
Ежемесячно выводится рейтинг текущих оценок военнослужащего по всем предметам боевой подготовки (учет ведется в журнале учета боевой подготовки взвода (подразделения) и в информационной системе "Срочники 2.0").
Подготовка по специальности и слаживание подразделений оценивается путем суммирования ежемесячных оценок по всем предметам обучения и делением их на количество предметов.
Текущий рейтинг рассчитывается в конце периода обучения путем суммирования средних баллов за каждый месяц и деления их на количество месяцев обучения.
Рейтинг оценок, полученных в ходе итоговой (контрольной) проверки, определяется из оценок за зачеты по предметам, вынесенным на проверку и вычисляется путем выведения среднего арифметического значения из полученных оценок по всем сдаваемым предметам.
Итоговый рейтинг военнослужащего за уровень освоения программы боевой подготовки высчитывается путем сложения текущего рейтинга (Тр) и результатов средневзвешенных оценок за контрольную проверку (Ркп) и итоговую проверку (Рип).
ИБ = Тр + Ркп + Рип,
где ИБ – итоговый балл за уровень освоения программы боевой подготовки.

9. Әскери қызметшінің жеке тәртіптілігін бағалау ай сайын мынадай бағалау шәкілі бойынша айқындалады:
5 балл – әскери қызметші тәртіптік теріс қылық жасаған жоқ, айдың қорытындысы бойынша әскери тәртіп бойынша жақсы жағынан байқалды;
4 балл – әскери қызметші тәртіптік теріс қылық жасаған жоқ;
3 балл – әскери қызметші 1-еуден артық емес елеусіз тәртіптік теріс қылыққа жол берген;
2 балл – әскери қызметші 2-еуден артық емес елеусіз тәртіптік теріс қылыққа жол берген;
1 балл – әскери қызметші 3-еуден артық емес елеусіз тәртіптік теріс қылыққа жол берген;
0 балл – әскери қызметші 3-тен астам елеусіз тәртіптік теріс қылыққа жол берген.
Мерзімді әскери қызметтің барлық кезеңі үшін жеке тәртіптілікті бағалаудың қорытынды нәтижесі ай сайынғы бағаларды жинақтау арқылы айқындалады.
10. Әскери қызметшілердің арнайы міндеттері заңнамада белгіленген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік органдарында әскери қызмет өткерудің ерекшеліктерін ескеріп, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.
Арнайы міндеттердің орындалуын бағалау ай сайын мынадай бағалау шәкілі бойынша бағаланады:
5 балл – әскери қызметшіде арнайы міндеттерді орындау бойынша ескертуі жоқ, айдың қорытындысы бойынша жақсы жағынан байқалды;
4 балл – әскери қызметшіде арнайы міндеттерді орындау бойынша ескертуі жоқ;
3 балл – әскери қызметші арнайы міндеттерді орындау кезінде 1-еуден артық емес ескертуге жол берген;
2 балл – әскери қызметші арнайы міндеттерді орындау кезінде 2-еуден артық емес ескертуге жол берген;
1 балл – әскери қызметші арнайы міндеттерді орындау кезінде 3-еуден артық емес ескертуге жол берген;
0 балл – әскери қызметші арнайы міндеттерді орындау кезінде 3-тен астам ескертуге жол берген.
Мерзімді әскери қызметтің барлық кезеңі үшін арнайы міндеттердің орындалуын бағалаудың қорытынды нәтижесі ай сайынғы бағаларды жинақтау арқылы айқындалады.
11. Психологиялық дайындықты бағалау мынадай бағалау шәкілі бойынша жүзеге асырылады:
5 балл – нервтік-психикалық тұрақтылық (бұдан әрі – НПТ) және бейімделу қабілеті (бұдан әрі – БҚ) деңгейі жоғары;
3 балл – НПТ және БҚ деңгейі орташа;
2 балл – НПТ және БҚ деңгейі төмен;
1 балл – әскери қызметші 3 айдан астам динамикалық бақылау тобында болған кезде.
Психологиялық дайындықты бағалаудың қорытынды нәтижесі мерзімді әскери қызметтің барлық кезеңі үшін бір рет айқындалады.
12. Оқуға дайын болуын айқындау мәніне тестілеу 2 бейінді пән бойынша жүзеге асырылады.

9. Оценка личной дисциплинированности военнослужащего определяется ежемесячно по следующей оценочной шкале:
5 баллов – военнослужащий не имеет дисциплинарных проступков, по итогам месяца отмечен в лучшую сторону по воинской дисциплине;
4 балла – военнослужащий не имеет дисциплинарных проступков;
3 балла – военнослужащим допущено не более 1 незначительного дисциплинарного проступка;
2 балла – военнослужащим допущено не более 2 незначительных дисциплинарных проступков;
1 балл – военнослужащим допущено не более 3 незначительных дисциплинарных проступков;
0 баллов – военнослужащим допущено более 3 незначительных дисциплинарных проступков.
Итоговый результат оценки личной дисциплинированности за весь период срочной воинской службы определяется путем суммирования ежемесячных оценок.
10. Специальные обязанности военнослужащих определяются в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон), с учетом особенностей прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, специальных государственных органах Республики Казахстан, установленных законодательством.
Оценка исполнения специальных обязанностей оценивается ежемесячно по следующей оценочной шкале:
5 баллов – военнослужащий не имеет замечаний по исполнению специальных обязанностей, по итогам месяца отмечен в лучшую сторону;
4 балла – военнослужащий не имеет замечаний по исполнению специальных обязанностей;
3 балла – военнослужащим при исполнении специальных обязанностей допущено не более 1 замечания;
2 балла – военнослужащим при исполнении специальных обязанностей допущено не более 2 замечаний;
1 балл – военнослужащим при исполнении специальных обязанностей допущено не более 3 замечаний;
0 баллов – военнослужащим при исполнении специальных обязанностей допущено более 3 замечаний.
Итоговый результат оценки исполнения специальных обязанностей за весь период срочной воинской службы определяется путем суммирования ежемесячных оценок.
11. Оценка психологической готовности осуществляется, по следующей оценочной шкале:
5 баллов – высокий уровень нервно-психической устойчивости (далее – НПУ) и адаптационных способностей (далее – АС);
3 балла – средний уровень НПУ и АС;
2 балл – низкий уровень НПУ и АС;
1 балл – при нахождении военнослужащего в группе динамического наблюдения свыше 3 месяцев.
Итоговый результат оценки психологической готовности оценивается один раз за весь период срочной воинской службы.
12. Тестирование на предмет определения готовности к обучению осуществляется по 2 профильным предметам.

13. Бейінді пәндер Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес білім беру бағдарламаларының таңдалған тобына байланысты айқындалады.
14. Білім беру бағдарламалары тобын және ЖЖОКБҰ-ны таңдау уәкілетті орган бекітетін жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлуге сәйкес жүзеге асырылады.
15. Конкурстық іріктеуге қатысатын әскери қызметшілерге әскери қызмет міндеттерін орындаудан бос уақытта тестілеу тапсыруға дайындалу мүмкіндігі беріледі.
16. Тестілеу электрондық форматта мерзімді әскери қызмет басталғаннан бастап 6 айдан ерте емес, уәкілетті органмен келісілген кезеңде және мерзімді әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін 2 аптадан кешіктірілмей өткізіледі.
17. Әкімші уәкілетті органмен тестілеу кезеңін келіседі және оларды тиісті мүдделі мемлекеттік органдар арқылы бөлім командирлеріне жеткізеді.
18. Бөлімдер әскерге шақыру кезеңіне (көктемгі, күзгі) және қызмет ерекшелігіне сәйкес тестілеуден өтетін адам саны, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, тапсыру тілі, күні көрсетілген тестілеуден өту кестесін жасайды және әкімшіге жібереді.
19. Әкімші алынған мәліметтерді жинақтайды және тестілеу басталғанға дейін 7 жұмыс күнінен кешіктірмей оларды тестілеу кезеңін, тестілеуден өтетін адам санын және бөлім орналасқан жерді көрсетіп, уәкілетті органға жібереді.
20. Тестілеуді электрондық форматта өткізу үшін әрбір бөлімде жұмыс орны жабдықталады, тестілеу процесі бейнетіркеумен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте тестілеу процесінің бейнежазбасы күнтізбелік жыл бойы сақталады.
21. Тестілеуден өтетін адамның жеке басын сәйкестендіру ЖСН бойынша жүргізіледі және мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
биометриялық сәйкестендіру арқылы;
адамның бет-бейнесінің көлемдік-кеңістіктік пішіні арқылы (FaceID);
ЭЦҚ арқылы.
22. Тестілеуді өткізу үшін тест сұрақтарының базасын әкімші мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді.
23. Бөлімде тестілеу процесінің сақталуын бақылау мақсатында, сондай-ақ тестілеу кезеңінде академиялық адалдық қағидаттарының сақталуын қамтамасыз ету үшін комиссия құрылады.
24. Комиссия төрағасы бөлім командирінің орынбасарлары қатарынан тағайындалады. Комиссия құрамына бөлімнен өкілдер және ведомстволық бағынысты жергілікті әскери полиция органдарының өкілдері (бар болса) енгізіледі.
Бақылаушылар ретінде басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың қызметкерлері, азаматтық қоғам институттарының және (немесе) үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері тартылады.

13. Профильные предметы определяются в зависимости от выбранной группы образовательных программ, в соответствии с приложением 1 к Правилам проведения единого национального тестирования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173).
14. Выбор группы образовательных программ и ОВПО осуществляется согласно утверждаемого уполномоченным органом распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим образованием.
15. Военнослужащим, участвующим в конкурсном отборе, в свободное от исполнения обязанностей воинской службы время предоставляется возможность подготовки к сдаче тестирования.
16. Тестирование проводится в электронном формате не ранее 6 месяцев от начала срочной воинской службы, в периоды, согласованные с уполномоченным органом и не позднее чем за 2 недели до окончания срока срочной воинской службы.
17. Администратор согласовывает с уполномоченным органом периоды тестирования и доводит их до командиров частей через заинтересованные государственные органы.
18. Части в соответствии с периодом призыва (весенний, осенний) и спецификой деятельности составляют график прохождения тестирования, с указанием количества тестируемых, фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, языка сдачи, даты и направляют их администратору.
19. Администратор обобщает полученные сведения и не позднее чем за 7 рабочих дней до начала тестирования направляет их в уполномоченный орган с указанием периодов тестирования, количества тестируемых и мест дислокации частей.
20. Для проведения тестирования в электронном формате в каждой части оборудуются рабочие места, процесс тестирования обеспечивается видео фиксацией. При этом видеозапись процесса тестирования, хранится в течение календарного года.
21. Идентификация личности тестируемого проводится по ИИН и осуществляется следующими способами:
посредством биометрической идентификации;
посредством объемно-пространственной формы лица человека (FaceID);
посредством ЭЦП.
22. База тестовых вопросов для проведения тестирования разрабатывается администратором совместно с заинтересованными государственными органами по согласованию с уполномоченным органом.
23. В целях контроля за соблюдением процесса тестирования, а также для обеспечения соблюдения принципов академической честности на период тестирования в части создается комиссия.
24. Председатель комиссии назначается из числа заместителей командира части. В состав комиссии включаются представители от части и представители подведомственных местных органов военной полиции (при наличии).
В качестве наблюдателей привлекаются сотрудники других заинтересованных государственных органов и ведомств, представители институтов гражданского общества и (или) неправительственных организаций.

25. Тестілеуді өткізу мүмкіндігін болдырмайтын және тестілеуден өтетін адамға және (немесе) бөлім қолбасшылығына байланысты емес еңсерілмейтін күш мән-жайы туындаған жағдайда комиссияның шешімімен тестілеуді өткізу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалып, туындаған себептер мен мән-жай жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Бөлімнің елтаңбалы мөрімен расталған комиссияның тестілеуді тоқтата тұру және қайта бастау туралы шешімінің көшірмесі әкімшіге жіберіледі.
26. Тестілеу нәтижесі осы тарауда мазмұндалған конкурстық іріктеудің басқа кезеңдерінің нәтижесімен жинақталады.
3-тарау. ЖЖОКБҰ-ға және ЖӘАОО-ға оқуға түсу үшін орындар мен квоталарды бөлу тәртібі
27. Конкурстық іріктеуді өткізу бойынша барлық есеп "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінде автоматты форматта жүргізіледі.
28. Конкурстық іріктеу нәтижесі негізінде "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінде әрбір әскери қызметші жинаған балл саны көрсетілген рейтингілік кесте жасалады.
29. Рейтингілік кесте білім беру жеңілдіктерін алуға квотаны бөлу үшін негіз болады. Бөлу белгіленген квота шегінде "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінде бір кезеңде (көктемгі немесе күзгі) әскерге шақырылған барлық әскери қызметші әскери қызметін аяқтағаннан кейін жүзеге асырылады.
30. ЖЖОКБҰ-ға немесе ЖӘАОО-ға оқуға түсуге білім беру квотасын рейтингілік кестеде бірінші нөмірден бастап квота бойынша бөлінген орын санына сәйкес нөмір бойынша орналасқан әскери қызметшілер алады.
31. Әскери қызметшілердің оқуға түсуіне квота жыл сайын мүдделі мемлекеттік органдардың қабылдау жоспарларымен белгіленеді.
32. ЖЖОКБҰ-ға қабылдау конкурсын өткізу кезінде көрсеткіш бірдей болған жағдайда Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 25 тамыздағы № 443 бұйрығымен бекітілген "Бакалавр" немесе "магистр" дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33345 болып тіркелген) 12-тармағында көрсетілген адамдар басым құқыққа ие болады.
33. ЖӘАОО-ға қабылдау конкурсын өткізу кезінде көрсеткіш бірдей болған жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдар, ал ұлттық қауіпсіздік органдарына ведомстволық бағынысты ЖӘАОО үшін одан басқа Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларының (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13104 болып тіркелген) 46-тармағында көрсетілген адамдар басым құқыққа ие болады.

25. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, исключающих возможность проведения тестирования и не зависящих от тестируемого и (или) командования части, решением комиссии проведение тестирования приостанавливается до устранения возникших причин и обстоятельств с составлением акта по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Копия решения комиссии о приостановке и возобновлении тестирования, заверенная гербовой печатью части, направляется администратору.
26. Результаты тестирования суммируются с результатами других этапов конкурсного отбора, изложенного в настоящей главе.
Глава 3. Порядок распределения мест и квот для поступления в ОВПО и ВВСУЗы
27. Все расчеты по проведению конкурсного отбора производятся в автоматическом формате в информационной системе "Срочники 2.0".
28. На основании результатов конкурсного отбора в информационной системе "Срочники 2.0" формируется рейтинговая таблица, с указанием количества набранных баллов каждым военнослужащим.
29. Рейтинговая таблица служит основанием для распределения квоты на получение образовательных льгот. Распределение осуществляется в информационной системе "Срочники 2.0", после завершения воинской службы всеми военнослужащими одного периода призыва (весеннего или осеннего), в пределах установленной квоты.
30. Образовательные квоты на поступление в ОВПО или ВВСУЗы получают военнослужащие, находящихся в рейтинговой таблице с первого номера по номер, согласно количеству выделенных мест по квоте.
31. Квота на поступление военнослужащих в ВВСУЗы ежегодно устанавливается планами набора заинтересованных государственных органов.
32. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в ОВПО преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 12 Правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования с присуждением степени "бакалавр" или "магистр", утвержденных приказом и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 443 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33345).
33. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в ВВСУЗы преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона, а для ВВСУЗов, подведомственных органам национальной безопасности кроме того, лица, указанные в пункте 46 Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования (далее - Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности), утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13104).

34. ЖЖОКБҰ-ға және ЖӘАОО-ға оқуға түсу үшін орындар мен квоталарды бөлу тәртібін сақтау мақсатында әкімші комиссия құрады, оның құрамы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен орындар мен квоталарды бөлу басталғанға дейін 2 аптадан кешіктірілмей бекітіледі.
Комиссия құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді, төраға болып Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі орынбасарларының біреуі тағайындалады.
35. Білім беру квоталарын беруге шешім "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінде әрбір ЖЖОКБҰ және ЖӘАОО бойынша хаттама түрінде ресімделеді, оған комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
36. ЖЖОКБҰ-ға және ЖӘАОО-ға оқуға түсу үшін білім беру квоталарын беруге шешім хаттама шыққаннан кейін 15 жұмыс күнінен кешіктірілмей мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Бұйрықтан үзінділер бұйрық шыққан күннен кейін 3 жұмыс күні ішінде бөлінген мемлекеттік білім беру гранттарының саны бойынша одан әрі ЖЖОКБҰ-ны қаржыландыру үшін уәкілетті органға, сондай-ақ одан әрі жұмысты ұйымдастыру үшін ЖЖОКБҰ-ға және ЖӘАОО-ға жіберіледі.
37. ЖЖОКБҰ-ға және ЖӘАОО-ға оқуға түсуге білім беру квоталарын беруге шешімге сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Жауынгер 2.0" ақпараттық жүйесінде тиісті сертификаттар жасалады.
38. ЖЖОКБҰ-ға оқуға қабылдау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) жүзеге асырылады.
39. ЖӘАОО-ға оқуға түсу Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығымен бекітілген Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Білім беру жеңілдіктерін алу
үшін мерзімді қызметтегі әскери
қызметшілерді конкурстық
іріктеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тестілеу процесін тоқтата тұру туралы акт ___________________________________________________________________ (бөлімнің атауы)
Күні: 20 ____ жылғы "_____" __________
Уақыты: "_______" сағат "____" минут
Бөлімде тіркелді
Бөлімнің атауы Тестілеуді тоқтата тұру күні Тестілеуді тоқтата тұру уақыты Тестілеуді тоқтата тұру себебі
Қол қоятын адамдар:
____________________________________________________________________
(комиссия төрағасының қолы мен Т.А.Ә. (болса)
____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің қолы мен Т.А.Ә. (болса)
____________________________________________________________________
(тестілеуді бақылаушы адамдардың (қатысқанда) қолы және Т.А.Ә. (болса)
____________________________________________________________________
(уәкілетті орган өкілдерінің (қатысқанда) қолы және Т.А.Ә. (болса)
Мөр орны
Білім беру жеңілдіктерін алу
үшін мерзімді қызметтегі әскери
қызметшілерді конкурстық
іріктеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан

34. В целях соблюдения порядка распределения мест и квот для поступления в ОВПО и ВВСУЗы администратором создается комиссия, состав которой утверждается приказом Министра обороны Республики Казахстан не позднее чем за 2 недели до начала распределения мест и квот.
В состав комиссии входят представители заинтересованных государственных органов, председателем назначается один из заместителей Министра обороны Республики Казахстан.
35. Решение на предоставление образовательных квот оформляется в информационной системе "Срочники 2.0" в виде протокола по каждому ОВПО и ВВСУЗу, который подписывается председателем и членами комиссии.
36. Решение на предоставление образовательных квот для поступления в ОВПО и ВВСУЗы утверждается приказом Министра обороны Республики Казахстан, по согласованию с заинтересованными государственными органами, не позднее 15 рабочих дней после издания протокола.
Выписки из приказа в течении 3 рабочих дней после дня издания приказа направляются в уполномоченный орган для последующего финансирования ОВПО по количеству выделенных государственных образовательных грантов, а также в ОВПО и ВВСУЗы для последующей организации работы.
37. В соответствии с решением на предоставление образовательных квот на поступление в ОВПО и ВВСУЗы в информационной системе "Срочники 2.0" формируются сертификаты по форме согласно приложению 2, к настоящим Правилам.
38. Зачисление в ОВПО осуществляется в соответствии с Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650).
39. Поступление в ВВСУЗы осуществляется в соответствии с Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности, Правилами приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13268), Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13199), Правилами приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24401).
Приложение 1
к Правилам конкурсного отбора
военнослужащих срочной
службы для получения
образовательных льгот
Форма
Акт о приостановлении процесса тестирования
____________________________________________________________________
(наименование части)
Дата "_____" __________ 20 ____ год
Время "_____" часов "____" минут
В части зафиксировано
Наименование части
Дата приостановления тестирования
Время приостановления тестирования
Причина приостановления
Подписывающие лица:
______________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя комиссии)
______________________________________________________
(подписи и Ф.И.О. (при его наличии) членов комиссии)
______________________________________________________
(подписи и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателей тестирования
(в случае присутствия)
______________________________________________________
(подписи и Ф.И.О. (при его наличии) представителей уполномоченного
органа (в случае присутствия)
Место печати
Приложение 2
к Правилам конкурсного отбора
военнослужащих срочной
cлужбы для получения образовательных льгот
Форма