Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35170 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тəртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 78 Бұйрықпен
бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) – заңды тұлға (филиал және өкілдіктер) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
3) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті орган – коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, олардың филиалдары мен өкілдектерін есептік тіркеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;

Об утверждении Правил ведения и использования реестра субъектов предпринимательства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35170.
В соответствии c подпунктом 5) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения и использования реестра субъектов предпринимательства.
2. Департаменту политики развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-
Министра –Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 78
Правила ведения и использования реестра субъектов предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и использования реестра субъектов предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии c подпунктом 5) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения и использования реестра субъектов предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
3) уполномоченный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц, являющихся некоммерческими организациями, учетной регистрации их филиалов и представительств;

4) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
5) кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы мәліметтерді қамтитын электрондық деректер базасы;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҰКО) – электрондық құжаттарды мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
7) ) мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
8) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімі – берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, күші жойылған, ұзартылған, қайта басталған және қолданысы тоқтатылған рұқсаттар және олардың телнұсқалары туралы, сондай-ақ алынған хабарламалар туралы мәліметтер қамтылған рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің құрамдауышы;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
10) "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкімет" шеңберінде мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің интеграциясына арналған ақпараттық жүйе;
11) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЗТ МДБ) – бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жүргізуге арналған мемлекеттік дерекетер базасы және ЗТ МДБ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – МКК) ведомстволық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасай отырып, заңды тұлғаларға, филиалдар мен өкілдіктерге бизнес-сәйкестіндіру нөмірін беруді қамтамасыз етеді.
3. Кәсіпкерлік субъектілерінің санатын айқындау Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабында көрсетілген өлшемшарттарға және олардың шекті мәндеріне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32985 болып тіркелген) бекітілген Кәсіпкерлік субъектілері жұмыскерлерінің жылдық орташа санын және жылдық орташа табысын есептеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

4) уполномоченный орган по предпринимательству – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
5) реестр субъектов предпринимательства (далее – Реестр) – электронная база данных, содержащая сведения о категориях субъектов предпринимательства;
6) Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ) – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
7) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации;
8) государственный электронный реестр разрешений и уведомлений – компонент государственной информационной системы разрешений и уведомлений, содержащий сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, аннулированных, продленных, возобновленных и прекративших действие разрешениях и их дубликатах, а также о полученных уведомлениях;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП) – информационная система, предназначенная для интеграции государственных и негосударственных информационных систем в рамках "электронного правительства";
11) информационная система "Государственная база данных "Юридические лица" (далее – ГБД ЮЛ) – государственная база данных, предназначенная для ведения национального реестра бизнес-идентификационных номеров и обеспечивает присвоение бизнес-идентификационного номера юридическим лицам, филиалам и представительствам во взаимодействии с ГБД ЮЛ и ведомственными системами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД).
3. Определение категории субъектов предпринимательства осуществляется в соответствии с критериями и их пороговыми значениями, указанными в статье 24 Предпринимательского кодекса и Правилами расчета среднегодовой численности работников и среднегодового дохода субъектов предпринимательства, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32985).

4. Кәсіпкерлік субъектілері туралы деректер Тізілімде автоматтандырылған режимде өңделеді және жыл сайын 15 желтоқсанға дейінгі мерзімде жаңартылып отырады.
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу тәртібі
5. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган тізілімді қалыптастыруды мынадай тәртіппен жасалған ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы алынған ақпараттың негізінде жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға тіркелген кәсіпкерлік субъектілері туралы мынадай мәліметтерді ұсынады:
кәсіпкерлік субъектісінің БСН;
осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес кәсіпкерлік субъектісінің соңғы үш жылғы кірістері туралы деректер, сондай-ақ жұмыскерлер саны және кәсіпкерлік субъектісін тіркеу деректері;
2) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 24-бабының 4-тармағында көзделген қызмет түрлері бойынша рұқсаттар туралы ақпарат алу үшін рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
3) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 11-тармағында айқындалған тәртіппен тіркелген және таратылған кәсіпкерлік субъектілері туралы мынадай мәліметтер ұсынады:
заңды тұлғаларды (филиалдар мен өкілдіктерді) тіркеу деректері;
заңды тұлғаның БСН;
заңды тұлғаның атауы;
заңды тұлғаның тіркелген күні;
заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны;
"Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес заңды тұлға көрсеткен кәсіпкерлік субъектілерінің санаты.
6. Тізілімді одан әрі жүргізу үшін МКК кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға мынадай ақпаратты жібереді:
1) тіркелген және таратылған (оның ішінде өз қызметін тоқтата тұрған) дара кәсіпкерлерді тіркеу деректері;
2) өткен күнтізбелік жылдың жиынтық кірісінің мөлшері туралы деректер (оның ішінде арнаулы салық режимдері бойынша жұмыс істейтін субъектілер бойынша);
3) өткен күнтізбелік жылғы жұмыскерлер саны туралы деректер.
Көрсетілген ақпарат кәсіпкерлік субъектілері салық заңнамасына сәйкес салық органдарына ұсынған салық есептілігінің деректері негізінде қалыптастырылады.
7. Тізілімге өзгерістер енгізу мынадай:
1) Тізілімнің ақпараттындыру, – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу салаларындағы уәкілетті органдардың, сондай-ақ МКК ақпараттық жүйелерімен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы алынған өзекті ақпарат негізінде;

4. Данные о субъектах предпринимательства обрабатываются Реестром в автоматизированном режиме и обновляются ежегодно в срок до 15 декабря.
Глава 2. Порядок ведения реестра субъектов предпринимательства
5. Формирование Реестра осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству на основании информации, полученной посредством информационного взаимодействия в следующем порядке:
1) КГД представляет в уполномоченный орган по предпринимательству следующие сведения о зарегистрированных субъектах предпринимательства:
БИН субъекта предпринимательства;
данные о доходах субъекта предпринимательства за последние три года, а также о численности работников и регистрационные данные субъекта предпринимательства в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;
2) уполномоченный государственный орган в сфере информатизации обеспечивает функционирование государственного электронного реестра разрешений и уведомлений для получения информации о разрешениях по видам деятельности, предусмотренным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
3) уполномоченный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц представляет сведения в порядке, определенном пунктом 11 настоящих Правил, о зарегистрированных и ликвидированных субъектах предпринимательства:
регистрационные данные юридических лицах (филиалах и представительствах):
БИН юридического лица;
наименование юридического лица;
дата регистрации юридического лица;
организационно-правовая форма юридического лица;
категория субъектов предпринимательства, указанная юридическим лицом в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
6. Для последующего ведения реестра КГД направляет в уполномоченный орган по предпринимательству следующую информацию:
1) регистрационные данные зарегистрированных и ликвидированных (в том числе приостановившие свою деятельность) индивидуальных предпринимателей;
2) данные о размере совокупного годового дохода за предыдущий календарный год (в том числе по субъектам, работающим по специальным налоговым режимам);
3) данные о численности работников за предыдущий календарный год.
Указанная информация формируется на основе данных налоговой отчетности, представленных субъектами предпринимательства в налоговые органы в соответствии с налоговым законодательством.
7. Изменение сведений в Реестре осуществляется в следующих случаях:
1) на основании актуальной информации, полученной посредством информационного взаимодействия Реестра с информационными системами уполномоченных органов в сферах информатизации, государственной регистрации юридических лиц, а также КГД;

2) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес кәсіпкерлік субъектісінің МКК ақпаратында жіберілген қатеге байланысты санатын өзгерту туралы өтініші қанағаттандырылған жағдайда жүзеге асырылады.
МКК-нің кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға салық төлеуші ұсынған салық есептілігінің деректеріне сәйкес келмейтін ақпаратты оны жібергенге дейін ұсынуы қате болып табылады. Салық төлеушілердің тиісті жылдың 15 қарашасынан кейін қосымша салық декларацияларын ұсынуына байланысты олар туралы ақпаратты өзгерту қате болып табылмайды;
3) салық төлеушілер келіскен немесе дұрыстығын сот растаған салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген деректерді өзгерту туралы МКК-нің өтініші болған жағдайда жүзеге асырылады.
8. Кәсіпкерлік субъектісінің санаты осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген мерзімде қайта қаралады және осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзгертуге жатпайды.
9. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес өзгерістер енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кәсіпкерлік субъектісі белгілі бір санатпен келіспеген кезде растайтын құжаттардың көшірмелерін міндетті түрде қоса бере отырып, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға өтініш береді;
2) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде осы өтініштерді МКК-нің қарауына жібереді;
3) МКК осы өтініштерді негізділік тұрғысынан қарайды және он жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға тиісті жауап ұсынады;
4) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган:
кәсіпкерлік субъектісі өтінішінің негізділігі туралы жауап алған жағдайда үш жұмыс күні ішінде Тізілімге тиісті өзгерістер енгізеді және санатты қайта есептеуді жүргізеді;
кәсіпкерлік субъектісі өтінішінің негізсіздігі туралы жауап алған жағдайда тізілімге өзгерістер енгізуден бас тартады;
кәсіпкерлік субъектісінің өзі салық органдарына салық есептілігін табыс ету кезінде қате жібергені туралы МКК жауабын алған жағдайда осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес Тізілімге өзгерістер енгізеді.
10. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес өтініш тіркелген кезден бастап 15 жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісін өтінішті қарау нәтижелері туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
11. Ақпараттық өзара іс-қимыл мемлекеттік органның жауапты басшылары ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісе отырып бекіткен техникалық талаптар негізінде ЭҮШ арқылы сервераралық республикалық деңгейде жүзеге асырылады.

2) удовлетворения в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил обращения субъекта предпринимательства об изменении категории по причине допущенной ошибки в информации КГД.
Ошибкой является представление КГД информации в уполномоченный орган по предпринимательству, не соответствующей данным налоговой отчетности, представленной налогоплательщиком до ее отправки. Не является ошибкой изменение информации о налогоплательщиках в связи с представлением ими дополнительных налоговых деклараций после 15 ноября соответствующего года;
2) обращение КГД об изменении данных, указанных в пункте 6 настоящих Правил, по результатам налоговых проверок, с которыми налогоплательщики согласились или правильность которых подтверждена судом.
8. Категория субъекта предпринимательства пересматривается в сроки, установленные пунктом 4 настоящих Правил, и не подлежит изменению за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
9. Внесение изменений в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил осуществляется в следующем порядке:
1) субъект предпринимательства при несогласии с определенной категорией подает обращение в уполномоченный орган по предпринимательству с обязательным приложением копий подтверждающих документов;
2) уполномоченный орган по предпринимательству в течение двух рабочих дней направляет данные обращения на рассмотрение КГД;
3) КГД рассматривает данные обращения на предмет обоснованности и представляет соответствующий ответ уполномоченному органу по предпринимательству в течение десяти рабочих дней;
4) уполномоченный орган по предпринимательству:
в случае получения ответа об обоснованности обращения субъекта предпринимательства, в течение трех рабочих дней вносит соответствующие изменения в реестр и производит перерасчет категории;
в случае получения ответа о необоснованности обращения субъекта предпринимательства отказывает во внесении изменений в реестр;
в случае получения ответа КГД о том, что ошибка была допущена самим субъектом предпринимательства при представлении налоговой отчетности в налоговые органы, вносит изменения в реестр в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
10. Уполномоченный орган по предпринимательству в письменном виде информирует субъекта предпринимательства о результатах рассмотрения обращения в течение 15 рабочих дней с момента регистрации обращения в соответствии Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
11. Информационное взаимодействие осуществляется на межсерверном республиканском уровне посредством ШЭП на основании утвержденных ответственными руководителями государственного органа согласованных с уполномоченным органом в сфере информатизации технических требований.

12. Ақпарат алмасу ҰКО берген ЭЦҚ пайдалану арқылы "сұрақ-жауап" режимінде электрондық хабарламалар арқылы жүзеге асырылады.
13. Электрондық хабарламалардың түрлері мен жолдарының құрамын ақпарат алмасуға қатысушылар техникалық талаптарда бекітеді.
14. Ақпарат алмасуға қатысушылар ақпараттық жүйелер жұмысындағы технологиялық үзілістерді қоспағанда, өзара іс-қимыл сервистеріне тәулік бойы қолжетімділік ұсынады.
15. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау қорғалатын МО БКЖ пайдалану есебінен де, сонымен бірге қол қойылған XML хабарламалардың авторлығын растау есебінен (ЭЦҚ қолдану) де, сондай-ақ техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін пайдалану тәртібі
16. Тізілім кез келген мүдделі тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар үшін кәсіпкерлік субъектілерінің санаты туралы деректердің негізгі көзі болып табылады.
17. Кәсіпкерлік субъектісінің санаты туралы ақпарат мүдделі тұлғаларға, оның ішінде мемлекеттік органдарға жұмыста пайдалану үшін электрондық нысанда беріледі.

12. Информационный обмен осуществляется посредством электронных сообщений в режиме "запрос – ответ" с использованием ЭЦП, выданной НУЦ.
13. Виды и состав полей электронных сообщений утверждаются участниками информационного обмена в технических требованиях.
14. Участники информационного обмена предоставляют доступ к сервисам взаимодействия круглосуточно, за исключением технологических перерывов в работе информационных систем.
15. Защита информации при информационном обмене обеспечивает как за счет использования защищенной ЕТС ГО, так и подтверждения авторства (применение ЭЦП), подписанных XML сообщений, а также мероприятий технического и организационного характера.
Глава 3. Порядок использования реестра субъектов предпринимательства
16. Реестр является основным источником данных о категории субъектов предпринимательства для любых заинтересованных лиц, в том числе государственных органов.
17. Информация о категории субъектов предпринимательства предоставляется в электронной форме заинтересованным лицам, в том числе государственным органам, для использования в работе.