"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 134/ҚЕ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35183 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13121 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Академиясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери, арнаулы оқу орындарының қызметкерлері, әскери қызметшілері және жұмыскерлері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 134/ҚЕ Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 3 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына (бұдан әрі – ҰҚО ӘАОО) ауыстыру және қайта қабылдау тәртібін анықтайды.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 3 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 134/ҚЕ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35183
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 3 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13121) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников, военнослужащих и работников военных, специальных учебных заведений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года
№ 134/ҚЕ
Утверждены
приказом Председателя
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 3
Правила перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ВСУЗ ОНБ).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қайта қабылдау – ҰҚО ӘАОО-дан бұрын оқудан шығарылған адамның қайта қабылдануын анықтайтын іс-қимыл;
2) ауысу – Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және ҚР ӘАОО білім алушыларының ҰҚО ӘАОО-ға ауысуы;
3) пререквизиттер (Prerequisite) – оқылатын пәнді игеру үшін қажетті білім, шеберліктер мен дағдыларды қамтитын пәндер тізбесі;
4) транскрипт (Transcript) – кредиттер мен бағаларды көрсете отырып, тиісті оқу кезеңінде игерілген пәндер тізбесі және (немесе) модульдер, оқу жұмысының басқа түрлерін қамтитын құжат;
5) академиялық айырмашылықтар – зерделенген пәндердің тізбесі және (немесе) модульдер, білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін транскрипт көшірмесінде (анықтамада) көрсетілген олардың бағдарламалары мен академиялық сағаттардағы немесе кредиттердегі көлемі негізінде ӘАОО анықтайтын оқу жоспарларының пәндеріндегі айырмашылық.
2-тарау. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан (бұдан әрі – ҚР ЖЖОКБҰ), оның ішінде әскери, арнаулы оқу орындарынан ұқсас білім беру бағдарламасы бойынша ҰҚО ӘАОО-ға ауыстыру каникул кезеңінде оқу жылының нәтижелері мен жинаған ауыстыру баллы ескеріле отырып, егер бакалавриат үшін жұмыс оқу жоспарындағы міндетті компоненттің оқу пәні және (немесе) модулінің айырмашылығы төрттен аспаса, тиісті курста бос орын болған жағдайда жүзеге асырылады.
Егер бакалавриат үшін оқу жұмыс жоспарларындағы айырмашылық міндетті компоненттің төрт оқу пәнінен және (немесе) модульдерінен және ЖОО-ны компонентінің бес пәніннен және (немесе) модульдерінен аспайтын болса, ҰҚО ӘАОО-ның ішінде білім алушыны бір білім беру бағдарламасынан екіншісіне оқу жылының нәтижелерін және алынған аударым баллын ескере отырып, тиісті курста бос орындар болған жағдайда (бітіру курсының соңғы академиялық кезеңін қоспағанда) келесі академиялық кезең басталғанға дейін ауыстырады.
ҰҚО ӘАОО-да оқу мерзімі қысқартылған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша (жоғары білімнің негізінде) даярлау лектерінде ауыстыру жүзеге асырылмайды.
4. ҚР ЖЖОКБҰ және ҚР ӘАОО-дан ҰҚО ӘАОО-ға ауысу кезінде олардың өткен академиялық уақыт аралығында меңгерген жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі және (немесе) модульдеріндегі академиялық айырмашылық анықталады.
Пәндердің айырмашылығын анықтау кезінде қорытынды бақылау нысандарындағы айырмашылық есептелмейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) восстановление – действие, определяющее возобновление обучения лица, ранее отчисленного из ВСУЗ ОНБ;
2) перевод – переход обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан и ВСУЗ РК в ВСУЗ ОНБ;
3) пререквизиты (Prerequisite) – перечень дисциплин, содержащих знания, умения и навыки, необходимые для освоения изучаемой дисциплины;
4) транскрипт (Transcript) – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок;
5) академическая разница – разница в дисциплинах учебных планов, определяющаяся ВСУЗ на основе перечня изученных дисциплин и (или) модулей, их программ и объемов в академических часах или кредитах, отраженных в копии транскрипта (справке), выдаваемой лицам, не завершившим образование.
Глава 2. Порядок перевода в военные специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан
3. Перевод в ВСУЗ ОНБ из организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ОВПО РК), в том числе в военных, специальных учебных заведениях, по родственным образовательным программам осуществляется в каникулярный период при наличии вакантных мест на соответствующем курсе, с учетом результатов учебного года и набранного переводного балла, если разница в рабочих учебных планах для бакалавриата составляет не более четырҰх учебных дисциплин и (или) модуля обязательного компонента.
Перевод обучающегося внутри ВСУЗ ОНБ с одной образовательной программы на другую, осуществляется до начала следующего академического периода при наличии вакантных мест на соответствующем курсе (за исключением последнего академического периода выпускного курса), с учетом результатов учебного года и набранного переводного балла, если разница в рабочих учебных планах для бакалавриата составляет не более четырҰх учебных дисциплин и (или) модулей обязательного компонента и не более пяти дисциплин и (или) модулей вузовского компонента.
Перевод в ВСУЗ ОНБ на потоки подготовки по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения (на базе высшего образования) не осуществляется.
4. При переводе в ВСУЗ ОНБ из ОВПО РК и ВСУЗ РК определяется академическая разница в дисциплинах и (или) модулях рабочих учебных планов, изученных за предыдущие академические периоды.
При определении разницы в дисциплинах различие в формах итогового контроля не учитывается.

5. Жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі және (немесе) модульдеріндегі академиялық айырмашылықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын әзірлеу және бекіту туралы" 2023 жылғы 10 ақпандағы № 47 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31894 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) бұйрығымен белгіленген нысан бойынша білімін аяқтамаған адамдарға берілетін, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының басшысы қол қойған және мөрмен бекітілген танскрипте (анықтамада) көрсетілген зерделенген пәндер тізбесі, олардың бағдарламалары және академиялық сағаттардағы немесе кредиттердегі көлемдерінің негізінде ҰҚО ӘАОО анықтайды.
Оқу пәнінің мазмұны мен көлеміне сәйкес келген жағдайда басқа оқу пәнімен немесе мазмұны бойынша сабақтас оқу пәндерінің блогымен пререквизит ретінде айқындалған оқу пәнін қайта тапсыруға жол беріледі.
6. Меңгерілген пререквизиттерге сәйкес ҰҚО ӘАОО білім беру курсын анықтайды және оқу бағдарламаларына сәйкес меңгерген кредиттерді қайта тапсыруды өткізеді.
Жұмыс оқу жоспарының пәндеріндегі және (немесе) модульдеріндегі академиялық айырмашылықты жою ҰҚО ӘАОО оқу-әдістемелік бөлімшесі дайындайтын және ҰҚО ӘАОО бастығының оқу-әдістемелік жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары бекітетін жеке жоспар бойынша ағымдағы академиялық кезеңде жүзеге асырылады.
7. Жұмыс оқу жоспарының пәндеріндегі және (немесе) модульдеріндегі жеке жоспарда белгіленген мерзімде жойылмаған академиялық айырмашылық одан әрі академиялық қарыз болып есептеледі. Пән бойынша академиялық айырмашылықты жою кезінде қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда қарыз келесі академиялық кезеңнің басталуына дейін жойылады.
8. ҰҚО ӘАОО-ға ауысуға ниет білдірген ҚР ЖОО-да білім алатын адамдар (бұдан әрі – оқуға кандидаттар) ауыстыру жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің бөлімшелері және органдары (бұдан әрі – ҰҚК бөлімшелері) арқылы ҰҚО ӘАОО бастығының атына білім алу тілін көрсете отырып, еркін нысанда өтініш береді.
Өтінішке:

5. Академическая разница в дисциплинах и (или) модулях рабочих учебных планов определяется ВСУЗ ОНБ на основе перечня изученных дисциплин, их программ и объемов в академических часах или кредитах, отраженных в транскрипте (справке), выдаваемом лицам, не завершившим образование, подписанном руководителем организации высшего и (или) послевузовского образования и скрепленном печатью, по форме, установленной приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 февраля 2023 года № 47 "Об утверждении видов документов о высшем и (или) послевузовском образовании, формы документов о высшем и (или) послевузовском образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов о высшем и (или) послевузовском образовании собственного образца и правил их учета и выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31894), приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657).
Допускается перезачет, определенный в качестве пререквизита учебной дисциплины другой учебной дисциплиной или блоком смежных по содержанию учебных дисциплин, при условии их соответствия содержанию и объему дисциплин.
6. В соответствии с освоенными пререквизитами ВСУЗ ОНБ устанавливают курс обучения и проводят перезачет освоенных кредитов согласно образовательным программам.
Ликвидация академической разницы в дисциплинах и (или) модулях рабочего учебного плана осуществляется в текущем академическом периоде по индивидуальному плану, разрабатываемому учебно-методическим подразделением ВСУЗ ОНБ и утверждаемому заместителем начальника ВСУЗ ОНБ, курирующим учебно-методическую работу.
7. Академическая разница в дисциплинах и (или) модуля рабочего учебного плана, не ликвидированная в установленный индивидуальным планом срок, в дальнейшем учитывается как академическая задолженность. В случае получения неудовлетворительной оценки при ликвидации академической разницы по дисциплине, задолженность ликвидируется до начала следующего академического периода.
8. Лица, обучающиеся в вузах РК, изъявившие желание перевестись в ВСУЗ ОНБ (далее – кандидаты на учебу), до 1 декабря года, предшествующего году перевода, через подразделения и территориальные органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – подразделения КНБ) подают заявление в произвольной форме с указанием языка обучения на имя начальника ВСУЗ ОНБ.
К заявлению прилагаются:

1) жеке басын куәландыратын құжат (нотариалды куәландырылған көшірме);
2) алдыңғы білім деңгейін растайтын құжаттар (орта білімі туралы аттестат немесе орта білімнен кейінгі білімі туралы диплом);
3) оқу, оқу-әдістемелік жұмысқа жетекшілік ететін ҚР ЖЖОКБҰ және (немесе) ҚР ӘАОО бастығының орынбасары және ҚР ЖОО оқу-әдістемелік бөлімшесінің қызметкері қол қойған, елтаңбалық мөрмен мөрленген транскрипт көшірмесі;
4) Ұлттық бірыңғай тестілеуді немесе кешенді тестілеуді тапсыру туралы сертификат (көшірме);
5) алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 4,5 х 6 см);
6) тіркеу куәлігі (көшірме);
7) өмірбаян мен сауалнама (түпнұсқа) қоса беріледі.
Басқа білім беру бағдарламасына немесе ҰҚО ӘАОО ауысуға ниет білдірген ҰҚО ӘАОО оқитын адамдар ауысу жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін ҰҚО ӘАОО бастығының атына оқу тілін көрсете отырып, еркін нысанда баянат береді.
Басқа ҰҚО ӘАОО-ға ауысқан жағдайда баянат осы ҰҚО ӘАОО бастығымен қосымша келісіледі.
9. ҰҚО ӘАОО тиісті курсында бос орын болған жағдайда бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардағы қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыстыру мүмкіндігі туралы қорытындыны (бұдан әрі – қорытынды) ҚР ЖЖОКБҰ және КР ӘАОО үшін дайындайды.
10. ҰҚК бөлімшелерінің кадр қызметі "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7 және 10-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып:
қызметке жарамдылығын анықтау үшін кандидаттарды оқуға арнайы тексеру, ҰҚК бөлімшелерінің әскери-дәрігерлік комиссияларында психофизиологиялық және медициналық куәландандыру, сондай-ақ полиграфологиялық зерттеулер бойынша іс-шаралар өткізеді;
ҰҚО ӘАОО-ға оқуға кандидаттардың қалыптасқан жеке істерін ауысатын жылдың 20 мамырына дейін жібереді.
11. ҰҚО ӘАОО ауысу жылының 10 маусымына дейін ҰҚК бөлімшелерінің кадр қызметі арқылы оқуға кандидаттарды ауысу жөніндегі іс-шаралардың өткізілу мерзімі туралы хабардар етеді.
12. Кандидаттарды курсанттар құрамына оқуға қабылдау ҰҚО ӘАОО бастығының бұйрығымен ресімделеді.
3-тарау. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына қайта қабылдау тәртібі
13. ҰҚО ӘАОО-дан шығарылған адам Заңмен регламенттелген әскери, арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау шарттарымен анықталған жас ерекшеліктері шектеулерін ескере отырып, еркін нысанда өтініш берген кезде және қайта қабылдау рәсімдерінен табысты өткенде қайта қабылданады.
14. ҰҚО ӘАОО-дан төмен үлгерімі немесе теріс себептер бойынша бұрын оқудан шығарылған адамдар ҰҚО ӘАОО-ға қайта қабылдауға жатпайды.

1) документ, удостоверяющий личность (нотариально заверенная копия);
2) документы, подтверждающие предыдущий уровень образования (аттестат о среднем образовании или диплом о послесреднем образовании);
3) копия транскрипта, подписанная заместителем руководителя ОВПО РК и (или) ВСУЗ РК, курирующим учебную, учебно-методическую работу, и сотрудником учебно-методического подразделения вуза РК, скрепленная гербовой печатью;
4) сертификат о сдаче Единого национального тестирования или комплексного тестирования (копия);
5) шесть фотографий (без головного убора, размером 4, 5 х 6 см);
6) приписное свидетельство (копия);
7) автобиография и анкета (подлинник).
Лица, обучающиеся во ВСУЗ ОНБ, изъявившие желание перевестись на другую образовательную программу или в другой ВСУЗ ОНБ до 1 декабря года, предшествующего году перевода, подают рапорт в произвольной форме с указанием языка обучения на имя начальника ВСУЗ ОНБ.
В случае перевода в другой ВСУЗ ОНБ рапорт дополнительно согласовывается с начальником данного ВСУЗ ОНБ.
9. ВСУЗ ОНБ при наличии вакантных мест на соответствующем курсе для ОВПО РК и ВСУЗ РК в течение пяти рабочих дней готовят заключение о возможности перевода (далее – заключение) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Кадровые службы подразделений КНБ с учетом особенностей, предусмотренных статьями 7 и 10 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (далее – Закон):
проводят мероприятия по специальной проверке кандидатов на учебу, по психофизиологическому и медицинскому освидетельствованию в военно-врачебных комиссиях подразделений КНБ, а также полиграфологическому исследованию для определения пригодности к службе;
направляют сформированные личные дела кандидатов на учебу в ВСУЗ ОНБ до 20 мая года перевода.
11. ВСУЗ ОНБ до 10 июня года перевода через кадровые службы подразделений КНБ извещают кандидатов на учебу о сроках проведения мероприятий по переводу.
12. Зачисление кандидатов на учебу в состав курсантов оформляется приказом начальника ВСУЗ ОНБ.
Глава 3. Порядок восстановления в военные специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан
13. Лицо, отчисленное из ВСУЗ ОНБ, восстанавливается с учетом возрастных ограничений, определенных условиями приема на учебу в военные, специальные учебные заведения, регламентированными Законом при подаче заявления о восстановлении в произвольной форме и успешном прохождении процедуры восстановления.
14. Восстановлению в ВСУЗ ОНБ не подлежат лица, ранее отчисленные из ВСУЗ ОНБ за неуспеваемость или по отрицательным мотивам.

15. Қайта қабылдау туралы өтініш ҰҚО ӘАОО бастығының атына кезекті академиялық кезеңнің басталуына дейін үш айдан кешіктірілмей оқуды жалғастыру ниетін білдіре отырып, беріледі. Қайта қабылдау туралы өтінішке транскрипт қоса беріледі.
16. Білім алушы жұмыс оқу жоспарына сәйкес бірінші академиялық кезеңді бітірген жағдайда, сондай-ақ егер бакалавриат үшін жұмыс оқу жоспарындағы айырмашылық бестен көп емес оқу пәнін құраса, ЖОО кадр бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес тексеру іс-шараларын жүргізуді бастайды.
17. Тексеру іс-шаралары дұрыс өткен кезде тексеру аяқталған күннен бастап екі апталық мерзімде оқу-әдістемелік бөлімшесі ҰҚО ӘАОО басшысының атына оқуға қайта қабылдау мүмкіндігі туралы анықтама дайындайды және оны ҰҚО ӘАОО Ғылыми кеңесіне қарауға ұсынады.
18. ҰҚО ӘАОО Ғылыми кеңесі тексеру рәсімдерінің оң қорытындысы болған және осы Қағидалар 17-тармағының шарттары сақталған кезде ҰҚО ӘАОО жұмыс жоспарларының пәндері бойынша академиялық қарызды өтеуі туралы шешім қабылдайды.
19. Кандидат академиялық қарызды өтеген кезде ҰҚО ӘАОО бастығының бұйрығымен оқуға қайта қабылданады.
20. Оқудан шығарылған адамды ҰҚО ӘАОО-ға қайта қабылдау ұқсас мамандық бойынша сол курсқа жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу
орындарына ауыстыру және
қайта қабылдау қағидаларына
қосымша
Нысан
Бекітемін
ҰҚО ӘАОО бастығының
лауазымы
атағы __________ тегі мен аты-жөні (бар болған жағдайда)
20___ ж. "____" ________________
____________________________________________________________________
(кандидаттың лауазымы, арнаулы немесе әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы ҰҚК ________________ ауысу мүмкіндігі туралы
(Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орнының атауы)
ҚОРЫТЫНДЫ
Алдыңғы академиялық кезеңдерде ___________________кандидат меңгерген жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі
академиялық айырмашылық ___ оқу пәнін құрайды.
Пәннің атауы
Ескертпе
ҰҚО ӘАОО кадр қызметінің бастығы: __________ атағы, тегі мен аты-жөні
ҰҚО ӘАОО оқу-әдістемелік бөлімшесінің бастығы: _______ атағы, тегі мен
аты-жөні
Қорытындымен таныстым: 20___ ж. "____" ________ қолы________ _________

15. Заявление о восстановлении подается на имя руководителя ВСУЗ ОНБ не позднее трех месяцев до начала очередного академического периода, в котором желает продолжить обучение. К заявлению о восстановлении прилагается транскрипт.
16. При условии, что обучающийся завершил первый академический период в соответствии с рабочим учебным планом, а также, если разница в рабочих учебных планах для бакалавриата составляет не более пяти учебных дисциплин, кадровое подразделение вуза в течение двух рабочих дней начинает проводить проверочные мероприятия в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона.
17. При положительном прохождении проверочных мероприятий в двухнедельный срок со дня завершения проверки учебно-методическое подразделение готовит справку на имя руководителя ВСУЗ ОНБ о возможности восстановления обучающегося на учебу и представляет ее на рассмотрение Ученого совета ВСУЗ ОНБ.
18. Ученый совет ВСУЗ ОНБ при наличии положительного заключения проверочных процедур и соблюдении условий пункта 17 настоящих Правил принимает решение о принятии ВСУЗ ОНБ отработки академической задолженности по дисциплинам рабочих планов.
19. При отработке кандидатом на восстановление академической задолженности приказом начальника ВСУЗ ОНБ лицо восстанавливается на учебу.
20. Восстановление отчисленного лица в ВСУЗ ОНБ осуществляется на тот же курс по родственным специальностям.
Приложение
к Правилам перевода и
восстановления в военные,
специальные учебные заведения
органов национальной
безопасности Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
должность руководителя
ВСУЗ ОНБ
звание______________ фамилия и инициалы (при его наличии)
от "___" ___________ 20__г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности перевода в _________________ КНБ Республики Казахстан
(наименование военного, специального учебного заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан)
____________________________________________________________________
(должность, специальное или воинское звание, фамилия, имя, отчество
при его наличии) кандидата)
Академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов, изученных кандидатом _________________за предыдущие академические периоды, составляет ___ учебных предметов.
Наименование предмета
Примечание
Начальник кадровой службы ВСУЗ ОНБ: звание _______ фамилия и инициалы
Начальник учебно-методического подразделения ВСУЗ ОНБ: звание _______
фамилия и инициалы
С заключением ознакомился "__"___________20___ г. подпись____