"Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 18 тамыздағы № 422 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қазандағы № 494 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 қазанда № 35291 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 18 тамыздағы № 422 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 33308 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларында:
3-тармақ келесі мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Құжат қабылдау мен конкурс өткізу мерзімін жыл сайын жұмыс органы бекітеді және жұмыс органының ресми интернет-ресурсында құжат қабылдау мерзімі басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жарияланады.";
4-тармақтың екінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, ғылыми орталықтардың және ғылыми тағылымдамадан өту үшін ұсынылатын өзге де ұйымдардың тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген";
8-тармақта:
2) тармақша келесі редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 248-бабының 3-тармағына сәйкес Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда, Нұсқаулыққа сәйкес алғашқы 10 (он) халықаралық рейтингтердің қатарына кіретін, уәкілетті орган бекіткен шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан, ғылыми орталықтардан және өзге де ұйымдардан шартсыз шақыру алған Қазақстан Республикасының азаматтарын қоспағанда, жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын ескере отырып, барлық талап етілетін кезеңге міндетті зейнетақы аударымдарының есептелгенін растай отырып, заңды тұлғалар болып табылатын аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінде ғылыми зерттеудің таңдалған мамандану саласында соңғы 12 (он екі) айдағы үздіксіз нақты жұмыс өтілі. Сонымен қатар, жүктілік және босану, бала күтімі бойынша демалыс, еңбекке уақытша жарамсыздық, сондай-ақ бір білім беру бағдарламасынан екіншісіне бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан екіншісіне ауысу үздіксіз нақты жұмыс өтіліне есептелетін;";
31-тармақтың бірінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 422 "Об утверждении Правил отбора претендентов и прохождения научных стажировок"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 октября 2024 года № 494. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2024 года № 35291
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 422 "Об утверждении Правил отбора претендентов и прохождения научных стажировок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 33308) следующие изменения и дополнения:
в Правилах отбора претендентов и прохождения научных стажировок, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Сроки приема документов и проведения конкурса ежегодно утверждаются рабочим органом и размещаются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до начала срока приема документов.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Инструкция по формированию списка ведущих зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, научных центров и иных организаций, рекомендуемых для прохождения научных стажировок (далее - Инструкция) приведена в приложении 2 к настоящим Правилам.";
в пункте 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) стаж непрерывной фактической работы последние 12 (двенадцать) месяцев в выбранной области специализации научного исследования в аккредитованных субъектах научной и (или) научно-технической деятельности, являющихся юридическими лицами, с подтверждением начисления обязательных пенсионных отчислений за весь требуемый период с учетом оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 3 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан, за исключением граждан Республики Казахстан, получившие безусловное приглашение от ведущих зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, научных центров и иных организаций утвержденных уполномоченным органом, входящих в число первых 10 (десять) международных рейтингов в соответствии с Инструкцией. В стаж непрерывной фактической работы также засчитываются отпуск по беременности и родам, отпуск по уходу за ребенком, наступление временной нетрудоспособности, а также перевод с одной образовательной программы на другую из одной организации высшего и (или) послевузовского образования в другой;";
часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:

"31. Конкурс жеңімпазы ғылыми зерттеу бағытының, шетелдік ұйымның, тағылымдамадан өткен елдің ауысымын, тағылымдамадан өту мерзімін (бір жылдан аспайтын мерзімге ауыстырған және қосымша шығыстар болмаған кезді қоспағанда), жұмыс берушіні ауыстыруды алған кезде конкурс жеңімпазы Комиссияға өтінішпен және растайтын құжатпен қоса жүгінеді.
44-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"44. Жұмыс берушіні ауыстыру конкурс жеңімпазының әкімшіге жазған өтініші негізінде жұмыс беруші таратылған не қайта ұйымдастырылған кезде жүзеге асырылады.
Жұмыс берушіні ауыстыру жеңімпазының өтініші бойынша конкурс ғылыми зерттеудің таңдалған бағытын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің өзге аккредиттелген субъектісі сақтаған кезде, Комиссия шешімі негізінде жұмыс берушінің келісімі болған кезде жүзеге асырылады.";
Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларына 2-қосымшада:
2-тармақ келесі мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмыс органы Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органы мен шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтар арасындағы ғылым және жоғары білім саласындағы халықаралық келісімдер, меморандумдар негізінде Қазақстан Республикасын дамытудың әлеуметтік-экономикалық басымдықтарына қарай шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарды, ғылыми орталықтарды және басқа да ұйымдарды Тізімге енгізеді.";
3-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"3. Бұл ретте жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жетекші шетелдік ұйымдары, ғылыми орталықтар және өзге де ұйымдар үшін көрсеткіштер ғылыми тағылымдамадан өту орнын таңдауда "Әскери ғылымдар және ұлттық қауіпсіздік" басым бағытына қолданылмайды".".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек

"31. При получении победителем конкурса смены направления научного исследования, зарубежной организации, страны прохождения стажировки, переноса срока прохождения стажировки (за исключением при переносе на срок, не превышающий один год и отсутствия дополнительных расходов), смены работодателя победитель конкурса обращается в Комиссию с заявлением и приложением подтверждающих документов.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Смена работодателя осуществляется при ликвидации либо реорганизации работодателя на основании обращения победителя конкурса администратору.
Смена работодателя по обращению победителя конкурса осуществляется при сохранении выбранного направления научного исследования иным аккредитованным субъектом научной и (или) научно-технической деятельности, при наличии согласия работодателя на основании решения Комиссии.";
в Приложение 2 к Правилам отбора претендентов и прохождения научных стажировок:
пункт 2 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Рабочий орган включает в Список зарубежные организации высшего и (или) послевузовского образования, научные центры и иные организации на основании международных соглашений, меморандумов в области науки и высшего образования между уполномоченным органом в области науки и высшего образования Республики Казахстан и зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами, в зависимости от социально-экономических приоритетов развития Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При этом показатели для ведущих зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, научных центров и иных организаций для выбора места прохождения научной стажировки не распространяется на приоритетное направление "Военные науки и национальная безопасность".".
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек