Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 29 қазандағы № 375 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 қазанда № 35297 болып тіркелді
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 29 қазандағы
№ 375 Бұйрықпен
бекітілген
Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2) тармақшасына (бұдан әрі – Бағалы металдар мен асыл тастар туралы заңы) сәйкес әзірленген.
Қағидалар бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 октября 2024 года № 375. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2024 года № 35297
В соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 октября 2024 года № 375
Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" (далее – Закон о драгоценных металлах и драгоценных камнях).
Правила определяют порядок ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
бағалы металдар – кез келген күйдегі және түрдегі алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий);
бағалы металдарды өндіру субъектілері – уәкілетті орган бекітетін тізбеде тұрған, Қазақстан Республикасының аумағында бағалы металдарды өндіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары;
аффинирленген бағалы металдар – бөгде қоспалардан және ілеспе құрамдастардан тазартылған, ұлттық немесе халықаралық стандартқа сәйкес келетін сапаға жеткізілген бағалы металдар;
құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары – өңделмеген бағалы металдар (оның ішінде, құйма түріндегі Доре қорытпасы, катодты металдар), мырыш шөгінділері, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары, бағалы металдардың кендері мен концентраттары, құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кендері, концентраттары және күлі, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері;
өтініш беруші – бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізаттармен операцияларды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқығы бар және арнайы есепте тұрған заңды тұлғалар және (немесе) жеке кәсіпкерлер;
өкілдік сынама (бұдан әрі – сынама) – бағалы металдардың немесе құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының барлық көлемінің құрамы мен қасиетін сипаттайтын бағалы металдардың немесе құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының өкілділік бөлігі;
уәкiлеттi орган – бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауға қолданылмайды.
4. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операцияларына қолданылмайды.
2-тарау. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібі
5. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (бұдан әрі – әкелу) және Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (бұдан әрі – әкету) кезінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық комиссияның шешіміне және Бағалы металдар мен асыл тастар туралы заңына сәйкес мемлекеттік бақылау рәсімін жүзеге асырады.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
драгоценные металлы – золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий) в любом состоянии и виде;
субъекты производства драгоценных металлов – юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие производство драгоценных металлов на территории Республики Казахстан;
аффинированные драгоценные металлы – драгоценные металлы, очищенные от посторонних примесей и сопутствующих компонентов, доведенные до качества, соответствующего национальному или международному стандарту;
сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, – необработанные драгоценные металлы (в том числе сплав Доре в виде слитка, катодные металлы), цинковые осадки, лом и отходы драгоценных металлов, руды и концентраты драгоценных металлов, руды, концентраты и зола цветных металлов, полупродукты производства цветных металлов, содержащие драгоценные металлы;
заявитель – юридические лица и (или) индивидуальные предприниматели, имеющие право на осуществление операций с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и состоящие на специальном учете;
представительная проба (далее – проба) – представительная часть сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, характеризующая состав и свойства всего объема сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий.
3. Требования настоящих Правил не распространяются на контроль при трансфертном ценообразовании, осуществляемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
4. Требования настоящих Правил не распространяются на операции Национального Банка Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы
5. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, (далее – ввоз) и вывозе с территории Республики Казахстан в эти страны (далее – вывоз) драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, уполномоченным органом осуществляется процедура государственного контроля в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии и Законом о драгоценных металлах и драгоценных камнях.

6. Құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын және күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдерін қоспағанда, бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкелу кезіндегі мемлекеттік бақылау мыналарды қамтиды:
1) бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың партиясын ілеспе құжаттамада көрсетілген деректерге, оның ішінде нормативтік-техникалық және (немесе) техникалық құжаттамаға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді;
2) әлемдік нарықтағы бағаларды ескере отырып, бағалы металдардың құнын бағалауды;
3) бағалы металдардардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың шығарылған көзін айқындауды;
4) бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен мәмілелер жасау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды;
5) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың қамтылуын бақылауды.
7. Құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын, күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдерін өңдеуге әкелу кезіндегі мемлекеттік бақылау мыналарды қамтиды:
1) бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың шығарылған көзін айқындауды;
2) бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен мәміле жасасу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуына бақылауды;
3) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың құрамын бақылауды;
8. Әкелу кезінде мемлекеттік бақылаудың нәтижелерін уәкілетті орган:
1) бағалы металдар, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлар үшін:
әкелу кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі нысанында;
қайта өңдеуге әкелу кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі, сондай-ақ тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат нысанында;
2) құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын және күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері үшін:
қайта өңдеуге әкелу кезінде – тауарды қайта өңдеу шарты туралы құжат нысанында;
3) аффинирленген бағалы металдар үшін:
әкелу кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі нысанында рәсімдейді.
9. Әкелінетін бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың әрбір партиясына мемлекеттік бақылау актісін алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:

6. При ввозе драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, за исключением руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, государственный контроль включает в себя:
1) проверку партии драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на соответствие данным, указанным в сопроводительной документации, в том числе нормативной технической и (или) технической документации;
2) оценку стоимости драгоценных металлов с учетом цен мирового рынка;
3) определение источника происхождения драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
4) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
5) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы.
7. При ввозе на переработку руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, государственный контроль включает в себя:
1) определение источника происхождения драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
2) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
3) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы.
8. Результаты государственного контроля при ввозе оформляются уполномоченным органом:
1) для драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы:
при ввозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара;
при ввозе на переработку – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, а также документа об условиях переработки товаров;
2) для руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы:
при ввозе на переработку – в форме документа об условиях переработки товаров;
3) для аффинированных драгоценных металлов:
при ввозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара.
9. Для получения акта государственного контроля на каждую партию, ввозимых драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:

1) өтініш беруші туралы деректер (оның ішінде заңды тұлғаның мекенжайы, дара кәсіпкердің тұрғылықты жері), бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың атауы, сыртқы экономиканың қызметтік бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың номенлатурасының коды (бұдан әрі – СЭҚ ТН коды), тауардың саны, мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі көрсетілетін өтінім-хатын;
2) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған қосымшаның және (немесе) толықтырудың мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың мемлекеттік және/немесе орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған мемлекеттік және/немесе орыс тілінде аудармасын (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
3) толық ассортиментін (атауы, таңбалануы, артикулы, партия нөмірі және т. б.), саны мен массасын көрсете отырып, бағалы металдарға, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларға арналған ерекшеліктің көшірмесін;
4) шеберлердің зергерлік бұйымдары мен алтын және күміс бұйымдарын, басқа да бұйымдар мен олардың бөліктерін қоспағанда, тауардағы бағалы металдардың құрамы туралы құжаттың көшірмесін;
5) аффинирленген бағалы металдарды, бағалы металдар мен асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламасын ұсынады.
10. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған кезден бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, ал осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайда – бақылау сынақтарының нәтижелерін алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде ресімделеді және өтініш берушіге беріледі.
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
11. Әкелінуге ұсынылған бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың құрамындағы бағалы металдар туралы құжаттардың келісімшарт талаптарына және бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы бойынша нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкессіздігі анықталған кезде, уәкілетті орган өтінімді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына (филиалына) (бұдан әрі – Орталық) әкетілетін бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың сынамасына бақылау сынақтарын жүзеге асыру үшін жібереді. Осы мақсатта өтініш беруші әкелінетін бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың әрбір партиясын әкелу кезінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 294 (тіркелген нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13636) бұйрығымен бекітілген сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу қағидаларында және нысанда сынамаларды іріктеу туралы актіні жасай отырып, бір сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша өтініш беруші алдын ала жасалған шартқа сәйкес Орталыққа бақылау сынағы үшін іріктелген сынаманы және сынаманы іріктеу туралы актіні жеткізеді. Бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы бойынша бақылау сынақтары орталыққа сынама тапсырылған сәттен бастап күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде өткізіледі. Сынамаларды бақылау сынақтарының нәтижелері аяқталғаннан кейін Орталық алынған нәтижелерді уәкілетті органға 2 жұмыс күні ішінде жібереді.
Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәміле аяқталғанға дейін, бірақ сынама қабылданған күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде сақтайды. Уәкілетті орган орталықты мәміленің аяқталғаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Сәйкессіздік болмаған кезде уәкілетті орган көрсетілген бөлімде – "Тауар ұсынылған талаптарға сәйкес келеді" деген жазу жүргізеді және өтініш беруші кедендік декларациялаудан өтеді.

1) письмо-заявка, в котором указываются данные о заявителе (в том числе адрес юридического лица, место жительства индивидуального предпринимателя), наименование драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее – код ТН ВЭД), количество драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;
2) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон, на государственном и/или русском языках.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) или иной документ, подтверждающий намерения сторон, на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон, прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод на государственном и/или русском языках (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
3) копия спецификации на драгоценные металлы, сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, с указанием полного ассортимента (наименования, маркировки, артикула, номера партии и т. д.), количества и массы;
4) копия документа о содержании драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы, за исключением ювелирных изделий и изделий золотых и серебряных дел мастеров, других изделий и их частей;
5) уведомление о начале или прекращении деятельности по ввозу на территорию Республики Казахстан и вывозу с территории Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов, драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных и других изделий, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
10. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю в сроки, не превышающие 3 рабочих дней с момента получения документов, а в случае, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил, в течение 3 рабочих дней со дня получения результатов контрольных испытаний.
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
11. При обнаружении несоответствия документов о содержании драгоценных металлов предъявляемых к ввозу драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, условиям контракта и нормативной технической документации по составу и содержанию драгоценных металлов уполномоченный орган направляет заявку в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка Республики Казахстан (далее – Центр) для осуществления контрольных испытаний проб ввозимых драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы. Для таких целей заявитель при ввозе каждой партии ввозимых драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, отбирает одну пробу, предназначенную для контрольных испытаний, с составлением акта об отборе проб в порядке и по форме, установленными Правилами оформления акта об отборе проб и его формы, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 294 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13636). По письменному указанию уполномоченного органа заявитель доставляет пробу, отобранную для контрольных испытаний, и акт об отборе проб в Центр в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Контрольные испытания по составу и содержанию драгоценных металлов проводятся в сроки, не превышающие 15 календарных дней с момента сдачи пробы в центр. После получения завершения контрольных испытаний проб Центр направляет полученные результаты в уполномоченный орган в течение 2 рабочих дней.
Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки, но не более одного года со дня приема пробы. О завершении сделки уполномоченный орган в письменном виде уведомляет центр.
При отсутствии несоответствия уполномоченный орган в указанном разделе производит запись "Товар соответствует предъявленным требованиям" и заявитель производит таможенное декларирование.

12. Әкелу кезінде мемлекеттік бақылау актісін беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) ұсынған құжаттарда толық емес немесе дәйексіз мәліметтер болса;
2) осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген талаптар сақталмаса;
3) бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың партиясы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) ұсынған құжаттарға сәйкес келмесе.
13. Әкелу кезінде мемлекеттік бақылау актісін беруден бас тарту туралы дәлелді шешім осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген мерзім ішінде электрондық құжат нысанында беріледі.
14. Құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлар кедендік аумақта қайта өңдеу және ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған кезде өтініш беруші мемлекеттік бақылау актісіне қосымша:
кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты (кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған кезде);
ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарты туралы құжатты (ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған кезде) алады.
15. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларды әкету кезінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдеріне және Бағалы металдар мен асыл тастар туралы заңына сәйкес мыналарды:
1) бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың партиясын ілеспе құжаттамада, оның ішінде нормативтік техникалық және (немесе) техникалық құжаттамада көрсетілген мәліметтерге сәйкестігі тұрғысынан тексеруді;
2) әлемдік нарықтағы бағаларды ескере отырып, бағалы металдардың құнын бағалауды;
3) бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың шығарылған көзін айқындауды;
4) бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен мәмілелер жасау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды;
5) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың қамтылуын бақылауды;
6) бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың қамтылуы туралы құжаттар негізінде Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігін (мүмкін еместігін) және экономикалық тұрғыдан орындылығын (орынсыздығын) тексеруді немесе Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығын немесе мүмкін еместігін тексеруді қамтитын мемлекеттік бағалауды жүзеге асырады.

12. Отказ в выдаче акта государственного контроля при ввозе осуществляется по следующим основаниям:
1) в представленных заявителем (уполномоченным представителем заявителя) для осуществления государственного контроля документах содержатся неполные или недостоверные сведения;
2) не соблюдены требования, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил;
3) партия драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, не соответствует документам, представленным заявителем (уполномоченным представителем заявителя) для осуществления государственного контроля.
13. Мотивированное решение об отказе в выдаче акта государственного контроля при ввозе выдается в течение срока, указанного в пункте 10 настоящих Правил в форме электронного документа.
14. При помещении сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, под таможенные процедуры переработки на таможенной территории и переработки для внутреннего потребления заявитель дополнительно к акту государственного контроля получает:
документ об условиях переработки товаров на таможенной территории (в случае помещения под таможенную процедуру переработки на таможенной территории);
документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления (в случае помещения под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления).
15. При вывозе драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, за исключением руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, уполномоченный орган в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии и Законом о драгоценных металлах и драгоценных камнях осуществляет государственный контроль, включающий в себя:
1) проверку партии драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на соответствие данным, указанным в сопроводительной документации, в том числе нормативной технической и (или) технической документации;
2) оценку стоимости драгоценных металлов с учетом цен мирового рынка;
3) определение источника происхождения драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
4) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
5) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
6) оценку возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан на основании документов о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов или проверку экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан.

16. Құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын және күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдерін әкету кезінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық комиссияның шешіміне және Бағалы металдар мен асыл тастар туралы заңына сәйкес мыналарды:
1) бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың шығарылған көзін айқындауды;
2) бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен мәмілелер жасау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды;
3) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдар және алынатын ілеспе металдардың қамтылуын бақылауды қамтитынын;
4) бағалы металдар мен алынатын ілеспе металдардың қамтылуы туралы құжаттар негізінде Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігін (мүмкін еместігін) және экономикалық тұрғыдан орындылығын (орынсыздығын) немесе Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығын немесе мүмкін еместігін бағалауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
17. Әкету кезінде мемлекеттік бақылаудың нәтижелерін уәкілетті орган:
1) бағалы металдар, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлар үшін:
әкету кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі, экспортқа берілген лицензия және Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және экономикалық тұрғыдан орындылығы (орынсыздығы) туралы қорытынды (бұдан әрі – әкетуге арналған қорытынды) нысанында;
қайта өңдеуге әкету кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі, тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат, Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды (бұдан әрі – қайта өңдеуге арналған қорытынды) нысанында;
2) құрамында бағалы металдары бар түсті металдар кендері, концентраттары және күлдері, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері үшін:
әкету кезінде – экспортқа берілген лицензия, әкетуге арналған қорытынды нысанында;
қайта өңдеуге әкету кезінде – тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат, қайта өңдеуге арналған қорытынды нысанында ресімдейді.
3) аффинирленген бағалы металдар үшін:
әкету кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі және экспортқа арналған лицензия нысанында ресімдейді.

16. При вывозе руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, уполномоченный орган в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии и Законом о драгоценных металлах и драгоценных камнях осуществляет государственный контроль, включающий в себя:
1) определение источника происхождения драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
2) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
3) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
4) оценка возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан на основании документов о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов или проверку экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан.
17. Результаты государственного контроля при вывозе оформляются уполномоченным органом:
1) для драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы:
при вывозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, лицензии на экспорт и заключения о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан (далее – заключение на вывоз);
при вывозе на переработку – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, документа об условиях переработки товаров, заключения об экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан (далее – заключение на переработку);
2) для руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы:
при вывозе – в форме лицензии на экспорт, заключения на вывоз;
при вывозе на переработку – в форме документа об условиях переработки товаров, заключения на переработку;
3) для аффинированных драгоценных металлов:
при вывозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара и лицензии на экспорт.

18. Әкетілетін бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың әрбір партиясына мемлекеттік бақылау актісін алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтініш беруші туралы деректер (оның ішінде заңды тұлғаның мекенжайы, дара кәсіпкердің тұрғылықты жері), бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың атауы, СЭҚ ТН коды, бағалы металдардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлардың саны, мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі көрсетілетін өтінім-хатын;
2) экспорттауға арналған лицензияның көшірмесін (осы тауарларды экспорттың кедендік рәсімімен одан әрі орналастырған жағдайда лицензияның көшірмесі ұсынылады);
3) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған қосымшаның және (немесе) толықтырудың мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың мемлекеттік және/немесе орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған мемлекеттік және/немесе орыс тілінде аудармасын (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
4) толық ассортиментін (атауы, таңбалануы, артикулы, партия нөмірі және т. б.), саны мен массасын көрсете отырып, бағалы металдарға және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларға арналған ерекшеліктің көшірмесін;
5) әкетілетін бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауардың құнын растау үшін пайдаланылатын шот-фактураның немесе инвойстың немесе өзге де құжаттың көшірмесін;
6) бағалы металдардың құнының есебін;
7) аффинирленген бағалы металдарды, бағалы металдар мен асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламасын;
8) құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларын өндіру субъектілері үшін-жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшарттың көшірмесі (бұл ретте, егер мұндай құжатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларды қоспағанда, мұндай құжаттың көшірмесін бұрын ұсынылған жағдайда, жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшартты ұсыну талап етілмейді);

18. Для получения акта государственного контроля на каждую партию вывозимых драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) письмо-заявка, в котором указываются данные о заявителе (в том числе адрес юридического лица, место жительства индивидуального предпринимателя), наименование драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, код ТН ВЭД, количество драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;
2) копия лицензии на экспорт (копия лицензии представляется в случае дальнейшего помещения этих товаров под таможенную процедуру экспорта);
3) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон, на государственном и/или русском языках.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) или иной документ, подтверждающий намерения сторон, на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон, прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод на государственном и/или русском языках (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
4) копия спецификации на драгоценные металлы и сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, с указанием полного ассортимента (наименования, маркировки, артикула, номера партии и т. д.), количества и массы;
5) копия счет-фактуры, или инвойса, или иного документа, используемого для подтверждения стоимости вывозимых драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
6) расчет стоимости драгоценных металлов;
7) уведомление о начале или прекращении деятельности по ввозу на территорию Республики Казахстан и вывозу с территории Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов, драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных и других изделий, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
8) для субъектов добычи сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, копию контракта на право недропользования, (при этом не требуется представления контракта на право недропользования в случае, если копия такого документа была представлена ранее, за исключением случаев, когда в такой документ были внесены изменения и дополнения);

9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы металдармен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдар үшін - әкетілетін тауарларға меншік құқығын не тараптардың тауарларды сатып алу туралы ниетін растайтын құжатын;
10) бағалы металдардың және ілеспе алынатын металдардың құрамы туралы аккредиттелген сынақ зертханасы берген құжатты, онда құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы барлық бағалы металдардың үлестік құрамы туралы көрсетілуге тиіс мәліметтерін;
11) әкетуге арналған қорытындының көшірмесін (тауар әкетілген жағдайда);
12) қайта өңдеуге арналған қорытындының көшірмесін (тауарды қайта өңдеуге әкеткен жағдайда) ұсынады.
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
19. Әкетілетін аффинирленген бағалы металдың әрбір партиясына мемлекеттік бақылау актісін алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтініш беруші туралы деректер (оның ішінде заңды тұлғаның мекенжайы, дара кәсіпкердің тұрғылықты жері), аффинирленген бағалы металдың атауы, СЭҚ ТН коды, аффинирленген бағалы металдың саны, мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі көрсетілетін өтінім-хатын;
2) тауарларды экспорттауға арналған лицензияның көшірмесін (осы аффинирленген бағалы металдарды экспорттың кедендік рәсімімен одан әрі орналастырған жағдайда лицензияның көшірмесі ұсынылады);
3) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған қосымшаның және (немесе) толықтырудың мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың мемлекеттік және/немесе орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған мемлекеттік және/немесе орыс тілінде аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
4) толық ассортиментін (атауы, таңбалануы, артикулы, партия нөмірі және т. б.), саны мен массасын көрсете отырып, аффинирленген бағалы металдарға арналған ерекшеліктің көшірмесін;
5) әкетілетін аффинирленген бағалы металдардың құнын растау үшін пайдаланылатын шот-фактураның немесе инвойстың немесе өзге де құжаттың көшірмесін;
6) аффинирленген бағалы металдардың құнынның есебін;

9) для организаций, имеющих право в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять операции с драгоценными металлами, документ, подтверждающий право собственности на вывозимые товары либо намерения сторон о приобретении товаров;
10) документ, выданный аккредитованной испытательной лабораторией, о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов, в котором должны быть указаны сведения об удельном содержании всех драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
11) копию заключения на вывоз (в случае вывоза товара);
12) копию заключения на переработку (в случае вывоза товара на переработку).
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
19. Для получения акта государственного контроля на каждую партию вывозимого аффинированного драгоценного металла заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) письмо-заявка, в котором указываются данные о заявителе (в том числе адрес юридического лица, место жительства индивидуального предпринимателя), наименование аффинированного драгоценного металла, код ТН ВЭД, количество аффинированного драгоценного металла, перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля;
2) копия лицензии на экспорт (копия лицензии представляется в случае дальнейшего помещения аффинированных драгоценных металлов под таможенную процедуру экспорта);
3) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон, на государственном и/или русском языках.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) или иной документ, подтверждающий намерения сторон, на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон, прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод на государственном и/или русском языках (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
4) копия спецификации на аффинированный драгоценный металл, с указанием полного ассортимента (наименования, маркировки, артикула, номера партии и т. д.), количества и массы;
5) копия счет-фактуры, или инвойса, или иного документа, используемого для подтверждения стоимости вывозимого аффинированного драгоценного металла;
6) расчет стоимости аффинированного драгоценного металла;

7) аффинирленген бағалы металдарды, бағалы металдар мен асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламасын;
8) құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларын өндіру субъектілері үшін-жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшарттың көшірмесін (бұл ретте, егер мұндай құжатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларды қоспағанда, мұндай құжаттың көшірмесі бұрын ұсынылған жағдайда, жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшартты ұсыну талап етілмейді);
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы металдармен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдар үшін - әкетілетін тауарларға меншік құқығын не тараптардың тауарларды сатып алу туралы ниетін растайтын құжатын;
10) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған алтынды сатып алуға басым құқықты іске асырудан бас тартқанын растайтын құжаттын (аффинирленген алтынды әкеткен жағдайда) ұсынады.
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
20. Әкетуге не қайта өңдеуге қорытынды алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауардың атауы, оның өлшем бірліктеріндегі саны, партия нөмірі көрсетілген өтінім-хатын;
2) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын өндіретін субъектілер үшін – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың көшірмесін. Бұл ретте егер бұрын осындай құжаттың көшірмесі берілген болса, онда мұндай құжатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ұсыну талап етілмейді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар басқа да ұйымдар үшін – әкетілетін тауарларға меншік құқығын не тауарларға ие болу туралы тараптардың ниетін растайтын құжатын;
4) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі, оған мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі қосымшаның және (немесе) толықтырудың, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың көшірмесін. Егер келісімшарт (шарт, келісім) мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде болмаған жағдайда, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;

7) уведомление о начале или прекращении деятельности по ввозу на территорию Республики Казахстан и вывозу с территории Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов, драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных и других изделий, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
8) для субъектов добычи сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, копию контракта на право недропользования, (при этом не требуется представления контракта на право недропользования в случае, если копия такого документа была представлена ранее, за исключением случаев, когда в такой документ были внесены изменения и дополнения);
9) для организаций, имеющих право в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять операции с аффинированными драгоценными металлами, документ, подтверждающий право собственности на вывозимые товары либо намерения сторон о приобретении аффинированных драгоценных металлов;
10) документ, подтверждающий отказ Национального Банка Республики Казахстан от реализации приоритетного права на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах (в случае вывоза аффинированного золота).
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
20. Для получения заключения на вывоз либо переработку заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) письмо-заявку с указанием наименования сырьевого товара, содержащего драгоценных металлов, его количества в единицах измерения, номера партии;
2) для субъектов добычи сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, копию контракта на право недропользования, (при этом не требуется представления контракта на право недропользования в случае, если копия такого документа была представлена ранее, за исключением случаев, когда в такой документ были внесены изменения и дополнения);
3) для организаций, имеющих право в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять операции с сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы, документ, подтверждающий право собственности на вывозимые товары либо намерения сторон о приобретении товаров;
4) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон, на государственном и/или русском языках.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) или иной документ, подтверждающий намерения сторон, на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон, прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод на государственном и/или русском языках (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);

5) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы барлық бағалы металдардың үлестік қамтылуы туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс бағалы металдар мен ілеспе алынатын металдардың қамтылуы туралы аккредиттелген сынақ зертханасы берген құжатын;
6) бағалы металдарды өндірудің барлық субъектілерінен тауарларды қайта өңдеуден және (немесе) аффинаждаудан бас тартуы немесе Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 12 қазандағы № 714 (тіркелген нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14398) бұйрығымен бекітілген Бағалы металдарды өндіру субъектілерінен бас тартуды немесе осындай бас тартудың бар екені туралы уәкілетті органның растамасын алу, сондай-ақ бағалы металдарды өндіру субъектілері үшін шарттарды бекіту туралы қағидаларына сәйкес алынған осындай бас тартудың бар екені туралы уәкілетті органның растамасын ұсынады.
Уәкілетті орган әкетуге не қайта өңдеуге арналған қорытындыны уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша уәкілетті органға құжаттар ұсынылған кезден бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде береді.
Уәкілетті орган уәкілетті органға құжаттарды ұсынған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қорытынды береді:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкетуге;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеуге.
Әкетуге не қайта өңдеуге арналған қорытындыны уәкілетті орган бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкетудің барлық болжамды жылдық көлеміне береді.
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
21. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған кезден бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, ал осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайда – бақылау сынақтарының нәтижелерін алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде ресімделеді және өтініш берушіге беріледі.
Құрамында бағалы металдар, сондай-ақ аффинирленген бағалы металдар бар тауарларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті органға тауардың барлық партиясы ұсынылады.
Құрамында бағалы металдар бар түсті металдар кендеріне, концентраттарына және күлдеріне, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде тауардың барлық партиясы уәкілетті органға ұсынылмайды.
22. Әкетілуге ұсынылған бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауардың қамтылуы туралы құжаттар келісімшарттың және бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы жөніндегі нормативтік техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес еместігі анықталған кезде уәкілетті орган өтінімді әкетілетін бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауардың сынамаларына бақылау сынақтарын жүзеге асыру үшін орталыққа жібереді. Осы мақсатта өтініш беруші әкетілетін бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауардың әрбір партиясын әкету кезінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 294 (тіркелген нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13636) бұйрығымен бекітілген сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу қағидаларында және нысанда сынамаларды іріктеу туралы актіні жасай отырып, бір сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша өтініш беруші алдын ала жасалған шартқа сәйкес Орталыққа бақылау сынағы үшін іріктелген сынаманы және сынаманы іріктеу туралы актіні жеткізеді. Бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы бойынша бақылау сынақтары орталыққа сынама тапсырылған сәттен бастап күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде өткізіледі. Сынамаларды бақылау сынақтарының нәтижелері аяқталғаннан кейін Орталық алынған нәтижелерді уәкілетті органға 2 жұмыс күні ішінде жібереді.
Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәміле аяқталғанға дейін, бірақ сынама қабылданған күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде сақтайды. Уәкілетті орган орталықты мәміленің аяқталғаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Сәйкессіздік болмаған кезде уәкілетті орган көрсетілген бөлімде – "Тауар ұсынылған талаптарға сәйкес келеді" деген жазу жүргізеді және өтініш беруші кедендік декларациялаудан өтеді.

5) документ, выданный аккредитованной испытательной лабораторией, о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов, в котором должны быть указаны сведения об удельном содержании всех драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
6) отказ от переработки и (или) аффинажа товаров от всех субъектов производства драгоценных металлов или подтверждение уполномоченного органа о наличии такого отказа, полученных в соответствии с Правилами получения отказа от субъектов производства драгоценных металлов или подтверждения уполномоченного органа о наличии такого отказа, а также условия для субъектов производства драгоценных металлов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 октября 2016 года № 714 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14398).
Уполномоченный орган в сроки, не превышающие 3 рабочих дней с момента представления документов уполномоченному органу выдает заключение:
на вывоз по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
на переработку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Заключение на вывоз либо переработку представляется уполномоченным органом на весь прогнозный годовой объем вывоза сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
21. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю в сроки, не превышающие 3 рабочих дней с момента получения документов, а в случае, предусмотренном пунктом 22 настоящих Правил, в течение 3 рабочих дней со дня получения результатов контрольных испытаний.
При осуществлении государственного контроля драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, а также аффинированных драгоценных металлов в уполномоченный орган представляется вся партия товара.
При осуществлении государственного контроля руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, в уполномоченный орган вся партия товара не представляется.
22. При обнаружении несоответствия документов о содержании драгоценных металлов предъявляемого к вывозу драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы условиям контракта и нормативной технической документации по составу и содержанию драгоценных металлов уполномоченный орган направляет заявку в центр для осуществления контрольных испытаний проб вывозимых драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы. Для таких целей заявитель при вывозе каждой партии вывозимых драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы отбирает одну пробу, предназначенную для контрольных испытаний, с составлением акта об отборе проб в порядке и по форме, установленными Правилами оформления акта об отборе проб и его формы, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 294 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13636). По письменному указанию уполномоченного органа заявитель доставляет пробу, отобранную для контрольных испытаний, и акт об отборе проб в центр в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Контрольные испытания по составу и содержанию драгоценных металлов проводятся в сроки, не превышающие 15 календарных дней с момента сдачи пробы в центр. После получения завершения контрольных испытаний проб Центр направляет полученные результаты в уполномоченный орган в течение 2 рабочих дней.
Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки, но не более одного года со дня приема пробы. О завершении сделки уполномоченный орган в письменном виде уведомляет центр.
При отсутствии несоответствия в указанном разделе делается запись "Товар соответствует предъявленным требованиям" и заявитель производит таможенное декларирование.

23. Әкету кезінде мемлекеттік бақылау актісін беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) ұсынған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болса;
2) осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында көзделген талаптар сақталмағанда;
3) бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауардың партиясы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) ұсынған құжаттарға сәйкес келмесе;
4) сыртқы сауда шартында (келісімшартта) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжатта, олардағы бағалы металдардың жалпы құнынан келісімшарттық құны төмендігі белгіленсе;
5) сыртқы сауда шартында (келісімшартында) немесе тараптардың ниетін растайтын өзге де құжатта белгіленген мәміле бағасы өнеркәсіптік тәсілмен өндіру экономикалық мақсатқа сай келетін металдардың құнынан оларды өңдеу құнын шегеріп тастаған күйдегі өңделмеген бағалы металдардың, бағалы металдардың қалдықтары мен сынықтары, тауарлардың қалдықтары мен сынықтары, бағалы металдардың кендері мен концентраттарын және мырыш шөгінділерін өндіру үшін пайдаланылса.
24. Мемлекеттік бақылау актісін беруден бас тарту туралы дәлелді шешім осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген мерзім ішінде электрондық құжат нысанында беріледі.
25. Әкетуге арналған қорытындыда "Қорытынды нәтижесі" деген жолда мынадай жазу енгізіледі:
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орынсыздығы және мүмкін еместігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорттың кедендік рәсімдерінде кедендік декларациялауға жатады;
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орындылығы және мүмкіндігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорты кедендік рәсімдерде кедендік декларациялауға жатпайды.
Қайта өңдеуге арналған қорытындыда "Қорытынды нәтижесі" деген жолда мынадай жазу енгізіледі "Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы және мүмкін еместігі расталады", мұндай жағдайда тауар кеден аумағынан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсімінде кедендік декларациялануға тиіс.
Әкетуге не қайта өңдеуге арналған қорытындыда "Химиялық құрамы" деген жолда әкетілетін тауардың түйінді сипаттамалары мен ерекшеліктері, оның ішінде зиянды қоспалар мен бағалы металдар қамтылуының ең жоғары және ең аз көрсеткіштері көрсетіледі.

23. Отказ в выдаче акта государственного контроля при вывозе осуществляется по следующим основаниям:
1) в представленных заявителем (уполномоченным представителем заявителя) для осуществления государственного контроля документах содержатся неполные или недостоверные сведения;
2) не соблюдены требования, предусмотренные пунктами 18 и 19 настоящих Правил;
3) партия драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы не соответствует документам, представленным заявителем (уполномоченным представителем заявителя) для осуществления государственного контроля;
4) контрактная стоимость, установленная во внешнеторговом договоре (контракте) или ином документе, подтверждающего намерения сторон, ниже общей стоимости содержащихся в них драгоценных металлов;
5) цена сделки, установленная во внешнеторговом договоре (контракте) или ином документе, подтверждающего намерения сторон, ниже стоимости металлов, извлечение которых промышленным способом экономически целесообразно, за вычетом стоимости их переработки, в виде необработанных драгоценных металлов, отходов и лома драгоценных металлов, отходов и лома товаров, используемых главным образом для извлечения драгоценных металлов, руд и концентратов драгоценных металлов и цинковых осадков.
24. Мотивированное решение об отказе в выдаче акта государственного контроля выдается в течение срока, указанного в пункте 21 настоящих Правил в форме электронного документа.
25. В заключении на вывоз в строке "Результат заключения" вносятся записи:
"Подтверждается невозможность и экономическая нецелесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан", в таком случае товар подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта;
"Подтверждается возможность и экономическая целесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан", в таком случае товар не подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта.
В заключении на переработку в строке "Результат заключения" вносится запись "Подтверждаются экономическая нецелесообразность и невозможность переработки представленных сырьевых товаров на территории Республики Казахстан", в таком случае товар подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре переработки вне таможенной территории.
В заключении на вывоз либо переработку в строке "Химический состав" указываются ключевые характеристики и особенности вывозимого товара, в том числе включающие показатели максимального и минимального содержания вредных примесей и драгоценных металлов.

26. Әкетуге арналған қорытындыда "Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкін еместігі және экономикалық тұрғыдан орынсыздығы расталады" және қайта өңдеуге арналған қорытындыда "Қазақстан Республикасының аумағында ұсынылған шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы немесе мүмкін еместігі расталады" деген жазбаларды бағалы металдарды өндірудің барлық субъектілерінен тауарларды қайта өңдеуден және (немесе) аффинаждаудан бас тарту немесе осындай бас тартудың бар екені туралы уәкілетті органның растамасы болған кезде уәкілетті орган енгізеді.
27. Құрамында бағалы металдары бар тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсіміне орналастырылған кезде кедендік декларациялауды жүргізгенге дейін өтініш беруші мемлекеттік бақылау актісіне және қайта өңдеуге арналған қорытындыға қосымша кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты алады.
28. Әкетуге немесе қайта өңдеуге арналған тауарларды мемлекеттік бақылаудан өткізгеннен кейін Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес өтініш берушіде:
1) бағалы металдар, құрамында бағалы металдар бар шикізат үшін:
экспортқа арналған лицензия (әкету кезінде);
мемлекеттік бақылау актісі;
кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжат (қайта өңдеуге тауарды әкету кезінде);
2) құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кендері, концентраттары және күлдері, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері үшін:
экспортқа арналған лицензия (әкету кезінде);
әкетуге арналған қорытынды (әкету кезінде);
қайта өңдеуге арналған қорытынды (қайта өңдеуге әкету кезінде);
кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжат (қайта өңдеуге әкету кезінде) болған кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдары тауарларды кедендік декларациялауды аяқтайды;
3) аффинирленген бағалы металдар үшін:
экспортына арналған лицензия (әкету кезінде);
мемлекеттік бақылау актісі.
Бағалы металдарды және
құрамында бағалы металдар
бар шикізат тауарларын
Еуразиялық экономикалық
одаққа кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және
Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге
әкету қағидалары бойынша
20 ____жылғы "___"__________
№ ______бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптікалудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және экономикалық тұрғыдан орындылығы (орынсыздығы) туралы қорытынды
№___________                                           күні___________
Өтініш берушінің атауы: _______________________________________________
Өтініш берушінің мекенжайы:__________________________________________
Тауардың коды:_______________________________________________________
Тауардың атауы
Саны
Өлшем бірлігі
Тауарды сатып алушы:_______________________________________________
Межелі ел: ________________________________________________________
Әкету мақсаты: ____________________________________________________
Негіз: _____________________________________________________________
Химиялық құрамы*:_________________________________________________
Қосымша ақпарат: __________________________________________________
Транзиттеу елі: _____________________________________________________
Қорытындының нәтижесі**:__________________________________________
Қорытындының жарамдылық кезеңі: __________________________________
Ескертпе:
* "Химиялық құрамы" деген жолға әкетілетін тауардың негізгі, оның ішінде құрамында зиянды қоспалар мен бағалы металдар жоғары және ең аз көрсеткіштерді қамтитын сипаттамалары мен ерекшеліктері көрсетіледі;
** "Қорытынды нәтижесі" деген жолға мынадай жазбалар енгізіледі:
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орынсыздығы және мүмкін еместігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорттың кедендік рәсімдерінде кедендік декларациялауға жатады;
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орындылығы және мүмкіндігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорты кедендік рәсімдерде кедендік декларациялауға жатпайды.
Бағалы металдарды және
құрамында бағалы металдар
бар шикізат тауарларын
Еуразиялық экономикалық
одаққа кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының
аумағына әкелу және
Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге
әкету қағидалары бойынша
20 ____жылғы "___"__________
№ ______бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды
№___________                                           күні___________
Өтініш берушінің атауы: ______________________________________________
Өтініш берушінің мекенжайы:_________________________________________
Тауардың коды:_______________________________________________________
Тауардың атауы
Саны
Өлшем бірлігі
Тауарды сатып алушы:_______________________________________________
Межелі ел: ________________________________________________________
Әкету мақсаты: ____________________________________________________
Негіз: _____________________________________________________________
Химиялық құрамы*:_________________________________________________
Қосымша ақпарат: __________________________________________________
Транзиттеу елі: _____________________________________________________
Қорытындының нәтижесі**:__________________________________________
Қорытындының жарамдылық кезеңі: __________________________________
Ескертпе:
* "Химиялық құрамы" деген жолға әкетілетін тауардың негізгі, оның ішінде құрамында зиянды қоспалар мен бағалы металдар жоғары және ең аз көрсеткіштерді қамтитын сипаттамалары мен ерекшеліктері көрсетіледі;
** "Қорытынды нәтижесі" деген жолға мынадай жазбалар енгізіледі:
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орындылығы және мүмкіндігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорты кедендік рәсімдерде кедендік декларациялауға жатпайды.

26. Записи в заключении на вывоз "Подтверждается невозможность и экономическая нецелесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан" и в заключении на переработку "Подтверждается экономическая нецелесообразность или невозможность переработки представленных сырьевых товаров на территории Республики Казахстан" вносятся уполномоченным органом при наличии отказа от переработки и (или) аффинажа товаров от всех субъектов производства драгоценных металлов или подтверждения уполномоченного органа о наличии такого отказа.
27. При помещении товаров, содержащих драгоценные металлы, под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории Евразийского экономического союза, до производства таможенного декларирования заявитель дополнительно к акту государственного контроля и заключению на переработку получает документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории.
28. После прохождения государственного контроля аффинированных драгоценных металлов, драгоценных металлов, а также сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, предназначенных для вывоза или переработки, органы государственных доходов Республики Казахстан завершают таможенное декларирование товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и Евразийского экономического союза при наличии у заявителя:
1) для драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы:
лицензии на экспорт (при вывозе);
акта государственного контроля;
документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории (при вывозе товара на переработку);
2) для руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы:
лицензии на экспорт товаров (при вывозе);
заключения на вывоз (при вывозе);
заключения на переработку (при вывозе на переработку);
документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории (при вывозе на переработку);
3) для аффинированных драгоценных металлов:
лицензии на экспорт товаров (при вывозе);
акта государственного контроля.
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от "__" ______ 20_ года № ___
Форма
Заключение о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан
№____________________ дата _____
Наименование Заявителя: ______________________________________________
Адрес Заявителя: _____________________________________________________
Код товара: __________________________________________________________
Наименование товара
Количество
Единица измерения
Покупатель товара: ___________________________________________________
Страна назначения: ___________________________________________________
Цель вывоза: _________________________________________________________
Основание: __________________________________________________________
Химический состав*: __________________________________________________
Дополнительная информация: ___________________________________________
Страна транзита: ______________________________________________________
Результат заключения**: _______________________________________________
Период действия заключения: ___________________________________________
Примечание:
* в строке "Химический состав" указываются ключевые характеристики и особенности вывозимого товара, в том числе включающие показатели максимального и минимального содержания вредных примесей и драгоценных металлов;
** в строке "Результат заключения" вносятся записи:
"Подтверждается невозможность и экономическая нецелесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан", в таком случае товар подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта;
"Подтверждается возможность и экономическая целесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан", в таком случае товар не подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от "__" ______ 20_ года № ___
Форма
Заключение об экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан
№ ____________________ дата _____
Наименование Заявителя: ___________________________________________
Адрес Заявителя: __________________________________________________
Код товара: _______________________________________________________
Наименование товара
Количество
Единица измерения
Переработчик: _____________________________________________________
Страна назначения: _________________________________________________
Цель вывоза: _______________________________________________________
Основание: ________________________________________________________
Химический состав*: ________________________________________________
Дополнительная информация: _________________________________________
Результат заключения**: _____________________________________________
Период действия заключения: _________________________________________
Примечание:
* в строке "Химический состав" указываются ключевые характеристики и особенности вывозимого товара, в том числе включающие показатели максимального и минимального содержания вредных примесей и драгоценных металлов;
** в строке "Результат заключения" вносится запись:
"Подтверждается экономическая нецелесообразность и невозможность переработки представленных сырьевых товаров на территории Республики Казахстан" в таком случае товар подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре переработки вне таможенной территории.