"Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 170 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 25 қарашадағы № 438 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қарашада № 35405 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 170 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32568 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Разрездерде, карьерлерде, приискілерде, гидравликаларда, драгаларда, жуу аспаптарында, шахталардың, кенiштер мен дренаж шахталарының жер үстіндегі жұмыстары және ашық тау-кен жұмыстары. Шахталар, кенiштер, разрездер, карьерлер, приискілер, драгалар, метрополитендер, тоннельдер, жерасты каналдары құрылыстары мен басқа да жерасты құрылыстарының өндiрiстiк алаңдарындағы жұмыстар. Жердi қайта өңдеу, техникалық ұңғымаларды бұрғылау, жерасты өрттерiнің, террикондар мен жынысты үйiндiлердегi өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөніндегі тау-кен жұмыстары. Бұрғылау-жару жұмыстары:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
тау балауызы өндiрiсiнiң аппаратшысы;
бункершi;
шпурларды бұрғылаушы;
аспалы-әуе жолдарының вагонетшiсi;
вагонетшi;
жарушы;
тау-кен массасын тасымалдаумен айналысатын автомобиль жүргізушісі;
тау-кен массасын тиейтiн тиегiш жүргiзушiсi;
үйiндiлердегi түсiрушi;
гидромониторшы;
тау-кен жұмысшысы;
гүрсілдетушi;
жоғарыда санамаланған қазбалар мен жыныстарды тиеумен, түсiрумен айналысатын жүк тиеуші;
жеткізушi;
қашау майлаушы;
шахтаға бекіту материалдарын жеткізушi;
драгер;
мирабилит өндiретін дренажшы;
уатушы;
забойшы;
ашу және тазалау жұмыстарында жұмыс істейтiн жер қазушы;
тастарды арамен кесушi;
тас өңдеушi;
арықшы;
плиталар мен блоктарды кесушi;
бекітушi;
ұста-бұрғыларға май құюшы;
лампашы;
шығыршы;
карьер мен разрезде жұмыс істейтiн лента тазалаушы;
люкшi;
драга матросы;
бұрғы қондырғысының машинисі (көмекшісі);
тепловоз машинисі (көмекшісі);
тартқыш агрегатының машинисі (көмекшісі);
экскаватор машинисі (көмекшісі);
разрездерде, карьерлерде және үйінділерде жұмыс істейтін автогрейдер машинисі;
бульдозер машинисі, оның ішінде байыту және брикетті фабрикалардың, разрездердің, шахталардың жыныстар үйінділерін және жанатын террикондарды сөндіруде және сұрыптауда жұмыс істейтін;
вибротиеу қондырғысының машинисі;
түзету-қағу-өңдеу машинасының машинисі;
түзету-қағу-тегістеу машинасының машинисі;
орташалау қоймалары мен үйінділердегі, разрездердегі, карьерлердегі жол-көлік машинасының машинисі;
драга машинисі;
ұсатқыш-тиеу агрегатының машинисі;
ұсатқыш қондырғыларының машинисі;
өздігінен жүре алмайтын жерге соратын жүзбелі снарядтың машинисі;
жер соратын қондырғы машинисі;
тас кесетін машина машинисі;
конвейер машинисі;
кратцер машинисі;
диірмен машинисі;
мотовоз машинисі;
дренаждық жұмыстардағы сорғы қондырғыларының машинисі;
үйінді жасаушы машинисі;
үйінді көпір машинисі;
үйінді соқасының машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
көтергіш машина машинисі;
жол қозғағыш машинисі;
жол көтергіш машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі және үйінділердегі кең табанды жол төсеуші машинисі;
тегістегіш машинаның машинисі;
скрепер машинисі;
скрепер шығыры машинисі;
слюда қабатын жасаушы машинаның машинисі;
карьерлерде, разрездерде қар жинайтын және жинаушы жол машинасының машинисі;
сұрыптау машинисі;
шахта оқпандарын тұтас қимамен бұрғылау қондырғысының машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі көлік құралдарын өңдеу қондырғысының машинисі;
карьерлер мен разрездердегі шойтас кен массасын бұзу қондырғысының машинисі;
слюданы ажырату қондырғысының машинисі;
фрезагрегат машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі хоппер-мөлшерлегіш машинисі;
карьерлерде, разрездерде және үйінділерде жұмыс істейтін шпал қаққыш машинаның машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі және үйінділердегі кесек тазалағыш машинаның машинисі;
тау-кен жабдығының монтажшысы;
жол монтерi;
механикалық күрек моторисi;
металды алу жөніндегі жуу аспабы моторисi;
үйiндi уатушы;
тау-кен қазбаларын жиектеушi;
озокерит өндiрiсiндегі тауар операторы;
аударып төгушi;
сынама алушы;
шағын литражды драганың кесек тасшысы;
геологиялық сынамаларды жуушы;
скуббершi-сорғышы;
сұрыптаушы;
жер бетiнде жұмыс iстейтiн оқпаншы;
тракторшы;
гидромыс қондырғысының цементаторшысы;
шлихталаушы;
шлюзшы;
диспетчерлiк жабдықтар мен телеавтоматика электромонтерi;
байланыс желі электромонтері;
телефон байланысы желiлiк құрылыстары және радиофикациялау электромонтерi;
электр өткізу әуе желілерін жөндеу электромонтері;
байланыс электромонтері;
дабыл бергіш, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының электромонтері.
Қызметшілер:
Учаске қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде;
геолог;
геофизик;
гидрогеолог;

О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 170 "Об утверждении перечня производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 ноября 2024 года № 438. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2024 года № 35405
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 170 "Об утверждении перечня производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32568) следующее изменение:
в Перечне производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы, утвержденном указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Открытые горные работы и работы на поверхности разрезов, карьеров, приисков, гидравлик, драг, промывочных приборов, работы на поверхности шахт, рудников и дренажных шахт. Работы на промышленных площадках строительства шахт, рудников, разрезов, карьеров, приисков, драг, метрополитенов, тоннелей, подземных каналов и других подземных сооружений. Горные работы по рекультивации земель, бурению технических скважин, профилактике и тушению подземных пожаров, пожаров на терриконах и породных отвалах. Буровзрывные работы:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик производства горного воска;
бункеровщик;
бурильщик шпуров;
вагонетчик воздушно-канатной дороги;
вагонетчик;
взрывник;
водитель автомобиля, занятый на транспортировке горной массы;
водитель погрузчика, занятый погрузкой горной массы;
выгрузчик на отвалах;
гидромониторщик;
горнорабочий;
грохотовщик;
грузчик, занятый на погрузке, разгрузке перечисленных выше ископаемых и пород;
доводчик;
долотозаправщик;
доставщик крепежных материалов в шахту;
драгер;
дренажист по добыче мирабилита;
дробильщик;
забойщик;
землекоп, занятый на вскрышных и очистных работах;
камнераспиловщик;
камнетес;
канавщик;
кольщик плит и блоков;
крепильщик;
кузнец-бурозаправщик;
ламповщик;
лебедчик;
лентовой уборщик, занятый в карьерах и разрезах;
люковой;
матрос драги;
машинист (помощник) буровой установки;
машинист (помощник) тепловоза;
машинист (помощник) тягового агрегата;
машинист (помощник) экскаватора;
машинист автогрейдера, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист бульдозера, в том числе занятый на тушении и разборке горящих терриконов и породных отвалов шахт, разрезов, обогатительных и брикетных фабрик;
машинист вибропогрузочной установки;
машинист выправочно-подбивочно-отделочной машины;
машинист выправочно-подбивочно-рихтовочной машины;
машинист дорожно-транспортных машин, занятый в карьерах, разрезах, на усреднительных складах и отвалах;
машинист драги;
машинист дробильно-погрузочного агрегата;
машинист дробильных установок;
машинист землесосного плавучего несамоходного снаряда;
машинист землесосной установки;
машинист камнерезной машины;
машинист конвейера;
машинист кратцера;
машинист мельницы;
машинист мотовоза;
машинист насосных установок, занятый на дренажных работах;
машинист отвалообразователя;
машинист отвального моста;
машинист отвального плуга;
машинист питателя;
машинист подъемной машины;
машинист путепередвигателя;
машинист путеподъемника;
машинист путеукладчика широкой колеи, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист рихтовочной машины;
машинист скрепера;
машинист скреперной лебедки;
машинист слюдопластоделательной машины;
машинист снегоуборочной и уборочной путевой машины, занятый в разрезах и карьерах;
машинист сортировки;
машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением;
машинист установки по обработке транспортных средств, занятый в разрезах и карьерах;
машинист установки по разрушению негабаритов горной массы, занятый в карьерах и разрезах;
машинист установки по расщеплению слюды;
машинист фрезагрегата;
машинист хоппер-дозатора, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист шпалоподбивочной машины, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист щебнеочистительной машины, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
монтажник горного оборудования;
монтер пути;
моторист механической лопаты;
моторист промывочного прибора по извлечению металла;
навалоотбойщик;
оборщик горных выработок;
оператор товарный, занятый в озокеритовом производстве;
опрокидчик;
пробоотборщик;
пробуторщик малолитражной драги;
промывальщик геологических проб;
скрубберщик-насосчик;
сортировщик;
стволовой, занятый на поверхности;
тракторист;
цементаторщик гидромедьустановки;
шлиховщик;
шлюзовщик;
электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики;
электромонтер контактной сети;
электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации;
электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи;
электромонтер связи;
электромонтер устройств сигнализации, централизации и блокировки.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью участков, в том числе:
геолог;
геофизик;
гидрогеолог;

тау-кен инженері (жетекші, 1 және 2 санатты және санаты жоқ);
маркшейдер;
шебер (аға);
механик;
электрик;
электромеханик;
энергетик.".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жариялануынан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылысминистрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

инженер горный (ведущий, 1 и 2 категорий и без категорий);
маркшейдер;
мастер (старший);
механик;
электрик;
электромеханик;
энергетик.".
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан