"Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2024 жылғы 29 қарашадағы № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 2 желтоқсанда № 35430 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада бекітілген техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру оқу бағдарламалары мен жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Оқу бағдарламалары мен жоспарлары жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламаларына бөлінеді. Оқу процесін жоспарлау кезінде оқу жоспарлары осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес білікті жұмысшы кадрлар деңгейлеріне арналған модульдік оқыту технологиясы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің (бұдан әрі – ТжКБ) үлгілік оқу жоспарына қойылатын талаптар негізінде әзірленеді.
Кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу жоспарларында міндетті компоненттің сағат көлемі (теориялық оқыту, өндірістік оқыту, кәсіптік практика, аралық және қорытынды аттестаттау) Үлгілік оқу жоспарына сәйкес айқындалады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ТжКБ ұйымының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде:
1) оқу пәндерінің көлемін міндетті оқуға бөлінген кредиттердің және (немесе) сағаттардың жалпы санын сақтай отырып, үлгілік оқу жоспарларына және үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес пәндердің мазмұнына сәйкес айқындайды;
2) бiр мамандық шеңберінде бiлiктiлiк бірізділігін, тiзбесiн және санын айқындайды;
3) оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін, оқытудың әртүрлі технологияларын таңдайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жалпы білім беретін пәндердің тізбесі мен көлемі қоғамдық-гуманитарлық бағыттар бойынша мамандық бейіні ескеріле отырып айқындалады.
Мамандық бейініне қарамастан міндетті жалпы білім беретін пәндерге: "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті", "Орыс тілі және әдебиеті" (оқыту қазақ тілінде жүргізілетін топтар үшін), "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті", " Қазақ тілі және әдебиеті" (оқыту орыс тілінде жүргізілетін топтар үшін), "Шетел тілі", "Математика", "Информатика", "Қазақстан тарихы", "Дене шынықтыру", "Алғашқы әскери-технологиялық дайындық", " Физика", "Химия", "Биология", "География", "Графика және жобалау", "Дүниежүзі тарихы" және "Жаһандық құзыреттілік" курсы жатады.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2024 года № 35430
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) следующие изменения и дополнение:
в государственном общеобязательном стандарте технического и профессионального образования, утвержденном приложением 1 к указанному приказу:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных программ и планов.
Учебные программы и планы подразделяются на рабочие учебные планы и программы. При планировании учебного процесса учебные планы разрабатываются на основе типового учебного плана технического и профессионального образования (далее – ТиПО) при модульной технологии обучения для уровней квалифицированных рабочих кадров согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
В учебных планах по кредитной технологии обучения объем часов обязательного компонента (теоретического обучения, производственного обучения, профессиональной практики, промежуточной и итоговой аттестации) определяются в соответствии Типовых учебных планов.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При разработке образовательных программ организации ТиПО:
1) объем учебных дисциплины определяют в соответствии типовых учебных планов и содержание дисциплин в соответствии типовых учебных программ с сохранением общего количества кредитов и (или) часов отведенное на обязательное обучение;
2) определяют последовательность, перечень и количество квалификаций в рамках одной специальности;
3) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Перечень и объем общеобразовательных дисциплин определяется с учетом профиля специальности по направлению: общественно-гуманитарное.
К обязательным общеобразовательным дисциплинам вне зависимости от профиля специальности относятся: "Казахский язык" и "Казахская литература", "Русский язык и литература" (для групп с казахским языком обучения), "Русский язык" и "Русская литература", "Казахский язык и литература" (для групп с русским языком обучения), "Иностранный язык", "Математика", "Информатика", "История Казахстана", "Физическая культура", "Начальная военная и технологическая подготовка", "Физика", "Химия", "Биология", "География", "Графика и проектирование", "Всемирная история" и курс "Глобальные компетенции".

"Дене шынықтыру" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және теориялық оқыту кезеңінде аптасына кемінде 3 сағат жоспарланады, оның ішінде факультативтік сабақтар немесе спорт секциялары есебінен аптасына 1 сағат жоспарлауға жол беріледі.
Білім беру ұйымдарында алғашқы әскери және технологиялық дайындық бойынша сабақтар қыздарға ұлдармен бірге "Медициналық білім негіздері" бөлімі бойынша – бөлек өткізіледі. Алғашқы әскери дайындық курсы аяқталғаннан кейін білім алушылармен жергілікті әскери басқару органдарымен бірлесіп оқу-далалық (лагерь) жиындар өткізіледі. Оқу-далалық жиын кезеңінде қыз балалар медицина жұмыскерінің жетекшілігімен ТжКБ ұйымдарында медициналық-санитариялық дайындықтан өтеді. "Өмір қауіпсіздігі негіздері" оқу бағдарламасының мазмұны "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнінің шеңберінде жүзеге асырылады;";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Оқыту нәтижелерінің жетістіктерін бағалау әртүрлі бақылау түрлерімен жүргізіледі: үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау.
Бақылау жұмыстары, сынақтар және курстық жобалар (жұмыстар) пәнді, соның ішінде модульге біріктірілген пәнді оқуға бөлінген оқу уақыты есебінен, емтихандар – аралық немесе қорытынды аттестаттауға бөлінген мерзімде өткізіледі.
Білім беру ұйымдары білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылауды жүзеге асыру және аралық аттестаттауды өткізу нысандарын, тәртібі мен кезеңділігін дербес таңдайды.
Жалпы білім беретін пәндер бойынша аралық аттестаттау: оқыту қазақ тілінде жүргізілетін топтар үшін қазақ тілі, орыс тілі және әдебиеті; оқыту орыс тілінде жүргізілетін топтар үшін орыс тілі, қазақ тілі және әдебиеті; Қазақстан тарихы, математика және мамандық бейініне сәйкес білім беру ұйымының таңдау пәні бойынша емтихандар өткізуді көздейді. Жалпы білім беретін пәндер бойынша емтихандар "Жалпы білім беретін пәндер" модуліне бөлінген кредиттер және (немесе)/сағаттар есебінен өткізіледі.
ТжКБ білім беру бағдарламасының аяқталуына қарай қорытынды аттестаттау өткізіледі.
Оны өткізуге арналған оқу уақытының көлемі 2 аптадан аспайтын уақытты құрайды.
Қорытынды аттестаттау ТжКБ бағдарлама түлектерінің кәсіби даярлығын бағалау болып табылады және:
1) білімді бағалау;
2) дағдыларды бағалаудан тұрады.
Қорытынды аттестаттау білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ұйымдармен келісілген мерзімде өткізіледі.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламасының түлектерін қорытынды бағалаудың, қорытынды аттестаттаудың (мемлекеттік емтихан) оң нәтижелері білім деңгейі туралы құжатты және маман сертификатын алуға құқық береді.

Занятия по "Физической культуре" являются обязательными и планируются не менее 3 часов в неделю в период теоретического обучения, из которых планирование 1 часов в неделю за счет факультативных занятий или спортивных секций.
Занятия по начальной военной и технологической подготовке в организациях образования с девушками проводятся совместно с юношами, по разделу "Основы медицинских знаний" – раздельно. По окончанию курса начальной военной подготовки с обучающимися проводятся учебно-полевые (лагерные) сборы совместно с местными органами военного управления. В период учебно-полевых сборов девушки проходят медико-санитарную подготовку в организациях ТиПО под руководством медицинского работника. Cодержание учебной программы "Основы безопасности жизнедеятельности" реализуется в рамках учебной дисциплины "Начальная военная и технологическая подготовка".";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Оценка достижений результатов обучения проводится различными видами контроля: текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации.
Контрольные работы, зачеты и курсовые проекты (работы) проводятся за счет учебного времени, отведенного на изучение дисциплины и (или) модуля, экзамены в сроки, отведенные на промежуточную и (или) итоговую аттестацию.
Организации образования самостоятельны в выборе форм, порядка и периодичности осуществления текущего контроля успеваемости и проведения промежуточной аттестации обучающихся.
Промежуточная аттестация по общеобразовательным дисциплинам предусматривает проведение экзаменов: по казахскому языку, русскому языку и литературе для групп с казахским языком обучения, русскому языку, казахскому языку и литературе для групп с русским языком обучения, истории Казахстана, математике и дисциплине по выбору организации образования согласно профилю специальности. Экзамены по общеобразовательным дисциплинам проводятся за счет кредитов и (или) часов, выделенных на "Общеобразовательные дисциплины".
По завершению образовательной программы ТиПО проводится итоговая аттестация.
Объем учебного времени на ее проведение составляет не более 2 недель.
Итоговая аттестация является оценкой профессиональной подготовленности выпускников программ ТиПО состоит из:
1) оценки знаний;
2) оценки навыков.
Итоговая аттестация проводится в сроки, согласованные с организациями, аккредитованным уполномоченным органом в области здравоохранения по оценке знаний и навыков обучающихся.
Положительные результаты итоговой аттестации (государственного экзамена), итогового контроля выпускников образовательных программ в области здравоохранения дают право на получение документа об образовании и сертификата специалиста в области здравоохранения.

14. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі аптасына 54 сағаттан аспайды.
Білім алушының оқу жүктемесін айқындау кезінде оқу жылы академиялық кезеңдерден (семестрлерден), аралық аттестаттау кезеңдерінен, практикалардан және (немесе) өндірістік оқытудан, каникулдардан, қорытынды аттестаттау кезеңінен (бітіру курсында) тұратынын ескеру қажет.
Оқу жылындағы оқу жүктемесінің жалпы саны кемінде 75 кредитті немесе кемінде 1800 академиялық сағатты құрайды. Студенттің педагогтың жетекшілігімен аудиториялық жұмысы және өзіндік жұмысының көлемі (бұдан әрі – ПСӨЖ) жылына 60 кредитті /1440 сағатты құрайды, бұл ретте ПСӨЖ көлемі әрбір пән көлемінің отыз пайызынан аспайды. Студенттің өзіндік жұмыс көлемі (бұдан әрі – СӨЖ) жылына 15 кредитті/360 сағатты құрайды.
Дуальды оқыту кезінде СӨЖ оқу жоспарларында көзделмейді.
Білім алушылардың жеке қабілеттерін дамыту және көмек көрсету үшін факультативтік сабақтар мен консультациялар көзделген.
Білім алушының оқу жүктемесінің көлемі әрбір пән және (немесе) модуль немесе оқу жұмысының түрлері бойынша меңгеретін оқыту нәтижелері бойынша кредитпен/сағатпен өлшенеді. 1 кредит 24 академиялық сағатқа, 1 академиялық сағат 45 минутқа тең.";
ТжКБ-нің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 2-қосымшамен бекітілген орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орта білімнен кейінгі білімнің (бұдан әрі – ОБКБ) мазмұны білім беру бағдарламаларымен айқындалады және оқыту нәтижелеріне бағдарланады. ОБКБ бағдарламаларының мазмұны теориялық сабақтарды, зертханалық-практикалық жұмыстарды орындауды, өндірістік оқытудан және кәсіптік практикадан өтуді қамтитын базалық және кәсіптік құзыреттерді игеруді көздейді.
Білім беру бағдарламаларын ОБКБ ұйымдары жұмыс берушілердің қатысуымен осы стандарттың 1-қосымшасында көзделген мамандық және біліктілік бойынша ОБКБ бағдарламалары түлегінің базалық және кәсіптік құзыреттіліктерінде көрсетілген оқытудың түкқілікті нәтижелеріне, кәсіптік стандарттар (бар болса) және WorldSkills (Ворлдскилс) кәсіптік стандарттар (бар болса) талаптарының негізінде дербес әзірлейді.
Білім беру бағдарламасына:
1. Білім беру бағдарламасының паспорты;
2. Құзыреттер тізімі;
3. Білім беру бағдарламасының мазмұны:

14. Максимальный объем учебной нагрузки обучающихся составляет не более 54 часов в неделю.
При определении учебной нагрузки обучающегося необходимо учитывать, что учебный год состоит из академических периодов (семестров), периодов промежуточной аттестации, практик и (или) производственного обучения, каникул, периода итоговой аттестации (на выпускном курсе).
Общее количство учебной нагрузки в учебном году составляет не менее 75 кредитов или не менее 1800 академических часов. Объем аудиторной работы и самостоятельной работы студента под руководством педагога (далее – СРСП) составляет 60 кредитов /1440 часов в год, при этом объем СРСП составляет не более тридцати процентов от объема каждой дисциплины. Объем самостоятельной работы студента (далее – СРС) составляет 15 кредитов/360 часов в год.
При дуальном обучении СРС не предусматривает в учебных планах.
Для оказания помощи и развития индивидуальных способностей, обучающихся предусмотрены консультации и факультативные занятия.
Объем учебной нагрузки обучающегося измеряется в кредитах и (или) часах по результатам обучения, осваиваемых им по каждой дисциплине или видам учебной работы. 1 кредит равен 24 академическим часам, 1 академический час равен 45 минутам.";
приложение 1 к государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в государственном общеобязательном стандарте послесреднего образования, утвержденном приложением 2 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Содержание послесреднего образования (далее – ПО) определяется образовательными программами и ориентируется на результаты обучения. Содержание образовательных программ ПО предусматривает освоение базовых и профессиональных компетенции, включающих теоретические занятия, выполнение лабораторно-практических работ, прохождение производственного обучения и профессиональной практики.
Образовательные программы разрабатываются организациями ПО с участием работодателей на основе требований настоящего стандарта, ориентированное на конечные результаты обучения, отраженных в базовых и профессиональных компетенциях выпускника программ ПО по специальности и квалификации, предусмотренной в приложении 1 настоящего стандарта, профессиональных стандартов (при наличии) и профессиональных стандартов WorldSkills (Ворлдскилс) (при наличии).
Образовательная программа включает:
1. Паспорт образовательной программы;
2. Перечень компетенций;
3. Содержание образовательной программы:

3.1. Модульдердің (пәндердің)мазмұны;
3.2. Білім беру бағдарламасының модульдері (пәндері) бөлінісінде игерілген кредиттер/сағаттар көлемін көрсететін жиынтық кесте;
3.3. Құзыреті бойынша пәндер матрицасы (модульдік бағдарламалар үшін).
ОБКБ білім беру бағдарламаларында оқыту нәтижелері көрсетіледі, олардың негізінде пәндер/модульдер бойынша жұмыс оқу жоспарлары мен жұмыс оқу бағдарламалары әзірленеді.
Білім беру ұйымының қалауы бойынша білім беру бағдарламалары әр оқу жылының басында жұмыс берушілердің, WorldSkills (Ворлдскилс) кәсіптік стандарттарының (бар болса) өзгеретін талаптарына сәйкес өзектендіріледі.
6 - тармақ алып тасталсын;
7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кәсіби модульдердің мазмұны (жалпы кәсіптік және арнайы пәндер) экологиялық және/немесе өнеркәсіптік қауіпсіздіктің заманауи талаптарын ескереді.";
8. Кәсіптік модульдер (жалпы кәсіптік және арнайы пәндер) үлгілік оқу жоспарларына сәйкес айқындалады.
ОБКБ білім беру бағдарламалары теориялық оқытумен қатар өндірістік оқытудан және кәсіптік практикадан өтуді көздейді.
Кәсіптік практика оқу, өндірістік және диплом алды болып бөлінеді.
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканы өткізу мерзімдері мен мазмұны оқу процесінің жоспарымен және жұмыс оқу бағдарламаларымен айқындалады.
Дуальды оқытуды пайдаланумен ОБКБ білім беру бағдарламалары білім беру ұйымдарындағы теориялық оқытуды және кәсіпорын (ұйым) базасында кемінде алпыс пайыздық өндірістік оқытуды, кәсіптік практиканы көздейді.
9. Жұмыс оқу жоспарлары осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес ОБКБ үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленеді.
Жұмыс оқу жоспарлары оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып оқу бағдарламасының барлық модульдері бойынша әзірленеді және ОБКБ ұйымымен бекітіледі.
10. ОБКБ ұйымы білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде:
1) оқу пәндерінің көлемін міндетті оқуға бөлінген кредиттердің және (немесе) сағаттардың жалпы санын сақтай отырып, үлгілік оқу жоспарларына және үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес пәндердің мазмұнына сәйкес айқындайды;
2) бiр мамандық шеңберінде бiлiктiлiк бірізділігін, тiзбесiн және санын айқындайды;
3) оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін, оқытудың әртүрлі технологияларын таңдайды.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Білім алушылардың ең жоғары оқу жүктемесі аптасына 54 сағаттан аспайды.
Оқу жүктемесі білім алушының білім беру бағдарламасында белгіленген оқу нәтижелеріне қол жеткізуі үшін талап етілетін уақытпен өлшенеді.
Оқу жүктемесі білім алушының барлық оқу қызметін қамтиды – дәрістер, семинарлар, курстық жұмыстар (жобалар), практикалық және зертханалық жұмыстар, өндірістік оқыту және кәсіптік практика, оның ішінде педагогтің жетекшілігімен өзіндік жұмыс.
Білім алушының оқу жүктемесін айқындау кезінде оқу жылы академиялық кезеңдерден (семестрлерден), аралық аттестаттау кезеңдерінен, практикалардан және (немесе) өндірістік оқытудан, каникулдардан, қорытынды аттестаттау кезеңінен (бітіру курсында) тұратынын ескеру қажет.
Академиялық кезеңдер мен демалыстардың ұзақтығын ОБКБ ұйымы дербес айқындайды.";

3.1. Содержание модулей (дисциплин);
3.2. Сводную таблицу, отражающая объем освоенных кредитов/часов в разрезе модулей (дисциплин) образовательной программы;
3.3. Матрицу дисциплин по компетенциям (для модульных программ).
В образовательных программах ПО отражаются результаты обучения, на основании которых разрабатываются рабочие учебные планы и рабочие учебные программы по дисциплинам/модулям.
Образовательные программы по усмотрению организации образования актуализируются в начале каждого учебного года в соответствии с изменяющимися требованиями работодателей, профессиональных стандартов и профессиональных стандартов WorldSkills (Ворлдскилс) (при наличии);
пункт 6 искючить;
пункты 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"7. Содержание профессиональных модулей (общепрофессиональных и специальных дисциплин) учитывает современные требования к экологической и/или промышленной безопасности.
8. Профессиональные модули (общепрофессиональные и специальные дисциплины) определяются в соответствии типовыми учебными программами.
Образовательные программы ПО наряду с теоретическим обучением предусматривают прохождение производственного обучения и профессиональной практики.
Профессиональная практика подразделяется на учебную, производственную и преддипломную.
Сроки проведения и содержание производственного обучения и профессиональной практики определяются графиком учебного процесса и рабочими учебными программами.
Образовательные программы ПО с использованием дуального обучения предусматривают теоретическое обучение в организациях образования и не менее шестидесяти процентов производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации).
9. Рабочие учебные планы разрабатываются в соответствии типовыми учебными программами ПО согласно приложению 2 настоящего стандарта.
Рабочие учебные программы разрабатываются по всем модулям учебного плана с ориентиром на результаты обучения и утверждаются организацией ПО.
10. При разработке образовательных программ организации ПО:
1) учебных дисциплины определяют в соответствии типовых учебных планов и содержание дисциплин в соответствии типовых учебных программ с сохранением общего количества кредитов и (или) часов отведенное на обязательное обучение;
2) определяют последовательность, перечень и количество квалификаций в рамках одной специальности;
3) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Максимальный объем учебной нагрузки обучающихся составляет не более 54 часов в неделю.
Учебная нагрузка измеряется временем, требуемым обучающемуся для достижения установленных результатов обучения в образовательной программе.
Учебная нагрузка включает всю учебную деятельность обучающегося – лекции, семинары, курсовые работы (проекты), практические и лабораторные работы, производственное обучение и профессиональную практику, самостоятельную работу, в том числе под руководством педагога.
При определении учебной нагрузки обучающегося необходимо учитывать, что учебный год состоит из академических периодов (семестров), периодов промежуточной аттестации, практик и (или) производственного обучения, каникул, периода итоговой аттестации (на выпускном курсе).
Продолжительность академических периодов и каникул определяются организацией ПО самостоятельно.";

24. Оқу жылындағы оқу жүктемесінің жалпы саны кемінде 75 кредитті немесе кемінде 1800 академиялық сағатты құрайды. Педагогтің басшылығымен студенттің аудиториялық жұмысы мен өзіндік жұмысының көлемі (СӨЖ) жылына 60 кредитті /1440 сағатты құрайды, бұл ретте ӨЖЖ көлемі әрбір пәннің және/немесе модульдің көлемінің отыз пайызынан аспайды. Студенттің өзіндік жұмыс көлемі (СӨЖ) жылына 15 кредитті /360 сағатты құрайды.
Қосарлы оқыту кезінде СӨЖ оқу жоспарларында көзделмейді.
Білім алушылардың жеке қабілеттерін дамыту және көмек көрсету үшін факультативтік сабақтар мен консультациялар қарастырылған.
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Міндетті оқу сабақтары уақытының көлемі кешкі оқыту нысаны үшін көзделген кешкі оқу нысаны үшін 70% құрайды.
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. ОБКБ кадрларды даярлау жалпы орта білімнің, ТжКБ-нің, ОБКБ-нің, сондай-ақ жоғары білімнің базасында жүзеге асырылады.
Техникалық және кәсіптік білімнің, ОБКБ-нің, сондай-ақ жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының базасында оқуға түскен кезде формальды білім берудің алдыңғы деңгейінің оқу нәтижелері автоматты түрде танылады, меңгерілген академиялық кредиттер саны және оқу ұзақтығы қысқарады.".
ОБКБ-нің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген жоғарғы білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жалпы білім беретін пәндер циклінің көлемі 56 академиялық кредитті құрайды. Олардың 51 академиялық кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі: Қазақстан тарихы, Философия, Қазақ (орыс) тілі, Шетел тілі, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, Дене шынықтыру, Әлеуметтік-саяси білім модулі (саясаттану, әлеуметтану, мәдениеттану, психология).";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары бойынша эксперименттік-зерттеу жұмыстары шеңберінде білім алушының жеке жұмыс жоспарымен инновациялық технологиялармен және өндірістің жаңа түрлерімен танысу үшін ғылыми ұйымдарда және (немесе) денсаулық сақтау саласының ұйымдарында ғылыми тағылымдамадан өту көзделеді.";
келесі мазмұндағы 19-1 тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) оқу бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын мамандардың үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің білім беру бағдарламасы білім алушылардың магистрлік жобаларына жетекшілік етуді жүзеге асыруы.";

24. Общее количество учебной нагрузки в учебном году составляет не менее 75 кредитов или не менее 1800 академических часов. Объем аудиторной работы и самостоятельной работы студента под руководством педагога (далее – СРСП) составляет 60 кредитов /1440 часов в год, при этом объем СРСП составляет не более тридцати процентов от объема каждой дисциплины и/или модуля. Объем самостоятельной работы студента (далее – СРС) составляет 15 кредитов /360 часов в год.
При дуальном обучении СРС не предусматривается в учебных планах.
Для оказания помощи и развития индивидуальных способностей, обучающихся предусмотрены консультации и факультативные занятия.
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Объем учебного времени обязательных учебных занятий составляет для вечерней формы обучения 70 % и для заочной формы обучения 30 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Подготовка кадров с ПО осуществляется на базе общего среднего образования, ТиПО, ПО, а также высшего образования.
При поступлении на базе образовательных программ ТиПО, ПО, а также высшего образования результаты обучения предыдущего уровня формального образования признаются автоматически, количество осваиваемых академических кредитов и срок обучения сокращаются.";
приложение 2 к государственному общеобязательному общеобязательному стандарту ПО изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в государственном общеобязательном стандарте высшего образования, утвержденном приложением 3 к указанному приказу:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Объем цикла ООД составляет 56 академических кредитов. Из них 51 академических кредита отводится на дисциплины обязательного компонента: История Казахстана, Философия, Казахский (русский) язык, Иностранный язык, Информационно-коммуникационные технологии, Физическая культура, Модуль социально-политических знаний (политология, социология, культурология, психология).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. По непрерывным интегрированным медицинским образовательным программам в рамках экспериментально-исследовательских работ индивидуальным планом работы обучающегося для ознакомления с инновационными технологиями и новыми видами производств предусматривается прохождение научной стажировки в научных организациях и (или) организациях отрасли здравоохранения.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержание:
"19-1. Осуществление руководства магистерских проектов, обучающихся образовательной программе непрерывного интегрированного медицинского образования преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, осуществляющих трудовую деятельность по профилю подготовки со стажем работы не менее 10 (десяти) лет.";

24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан сәтті өткен адамдарға "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім беру бағдарламаларының берілетін дәрежелерінің атаулары бойынша Жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына қосымшаға сәйкес дәреже беріледі, қосымшамен (транскрипт) және (немесе) дипломға (Diploma Supplement) (саплэмент дипломы) жалпыеуропалық қосымшамен жоғары білімі туралы диплом беріледі, бұл маманға денсаулық сақтау саласындағы сертификатты алуға мүмкіндік береді.
25. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан сәтті өткен адамдарға "Медицина", "Педиатрия" білім беру бағдарламаларының түлектеріне "Медицина магистрі", "Стоматология" білім беру бағдарламасының түлектеріне – "Стоматология магистрі", "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасының түлектеріне "Медицина магистрі" дәрежесі беріледі – "Денсаулық сақтау магистрі", дипломға қосымшасы (транскрипт) және (немесе) жалпыеуропалық қосымшасы бар жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом (diploma Supplement (диплом саплэмент), "Медицина", "Педиатрия" білім беру бағдарламаларының түлектері үшін "Дәрігер" біліктілігін бере отырып, "Стоматология" білім беру бағдарламасының түлектері үшін интернатураны бітіргені туралы куәлік беріледі – "Дәрігер стоматолог (ересектер, балалар)", "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасының түлектері үшін – "Дәрігер-гигиенист, эпидемиолог".";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Осы стандарттың 38, 39-тармақтарында көрсетілген оқу жүктемесі үлгілік оқу жүктемесін білдіреді. Студент семестр ішінде академиялық кредиттердің аз немесе көп санын меңгереді. Білім алушылардың жекелеген санаттары үшін оқыту нысаны мен технологиясына байланысты оқыту нәтижелеріне қол жеткізудің нақты уақыты ерекшеленеді және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОБҰ) дербес есептеледі.
Білім алушы оқытудың жеке траекториясын айқындау кезінде жоғары оқу орындары компоненті және (немесе) таңдау компоненті шеңберінде негізгі білім беру бағдарламасы (Major (мейджер)) бойынша пәндерді таңдайды.";
Денсаулық сақтау саласындағы жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына қосымша осы бұйрыққа 3–қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе высшего образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень в соответствии с приложением по наименованию присуждаемых степеней программ высшего образования по направлению подготовки "Здравоохранение" к Государственному общеобязательному стандарту высшего образования, выдается диплом о высшем образовании с приложением (транскрипт) и (или) общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент), что позволяет получить сертификат специалиста в области здравоохранения.
25. Лицам, завершившим обучение по программам непрерывного интегрированного медицинского образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, для выпускников образовательных программ "Медицина", "Педиатрия" присуждается степень "магистр медицины", для выпускников образовательной программы "Стоматология" – "магистр стоматологии", для выпускников образовательной программы "Медико-профилактическое дело" – "магистр здравоохранения", выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) и (или) общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент), свидетельство об окончании интернатуры для выпускников образовательных программ "Медицина", "Педиатрия" с присвоением квалификации "Врач", для выпускников образовательной программы "Стоматология" – "Врач стоматолог (взрослый, детский)", для выпускников образовательной программы "Медико – профилактическое дело" – "Врач-гигиенист, эпидемиолог".";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Учебная нагрузка, указанная в пунктах 38 и 39, настоящего стандарта представляет типовую учебную нагрузку. Студент осваивает за семестр меньшее или большее число академических кредитов. Для отдельных категорий обучающихся, в зависимости от формы и технологий обучения, фактическое время достижения результатов обучения отличается и рассчитывается в организациях высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) самостоятельно.
Обучающийся при определении индивидуальной траектории обучения в рамках вузовского компонента и (или) компонента по выбору выбирает дисциплины по основной образовательной программе (Major (мейджер).";
приложение к государственному общеобязательному стандарту высшего образования в области здравоохранения изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в государственном общеобязательном стандарте послевузовского образования, утвержденном приложением 4 к указанному приказу:
пункт 75 изложить в следующей редакции:

"75. Резидентурада даярлау аудиториялық жұмысты, тәлімгердің жетекшілігімен дербес клиникалық жұмысты және білім алушының өзінің дербес жұмысын қамтиды. Теориялық даярлық көлемі оқу бағдарламасы көлемінен 20% -дан аспайды. Онлайн оқытуды пайдалана отырып өткізілетін сабақтардың ең аз көлемі оқу жоспары көлемінен 20 %-дан аспайтын көлемге жол беріледі.
Резидентурада онлайн оқытуды ұйымдастыру үшін ЖЖОБҰ-да, ғылыми-зерттеу институттарында/ғылыми орталықтарда мыналарды қамтамасыз етеді:
- өзінің ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің (ақпараттық-білім беру порталы, веб-сайт, білім беруді кредиттік технологиямен қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесі, ақпараттық қауіпсіздік және деректерді қорғау жүйелері) және өзге де ақпараттық-білім беру ресурстары мен оқу процесін ұйымдастыру үшін жағдайлардың болуы;
- оқытуды басқару жүйесінде цифрлық контенттің, синхронды (бір уақытта 200 (екі жүз) пайдаланушыны қосу мүмкіндігі бар бейне-конференц байланысы үшін бағдарламалық қамтамасыз ету) және асинхронды оқыту, онлайн-прокторинг жүйелерінің функциялары бар цифрлық платформалардың болуы.
- оқу материалын қашықтан оқыту форматына тиімді бейімдей алатын, білім алушылардың үлгерімі мен кері байланысын бағалаудың тиімді жүйелерін әзірлей алатын білікті педагог кадрлардың онлайн оқыту;
- білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау процесінің әділдігі мен объективтілігі;
- пәндерді оқытатын оқытушылар бейіні бойынша кемінде 3 жылда бір рет, бір оқу курсының көлемі кемінде 60 сағат біліктілікті арттырудан өтуді.
- оқу материалдарының "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына сәйкес келу (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31672 болып тіркелген);
- барлық білім алушыларға, олардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып және оқу үшін тең мүмкіндіктерді қамтамасыз ете отырып материалдарының қолжетімділігін;
- оқыту кезінде білім алушыларға оқытушылар немесе техникалық мәселелер жөніндегі мамандар тарапынан қолдау және көмек алу мүмкіндігін беруді.";
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

"75. Подготовка в резидентуре включает аудиторную работу, самостоятельную клиническую работу под руководством наставника и собственно самостоятельную работу обучающегося. Объем теоретической подготовки составляет не более 20 % от объема учебной программы. Минимальный объем занятий, проводимых с использованием онлайн обучения допускается не более 20 % от объема учебной программы.
Для организации онлайн обучения в резидентуре в ОВПО, научно-исследовательских институтах/научных центрах обеспечивают:
- наличие собственной информационно-технологической инфраструктуры, информационной системы управления образованием (информационно-образовательный портал, веб-сайт, автоматизированная система обеспечения кредитной технологии обучения, системы информационной безопасности и защиты данных) и иных информационно-образовательных ресурсов и условий для организации учебного процесса;
- наличие в системе управления обучением цифрового контента, цифровых платформ с функциями синхронного (программное обеспечение для видеоконференцсвязи с возможностью одновременного подключения 200 (двести) пользователей) и асинхронного обучения, системы онлайн – прокторинга.
- онлайн-обучение квалифицированными педагогическими кадрами, способными эффективно адаптировать учебный материал под формат дистанционного обучения, разрабатывать эффективные системы оценки успеваемости и обратной связи для обучающихся;
- справедливость и объективность процесса оценки учебных достижений, обучающихся;
- прохождение преподавателями повышения квалификации в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин не реже одного раза в 3 года объемом не менее 60 часов за курс обучения.
- соответствие учебных материалов приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31672);
- доступность учебных материалов для всех обучающихся, учитывая их индивидуальные возможности и обеспечивая равные возможности для обучения;
- предоставление обучающимся возможности получать поддержку и помощь со стороны преподавателей или специалистов по техническим вопросам во время обучения.";
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты оны ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін 2025 жылғы 1 қыркүйекте қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елі үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы және жетпіс жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы және тоқсаныншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
Т. Султангазиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің м.а.
2024 жылғы 29 қарашадағы
№ 101 Бұйрыққа
1-қосымша
Техникалық және
кәсіптік білім берудің
мемлекеттік жалпыға
міндетті стандартына
1-қосымша
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейлеріне арналған модульдік оқыту технологиясы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу жоспары
Циклдердің және оқу жұмысының атауы
Кредит/сағат саны
ЕББҚ бар тұлғалар үшін (ақыл-ойы сақталмаған)
негізгі орта білім базасында
жалпы орта білім базасында
техникалық және кәсіптік білім, жоғары білім базасында
1
2
3
4
5
Білікті жұмысшы кадрлар
1
Жалпы білім беру пәндері
+

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого и одиннадцатого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятидесят первого, пятидесят второго, пятидесят третьего, пятидесят четвертого, пятидесят пятого, пятидесят шестого, пятидесят седьмого, пятидесят восьмого, пятидесят девятого, шестидесятого, шестидесят первого, шестидесят второго, шестидесят третьего, шестидесят четвертого, шестидесят пятого, шестидесят шестого, шестидесят седьмого, шестидесят восьмого, шестидесят девятого, семидесятого, семидесят первого, семидесят второго, семидесят третьего, семидесят четвертого, семидесят пятого, семидесят шестого и семидесят седьмого, восемьдесят восьмого, восемьдесят девятого и девяностого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 сентября 2025 года.
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 ноября 2024 года № 101
Приложение 1
к государственному
общеобязательному
стандарту технического
и профессионального образования
Типовой учебный план технического и профессионального образования при модульной технологии обучения для уровней квалифицированных рабочих кадров
Наименование циклов и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
для лиц с ООП (с не сохранным интеллектом)
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
на базе технического и профессионального образования, высшего образования
1
2
3
4
5
6
Квалифицированные рабочие кадры
1
Общеобразовательные дисциплины
+

225 (180+45 СӨЖ)/5400 (4320+1080 СӨЖ)**
150 (120+30 СӨЖ)/3600(2880+ 720 СӨЖ)**
75 (60+15 СӨЖ)/1800 (1440+360 СӨЖ)
75 (60+15 СРС)/1800 (1440+360 СӨЖ)
5
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан аспайды
6
Консультация
оқу жылына 100 сағаттан аспайды
Барлығы
252 (207+45 СӨЖ)/6048 (4968+1080 СӨЖ)
168 (138+30 СӨЖ)/4032 (3312+720 СӨЖ)
84 (69+15 СӨЖ)/2016 (1656+360 СӨЖ)
84 (69+15 СРС)/2016 (1656+360 СӨЖ)
Ескертпе:
СӨЖ – студенттің өзіндік жұмысы.
* Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика кәсіптік модульдердің кемінде 40%-ды құрайды.
** Білікті жұмысшы кадрлардың және орта буын маманы деңгейлері бойынша (бар болса) мәндес біліктіліктердің кәсіптік модульдерін игеру көзделген.
*** Орта буын маманы деңгейі бойынша (бар болса) мәндес біліктіліктердің кәсіптік модульдерін игеру көзделген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің м.а.
2024 жылғы 29 қарашадағы
№ 101 Бұйрыққа
3-қосымша
Жоғарғы білім берудің
мемлекеттік жалпыға
міндетті стандартына
қосымша
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім беру бағдарламаларының берілетін дәрежелерінің атаулары
№/п
Білім беру бағдарламасының атауы
Бакалавриаттың білім беру бағдарламалары бойынша берілетін дәреже
Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің білім беру бағдарламалары бойынша берілетін дәреже
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
1
Жалпы медицина, медицина, педиатрия
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша медицина бакалавры
бакалавр медицины по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Medicine (code, name educational program)
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық медицина магистрі
магистр медицины по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Master of Medicine (code, name educational program)
2
Стоматология
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша стоматология бакалавры
бакалавр стоматологии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Dentistry (code, name educational program)
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша стоматология магистрі
магистр стоматологии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Master of Dentistry (code, name educational program)
3
Медициналық-профилактикалық іс
-
-
-
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау магистрі
магистр здравоохранения по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Master of Health (code, name educational program)
4
Мейірбике дело
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша мейіргер ісі бакалавры
бакалавр сестринского дела по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Nursing (code, name educational program)
-
-
-
5
Фармация
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша фармация бакалавры
бакалавр фармации по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Pharmacy (code, name educational program)
-
-
-
6
Қоғамдық денсаулық
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша қоғамдық денсаулық бакалавры
бакалавр Общественного здоровья по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Public health (code, name educational program)
-
-
-
Денсаулық сақтау
саласындағы жоғары
білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына
қосымша
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары
Циклдер мен пәндердің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
Мейіргер ісі
Фармация, Қоғамдық денсаулық
Академиялық сағаттарда
Академиялық кредиттерде
Академиялық сағаттарда
Академиялық кредиттерде
1
2
3
4
5
6
1
Жалпы білім беретін пәндер циклі (ЖБП)
1680
56
1680
56

225 (180+45 СРС)/5400 (4320+1080 СРС)**
150 (120+30 СРС)/3600(2880+ 720 СРС)***
75 (60+15 СРС)/1800 (1440+360 СРС)
75 (60+15 СРС)/1800 (1440+360 СРС)
5
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
6
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
252 (207+45 СРС)/6048 (4968+1080 СРС)
168 (138+30 СРС)/4032 (3312+720 СРС)
84 (69+15 СРС)/2016 (1656+360 СРС)
84 (69+15 СРС)/2016 (1656+360 СРС)
Примечание:
СРС – самостоятельная работа студента.
* Производственное обучение и/или профессиональная практика составляет не менее 40 % от профессиональных модулей.
** Предусмотрено освоение профессиональных модулей родственных квалификаций по уровням квалифицированных рабочих кадров и специалиста среднего звена (при наличии).
*** Предусмотрено освоение профессиональных модулей родственных квалификаций по уровню специалиста среднего звена (при наличии).
Приложение 3 к приказу
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 ноября 2024 года № 101
Приложение
к государственному
общеобязательному
стандарту высшего образования
Наименования присуждаемых степеней программ высшего образования по направлению подготовки "Здравоохранение"
№/п
Наименование образовательной программы
Присуждаемая степень по образовательным программам бакалавриата
Присуждаемая степень по образовательным программам непрерывного интегрированного медицинского образования
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
1
Общая медицина, медицина, педиатрия
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша медицина бакалавры
бакалавр медицины по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Medicine (code, name educational program)
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық медицина магистрі
магистр медицины по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Master of Medicine (code, name educational program)
2
Стоматология
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша стоматология бакалавры
бакалавр стоматологии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Dentistry (code, name educational program)
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша стоматология магистрі
магистр стоматологии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Master of Dentistry (code, name educational program)
3
Медико-профилактическое дело
-
-
-
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау магистрі
магистр здравоохранения по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Master of Health (code, name educational program)
4
Сестринское дело
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша мейіргер ісі бакалавры
бакалавр сестринского дела по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Nursing (code, name educational program)
-
-
-
5
Фармация
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша фармация бакалавры
бакалавр фармации по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Pharmacy (code, name educational program)
-
-
-
6
Общественное здоровье
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша қоғамдық денсаулық бакалавры
Бакалавр Общественного здоровья по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Bachelor of Public health (code, name educational program)
-
-
-
Приложение
к государственному
общеобязательному стандарту
высшего образования
в области здравоохранения
Типовой учебный план программы высшего образования по направлению подготовки "Здравоохранение"
Наименование циклов и дисциплин
Общая трудоемкость
Сестринское дело
Фармация, Общественное здоровье
в академических часах
в академических кредитах
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
5
6
1
Цикл общеобразовательные дисциплины (ООД)
1680
56
1680
56