"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 және "Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 3 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 29 қарашадағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 2 желтоқсанда № 35433 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақта:
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) сатып алу – табиғи монополия субъектісінің шығындары осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тарифті бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;";
147- тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының қоғамдық мүгедектігі бар адамдарға бірлестігі құрған, тауарларды өндіретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдар болып табылса және олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі айлық есептік көрсеткіштің он сегіз мың еселенген мөлшерінен аспаса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.";
178-14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"178-14. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу – бұл конкурсты, баға ұсыныстарына сұрау салуды қолданусыз сатып салу тәсілі, олар портал арқылы және мынадай:
1) егер конкурс тәсілімен қайта сатып алу немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылған;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік реттеу белгіленген бағалар, тарифтер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты айрықша құқықтары бар тұлғадан немесе мемлекеттік немесе табиғи монополия субъектісі болып табылатын тұлғадан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;

О внесении изменений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" и от 6 января 2021 года № 3 "Об утверждении типовых регламентов оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2024 года № 35433
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) закупка – приобретение субъектом естественной монополии товаров, работ, услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа, в порядке, установленном настоящими Правилами;";
подпункт 2) пункта 147 изложить в следующей редакции:
"2) являются организациями, создаваемыми общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящими товары, работы, услуги и объем предлагаемых ими товаров, работ, услуг в стоимостном выражении по конкурсу не превышает восемнадцатитысячекратного размера месячного расчетного показателя.";
пункт 178-14 изложить в следующей редакции:
"178-14. Закупки способом из одного источника – это способ закупок без применения конкурса, запроса ценовых предложений, которые проводятся посредством портала и только в случаях:
1) если повторные закупки способом конкурса или закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
2) приобретения товаров, работ, услуг по ценам, тарифам, на которые установлено государственное регулирование в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
3) приобретения товаров, работ, услуг у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг, или у лица, являющегося субъектом государственной или естественной монополии;

4) еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындауы салдарынан, оның ішінде төтенше жағдайлардың салдарларын оқшаулау және (немесе) жою салдарынан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
5) өкілдік шығыстармен байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
6) сауда-саттықта (аукциондарда) өткізілетін мүлікті (активтерді) сатып алу:
Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушыларының жүзеге асыруы;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезінде;
7) өнім берушінің тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін сатып алған табиғи монополия субъектісінен біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуының қажеттілігі туындауы жағдайларында ғана өткізіледі;
8) егер мұндай тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі құндық мәнде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде тартылған желілер мен жабдықтардағы аварияларды жою мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу.";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген табиғи монополия субъектісінің сатып алуды жүргізу рәсімін бұзғаны анықталған жағдайда табиғи монополиялар туралы заңнаманың бұзылуын тоқтату туралы, оның ішінде сатып алуды, сатып алу және (немесе) қайта сатып алуды жүргізу туралы шарттың күшін жою туралы нұсқама шығарады, сондай-ақ тарифті бекіту, инвестициялық бағдарламаны бекіту және тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерді қарау кезінде осы шығындарды ескермейді.";
307 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"307. Табиғи монополия субъектісі тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп өткізілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оны бұқаралық ақпарат құралдарында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында орналастырады не уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін жібереді.";
423 және 424-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"423. Осы тарау Уәкілетті адамдардың бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу:
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қоғамдық мониторинг жүргізу, (бұдан әрі - қоғамдық мониторинг);
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі техникалық сараптама (бұдан әрі - техникалық сараптама) жүргізу тәртібін айқындайды.

4) приобретения товаров, работ, услуг вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в том числе локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
5) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с представительскими расходами;
6) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах):
осуществляемых судебными исполнителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей;
проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
проводимых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
при приватизации государственного имущества;
7) когда у субъекта естественной монополии, закупившего товары, работы, услуги поставщика, возникает потребность в приобретении товаров, работ, услуг у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости;
8) приобретения товаров, работ и услуг в целях устранения аварий в сетях и оборудованиях, задействованных при предоставлении регулируемых услуг, если годовой объем таких товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в случае установления нарушения процедуры проведения закупок субъектом естественной монополии, установленных законодательством о естественных монополиях, выносит предписание о прекращении нарушения законодательства о естественных монополиях, в том числе об отмене закупок, договора о закупках и (или) проведении повторных закупок, а также не учитывает данные затраты при утверждении тарифа, утверждении инвестиционной программы и рассмотрении отчетов об исполнении тарифной сметы и инвестиционной программы.";
пункт 307 изложить в следующей редакции:
"307. Субъект естественной монополии не позднее пяти рабочих дней со дня проведения отчета перед потребителями и иными заинтересованными лицами размещает его в средствах массовой информации и (или) на своем интернет-ресурсе либо направляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган для размещения на его интернет-ресурсе.";
пункты 423 и 424 изложить в следующей редакции:
"423. Настоящая глава определяет порядок проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий:
общественного мониторинга исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – общественный мониторинг);
технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – техническая экспертиза).

424. Уәкілетті адамдардың қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізуінің негізгі қағидаттары:
1) уәкілетті адамдардың тәуелсіздігі;
2) зерттеулердің толықтығы, жан-жақтылығы, объективтілігі, оларды жүргізу нәтижелерінің ғылыми негізділігі;
3) уәкілетті адамдардың құзыреттілігі мен кәсібилігі болып табылады.";
2. "Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 3 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22039 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенті бекітілсін;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген электр энергиясын беру саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:
22-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалар):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалдау, жал, өтеусіз пайдалану, несиелер, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісіммен меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәліктің) немесе дара кәсіпкер куәлігінің көшірмесі;
қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік немесе кәсіпорынның салық төлеуші болып табылмайтыны және салықтық есепте тұрмайтыны туралы өтініш.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенті;";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

424. Основными принципами проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и технической экспертизы являются:
1) независимость уполномоченных лиц;
2) полнота, всесторонность, объективность исследований, научная обоснованность результатов их проведения;
3) компетентность и профессионализм уполномоченных лиц.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 3 "Об утверждении типовых регламентов оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22039) следующие изменения:
подпункт 2) пункта 1 приказа изложить в следующей редакции:
"2) типовой регламент оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений, согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере передачи электрической энергии, утвержденном указанным приказом:
подпункт 4) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"4) правоустанавливающие документы копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
копия справки о государственной регистрации юридического лица (свидетельства) или свидетельства индивидуального предпринимателя;
свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость или заявление о том, что предприятие не является налогоплательщиком и не состоит на налоговом учете.";
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений, утвержденном указанным приказом:
заголовок Типового регламента оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений изложить в следующей редакции:
"Типовой регламент оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений"";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыс жайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенті (бұдан әрі – Үлгілік регламент) тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметтерге сапалы және тең қол жеткізуін қамтамасыз етуді бақылауды күшейту мақсатында әзірленді.";
2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуын, өнеркәсіп кәсіпорындары мен электр станцияларының, кәріз-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) өткізу саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсету";
22-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелері (салыстыру үшін түпнұсқалар):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалға беру, жалдау, өтеусіз пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
жеке деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісімімен меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәліктің) немесе жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі;
қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік немесе кәсіпорынның салық төлеуші болып табылмайтындығы және салықтық есепте тұрмайтындығы туралы өтініш;
кәсіпорынның жарғысы немесе соңғы жылы Жарғыға өзгерістер енгізілмегені туралы анықтама;
банк деректемелері.
Жеке тұлғалармен шарт жасасу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) құжаттарды ұсыну кезінде тұтынушы толтыратын шарт жасасуға өтініш;
2) тұтынушының тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және бұрын қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін объектіні қосуға, бұрын қосылмаған объектіні желілерге қосуға, сыртқы жабдықтау схемасын өзгертуге арналған техникалық шарттар);
3) желілердің теңгерімдік тиесілілігі мен тараптардың пайдалану жауапкершілігінің аражігін ажырату актісі – көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқа);

"1. Настоящий Типовой регламент оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений (далее – Типовой регламент) разработан в целях усиления контроля за обеспечением качественного и равного доступа потребителей к регулируемым услугам.";
главу 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Оказание услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений";
подпункт 4) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"4) правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
копия справки о государственной регистрации юридического лица (свидетельства) или свидетельства индивидуального предпринимателя;
свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость или заявление о том, что предприятие не является налогоплательщиком и не состоит на налоговом учете;
устав предприятия или справка о том, что в последний год изменения в Устав не вносились;
банковские реквизиты.
Перечень документов, необходимых для заключения договора с физическими лицами:
1) заявление в произвольном виде на заключение договора, заполняемое потребителем при предоставлении документов;
2) технические условия на присоединение объекта, связанного с реконструкцией или расширением потребляющих установок потребителя и не соответствующего ранее действующим техническим условиям, присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта, изменения схемы внешнего снабжения);
3) акт разграничения балансовой принадлежности сетей и эксплуатационной ответственности сторон – копия (оригинал для сверки);

4) құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (салыстыру үшін түпнұсқалар):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалға беру, жалдау, өтеусіз пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
жеке деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісімімен меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәліктің) немесе жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі;
қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік немесе кәсіпорынның салық төлеуші болып табылмайтындығы және салықтық есепте тұрмайтындығы туралы өтініш;
тұратын жеке тұлғалардың санын растайтын құжат;
үйдің техникалық паспорты немесе пәтер жоспары – көшірме (түпнұсқа – салыстыру үшін).";
33-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Тұтынушы топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуын, өнеркәсіп кәсіпорындары мен электр станцияларының, кәріз-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу саласындағы табиғи монополия субъектісінің қызметтеріне ақы төлеуді уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық органдары бекіткен тарифтер бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына қатаң сәйкестікте жүргізеді.";
35-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Тұтынушы топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуын, өнеркәсіп кәсіпорындары мен электр станцияларының, кәріз-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, табиғи монополия субъектісі жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу саласында нақты ұсынған көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес, ал олар болмаған кезде Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес есеп айырысу жолымен, Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы, есептеуден кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей жүргізеді.";
37-тармақ қазақ тілінде алынып тасталсын, орыс тілінде мәтін өзгерілмейді;
38-тармақ қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:

4) правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
документ, подтверждающий количество проживающих физических лиц;
технический паспорт на дом или план квартиры – копия (оригинал – для сверки).";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Оплата услуг субъекта естественной монополии в сфере производства, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений производится потребителем по тарифам, утвержденным ведомством уполномоченного органа и его территориальными органами, в строгом соответствии с Правилами формирования тарифов, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617).";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Оплата за фактически предоставленные субъектом естественной монополии услуги в сфере производства, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений производится потребителем в соответствии с показаниями приборов коммерческого учета, а при их отсутствии расчетным путем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, не позднее двадцатого числа месяца, следующего после расчетного.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Шот-фактурада көрсетілген деректемелер бойынша табиғи монополия субъектісінің ағымдағы шотына ақшаны есепке жатқызу топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуын, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен электр станцияларының, кәріз-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен өткізу саласындағы табиғи монополия субъектісінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі тұтынушының міндеттемелерін орындау деп танылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:
22-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (түпнұсқалар салыстыру үшін):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалға алу, жалдау, өтеусіз пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісіммен меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәліктің) немесе жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі;
қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік немесе кәсіпорынның салық төлеуші болып табылмайтындығы және салықтық есепте тұрмайтындығы туралы өтініш;
кәсіпорынның жарғысы немесе соңғы жылы Жарғыға өзгерістер енгізілмегені туралы анықтама;
банк деректемелері.
Жеке тұлғалармен Шарт жасасу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) құжаттарды ұсыну кезінде тұтынушы толтыратын шарт жасасуға өтініш;
2) тұтынушының тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және бұрын қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін объектіні қосуға, бұрын қосылмаған объектіні желілерге қосуға, сыртқы жабдықтау схемасын өзгертуге арналған техникалық шарттар;
3) желілердің теңгерімдік тиесілілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін шектеу актісі – көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);
4) құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (түпнұсқалар салыстыру үшін):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалға алу, жалдау, өтеусіз пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісіммен меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
тұратын жеке тұлғалардың санын растайтын құжат;
үйдің техникалық паспорты немесе пәтердің жоспары – көшірме (түпнұсқа салыстыру үшін).";
бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдар саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:

"37. Исполнением обязательств потребителя по оплате услуг субъекта естественной монополии в сфере производства, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений признается зачисление денег на текущий счет субъекта естественной монополии по реквизитам, указанным в счете-фактуре.";
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и (или) водоотведения, утвержденном указанным приказом:
подпункт 4) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"4) правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
копия справки о государственной регистрации юридического лица (свидетельства) или свидетельства индивидуального предпринимателя;
свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость или заявление о том, что предприятие не является налогоплательщиком и не состоит на налоговом учете;
устав предприятия или справка о том, что в последний год изменения в Устав не вносились;
банковские реквизиты.
Перечень документов, необходимых для заключения договора с физическими лицами:
1) обращение на заключение договора, заполняемое потребителем при предоставлении документов;
2) технические условия на присоединение объекта, связанного с реконструкцией или расширением потребляющих установок потребителя и не соответствующего ранее действующим техническим условиям, присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта, изменения схемы внешнего снабжения);
3) акт разграничения балансовой принадлежности сетей и эксплуатационной ответственности сторон – копия (оригинал для сверки);
4) правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
документ, подтверждающий количество проживающих физических лиц;
технический паспорт на дом или план квартиры – копия (оригинал для сверки).";
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути, утвержденном указанным приказом:

16-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) құқық белгілейтін құжаттар-көшірмелер (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалар):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалдау, жалдау, өтеусіз пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісіммен меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәліктің) немесе дара кәсіпкер куәлігінің көшірмесі;
қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік немесе кәсіпорын салық төлеуші болып табылмайтыны және салық есебінде тұрмайтыны туралы өтініш.
Шарт жасасу үшін құжаттарды табиғи монополия субъектісінің (тармақ иеленушінің) кеңсесі немесе шарт бөлімі "бір терезе" қағидаты бойынша абоненттік (шарттық) бөлімдердің мекенжайларын және олардың жұмыс режимін көрсете отырып қабылдайды.
Табиғи монополия субъектісі (тармақ иесі) реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар (тармақ пайдаланушылар) шартын тіркеу журналын жүргізеді, ол нөмірленеді және тігіледі.";
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында тауарлық газды тасымалдауды қоспағанда, тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:
8-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғалар үшін – Қазақстан Республикасының резиденттері үшін жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің түпнұсқасынан нотариат куәландырған көшірмелер, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін – құрылтайшы-шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын сауда тізілімінен немесе басқа да заңдастырылған құжаттан қазақ және орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасы бар заңдастырылған үзінді көшірме, ;
жеке тұлғалар үшін-кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелгені туралы құжат және жеке басын куәландыратын құжат; не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) барлық тұтынушылар үшін жеткізілетін газдың сипаттамалары мен параметрлері.
Бұл ретте тұрмыстық және коммуналдық тұрмыстық тұтынушылар үшін өтініш беру Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 117 бұйрығымен бекітілген Тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелері мен газ жабдығына техникалық қызмет көрсетудің үлгілік шарттарына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9980 болып тіркелген).";

подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
копия справки о государственной регистрации юридического лица (свидетельства) или свидетельства индивидуального предпринимателя;
свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость или заявление о том, что предприятие не является налогоплательщиком и не состоит на налоговом учете.
Документы для заключения договора принимаются канцелярией или договорным отделом субъекта естественной монополии (ветвевладельца) по принципу "одного окна" с указанием адресов абонентских (договорных) отделов и их режима работы.
Субъект естественной монополии (ветвевладелец) ведет журнал регистрации договора потребителей (ветвепользователей) регулируемых услуг, который пронумеровывается и прошнуровывается.";
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере хранения, транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам, за исключением хранения, транспортировки товарного газа в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в пункте 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) для юридических лиц – нотариально засвидетельствованные копии с оригинала устава, свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для резидентов Республики Казахстан, легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что учредитель - иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки – для нерезидентов Республики Казахстан;
для физических лиц – документ о регистрации в качестве субъекта предпринимательства и документ, удостоверяющего личность; либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);";
подпункт 10) вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

10-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат ((жеке басын сәйкестендіру үшін), заңды тұлғалар үшін – дара кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;";
портта көрсетілетін қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттар саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Техникалық шарттар берілген және тұтынушылар реттеліп көрсетілетін қызметтерге қосылған кезде табиғи монополия субъектісі:
1) бос қуаттар туралы ақпарат ұсынғаны үшін төлем алмайды;
2) құқық белгілейтін құжаттар-көшірмелер (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалар):
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы құжат немесе объектіге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүлікке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, жалдау, өтеусіз пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
меншік иесінің (меншік иелерінің) жеке басын куәландыратын құжат; немесе дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісіммен цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәліктің) немесе дара кәсіпкер куәлігінің көшірмесі;
қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік немесе кәсіпорын салық төлеуші болып табылмайтыны және салық есебінде тұрмайтыны туралы өтініш.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақтың үшінші, он үшінші, он бесінші, он жетінші, отыз алтыншы, отыз сегізінші және қырықыншы абзацтарды қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі

подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) документ, удостоверяющего личность владельца объекта либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, справка о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридических лиц;";
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг, утвержденном указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Перечень документов, необходимых для заключения договора:
1) заявление в произвольном виде на заключение договора, заполняемое потребителем при предоставлении документов;
2) правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
документ о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект (сведения о государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество, договор аренды, найма, безвозмездного пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
документ, удостоверяющий личность собственника (собственников) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности) с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных;
копия справки о государственной регистрации юридического лица (свидетельства) или свидетельства индивидуального предпринимателя;
свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость или заявление о том, что предприятие не является налогоплательщиком и не состоит на налоговом учете.".
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, тринадцатого, пятнадцатого, семнадцатого, тридцать шестого, тридцать восьмого и сорокового пункта 2, которые вводятся в действие c 1 июля 2025 года.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан