"Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 359 және "Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 26 маусымдағы № 382 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2024 жылғы 4 желтоқсандағы № 396 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 желтоқсанда № 35444 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 359 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6463 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 1-тармағының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және "Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет беруші) көрсетеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсаттар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазылған.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 359 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов" и в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 382 "Об утверждении Правил аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года № 396. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2024 года № 35444
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 359 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6463) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов" (далее – перечень) изложены в приложении 2 к настоящим Правилам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Шетелдік пайдаланушының әуе кемесінің халықаралық тұрақты емес ұшуын жүзеге асыруға рұқсат осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ресімделеді және Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Азаматтық авиация комитетінің уәкілетті лауазымды адамы бекітеді.
Рұқсат нөмірі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әуе кемесін пайдаланушының тіркеу мемлекетінің реттік кодын иелену арқылы, авиациялық әкімшіліктің ағылшын тіліндегі аббревиатурасынан, рұқсаттың реттік нөмірінен және берілген күнінен құралады.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 382 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15386 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 81-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 81-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу және Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
5. Заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) "электронды үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электронды құжат нысанындағы өтінім және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) 9-тармағына сәйкес құжаттарды жолдайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Разрешение на осуществление международного нерегулярного полета воздушного судна иностранного эксплуатанта оформляется в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам и утверждается уполномоченным должностным лицом Комитета гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан.
Номер разрешения формируется путем последовательного присвоения порядкового кода государства регистрации эксплуатанта воздушного судна в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам, аббревиатуры названия авиационной администрации на английском языке, порядкового номера разрешения и даты его выдачи.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 382 "Об утверждении Правил аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15386) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан и оказания государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан".";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Государственная услуга "Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан" (далее - государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - услугодатель).
5. Юридическое лицо (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы согласно пункту 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан" согласно приложению 2 (далее – Перечень) к настоящим Правилам.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті беруші, 18 (он сегіз) жұмыс күн ішінде көрсетілетін қызметті алушының сәйкестігін және мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің дұрыстығын Заң талаптарына сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының және ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің сенімділігін айқындау кезінде көрсетілетін қызметті беруші:
шетелдік әуе тасымалдаушысын тіркеу мемлекеті тарапынан коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға арналған рұқсаттар;
тиісті шет мемлекеттен тағайындалған әуе тасымалдаушысы мәртебесінің болуын қарастырады.
Шетелдік әуемен тасымалдаушыға қатысты тасымалдауға құқық беру шарттары Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын әуе қатынасы туралы халықаралық шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
Көрсетілетін қызметті алушы және ұсынылған материалдар, деректер мен мәліметтер Заң талаптарына сәйкес келген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік рәсімделеді немесе көрсетілетін қызметті алушы мен ұсынылған материалдар, деректер мен мәліметтер сәйкес келмеген кезде Тізбеде көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі порталға көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электронды құжат нысанында жолданады.";
2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
Т. Ластаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2024 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 396 Бұйрығына
1-қосымша
Халықаралық тұрақты
емес ұшуды орындауға
рұқсаттар беру және оны
беруден бас тарту
негіздерінің қағидаларына
2-қосымша
"Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету үшін негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
3.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қолжетімдік арналары)
Өтініштерді қабылдау және нәтижені беру Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті, стационарлық абоненттік құрылғы арқылы
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күн
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру, мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Қызмет көрсету нысаны: Электронды/қағаз түрінде
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
8.
Көрсетілетін қызмет берушінің жұмыс істеу кестесі

"8. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, указанных в пункте 9 Перечня, услугодатель, в течение 18 (восемнадцати) рабочих дней, проверяет соответствие услугополучателя и достоверность представленных материалов, данных и сведении, необходимых для оказания государственной услуги на соответствие требованиям Закона.
При определении соответствия услугополучателя и представленных материалов, данных и сведении, услугодатель рассматривает наличие:
разрешения со стороны государства регистрации иностранного воздушного перевозчика на выполнение коммерческих воздушных перевозок;
статуса назначенного воздушного перевозчика от соответствующего иностранного государства.
Условия предоставления права на перевозку в отношении иностранного воздушного перевозчика определяются международными договорами о воздушном сообщении, участницей которых является Республика Казахстан, и законодательством Республики Казахстан.
При соответствии услугополучателя и представленных материалов, данных и сведении требованиям Закона оформляется Свидетельство об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо при не соответствии услугополучателя и представленных материалов, данных и сведении оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным в Перечне.
Результат оказания государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.";
приложения 2 и 3 изложить в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
Т. Ластаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 4 декабря 2024 года № 396
Приложение 2
к Правилам выдачи
и оснований для отказа
в выдаче разрешений
на выполнение международных
нерегулярных полетов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов
2.
Наименование услугодателя
Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений и выдача результата осуществляется через Комитет гражданской авиации Министерство транспорта Республики Казахстан, посредством стационарного абонентского устройства
4.
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
5.
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) / бумажная
6.
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результат оказания услуги: электронная / бумажная.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы услугодателя

Тәулік бойы. Жұмыс күндері сағат 18.30-дан 9.00-ге дейін, сондай-ақ демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндері қызмет телефон байланысы, электрондық пошта және авиациялық тұрақты телекоммуникациялық желі арқылы қашықтан (онлайн) көрсетіледі.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы мемлекеттік қызметтерді алу үшін ұсынылады:
1) өтінім:
2) пайдаланушы куәлігінің (болған жағдайда) көшірмесі;
3) әуе кемесінің тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәліктің көшірмесі;
5) үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисінің көшірмесі;
6) жүк құжаттамасының (Азаматтық авиация комитетінің жеке сұрау салуы бойынша беріледі) көшірмесі.
Біріккен ұлттар ұйымының тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізбесі "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар" ХААҰ Doc. 9284-A№/905 басылымымен анықталған бортында қауіпті жүкпен тұрақты емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде қызмет алушы қосымша төменде көрсетілген құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатының көшірмесін;
ХААҰ-ның белгіленген нормалары мен қағидаларына сәйкес жүктің байлануы және таңбалануы туралы пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің кепілдік хаты.
Азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын, өтінімде көрсетілген белгіленген байланыс арналары арқылы рейсті жалға алу туроператорлық қызмет көрсетуге лицензияның электронды көшірмесін беруі қажет.
Мемлекеттік қызметтерді аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арнасы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы алуға ұсынылады:
1) өтінім:
2) пайдаланушы куәлігінің (болған жағдайда) электронды көшірмесі;
3) әуе кемесінің тіркелгені туралы куәліктің электронды көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәліктің электронды көшірмесі;
5) үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисінің электронды көшірмесі;
6) жүк құжаттамасының (Азаматтық авиация комитетінің жеке сұрау салуы бойынша беріледі) электронды көшірмесі.
Біріккен ұлттар ұйымы тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізбесі "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар" ХААҰ Doc. 9284-A№/905 басылымымен анықталған бортында қауіпті жүкпен тұрақты емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде қызмет алушы қосымша төменде көрсетілген құжаттардың электронды көшірмелерін ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатының электронды көшірмесін;
ХААҰ-ның белгіленген нормалары мен қағидаларына сәйкес жүктің байлануы және таңбалануы туралы пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің кепілдік хаты.
Азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын, өтінімде көрсетілген белгіленген байланыс арналары арқылы рейсті жалға алу туроператорлық қызмет көрсетуге лицензияның электронды көшірмесін беруі қажет.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері болып табылады:

Круглосуточно. В период с 18.30 по 9.00 по будням, а также в выходные (суббота и воскресенье) и праздничные дни, услуга оказывается удаленно (онлайн), посредством телефонной связи, электронной почты и авиационной фиксированной телекоммуникационной сети.
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги через канцелярию услугодателя представляется:
1) заявление:
2) копия свидетельства эксплуатанта (при наличии);
3) копия свидетельства о регистрации воздушного судна;
4) копия сертификата летной годности воздушного судна;
5) копия страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
6) копия грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации).
При подаче заявления на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организация объединенных наций определен в "Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" издания ИКАО - Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет копии следующих документов:
копия сертификата эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
гарантийное письмо, оформленное эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО.
Для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи электронную копию лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявлении.
Для получения государственной услуги через канал связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации либо через веб-портал "электронного правительства" представляется:
1) заявление:
2) электронная копия свидетельства эксплуатанта (при наличии);
3) электронная копия свидетельства о регистрации воздушного судна;
4) электронная копия сертификата летной годности воздушного судна;
5) электронная копия страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
6) электронная копия грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации).
При подаче заявления на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организация объединенных наций определен в "Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" издания ИКАО – Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет копии следующих документов:
электронная копия сертификата эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
гарантийное письмо, оформленное эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО.
Для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи копии лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявлении.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа в оказании государственной услуги являются:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарға сәйкес келмеуі.
11.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып,
электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптарды қоса алғанда
1. Мемлекеттiк қызметтi көрсету орындарының мекенжайлары көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң www.gov.kz ("Азаматтық авиация комитетi" бөлiмiнiң "Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтер" кiшi бөлiмiнде) интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Көрсетiлетiн қызметтi алушының порталдың "жеке кабинетi", сондай-ақ мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткiзу режимiнде мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi және мәртебесi туралы ақпаратты алу мүмкiндiгi бар.
3. Мемлекеттiк қызметтi көрсету мәселелерi бойынша анықтама қызметтерiнiң байланыс телефондары: 8 800 080 7777, мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай байланыс орталығы: 1414
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2024 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 396 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
шетелдік әуемен
тасымалдаушыларды
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін негізгі талаптардың тізбесі
1.2.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
3.3.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
(қолжетімдік арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады
4.4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күн
5.5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
6.6.
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызметті көрсету нысаны: электронды
7.7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
8.8.
Жұмыс кестесі

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
3. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 800 080 7777, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 4 декабря 2024 года № 396
Приложение 2
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан
2.
Наименование услугодателя
Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее - портал)
4.
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней
5.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
6.
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания услуги: электронная.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы

1) портал - құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау мен оның нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
9.9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылады:
1) өтініш:
2) шетелдік тасымалдаушы жарғысының электронды көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасындағы шетелдік тасымалдаушының өкілдігі немесе филиалы туралы ереженің немесе бас агент жарғысының электронды көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасында тиiстi қаржылық жылға жасалған әуежайлық қызмет көрсету шартының, агенттiк шарттардың электронды көшiрмелерi;
5) шетелдік тасымалдаушы өкілдігінің, немесе филиалының басшысына немесе бас агентке сенімхаттың электронды көшірмесі;
6) азаматтық әуе кемесін пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электронды көшірмесі;
7) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527 бұйрығымен бекітілген Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12993 болып тіркелген) сәйкес, авиажолаушылар туралы берілгендерді өңдеу үшін ақпараттық жүйеге ақпаратты беруге дайындығын растайтын,
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1118 бұйрығымен бекітілген Әуе көлігімен багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді тасымалдау және өңдеу кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12545 болып тіркелген) сәйкес, "E-Freight" жүйесіне әуе кемелер туралы ақпаратты беру туралы,
қызметті алушының кепіл хатының электронды көшірмесі;
8) пайдаланушы куәлігінің және оған байланысты пайдалану ерекшеліктерінің электронды көшірмесі;

1) портала - прием документов осуществляется круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги представляется:
1) заявление;
2) электронная копия устава иностранного перевозчика;
3) электронная копия положения о представительстве, либо о филиале иностранного перевозчика в Республике Казахстан, либо устава генерального агента;
4) электронные копии заключенного на соответствующий финансовый год договора на аэропортовое обслуживание, агентских договоров в Республике Казахстан;
5) электронная копия доверенности на главу представительства, либо филиала иностранного перевозчика, либо на генерального агента;
6) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта гражданского воздушного судна;
7) электронная копия гарантийного письма услугополучателя:
подтверждающего его готовность к передаче сведений в информационную систему для сбора и обработки данных об авиапассажирах в соответствии с Правилами передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2015 года № 527 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12993);
о передаче в информационную систему "E-Freight" электронных сведений по воздушным грузам в соответствии с Правилами информационного взаимодействия при перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 1118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12545);
8) электронная копия свидетельства эксплуатанта и связанных с ним эксплуатационных спецификаций;

9) Қазақстан Республикасына ұшуларды орындауға жоспарланып отырған барлық әуе кемелерінің тіркеу туралы куәліктерінің электронды көшірмесі. Әуе кемесін экипажбен жалға алу кезінде әуе кемесінің ұшуларына басшылықты жүзеге асыратын пайдаланушыны көрсете отырып, пайдаланушы мемлекеттің азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның келісуі;
10) Қазақстан Республикасына ұшуларды орындауға жоспарланып отырған барлық ұшақтарының ұшу жарамдылық сертификатының электронды көшірмесі;
11) шетел тасымалдаушының жолаушылар және үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауаптылығының сақтандыру полисінің электронды көшірмесі;
12) Қазақстан Республикасына тұрақты рейстерді орындауға шетелдік тасымалдаушыны тағайындалғанын растайтын хаттың электронды көшірмесі. Жеке басты куәландыратын құжаттар және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
10.10.
Қазақстан Республикасының заңдарымен бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту кезінде қызмет беруші көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себебі көрсетілген жауапты жолдайды:
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Заңмен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ұсынылған құжаттарда анық емес мәліметтердің не қолданылу мерзімі өтіп кеткен мәліметтердің (құжаттардың) болуы негіз болып табылады;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
11.11.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып,
электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптарды қоса алғанда
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары қызмет берушінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер бөлімшесінде").
Көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болуы шартында электронды нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсеткен кезде нашар көретіндерге нашар көретіндерге версия қолжетімді
Көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі бойынша ақпаратты алыс жердегі қолжетімділік режимінде порталда "жеке кабинет" арқылы көрсетілетін қызмет берушінің анықтамасы арқылы, және Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2024 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 396 Бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
шетелдік әуемен
тасымалдаушыларды
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
көлік министрлігі Азаматтық
авиация комитеті
Комитет гражданской авиации
Министерства транспорта
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы КУӘЛІК / СВИДЕТЕЛЬСТВО об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан № __________
1.________________________________________________________________________
авиакомпанияның атауы/наименование авиакомпании
__________________________________________________________________________

9) электронные копии свидетельств о регистрации всех воздушных судов, на которых планируется выполнение полетов в Республику Казахстан. При аренде воздушного судна с экипажем согласование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации государства эксплуатанта с указанием эксплуатанта, который осуществляет руководство полетами воздушного судна;
10) электронная копия сертификата летной годности всех воздушных судов, на которых планируется выполнение полетов в Республику Казахстан;
11) электронная копия страхового полиса гражданской ответственности иностранного перевозчика перед пассажирами и третьими лицами;
12) электронная копия письма, подтверждающего назначение иностранного перевозчика на выполнение регулярных рейсов в Республику Казахстан. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через систему шлюз "электронного правительства".
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
При отказе в оказании государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа:
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Законом;
2) наличие недостоверных сведений либо сведений (документов) с истекшим сроком действия в представленных услугодателю документах;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 4 декабря 2024 года № 396
Приложение 3
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков
в Республике Казахстан
Қазақстан Республикасы
көлік министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
Комитет гражданской авиации
Министерства транспорта
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын
шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы
КУӘЛІК / СВИДЕТЕЛЬСТВО об аккредитации иностранных перевозчиков,
осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан
№ __________
1. _______________________________________________________________
авиакомпанияның атауы/наименование авиакомпании
_________________________________________________________________