"Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 шілдедегі № 224 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 11 желтоқсандағы № 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 желтоқсанда № 35475 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 шілдедегі № 224 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33166 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарында:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 1-тарауда:
ескертпелерде:
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында және осындай балалар үшін арнайы топтар құрылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында әрбір топқа лауазымның бір штат бірлігі тифлопедагог және әрбір 3 топқа лауазымның 0,5 штат бірлігі есебінен медициналық аппаратураны жөндеу жөніндегі техник лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 14, 15 және 16-тармақтармен толықтырылсын:
"14. Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы топтар құрылмаған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында:
мүмкіндігі шектеулі бір бала болған кезде лауазымның 0,5 штат бірлігі,
мүмкіндігі шектеулі 12-14 балаға 1 лауазым штат бірлігі есебінен арнайы педагог (дефектолог-мұғалімі, дефектолог, логопед-мұғалімі, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.
15. Зияты зақымдалған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында және осындай балалар үшін арнайы топтар құрылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында әрбір топқа дефектолог-мұғалімі (дефектолог, олигофренопедагог), логопед лауазымының бір штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.
16. Тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында және осындай балалар үшін арнайы топтар құрылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында әрбір топқа дефектолог-мұғалімі (дефектолог, олигофренопедагог), логопед, емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы лауазымының бір штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.";
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 2-тарауда:
"Мектеп-балабақша" кешендерінде:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 11 декабря 2024 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2024 года № 35475
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанностей Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33166) следующие изменения и дополнения:
в Типовых штатах работников государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
в главе 1 "Типовые штаты работников организаций дошкольного воспитания и обучения":
в примечаниях:
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. В организациях дошкольного воспитания и обучения для детей с нарушениями зрения и в организациях дошкольного воспитания и обучения, где созданы специальные группы для таких детей, устанавливается по одной штатной единице должности тифлопедагога на каждую группу и техника по ремонту медицинской аппаратуры из расчета 0,5 штатной единицы должности на каждые 3 группы.";
дополнить пунктами 14, 15 и 16 следующего содержания:
"14. В организациях дошкольного воспитания и обучения, где не созданы специальные группы для детей с ограниченными возможностями, устанавливается штатная единица должности специального педагога (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) из расчета:
0,5 штатной единицы должности при наличии одного ребенка с ограниченными возможностями,
1 штатная единица должности на 12-14 детей с ограниченными возможностями.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.
15. В организациях дошкольного воспитания и обучения для детей с нарушениями интеллекта и в организациях дошкольного воспитания и обучения, где созданы специальные группы для таких детей, устанавливается по одной штатной единице должности учителя-дефектолога (дефектолога, олигофренопедагога), логопеда на каждую группу.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.
16. В организациях дошкольного воспитания и обучения для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и в организациях дошкольного воспитания и обучения, где созданы специальные группы для таких детей, устанавливается по одной штатной единице должности учителя-дефектолога (дефектолога, олигофренопедагога), логопеда, инструктора по лечебной физкультуре на каждую группу.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.";
в главе 2 "Типовые штаты работников организаций начального, основного среднего, общего среднего образования":
в Комплексах "Школа-детский сад":
в примечаниях:
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

"4. "Мектеп-балабақша" кешендерінде мүмкіндігі шектеулі бір бала болған кезде лауазымның 0,5 штат бірлігі, мүмкіндігі шектеулі 12-14 балаға лауазымның 1 штат бірлігі есебінен арнайы педагог (дефектолог-мұғалімі, дефектолог, логопед-мұғалімі, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.";
Жалпы білім беретін мектептерде:
ескертпелерде:
екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлігімен толықтырылсын:
"Жалпы білім беретін мектептерде мүмкіндігі шектеулі бір бала болған кезде лауазымның 0,5 штат бірлігі, мүмкіндігі шектеулі 12-14 балаға лауазымның 1 штат бірлігі есебінен арнайы педагог (дефектолог-мұғалімі, дефектолог, логопед-мұғалімі, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.";
Лицейлер, гимназиялар (мектеп-лицейлер, мектеп-гимназиялар), эксперименттік алаңдарда:
ескертпеде:
мынадай мазмұндағы екінші бөлігімен толықтырылсын:
"Лицейлер, гимназиялар (мектеп-лицейлер, мектеп-гимназиялар), эксперименттік алаңдарда мүмкіндігі шектеулі бір бала болған кезде лауазымның 0,5 штат бірлігі, мүмкіндігі шектеулі 12-14 балаға лауазымның 1 штат бірлігі есебінен арнайы педагог (дефектолог-мұғалімі, дефектолог, логопед-мұғалімі, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.";
Жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарда:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарда мүмкіндігі шектеулі бір бала болған кезде лауазымның 0,5 штат бірлігі, мүмкіндігі шектеулі 12-14 балаға лауазымның 1 штат бірлігі есебінен арнайы педагог (дефектолог- мұғалімі, дефектолог, логопед-мұғалімі, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Штат бірліктерін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.";
4-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары";
"Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 4-тарауда:
ескертпелерде:
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"4. В комплексах "Школа-детский сад" штатная единица должности специального педагога (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) устанавливается из расчета:
0,5 штатной единицы должности при наличии одного ребенка с ограниченными возможностями,
1 штатная единица должности на 12-14 детей с ограниченными возможностями.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.";
в Общеобразовательных школах:
в примечаниях:
исключить часть вторую;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В общеобразовательных школах штатная единица должности специального педагога (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) устанавливается из расчета:
0,5 штатной единицы должности при наличии одного ребенка с ограниченными возможностями,
1 штатная единица должности на 12-14 детей с ограниченными возможностями.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.";
в Лицеях, гимназиях (школах-лицеях, школах-гимназиях), экспериментальных площадках:
в примечании:
дополнить частью второй следующего содержания:
"В лицеях, гимназиях (школах-лицеях, школах-гимназиях), экспериментальных площадках штатная единица должности специального педагога (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) устанавливается из расчета:
0,5 штатной единицы должности при наличии одного ребенка с ограниченными возможностями,
1 штатная единица должности на 12-14 детей с ограниченными возможностями.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.";
в Школах-интернатах общего и санаторного типа:
в примечаниях:
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В школах-интернатах общего и санаторного типа штатная единица должности специального педагога (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) устанавливается из расчета:
0,5 штатной единицы должности при наличии одного ребенка с ограниченными возможностями,
1 штатная единица должности на 12-14 детей с ограниченными возможностями.
Установление штатных единиц осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.";
заголовок главы 4 изложить в новой редакции:
"Глава 4. Типовые штаты работников специальных организаций образования для детей с ограниченными возможностями";
в главе 4 "Типовые штаты работников специальных организаций образования для детей с ограниченными возможностями":
в примечаниях:
пункт 5 изложить в новой редакции:

"5. Бір немесе бірнеше мектепке дейінгі топтары бар арнайы білім беру ұйымдарында әрбір топқа мынадай лауазымдар:
тәрбиеші - екі штат бірлігі;
есту қабілеті бұзылған балаларға арналған топтарда сурдопедагог, көру қабілеті бұзылған балаларға арналған топтарда тифлопедагог, зияты зақымдалған балаларға арналған топтарда олигофренопедагог (дефектолог-мұғалімі, дефектолог) - бір штат бірлігі белгіленеді.";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. 150-ден астам балалар контингенті бар арнайы білім беру ұйымдарында балалардағы бұзушылық түріне байланысты бейіні бойынша дәрігер лауазымының бір штат бірлігі қосымша енгізіледі.";
"Жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 5-тарауда:
ескертпелерде:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"5. В специальных организациях образования, имеющих одну или несколько дошкольных групп, на каждую группу устанавливаются следующие должности:
воспитатель - две штатные единицы;
сурдопедагог в группах для детей с нарушениями слуха, тифлопедагог в группах для детей с нарушениями зрения, олигофренопедагог (учитель-дефектолог, дефектолог) в группах для детей с нарушениями интеллекта - одна штатная единица.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. В специальных организациях образования с контингентом свыше 150 детей дополнительно вводится одна штатная единица должности врача по профилю в зависимости от вида нарушения у детей.";
в главе 5 "Типовые штаты работников организаций для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей":
в примечаниях:
пункт 4 изложить в новой редакции:

"34. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында (арнайы топтардан/сыныптардан, арнайы бөбекжайлардан, арнайы балабақшалардан/мектептерден басқа) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымы бойынша педагог-ассистент лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Педагог-ассистенттің штат бірлігін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымы бойынша білім беру ұйымдарындағы жеке көмекші лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
Білім беру ұйымдарындағы жеке көмекшінің штат бірлігін белгілеу штат санының лимиті және тиісті шығыстар шегінде жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Инклюзивті және арнайы білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"34. В организациях дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (кроме специальных групп/классов, специальных ясли-садов, специальных детских садов/школ) по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации устанавливается штатная должность педагога-ассистента.
Установление штатной единицы педагога-ассистента осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.
В организациях начального, основного среднего, общего среднего образования по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации устанавливается штатная должность индивидуального помощника в организации образования.
Установление штатной единицы индивидуального помощника в организации образования осуществляется в пределах лимита штатной численности и соответствующих расходов.".
2. Департаменту инклюзивного и специального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан