"Адамдардың жарақаттануларына немесе қаза болуларына әкеп соққан жол-көлік оқиғалары туралы" есеп нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 16 қарашадағы № 131 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 31 желтоқсанда № 35592 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Адамдардың жарақаттануларына немесе қаза болуларына әкеп соққан жол-көлік оқиғалары туралы" есеп нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 16 қарашадағы № 131 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12397 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
есепті қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықта "Адамдардың жарақаттануларына немесе қаза болуларына әкеп соққан жол-көлік оқиғалары туралы" (бұдан әрі – Нұсқаулар) көрсетілген бұйрықпен бекітілген:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жүргізуші – көлік құралын басқаратын адам, жол бойымен мал, табын, жүк артылған, жегілген малды немесе мініс жануарын айдаушы. Білім беру процесі кезінде жүргізуге оқыту шебері жүргізушіге теңестіріледі;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермегендігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.";
7 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ЖКО-1 ЭАЕҚ әрбір ЖКО-на толтырылады.
"Карточка нөмірі" 1-деректемеде бірінші жұп санмен – толтырған жыл, екінші жұп санмен – облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана коды, үшінші жұп санмен – ауданның немесе қаланың коды, төртінші жұп санмен – ведомство коды, тоғызыншы санмен – резервті нөмірі және соңғы сандармен (5 белгі) әкімшілік полиция бөлімшесінің ЖКО есепке алу журналында тіркелген карточканың реттік нөмірі белгіленеді, одан әрі тіркеуші орган көрсетіледі.
3-деректеме ЖКО-ның күні туралы мәліметті қамтиды, ол санмен белгіленеді мысалы, 01.01.2015ж.
6-деректемеде ЖКО-ның орны көрсетіледі, мәлімет сәйкес коды қойылған мәтінде енгізіледі.
7.3-деректемесінде жолдағы жолақтарының жалпы саны көрсетіледі. Мысалы, әр бағытта екі жолақты жол үшін "4" көрсетілген. Қиылысу бағытында қозғалып бара жатқан көлік құралдарының соқтығысуы кезінде деректеме жолақтарының үлкен саны бар жолы бойынша толтырылады.

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 131 "Об утверждении формы отчета "О дорожно-транспортных происшествиях, повлекших гибель или ранение людей" и Инструкции по его формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2024 года № 35592
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 131 "Об утверждении формы отчета "О дорожно-транспортных происшествиях, повлекших гибель или ранение людей" и Инструкции по его формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12397) следующие изменения:
в Инструкции по формированию отчета "О дорожно-транспортных происшествиях, повлекших гибель или ранение людей" (далее – Инструкция), утвержденной указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) водитель – лицо, управляющее транспортным средством, погонщик, ведущий по дороге скот, стадо, вьючных, упряжных или верховых животных. К водителю приравнивается мастер обучения вождению во время образовательного процесса;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. ЭИУД ДТП-1 заполняется на каждое ДТП.
В реквизите 1 "Номер карточки" первой парой цифр обозначается год заполнения, второй парой – код области, городов республиканского значения и столицы, третьей парой – код района или города, четвертой парой – код ведомства, девятой цифрой – резервный номер и последними цифрами (5 знаков) обозначается порядковый номер карточки согласно журналу учета ДТП подразделения административной полиции, далее указывается орган регистрации.
Реквизит 3 содержит сведения о дате ДТП, которое указывается цифрами: к примеру, 01.01.2015.
В реквизите 6 указывается место ДТП, сведения вводятся текстом с соответствующей кодировкой.
В реквизите 7.3 указывается общее число полос на дороге. К примеру, для дороги с двумя полосами движения в каждую сторону указывается "4". При столкновении транспортных средств, двигавшихся в пересекающихся направлениях, реквизит заполняется по дороге с большим числом полос.

7.4-деректемесінде жолдың нақты бөлігіндегі жылдамдықтың шегі көрсетіледі. Алдағы немесе қиылысу бағыттары үшін түрлі жылдамдық режимдері орнатылған жағдайда, ЖКО-ға кінәлі адам үшін қойылған шектеу көрсетіледі.
Егер ЖКО-сы көлік құралының жүргізушісін шаршаған күйде басқару салдарынан орын алса, онда 9 деректемеде мәні таңдалады "Жол қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ауыр немесе шаршаған жағдайда жүргізушінің КҚ басқаруы", 12 деректемеде көлік құралының жүргізушісінің қандай күйде болғанын егжей-тегжейлі сипаттайды, 14.1 деректемеде "Рульде үздіксіз болу" мәні таңдалады.
11-деректемеде КҚ нөмірі реті бойынша көрсетіледі. Егер ЖКО-на кінәлі жүргізуші болса, онда осы КҚ туралы мәліметтер №1 деп енгізіледі. КҚ-нің санаты, маркасы, моделі және мемлекеттік нөмірі олардың кодификаторына сәйкес толтырылады және мәтінмен жазылады.
12-деректеме ЖКО-ның авариялық жағдайдың қысқаша сипаттамасы бар фабуланы қамтиды, КҚ-ның маневр жасауы және ЖКО-ға әкеп соққан жол қозғалысына қатысушылардың әрекеттері қоса көрсетіледі.
14-деректемеде ЖКО-ға кінәлі қатысушысы көрсетіледі. "ЖКО орнынан жасырынған" (3) дерегін толтыру кезінде осы ЖКО қатысушысы және КҚ туралы мәліметті толығымен толтырмауға жол беріледі. ЖКО мән-жайларын анықтау бойынша, оны жасауға кінәлі адамдар Әкімшілік полиция бөлімшесі ҚСжАЕК-ке аумақтық органға ЖКО-1 ЭАЕҚ-ға өзгерістер енгізу туралы өтінішхатты дереу жолдайды.
14.1-деректемеде ЖКО-ға кінәлі адамның масаң күйінің түрі көрсетіледі, бұл ретте "Денсаулықтың күрт нашарлауы" (5) деген ұғым жолаушылар, жүктер, оның ішінде қауіпті жүктер тасымалының бағыттары бойынша жиі және сирек жұмыс істейтін көлік құралдарын және рейстен кейінгі және оның алдындағы медициналық сараптама талабы қойылатын жүргізушілерге қатысты толтырылады.";
осы Нұсқаулыққа 3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін орындау үшін мүдделі құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне, Комитеттің аумақтық және оларға теңестірілген органдарына жіберу.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 167 бұйрығына
қосымша
"Адамдардың өліміне немесе
жарақат алуына әкеп соққан
жол-көлік оқиғалары туралы"
есептің нысанын қалыптастыру
жөніндегі нұсқаулықтың
3-қосымшасы
нысан

В реквизите 7.4 указывается ограничение скорости на данном участке дороги. В случаях, когда для встречных или пересекающихся направлений установлены разные скоростные режимы, указывается ограничение, действовавшее для виновника ДТП.
Если ДТП произошло по причине управления водителем ТС в утомленном состоянии, то в реквизите 9 выбирается значение "Управление ТС водителем в болезненном или утомленном состоянии, ставящем под угрозу безопасность дорожного движения", в реквизите 12 подробно описывается в каком состоянии находился водитель ТС, в реквизите 14.1 выбирается значение "Непрерывное нахождение за рулем".
В реквизите 11 указывается номер ТС по порядку. Если виновником ДТП является водитель, то сведения об этом ТС вводятся под № 1. Категория, марка, модель и государственный номер ТС заполняется в соответствии с их кодификатором и вводятся текстом.
Реквизит 12 содержит фабулу ДТП с кратким описанием аварийной ситуации, указанием маневрирования ТС и действий участников движения, которые привели к ДТП.
В реквизите 14 указывается виновный участник ДТП. При заполнении значения (3) "Скрывшийся с места ДТП" допускается указание неполных сведений о данном участнике ДТП и ТС. По установлению обстоятельств ДТП, лица, виновного в его совершении, подразделение административной полиции незамедлительно направляет в территориальный орган КПСиСУ ходатайство о внесении изменений в ЭИУД ДТП-1.
В реквизите 14.1 указывается состояние виновника ДТП, при этом значение (5) "Резкое ухудшение здоровья" заполняется только в отношении водителей транспортных средств, работающих на маршрутах регулярных и нерегулярных перевозок пассажиров, багажа, грузов, в том числе опасных грузов, на которых распространяется требование о предрейсовом и послерейсовом медицинском осмотре.";
приложение 3 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, территориальным и приравненным к ним органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 167
Приложение 3 к Инструкции
по формированию отчета
"О дорожно-транспортных
происшествиях, повлекших
гибель или ранение людей"
форма
Карточка учета представлений, внесенных в порядке

Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 200-бабына сәйкес енгізілген ұсыныстарды есепке алу картасы (ЖКО-3)
1. Карточка нөмірі /__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
2. Тіркеу органы _____________________________________________
3. ЖКО-ның жасалған күні мен уақыты "__" _______ 20__ жыл "__" сағат "___" минут
4. Өтініш беру күні "___" __________ 20__ жыл.
5. Шығыс ұсыну нөмірі _____________________________________________________
6. Ұсыну енгізілген ұйымның атауы __________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Ұсыныс енгізілген ұйымның меншік нысаны _________________________________
__________________________________________________________________________
8. Іс жүргізу кезінде ұсыну енгізілген қылмыстық істің нөмірі ____________________
__________________________________________________________________________
9. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің біліктілігі _____ тармақ, бөлім, бап.
10. Ұсыныста көрсетілген шаралар: (шара белгілері).
11. Ұсынуға қол қойған, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның тегі,
аты-жөні__________________________________________________________________
12. Ұсынуға қол қойған, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның
лауазымы_________________________________________________________________
13. Картаны толтырған, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның тегі,
аты-жөні __________________________________________________________________
14. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның карточканы толтырған
лауазымы
Карточканы қабылдау күні "___" _________ 20__ жыл
Түзету күні "___" _________ 20__ жыл
Басқа белгілер: ___________________________________________________
Қосымшалар:

статьи 200 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (ДТП-3)
1. Номер карточки /__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
2. Орган регистрации_____________________________________________
3. Дата и время совершения ДТП "___" _______ 20__ года "___" часов "___" минут
4. Дата внесения представления "___" __________ 20__ года.
5. Исходящий номер представления _________________________________________
6. Наименование организации куда внесено представление _____________________
________________________________________________________________________
7. Форма собственности организации, куда внесено представление _______________
________________________________________________________________________
8. Номер уголовного дела, при производстве которого внесено представление _____
________________________________________________________________________
9. Квалификация Уголовного кодекса Республики Казахстан ____ пункт, часть, статья.
10. Меры, изложенные в представлении: (признаки мер).
11. Фамилия, инициалы лица, осуществляющего досудебное расследование,
подписавшего представление ______________________________________________
12. Должность лица, осуществляющего досудебное расследование, подписавшего
представление ___________________________________________________________
13. Фамилия, инициалы лица, осуществляющего досудебное расследование,
заполнившего карточку ___________________________________________________
14. Должность лица, осуществляющего досудебное расследование, заполнившего карточку
Дата поступления карточки "___" __________ 20__ года
Дата корректировки "___" __________ 20__ года
Прочие отметки: _________________________________________________________
Вложения: