Мақаншы ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ережені бекіту туралы
Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 15-93/VIII шешімі. Абай облысының Әділет департаментінде 2025 жылғы 13 қаңтарда № 408-18 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-3) тармақшасына сәйкес, Мақаншы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мақаншы ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы
Б. Биболов
Мақаншы ауданы
мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 15-93/VIII шешіміне
қосымша
Мақаншы ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Мақаншы ауданының Құрмет грамотасымен наградтау туралы осы ереже Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес әзірленіп, Мақаншы ауданының Құрмет грамотасымен наградтау және табыс ету тәртібін айқындайды.
2. Мақаншы ауданының Құрмет грамотасымен (бұдан әрі - Құрмет грамотасы):
1) экономикадағы, әлеуметтік саладағы, ғылымдағы, мәдениеттегі, білім берудегі, спорттағы, әскери және мемлекеттік қызметтегі, құқық қорғау және қоғамдық қызметтегі елеулі жетістіктері үшін;
2) халықтар арасындағы достық пен ынтымақтастықты және мәдени байланыстарды нығайту бойынша жемісті қызметті жүзеге асырғаны үшін, қайырымдылық қызметі және еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері үшін аудан азаматтары наградталады.
3. Құрмет грамотасымен Мақаншы ауданының аумағында қомақты үлесін қосқан:
1) азаматтар, мекеме, кәсіпорын және ұйымдардың қызметшілері;
2) меншік нысанына қарамастан, еңбекте, қоғамдық-саяси қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген шаруашылық жүргізуші субъектілер ұжымдары, ұйымдар, мекемелер, шығармашылық ұжымдары наградталады.
4. Құрмет грамотасымен:
1) наградтау сәтінде заңнамамен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алып тасталмаған, соттылығы бар адамдар;
2) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдар;
3) сот сыбайлас жемқорлық қылмыс және (немесе) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауда кінәлі деп таныған адамдар наградтала алмайды.
5. Осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген тұлғаны бес жыл ішінде ауданның Құрмет грамотасымен марапаттауға екі рет ұсыныла алмайды.
6. Наградтау ұлттық, мемлекеттік, кәсіби және өзге де Қазақстан Республикасының мерекелеріне орайластырылады.

Об утверждении положения о награждении Почетной грамотой района Мақаншы
Решение маслихата района Мақаншы области Абай от 23 декабря 2024 года № 15-93/VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 13 января 2025 года № 408-18
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Мақаншы РЕШИЛ:
1. Утвердить положение о награждении Почетной грамотой района Мақаншы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
Б. Биболов
Приложение к решению
маслихата района Мақаншы
от 23 декабря 2024 года
№ 15-93/VIII
Положение о награждении Почетной грамотой района Мақаншы
1. Общее положение
1. Настоящее положение о награждении Почетной грамотой района Мақаншы разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяет порядок представления к награждению Почетной грамотой района Мақаншы и ее вручения.
2. Почетная грамота района Мақаншы (далее - Почетная грамота) является одной из форм поощрения и стимулирования за:
1) значительные достижения в экономике, социальной сфере, науке, культуре, образовании, спорте, в воинской и государственной службе, правоохранительной и общественной деятельности;
2) осуществление плодотворной деятельности по укреплению дружбы и солидарности между народами и культурных связей, за благотворительную деятельность и другие достижения в трудовой деятельности.
3. Почетной грамотой награждаются внесшие значительный вклад в развитие района Мақаншы:
1) граждане, работники учреждений, предприятий и организаций;
2) коллективы хозяйствующих субъектов независимо от форм собственности, организаций, учреждений, творческих коллективов, достигшие высоких показателей в труде, общественно-политической деятельности.
4. Почетной грамотой не могут быть награждены:
1) лица, имеющие судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент награждения;
2) лица, признанные судом недееспособными, либо ограниченно дееспособными;
3) лица, признанные судом виновными в совершении коррупционного преступления и (или) коррупционного правонарушения.
5. Лицо, указанное в пункте 3 настоящего Положения, не может дважды представляться к награждению Почетной грамотой района в течение пяти лет.
6. Награждение приурочивается к национальным, государственным, профессиональным и иным праздникам Республики Казахстан.

2. Құрмет грамотасымен наградтау тәртібі
7. Құрмет грамотасымен наградтауға ұсынысты аудан әкімінің аппаратына меншік нысанына қарамастан мекемелер, кәсіпорындар, ұйымдар, қоғамдық, шығармашылық бірлестіктер, жергілікті өкілді, атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары жолдайды.
Ұсыныста тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, айы, жылы, білімі туралы, жұмыс орны мен атқаратын лауазымы, тиісті ұйымдағы кәсібі немесе лауазымы бойынша саладағы жалпы еңбек өтілі, жетістіктері және марапаттары мен атақтары туралы көрсетілген сипаттама беріледі. Ұсынысқа басшы қол қояды және елтаңбалы мөрмен (бар болған жағдайда) бекітеді.
Ұсынысқа кандидаттың жеке куәлігінің көшірмесі не ұйымның, мекеменің немесе шығармашылық ұжымның құрылтайшылық құжаттары қоса тіркеледі.
8. Құрмет грамотасымен наградтау үшін өзінің кандидатурасын өзі ұсынған азаматтардан түскен материалдар қаралмайды.
9. Алдын ала қарау және наградтау бойынша ұсыныстарды дайындау үшін Құрмет грамотасымен наградтау бойынша келіп түскен құжаттар, наградтау жөніндегі аудан әкімінің жанынан құрылған комиссияға (бұдан әрі - Комиссия) жіберіледі.
10. Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешімді комиссияның оң қорытындысына сәйкес аудан әкімі және/немесе оның міндеттерін атқаратын адам қабылдайды.
11. Құрмет грамотасына аудан әкімі және аудан мәслихатының төрағасы немесе олардың міндеттерін атқаратын адамдар қол қояды.
12. Құрмет грамотасы жоғалған жағдайда телнұсқасы берілмейді.
3. Құрмет грамотасының сипаттамасы
13. Құрмет грамотасының сыртқы бетінде алтын түспен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және бас әріппен мемлекеттік тілде "ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ" деп жазылған, қосымша жапсырмасы бар көк түсті папка. Қосымша бет қалың жылтыр қағаздан алтын түстес өрнекпен жиектеліп, баспаханалық әдіспен бүктелмеген күйде дайындалады.
14. Қосымша беттің сол жақ бетінің жоғары жағында ортада Қазақстан Республикасының желбіреген Мемлекеттік туының бейнесі, бейненің астында түгелдей бас әріппен "МАҚАНШЫ АУДАНЫНЫҢ ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ" деген жазу бар.
Қосымша беттің оң жағында Қазақстан Республикасының желбіреген Мемлекеттік туының бейнесі, бейненің астында наградталушының тегі, аты, әкесінің аты  (бар болса) және сіңірген еңбектері көрсетіліп жазылады. Құрмет грамотасы аудан әкімінің және аудандық мәслихат төрағасының қолдарымен расталады. Берілген уақыты көрсетіледі.
4. Құрмет грамотасын тапсыру
15. Құрмет грамотасын тапсыру салтанатты жағдайда наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Құрмет грамотасын аудан әкімі мен аудандық мәслихат төрағасы, немесе олардың тапсырмасы бойыша өзге тұлға салтанатты жағдайда тапсырады.

2. Порядок награждения Почетной грамотой
7. Представление к награждению Почетной грамотой направляется в аппарат акима района учреждениями, предприятиями, организациями, общественными, творческими объединениями, местными представительными, исполнительными органами, органами местного самоуправления независимо от форм собственности.
В представлении указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), число, месяц, год рождения, сведения об образовании, о месте работы и занимаемой должности, общий стаж работы в отрасли, в соответствующей организации по соответствующей профессии или должности, о достижениях и об имеющихся наградах и званиях. Представление подписывается руководителем и скрепляется гербовой печатью (при наличии).
К представлению прилагается копия удостоверения личности кандидата либо учредительные документы организации, учреждения или творческого коллектива.
8. Материалы, поступившие от граждан, самостоятельно представляющих свою кандидатуру для награждения Почетной грамотой, не рассматриваются.
9. Поступившие документы по награждению Почетной грамотой для предварительного рассмотрения и подготовки предложений по награждению направляются в комиссию при акиме района по награждениям (далее - Комиссия).
10. Решение о награждении Почетной грамотой принимается акимом района и/или лицом, исполняющим его обязанности, при положительном заключении Комиссии.
11. Почетная грамота подписывается акимом района и председателем маслихата района либо лицами, исполняющими их обязанности.
12. При утере Почетной грамоты дубликат не выдается.
3. Описание Почетной грамоты
13. Почетная грамота представляет собой папку синего цвета с изображением на лицевой стороне золотистым цветом Государственного Герба Республики Казахстан и надписью заглавными буквами на государственном языке "ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ" со вкладышем. Вкладыш изготавливается типографическим способом в развернутом виде из плотной лощеной бумаги по сторонам нанесен орнамент золотистого цвета.
14. На левой стороне вкладыша посередине вверху изображен развевающийся Государственный флаг Республики Казахстан, внизу надпись прописными буквами "ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА РАЙОНА МАҚАНШЫ.
На правой стороне вкладыша вверху изображен развевающийся Государственный флаг Республики Казахстан, под изображением флага указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) и заслуги награждаемого. Почетная грамота заверяется подписями акима района и председателем районного маслихата. Указывается дата выдачи.
4. Вручение Почетной грамоты
15. Вручение Почетной грамоты производится лично награждаемому в торжественной обстановке. Почетную грамоту вручает аким района и председатель районного маслихата либо иное лицо по их поручению.

16. "Абай облысы Мақаншы ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі құжаттамалық және өзге де қамтамасыз ету шараларын, сондай-ақ Құрмет грамотасымен наградталған азаматтардың есебін жүргізеді.

16. Государственное учреждение "Аппарат акима района Мақаншы области Абай" реализует мероприятия по документационному и иному обеспечению, а также по учету лиц, награжденных Почетной грамотой.