"Сарысу ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" Сарысу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 14-4 шешiмiне өзгеріс енгізу туралы
Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2024 жылғы 13 қыркүйектегі № 28-3 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2024 жылғы 17 қыркүйекте № 5233-08 болып тіркелді
Сарысу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Сарысу ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" Сарысу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 14-4 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Сарысу ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау Қағидаларына келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2 тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;".
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"11) отбасы – некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайтып, дамытуға септігін тигізуге арналған мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;".
2-тармақтың 12) тармақшасы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"12) туыстар – үлкен атасы мен үлкен әжесіне дейін ортақ ата-бабалары бар туыстық байланыстағы адамдар.".
3-1 тармағы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"3-1. Отбасының жиынтық кірісін есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есепті кезеңде алынған кірістің барлық түрі ескеріледі.
Өтініш беруші адамның (отбасының) жүгінген тоқсан алдындағы тоқсандағы жиынтық табысы есепке алынады. Отбасының жан басына шаққандағы орташа кірісін есептеу кезеңіндегі отбасының жиынтық кірісі көрсетілген кезеңдегі айлардың санына және отбасы мүшелерінің санына бөлу жолымен есептеледі.".

О внесении изменения в решение Сарысуского районного маслихата от 13 декабря 2023 года № 14-4 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сарысускому району"
Решение Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 13 сентября 2024 года № 28-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области от 17 сентября 2024 года № 5233-08
Сарысуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Сарысуского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сарысускому району" от 13 декабря 2023 года № 14-4 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135) следующее изменения и дополнения:
внести в Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сарысускому району утвержденных указанным решением следующие изменения и дополнения:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;".
дополнить пункт 2 подпункт 11) следующего содержания:
"11) семья - круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;".
дополнить пункт 2 подпункт 12) следующего содержания:
"12) родственники - лица, находящиеся в родственной связи, имеющие общих предков до прадедушки и прабабушки.".
пункт 3-1 следующего сордержания:
"3-1. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период.
Совокупный доход заявителя (семьи) учитывается за квартал, предшествующий кварталу обращения. Среднедушевой доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за расчетный период на количество месяцев в указанном периоде и число членов семьи.".

3-2 тармағы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"3-2. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.".
орыс тіліндегі 4-тармақтың мәтініне өзгерістер енгізілді, ал қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әлеуметтік көмек жылына бір рет өтініштері бойынша көрсетіледі:
1) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне нұқсан келтіруге байланысты әлеуметтік көмек отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы 20 (жиырма еселенген) ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жағдайда, орын алған бір жағдай бойынша бір рет 300 (үш жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін, арнайы комиссия қорытындысы негізінде.
Әлеуметтік көмекке жүгіну табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған сәттен бастап 6 (алты) ай мерзімде жүргізіледі;
2) қатерлі ісік ауруы бар адамдарға отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы 3 (үш еселенген) ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жағдайда, жылына бір рет 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдарға әлеуметтік көмек отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы 2 (екі еселенген) ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жағдайда, жылына бір рет 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтарға, пробация қызметінің есебіндегі 3 (үш) ай ішінде, табысы 3 (үш күнкөріс) деңгейінен аспаған жағдайда, арнайы комиссияның анықтауымен 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
5) жасы ұлғаюына байланысты өзіне өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігіне, жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмауына байланысты өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек табыс ең төменгі күнкөріс деңгейінің 1 (бір еселенген) мөлшерінен аспаған жағдайда 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) санаторийлік - курорттық емделуге әлеуметтік көмек, Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілгендерге, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және еңбек ардагерлеріне табыстарын есепке алмай, абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасы болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында санаторийлік-курорттық емделуге арналған шығындардың мөлшерінде, санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, жылына бір рет, жол шығыны төлемінсіз 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін.

дополнить пункт 3-2 следующего сордержания:
"3.2. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.".
в пункте 4 слово "Кордайского" заменить словом "Сарысуского".
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Социальная помощь оказывается один раз в год по обращениям:
1) в случае причинении ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара в размере до 300 (трехсот) месячных расчетных показателей, один раз по случившему одному случаю, при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает 20 (двадцатикратного) размера прожиточного минимума, на основании заключения специальной комиссии.
Срок обращения при причинении вреда вследствие стихийного бедствия или пожара в течение 6 (шести) месяцев с момента наступления данной ситуации;
2) лицам, со злокачественными новообразованиями, в размере 25 (двадцати пяти) месячных расчетных показателей при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает 3 (трехкратного) размера прожиточного минимума;
3) лицам, страдающим социально значимыми заболеваниями, в размере 20 (двадцати) месячных расчетных показателей один раз в год при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает 2 (двухкратного) размера прожиточного минимума;
4) гражданам, освобожденным из мест лишения свободы, состоящим на учете службы пробации, в течение 3 (трех) месяцев, при условии, что доход не превышает 3 (трех прожиточных) минимумов, определенным специальной комиссией в размере 15 (пятнадцати) месячного расчетного показателя;
5) при наступлении трудной жизненной ситуации в связи с неспособностью к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, сиротство, отсутствие родительского попечения, социальная помощь в размере 15 (пятнадцати) месячного расчетных показателей при условии, что доход не превышает 1 (однократного) размера прожиточного минимума;
6) социальная помощь на санаторно-курортное лечение оказывается ветеранам Великой Отечественной войны, приравненным к ветеранам Великой Отечественной войны по льготам, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам труда в случае отсутствия в индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью санаторно-курортного лечения, при предоставлении документов, подтверждающих расходы на санаторно-курортное лечение, без оплаты расходов на проезд, без учета доходов, в размере стоимости расходов на санаторно-курортное лечение на территорий Республики Казахстан один раз в год, в размере до 45 (сорока пяти) месячных расчетных показателей.

Жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлерге абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасы болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында санаторийлік-курорттық емделуге арналған шығындарды өтеу үшін жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3 (үш еселенген) деңгейінен аспайтын, санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, жылына бір рет, жол шығыны төлемінсіз 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін;
7) санаторийлік-курорттық емделуге арналған абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасы бар және әлеуметтік қызметтер порталы арқылы санаторий-курорттық емделуге жолдаманы таңдаған бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға күтімді жүзеге асыратын жеке көмекшіге немесе жәрдемақы алушыға шығындарды өтеу, жол шығыны төлемінсіз, отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің 5 (бес еселенген) деңгейінен аспаған жағдайда, 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға жүгінеді және Үлгілік қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар тізбесіне қосымша, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды санаторийлік-курорттық емделуге алып жүруге байланысты болған шығыстарды растайтын құжаттар қоса беріледі. Біржолғы әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімі, жағдай туындаған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей жасалады;
8) тұрғын үйді газдандыруға бір рет әлеуметтік көмек:
отбасының жан басына шаққандағы табысы үш еселік ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын газдандыруға жататын жергілікті жеке тұрғын үйде тұратын, оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, жеке меншік иесі немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеуші отбасыларға, толық емес отбасыларға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, атаулы әлеуметтік көмек алушыларға, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жетім баланың (жетім балалардың) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың (балалардың) қамқоршыларына немесе қорғаншыларына, бір рет жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Әлеуметтік көмек нақты шығындарының негізінде, Үлгілік қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар тізбесіне қосымша газ құбырын орнату және жүргізуге байланысты болған шығыстарын растайтын акт және/немесе құжат (чектердің, түбіртектердің көшірмелері, қызметтерді көрсетуге арналған шарт) және жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығының болмауы (болуы) туралы анықтама қоса беріледі.

Социальной помощи оказывается пенсионерам по возрасту в случае отсутствия в индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью санаторно-курортного лечения, без оплаты расходов на проезд, на территорий Республики Казахстан со среднедушевым доходом не превышающего 3 (трехкратного) прожиточного минимума, при предоставлении документов, подтверждающих расходы на санаторно-курортное лечение, один раз в год, в размере до 45 (сорока пяти) месячных расчетных показателей;
7) лицам с инвалидностью первой группы, имеющие индивидуальную программу абилитации и реабилитации на санаторно-курортное лечение и выбравшие путевку на санаторно-курортное лечение через Портал социальных услуг, возмещение затрат индивидуальному помощнику или получателю пособия, осуществляющему уход лицу с инвалидностью первой группы, без оплаты расходов на проезд, в размере 45 (сорока пяти) месячных расчетных показателей, при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает 5 (пятикратного) уровня прожиточного минимума.
Для получения социальной помощи заявитель обращается в уполномоченный орган и дополнительно к перечню документов, предусмотренных пунктом 12 Типовых правил, прилагает документы, подтверждающие расходы лица, связанные с сопровождением лица с инвалидностью первой группы на санаторно-курортное лечение. Срок для обращения за единовременной социальной помощью составляет не позднее 3 (трех) месяцев, со дня завершения санаторно-курортного лечения;
8) единовременная социальная помощь на газификацию жилья предоставляется:
пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, семьям, имеющим или воспитывающим детей с инвалидностью, неполным семьям, многодетным матерям и многодетным семьям, получателям адресной социальной помощи, ветеранам боевых действий на территории других государств, опекунам или попечителям ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, являющимся частными собственниками или членами семьи частного собственника, проживающим в данном частном жилище, в случае отсутствия у них и членов семьи другого жилища в размере сто месячных расчетных показателя при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает трехкратного уровня прожиточного минимума.
Объем социальной помощи определяется на основании фактических затрат заявителя, с предоставлением документов, предусмотренных пунктом 12 Типовых правил и дополнительно к перечню документов, прилагается акт и/или документ, подтверждающий расходы, (копии чеков, квитанций, договор на оказание услуг) и справка об отсутствии (наличии) зарегистрированного права на недвижимое имущество.

9) ай сайынғы әлеуметтік көмек көрсетіледі:
туберкулезбен ауыратын және амбулаториялық емдеудегі адамдарға, балалардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне әлеуметтік көмек отбасының жан басына шаққандағы табысы 5 (бес еселенген) ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жағдайда ай сайын 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның вирустық иммун тапшылығын (АИТВ) жұқтырған және диспансерлік есепте тұрған балалардың немесе АИТВ-мен ауыратын балалардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне әлеуметтік көмек отбасының жан басына шаққандағы табысы 5 (бес еселенген) ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жағдайда ай сайын 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.".
2. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарысу аудандық мәслихат төрағасы Ш. Мусабеков

9) ежемесячная социальная помощь предоставляется:
родителям или законным представителям детей, лицам, больным с заболеванием туберкулез, в период амбулаторного лечения, ежемесячно в размере 15 (пятнадцати) месячного расчетного показателя при условии, что среднедушевой доход не превышает 5 (пятикратный) размер прожиточного минимума;
родителям или законным представителям детей, инфицированных вирусным иммунодефицитом человека (ВИЧ), состоящих на диспансерном учете, или детям с ВИЧ, в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей ежемесячно при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает 5 (пятикратный) размер прожиточного минимума.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Сарысуского районного маслихата Ш. Мусабеков