Балқаш қалалық мәслихатының 2023 жылғы 3 қарашадағы № 8/71 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2024 жылғы 29 наурыздағы № 12/110 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 5 сәуірде № 6586-09 болып тіркелді
Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Балқаш қалалық мәслихатының "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 3 қарашадағы № 8/71 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6512-09 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тараудың 6-тармағы 8) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"8) 25 қазан - Республика күні мерекесіне:
бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға 20 000 теңге мөлшерінде;";
2-тараудың 7-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілейтін санаторий-курорттық емдеу құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманың жетпіс пайызынан аспайтын - қоса алып жүретін адаммен бірлесіп, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына, санаторий-курорттық емделуге абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторий-курорттық емделуге жолдамамен қамтамасыз етілген бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға.".
2-тараудың 8-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіз болып табылады:
1) дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтірілсе, осы жағдай туындаған сәттен бастап үш ай ішінде, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, әлеуметтік көмек 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, бір рет көрсетіледі;
2) әлеуметтік маңызы бар "туберкулез" ауруы бар адамдарға, амбулаториялық емделу кезеңінде, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, әлеуметтік көмек 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, алты айға дейін, ай сайын көрсетіледі;
3) әлеуметтік маңызы бар "қатерлі ісік" ауруы бар адамдарға, операциядан кейінгі емделу кезеңінде, операция жүргізілген күннен бастап, алты айдан кешіктірмей, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, бір реттік әлеуметтік көмек 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жылына 1 рет көрсетіледі;

О внесении изменений и дополнений в решение Балхашского городского маслихата от 3 ноября 2023 года № 8/71 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 29 марта 2024 года № 12/110. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Карагандинской области 5 апреля 2024 года № 6586-09
Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Балхашского городского маслихата от 3 ноября 2023 года № 8/71 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6512-09) следующие изменения и дополнения:
подпункт 8) пункта 6 главы 2 изложить в новой редакции:
"8) к празднику День Республики – 25 октября:
лицам с инвалидностью первой, второй, третьей группы и детям с инвалидностью в размере 20 000 тенге;";
пункт 7 главы 2 изложить в новой редакции:
"7. Лицам с инвалидностью первой группы, обеспеченным путевкой на санаторно-курортное лечение согласно индивидуальной программы абилитации и реабилитации через портал социальных услуг, либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, совместно с сопровождающим лицом – не более семидесяти процентов от гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, определяемой уполномоченным органом в области социальной защиты населения.".
пункт 8 главы 2 изложить в новой редакции:
"8. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, в течении трех месяцев с момента возникновения данной ситуации, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 100 (сто) месячных расчетных показателей, единовременно;
2) наличие социально значимого заболевания "туберкулез" в период амбулаторного лечения, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей, сроком до шести месяцев, ежемесячно;
3) наличие социально значимого заболевания "злокачественное новообразование" на период послеоперационного лечения, не позднее шести месяцев со дня проведения операции, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей, 1 раз в год, единовременно;

4) әлеуметтік маңызы бар, адамның иммунитет тапшылығы вирусын тасымалдаушы және адамның иммунитет тапшылығы вирусынан пайда болған ауруы бар адамдарға, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, бір реттік әлеуметтік көмек 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жылына 1 рет көрсетіледі;
5) адамның иммунитет тапшылығы вирусын тасымалдаушы және адамның иммунитет тапшылығы вирусынан пайда болған ауруы бар балаларға, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының заңнамасында тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2,0 (екі) еселенген мөлшерінде, ай сайын көрсетіледі;
6) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуы, босап шыққан күннен бастап алты айдан кеш емес уақытта, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, әлеуметтік көмек 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, бір рет көрсетіледі;
7) пробация қызметінің есебінде болуы, бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан күннен бастап алты айдан кеш емес уақытта, азаматтың (отбасының) табысына қарамастан, әлеуметтік көмек 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, бір рет көрсетіледі;";
8) азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы Қазақстан Республикасының заңнамасында тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 1,5 (бір жарым) еселенген мөлшерінен аспайтын, жергілікті (пешпен) жылытылатын жеке тұрғын үйлерде тұратын, оның жеке меншік иесі (жалдаушылары) немесе меншік иесінің (жалдаушының) отбасы мүшелері болып табылатын, оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үй болмаған жағдайда бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеп отырған отбасылар, кәмелетке толғанға дейiн ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін, қатты отынды (көмір) сатып алуға бір реттік әлеуметтік көмек жылыту маусымына 16 (он алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жылына 1 рет көрсетіледі.".
3-тараудың 13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Осы Қағиданың 8-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде "Балқаш қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жолдайды.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А. Муслымов

4) наличие социально значимого заболевания, вызванного вирусом иммунодефицита человека и носителям вируса иммунодефицита человека, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей, 1 раз в год, единовременно;
5) наличие у детей заболевания вызванного вирусом иммунодефицита человека и носителям вируса иммунодефицита человека, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 2,0 (два) кратного прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, ежемесячно;
6) освобождение из мест лишения свободы, не позднее шести месяцев со дня освобождения, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей, единовременно;
7) нахождение на учете службы пробации, со дня освобождения из мест лишения свободы, не позднее шести месяцев, независимо от доходов лица (семьи), социальная помощь предоставляется в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей, единовременно;
8) наличие среднедушевого дохода лица (семьи), не превышающего 1,5 (полутора) кратного размера прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год для лиц с инвалидностью первой группы, семей, имеющим или воспитывающим детей с инвалидностью, детей-сирот и детей, оставшимся без попечения родителей, не достигшим двадцати девяти лет, потерявшим родителей до совершеннолетия, проживающим в частных жилых домах с местным (печным) отоплением, являющимися его собственниками (нанимателями), либо членами семьи собственника (нанимателя), при отсутствии у них и членов семьи другого жилья, социальная помощь для приобретения твердого топлива (уголь) предоставляется в размере 16 (шестнадцать) месячных расчетных показателей на отопительный сезон, 1 раз в год, единовременно.".
пункт 13 главы 3 изложить в новой редакции:
"13. При поступлении заявления на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по основаниям, указанным в подпункте 8) пункта 8 к настоящим Правилам, Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Балхаша" в течение 1 (один) рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата А. Муслымов