"Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 23 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 27 қаңтарда № 35676 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бірінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін көрсетілімдер:
1) тәулік бойы медициналық байқауды талап етпейтін жіті және (немесе) созылмалы аурулардың асқынуы, соның ішінде шақыртудың 4-санатына қызмет көрсеткеннен кейін МСАК ұйымдары жанындағы жедел медициналық көмек бөлімшесі бригадасы фельдшерінің (дәрігерінің) жолдамасы бойынша;
2) бекітілген халқы бар ұйымдарда динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттер тобын белсенді жоспарлы сауықтыру;
3) көрсетілімдер болған кезде тәулік бойы стационардан шығарылғаннан кейін пациентті стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуді жалғастыру болып табылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Екінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін көрсетілімдер:
1) тәулік бойы медициналық байқауды талап етпейтін диагностикалық зерттеулер, емшаралар және (немесе) манипуляциялар, операция алдындағы арнайы дайындық және (немесе) реанимациялық қолдаумен операциялар жүргізу;
2) стационардан шығарылған, терапияны жалғастыруға мұқтаж және тәулік бойы байқауды талап етпейтін стационар жағдайындағы (инсульттан кейінгі, инфаркттан кейінгі жай-күйлер және басқа да күрделі жай-күйлер) операциялық араласудан, қарқынды емдеу курсынан кейін пациенттерді емдеу;
3) қан препараттарын, қан алмастыратын сұйықтықтарды құюмен, арнайы гипосенсибилизация терапиясын, күшті әсер ететін препараттардың инъекциясы, дәрілік заттарды буын ішілік енгізумен ем жүргізу;
4) тәулік бойы медициналық байқауды талап етпейтін жағдайларда химиотерапияны, сәулелік терапияға мұқтаж пациенттерді емдеу;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 января 2025 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2025 года № 35676
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740) следующие изменения:
в Стандарте оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан, утвержденном приложением к указанному приказу:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Показаниями для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на первичном уровне являются:
1) острое заболевание и (или) обострение хронических заболеваний, не требующие круглосуточного медицинского наблюдения, в том числе по направлению фельдшера (врача) бригады отделения скорой медицинской помощи при организации ПМСП после обслуживания вызовов 4 категории.
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению в организациях, имеющих прикрепленное население;
3) лечение пациента в стационарозамещающих условиях после выписки из круглосуточного стационара при наличии показаний.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Показаниями для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне являются:
1) проведение диагностических исследований, процедур и (или) манипуляций, операций со специальной предоперационной подготовкой и (или) реанимационной поддержкой, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
2) лечение пациентов, после оперативных вмешательств, интенсивного курса лечения в условиях стационара (постинсультные, постинфарктные состояния и другие критические состояния), выписанных из стационара, нуждающихся в продолжении терапии и не требующих круглосуточного наблюдения;
3) проведение лечения с переливанием препаратов крови, кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;
4) лечение пациентов, нуждающихся в химиотерапии, лучевой терапии при состояниях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;

5) пациенттердің денсаулығын қалпына келтіру және қолдау мақсатында, оның ішінде химиотерапиядан, сәулелік терапиядан кейін медициналық оңалту болып табылады.";
көрсетілген Стандартқа 3-қосымшада:
реттік нөмірлері 641, 797, 844, 873, 1043, 1202, 1203, 1249, 1271, 1281, 1308, 1353, 1373, 1606, 1743, 1744, 1745, 1746, 1866, 2263, 2265, 2269, 2294, 2309, 2373, 2357641, 797, 844, 873, 1043, 1202, 1203, 1249, 1271, 1281, 1308, 1353, 1373, 1606, 1743, 1744, 1745, 1746, 1866, 2263, 2265, 2269, 2294, 2309, 2373, 2357-жолдар алып тасталсын;
"Туберкулезге қарсы препараттарды қабылдау кезіндегі жағымсыз құбылыстар (негізгі диагноз - туберкулез)" деген бөлімде:
реттік нөмірлері 9 және 16-жолдар алып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова

5) медицинская реабилитация с целью восстановления и поддержания здоровья пациентов, в том числе после химиотерапии, лучевой терапии.";
в приложении 3 к указанному стандарту:
строки, порядковые номера 641, 797, 844, 873, 1043, 1202, 1203, 1249, 1271, 1281, 1308, 1353, 1373, 1606, 1743, 1744, 1745, 1746, 1866, 2263, 2265, 2269, 2294, 2309, 2373, 2357 исключить;
в разделе "Нежелательные явления на прием противотуберкулезных препаратов (основной диагноз – туберкулез)":
строки, порядковые номера 9 и 16 исключить.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова