"Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 маусымдағы № 711 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 7 ақпандағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 ақпанда № 35711 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 маусымдағы № 711 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11875 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР Көлік министрінің
міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
ҚР Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 ақпандағы
№ 41 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 17 маусымдағы
№ 711 бұйрығымен
бекітілген
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтері
1-кесте
Атауы
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелері, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары
Ағымдағы жөндеу
(1 км мың теңге)
Күтіп-ұстау (1 км мың теңге)
1
2
3
4
Астана, республикалық маңызы бар қалалар
1
Астана

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 711 "Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 7 февраля 2025 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2025 года № 35711
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 711 "Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11875) следующее изменение:
нормативы финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
от 7 февраля 2025 года № 41
Утверждены
приказом
исполняющего обязанности
Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 июня 2015 года № 711
Нормативы финансирования на ремонт и содержание улиц столицы,
городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения
Таблица 1
Наименование
Улицы столицы, городов республиканского значения, автомобильные дороги областного и районного значения
Текущий ремонт
(на 1 км
в тысячах тенге)
Содержание
(на 1 км в тысячах тенге)
1
2
3
4
Столица, города республиканского значения
1
Астана

506,72
1 563,54
16
Ұлытау
801,69
1 986,97
17
Шығыс Қазақстан
1 054,24
1 934,03
1. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтеріне (бұдан әрі - Қаржыландыру нормативтері) оның ішінде, автомобиль жолдарын қысқы күтіп-ұстауға арналған шығындар кіреді.
2. Автомобиль жолдарын қаржыландыру нормативтері ІІІ техникалық санаттағы жолдың 1 км үшін келтірілген.

506,72
1 563,54
16
Ұлытау
801,69
1 986,97
17
Восточно-Казахстанская
1 054,24
1 934,03
1. Нормативы финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения (далее - Нормативы финансирования) на содержание включают в том числе, затраты на зимнее содержание автомобильных дорог.
2. Нормативы финансирования автомобильных дорог приведены для 1 км дороги III технической категории.

3. Қажетті санаттың нормативін есептеу үшін автомобиль жолдарының төменде келтірілген санаттары бойынша саралау коэффициенттері қолданылады:
2-кесте
Жұмыс түрі
Автомобиль жолдарының техникалық санаттары
Iа/Iб
8 жолақ
Iа/Iб
6 жолақ
Iа/Iб
4 жолақ
II
III
IV
V
Саралау коэффициенттері
Ағымдағы жөндеу
5,06/3,37
3,90/2,60
2,73/1,82
1,13
1
0,74
0,47
Күтіп-ұстау
4,59/3,06
3,63/2,42
2,67/1,78
1,24
1
0,89
0,73
4. Қаржыландыру нормативтері ені 3,5 метр болатын 1 км көше үшін келтірілген. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін талап етілетін параметрлерінің нормативін есептеу үшін автомобиль жолдарының мынадай санаттары бойынша саралау коэффициенттері қолданылады:
1) қозғалыс жолақтарына байланысты Іа/Іб санаттары бойынша реттелетін, жүрдек қозғалыстағы магистральдық жолдар;
2) қозғалыс жолақтарына байланысты Іб санаты бойынша үздіксіз, реттелетін қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелері;
3) II санат бойынша аудандық маңызы бар жаяу жүргіншілер-көлік және көлік-жаяу жүргіншілер магистральдық көшелері;
4) III санат бойынша тұрғын үй құрылысындағы жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдар;
5) III санаттағы саябақ жолдары;
6) III санат бойынша негізгі жол жүру;
7) IV санат бойынша екінші дәрежелі жол жүру;
8) IV санаттағы жаяу жүргіншілер көшелері мен велосипед жолдары.
5. Нормативтер 2023 жылғы бағада ҚҚС-сыз келтірілген. ҚҚС тиісті жылға арналған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерде қабылданады.
6. 2023 жылғы базалық бағадан ағымдағы деңгейге көшу АЕК өзгеру индексі арқылы жүзеге асырылады – жоспарланған жылдың АЕК-нің 2023 жылдың АЕК-не қатынасы. АЕК мөлшері бюджет заңнамасына сәйкес жыл сайын белгіленеді.
7. Салудан, реконструкциялаудан, орташа, күрделі жөндеуден кейін кепілдікте тұрған автомобиль жолдарының учаскелерінде қаржыландыру нормативтеріне - 0,75 төмендету коэффициенті қосымша қолданылады. Жол төсемелерінің конструкциясын қалпына келтіру жұмыстары салу, реконструкциялау, орта, күрделі жөндеу мердігерінің есебінен орындалады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.

3. Для расчета норматива требуемой категории применяются нижеприведенные коэффициенты дифференциации по категориям автомобильных дорог:
Таблица 2
Вид работ
Технические категории автомобильных дорог
Iа/Iб 8 полос
Iа/Iб 6 полос
Iа/Iб 4 полосы
II
III
IV
V
Коэффициенты дифференциации
Текущий ремонт
5,06/3,37
3,90/2,60
2,73/1,82
1,13
1
0,74
0,47
Содержание
4,59/3,06
3,63/2,42
2,67/1,78
1,24
1
0,89
0,73
4. Нормативы финансирования приведены для 1 км улиц с шириной полосы 3,5 метра. Для расчета норматива требуемых параметров улиц столицы, городов республиканского значения применяются коэффициенты дифференцирования по следующим категориям автомобильных дорог:
1) магистральные дороги скоростного, регулируемого движения по категориям Iа/Iб в зависимости от полос движения;
2) магистральные улицы общегородского значения непрерывного, регулируемого движения по Iб категории в зависимости от полос движения;
3) магистральные улицы районного значения пешеходно-транспортные и транспортно-пешеходные по II категории;
4) улицы и дороги местного значения в жилой застройке по III категории;
5) парковые дороги по III категории;
6) проезд основной по III категории;
7) проезд второстепенный по IV категории;
8) пешеходные улицы и велосипедные дорожки по IV категории.
5. Нормативы приведены в ценах 2023 года без НДС. НДС принимается в размере, устанавливаемом Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) на соответствующий год.
6. Переход на текущий уровень от базовых цен 2023 года осуществляется через индекс изменения МРП – это отношение МРП планируемого года к МРП 2023 года. Размер МРП принимать согласно устанавливаемого ежегодно бюджетного законодательства.
7. На участках автомобильных дорог, находящихся на гарантии после строительства, реконструкции, среднего, капитального ремонта к нормативам финансирования дополнительно применяется понижающий коэффициент равный - 0,75. Работы по восстановлению конструктива дорожной одежды выполняются за счет подрядчика строительства, реконструкции, среднего, капитального ремонта.
Расшифровка аббревиатур:
км – километр;
НДС - налог на добавленную стоимость;
МРП - месячный расчетный показатель.