"Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 51 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 26 ақпандағы № 8 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 ақпанда № 35755 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 51 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34952 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
мынадай мазмұндағы кіріспемен толықтырылсын:
"Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Коллекторлық агенттік өтінішті және борышкер ұсынған құжаттарды алған күннен кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде борышкер ұсынған берешекті өтеу талаптарындағы өзгерістерді қарайды және Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 2-тармағына сәйкес борышкерге:
1) берешекті өтеу талаптарының ұсынылған өзгерістерімен келісетіні;
2) берешекті өтеу талаптарын өзгерту жөніндегі өзінің ұсыныстары;
3) осындай бас тарту себептерінің уәжді негіздемесін көрсете отырып, берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту туралы шешімдердің біреуін хабарлайды.
Коллекторлық агенттік борышкер ұсынған берешекті өтеу талаптарының өзгерістерімен келісу туралы шешім қабылдаған кезде мұндай өзгерістерді енгізу мерзімі коллекторлық агенттік шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды.
Коллекторлық агенттік берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы өз ұсыныстарын жіберген кезде Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 2-тармағына сәйкес коллекторлық агенттік борышкердің ұсынылған талаптарға жауап беру мерзімін де көрсетеді, ол борышкер коллекторлық агенттіктің шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын уақытты құрайды.
Борышкер коллекторлық агенттіктің берешекті өтеу талаптарын өзгерту жөніндегі ұсыныстарымен келіскен жағдайда, мұндай өзгерістерді енгізу мерзімі коллекторлық агенттік борышкердің жауабын алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 51 "Об утверждении Правил урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 февраля 2025 года № 8. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2025 года № 35755
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 51 "Об утверждении Правил урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34952) следующие изменения и дополнения:
дополнить преамбулой следующего содержания:
"В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Коллекторское агентство в течение 15 (пятнадцати) календарных дней после дня получения заявления и представленных должником документов рассматривает предложенные должником изменения условий погашения задолженности и в соответствии с пунктом 2 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, сообщает должнику об одном из следующих решений:
1) о согласии с предложенными изменениями условий погашения задолженности;
2) о встречных предложениях по изменению условий погашения задолженности;
3) об отказе в изменении условий погашения задолженности с указанием мотивированного обоснования причин такого отказа.
При принятии коллекторским агентством решения о согласии с предложенными должником изменениями условий погашения задолженности, срок внесения таких изменений не превышает 15 (пятнадцати) календарных дней со дня принятия решения коллекторским агентством.
При направлении коллекторским агентством своих предложений по изменению условий погашения задолженности в соответствии с пунктом 2 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, коллекторское агентство также указывает срок представления ответа должником на предложенные условия, которое составляет не более 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения должником решения коллекторского агентства.
В случае согласия должника с предложениями коллекторского агентства по изменению условий погашения задолженности, срок внесения таких изменений, не превышает 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения коллекторским агентством ответа должника.

Коллекторлық агенттік берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тартқан кезде, сондай-ақ борышкер осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген коллекторлық агенттіктің шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде коллекторлық агенттік пен борышкер арасында өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген кезде, борышкерге Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту беріледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтініш қабылданған күннен бастап және борышкерге шешім жіберілгенге дейін коллекторлық агенттік сотқа дейінгі өндіріп алу және нотариустың атқарушылық жазба жасау туралы өтінішті немесе берешекті өндіріп алу туралы сотқа шағым-талап беру бойынша іс-шараларды тоқтата тұрады.";
мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Берешекті өндіріп алу туралы сот шешімі немесе нотариустың атқарушы жазбасы болған кезде коллекторлық агенттік коллекторлық агенттік пен борышкер арасында жасалған берешекті реттеу тәртібі мен талаптарын көздейтін шарт күшіне енген сәттен бастап атқарушылық іс жүргізуді тоқтата тұруға немесе тоқтатуға немесе атқарушылық құжатты кері қайтарып алуға бастамашылық жасайды.
4-2. Қағидалардың мақсаттары үшін борышкерді берешекті өтеу талаптарын өзгерту үшін коллекторлық агенттікке жүгіну мүмкіндігі туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама), сондай-ақ коллекторлық агенттіктің борышкердің өтінішіне берген жауабы, егер олар Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 2-тармағында белгіленген тәсілмен:
шартта не жолданымда көрсетілген тұрғылықты жері бойынша оның тапсырылғаны туралы хабарлама қоса берілген тапсырыс хатпен жіберілсе, оның ішінде көрсетілген мекенжай бойынша тұратын борышкердің кәмелетке толған отбасы мүшелерінің бірі алған болса;
шартта не борышкердің жолданымында көрсетілген электрондық поштаның мекенжайына жіберілсе;
борышкерге хабарламаның немесе жауаптың толық мәтіні бар интернет-ресурсқа сілтеме берілген жауаппен мәтіндік SMS-хабарлама немесе push-хабарлама жіберу арқылы жіберілсе;
борышкердің хабарламаны немесе жауапты алуын тіркеуді қамтамасыз ететін шартта көзделген өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберілсе жеткізілген болып есептеледі.
Борышкер коллекторлық агенттікке келген кезде борышкердің өтінішіне жауап қол қою арқылы жеке қолына тапсырылады, ол жөнінде жазбаша өтініштерді тіркеу журналында белгі қойылады.
Хабарлама немесе оны адресатқа, алушыға тапсыру мүмкін еместігі туралы белгісі бар не оны қабылдаудан бас тартуға байланысты жауап кері қайтарылған жағдайда, хабарлама немесе жауап тиісті түрде берілген болып есептеледі.";

При отказе коллекторским агентством в изменении условий погашения задолженности, а также при недостижении взаимоприемлемого решения между коллекторским агентством и должником в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения должником решения коллекторского агентства, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта, должнику предоставляется отказ в изменении условий погашения задолженности по форме согласно приложению 1 к Правилам.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Со дня принятия заявления и до направления должнику решения, коллекторское агентство приостанавливает мероприятия по досудебному взысканию, подаче заявления о совершении исполнительной надписи нотариусом или иска в суд о взыскании задолженности.";
дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. При наличии решения суда или исполнительной надписи нотариуса о взыскании задолженности, коллекторское агентство инициирует приостановление или прекращение исполнительного производства, или отзыв исполнительного документа с момента вступления в силу договора, предусматривающего порядок и условия урегулирования задолженности, заключенного между коллекторским агентством и должником.
4-2. Для целей Правил, уведомление должника о возможности обращения в коллекторское агентство для изменения условий погашения задолженности (далее – уведомление), а также ответ коллекторского агентства на заявление должника считаются доставленными, если они направлены способом, установленным пунктом 2 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности:
по месту жительства, указанному в договоре либо обращении, заказным письмом с уведомлением о его вручении, в том числе полученного одним из совершеннолетних членов семьи должника, проживающих по указанному адресу;
на адрес электронной почты, указанный в договоре либо обращении должника;
путем отправления текстового SMS-сообщения или push-уведомления с ответом либо со ссылкой на интернет-ресурс, содержащий полный текст уведомления или ответа должнику;
с использованием иных средств связи, предусмотренных договором, обеспечивающих фиксирование получение уведомления или ответа должником.
При явке должника в коллекторское агентство ответ на заявление должника вручается под роспись лично в руки, о чем делается отметка в журнале регистрации письменных обращений.
В случае возврата уведомления или ответа с отметкой о невозможности его вручения адресату, получателю, либо в связи с отказом в его принятии, уведомление или ответ считается переданным надлежащим образом.";

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Коллекторлық агенттік борышкерлер Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес берешекті реттеу үшін берген өтініштердің және оларды қарау нәтижелерінің есебін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берешекті реттеудің қолданылған шараларын және берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту себептерін көрсете отырып жүргізеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілері (бұдан әрі – борышкер-әскери қызметші) бойынша негізгі борыш және берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы шешім қабылдау уақытында негізгі борыштың қалдығына есептелген сыйақы бойынша мерзімді әскери қызмет өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күнді қамтитын кезеңге төлемдерді кейінге қалдыру шартқа немесе кепіл шартына қосымша келісімдерге қол қоймай, шарт бойынша мерзімді ұлғайту және төлемдер мөлшерін сақтау түрінде жаңа төлемдер кестесін белгілеу арқылы ұсынылады, бұл туралы борышкер-әскери қызметшіге шартта көзделген тәсілмен және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес хабарланады.
Төлемдерді кейінге қалдырудан бас тартқан кезде борышкер-әскери қызметші (сенімхат бойынша борышкер-әскери қызметшінің мүддесі үшін әрекет ететін үшінші тұлға) коллекторлық агенттіктің хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде шартта көзделген тәсілмен және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес төлемдерді кейінге қалдырудан бас тарту туралы өтініш жібереді.
Коллекторлық агенттік борышкер-әскери қызметшінің төлемдерді кейінге қалдырудан бас тарту туралы өтінішін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оны шартта көзделген тәсілмен және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес төлемдерді кейінге қалдыру күшінің жойылғаны туралы хабардар етеді.
Төлемдерді кейінге қалдыру кезеңіне коллекторлық агенттік борышкер-әскери қызметшіні мерзімі өткен берешекті өтеу қажеттілігі туралы хабардар етуді тоқтата тұрады, сондай-ақ атқарушылық іс жүргізуді тоқтата тұруға немесе тоқтатуға немесе заңды күшіне енген сот актісі бойынша атқарушылық құжатты, оның мерзімді әскери қызмет өткеру кезеңіне берешекті өндіріп алу туралы атқарушы жазбаны кері қайтарып алуға бастамашылық етеді.
Борышкер-әскери қызметші мерзімді әскери қызметтен шығарылған кезде коллекторлық агенттік борышкер қызметтен шығарылған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн өткеннен кейін берешекті өндіруді қайта бастайды, наразылық-талап қою жұмысын қайта бастауға бастамашы болады және бұл туралы борышкерді шартта және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес көзделген тәсілмен хабардар етеді.";
2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Коллекторское агентство ведет учет заявлений, поданных должниками для урегулирования задолженности в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, и результатов их рассмотрения с указанием примененных мер урегулирования задолженности и причин отказов в изменении условий погашения задолженности по форме согласно приложению 2 к Правилам.
6. По военнослужащим срочной воинской службы (далее – должник-военнослужащий) отсрочка платежей по основному долгу и вознаграждению, начисленному на остаток основного долга к моменту принятия решения об изменении условий погашения задолженности (далее – отсрочка платежей) на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и 60 (шестьдесят) календарных дней после его окончания, предоставляется путем установления нового графика платежей в виде увеличения срока по договору и сохранения размера платежей, без подписания дополнительных соглашений к договору или к договору залога, о чем уведомляет должника-военнослужащего способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
При отказе от отсрочки платежей должник-военнослужащий (третье лицо, действующее в интересах должника-военнослужащего по доверенности) в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня получения уведомления коллекторского агентства, направляет заявление об отказе от отсрочки платежей способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
Коллекторское агентство в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения заявления должника-военнослужащего об отказе от отсрочки платежей уведомляет его об отмене отсрочки платежей способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
На период отсрочки платежей коллекторское агентство приостанавливает уведомление должника-военнослужащего о необходимости погашения просроченной задолженности, а также инициирует приостановление или прекращение исполнительного производства, или отзыв исполнительного документа по вступившему в законную силу судебному акту, исполнительной надписи о взыскании задолженности на период прохождения им срочной воинской службы.
При увольнении должника-военнослужащего со срочной воинской службы, коллекторское агентство по истечении 60 (шестидесяти) календарных дней с даты увольнения должника возобновляет взыскание задолженности, инициирует возобновление претензионно-исковой работы и уведомляет об этом должника способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;